Afghánistán: Amerika odchází, Čína přichází

Afghánistán: Amerika odchází, Čína přichází
Čínští vojáci na cvičení v poušti Gobi (2020) / Foto: Huang Ha, eng.mod.gov.cn (Zvětšit)

Po odchodu koaličních sil a velmi pravděpodobném ovládnutí Afghánistánu hnutím Tálibán bude v Afghánistánu hrát zřejmě významnou roli Čína. Ta dovedně udržuje vztahy jak Tálibánem, tak pomáhá afghánské centrální vládě, jelikož má v Afghánistánu v regionu bezpečnostní, a hlavně ekonomické zájmy.

Na první pohled se může zdát, že Peking vítá ústup koaličních sil z Afghánistánu a čeká, až bude moci nastoupit na uvolněné místo po Spojených státech a Afghánistán zařadit na seznam zemí, s nimiž uzavírá pro sebe výhodné obchodní smlouvy. Čína však dlouhodobě využívala relativního klidu a nešíření islámu z Afghánistánu do Číny.

Na druhou stranu částečně vnímala přítomnost amerických sil jako silnou strategickou nevýhodu a způsob, jakým Spojené státy mohly proti Číně působit.

Čínským prvotním zájmem v Afghánistánu je ale stabilita, a proto vnímá Peking odchod koaličních vojsk jako ohrožení. Zároveň nevěří dojednané dohodě mezi Spojenými státy a Tálibánem a obává se šíření islamistického fundamentalismu v regionu a dále do svých západních provincií. Čína si v Afghánistánu přeje stabilní a spíše (ale ne nutně) neutrální vládu. Zároveň se snaží vyhnout přímému angažmá v zemi podobnému tomu americkému (nebo sovětskému, či britskému), jelikož vnímá Afghánistán jako „hřbitov velmocí“.

Vzhledem k poloze Afghánistánu je pro Čínu největším ohrožením zmíněné regionální šíření islámského fundamentalismu. Proto Peking využívá své výhodné pozice a vyjednává jak s Tálibánem, tak s afghánskou centrální vládou. Od roku 2014 pravidelně navštěvují Čínu delegace Tálibánu. Na druhé straně ale Čína pomáhá afghánské centrální vládě zejména v oblasti protiteroristických aktivit. Mezi lety 2016 a 2018 poskytla čínská vláda Afghánistánu vojenskou pomoc v hodnotě více než 70 milionů dolarů. Vojenská pomoc se týkala zejména výstavby nových jednotek – horských brigád. Podle čínských představ měly tyto brigády zabránit proniknutí Islámského státu do Číny skrz provincii Badachšán na severovýchodě Afghánistánu.

Po stažení Američanů Čína důrazně varovala své občany, aby co nejrychleji opustili Afghánistán

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

NÁZOR: Afghánská tragédie jako lekce ze strategické komunikace

Letní mediální bezčasí v neděli 5. srpna přerušila nečekaná a tragická zpráva. Při ranní patrole ...

Češi ukončili ostrahu afghánského Bagrámu. Osm vojáků se už domů nikdy nepodívá

Poslední dubnový den přistál na armádním letišti v Praze-Kbelích letoun, z něhož ...

Generál Milley: V Afghánistánu jsme skoro ničeho nedosáhli

Šéf amerického sboru náčelníků štábů generál Mark Milley ve středu, během virtuální konference ...

Prošel misemi v Afghánistánu, Kosovu, či Mali. Nyní praporčík Armády ČR pracuje téměř tři roky na ARO oddělení Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí

Praporčík Armády České republiky Bc. Břetislav Veselý slouží u 6. zdravotnického praporu na oddělení ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.