Afghánskou armádu trápí obří dezerce vojáků

-
21. 12. 2012
-
2 komentářů
-
Jan Grohmann
Dva roky před stažením Spojenců z Afghánistánu má Afghánská národní armáda (ANA) problém. Každý rok z armády dezertuje podle údajů ISAF 50 000 vojáků, což vzhledem k velikosti afghánské armády (190 000) dělá 26 % všech vojáků každý rok. Příčinou je špatně placená práce, diskriminace, specifická kultura „sezonního válčení“ a realita vojenského života a války.
Většina z nás se dívá na Afghánistán jako na jeden monolitický celek. Avšak nic nemůže být vzdálenějšího od reality. V Afghánistánu existuje mnoho etnik, jako jsou Paštunové, Tádžikové, Uzbeci, Hazárové a další, kteří se navzájem nemají příliš v lásce. Takto je to v Afghánistánu již stovky let a nezdá se, že přítomnost Spojenců může na tomto stavu něco změnit.
Příklad. Dva paštunští vojáci ANA, říkejme jim například Mushtaq a Sefadullah, sloužili v poměrně poklidné západní provincii Herát. Bohužel pro ně byl jejich velitel Tádžik, který s nimi zacházel, aspoň podle jejich slov, jako s Talibánci. Možná proto, že Tálibán vznikl právě na paštunském území a členy Tálibánu jsou především Paštunové.
"Náš velitel byl Tádžik. Všichni Paštunové byli vždycky za vše trestání. Tak jsem odešel," řekl 23-letý Mushtaq francouzské zpravodajské agentuře AFP. "V té tobě jsem měl dobrý plat - 11 000 afghání (4 300 Kč). Nyní mam jen 4 000 (1 600 Kč), ale jsem šťastný. Jsem svobodný a učím se anglický," dodává Mushtaq.
Druhý voják Sefadullah (24) sloužil daleko od své ženy a tří dětí. Jedno dítě dokonce během jeho služby zemřelo. "Tak jsem utekl. Vzal jsem služné, a vrátil se zpět do Jalalabadu. V naší skupině, kde mělo být ve skutečnosti 75 lidí, jen 13 bylo přítomno… ostatní chtěli získat jen služné a pak se hned vrátit domů," popisuje Sefadullah realitu afghánské armády.
Velení afghánské armády však tak rozsáhlé dezerce odmítá, podle ní se pohybují kolem 10 - 15 %. Mluvčí afghánského ministerstva obrany, generál Zahir Azimi, řekl agentuře AFP: "Tohle je normální procento pro nebezpečnou situaci v Afghánistánu. Jiné země nejsou ve válce, takže nemají tak velké počty dezerce." Připomeňme, že například dezerce v americké armádě, jež nemůžeme rozhodně označit v mírovém stavu, se pohybuje ročně kolem 0,3 % z celkového počtu.
K dezercím afghánské armády se vyjádřil i třetí nejvíce postavený velitel ISAF, francouzský generál Olivier de Bavinchove. "V současné době opravdu nevidíme, že tihle hoši (dezertéři - pozn. redakce) by se připojili k řadám povstalců… tohle se prostě neděje, i když se to stále může stát, ale jsou to opravdu jen okrajové počty," říká Bavinchove.
"Na druhou stranu, tohle krvácení je smrtelným rizikem pro zemi a instituce, které se budou potýkat se značnými finančními obtížemi," dodává Bavinchove a také zdůrazňuje, že dezerce stojí každý rok 850 miliónů dolarů ze 4,1 miliard, který každý rok pumpuje mezinárodní společenství do Afghánské národní armády.
Afghánské ozbrojené složky před invazí v roce 2001 vůbec neexistovaly. S jejich budováním se začalo prakticky nanovo a dosud trpí obrovským nedostatkem profesionality. Generál Bavinchove říká, že v Afghánistánu je široce zakořeněná "kultura sezónního válčení", což odpovídá i údajům afghánského ministerstva obrany, které říká, že nevíce vojáků dezertuje právě v období sklizně.
"Je zde obrovské riziko. Jestliže země vstoupí do nového období nestability, tento velký počet zahálejících bojovníků, stálé mladých a lehce ovlivnitelných, budou brát jakékoliv příležitosti, jak přežít v chaosu," dodává generál Bavinchove. Není pak těžké domyslet si, kdo na vojáky bude mít větší vliv, zda slabá afghánská vláda nebo Talibán.
Související články
Slovenská elitní jednotka 5. PŠU v Afghánistánu
Slovenská armáda má v Afghánistánu v současné době 324 vojáků. Kromě strážných a ženijních jednotek ...
-
25.01.2012
-
11 komentářů
-
Jan Grohmann
Afghánští vojáci mají novou budovu velitelství, jídelnu i ošetřovnu.
Český provinční rekonstrukční tým (PRT) vybudoval na základně Altimur na jihu Lógaru novou budovu ...
-
27.05.2012
-
0 komentářů
-
Jakub Míček
Afghánská armáda se obává o své letectvo
Stažení zahraničních jednotek z Afghánistánu v roce 2014 je ohroženo z důvodu komplikací při rozvoji ...
-
30.05.2012
-
19 komentářů
-
Michal Voska
VIDEO: Přijímací řízení afghánských speciálních sil
Jedním z hlavních úkolů spojeneckých vojsk v Afghánistánu je vybudování silné a sebevědomé afghánské ...
-
29.06.2012
-
0 komentářů
-
Jan Grohmann
Pro Professor. Bohužel tomu tak je. Opravdu se často stává, že jakmile noví rekruti dostanou první výplatu, okamžitě zmizí domů. Navíc nejhorší je, že velení afghánské armády s tím ...Zobrazit celý příspěvek
Pro Professor. Bohužel tomu tak je. Opravdu se často stává, že jakmile noví rekruti dostanou první výplatu, okamžitě zmizí domů. Navíc nejhorší je, že velení afghánské armády s tím nic nedělá nebo se nesnaží s dezertéry něco dělat.
Na druhou stranu, při tak obrovských počtech, to ani není možné.Skrýt celý příspěvekNo v tomhle světle to vypadá služba v afghánské armádě jako nezávazní chození si pro sociální dávky. A pokud se na to i velení vlastní armády dívá jako na něco v normě, tak je něco ...Zobrazit celý příspěvek
No v tomhle světle to vypadá služba v afghánské armádě jako nezávazní chození si pro sociální dávky. A pokud se na to i velení vlastní armády dívá jako na něco v normě, tak je něco v nepořádku. V dřívějších dobách se slovo dezertér spojovalo okamžitě se slovem popravčí četa, dnes s rozhovorem pro časopis......Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...