Aktivní obrana Trophy pro americké tanky Abrams

M1A2 Abrams SEP (modernizační verze z let 2000 - 2004); ilustrační foto; větší foto / Mark Holloway; CC BY 2.0

Americké ministerstvo obrany dalo konečně souhlas k instalaci izraelského aktivního obranného systému APS (Acitve Protection System) Trophy. Počáteční kontrakt zahrnuje instalaci zkušební série a následně se rozhodne o tom, zda bude Trophy masově zaveden do obrněných brigád americké armády.

Instalaci APS Trophy na tanky Abrams zajistí americká firma General Dynamics Land Systems (GDLS). Cena zakázky se pohybuje “pouze” ve výši 10 milionů dolarů a její realizace je naplánována až do března 2019.

Jeden komplet Trophy pro tank Merkava Mk. IV stojí podle otevřených zdrojů 300 000 dolarů. Pravděpodobně tak APS Trophy získá jen jedna nebo dvě testovací tankové roty brigádního obrněného bojového týmu ABCT (Armored Brigade Combat Teams). V jedné ABCT slouží 116 tanků Abrams a v jedné rotě se nachází 14 tanků Abrams.

Spojené státy koketovaly s nákupem izraelského systému Trophy již po jeho zavedení do izraelské armády, tedy v roce 2010. Proběhlo také testování na obrněncích Stryker. Teprve nyní ale Pentagon rozhodl k instalaci APS Trophy na tanky Abrams.

Zdržení je možná dáno tím, tedy kromě lobbingu amerických firem, že Pentagon při pořízení takto strategického vojenského systému se nechce spoléhat na zahraniční dodavatele.

Již v roce 2006 americká firma Raytheon vydala prohlášení o testu vlastního APS Quick Kill. Od té doby proběhla řada testů, ale není jasná technická vyspělost Quick Kill a ani to, zda je připraven pro operační nasazení.

Vzhledem k nákupu izraelského řešení, v návaznosti na zhoršující se bezpečnostní situaci v některých částech světa a určité renesanci tankového vojska však může americká armáda tlačit spíše k nákupu zavedeného a bojem ověřeného izraelského APS Trophy.

Instalaci APS může také urychlit šíření moderních pancéřovek a přenositelných protitankových řízených střel (PTŘS) mezi nejrůznější polovojenské nebo povstalecké skupiny. To můžeme vidět například na východní Ukrajině, Iráku, Jemenu nebo v Sýrii, kde povstalecké nebo teroristické (Hizballáh) skupiny používají moderní ruské PTŘS Kornet nebo americké TOW.


Prezentace APS Trophy z roku 2013

"Protitanková řízená střela je dnes pro tanky největší hrozba," stojí v americké výcvikové příručce Worldwide Equipment Guide z roku 2016.  "Téměř všechny ... odpalovací systémy (pro PTŘS - pozn. red.) představují velmi nebezpečnou hrozbu pro vozidla a vrtulníky americké armády. Mohou být použity také proti personálu a strukturám. Rozmanitost odpalovacích systémů se navíc zvyšuje.”

Dodejme, že americká armáda má 14 aktivních ABCT. V současné době navíc 2. pěchotní brigádní bojový tým IBCT (Infantry Brigade Combat Team) získá 200 vozidel Abrams a Bradley a promění se v patnáctý ABCT.

Trophy se řadí mezi aktivní ochranné systémy typu „hard kill“ – přibližující se protitankové zbraně přímo ničí pomocí speciálních projektilů. Trophy je určen zejména k blízké ochraně tanku před PTŘS a municí pancéřovek, a to zejména v městských bojích na velmi krátkou vzdálenost.


Americká armáda rovněž zvažuje masivní instalci reaktivního pancíře pro ochranu proti PTŘS. Na obrázku tank Abrams s bočním reaktivním pancířem ARAT (Abrams Reactive Armor Tile). /  U.S. MoD

Zjištění a sledování blížících se hrozeb obstarává malý radar firmy ELTA se čtveřicí charakteristicky tvarovaných antén pokrývající celou polosféru vozidla. Radar tedy chrání vozidlo i proti horním útokům (např. z oken nebo balkonů ve městech).  

Samotné zneškodnění hrozby posléze provádí jeden ze dvou pohyblivě umístěných destrukčních modulů značky Rafael, který ničí cíle pomocí směrových, explozí formovaným penetrátorům (EFP). Díky použití EFP není vlastní pěchota ohrožena jako u starších ruských systémů Arena a Drozd. Ty jsou navíc určeny pro otevřený prostor klasického frontového bojiště, nikoliv do ulic měst.

Pokud testování dopadne dobře, americká armáda může nakoupit APS Trophy nejen pro tanky Abrams, ale i pro bojová vozidla pěchoty Bradley, obrněné transportéry Stryker a v odlehčené verzi i pro nová taktická vozidla 4×4 JLTV.

Zdroj: The Drive

Nahlásit chybu v článku


Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • shal
  18:03 05.10.2017

  Tandemové systémy s nástrahami jsou v přenosných systémech vzácné (je jich zanedbatelné procento) v porovnání s těmi stovkami tisíc existujících a nasazených. Navíc jsou mnohem ...Zobrazit celý příspěvek

  Tandemové systémy s nástrahami jsou v přenosných systémech vzácné (je jich zanedbatelné procento) v porovnání s těmi stovkami tisíc existujících a nasazených. Navíc jsou mnohem dražší, těžší a vůbec veškerá logistika je mnohem náročnější.

  Hlavní výhoda RPG byla v tom, že byly levné, široce rozšířené a snadno přenosné. Trophy tím eliminovalo hlavní výhodu těchto systémů.

  K tomu střílení z pěti a více střeleckých pozic ve stejný okamžik na jeden cíl bych moc nevěřil. Opět, zásadní problém s logistikou. Potřebujete 5x více systémů a vycvičených posádek nasazených v bojových situacích a jejich dokonalou koordinaci. Navíc tanky neoperují samy od sebe, ale v moderních armádách mají silnou pěší podporu a to především právě ve městech, kde jsou nejlepší podmínky zaskočit tankové oddíly.

  Hlavním problémem obrněných jednotek v zastavěném území bylo vždycky to, že se od někud mohl objevit chlap s RPG, který se protáhl mezi doprovodnou pěchotou nebo se někde skryl, vystřelil a zase zmizel. To je díky Trophy prakticky nemožné. Zkuste to zkoordinovat v pěti lidech naráz.Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  19:06 03.10.2017

  I ve zmíněném článku píší, že Izraelci již svůj Trophy upgradovali právě s ohledem na tuto možnost. Nevím, jestli jejich systém je schopný zasáhnout dvě těsně za sebou letící ...Zobrazit celý příspěvek

  I ve zmíněném článku píší, že Izraelci již svůj Trophy upgradovali právě s ohledem na tuto možnost. Nevím, jestli jejich systém je schopný zasáhnout dvě těsně za sebou letící střely (mám ovšem podezření, že ano), každopádně upgradovat SW radaru, aby rozpoznal takovýto typ hrozby a upravil podle toho reakci systému, není nic nepřekonatelně složitého. A nakonec by mě zajímalo, jak přesná by byla druhá střela i v případě, že AO zasahne pouze první raketu. On je to přecijen docela slušný výbuch, takže by mě nepřekvapilo, kdyby druhá raketa byla poslána na zcela jinou dráhu...Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  17:54 03.10.2017

  Tak to je blbé, lebo zrovna proti APS ako Trophy by toto fungovať nemalo a pri prekonávaní pasívnej ochrany vidím dosť veľkú pravdepodobnosť, že ostrá strela nezasiahne totožný ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak to je blbé, lebo zrovna proti APS ako Trophy by toto fungovať nemalo a pri prekonávaní pasívnej ochrany vidím dosť veľkú pravdepodobnosť, že ostrá strela nezasiahne totožný blok ako návnada. Na to, ako je to komplikované, je priveľa možností, na čom to môže zlyhať.

  Jediný skutočne účinný spôsob prekonania APS je vypáliť viac granátov, než koľko má APS náloží - a na to netreba žiadne komplikované zariadenie. A stále to vyjde zrejme lacnejšie ako vyradený nepriateľský stroj.Skrýt celý příspěvek

 • Sorge-227
  17:21 03.10.2017

  toto by mala byt ruska odpovet proti takymto systemom ochrany: http://www.armyweb.cz/clanek/z...

  toto by mala byt ruska odpovet proti takymto systemom ochrany: http://www.armyweb.cz/clanek/z...

 • J.Vraja
  20:32 02.10.2017

  Damík,až ty návnady někdo vyrobí,uteče jistě ještě hodně vody.Ale Hamás a pod. to jistě nebudou a cena takové PTŘS nebude také jistě malá.

  Damík,až ty návnady někdo vyrobí,uteče jistě ještě hodně vody.Ale Hamás a pod. to jistě nebudou a cena takové PTŘS nebude také jistě malá.

 • jj284b
  17:11 02.10.2017

  Izraelci maju priame bojove skusenosti s tymto systemom, Trophy je schopny zachytavat aj viacere ciele naraz.. reakcny cas je extremne nizsky, takze ani 5-10 striel odpalenych na ...Zobrazit celý příspěvek

  Izraelci maju priame bojove skusenosti s tymto systemom, Trophy je schopny zachytavat aj viacere ciele naraz.. reakcny cas je extremne nizsky, takze ani 5-10 striel odpalenych na tank nemusi na tank prejst.. (hlavne ak prilietaju z rovnakeho smeru) Hamas a Hisballah skusali proti izraelskym Merkavam Mk4 rozne sposoby ostrelovania, k dnesnemu dnu nebol ziaden uspesny.Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  16:54 02.10.2017

  Ach jaj, kde su krasne časy, ked Guderian utočil na tanku ako prvy. Teraz treba najskor kozmicky prieskum, potom letecky prieskum a letecke udery, potom vypustit drony, poslat ...Zobrazit celý příspěvek

  Ach jaj, kde su krasne časy, ked Guderian utočil na tanku ako prvy. Teraz treba najskor kozmicky prieskum, potom letecky prieskum a letecke udery, potom vypustit drony, poslat helikoptery, rychle štvorkolky a za jimi Toyoty, pechotu, no a potom konečne je na rade tank. a to nepriatel je byvaly pastier kôz s Kornetom, alebo TOW-om.Skrýt celý příspěvek

 • damik
  15:06 02.10.2017

  Tak az se to poradne zavede tak zacnou ty PTRS pred sebe vystrelovat navnady ...

  pokrok nezastavis

  Tak az se to poradne zavede tak zacnou ty PTRS pred sebe vystrelovat navnady ...

  pokrok nezastavis

 • Lalco
  14:34 02.10.2017

  Však ani mne sa nechce veriť tým 5-10, ale možné to je. Však tých kornetov sa v Debelceve povalovalo po zemi mraky. Vieš si predstaviť, že sa dostane taký tank v zástavbe do ...Zobrazit celý příspěvek

  Však ani mne sa nechce veriť tým 5-10, ale možné to je. Však tých kornetov sa v Debelceve povalovalo po zemi mraky. Vieš si predstaviť, že sa dostane taký tank v zástavbe do krížovej paľby a v každom okne "dovolenkár"? A v Gaze detto. Koľko toho zvládne kým to napr. zadymí tak, že nevidieť na meter a neustúpi?Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  14:19 02.10.2017

  Lalco

  Tomu sa mi nechce veriť. Tých situácii keď sa ti podarí dostať aspoň 5 odpaľovacích kompletov do streleckej pozície a skoordinuješ útok tak veľa nebude ak vôbec nejaká.

  Lalco

  Tomu sa mi nechce veriť. Tých situácii keď sa ti podarí dostať aspoň 5 odpaľovacích kompletov do streleckej pozície a skoordinuješ útok tak veľa nebude ak vôbec nejaká.

 • Lalco
  13:57 02.10.2017

  Niekde som čítal, že skúsenosti z Dombasu hovoria, že v jednom momente ide na tank aj 5 -10 striel naraz. Podľa mňa ide o základný parameter takéhoto zariadenia, že koľko striel to ...Zobrazit celý příspěvek

  Niekde som čítal, že skúsenosti z Dombasu hovoria, že v jednom momente ide na tank aj 5 -10 striel naraz. Podľa mňa ide o základný parameter takéhoto zariadenia, že koľko striel to vie v jednom momente odvrátiť prípadne koľko ich vie celkovo odvrátiť. Niečo ako aký to má palebný priemer. Toto som sa zatiaľ nikde nedočítal a pritom dnes už každý "rákosník" behá s RPGéčkom. Viete o tom niečo?Skrýt celý příspěvek

 • Miroslav
  13:42 02.10.2017

  jj284b: Nový stroj stojí koľko? 7 miliónov? Ak to zoberieme čisto pragmaticky tak keby bola jeho účinnosť aj 10%, tak sa to pri cene 300 000 $ oplatí.

  jj284b: Nový stroj stojí koľko? 7 miliónov? Ak to zoberieme čisto pragmaticky tak keby bola jeho účinnosť aj 10%, tak sa to pri cene 300 000 $ oplatí.

 • Rase
  13:08 02.10.2017

  Ještě video ze zkoušek systému Quick Kill, hlavně zajímavý je konec, s detailem, jak raketa manévruje:

  https://www.youtube.com/watch?...

  Ještě video ze zkoušek systému Quick Kill, hlavně zajímavý je konec, s detailem, jak raketa manévruje:

  https://www.youtube.com/watch?...

 • Rase
  12:56 02.10.2017

  Oproti izraelskému systému Trophy měl být americký systém Qick Kill lepší. Měl být lehčí, méně nebezpečný pro okolí, mít menší zpětný ráz, méně náročny na vnitřní prostor vozidla a ...Zobrazit celý příspěvek

  Oproti izraelskému systému Trophy měl být americký systém Qick Kill lepší. Měl být lehčí, méně nebezpečný pro okolí, mít menší zpětný ráz, méně náročny na vnitřní prostor vozidla a celkově snáze osaditelný i na kolová vozidla Stryker. Lepší měla být i funkčnost v okruhu 360° kolem vozidla. Při zkouškách v prosinci 2012 systém Quick Kill úspěšně zničil střelu RPG a oficiální představení bylo naplánováno na začátek roku 2013. Nic bližšího ale bohužel není známo. Vzhledem k tomu, že oba systém pocházejí ze stejného základu, tak reakční časy měly být prakticky stejné. Je dost možné, že se v USA rozhodli zavést Trophy, jelikož se jedná o zavedenou konstrukci a cena je rovněž hodně zajímavá. Jedná se ale jen o zkušební sérii, tak Quick kill rozhodně není odepsaný.Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  11:59 02.10.2017

  300.000 nie je vobec vela, ak si to porovname s tym kolko stoja protitankove riadene strely... Trophy prakticky spravi z Abramsa stroj imunny proti PTRS a RPG

  300.000 nie je vobec vela, ak si to porovname s tym kolko stoja protitankove riadene strely... Trophy prakticky spravi z Abramsa stroj imunny proti PTRS a RPG

Načítám diskuzi...