Alexandr Lukašenko: Jak chutná moc

Alexandr Lukašenko: Jak chutná moc
Alexandr Lukašenko a Vladimír Putin / Kremlin.ru, CC BY 4.0 (Zvětšit)

Novela s názvem Jak chutná moc před více než čtvrtstoletím zesnulého československého spisovatele Ladislava Mňačka vzbudila v roce 1967, kdy poprvé vyšla ve Vídni a v Londýně, značný rozruch. Ve světle současných událostí v Bělorusku, kde se autoritativní vládce Alexandr Lukašenko přes týden trvající protesty snaží udržet zuby nehty u moci, je nadčasový děj Mňačkovy knihy z konce 60. let určitým mementem.

Celý víkend byl v Bělorusku ve znamení masových protestů proti Lukašenkovi, který pomocí zfalšovaných voleb chce i nadále vládnout téměř desetimiliónovému Bělorusku. V Minsku se protestů podle britské agentury Reuters zúčastnilo až 200 000 lidí všech věkových kategorií a profesí. Místem shromáždění bylo prostranství u pětačtyřicetimetrového obelisku, který připomíná hrdinství obyvatel města v době nacistické okupace. Protilukašenkovské demonstrace se o víkendu konaly rovněž v dalších městech, jako například v Brestu, Mogilevu, Vitebsku, Bobrujsku.

Ve druhém největším běloruském městě Gomel, které leží na jihovýchodě země, se v neděli stovky lidí přišly rozloučit s Aljaksandrem Vichorem. Ten byl v souvislosti v souvislosti s protesty proti falšování voleb zadržen pořádkovými silami a krátce poté zemřel v nemocnici, pravděpodobně v důsledku toho, že byl brutálně zbit policisty. Podle televizních záběrů proti Lukašenkovi protestují také vojáci či dokonce policisté.

Demokratické protesty ve své vlasti podpořil rovněž běloruský velvyslanec na Slovensku Ihar Ljaščeňa. Jde vůbec o prvního běloruského diplomata, který od zmanipulovaných voleb veřejně vystoupil proti Alexandru Lukašenkovi. „Jsem solidární s těmi, kdo vyšli do ulic běloruských měst na pokojné pochody, aby bylo jejich hlasu dopřáno sluchu,“ uvedl Ljaščeňa na videu. Jako rodák z města Žodzina vyjádřil velvyslanec podporu dělníkům, kteří vstoupili do stávky v místní továrně na výrobu nákladních a důlních vozidel Belaz. Jeho vystoupení na videu zveřejnila televizní stanice Belsat TV. 

Lidé z okolí hlavy státu se pokusili v neděli zorganizovat shromáždění příznivců současné vládní moci, kterého se podle informací z Minsku zúčastnilo jen několik tisíc Lukašenkových stoupenců. Prezident před těmito svými příznivci kromě jiného prohlásil, že přes současné protesty nehodlá uspořádat nové volby. K jejich uspořádání vyzývají Lukašenka například političtí představitelé Lotyšska, Estonska a Litvy. Již předtím tak učinilo například Polsko. 

Běloruská opozice má již své uznávané vůdce 

Lukašenkova prezidentská protikandidátka Svjatlana Cichanouská, která se v uplynulých dnech z bezpečnostních důvodů uchýlila do Litvy, opakovaně vyzvala k ukončení brutálního  násilí ze strany státní moci. Manželem Cichanouské je blogger Sjarhej Cichanouski, který byl v květnu 2020 uvězněn a byla mu tak znemožněna prezidentská kandidatura. Cichanouská se krátce poté rozhodla kandidovat místo něj. 

Politickým cílem anglistky Cichanouské je svoboda pro politické vězně a nové volby, které by se konaly do půl roku za demokratických podmínek. Až do dalších voleb neplánuje výrazné propouštění zaměstnanců státní správy, výjimku by měli tvořit pracovníci justice. Součástí jejího programu je také referendum o mimořádných pravomocích prezidenta. Uvedla zároveň, že je připravena převzít zodpovědnost a postavit se do čela národa. Podle jejího vyjádření by mělo Bělorusko připravit rámec pro nové spravedlivé prezidentské volby. 

Bezradný Lukašenko se obrací na Putina

Lukašenko se v neděli již podruhé radil po telefonu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, který mu přislíbil pomoc na základě smlouvy o vojenské spolupráci. Bělorusko zároveň plánuje od pondělí zahájit čtyřdenní vojenské cvičení v oblasti kolem města Grodno poblíž hranic s Polskem a Litvou. Uvedlo to běloruské ministerstvo obrany. Armáda má v rámci cvičení zkoušet způsoby posílení západní hranice země. Při jednání se prezidenti odvolávali na smlouvu o Svazovém státu, politickém útvaru, který Bělorusko a Rusko formálně vytvořily před dvaceti lety a také na Organizaci Smlouvy o kolektivní bezpečnosti, která zahrnuje sedm zemí bývalého Sovětského svazu. 

Je přitom dost pikantní, že ještě koncem loňského roku Lukašenko v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Echo Moskvy prohlásil: „jestliže se Rusko pokusí narušit naši svrchovanost, víte, jak zareaguje mezinárodní společenství. Budou vtaženi do války. Západ a NATO to už nebudou tolerovat, protože to budou považovat za vlastní ohrožení. A v něčem budou mít pravdu."   

Nevypočitatelný autoritářský prezident Běloruska, který zemi vládne již více než čtvrtstoletí, nešetří čas od času kritickými slovy na adresu Moskvy, přestože Rusko zůstává jeho nejdůležitějším spojencem. Ve zmíněném rozhovoru pro významnou ruskou rozhlasovou stanici také uvedl, že Rusko již nikdy nebude impériem, protože na to nemá zdroje. Zároveň Ruské federaci vyčetl, že Moskva ve vztahu k Minsku utahuje šrouby a nechce zemní plyn prodávat za rubly. Ve světle posledních událostí se ale ukazuje, Alexandr Lukašenko téměř doslova bojuje o život.

Mladí Rusové na demonstraci v Brně

Náš přední komentátor a rusista Libor Dvořák v pondělí v České televizi konstatoval, že Lukašenko bude vzdorovat do posledního dechu. Uvědomuje si totiž, že by po svém pádu musel jít „do tepláků“. Za období jeho šestadvacetiletého panování jsou v Bělorusku také neobjasněny vraždy řady oponentů jeho režimu.

O blízkém konci Alexandra Lukašenka je přesvědčen mladý Rus pocházející z města Dzeržinsk z Nižněnovgorodské oblasti, který se v  neděli na brněnském Dominikánském náměstí zúčastnil spolu s několika dalšími Rusy shromáždění na podporu běloruské opozice. Absolvent brněnské Masarykovy univerzity konstatoval, že se svými kamarády přišel podpořit boj Bělorusů za svobodu, protože je to v zájmu jeho vlasti.

Spisovatel a kritik komunistického režimu v naší zemi Ladislav Mňačko, který byl svého času přirovnáván k jinému oponentovi, k odpůrci sovětské totality, spisovateli Alexandru Solženicynovi, ve zmíněné novele Jak chutná moc psal o fiktivním funkcionáři, který zemřel. U rakve během pohřbu vzpomíná osobní přítel a fotograf na jeho život a medituje nad tím, jak se funkcionář změnil v politika posedlého mocí.

Pětašedesátiletý prezident Lukašenko, kterému po letech vlády také zachutnala moc a který se rád ukazuje jako statný chlapík v generálské uniformě, se dosud zřejmě těší dobrému zdraví. Podle posledních vyjádření nemíní odstoupit a hodlá si prezidentské křeslo udržet za použití jakýchkoli kroků, včetně pomocí brutálního násilí. Přesto podle pozorovatelů běloruské politické scény bude ale muset nakonec odejít.

 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Su-30SM v ceně F-35 Lightning II? Běloruská média kritizují nákup ruských stíhaček

Běloruské letectvo získalo první čtyři ruské víceúčelové stíhačky Su-30SM. Některá běloruská média ...

Ozbrojené síly Běloruska a běloruské koketování se Západem

V posledních týdnech a měsících lze spatřit obrat v zahraničně-politické orientaci Běloruska. ...

Volby v Bělorusku ‒ silnější vyhraje

Dne 9. srpna v Bělorusku proběhly již šesté prezidentské volby v postkomunistické historii země. ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • krllo
    21:23 23.08.2020

    Jan Padesátýpátý já 20.08. v 15:32 nepíší žádnou propagandu, ale pouze cituji z tvého článku ve Wikipedii další část, která se do tvé propgandy nehodila. Ale ty bez lhaní a ...Zobrazit celý příspěvek

    Jan Padesátýpátý
    já 20.08. v 15:32 nepíší žádnou propagandu, ale pouze cituji z tvého článku ve Wikipedii další část, která se do tvé propgandy nehodila.
    Ale ty bez lhaní a překrucování prostě nemůžeš být :-))Skrýt celý příspěvek

  • theo
    09:52 19.08.2020

    Problémom je aj nie je Lukaˇšenko . Svojojim autoritárstvom neumožnil pripraviť sa normálnej opozícii , nejaký prechod k vládnutiu . Poplatný krikľúni financovaný kdekým a ...Zobrazit celý příspěvek

    Problémom je aj nie je Lukaˇšenko . Svojojim autoritárstvom neumožnil pripraviť sa normálnej opozícii , nejaký prechod k vládnutiu . Poplatný krikľúni financovaný kdekým a pracujúci v záujme všetkých , len nie samotných bielorusov . RF je oligarchistická pseudodemokracia rovnako ako na západe , len narozdiel od nás majú miestnych oligarchov , a my máme ešte nadôvažok nadnárodný syndikát .
    Uvedomujete si , kedy sa podarilo presadiť nejakému normálnemu politikovy - bez krytia oligarchov , NGO a médií . No ja neviem nájsť
    ani jedného za posledných 30 rokov . Samozrejme ste si iste pod neustálou masážou médií našli svojho spasiteľa , krorého ste si zvolili - ten vás sice sklamal . AAle médiá vám predsa našli nového spasiteľa a čo vám predsa povedia médiá to je pravda . Vy si snáď myslíte , že NGO vyškoleným ľuďom ide v prvom rade o demokraciu a občiansku spoločnosť . Nie , sú to len vyslanci dobrej vôle západných oligarchistických a globalistických štruktúr a plnia ich zadania .
    Lukašenko sa posledné roky správal ako idiot ukazujúc svojho syna ako svojho nástupcu . Nechal si infiltrovať svoju KGB a aj svoju krajinu NGOčkaami a teraz žne výsledok svojej úbohosti . Apropo čisto náhodne sa po 10 rokov koncom 2019 vrátil veľvyslanec USA do Bieloruska . A vôbec si skúste prečítať niečo o NEXTA LIVE a poľskej
    PSYOPS a organizácii protestov . Aj Človek v plísni .... atd.
    Bieloruský ľud je právom nasratý na toho idiota , ale kde je demokracia ak je jeho zlosť smerovaná tým správnym smerom silami zvonku ? Bude to v prospech samotných bielorusov ?Skrýt celý příspěvek

    • Jan Padesátýpátý
      14:31 19.08.2020

      Co by sis představoval jiného než "masáž" médií? Měli by si snad lidé předávat informace o politice a politicích ústně na ulici nebo v samoobsluze? Podstatné je, že u nás je ...Zobrazit celý příspěvek

      Co by sis představoval jiného než "masáž" médií? Měli by si snad lidé předávat informace o politice a politicích ústně na ulici nebo v samoobsluze?

      Podstatné je, že u nás je "masáž médií" pluralitní, a je na každém kdo se chce nechat masírovat Babišovými médii, kdo Bakalovými, kdo Soukupovými, kdo Protiproudem, Sputnikem nebo Haló novinami.

      Chápu, že autoritářům jako jsi ty pluralita médií vadí. A chápu, že bys chtěl, aby všechna¨ média měla za povinnost do každé druhé věty plácnout NGO.Skrýt celý příspěvek

      • theo
        18:52 19.08.2020

        Reálna demokracia by bola vtedy ak by oligarchovia nemohli vlastniť médiá a zároveň politické strany . A kde je tá pluralita médií v hlavnom prúde u vás alebo na Slovensku ...Zobrazit celý příspěvek

        Reálna demokracia by bola vtedy ak by oligarchovia nemohli vlastniť médiá a zároveň politické strany . A kde je tá pluralita médií v hlavnom prúde u vás alebo na Slovensku .
        Všetci točia to isté a ak nejaký hosť v TV povie niečo čo sa im nehodí do krámu - hneď je na čiernej listine . " autoritářům jako jsi ty" chorá poznámka nehodná reakcie .Skrýt celý příspěvek

        • Jan Padesátýpátý
          00:51 20.08.2020

          Pokud rozlišuješ zpravodajství podle vzorce "varuje před NGO - ignoruje NGO", pak chápu, že ti všechna média připadají stejná. Halo noviny a Protiproud nejsou v "hlavním proudě" ...Zobrazit celý příspěvek

          Pokud rozlišuješ zpravodajství podle vzorce "varuje před NGO - ignoruje NGO", pak chápu, že ti všechna média připadají stejná.

          Halo noviny a Protiproud nejsou v "hlavním proudě" proto, že to co se tam píše nikoho nezajímá. Pokud by zajímalo, měly by Halo noviny už dávno statisícové náklady.

          Zakázat bohatým lidem vlastnit média nelze (a pokud by takový zákaz někdo pokusil, bylo by snadné jej obejít).
          Co je možné, je řešit střet zájmu takových lidí. Ale jak je vidět, v Česku to snadné není. Vždycky si v té souvislosti říkám "ještě že jsme v té EU" :)Skrýt celý příspěvek

        • GlobeElement
          08:25 20.08.2020

          Vlastnění médií původně sloužilo k vydělávání peněz (dneska už to tolik nenese, ale stejně...) a tedy kdo vlastní média, je bohatý. Vydavatelství je normální firma, jako pekárna ...Zobrazit celý příspěvek

          Vlastnění médií původně sloužilo k vydělávání peněz (dneska už to tolik nenese, ale stejně...) a tedy kdo vlastní média, je bohatý. Vydavatelství je normální firma, jako pekárna nebo autoservis.
          Zakázat bohatým vlastnit média je tedy nesmysl. Ale co lze je vědět, kdo médium vlastní. To už ovšem předpokládá nějakou aktivitu na straně čtenáře.Skrýt celý příspěvek

          • krllo
            21:09 23.08.2020

            Tak kdo vlastní Českou televizi ?

            Tak kdo vlastní Českou televizi ?

  • semtam
    15:18 18.08.2020

    Krátce pro místní rádoby demokraty. Pokud třeba okres Jeseník bude chtít vyhlásit nezávislost a uspořádá místní referendum, jehož výsledky poté pošle do Prahy. Praha potažmo ...Zobrazit celý příspěvek

    Krátce pro místní rádoby demokraty.

    Pokud třeba okres Jeseník bude chtít vyhlásit nezávislost a uspořádá místní referendum, jehož výsledky poté pošle do Prahy. Praha potažmo Česká republika může toto referendum shodit ze stolu nebo začít s Jeseníkem jednat o nějaké větší samosprávě či dokonce autonomii, apod. to už je jedno.
    Pointa je v tom, že lidé v demokratické zemi by měli mít možnost vyjádřit svůj názor třeba i pomocí referenda ať už je právoplatné či nikoliv.
    Co demokratické rozhodně není je poslat Policii aby je zmlátila a referendum překazila.Skrýt celý příspěvek

    • Lukash
      15:27 18.08.2020

      No vidis keby mali v jeseniku rozum tak vypisu referendum o pripojeni k polsku, to posle neoznacenych dovolenkarov a hotovo vybavene ;)

      No vidis keby mali v jeseniku rozum tak vypisu referendum o pripojeni k polsku, to posle neoznacenych dovolenkarov a hotovo vybavene ;)

      • krllo
        11:40 19.08.2020

        Pokud by z obyvatel Jeseníku bylo cca 90 % Poláků tak by to mělo smysl, zvlaště když by opilý stranický tajemník v Polsku daroval Jeseník v roce 1958 s jeho Poláky Československu, ...Zobrazit celý příspěvek

        Pokud by z obyvatel Jeseníku bylo cca 90 % Poláků tak by to mělo smysl, zvlaště když by opilý stranický tajemník v Polsku daroval Jeseník v roce 1958 s jeho Poláky Československu, tak by váš příměr sedělSkrýt celý příspěvek

        • GlobeElement
          15:37 19.08.2020

          Příměr by seděl, pokud by v roce 1991 prezidenti ČR a PR podepsali smlouvu o uznání hranic, ve které by byl Jeseník součástí ČR.

          Žádné referendum by se jednoduše konat nesmělo.

          Příměr by seděl, pokud by v roce 1991 prezidenti ČR a PR podepsali smlouvu o uznání hranic, ve které by byl Jeseník součástí ČR.

          Žádné referendum by se jednoduše konat nesmělo.

        • Jan Padesátýpátý
          00:38 20.08.2020

          Podle tvého vzoru mělo smysl i předání Sudet Hitlerovi. A ruskou propagandu papouškuješ vědomě, nebo jsi jenom naletěl a neověřil si informace? Krym byl převeden Ukrajině ...Zobrazit celý příspěvek

          Podle tvého vzoru mělo smysl i předání Sudet Hitlerovi.

          A ruskou propagandu papouškuješ vědomě, nebo jsi jenom naletěl a neověřil si informace?

          Krym byl převeden Ukrajině rozhodnutími Nejvyšších sovětů SSSR, Ruské SFSR a Ukrajinské SSR.
          Ale ani neformálně neměl "opilý Chruščov" až do roku 1957 takovou moc, aby mohl rozhodnout o převodu Krymu Ukrajině. V roce 1954 byla moc v rukou sedmičlenného vedení (Chruščov byl jedním z nich).

          Na Krymu žije 58% etnických Rusů, nikoli 90%.Skrýt celý příspěvek

          • semtam
            14:07 20.08.2020

            Asi máte nižší IQ, už po několikaté upozorňuji, že v demokratické zemi a obzvlášť tam, kde není nějaké mezinárodní napětí není problém vyhlásit a provést referendum. To do jaké ...Zobrazit celý příspěvek

            Asi máte nižší IQ, už po několikaté upozorňuji, že v demokratické zemi a obzvlášť tam, kde není nějaké mezinárodní napětí není problém vyhlásit a provést referendum. To do jaké míry bude platné či neplatné závisí na zákonech té dané země. Vzhledem k tomu, že Španělsko je stabilní zemí, která je členem EU a ještě navíc na samém okraji Evropy, tak obdobně s referendem by neměla mít problém jako Británie či dokonce Srbsko a Černá Hora.

            Opět upozorním, že v demokratické zemi, je vyjádření názoru, třeba o samostatnosti pomocí referenda je naprosto v pořádku a zda se ono území opravdu osamostatní či změní svůj status v rámci stávajícího státu je již samostatné téma a případ od případu je jiný.

            To, že se snažíte podsunout Sudety a další blbiny jen dokazuje vaší hlupotu a tupotu.Skrýt celý příspěvek

          • GlobeElement
            14:22 20.08.2020

            Ne, v žádné zemi si nesmí nějaká součást vyhlásit referendum o odtržení (v onom Katalánsku navíc organizátoři slibovali, že v případě kladné odpovědi do dvou dnů vyhlásí ...Zobrazit celý příspěvek

            Ne, v žádné zemi si nesmí nějaká součást vyhlásit referendum o odtržení (v onom Katalánsku navíc organizátoři slibovali, že v případě kladné odpovědi do dvou dnů vyhlásí samostatnost), protože tím narušuje územní svrchovanost státu.

            Možná by bylo možno vyhlásit takové referendum v rámci celého Španělska, ale ne pouze v jedné jeho části.Skrýt celý příspěvek

          • semtam
            14:34 20.08.2020

            GlobeElemet Jak sám vidíš, někde to lze, někde to nelze a pomůžou si i policejním násilím. Záleží na míře demokracie... Nevím, proč by měli o samostatnosti rozhodovat všichni, to ...Zobrazit celý příspěvek

            GlobeElemet

            Jak sám vidíš, někde to lze, někde to nelze a pomůžou si i policejním násilím. Záleží na míře demokracie...
            Nevím, proč by měli o samostatnosti rozhodovat všichni, to je blbost a ani se nic takové nikdy nestalo v rámci demokratického světa.Skrýt celý příspěvek

          • GlobeElement
            15:10 20.08.2020

            Vyhlašování referenda lze vždy jen se souhlasem centrálních orgánů, protože se to týká celého státu. Ne jen jedná jeho části. Nemůžeš si předem nadefinovat, kdo se můžu referenda ...Zobrazit celý příspěvek

            Vyhlašování referenda lze vždy jen se souhlasem centrálních orgánů, protože se to týká celého státu. Ne jen jedná jeho části.

            Nemůžeš si předem nadefinovat, kdo se můžu referenda účastnit a kdo ne a pak rozhodovat o něčem, co ovlivní celou zemi. To nemá s demokracií nic společného, to je jako kdybys řekl, že budeme hlasovat o vyšších důchodech a hlasovat mohou jen důchodci.

            Ve Skotsku se referendum konalo se souhlasem centrální vlády a ta jeho další opakování zakázala.Skrýt celý příspěvek

          • krllo
            15:32 20.08.2020

            Když už cituješ Wikipedii, tak cituj vše i co se ti nehodí a nesváděj to na ruskou propagandu. Po vítězství bolševiků v občanské válce se stal součástí RSFSR, v roce 1954 byl ...Zobrazit celý příspěvek

            Když už cituješ Wikipedii, tak cituj vše i co se ti nehodí a nesváděj to na ruskou propagandu.
            Po vítězství bolševiků v občanské válce se stal součástí RSFSR, v roce 1954 byl převeden do Ukrajinské sovětské socialistické republiky (součást SSSR) ke 300. výročí sjednocení Ruska a Záporožského hejtmanátu. Tento status uznala po rozpadu Sovětského svazu v tzv. Budapešťském memorandu z roku 1994 i Ruská federace, k jejímuž přímému předchůdci, to jest Ruské sovětské federativní socialistické republice (RSFSR), do roku 1954 Krym náležel. Během 90. let se Krymský parlament snažil vydobýt si na Ukrajině nezávislost, k tomu však nedošlo a Krymu byla přiznána jen jistá míra autonomie v rámci Ukrajiny.[1]
            V březnu 2014 po protiústavním převratu Euromajdan a násilném svržení legálně zvoleného prezidenta i vlády následovalo převzetí Krymu pro-ruskými separatisty, podporovanými ruskými ozbrojenými silami,[3][4][5] se 16. března 2014 konalo referendum o samostatnosti Krymu,[6][7] které ukrajinský Ústavní soud považuje za protiústavní.[8] V referendu se velká většina občanů vyslovila pro připojení Autonomní republiky Krym i Sevastopolu k Rusku.[9] Dne 21. března 2014 začlenilo Rusko na žádost parlamentu Republiky Krym jak Krym tak město Sevastopol do svého státního území. Představitelé Ukrajiny dosazení protiústavním převratem a většiny zemí světa, kteří se k situaci vyjádřili (včetně USA a zemí Evropské unie) tyto kroky považují za nelegální.[10] Což je paradox, protože USA a EU vyjádřily podporu protiústavnímu převratu v roce 2014 a podle současné opozice na Ukrajině dokonce převrat financovaly a organizovaly.[11] Americká náměstkyně ministra pro evropské a euroasijské záležitosti Victoria Nuland na tiskové konferenci v roce 2014 přiznala, že USA investovaly 5 miliard amerických dolarů do demokratizace na Ukrajině.[12] V roce 2014 unikla nahrávka kde Nulandová během převratu vybírá nové členy nevolené prozatímní vlády.
            Stěžuj si v redakci Wikipedie.Skrýt celý příspěvek

          • GlobeElement
            15:41 20.08.2020

            Nu, gaspadin, a čímpak okecáte jasné porušení Smlouvy o přátelství, spolupráci a partnerství mezi Ruskem a Ukrajinou?

            Nu, gaspadin, a čímpak okecáte jasné porušení Smlouvy o přátelství, spolupráci a partnerství mezi Ruskem a Ukrajinou?

          • Pavel1
            19:00 20.08.2020

            Tak, tak, krllo, protiústavní a násilná byla střelba do lidí demonstrujících proti megazloději a zkrachovateli Ukajiny janukovyčovi. Právo na svobodu slova a shromažďování je jinak ...Zobrazit celý příspěvek

            Tak, tak, krllo, protiústavní a násilná byla střelba do lidí demonstrujících proti megazloději a zkrachovateli Ukajiny janukovyčovi. Právo na svobodu slova a shromažďování je jinak zcela v souladu s ústavou kteréhokoli myslitelného demokratického státu na rozdíl od třetího, čtvrtého, nebo dokonce plánovaného pátého období jednoho zlodějského oligarchy ve funkci prezidenta v zemi, kde ústava umožňuje jen dvě funkční období.
            Jinými slovy, Krym se snažil vydobýt samostatnost za vlády proruského Kučmy. Je zajímavé, že tenkrát zelení mužici nezasáhli. Žádní "proruští separatisté" se na Ukrajině nikdy nekonali. Byli to vždy zelení mužici, na Krymu více oficiální jen bez výložek, na východě to byli dovolenkáři nebo najaté polovojenské bandy. Vrchní "separatista" Okurka alias Strelkov, do té doby Ukrajinou leda projížděl. Následovala zfixlovaná referenda a sčítací komisaři vybavení kalašnikovy.
            Pro info, Krym nebyl "převeden". Krym byl s Ukrajinskou SSR VYMĚNĚN za území kolem města Taganrog o stejné rozloze. Jestli rusáci tak baží po stavu před rokem 1954, tak nechť vrátí toto území Ukrajině.Skrýt celý příspěvek

          • Jan Padesátýpátý
            01:08 21.08.2020

            krllo napsal: "Americká náměstkyně ministra pro evropské a euroasijské záležitosti Victoria Nuland na tiskové konferenci v roce 2014 přiznala, že USA investovaly 5 miliard ...Zobrazit celý příspěvek

            krllo napsal:
            "Americká náměstkyně ministra pro evropské a euroasijské záležitosti Victoria Nuland na tiskové konferenci v roce 2014 přiznala, že USA investovaly 5 miliard amerických dolarů do demokratizace na Ukrajině."

            Dobře žes to připomněl. To je další příklad, jak rusopropaganda překrucuje fakta.
            Rusopropaganda se tváří, jako by těch 5 miliard šlo na Majdan.
            Jenomže těch 5 miliard dostávala Ukrajina více než 20 let, a největší částky přišly v 90. letech.

            krllo napsal:
            "V roce 2014 unikla nahrávka kde Nulandová během převratu vybírá nové členy nevolené prozatímní vlády."

            Stačí číst dál. Wikipedia uvádí zdroj a v něm je:
            "The ALLEGED conversation between Assistant Secretary of State Victoria Nuland and the US Ambassador to Ukraine, Geoffrey Pyatt"Skrýt celý příspěvek

          • Jan Padesátýpátý
            01:31 21.08.2020

            @Pavel1: Taganrog - šlo opravdu o výměnu? Tady se mluví že k připojení Taganrogu došlo už mezi ...Zobrazit celý příspěvek

            @Pavel1:

            Taganrog - šlo opravdu o výměnu? Tady se mluví že k připojení Taganrogu došlo už mezi válkami:
            https://www.lidovky.cz/svet/uk... Skrýt celý příspěvek

          • Pavel1
            19:05 21.08.2020

            Jan Padesátýpátý
            Dočetl jsem se, že o výměně Krymu za jiné území Ukrajinské SSR svědčí zápis ze zasedání předsednictva ÚV KSSS z 25.ledna 1954.

            Jan Padesátýpátý
            Dočetl jsem se, že o výměně Krymu za jiné území Ukrajinské SSR svědčí zápis ze zasedání předsednictva ÚV KSSS z 25.ledna 1954.

          • Jan Padesátýpátý
            17:25 22.08.2020

            Pavel1 A existují nějaké odkazy? Snažil jsem se, ale žádný důvěryhodný zdroj jsem nenašel. A tak jako o předání Krymu hlasovaly sověty SSSR, RSFSR, USSR, měly by hlasovat i o ...Zobrazit celý příspěvek

            Pavel1

            A existují nějaké odkazy?
            Snažil jsem se, ale žádný důvěryhodný zdroj jsem nenašel.
            A tak jako o předání Krymu hlasovaly sověty SSSR, RSFSR, USSR, měly by hlasovat i o předání území druhým směrem.Skrýt celý příspěvek

          • Pavel1
            16:50 23.08.2020

            Vzhledem k tomu, že se jedná o téma, které by ruská propaganda nejraději pohřbila hluboko pod zemí, a ruské archívy týkající se historie sssr jsou pro západní historiky uzavřeny, ...Zobrazit celý příspěvek

            Vzhledem k tomu, že se jedná o téma, které by ruská propaganda nejraději pohřbila hluboko pod zemí, a ruské archívy týkající se historie sssr jsou pro západní historiky uzavřeny, takže ti nemají šanci zabývat se ani dějinami staršími než jsou 50. léta, je velmi málo pramenů, ze kterých by bylo možno čerpat. Nemluvě o tom, že by byly volně dostupné na internetu.
            Samozřejmě nějaké odkazy se najít dají. Viz http://bintel.com.ua/en/articl...
            Ovšem podrobnější historický rozbor výměny Krymu za Taganrog a okolí, dle mého názoru, zcela chybí.Skrýt celý příspěvek

    • Lodestar
      15:42 18.08.2020

      semtam: no, vlastně jeden příklad z moderní historie bychom měli i z našich luhů a hájů. Nebo spíše z hor, kopců a podhůří.

      Co bys tak řekl na Sudety?

      semtam: no, vlastně jeden příklad z moderní historie bychom měli i z našich luhů a hájů. Nebo spíše z hor, kopců a podhůří.

      Co bys tak řekl na Sudety?

      • krllo
        11:41 19.08.2020

        A co my na Rakousko ? Nebo přesněji Rakousko-Uhersko.

        A co my na Rakousko ? Nebo přesněji Rakousko-Uhersko.

        • GlobeElement
          12:59 19.08.2020

          Rozpad Rakouska je hezkou ukázkou faktu, že státy o území přicházejí kvůli prohrané válce a ne na základě nějakého místního referenda.

          Rozpad Rakouska je hezkou ukázkou faktu, že státy o území přicházejí kvůli prohrané válce a ne na základě nějakého místního referenda.

    • SeaWolf
      15:44 18.08.2020

      Semtam a má glosa k nejmenovaným příspěvkům : U soudního řízení mě vždy pobaví odkazy dotčených (zpravidla žalovaných) na demokraci a svobodu slova. Ideálně vše doplní vlastní ...Zobrazit celý příspěvek

      Semtam a má glosa k nejmenovaným příspěvkům :

      U soudního řízení mě vždy pobaví odkazy dotčených (zpravidla žalovaných) na demokraci a svobodu slova. Ideálně vše doplní vlastní definicí toho či onoho zákona, případně výkladu zákona. Pro pobavení zúčastněných poučují soudce, advokáta protistrany, přísedící, dále doporučují změnu zákonů, argumentují originálním výkladem práva ... atd.

      To stejné se děje jak vidno na debatních fórech :-D Takový ten český bizárek ...Skrýt celý příspěvek

      • semtam
        17:13 18.08.2020

        SeaWolf

        Ano a proto je musíme zmlátit a omezit svobodu slova a projevu.

        SeaWolf

        Ano a proto je musíme zmlátit a omezit svobodu slova a projevu.

    • Miroslav
      17:18 18.08.2020

      Ty si mýliš pojmy a dojmy. Samostatnosť musí mať určité atribúty. Napríklad: - Jasné ohraničenie (vymedzenie územia) - Vybudované štruktúry samosprávy - Medzinárodné uznanie iných ...Zobrazit celý příspěvek

      Ty si mýliš pojmy a dojmy. Samostatnosť musí mať určité atribúty. Napríklad:

      - Jasné ohraničenie (vymedzenie územia)
      - Vybudované štruktúry samosprávy
      - Medzinárodné uznanie iných krajín či medzinárodného spoločenstva
      - Vybudovaný ekonomický systém (mena)
      - Vybudované ozbrojené sily (minimálne polícia)

      Ak si myslíš, že toto všetko okres Jeseník spĺňa, tak môžeš ísť do čela výboru pre osamostatnenie a možno sa staneš aj budúcim prezidentom alebo kráľom. A prečo okres? Môžeš si vyhlásiť vlastný štát na dvore. Či?Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
      21:58 18.08.2020

      Pokud nemá referendum oporu v zákoně tak má cenu popsaného toaletního papíru. Pokud by se chtěl Jeseník na základě neplatného referenda oddělit od ČR tak mají státní složky jistě ...Zobrazit celý příspěvek

      Pokud nemá referendum oporu v zákoně tak má cenu popsaného toaletního papíru. Pokud by se chtěl Jeseník na základě neplatného referenda oddělit od ČR tak mají státní složky jistě právo zasáhnout. Tedy samozřejmě přiměřeně situaci.Skrýt celý příspěvek

  • Lodestar
    15:04 18.08.2020

    Mne zaujala jedna věc. V Bělorusku demonstrující prakticky nepožadují nic jiného, než odchod Lukašenka a volby, které nebudou smrdět podvodem. Nikde jsem nezaznamenal žádné další ...Zobrazit celý příspěvek

    Mne zaujala jedna věc. V Bělorusku demonstrující prakticky nepožadují nic jiného, než odchod Lukašenka a volby, které nebudou smrdět podvodem. Nikde jsem nezaznamenal žádné další proklamace, natož něco jako "Chceme do NATO" nebo "Bělorusko bude mít svoji hvězdu na vlajce EU" nebo "Čínské investice jsou budoucnost našich dětí". Nic, ticho. O budoucnosti se mlčí.

    Zajímá mne také, jak si vyložit tuto větu, totiž :

    "Putin potvrdil, že Rusko je připraveno poskytnout pomoc na základě smlouvy o vojenské spolupráci."

    Totiž komu je Rusko vlastně připraveno pomoci. Lukašenkovi nebo demonstrantům (např. lidu?) nebo někomu jinému?

    Matně si vzpomínám, že se kdysi o Lukašenkovi i hovořilo jako o možném prezidentu svazku Ruska a Běloruska, nepamatujete si někdo nějaký detail?Skrýt celý příspěvek

    • liberal shark
      08:25 19.08.2020

      Předpokládám, že občané Běloruska sledovali vývoj ve střední Evropě během posledních 20 let a přišli na to, že konečným cílem jejich politiky není "návrat do Evropy" za každou ...Zobrazit celý příspěvek

      Předpokládám, že občané Běloruska sledovali vývoj ve střední Evropě během posledních 20 let a přišli na to, že konečným cílem jejich politiky není "návrat do Evropy" za každou cenu. Určitě jim neuniklo, jak jsou na to Bulharsko, Rumunsko a pobaltské státy.Skrýt celý příspěvek

      • GlobeElement
        10:33 19.08.2020

        A jak jsou na tom Bulharsko, Rumunsko a pobaltské státy? Bulharsko se pravda potýká s korupcí, ale Rumunsko jede. Estonsko a Litva jsou na tom dobře, jediný, kdo se motá na místě ...Zobrazit celý příspěvek

        A jak jsou na tom Bulharsko, Rumunsko a pobaltské státy?

        Bulharsko se pravda potýká s korupcí, ale Rumunsko jede.
        Estonsko a Litva jsou na tom dobře, jediný, kdo se motá na místě je Lotyšsko, které je ovšem zároveň nejvíc podobné Rusku.

        Bělorusko si zakonzervovalo socialismus a přežívá jen díky ruským dotacím. Ty jednou skončí a ten pád bude bolet.

        Situace v Bělorusku je přirovnávána k jaru 1968. S tím se dá souhlasit - lidé si tam zjevně myslí, že lze zachovat socialismus a zároveň zavést svobodu. Jenomže socialismus bez ekonomické izolace a diktatury nefunguje. Asi to bude nepříjemné probuzení.Skrýt celý příspěvek

        • Cpt. Morgan
          12:05 19.08.2020

          V Cine ma strana socialisticku ideologiu a ziadna ekonomocka izolacia to nieje, ked zabezpecuju vacsinu svetovej spotrebnej produkcie. Realne v Cine funguje skor Ordoliberalizmus - ...Zobrazit celý příspěvek

          V Cine ma strana socialisticku ideologiu a ziadna ekonomocka izolacia to nieje, ked zabezpecuju vacsinu svetovej spotrebnej produkcie. Realne v Cine funguje skor Ordoliberalizmus - na nizsej a strednej urovni je podnikanie volne, ale strategicke podniky ovlada stat bez odovzdania kontroly nadnarodnym oligarchom. Velke podniky tak pracuju len v prospech Ciny, a kupodivu sa im dari tak, ze valcuju aj americke ""demokraticke monopoly"" a USA uz maju problem ako stylyzovat kazdy druhy den nove "hrozby" a sankcie, aby to aspon naoko nevyzeralo, ze uz nie su voci Cine konkurencieschopne.Skrýt celý příspěvek

          • GlobeElement
            12:36 19.08.2020

            V Číně žádný socialismus není. Je to spíš tvrdý kapitalismus 19. století. Za všechno se platí, za školy, za lékaře, důchod pobírá jen asi čtvrtina seniorů. Stát si sice nechává ...Zobrazit celý příspěvek

            V Číně žádný socialismus není. Je to spíš tvrdý kapitalismus 19. století. Za všechno se platí, za školy, za lékaře, důchod pobírá jen asi čtvrtina seniorů.
            Stát si sice nechává podíl ve firmách, ale ty jsou jinak soukromé a chovají se podle toho.Skrýt celý příspěvek

  • Christian
    14:49 18.08.2020

    Dobrý den, pane semtam, i když jsem byl dost ve světě, na rozdíl od Vás nevím, zda jsou či nejsou policejní zákroky ve Španělsku, v Itálii či ve Francii "o několik levlů" ...Zobrazit celý příspěvek

    Dobrý den, pane semtam,

    i když jsem byl dost ve světě, na rozdíl od Vás nevím, zda jsou či nejsou policejní zákroky ve Španělsku, v Itálii či ve Francii "o několik levlů" brutálnější než v Lukašenkově Bělorusku. V každém případě jsou ale zásahy policie v demokratických státech pod nesrovnatelně větší kontrolou, než je tomu v diktátorských režimech, jako je například ten, který dočasně panuje v Bělorusku. Kontrolou mám na mysli nezávislé sdělovací prostředky, svobodně zvolený parlament a také existenci funkčních kontrolních orgánů. Tuto roli u nás plní Generální inspekce bezpečnostních sborů. Uvedené nezávislé kontrolní mechanismy v nynějším Bělorusku neexistují. Na nedělní demonstraci v Brně jsem měl možnost hovořit s několika Bělorusy, ale i Rusy. Všichni bez rozdílu říkali, že podle informací od svých blízkých z Minsku, z Gomelu a z jiných měst byly zákroky zvláštních oddílů policie tentokrát mimořádně brutální a je velké štěstí, že jsou zatím "jen" dva mrtví.
    Zdraví
    Kristián ChalupaSkrýt celý příspěvek

    • semtam
      15:14 18.08.2020

      Takže pokud vás dobře chápu, jsou pro vás policejní zákroky v zemích jako Francie, Španělsko tabu a se k nim nevyjadřujete, protože jsou pod nějakou kontrolou... V Bělorusku podle ...Zobrazit celý příspěvek

      Takže pokud vás dobře chápu, jsou pro vás policejní zákroky v zemích jako Francie, Španělsko tabu a se k nim nevyjadřujete, protože jsou pod nějakou kontrolou...

      V Bělorusku podle vás pod kontrolou nejsou a proto můžete popustit uzdu fantazii.Skrýt celý příspěvek

      • GlobeElement
        08:34 19.08.2020

        Tady přece nikdo neobhajuje zbytečnou brutalitu policejních zákroků. Ty nejsi schopen rozlišit účel. Na jedné straně mám zákrok policie na základě zákonů demokratické země - které ...Zobrazit celý příspěvek

        Tady přece nikdo neobhajuje zbytečnou brutalitu policejních zákroků. Ty nejsi schopen rozlišit účel. Na jedné straně mám zákrok policie na základě zákonů demokratické země - které tato země může změnit, pokud lidé ve volbách rozhodnou jinak, a na druhé zákrok policie totalitního státu na základě zákonů a pravidel určených diktátorem, které nemůže změnit nikdo, kromě toho diktátora.

        To prostě není to samé.Skrýt celý příspěvek

  • krllo
    14:38 18.08.2020

    Zajímalo by mě jestli tu zmiňovanou knihu Ladislava Mňačka četl třeba Václav Havel ? V článku se uvádí, že podle agentury Reuters bylo protestujících 200 000, ale jiné západní ...Zobrazit celý příspěvek

    Zajímalo by mě jestli tu zmiňovanou knihu Ladislava Mňačka četl třeba Václav Havel ?
    V článku se uvádí, že podle agentury Reuters bylo protestujících 200 000, ale jiné západní agenrury uváděly čísla 100 000 i 50 000. Chce to psát tak jak to je.
    Nejsem fanoušek Lukašenka, ale o osudu své země si musí rozhodnout sami Bělorusové a ne EU, či Polsko nebo Česko. Doufám, že budou mít tolik rozumu a nepůjdou cestou Ukrajiny.
    A že má Rusko zájem co se děje v Bělorusku ? Stejný zájem mají třeba USA o Kubu.Skrýt celý příspěvek

    • Jan Padesátýpátý
      00:54 19.08.2020

      USA určitě násilím nepřipojí Kubu nebo její část k USA.
      U Ruska se toto ve vztahu k Bělorusku rozhodně vyloučit nedá.

      USA určitě násilím nepřipojí Kubu nebo její část k USA.
      U Ruska se toto ve vztahu k Bělorusku rozhodně vyloučit nedá.

      • krllo
        11:36 19.08.2020

        Brebto, Američané se pokusili o ovládnutí Kuby zelenymi mužíčky, které vylodili z Zátoce sviní. Ale nikde jsem nepsal, že Rusové chtějí připojit Bělorusko k Rusku. To jen ...Zobrazit celý příspěvek

        Brebto, Američané se pokusili o ovládnutí Kuby zelenymi mužíčky, které vylodili z Zátoce sviní. Ale nikde jsem nepsal, že Rusové chtějí připojit Bělorusko k Rusku. To jen nastavujete svou kaši.
        Ale když Sověti si udělali vojenskou základnu na Kubě, tak Američané to hnali, až k třetí světové válce. Přitom podobné základny měli v Turecku.Skrýt celý příspěvek

        • Jan Padesátýpátý
          14:15 19.08.2020

          To na Kubě se stalo před 60ti lety. Pořád platí, že dnes je vyloučené, že by USA připojily násilím Kubu, zatímco Bělorusku toto ze strany Ruska reálně hrozí. poznámka: Krym ...Zobrazit celý příspěvek

          To na Kubě se stalo před 60ti lety. Pořád platí, že dnes je vyloučené, že by USA připojily násilím Kubu, zatímco Bělorusku toto ze strany Ruska reálně hrozí.

          poznámka: Krym násilím připojila ruská armáda, zatímco na Kubě se nevylodila řadová americká armáda, ale Kubánští emigranti podporovaní CIA. Takže spíš by se Kuba dala přirovnat Donbasu.

          Američani se svou základnou v Turecku nijak netajili. Ke třetí světové to hnal Chruščev, který do poslední chvíle lhal, že na Kubě žádné jaderné rakety nemá.Skrýt celý příspěvek

          • krllo
            20:56 19.08.2020

            Jasňačka vyprávěči. Já jsem psal o zájmu. Jestli se Bělorusko připojí k Rusku je jejich věc. Vaše poznámka je zcela mimo. Autonomní republika Krym několikrát žádala o provedení ...Zobrazit celý příspěvek

            Jasňačka vyprávěči. Já jsem psal o zájmu. Jestli se Bělorusko připojí k Rusku je jejich věc.
            Vaše poznámka je zcela mimo. Autonomní republika Krym několikrát žádala o provedení referenda o setrvání s Ukrajinou. Není divu, když 90 % obyvatel Krymu jsou Rusové.
            Po neústavním puči v Kyjevě AR Krym provedla referendum a většina obyvatel se vyjádřila pro samostatnost. Protože by se neubránila vojenské odvetě Ukrajiny požadala o přijetí do RSFR. Ruská armáda byla dávno legálně přítomna ve svych základnách na Krymu a k žádnému násilí nedošlo, protože navíc většina ukrajinskych vojáků posádkami na Krymu přešla k ruské armádě.
            Co povídal Chruščov není podstatné. Jaderné rakety první umisily USA do Turecka a jestli byly ruské na Kubě nebo nebyly je pouze věc Sovětů, protože maximálně dělali jen to co Američané už udělali dávno. JTo jen ukazuje Americký pohled na vět, oni mohou, ostatní nemohou.Skrýt celý příspěvek

          • GlobeElement
            08:30 20.08.2020

            krllo, copak, nová posila v Petrohradu? Krym byl součástí Ukrajiny na základě smlouvy mezi Ukrajinou a Ruskem o uznání hranic, kterou podepsal sám veliký báťuška Putin. Tečka. Co ...Zobrazit celý příspěvek

            krllo, copak, nová posila v Petrohradu?

            Krym byl součástí Ukrajiny na základě smlouvy mezi Ukrajinou a Ruskem o uznání hranic, kterou podepsal sám veliký báťuška Putin. Tečka.

            Co se dále dělo nebo děje na Ukrajině je vnitřní záležitost Ukrajiny a nikdo, ani Rusko, i když chápu, že kremlobotům jako ty to připadaná neuvěřitelné, do toho nemá co kecat.

            Žádná část státu nemá právo se odtrhnout, pokud jí to ten stát nedovolí. Referendum o odtržení proběhlo i v Čečně, dokonce 2x, a jak se zachovalo Rusko, veliký obránce práva na samostatnost národů?

            Ruská armáda neměla právo pohybovat se na Krymu mimo základny a provedla regulérní okupaci cizího území, což je válečný čin. Jako u nás v roce 1968.Skrýt celý příspěvek

        • Pavel1
          20:44 19.08.2020

          A to jste si vycucal z kterýho prstu? Když si "sověti udělali vojenskou základnu na Kubě", tak se nedělo naprosto nic. Dít se začalo až v okamžiku, kdy začali na Kubu ve velkém ...Zobrazit celý příspěvek

          A to jste si vycucal z kterýho prstu? Když si "sověti udělali vojenskou základnu na Kubě", tak se nedělo naprosto nic. Dít se začalo až v okamžiku, kdy začali na Kubu ve velkém lifrovat jaderné zbraně.Skrýt celý příspěvek

  • Carter
    14:36 18.08.2020

    Čo by písal pán Chalupa, keby vojska RF dorazili na rieku BUK? Penil by a nie len on. Čo by robil pán Chalupa, keby NATO dorazilo do Bieloruska až k hraniciam RF? Bieloruský ľud si ...Zobrazit celý příspěvek

    Čo by písal pán Chalupa, keby vojska RF dorazili na rieku BUK? Penil by a nie len on. Čo by robil pán Chalupa, keby NATO dorazilo do Bieloruska až k hraniciam RF? Bieloruský ľud si zvolil slobodu a demokraciu...a bla bla bla. Iná možnosť nie je. Neobhajujem Lukašenka, len tvrdím, že je to ten istý scenár ako na UA. Zmeniť proruský trh odbytu a lacnej pracovnej sily na prozápadný. Vyzbrojiť ho technikou zo západu a hlavne poriadne zadĺžiť bankami zo západu. Nech robia na úroky....nech žeru belgické svine, nemecké tabletky a poľské sliepky. Toto je prvoradá úloha a druhoradá úloha je posunúť zbrane (ktoré si Bielorus draho zaplatí) pod Moskvu. Nech žije sloboda kapitálu!Skrýt celý příspěvek

    • Lukash
      15:53 18.08.2020

      Ale tu jasne vidis a nepriamo o tom aj pises ze jednoducho povedane Rusi nemaju vo svete nezistnych priatelov ani partnerov a jedine diktatorske a autokraticke zriadenia su schopne ...Zobrazit celý příspěvek

      Ale tu jasne vidis a nepriamo o tom aj pises ze jednoducho povedane Rusi nemaju vo svete nezistnych priatelov ani partnerov a jedine diktatorske a autokraticke zriadenia su schopne s nimi spolupracovat. Pretoze realne rusi nemaju co okrem surovin a zbrani ponuknut. Ked uz v krajine vladne ako tak nezavisla vlada tak logicky spolupracuje s tym co nieco realne ponuka. A kto ponukne lepsi profit, zabezpeci rast hdp, zivotnej urovne a bla bla bla. A NATO ako tu uz bolo spominane viac krat nema realny dovod napadat rusko. Tym nema co ziskat, suroviny si kupime, putinovi spriazneni oligarchovia nam ich radi predaju. A pokial rusi daju pokoj pobaltiu a vychodnej europe, ktora si zvolila cestu bez nich tak si mozu v pokoji dokoncit armatu a su 57 a chvalit sa nimi pred domacim davom aky su velky a silny narod ;)Skrýt celý příspěvek

      • Carter
        06:24 19.08.2020

        Nevieš čítať? Ty nepriamo píšeš že JUESEJ zase majú priateľov na každom rohu, s každým si rozumejú a nezištne šíria lásku po celom svete. Trocha spätnej väzby prosím. Napíš mi ...Zobrazit celý příspěvek

        Nevieš čítať? Ty nepriamo píšeš že JUESEJ zase majú priateľov na každom rohu, s každým si rozumejú a nezištne šíria lásku po celom svete. Trocha spätnej väzby prosím. Napíš mi jednu krajinu, ktorá sa nezištne priateli s JUESEJ. Podľa mňa je to "priateľstvo" cez diktát, sankcie, vojenskú hrozbu alebo ostnatý plot. Ty nemáš pravo a ani moc písať, či majú právo alebo nemajú pravo Rusi dať pokoj tomu alebo hentomu... Kto si? Jasne Lukašenko sa hneď stiahne a pose.... keď si prečíta tento článok a tvoj koment.Skrýt celý příspěvek

        • GlobeElement
          08:42 19.08.2020

          Máš tam chybu. USA se rusky nepíše JUESEJ, ale SŠA.

          Máš tam chybu. USA se rusky nepíše JUESEJ, ale SŠA.

          • Carter
            08:57 19.08.2020

            Ak chceš písať v ruštine, musíš používať azbuku, toto je po amerikaňsky. Chyba je v inom majáku. Keď dochádzajú argumenty a fakty a ešte toto....

            Ak chceš písať v ruštine, musíš používať azbuku, toto je po amerikaňsky. Chyba je v inom majáku. Keď dochádzajú argumenty a fakty a ešte toto....

        • Pavel1
          20:46 19.08.2020

          Lukašenko se už posral … před puťkou.

          Lukašenko se už posral … před puťkou.

  • semtam
    10:50 18.08.2020

    Dotaz na pana Kristiána Chalupu, jak mám označit zásahy policie ve Francii či Španělsku, jež svojí brutalitou jsou o několik levlů výše než v případě Běloruska. Protože pokud je ...Zobrazit celý příspěvek

    Dotaz na pana Kristiána Chalupu, jak mám označit zásahy policie ve Francii či Španělsku, jež svojí brutalitou jsou o několik levlů výše než v případě Běloruska.
    Protože pokud je budu označovat stejným termínem "brutální", tak je to přinejmenším zavádějící. A jak by jste pojmenoval zásahy policie ve Francii a Španělsku vy?Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
      11:24 18.08.2020

      Takže Macron podľa teba poslal armádu na protestujúcich aby sa udržal pri moci? Aj ja by som tvrdo potlačil prostest pri ktorom sa ničia výklady a zapaľujú autá. V Bielorusku sa ...Zobrazit celý příspěvek

      Takže Macron podľa teba poslal armádu na protestujúcich aby sa udržal pri moci? Aj ja by som tvrdo potlačil prostest pri ktorom sa ničia výklady a zapaľujú autá. V Bielorusku sa nič také nedejeSkrýt celý příspěvek

      • JirkaM
        16:17 18.08.2020

        Vám vadí zapalování aut? Tím pádem jste proti Black Lives Matters a každý kdo je proti BLM je rasista, šovinista a milovník Putina, který Trumpa dosadil k moci ;-) Samozřejmě to ...Zobrazit celý příspěvek

        Vám vadí zapalování aut?

        Tím pádem jste proti Black Lives Matters a každý kdo je proti BLM je rasista, šovinista a milovník Putina, který Trumpa dosadil k moci ;-)

        Samozřejmě to nemyslím vážně.Skrýt celý příspěvek

        • Miroslav
          17:23 18.08.2020

          Ja prdím na Black lives matters aj na White lives matters a aj na všetky ostatné matters. Každý má zo zákona rovnaké práva a je len na ňom, či si ich udrží. Bez ohľadu na farbu ...Zobrazit celý příspěvek

          Ja prdím na Black lives matters aj na White lives matters a aj na všetky ostatné matters. Každý má zo zákona rovnaké práva a je len na ňom, či si ich udrží. Bez ohľadu na farbu pletiSkrýt celý příspěvek

    • SeaWolf
      11:30 18.08.2020

      Když se dívám na demonstrují ve Španělsku a Francii kde maskování lidé zapáluji obchody, auta a popelnice a na zatím poklidné demonstrace v Bělorusku, je rozdíl v chování policistů ...Zobrazit celý příspěvek

      Když se dívám na demonstrují ve Španělsku a Francii kde maskování lidé zapáluji obchody, auta a popelnice a na zatím poklidné demonstrace v Bělorusku, je rozdíl v chování policistů zřetelnější. I těch mrtvých je na počet protestujících "krapet" více v Bělorusku.Skrýt celý příspěvek

      • semtam
        11:53 18.08.2020

        Děkuji pánové, ovšem ptal jsem se Kristiána Chalupy, nikoliv všech diskutujících a moje otázka směřovala na definici. Dále vaše vývody jsou zavádějící, protože třeba ve Španělsku ...Zobrazit celý příspěvek

        Děkuji pánové, ovšem ptal jsem se Kristiána Chalupy, nikoliv všech diskutujících a moje otázka směřovala na definici.

        Dále vaše vývody jsou zavádějící, protože třeba ve Španělsku chtěli jen jít k referendu což je de-facto oslava demokracie a dostali řádně do držky. Ale o tom můj příspěvek není, je o definici zásahů policie a je směřován na Kristiána Chalupu, nikoli vám.Skrýt celý příspěvek

        • Miroslav
          11:59 18.08.2020

          Keď si takým zástancom ,,Oslavy demokracie" prečo máš potrebu zastávať sa v diskusiách diktátorov?

          Ospravedlňujem sa za otázku, aj keď nie som pán Chalupa

          Keď si takým zástancom ,,Oslavy demokracie" prečo máš potrebu zastávať sa v diskusiách diktátorov?

          Ospravedlňujem sa za otázku, aj keď nie som pán Chalupa

          • semtam
            12:04 18.08.2020

            Vaše otázka je naprosto irelevantní, protože já nic takového nedělám. Ba naopak, chci aby se věci pojmenovávali pravými jmény, protože lživé fráze používají manipulátoři a ...Zobrazit celý příspěvek

            Vaše otázka je naprosto irelevantní, protože já nic takového nedělám. Ba naopak, chci aby se věci pojmenovávali pravými jmény, protože lživé fráze používají manipulátoři a diktátoři.Skrýt celý příspěvek

        • SeaWolf
          12:25 18.08.2020

          Semtam Já zase nereagoval na pana Chalupu, ale na tvůj komentář. Demokracii je dobré nezaměňovat s anarchií. Vypsat místní referendum je ve Španělsku zcela legální, bohužel k ...Zobrazit celý příspěvek

          Semtam
          Já zase nereagoval na pana Chalupu, ale na tvůj komentář.

          Demokracii je dobré nezaměňovat s anarchií. Vypsat místní referendum je ve Španělsku zcela legální, bohužel k tvé argumentaci, je referendum o vyhlášení samostatnosti části Španělska bez souhlasu centrální vlády / parlamentu nelegální a je to součástí výkladu Španělské ústavy. Kupodivu ani Morava nemůže díky ústavě ČR bez posvěcení vlády a obou komor parlamentu uspořádat referendum o samostatnosti.

          Takže ta tvá "oslava demokracie" dostává z pohledu práva de jure celkem na frak ;-)Skrýt celý příspěvek

          • semtam
            12:36 18.08.2020

            SeaWolf Děláš z toho bramboračku a máš úplně zmatené vývody. Referendum lze uskutečnit, ovšem může být platné či neplatné ke vztahu k zákonu, pokud je neplatné, tak má spíš ...Zobrazit celý příspěvek

            SeaWolf

            Děláš z toho bramboračku a máš úplně zmatené vývody.
            Referendum lze uskutečnit, ovšem může být platné či neplatné ke vztahu k zákonu, pokud je neplatné, tak má spíš charakter petičního rázu. V demokratické zemi by referenda, petice, apod. i když zrovna ke vztahu k zákonu nejsou nyní právoplatná by měla být uskutečněná, protože se jedná o vyslovení nějakého názoru.

            Opět, já tohle nehodnotím, já se prám na definici pojmů, konkrétně pana Chalupy.Skrýt celý příspěvek

          • SeaWolf
            13:11 18.08.2020

            Semtam Vzhledem k tvému nepochopení podstaty věci to zkusím zjednodušit: Pokud jednáš proti zákonu ( čti: "ústavě" ) není tento akt v přípravě, v průběhu a dokončení pouze ...Zobrazit celý příspěvek

            Semtam
            Vzhledem k tvému nepochopení podstaty věci to zkusím zjednodušit:
            Pokud jednáš proti zákonu ( čti: "ústavě" ) není tento akt v přípravě, v průběhu a dokončení pouze neplatný, on je po celou dobu v přímém rozporu se zákonem. Respektive pokud porušíš zákon, nejedná se o jakousi "neplatnost úkonu", ale o čin podléhající příslušné formě postihu.

            Tvůj výklad mechanismu práva je sice svérázný, ale ujištuji, že zcela mylný.Skrýt celý příspěvek

          • semtam
            14:33 18.08.2020

            SeaWolf Tobě opravdu demokracie a svoboda slova opravdu nic neříká. Pokud některý stát zabraňuje, cenzuruje, potlačuje svobodu projevu či vyslovení názoru a tento názor nevyvolává ...Zobrazit celý příspěvek

            SeaWolf

            Tobě opravdu demokracie a svoboda slova opravdu nic neříká.
            Pokud některý stát zabraňuje, cenzuruje, potlačuje svobodu projevu či vyslovení názoru a tento názor nevyvolává nenávist vůči jakémukoliv obyvatelstvu tak v demokratické zemi s tím není problém.

            Mimochodem zákony a ústava de-facto vznikají na základě voleb...

            Netvrdím, že Katalánsko se má teď hned či zítra osamostatnit, tvrdím, že Katalánci by měli mít svobodnou možnost uspořádat referendum, aby mohli vyjádřit svůj postoj a tím dali najevo, jak velkou podporu má myšlenka samostatného Katalánska. To, že jeho výsledky nemusí být právoplatné je druhá věc, ale na uspořádání referenda mají mít v demokratické zemi právo. Pokud ho nemají nedá se již o demokracii mluvit.Skrýt celý příspěvek

          • GlobeElement
            14:41 18.08.2020

            Ne všechny zákony v demokratických zemích jsou dobré, ale vždy je zde možnost, že opozice vyhraje volby a zákony změní. To v diktaturách neexistuje. Co se samostatnosti Katalánska ...Zobrazit celý příspěvek

            Ne všechny zákony v demokratických zemích jsou dobré, ale vždy je zde možnost, že opozice vyhraje volby a zákony změní. To v diktaturách neexistuje.

            Co se samostatnosti Katalánska a jiných oblastí týče, zde zastávám názor, že žádné právo na odtržení neexistuje a existovat nemůže. Stát musí chránit své území, jakékoliv okrajování jej oslabuje. Jakožto obyvatelé státu, který etnicky odůvodněné odtržení části území zažil se všemi důsledky, bychom to měli vědět nejlépe.Skrýt celý příspěvek

          • Klimesov
            15:16 18.08.2020

            semtam: Ale oni Katalánci mají právo svolat referendum o odtržení. Jenže i takové referendum podléhá nějakým Španělským zákonům, takže ho musí svolat podle právoplatných zákonů a ...Zobrazit celý příspěvek

            semtam: Ale oni Katalánci mají právo svolat referendum o odtržení.
            Jenže i takové referendum podléhá nějakým Španělským zákonům, takže ho musí svolat podle právoplatných zákonů a podle ústavy.
            Referendum totiž není nějaký debatní kroužek starých babek na pavlači nebo internetová konverzace kde si můžete své názory, pokud nepodněcují k nenávisti, prezentovat libovolně.
            Ne ne ne.
            Referenda prostě podléhají zákonům dané země. S tím se smiřte. A i Katalánský nejvyšší soud uznal vydal policii příkaz, aby zabránila využívání veřejných budov pro potřeby hlasování.
            Lidé mají v demokratických zemích své práva, ale také tam mají své povinnosti a neznalost těchto povinností neomlouvá.Skrýt celý příspěvek

          • Maximus
            12:52 19.08.2020

            Rezoluce Valného shromáždění OSN ze dne 16. prosince 1952 jasně říká, že právo na sebeurčení je předpokladem pro plné uplatnění základních lidských práv. Pokud Katalánci chtějí ...Zobrazit celý příspěvek

            Rezoluce Valného shromáždění OSN ze dne 16. prosince 1952 jasně říká, že právo na sebeurčení je předpokladem pro plné uplatnění základních lidských práv. Pokud Katalánci chtějí samostatný stát, tak i podle mezinárodního práva, mají na něho nárok. Že ústava nějakého státu popírá právo národa na sebeurčení je samozřejmě možné (viz. Španělsko a další), ale není právně konformní s rezolucemi OSN ani s Listinou základních práv a svobod.

            Že Španělsko brání referendu takovýmto brutálním způsobem, není známkou demokracie a ani projevem občanských svobod. Pokud by něco takového prováděl Lukašenko, Putin či Kim Čong-un, tak by byl všemi demokratickými zeměmi odsouzen a mluvilo by se o sankcích. Pokud to samé provádí člen EU, tak je to jaksi v pořádku?

            Nechci rozhodně dělat ´ďáblova advokáta těmto totalitním režimům, ale na vlastním prahu by jsme si měli umět pořádně zamést - padni komu padni.Skrýt celý příspěvek

          • GlobeElement
            08:46 20.08.2020

            Rezoluce OSN nejsou žádnými zákony, což je jasně vidět podle toho, jak se k nim státy chovají a navíc žádná rezoluce neříká, že každý, kdo si vzpomene, má právo odtrhnout kus ...Zobrazit celý příspěvek

            Rezoluce OSN nejsou žádnými zákony, což je jasně vidět podle toho, jak se k nim státy chovají a navíc žádná rezoluce neříká, že každý, kdo si vzpomene, má právo odtrhnout kus nějakého státu a vytvořit si tam stát vlastní.

            Neexistuje žádná jednoznačná definice pojmu národ a v chartě OSN není řečeno, co se vlastně myslí sebeurčením. Tato rezoluce byla přijata na konci kolonialismu a byla myšlena jako podklad pro zrušení kolonií v Asii a Africe. Jak moc ji její signatáři brali vážně lze posoudit už podle toho, jak se v době, kdy byla rezoluce přijímána, zachoval její velký zastánce, Sovětský Svaz, k osamostatňujícímu se Maďarsku.

            Katalánci ani nikdo jiný nemá na samostatný stát nárok, pokud si jej nevymůžou silou. ČSR nevznikla na základě nějaké rezoluce nebo referenda, ale proto, že Rakousko-Uhersko prohrálo válku a vítězové jej chtěli oslabit a toho zakladatelé ČSR využili. Chorvatsko, Slovinsko, Bosna nebo Kosovo se od Srbska neodtrhly díky referendu, ale díky tomu, že Srbsko prohrálo válku v Jugoslávii.

            Deklarace OSN mimo jiné stanovují, že každý stát je suverénní na svém území, že je na základě územní celistvosti nedělitelný a že na území tohoto státu platí jeho zákony.Skrýt celý příspěvek

        • Lodestar
          12:26 18.08.2020

          Semtam: "Děkuji pánové, ovšem ptal jsem se Kristiána Chalupy, nikoliv všech diskutujících" a nebylo by tedy lepší se zeptat přímo pana Chalupy, např. přes kontakty zde na webu? ...Zobrazit celý příspěvek

          Semtam: "Děkuji pánové, ovšem ptal jsem se Kristiána Chalupy, nikoliv všech diskutujících"

          a nebylo by tedy lepší se zeptat přímo pana Chalupy, např. přes kontakty zde na webu? "Zeptat" se ve veřejné diskusi s provokativní otázkou a následně odmítat reakce ostatních je z alibistických, propagandistických nebo jiných důvodů?Skrýt celý příspěvek

          • semtam
            12:36 18.08.2020

            ???

            ???

      • krllo
        14:41 18.08.2020

        Předseda katalánské vlády a jeho ministři byli maskovaní a zapalovali auta ?

        Předseda katalánské vlády a jeho ministři byli maskovaní a zapalovali auta ?

  • Lukash
    09:55 18.08.2020

    Inak sa mi velmi paci a celkom sa na tom bavim ako vsetci proruski trollkovia sa vehementne zastavaju Lukasenka a pritom sam Putin ma vacsi zaujem na jeho odstraneni ako zapadne ...Zobrazit celý příspěvek

    Inak sa mi velmi paci a celkom sa na tom bavim ako vsetci proruski trollkovia sa vehementne zastavaju Lukasenka a pritom sam Putin ma vacsi zaujem na jeho odstraneni ako zapadne krajiny, bol pre neho velmi neposlusny a nepohodlny. Zapadnym krajinam vo vacsine pripadov vyhovoval alebo ho aspon tolerovali. Protesty o tom vypovedaju, ani naznak zo strany opozicie ze by mali zaujem o zblizovanie so zapadom, EU alebo NATO, proste len chcu vymenit diktatora...Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
      11:28 18.08.2020

      Oni sa takých zastávajú už len z princípu. Často ani nevedia nič o tom, koho podporujú. Ich logika je pomerne jednoduchá a obmedzená v limite (je kamarát s USA/nie je kamarát s ...Zobrazit celý příspěvek

      Oni sa takých zastávajú už len z princípu. Často ani nevedia nič o tom, koho podporujú. Ich logika je pomerne jednoduchá a obmedzená v limite (je kamarát s USA/nie je kamarát s USA). Chcel by som vidieť ako by boli spokojní keby sa za doživotného premiéra nechal vymenovať Matovič a bol by fakticky neodolateľný. To by ich rýchlo prešlo a hneď by sa z nich stali demokrati požadujúci voľbySkrýt celý příspěvek

    • skelet
      11:57 18.08.2020

      taky mě napadlo jestli za těmi protesty nestojí spíš Moskva.

      taky mě napadlo jestli za těmi protesty nestojí spíš Moskva.

      • Lodestar
        12:30 18.08.2020

        Skelet: to zadržení žoldáků od Wagnera před volbami bylo zvláštní.

        Skelet: to zadržení žoldáků od Wagnera před volbami bylo zvláštní.

        • liberal shark
          08:27 19.08.2020

          Že by to byla ruská maskirovka ? Vyloučit se to nedá.

          Že by to byla ruská maskirovka ? Vyloučit se to nedá.

      • PetrTechnik
        13:56 18.08.2020

        Kdo jiný, brzy budou na twitteru snímky, jak Putin a Šojgu kresli temperovkama transparenty.Vy toho Putina nemít, tak jste v háji zeleném. :-) Bělorusko je strategický soused ...Zobrazit celý příspěvek

        Kdo jiný, brzy budou na twitteru snímky, jak Putin a Šojgu kresli temperovkama transparenty.Vy toho Putina nemít, tak jste v háji zeleném. :-)
        Bělorusko je strategický soused Ruska, takže se tam jistě nějak angažují, otázkou je jak? Ono Bělorusko moc scénářů vývoje nemá.Skrýt celý příspěvek

        • skelet
          14:27 18.08.2020

          proč? Lukašenko se delší dobu proti Rusku vymezoval. Před volbama obviňoval Rusko o snaze je ovlivnit. Lukašenko nechal zatknout údajné ruské žoldáky. To mi zní jako takové lehké ...Zobrazit celý příspěvek

          proč? Lukašenko se delší dobu proti Rusku vymezoval. Před volbama obviňoval Rusko o snaze je ovlivnit. Lukašenko nechal zatknout údajné ruské žoldáky. To mi zní jako takové lehké námluvy se Západem a lehký rozvod s Ruskem. A najednou jsou tam sta tisícové demonstrace, které ženou Lukašenka směrem do Moskvy?
          Jasně, Putin v tom nemusí mít prsty, ale minimálně mu to hodně vyhovuje. Když to vezmu jinak, tak západ už zná reakci RF na prozápadní převraty (Ukrajina), a zde jde o klíčového Ruského spojence. Takže organizováním demonstrací by těžko něco získal, spíše naopak by tím ještě více zabetonoval partnerství RF - Bělorusko.
          Bude zajímavé jak z toho Lukašenko vybruslí, a jak se v následujících letech bude vymezovat proti Moskvě nebo Bruselu, pak se pozná odkud vítr vál.Skrýt celý příspěvek

          • Klimesov
            14:41 18.08.2020

            Tady bych nevytvářel nějaké krkolomné teorie. Vypadá to, že faktem prostě je že Lukašenka mají po krk hlavně samotní Bělorusové. Jim nejde o EU nebo o Rusko. Jen prostě mají dost ...Zobrazit celý příspěvek

            Tady bych nevytvářel nějaké krkolomné teorie. Vypadá to, že faktem prostě je že Lukašenka mají po krk hlavně samotní Bělorusové. Jim nejde o EU nebo o Rusko. Jen prostě mají dost Lukašenka. Nasvědčuje tomu i to, že proti Lukašenkovi protestují i lidé ze státních organizací jako televize a objevují se zprávy, že i někteří policisté odmítají zasahovat. Skanduje se převážně pryč s Lukašenkem a ne chceme do EU nebo chceme od Ruska.Skrýt celý příspěvek

          • liberal shark
            08:29 19.08.2020

            Ono to také mohla být jen domluvená maškaráda s cílem demonstrovat, jak Lukašenko vůbec, ale vůbec nemá rád Moskvu :-).

            Ono to také mohla být jen domluvená maškaráda s cílem demonstrovat, jak Lukašenko vůbec, ale vůbec nemá rád Moskvu :-).

        • skelet
          14:29 18.08.2020

          na druhou stranu v Bruselu jsou na to blbí dost ..

          na druhou stranu v Bruselu jsou na to blbí dost ..

          • GlobeElement
            14:43 18.08.2020

            Ale nejsou akceschopní a kromě halasných prohlášení nikdy nic neudělali.

            A navíc se bojí, že je sežere zlý koronavirus a nic nedělají.

            Ale nejsou akceschopní a kromě halasných prohlášení nikdy nic neudělali.

            A navíc se bojí, že je sežere zlý koronavirus a nic nedělají.

    • PetrTechnik
      11:57 18.08.2020

      Lukašenka se tu nikdo nezastává. Vám, nekritickým obdivovatelů současné západní demokracie, je zase vždy všechno jasné. Ve Francii rabovali maskovaní gauneři, to je pravda , ale ...Zobrazit celý příspěvek

      Lukašenka se tu nikdo nezastává. Vám, nekritickým obdivovatelů současné západní demokracie, je zase vždy všechno jasné. Ve Francii rabovali maskovaní gauneři, to je pravda , ale těch zbývajících 90% demonstrujících byli lidé jako my, ale zakročilo se proti nim jako proti rabujícím. V Katalánsku těch rabujících bylo ještě mnohem méně.
      Bohužel lidé jako Miroslav nebo teď Lukash jsou odstrašující případy vykartáčovaného myšlení.
      Lukašenko je gauner a zaslouží kriminál. No a co potom dál? EU se k ničemu nemá, Bělorusko si samo nepomůže , takže jim zbývají jen ti Rusové a nebo v horším případě Čína.Skrýt celý příspěvek

      • Miroslav
        12:12 18.08.2020

        Ja teda rozhodne nie som tzv. hejeurópan. EÚ má množstvo chýb ktoré pravidelne kritizujem. EÚ je nutne reformovať od základov a vrátiť sa k pôvodne ekonomickému modelu únie. Neraz ...Zobrazit celý příspěvek

        Ja teda rozhodne nie som tzv. hejeurópan. EÚ má množstvo chýb ktoré pravidelne kritizujem. EÚ je nutne reformovať od základov a vrátiť sa k pôvodne ekonomickému modelu únie. Neraz som kritizoval aj to, že EÚ je nedostatočne asertívna voči USA. Nemecko malo byť dávno s Francúzskom vedúcou vojenskou silou v Európe. Vôbec nie som spokojný s tým, že nás musí chrániť USA lebo to ukazuje našu slabosť. Napriek kritike Európy však nebudem paberkovať Putinovi aby som si dokazoval aký som hrdý budovateľ slovanskej vzájomnosti len aby som mohol nadávať na Ameriku. Stačí taká odpoveď?Skrýt celý příspěvek

        • PetrTechnik
          13:36 18.08.2020

          Amerika není posvátná kráva ,abych ji nemohl kritizovat a musel být nutně přívržencem Putina. Já jsem obyčejný realista, který má mnohem radši obyčejné lidi a těch jsem v Rusku ...Zobrazit celý příspěvek

          Amerika není posvátná kráva ,abych ji nemohl kritizovat a musel být nutně přívržencem Putina. Já jsem obyčejný realista, který má mnohem radši obyčejné lidi a těch jsem v Rusku potkal dost a pár z nich jsou mými přáteli.
          Ty si představuj Evropu jak je Ti libo, když vidím, jak v ni jde svoboda a demokracie do kopru, tak si říkám, zaplať pánbu za Putina, jinak by jsme tu asi seděli na zadku koukali na sebe jak vyoraná myš. Zatím z nás dělali nemyslící panáky.
          Jestli má být Francie a Německo vůdčí vojenskou silou EU, tak se sama EU musí vrátit ke svým kořenům společenstva uhlí a oceli. Okamžitě vykopat z vedení všechny ty podivné aktivistické menšiny a začít fungovat mnohem pragmatičtěji.
          Já jsem se Tě na nic neptal, spíš jde o to , jestli ta odpověď stačí Tobě? Já bych si sám takhle jednoduše odpovědět nedokázal. Abych sám sebe před sebou omlouval, protože vždy ten Putin.... To mi přijde jako zoufalost.Skrýt celý příspěvek

          • Miroslav
            17:31 18.08.2020

            Ja proti Rusku nič nemám. Úprimne, veľmi by som si prial aby Rusko bol silný, prosperujúci a vyspelý štát ktorý je náš nadštandardný priateľ a obchodný partner. Ale to je moje ...Zobrazit celý příspěvek

            Ja proti Rusku nič nemám. Úprimne, veľmi by som si prial aby Rusko bol silný, prosperujúci a vyspelý štát ktorý je náš nadštandardný priateľ a obchodný partner. Ale to je moje prianie. V skutočnosti je Rusko nevypočítateľná benzínová pumpa ktorá nemá záujem byť našim partnerom ale našim pánom. Bohužiaľ, taká je realita. Mrzí ma to.Skrýt celý příspěvek

      • Lukash
        16:45 18.08.2020

        Co potom dal? To nechaj na bielorusov. EU se k nicemu nema.... si tragikomik :) tak kurnik chcete alebo nechcete aby tam EU zasiahla? Je to vnutorny problem bielorusov, keby EU ...Zobrazit celý příspěvek

        Co potom dal? To nechaj na bielorusov. EU se k nicemu nema.... si tragikomik :) tak kurnik chcete alebo nechcete aby tam EU zasiahla? Je to vnutorny problem bielorusov, keby EU zasahovala tak ludia ako Ty vrieskate ako zmyslov zbaveni, a nie ani Rusov ani Cinanov do toho nic neni. A ano Rusi do toho rypat budu to vsetci vieme. A preto na to EU kasle, trapi to len pobaltske krajiny a poliakov lebo vedia ze ak sa tam ujme moci putinova nastrcena babka tak budu mat problem ;)Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...