ADS: Nová útočná puška pro ruské potápěče

Foto: ADS s tlumičem a granátometem GP-25. / KBP
Foto: ADS s tlumičem a granátometem GP-25. / KBP

Prototyp obojživelné útočné puška ADS (Avtomat Dvuchsrednyj Specialnyj) veřejnost poprvé spatřila již v roce 2005. Po osmi letech vývoje a testování je nyní zbraň připravená pro ostré nasazení u ruských speciálních jednotek.

Přibližně od roku 1975 používají ruští potápěči zbraně APS (Avtomat Podvodny Specialnyj) od konstrukční kanceláře KBP z Tuly. Zbraň střílí náboji 5,66x39 mm se 120 mm dlouhou speciálně tvarovanou střelou (či spíše šipkou). Dostřel zbraně pod vodou (5 metrů) je maximálně 30 metrů. S rostoucí hloubkou dostřel rapidně klesá.

Největší slabinou podvodní pušky APS je omezená schopnost střelby na souši. Prachová náplň v náboji a automatika založená na odběru plynů z hlavně sice umožňuje střelbu mimo vodu, ale zbraň má na souši efektivní dostřel jen 50 metrů. Navíc na souší extrémně klesá životnost zbraně – pouze 180 výstřelů oproti 2000 garantovaným výstřelům pod vodní hladinou.

Ruské speciální jednotky si tak pro obojživelné operace musely brát dvě zbraně, což je samozřejmě nepraktické. Již od konce 80. let se proto ruské zbrojovky snažily o vývoj duálních zbraní – použitelných ve vodě i na souši.

ADS (Avtomat Dvuchsrednyj Specialnyj) Foto: ADS s tlumičem a nočním zaměřovačem, bez granátometu. / KBP

Výsledkem byla řada konstrukcí a konceptů, které se však nikdy nedostaly do výzbroje ruské armády. Teprve v roce 2005 kancelář KBP představila pušku ADS, již lze označit za plnohodnotnou "obojživelnou" útočnou pušku.

Výhodou ADS je fakt, že používá rozměrově stejnou munici do vody i na souši. Podvodní střelivo 5,45x39mm PSP má stejné rozměry jako munice pro standardní pušky AK-74. V případě PSP má střela (či spíše šipka) mnohem větší délku a je zapuštěná do nábojnice až ke stopce. I přes delší střelu se tak podařilo dodržet rozměr klasické munice ráže 5,45x39 mm. ADS tak používá ve vodě i nasouši klasické zásobníky z AK-74 na 30 nábojů.

Konstrukce zbraně ADS vychází z bull-pupu A-91M. Zbraň je vybavená přepínačem jednotlivých ran a dávek a také přepínačem „vzduch-voda“ pro účinnou funkci pušky v obou prostředích. Při střelbě na souši dosahuje údajně stejné přesnosti jako AK-74M. Dostřel ve vodě je pak na úrovní pušky APS.

S puškou je spojen 40mm granátomet na granáty VOG-25 (není-li potřebný, dá se jeho hlaveň odmontovat) a lze ji vybavit příslušenstvím včetně tlumiče.

5.45x39mm PSP Foto: 5.45x39mm PSP / world.guns.ru

 

Unikátní obojživelné schopnosti jsou však vykoupeny větší hmotnosti. ADS má hmotnost 4,6 kg, oproti 3,4 kg u AK-74M. Pro porovnání uveďme, že americká M4 má hmotnost 3,1 kg.Ruská agentura RIA Novosti oznámila, že ruská armáda je připravená pro zavedení nové podvodní útočné pušky. Novou zbraň vyrábí konstrukční kancelář KBP z města Tula. „Tyto pušky jiýž brzy vstoupí do služby u speciálních bojových jednotek ruské armády,“ řekl v útery mluvčí konstrukční kanceláře KBP.

 

Podle vyjádření KBP puška ADS prokázala účinnost a spolehlivost při rozsáhlých testech ruských námořních speciálních sil. Zbraň kromě pušek APS nahradí i část AK-74M, jenž používají ruští operátoři při obojživelných operacích.

Zdroj: RIA Novosti, Wikipedia

Nahlásit chybu v článku


Související články

Polská armáda vybírá novou odstřelovací pušku

V letošním roce má polský Inspektorát pro vyzbrojování podepsat smlouvu na dodávku první série ...

Íránská antimateriálová puška Arash

Jednou z posledních novinek íránského zbrojního průmyslu je antimateriálová puška Arash. Jedná se o ...

Ruská armáda nakupuje nové pušky Kalašnikov AK-12

Ruská armáda v rámci programu vojáka budoucnosti Ratnik plánuje od příštího roku začít nakupovat ...

Pistole Glock pro ruské speciální jednotky specnaz

Ruské armádní speciální jednotky specnaz, podřízené armádní vojenské rozvědce GRU (Hlavní zpráva ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • lorgarius
    12:47 25.10.2013

    velmi zaujimavy koncept, rad by som tuto zbran videl nazivo.

    velmi zaujimavy koncept, rad by som tuto zbran videl nazivo.

Načítám diskuzi...