Albatrosy opouštějí náměšťskou základnu

L-39 Albatros
Foto: L-39 Albatros / Wikipedia, Jerry Gunner

Ve středu 23. října se konal u 22. základny letectva Náměšť nad Oslavou slavnostní nástup u příležitosti přeletu letounů L-39ZA Albatros na 21. základnu taktického letectva Čáslav. Slavnostním nástupem a přeletem posledních 4 jmenovaných letounů byla ukončena činnost 222. výcvikové letky a základna Sedlec, Vícenice u Náměště se tak skutečně stane 22. základnou vrtulníkového letectva.

Letouny L-39 Albatros se v rámci reorganizace Armády České republiky stanou součástí 213. výcvikové letky 21. základny taktického letectva Čáslav a spolu se šesti letouny L-159T1 budou sloužit především k výcviku pilotů.Po mnoha desetiletích končí zde na základně éra proudových letadel a nastupuje definitivně éra vrtulníkového letectva“, zaznělo z úst zástupce náčelníka Generálního štábu Armády České republiky generálmajora Bohuslava Dvořáka, který dále připomněl všechny úspěchy výcvikové letky a upozornil na její výtečné plnění úkolů.

„Pro nikoho z nás to není okamžik jednoduchý. Základna je spojena opravdu s tím, jak se Česká republika nebo respektive Česká armáda zapojovala do Severoatlantické aliance. Jsou to okamžiky spojené jak s vaší účastí na aliančních cvičeních, jakým kdysi bylo například Flying Rhino, které se postupně rozrostlo do velkého aliančního cvičení s mezinárodní účastí, tak i konec konců poslední dva ročníky cvičení Ramstein Rover, v kterém jsme prokázali, že jsme schopni plnohodnotně působit v rámci aliance nejen jako členové nebo účastníci, ale také jako instruktoři, jako ti, kteří podporují rozvoj aliance v této oblasti. Za to vám opravdu děkuji,“ dodal zástupce náčelníka Generálního štábu.

V závěru svého projevu ještě vyjádřil přesvědčení, že v rámci reorganizace budou příslušníci nové 213. výcvikové letky dislokované na 21. základně taktického letectva v Čáslavi platnými členy, kteří budou nadále rozvíjet své umění ve prospěch Armády České republiky.„Tento rok není pro letectvo příliš šťastným. Před několika týdny opustilo Přerov vrtulníkové letectvo, dnes, po téměř šedesáti letech, opouštějí letouny s pevným křídlem leteckou základnu v Náměšti,“ pronesl zástupce velitele Vzdušných sil plukovník Jaromír Šebesta. „Pozitivem však je, že budeme mít základnu s čistě taktickým letectvem, základnu s vrtulníkovým letectvem a základnu s dopravním letectvem. Věřím, že toto nám vytvoří podmínky k tomu, abychom znovu sjednotili výcvik, postupy a procedury a zefektivnili letecký výcvik.“Velitel 21. základny taktického letectva Čáslav plukovník Petr Hromek v úvodu svého vystoupení poděkoval veliteli 22. základny za možnost zúčastnit se slavnostního nástupu. Konstatoval, že život přináší různá úskalí a různé změny, jednou z těchto změn je i reorganizace Armády České republiky a s tím související přesun 2. výcvikové letky z letiště Sedlec, Vícenice nad Oslavou na základnu v Čáslavi. „Nová výcviková letka bude složena z letounů L-159 dvojího řízení a letounů L-39. Snažili jsme se na základně v Čáslavi připravit co možná nejlepší podmínky pro vaši práci. Věřím, že společně s vámi se nám podaří všechny úkoly, před které budeme postaveni, plnit. Těším se na spolupráci,“ zdůraznil plukovník Hromek.Historii proudových letounů a odkaz na tradice připomněl zástupce velitele 22. základny letectva plukovník Milan Simr: „222. letka je nositelkou bojových tradic naší 311. bombardovací perutě Royal Air Force z doby 2. světové války, je nositelkou čestného názvu Šiškova a tuto výsadu si přenese i do nového působiště jako 213. výcviková letka 21. základny taktického letectva v Čáslavi.“Velitelem nové výcvikové letky bude podplukovník Antonín Horčička, který jako velitel 222. letky spolu se svým zástupcem majorem Mariánem Mrázem mají podle slov plukovníka Simra lví podíl na výtečném stavu a kondici letky.

Nahlásit chybu v článku


Související články

VIDEO: Dalších 12 let JAS-39 Gripen v České republice

České ministerstvo obrany se po zdlouhavých a náročných jednáních dohodlo se švédskou stranou na ...

Ultimátní ochrana vozidel z České republiky

Česká republika má šanci se stát jednou z malá zemí, které se podaří vyvinout a zavést do výzbroje ...

Premiér české vlády navštívil prostějovské vojáky

Předseda vlády Jiří Rusnok zavítal v pondělí 30. září do Prostějova, aby se zde seznámil s vojáky, ...

Česká armáda modernizuje vrtulníky Mi-171š

Armáda ČR získala před osmi lety z Ruska šestnáct zbrusu nových středních dopravních vrtulníků ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!