Aero začalo využívat vlastní střelnici pro letecké kanóny

Aero začalo využívat vlastní střelnici pro letecké kanóny
L-39NG / AERO Vodochody AEROSPACE a.s. (Zvětšit)

Společnost Aero získala povolení k provozování vlastní tunelové střelnice ke zkouškám leteckých zbraní a munice. Střelnice, která je umístěna v areálu společnosti ve Vodochodech, bude sloužit zejména k zastřelování leteckých kanónů ráží větších než 20 mm.

Tunelová střelnice pro munici může být využívána ke střelbě, která souvisí s plněním výrobních, vývojových, zkušebních a obchodních aktivit společnosti Aero. Tato střelnice je především určena ke speciálním balistickým zkouškám zbraní a munice ráží větších než 20 mm. Používat se smí také ke střelbě z různých druhů palných zbraní vystřelujících náboje s charakterem munice.

„Střelnici budeme využívat zejména ke zkušební střelbě z lafetovaných leteckých kanónů. Konkrétně jde například o zastřelování 23mm kanónů z bulharských L-39 ZA, které u nás procházejí generální opravou, nebo testů potenciální výzbroje nového cvičného letounu L-39NG,“ upřesňuje Viktor Sotona, prezident a generální ředitel společnosti Aero.

Tunelová střelnice je situována v oploceném areálu společnosti Aero, severně od letiště Vodochody. Jedná se jedinou střelnici v Česku, která je určena pro střelbu z lafetovaných kanónů letadel. Střelnice má betonové stěny o síle jeden metr a strop v nejsilnějším místě na konci tunelu dosahuje tloušťky jednoho a půl metru. Na konci tunelu se nachází 15metrový pískový val. Vše slouží k bezpečnému záchytu i velkorážních projektilů. Tato střelnice je stálá, krytá, tunelová, zkušební střelnice, která není přístupná veřejnosti a není používána k podnikatelským účelům. Na střelnici je dovolena střelba z povolených zbraní a munice, dovolenými způsoby střelby tak, jak je uvedeno v platném provozním řádu. V sousedství tunelové střelnice pro munici se nachází také 50metrová sportovní střelnice.Podzemní střelnice; větší foto, větší foto / AERO Vodochody AEROSPACE a.s.

Celý proces získání povolení k provozování vlastní tunelové střelnice pro munici trval více než rok a zahrnoval mimo jiné souhlasná stanoviska všech dotčených orgánů, vypracování znaleckého posudku z oboru balistiky a několik kontrol na místě střelnice. Rozhodnutí o povolení provozování tunelové střelnice pro munici v Aero vydalo Krajské ředitelství policie Středočeského kraje, Odbor služby pro zbraně a bezpečnostní materiál dle zákona o střelných zbraních a střelivu.

AERO Vodochody AEROSPACE a.s. se zaměřuje na vývoj, výrobu, údržbu a vylepšení́ civilních a vojenských letadel a je největším leteckým výrobcem v České republice a jedním z nejstarších leteckých výrobců na světě. V oblasti vlastních letounů je Aero stálým partnerem řady armádních letectev a má silnou pozici na trhu s vojenskými cvičnými a lehkými bitevními letouny. Díky 11 tisícům letounů, které vyrobilo za sto let své existence, stovkám stále používaných letounů L-39 Albatros sloužících u desítek vojenských provozovatelů i v řadě demo týmů, a zejména díky svému novému letounu L-39NG se Aero profiluje jako lídr na světovém trhu s proudovými cvičnými letadly. V oblasti civilního letectví Aero spolupracuje s největšími leteckými výrobci na široké škále projektů a je partnerem v několika risk-sharingových programech, kde je zodpovědné nejen za výrobu a montáž leteckých celků, ale také za jejich vývoj.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Aero Vodochody po 20 letech prodává nové letouny do zahraničí

Prezident republiky Senegal Macky Sall oznámil během oslav Dne nezávislosti, připadajícího na 4. ...

Aero chce podpořit slovenský průmysl. Nabízí spolupráci při výrobě letounu L-39NG

Společnost Aero Vodochody AEROSPACE (Aero) se v uplynulých dnech, jako dlouholetý partner ...

Aero L-39NG v číslech: 300 dodavatelů, 14 000 součástek, 31 000 hodin práce

Na výrobu letounu L-39NG společnosti Aero Vodochody je potřeba zhruba 14 000 součástek. Více ...

Aero dodalo české armádě poslední L-159 po plánované opravě

Aero Vodochody kompletně dokončilo předepsané opravy (tzv. PP16) u všech 16 jednomístných letounů ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Splasher
  12:44 08.03.2023

  Kde bude mít NGčko kanón?
  Pod trupem nebo křídlem?

  Kde bude mít NGčko kanón?
  Pod trupem nebo křídlem?

  • Hawk
   14:50 08.03.2023

   Z principu věci pod trupem...

   Z principu věci pod trupem...

 • Ján Paliga
  12:23 08.03.2023

  Celkom by ma zaujímali rozmery strelnice. Škoda, že to nezverejnili.

  Celkom by ma zaujímali rozmery strelnice. Škoda, že to nezverejnili.

  • JerzyŔ
   20:49 08.03.2023

   no pro pobavení jak blbnu věkem - čtu a tak si v mysli vsugerovávám, že se jedná o nějakou střelnici ve vojenském prostoru, kde budou zkoušet střelbu z letadla, a tak si říkám, to ...Zobrazit celý příspěvek

   no pro pobavení jak blbnu věkem - čtu a tak si v mysli vsugerovávám, že se jedná o nějakou střelnici ve vojenském prostoru, kde budou zkoušet střelbu z letadla, a tak si říkám, to je fajn, zase krůček dopředu, nemusí lítat někam na Balt nebo kam. No a čtu dál, koukám na ten obrázek a říkám si , tyvoe jak se tam to letadlo vejde? Jak tam vletí a zase vyletí? To je ňáké divné. To musí být strašně nebezpečné. Takže tak.Skrýt celý příspěvek

   • SYN_
    02:29 09.03.2023

    Jo no, u nás máme špičkové piloty, to dají... teda, otočit se budou muset na podlaze, ale když to šlo ve StarWars, tak tady to půjde taky :)

    Jo no, u nás máme špičkové piloty, to dají... teda, otočit se budou muset na podlaze, ale když to šlo ve StarWars, tak tady to půjde taky :)

Načítám diskuzi...