Američané již staví šest nových strategických bombardérů B-21 Raider

Američané již staví šest nových strategických bombardérů B-21 Raider
Vizualizace B-21 Raider nad leteckou základnou Edwards / USAF (Zvětšit)

Podle generálmajora Jason Armagosta, jednoho z nejvýše postavených mužů na Velitelství pro strategické operace letectva AFGSC (Air Force Global Strike Command), v továrně Plant 42 v Kalifornii se již vyrábí šest bombardérů B-21 Raider. Rychlý pokrok je možný díky širokému uplatnění „digitálního inženýrství“.

B-21 Raider společně s programem vývoje nové mezikontinentální jaderné střely GBSD (Ground-Based Strategic Deterrent) patří mezi nejdůležitější projekty amerického letectva (USAF).

Zmíněných šest bombardérů jsou demonstrátory a prototypy, které poslouží pro fázi výzkumu a vývoje programu B-21.

Raider je strategický zbraňový systém, který umožní udržet nebo posílit americkou vojenskou přítomnost (vliv) po celém světě. Je třeba uvést, že ve Spojených státech je často skloňováno možné vojenské stažení z Evropy a přeskupení všech sil do Pacifiku. Podle jednoho washingtonského politického proudu se mají USA dokonce vyvarovat všech válek, jenž přímo nesouvisí s americkým územím. Zástupcem tohoto směru je Ron Paul. Tyto myšlenky jsou pro řadu Američanů velmi lákavé.

V každém případě USAF, a zejména B-21 Raider, mohou být skutečně jedinými silovými nástroji, kterými budou Američané podporovat své spojence (zejména v Evropě) a odstrašovat protivníky po celém světě.


Navrhování a testování v digitálním prostředí je klíčový nástroj pro vývoj složitých zbraňových systémů.

Na rozdíl od studeno-válečných bombardérů B-1 Lancer, B-2 Spirit a B-52 Stratofortress jde v případě B-21 o mnohem menší, servisně udržitelnější a provozně výrazně levnější letadla. B-21 nahradí zejména B-1 a B-2.

Bombardér B-21 vstoupí do služby v letech 2026 a 2027. Není ale jasné, zda se mluví o zavedení do výzbroje nebo o dosažení operačních schopností. Celý vývoj a nákup prvních 100 B-21 má stát 80 miliard dolarů (ceny z roku 2016). Mluví se o potřebě nákupu alespoň 145 B-21. Ochranu B-21 na jeho misích zajistí vyvíjená americká stíhačka šesté generace NGAD (Next-Generation Air Dominance) s extrémně dlouhým doletem.

Podle Armagosta dojde k prvnímu letu B-21 v letošním roce – tři týdny staré informace mluvily o polovině letošního roku.

„B-21 míří do budoucnosti a stane se naším nástrojem penetrace, kterým dosáhneme oblastí se zamezeným přístupem [A2/AD]. Půjde o letadlo dvojího určení [pro konvenční a jaderné údery],“ řekl Armagost. „Nyní vzniká šest letadel. Roll-out proběhne v letošním roce. Nejsem oprávněn uvést pravděpodobné datum, ale poté bude rychle následovat první let.“

Armagost zdůraznil význam digitálního inženýrství př vývoji B-21. V podstatě jde o přenesení vývoje a testování do digitálního prostředí. Tak lze výrazně zjednodušit testování v reálném světě – testování, poté řešení nalezených problémů (a opět testování), patří mezi nejzdlouhavější a nejdražší část vývoje každého zbraňového systému.


Vývoj, testování, zpětné úpravy a opět testování v digitálním prostředí zlevňuje a urychluje vývoj složitých zbraňových systémů.

„Využíváme revoluci v oblasti digitalizace – systémové inženýrství založeného na modelech [testování virtuálních modelů ve virtuálním světě] a software pro architekturu systémů s otevřenou misí [Open Mission Systems],“ řekl Armagost. „Například software pro systém řízení paliva, což je docela složitá věc, je kompletně hotový a umístěn na letadle, které ještě ani neprovedlo testovací let, protože jsme schopni dělat modely založené na systémovém inženýrství. A oni skutečně vytvořili model palivového systému a otestovali software, a ten software je připraven k použití.“

V citaci zmíněný OMS (Open Mission Systems) je snaha o revoluční standardizaci softwarového a hardwarového rozhraní bojových systémů USAF. Díky OMS půjde využívat, bez složité přestavby a testování, nejnovější hardware a software od různých výrobců. V případě B-21 to znamená například rychle zavádění nových senzorů nebo munice. V podstatě půjde výměnu nové avioniky provést v hangáru na letecké základně běžnými nástroji a pomocí snadného nahrání nového softwaru (vysloveně se zmiňuje podobnost s iPhony). OMS se týká i komunikace, senzorů, zbraní atd.

Právě schopnost snadné a prakticky nepřetržité modernizace umožní USAF porážet protivníky. Pomocí OMS a digitálního inženýrství mohou letadla získávat nové schopnosti (software, senzory, zbraně, kybernetický a elektronický boj, komunikace, navigace atd. ) třeba klidně každých pár měsíců. Samozřejmě praxe asi bude složitější.

Digitální inženýrství je používáno zřejmě již u všech nových projektů letectva, jistě u cvičného letadla T-7 Red Hawk nebo F-15EX Eagle II. Firma Rolls-Royce North America zase otestovala digitální model křídla B-52 a svého motoru F130, aby podpořila své šance v programu remotorizace bombardéru B-52.

Zdroj: The Drive

Nahlásit chybu v článku


Související články

Americký bombardér B-21 Raider získá jaderné střely

Americké letectvo (US Air Force) pro bombardér B-21 vybralo bojové jméno “Raider” (Nájezdník). ...

B-21 Raider na obzoru a 30 let od prvního letu bombardéru B-2 Spirit

20. srpna v „tajném“ výrobním závodě Plant 42 (Kalifornie) společnosti Northrop Grumman proběhl ...

Nové detaily amerického stealth bombardéru B-21 Raider

Společnost Northrop Grumman zveřejnila nové vizualizace vyvíjeného stealth bombardéru B-21 Raider. ...

PREMIUM Pentagon potřebuje 145 bombardérů B-21 Raider a jaderné střely LRSO

Frank Kendal, nominant administrativy Joe Bidena na funkci ministra letectva (Secretary of the ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • danny
    23:53 12.02.2022

    Jsem hodně zvědavý na další vývoj projektu. Jak to bude vypadat s plněním termínů, rozpočtů a očekávání. Jsem obecně trochu skeptický k fajn znějícím pojmům, jako "digitální ...Zobrazit celý příspěvek

    Jsem hodně zvědavý na další vývoj projektu. Jak to bude vypadat s plněním termínů, rozpočtů a očekávání. Jsem obecně trochu skeptický k fajn znějícím pojmům, jako "digitální inženýrství, testování modelů ve virtuálním světě" atd... Praxe v komerční sféře mi zatím ukazuje, že většina slibně znějících názvů nových přístupů a technologií jsou spíš, než technologická revoluce, jen šikovně vytvořená buzzwords. Fakt by mě potěšilo, kdyby se v případě B-21 historie neopakovala a konečně došlo k průlomu a vzniklo něco, co bude méně překombinované, modulární, univerzální, méně vývojově náročné a drahé, spolehlivější atd... Rider vypadá, že k tomu mohl mít našlápnuto.Skrýt celý příspěvek

    • madrabbit
      08:16 13.02.2022

      U automobilek to docela funguje, ano Fabia je "trochu" jednodussi:-) Vyuzivani digitalnich dvojcat je docela trend a mel by delat tohle - umoznit vyvoj a upgrade napred virtualne a ...Zobrazit celý příspěvek

      U automobilek to docela funguje, ano Fabia je "trochu" jednodussi:-) Vyuzivani digitalnich dvojcat je docela trend a mel by delat tohle - umoznit vyvoj a upgrade napred virtualne a potom teprve overeni na realnem objektu. A melo by to byt rychlejsi, levnejsi a s moznosti testovat nekolik varinat najednou. Vice mene to, co tu zaznelo v clanku.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
      09:49 13.02.2022

      danny
      Když se podíváte na projekty stealth letadel jinde ve světě, tak mají USA stále velký náskok a nějaké to zpoždění si dovolit mohou.

      danny
      Když se podíváte na projekty stealth letadel jinde ve světě, tak mají USA stále velký náskok a nějaké to zpoždění si dovolit mohou.

      • danny
        09:41 14.02.2022

        O tom žádná, mohou si s tím hrát 20 let. A to nejen díky náskoku, ale naprosté převaze ve schopnosti mobilizace dodavatelských řetězců a schopnosti téměř masové výroby. Fakt jsem ...Zobrazit celý příspěvek

        O tom žádná, mohou si s tím hrát 20 let. A to nejen díky náskoku, ale naprosté převaze ve schopnosti mobilizace dodavatelských řetězců a schopnosti téměř masové výroby. Fakt jsem zvědavý ani ne tak na výsledný produkt, jako na proklamovanou technologii vývoje.Skrýt celý příspěvek

        • Badysak
          18:37 14.02.2022

          lol technologii vývoje. Pokud to letadlo nakope nepříteli zadek tak je jedno jestli ho vymyslel Pat a Mat na papírovém ubrousku nebo Einsteinovo AI.

          lol technologii vývoje. Pokud to letadlo nakope nepříteli zadek tak je jedno jestli ho vymyslel Pat a Mat na papírovém ubrousku nebo Einsteinovo AI.

          • Hawk
            20:13 14.02.2022

            To ale zásadně není pravda. Záleží na čase vývojového cyklu a výsledné ceně za projekt. Prolomí to tendence dlouhého vývoje a nezaplatitelných nákladů, čemuž čelí např. Su-57 ...Zobrazit celý příspěvek

            To ale zásadně není pravda. Záleží na čase vývojového cyklu a výsledné ceně za projekt. Prolomí to tendence dlouhého vývoje a nezaplatitelných nákladů, čemuž čelí např. Su-57 (nemluvě o Su-75). Šestá generace bojových letounů v USA má být levnější, než generace pátá. Že to funguje vyzkoušeli na T-7A, který postavili v sériové podobě bez prototypu v řádu měsíců. Mohou mít "facelift" (MLU) co tři roky, ne za 10 -15 let, jako dnes... A novou generaci za 5 let, ne za 20...Skrýt celý příspěvek

          • Badysak
            17:12 15.02.2022

            To je klasické cvičné letadlo a né stealth univerzální letoun. Muže to urychlit vývoj, ale nebude řádově levnější.

            To je klasické cvičné letadlo a né stealth univerzální letoun. Muže to urychlit vývoj, ale nebude řádově levnější.

          • Hawk
            18:39 15.02.2022

            Nastudujte si, prosím, něco k tématu 6. gen. Redukce nákladů na vývoj a také na životní cyklus letounu je základní kvalitativní pilíř nové generace. Jde o technologie, ne o ...Zobrazit celý příspěvek

            Nastudujte si, prosím, něco k tématu 6. gen. Redukce nákladů na vývoj a také na životní cyklus letounu je základní kvalitativní pilíř nové generace. Jde o technologie, ne o konkrétní typ letadla. Změna je ukryta "uvnitř", ne na povrchu designu... Nemůžete srovnávat se současným stavem.Skrýt celý příspěvek

    • Rase
      10:24 13.02.2022

      Ono "digitální inženýrství" se zmiňuje i v případě posuzování výběru náhrady za Bradley, nové stíhačky NGAD a prý se velmi osvědčilo u cvičných letounech. Je to tedy jakýsi trend, ...Zobrazit celý příspěvek

      Ono "digitální inženýrství" se zmiňuje i v případě posuzování výběru náhrady za Bradley, nové stíhačky NGAD a prý se velmi osvědčilo u cvičných letounech. Je to tedy jakýsi trend, který se v USA velmi uchytil. Tak uvidím co z toho vyleze.Skrýt celý příspěvek

      • flanker.jirka
        12:35 13.02.2022

        Jak pokarčují s tím nahradit část techniky pomocí UAV respektive UGV.

        Jak pokarčují s tím nahradit část techniky pomocí UAV respektive UGV.

  • UnionPacific
    18:42 12.02.2022

    Nemá zmysel tu zmieňovať Rusko, toto je určené proti Číne. Proti Rusku stačí aj B-52.

    Nemá zmysel tu zmieňovať Rusko, toto je určené proti Číne. Proti Rusku stačí aj B-52.

    • rabo123
      00:27 14.02.2022

      Ten je dobrý!! A ste za borca . Tu.

      Ten je dobrý!! A ste za borca . Tu.

  • Flader
    14:12 11.02.2022

    Akosi neverím, že och počet niekedy prekoná dvojciferné číslo.

    Akosi neverím, že och počet niekedy prekoná dvojciferné číslo.

    • Rase
      14:17 11.02.2022

      Tato prupovídka se hodí i na tankové vojsko AČR :-D

      Tato prupovídka se hodí i na tankové vojsko AČR :-D

    • toustr
      14:19 11.02.2022

      No pokud si chtějí zachovat schopnost strategického bombardování, tak jim nic jiného ani nezbývá. A já se vsadím, že zrovna touto schopností chtějí disponovat i nadále.

      No pokud si chtějí zachovat schopnost strategického bombardování, tak jim nic jiného ani nezbývá. A já se vsadím, že zrovna touto schopností chtějí disponovat i nadále.

      • Eiffelos
        17:00 11.02.2022

        Ono souběžně asi běží i program orbitálního bombardování, a nové války budou zase trochu nové a poběží i ve vesmíru...

        Ono souběžně asi běží i program orbitálního bombardování, a nové války budou zase trochu nové a poběží i ve vesmíru...

        • Miroslav
          17:40 11.02.2022

          Na to by som sa nespoliehal, že ide o hudbu blízkej budúcnosti. Napríklad taká "bojová družica" sa bude dať len ťažko uchrániť od zničenia.

          Na to by som sa nespoliehal, že ide o hudbu blízkej budúcnosti. Napríklad taká "bojová družica" sa bude dať len ťažko uchrániť od zničenia.

    • mudry.udrzbar
      15:12 11.02.2022

      Toto nie je článok o Su-57

      Toto nie je článok o Su-57

    • Miroslav
      16:26 11.02.2022

      Tento stroj naväzuje na B-2 a tých bolo vyrobených viac ako 20. Okrem toho, B-21 by mal byť oproti B-2 lacnejší a mal by mať aj lepšie parametre ktoré by mali znižovať jeho ...Zobrazit celý příspěvek

      Tento stroj naväzuje na B-2 a tých bolo vyrobených viac ako 20. Okrem toho, B-21 by mal byť oproti B-2 lacnejší a mal by mať aj lepšie parametre ktoré by mali znižovať jeho prevádzkové nákladySkrýt celý příspěvek

      • Flader
        20:22 11.02.2022

        Práve preto, že tých B-2 vzniklo tak málo. Zatiaľ každý program bol nakoniec početne zoškrtaný. Ak nakoniec bude B-21 niekoľko desiatok, tak to bude riadny úspech.

        Práve preto, že tých B-2 vzniklo tak málo. Zatiaľ každý program bol nakoniec početne zoškrtaný. Ak nakoniec bude B-21 niekoľko desiatok, tak to bude riadny úspech.

        • Miroslav
          22:25 11.02.2022

          B-2 resp. B-21 je v kategórii strategický bombardér. Táto kategória nebola masovka ani počas studenej vojny. B-21 má nahradiť B-1 a B-2 takže logicky sa to nemôže zastaviť u ...Zobrazit celý příspěvek

          B-2 resp. B-21 je v kategórii strategický bombardér. Táto kategória nebola masovka ani počas studenej vojny. B-21 má nahradiť B-1 a B-2 takže logicky sa to nemôže zastaviť u nižších desiatok keď len Rusko plánuje prevádzkovať 60 ks TU-160Skrýt celý příspěvek

          • rabo123
            00:30 14.02.2022

            No a nebola to masovka prečo ? Lebo cena ! Pamätám si časy, keď bola cena B-2 stanovená na 550mil a to neboli ešte ani vyrobené.

            No a nebola to masovka prečo ? Lebo cena ! Pamätám si časy, keď bola cena B-2 stanovená na 550mil a to neboli ešte ani vyrobené.

          • Ján Paliga
            21:02 14.02.2022

            @ rabko

            Nie len cena, ale hlavne spôsob použitia sa zmenil.... najprv pri B-1 a neskôr po zániku Severnej Ázie aj u B-2....

            @ rabko

            Nie len cena, ale hlavne spôsob použitia sa zmenil.... najprv pri B-1 a neskôr po zániku Severnej Ázie aj u B-2....

          • michalzobec
            23:25 22.02.2022

            mezi b-2 a b-21 je jeden podstatný rozdíl, b-21 bude něco jako střední bombardér, takže bude menší, lehčí a levnější. tím pádem si jich můžou dovolit stovky. přímý nástupce B-1 a ...Zobrazit celý příspěvek

            mezi b-2 a b-21 je jeden podstatný rozdíl, b-21 bude něco jako střední bombardér, takže bude menší, lehčí a levnější. tím pádem si jich můžou dovolit stovky.

            přímý nástupce B-1 a B-52 bude náhradník, který vzejde z programu “2037 Bomber”.Skrýt celý příspěvek

    • toustr
      13:16 12.02.2022

      No možná máte nakonec i pravdu:
      https://en.m.wikipedia.org/wik...
      I tak ale dle mého bude vyrobeno okolo alespoň stovky těchto bombardérů.

      No možná máte nakonec i pravdu:
      https://en.m.wikipedia.org/wik...
      I tak ale dle mého bude vyrobeno okolo alespoň stovky těchto bombardérů.

      • toustr
        13:20 12.02.2022

        Omlouvám se za odkaz, myslel jsem tento (Wiki tvrdí, že ne, ale tento je "novější" a tvrdí opak) https://www.milmag.cz/northrop... "Aktualizace 24.7.2020: Zdá se, ...Zobrazit celý příspěvek

        Omlouvám se za odkaz, myslel jsem tento (Wiki tvrdí, že ne, ale tento je "novější" a tvrdí opak)
        https://www.milmag.cz/northrop...
        "Aktualizace 24.7.2020: Zdá se, že B-21 bude nahrazovat jen B-2, a pro B-1 a B-52 bude náhradník, vyvíjený v programu “2037 Bomber” (neoficiální název). Výsledkem programu “2037 Bomber” má být zcela nová generace nadzvukového, dálkového mezikontinentálního těžkého bombardéru s vyšším důrazem na stealth než dosud, a s volitelnou možností provozu bez posádky."Skrýt celý příspěvek

    • Knightrider
      13:26 14.02.2022

      Nedávno to zmínil nový šéf USAF pořád by chtěli 145 ks
      https://www.aero-mag.com/b-21-...

      Nedávno to zmínil nový šéf USAF pořád by chtěli 145 ks
      https://www.aero-mag.com/b-21-...

      • Hawk
        20:21 14.02.2022

        Ono totiž nejde jen o bombardéry. Počítá se s nimi i jako se stíhacími. Zní to šíleně, ale má to logiku. Budou nosit rakety pro stíhačky v "čisté" konfiguraci (kvůli RCS), které ...Zobrazit celý příspěvek

        Ono totiž nejde jen o bombardéry. Počítá se s nimi i jako se stíhacími. Zní to šíleně, ale má to logiku. Budou nosit rakety pro stíhačky v "čisté" konfiguraci (kvůli RCS), které budou detekovat a zaměřovat nepřítele. B-21 pak na označené cíle vypustí rakety, kterých unese více, než ty F-35...Skrýt celý příspěvek

  • Poly
    14:02 11.02.2022

    "Je třeba uvést, že ve Spojených státech je často skloňováno možné vojenské stažení z Evropy a přeskupení všech sil do Pacifiku. " Konečně by nás to popohnal k tomu, aby jsme ...Zobrazit celý příspěvek

    "Je třeba uvést, že ve Spojených státech je často skloňováno možné vojenské stažení z Evropy a přeskupení všech sil do Pacifiku. "

    Konečně by nás to popohnal k tomu, aby jsme byli trochu soběstační. Každý se tu spolíhá na americké jednotky a podporu a čím dál víc vytváříme závislost na ochraně ze strany USA a ztrácíme vlastní sílu obrany.
    Někteří političtí žvanilové a salónní odborníci na geopolitiku mají ten svůj kolovrátek, jak není třeba zbrojit, ale po takovém kroku ze strany USA by je to rychle přešlo.Skrýt celý příspěvek

    • SYN_
      17:10 11.02.2022

      Soběstační, například v otázce jaderných hlavic...

      Stažení se do obrany amerického území už tu jednou bylo, že... akorát to moc nedopadlo.

      Soběstační, například v otázce jaderných hlavic...

      Stažení se do obrany amerického území už tu jednou bylo, že... akorát to moc nedopadlo.

    • Sidon
      19:18 11.02.2022

      Nejen sobestacni, ale schopni prispet k obrane Taiwanu a v dalsich krocich JIzni Koreje, Japonska, Indonesie, ale i Vietnamu a Indie pouzit vice, nez jen ostra slova, podmracene ...Zobrazit celý příspěvek

      Nejen sobestacni, ale schopni prispet k obrane Taiwanu a v dalsich krocich JIzni Koreje, Japonska, Indonesie, ale i Vietnamu a Indie pouzit vice, nez jen ostra slova, podmracene pohledy, znepokojujici skripeni dentalnich nahrad a jasne deklarace odhodlanych postoju napric socialnimi sitemi. Protoze nas svet neni definovany jen geografickymi hranicemi, ale i myslenkami, idealy a pravy, ktere maji platnost univerzalni. Jedna vec je nemlcet k tomu, co se deje uvnitr nedemokratickych rezimu (prekracovani virtualnich hranic svobod a prav jednotlivcu), druha a stejne dulezita je byt pripraven vojensky zasahnout, kdyz tyto rezimy prekroci hranice fyzicke.Skrýt celý příspěvek

    • Pirat49
      21:00 11.02.2022

      Ak by americania uplne odisli z europy vznikne problem v podobe otazky ,, kto bude za kovboja=stelca.,, Europsky politici su vsetci perohyzi a neviem si predstavit ako niekto z ...Zobrazit celý příspěvek

      Ak by americania uplne odisli z europy vznikne problem v podobe otazky ,, kto bude za kovboja=stelca.,,
      Europsky politici su vsetci perohyzi a neviem si predstavit ako niekto z nich zdviha varovny prst proti Rusku.Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
    13:20 11.02.2022

    "V každém případě USAF, a zejména B-21 Raider, mohou být skutečně jedinými silovými nástroji, kterými budou Američané podporovat své spojence (zejména v Evropě) a odstrašovat ...Zobrazit celý příspěvek

    "V každém případě USAF, a zejména B-21 Raider, mohou být skutečně jedinými silovými nástroji, kterými budou Američané podporovat své spojence (zejména v Evropě) a odstrašovat protivníky po celém světě."...

    To mi přijde jako naprostý nesmysl. I kdyby Evropa časem navýšila své pozemní síly, vsadit všechno na jednu kartu, tedy na jednu technologii, je extrémně riskantní. Pokud soupeř dokáže nasazení B-21 zabránit, například účinnou PVO, najednou by neexistovala alternativa.Skrýt celý příspěvek

    • meyla
      14:35 11.02.2022

      Zabránit systémům jako B-2/B-21 v akci lze také zničením jejich sofistikované pozemní infrastruktury (Guam, Diego Garcia etc.) a ani k tomu nepotřebujete PVO. Souhlasím, že ...Zobrazit celý příspěvek

      Zabránit systémům jako B-2/B-21 v akci lze také zničením jejich sofistikované pozemní infrastruktury (Guam, Diego Garcia etc.) a ani k tomu nepotřebujete PVO. Souhlasím, že spoléhat se na jednu větev jednoho typu vojska je krátkozraké, ale to Američané pokud vím přece nedělají.Skrýt celý příspěvek

      • skelet
        14:54 11.02.2022

        vzhledem k tomu, že některé bombardovací mise v Srbsku nebo Afghánistánu byly vedeny z domovských základen v USA, tak tohle extra neplatí.

        vzhledem k tomu, že některé bombardovací mise v Srbsku nebo Afghánistánu byly vedeny z domovských základen v USA, tak tohle extra neplatí.

    • The88
      14:59 11.02.2022

      Tak pokud by se USA rozhodli do evropskych konfliktu nezapojovat, bylo by asi docela jedno, jestli (ne)maji diverzifikovanou vyzbroj a provozuji "jen" B-21, nebo rovnou klingonske ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak pokud by se USA rozhodli do evropskych konfliktu nezapojovat, bylo by asi docela jedno, jestli (ne)maji diverzifikovanou vyzbroj a provozuji "jen" B-21, nebo rovnou klingonske dravce.Skrýt celý příspěvek

    • Klimesov
      14:59 11.02.2022

      Ono kdo ví jak tuto "doktrínu" ve skutečnosti myslí. Vychází mi z těch málo informací co mám, že se chtějí spíše spoléhat na zbraně s větším dosahem aby nemuseli udržovat početné ...Zobrazit celý příspěvek

      Ono kdo ví jak tuto "doktrínu" ve skutečnosti myslí.
      Vychází mi z těch málo informací co mám, že se chtějí spíše spoléhat na zbraně s větším dosahem aby nemuseli udržovat početné stálé osádky v zahraničí, což leze do peněz.
      Tedy možná mají v plánu obrovskou reorganizaci, kdy z USArmy udělají obrovské expediční síly, které by byly schopni do několika dnů dopravit tam kam potřebují, podobně jako USMC a nebo plány Britské armády. A začnou u bombardérů a letectva.
      Ale berte to jen jako můj odhad založený na minimu informací.Skrýt celý příspěvek

      • Jan Grohmann
        15:05 12.02.2022

        Všechny své vojenské síly chtějí vrhnout na Čínu a ve střední Evropě vytvořit koalici spojenců vedených Polskem, která zabrání spojení Ruska a Německa.

        Všechny své vojenské síly chtějí vrhnout na Čínu a ve střední Evropě vytvořit koalici spojenců vedených Polskem, která zabrání spojení Ruska a Německa.

        • padre
          20:30 12.02.2022

          Pod silným čínským tlakem se v Asii nenápadně tvoří dříve nemyslitelná koalice Indie,Vietnam,Japonsko,Tchaj-wan,Jižní Korea plus Filipíny.Všichni tito se s ČLR už dříve zapletli ...Zobrazit celý příspěvek

          Pod silným čínským tlakem se v Asii nenápadně tvoří dříve nemyslitelná koalice Indie,Vietnam,Japonsko,Tchaj-wan,Jižní Korea plus Filipíny.Všichni tito se s ČLR už dříve zapletli ,takže vědí o co jde a budou se snažit za každou cenu chanům přistřihnout křidélka. Jak říkal W.Churchill,,v politice a vojenstvi je to vždy pouze a jenom o rovnováze..,,Skrýt celý příspěvek

    • Jan Grohmann
      15:03 12.02.2022

      Tedy nejde o to vsadit na nějakou kartu, ale o to, na co budou mít Američané síly. A pokud nesouhlasíte, tak si myslíte něco jiného, než Američané.

      Tedy nejde o to vsadit na nějakou kartu, ale o to, na co budou mít Američané síly. A pokud nesouhlasíte, tak si myslíte něco jiného, než Američané.

  • Standa
    12:31 11.02.2022

    Tak to vidím, že Rusko tvrdě odpoví nálezem draku dalšího Tu-160, nacpou do toho avioniku z Tu-22 a až to za 6 let dodělají, tak s tím budou 2 roky kroužit kolem VB, než jim dojdou ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak to vidím, že Rusko tvrdě odpoví nálezem draku dalšího Tu-160, nacpou do toho avioniku z Tu-22 a až to za 6 let dodělají, tak s tím budou 2 roky kroužit kolem VB, než jim dojdou náhradní díly. Ten rozdíl v kvalitě i kvantitě začíná být pro Rusko až extrémně velký.Skrýt celý příspěvek

    • Roland
      12:40 11.02.2022

      Ruska se to asi moc netýká - otázka je co na to Čína

      Ruska se to asi moc netýká - otázka je co na to Čína

      • Standa
        13:02 11.02.2022

        Já bych do budoucna zase tolik Čínu nepřeceňoval. Začíná se to tam zase překlápět zpět do totality i v ekonomice a to má ve 100% za následek postupné zaostávání. Tam to bude o tom, ...Zobrazit celý příspěvek

        Já bych do budoucna zase tolik Čínu nepřeceňoval. Začíná se to tam zase překlápět zpět do totality i v ekonomice a to má ve 100% za následek postupné zaostávání. Tam to bude o tom, kolik informací dokáže Čína vytěžit pomocí špionáže a potom zavézt do výroby, respektive výzbroje. Čína má ohromný vnitřní dluh ve státních podnicích, developeři začínají krachovat a Čína bude muset vynaložit ještě větší prostředky pro vnitřní bezpečnost. Jak spadne ekonomika k růstu kolem 3%, tak bude mít Čína problém.Skrýt celý příspěvek

        • DuPo
          13:45 11.02.2022

          No neviem, s tým zaostávaním by som nebol až taký optimista. Sledujem práve cestovateľské videá jedného Čecha, ktorý tam už vyše 10 rokov žije a pracuje, z ktorých je jasne vidieť, ...Zobrazit celý příspěvek

          No neviem, s tým zaostávaním by som nebol až taký optimista. Sledujem práve cestovateľské videá jedného Čecha, ktorý tam už vyše 10 rokov žije a pracuje, z ktorých je jasne vidieť, že ostatný svet už v mnohom predbehli. A nielen vo veľkých mestách na pobreží. Tempo, s akým budujú nové diaľnice, trate rýchlovlakov a modernú infraštruktúru je obdivuhodné. Áno, na high tech zbrane, napr. špičkové letecké motory, radary a pod. zatiaľ nemajú, ale tam, kde sú dané priority a zdroje je to len otázka času. V porovnaní s Ruskom je to úplne iná liga.Skrýt celý příspěvek

          • Poly
            14:20 11.02.2022

            Tak právě tenhle Čech, jehož videa z kterých smrdí propaganda, znám. On tam totiž pro jistotu neukazuje chudý sever a západ. Tam naopak byl před 4 lety můj kamarád a dostal se i do ...Zobrazit celý příspěvek

            Tak právě tenhle Čech, jehož videa z kterých smrdí propaganda, znám. On tam totiž pro jistotu neukazuje chudý sever a západ. Tam naopak byl před 4 lety můj kamarád a dostal se i do "nepovolených" míst a ukazoval mě fotky. Vlaky dřevěné s dírou na sra.ní, odporné domy jak někde z Afriky, mizerná infrastruktura, hnusný starý auta, mizerná cesta... Všechno se dělalo ručně. I věci, které s k nám z Číny dováží, jako třeba nože a hrnce se dělaly ručně. Něco podobného, jak když si najdete videa opravářů někde z Pákistánů a Indie.
            Rychlovlaky a mraky cest jsou krásné a nové, protože nedávno tam jezdili po polňačkách. Když začali z ničeho, tak už bombasticky. Nemusí látat cesty jak u nás. Prostě postaví novou, protože tam žádná nebyla. Stejně tak rychlovlaky. Něco se zboří, něco vyvlastní, pak je kopec místa, kde není vůbec nic a staví se. Navíc my takovou síť ani nepotřebujeme, nemáme tu nemrskanou víc jak miliardu lidí. Umíme používat antikoncepci. A takové Maglevy sice vypadají suprově, ale z té miliardy přepraví zlomek. Pořád dost na to, aby se to vyplatilo postavit. Je jich prostě moc, ale málokdo si to může dovolit.Skrýt celý příspěvek

          • GlobeElement
            14:27 11.02.2022

            Ta rychlodráha a dálnice byla formou udržení zaměstnanosti po poklesu exportu. Ale je to ztrátová investice a do budoucna pro Čínu představuje ekonomickou zátěž. Navíc obecně je ...Zobrazit celý příspěvek

            Ta rychlodráha a dálnice byla formou udržení zaměstnanosti po poklesu exportu. Ale je to ztrátová investice a do budoucna pro Čínu představuje ekonomickou zátěž. Navíc obecně je výstavba v Číně šitá horkou jehlou a kvalita nic moc.

            https://tradingeconomics.com/c...
            https://tradingeconomics.com/c...
            https://tradingeconomics.com/c...
            https://tradingeconomics.com/c...
            https://www.cnbc.com/2022/01/1...

            Čína rychle ekonomicky rostla, ale přepálila to a když potřebovala udržet zaměstnanost a růst HDP, stát investoval do stavebnictví a to na dluh. Bůh nás chraň před důsledky, jestli ta bublina praskne.Skrýt celý příspěvek

          • Standa
            14:47 11.02.2022

            Jasně, že se dokázalo v Číně vybudovat neuvěřitelná infrastruktura. V takové míře se to jinde moc nevidí. Ale já tam vidím do budoucna docela problémy. Venkov se vylidňuje, všichni ...Zobrazit celý příspěvek

            Jasně, že se dokázalo v Číně vybudovat neuvěřitelná infrastruktura. V takové míře se to jinde moc nevidí. Ale já tam vidím do budoucna docela problémy. Venkov se vylidňuje, všichni míří do měst. Ve městech jsou náklady na život extrémní, sehnat bydlení je i pro střední třídu celkem problém. Neexistuje takové sociální zabezpečení, zdravotnictví a školství, jako v Evropě, Austrálii a nakonec i v USA. Západ Číny žije ve středověku a východ je tak o 30 let před Evropou, ale zase už to tam začíná vřít kvůli nákladům na život. Demografie bude do 50 let pro Čínu naprostá katastrofa. Povolili mít už i 3 děti, ale nikdo už dítě mít nechce, maximálně jedno, protože to je drahé a lidi už jsou taky pohodlní a nechtějí se starat. Bylo uzákoněno, že se děti musí starat o své rodiče a musí je alespoň 2x ročně navštívit. Pokud to nebudou dělat, tak jim hrozí vězení. Další věc jsou sociální kredity, to je naprosto nestvůrnej systém. To snad ani Číňan nemůže vydržet dlouhodobě. V dnešní době se v Číně nesmírně utahují šrouby. Je to fašistický stát s tím nejbrutálnějším kapitalistickým systémem, který tady byl v 19stol. (myšleno kapitalismus) Já prostě nevěřím, že tohle může jet do nekonečna. Navíc snad všechny státy sousedící s Čínou, tak se proti ní vymezují (vyjma KLDR). Čína se sama svým agresívním chováním izoluje.......jednou to tam bouchne.Skrýt celý příspěvek

          • mudry.udrzbar
            15:16 11.02.2022

            predpokladam, že myslíš Lukáš Codra - Na vlastní Čočík - tak je na prvy pohlad regulerny agent cinskej propagandy. Staci Čínu navstivit sám, alebo si precitat/pozriet nieco od ...Zobrazit celý příspěvek

            predpokladam, že myslíš Lukáš Codra - Na vlastní Čočík - tak je na prvy pohlad regulerny agent cinskej propagandy. Staci Čínu navstivit sám, alebo si precitat/pozriet nieco od nezavislych cestovatelov.Skrýt celý příspěvek

          • GlobeElement
            15:20 11.02.2022

            Je to tak. Aby se Číňan oženil, musí mít byt, ale byt je v Číně příšerně drahá věc. Takže mít dítě leze do peněz. Navíc ne každý byt, který je zakoupen, se dá použít k bydlení. ...Zobrazit celý příspěvek

            Je to tak. Aby se Číňan oženil, musí mít byt, ale byt je v Číně příšerně drahá věc. Takže mít dítě leze do peněz.
            Navíc ne každý byt, který je zakoupen, se dá použít k bydlení. Spousta z toho jsou čistě investiční stavby, reálně nepoužitelné, vhodné jen jako forma uložení peněz. To jsou ta města duchů.

            Na konci loňského roku začaly ceny domů prudce padat, i více než o 20%, což vypadá jako pomoc pro lidi bez nemovitostí, ale vzhledem k tomu, že Číňané investovali své úspory (a často i úvěry z bank) do nemovitostí to je naopak docela průšvih.

            https://asia.nikkei.com/Busine... Skrýt celý příspěvek

          • DanCZer
            15:41 11.02.2022

            Lukáš Codr není žádný agent Číny - jen tam žije a pokud se nepletu, tak má buď čínskou přítelkyni, nebo manželku a tudíž by jeho "přílišná otevřenost" mohl způsobit jeho příbuzným ...Zobrazit celý příspěvek

            Lukáš Codr není žádný agent Číny - jen tam žije a pokud se nepletu, tak má buď čínskou přítelkyni, nebo manželku a tudíž by jeho "přílišná otevřenost" mohl způsobit jeho příbuzným značné problémy. Tudíž bych zatím nehledal jeho osobnostní kvality, ale spíše výkonnost čínského systému sociálního kreditu a státního sledovacího aparátu.Skrýt celý příspěvek

          • mudry.udrzbar
            16:20 11.02.2022

            DanCZer

            tak miesto agent cinskej propagandy mozeme pouzit influencer plateny cinskymi statnymi firmami. Nie nahodou jeho videa vysiela mall tv z PPF

            DanCZer

            tak miesto agent cinskej propagandy mozeme pouzit influencer plateny cinskymi statnymi firmami. Nie nahodou jeho videa vysiela mall tv z PPF

          • alzaw
            01:39 13.02.2022

            Tedy obviňovat zrovna Cocika z propagandy je docela slušný úlet, ste toho řizka asi ještě neviděli. Doporučuju třeba https://www.youtube.com/watch?... kde se k tomu ...Zobrazit celý příspěvek

            Tedy obviňovat zrovna Cocika z propagandy je docela slušný úlet, ste toho řizka asi ještě neviděli. Doporučuju třeba https://www.youtube.com/watch?... kde se k tomu vyjadřuje.

            Přesná je tam jeho charakteristika Etzlera a obecně našich medií. Celou dobu reportoval o 1% číňanů, kteří mají problémy s režimem. Co mezitím dělá zbývajících 99% si holt musíte zjistit sami, pokud o to máte zájem. Nepříjemné překvapení nelze vyloučit.Skrýt celý příspěvek

          • stepan
            13:02 13.02.2022

            Pokud je Cocik agentem Ciny, co pak ma vypravet takovy Zuckerberg, Musk nebo Bidenuv syn Hunter. A tisice ...Zobrazit celý příspěvek

            Pokud je Cocik agentem Ciny, co pak ma vypravet takovy Zuckerberg, Musk nebo Bidenuv syn Hunter. A tisice dalsich.

            https://www.dailymail.co.uk/ne... Skrýt celý příspěvek

        • Poly
          14:10 11.02.2022

          Extrémně vyzbrojené státy s pokročilou technikou nemusí být nutně bohaté. Stačí srovnat některé ekonomicky velmi výkonné státy EU a jejich reálnou připravenost armády a pak Rusko. ...Zobrazit celý příspěvek

          Extrémně vyzbrojené státy s pokročilou technikou nemusí být nutně bohaté. Stačí srovnat některé ekonomicky velmi výkonné státy EU a jejich reálnou připravenost armády a pak Rusko. Ať je tam to zaostávání jaké chce, tak konflikt třeba Německa bez pomoci kohokoli jiného a Ruska by dopadl asi tak, že vítězem by bylo Rusko. Totalitní režimy mají výhodu v tom, že klidně oberou lidi o sociální výhody a jistoty a prachy utopí v armádě. A to Čína umí velice dobře.
          Aktuálně je síla Číny z našeho pohledu nedoceněná. Konflikt v Pacifiku by pro USA nedopadl dobře.Skrýt celý příspěvek

          • Rase
            14:25 11.02.2022

            Pokud se bude moct USA v Pacifiku opřít o pomoc spojenců v podobě Japonska, Taiwanu, Koreji a Austrálie atd. tak zde ještě dlouho bude velká šance minimálně na vyrovnání sil (Číny ...Zobrazit celý příspěvek

            Pokud se bude moct USA v Pacifiku opřít o pomoc spojenců v podobě Japonska, Taiwanu, Koreji a Austrálie atd. tak zde ještě dlouho bude velká šance minimálně na vyrovnání sil (Číny s pomocí Ruska). Minimálně by se daly ustát i velké závody ve zbrojení.Skrýt celý příspěvek

          • Poly
            14:40 11.02.2022

            Rase To určitě, ale jak vidno proti jedné Číně musí stát několik vysoce vyspělých států. V některých oblastech Čína předběhla všechny zmíněné. Problém bude přetrvávat, dokud ...Zobrazit celý příspěvek

            Rase
            To určitě, ale jak vidno proti jedné Číně musí stát několik vysoce vyspělých států. V některých oblastech Čína předběhla všechny zmíněné. Problém bude přetrvávat, dokud zahraniční společnosti nepochopí, že dlouhodobý výroba v Číně je nakonec sežere. U automobilek už to začalo. Škodovka by mohla vyprávět.Skrýt celý příspěvek

          • The88
            15:12 11.02.2022

            Poly: ale to je prece normalni cyklus - takhle vyrostlo ve 20.stoleti Japonsko, takhle vyrostla na prelomu stoleti Jizni Korea a ted ve 21.stoleti takhle roste Cina. Ta ma oproti ...Zobrazit celý příspěvek

            Poly: ale to je prece normalni cyklus - takhle vyrostlo ve 20.stoleti Japonsko, takhle vyrostla na prelomu stoleti Jizni Korea a ted ve 21.stoleti takhle roste Cina. Ta ma oproti tem svym sousedum vyhodu obrovskych lidskych a prirodnich zdroju. Ale tak, jako Japonsko nakonec USA zdaleka nepohltilo (v 80. a 90. letech se tim dost strasilo), ani Cina neporoste do nebe. To ale neznamena, ze nevytvori protivahu USA. Pohrdat Cinou je chyba.Skrýt celý příspěvek

          • Badysak
            18:21 11.02.2022

            Lol bez použití atomovek nemá Rusko šanci nahrazovat ztráty techniky viz. počty modernizovaných T72 natož novovýroba. A vypálená zem je k ničemu viz. ultrabohatá Sibiř.

            Lol bez použití atomovek nemá Rusko šanci nahrazovat ztráty techniky viz. počty modernizovaných T72 natož novovýroba. A vypálená zem je k ničemu viz. ultrabohatá Sibiř.

          • Poly
            21:38 11.02.2022

            The88 Ne to není normální. Japonsko zbohatlo díky tomu několika faktorů. Zásadním z nich je USA. Během Studené války USA potřebovaly spojence, který nebude smrdět komunismem. A ...Zobrazit celý příspěvek

            The88
            Ne to není normální. Japonsko zbohatlo díky tomu několika faktorů. Zásadním z nich je USA. Během Studené války USA potřebovaly spojence, který nebude smrdět komunismem. A docílit takové stavu bylo možné jen v případě, že se budou mít dobře. Proto se jim dostalo značného přístupu ke know-how a zároveň jim USA pomohly vstoupit na různé trhy. Taky pochopili to, co mnozí ne a to fakt, že pokud mají něco vyrábět, musí mít vlastní stroje i když se bud jednat o vysoce pokročilé zařízení. Ukázkovým příkladem je litografie. Pak měli docela štěstí. Na ropné krizi vydělaly japonské automobilky, protože nabídly malé auta s malou spotřebou. Tím se Toyota pevně uchytila na americkém trhu. Ropná krize se stala rozhodujícím zlomem v existenci Toyoty. A ostatní malé japonské automobilky stejně tak. To jen tak pro příklad.
            V Asii je vidět, že koho si oblíbila USA, ten zbohatl. Typicky JK, Japonsko a Taiwan.
            Ani jedna z těchto zemí nepoužívá polovinu rozvědky k průmyslové špionáži. To dělá Čína. Ani jedna z těch zemí nezasívá semínko nenávisti vůči USA ve vlastních lidech. To dělá Čína.Skrýt celý příspěvek

          • The88
            04:29 14.02.2022

            Poly: vzdyt Cina take s USA spolupracovala, diky "dolozce nejvyssich vyhod" zacali americke firmy vyrabet v Cine. Ale je to tezka vaha a podrizena pozice (vuci USA) ji samozrejme ...Zobrazit celý příspěvek

            Poly: vzdyt Cina take s USA spolupracovala, diky "dolozce nejvyssich vyhod" zacali americke firmy vyrabet v Cine. Ale je to tezka vaha a podrizena pozice (vuci USA) ji samozrejme nemohla dlouhodobe uspokojit... Je to jedna z nejstarsich kultur na svete a velkou cast historie byla nejmocnejsi a nejvyspelejsi risi sveta. Respekt je na miste, USA si ale bohuzel zvykly na ostatni koukat z patra...Skrýt celý příspěvek

          • Roland
            09:04 14.02.2022

            To The88:

            Je to tak - zatím co mi počítáme v intervalech volebního období, rusko v intervalu životnosti Lenina/Stalina/Putina, tak Čína počítá na generace

            To The88:

            Je to tak - zatím co mi počítáme v intervalech volebního období, rusko v intervalu životnosti Lenina/Stalina/Putina, tak Čína počítá na generace

    • jj284b
      17:02 11.02.2022

      Tak to jedine ak budu mat nejaky bager volny.. lebo len nedavno mali dost roboty ked museli tahat tanky z ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak to jedine ak budu mat nejaky bager volny.. lebo len nedavno mali dost roboty ked museli tahat tanky z blata:

      https://defence-blog.com/over-... Skrýt celý příspěvek

  • Zbyněk
    12:30 11.02.2022

    "Rychlý pokrok je možný díky širokému uplatnění digitálního inženýrství". To je toho, takoví Rusové používají inženýrství reverzní a jak jim to pěkně všechno, pokud není moc vlhka ...Zobrazit celý příspěvek

    "Rychlý pokrok je možný díky širokému uplatnění digitálního inženýrství".
    To je toho, takoví Rusové používají inženýrství reverzní a jak jim to pěkně všechno, pokud není moc vlhka a neřádí příliš dřevomorka, pěkně létá.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...