Afghánistán – zaučujeme afghánského agenta

Modrá mešita
Modrá mešita v Mazár

Cestou do Afghánistánu jsme řešili spoustu otázek, především případnou návštěvu vojenské základny v severoafghánském městě Mazár-e Šaríf či setkání s našimi vojáky v Lógaru. Bohužel, ani jedno nevyšlo. I přes tento neúspěch jsou naše první dny v Mazár-e Šarífu zajímavé. Chcete vědět, jaké to je procházet se bez zajištění největším městem severního Afghánistánu a hlavním městem provincie Balch? A jak na nás reagují místní obyvatelé?

První dny trávíme na základně humanitární organizace Člověk v tísni v Mazár-e Šaríf. Na pracovníky této organizace rozhodně nezapomeneme a zaměříme pozornost na jejich činnost i život později ve zvláštních článcích. Aby ne, vždyť práce, již odvádějí v Afghánistánu, je více než obdivuhodná a zaslouží si nejen pozornost, nýbrž i úctu nás všech!

Ten začátek byl tak nějak rozpačitý: V Kábulu jsme sem na poslední chvíli sháněli letenky, pak jsme se dozvěděli, že nás armáda nebude moci vzít pod svá "ochranná křídla", takže tu budeme pobývat na vlastní riziko, DVD REGI Base, které jsme měli předat našim klukům v Lógaru, zůstalo na ambasádě v Kábulu, jelikož osobní předání se z bezpečnostních důvodů zkrátka nekoná… A tak dále. No znáte to, pokaždé se něco "vyvrbí".

Kábul KAIA Kábulské mezinárodní letiště KAIA. V popředí všudypřítomné pick-upy Ford Ranger / Michal Voska

Přesto jsme zažili něco úsměvného: Po přistání v Kábulu jsme učili zacházet agenta afghánské tajné služby se zrcadlovkou! Usilovně se potýkal s modelem jako měl s sebou kolega. Prý to s ní u nich nikdo neumí. Moc hezké, což? Inu, proč ne, nám to nic neudělá, když mu pomůžeme a navíc si ukrátíme v pohodlí "business lounge" čas, který bychom jinak strávili namačkáni jako sardinky v přeplněné odletové hale s "domorodci". Ale byli jsme tu docela za exoty, z Kábulu do Mazár-e Šarífu nás totiž letělo pět "bledých tváří".

Agent nebyl skoupý a projevil nám svůj vděk: příslib středeční schůzky, nabídku na malou prohlídku letiště KAIA (Kabul International Airport). Bude to super, když schůzka vyjde! Ale přece jen… Člověk by se měl se svými očekáváními držet trochu při zemi.

TržiÅ¡tÄ› Afghánistán Stánky s občerstvením ve městě Mazár-e Šaríf. Běloch je prostě exot. / Michal Voska

Konečně je tu Mazár-e Šaríf. A v něm pár nepříjemných kontrol dokladů. Pro ozbrojené policisty jsme taktéž exoty. Při jedné z nich se policista na nás usmál a pravil: "Čech? Znám." Nadšeně jsme přikyvovali, že ano, že jsme z Čech. Ó, jak jsme se mýlili! On měl totiž na mysli našeho gólmana Petra Čecha. Fotbal je zde velmi populární, hraje se téměř všude, děti pobíhají za mičudou v ulicích i  malých uličkách.

V celém Mazár-e Šarífu jsme kromě vlastních "bledých tváří" nepotkali žádnou další. "Svítili" jsme tu patrně sami. U modré mešity nás místní zastavovali: "Americano?" Odpovídáme, že ne. Marně vysvětlujeme, že jsme Češi. Názvy Česká republika nebo bývalé Československo jim nic neříkají.

No nevadí, hlavně že nás nemají za Američany, je to tak lepší pro naši bezpečnost. Co si budeme povídat, ti tu příliš populární nejsou. Horší pověst tady mají snad už jen Rusové.

Za celou dobu jsme ve městě nezaslechli jediný výstřel či výbuch, zato šílené troubení projíždějících aut a vyhrávání vozíků s pitím, obsluhovaných vesměs malými dětmi, se ozývalo ze všech stran. Jako ve věšině zemí Blízkého, Středního i Dálného východu dávají i zde řidiči troubením najevo ostatním "chci jet" a "teď jedu já".

Afghánistán KAMAZ Ruská nákladní auta KAMAZ jsou vidět všude. / Michal Voska

Všudypřítomná jsou tu auta Toyota Corolla. Asi jako u nás fabie a octavie. Prakticky nic jiného na silnici nepotkáte, snad jen jiné toyoty, staré volhy či náklaďáky KAMAZ. Občas se objeví nějaký ten mercedes, anebo dokonce naše liazky. Vůbec nechápeme, jak to, že jsme při takovém provozu neviděli pomalu na každém rohu bouračku.

Pušky AK-47 á la Kalašnikov nebyly na ulici takřka vidět, občas jen u policisty nebo vojáka. Pouze jednou nám zatrnulo, když před námi vyšel na ulici chlap v civilu a třímal v rukou "kalacha". Uklidnili jsme se, jakmile nasedl do přistaveného zeleného policejního pick-upu.

Afghánistán Vojenskou techniku v Mazár-e Šarífu spatříte jenom v okolí letiště. / Michal Voska

Na korbách pick-upů sedí obvykle několik ozbrojenců. Kulomet nikdy nechybí. Tu a tam přeletí vrtulník – převážně ruské výroby. My ale měli štěstí, poněvadž jsme hned po příletu vyfotili nad základnou dva americké vrtulníky. Hummery ani další vojenská vozidla tu nikde  nepotkáte, ta se pohybují pouze v okolí letiště.

Zítra, respektive už dnes (je něco po půlnoci) musíme vstávat v pět, letíme totiž do Kábulu. Prý je to tam dost ostré. Procházky městem, jak se zdá, nepřipadají v úvahu.

Dnes tedy končíme a zase vás rádi přivítáme u další reportáže z Afghánistánu.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Česká armáda zůstane v Afghánistánu i po roce 2014

Vzdor všeobecnému mínění zůstanou Spojenci v Afghánistánu i po roce 2014. Hlavní odpovědnost za ...

Bitevní A-29 Super Tucano pro Afghánistán

Americká firma Sierra Nevada Corporation (SNC) znovu vyhrála s letadlem A-29 Super Tucano soutěž na ...

Britové, Sověti a nyní také Američané v Afghánistánu neuspěli

Spojenecká vojska jsou pomalu na ústupu. Kompletní stažení, tedy vyjma některých kontingentů ...

Americká cena za války v Afghánistánu a Iráku? Šest bilionů dolarů!

Války v Iráku a v Afghánistánu mohou stát americké daňové poplatníky neuvěřitelných šest bilionů ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Jan Grohmann
  11:04 13.04.2013

  Pro Ultramarinus. Bohužel, jaké máme informace z oblasti, je obvyklé, že "policisté" dostávají od různých kriminálních a teroristických skupiny peníze za "tipy" na bílé ...Zobrazit celý příspěvek

  Pro Ultramarinus.

  Bohužel, jaké máme informace z oblasti, je obvyklé, že "policisté" dostávají od různých kriminálních a teroristických skupiny peníze za "tipy" na bílé turisty. Jelikož se podobné odměna pohybuje na desetinásobcích jejich měsíčního příjmu, je to pro policisty lákavá odměna.

  Obávám se, že ten policista, co měl dívky chránit, je ve skutečnosti udal únoscům.Skrýt celý příspěvek

 • Michal Voska
  08:55 13.04.2013

  Ultramarinus - dekujeme moc, vazime si toho. Osobne si myslim a potvrdila mi to i rada mistnich, ze Pakistan, zejmena Balucistan je nebezpecnejsi. Ano, po Kabulu se prevazne ...Zobrazit celý příspěvek

  Ultramarinus - dekujeme moc, vazime si toho. Osobne si myslim a potvrdila mi to i rada mistnich, ze Pakistan, zejmena Balucistan je nebezpecnejsi. Ano, po Kabulu se prevazne pohybujeme autem, protoze k unosum novinaru dochazelo i na rusne ulici za bileho dne. Dnesek je posl.den, zitra odletame...Skrýt celý příspěvek

 • Ultramarinus
  08:38 13.04.2013

  Opravdu zajimave cteni a zjevne jeste bude. Jen prosim davejte pozor, co to pujde. Ta dve turisticka devcata byla v (teoreticky bezpecnejsim) pakistanu s prirazenym policajtem a ...Zobrazit celý příspěvek

  Opravdu zajimave cteni a zjevne jeste bude. Jen prosim davejte pozor, co to pujde. Ta dve turisticka devcata byla v (teoreticky bezpecnejsim) pakistanu s prirazenym policajtem a ted jejich rodiny trnou. Kdyz mistni ozbrojenci dokazou prorazit pri atentatech i prez ochranku "us styl", zadnej "bilej exot" jak to popisujete, nesmi verit ve sve bezpeci.

  Drzim Vam palce, nejen v novinarskem ohledu, ale i Vasemu bezpecnemu navratu. Hodne stesti, snad nebude potreba.Skrýt celý příspěvek

 • Michal Voska
  14:21 12.04.2013

  Radku v to pevne doufame, jde o nejvetsi projekt AN a jak rad dodavam vse svepomoci, bez pomoci AČR. Ne, ze by nas to tesilo, ale kdyz nebyl zajem a snaha... Kdyby ano, uz mohla ...Zobrazit celý příspěvek

  Radku v to pevne doufame, jde o nejvetsi projekt AN a jak rad dodavam vse svepomoci, bez pomoci AČR. Ne, ze by nas to tesilo, ale kdyz nebyl zajem a snaha... Kdyby ano, uz mohla byt rada fotek a reportazi s nasima...Skrýt celý příspěvek

 • Radek
  08:58 12.04.2013

  tak tohle bude určitě zajímavý počtení,těšim se na další díl..

  tak tohle bude určitě zajímavý počtení,těšim se na další díl..

 • Michal Voska
  08:12 12.04.2013

  Left - tak to jsem doma, znam ji, uprimne neumerna cena kvalite. Me uz leze ryze s rozinkama i usima, uz se tesim na gulas, ci svickovou ;-) Zatim jsem zde mohl srovnavat jidla ...Zobrazit celý příspěvek

  Left - tak to jsem doma, znam ji, uprimne neumerna cena kvalite.
  Me uz leze ryze s rozinkama i usima, uz se tesim na gulas, ci svickovou ;-)

  Zatim jsem zde mohl srovnavat jidla od zakladni urovne, resp.ta, co serviruji prosti mistni, az po restauraci Karavana v centru Kabulu. Vse bylo mnohem lepsi, nez prazsky Kabul, nemluve o cene... Ta se pohybovala od 0.5 USD po 8 USD.

  mimochodem, vcera probehla reportaz a interview na velitelstvi vzdus.sil s Generalmajorem Abdulem Wahabem, budou pekne fotky, p.general nam vyjimecne i povolil fotit techniku. V noci jsem interview s kolegou prepsal z diktafonu a zaslal do redakce ke zpracovani.Skrýt celý příspěvek

 • Left
  21:40 11.04.2013

  To Michal Voska: Ehm...ano :D je to restaurace Kábul v centru. Co se týče cen, tak to souhlasím a už jsem to i psal: "dnes tu má afghánskou restauraci (pěkně drahou, ale to už je ...Zobrazit celý příspěvek

  To Michal Voska: Ehm...ano :D je to restaurace Kábul v centru. Co se týče cen, tak to souhlasím a už jsem to i psal: "dnes tu má afghánskou restauraci (pěkně drahou, ale to už je jiná věc :D)".
  Ještě pár let zpátky to docela šlo, ale teďka hrozně zdražil. Další věcí je, že to co vaří u něj v restauraci asi, bohužel, nemá moc společného s tím, co jí 90% obyvatel Afghanistánu (až na ty jejich placatý chleby).

  P.S. Hned jak jsem uviděl vaší prví fotku v sekci "Armádní noviny v Afghánistánu", tak jsem dostal chuť na tu jejich super rejži "basmati" :)Skrýt celý příspěvek

 • Michal Voska
  07:32 11.04.2013

  Left, to pak vse vysvetluje ;-) mimochodem, neni to restaurace Kabul v Praze ? Tu znam, skvela, ale neni z levneho kraje... Dale druhou veci je, kdyby se zde po ulicich ...Zobrazit celý příspěvek

  Left, to pak vse vysvetluje ;-) mimochodem, neni to restaurace Kabul v Praze ? Tu znam, skvela, ale neni z levneho kraje...

  Dale druhou veci je, kdyby se zde po ulicich pohybovalo vice ,,bilych" realitou je, ze nepotkate nikoho.

  V noci jsem posilal kolegovi par fotek, umisti je na facebook, napr.jogging v Kabulu, plavecky bazen nad mestem, ci nocni ulice.

  Mejte se, po dnesku bude dalsi materialSkrýt celý příspěvek

 • Left
  22:48 10.04.2013

  To Michal Voska: Ano, je to místní. Do Čech se dostal nějak díky studiiím a dnes tu má afghánskou restauraci (pěkně drahou, ale to už je jiná věc :D). Určitě máte pravdu, že chodit ...Zobrazit celý příspěvek

  To Michal Voska: Ano, je to místní. Do Čech se dostal nějak díky studiiím a dnes tu má afghánskou restauraci (pěkně drahou, ale to už je jiná věc :D). Určitě máte pravdu, že chodit po Kábulu jako cizinec je něco jiného. Asi se nedá odhadnout čeho se vlastně bát... Když budete mít vlajku USA někde na triku, tak aby jste se obávali povstalců, žoldáků, Hakkáníovců či Talibáncl, ale když budete mít symboly Talibanu, tak to také nebude úplně bezpečné (další věcí je reputace některých zemí). Tím chci říct, že cizinec vlastně může čelit ohrožení z obou stran.

  Celkově ale dobrá práce :) Rozhodně Vás nekritizuji - jenom zmiňuji nějaké detaily...
  Hmmm.. co bych Vám popřál? Hodně štěstí...no...hodně bezpečí :)Skrýt celý příspěvek

 • Michal Voska
  22:01 10.04.2013

  ADM diky, natacet dle moznosti, na ulici to nejde a z auta to neni nic moc, ale zkusime neco vymyslet. Co mistni to trochu jina situace, shoduji se vesmes jen v otazkach ...Zobrazit celý příspěvek

  ADM diky,
  natacet dle moznosti, na ulici to nejde a z auta to neni nic moc, ale zkusime neco vymyslet.
  Co mistni to trochu jina situace, shoduji se vesmes jen v otazkach oblibenosti US Army a drivejsich Rusu. Kdo umi anglicky, ten uplne nevypovida o stand.cloveku, co zde zije. Ale mame mnoho materialu z PIN - People in need, Clovek v tisni, ale to az pozdeji. Nicmene predestru, ze to, co delaji je fascinujici.

  Rozsahlejsi texty snad ano, fakt je, ze Mazar a teploty okolo 35 C zmahaji, velmi rozsahle texty cekejte o CvT, na zitrek mame na generala vzdus.sil okolo 15 otazek, to by mohlo byt dost materialu.

  Omlouvam se, pokud to neni zcela optimalni, je to zde narocne, ale snazime se.Skrýt celý příspěvek

 • ADM
  21:52 10.04.2013

  Mě se tyhle reportáže velmi líbí. Plánujete i něco natáčet? Plánujete rozhovor s někým z místních? Jo, a klidně můžete přikládat rozsáhlejší texty, myslím, že lidé si rádi počtou. ...Zobrazit celý příspěvek

  Mě se tyhle reportáže velmi líbí. Plánujete i něco natáčet? Plánujete rozhovor s někým z místních? Jo, a klidně můžete přikládat rozsáhlejší texty, myslím, že lidé si rádi počtou. Super práce. Pokračujte...Skrýt celý příspěvek

 • Michal Voska
  21:46 10.04.2013

  Left - je mistni ? Pokud ano, je to jina situace, dale zalezi na tom, kde se v Kabulu vyskytuje. Centrum, okoli letiste, ambasad a vladnich organizaci za to ,,stoji". 14 dni dozadu ...Zobrazit celý příspěvek

  Left - je mistni ? Pokud ano, je to jina situace, dale zalezi na tom, kde se v Kabulu vyskytuje. Centrum, okoli letiste, ambasad a vladnich organizaci za to ,,stoji". 14 dni dozadu byl na posl.chvili zastaven kamion vezouci 8 tun vybusnin, vcera unikl ze zajeti fr.novinar, ktery byl unesen za bileho dne na rusne ulici v Kabulu.Skrýt celý příspěvek

 • Michal Voska
  21:43 10.04.2013

  Left - ano, rangery, bohuzel, na net mame minimalni pristup, chybku jiste kolega v CR opravi. Octavia, oktavia... To si myslim, ze neni tak zbesile, ale budiz.. Fotky - na ...Zobrazit celý příspěvek

  Left - ano, rangery, bohuzel, na net mame minimalni pristup, chybku jiste kolega v CR opravi.

  Octavia, oktavia... To si myslim, ze neni tak zbesile, ale budiz..

  Fotky - na facebooku pridavame a dalsi opet pribudou,neni to snadne probrat a s rychlosti netu nemluve o castych vypadcich proudu...

  Dnes byl prvni den v Kabulu, par fotek vzniklo, dodame. I probehla navsteva ambasady, prima lidi.

  Zitra nas ceka velitelstvi vzdusnych sil. Bohuzel, co si clovek neudela, to nema... Narazim na ACR...

  Mejte se, dekujeme za pochvalu, vynasnazime se prinest maximum informaci a zajimavych fotek, samozrejme dle bezp.situace, ktera je v Kabulu pomerne zbesila...Skrýt celý příspěvek

 • Left
  21:18 10.04.2013

  Ještě dodatek. " ....do Kábulu. Prý je to tam dost ostré. Procházky městem, jak se zdá, nepřipadají v úvahu." Nevím, známý tam do svých skoro třiceti let žil a dneska tam ...Zobrazit celý příspěvek

  Ještě dodatek.
  " ....do Kábulu. Prý je to tam dost ostré. Procházky městem, jak se zdá, nepřipadají v úvahu."
  Nevím, známý tam do svých skoro třiceti let žil a dneska tam jedenkrát za rok létá za rodinou a opravdu to o hubu, podle toho jak to popisuje, není.Skrýt celý příspěvek

 • Left
  21:15 10.04.2013

  Pár postřehů pro autora či autory. U obrázku s vozidlem ANP píšete "V popředí všudypřítomné pick-upy Toyota". ANP nemá Toyoty, ale pick-upy Ford Ranger a to včetně toho na té ...Zobrazit celý příspěvek

  Pár postřehů pro autora či autory.

  U obrázku s vozidlem ANP píšete "V popředí všudypřítomné pick-upy Toyota". ANP nemá Toyoty, ale pick-upy Ford Ranger a to včetně toho na té fotce. (P.S. Kde by se u ANP vzaly Toyoty? :)

  "Asi jako u nás fabie a oktavie." No...napsat octavie s K...to by si Čech mohl odpustit.

  Jinak zatím dobrá práce.
  Obrazků by klidně mohlo být více - nějaké extra pod článkem, nebo nějaký odkaz, kdeby byly uploadnuté.Skrýt celý příspěvek

 • Michal Voska
  21:12 10.04.2013

  Sunakashi - snaha je, v Mazaru se dalo fotit dost, mnoho fotek je na facebooku, Kabul mame zatim pohled na mesto a par z mesta, ale minimum, pohyb je zde znacne ,,o usta". Ale ...Zobrazit celý příspěvek

  Sunakashi - snaha je, v Mazaru se dalo fotit dost, mnoho fotek je na facebooku, Kabul mame zatim pohled na mesto a par z mesta, ale minimum, pohyb je zde znacne ,,o usta". Ale vynasnazime se.Skrýt celý příspěvek

 • Sunakashi
  20:16 10.04.2013

  pokud mozno co nejvice fotek prosim....

  pokud mozno co nejvice fotek prosim....

Načítám diskuzi...