Afghánští vojáci mají novou budovu velitelství, jídelnu i ošetřovnu.

Altimur
Foto: Nová budová velitelství ANA v Altimuru / army.cz

Český provinční rekonstrukční tým (PRT) vybudoval na základně Altimur na jihu Lógaru novou budovu velitelství, čímž značně zvýšil komfort a pohodlí místní jednotce afghánské armády (ANA). Ta musela doposud plánovat mise a operace v naprosto nevyhovujících stanech, či plechových kontejnerech, jejichž užívání bylo zejména v letních měsících zcela nesnesitelné.

 

Nová budova poskytuje kvalitní zázemí pro plánování, přípravu a organizaci misí. V Altimuru byla zřízena i komfortní jídelna a ošetřovna.

„Většina lidí z našeho praporu žije ve stanech, kontejnerech a dřevěných boudách. Chybí nám tady koupelny, dílny, ale i prostor na sport a trénink,“ dodává Abdul Wakil, velitel místní jednotky“

Naši vojáci a specialisté z řad civilistů pomáhají v Lógaru se znovuobnovením infrastruktury a pomáhají i v rozvoji obchodu a zaměstnanosti v podobě rozdělení zakázek místním firmám.

 

Přínos naší armády v Lógaru je nesmírný, kromě budovy velitelství, nové ošetřovny a jídelny byla přebudována i místní rozhlasová stanice, zřízeny sběrny mléka umožňující místním farmářům lépe hospodařit s mlékem.

 

Projekt sběrny mléka zahrnoval kromě stavby také dodávku moderní techniky, zejména chladícího tanku na mléko, máselnice a separátoru smetany. „Teď můžeme prodávat kvalitnější mléko, ale také vyrábět jogurty, máslo a sýry,“ chválí šéf zemědělského družstva Said Wahidulláh výsledek projektu. Družstvo má k dispozici i technologie na měření kvality mléka, takže jej může vykupovat za různé ceny.

 

Altimur Foto: Nová jídelna, Altimur / army.cz

 

Práce našich specialistů je obdivuhodná. Každým dnem se Afghánistán, lépe řečeno provincie Lógar, i díky našim specialistům mění a modernizuje. Bez našich odborníků by nebyla nová hráz, nebudoval se rozhlas.

 

Bohužel, všeobecně nemá naše armáda doma, v České republice, dobrý kredit. Mnozí si myslí, že finance putující na zahraniční mise jsou zcela zbytečné. Málokdo si umí uvědomit, co naše jednotky pro lidi v Lógaru znamenají, ať už co se odbornosti a schopností týče, tak i po lidské stránce.

 

I z tohoto důvodu plánují nezávislí novináři Jakub Míček a Michal Voska cestu do Afghánistánu. Cílem je zmapovat současný stav a ukázat práci Čechů v zahraničí - ať již jde o PRT, či o organizaci Člověk v tísni.

 

To vše bez podpory našich médií, vše zcela objektivně a otevřeně. Bohužel, cesta tohoto charakteru není nijak snadná, doprovází jí značné množství obtíží, počínaje náročnou a rozsáhlou vakcinací, konče velikou finanční náročností.

 

V současné době bylo osloveno několik firem pro podílení se na cestě zejména, co se technického vybavení týče, ale i výstrojního. Bližší informace budou upřesněny během dvou, až tří měsíců na stránkách Armádních novin.

 

Pokud má někdo z Vás čtenářů zájem zeptat se obou pánů na jejich cestu do Afghánistánu, napište svou otázku do diskuze pod článkem. Jakub Míček i Michal Voska Vám rádi na Vaše otázky odpovědí.  

Zdroj: Army.cz

Nahlásit chybu v článku


Související články

Menší ztráty v Afghánistánu

S koncem roku přišla z Afghánistánu pozitivní zpráva - pokud to tak lze říct. V roce 2011 došlo k ...

Slovenská elitní jednotka 5. PŠU v Afghánistánu

Slovenská armáda má v Afghánistánu v současné době 324 vojáků. Kromě strážných a ženijních jednotek ...

Počty IED v Afghánistánu opět rekordní

V minulém roce byl ustaven smutný rekord v počtu IED v Afghánistánu. V roce 2011 bylo odpáleno nebo ...

Česká armáda staví národní C-IED polygon v Bechyni

Jak jsme se již na stránkách Armádních novin opakovali nesčetněkrát, improvizované nástražné ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...