Aktivní ochrana vozidel proti RPG

Aktivní ochranný systém vozidla proti RPG
Foto: Zničení přilétávající střely RPG v blízkosti vozidla / Rheinmetall, ADS GmbH

V Afghánistánu nebo Iráku musí obrněná vozidla čelit mnoha nebezpečím. Kromě nejsmrtelnějších nástražných výbušných systémů IED jsou to také útoky pomocí ručního protitankového granátu, neboli RPG. Vozidlo lze proti RPG chránit více způsoby. Kromě instalace ochranné mříže můžeme použít i aktivní ochranu, která zničí přilétávající granát RPG v dostatečné vzdálenosti od vozidla. Jedním z nejnovějších přírůstků na poli aktivní ochrany vozidel je i nové německé zařízení od firem Rheinmetall a ADS GmbH.

Obě firmy neměly snadný úkol, neboť ochrana proti RPG není vůbec jednoduchá. RPG jsou lehké, vysoce mobilní a nenáročné zbraně. Po výstřelu letí granát k cíli rychlostí 294 m/s a má schopnost probít až 300 mm silný pancíř (RPG-7). Při boji ve městech, kdy útočníci vedou střelbu pouze ze vzdálenosti pár desítek metrů, musí aktivní ochranný systém vozidla zareagovat ve zlomku vteřiny.

Zdá se však, že Rheinmetall a ADS GmbH svůj úkol zvládly na výbornou. Německé firmy letos v létě otestovaly zcela nový systém aktivní ochrany vozidla. Zařízení obou firem bylo namontováno na obrněné vozidlo Fuchs/Fox 1A8 a úspěšně zabránilo útoku RPG z bezprostřední blízkosti.

Fusch s aktivním ochranným systémem Foto: Vozidlo Fusch s aktivním ochranným systémem firem Rheinmetall a ADS GmbH / Rheinmetall, ADS GmbH

Samotné zařízení má tvar jakési koruny, která lemuje střechu auta po celém obvodě - tak je zjištěna 360°ochrana vozidla. Systém se skládá z výstražných elektro-optických senzorů a bloků dynamické ochrany, které se vystřelují proti přilétávajícím RPG.

V testu byl simulován útok povstalců na kolonu projíždějící městem. RPG byla odpálena ze vzdálenosti 18 metrů přímo na bok transportéru Fusch, který jel rychlostí 20 km/h. Podmínky přesně odpovídající boji v městském prostředí - tedy nenadálý útok z bezprostřední blízkosti.

Aktivní ochranný systém vozidla proti RPG Foto: Detail aktivního ochranného systému firem Rheinmetall a ADS GmbH / Rheinmetall, ADS GmbH

Test dopadl na výbornou. Senzory vozidla okamžitě zaznamenaly útok a vyhodnotily ho jako hrozbu. Ihned došlo k odpalu jednoho z reaktivních modulů, který dovedlo RPG k výbuchu daleko od vozidla. Vzniklé střepiny již neměly šanci proniknout pancířem vozidla.

Výhodou reaktivních systémů je i to, že mohou úspěšně ničit tandemové hlavice, proti kterým je ochranná mříž vozidla bezbranná. Tandemové hlavice mají za sebou sériově uloženy dvě nálože. První zničí ochranou mříž a druhá proniknuvší probíjí samotný pancíř. Aktivní ochrana však zničí obě dvě nálože najednou.

Nezodpovězenou otázkou však je to, jaký bude mít „obranný výbuch“ vedle vozidla vliv na pěší mužstvo nebo civilisty. Podle úvodního obrázku se zdá, že by to pro doprovázející vojáky nebo náhodné kolemjdoucí nedopadlo moc dobře.

Zdroj: Defense Update

Nahlásit chybu v článku


Související články

ADAPTIV - infračervený štít pro bojové vozidla

Infračervené záření (IR), nebo chceme-li také „tepelné“, je elektromagnetické záření s vlnovou ...

Lehké obrněné vozidlo Saratoga od firmy Navistar

Americká firma Navistar představila nejnovější přírůstek do velké rodiny lehkých obrněných aut. ...

Americká armáda hledá náhradu za legendární vozidla Humvee

Americká armáda ví, jak jednat s dodavateli vojenské techniky. Zatímco Armáda České republiky platí ...

Obrněné vozidlo Husky - nejodolnější auto na světě

Improvizovaná výbušná zařízení (IED) si ve válkách po celém světě vybírají desítky a stovky obětí ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • rainerum
    16:04 04.12.2013

    mám dotaz mě tento systém nápadně připomíná aktivní obranu od Vojenského výzkumného ústavu v Brně a firma Explosia

    mám dotaz mě tento systém nápadně připomíná aktivní obranu od Vojenského výzkumného ústavu v Brně a firma Explosia

Načítám diskuzi...