NATO kupuje 1000 střel PAC-2 GEM-T pro protiraketové systémy Patriot

NATO kupuje 1000 střel PAC-2 GEM-T pro protiraketové systémy Patriot
PAC-2 GEM-T / RTX (Zvětšit)

Agentura NATO pro podporu a pořizování NSPA (NATO Support and Procurement Agency) podepsala se společností COMLOG rámcovou dohodu na dodávku až 1000 střel země-vzduch PAC-2 GEM-T (Guidance Enhanced Missile-TBM) pro protiletecké a protiraketové komplexy Patriot. Nákup ctí iniciativu společné evropské protivzdušné obrany (PVO) ESSI (European Sky Shield Initiative).

Rámcová smlouva se společností COMLOG, joint venture americké RTX (Raytheon) a německé MBDA Deutschland, z počátku zajistí dodávky GEM-T pro Německo, Nizozemsko, Rumunsko a Španělsko. Poté se mohou přidat i další alianční země, například Polsko, Řecko a výhledově i Švédsko.

Obří rámcová objednávka za 5,6 miliardy dolarů (126 miliard Kč) byla možná poté, co rozpočtový výbor Bundestagu v polovině prosince předschválil nákup 500 GEM-T pro Bundeswehr za tři miliardy eur. Bundeswehr získá střely v letech 2027 až 2033. Většinu nákladů pokryje stomiliardový speciální fond určený k modernizaci Bundeswehru.

Pokud přijmeme klasický poměr, že 50 % nákladů tvoří munice a 50 % věcí okolo (např. věci nutné pro bezpečné skladování, manipulaci, výcvik, servis, kontroly a testování), jednotková cena GEM-T je při tak obřím nákupu 1000 střel 2,8 milionu dolarů, tedy 63 milionů korun.

Dohoda ale také pokrývá zprovoznění výrobní linky pro střely GEM-T v bavorském Schrobenhausenu – půjde o jediné výrobní místo mimo Spojené státy. Dohoda konkrétně řeší „certifikaci aktualizovaných [v Německu vyráběných] komponentů, přidání nových subdodavatelů, testovací zařízení a náhradní díly na podporu budoucí provozní podpory“. COMLOG v Schrobenhausenu udržuje a modernizuje střely PAC-2 již od roku 1987. Má tak bohaté zkušenosti, a především Američany požadované a na získání nesmírně náročné certifikace. V roce 2020 navíc firma od Bundeswheru obdržela zakázku na modernizaci 170 střel PAC-2 na nejnovější standard GEM-T. První vylepšené střely firma dodala v roce 2022.

Dalším klíčovým prvkem německé infrastruktury Patriot je již 12 let fungující zkušební a referenční zařízení (TuRA) v německém Freinhausenu. Využívají ho i američtí odborníci z RTX; větší foto / MBDA Deutschland

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Univerzální antiraketa PAC-3 MSE pro systémy protivzdušné obrany?

Američané neustále testují možnosti a schopnosti své klíčové antirakety PAC-3 MSE (Missile Segment ...

PREMIUM Protiraketové systémy Patriot jako symbol americké důvěry ve vítězství Ukrajiny

V rámci nejnovějšího balíčku americké pomoci Ukrajina získá jednu baterii protileteckého a ...

PREMIUM Protiraketové systémy Patriot zvedají štít nad východní Evropou

Na polském letišti v Radomi poprvé proběhlo testování budované polské integrované protiraketové a ...

PREMIUM Ukrajinská protivzdušná obrana proti ruským raketám Iskander

Rusko pokračuje v raketových útocích na ukrajinská města. Při pondělním dopoledním útoku na Kyjev ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.