Amar Ibrahim: Kluky, kteří prošli našimi kurzy, přijali ke speciálním jednotkám

Amar Ibrahim: Kluky, kteří prošli našimi kurzy, přijali ke speciálním jednotkám
Amar Ibrahim / archiv autora (Zvětšit)

Do areálu u Českého lesa přichází skupinka mužů s batohy na zádech. Sesedají si pod přístřešek a instruktoři jim vaří kávu – první po několik dnech a nocích strávených v lese. Kurz outdoor survival je téměř u konce. Instruktor Amar Ibrahim hází na stůl napěchovaný evakuační vak a rozevírá ho. „Ať už přežíváte ve městě, nebo v přírodě, vždy si přibalte filtr na vodu. Teď dávejte pozor, projdeme si obsah vaku a na konci mě bude zajímat, na co jsem zapomněl,“ říká.

Máme za sebou lockdown, který naši civilizaci v mnoha ohledech překvapil. Co o nás vypověděla koronavirová krize?
Že jsme na podobné situace absolutně nepřipraveni. Žili jsme si v jakési bublině blahobytu, která najednou praskla. První týdny jsme šili roušky, řada lidí se zapojila, proběhla vlna solidarity se zdravotníky. Ale teď se zdá, že jsme se zase nechali ukolébat. Nepřipravený byl i stát – samozřejmě, státní složky se připravovaly na povodně, ale jako by riziko pandemií opomenuly. To ukázal i stav zásob ve státních hmotných rezervách, kde nebyly věci, které tam měly být. Přece bylo zřejmé, že se k nám z Číny pandemie rozšíří. Žijeme v globalizovaném světě. Možná jsme se na chvíli probrali, ale zdá se mi, že jsme znovu tam, kde jsme byli.

Vy jste na riziko pandemie poukazoval už před několika lety, konkrétně že může přijít něco podobného, jako byla španělská chřipka.
Ano, před pandemiemi dlouhodobě varovali vědci. Když se mi lidé ptají, na co by se měli připravit, tak nám například zatím nehrozí válečný konflikt, ale nejčastěji se mezi odborníky mluví o ekonomickém kolapsu, blackoutu nebo hrozbě epidemie podobné španělské chřipce, která po skončení první světové války zabila miliony lidí.

Zmínil jste blackout. Na ten se často zapomíná, přitom se dnes bez elektřiny neobejdeme…
A to je velký problém. Sice v České republice razíme rčení „můj dům, můj hrad“, ale pokud přestane jít elektřina a vy nemáte záložní zdroj, tak je jedno, že máte studnu, protože je v ní elektrické čerpadlo a vodu si nenatočíte, nevyberete si peníze z bankomatů, nezatopíte si. Pár dnů se to možná dá zvládnout, ale pak přijde rabování, panika, ucpou se silnice, bude složité odjet z města.

V takových situacích pak možná nebudou stíhat plnit své povinnosti ozbrojené složky nebo zdravotníci.
Proto je důležitá připravenost každého z nás. Samozřejmě, jsou lidé, kteří se o sebe postarat nedokážou, protože jsou nemocní, staří, nemohoucí. Ale ti ostatní mohou.


Z kurzu výcviku přežití; větší foto / archív autora

Co doporučujete, aby lidé doma měli pro případ další vlny koronaviru nebo pro podobné situace?
Spíš se budeme bavit o podobných situacích, protože to nemusí být jen epidemie, může přijít už zmíněný ekonomický kolaps, velké záplavy a další přírodní katastrofy. Každý by si měl nakombinovat věci pro přežití podle své situace. Základem jsou léky, hotovost, filtr na vodu, trvanlivé potraviny. Není třeba mít ve sklepě palety mouky nebo rýže, které nestačíte sníst, ale zásobit se podobně, jako to mívaly ve zvyku naše babičky, používat zdravý selský rozum. Pak se hodí i rádio na baterky, protože informace jsou klíčové. A když se něco stane, bude hlavním informačním zdrojem Český rozhlas, který je na takové situace připravený, má záložní zdroje, a tak může vysílat.

Pokud by skutečně došlo například k velké přírodní katastrofě nebo masivnímu blackoutu, život ve městech by se mohl zvrtnout, to už jste naznačil. Co byste doporučil?
Vzal bych rodinu, základní věci, evakuační vak a odjel bych z větších měst, jako je Praha, Plzeň, Ostrava, Brno. Protože tam budou největší problém představovat lidé – agresivní a nepřizpůsobiví jedinci, k nimž se podle průzkumů za krize přidá až 40 procent obyvatel. Takže i váš hodný soused se může změnit k nepoznání. Stačí, že bude mít hladové děti a bude vědět, že vy nějaké zásoby jídla máte.

Každého by v takové situaci napadlo zavolat policii.
Jenže ta bude mít plné ruce práce. Lidé se začnou chovat jako zvířata, nemáme tak velkou policii, armádu a další ozbrojené složky, aby ve velkých krizích vše obsáhly. Možná se i dovoláte, ale policie nebo sanitka nemusí přijet za pár minut. Pokud by šlo o opravdu velkou katastrofu – a ukazují to zkušenosti ze zahraničí, například po velkých zemětřeseních – můžete čekat až tři dny, než se k vám někdo dostane. Záchranný systém není nafukovací. V takových chvílích se budete muset spolehnout jen sama na sebe.


Z kurzu výcviku přežití; větší foto / archív autora

Vedle kurzů přežití v přírodě pořádáte i kurzy urban survival, tedy přežití ve městě. V čem se liší?
U outdoor survival kurzů se zaměřujme na orientaci v terénu, rozdělání ohně s křesadlem, ukazujeme si možnosti přefiltrování vody. Tyhle věci se vám ale hodí i při přežití ve městě, protože bez elektřiny nepůjde voda, neuvaříte si na elektrickém sporáku a tak dále. Jakmile ale máte filtr na vodu, přefiltrujete si vodu z řeky. A když máte křesadlo, rozděláte si oheň. Lidé se pak dozvídají i to, jaké jídlo mít v zásobě, jak si připravit evakuační vak a tak dále.

Jak velké potíže má průměrný člověk, který k vám na kurz přijde, rozdělat oheň bez sirek a zapalovače?
Hodně záleží na tom, kdo přijde, někteří lidé s křesadly pracovat umí, jiní je drží v ruce poprvé. Rozhoduje i počasí, pokud je vlhko nebo prší, je to složitější. Stává se, že přichází lidé, kteří toho umí poměrně hodně, a pak ti, kteří neumí vůbec nic. Zdravý střed jako by se vytrácel.

S čím dalším mívají lidé problémy?
Řekl bych, že s orientací v terénu a s běžnou papírovou mapou. Každý se dnes spoléhá na mobilní aplikace a navigace. Zažívám i situace, že dám lidem do ruky mapu ve fólii a oni se jí snaží prsty roztáhnout, jako by si ji zvětšovali na mobilu. Měl jsem také jednoho účastníka, který pracoval v IT a přišel s tím, že chce nastoupit ke speciálním složkám a že ho určitě vezmou, protože počítače jsou teď v armádě number one. Řekl jsem mu, ať ochutná pampelišku – na přežití jdeme do lesa bez jídla – a on se mě zeptal, jak ta kytka vypadá. Takových případů je bohužel více.


Z kurzu výcviku přežití; větší foto / archív autora

Vaše kurzy mají různé úrovně, od základního přežití v lese až po extrémní level. Chodí k vám i lidé, kteří působí u armády nebo policie?
Měli jsme pár účastníků, kteří se připravovali na výběrové řízení k elitním složkám. Absolvovali u nás vyšší levely kurzů a měl jsem radost, když volali, že je přijali. Pořádáme pak ještě zdravotní kurzy pro mediky, ty máme na vysoké úrovni, protože nám je dělají kluci, kteří létali na vrtulnících v Afghánistánu, takže předávají přímé zkušenosti.

Chystáte nějaké nové kurzy, které reagují na současné potřeby?
Připravujeme workshopy na téma urban survival, o které je pořád větší zájem. Lidé chtějí vědět, jak se zachovat a co dělat, ale ne všichni chtějí trávit čas v lese, stavět si přístřešek, nocovat bez karimatky a spacáku. Chystáme i kurzy armádního typu, například útěk ze zajetí nebo nepozorovaný přesun z bodu A do bodu B.

Ještě mě zajímá, na co jste v evakuačním vaku zapomněl?
(smích) Tentokrát měli účastníci kurzu přijít na to, že ve vaku chybí hotovost. Kromě té doporučujeme také plátky zlata. Dají se pořídit v podobě „čokolády“, kdy kousíčky ulamujete a můžete je směnit. Potom chyběly i osobní doklady – ty je lepší mít i okopírované, schované v obalu, nebo nahrané na flash disku.

Amar Ibrahim (1967)
Praxi i teorii přežití v extrémních situacích se věnuje přes dvacet let. Zkušenosti předává profesionálům i široké veřejnosti, pořádá kurzy přežití pro civilisty i mediky. Má atestaci jako zdravotník v extrémních situacích, kurz CQB a kurz přežití v zahraničí. Je ženatý a je otcem čtyř dětí.

Nahlásit chybu v článku


Související články

MEDICÍNA PŘEŽITÍ: Na mořské hladině

Po simulovaném dopadu na mořskou hladinu se kosmická loď za pomoci vydatného lomcování několika ...

Polní výcvik 1. mechanizované roty 42. mechanizovaného praporu

Ve dnech 24. -28. 2. 2014 cvičila 1. mechanizovaná rota (1.mr) ve vojenském újezdu BOLETICE.

S.E.R.E.C: Přežít, to je oč tu běží

S.E.R.E.C (Survival Evasion Resistence Escape) je elitní kurz zaměřený na přežití, únik, odolání ...

Výcvik českého leteckého personálu Gripenů ve Švédsku

Všichni uživatelé Gripenu musí pojít Technickou školou ozbrojených sil ve švédském Halmstadu (The ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Conquer
  12:03 25.08.2020

  Bez penazenky, mobilu, Leathermana a poriadneho pera co pise zakazdych okolnosti neopustam dom ani teraz. A ked dostavam barak, tak planujem ZP a do vybavicky pribudne nejaky luger ...Zobrazit celý příspěvek

  Bez penazenky, mobilu, Leathermana a poriadneho pera co pise zakazdych okolnosti neopustam dom ani teraz. A ked dostavam barak, tak planujem ZP a do vybavicky pribudne nejaky luger subcompakt.Skrýt celý příspěvek

 • HEKTOR
  08:23 25.08.2020

  celkom by ma zaujímalo (a nemyslím to ironický),ako dokáže takýto kurz pripraviť človeka napr. na výber k špeciálnym jednotkám...?.. ešte možno v orientácii a práca s mapou...ale ...Zobrazit celý příspěvek

  celkom by ma zaujímalo (a nemyslím to ironický),ako dokáže takýto kurz pripraviť človeka napr. na výber k špeciálnym jednotkám...?.. ešte možno v orientácii a práca s mapou...ale inak to je o fyzickej príprave a o "hlave" skôr si myslím...Skrýt celý příspěvek

  • MeV6
   08:54 25.08.2020

   Právě že Vám to připraví tu hlavu. Vyhodí Vás to z komfortní zóny a předem si částěčně vyzkoušíte co Vás čeká ve výběrku. Plus si možná vyzkoušíte řešení některých problémů, které ...Zobrazit celý příspěvek

   Právě že Vám to připraví tu hlavu. Vyhodí Vás to z komfortní zóny a předem si částěčně vyzkoušíte co Vás čeká ve výběrku. Plus si možná vyzkoušíte řešení některých problémů, které Vás pak ve výběrku potkají.Skrýt celý příspěvek

   • HEKTOR
    14:46 25.08.2020

    MeV6 - hm,len si myslím že napr. k 601 nepôjde človek ktorí ešte "nespal" v lese,tam idú chlapi,čo už majú čo to preskákané...ale uznávam že pokiaľ pôjde chlap na logistickú ...Zobrazit celý příspěvek

    MeV6 - hm,len si myslím že napr. k 601 nepôjde človek ktorí ešte "nespal" v lese,tam idú chlapi,čo už majú čo to preskákané...ale uznávam že pokiaľ pôjde chlap na logistickú podporu k 601 a tým pádom absolvuje kratší výber,tak by mu to mohlo niečo dať...

    Migi - a neviem či podobné kurzy dokážu dosť vierohodne postaviť kurz sereC,ešte možno sereB...a súhlas že znalosť sereB/C nehrá žiadnu rolu pri výbere,keď aj tak ho frekventanti po úspešnom výbere absolvujú...Skrýt celý příspěvek

  • Migi
   14:08 25.08.2020

   Samozrejme nijak. Ano preziti (moderne rozsireny na SERE) patri k tradicnim znalostem pruzkumnych a specialnich jednotek. Stejne tak treba pilotu. Ale ve vyberu personalu pro tyhle ...Zobrazit celý příspěvek

   Samozrejme nijak. Ano preziti (moderne rozsireny na SERE) patri k tradicnim znalostem pruzkumnych a specialnich jednotek. Stejne tak treba pilotu. Ale ve vyberu personalu pro tyhle jednotky samotna znalost SERE nehraje ve vyberu vubec zadnou roli...Skrýt celý příspěvek

 • Sidon
  02:26 25.08.2020

  A co specialni puska na trifidy? Bez te ja neudelam ani krok! Myslim, ze je normalni mit doma zasobu jidla tak na 14 dni, ale pripravovat se na katastrofu, po ktere bude potreba ...Zobrazit celý příspěvek

  A co specialni puska na trifidy? Bez te ja neudelam ani krok!

  Myslim, ze je normalni mit doma zasobu jidla tak na 14 dni, ale pripravovat se na katastrofu, po ktere bude potreba kvuli bezpecnosti opustit vetsi mesta, je nesmysl.Skrýt celý příspěvek

  • satai
   09:19 25.08.2020

   Jak se rika, ze armada se pripravuje na tu minulou valku... tak velka cast preperu se nepreperuje ani na minulou katastrofu, ale na zombie apokalypsu, co znaji z telky... Pokud mi ...Zobrazit celý příspěvek

   Jak se rika, ze armada se pripravuje na tu minulou valku... tak velka cast preperu se nepreperuje ani na minulou katastrofu, ale na zombie apokalypsu, co znaji z telky... Pokud mi pamet slouzi, tak ta potreba opustit kvuli bezpecnosti s batohem vetsi mesta za poslednich 100 let nastala v nejakych civilizovanych zemich zhruba nula krat (plus minus deset procent).

   A to jsme meli valky (kde se na venkov evakuovalo treba pri Blitzu, ale jaksi ne s batohem), povodne, hurikany, jaderne a jine prumyslove katastrofy, blackouty, nepokoje...

   Nejbliz jsou tehle potrebe asi uprchlici (kde to neni individualne s batohem), ale tam je ocividne, ze spis nez vlasec, rybarsky hacek a zasoba munice, ma vyznam USB nabijecka, nejaky dolar nebo stribro, a alespon zakladni socialni schopnosti.Skrýt celý příspěvek

   • Miroslav
    10:03 25.08.2020

    Niekedy na Prima Zoom a NG chodili (alebo ešte chodia?) také dokumenty kde ukazujú rodiny v USA ako sa pripravujú na krízové situácie. Niektorí to berú fakt vážne. Majú bunkre z ...Zobrazit celý příspěvek

    Niekedy na Prima Zoom a NG chodili (alebo ešte chodia?) také dokumenty kde ukazujú rodiny v USA ako sa pripravujú na krízové situácie. Niektorí to berú fakt vážne. Majú bunkre z armovaného betónu plné zásob a pravidelne cvičia evakuáciu. Niektorí to doviedli do extrému a ďalšie zásoby majú zakopané na rôznych miestach pozemku. Majú rôzne upravené autá aby fungovali aj bez benzínu (Američania nafte nejak neholdujú), Investovali do toho desaťtisíce, niektorí aj státisíce dolárov.

    Podľa toho čo hovoria na kameru sa väčšinou pripravujú na ekonomickú krízu, nie na jadrovú vojnu. Pripravujú sa na to, že sa budú musieť brániť pred hladnými ľuďmi takže celý ten systém obrany nie je len pasívny ale aj aktívny. vyzerá to fakt divne a my sa z nich smejeme ale kto vie? Možno sa raz budú smiať oni z nás.Skrýt celý příspěvek

    • satai
     10:14 25.08.2020

     Tak pokud maji desitky milionu dolaru, tak utratit desitky tisic za tohle asi ma smysl... ...pokud ne, tak bych se na jejich miste zameril na pravdepodobnejsi rizika. Trebas bych ...Zobrazit celý příspěvek

     Tak pokud maji desitky milionu dolaru, tak utratit desitky tisic za tohle asi ma smysl...

     ...pokud ne, tak bych se na jejich miste zameril na pravdepodobnejsi rizika. Trebas bych chtel mit placene slusne pojisteni pro ten moment az prijde infarkt.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      10:24 25.08.2020

      Tí ľudia rozhodne nevyzerajú na milionárov. Obyčajní ľudia, väčšinou tí takí farmári z Arizony alebo Nebrasky čo žijú len tomu, aby mali v stodole čo najväčší traktor a guľomet, ...Zobrazit celý příspěvek

      Tí ľudia rozhodne nevyzerajú na milionárov. Obyčajní ľudia, väčšinou tí takí farmári z Arizony alebo Nebrasky čo žijú len tomu, aby mali v stodole čo najväčší traktor a guľomet, ideálne pre každého člena rodiny jeden. Ale v ich prípade to má aj aký taký zmysel. Dopestujú kukuricu, niečo zjedia, s niečim nachovajú nejaké to prasa, niečo vypália na etanol miesto benzínu. Pre človeka z New Yorku asi také niečo význam nemá. Ten bude mať úplne iné problémySkrýt celý příspěvek

     • satai
      10:42 25.08.2020

      Vyznam to ma jen pokud

      - ta situace nastane (a ona temer jiste nenastane)
      - nenastane jina (coz je ten infarkt nebo trebas rakovina, co naopak nastane docela pravdepodobne)

      Vyznam to ma jen pokud

      - ta situace nastane (a ona temer jiste nenastane)
      - nenastane jina (coz je ten infarkt nebo trebas rakovina, co naopak nastane docela pravdepodobne)

 • Miroslav
  19:50 24.08.2020

  So všetkým súhlasím okrem tej hotovosti. Keby prišla kríza pri ktorej musím robiť takéto opatrenia lebo ide o život a nefungujú základné služby, znamená to, že nastal úplný ...Zobrazit celý příspěvek

  So všetkým súhlasím okrem tej hotovosti.

  Keby prišla kríza pri ktorej musím robiť takéto opatrenia lebo ide o život a nefungujú základné služby, znamená to, že nastal úplný rozvrat spoločnosti kde peniaze nemajú žiadnu hodnotu. V takej chvíli vás hocijaký kretén podreže kvôli plesnivej bagete a nie kvôli zlatu, tobôž nie kvôli peniazom.

  Základná výbava na prežitie...

  - Sačkované oblečenie + Deka
  - Hroznový cukor
  - Sušienky
  - Nôž, mačeta
  - Sekera
  - Lopatka
  - Lekárnička
  - Špagát
  - Aspoň základné náradie
  - Rádio na baterky
  - Solárna nabíjačka
  - Rybársky háčik a silón
  - Manikúra
  - Kresadlo alebo Zippo
  - Lieh
  - Zbraň a zásoba munície

  S týmto sa dá prežiť pár týždňov, možno mesiacov autonómne ak je zdroj vodySkrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   20:14 24.08.2020

   Ešte ešus, igelit, gumáky a aspoň kúsok elektrickej šnúry som zabudol. To by mohlo byť komplet.

   Ešte ešus, igelit, gumáky a aspoň kúsok elektrickej šnúry som zabudol. To by mohlo byť komplet.

   • semtam
    17:19 25.08.2020

    Důležité je, aby jsi všechno ve své výbavičce dokázal používat. Např. křesadlo, je pro lidi, kteří nejsou zběhlí v rozdělávání ohně křesadlem absolutně nevhodné. Protože aby jsi ...Zobrazit celý příspěvek

    Důležité je, aby jsi všechno ve své výbavičce dokázal používat. Např. křesadlo, je pro lidi, kteří nejsou zběhlí v rozdělávání ohně křesadlem absolutně nevhodné. Protože aby jsi rozdělal křesadlem oheň, tak potřebuješ jistou zručnost a hlavně aby jsi měl obě ruce zdravý. Pokud máš tedy nějaké zranění, šance, že rozděláš oheň s křesadlem se snižuje.

    Daleko vhodnější je mít na více místech poschovávány zápalky či obyčejný plynový zapalovač. Nejlépe ve vodě odolném balení (stačí ZIP sáčky). Takto budete mít jistotu, že pokud někde něco ztratíte či zničíte, tak máte X dalších záloh jak jednoduše rozdělat oheň.

    Tím pádem křesadlo jen pro ty, co s ním mají dostatečnou praxi a brát ho spíš jako alternativu. Zippo je zbytečné, za jeho cenu nakoupíte hromadu jiných podpalovacích prostředků.Skrýt celý příspěvek

  • Conquer
   12:27 25.08.2020

   Hotovost by som az tak nezatracoval. Vela miesta v batohu to nezaberie, vazi to par gramov a ma to potencial riesit velke problemy. No a v najhorsom pripade sa to da spalit a ...Zobrazit celý příspěvek

   Hotovost by som az tak nezatracoval. Vela miesta v batohu to nezaberie, vazi to par gramov a ma to potencial riesit velke problemy. No a v najhorsom pripade sa to da spalit a nachvilu sa zohriat Skrýt celý příspěvek

   • HEKTOR
    14:53 25.08.2020

    Conquer - tak aby vás hotovosť zahriala,to by ste museli mať pri sebe hotovosť´t ako kočner...to čo nosím štandardne ja pri sebe,by som mal tak na podpal ... :)

    Conquer - tak aby vás hotovosť zahriala,to by ste museli mať pri sebe hotovosť´t ako kočner...to čo nosím štandardne ja pri sebe,by som mal tak na podpal ... :)

   • Miroslav
    16:49 25.08.2020

    Myslím, že veľmi by si sa nezahrial. Bankovky nie sú z papiera ale z bavlny a ďalších vlákien, preto ani nejak zvlášť dobre nehoria. Niektoré štáty prešli na polymér takže skôr by ...Zobrazit celý příspěvek

    Myslím, že veľmi by si sa nezahrial. Bankovky nie sú z papiera ale z bavlny a ďalších vlákien, preto ani nejak zvlášť dobre nehoria. Niektoré štáty prešli na polymér takže skôr by si sa priotravil ako zahrialSkrýt celý příspěvek

    • satai
     16:51 25.08.2020

     Chces rict, ze si ani nemohu pripalit doutnik petitisicovkou? :-(

     Chces rict, ze si ani nemohu pripalit doutnik petitisicovkou? :-(

    • Conquer
     21:57 25.08.2020

     Co ste tu taky vazny? Tu poslednu vetu som myslel zo srandy. Aj som tam dal smajlika, ale kedze to nebol standardny ASCII znak, tak sa nezobrazil. Tiez si myslim, ze bankovky ...Zobrazit celý příspěvek

     Co ste tu taky vazny? Tu poslednu vetu som myslel zo srandy. Aj som tam dal smajlika, ale kedze to nebol standardny ASCII znak, tak sa nezobrazil. Tiez si myslim, ze bankovky nebudu horiet moc ochotne, a aj by som obetoval 5€ aby som to zistil, ale vysledky nebudu publikovaltelne, kedze nicenie penazi je trestny cin. Tak si vysledky testu necham pre seba :)Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      22:08 25.08.2020

      Conquer - no nebolo to úmyselné,ale bol som svedkom že bankovky horia ...

      Conquer - no nebolo to úmyselné,ale bol som svedkom že bankovky horia ...

Načítám diskuzi...