Afghánské Alamo - Spojenci tvoří bezpečné úkryty před afghánskými vojáky

Alamo
Foto: Americká pevnost Alamo byla dobyta v roce 1836. Padla při ní skoro celá posádka Američanů / Wikipedia

Prakticky každý den dostávají Spojenečtí velitelé informace o útocích afghánských vojáků a policistů proti koaličním silám. Po 45 zavražděných vojácích v letošním roce, byla mez trpělivosti naplněna. Spojenečtí vojáci začali budovat na svých základnách bezpečné místnosti, nazývané Alamo, kde se vojáci mohou stáhnout před útoky ze strany afghánských ozbrojených sil.

Informace u budování speciálních chráněných pozic přišla z amerických vojenských novin Hvězdy a Pruhy (Stars & Strips). Podle nich američtí vojenští velitelé rovněž nabádají své vojáky, aby stále udržovali partnerství se svými afghánskými kolegy, ale zároveň, aby zvýšili svou pozornost.

První zmínka o stavění "posledních útočišť" Alamo přišla od malé jednotky Američanů z předsunuté základny, kde operují s afghánskými kolegy. Major William Johnson, jehož noviny Hvězdy a Pruhy oslovily, říká, že bezpečné místnosti jsou jednou z mála možností pro osamocené jednotky na základnách, kde se nemůžou dočkat okamžité pomoci.

Major Johnson dodává: "Co můžeme jiného dělat, pokud přijde další incident, jako pálení Koránu? Jak se malá skupina vojáku může bránit?". Připomeňme, že Johnson popisuje incident, při kterém američtí vojáci v únoru letošního roku nedopatřením hodili do spalovny výtisky svaté knihy Muslimů Korán. Zbytky spálených knih pak našli afghánští civilní pracovníci při úklidu.

Talibán tehdy umně využil hněvu Afghánců a vyzval je k zabíjení Američanů - výsledkem bylo 30 mrtvých civilistů a dva zavraždění američtí důstojnici. Nemluvě o řadě útoků na spojenecké vojáky.

Podle Johnsona však také bezpodmínečně nutně musí dojít k změně ve výcviku vojáků, kde se budou učit větší „kulturní citlivosti“. Právě některé chování a akce, na západě tolerované, můžou být pro Afghánce velmi urážlivé, což může způsobit tragické následky.

Připomeňme, že Bitva o Alamo je slavný okamžik americké historie. Alamo byla pevnost v Texasu, ve které se v roce 1836 189 Američanů utkalo s přesilou mexické armády. Oblehání Alama trvalo dva týdny, po které čekala posádka pevnosti na pomoc. Bohužel se pomoci nedočkala. Ve finální bitvě pak padlo 183 Američanů a 1250 mexických vojáků.

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

VIDEO: Přijímací řízení afghánských speciálních sil

Jedním z hlavních úkolů spojeneckých vojsk v Afghánistánu je vybudování silné a sebevědomé afghánské ...

Odsun z Afghánistánu – logistické peklo

Spojenecká vojska v Afghánistánu se chystají na jeden z nejtěžších a nejobtížnějších úkolů za celou ...

Nejistá budoucnost Afghánistánu a afghánské armády

"Až odejdou Spojenci, tak se afghánská armáda rozpadne jako domeček z karet" řekl mi můj kolega při ...

Afghánští policisté a vojáci obracejí zbraně proti Spojencům

Spojenci získali v Afghánistánu dalšího nepřítele, kromě nástražných výbušných systémů IED se to ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
 • Left
  23:36 03.09.2012

  To jsem velice rád. Opravdu by jste mě potěšili kdyby byl objektivní, protože to západním médiím (jak už jsem několikrát psal) chybí.
  Ještě jedna malá otázečka: Je to jen náhoda, nebo jste se rozhodli napsat článek o povstání proti Talibanu až na základě přečtení mého stručného komentáře. Udělalo by mi to radost :D
  P.S. Klidně mě zklamte, kdyby tomu tak nebylo - nemyslím to ani v nejmenším špatně :)

 • Jan Grohmann
  16:58 03.09.2012

  Pro Lefrt: Zítra přineseme obsáhlý článek o právě probíhajícím povstání proti Tálibánu.

 • Jakub
  11:36 03.09.2012

  2:Left
  Díky za info, po precteni vaseho prispevku o demonstracich mi to nedalo a sel sem hledat, pricemz mi vyskocilo plno zajimavych clanku. Cim to, ze se ke me samy bez aktivniho hledani z me strany nedostaly, ale o paleni koranu a mrtvejch civilistech se doctu vsude a slisim to ze vsech masovejch medii...

 • Deadog
  07:45 03.09.2012

  to deda Ladin: uz jenom vas nick rika co jste zac,nechapu proc chodite prudit s fisherem na military stranky ,ruda gardo

 • Jarda P.
  07:04 03.09.2012

  Fisherův příspěvek je neutrální a nikoho neoznačuje, takže se dá vztáhnout na obě strany. Ale protože Taliban a alkejda se schovávají víc, znamená, že je ten příspěvek zaměřen spíše proti nim.

 • Left
  23:41 02.09.2012

  To: j. fišer Měl by jste se stydět. 95% lidí, kteří o afghánské misi ví o něco víc, než to, co se dozví z mass medií, tuto misi schvalují a plně podporují. Jeďte se laskavě do Afghanistánu podívat, pohovořte s vojáky a místními a pak něco říkejte.
  Na druhou stranu tyto názory chápu - spíše chápu, odkud se berou -, protože za nimy stojí z velké části západní média.
  V dnešní době například po celém Afghanistnánu probíhají demonstrace a povstání proti Talibanu a v západních médiích o tom nenajdete ani slovo. Probíhají například i v (pro Čechy z doslechu známé) provincii Logar, kde tisíce mladých protestovali proti Talibanu a jeho brutálním metodám získávání si vynucené podpory.

 • Děda Ladin
  22:11 02.09.2012

  Příspěvek do diskuse (!) pana Fišera mě připadne sice nadmíru emotivní, ale nemám mu - po stránce obsahové - co vytknout.
  Oproti příspěvkům jiných přispěvatelů, kterým bych mohl vytknout kde, co.
  Tolik můj názor.
  Váš Děda Ladin

 • Standa
  21:56 02.09.2012

  j.fišer. Aha, zajímavý názor pane,,,,a jak byste charakterizoval podporu Talibanu Al-Kajdě při útoku na USA? Ten, kdo zaútočí na nejsilnějšího hráče musí počítat s nejhorším. Provedení Afghánské mise ponechám stranou, ale nechat si dát facku a místo odvety nastavit druhou tvář není v nátuře USA. To každý ví.....až na výjimky.

 • Ondřej Lacina
  16:04 02.09.2012

  Courage: Jenže českej národ je takovej, že po teroristickym útoku by nevolal po odvetě, ale ještě víc by kritizoval armádu a bezpečnostvní složky že to buď vyprovokovaly, nebo že tečou miliardy do neschopný armády která tomu nedokáže stejně zabránit.

 • liberal shark
  15:36 02.09.2012

  Dovoluji si podotknout, že Alamo nebyla pevnost, ale misie.

 • Jakub
  15:09 02.09.2012

  2: j. fišer
  Hned kousiček napravo od formuláře pro komentář máte odkaz na REGI BASE. Klikněte na něj a něco si přečtěte, než začnete něco smolit. Stydím se za spoluobčany, kteří si jako vy v životě ani k tématu neotevřeli knížku, nepřečetli žádnou odbornější práci, nikdy se o to, o čem se vyjadřují nezajímali, a obraz si udelali ze zprav na novinky.cz ci krimi plus, ale to jim staci, aby znevažovali životy a práci lidí, kteři dělaji co mohou, pro zaručení našeho bezpeči...

 • Courage
  14:09 02.09.2012

  Anonymita internetu nahrává právě takovým jako jste vy j. fišere. Ti vojáci tam za něco bojují, nasazují svoje životy za nás co jsme tu doma abychom mohli žít v míru. Muslimové zaplavují evropu a myslím že nebude dlouho trvat a dočkáme se i nějakého teroristického útoku u nás doma v čr. Pak budou všichni volat po odvetě. Příště važte slova než něco takového napíšete. A určitě by jste neměl koule na to říct tahle slova co jste napsal kamarádům nějakého zabitého vojáka.

 • j. fišer, třebíč
  13:28 02.09.2012

  lumpové, grázlové terorist, hrdlořezi - prostě žoldnéři z celého světa
  kdy konečně je už z této krásné země obyvytelé vyženou
  to je úžasné, musí se skrývat, aby tam vydrželi živí
  táhněte domů holoto loupeživá

 • Jakub
  10:48 02.09.2012

  Mám rád Vaše články, ale snad byste si je mohl alespoň jedinkrát po sobě přečíst, než je zveřejníte... :-(