Afrika se bouří - africké vojáky čeká další náročná mise OSN

-
26. 2. 2013
-
6 komentářů
-
Jiří Kalát
Celkově neudržitelná situace v Demokratické republice Kongo, přesněji již několik měsíců trvající boje s povstalci na východě země, přesvědčila jedenáct afrických států k akci. Jejich zástupci podepsali v neděli v etiopské Addis Abebě dohodu, která by měla přinést mír do tohoto regionu.
Smlouvu zaštiťuje OSN a její generální tajemník Pan Ki-mun se shromáždění také účastnil. Je tak položen základ další z „mírových“ misí Spojených národů, která počítá s vytvořením mezinárodních brigády, o síle zhruba dvou tisíc mužů, jenž provede intervenci v Demokratické republice Kongo.
OSN (mise MONUSCO) nemá v regionu pro svoji „bezzubost“ zrovna nejlepší pověst. Image si její vojáci rozhodně nevylepšili během obsazení Gomi, kdy jenom přihlíželi, jak povstalci obsazují město. Netečně a bez jediné reakce či náznaku odporu. Přístup „nadnárodního molochu“ (rozuměj OSN) jasně vystihl titulek na webu Hospodářských novin: „Povstalci v Kongu dobyli Gomu, Rada bezpečnosti OSN hrozí sankcemi.“
Bez boje to zřejmě nepůjde
Mnoho analytiků i specialistů na místní konflikt příliš nevěří tomu, že další vojáci v modrých přilbách mohou problém řešit. Zvláště pak, pokud se budou opakovat klasické „peacekeepingové“ operace, které nevedou k řešení problému, pouze ho prodlužují ve jménu míru a tím způsobují utrpení velkého počtu lidí.
Upozorňují na to, že aby byla intervence úspěšná, měla by se vézt podle „somálského modelu“, kdy ugandští a burundští vojáci OSN silou vyhnali síly Al-Šababu z hlavního města Mogadišu a nastolil v zemi rovnováhu. Bylo to krvavé, byly tam ztráty, ale bojová akce dokázala přinést jakousi stabilitu v zemi.
Znásilnění jako cejch Konga
Během listopadových operací v Kongu se médii šířily zprávy o hromadném znásilňování žen, což byla stejným dílem práce rebelů i vládních vojáků. Vojáci OSN sice nikoho neznásilňovali (nebo o tom nejsou zprávy), ale na druhou stranu tomu ani nedokázali zabránit.
Snímek Hluboké ticho, který se v toce 2008 promítal na festivalu Jeden svět, ukázal násilí na ženách široké veřejnosti, ta se snaží reagovat, prozatím neúspěšně. K brutálnímu znásilňování žen tak stále dochází.
Další válka a příchod nových vojáků, ať již se sousedních zemí, vládních, anebo rebelů, by tak mohl přinést další vlnu tohoto násilí. Ve většině případů se ani nenajde viník, jelikož ženy se snaží zachovat „dobré jméno rodiny“ a případ nenahlásí.
Vláda samotná zase nemá příliš zájem podobné incidenty řešit a ty tak vojákům procházejí. Mnohdy se také stává, že si znásilněné ženy musejí vojáky vzít, anebo si nechají za mlčení zaplatit, což v tak chudém regionu nestojí zase tak moc. Mnoho žen je znásilňováno opakovaně a někdy hodně brutálními metodami, jen některé najdou odvahu jít k doktorovi. I tak například v roce 2005 lékaři v jižním Kivu (provincie v Kongu) hlásili přes 42 000 případů znásilnění. Statisticky byla v ten rok každá 50 žena v jižním Kivu znásilněna.
Vzbouřenecká skupina M23
Vzbouřenecká skupina M23 je složena převážně z bývalých vládních vojáků, kteří se vzbouřili loni na jaře. Frakce byla založena 4. dubna 2012. Jejich název se odvíjí od mírových dohod podepsaných 23. března 2009 mezi konžskou vládou a CNDP (the National Congress for the Defence of the People).
Právě nedodržování podmínek, na kterých se strany tehdejšího konfliktu dohodly, vedlo k opětovnému vzplanutí bojů. Armádní křídlo skupiny vede generál Makenga Sultani a prezidentem politické části je Bishop Jean-Marie Runiga Lugerero, bývalý člen CNDP. M23 nejsou jedinou vzbouřeneckou silou v regionu, ale dík jejich listopadové akci, o jejich vlivu a moci nikdo nepochybuje.
Mezi její bojovníky se řadí většinou vojáci tutsijského etnického původu a tvoří tak opozici k hutušským bojůvkám jakými je například FDLR (Hutu Power militia Democratic Forces for the Liberation of Rwanda). Podle některých odborníků mají prsty v povstání také Uganda a Rwanda, jejich představitelé ale veškeré obvinění odmítá.
Zdroj: ČTK, Wikipedia, New York Times, Al Džazíra
Související články
Francie vstoupila do občanské války o Mali
Již od pádu režimu libyjského tyrana Muammara Kaddáfího se kolotoč násilí v africkém Mali opět ...
-
14.01.2013
-
26 komentářů
-
Jiří Kalát
Francouzské pozemní jednotky postupují na sever Mali
Začala další etapa francouzského vojenského angažmá v Mali. V úterý vyrazily z hlavního města Mali ...
-
16.01.2013
-
14 komentářů
-
Jan Grohmann
Válka sklepů a skrýší se pomalu plíží Mali
O operaci Serval v Mali se stále mluví jako o úspěšné a francouzský prezident Francois Hollande ...
-
20.02.2013
-
24 komentářů
-
Jiří Kalát
Súdánské války o krávy i území
Přes sto mrtvých si vyžádalo přepadení, které se odehrálo minulý týden v Jižním Súdánu. Boje jsou ...
-
21.02.2013
-
3 komentářů
-
Jiří Kalát
Komentáře
Silně pochybuji, že by taková mise dokázala něco vyřešit. Kongo je prostě dlouhodobě nefunkční stát, v mnohém, horší než Somálsko. Ta země byla prostě uměle vytvořená, je až příliš ...Zobrazit celý příspěvek
Silně pochybuji, že by taková mise dokázala něco vyřešit. Kongo je prostě dlouhodobě nefunkční stát, v mnohém, horší než Somálsko. Ta země byla prostě uměle vytvořená, je až příliš velká, příliš rozdílná, svým způsobem zralá na rozpad, kterého se ale všichni bojí. A tak malý kontingent nezvládne vůbec nicSkrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...