Afghánská armáda se obává o své letectvo

Afghánské C-27
Foto: Alenia C-27A Afghánských vzdušných sil / US Army

Stažení zahraničních jednotek z Afghánistánu v roce 2014 je ohroženo z důvodu komplikací při rozvoji nových afghánských vzdušných sil. Prezident Hamíd Karzaí vyzval vládu USA k zintenzivnění obnovy letectva. Je třeba delší čas pro vyškolení armádních specialistů a znovuobnovení výběrového řízení na nákup nových strojů.

 

Afghánské letectvo v současné době vlastní patnáct přepravních letounů Alenia C-27A Spartan, které ovšem mají zákaz letu z důvodu nevyhovující avioniky, stáří a nedostatku náhradních dílů. Pokulhává i pozemní zabezpečení letounů.

 

Určitě stojí za připomenutí, že obdobný model v trochu jiné specifikaci byl ve výběrovém řízení i pro Českou armádu, kde v tendru nakonec vyhrál model EADS Casa C-295. Český C-295 má kratší dolet a menší užitečné zatížení než C-27, ovšem i díky Omnipolu se jedná o jedny z nejdražších dopravních letadel v Evropě. To už je ale jiný příběh.

 Afghánistán IED

Foto: Dva mrtví Afghánští policisté v provincii Jalabadad / Timesunion.com

 

Americká armáda v dubnu oznámila znovuobnovení výběrového řízení na nákup dvaceti nových, lehkých, útočných letounů. Původně byla zvolena brazilská vrtulová letadla Embraer A-29 Super Tucano, ovšem před dvěma měsíci byla dohoda zrušena.

 

Vzhledem k velice nekvalitním silnicím a častým útokům na pozemní vozidla je letectvo životně důležité nejen k ochraně území, ale v současnosti především k schopnosti zásobování i odlehlých oblastí Afghánistánu.

 

Při pozemní dopravě hrozí bombové útoky, kterých jsou Talibánem organizovány stovky od počátků konfliktu. Nástražná výbušná zařízení IED mají na svědomí tisíce lidských životů. Výbuch IED si vyžádal i oběť v řadách českého PRT, kdy v dubnu 2008 najel v provincii Lógar český voják na nástražné zařízení, ten svým zraněním bohužel na místě podlehl.

 Afghánské L-39

Foto: L-39 Albatros Afghánského letectva /  planes.czPřipomeňme si, že Afghánské letectvo disponovalo mimo jiné i několika letadly L-39 Albatros, řadou strojů MiG-21 a transportními Antonovy An-26 a An-32. Ruské transportní letouny jsou nyní užívány po renovaci v Tádžikistánu dodnes. Vrtulníková letka zahrnuje částečně zrenovované stroje Mi-8/17 a Mi-24/35.

 

Foto: S budováním afghánského letectva obrovskou měrou pomahají i čeští specialisté / army.cz

 

Na výcviku zejména pozemního personálu se budou podílet i naše jednotky a specialisté na řízení letového provozu. Výcvik bude zaměřen i na technické znalosti v podobě údržby současné techniky. Zejména čeští vojenští piloti jsou ve světě uznávanou elitou a i proto ve spojení s Chorvaty vznikl projekt pro vyškolení Afghánských pilotů vrtulníků, výcvik kromě Afghánistánu probíhá i u nás, v Pardubicích.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Nové vybavení pro účinnější a bezpečnější leteckou podporu

Přímá letecká podpora, neboli CAS (Close Air Support) nabývá v posledních letech na významu. Vojákům ...

Vrtulová letadla se do důchodu nechystají

Ač se to možná nezdá, vrtulová bitevní letadla mají oproti proudovým strojům mnoho výhod, které ...

Renesance bitevních vrtulových letadel

Tak tohle je opravdu zajímavá zpráva. Několik evropských zemí NATO vážně uvažuje o pořízení ...

Revoluce v zásobování vojáků na bojišti

Každý voják si balí do akce jen to, co nutně potřebuje. Každý dekagram navíc představuje zátěž, ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Ondřej Lacina
  00:42 01.06.2012

  Myšleno tak, že afghánská vláda chce přebrat momentálně veci do svých rukou (což je svým způsobem správně), řídit operace, přebírat zodpovědnost atd. a přitom na to nemá ani ...Zobrazit celý příspěvek

  Myšleno tak, že afghánská vláda chce přebrat momentálně veci do svých rukou (což je svým způsobem správně), řídit operace, přebírat zodpovědnost atd. a přitom na to nemá ani materiální ani živou sílu. Jasným příkladem je, že bylo armádám NATO zakázáno operovat v noci - což byla naše výhoda díky technický převaze nad talibanem.
  Prostě mi přijde, že celá ta naše západní podpora Afghánistáni je takový "poděkování" za ozkoušení zbraní a taktiky v "terénu"... Takovej poloviční VietNAM...
  Nejsem žádnej pacifista a věřim ve smysl toho konfliktu, jen mi prostě nejde tohle do hlavy - to financování jejich armády.Skrýt celý příspěvek

 • Michal Voska
  16:41 31.05.2012

  To Ondřej Lacina: prosim, rozvedete trochu to,co jste nakousl,tedy omezovani, vyhaneni jednotek atp.? Dekuji

  To Ondřej Lacina: prosim, rozvedete trochu to,co jste nakousl,tedy omezovani, vyhaneni jednotek atp.? Dekuji

 • Ondřej Lacina
  16:26 31.05.2012

  Já bych se afgháncům na nějakou armádu s prominutím vyprd...Samý omezování rozsahu při akcích, pomalu nás vyháněj ale zásobovat to by chtěli.. Ještě když jsem zjistil že západ bude ...Zobrazit celý příspěvek

  Já bych se afgháncům na nějakou armádu s prominutím vyprd...Samý omezování rozsahu při akcích, pomalu nás vyháněj ale zásobovat to by chtěli.. Ještě když jsem zjistil že západ bude tu jejich "armádu" i financovat, tak jsem se fakt plácl přes čelo.....!Skrýt celý příspěvek

 • Miroslav Čechura
  15:47 31.05.2012

  Zdá se to jenom mě, nebo ty Afgháncí vždycky když něco chtěj tak USA nebo NATO starejte se :P

  Zdá se to jenom mě, nebo ty Afgháncí vždycky když něco chtěj tak USA nebo NATO starejte se :P

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2