Aero Vodochody navštívil irácký ministr obrany, na programu byl další rozvoj obchodních vztahů

Aero Vodochody navštívil irácký ministr obrany, na programu byl další rozvoj obchodních vztahů
Irácká delegace / AERO Vodochody AEROSPACE (Zvětšit)

V souvislosti s návštěvou České republiky navštívila irácká delegace v čele s ministrem obrany Džumou Inádem společnost AERO Vodochody AEROSPACE (Aero). Hlavním účelem tohoto setkání byla prezentace probíhajícího projektu modernizace L-159, ukázka prototypu letounu L-39NG a další rozvíjení obchodních vztahů mezi společnostmi skupiny OMNIPOL a Irákem. Návštěva probíhala pod záštitou Ministerstva obrany České republiky.

Návštěva zástupců Iráku u největšího českého výrobce letadel navázala na dlouhodobé vztahy Aera s Iráckým letectvem (Al Qauwa al Džauwíja al Iráqíja). Program návštěvy v Aeru zahrnoval představení modernizovaného lehkého bojového letounu L-159 Alca, jednání o modernizaci již provozovaných letounů, a prezentaci proudového cvičného letounu L-39NG jako potenciální vhodné platformy pro budoucí pilotní výcvik.

„Setkání s iráckou delegací přineslo další vývoj v projektu modernizace iráckých L-159 i případného budoucího využití L-39NG jako efektivní a moderní platformy pro výcvik iráckých pilotů na české L-159 a americké F-16. Letadla z Aera mají u iráckého letectva výbornou pověst. Lehký bitevník L-159 Alca prokázal kvalitu a přínos i v ostrém bojovém nasazení,“ uvedl Viktor Sotona, prezident a generální ředitel společnosti AERO Vodochody AEROSPACE.

Delegaci byl také odprezentován letoun L 410 NG včetně možnosti prohlédnout si stroj osobně. Díky úzké kooperaci v rámci skupiny OMNIPOL, jejímž členem se výrobce L 410 NG, společnost Aircraft Industries nedávno stal, mohla firma flexibilně naplánovat přelet tohoto stroje a přistát na letišti v Aeru.

„Výhody propojování různých společností českého leteckého průmyslu se projevují samozřejmě již při prvním kontaktu se zákazníky. Jsme velmi rádi, že můžeme napomáhat prezentaci našich firem jako součástí silné skupiny v tomto tradičním průmyslovém odvětví,“ dodal Jiří Podpěra, prezident společnosti OMNIPOL.

Irák je významným a dlouhodobým zákazníkem Aera. Patří také k současným uživatelům letounů L-159. Aero dodalo iráckým vzdušným silám celkem 10 jednomístných letadel L-159A a dvě dvoumístná letadla L-159T1. Součástí spolupráce byly také výcvik iráckých pilotů, výcvik pozemního personálu a iráckých leteckých instruktorů. Mnoho iráckých pilotů navíc začínalo kariéru na letounech L-29 Delfín a L-39 Albatros.

Lehký bojový a cvičný letoun L-159 Alca byl navržen pro plnění celé řady bojových úkolů a letecký vzdušný průzkum. Nový proudový cvičný letoun L-39NG, který je stěžejním produktem českého výrobce letadel Aero, je vrcholným nástupcem legendárního L-39 Albatros.

 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Aero zahájilo výrobu prvních letounů L-39NG

V uplynulých týdnech se v Aeru Vodochody naplno rozjela výroba nových dílů na letoun L-39NG, novou ...

Aero ukázalo nový český proudový letoun L-39NG představující budoucnost vojenského leteckého výcviku

V pátek 12. října přesně v 11:50 AERO Vodochody AEROSPACE představilo světu první letoun L-39NG. ...

Nový český proudový letoun L-39NG absolvoval svůj první let

První před-sériový cvičný letoun a lehký bitevník L-39NG se sériovým číslem 7001 poprvé vzlétnul dne ...

Letoun L-39NG otevřel letovou obálku

Nový lehký proudový letoun L-39NG českého leteckého výrobce AERO Vodochody AEROSPACE absolvováním ...