Američané vyráží do boje proti Vagnerovcům

-
20. 2. 2023
-
0 komentářů
-
Jan Grohmann
Americké ministerstvo financí označilo Vagnerovce za nadnárodní zločineckou organizaci. Skupina je ovšem známá využíváním krycích společností a schopností pokračovat ve své činnosti navzdory západním sankcím. Vzhledem k rostoucí poptávce po jejích službách musí Spojené státy nabídnout věrohodnou alternativu, pokud chtějí rozšiřování ruské soukromé vojenské společnost zastavit.
„Ohrožují stabilitu, podkopávají řádnou správu věcí veřejných, okrádají země o nerostné bohatství a porušují lidská práva,“ řekl o Vagnerovcích během letošního americko-afrického summitu Antony Blinken, ministr zahraničí Spojených států. „Vagnerovci jsou jako rakovina. Nesedí jen v jedné zemi,“ uvedl časopis Politico k činnosti ruské společnosti v Africe s odkazem na zdroj z americké vlády. „Je to něco, co se šíří do sousedních zemí. Pak najednou máte mnohem větší problém, se kterým si musíte dělat starosti.“
„Jedná se o nástroj Kremlu. Tento nástroj bývá využíván ke zvyšování oficiálního ruského vlivu. A to se snáze dělá, když panuje nestabilita,“ cituje Politico nejmenovaného amerického představitele. „Je v zájmu Ruska a Vagnerovců udržovat určitou úroveň chaosu, která je proti našim zájmům a která umožňuje Rusům přijít a navazovat bezpečnostní spolupráci či poskytovat politickou podporu.“
Označení Wagner Group neboli Vagnerovců za zločineckou organizaci dokládá podle časopisu Foreign Policy rostoucí znepokojení amerického prezidenta Joea Bidena a jeho vlády nad jejich aktivitami. Skupinu nedávno proslavila účast na ruské agresi proti Ukrajině, dlouhodobě ale působí i v Libyi, Mali, Středoafrické republice, Súdánu a Sýrii. Ačkoli se označuje jako soukromá vojenská společnost, přesněji ji lze zařadit do kategorie hybridních státních sil, které Moskva využívá jako levný zahraničněpolitický nástroj. Jistě není náhodou, že své hlavní sídlo v Molkinu sdílí s ruskou vojenskou zahraniční službou GRU.
„Vždy bylo jasné, že Vagnerovci působí jako polostátní odnož ruské vlády,“ tvrdí Michael van Landingham, bývalý analytik CIA pro Rusko. „Jsou nasazováni tam, kde ruská vláda nemá vlastní zdroje k dispozici nebo kde nevidí přímý zájem, ale může zasáhnout prostřednictvím Vagnerovců.“
Ruská soukromá vojenská společnost téměř plynule přechází mezi přímým zastupováním Kremlu a komerční činností vedenou snahou o zisk. To nejenže ztěžuje pochopení jejích motivací, ale také zdůrazňuje problémy v obdobných situacích, v nichž se hranice mezi soukromým a veřejným sektorem stírají. Jednostranný americký boj proti Vagnerovcům v podobě sankcí nemůže podle Foreign Policy vyjít a zásadní roli bude hrát role dalších zemí. Jen společně s nimi půjde rozbít ruskou logistickou a pašeráckou síť a vyměňovat si cenné zpravodajské informace o činnosti skupiny.
Související články
Privatizace válčení: ruská skupina Wagner a turecká SADAT
V posledních letech se v průběhů konfliktů po celém světě začínají opět objevovat soukromé ...
-
10.02.2021
-
37 komentářů
-
Jan Feryna
PREMIUM Geopolitický souboj o Mali: EU zaklekla na Vagnerovce
Prozatímní vláda Mali čelí francouzskému ultimátu: buď pokračovat ve vzájemné spolupráci, nebo ...
-
15.12.2021
-
0 komentářů
-
Jan Buchar
PREMIUM Čínští „Wagnerovci“ jako vlivový nástroj Pekingu
Nájemní vojáci hrají svou roli ve válkách již dlouho, ale přítomnost soukromých společností v ...
-
09.09.2022
-
0 komentářů
-
Jan Buchar
Vagnerovci po Mali a Středoafrické republice přichází i do Burkiny Faso
Francie odvolává svého velvyslance z Burkiny Faso a oznámila, že do konce měsíce ze země stáhne své ...
-
02.02.2023
-
10 komentářů
-
Jan Buchar
Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.