Ambiciózní cíle České republiky ve vesmíru

Ambiciózní cíle České republiky ve vesmíru
Vizualizace satelitu SLAVIA / ÚFCH JH AV ČR (Zvětšit)

České firmy připravují projekty řady vesmírných družic a sond. Pohybovat se mají kolem Země, Měsíce a ještě o kus dál. AMBIC, QUICK, LUGO, LVICE², REMEC, SLAVIA, SOVA a TROLL jsou nejvýznamnější české vesmírné mise plánované v rámci této dekády.

 

Během posledního roku média informovala o řadě českých vesmírných misí. Nejvýznamnější patří do ambiciózních projektů českého ministerstva dopravy a Evropské kosmické agentury (ESA). Cílem je podpořit a financovat komplexní systémy a celé vesmírné mise v rámci České republiky. Mezi podporované projekty patří AMBIC, CZARM, LVICE², QUVIK, REMEC, SLAVIA a SOVA.

Kromě robotické dokovací stanice CZARM (tento projekt v dnešním článku pomineme) se ve všech případech jedná o družice a sondy určené pro mise kolem Země a Měsíce. Avšak ne všechny se v rámci ambiciózních projektů uskuteční. České ministerstvo dopravy a ESA během pár měsíců vyberou několik nejnadějnějších projektů a zajistí jejich financování. To ale samozřejmě nebrání neúspěšným uchazečům hledat finance jinde.

Další významné mise LUGO a TROLL patří firmě TRL Space. Obě mise nejsou součástí ambiciózních projektů – TRL Space vznikla těsně po ukončení možnosti posílat návrhy. Každopádně TRL Space je zřejmě nejznámější a nejambicióznější českou firmu podnikající ve vesmírném průmyslu. Zakladatelem je Petr Kapoun. Mediálně známý odborník a popularizátor vesmírného průmyslu, který dříve působil jako šéf a minoritní vlastník společnosti SAB Aerospace. TRL Space se také podílí na projektu dalekohledu QUVIK.

Tento článek stručně představuje nejvýznamnější české vesmírné mise. Každá mise ale stojí za podrobné studium. Proto je součástí seznamu také odkaz na stránky s podrobnějším popisem.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Marian Kechlibar: Planetární vyhledávač a expanze lidí do vesmíru

Snad již dnes z americké půdy, po dlouhých devíti letech, vynese raketa Falcon 9 v soukromé lodi ...

Kopečný: Geopolitické soupeření o vesmír už běží. A Češi jsou u toho

Mocnosti soupeří o nové geopolitické rozložení sil a ze Země se soutěžení přesouvá do vesmíru. Státy ...

Kapoun: Česká republika umí vyrábět satelity i rakety

Petr Kapoun je ředitelem a zakladatelem brněnské společnosti S.A.B. Aerospace, která je ...

Český pseudosatelit STRATOM vyvine firma STRATOSYST

Ministerstvo obrany České republiky (MO ČR) zadalo vývoj „pseudosatelitu“ STRATOM ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.