Africkým silám v Somálsku hrozí kolaps a Evropě příliv dalších uprchlíků

Foto: Ugandští vojáci mise AMISOM při operaci proti Alů-Šabab. / AMISOM
Ugandští vojáci mise AMISOM při operaci proti Alů-Šabab. / AMISOM

Somálsko se potýká s bezpečnostní krizí již několik desetiletí. Dysfunkční vláda a kmenové spory vedly k nárůstu násilí, islámského extremismu, terorismu a pirátství. Nestabilní situace v zemi tak ohrožuje celý Africký roh.

Mise Africké unie v Somálsku

Situace se začala pomalu obracet k lepšímu po roce 2007, kdy v zemi začala působit vojenská mise Africké unie AMISOM (African Union Mission in Somalia) o síle přesahující 22 tisíc mužů, která pomáhá vládě v Mogadišu se stabilizací a obnovou země. Její angažmá je však velmi křehké a hrozí, že mise bude ukončena.

Mise AMISOM i přes její problémy dokázala situaci v Somálsku poměrně stabilizovat. Vojáci AMISOM ve spolupráci se somálskou vládou poměrně úspěšně podnikají akce proti teroristům, zejména ze skupiny aš-Šabbáb, která je napojená na al-Qaidu a je největší bezpečnostní hrozbou v oblasti.

Ve spolupráci s vládními jednotkami dokázali vojáci Africké unie ovládnout také velká města, přístavy a značnou část země osvobodit od islamistických milic. Somálská vláda se snaží spolupracovat s lídry místních kmenů, což pomáhá zlepšovat bezpečnostní situaci.

Tyto faktory vedly ke zvýšení investic v zemi, zejména z řad somálských imigrantů a vláda v Mogadišu očekává, že by do země mohly přitéct také přímé zahraniční investice. To by pomohlo k obnově válkou zdevastované ekonomiky.

Misi AMISOM v současné době tvoří tři části – pozemní vojenské síly, policejní síly a námořnictvo. Uniformovaný personál dosahuje počtu 22 126 mužů. Velitelství čítá 81 vojáků, vojenský kontingent tvoří 5432 vojáků z Burundi, 1000 mužů z Džibuti, 3664 z Keni, 850 ze Sierry Leone, Etiopie přispěla 4395 muži a Uganda 6223 vojáky.

Policejní síly jsou tvořeny příslušníky policejních sborů z Burundi, Gambie, Ghany, Keni, Nigérie, Sierry Leone, Ugandy a Zimbabwe.

Evropa nechce platit

Problémem, který se nad budoucností mise AMISOM vznáší, jsou finance. Mise je sice organizována Africkou unií, ale finance na ní poskytují vesměs mimoafrické země.

Největším přispěvatelem je Evropská unie, která financuje zejména platy vojáků a logistiku. EU se však rozhodla snížit své financování o 20 % od listopadu tohoto roku. Pro mnoho afrických zemí účastnící se této mise může snížení financování ze strany EU znamenat ukončení jejich angažmá v Somálsku.

Problémy s financováním mise se objevily už v minulosti. Vojákům v misi nebyl vyplácen plat, nebo se platby značně opožďovaly. Tyto problémy se vždy řešily navyšováním finanční pomoci ze strany dárců, zejména z EU. Pokud však skutečně dojde ke snížení financování ze strany EU, tak v současné situaci hrozí, že vojáci své peníze nedostanou vůbec.

Některé ze zúčastněných zemí zvažují, že v případě výpadku financování své jednotky z mise stáhnou. Uganda již oznámila, že je připravena ke stažení svých sil, a keňský prezident Uhuru Kenyatta uvedl, že Africké země nemají prostředky misi samy financovat po omezení přísunu peněz z EU.

Každý ze zúčastněných států má své důvody, proč se operce AMISOM účastní. Etiopie a Keňa mají se Somálskem společnou hranici, která je značně propustná, a trvající nestabilita v sousedním Somálsku je pro ně akutním ohrožením.

Z Keňské strany se jedná zejména o pronikání islamistů ze skupiny aš-Šabbab do země, kde v minulosti provedli několik krvavých útoků. V případě Etiopie je to podpora somálských separatistů v provincii Ogaden sousedící se Somálskem. Tyto dvě země již v Somálsku intervenovaly na vlastní pěst v minulosti.

Také další státy účastnící se mise, jako Uganda, se obávají zhoršení bezpečnostní situace v oblasti. Pro menší země zapojené do mise jako je např. Burundi, je účast v operaci prostředkem, jak na sebe více upozornit na mezinárodní scéně, a také možností získat finance a zkušenosti pro modernizaci svých ozbrojených sil.

Pokud dojde ke snížení financování, hrozí, že jednotlivé země se z mise stáhnou. Uganda již oznámila, že je připravena stáhnout 6700 svých vojáků v roce 2017. Pokud se k podobné akci připojí i další státy hrozí ukončení celé mise, případně její značné omezení. To by mělo zásadní důsledky v boji proti terorismu v oblasti.

Ugandské stažení by přišlo zrovna v době, kdy by měl být dokončen plán Transition Roadmap, podle kterého probíhá obnova země. Mimo jiné je součástí tohoto plánu také vyhlášení termínu voleb, které by mělo proběhnut do srpna tohoto roku.

Somálsko stále nesamostatné  

Pokud by ke stažení sil skutečně došlo, somálská vláda by měla jen málo času na sehnání dostatečného množství peněz od mezinárodních dárců, které by zajistily fungování bezpečnostních složek v průběhu těchto voleb a nahrazení chybějících mezinárodních jednotek.

I když mezinárodní síly v zemi pomohly vycvičit malou skupinu na místní poměry schopných vojáků a policistů, jsou somálské bezpečnostní sbory stále neefektivní, prolezlé korupcí a neschopné samostatně čelit milicím aš-Šabbáb a nově i vznikajícím buňkám místní odnože Islámského státu. Jakékoliv oslabení mezinárodní mise by tak mohlo ohrozit plány na obnovu země a její stabilizaci.

Somálské síly také v dohledné době čeká další nelehký úkol. Keňská vláda plánuje zrušit většinu uprchlických táborů na svém území, ve kterých šijí stovky tisíc Somálců. Jejich případný nucený návrat do vlasti by vedl k mnoha problémům, které slabé vládní sily nedokáží vyřešit bez mezinárodní asistence.

Keňský prezident oznámil záměr začíst s rušením táborů od listopadu tohoto roku. Podle keňských úřadů jsou tábory rekrutačními místy pro teroristy z aš-Šabbáb. OSN i USA vyjádřily nad keňským plánem znepokojení, což ale vládu v Nairobi neodradilo od jeho realizace.

Realizace plánu na zrušení táborů však bude značně problematická, neboť většina z táborů se za mnoho let své existence změnila spíše v města než dočasná útočiště.

Problematické bude také navracení uprchlíků zpět do Somálska. Je téměř jisté, že tento plán vyvolá v oblasti další humanitární krizi. Zajistit pro tak obrovské množství lidí dostatek potravin a lékařské pomoci bude nad síly jak keňské, tak somálské vlády.

AMISOM pod OSN?

Nad budoucností mise AMISOM stále visí otazník. Objevily se však neověřené informace, že OSN zvažuje převést misi AMISOM pod svá křídla a změnit ji na oficiální misi Spojených národů. To by mělo hned několik výhod.

Jednak by se zajistilo stabilnější financování celé operace, která by nebyla tak závislá na pomoci z EU. Dále by to umožnilo také zapojení více zemí z různých částí světa do této mise, a tudíž i relativní dostatek personálu.

Uskutečnění tohoto plánu však bude běh na dlouhou trať. OSN v poslední době navýšila počet svých příslušníků v dalších zahraničních misích a prodloužila jejich mandát, jako např. misi v Mali. Získat souhlas členských zemí OSN pro vznik nové mise bude v současné situaci komplikované.

AMISOM během svého působení dokázala posílit pozici somálské vlády, do určité míry stabilizovat celý region, omezit pirátství a alespoň částečně obnovit zničenou zemi.

Konec mise by mohl tuto dlouhodobou snahu zcela zvrátit a reálně by hrozilo, že osamocená somálská vláda by během několika měsíců ztratila to, co se za několik posledních let pomocí mezinárodních sil podařilo získat.

Zdroj: Stratfor

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Afrika se bouří - africké vojáky čeká další náročná mise OSN

Celkově neudržitelná situace v Demokratické republice Kongo, přesněji již několik měsíců trvající ...

Islámský stát zaútočil na egyptskou válečnou loď

Islámský stát (IS) se přihlásil k útoku na egyptskou válečnou loď, který proběhl 16. června u ...

Egypt zvažuje nákup pákistánských stíhaček JF-17

Pákistánská vláda zveřejnila 4. prosince tohoto roku tiskovou zprávu, podle níž Egypt projevil zájem ...

Mwari: Bitevní letoun pro Afriku

Jihoafrická společnost Paramount nabízí zákazníkům v Africe i jinde zcela nový bitevní a průzkumný ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
 • peter123x
  21:02 11.07.2016

  No tak ohladom toho zasahu Libyi sa musim zastat Lukyho, kde spravne pise, len musim poopravit, ze ten zasah Nato prisiel vo chvili, ked Kaddafi nieze ziskaval na vrch, ale sa uz chystal k zaverecnemu uderu, lebo odpor sa sustredil uz len na oblast mesta Bengazi, a Kaddafiho tanky sa k nemu vtedy rychlo blizili. Potom to uz zobralo rychly spad, nalety najskor vyradili PVO, a nasledne ochromit tankove a obrnene jednotky bola lahodka. Inak, zrejme Kaddafiho posledna posledna oficialna europska navsteva. http://zpravy.idnes.cz/platte-...

 • Blake
  19:58 11.07.2016

  Irving, keď sa zamyslím nad tým sterilizovaním chlapov, nedokážem si nepredstaviť tú temnú možnosť, že vyššie percento tých, ktorí by operáciu podstúpili, by boli z tej inteligentnejšej polovice národa, keďže pre primitíva sú gule to jediné, čím môže zaujať okolie.

  Na druhú stranu, neviem, ako je medzi ženami vnímaná neplodnosť. Predpokladám, že pocit menejcennosti tam bude, ale myslím teraz skôr na peer pressure (neviem, ako sa to správne prekladá).

 • Irving
  17:34 11.07.2016

  Superme - Tak spolupracujici vlada je zamozrejmost, bez toho to nepujde urcite. Jinak vyhoda studia v Evrope by byla v tom, ze krome znalosti by nacerpali taky zkusenosti s zivotem tady, s tim jak to tu vypada. Protoze ani tady to rozhodne neni dokonale, a cim vic zemi clovek pozna, tim lepe je schopen posoudit, ktere reseni napr. vzdelavaciho, socialniho nebo zdravotniho systemu funguje a ktere ne. Jinak s tim navratem by zas takove problemy byt nemusely, koneckoncu podobne programy "bratrske vypomoci" fungovaly za socialismu celkem uspesne, aspon co vim.
  A samozrejme, nevrati se asi uplne vsichni, ale kdyby se podarilo treba 75% po navratu zapojit do fungovani statu, tak by to byl celkem slusny uspech. Navic navrat takto vytvorene "elity" bez přímého vztahu k vládnoucí vrstvě by zase vytvořil tlak na vlády a prinesl nove impulsy k reseni chronickych africkych problemu.
  To indicke reseni problemu vysoke porodnosti me nenapadlo, v tom mas pravdu, i kdyz by tu zase byl problem s kvalitou a bezpecnosti sterilizace, dopadu na zeny, moznost zneuzivani systemu. Mimochodem by me zajimalo, proc neco podobneho nenabizet chlapum, jsme z hlediska plozeni deti mnohem produktivnejsi nez zeny a ta operace je u nas mnohem jednodussi a bezpecnejsi. Pohlavni nerovnost v praxi :-).
  Jak jsem psal, s tou JAR tezko soudit, je otazka, jak moc se treba za apartheidu resila kriminalita cernych proti cernym. Ano, pro belochy bylo urcite bezpecneji, u cernochu v ghetech uz si tim tak jisty nejsem. Jinak ja osobne povazuju JAR v podstate za obrovsky uspech, kdyz se podivate, jak ta spolecnost byla neskutecne rasove, majetkove, kulturne i treba jazykove rozdelena, tak je zazrak, ze to dopadlo, jak to dopadlo. V tomhle opravdu obdivuju Mandelu, mohl se jednoduse vydat stejnou cetou jako Mugabe a vladl by tam v klidu az do smrti, ale on se rozhodl pro mnohem slozitejsi ale v konecnem dusledku lepsi cestu...

 • gaunt
  13:49 11.07.2016

  Superme: V JAR je dnes spousta vzdělaných černochů, kteří mají dobrou práci. I jim by se v době apartheidu žilo líp? Otrokářská společnost ve starém Římě také fungovala efektivně a byla tam nízká kriminalita. Budete kvůli tomu obhajovat otroctví?

  "Základem vždy musí být vláda, která má zájem o to, aby se její společnost vzdělávala." - Taková vláda se nehodí západním korporacím a MMF. Podle MMF má být jediná funkce státu ochrana zahraničních investic. Kdyby děti chodily do školy, korporace přijdou o nejlevnější zaměstnance.

 • Superme
  13:13 11.07.2016

  Irving - Základem vždy musí být vláda, která má zájem o to, aby se její společnost vzdělávala. Pokud taková vláda není, pak něco investovat moc nemá smysl, protože to stejně nebude fungovat. Pokud by taková vláda ovšem byla, pak tam investujme.. klidně jim ty školy postavme. Pak by bylo ale podle mého názoru mnohem jednodušší tam poslat nějaké naše učitele, kteří by ty jejich studenty vzdělávali přímo u nich doma. I pro ty studenty by to mělo být mnohem jednodušší už z toho důvodu, že budou mezi svými, měli by blízko rodinu apod.
  Je naivní si myslet, že by se po ukončení studia všichni vraceli opět domu, aby tam začali něco vytvářet. My tam ty lidi musíme za každou cenu udržet, protože jinak to bude k ničemu. Věř tomu, že pokud by se dostali do Evropy, tak by už zpátky do Afriky nechtěli.

  Čína si jednoduše musela vybrat. Buď bude mít obrovský problém s počtem lidí a nebo bude mít minimálně jedna generace problém s tím, že bude více mužů než žen. Ovšem tam je tento problém způsobem z jejich kultury a upřímně si myslím, že s propadem porodnosti by to Čínu postihlo tak jako tak. Čínská vláda ale již provedla opatření, aby se tento nepoměr vyvážil - což se také pomalu daří.

  Indie poměrně radikálně snížila populační růst „tržním“ opatřením. Nabídla ženám, které se dobrovolně nechají sterilovat finanční odškodnění a podle snížení porodnosti byla metoda úspěšná a navíc neovlivnila přirozený poměr mužů a žen. Takže takto bych si to představoval i v Africe a bylo by hned lehčí těm lidem zvednout životní úroveň.

  V JAR se v době Apartheidu žilo rozhodně lépe než dnes. Kriminalita byla několikanásobně menší než je tomu dnes.
  Doporučuji tento blog (není jen z JAR, autor má více dílů)
  http://havelka.blog.respekt.cz...
  Nedávno tu na tot téma byla celkem dobrá diskuze :)

 • Luky
  00:26 11.07.2016

  tady ještě k tvýmu nesmyslu, že se neinvestovalo do infrastruktury:
  https://www.google.cz/search?q...

  odkaz na BBC, kdyby jsi spoustu obrázků označil za podvrh:
  http://news.bbc.co.uk/2/hi/sci...

  a tady, že to samozřejmě nezapomněli bombardovat:
  https://humanrightsinvestigati...

 • Luky
  21:46 10.07.2016

  Jinak je taky zajímavý, že třeba intervence do Iráku je uznaná jako pod nepravdivou záminkou, ale Saddáma pověsili za několik dekád starý zločin s chemií, kterou mu západ dodal. Kaddáfí se sbližoval se západem a pak mu stejně dali ťafku (když byl nejblíž:), Saifa (západní oblíbenec) loni odsoudili k smrti.
  Přitom wiki teď píše:
  In July 2016, Saif al-Islam one of Gaddafi's lawyers Karim Khan claimed that his client had been freed on 12 April of that year and transferred to a secret location after the government quashed his sentence, and that he would now petition the ICC to drop all charges against him. The claim hasn't been independently verified.[71] A Zintan military source denied that he had been released.

  A u Assada se největší mediální masáž (když pomineme nepodařený pokus s chemií, kterou přitom nedávno použili Qaidisti a teď s ní vyhrožují v utaženým Halábu) taky odkazovala na několik dekád staré činy proti muslim. bratrstvu a jeho přívržencům. S Assadem přitom bylo jednáno a dle jeho vyjádření se jedná dál za zavřenými dveřmi (aby zůstal zlý). Takže ono to celé vzedmutí nebude kvůli jejich ďábelským xichtům...

 • Luky
  21:21 10.07.2016

  Pavle, tvoje srovnání se SAE je velmi demagogické a selektivní. Ty země jsou a byly hrozně rozdílné.

  Do nebe volající je pak debilita, že " v Libyi v okamžiku zásahu západu už řadu měsíců zuřila občanská válka, přičemž bylo zcela evidentní, že její další pokračování způsobí genocidu a masivní uprchlickou vlnu".
  Intervence přišla ve chvíli, když začal Kaddáfí obnovovat pořádek a mít navrch. A za jeho vlády přeci žádná vlna nebyla...že byl ten zásah nekoncepční uznalo už i NATO ústy generála Pavla (prý se ale poučili z chyb). To jen ty v tom máš jasánkovsky křišťálově jasno.

  Doporučil bych ti vyhledat si diplomové práce z politologie a humanitních studií na českých univerzitách na téma Libye. A to jak na téma příčin bordelu, tak rozbory zda intervence byla v souladu s mezinárodním právem. Budeš tam mít i citace zdrojů a posudky oponentů. Rozhodně to nejsou žádný konspirační teorie a nenechávají problémy té země bez povšimnutí, ba naopak je "politicky korektně" zdůrazňují. V závěrech pak ale stejně dochází k tomu, že podpora rebelie zvenčí měla naprosto zásadní význam a zásah NATO překročil pravomoce. Důvody jsou záhadou asi jen tobě...

  Bezvadný jsou taky tvrzení , že "od 80tých let kaddáfí do infrastruktury nenainvestoval naprosto nic"...ale přitom si tam zval imigranty na práci. Mimochodem, když přijmeš do 3-4 milionovýho státu 2,5mil. uprchlíků, hne to se zdravotní statistikou i Švýcarům...jinak zrovna SAE dávat za příklad rovného a správného přístupu k práci (makají tam hlavně Indové a Pakistánci, Češi tam lítají montovat třeba i kuchyně..), místní jsou protěžováni, je tam v podstatě totalita...za zbraně utrácejí nemálo...to ani nemá cenu dál rozvádět.

  Jak už jsem řekl, s demagogem tvýho kalibru nebudu ztrácet čas. Hrozně mi připomínáš raný logikovi příspěvky a jednoho andyho. A od takovýho si fakt neberu stížnost na údajnou ideologickou zátěž.

 • Pavel1
  20:17 10.07.2016

  Na "vykonstruované lži" je diskutér Luky bezesporu odborník. Prozatím nic jiného nepředvedl.
  Požaduje ekonomické ukazatele, ohání se HDP ale nezaměstnanost na stejném webu mu už unikla: http://www.indexmundi.com/map/... (v Libyi 30%).
  Nad bláboly o sociálních výhodách v Libyi může spadnout čelist tak akorát polovičnímu analfabetovi, který nerozezná Spojené arabské emiráty od Saudské arábie a argumentuje primitivními bláboly z youtube, které na internetu kolují už pěkných pár let a věří jim tak maximálně členové ksč(m) v důchodovém věku. Realita byla taková, že sociální výhody byly k dispozici pro ty rovnější (tedy příbuzné a poslušné kaddáfímu), přičemž je asi marné některým pologramotům znova opakovat (už jsem to tady psal víckrát), že když země plave na ropě, tak je evidentní, že má vyšší životní úroveň a vyšší hdp než země, kde žije několikrát více obyvatel a žádnou ropu nemá, nebo tam není nic než písek a navíc se jí psychopatický diktátor řadu let snažil dobýt (na úkor rozvoje vlastní země):
  http://zpravy.idnes.cz/kaddafi...
  Vypovídající je srovnání se zemí s podobnými ekonomickými možnostmi a předpoklady (viz právě SAE). A z toho srovnání Libye vychází katastrofálně. TO ses ovšem komentovat nepokusil. Stejně tak ses nepokusil komentovat zjevný fakt, že v Libyi v okamžiku zásahu západu už řadu měsíců zuřila občanská válka, přičemž bylo zcela evidentní, že její další pokračování způsobí genocidu a masivní uprchlickou vlnu. http://www.brookings.edu/blogs...
  O rozpadu infrastruktury mi referoval voják, který se účastnil výcviku libyjských vojáků v používání československé techniky. Stručně - v 80. letech elektřina pouze ráno a večer. Od té doby kaddáfí do infrastruktury nenainvestoval naprosto nic.
  A mimochodem, těch 2,5 přistěhovalců přilákal do Libye právě kaddáfí, a to na práci, protože díky neexistenci odborného školství je průměrný Libyjec neschopen pracovat v nějaké náročnější profesi třeba ve stavebnictví. Důsledkem je ovšem to, že zvlášť mezi mladými Libyjci panovala velmi vysoká nezaměstnanost. To, že nemusí platit daně je jim na prd, když si nic nevydělají, potraviny jsou drahé a většina zboží díky socialistickému řízení ekonomiky je k dostání leda pod pultem. A právě tihle mladí nezaměstnaní a bez jakéhokoli výhledu na zlepšení situace rozpoutali vzporu proti diletantovi a psychopatovi kaddáfímu.
  Jestli někdo neví o Libyi naprosto nic, tak jsi to leda ty. A fakta, ti díky palici zadělané ideologií nejdou pod čumák.

 • Irving
  19:29 10.07.2016

  Supreme - samozrejme, ze je treba podporovat vzdelavani u nich, ale ono se to dost tezko dela, kdyz vysoke skolstvi je pro normalni populaci nedostupne, tim padem tam chybi odbornici, kteri by ten vzdelavaci system mohli vybudovat. A neni to jen otazka skolstvi, je to tak ve vsech oborech. Je to zacarovany kruh, tim ze se ke vzdelavani dostanou jenom bohati, tak ti pak ziskavaji mista ve statni sprave, tim padem se tvori a upevnuje vladnouci vrstva, ktera si pak samozrejme rozdeluje i zdroje a bohatsvi a snazi se mezi sebe nikoho nepustit. To neni jenom otazka Afrika, stejny problem je treba i ve stredni Americe. A jak jsem psal, nejde o to, aby tu ti stipendisti po absolvovani studia zustali, ale naopak, aby se vratili domu, dostali nekam umistenku a tam si to svoje vzdelavani odpracovali. Demokratizace vzdelavani je zakladem rozvoje spolecnosti, bez toho to nejde nikde. A ono to jde udelat, a velmi rychle, podivejte se treba na Kubu, kde snizili negramotnost na nulu behem par let, nebo treba na Sovetsky svaz, kde behem nekolika desitek let udelali z pomerne zaostale zemedelske zeme jedno z vedoucich vedeckych center sveta. Samozrejme cena za to byla obrovska, chyb mnoho a rozhodne tu nechci obhajovat zlociny komunismu, jenom ukazat, ze to jde, kdyz se chce....
  A ta porodnost muze klesnout velmi rychle, treba v Saudske Arabii to je za 30 let ze 7 deti/zenu na soucanych mene nez 3. A nutit lidi do neceho nema moc vyznam, ta Cina je sice pekny priklad, ale kdyz se rekne A, je treba rict i B. Politika jednoho ditete tam dost rozvratila spolecnost demograficky (je to dano preferenci synu) a do budoucna to bude jeste znacny problem. A navic, jak bys to chtel v Africe prosazovat v praxi? Pokuty za dalsi deti? Z ceho, kdyz ti lidi skoro nic nemaji? Vzdelavani zdarma pouze pro jedno dite, pridavky pouze na prvni dite? Ve statech, kde nexistuje socialni system a vzdelavani tam zajistuje prevazne neziskovky? Kde v podstate nefunguje statni sprava?
  Jinak to, jak se zilo v JAR za apartheidu bych tu asi uplne nezminoval. Ano, belosi se meli lip, zlocinnost byla asi nizsi (i kdyz kdo vi, jestli se to v cernych ghetech nejak moc resilo), ale cernosi tam na tom urcite moc lepe nebyli.
  A ze to Evropa sama nezvladne je jasne, mel by se na tom podilet cely svet koordinovane. Ale to by musela byt opravdu snaha pomoct , a ne jenom zajistit dalsi odbytiste pro sve zbrane a smlouvy pro sve tezebni spolecnosti...

 • Luky
  18:01 10.07.2016

  Z tvého pohledu je v Libyii lépe - západ odstranil koho chtěl, nacpe si tam vliv a nebude mít zájem něco eskalovat. To se ale v Sýrii nepodařilo, takže tlačí pořád tu samou politiku podpory povstalců (co na tom, že NY times píše o tom, že se zbraně z Jordánska vesele prodávají IS).
  K tvojí druhé poznámce, že takové benefity nejsou možné, že by tam šli všichni - no ono tam taky přišlo 2,5mil přistěhovalců.
  Mimochodem index demokracie se v Libyii posledních Kadáfího 8 let zvyšoval, narozdíl od jiných částí světa....

 • Strategist
  17:38 10.07.2016

  Supreme: ten odkaz na to video co jste dal, to snad nemůžete myslet vážně
  Současna situace v lybii není nejlepší ale proti takové sýrii je na tom stále celkem dobře a is tam zažívá těžké časy a vláda národní jednoty pomalu se sestavuje. Kdyby jsme z lybie měli 2 sýrii no to potes, to co říkají v tom videu není a nemůže být pravda stát nemůže dotovat každého obcana tisícema dolarů, proč v tom případě nešli do lybie všichni ? a proč lybie valcila s cadem a dalšími zeměmi okolo ? A podporovala mezinárodní terorismus? Lybie se možná za kadafiho měla lépe než ostatní státy afriky ale před zásahem koalice byla uz téměř ve stavu obcanske války a další sýrii nikdo nepotřebuje

  Omlouvám se za pravopisne chyby a preklepy

 • Superme
  16:19 10.07.2016

  Co se Libye týče, tak zde je to krásně vysvětlené:
  https://www.youtube.com/watch?...

 • Superme
  16:15 10.07.2016

  Irving - Chápu, že máš dobrou myšlenku, ale je prostě absolutně neproveditelné.

  Pomocí stipendií je sem budeš vozit legálně - jak milé. Tady je třeba podporovat vzdělání u nich! Někteří se na ně díváte jako sobě rovné.. jejich kulturu považujete za rovnocennou té naší. Jenže tak to není a dlouho ani nebude. Afričané se o sebe nikdy nedokázali postarat sami, nikdy nedokázali sami rozjet svůj průmysl, zemědělství nebo školství. Vždy to museli udělat běloši za kolonií, jenže oni nás přesně kvůli těm koloniím nenávidí. Stačí se podívat jak se lidem žilo v JAR během vlády bělochů a jak se jim žije nyní během vlády černochů. Vždyť ta země jde čím dál více dolů a to měli na africké poměry neuvěřitelný základ. Co by se stalo kdyby i ten zbytek bělochů (8% populace) odešel?

  Ano máš pravdu v tom, že s životní úrovní klesá porodnost. Jenže např. taková Nigérie má velký problém již dnes, aby těch 187 milionů lidí vůbec uživila. A teď se podívejme na tu porodnost:
  V roce 1958 byl přirozený přírůstek úplně stejný, jako mezi lety 2015-2016, tedy 2,63%. V roce 1955 to bylo 1,65%! Takže ne, ono to v té Africe neklesá, ale naopak přinejlepším stagnuje. Za jediný rok (2015-2016) tam přibylo 5 milionu lidí! V roce 2100 by jen v Nigérii mělo být 750 milionu lidí! A takovýto obrovský nárůst by měla mít celá Afrika až na pár vyjímek právě na severu Afriky (Alžírsko, Maroko nebo Tunisko). Tento problém měla dříve Čína, která se to nebála zavést (politiku jednoho dítěte, ne jedné ženy) a populace jí začne klesat. Díky tomu nebude mít v budoucnu problém s přelidněním,. Já osobě nezapomínám na stále ještě mnohdy nádhernou přírodu, kterou v Africe mají. A při pomyšlení, že se v celé Africe bude tísnit 5x více lidí než dnes... šílený. Koneckonců.. ty země by mohli mít velké peníze jen z cestovního ruchu a některé samozřejmě z nerostných surovin. Ale v Africe to bude neskutečně složité a Evropa sama to nezvládne. Bude muset pomoci i zbytek světa.

  http://www.worldometers.info/w...

 • Luky
  13:10 10.07.2016

  Hele chytráci a zvědavci, tady se podívejte na vývoj HDP a to zejména od roku 2003, kdy Libyjský režim převzal odpovědnost za tohle:
  http://zpravy.idnes.cz/libye-z...
  ( Kadáfího syn už dříve řekl, že to uznali jen aby jim dali konečně pokoj :)

  http://www.indexmundi.com/liby...
  Ze sociálních vymožeností Libyjců by vám asi padla čelist...přesto bych Kadáfího neglorifikoval.

 • petres
  12:44 10.07.2016

  asdf
  když jste se tak nevybíravě do Pavel1 pustil, jste si jistý, že si nepletete SAE a Saudskou Arábii :-)?
  Tak raději příště méně arogance a více znalosti.

  http://peakoilbarrel.com/opec-... (je tam i produkce před krizi, která je důležitá pro orientaci, jaká mohla být životní úrověň).
  Rozdíl v produkci sice byl, ale ne tak dramatický, jak tu prezentujete.

  Když se podívám na některé údaje např. o dětské úmrtnosti a další svědčící o životních podmínkách v daných zemí, rozdíl je v neprospěch Lybie výraznější.

 • Luky
  12:14 10.07.2016

  Neuvedl jsi vůbec žádná fakta, jen vykonstruované lži, absolutně nepodložené ekonomickými ukazateli. Najdi si jakékoli grafy z ekonomických zdrojů (západních). Navíc je vidět, že o té zemi absolutně nic nevíš, jinak bys nemohl psát takové kraviny o rozpadu infrastruktury, nedostatku potravin a krachu. Naprosto se to rozchází s poznatky lidí, kteří v té zemi pracovali, případně se pohybují celoživotně v diplomacii. Proto s tebou nebudu ztrácet čas.

 • asdf
  11:21 10.07.2016

  Pavel1 > Ked trepnes blbosti, tak si to skus aspon overit.

  Produkcia ropy v Libii v roku 2009 na export 1.33 miliona barelov denne
  http://ekonomika.idnes.cz/liby...

  SAE planuje v roku 2009 znizit produkciu ropy na 7.7 miliona barelov denne z 8 milionov, pricom v auguste 2008 produkovala 10 milionov barelov denne.

  http://openiazoch.zoznam.sk/cl...

  Neviem aku matematiku si absolvoval, ale podle mna 1,33 sa urcite nerovna cislu 7.7.

 • 11:18 10.07.2016

  Pekný článok, ale koho už len zaujíma taká Afrika?

 • Pavel1
  11:04 10.07.2016

  Copak Luky, fakta ti nejdou pod čumák? Každopádně pokus o nějaký protiargument či o komentář k rok trvající občanské válce v Libyi a pokračujícího exodu Libyjců do Evropy, než vůbec došlo k zásahu, se u tebe nekonal.
  Doporučuji přestat číst na téma Libye takové srance jako třeba zvedavec a místo blábolů o tom jak se Libyjci měli dobře ve srovnání s Čadem, Nigerem, Mali, kde kromě pouště nic není, zatímco Libye má obří zásoby ropy a plynu, srovnat Libyi za vlády toho psychopata kaddáfího například se Spojenými arabskými emiráty. Jak Libye tak SAE produkovaly a exportovaly přibližně stejné množství ropy a plynu za světové ceny, přičemž Libye má asi 6 mil obyvatel a SAE 10 mil. obyvatel. Z čehož plyne že životní úroveň průměrného Libyjce by měla být větší než průměrného obyvatele SAE. Opak byl pravdou. Před vypuknutím občanské války nezaměstnanost v Libyi byla na 30%, nedostávalo se záklaních potravin, o dlouhodobém rozkladu infrastruktury nemluvě. Stalo se snad něco takového v SAE? Ne. A proč? Protože vládcové SAE si na rozdíl od kaddáfího nehráli celá desetiletí na vojáčky v Africe, neutráceli ohromně sumy na zbrojení, hrabali pod sebe přiměřeně a nesnažili si v zemi zavést africký socialismus.

 • Luky
  10:12 10.07.2016

  Bláboly plácáš sám Pavle. když píšeš hovadiny jako " tak extrémně bohatý stát jako Libye byl jeho vládcem doveden do stádia totálního ekonomického krachu", tak mám podezření, že budeš edukovaný z nějakého príma think tanku.

 • Pavel1
  00:25 10.07.2016

  "Jo, Zlatej Kadáfí :-P "
  Totální blábol. Za rozkladem Libye je právě kaddáfí a nikdo jiný. Než začnete blábolit o zlatým kaddáfím, tak si zjistěte základní fakta. Ta jsou takováto: V okamžiku likvidace kaddáfího v Libyi už skoro rok zuřila občanská válka, přičemž k této válce došlo jen díky tomu, že tak extrémně bohatý stát jako Libye byl jeho vládcem doveden do stádia totálního ekonomického krachu, ze kterého dávno před vypuknutím občanské války kadorčně utíkali tisíce lidí. Přičemž kaddáfí nezdevastoval pouze Libyi. Víte například, že přepadl Egypt? Evidentně ne. Kaddáfí vedl několik destieletí trvající válku v Čadu, přepadl Tanzánii, podporoval ugandského vládce masového vraha a lidojeda Idi Amina (další skvělý diktátor zajíšťující stabilitu, že). Ještě tady nebyl zmíněn ten skvělý vtip o tom jak diktátoři drží na uzdě islámské fundamentalisty a teroristy. Asi se někteří místní diskutéři netuší, že jak kaddáfí tak saddám fundamentalisty potlačovali když se jim to hodilo, a když se jim to hodilo tak je zase podporovali a financovali teroristy. Až si zas nějaký "expert" usmyslí ztrapňovat se vyhlašováním té skvělé stability totalitních zemí", tak mu doporučují nastudovat si jak dopadla třeba taková Zimbabwe pod vládou velmi umírněného diktátora Mugabeho, který je vybaven několika vysokoškolskými tituly. Z původně relativně bezpečně a bohaté země, která ve velkém exportovala zemědělské produkty, se díky Mugabeho snaze udržet se na prezidentské židli, stále země které vyháněla a vraždila lidi, jejichž práce držela ekonomiku země nad vodou. PO té následoval krach zemědělství, nedostatek základního zboží, hyperinflace v milionech procent a chaos.

 • gaunt
  22:43 09.07.2016

  Irving: 100% souhlas. Bohužel MMF nutí státy dělat pravý opak.

 • Irving
  20:06 09.07.2016

  Evropa samozrejme Africe pomoct muze a nejde o tak slozite veci, neco by slo udelat velmi rychle a relativne levne. Nekde jsem treba cetl, ze jeden zkuseny danovy odbornik dokaze ziskat nekolik desitek milionu dolaru na danich, ktere jinak velke korporace "optimalizaci" dani vyvedou ze zeme.
  Dalsi veci by mohl byt treba stipendijni program pro studenty, kteri by tak mohli zdarma studovat na evropskych univerzitach s tim, ze by po dokonceni studii museli treba pet let pracovat ve statnim sektoru domovske zeme - ve statnich nemocnicich, skolach, uradech a podobne.
  Potom tu jsou obchodni dohody. Nezapominejme, ze prumyslova zakladna evropskych zemi i USA vznikala za velmi protektivnich podminek - cla na zbozi, suroviny apod. Tyto moznosti jsou dnes v dobe globalizace o neco omezenejsi, a hlavne staty se slabymi vladami si neco takoveho nevyjednaji. Mela by byt snaha africkym statum pomoct, umoznit jim aspon castecny pristup na evropsky trh, zjednodusit obchodni kontakt. Snaha zavest nejake programy jako "jedna zena, jedno dite" nema podle me moc vyznam. Porodnost klesne spolu s narustem zivotni urovne, bylo to tak vsude, bude to tak i v Africe, ostatne porodnost uz tam znacne klesa ted. Jinak tyhle veci samozrejme muzu fungovat jenom u statu, ktere jakz-takz funguji, jako Kena nebo Etiopie. U totalne nefunkcnich statu jako Sudan nebo Somalsko je opravdu nejlepsim resenim financovat mise AU, snazit se zachranit co se da, stabilizovat situaci a cekat, az si s tim budou schopny poradit okolni africka staty...

 • Grull
  15:56 09.07.2016

  Jo, Zlatej Kadáfí :-P

  1)Zavřít hranice/moře
  2)Stabilizovat ten pás zemí na pobřeží Stř.moře (a to klidně jako kolonie, nebo nějaký diktátor jako tam byl předtím - v Africe funguje právo silnějšího, o nějaké demokracii si můžem nechat akorát zdát)
  3)Podporovat tyto státy a pak postupovat dál na jih.
  4)Za nějaký čas (desítky let) až se naučí civilizovanému životu a omezí se porodnost, by byla možnost přechodu k demokracii nebo něčemu podobnému.

  Zabitím Kadáfího si prostě Evropa nas..la do bot.

 • Arassuil
  15:52 09.07.2016

  yaanu: Modré přilby už v Somálsku jednou byly - o tom, jak to dopadlo, se natočil i film. OSN nemá prostředky na to, aby uhlídalo jednotlivé země. Resp. modré přilby jsou dobré na dozorování oblastí, kde se zrovna nic moc neděje. Ve chvíli, kdy začne jít do tuhého, tak nemají dostatek lidí, techniky, z valné většiny nemají odpovídající úroveň výcviku a vybavení. "peacekeeping" OSN je v Africe úplně k ničemu.

 • yaanu
  15:10 09.07.2016

  Nejvice me zarazi fakt, za zadny z dnesnich konfliktu neresi OSN. Modre prilby uz davno meli cistit Somalsko od teroristu. A OSN uz davno mela nejen financne resit obnovu a stabilizaci regionu. To uz neni lokalni krize, ale globalni problem. Ti lide zacnou utikat dal a dal, az narazi na Evropu. ...... A vyzbrojit uprchliky, aby ziskali zpet svuj domov? Diskuze na AN.cz nezklame... Kdo jim naridi, aby bojovali doma? Kdo to bude organizovat? Kdo jim zabrani, aby se nepokusili prostrilet az do Nemecka? Jenom sebevrah a debil by dal do ruky zbran zoufalemu cloveku.

 • Blake
  14:10 09.07.2016

  Strategist, naozaj nikto tu netvrdí, že riešenie je voziť sem ďalších, diskusia je o inom.

  Austráliu by som sem neťahal, keďže nemá centimeter suchozemskej hranice a jej susedia (a boat people) sú iný prípad, než Afrika.

  A prečo by sme mali zachraňovať Afriku? Pretože ak to neurobíme, stane sa z nej rodisko problémov pre Európu. Nie pre Áziu, ani pre Ameriku, Európa je na skok cez more. Mimo toho, Afrika má potenciál, Čína vie, čo robí, keď do Afriky investuje.
  --
  Superme, v tomto všetkom súhlasím, ochrana hraníc a vymáhanie zákona áno, akurát ten predošlý príspevok pôsobil skôr ako volanie po európskom Čínskom múre.

  Len si nemyslím, že to je dostatočné riešenie. Skôr dočasné.

 • gaunt
  13:18 09.07.2016

  Dokázal by cenzor napsat v čem jsem neměl pravdu?

 • Strategist
  11:02 09.07.2016

  Jak již se tu psalo, taky nechápu proč bysme my jako evropa měli zachránovat afriku, která má mnohem více obyvatel než my samotní, myslím si ze máme dostatek vlastních problému s pristehovalci co uz tu jsou natož vozit jsem další, vždyt ti teroristi z paříže i médií známý dzihadista john byli potomci přistěhovalcu kterym jsme dali jidlo ubytovani a vzdelani a oni se nam za to odpali ve meste nebo vrazdi obcany.
  Souhlasil bych s variantou kterou navrhl supreme myslim a to je opevnit jižní hranici schengenu a vydat rozkaz ze během nutnosti můžou střílet jak na moři tak na zemi, ono by to ty migranty časem přešlo. Kdyby se to spočítalo tak věřím, ze plot kulometne hnízda a stráže by vyšly levněji než starat se o milióny miantu. Problém je ze když se jedinému něco stane tak aktivisticke skupiny rvou jak pomateni, ti by zasloužzasloužíli zavřít protože jsou to defakto pašeráci, když jim pomahaji do británie, řecka atd.

  Také na světě jsou státy které řeší podobne krize mnohem lépe než nějaká eu např usa nebo australie, usa uz na tom tak dobře nejsou něco uz jim tam proniká, ale australia je v tomto jednicka, prostě deportovat ještě než přijedou.

  Pokud to nezacneme nějak řešít tak evropa jak ji známé přestane fungovat, nastane kaskadovy efekt, pomužeš 1 dalších 10 chce taky po deseti 100 pak 1000 atd, proč si myslíte ze jsou na tom jižní státy eu tak špatně, řecko nyní místo aby se věnovalo řešení své ekonomicke krize se musí starat o 10000 uprchlíku, taktez itálie. Jestli s tím nezacneme něco dělat tak je po nás  Omlouvám se za jakékoliv pravopisne chyby nebo prekpepy píšu z mobilu

 • KOLT
  08:55 09.07.2016

  SeaWolf, zapomněl jste dodat, že třetina z té armády zběhne, třetina se přidá k islamistům, ze zbylé třetiny polovina prodá svoje zbraně za cestu do Evropy... tohle je řešení, o které se snaží USA v Iráku, Afghánistánu, Sýrii... a zcela zjevně nefunguje.

 • SeaWolf
  08:32 09.07.2016

  Superme
  O něco níže jsi psal, že řešením problémů v Somálsku ( předpokládám, že jsi myslel i jinde v Africe ) je vytvořit armádu z mužů kteří jsou dnes uprchlíky s tím jak tahle armáda porazí 10 000 islamistů během týdne. Vlastně se jedná o naprosto jednoduché a přímočaré řešení problému :-)

  Pak už jen dořešit zcela nepodstatné drobnosti: kdo zajistí výcvik ( ten netrvá 1 měsíc ), kdo jim koupí výstroj, výzbroj, munici, někdo to vojsko bude dlouhodobě živit, protože Somálská ekonomika toho nebude schopna dalších 10 let ( to jsem přivřel obě oči ), někdo musí umět odborně spravovat složitější techniku kterou armáda bude používat, .... a spousta dalších blbin :-)

  "Takže aby jsme to shrnuli - stačí poskládat armádu z afrických uprchlíku a to ostatní už si vyřeší sami bez cizí pomoci"

  Říkám to pořád od Čechů a Slováků by se měli ostatní učit známe snadná řešení na všechno :-D

 • Superme
  00:54 09.07.2016

  Blake - Tak ono nejde o to zabránit tomu, aby se vůbec nikdo přes tu hranici nedostal, protože jak sám tvrdíš, tak to ani nejde.. vždy se najdou možnosti jak to zvládnout. Ovšem v tomto případě se jedná o jednotlivce, maximálně desítky lidí ročně, ne milion. Navíc co si budeme nalhávat.. porovnávat imigranty z Ukrajiny,Mexika nebo Koreje s těmi z Afriky prostě nejde (Arassuil) .Hlavní problém je v tom obrovském množství Afričanů, kteří do Evropy každý rok proudí a pokud Evropa bude chtít přežít taková, jakou ji ještě dnes většinou známe, tak se bude chtě nechtě muset začít bránit.

  Samozřejmě chápu, co myslíš a většinou bych to i já viděl jednoznačně jako nejlepší řešení. Základem ovšem musí být stabilní státy na severu Afriky.. tzn. Maroko, Alžírsko, Tunisko, Libye a Egypt. Tyto státy musí tuto vlnu zastavit. A ono to tak i dříve fungovalo, jenže poté se svrhl násilně Kaddáfí v Libyi a je tu takto obrovský problém. Základ by tedy měl být co nejvíce stabilizovat Libyi i za cenu toho, že by tam byla diktatura.

  Jsem si jist, že nikdo nechce na hranicích krveprolití. Ovšem pokud tento proud nepřestane, pak si budeme muset vybrat: buď my a prostě se dá i tímto způsobem v krajním případě najevo odpor, nebo oni a budeme je nadále pouštět do Evropy... bez dokladů, bez bezpečnostního prověření apod.

  Já velkou naději vidím v budoucí Britské premiérce (ať už Mayové nebo Leadsonové). Obě k tomu mají rozumný názor, který ve vedení EU obrovsky chybí. Ale chápu, že tohle tu situaci nevyřeší a změna bude muset nastat ve většině zemí EU. Příklad Dánska, Norska nebo Švýcarska však ukazuje, že i v západní Evropě to řešit jde..jen se musí zvolit lidé, kteří mají rozum. A zatím to jde i bez násilí pomocí vyhoštění.

  gaunt - Bože můj... to jsou bláboly.

 • Kozlus
  00:33 09.07.2016

  gaunt: neco jako Recko? :-D Arassuil: EU by si teoreticky mohla dovolit dodat uredniky na komplet rizeni jednoho, dvou, mozna trosku vic statu, ale ne celeho kontinentu. Zda se, ze dodat jen vrchni vrstvy urednictva, tak ty spodni vrstvy stejne rozkradou tolik, ze by bylo nejaky kolonizovani pro EU neudrzitelne. Fakt jedine, kdyby se na Afriku vrhla EU, USA i Cina a spolecne si to rozebrali a kazdej mel svuj kousek. Nechapejte me spatne, rozhodne nejsem pro nejakou novou kolonizaci. Pokud se ma v Africe nekdy vyresit chudoba, vzdelani a tedy i populacni rust, tak si to musi udelat oni sami. Muzeme maximalne sem tam trosku poradit. Pokud si ty moderni staty nevybudujou vlastnima rukama, tak si niceho vazit nebudou. A ani se nebudou snazit. Je mi jasny, ze je tam spousta lidi, co by i chtela neco zlepsit, ale ted proste asi nemaji sanci. Prvne se musi vyporadat se vsema tema nabozenskejma a jinyma magorama. Teprve az se nebudou na potkani zabijet, tak muzou zkusit vybudovat aspon trosku pravni spolecnost a zacit neco delat s korupci a podobne. Zda se, ze si proste musi projit celkovym vyvojem spolecnosti, jinak se na zbytek sveta nedotahnou.
   
  Trolling od Gaunta vymazán. Admin

 • Arassuil
  22:18 08.07.2016

  Kozlus: Kdo řekl, že jim vybudujeme státy, které si oni následně budou řídit? :-) To je přeci až období dekolonizace. To by nám mělo dát takových 100-200 let času se (s trochou nadsázky) je pokusit "civilizovat".

  A řekl bych, že z pohledu průměrně vzdělaného Evropana je velká část afrického obyvatelstva nesvéprávná. U nich se považuje za obrovský úspěch mít ukončenou základní školní docházku (samozřejmě s výjimkou JAR apod...). Přitom jejich systém základního vzdělání je nejvíce podobný našim praktickým školám - a z takto vzdělaných lidí ti inteligentní populace (schopná samosprávy, nesoucí si sebou liberální a postmoderní hodnoty) nevzejde.

 • Kozlus
  22:06 08.07.2016

  Vybudovat jim staty je blbost. Kdyz to za ne nekdo udela, tak si toho nebudou vazit a nebudou to umet ridit. Jak to vim? Protoze jsme tam uz ty staty jednou vybudovali. A ridit neco za ne? To jsou nesvepravni?
  Spravne se tu pise o rozlisovani utecencu a ekonomickych vyzirek. Uzavreni hranic a tvrdej tlak na zacleneni prijmutych do spolecnosti nebude pro cloveka opravdu ohrozenyho na zivote problem, protoze ten je rad, ze zije a nebude chtit, aby ho vykopli zpatky. Ekonomickej migrant bude hodne premejslet, jestli se pokusi nekam dostat pres tvrde braneny hranice, kdyz pak stejne zadny davky nedostane. Jina cesta stejne neni, protoze proc sem poustet lidi, kteri se nechcou integrovat a snazi se tady zavadet ten stejnej bordel, ze kteryho zdrhaji? K cemu bude, kdyz bude Evropa jedna valecna zona, protoze proti sobe budou bojovat jednotlivy uprchlicky gheta? Vzdyt to je nesmysl!

  Chapu, ze lidi chcou pro sebe neco lepsiho, ale uz ted muzou projit normalnim pristehovaleckym rizenim. Navic, odlakat z tech zemi schopny lidi je pro ty zdrojove zeme cesta do pekel.

 • Blake
  22:00 08.07.2016

  Otázka je, či je novodobý kolonializmus tak utopický z dôvodov politických, ekonomických, alebo spoločenských. Z týchto by som bral jedine politické ako nepriepustné, keďže by pravdepodobne šlo o viac hráčov, než len Európa (EÚ) a Afrika. Ekonomické by riešiť šli, kolónie môžu vynášať, z brucha ma napadá napríklad zavedenie konkurencie lacným čínskym továrniam na všetko
  No a spoločenské sú tie najmenej závažné, propaganda má oveľa rýchlejší účinok, než ekonomický štart krajiny, alebo čakanie na zmenu politickej nálady vo svete.

 • Arassuil
  21:47 08.07.2016

  Musím souhlasit s Blake(m). Izolovat Afriku je poněkud utopická myšlenka, stačí se podívat do USA (na hranici s Mexikem) a KLDR - dvě nestřeženější hranice světa, bez okolků se tam střílí (i na kamery), Severokorejci tam mají miny, vlčáky, na co si vzpomenete. Odradilo to Mexičany nebo Severokorejce na cestě za lepším? Ne. Jsou ty hranice nepropustné? Ne.

  Nejschůdnějším řešením by bylo zavést v Africe novodobý kolonialismus - Afričani zůstanou kde jsou a my se za odměnu o ně postaráme, vybudujeme jim fungující státy a budeme je hlídat ostřížím okem... No tohle řešení je ještě více utopické jak izolovaná Afrika a sjednocená Evropa dohromady.

 • Blake
  21:38 08.07.2016

  Superme, tu nejde o humanitu, alebo morálne zásady, ale o dlhodobú udržateľnosť. Nelegálne pokusy o prekročenie hranice sa na našej východnej hranici riešia pravidelne, aj sa tam strieľa (aj keď nie on sight), viem, že to ide, len si nemyslím, že to nejak odradí premnožených Afričanov, aby sa sem aj naďalej pokúšali dostať. Aj ukrajinskí pašeráci to skúšajú znova a znova, nedávno sa jedni rozbili o zem, keď sa snažili letieť pod radar v neprípustných podmienkach.

  To, čo navrhuješ, je jednoduché pichnutie hlavy do piesku. Ty si povieš, veď nech si idú kam chcú, len nie do Európy, lenže oni budú naďalej chcieť ísť do Európy, povedz mi jediné miesto, ktoré by pre nich mala byť iná alternatíva, aj po tom, ako by sme bez milosti začali zabíjať kohokoľvek, kto sa priblíži. Ostať v Afrike? Nebude predsa len jednoduchšie nechať po sebe strieľať na hranici so šancou prekĺznuť do Európy a nelegálne tu pracovať, než po sebe nechať strieľať doma?

  Musia si to vyriešiť sami? To evidentne nevedia. Naozaj si myslíš, že keby sme uzavreli hranice, oni by sa tak nejak zabíjali medzi sebou, kým by tam nebol pokoj? Afrika nie je izolovaná od zvyšku sveta, disparita životnej úrovne a bohatstva ich vždy bude ťahať sem. Kým sa tento rozdiel nezmenší natoľko, aby nemali ďalšiu motiváciu masívne migrovať, bude problém s migrantmi. Máme možnosť to riešiť tromi spôsobmi.

  1. zvýšime ich úroveň
  2. znížime našu úroveň
  3. totálna genocída

  Ktorý je podľa teba najprijateľnejší?

  Inak k tej vode, to nebol argument, prečo by sme mali príjmať migrantov, len jeden z dôvodov, prečo miesto Európy nejdú do Saudskej Arábie, ako navrhoval myslím logarius.


  Úprimne, ak by sa naozaj jednalo o izolovaný prípad a oni by sa tam naozaj vymlátili medzi sebou do posledného, pokojne by som pokrytecky zatváral oči.
  Lenže to je utopickejšia predstava, než zjednotená Európa.

  Možno zniem ako komunista, ale to, že ľudia budú vždy prúdiť tam, kde je viac zdrojov je fakt. Bez ohľadu na stráženú hranicu, bez ohľadu na to, či postavíš dvojmetrové pletivo, alebo štvormetrový betónový val. Symptomatická liečba na niečo tak dlhodobé nefunguje.

 • Superme
  21:05 08.07.2016

  Blake - Kdo je pochytá? No přece Frontex, popřípadě pobřežní stráž dané země! A kdo je vrátí? No ti, kdo je pochytají! Kdo to zaplatí? Přece Evropa... budu mnohem raději, když se ty miliardy eur dají do vracení, než do nákladů potřebných k přijetí, živení apod.! A upřímně... ať si jdou přemnožený Afričani kam chtěj, jen ne do Evropy, která by tím přišla o vše, co naši předci celá ta dlouhá století budovali (což se už bohužel i děje). Navíc hrát to na vodu? Koukni se na Izrael... pitná voda lze udělat i z vody mořské, jen je na to potřeba mít dostatečné technologie. Argumentace jak víno, opravdu že jo.

  Proboha.. hranice jde chránit jednoduše. Prostě tam dám strážce, kteří budou moci střílet toho, kdo tu hranici bude chtít ilegálně překročit. Co je na tom těžkého? Vždyť i lodě se dají lehce potopit. Uděláš to párkrát a ostatní si to rozmyslí. Jak jednoduché.. to jen ty si hraješ na humanitu, která nás ale může lehce zničit, viz. Řím.

  Pokud však Afričané nechtějí bojovat za svou budoucnost, pak je to jen a jen jejich problém. Evropa ani nikdo jiný nemá důvod se o ně starat. I Evropa si prošla obdobím, kdy byli každou chvíli nějaké války a nikdo se o nae dědy a otce nestaral. To si musí Afričané vyřídit sami. Je tam chudoba ale rodí další a další děcka. Opravdu logika. Ne.. já prostě necítím žádnou lítost, odpovědnost nebo cokoliv jiného. Chtěli se nás zbavit... tak se nás zbavily, tak nechť si tam třeba, slušně řečeno, umřou hladem ;)

  Jo a ještě jedna věc. Ty, co jsou už zde v Evropě a kteří dělají problémy.. okamžitá deportace.. jednoduché, účinné, nesložité.

 • svang
  20:56 08.07.2016

  Je to bezpecnostni problem, kdyz do Evropy si muze prijit kdo chce, kdy chce, bez jakykoliv dokladu a nacvicovat tu strelbu z rucnich i automatickych zbrani. Ne jednotlivci, miliony lidi, 80-85% muzi do 30 let.

 • Blake
  19:09 08.07.2016

  asdf, netvrdím, že máme prijať všetkých, dokonca ani väčšinu. Že nesúhlasím s demagógmi na jednej strane ešte neznamená, že súhlasím s tými na druhej, pozor na vkladanie vecí do úst iným.

  Hovorím o tom, že utečenci sa nachádzajú na Európskom území. To je fakt. Už sme ich prijali, tým, že sme ich nezastavili. To prijať/neprijať, čo sa omieľa v médiách a ktorým strašíš ty, to je chodenie s krížikom po funuse, reálny problém je spracovanie tých, ktorí tu už sú a otázka tých, ktorí sa sem chystajú.

  Tí, čo tu sú sa musia spracovať podľa existujúcich pravidiel pre uchádzačov o azyl. Problém je, že tie má každá krajina stále svoje. Napríklad náš systém je dosť prísny, u nás by sa uchytilo minimum, zatiaľ čo také Švédsko ich malo dosť už pred terajšou utečeneckou krízou.

  Tí, čo sú na ceste sa musia odchytiť na hranici, čo sa už čiastočne deje, následne sa tak isto musia podrobiť nejakému spracovaniu.

  Reálna otázka je, čo všetko by malo byť súčasťou tohto spracovania. Nechcem hovoriť, aké konkrétne kroky by som robil ja, keďže už len pri prvých troch ma napadajú ďalšie problémy, ktoré by s nimi bolo potrebné riešiť a to by som sa potom nezastavil, ale rozhodne neobhajujem nejaké slepé rozdávanie pasov.
  Chcel som len poukázať na to, že zatiaľ čo európska verejnosť sa háda, či "prijať, alebo neprijať" a sama pri tom nevie, čo jedno, alebo druhé znamená, utečenci a imigranti (dve rôzne slová, na to tiež pozor) sa hromadia. Nie v Afrike, nie v Sýrii, hromadia sa v Európe, prinajlepšom v Turecku.

  No a tí, čo na ceste ešte nie sú, ale budú, tým musíme dať dôvod, aby ostali doma - a ten im inak ako zlepšením životnej úrovne ich krajín nedáme.
  --
  Arassuil, pomôžeš jednému a ozve sa ich desať. Desiatim povieš, nech sa učia od prvého. Tak ako sa na nový typ učí vždy pár pilotov, ktorí potom zaučia ostatných. Pomoc Európy by mala spočívať v učení miestnych organizovať sa. Nehovorím o bezhlavom liatí peňazí do rozpočtov miestnych vlád, ale o kontrolovanom procese organizácie a kontroly s cieľom zabrániť korupcii.

  Znie to trochu naivne, ale tiež nečakám, že by to fungovalo do roka a do dňa, takéto zmeny nastávajú po generáciach, stačí sa pozrieť na naše vlády, aby človek videl, aký kus cesty sme prešli a aký máme pred sebou.

  Súčasná kríza je jedna vec, s tou už samozrejme zlepšenie úrovne u nich doma nič neurobí, ale mali by sme sa z nej poučiť a predchádzať daľším. Naschvál som spomenul kolonializmus. Neudržanie toho pôvodného čiastočne umožnilo dnešnú situáciu.

  A tí utečenci, ktorí útočia primitívnymi zbraňami na hraničné postavenia by samozrejme mali byť na území Európy ilegalizovaní a braní ako bežní kriminálnici. Akurát európska verejnosť je tak polarizovaná, že vedenie je zo strachu o udržanie moci neschopné v takýchto veciach konať. Inherentná chyba demokracie, bohužiaľ.

  Tak isto ak by sa nejaká krajina násilne domáhala pomoci zo strany Európy, nech to znie akokoľvek šialene, by mala byť bez milosti braná ako nepriateľská. Ale tu znova narážame na klasické problémy - obavy vedenia zo straty popularity a ten vždyprítomný nepríjemný fakt, že Európa, namiesto toho, aby bola funkčným celkom, je ihriskom pre... funkčné celky.

 • Arassuil
  18:42 08.07.2016

  Blake: Afriku nevyřešíš postupně - pomůžeš jednomu a ozve se jich deset s otázkou proč zrovna on? Proč ne my? Na stejném principu funguje uprchlická krize - přijmeš 2 miliony uprchlíků a za dveřmi máš najednou těch milionů deset, přitom chtějí jen "spravedlnost a rovný" přístup. A nedokážou pochopit, že to nejde. Pravidelně demolují hraniční ploty, po celnících házejí kamení, znásilňují se mezi sebou - a to se ještě chovají slušně, protože mají podanou žádost o azyl.

 • asdf
  18:22 08.07.2016

  Blake > Ked podla teba ti, co hlasaju neprimat utecencov neponukaju riesenie a co je za riesenie primat utecencov.
  Kolko utecencov dokaze prijat Europa ? Mame tu nastahovat cely Pakistan, Afganistan, Syriu, Irak ? Mame prijat 10 milionov imigrantov a preco nie 20 a preco nie 50.Kto bude rozhodovat kolko prijatych imigrantov je dost ?

  Len samotny Pakistan ma 182 milionov obyvatelov, irak 33 milionov, afganistan 30 milionov pricom cela europa ma 742 milionov.

 • Blake
  18:19 08.07.2016

  Arassuil, záchrana Grécka je trochu iná záležitosť, keďže na záchrane grécka sa mali podieľať krajiny, ktoré mali podstatne nižšiu životnú úroveň, než Grécko pred tým, než potrebovalo zachraňovať. Ak Grék prišiel o dôchodok v hodnote dvojnásobku priemerného platu, čo dostal Slovák, a to na tom Slovák nie je najhoršie zo všetkých, je pochopiteľné, že tam bola nevôľa - hlavne keď to nemalo mať za následok enormnú vlnu Gréckych utečencov.

  Navyše si nemyslím, že zachrániť Grécko bolo niečo, čo si Európa ako celok nemohla dovoliť. Riešiť Afriku je samozrejme iné sústo, ale aj na to by sa predsa šlo postupne.

  Ak sa toho nechytí Európa (či je, alebo nie je neskoro, je druhá vec), chytí sa toho Čína.

 • Blake
  17:45 08.07.2016

  skelet, to je presne to, čo som sa snažil povedať. Mimochodom, hranice pre neobčanov uzatvorené sú, len nie sú strážené po celej dĺžke.

 • Arassuil
  17:41 08.07.2016

  Jsem rád, že to Afričani dopracovali až na úroveň mezinárodní mise - ještě před 30 lety by si vyškrábali navzájem oči jenom proto, že žili na opačných březích jedné řeky. Jen budoucnost tohoto podniku nevidím moc růžově - očividně peníze docházejí a sami Afričané si to financovat budou jen těžko. A poslat do Somálska další misi pod mandátem OSN? Ještě teď se spoustě Rangers ježí chlupy hrůzou, když slyší datum 3. října 1993. Nejspíš to dopadne jako jedna z mnoha epizodek afrických dějin - s vypětím všech sil se podařilo nastolit zdání stability, které skončí, jakmile energie dojde a svaly se unaví.

  Afrika má spoustu problémů - a přísun jídla, peněz ani vojáků OSN je nevyřeší. Mám strach, že tento problém nevyřeší vůbec nic. Už se zkoušelo tolik možných řešení... A Evropa nemá na to spasit celý jeden kontinent - už jenom záchrana Řecka byla více, než si mohla většina Evropy dovolit.

  Neustále se tady mluví o tom, že Evropa "přijme" (spíše vyselektuje) doktory, právníky, inženýry aj. - co potom bude s Afrikou, když ji zbavíme intelektuálních elit? Kdo to tam povede? Pokud si Evropa myslí, že Africe pomůže, když přijmeme několik milionů lidí, pak bychom měli spíše přijmout nezaměstnané, nevzdělané a nemocné, aby se Africe odlehčilo a oni mohli pracovat v perspektivnějším prostředí... Ale kdo to dobrovolně udělá? Už jste někdy nabídli přístřeší bezdomovci?
  Podobně je to s přijímáním syrských/afrických/jiných křesťanů. To, že je člověk křesťan, z něj ještě nedělá člověka se západním myšlením. Afričtí křesťané - to je úplně jiná sorta lidí, než naše usměvavé babičky nebo lehce "alternativní" rodinky, které jinak žijí západoevropským a kapitalistickým způsobem života. Afričtí křesťané nebudou váhat mačetou rozsekat svobodnou matku protože jim "uhranula dobytek". Podobně je to s fenoménem ženské obřízky nebo s používáním antikoncepce.

 • skelet
  17:39 08.07.2016

  Blake:
  zvládnout imigraci znamená
  a) uzavřít hranice, tj. nastavit normální režim pro neobčany EU
  b) integrovat přijaté (a tedy integrovat, nikoliv jen vydat papíry)
  c) stabilizovat onen region (klidně i z něj vytvořit novou kolonii)

  jinak se prostě nehnem

 • Blake
  17:13 08.07.2016

  Magister, ale musíme. Prijatie, či neprijatie utečencov je len a len politická záležitosť. Ak sa situácia v Afrike nezačne riešiť, demografický proces pobeží, či sa rozhodneme, že ich prijmeme, alebo neprijmeme.

  A keďže ten proces už tak nejak beží, na to, aby sme nejakú časť reálne neprijali je už neskoro, otázka je len jedna, a to či si ich indoktrinujeme a prispôsobíme, alebo ich tu necháme pobehovať len tak, z dobrej vôle a lásky k blížnemu.

  Teda áno, nemusíme ich "prijať", ale potom sa nemôžme sťažovať, že nám tu pobehujú Afričania bez pasov, znalosti jazyka a rešpektu k modernej civilizácii.
  --
  Superme, na hranici pochytať? Kto ich pochytá? Kto ich odvezie? Za koho peniaze? Čo urobia premnožení Afričania, keď sa im toto stane, pôjdu na blízky východ, na miesto, ktoré je rovnako roztrhané vojnou a má navyše nedostatok pitnej vody?

  Nie. Budú sa množiť, kým ich nebude dosť na to, aby sa ich na hranici udržať nedalo. Stráženie hraníc je riešenie symptómov a zatváranie očí pred zdrojom problémov.

  Nechceš príjmať utečencov aj kvôli kultúrnemu rozdielu, ale kým bude tento kultúrny rozdiel existovať, budú existovať ľudia, ktorí sa budú chcieť dostať z tej smradľavej strany na tú čistú. Kolonializmus bol miestami nechutný, ale vzdať sa ho bola nesmierna chyba, aj keď mi je jasné, že za to mohla neschopnosť udržať uzdu, skôr než neochota. V každom prípade je v záujme Európanov, aby sa Afričania mali lepšie a aby sa mali lepšie v Afrike.

  Hovoriť, že tí mladí muži, ktorí migrujú nenastupujú dobrovolne do armád a neriešia si to tam sami je tiež prvoplánové. Nemajú motiváciu, nemajú jediný dôvod, prečo brániť územie, na ktorom žijú. Nikto by nemal, ak by vedel, že po tom, ako to skončí vypukne zase len ďalšia občianska vojna.

  Ordnung tam musí nastoliť niekto, kto má s ordnungom skúsenosti. Afrických štátov je takých málo.

  A ešte poznámka k tým populistom. Nechcem zovšeobecňovať, ale väčšina odporcov príjmania utečencov sú populisti jednoducho preto, lebo neponúkajú riešenia, ponúkajú len odmietavý prístup, pretože masy tak nejak rady odmietajú, lepšie sa im potom so sebou žije.
  --
  Logarius, nie všetci z nich sú Moslimovia, nie všetci z ich Moslimov sú Suniti a nie všetci suniti sú ochotní nechať sa kameňovať a bičovať za niečo, čo v Európe považujeme za malichernosť, alebo priestupok. Je naozaj tak nepochopiteľné, prečo by preferovali civilizovanú Európu, ktorá je pre nich navyše tak trochu mýtická, pred ďalšou krajinou, ktorá má vojnu za dverami?

 • svang
  16:45 08.07.2016

  A proc NATO nebrani hranice jizni Evropy pred najezdniky z Afriky a Blizkeho vychodu? Ochrana vlastnich hranic je jednou z vysad statu. Skoda, ze tento problem se na prave zacinajicim summitu NATO ve Warsave nebude diskutovat.

 • Superme
  15:24 08.07.2016

  SeaWolf - V čem jsou tedy ti, kteří jsou proti přijímání imigrantů z Afriky populisty? Je jasné, že nikdy nebude mít celý národ na jakoukoliv věc jednotný názor, ale tak v tom případě se má udělat referendum, zda občané daného státu ty imigranty přijímat chtějí nebo nikoliv. Jsem si jistý, že v každé zemi Evropy by zvítězilo "NEPŘIJÍMAT".

  Oni by sílu měli, pokud by ovšem ti lidé chtěli. Mohou přece ty miliony mladých mužů vstoupit dobrovolně do armády a těch řekněme 10 000 teroristů by v Somálsku do měsíce nebylo. Jenže jim se nechce, místo toho budou sedět na zadku a dělat další chudáčky Afričánky. Pokud ale i nadále chtějí žít v tom jejich bordelu, pak mi je to fuk.. ale ať ten bordel a životní styl netahají k nám do Evropy. Na hranicích pochytat, okamžitě bez diskuze odvést zpět do Afriky... a za chvilku by byl klid. Jak jednoduché.. jenže to by EU nesměla být druhým SSSR.

 • SeaWolf
  13:07 08.07.2016

  lorgarius
  Pokud máš pocit, že pohlednice pomůžou kupuj pohlednice. Někdo nedělá ani to a někdo dělá víc. Pořád lepší dělat alespoň něco než sedět na gauči a nadávat jak to všichni dělají špatně :-)

 • SeaWolf
  13:02 08.07.2016

  Superme
  Máš malinko zmatené představy o tom co je populismu a co extremismus. Jinak jsem za jedno, že Afrika se musí na nohy postavit vlastní prací. Jenže teď jsou ve stavu kdy nekončící konflikty nemá nikdo místní sílu ukončit a o tom je tenhle článek.

 • Magister_Peditum
  13:02 08.07.2016

  SeaWolf: Nevidím důvod, proč by Evropa měla stát před dilematem "pomáhat na místě" vs. "přijímat migranty". Nemusíme ani jedno.

 • lorgarius
  12:39 08.07.2016

  mas pravdu nekupujem pohladnice od Unicefu pre hladujuce deti v Afrike, ale prispievam raz za cas do zbierky pre ludi na Ukrajine, nejak su mi blizsi. no co uz som zly clovek.

 • SeaWolf
  11:52 08.07.2016

  lorgarius
  Nepomáháš tak si nestěžuj, že nikdo nepomůže tobě ;-)

 • Superme
  11:51 08.07.2016

  A pročpak tam nechtějí USA dovézt demokracii? Proč tam nechtějí bojovat proti terorismus a pomoci těm lidem? Vždyť oni jsou tak hodní a dobrosrdeční! A další příliv negramotných imigrantů do Evropy? Už nyní vítězí všude kde se dá odpor proti těmto tzv. "uprchlíkům", vítězí patriotické strany.

  SeaWolf - Populisté a extrémisté jsou lidé, kteří myslí jako ty. Podívej se na porodnost v Afrických zemích! Už nyní tam jsou na pokraji toho, že se dokáží uživit, ale jejich porodnost je přesto taková, že se počet obyvatel Afriky do roku 2100 zpětinásobí, a že POLOVINA světové populace bude v roce 2100 právě v Africe (všude to bude klesat, jen v Africe ne)! Navíc všechny peníze, které tam posíláme jsou víceméně vyhozené z okna. Tam je nutná jediná věc... politika jednoho dítěte a dát těm lidem postupně práci. Jak chceš pomáhat, když je všechno, co si tam postavil nebo vybudoval do pár let naprosto zničený? Taková Indie je oproti většině Afrických zemí ráj na zemi. Příklad za všechny.. Zimbabwe vyhnala všechny bělošské farmáře ze země, načež začal v celé zemi hladomor...

 • lorgarius
  11:16 08.07.2016
  Oblíbený příspěvek

  ja si kladiem otazku preco mieria do europy, ked pobliz je bohata krajina s rovnakym nabozenstvom.
  neviem preco by mal niekto riesit cudzie problemy, tam kde sme sa o to vedeny USA pokusili vid napr Irak je to este viac na prd ako pred Sadamon, kde sa mastia krizom krazom vsetci, stabilita v regione je rovnako v prdeli. Pokial nemaju zaujem riesit si problemy sami miestny, tak zásahom z vonka akurát tak pichnes do osieho hniezda kmenovych a nabozenskych vojen.
  Ak mas potrebu ist ich zachranovat Unicef stale robi nabor.

 • SeaWolf
  10:55 08.07.2016

  lorgarius
  Asi proto, že uprchlíci z Afriky nemíří do Saudské Arábie, ale do Evropy. Evropští populisté nadávají na uprchlíky ( to je asi tak všechno na co se zmůžou ) ale řešit konstruktivně problém v zemích původu se jim taky nechce pod heslem "co je nám do toho?"

  Tak hlavně zalézt pod peřinu ono se to nějak přežene. A až vylezeme z teplého pelíšku všichni nám budou tleskat jak jsme to pěkně vyřešili :-D

 • lorgarius
  09:04 08.07.2016

  Preco Europe? ved Saudska arabia je odtial coby nafukovackou preplaval.