Altmark – nejmodernější vojenský výcvikový prostor v Evropě

Altmark – nejmodernější vojenský výcvikový prostor v Evropě
Vojenské cvičení v městečku Schnöggersburg / Bundeswehr (Zvětšit)

Německo v roce 2023 převezme odpovědnost za velení pozemním silám velmi rychlé reakce NATO (VJTF). Bundeswehr se na tuto roli odpovídajícím způsobem připravuje ve vojenském prostoru Altmark (GÜZ), který patří k nejmodernějším výcvikovým střediskům pro pozemní síly v Evropě.

Na vrcholné schůzce 29. a 30. června v Madridu se hlavy států 30 zemí NATO dohodly na nové strategické koncepci vojenské aliance. Ta mimo jiné zahrnuje výrazné zvýšení počtu sil rychlé reakce NATO NRF (NATO Response Force). Doposud měly NRF velikost přibližně 40 000 vojáků, v budoucnu chtějí členové organizace udržovat ve vysoké pohotovosti více než 300 000 vojáků. Plánované rozšíření NRF má značné důsledky pro Německo, jež Severoatlantické alianci brzy poskytne své jednotky.

V letošním roce se součástí NRF pro léta 2022-2024 stane saská 37. motostřelecká brigáda. Od roku 2023 bude tato brigáda v rámci NRF zajišťovat vedoucí funkci pro mnohonárodní pozemní síly velmi rychlé reakce VJTF (Very High Readiness Joint Task Force) známé také jako alianční „hrot kopí“ (NATO Spearhead). Zapojení Bundeswehru projde třemi fázemi. Letos ho očekává fáze přípravy a certifikace, příští rok fáze pohotovosti a nakonec v roce 2024 fáze ukončování pohotovosti.

Od začátku roku 2020 se 37. motostřelecká brigáda intenzivně připravuje na plnění aliančních úkolů v Armádním centru bojové přípravy pro pozemní operace GÜZ (Gefechtsübungszentrum Heer).  Po dubnovém třítýdenním cvičení „Wettin Sword“ zde získalo přibližně 1000 příslušníků brigády oficiální status NATO „Combat Ready“, tedy certifikovanou připravenost k nasazení podle aliančních standardů.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Bundeswehr se probouzí: Němci přidají armádě 20 %

Německo se přidalo k dalším zemím na evropském kontinentě, které se probudily z letargie, a začíná ...

10. Panzerdivision: 10. tanková divize Bundeswehru

O přidružení 4. brigády rychlého nasazení (4. brn) Armády ČR k 10. tankové divizi (10. ...

Spolková republika Německo a Bundeswehr

Německá armáda Bundeswehr je úzce spojena se založením Spolkové republiky Německo, která vznikla ...

Nové kolové houfnice a raketomety pro Bundeswehr

Před několika dny mediální společnost Defence IQ uspořádala on-line mezinárodní konferenci o ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.