Aktivní ochrana pro manévrující síly

Aktivní ochrana pro manévrující síly
Namer s APS Trophy / Ishaiabigail, CC BY-SA 4.0 (Zvětšit)

Podle izraelských vojenských odborných médií klíčem k úspěchu v budoucích pozemních bitvách jsou samostatně působící a jednající bojové jednotky. Tyto jednotky ale k provádění manévru na bojišti musí získat adekvátní aktivní systémy ochrany APS (Active Protection System).

Podle webu Israel Defense dnešní pozemní síly čelí dvěma hlavním fenoménům, a to asymetrické válce a šíření raketových zbraní. Boj v asymetrické válce proti teroristům a guerillovým bojovníkům vyžaduje vedení operací na decentralizované úrovni, tady pomocí soběstačných a nezávislých (v jednání) vojenských jednotek.

Šíření nejrůznějších raketových zbraní zase vyžaduje masové nasazení APS. Bez APS nebude moci jednotka manévrovat na bitevním poli (pro získání lepší pozice), protože protivník bude na přesunující jednotky útočit pomocí protitankových řízených střel (PTŘS) nebo pancéřovek.

Pozemní síly se proto musí změnit ve třech hlavních směrech:
1) Samostatná jádra bojových jednotek musí kombinovat nejrůznější vojenské schopnosti, včetně APS, aby se vypořádala s asymetrickým konfliktem v místě své působnosti;
2) Kombinovat různé kategorie zbraní (pěchota, mechanizované jednotky, letectvo, atd.) k podpoře jednotek v různých místech působnosti;
3) Vylepšit automatizaci a autonomii v sesíťovaném způsobu vedení války (Network-Centric Warfare) pro rychlejší bojové tempo (rozhodování) jednotky.

„Již před osmi lety jsme zjistili, že je zapotřebí aktivní ochranný systém, který je nasazen u manévrujících sil, a proto jsme vyvinuli z vlastních zdrojů radiolokátory [pro APS] pro splnění této mise,“ říká Dov Sela, generální ředitel izraelské společnosti Rada Electronic Industries. „Dalším aspektem, když uvažujete o samostatně manévrující síle, je potřeba rozličných schopností pro plnění různých misí. Když pracujete na vlastní pěst v dané oblasti působnosti, čelíte různému typu hrozeb, od raket a střel, přes minomety, kulomety, ruční zbraně až po výbušné balóny, které jsme nedávno viděli podél hranice s pásmem Gazy.“

Odhalení těchto hrozeb řeší speciální víceúčelové radiolokátory na vozidlech. Klíčová je vysoká autonomie a automatizace, protože posádka nemůže získat komplexní výcvik operátora radiolokátorů ani nemá „kognitivní klid“ pro manuální ovládání dalšího složitého přístroje. „V současné době je třeba řešit hrozbu v podobě PTŘS nebo pancéřovek ve zlomku sekundy a u boje proti dronům nebo minometům v řádu desítek sekund. Během tohoto časového rámce musíte identifikovat hrozbu, zničit ji a pak zničit zdroj palby, takže na vás znovu nezaútočí,“ říká Sela.


Radiolokátory CHR a MHR pro pozemní síly

Klíčové při zavádění těchto radiolokátorů je mít pod kontrolou pořizovací a provozní náklady, aby bylo možné radiolokátory zavést v dostatečném počtu. Firma Rada Electronic Industries například vyrábí sérií kompaktních a plochých (AESA) radiolokátorů typu MHR (Multi-Mission Hemispheric Radar) a CHR (Compact Hemispheric Radar). Hmotnost CHR včetně pancéřové antény je 18 kg, hmotnost rodiny radiolokátorů MHR od 20 do 58 kg. CHR odhalí chodce na 4 km, tank na 8 km a lehké letadlo na 6 km. Nejvýkonnější MHR (RHS-84) zachytí chodce na 20 km, tank na 40 km a letadlo na 50 km.

Tyto radary se používají například na izraelském APS Iron Fist, americkém APS Iron Curtain nebo na laserových systémech protivzdušné obrany krátkého dosahu vyvíjené firmami Boeing nebo Lockheed Martin.

Problematika APS není však omezená jen na obrněná vozidla ‒ radiolokátory i aktivní obranné destrukční moduly lze umístit i na lehká vozidla nebo dokonce na bezosádková vozidla. APS tedy řeší v podstatě tři výše načrtnuté úkoly ‒ odhalit a identifikovat hrozbu, zničit ji a zničit zdroj palby. Hlavním cílem APS je tedy chránit útočící samostatně manévrující jednotky proti útokům ze vzduchu, země a moře.

Například izraelská armáda plánuje vytvořit samostatně operující prapory a brigády, které pomocí široké škály schopností a typů zbraní budou ovládat svůj vyčleněný prostor v rozsahu desítek až stovek kilometrů čtverečních. Tyto jednotky mají být masově vybaveny APS.

Zdroj: Israel Defense

Nahlásit chybu v článku


Související články

Detaily a pozadí izraelského náletu na Súdán

Týden nazpět izraelské letectvo podniklo nálet na Súdán. Cílem byla zbrojovka Jarmúk ve městě ...

Izraelská armáda nakupuje nová samohybná děla

Izraelské obrané síly IDF se rozhodly přikročit k zásadní modernizaci svého dělostřelectva. ...

Bojové zkušenosti s izraelským obranným systémem Trophy

Od roku 2010 je izraelský obranný systém Trophy postupně instalován na všechny tanky izraelské ...

Obranný systém Trophy chrání izraelské tanky

Izraelské jednotky před pár dny v rámci operace Protection Edge zahájily pozemní operaci v pásmu ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • Proxy
    22:04 12.12.2018

    U jejich konfliktů to vesměs nehrozí, ale APS jsou závislé na senzorech. Zajímalo by mě, jak větší jsou pak terče, zejména pro ARM.

    U jejich konfliktů to vesměs nehrozí, ale APS jsou závislé na senzorech. Zajímalo by mě, jak větší jsou pak terče, zejména pro ARM.

  • Jirosi
    20:58 12.12.2018

    Clanek a o čem chceš vést diskuzi? Napřed to chce definovat co je "standartní" vztah. Pak zjistíš, že z Izraelem kooperuje každý kdo může a víc něž my. To chce totiž peníze a ...Zobrazit celý příspěvek

    Clanek a o čem chceš vést diskuzi?
    Napřed to chce definovat co je "standartní" vztah. Pak zjistíš, že z Izraelem kooperuje každý kdo může a víc něž my. To chce totiž peníze a investovat do společných projektů...
    Izrael zavádí, nová vozidla. Které určitě už podléhají nové doktríně...
    A když se na ně podíváš, tak odpovídají potřebě ochrany i bez APS. Přece jen se může pokazit, dojít atd.
    Když se z toho chceš poučit. Tak se začnou řešit "mosty, atd."Skrýt celý příspěvek

  • Clanek
    12:20 12.12.2018

    Jeden z nejzajimavejsich clanku posledni doby a bez jedineho komentare, asi se tu hur zacne prestrelka o tom co je vetsi zlo, jestli USA nebo Rusko. Ale k clanku... Docela by ...Zobrazit celý příspěvek

    Jeden z nejzajimavejsich clanku posledni doby a bez jedineho komentare, asi se tu hur zacne prestrelka o tom co je vetsi zlo, jestli USA nebo Rusko.

    Ale k clanku...
    Docela by me zajimalo zda nadstandartni Izraelsko-Ceske vztahy nejak zuzitkovava i ACR ve sdileni zkusenosti, strategii, taktik? Izrael je takova moudra sova, permanentne ve valce vice nez 50 let (jiste, specificke valce, jine podnebi a podminky pro nasazeni techniky obecne, jiny typ nepritele, ale stejna nepratelska technika), nejnovejsi technologie jak na jejich strane tak stale casteji i na strane protivnika, prekonavani obrany, ceneni si zivota vlastnich vojaku... to vse plus tvorba vlastnich revolucnich myslenek o tom jak vest valku dnes a v budoucnosti, viz i tenhle clanek. Kdyz si to pak spojim s clankem o absolutni zastaralosti taktik Ukrajinske armady musim se zeptat, zda v tomto clanku prezentovana myslenka (ktera se mi zda byt spravna i pro armady naseho typu) je neco cim se aktivne zabiva i veleni ACR, nebo to jsou "hvezdne valky" a co do taktiky nasazeni (i kdyz zbrane uz mame ve vetsi casti zapadni) jsme podobne jako Ukrajinci furt 20, 30 nebo i 50 let pozadu?Skrýt celý příspěvek

    • Gnomio
      10:19 14.12.2018

      Je pravda že IDF je v podstatě v permanentní válce, ale ta válka je naprosto nesrovnatelná s jakoukoliv jinou. Jejich pomoc nám (i opačně) je velmi komplikovaná, ne li nereálná ...Zobrazit celý příspěvek

      Je pravda že IDF je v podstatě v permanentní válce, ale ta válka je naprosto nesrovnatelná s jakoukoliv jinou. Jejich pomoc nám (i opačně) je velmi komplikovaná, ne li nereálná (viz např radary, NATO, problém špionáže atd). Co vím, tak velmi spolupracují naše tajné služby a na určité úrovni i GŠ (Opata byl ještě jako velitel 4BRN v Izraeli na ofiko návštěvě). Že jsme 20-50 let pozadu mi přijde hodně nefér tvrzení. Ona byla třeba IDF taky velmi kritizována po Druhé libanonské válce, že je "100 let za opicema" a samotní vojáci si do pole nakupovali vlastní vybavení a Izrael se skládal na nákoleníky....! Hlavní je však potřeba se podívat na financování armády Izraele a jeho ekonomickou sílu. V podstatě je v tomto takřka ojedinělý stát.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...