ACTUV – robotický lovec ponorek

ACTUV
Foto: Grafická představa lodi ACTUV / DARPA

ACTUV je robotická loď bez osádky určena k boji proti rozšiřující se flotile tichých diesel-elektrických útočných ponorek. Na našich stránkách jsme se plavidlu ACTUV již obecně věnovali, nyní jsou však k dispozici nové informace, které detailněji odhaluji koncept tohoto zajímavého plavidla.

Plavidlo ACTUV (Anti-Submarine Warfare Continuous Trail Unmanned Vehicle) bude zcela beze zbraní, jeho jediným posláním bude odhalovat pozici a záměry ponorek. Míra automatizace bude tak rozsáhla, že lidská asistence bude nutná jen při vyplutí z přístavu a návratu zpátky. Po celou dobu mise, odhadem 60 až 90 dní, se bude ACTUV pohybovat zcela automaticky, případně bude přijímat nové rozkazy z velitelství pro upřesnění mise.

Nejdůležitějším aspektem je samozřejmě precizní navigace na moři. Lodi nestačí znát svou pozici jen pomocí satelitů systému GPS, ale musí se také umět vyhýbat ostatním lodím, mělčinám, případně skaliskám. Z toho důvodu bude „umělá inteligence“ plavidla vyhodnocovat údaje nejen z GPS, ale i z elektrooptických přístrojů o vysoké rozlišovací schopnosti (denní, noční, termální kamery), radaru krátkého a dlouhého dosahu a také z LIDARu (Light Detection And Ranging).

Foto: Názorná ukázka fungování lodi ACTUV / YouTubeACTUV samozřejmě musí mít špičkové vybavení pro detekci podvodních plavidel. Jakmile se bude ACTUV blížit k cíli, využije k precizní lokalizaci dvojici vysokofrekvenčních sonarů, zatímco magnetometr bude zjišťovat další informace o aktivitě cíle. Pokud se ACTUV dostane blízko k cíli, může také určit, podle akustických vln, o jaký typ ponorky se jedná.

 Magnetometr dokáže zaznamenat nepatrné odchylky v magnetickém poli Země způsobené ponorkou. Magnetometr dokáže také zachytit změnu magnetického pole ponorky způsobenou tlakem vody na trup (trup se deformuje) a tak i určit hloubku cíle (jiná hloubka, jiný tlak).

Ponorka bude ale schopna sledovat i povrchovou lodní dopravu, protože cizí ponorky rádi využívají civilní lodě k tomu, aby zamaskovaly svou přítomnost. ACTUV tak bude schopen nejen sledovat ponorku ve změti civilní lodní dopravy, ale samozřejmě manévrovat tak, aby nedošlo ke srážce s ostatními plavidly. Pokud by přeci jen hrozilo nebezpečí kolize, operátoři samozřejmě mohou převzít kontrolu nad lodí.

Zdroj: Wired

Nahlásit chybu v článku


Související články

Nová vojenská doktrína americké armády

Americká armáda přijala novou vojenskou doktrínu. Dokument vznikl na americkém Velitelství pro ...

Aeroscraft – vojenská vzducholoď pro 21. století

Zlatá éra obřích vzducholodí sice skončila již před druhou světovou válkou, ale díky moderním ...

Podmořské oceánské kapsle ukryjí vojenskou techniku

Americká DARPA vyvíjí v rámci projektu Upward Falling Payloads speciální podvodní zásobovací kapsle, ...

Elektromagnetické zbraně v US Navy

Americká armáda pokračuje ve vývoji elektromagnetických zbraní. Nyní však stojí před důležitým ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Radek
  17:20 25.01.2013

  zajímavá věcička,teď ještě kolik tahle sranda bude stát..

  zajímavá věcička,teď ještě kolik tahle sranda bude stát..

 • palo
  17:12 25.01.2013

  za 20 rokov bude miera automatizacie, autonomie a prepojenia vsade taka vysoka, ze bude stacit jedno naburanie systemu a cele vojsko sa obrati proti jeho stvoritelovi. skynet z ...Zobrazit celý příspěvek

  za 20 rokov bude miera automatizacie, autonomie a prepojenia vsade taka vysoka, ze bude stacit jedno naburanie systemu a cele vojsko sa obrati proti jeho stvoritelovi. skynet z terminatora uz nieje dalekoSkrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...