Američané nabízejí ČR letouny F-35A Lightning II. Kolik to bude stát?

Američané nabízejí ČR letouny F-35A Lightning II. Kolik to bude stát?
F-35A Lightning II/ John Torcasio; CC BY-SA 4.0 (Zvětšit)

V roce 2027, resp. v roce 2029 (v případě využití opce), končí pronájem 14 švédských stíhaček JAS-39C/D Gripen. Již nyní je nejvyšší čas mluvit o dalším osudu nazdvukových taktických bojových letadel ve Vzdušných silách Armády České republiky (VzS AČR). Podle dnešního článku na Aktuálně.cz se České republice nabízí možnost koupit „stíhačky“ F-35 Lightning II.

Podle portálu Aktuálně.cz trvá výroba nových nadzvukových taktických letounů tři roky, výcvik pilotů a pozemního personálu jeden až dva roky a akviziční řízení také rok až dva. Od začátku akvizičního řízení až po dodávku prvních letounů tak může uběhnout sedm let.

S výcvikem pilotů a členů pozemního personálu se ale začíná již před dodáním letounů. Každopádně mluvíme minimálně o pěti letech od začátku výběrového řízení až po získání prvního stroje.

Problém je, že čím později začne výběrové řízení, tím lepší bude vyjednávací pozice Švédů, kteří pak budou diktovat podmínky prodloužení kontraktu. „Tohle si moc dobře uvědomují oni [Švédové], ale i Američané,“ dodává expert citovaný Aktuálně.cz. „Platíme za tento kontrakt (pronájem Gripenů ‒ pozn. red.) velmi draze a stíhačky přitom nejsou naše. Jejich nasazení limituje i smlouva se Švédy,“ uvádí zase bývalý náčelník Generálního štábu Jiří Šedivý.

O možném nákupu F-35A Lightning II se letos v září během návštěvy New Yorku měl zmínit i český premiér Andrej Babiš. Američané situaci v ČR znají a jsou údajně připraveni předložit nabídku na prodej jak nejmodernějších F-35A Lightning II, tak letounů F-16 (zřejmě nejnovější verzi F-16C/D Block 70/72),

„Vede se o tom velmi živá konverzace. My jsme optimisté ‒ doufáme, že to budou americké stroje,“ uvedl Eric Stewart, zakladatel a prezident sdružení ACEBA (American-Central European Business Association), která sdružuje velké americké firmy a investory se zaměřením na střední a východní Evropu. Právě se zástupci ACEBA se ministr obrany Metnar setkal ve Washingtonu, při příležitosti podpisu vrtulníkové smlouvy.

Také armáda zvažuje alternativy k pronájmů Gripenů. „Bylo mi řečeno, že se pracuje na analýzách, které počítají i s jinými stroji, než máme doposud,“ uvedla poslankyně Jana Černochová po setkání s náčelníkem Generálního štábu Alešem Opatou. 

Případný nákup F-35A bude jasným signálem o strategickém spojenectví ČR se Spojenými státy. Cílem tohoto článku ale není řešit politiku ani geopolitiku nákupu (to řešíme v jiných článcích).

V každém případě F-35 nakupuje Nizozemsko, Dánsko, Belgie, Norsko, Velká Británie, Itálie, Polsko a spekuluje se o zájmu Finska, Maďarska, Řecka, Rumunska, Švýcarska a Španělska. Jednoduše F-35A bude v následujících desetiletích jednoznačně nejrozšířenější letoun zemí NATO.

Pokud pomineme F-16 a zůstaneme u souboje řešení F-35A vs. Gripen, můžeme s klidem říct, že F-35A je dalece pokročilejší letoun než Gripen (včetně nejnovější verze Gripen E/F) a nabízí mnohem větší bojové možnosti. Podle Aktuálně.cz také americká strana v neformálních rozhovorech preferuje dodávky F-35A místo generačně starších F-16.

Podstatnou otázkou ale není to, zda F-35A je vyspělejší než Gripen či F-16C/D Block 70/72, ale to, zda nákup letounů zvýší celkovou obranyschopnost a postavení České republiky, a to nejen ve vojenské oblasti, ale také zahraničně-politické, ekonomické či průmyslové .

Velmi snadno totiž nákup špičkových, ale velmi drahých a složitých F-35A může obranyschopnost ČR naopak snížit. Nač jsou nám supermoderní stroje, které neufinancujeme a nevyužijeme, a peníze budou chybět v jiných oblastech?

Nemluvě o tom, že České republice chybí lidské zdroje. Je tedy nutné zvážit, zda lze pro provoz F-35 nejen vycvičit, ale z dlouhodobého hlediska také udržet, dostatek kvalitních pilotů a členů obsluhy. Samozřejmě bez dopadu na jiné oblasti obrany.

Zkusme tedy spočítat, kolik zaplatí čeští daňoví poplatníci za nákup F-35A. Aktuálně.cz ve svém článku cituje zdroje z letectva, který mluví o potřebě zvýšit počet nadzvukových proudových letadel VzS AČR na dvě letky, tedy 24 letounů. Držme se tedy tohoto počtu.

V poslední době americká agentura DSCA (Defense Security Cooperation Agency) povolila prodej F-35A do Evropy v následujících počtech a maximálních cenách:

 • Polsko, 32 F-35A za 6,5 miliardy dolarů;
 • Belgie, 34 F-35A za 6,53 miliardy dolarů.

Jedná se o maximální ceny. Belgie nakonec získala 34 letounů za 4,4 miliardy dolarů. Belgická vláda odhadla provozní náklady své flotily F-35A po dobu 40 let na 12,4 miliardy euro, tedy 13,84 miliardy dolarů. Na podobnou částku se dostane jistě i Polsko.

V roce 2016 Dánsko objednalo 27 letounů F-35A za 3,1 miliardy dolarů. Dánská vláda odhadla náklady na 30 roků dlouhý životní cyklus F-35A na deset miliard dolarů. V dánském mediálním prostoru ale padaly i další částky, v roce 2016 tehdejší dánský ministr obrany Peter Christensen uvedl částku 8,6 miliardy dolarů, ale dánské rádio Radio24syv přišlo s částkou 15 miliard dolarů.

Dlužno dodat, že všechny částky jsou beze zbraní. Problém také je, že prakticky nic nevíme o podmínkách dodávek F-35A do zmíněné trojice zemí. Například jen provozní zázemí, tedy úroveň toho, v jakém rozsahu lze vlastními silami zajišťovat provoz F-35, může celkovou akviziční cenu astronomicky zvýšit. Nemluvě o náhradních dílech (jeden motor pro F-35 stojí 13 milionů dolarů), službách, podpoře atd.

Lze ale s klidem říct, že nákup 24 českých stíhaček F-35A bude stát kolem tři miliard dolarů, tedy 68,5 miliardy Kč v dnešních cenách a jejich provoz (letové náklady, servis, výcvik, opravy, modernizace, technická podpora atd.) během 30 let příjde české daňové poplatníky na dalších zhruba 10 miliard dolarů, tedy 228 miliard Kč (vycházíme z dánských odhadů). Jednotková cena F-35A je přitom 80 milionů dolarů.

V každém případě případný nákup půjde přes systém zahraničního prodeje FMS (Foreign Military Sales), takže prodejní cena bude transparentní a nebude se lišit od toho, za jakou cenu F-35 nakupují Ozbrojené síly Spojených států nebo zahraniční zákazníci. „Handlovat“ o ceně nabídnuté DSCA lze jen omezeně, cenu lze srazit především seškrtáním položek v nabídkovém seznamu (počet náhradních dílů, úroveň podpory, pozemní provozní systémy, zbraně, atd. atd.) či sdílení servisních a logistických kapacit s jinými zeměmi.

Pokud tedy vše rozdělíme na 30 let, tak nákup a provoz 24 F-35A přijde Českou republiku ročně průměrně na ~10 miliard Kč. Nyní ČR přitom za pronájem 14 Gripenů platí 1,7 miliardy Kč ročně. Pro rok 2019 představuje 10 miliard více než 15 % rozpočtu českého ministerstva obrany. Pokud dosáhne rozpočet ministerstva obrany 2 % HDP (130 miliard Kč), půjde o 7,7 % rozpočtu.

Zda půjde skutečně o 10 miliard Kč, nebo třeba osm či dokonce více není samozřejmě jasné (30 roků je dlouhá doba), ale Vláda ČR musí v takových relacích bezpodmínečně nutně uvažovat. A to i přesto, že některé roky budou provozní výdaje daleko nižší, ale některé roky zase daleko vyšší.

Neřešíme přitom nákup zbraní ani masivní investice do modernizace leteckých základen. Na druhou stranu tyto investice české letectvo VzS AČR musí provést tak nebo tak. 

Stojí tedy 10 miliard ročně za 24 letounů F-35A za všechny výhody a povinnosti z toho plynoucí? Nemluvíme přitom jen o oblasti vojenství, ale také o našem vztahu se Spojenými státy a okolními sousedy, o statusovém chápání ČR ve světě, o přístupu k špičkovým vojenským technologiím, o našem zahraničním směřování, získání know-how, zapojení průmyslu, ale také o povinostech a úkolech z tohoto nákupu plynoucí.

Zdroj: Polityka, Reuters,The Local, Aktuálně.cz

Nahlásit chybu v článku


Související články

Program Harpyje: Stíhačky F-35A Lightning II pro Polsko

Podle deníku Defense News plánuje Polsko v roce 2025 v rámci programu Harpyje nakoupit stíhačky ...

Belgie jako nový uživatel stíhaček F-35A Lightning II

Po zdlouhavém výběrovém řízení oznámila minulý týden Belgie vítěze tendru na náhradu letounů F-16. ...

Japonsko nakoupí norské stealth střely JSM pro stíhačky F-35A Lightning II

Norská společnost Kongsberg Defence & Aerospace potvrdila prodej unikátních protizemních a ...

Polsko za 32 letadel F-35A zaplatí až 6,5 miliardy dolarů

Prodej 32 víceúčelových taktických stealth letadel páté generace F-35A Lightning II do Polska ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • ABC123
  18:22 04.12.2021

  Vyzerá to tak, že Česku Lockheed ponúka:
  F-16V Block 70/72 a F-35A. Po 18 kusov z obidvoch….

  Kvôli výrobným rýchlostiam a iným faktorom sú ceny týchto dvoch balíkov podobné, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vyzerá to tak, že Česku Lockheed ponúka:
  F-16V Block 70/72 a F-35A. Po 18 kusov z obidvoch….

  Kvôli výrobným rýchlostiam a iným faktorom sú ceny týchto dvoch balíkov podobné, pričom spoločnosť ponúka 18 kusov F-16 alebo F-35.
  Lockheed ponúka F-35 na 78,9 milióna dolárov za jedno lietadlo. Čo je zhruba o 11 miliónov USD nižšia za jednotku, ako bola dohodnutá cena pri obstarávaní poľského F-35….

  https://breakingdefense.com/20...
  Skrýt celý příspěvek

 • 3ngelchen
  11:47 23.12.2019

  Offtopic , ale hezky dokument o udrzbe gripenu, ktery cloveku pomuze udelat si urcitou predstavu...

  https://www.youtube.com/watch?...

  Offtopic , ale hezky dokument o udrzbe gripenu, ktery cloveku pomuze udelat si urcitou predstavu...

  https://www.youtube.com/watch?...

 • krllo
  20:19 22.12.2019

  V šedesátých letech jsme měli cca 900 ks MiG 15,17,19.

  V šedesátých letech jsme měli cca 900 ks MiG 15,17,19.

 • Kichot
  09:36 20.12.2019

  S tou ekonomičností provozu Jas 39 bych byl opatrný. Nejsou žádné relevantní údaje. Ale když zapojíme logiku: To letadlo má motor z F18 nevím , že by to by na něm Volvo udělalo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  S tou ekonomičností provozu Jas 39 bych byl opatrný. Nejsou žádné relevantní údaje. Ale když zapojíme logiku: To letadlo má motor z F18 nevím , že by to by na něm Volvo udělalo nějaký zázrak a tak zlepšili spotřebu, spolehlivost a servisní nenáročnost. Drak letadla standart dokonce bych řekl , že díky použití kachních křídel bude zas náročnější na údržbu. Hydraulika, elektronika standart , radar ještě klasický, oproti EASA pohyblivé části tudíž větší náročnost údržby atd. Jedině co mě napadá , že Švédi mají jinou filozofii servisu než Amíci, Víc věcí se asi dá dělat na základně, ale stejně jen do určitého počtu hodin. Prostě bych řekl , že třeba s F16v to bude srovnatelné ,spíš horší, protože Gripenů je málo a musí se nějak zaplatit. A když vezmu , že nejsme ani vlastníky tak je otázka co nabídnou a jak to bude výhodné... Ale zas bude mít nalétáno jen půl životnost a je škoda , že není naše, to by dost měnilo situaci. Je prostě potřeba zjistit s čím vyrukují Švédi a nejen podle tohoto se zařídit.
  Skrýt celý příspěvek

  • Matesaax
   22:28 21.12.2019

   Gripen je provozně mnohem levnější,než jakékoliv americké letadlo,to je známý fakt,takže tady není potřeba o tom nějak spekulovat.Byl stavěný tak,aby byl provozně levnější než ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Gripen je provozně mnohem levnější,než jakékoliv americké letadlo,to je známý fakt,takže tady není potřeba o tom nějak spekulovat.Byl stavěný tak,aby byl provozně levnější než Viggen a snadno obsluhovatelný vojáky základní služby.Souhlasím,že důležité bude s jakou nabídkou přijde Švédsko,nicméně myslím,že nejlepší možnost bude opravdu pokračovat s Gripeny.Ani mnohem bohatší země si nedovolí po 20 letech měnit bojové letouny.Navíc s Gripeny by byla možnost navýšit počty letadel a mít zas dvě letky bojových letadel,což u F-35 je velmi nepravděpodobné.
   Celkově mi přijde vtipné,jak tady řada lidí řeší,že pokud nekoupíme F-35,tak jsme úplně mimo,že F-35 je budoucnost a Gripen stroj minulosti,ale zároben jim nevadí,že současně kupujeme americké Venomy,které jsou sice osvědčené stroje,ale zároven je to výběhový typ o který si podařilo vnutit pouze naší armádě.
   Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    15:31 22.12.2019

    "Ani mnohem bohatší země si nedovolí po 20 letech měnit bojové letouny."

    Myslíte jako Švédsko, a jejich přechod na E/F?

    Ten zbytek je spíše klasický seznam přání jako od Ježíška, ...
    Zobrazit celý příspěvek

    "Ani mnohem bohatší země si nedovolí po 20 letech měnit bojové letouny."

    Myslíte jako Švédsko, a jejich přechod na E/F?

    Ten zbytek je spíše klasický seznam přání jako od Ježíška, kterých je diskuze plná.
    Skrýt celý příspěvek

   • logik
    17:01 22.12.2019

    Co to je za nesmyslný argument, že jiné země po dvaceti letech letouny nemění???
    Fakt Ti nepřipadá jako demagogie srovnávat situaci, kdy mají země letouny pronajaté, a kdy je mají ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Co to je za nesmyslný argument, že jiné země po dvaceti letech letouny nemění???
    Fakt Ti nepřipadá jako demagogie srovnávat situaci, kdy mají země letouny pronajaté, a kdy je mají koupené?
    Skrýt celý příspěvek

   • pavel rampir
    17:13 22.12.2019

    Pane Metesaaxi tady jsou desítky názorů od čtenářů kteří hodnotí provozní náklady letounů. Někdo má takový názor, někdo jiný- nikdo si ale netroufne říci že Gripen je mnohem ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Pane Metesaaxi tady jsou desítky názorů od čtenářů kteří hodnotí provozní náklady letounů. Někdo má takový názor, někdo jiný- nikdo si ale netroufne říci že Gripen je mnohem levnější v provozu než jakékoliv americké letadlo a že to je známý fakt. To proto že to nikdo neví jistě. Pokuste se přečíst v čem jsou autoři nejistí- co se do nákladů počítá, jaký je systém oprav,atd. Nikdo to neví ale vy ano, takové lidi tady potřebujem.Dokonce letadla ve Švédsku obsluhují vojáci základní služby.... ne že by ji znova nezavedli v tomto roce(asi 5000záklaďáků ročně). Ale myslím že po ukončení základního výcviku budou tak akorát moci vytlačit Gripena z hangáru. Vtipné není ani to že existuje možnost zatím teoretická ke koupi F-35. V době ukončení pronájmu žádné jiné nové letadlo k případné koupi nebude a nevíme jak se bude postupovat v jednání s výrobcem dále. F-35 je opravdu budoucnost a současný nákup Vemonů s tou úvahou nemá nic společného.
    Skrýt celý příspěvek

    • technik
     09:23 23.12.2019

     to že vy zvládnete letadlo namalovat neznamená že vyškolený voják základní služby nezvládne provádění nejnižších stupňů údržby draků, avioniky a motorů. To ostatně děli i vojáci ...
     Zobrazit celý příspěvek

     to že vy zvládnete letadlo namalovat neznamená že vyškolený voják základní služby nezvládne provádění nejnižších stupňů údržby draků, avioniky a motorů. To ostatně děli i vojáci základní služby v naší armádě, byť pod dohledem technika letky.
     Skrýt celý příspěvek

     • pavel rampir
      10:53 23.12.2019

      Děkuji za reakci. Proto za VS byla Střední vojenská letecká škola v Prešově pane. Každý rok vycházelo na stovku profesionálních vojáků v praporčických hodnostech . Každý studoval ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Děkuji za reakci. Proto za VS byla Střední vojenská letecká škola v Prešově pane. Každý rok vycházelo na stovku profesionálních vojáků v praporčických hodnostech . Každý studoval jiný - obor drakař, motorář, výzbrojář, elektro . To byl základ odborníků kteří udr´žovali stroje v chodu. Vojáci základní služby dělali to na co nebylo třeba býti odborníkem. To nesníží náklady ale spíše naopak- musíš je živit a oni by v civilu udělali zdaleka více odborné práce svého oboru.
      Jinak pokud si myslíte že jediné co jsem měl společného s letectvem je kreslení tak prostě tomu tak není....
      Skrýt celý příspěvek

   • Storm
    09:23 26.12.2019

    Matesaax
    Proč lžeš? Copak letectvo AČR nedisponuje dvěmi letkami bojových letadel? Copak 212. Taktická letka nemá bojové letadla? To nemluvě o tom, že vrtulník je taky ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Matesaax
    Proč lžeš? Copak letectvo AČR nedisponuje dvěmi letkami bojových letadel? Copak 212. Taktická letka nemá bojové letadla? To nemluvě o tom, že vrtulník je taky letadlo...
    Proč lžeš? On nám Venoma někdo nutil?
    Proč lžeš? Copak ho bude používat pouze AČR?

    Je hezké jak jsou někteří diskutující zaslepení, najednou neoperujou s počtem vyrobených kusů, protože se jim to nehodí, ale kvalitu posuzují podle počtu uživatelů... ( pro ně je asi i F-22 Raptor šmejd, protože ho používají jen v USA ) Zajímalo by mě, kolik bude nakonec vyrobeno takových H145M, nebo nám nabízeným AW139M? ;)
    Skrýt celý příspěvek

  • balm
   08:07 24.12.2019

   Ale jsou a každý výrobce - konkurent disponuje celým oddělením analytiků, kteří se velice přesnými odhady zabývají. Skutečnost, že se nezveřejňují na Wiki s velkým poutačem na tom ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Ale jsou a každý výrobce - konkurent disponuje celým oddělením analytiků, kteří se velice přesnými odhady zabývají. Skutečnost, že se nezveřejňují na Wiki s velkým poutačem na tom nic nezmění. Až na to, že něco jako standard (proboha, standart a standard jsou dvě slova zcela odlišných výrazů) vlastně neexistuje. Využívají se redukované konstrukce časem osvědčených materiálů, spojovací materiály, ale žádný standard napříč výrobci vůbec neexistuje.

   Vůbec celá ta logika je taková "hodně jednoduchá", korunovaná posedlostí AESA. Vlastně postavená na hlavu, ale co, účel očividně splnila. Zeptejte se potom na Slovensku, jak dlouho zabere defektoskopie jednoho křídla, životnost slotů, klapek ... a spadne Vám čelist.
   Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    11:51 24.12.2019

    Všichni mají daná oddělení co řeší údržbu a ekonomickou náročnost provozu, ale asi jen to Švédské pracuje. Ale zato z omezenými náklady na vývoj...

    Sám moc dobře víte, že každé ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Všichni mají daná oddělení co řeší údržbu a ekonomickou náročnost provozu, ale asi jen to Švédské pracuje. Ale zato z omezenými náklady na vývoj...

    Sám moc dobře víte, že každé použité technické řešení je výměna něco za něco.
    Skrýt celý příspěvek

    • balm
     13:36 24.12.2019

     Každý výrobce a provozovatel musí řešit povinné servisní úkony, stejně tak každý výrobce a stát se snaží získat maximální přehled o konkurenci. Přirozené a zdravé.

     Samozřejmě a ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Každý výrobce a provozovatel musí řešit povinné servisní úkony, stejně tak každý výrobce a stát se snaží získat maximální přehled o konkurenci. Přirozené a zdravé.

     Samozřejmě a proto, nebo právě proto se neuchyluji k zjednodušování. Ono hledat defekt u F-35 na křídle znamená 180 osobo hodin (křídla jak na potvoru vyrábí společnost Boeing). Tak to prostě je, protože u pokročilých kompozitů, pryskyřic i RAM materiálů se exponenciálně zvyšují nároky na údržbu. Servisní předpis umožňuje provádět rychlé opravy pomocí pryskyřicového přeplátování, broušení a nanesení nátěru, pouze plochy 4 cm2 potahu. Servisní postup zahrnuje, kromě samotné opravy, i ultrazvukovou defektoskopii a endoskopii z důvodu šíření trhlin a samozřejmě lokálně se otestuje odolnost EM izolace. Předepsaný rozsah opravy v rozsahu 22 osobo hodin. Jakékoliv větší poškození musí být provedeno opravou celého segmentu potahu s předepsanou povinnou prohlídkou defektů struktury (v rozsahu předepsaných 68 osobo hodin) k vyloučení dalších poškození. Dále se provádí standardní testování - přetěsnění, tlakování, ověření těsnosti spojů. Předpis servisní opravy vyžaduje odvezení stroje do EM komory, kde se musí opět ověřit odolnost a homogenita proti vniknutí elektromagnetickým vlivům v plném rozsahu. Tedy stroj se tam dotlačí, zvedne se a musí být podroben všem předepsaným zkouškám. Důvod je prostý, do konstrukce se nesmí dostat nežádoucí elekromagnetické vlnění. Stručně řečeno s každým vyrobeným křídlem se odváží i tlustá příručka obsahující detailní popis servisních úkonů a postupů. Servisní příručky a zkušenosti neslouží jen k vybudování dokonalejšího a efektivnějšího zázemí, ale také jako povinná četba pro budoucí konstrukce a vývoj. Proti tomu jsou stroje Saab něco jako VW, natankuj a leť. Čím pokročilejší stroj (materiály, senzory, elektronika, ...) tím větší nároky na údržbu.

     Moderní a technologicky vyspělé materiály značně vylepšují vlastnosti, prodlužují životnost a ulehčují údržbu ... nezpochybnitelný fakt, který se prodává světu daňových poplatníků. Bohužel v ideálním světě. Temnou stránkou jsou opravy a poškození, nároky na technické zázemí, včetně kvalifikace lidských zdrojů. A to se už nehodí a nezapočítává.
     Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      08:43 25.12.2019

      Na Slovensku si, ale nekupily F-35 co tu popisujete, ale jen F-16.

      Zase všechny tyhle kontroly, postupy mají udržet to letadlo v bezvadném stavu. Pokud je neuděláte nevíte v jakém ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Na Slovensku si, ale nekupily F-35 co tu popisujete, ale jen F-16.

      Zase všechny tyhle kontroly, postupy mají udržet to letadlo v bezvadném stavu. Pokud je neuděláte nevíte v jakém stavu máte křídlo, ale to se netýká je F-35, to sám víte.
      Představa, že "Gripen" je natankuješ a letíš je poněkud směšná i u vás. Sám ten dokument říká něco jiného. Přitom o jeho bojové hodnotě nerozhoduje to "natankuj a leť", ale jeho senzory, obrana proti těm nepřátelským.

      Děkuji za hezký popis.

      "Temnou stránkou jsou opravy a poškození, nároky na technické zázemí, včetně kvalifikace lidských zdrojů. A to se už nehodí a nezapočítává."

      Investice do lidí byla vždy přínosem. V průsmyslu velice rádi chytnou po odbornících se znalostí práce s těmito materiály.
      Ve skutečností, je chybou těšit se jen z ohýbačky z klasického plechu. Práce sní vás nikam neposune. I když bude určitě levná, ale náhradní díly stejně přijedou ze zemí výrobce.
      Skrýt celý příspěvek

 • technik
  07:01 20.12.2019

  Co myslíte, je někde v F35 ve SW vybavení úkryt přístupový algoritmus pro dálkové ovládání letadla? Je možné neposlušnému státu například odepřít aktualizace SW a tím letadlo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Co myslíte, je někde v F35 ve SW vybavení úkryt přístupový algoritmus pro dálkové ovládání letadla? Je možné neposlušnému státu například odepřít aktualizace SW a tím letadlo uzemnit?
  Skrýt celý příspěvek

  • logik
   08:30 20.12.2019

   A co myslíš, je takový algoritmus v gripenu? Nebo v Su-35? Nebo u Eurofightera?

   Paradoxně (ne že bych tvrdil, že to je argument pro Lightning) nám tato možnost u F-35 vadí méně, ...
   Zobrazit celý příspěvek

   A co myslíš, je takový algoritmus v gripenu? Nebo v Su-35? Nebo u Eurofightera?

   Paradoxně (ne že bych tvrdil, že to je argument pro Lightning) nám tato možnost u F-35 vadí méně, protože vojenký konflikt s USA je ze zemí odkud se dají koupit letadla snad nejméně pravděpodobný (např. švédi se tu už jednou proháněli....).
   Skrýt celý příspěvek

   • technik
    09:59 20.12.2019

    To je otázka do plena. Nemám tušení jaký sdílení datového spojení nebo přístup k datalinku mají druhé strany. Ale všeobecně jakýkoliv on line sledování technického stavu letounu ...
    Zobrazit celý příspěvek

    To je otázka do plena. Nemám tušení jaký sdílení datového spojení nebo přístup k datalinku mají druhé strany. Ale všeobecně jakýkoliv on line sledování technického stavu letounu umožňuje i přístup třetích stran. U gripenu si nejsem jist zda tuto technologii má každopádně i bez aktualizace bude letoschopny.
    Neobavam se samozřejmě konfliktu s USA ale otázkou zda oni zkrze F35 můžou tlačit na pilu.
    Skrýt celý příspěvek

    • logik
     10:23 20.12.2019

     "i bez aktualizace bude letoschopny. "
     A jak víš, že tam ten backdoor už není? A jak víš, kterej z těch updatů, co nám švédi pošlou ten backdoor neobsahuje?

     Zadní vrátka může ...
     Zobrazit celý příspěvek

     "i bez aktualizace bude letoschopny. "
     A jak víš, že tam ten backdoor už není? A jak víš, kterej z těch updatů, co nám švédi pošlou ten backdoor neobsahuje?

     Zadní vrátka může mít kterýkoli software a nejde vyloučit ani náhodou. Zmiňovat jeho riziko jen u jednoho letadla je neobjektivní.

     " ale otázkou zda oni zkrze F35 můžou tlačit na pilu."
     USA můžou tlačit na pilu i u Gripenu, např. nedodat motory (i Volvácký v RM12 jsou napůl vyrobený v USA). U Gripenů jsme závislí na švédsku a ještě navíc na USA a pravděpodobně i na Británii.
     Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     12:00 24.12.2019

     Připojení letounu, případně vojenské techniky do takového systému(aktualizace před startem) by byla zároveň hrozba pro uzemnění všech jím vybavených letadel. Tedy i těch v USA. ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Připojení letounu, případně vojenské techniky do takového systému(aktualizace před startem) by byla zároveň hrozba pro uzemnění všech jím vybavených letadel. Tedy i těch v USA. Každý stroj musí mít vlastní zálohu posledního funkčního software, čistě z důvodů chyby v aktualizaci.

     Tenhle princip se využívá maximálně u ICBM.
     Skrýt celý příspěvek

 • copy
  21:22 19.12.2019

  Rád bych aby AČR měla to nejlepší a v dostatečných počtech. Přesto si myslím, že pořízení F 35 nedává ekonomický smysl. V počtech o kterých se zde bavíme, ale i stavem v jiných ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rád bych aby AČR měla to nejlepší a v dostatečných počtech. Přesto si myslím, že pořízení F 35 nedává ekonomický smysl. V počtech o kterých se zde bavíme, ale i stavem v jiných složkách armády, kde je také potřeba silně modernizovat a navyšovat počty to nedává ani ten vojenský.
  Skrýt celý příspěvek

  • logik
   21:46 19.12.2019

   Takováto rádobynestranná prohlášení, bez znalosti konkrétních čísel a ceny jednotlivých nabídek, jen ukazují zaujatost autora proti konkrétnímu stroji.

   Takováto rádobynestranná prohlášení, bez znalosti konkrétních čísel a ceny jednotlivých nabídek, jen ukazují zaujatost autora proti konkrétnímu stroji.

   • JardaBrum
    01:52 20.12.2019

    Aha, takže kdo nejde s námi jde proti nám? Mně se to UFO (F-35) vždycky moc líbilo. Ale stejně mi jeho pořízení nedává smysl.

    Aha, takže kdo nejde s námi jde proti nám? Mně se to UFO (F-35) vždycky moc líbilo. Ale stejně mi jeho pořízení nedává smysl.

    • logik
     08:38 20.12.2019

     "Aha, takže kdo nejde s námi jde proti nám? "

     Copy napsal: nechci F-35. Já mu na to odpověděl: říkat nechci něco nechci, když neznám, jaké to je (neznáme relativní cenu vzhledem k ...
     Zobrazit celý příspěvek

     "Aha, takže kdo nejde s námi jde proti nám? "

     Copy napsal: nechci F-35. Já mu na to odpověděl: říkat nechci něco nechci, když neznám, jaké to je (neznáme relativní cenu vzhledem k jiným možnostem), není moudré a je zaujaté. A ty na to odpovíš takto - místo polemizace s argumentem osobním výpadem?

     "Takže, ano, souhlasím: kdo nejde s námi F-35 hatery, jde proti nám, že....", přesně to na Tebe sedí. Ty mne obviňuješ bez sebemenšího argumetu, já jsem svůj názor podložil a ukázal, proč copyho názor není správný.
     Skrýt celý příspěvek

  • segal7
   11:28 20.12.2019

   Pokud se chceš bavit o ekonomice, tak pokud nekoupíme 5. gen. což je v podstatě jenom F-35, ale jenom 4 gen. ( půlek a plusek ať si za to každý dodá podle libosti, kolik chce) tak ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Pokud se chceš bavit o ekonomice, tak pokud nekoupíme 5. gen. což je v podstatě jenom F-35, ale jenom 4 gen. ( půlek a plusek ať si za to každý dodá podle libosti, kolik chce) tak nejekonomičtější (cena/výkon) nebude Grippen ani F-16, ale Kfir NG !!!
   Skrýt celý příspěvek

 • Miroslav
  17:26 19.12.2019

  Najprv by som pochválil kichota za príspevok nižšie. Vystihol to úplne perfektne.

  Celá táto debata je len o tom, či je hodnota X reprezentovaná Gripenom v porovnaní s hodnotou Y ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Najprv by som pochválil kichota za príspevok nižšie. Vystihol to úplne perfektne.

  Celá táto debata je len o tom, či je hodnota X reprezentovaná Gripenom v porovnaní s hodnotou Y ktorú reprezentuje F-35 (ktorá môže byť plus mínus aj 50%) väčšia alebo menšia, a pritom ani tá hodnota X nie je celkom jasná. Potom sa do toho zamiešajú politické preferencie lebo dané hodnoty nemožno presne vyjadriť a každý si píše čo chce s väčším alebo menším úspechom.

  V každom prípade však ČR nie je tak ekonomicky bezvýznamná sila, že by si jednu alebo aj viac F-35 nemohli dovoliť. Je to len o politickej vôli a náladách daňových poplatníkov. Na Slovensku najviac nadávajú na kúpu F-16 za 1,6 mld takí ľudia ktorým vôbec nevadí, že len na jedinej tohtoročnej kauze sa rozkradlo 600 miliónov. Keby sa nekradlo tak ako sa kradne u nás tak máme dnes na 3 letky Raptorov a ešte by zvýšilo na lietadlovú loď
  Skrýt celý příspěvek

 • Larry
  16:56 19.12.2019

  Mašlenka pořízení F-35 pro AČR je fantasmagori a utopie, ekonomicky nemyslitelné.
  I po zlevnění to je mimo možnosti státní kasy.
  Jediné co je politicky a ekonomicky schůdné je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mašlenka pořízení F-35 pro AČR je fantasmagori a utopie, ekonomicky nemyslitelné.
  I po zlevnění to je mimo možnosti státní kasy.
  Jediné co je politicky a ekonomicky schůdné je pořízení 12x Jas39 E/F.
  Skrýt celý příspěvek

  • darkstyle
   17:08 19.12.2019

   Len aby..

   Len aby..

  • Jura99
   17:28 19.12.2019

   S tou ekonomickou nemyslitelností bych to neviděl tak jednoznačně, zatím tu v diskusi vaříme z dost nepřesných čísel 1,7mld vs. 10mld. ročně, které se ovšem po různých korekcích ...
   Zobrazit celý příspěvek

   S tou ekonomickou nemyslitelností bych to neviděl tak jednoznačně, zatím tu v diskusi vaříme z dost nepřesných čísel 1,7mld vs. 10mld. ročně, které se ovšem po různých korekcích začínají přibližovat, nikoliv vzdalovat. Pro verzi gripenu E/F to nejspíš bude zase jinak. F-35A patrně vždy bude dražší, ale abychom se nedivili, že jen o nějakých 20-30%, což je zcela mimo rozlišovací schopnost. Jak tu mnozí správně píšou, obchod má i politický rozměr a mohu mít k USA třeba X výhrad, ale je to asi jediná velmoc, která nás nikdy ani neokupovala ani nezradila, navíc nám několikrát pomohla a v neposlední řadě naše republika vznikla díky souhlasu USA (Wilsona). To že uzbrojili Rusy nás vysvobodilo z té propité říše, čehož dnešní ruská reprezentace dost lituje.
   Skrýt celý příspěvek

   • Larry
    18:26 19.12.2019

    Případná nabídka pro ČR se bude odvíjet nejen od počtu objednaných kusů, ale je tam i ten politicko-ekonomický faktor. Druhá věc je operační použití, spíše využití VzS.
    Podle ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Případná nabídka pro ČR se bude odvíjet nejen od počtu objednaných kusů, ale je tam i ten politicko-ekonomický faktor. Druhá věc je operační použití, spíše využití VzS.
    Podle toho, co je požadováno (mise airpolicing) , by se hodila akvizice 6x nebo 12x Jas39 Gripen, nebo vrtulníky AH-1Z. Obávám se, že jedno nebo druhé.
    Ruské reprezentaci je naprosto jedno co se děje v ČR nebo střední EU pokud se do nich nenavážíme, nebo nezískávají přesvědčení, že je ohrožujeme (viz kauza radar Brdy) Po roce 90 se orientovali a dodnes orientují na země Bricsu a ŠOSu. Pro ně je partner Čína, Indie, Irán, Pakistán. Ani se Rusové nesnaží nám nabízet svoji vojenskou techniku v tendrech MO.
    Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     19:51 19.12.2019

     Larry
     /Ruské reprezentaci je naprosto jedno co se děje v ČR nebo střední EU pokud se do nich nenavážíme, nebo nezískávají přesvědčení, že je ohrožujeme/
     Tomu snad ani sám nevěříte.
     Zobrazit celý příspěvek

     Larry
     /Ruské reprezentaci je naprosto jedno co se děje v ČR nebo střední EU pokud se do nich nenavážíme, nebo nezískávají přesvědčení, že je ohrožujeme/
     Tomu snad ani sám nevěříte.
     Skrýt celý příspěvek

     • Larry
      08:01 20.12.2019

      Ne, vůbec nechápete, že oni mají ten svůj prostor kde je podle hesla "žij a nech žít" necháte existovat a oni si vás nevšímají. Měl jste je někdy za sousedy??
      Já ano a byli docela ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Ne, vůbec nechápete, že oni mají ten svůj prostor kde je podle hesla "žij a nech žít" necháte existovat a oni si vás nevšímají. Měl jste je někdy za sousedy??
      Já ano a byli docela přátelští. Mnohokrát jsme po večerech diskutovali o politice.
      I u vodky. Tak jako my nemáme rádi r.68, oni nemají rádi čsl. legionáře.
      Nejdříve jsme je naštvali radarem v Brdech. Nemějte obavy, jsou tam lidé, kteří znají fyziku , umějí počítat a udělali si matematickou simulaci. Zajímal jsem se o to tehdy a dnes vím, že nám Klvaňa a spol. lhali. S Iránem to nemělo nic společného. Navíc Rusové nabídli jednu variantu kontroly možných Iránských ICBM. NATO ji odmítlo, proč?? To mě bylo jasné hned. Otázka Krymu byla a je jen politické žvanění . Tam se už nic měnit nebude. Rusům i Ukrajincům je naprosto jasné, že za Ukrajinu nikdo nehne ani prstem, stejně jako za ČSR v r.38.
      Pokud budou mít Rusové zájem, zaměří se na V4. Stačí připomenout Polákům jejich nárok na Těšínsko a Kladsko, na to oni slyší. Maďaři také nemají v oblibě Slováky a Orbán je proti Čaputové silná osobnost.
      Skrýt celý příspěvek

     • logik
      08:51 20.12.2019

      "žij a nech žít"
      Jasně. Ukrajinu nechali žít....

      "Měl jste je někdy za sousedy??"
      Ty jsi rasista? Že zaměňuješ ruskou národnost a ruský stát? Ják souvisí sousedství ruské ...
      Zobrazit celý příspěvek

      "žij a nech žít"
      Jasně. Ukrajinu nechali žít....

      "Měl jste je někdy za sousedy??"
      Ty jsi rasista? Že zaměňuješ ruskou národnost a ruský stát? Ják souvisí sousedství ruské národnosti s tím, jak se chová ruský stát?

      "Tak jako my nemáme rádi r.68, oni nemají rádi čsl. legionáře."
      A to srovnáváš? To jsi tedy pěkný demagog. Legionáři se v Rusku postavili zvrhlému totalitnímu režimu za občanské války. 68 sem vpadli sověti aniž tu byla jakákoli válka, aby ten zvrhlý totalitní režim udrželi.

      "umějí počítat a udělali si matematickou simulaci"
      Samozřejmě. Ale bohužel v ČR existují lidé, kteří počítat neumějí a tak jim jejich lži sežrali....
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      09:10 20.12.2019

      Larry
      Tady se pochopitelně nebavíme o Rusech se kterými provozujete družbu, ale o ruském státu.To jak se o nás nezajímají bylo krávě vidět na to jaké pozdvižení z ruské strany ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Larry
      Tady se pochopitelně nebavíme o Rusech se kterými provozujete družbu, ale o ruském státu.To jak se o nás nezajímají bylo krávě vidět na to jaké pozdvižení z ruské strany vyvolalo rozhodnutí malého českého městečka postavit pomník jejich krajanům kteří jsou momentálně v nemilosti. To mimochodem ukázalo jak ´je v nich zakořeněn bolševický výklad dějin a uctívání Stalina. Což více méně potvrzuje i to co říkáte o vztahu Rusů k našim legionářům.
      Proslovy těchto pánů v ruské státní televizi jasně ukazují všem jak o nás rusové smýšlí a jak nás chtějí nebo nechtějí ovládat.
      https://www.youtube.com/watch?...
      https://www.youtube.com/watch?...
      Mimochodem z celé kazy ROA a ruského přístupu k ní jasně vyplývá jak je to s tou údajnou slovanskou vzájemností.
      Když vidím jaké enormní úsilí dokáže ruský stát vyvinout na takovou marginálii, nechci vidět co dělají v zákulisí když se rozhoduje o něčem opravdu důležitém.
      Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     19:58 19.12.2019

     Pokud by se dokupovali další 4ks AH-1Z stálo by to zhruba 4 miliardy. To je s náklady na pořízení stíhacích letounů neporovnatelné a určitě to nebude v rovině Vipery nebo stíhací ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Pokud by se dokupovali další 4ks AH-1Z stálo by to zhruba 4 miliardy. To je s náklady na pořízení stíhacích letounů neporovnatelné a určitě to nebude v rovině Vipery nebo stíhací letouny.
     Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
     08:17 20.12.2019

     https://ct24.ceskatelevize.cz/...

     Tolik k těm pohádkám o hodném Rusku, kterému je ...
     Zobrazit celý příspěvek

     https://ct24.ceskatelevize.cz/...

     Tolik k těm pohádkám o hodném Rusku, kterému je jedno, co se děje v ČR.
     Ano, Rusové mají "svůj prostor", jak píše Larry, jenomže do něj patří i celá střední a východní Evropa. Kam jednou šlápla noha ruského soldáta, tam je to ruské a hotovo.

     Samozřejmě, že protiraketový štít je i proti Rusku. Jak by taky ne, když Rusko v jednom kuse vyhrožuje jadernými zbraněmi.

     A jak se kryje ruská anexe Krymu, poté, co Putin osobně podepsal smlouvu o uznání hranic s Ukrajinou, s tou pohádkou o tom, že, cituji: "oni mají ten svůj prostor kde je podle hesla "žij a nech žít" necháte existovat a oni si vás nevšímají."
     Skrýt celý příspěvek

     • logik
      08:41 20.12.2019

      "A jak se kryje ruská anexe Krymu...."
      Tak to je zrovna jednoduché. Rusko má svůj prostor, kde když je necháme existovat a nevšímáme si je, tak si nás nevšímají. Jen se ten prostor ...
      Zobrazit celý příspěvek

      "A jak se kryje ruská anexe Krymu...."
      Tak to je zrovna jednoduché. Rusko má svůj prostor, kde když je necháme existovat a nevšímáme si je, tak si nás nevšímají. Jen se ten prostor prostě v čase mění. Dokud si toho nebudem všímat, tak s námi žádný problém nebude. No a když si toho všimneme, tak třeba ten prostor trochu rozšíří a zas s námi žádný problém nebude.... :-)

      To je přeci ten klasický vtip: s kým sousedí SSSR? S kým chce....
      Skrýt celý příspěvek

     • PetrTechnik
      12:29 20.12.2019

      Rusko svoje okolí vnímá jako dva okruhy. První je zájmová oblast s fyzickou přítomností, to je Ukrajina a Pobaltí, pokud se týká Evropy. Potom má zájmovou oblast bez fyzické ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Rusko svoje okolí vnímá jako dva okruhy. První je zájmová oblast s fyzickou přítomností, to je Ukrajina a Pobaltí, pokud se týká Evropy. Potom má zájmovou oblast bez fyzické přítomnosti, to jsou fakticky státy bývalé WS. Určitě netouží po tom obsadit Polsko , Slovensko nebo ČR, nic by tím nezískalo, jen pár desítek milionů nepřátelského obyvatelstva. Je jen na nás , nakolik jim necháme prostor a to platí i pro ostatní , včetně momentálních spojenců.
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      13:24 20.12.2019

      PetrTechnik
      Obsadit nás nebo ostatní státy WS je momentálně mimo možnosti Ruska. To ovšem neznamená že intenzivně nepracují na tom vyvést tyto státy z NATO potažmo EU. Potom by ...
      Zobrazit celý příspěvek

      PetrTechnik
      Obsadit nás nebo ostatní státy WS je momentálně mimo možnosti Ruska. To ovšem neznamená že intenzivně nepracují na tom vyvést tyto státy z NATO potažmo EU. Potom by svůj vliv mohli do střední Evropy projektovat bez omezení.
      Mimochodem když se podívám na počet "diplomatů" na ruské ambasádě mám pocit že jejich přítomnost je poměrně fyzická.
      Skrýt celý příspěvek

     • PetrTechnik
      16:20 20.12.2019

      scotty:
      Mně přijde ,že někteří si večer nelehnou na postel, dokud se pod ní nepodívají, jestli tam neleží schovaný ruský voják. Já jsem přece napsal, že spadáme do ruské zájmové ...
      Zobrazit celý příspěvek

      scotty:
      Mně přijde ,že někteří si večer nelehnou na postel, dokud se pod ní nepodívají, jestli tam neleží schovaný ruský voják. Já jsem přece napsal, že spadáme do ruské zájmové oblasti, jenže pro ně je výhodnější ,aby jsme byli v EU, jsou to otevřená vrátka do NATO, kterého jsme také členy. Ano Ruská federace tu má velmi velkou expozituru, ale ty počty lidí byly odsouhlasené po roce 1989 a dnes se s tím nic nedá dělat. Jedině zrušit s Ruskem diplomatické styky. Rusové vědí, že naše služby klopí všechno podobným službám USA a snadno jim mohou podsunout jakoukoliv dezinformaci, vlastně celému NATO. Nynější stav je pro Rusy asi nejvýhodnější, tak proč to měnit. To nejhorší co můžeme dnes udělat je někdy až směšné západní řiťolezectví. Spoustu obyčejných lidí to irituje, protože to staví do protikladu k jejich každodennímu životu, byť zde žádná souvislost není. A pochybuji ,že třeba Američané o devótnost stojí.
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      22:24 20.12.2019

      PetrTechnik
      Tak samozřejmě, Rusové jsou z našeho členství v NATO jistě neděšení. Stejně tak nadšení jako ze členství Polska, Rumunska a Baltských republik.
      Pokud vás naše ...
      Zobrazit celý příspěvek

      PetrTechnik
      Tak samozřejmě, Rusové jsou z našeho členství v NATO jistě neděšení. Stejně tak nadšení jako ze členství Polska, Rumunska a Baltských republik.
      Pokud vás naše příslušnost k západu irituje tak vás hluboce lituji, ale dokud to vaši přátelé z východu nějak nezařídí tak to tak zůstane.
      Skrýt celý příspěvek

     • TF_HU
      22:24 20.12.2019

      PetrTechnika

      Vaše naivita ohledně zpravodajských služeb mě pobavila. Jakože zpravodajské služby, spolupracující v rámci NATO by nepoznali, že česká služba přinesla dezinformaci? ...
      Zobrazit celý příspěvek

      PetrTechnika

      Vaše naivita ohledně zpravodajských služeb mě pobavila. Jakože zpravodajské služby, spolupracující v rámci NATO by nepoznali, že česká služba přinesla dezinformaci? Tušíte, že naše služby berou ruskou hrozbu vážně, že jo?
      Skrýt celý příspěvek

  • TF_HU
   22:25 20.12.2019

   Larry

   Fakt? A nějakou CBA máte, nebo zase jen vaříte z vody?

   Larry

   Fakt? A nějakou CBA máte, nebo zase jen vaříte z vody?

 • Kichot
  14:34 19.12.2019

  Hlavním problémem pro odpůrce f35 je , že je sděláno v USA a to je celé. Být ve výběru Su 57 tak ti stejní lidé ho budou do krve obhajovat. Už bude najednou důležitý stealth, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Hlavním problémem pro odpůrce f35 je , že je sděláno v USA a to je celé. Být ve výběru Su 57 tak ti stejní lidé ho budou do krve obhajovat. Už bude najednou důležitý stealth, nebude se vůbec brát ohled na ekonomiku provozu, a najednou i argument o nutnosti koupit si přízeň mocného národa bude vyzdvihováno jako plus. A je to vlastně správně bo je to pravda. Což mě přivádí k tomu, že pro nás je bohužel Gripen tou nejhorší varianto kterou jsme vybrali...Je to skvělé letadlo, ale bohužel ne pro nás. Hlavní a nejdůležitější úlohou armády je schopnost odstrašení, vůbec válku nepřipustit. Následně je lepší přenést konflikt na cizí území a až poslední variantou je boj doma. A většina lidí neuvědomuje, že to něco stojí. Měli jsme třicet let štěstí ,ale to nebude furt a Jas 39 je bohužel z různých důvodu špatná volba od začátku. Švédsko nám těžko bude nějakou oporou, není ani v NATO ,ani není světový hráč. O nějakém odstrašujícím efektu 14 letadel nemůže být řeč. To už má větší smysl Eurofighter (Německo jako dominantní ekonomický partner) nebo F16 (USA jako dominantní vojenská síla) dokonce i Su35 (Rusko jako dominantní surovinový partner) ,ale pouze jedno letadlo v sobě kumuluje většinu nejen vojenských a politických požadavků, které tu různě zazněly a to je F 35 a tak to ještě dlouho bude....
  Skrýt celý příspěvek

  • CerVus
   15:57 19.12.2019

   To je stejné smýšlení jako má Miloš pro své odpůrce. Nelíbí se jim má volba, která je jediná správná, tak patři všichni hned do té nejhorší škatule.
   Ono když na to příjde tak ani ...
   Zobrazit celý příspěvek

   To je stejné smýšlení jako má Miloš pro své odpůrce. Nelíbí se jim má volba, která je jediná správná, tak patři všichni hned do té nejhorší škatule.
   Ono když na to příjde tak ani ti Izraelci F-35 nechtěli a byla jim doslova vnucena. I když to budou oni, kdo to letadlo nejspíše opravdu prověří v boji.
   Skrýt celý příspěvek

   • logik
    16:33 19.12.2019

    A jak jim byla prosimtě vnucena?

    A jak jim byla prosimtě vnucena?

    • CerVus
     17:01 19.12.2019

     V rámci vojenské pomoci chtěli od amíků F-15, které jim dávají větší flexibilitu, ale ti jim nabídli jen F-35. Nakonec k nim tedy dostali i oletáne F-15. Loni, když už měli ...
     Zobrazit celý příspěvek

     V rámci vojenské pomoci chtěli od amíků F-15, které jim dávají větší flexibilitu, ale ti jim nabídli jen F-35. Nakonec k nim tedy dostali i oletáne F-15. Loni, když už měli odebrané dvě letky F-35 opět chtěli 25 ks F-15 tentokrát nové X.
     Jako ono je možné že poprvé se prostě rozhodli čekat až se F-35 vyladí, klesne cena a mezitím si obnoví F-15. Nebo to byla jen snaha o smouvání, aby si je mohli jako jediní upravovat dle vlastních potřeb. Každopádně je vidět, že jediné letectvo, které opravdu bojujovalo s protivníkem, který nemá praky a luky na letadla 4 generace stále nezanevřelo a počítá s nimi i do budoucna.
     Skrýt celý příspěvek

     • logik
      17:24 19.12.2019

      Takže tím "vnucena" myslíš, že jim USA dalo to, co jim USA dát chtělo? Teda, takhle nutit bych se nechal. Nechceš mi třeba vnutit auto?

      Jinak F-15 dostanou, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Takže tím "vnucena" myslíš, že jim USA dalo to, co jim USA dát chtělo? Teda, takhle nutit bych se nechal. Nechceš mi třeba vnutit auto?

      Jinak F-15 dostanou, např.
      https://www.timesofisrael.com/...

      Jinak ono to bylo trochu jinak: viz např.
      https://www.upi.com/Defense-Ne...
      "that will serve as a gap-filler for the air force until the JSF arrive"
      Takže evidentně prostě potřebovali letadla a nevěřili, že F-35 se dostanou do operační způsobilosti včas. To, jestli je "přinutili koupit F-35", nebo "přesvědčili, že se to stihne" je jen otázka interpretace - ovšem vzhledem k tomu, že se to stihlo...

      A konečně, ano, na údery v radiu 1000km+, na tyto účely mohou být F-15 lepším letadlem, než F-35. Jednomotorák má prostě kratší dolet a unese méně zbraní. A?
      F-35 vlastnostma (výkon motorů, nosnost) vyrovnala F-15Cčko, ale moderní F-15 je pochopitelně v těchto parametrech dál. A?
      Skrýt celý příspěvek

   • Kichot
    17:00 19.12.2019

    Tak netvrdím, že je to jediná správná volba. Tvrdím , že je z více hledisek nejvhodnější..

    Tak netvrdím, že je to jediná správná volba. Tvrdím , že je z více hledisek nejvhodnější..

   • darkstyle
    17:52 19.12.2019

    Izraelci chcú dokúpiť ale aj ďaľšie f-35..

    Sú nimi doslova učarovaný,
    Najprv síce neboli, dosť frflali..
    A hovorili to isté čo si napísal aj ty..
    Ale výrok šéfa letectva stál za ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Izraelci chcú dokúpiť ale aj ďaľšie f-35..

    Sú nimi doslova učarovaný,
    Najprv síce neboli, dosť frflali..
    A hovorili to isté čo si napísal aj ty..
    Ale výrok šéfa letectva stál za to:
    Parafrazujem: "vedeli sme, že stíhačka toho dokáže veľa, ale predsa len v nevadskej púšti keď ste s ňou vzlietli tak ste nemohli mať pocit ako keď som prvý krát vystúpal nad 9000 stôp u nás doma v Izraeli, na display sa mi zobrazil doslova celý blízky východ, vozidlá, opevnenia, lietadla, proste som zrazu videl všetko naraz a mohol som si vybrať čo zamerať"
    Pár týžďňov na to začali vychádzať články, že Izrael chce kúpiť dodatočné f-35 za svoje vlastné peniaze.. odhady boli ku až 50 dodatočných stíhačiek..

    Prečo chce Izrael f-15? Preto isté prečo ich chce aj USA..
    Nestihneš dostatočne rýchlo vyškoliť pilotov, technikov, aby si mohol prejsť na f-35..
    Ale pilotov a technikov na f-15 vycvičených máš, tak nakúpiš lietadlá, aby si nahradil starnúce f-15 novými, ale všimni si, a i Izrael nejde kupovať náhrady za všetky svoje f -15.. len časť na preklenutie obdobia kedy zaradí dostatočný počet f-35, kľudne ešte okrem tohto jedného nákupu f-15 spraví o 10 rokov ďaľší ešte menší nákup..
    Skrýt celý příspěvek

  • Larry
   17:04 19.12.2019

   Nesmysl, právě proto, že je Švédsko neutrální, je spolehlivý partner. Máme od nich Jas-39, RBS-70(NG), nebál bych se nákupu dalších 12x Jas-39 E/F a do budoucna ani panceřovek Carl ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Nesmysl, právě proto, že je Švédsko neutrální, je spolehlivý partner. Máme od nich Jas-39, RBS-70(NG), nebál bych se nákupu dalších 12x Jas-39 E/F a do budoucna ani panceřovek Carl Gustav.
   Eurofighter viz zde:
   https://www.armadninoviny.cz/t...
   F-16 je zastaralý letoun i přes modernizace. Proto se jich vyspělé státy začínají zbavovat. Nakupuje "druhá liga" viz Slovensko. Nebo snaha nakoupit olétané viz Chorvatsko.
   Skrýt celý příspěvek

   • logik
    20:19 19.12.2019

    Gripeny jsou z politického hlediska úplně nejhorší volbou.

    Na jednu stranu jsou od neutrální země, která se může zdráhat podporovat jednu ze stran konfliktu. Na druhou stranu má ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Gripeny jsou z politického hlediska úplně nejhorší volbou.

    Na jednu stranu jsou od neutrální země, která se může zdráhat podporovat jednu ze stran konfliktu. Na druhou stranu má tolik amerických komponent (motorem počínaje), že bez souhlasu ameriky také můžeme na nějaké další dodávky zapomenout....

    A k "F-16 je zastaralý letoun i přes modernizace." - tak na jednu strano ano, na druhou stranu to je i Gripen - a to i v E verzi. Obojí jsou letadla, která staví na konceptu letadel 70tých let, i když hodně vytuněném.
    Skrýt celý příspěvek

   • HEKTOR
    16:32 20.12.2019

    Larry - možno by ste mali pochopiť,že niečo ako neutralita vlastne v praxi neexistuje...vždy sa budú musieť k niekomu prikloniť...a urobia to podľa toho,čo bude pre nich ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Larry - možno by ste mali pochopiť,že niečo ako neutralita vlastne v praxi neexistuje...vždy sa budú musieť k niekomu prikloniť...a urobia to podľa toho,čo bude pre nich najvýhodnejšie...
    to s "druhou ligou" bolo celkom milé...trošku hlúpe,ale inak milé...
    Skrýt celý příspěvek

   • Karlos73
    15:26 24.12.2019

    Larry, už som si hovoril, že nebudem reagovať, v tejto diskusii už bolo snáď napísané všetko. :) Ale dovolím si reagovať. Neutralita je ti na veľké H. O tom by vedeli rozprávať v ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Larry, už som si hovoril, že nebudem reagovať, v tejto diskusii už bolo snáď napísané všetko. :) Ale dovolím si reagovať. Neutralita je ti na veľké H. O tom by vedeli rozprávať v EÚ Belgicko, Luxembursko, Dánsko, s ktorými si v 1 a 2 s.v. Nemecko vytrelo... alebo Fínsko, Pobaltské štáty s ktoré Stalinove ZSSR nemalo problém napadnúť a obsadiť, a ich neutralita bola len zdrapom papiera. Súčasne Švédsko a aj Fínsko má podpísanú spoluprácu s NATO. Čo sa týka zbraní, tak pri švédskej ponuke bolo potrebné žiadať okrem Švédska aj tretiu stranu - USA (konkrétne v súťaži pre Slovensko a ich ponuka na Jas-39 Gripen C/D), a tak by to bolo pri každej modernizácii. A čo sa týka tvojej poznámky o druhej lige, tak budem sarkastický. Úsmevné bude, ak AČR si nakoniec v rokoch 2025~29 vyberie F-16 Block 70/72 (dve letky 24ks) ako najvhodnejší a najekonomickejší variant pre svoje stíhacie letectvo. :)
    Skrýt celý příspěvek

 • darkstyle
  12:02 19.12.2019

  Po prečítaní drvivej väčšiny príspevkov sa sám divím, že som prvý, kt. na to upozorňuje..

  Belgicko a Dánsko uvádzajú v priemere 10 MLD korún ročne na prevádzku 40 rokov ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Po prečítaní drvivej väčšiny príspevkov sa sám divím, že som prvý, kt. na to upozorňuje..

  Belgicko a Dánsko uvádzajú v priemere 10 MLD korún ročne na prevádzku 40 rokov f-35..

  Čo v tom je navyše od gripenu C za 1.7 MLD ročne..
  1.mzdy
  Cena práce pilotov
  Cena práce technikov, lebo český technici robia predletovu prípravu a bežnú údržbu
  2.konzumne
  Palivo do lietadiel a asi aj olej, olejčeky
  3.Modernizacie lietadla

  Poďme k bodu 1.
  Pri USA tvorí polovicu ceny letovej hodiny pri f-16 mzda pilotov a technického personálu, shania to tu v iných príspevkoch písal asi snáď 1000 krát.
  Samozrejme pri f-35 to padá určite nižšie..na 40%..
  Mzda v Dánsku pilota sa bude oveľa viac blížiť k mzde pilota usa, ako sa Česka bude blížiť k mzde dánskej..
  Hovoríme o mzde v nasobkoch nižšej
  Už len porovnám, ako málo zarába vojak v čar oproti ossr, aj keď príplatky za pilotáž zverejňované nie sú..

  Aby nebola nakoniec aj vyššia ta dánska od tej americkej.. predsa len Dánsko patrí k top 3 najsocialnejsich štátov sveta.. prosim prirátajte si k danskemu platu aj ich odvody, najvyššie na zemeguli, lebo v USA jaksi odvody moc nemajú..
  To isté technici, detto..

  Už tu si dovolím tvrdiť, že z 10 MLD sa dostávame ku 6 MLD ročne a nie to čo sa tvrdí v článku..
  Môj odhad..

  2.palivo nám spraví pár sto miliónov ročne možno menej možno viac
  Odratajme v priemere 100 mil, predsa len za 40 rokov bude aj nejaká inflácia
  5.9mld
  3. Modernizacia lietadla..
  Američania modernizujú svoje lietadla menej ako každých 10 rokov..
  Ale keď modernizuje tak menia radar, avioniku, motor.. robia dosť komplexné modernizacie..
  Česká republika raz za 10 rokov modernizuje jednu z tých veci..
  Motori napríklad má stále tie isté..
  Belgicko s Dámskom majú letectva kt. viac menej kopírujú správanie Ameriky, teda modernizuje vo väčšej miere ako my/vy..

  Gripen stojí síce 1.7mld ale všetky modernizácie si Česko zaplatilo samo, link 16, komunikácie, tankovanie vo vzduchu, možnosť niesť zbrane atg..
  To sú ťažké MLD kč.. a Česko vydalo cca 10 MLD korún od nákupu gripenu C na modernizáciu a získanie schopnosti, kt sú v f-35 od prvého dňa..
  Už len také tankovanie počas letu, v USA je to v cene lietadla, učí sa to počas prípravy, v švédsku sa to platí pekne zvlášť..
  Už aj za blbý kurz angličtiny sa platí u gripenu a v USA nie..

  Takže z 1.7mld za 14 lietadiel sa dostaneme k 3 MLD ak by bolo tých lietadiel 24.. pri gripene..
  A modernizácie na gripene, tu už robím sukromny odhad budú stáť v priemere 1.5 MLD ročne ak by tých lietadiel bolo 24
  A razom sme na 4.5mld voči 5.9 MLD pri F-35..

  Toto sú podľa mňa čísla oveľa bližšie ku realite ako 1.7 a 10.. to sú úplné bludy..
  Hlavne keď Česko sa môže rozhodnúť nemodernizovať, keďže by dostalo block 4 a maximálne by robilo/platilo len softwarove modernizácie..

  Všetko to je ako tu viacerý povedali vec ponúk od výrobcov..
  Len sranda, že švédi poslali na 10 ponúk posledných 20 rokov a nevyhrali nikde (rátam len nakúpi lietadiel, USA majú vyslovene zakázané zákonom leasovať do zahraničia vojenskú techniku)..

  Takže toto je môj súkromný pohľad na vec..
  Je mi ladné, že v tých 1.7 MLD ročne alebo 3 MLD pri 24 ks je započítaný aj zisk, teda náklady sú nižšie v skutočnosti.. ale tie nepoznáme..
  Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   12:20 19.12.2019

   Máš to hezky rozepsané, ale jen v tom konci zisk si výrobce zajistí bez ohledu na to jakou formu si zvolí zákazník :)

   Máš to hezky rozepsané, ale jen v tom konci zisk si výrobce zajistí bez ohledu na to jakou formu si zvolí zákazník :)

  • logik
   12:22 19.12.2019

   Jo, díky za detailnější rozbor. Víceméně přesně toto tu celou dobu tvrdím, jen jsem si nedal práci s tím to tak hezky rozepsat...

   Jo, díky za detailnější rozbor. Víceméně přesně toto tu celou dobu tvrdím, jen jsem si nedal práci s tím to tak hezky rozepsat...

  • kazd
   13:36 19.12.2019

   Hlavní částí splátky u gripenu je amortizace ceny. Lidově řečeno po doběhnutí našeho leasingu v r.29 je to letadlo odepsané= zamortizované a tudíž z té 1,7 mld CZK zůstane jen ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Hlavní částí splátky u gripenu je amortizace ceny. Lidově řečeno po doběhnutí našeho leasingu v r.29 je to letadlo odepsané= zamortizované a tudíž z té 1,7 mld CZK zůstane jen nula nebo kousek.
   ¨Jinými slovy proti F
   Skrýt celý příspěvek

   • kazd
    13:43 19.12.2019

    proti F35 stoji gripen C/D s cenou prakticky 0+provozní náklady
    nebo cena modernizace (meteor, AESA atd) u které cenu nikdo nezná.
    Pokud by nám za stejnou splátku nabídli E/F tak ...
    Zobrazit celý příspěvek

    proti F35 stoji gripen C/D s cenou prakticky 0+provozní náklady
    nebo cena modernizace (meteor, AESA atd) u které cenu nikdo nezná.
    Pokud by nám za stejnou splátku nabídli E/F tak není o čem, vezmu 16+2 na 10 let a jsem happy.
    Co nám reálně nabídnou samozřejmě záleží na pověstné vyjednávací taktice našeho MO.
    24 letadel znamená dvě letiště - kam to dáme + není sparka - opravdu nepotřebujete nějaké L39NG nebo něco podobného a budete vše dělat na simulátoru nebo v USA? ?
    Skrýt celý příspěvek

    • logik
     13:49 19.12.2019

     "není sparka, opravdu nepotřebujete nějaké L39NG nebo něco podobného a budete vše dělat na simulátoru nebo v USA? ?"
     1) Ani se spárkou se nevyhneš potřebě nějakého cvičného ...
     Zobrazit celý příspěvek

     "není sparka, opravdu nepotřebujete nějaké L39NG nebo něco podobného a budete vše dělat na simulátoru nebo v USA? ?"
     1) Ani se spárkou se nevyhneš potřebě nějakého cvičného proudového podzvuku.
     2) Ano, simulátor u F-35 plně nahradí spárku - ty věci, které je nutné cvičit ve spárce, jdou odcvičit na simulátoru a jde o podstatně levnější variantu.
     Skrýt celý příspěvek

    • Matesaax
     13:53 19.12.2019

     24 letadel neznamená dvě letiště, dvě letky nadzvuku, jedná letka L-159 a výcvik může být Pardubicích, např. společná letka armády a CLV, cvičné 159 a k tomu pár nových ...
     Zobrazit celý příspěvek

     24 letadel neznamená dvě letiště, dvě letky nadzvuku, jedná letka L-159 a výcvik může být Pardubicích, např. společná letka armády a CLV, cvičné 159 a k tomu pár nových tricetdevitek.
     Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     14:00 19.12.2019

     "proti F35 stoji gripen C/D s cenou prakticky 0+provozní náklady"

     Vy označujete náklady za C/D jako 0, ve skutečnosti je to veřejnosti známé číslo 1,7 mld.
     + ty veřejnosti ...
     Zobrazit celý příspěvek

     "proti F35 stoji gripen C/D s cenou prakticky 0+provozní náklady"

     Vy označujete náklady za C/D jako 0, ve skutečnosti je to veřejnosti známé číslo 1,7 mld.
     + ty veřejnosti neznámé letové náklady. Saab se baví o cenně 5k UDS/h.

     Spárka bude vždy dražší, než klasické cvičné L-39.
     Skrýt celý příspěvek

    • Karlos73
     18:35 19.12.2019

     Kazd, myslím si, že sa mýlite. Švédska strana v 04/2018 dalo ponuku Chorvátsku - "Za 12 nových stíhaček JAS-39 Gripen Švédsko požadovalo až 1,44 miliardy dolarů" ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Kazd, myslím si, že sa mýlite. Švédska strana v 04/2018 dalo ponuku Chorvátsku - "Za 12 nových stíhaček JAS-39 Gripen Švédsko požadovalo až 1,44 miliardy dolarů" zdr.https://www.armadninoviny.cz/... Podobnú cenu Švédi dali aj Slovensku a Bulharsku, a tu sa náš minister obrany Gajdoš vyjadril , že nám ponúkli staré repasované lietadlá v cene ako nové! Nezabúdajte, že vy máte so Švédskom podpísaný "operatívny lízing", nie "normálny lízing"! V minulosti to Starlight rátal , s dokočením najmu (operatívneho lízingu) do roku 2027 vás 14x Gripen vyjde na 46,76 mld. CZK (pri súčasnom kurze je to 1,836 mld. Euro !) Švédska strana za vás platila komplet servis, náhradné diely. Po skončení lízingu by vám tie lietadlá ostali, ale pri operatívnom lízingu vám tie stíhačky patriť nebudú, je možné že Švédsko vám ich ponúkne za zvýhodnenú cenu ale určite to nebude za hubičku. :) Cena by mala byť pre obe strany výhodná. Veď sa uvidí s čím prídu Švédi...
     Skrýt celý příspěvek

   • logik
    13:44 19.12.2019

    A to tvrdíš na základě čeho?? Chceš tvrdit, že ten gripen má po doběhnutí leasingu nulovou hodnotu? Dají nám ho Švédi za korunu? Těžko, že?

    Btw., ta cena dělá 66 milionů za ...
    Zobrazit celý příspěvek

    A to tvrdíš na základě čeho?? Chceš tvrdit, že ten gripen má po doběhnutí leasingu nulovou hodnotu? Dají nám ho Švédi za korunu? Těžko, že?

    Btw., ta cena dělá 66 milionů za letadlo jen za těch dvanáct let, předtím stál pronájem víc. Chceš trvdit, že cena Gripenu je ca 120 milionů dolarů? Nebo chceš tvrdit, že se ten Gripen zamortizoval už podruhé?

    Vymýšlíš si.
    Skrýt celý příspěvek

    • kazd
     14:13 19.12.2019

     Fakt doporučuji zlepšit schopnosti psaného textu
     V r.27 bude gripen C/D po dvou tranších pronájmu, celkem 22 let. A v té ceně je dodaná verze MS18.5 ne upgrady placené mimo.
     Tedy ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Fakt doporučuji zlepšit schopnosti psaného textu
     V r.27 bude gripen C/D po dvou tranších pronájmu, celkem 22 let. A v té ceně je dodaná verze MS18.5 ne upgrady placené mimo.
     Tedy ano bude v účetnictví švédska odepsán. ˇÚčetně tedy nebudou tvořit ztrátu pokud nám ho dají za korunu. Stejně tak nebudou tvořit ztrátu při vyřazení/ nahrazení svých C/D za E/F.
     Jestli nám to dají za korunu + provozní náklady (ty nejsou nula) je jiná věc.
     Jiná věc je co s těmi C/D od nás mohou dělat - bu´ď dají do šrotu nebo nám za korunu a vydělají na servisu, nebo předělají jako svoje C/D a střelí někam do afriky ?
     24 letadel v normální zemi 100% znamená 2 letiště, zvláště po našich zkušenostech s odstavením let. Čáslav po drobné nehodě.
     Do Pardubic gripeny trvale nemůžou.
     Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      14:35 19.12.2019

      Mohl bych se zeptat na základě čeho očekáváte, že po dvou nabídkách kde si Švédská strana diktovala podmínky najednou půjde na ruku CR?

      Mohl bych se zeptat na základě čeho očekáváte, že po dvou nabídkách kde si Švédská strana diktovala podmínky najednou půjde na ruku CR?

     • logik
      14:56 19.12.2019

      "Fakt doporučuji zlepšit schopnosti psaného textu"
      To je hezké, jak se dokážeš střelit do vlastní nohy. Vždyť píšu, že jestli se amortizovaly ty stroje za 1,7miliardy ročně dvacet ...
      Zobrazit celý příspěvek

      "Fakt doporučuji zlepšit schopnosti psaného textu"
      To je hezké, jak se dokážeš střelit do vlastní nohy. Vždyť píšu, že jestli se amortizovaly ty stroje za 1,7miliardy ročně dvacet let, pak podle Tebe je jednotková cena gripenu cca 120 milionů. Co je v tom k nepochopení?

      "ˇÚčetně tedy nebudou tvořit ztrátu pokud..."
      I kdyby si měl pravdu - což IMHO nemáš, protože účetní doba odpisování by měla odpovídat skutečné hodnotě letadla, pokud by to tak Švédsko dělalo, tak by porušovalo zákony - tak je to naprosto irelevantní fakt k tomu, co se tady řeší.

      "Jestli nám to dají za korunu + provozní náklady "
      A pak ses probudil a měl jsi ruku v nočníku.... :-)
      Obzvlášť jestli tvrdíš, že jsou letadla už odepsaná, takže že jsme švédům v polovině životnosti letadla zaplatili (a ještě za cenu srovnatelnou se špičkovým dvoumotorákem) a najednou nám budou dávat něco zadarmo?
      Skrýt celý příspěvek

     • kazd
      15:17 19.12.2019

      2 x jsem to vysvětlil, pokud nechápete základy ekonomiky - nepomůžu.
      Cena, kterou jsme platili za gripen se nerovná ceně kterou švédové odepisují.
      Za kolik nám nabídnou olítaný ...
      Zobrazit celý příspěvek

      2 x jsem to vysvětlil, pokud nechápete základy ekonomiky - nepomůžu.
      Cena, kterou jsme platili za gripen se nerovná ceně kterou švédové odepisují.
      Za kolik nám nabídnou olítaný gripen určují dvě věci
      a) zda už ho mají splacený = odepsaný --> mají
      b) zda ho můžou prodat/pronajmout někomu jinému, nebo ho sami potřebují - podle mého nemůžou a nepotřebují.
      Jediná šance pro ně jak z olétaných C/D dostat nějaké další CF je servis.
      Samozřejmě mluvím o normální zemi - pokud si někdo z AČR vyhodnotí další pronájem olétaných C/D třeba za 1,5 mlD CZK jako dobrou nabídku, nebo to zase nechá na poslední chvíli a švédové si budou moct diktovat, tak opravdu nepomůžu, nejsem psychiatr.
      Všechno ostatní jsou plky.
      Zda nám půjdou na ruku nebo nepůjdou je něco úplně jiného. Ale zatímco F35 prostě nemůžeme koupit pod cenou, za kterou se vyrobí - výrobce by výrobou tvořil ztrátu, olétané C/D můžeme koupit za zůstatkovou cenu, která je nula a nula bude třeba už v dubnu 23 :-))
      Skrýt celý příspěvek

     • kazd
      15:19 19.12.2019

      "kdyby si měl pravdu - což IMHO nemáš, protože účetní doba odpisování by měla odpovídat skutečné hodnotě letadla, pokud by to tak Švédsko dělalo, tak by porušovalo zákony - tak je ...
      Zobrazit celý příspěvek

      "kdyby si měl pravdu - což IMHO nemáš, protože účetní doba odpisování by měla odpovídat skutečné hodnotě letadla, pokud by to tak Švédsko dělalo, tak by porušovalo zákony - tak je to naprosto irelevantní fakt k tomu, co se tady řeší."

      vy jste regulerně úplně mimo
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      15:39 19.12.2019

      Reálná cena našich Gripenů rozhodně nebude v roce 2023 nula. Stačí se podívat za kolik se prodávají staré verze F-16 které je navíc nutné nechat modernizovat. Naše Gripeny jsou ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Reálná cena našich Gripenů rozhodně nebude v roce 2023 nula. Stačí se podívat za kolik se prodávají staré verze F-16 které je navíc nutné nechat modernizovat. Naše Gripeny jsou průběžně modernizovány a ve výborném stavu. Rozhodně se nadá očekávat že nám je Švédové po konci pronájmu darují, to by museli být blázni.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      15:53 19.12.2019

      Stále píšete o výhodnosti nabídek pro CR.
      Ale nabízející stranou je Švédsko, to bude nabízet pro ně nejvýhodnější variantu.
      Prodej/pronájem nových E/F, C/D si bez problémů ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Stále píšete o výhodnosti nabídek pro CR.
      Ale nabízející stranou je Švédsko, to bude nabízet pro ně nejvýhodnější variantu.
      Prodej/pronájem nových E/F, C/D si bez problémů dolétají sami.
      Skrýt celý příspěvek

     • logik
      16:12 19.12.2019

      "2 x jsem to vysvětlil, pokud nechápete základy ekonomiky - nepomůžu."
      Obávám se, že právě základy ekonomiky právě nechápeš ty. Operuješ tady s pojmy, které znamenají něco jiného, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      "2 x jsem to vysvětlil, pokud nechápete základy ekonomiky - nepomůžu."
      Obávám se, že právě základy ekonomiky právě nechápeš ty. Operuješ tady s pojmy, které znamenají něco jiného, než tvrdíš.

      "Za kolik nám nabídnou olítaný gripen určují dvě věci
      a) zda už ho mají splacený = odepsaný --> mají"
      Zaprve, splacený a odepsaný jsou dvě naprosto odlišné věci. Účetní odpisování ani náhodou nesouvisí s tím, zdali to letadlo si na sebe vydělalo, nebo ne, to jsou naprosto nesouvisející otázky. Matláš nesouvisející věci dohromady.

      Zadruhé, odepsaný gripen mít nemohou, protože to by znamenalo, že má zústatkovou hodnotu nula, což prostě letadlo v polovině své životnosti nemá
      ani náhodou. Přečti si zákon o účetnictví (respektive navazující vyhlášku 500/2002 Sb. §56), na základě čeho se provádějí odpisy. (Teda, samozřejmě švédské právo neznám, ale lišit se v tomto nebude).

      "b) zda ho můžou prodat/pronajmout někomu jinému, nebo ho sami potřebují - podle mého nemůžou a nepotřebují. Jediná šance pro ně jak z olétaných C/D dostat nějaké další CF je servis."
      Pokud máš pocit, že ta letadla jsou aktuálně neprodejná, tak jsi mimo.

      "olétané C/D můžeme koupit za zůstatkovou cenu, která je nula"
      A to právě je ten nesmysl, kterej dokolečka opakuješ.
      Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      16:46 19.12.2019

      Scotty: dá se předpokládat, že naše lízačka už Švédům zaplatila 100% ceny Gripenu (nebo jeho velkou část). Švédové nám pochopitelně Gripeny nedarují, ale pokud budou na ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Scotty: dá se předpokládat, že naše lízačka už Švédům zaplatila 100% ceny Gripenu (nebo jeho velkou část). Švédové nám pochopitelně Gripeny nedarují, ale pokud budou na ministerstvu obrany prozíraví, a navíc pro naše Gripeny nebudou mít Švédové kupce, tak se můžeme dostat na zajímavé ceny. Pochopitelně čím déle budeme otálet, tím více budeme tahat za kratší konec.
      Tady se ukáže jak Babiš umí řídit "stát jako firmu"
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      17:33 19.12.2019

      skelet
      Švédy ale momentálně nic netlačí aby nám dávali nějak extra výhodnou cenu. To že jsme už na pronájmu zaplatili jejich pořizovací cenu je spíš oslabení naší vyjednávací ...
      Zobrazit celý příspěvek

      skelet
      Švédy ale momentálně nic netlačí aby nám dávali nějak extra výhodnou cenu. To že jsme už na pronájmu zaplatili jejich pořizovací cenu je spíš oslabení naší vyjednávací pozice. Jediné co může Švédy troch motivovat je udržení počtu zemí které Gripen provozují. To je ovšem jen záležitost prestiže výrobce.
      Rozhodně bude nutné začít vyjednávat co největším počtem výrobců a dostat Švédy pod tlak. Jak jsem psal byli by blázni pokud by sami od sebe nabídli pro ně nevýhodnou cenu.
      Doufám že se nebude opakovat situace jaká nastala před prodloužením pronájmu. Kdy Švédi věděli že nemáme v podstatě jinou možnost než přistoupit na jejich podmínky.
      Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      17:41 19.12.2019

      Scotty: beze zbytku souhlasím.

      Scotty: beze zbytku souhlasím.

     • Jirosi
      21:34 19.12.2019

      Scotty: Mě by hlavně zajímalo co by je vůbec nutilo nám ty C/D nabídnou.
      Když mají linku E/F, kde nás mohou podojit jak o nákup, tak po dvojnásobnou dobu potom.

      Scotty: Mě by hlavně zajímalo co by je vůbec nutilo nám ty C/D nabídnou.
      Když mají linku E/F, kde nás mohou podojit jak o nákup, tak po dvojnásobnou dobu potom.

     • Scotty
      23:38 19.12.2019

      Jirosi
      Jak jsem psal co nám nabídnou nebo nenabídnou bude záležet hlavně na tom jaký tlak na ně dokáže vyvinout naše MO. Pokud přijdou na jednání s tím že mají jiné zajímavé ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi
      Jak jsem psal co nám nabídnou nebo nenabídnou bude záležet hlavně na tom jaký tlak na ně dokáže vyvinout naše MO. Pokud přijdou na jednání s tím že mají jiné zajímavé nabídky a oni buď nabídnou odkup současných Gripenů nebo u nás definitivně skončí.
      Skrýt celý příspěvek

     • kazd
      09:42 20.12.2019

      že jsou tu v diskuzi nesmysly v oboru voj. techniky už jsem pochopil, ale i v účetnictví...
      Mrzí mě akorát ty stovky pozavíraných lidí, až si ty výplody tady přečte státní zástupce ...
      Zobrazit celý příspěvek

      že jsou tu v diskuzi nesmysly v oboru voj. techniky už jsem pochopil, ale i v účetnictví...
      Mrzí mě akorát ty stovky pozavíraných lidí, až si ty výplody tady přečte státní zástupce :-)). Třeba L159 jsme koupili za stovky milionů kus a prodali za jednotky milionů - nálet 0 hodin - zavřít všechny. Leasingovka vám dá auto na 4 roky a na konci prodá za korunu - zavřít , tržní cena přece není 0. Není to jednoduché, třeba prodeje ČEZ majetku ukazuje jak se to dá dělat, ale prosím fakt se tu přestańte ztrapňovat. Najít v poradně na intenetu jak prodat odepsané auto v této problematice opravdu nepomůže.
      Každé obchodní jednání se odráží o nákladové ceny. Chci koupit za náklad a min. marže, prodat za náklad a max. marže. Náklad nové F35 je 80 mln USD náklad naší olítané C/D je 0. Ano náklad výroby letadla je zaplacen v našich splátkách a letadlo je odepsané.
      Tržní cena je určena transakcemi, které mají hodnotu nula - trh neexistuje. Nebo porovnáním s nějakou konkurencí, třeba F16 - kolik zemí si te´d koupilo gripen c/d místo F16 - 0.
      Švédi ty letadla nepotřebují a nemají je komu prodat. To co švédi udělají je že naše gripeny nám nabídnou pod modernizaci a na ní vydělají. Podle mého tam fouknou AESA, modernější AA atd (viz. článek co tu byl o jejich plánech modernizace). Pak je na nás abychom si proti F35 / F16 pokud se ještě bude prodávat stanovili hodnotu takového gripenu. Za mě 40% F35. Takže v polovině životnosti F35/2 je 40 mln USD, tedy cena gripenu po modernizaci někde kolem 15 mln USD.
      Cena olítaného gripenu bez modernizace je v r. 29 0. A počkám si komu to švédi za větší hodnotu prodají- na trhu budou pravděpodobně gripeny z madarska a švédska. Nikdo si to za polovinu původní ceny nekoupí. A je zcela jedno co si o tom místní odborníci myslí.
      Skrýt celý příspěvek

     • logik
      10:06 20.12.2019

      Zaprve, pořád matláš dohromady účetní cenu a tržní cenu. Věc je prostě podstatně složitější, než si myslíš. Navíc vyvracíš sám sebe:
      "A počkám si komu to švédi za větší hodnotu ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Zaprve, pořád matláš dohromady účetní cenu a tržní cenu. Věc je prostě podstatně složitější, než si myslíš. Navíc vyvracíš sám sebe:
      "A počkám si komu to švédi za větší hodnotu prodají... Cena olítaného gripenu bez modernizace je v r. 29 0."
      Evidentně, když to prodají za hodnotu, tak to má cenu. A jaká ta cena +- je můžeme dobře odvodit z toho, za kolik se prodávají olítané F-16. Nebo je gripen podle Tebe o tolik horší, že tvrdíš, že má o tolik nižší cenu?
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      12:05 20.12.2019

      kazd
      Kolik se v poslední době nabízelo olétaných Gripenů, když tak umanutě tvrdíte že je víte jaké je jejich cena?
      Nám pronajaté Gripeny nejsou poskytnuty na leasing. My je Švédsku ...
      Zobrazit celý příspěvek

      kazd
      Kolik se v poslední době nabízelo olétaných Gripenů, když tak umanutě tvrdíte že je víte jaké je jejich cena?
      Nám pronajaté Gripeny nejsou poskytnuty na leasing. My je Švédsku nesplácíme jako třeba auto leasingové společnosti. To je jako by jste tvrdil že pokud si pronajmete auto na dlouhodobý pronájem, tak po jeho konci vám musí majitel to auto darovat. Protože jste za dobu pronájmu zaplatil jeho pořizovací cenu.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      14:45 21.12.2019

      Kazd: "Cena olítaného gripenu bez modernizace je v r. 29 0. A počkám si komu to švédi za větší hodnotu prodají- na trhu budou pravděpodobně gripeny z madarska a švédska. Nikdo si ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Kazd: "Cena olítaného gripenu bez modernizace je v r. 29 0. A počkám si komu to švédi za větší hodnotu prodají- na trhu budou pravděpodobně gripeny z madarska a švédska. Nikdo si to za polovinu původní ceny nekoupí. A je zcela jedno co si o tom místní odborníci myslí."

      Je jedno co si myslí, rozhodující které řešení je pro Švédskou stranu nejvýhodnější. 50% životnosti = 50%+ motor, atd.
      Ale to jsou všechno věci, které si dokáží Švédové dolétat sami(zadarmo). Ale co nemají zadarmo je nákup nových E/F, ty si musí platit. Pokud by je dokázali prodat do CR, tak je budeme platit my místo nich + smlouvu na údržbu.

      Zisk z marže C/D, nebo zisk v podobě koupě E/F... Prodejcem je vláda, a tam se počítá každá koruna utracená doma. Ne, jen zisk.
      Skrýt celý příspěvek

   • darkstyle
    16:17 19.12.2019

    Odpišem ti aj na to nižšie.. kazde

    Odpisovaná a trhová cena sú dve rôzne veličiny..

    Ja si napríklad kúpim auto do firmy..
    Začnem ho odpisovať a po 5 rokoch sa dostanem pri ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Odpišem ti aj na to nižšie.. kazde

    Odpisovaná a trhová cena sú dve rôzne veličiny..

    Ja si napríklad kúpim auto do firmy..
    Začnem ho odpisovať a po 5 rokoch sa dostanem pri odpisoch na 0..
    A potom ho kľudne predám za cca 10-20% ceny nákupu nového auta ďalej..

    Tak ako to je? Veď odpisy hovoria, že zostatková hodnota je nula ale napriek tomu sa auto predať dá a keď to bude 10% hodnoty nového auta po 5 rokov tak sa o to všetci pobijú aké to je lacné??

    Takže lietadlo v 2029 ak sa nemýlim bude mať 24 rokov z projektovaných cca 35-40 rokov.
    České lietadlá majú nalietané menej ako švédske, to je fakt.. švédi si to dali priamo do zmluvy obmedzenie na let. hodiny ročne..
    Práve na českých lietadlách sa testoval novy software na meteor, nie na švédskych lietadlách..

    Z toho všetkého mi vychádza, že možno v roku 2029 povedia Švédi lietadla si nechávame, lebo v takom dobrom stave gripen C v armáde nemáme..
    Alebo si povedia, skusíme nejakú premrštenú cenu, ak to Česi odmietnu, zachováme si tvár pred svetom, a dostaneme to čo sme chceli v predchádzajúcej mojej vete..

    Ako tie ich kroky mi k tomuto môjmu skôr svedčia, ako k tomu, že ich za pár babiek predali do Česka..
    V roku 2029 nebudú mať zamenenú 1:1 C verziu s E verziou..
    A ak príde sklz, ako to už býva pri takýchto projektov, kľudne sa im C málo nalietané verzie môžu šiknúť.

    Ale celý tento môj príspevok od toho auta nižšie už prosím ťa ber ako moju špekuláciu, po to auto je to fakt..
    Skrýt celý příspěvek

    • logik
     16:37 19.12.2019

     To, že odpíšeš auto za pět let na nulu, to jsou daňové odpisy. Cena majetku ale není určena daňovými, ale majetkovými odpisy, které by jsi měl vést také - a podle nich má auto ...
     Zobrazit celý příspěvek

     To, že odpíšeš auto za pět let na nulu, to jsou daňové odpisy. Cena majetku ale není určena daňovými, ale majetkovými odpisy, které by jsi měl vést také - a podle nich má auto nějakou zbytkovou cenu po celou dobu své životnosti.

     A pokud prohlásíš životnost auta na pět let s tím, že prohlásíš, že pak má nulovou účetní hodnotu a vyřadíš ho bez náhrady (třeba si ho necháš), tak jsi se dopustil trestného činu - porušení povinnosti při správě cizího majetku, dále pak i daňových delitků (nepřiznaný osobní příjem) atd. atd.
     Skrýt celý příspěvek

   • kazd
    13:44 20.12.2019

    Ano gripen je horsi nez f16. Izraelske f16 barak meli chorvati ted kupovat za 40 mln usd kus. A barak je top. V r.29 modernizovany gripen od 15 nahoru dle rozsahu modernizace, ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Ano gripen je horsi nez f16. Izraelske f16 barak meli chorvati ted kupovat za 40 mln usd kus. A barak je top. V r.29 modernizovany gripen od 15 nahoru dle rozsahu modernizace, stavu motoru atd. je naprosto realne cislo. V nicem si neprotirecim. Rikam ze bez modernizace si nase gripeny po preletnuti nikdo nekoupi. Pokud prece jen koupi jsem zvedav za kolik, o kolik nad nulou, bez servisu atd.
    Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     14:51 21.12.2019

     Nové E/F cena někdy kole 80 mil, marže 5% cca 4 mil.
     C/D 15 mil, marže 27% cca 4 mil. :DDD

     Přitom se u těch C/D dle pronájmu jedná o vynikající stav všeho vybavení.

     Nové E/F cena někdy kole 80 mil, marže 5% cca 4 mil.
     C/D 15 mil, marže 27% cca 4 mil. :DDD

     Přitom se u těch C/D dle pronájmu jedná o vynikající stav všeho vybavení.

 • strikehawk
  09:37 19.12.2019

  Jak se říká každé srovnání trochu kulhá ale v tomto případě pokud aproximujeme náklady na 30 let provozu na uvažovaný počet 24 ks vychází náklady výrazně ve prospěch Gripenu C/D ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jak se říká každé srovnání trochu kulhá ale v tomto případě pokud aproximujeme náklady na 30 let provozu na uvažovaný počet 24 ks vychází náklady výrazně ve prospěch Gripenu C/D tzn je zhruba 2,5 x levnější ( 87 miliard Kč u Jas-39C vs 227 miliard Kč u F-35 ).

  I kdyby byl provoz verze Jas-39E o 50% dražší než stávající verze C stále je rozdíl cca 130 miliard Kč Jas-39E vs 227 miliard Kč u F-35.

  Srovnání samozřejmě platí pro stávající model financování Jas-39C který není ideální a je pravděpodobně drahý ale je nutno uznat jej jako vysoce efektivní. Udržování provozuschopnosti a údržba včetně managementu ND je na straně soukromého subjektu v tomto případě dokonce výrobce (což je nejlepší scénář¨) a nelze předpokládat, že by jakékoliv oddělení na MO zvládlo tento logistický úkol se stejnou efektivitou....z principu to není možné. Příkladů drhnoucí logistiky i u typu F-35 jsou desítky.
  Nikdo jiný než výrobce který má data z provozu všech letadel nemůže zvládnout management objednávek a plánování dodávek ND stejně pružně.

  Kromě finanční stránky věci jsou ale mnohem závažnější důvody proč se přidržet stávajícího evropského řešení :

  1) F-35 je přechodový typ - přes bombastická prohlášení o jeho schopnostech je to nepovedený typ. Obsahuje jistě řadu pokročilých a inovativních řešení jako celek jde ale o špatné letadlo. F-35 ještě nedosáhl plných operačních schopností ale oba hlavní uživatelé ( USAF, US NAVY ) již iniciovali vývoj jiných letadel. Se schopnostmi, které F-35 nemá a nikdy mít nebude. Obzvláště US NAVY tlačí značně na pilu , protože mix z F-15E/F a F-35 velmi postrádá schopnost vybojování vzdušné nadvlády nad potenciálními protivníky s klony Su-27/35 a Su-50 plus čínské 5.generace. Citelně chybí letadlo typu F-14 nebo navalizovaného F-22.

  2 ) Další významní uživatelé F-35 ho koupili ačkoliv měli zájem o úplně jiná letadla ( Austrálie, Japonsko, Korea, Izrael ) bohužel v současnosti již nedostupná.
  F-35 koupili protože nic jiného prostě není na skladě.
  To samé platí pro evropské podílníky jako je Holandsko - nemohli nekoupit něco do jehož vývoje investovali značné prostředky ačkoliv je výsledek vývoje značně vzdálen původní idei.
  UK je jiný příklad vzhledem ke specifickém provozu na letadlových lodích bez katapultu a v případě mobilizace na upravených kontejnerových lodích ( což je i přes celkový neutěšený stav britského námořnictva dobře promyšlená strategie )

  3) F-35 má řadu vlastností, které ČR sama nevyužije bez nadřazeného US stupně informační podpory digitálního bojiště. Bez přístupu do tohoto cloudu , který je bezvýhradně pod palcem USA je F-35 průměrné letadlo. Dovolím si tvrdit že JAS-39E, který v tomtéž cloudu prohrává s F-35 ve většině scénářů je bez této podpory ale se zbraňovým kompletem METEOR zcela srovnatelný s F-35 s AMRAAM.

  4) Jas-39E je rovněž přechodové letadlo do nástupu TEMPEST nebo Airbus 5. gen. Je však nákladově mnohem příznivější, politicky svobodnější a min na 120% splňující požadavky AČR.
  Skrýt celý příspěvek

  • History
   10:03 19.12.2019

   Pod tímto příspěvkem by mohla vzniknout zajímavá debata. Bohužel nemám teď čas sám přiložit ruku k dílu. Už první odstavec je "inspirativní". Hezký den

   Pod tímto příspěvkem by mohla vzniknout zajímavá debata. Bohužel nemám teď čas sám přiložit ruku k dílu. Už první odstavec je "inspirativní". Hezký den

  • Jirosi
   10:06 19.12.2019

   "Jak se říká každé srovnání trochu kulhá ale v tomto případě"

   ... se jedná o klasickou snůšku lží a klišé.

   "4) Jas-39E je rovněž přechodové letadlo do nástupu TEMPEST nebo Airbus ...
   Zobrazit celý příspěvek

   "Jak se říká každé srovnání trochu kulhá ale v tomto případě"

   ... se jedná o klasickou snůšku lží a klišé.

   "4) Jas-39E je rovněž přechodové letadlo do nástupu TEMPEST nebo Airbus 5. gen. Je však nákladově mnohem příznivější, politicky svobodnější a min na 120% splňující požadavky AČR."

   Jen, aby ty náklady na drahou F-35 ten Tempest/Airbus nepřestřelil jako u EF vs F-16..
   Naštěstí z vývojem evropských řešení jsou tak dobré zkušenosti, že se vyplatí si počkat :)))))
   Skrýt celý příspěvek

   • strikehawk
    11:23 19.12.2019

    Piš k věci a konkrétně ……. jaké lži používám? Vycházím z finančních hodnot v článku…...Aha ...lepší je napsat dvě věty o lži a klišé než argumentovat….

    U diskutérů tvého typu mě ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Piš k věci a konkrétně ……. jaké lži používám? Vycházím z finančních hodnot v článku…...Aha ...lepší je napsat dvě věty o lži a klišé než argumentovat….

    U diskutérů tvého typu mě to nepřekvapuje……...
    Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     12:11 19.12.2019

     1,7 mld. stojí jen pronájem strojů, co stojí ty další věcí aby vůbec měl kdo v těch Gripenech létat?

     1,7 mld. stojí jen pronájem strojů, co stojí ty další věcí aby vůbec měl kdo v těch Gripenech létat?

  • skelet
   11:20 19.12.2019

   1) Gripen C/D se určitě nemůže, respektive neměl by provozovat dalších třicet let (startovací rok beru jako 2027). Prakticky od roku 2040 budou srovnatelné s MiG-21MFN před ...
   Zobrazit celý příspěvek

   1) Gripen C/D se určitě nemůže, respektive neměl by provozovat dalších třicet let (startovací rok beru jako 2027). Prakticky od roku 2040 budou srovnatelné s MiG-21MFN před příchodem Gripenu. Vhodné jen pro nahánění dopraváků, jinak k ničemu. Odkoupení Gripen C/D je čistě přechodné řešení před nákupem jiného typu letounu (F-35x, KF-X apod.)
   2) Gripen E/F tady bude strašit minimálně do roku 2060, ale spíše do roku 2070. Ale to samé platí i pro nákup jiných letounů jako F-16x, Rafale, Eurofighter, F/A-18E/F apod.
   3) nákup letounu F-35 je takovou sázkou na jistotu, že to bude řešení, které bude uplatnitelné po roce 2040. Už jen kvůli rozšíření F-35 v USA.

   V každém případě o nákupu nerozhodnou vojáci, ale vnitřní a zahraniční politika. Vnitřní politika půjde zřejmě tou nejlevnější cestou, což bude odkup Gripenů (pokud na ministerstvu obrany a v Saabu nebudou blbí; obé nevylučuji). U zahraniční politiky si nevsázím na nic. Můžeme jít cestou USA, ale taky si budeme muset koupit odpustky v rámci EU (Rafale, Eurofighter, Gripen; pokud si odpustky nekoupíme v rámci jiných zbrojních zakázek)
   Skrýt celý příspěvek

  • logik
   12:30 19.12.2019

   Sousta nepravd
   - cena za gripen není ani náhodou jen těch 1.7miliard ročně, naopak odhad ceny F-35 je přestřelen (používá americké ceny pro ČR)

   - "Je však nákladově mnohem ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Sousta nepravd
   - cena za gripen není ani náhodou jen těch 1.7miliard ročně, naopak odhad ceny F-35 je přestřelen (používá americké ceny pro ČR)

   - "Je však nákladově mnohem příznivější, politicky svobodnější a min na 120% splňující požadavky Gripen E má pouze omezené schopnosti (oproti 5. gen) vzdušného boje. Požadavek AČR je bránit vzdušný prostor. Tedy tvrdit, že to, co má F-35 oproti Gripenu nevyužijeme, je lež. Ano, jsou schopnosti, které nevyužijeme, ale pořád má hromadu schopností, které využijeme a Gripen je nemá, nebo má v těchto ohledech podstatně horší výkony.

   - "ale se zbraňovým kompletem METEOR zcela srovnatelný s F-35 s AMRAAM."
   Nesmysl. Je ti úplně jedno, na jakou vzdálenost Ti dostřelí raketa, když protivníka nevidíš. Navíc METEOR je trochu přeceňovaná raketa - oproti AMRAAMu je lepší kinematicky, ale zaostává ve schopnosti seekeru - proto se chce Evropa spojit s japoncema na jeho vylepšení. Navíc - F-35 umí meteory také, a naopak teď máme AMRAAMy ač máme gripeny, takže tady jsi vytvořil klasické falešné dilema.

   - "ačkoliv je výsledek vývoje značně vzdálen původní idei."
   A v čem konkrétně? Které požadované vývojové specifikace F-35 neplní? To je z Tvé strany čistě výmysl.
   atd...
   Skrýt celý příspěvek

  • palo satko
   12:39 19.12.2019

   Tu sa nesmie kritizovat zazračne F-35. Ale to by nebol problem, ono F-35 sa nesmie kritizovat nikde. Bohužial klamat verejnosti je dôležita sučast americkej vojenskej a vnutornej ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Tu sa nesmie kritizovat zazračne F-35. Ale to by nebol problem, ono F-35 sa nesmie kritizovat nikde. Bohužial klamat verejnosti je dôležita sučast americkej vojenskej a vnutornej politiky. V USA sa podarila v poslednych 20 rokoch dosiahnut vysoka dôvera a podpora verejnosti voči ozbrojenym silám a akekolvek zle spravy su zakazane.
   Nazorne je to vidiet na novych „ The Afghanistan Papers“. Od viťaztva k viťazstvu počas vlady dvoch tak rozdielnych prezidentov ako bol mlady Bush a inteligent Obama. Obaja z ineho socialneho prostredia a z inej strany, ale klamalo sa rovnako. Dnes pri tom "asocialovi" Trumpovi vyjde pravda najavo, ale nikoho to nezaujima, nikto nie je vyšetrovany a vôbec nie zabsnuty a to tam minuli bilion dolarov, zomrelo 2500 vojakov a do USA sa vratilo 20 000 zranenych. Plus zničili Afganistan a zdevastovali tam dve generacie obyvatelov. Klamali sebe a klamali aj nam, spojencom.
   Je to obludny spôsob klamania a predstava, že by neklamali prave pri F-35 na ktoru tiež minu bilion dolarov je značne naivna.
   Krajina ktora ma lietadla F-22 a F-35 s deklarovanymi schopnostami, predsa nemôže pripustit, aby si Rusi nielen že urobili zo Syrie strelnicu a čvičisko, ale aby ten konflikt vyhrali pre seba., vyhnali odtial USA, poblaznili Turkov a Irak a posilnili Iran a Hizballah a ešte cele to skoordinovali s Izraelom :) Môj osobny nazor je rovnaky ako tvoj. F-35 je nastroj na ukazanie technologickej a vyrobnej nadradenosti ale s pochybnymi schopnostami v realnom konflikte. Proste dalšie klamstvo pre americkeho vlastenca a naivneho spojenca.
   Skrýt celý příspěvek

   • SKmartinTO
    12:58 19.12.2019

    Vyhľadať odbornú pomoc nikdy nie je neskoro šaško.)

    https://www.dusevnezdravie.sk/...

    Tie tvoje grcoidne sračky, čo tu píšeš zaujímať ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Vyhľadať odbornú pomoc nikdy nie je neskoro šaško.)

    https://www.dusevnezdravie.sk/...

    Tie tvoje grcoidne sračky, čo tu píšeš zaujímať akurát tak tych 3 nickname, čo tu máš.)))
    Si trápny vietor ...
    Skrýt celý příspěvek

   • logik
    13:51 19.12.2019

    "Dort musí být sladký," řekla kočička a nasypala do toho cukr. "A trochu slaný taky," řekl pejsek a dal tam sůl. "A teď tam dáme máslo a zavařeninu," řekla kočička. "Zavařeninu tu ...
    Zobrazit celý příspěvek

    "Dort musí být sladký," řekla kočička a nasypala do toho cukr. "A trochu slaný taky," řekl pejsek a dal tam sůl. "A teď tam dáme máslo a zavařeninu," řekla kočička. "Zavařeninu tu ne, tu já nerad," povídal pejsek, "dáme tam místo zavařeniny syreček, ten já tuze rád." Tak tam dali několik syrečků. "Mně se zdá, že je málo mastný," řekla kočička, "musíme tam dát několik špekových kůží." - "A oříšky, abychom nezapomněli," řekl pejsek a nasypal tam kornout oříšků. "0říšky jsou dobré,'' schválila to kočička, "ale měla by tam jistě také přijít okurka," a dala tam okurku. "A kosti," Svolal pejsek, "musíme tam přece dát nějaké kosti!

    Asi tak mi připadá, že "vaříš" své příspěvky.....
    Skrýt celý příspěvek

    • palo satko
     14:25 19.12.2019

     Žiadny Čapek. Napisal som, že si myslím, že o vlastnostiach F-35 sa klame. Dokazal som ti cez Afganistan, že v USA sa vo vojenstve klame dlhodobo a na najvyššich miestach. To je ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Žiadny Čapek. Napisal som, že si myslím, že o vlastnostiach F-35 sa klame. Dokazal som ti cez Afganistan, že v USA sa vo vojenstve klame dlhodobo a na najvyššich miestach. To je nazor Američanov nie môj. Ak chceš môžem ti sem ohladom americkeho klamania ešte pripisat celosvetovy nazor atomovky a travidla irackeho diktatora. :)
     Podla informacii maju dnes Američania niekolko stoviek operačne schopnych F-35. Ked zistuješ bojove použitie, tak Američania dva tri pripady priti Talibanu a Isilakom, kde nie je treba lietadlo schopnostami F-35 a Izrael nejaku zahadnu misiu voči Iranu bez bližších informacii.
     No ja mat stovky takych lietadiel, pošlem Rusov zo Syrie peši domov a nie že budem s nimi koordinovat letovu prevadzku, aby sa nam tryskače nezrazili.
     Takže skus mi na to odpovedat.
     Skrýt celý příspěvek

     • logik
      14:45 19.12.2019

      Zaprve jsi tam splácal páté přes deváté, zadruhé lžeš, jak když tiskne: takovou otevřenost o problémech letadla, jaká je k dispozici v DOT reportech, nevidíš u žádného jiného ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Zaprve jsi tam splácal páté přes deváté, zadruhé lžeš, jak když tiskne: takovou otevřenost o problémech letadla, jaká je k dispozici v DOT reportech, nevidíš u žádného jiného západního typu. O ruských letadlech (kde jsou schopni poslat refrubrished letadla a vydávat je za nová) nemluvím už vůbec.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      14:46 19.12.2019

      Jediné co si dokázal je, že nemáš přesvědčivé argumenty proti F-35, tak si hned v prvním odstavci odbočil od tématu.

      Jediné co si dokázal je, že nemáš přesvědčivé argumenty proti F-35, tak si hned v prvním odstavci odbočil od tématu.

     • GlobeElement
      15:10 19.12.2019

      V USA je svoboda slova a proto je možno kritizovat cokoliv.

      Nevidím důvod, proč by se měla USA utkat s Ruskem, ať již v Sýrii nebo jinde. USA neútočí na Rusko, Rusko neútočí na ...
      Zobrazit celý příspěvek

      V USA je svoboda slova a proto je možno kritizovat cokoliv.

      Nevidím důvod, proč by se měla USA utkat s Ruskem, ať již v Sýrii nebo jinde. USA neútočí na Rusko, Rusko neútočí na USA a obojí je dobře. Bez ohledu na to, kdo má jaká letadla. Nehledě na fakt, že USA nemají v Sýrii žádné zájmy, kdežto Rusko tam má základnu a tradiční strategické spojenectví.
      Skrýt celý příspěvek

     • palo satko
      16:04 19.12.2019

      logik, Otvorenost o problemoch som nikdy nespochybnoval. Spochybnujem otvorenost o SCHOPNOSTIACH.

      logik, Otvorenost o problemoch som nikdy nespochybnoval. Spochybnujem otvorenost o SCHOPNOSTIACH.

     • palo satko
      16:19 19.12.2019

      Globe, sloboda slova. To ale nie je o slobode slova.
      Existuju slavne noviny Boston Globe. Maju stranku Big Picture. Užasna stranka plna perfektnych fotiek. ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Globe, sloboda slova. To ale nie je o slobode slova.
      Existuju slavne noviny Boston Globe. Maju stranku Big Picture. Užasna stranka plna perfektnych fotiek. https://www3.bostonglobe.com/n... Ked začal Afganistan a Irak zverejnovali tam fotky z oboch konfliktov. Aj tie "drasticke", ale musel si sa preklikat, že to naozaj cheš vidiet. Videl si mrtvych Talibancov aj americke vdovy s detmi a so zloženou vlajkou od generala v rukach na cintorine. Už roky tie fotky neuverejnuju a pristup do archivu neexistuje. Vieš prečo? Vyrušuje to verejnost a oslabuje vlastenectvo. Poučili sa z Vietnamu.
      Vieš nielen v americkej, ale aj v naších demokraciach, sice mas slobodu slova, ale nemaš nespochybnitelne pravo dostavat od štatu a armady pravdive informacie.
      Skrýt celý příspěvek

   • logik
    17:29 19.12.2019

    palo:
    1) Psal jsi: ", ono F-35 sa nesmie kritizovat nikde. " Teď uhejbáš k podstatně slabšímu a vpodstatě neověřitelnému tvrzení o "kritice schopností"

    2) Máš pocit, že je např. ...
    Zobrazit celý příspěvek

    palo:
    1) Psal jsi: ", ono F-35 sa nesmie kritizovat nikde. " Teď uhejbáš k podstatně slabšímu a vpodstatě neověřitelnému tvrzení o "kritice schopností"

    2) Máš pocit, že je např. stránka a (rádoby)tinktank Ausiapower v USA zakázaný? Omezují ho nějak? Lžeš i o té kritice schopností, je jí celý internet.
    Skrýt celý příspěvek

  • balm
   12:40 19.12.2019

   US NAVY neprovozuje a nebude provozovat stroje F-15 Eagle, protože jen sama konstrukce není vhodná pro provoz z paluby letadlových lodí. Přestavět letoun pro provoz na palubách ...
   Zobrazit celý příspěvek

   US NAVY neprovozuje a nebude provozovat stroje F-15 Eagle, protože jen sama konstrukce není vhodná pro provoz z paluby letadlových lodí. Přestavět letoun pro provoz na palubách letadlových lodí není vůbec snadné a musí se zasáhnout do konstrukce. Chápu, že myšlen byl (doufám) F/A - 18 Hornet, respektive jeho modernizovaná varianta Super Hornet. Musím Vás zklamat, protože na světě neexistuje srovnatelný letoun. Hornet už od verze YF-17 (po srovnávacích zkouškách zachránilo Hornet právě námořnictvo, ačkoliv se musel přeprojektovat) nemá z nabídky palubních strojů konkurenci a bude sloužit dalších 30 let.

   Moderní palubní letoun 5.5 generace se označuje jako projekt F/A-XX. Projekt Boeing F/A-XX nabírá zpoždění z důvodu nedostatku technologií potřebných k vývoji a výrobě požadovaných materiálů a samozřejmě nové generace motorů, které neexistují ani ve fázi prototypů. S vývojem jsou neustále problémy, nejen v neexistujících materiálech, ale také rozměrech a hmotnostních limitech, přičemž se neustále mění požadavky na dolet stroje, což je problém, protože letoun musí být lehký a kompaktních rozměrů (tzn kompatibilní s třídou Nimitz i Ford), do kterých je potřeba nacpat co největší palivové nádrže a objemnou elektroniku, která vyžaduje nejen chlazení, ale také vedení a zálohy. Nemluvě o zbraňových šachtách. Dále zbraňové systémy a vysokou nosnost. A co je nejhorší, drak letounu musí vydržet 20 000 cyklů přistání a vzletů (samozřejmě s opravami). Robustní stroj vhodný pro intenzivní bojové nasazení jak v pilotované, tak i nepilotované verzi. Striktně se vyžaduje v rámci požadavků US NAVY výhradně dvoumotorová verze s jedním motorem v odolných pouzdrech s výměnou do 30 minut. Od požadavků "pravé" 6. generace se muselo ustoupit i v oblasti senzorového potahu (potah protkaný senzory a anténními soustavami tvořící jeden velký celek), nevyžadují se ani proměnlivá (laicky nazývána morfující) křídla, které zlevní stroj. Vývojový model z roku 2009 se měnil v letech 2013, kdy bylo rozhodnuto o vyloučení proměnlivé aerodynamiky a začalo se pracovat s kachními křídly a konfigurace slotů/klapek (část know-how vztlakové mechanizace vyvíjení s projektem TX bude použita pro F/A-XX). V roce 2018 došlo k dalším změnám a přidal se požadavek na odolnost stroje a schopnost přežití (např.: pouzdra motorů) a v roce 2019 přišel požadavek na další snížení hmotnosti a redukci konstrukce draku pro větší dolet a startování s vyšší hmotností (více munice i paliva při startu snižují potřebný čas a objem tankování za letu).
   Skrýt celý příspěvek

   • strikehawk
    09:06 20.12.2019

    Nepíšu o F-15 Eagle ale o F-14 Tomcat což byl nosný typ US Navy po celá 80. léta což si musíš pamatovat. Bez náhrady vyřazen s tím, že jeho úkoly ( a rovněž za vyřazený A-6 ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Nepíšu o F-15 Eagle ale o F-14 Tomcat což byl nosný typ US Navy po celá 80. léta což si musíš pamatovat. Bez náhrady vyřazen s tím, že jeho úkoly ( a rovněž za vyřazený A-6 Intruder a zastavený A-12 Avenger II) zastane F-18 E/F což je klon F/A-18A vyvinutého jako víceúčelový a levný doplněk práve F-14 na palubách LL.
    Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     09:57 20.12.2019

     strikehawk
     /Obzvláště US NAVY tlačí značně na pilu , protože mix z F-15E/F a F-35 velmi postrádá schopnost vybojování vzdušné nadvlády/
     Nevím co jste myslel, ale napsal jste tohle. ...
     Zobrazit celý příspěvek

     strikehawk
     /Obzvláště US NAVY tlačí značně na pilu , protože mix z F-15E/F a F-35 velmi postrádá schopnost vybojování vzdušné nadvlády/
     Nevím co jste myslel, ale napsal jste tohle. Na to balm zcela jistě reagoval. Mimochodem F/A-18E byl vyvinut právě jako náhrada F-14 což plní víc než dobře.
     Skrýt celý příspěvek

     • strikehawk
      20:54 21.12.2019

      Jo OK mate pravdu. Jasné ze se jednalo o F-18E. .... překlep. Díky za upozornění.
      Co se tyče náhrady F-14 tak tuto roli neplní zcela, proste nemůže a to kvůli podstatně menšímu ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jo OK mate pravdu. Jasné ze se jednalo o F-18E. .... překlep. Díky za upozornění.
      Co se tyče náhrady F-14 tak tuto roli neplní zcela, proste nemůže a to kvůli podstatně menšímu operačnímu doletu a absenci dálkových střel AIM-54 pro boj proti Tu-22M3 s CH-22
      Skrýt celý příspěvek

    • balm
     12:05 20.12.2019

     Bohužel se mýlíte. F-14 Tomcat byl vyvinutý jako záchytný a přepadový stíhač, schopný ničit vzdušné cíle na velkou vzdálenost řízenými střelami AIM-54 Phoenix a udržet vzdušné ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Bohužel se mýlíte. F-14 Tomcat byl vyvinutý jako záchytný a přepadový stíhač, schopný ničit vzdušné cíle na velkou vzdálenost řízenými střelami AIM-54 Phoenix a udržet vzdušné nosiče těžkých střel a bomb mimo hru. Zkrátka a dobře šlo o stroj, který pokrýval obrovský prostor od operačního svazu. To byl prvořadý úkol, nikoliv vzdušný boj na střední nebo blízké vzdálenosti. Samozřejmě mel vybavení i pro blízký boj, ale v letových charakteristikách neoslňoval. Dalším problémem byla cena a velice složitá údržba i vzhledem ke konstrukčním charakteristikám omezené možnosti manévrování.

     Při srovnání s F-15 Eagle jde o podstatně méně kvalitní stoj pro vybojování a udržení vzdušné nadvlády. Představa, že vše jde sestřelit na velkou vzdálenost se míjí s účinkem, protože ještě v Iráku byli problémy s indentifikací strojů, kdy docházelo k častým omylům a F-15 nesměli střílet (to se stávalo velmi často, kdy AWACS i letky vzdušného doprovodu identifikovali MIG-29 jako nepřátelský a následně jej zaměnili za vlastní stroj. Doporučení pro piloty F-15C Eagle chránící útočné formace, tankery i AWACS bylo nepouštět se do blízkého manévrového souboje s MIG 29. Iráčané měli dobře vyvinutou taktiku speciálně proti F-15). Často se stávalo, že stroje MIG 29 byli zaměřené na vzdálenost 60 km, ale piloti nesměli střílet a museli čekat na potvrzení identifikace. Stroje se k sobě přibližovali velice rychle a často byla identifikace provedena až na velmi malou vzdálenost např.: 12km (což je hodně blízko), nebo na vizuální vzdálenost a to v podstatě znamenalo přijmout manévrový boj. Jenže stroj pro vybojování vzdušné nadvlády, jak se snažíte opakovat, musí umět zalétat i náročné manévry a to je v případě F-14 Tomcat zhola nemožné. Ačkoliv F-15 nebyla stavěna přímo pro manévrový boj (tím nechci říci, že by neuměla), dokázala v situacích s problémovou identifikací zalétat manévry s přetížením 12G a její poloměr zatáčky při vysoké bojové rychlosti (800 - 900km/h) činí necelý kilometr. Tomcat by se v takové situaci rozpadl. Kdyby místo F-15C Eagle hlídkovala při oněch zdokumentovaných sestřelech (dobře, dva stroje MIG29 se rozmázli o zem) F-14 Tomcat, stoje MIG29 by je sestřeli bez větších problémů.

     Náznaky o plánovaném vyřazení přicházeli ještě před rokem 1985, tedy už po přechodu z velice nespolehlivých motorů na F 110-GE-400. I přes snahy o modernizace, pokrok i měnící se bojiště nešlo zastavit. Každý pokus o uplatnění se jako víceúčelový stroj vždy končil nedostatky a vysokými náklady. K vyřazení nedošlo náhle, ale postupnou evolucí a všechny úkoly splní provozně mnohem levnější F-18 Hornet. Mnohdy o dost lépe než Holywoodem glorifikovaný F-14 Tomcat/Bombcat. Tak to prostě bylo, je a bude, ovšem nikdo "ikonický" F-14 nezatracuje. Prostě se nehodil a vznikl v jiné době a za jiným účelem.
     Skrýt celý příspěvek

     • strikehawk
      21:16 21.12.2019

      Zklamu vás ale bohužel se nemýlím. Jistě ze v polovině 90. let byl již F-14 zastaralým strojem ovšem náhrada v podobě F-18E není plnohodnotná. Především chybí schopnost zachytavat ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Zklamu vás ale bohužel se nemýlím. Jistě ze v polovině 90. let byl již F-14 zastaralým strojem ovšem náhrada v podobě F-18E není plnohodnotná. Především chybí schopnost zachytavat na velkou vzdálenost jedno z malá opravdu smrtelných nebezpečí pro LL ve formě Tu-22M3 (M4) s Ch-22 nyní s Ch-32 (M5-6)
      NATF proste chybí a bude chybět dokud nepřijde nový F/A-XX
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      15:48 22.12.2019

      I kdyby ten úder provedly za plného nasazení strojů co dnes dokáží udržet v provozu, jaké by byli škody? (1-2 LL? vs rozpoutání světové války)
      Potopení LL světovou válku opravdu ...
      Zobrazit celý příspěvek

      I kdyby ten úder provedly za plného nasazení strojů co dnes dokáží udržet v provozu, jaké by byli škody? (1-2 LL? vs rozpoutání světové války)
      Potopení LL světovou válku opravdu nevyhrává.
      Skrýt celý příspěvek

 • Migi
  23:57 18.12.2019

  Líbí se mi až takřka akademické pojetí této debaty. Máme jenom hodně mlhavou představu o cenách které se podaří vyjednat jak za F-35, tak za gripeny a za jejich následný provoz. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Líbí se mi až takřka akademické pojetí této debaty. Máme jenom hodně mlhavou představu o cenách které se podaří vyjednat jak za F-35, tak za gripeny a za jejich následný provoz. Bohužel už vůbec nikdo neví jak bude vypadat rozpočet MO za 5 let, ale spousta lidí píše Špidlovo "zdroje jsou".
  Samozřejmě pokud opomeneme cenu, tak vzhledem k velikosti naší armády (a o moc větší nebude, protože nejsou lidi) je logické nakupovat to nejlepší a kvalitou dohnat kvantitu.
  Jenže ono nejde opomenout cenu a kdyby to vycházelo tak, že by jsme sice měli F-35, ale v Jincích by stále prováděli nekromancii na Danách a Strakonice by s velkou parádou jednou ročně jeli na Balt vyfotit se u moře s KUBem, tak to si myslím že by jsme ty špičkový stíhačky asi měli oplakat a smířit se tím, že naše letectvo nebude lítat na nejlepších strojích. Samozřejmě netvrdím, že když si pořídíme F-35tky tak na zbytek armády nebudou peníze a když si pořídíme, nebo pronajmeme Gripeny, tak bude zbytek armády snový, ale je potřeba aby ten, kdo to bude vybírat si udělal co možná nejlepší výhled do budoucna (tak jak to politické otočky dovolí) a přistoupil k tomu s rozmyslem....
  Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   08:15 19.12.2019

   Tenhle názor není v diskuzi ojedinělí.
   Potom je tu ale ten skutečný stav armády, i přesto že jsme si vybrali levnější Gripen(2003-2019).

   "Jincích by stále prováděli nekromancii ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Tenhle názor není v diskuzi ojedinělí.
   Potom je tu ale ten skutečný stav armády, i přesto že jsme si vybrali levnější Gripen(2003-2019).

   "Jincích by stále prováděli nekromancii na Danách a Strakonice by s velkou parádou jednou ročně jeli na Balt vyfotit se u moře s KUBem"
   Skrýt celý příspěvek

   • logik
    08:28 19.12.2019

    No my jsme si vybrali levnější Gripen, ale zaplatili za něj málem jak za F-22.... Taková česká "simly clever" cesta.

    No my jsme si vybrali levnější Gripen, ale zaplatili za něj málem jak za F-22.... Taková česká "simly clever" cesta.

    • Migi
     08:53 19.12.2019

     Zdroj který by porovnával celkové náklady na pronájem Gripenů s provozem F-22? Fakt by mě to zajímalo....

     Zdroj který by porovnával celkové náklady na pronájem Gripenů s provozem F-22? Fakt by mě to zajímalo....

     • logik
      14:13 19.12.2019

      Nechápeš nadsázku? Jinak reálnej odhad viz thread výše....

      Nechápeš nadsázku? Jinak reálnej odhad viz thread výše....

   • Migi
    08:52 19.12.2019

    Ano, to je pravda, ale tím spíš se jeví pořizování ještě dražších strojů jako nesmysl ne?

    Ano, to je pravda, ale tím spíš se jeví pořizování ještě dražších strojů jako nesmysl ne?

    • Jirosi
     09:38 19.12.2019

     a) koupím levná letadla z omezenými schopnostmi. Armáda neuvidí ušetřené prostředky, na nákup další techniky co by vyvážil nedostatky letadel.
     b) koupíme dražší letadla (nikdo to ...
     Zobrazit celý příspěvek

     a) koupím levná letadla z omezenými schopnostmi. Armáda neuvidí ušetřené prostředky, na nákup další techniky co by vyvážil nedostatky letadel.
     b) koupíme dražší letadla (nikdo to nikdy nepopíral), ale za to schopnosti přijdou už s nimi. Akvizice bude na 30-40.let, Mo bude moci svoje síly upnou na další projekty a neřešit stále co dál z letectvem. Senzorová vybavenost by měla CR umožnit vylepšit obranou strategii proti modernímu útočníkovy. Zvýšit tlak na politiky.
     Skrýt celý příspěvek

     • Migi
      14:47 19.12.2019

      Ale armáda nepotřebuje za každou cenu schopnosti F-35 aby muslea ke Gripenům dokupovat další věci, aby se na ty schopnosti dostala (některý si ani nejde "přikoupit"). Armáda pokud ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Ale armáda nepotřebuje za každou cenu schopnosti F-35 aby muslea ke Gripenům dokupovat další věci, aby se na ty schopnosti dostala (některý si ani nejde "přikoupit"). Armáda pokud koupí třeba ty gripeny s tím, že jí stačí, tak bude taky svý síly moc upřít na další projekty...
      A nakonec armáda nepotřebuje vylepšit svojí obrannou strategii, protože obrannou strategii nedělá armáda ale politické zadání. Armáda by úplně stačilo aby plnila tu stávající k čemuž je ještě dlouhá cesta....
      Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
   08:51 19.12.2019

   Dovolím si nesouhlasit. Prvotní otázka přece zní, zdali jsou a budou tyto letouny schopny obstát v možném válečném konfliktu. Kupovat něco, co nepřítel dokáže relativně snadno ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Dovolím si nesouhlasit. Prvotní otázka přece zní, zdali jsou a budou tyto letouny schopny obstát v možném válečném konfliktu. Kupovat něco, co nepřítel dokáže relativně snadno zlikvidovat nemá smysl, to je vyhazování peněz.
   Skrýt celý příspěvek

   • Migi
    08:58 19.12.2019

    Takže zrušíme veškerou bojovou techniku v armádě, kromě té, která bude nejlepší na světě? Protože to samé se dá říct o vrtulnících, tancích, BVP, KOT, LOV, PVO, dělostřelectvu no ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Takže zrušíme veškerou bojovou techniku v armádě, kromě té, která bude nejlepší na světě? Protože to samé se dá říct o vrtulnících, tancích, BVP, KOT, LOV, PVO, dělostřelectvu no vlastně úplně o všem....
    Naštěstí jsme součástí NATO a věřím že se najdou i úkoly, kde si i Gripen povede stejně dobře jako F-35 a na takový ty nejtěžší úkoly jako první sled vybojování vzdušný převahy, nebo ničení S-400 holt poletí někdo jiný....
    Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     09:21 19.12.2019

     Malý stát musí kvantitu nahrazovat špičkovou kvalitou. Podívejte se na Izrael.

     Malý stát musí kvantitu nahrazovat špičkovou kvalitou. Podívejte se na Izrael.

     • Poly
      09:51 19.12.2019

      Zase ten Izrael... Izrael je tak svébytný stát, že se nedá přirovnávat k ničemu a není možné si ho brát v případě armády jako vzor. Utrácejí za armádu šílené prachy ne proto, že ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Zase ten Izrael... Izrael je tak svébytný stát, že se nedá přirovnávat k ničemu a není možné si ho brát v případě armády jako vzor. Utrácejí za armádu šílené prachy ne proto, že chtějí, ale proto, že musí. Když chtějí zničit PVO, tak potřebují pořádný letoun. Když chtějí likvidovat nepřátelské balistické střely, tak musí utratit nehorázné prachy za účinnou a početnou moderní PVO. CO víc, tyhle hračky skutečně naostro využijí několikrát za rok a ne jako my = teoreticky nikdy. Navíc mají podporu USA.
      Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      11:10 19.12.2019

      Pokud buduju armádu, pak takovou, která je použitelná. Ne jen naoko, pro utrácení peněz.

      Pokud buduju armádu, pak takovou, která je použitelná. Ne jen naoko, pro utrácení peněz.

    • Jirosi
     10:09 19.12.2019

     BBuď můžeme koupit kvalitní techniku, nebo každých 10. let dál křísit sovětskou techniku a vykládat o zastaralosti armády... Ale o efektivitě takto vynaložených se mi při pohledu ...
     Zobrazit celý příspěvek

     BBuď můžeme koupit kvalitní techniku, nebo každých 10. let dál křísit sovětskou techniku a vykládat o zastaralosti armády... Ale o efektivitě takto vynaložených se mi při pohledu na současný stav armády chce trošku pochybovat.
     Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
     11:09 19.12.2019

     To je demagogie. Když už něco máme, tak to nevyhodíme, ale pokud kupuju něco nového, pak to nejlepší, co je, abych to mohl skutečně použít a vydrželo mi to dlouho.
     Nejsme Rusko, ...
     Zobrazit celý příspěvek

     To je demagogie. Když už něco máme, tak to nevyhodíme, ale pokud kupuju něco nového, pak to nejlepší, co je, abych to mohl skutečně použít a vydrželo mi to dlouho.
     Nejsme Rusko, které používá taktiku "nas mnogo".
     Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      11:15 19.12.2019

      Na nejlepší nemáme (F-22), ale mezi levnými bychom si určitě měli vybrat do budoucna nejistějšího koně (F-35).

      Na nejlepší nemáme (F-22), ale mezi levnými bychom si určitě měli vybrat do budoucna nejistějšího koně (F-35).

     • Migi
      14:50 19.12.2019

      Aha, takže hurá dalších X desítek let s T-72. Danama a KUBama. No tak sad lidi, co budou dělat výběr uvažují trochu jinak, než vy....

      Aha, takže hurá dalších X desítek let s T-72. Danama a KUBama. No tak sad lidi, co budou dělat výběr uvažují trochu jinak, než vy....

   • balm
    11:51 19.12.2019

    Bohužel ne, protože první otázka se musí zabývat scénářem (scénáři) případného konfliktu(ů) na který se armáda musí připravit a od toho se odvozují potřebné prostředky, které budou ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Bohužel ne, protože první otázka se musí zabývat scénářem (scénáři) případného konfliktu(ů) na který se armáda musí připravit a od toho se odvozují potřebné prostředky, které budou potřeba.

    Bude-li armáda čelit např.: Turecku, potom bude samozřejmě potřebovat špičkové zbraňové systémy. Budeme-li čelit masovému útoku tanků z Ruska, budeme potřebovat protitankové zbraně a pokud se máme ubránit proti nájezdům z přemožených chalífátů vytvořených z trosek Německa a Francie, bude potřeba hodně napalmu.
    Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
     15:11 19.12.2019

     Vzhledem k tomu, jak dlouho trvá pořízení techniky a jak je drahá je nutné připravovat se na nejsilnějšího možného soupeře. Ne na nejslabšího.

     Vzhledem k tomu, jak dlouho trvá pořízení techniky a jak je drahá je nutné připravovat se na nejsilnějšího možného soupeře. Ne na nejslabšího.

     • balm
      16:23 19.12.2019

      A co přesně pro ČR znamená nejsilnější soupeř?

      Představa 500 milionů invazních vypatlaných krys s výkonnou reprodukcí a vymýváním mozků ... neodvažoval bych se označovat za ...
      Zobrazit celý příspěvek

      A co přesně pro ČR znamená nejsilnější soupeř?

      Představa 500 milionů invazních vypatlaných krys s výkonnou reprodukcí a vymýváním mozků ... neodvažoval bych se označovat za nejslabší.
      Skrýt celý příspěvek

     • vixl
      00:52 25.12.2019

      největší prdel je když si někdo dá nick Globe a přitom vůbec nic netuší o opravdových globálních hrozbách

      největší prdel je když si někdo dá nick Globe a přitom vůbec nic netuší o opravdových globálních hrozbách

  • skelet
   09:13 19.12.2019

   ono se tu dost často zapomíná, že Gripeny díky lízačce létali politikům navzdory. Jinak by byla letuschopnost a bojeschopnost nadzvukového letectva na nižší úrovni. Asi tak na ...
   Zobrazit celý příspěvek

   ono se tu dost často zapomíná, že Gripeny díky lízačce létali politikům navzdory. Jinak by byla letuschopnost a bojeschopnost nadzvukového letectva na nižší úrovni. Asi tak na úrovni Typhoonů v Luftwaffe.
   Skrýt celý příspěvek

 • tryskac
  22:28 18.12.2019

  JirkaM: rozumiem tomu správne a v Aere chcú robiť UAV? A snažia sa niečo udať Estónsku, či iným Baltickym krajinám? Celkom by som tomu rozumel s ohľadom na cenu a aj českú ...
  Zobrazit celý příspěvek

  JirkaM: rozumiem tomu správne a v Aere chcú robiť UAV? A snažia sa niečo udať Estónsku, či iným Baltickym krajinám? Celkom by som tomu rozumel s ohľadom na cenu a aj českú angažovanosť. Áno, všimol som si jedno nové balticke (lotyske? litovske? estónske?) meno na sedadle test pilota L39NG... Asi niekto z Baltic bees...
  Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   23:10 18.12.2019

   Ne v Aeru žáné UAV, minimálně v blízké budoucnosti, vyrábět nebudou.

   Ne v Aeru žáné UAV, minimálně v blízké budoucnosti, vyrábět nebudou.

  • CerVus
   00:14 19.12.2019

   Aero se teď modlí, aby se začalo prodávat L-39NG nebo celý ten projekt toho letadla, do kterého finančně vykrvácela a ke kterému se upnula stáhne firmu ke dnu. Ti určitě nebudou ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Aero se teď modlí, aby se začalo prodávat L-39NG nebo celý ten projekt toho letadla, do kterého finančně vykrvácela a ke kterému se upnula stáhne firmu ke dnu. Ti určitě nebudou pracovat na něčem jiné podobně složitém.
   Skrýt celý příspěvek

 • nvkl
  22:13 18.12.2019

  At ty penize daj radsi aeru na vyvoj bezpilotnich letounu..

  At ty penize daj radsi aeru na vyvoj bezpilotnich letounu..

 • JirkaM
  21:04 18.12.2019

  Malé zemi jako jsme my by stačila Aera. Mohlo by jich být mnohem víc než F-35, měli bychom je pod kontrolou a šlo by je v případě potřeby vyměnit daleko dříve než za několik ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Malé zemi jako jsme my by stačila Aera. Mohlo by jich být mnohem víc než F-35, měli bychom je pod kontrolou a šlo by je v případě potřeby vyměnit daleko dříve než za několik desítek let.

  Poslat peníze do zámoří a doufat že nám v případě většího konfliktu američané ta letadla dodají a budou dodávat náhradní díly není zrovna chytré.

  Krom toho, jakmile ta letadla koupíme, Amíci nám je nedovolí prodat.

  Ony ty uplacené Gripeny nakonec nejsou tak špatné, jen se mi nelíbí, že posíláme peníze do arogantního Švédistánu.
  Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   21:28 18.12.2019

   A air policing vám po vzdaní sa nadzvukového letectva budú robiť Poliaci alebo Nemci?

   A air policing vám po vzdaní sa nadzvukového letectva budú robiť Poliaci alebo Nemci?

   • JirkaM
    21:50 18.12.2019

    Ono je nesrovnatelně lepší Aero ve vzduchu než F-35 na zemi.

    F-35 vyžadují obrovské množství údržby, zatímco nenáročná Aera je daleko snazší udržovat.

    Za cenu pár F-35 můžeme ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Ono je nesrovnatelně lepší Aero ve vzduchu než F-35 na zemi.

    F-35 vyžadují obrovské množství údržby, zatímco nenáročná Aera je daleko snazší udržovat.

    Za cenu pár F-35 můžeme mít mnoho desítek levnějších a univerzálnějších letadel na několika základnách.

    A jestli Estoncům naše Aera nebudou na air policing dost dobrá, navrhuju jim je nenutit. Ať si koupí svoje F-35, když o ně tak stojí.
    Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     23:13 18.12.2019

     Žádné letadlo z produkce Aera se na air policing nehodí. Takže je k tomuto účelu Estonci zcela jistě pořizovat nebudou.

     Žádné letadlo z produkce Aera se na air policing nehodí. Takže je k tomuto účelu Estonci zcela jistě pořizovat nebudou.

     • JirkaM
      20:47 19.12.2019

      Dokud budeme hlídat vzdušný prostor Estonska my, nepořídí si ty vyžírky žádná letadla, tedy ani Aera.

      Dokud budeme hlídat vzdušný prostor Estonska my, nepořídí si ty vyžírky žádná letadla, tedy ani Aera.

     • Scotty
      23:46 19.12.2019

      JirkaM
      Mě by pořád zajímalo co je pod tím krycím jménem Aero vlastně skrývá za letadlo.
      Možná až jednou dolétají jejich L-39 tak pořídí L-39NG, ovšem to s air policingem nijak ...
      Zobrazit celý příspěvek

      JirkaM
      Mě by pořád zajímalo co je pod tím krycím jménem Aero vlastně skrývá za letadlo.
      Možná až jednou dolétají jejich L-39 tak pořídí L-39NG, ovšem to s air policingem nijak nesouvisí.
      Skrýt celý příspěvek

    • satai
     06:43 19.12.2019

     Jak může být letadlo, co umí zlomek toho, co konkurence, "univerzálnější"?

     Jak může být letadlo, co umí zlomek toho, co konkurence, "univerzálnější"?

     • JirkaM
      20:52 19.12.2019

      Umí F-35 střílet kanónem na kolonu náklaďáků nepřítele po tom co po 10 dnech válčení došly řízené rakety?

      Umí vzlétnout z letiště aeroklubu, které nepřítel zapoměl vybombardovat? ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Umí F-35 střílet kanónem na kolonu náklaďáků nepřítele po tom co po 10 dnech válčení došly řízené rakety?

      Umí vzlétnout z letiště aeroklubu, které nepřítel zapoměl vybombardovat?

      Umí fungovat v situaci, kdy se na nás USA rozlobí třeba proto, že vítáme málo migrantů?
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      23:50 19.12.2019

      JirkaM
      Odpověď na vaše otázky zní F-35B.

      JirkaM
      Odpověď na vaše otázky zní F-35B.

    • skelet
     09:15 19.12.2019

     řeknu ti sladké tajemství.. na air policing nejsou Aera dobrá ani nám, na tož Estoncům. Aera na air policing nemají výkon.

     řeknu ti sladké tajemství.. na air policing nejsou Aera dobrá ani nám, na tož Estoncům. Aera na air policing nemají výkon.

     • JirkaM
      20:49 19.12.2019

      Na air policing je důležité, aby letadlo mělo radar, protiletadlové rakety a aby bylo ve vzduchu. Gripen je super, ale je pro nás tak drahý, že většinu času je někde v hangáru. ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Na air policing je důležité, aby letadlo mělo radar, protiletadlové rakety a aby bylo ve vzduchu. Gripen je super, ale je pro nás tak drahý, že většinu času je někde v hangáru. F-35 je v tomhle asi 10x horší než Gripen a 50x horší než Aero.
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      23:54 19.12.2019

      JirkaM
      /Na air policing je důležité, aby letadlo mělo radar, protiletadlové rakety a aby bylo ve vzduchu/
      Také je důležité, když už je v tom vzduchu, dohonit letadlo které se od ...
      Zobrazit celý příspěvek

      JirkaM
      /Na air policing je důležité, aby letadlo mělo radar, protiletadlové rakety a aby bylo ve vzduchu/
      Také je důležité, když už je v tom vzduchu, dohonit letadlo které se od něj vzdaluje.

      /Gripen je super, ale je pro nás tak drahý, že většinu času je někde v hangáru./
      Expert promluvil.
      Skrýt celý příspěvek

  • satai
   21:30 18.12.2019

   Neblábol.

   Neblábol.

   • JirkaM
    21:00 19.12.2019

    lehni

    lehni

    • JirkaM
     21:01 19.12.2019

     omlouvám se, špatný příspěvek

     omlouvám se, špatný příspěvek

  • Scotty
   23:08 18.12.2019

   Co je to za strašnou snůšku blábolů. Tím Aerem které by nám údajně stačilo je myšleno co? L-39NG nebo L-159? Protože ani jedno nám zvela určitě stačit nebude.

   Co je to za strašnou snůšku blábolů. Tím Aerem které by nám údajně stačilo je myšleno co? L-39NG nebo L-159? Protože ani jedno nám zvela určitě stačit nebude.

   • Jirosi
    08:27 19.12.2019

    Asi počítal z držením leteckých hlídek. To vychází 8 760h na hlídkové zóně + lety na letiště na jeden stroj. To asi byla ta úspornější varianta.

    Asi počítal z držením leteckých hlídek. To vychází 8 760h na hlídkové zóně + lety na letiště na jeden stroj. To asi byla ta úspornější varianta.

  • Jura99
   08:23 19.12.2019

   vždycky jak někdo napíše, že Aero dělá stíhačky nebo že nám stačí, tak už dál nečtu. To je podobný nesmysl jako napsat, že záchranná služba nepotřebuje upravená dodávková auta, že ...
   Zobrazit celý příspěvek

   vždycky jak někdo napíše, že Aero dělá stíhačky nebo že nám stačí, tak už dál nečtu. To je podobný nesmysl jako napsat, že záchranná služba nepotřebuje upravená dodávková auta, že jim stačí Škoda Citigo. Jediné v čem Aero konkurovalo stíhačkám byla cena, protože L-159 jen za pořízení stály asi 50mld. Kč. Sice šlo o 72ks, ale kromě dvou letek se zbytek prakticky rozdal. Za tu cenu by zde byla letka, možná dvě, Gripenů ve vlastnictví.
   Skrýt celý příspěvek

   • JirkaM
    20:59 19.12.2019

    Jeden chytrák koupil záchrané službě kamión, který se od té doby používá jen na silvestra, a to jen preventivně. Stálo to strašné peníze a je to k ničemu.

    Obyčejné dodávky za pár ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Jeden chytrák koupil záchrané službě kamión, který se od té doby používá jen na silvestra, a to jen preventivně. Stálo to strašné peníze a je to k ničemu.

    Obyčejné dodávky za pár korun, nad kterými byste ohrnoval nos udělají všechnu skutečnou práci.

    Ty L-159 nebylo potřeba rozdávat, ale jak už dnes víme z toho videa s Kavanem, politici chtěli krást a tak jsme museli pronajmout Gripeny.
    Skrýt celý příspěvek

  • Storm
   19:49 19.12.2019

   Gééénius volali odborníci na JirkuM... Je to génius...
   Ale teď vážně... Až jednou budou L159 nebo L39NG honit po obloze dopraváky při airpolicingu... Tak hasiči začnou jezdit s ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Gééénius volali odborníci na JirkuM... Je to génius...
   Ale teď vážně... Až jednou budou L159 nebo L39NG honit po obloze dopraváky při airpolicingu... Tak hasiči začnou jezdit s Automobilovými žebříky na požáry sklepů :D
   Skrýt celý příspěvek

   • JirkaM
    21:00 19.12.2019

    Honit dopraváky? Zešílel jste?

    Honit dopraváky? Zešílel jste?

    • Storm
     22:09 19.12.2019

     Ironicky reaguju na ten váš blaf co jste tady hodil... Že by nám, jako malému státu, měly stačit Aera... Základní úklo stíhacího letectva, tedy přesněji jeden ze základních úkolů ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Ironicky reaguju na ten váš blaf co jste tady hodil... Že by nám, jako malému státu, měly stačit Aera... Základní úklo stíhacího letectva, tedy přesněji jeden ze základních úkolů je airpolicing. Jak jsem psal já, jde v době míru v naších podmínkách uprostřed relativně bezpečné evropy k honění dopraváků bez spojení... Můžete mi popsat jak by takový alphascramble s Aerem probihal? Nebo si snad myslíte, že některému z okolních států za tuto službu máme platit??!
     Skrýt celý příspěvek

 • lemkin
  20:12 18.12.2019

  Potřebuje AČR stíhací bombardér či co to ta F-35 vlastně je?

  Aktuálně neumíme využít ani potenciál současných C/D protože jich je málo, nemají ani pořádné množství výzbroje aby ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Potřebuje AČR stíhací bombardér či co to ta F-35 vlastně je?

  Aktuálně neumíme využít ani potenciál současných C/D protože jich je málo, nemají ani pořádné množství výzbroje aby se mohlo cvičit s ostrou. Mám Gripen rád, ale tak si říkám, jestli je nám krom ceny v budoucnu k něčemu stroj od neutrální země (dost možná budeme jediný spojenec v NATO s tímto typem, záleží jak Maďaři).

  Zamyslel bych se tedy nad opcí a následným odkupem C/D s tím, že bychom se slavně mohli zapojit do projektů jako je třeba Tempest (průmysl by z toho asi něco měl) a v roce 2040 začít obměňovat.
  Skrýt celý příspěvek

  • logik
   20:32 18.12.2019

   Každý dnešní stíhač je defakto stíhací bombardér. To, v čem F-35 převyšuje 4. gen nejvíce, jsou paradoxně(?) právě stíhací schopnosti, ničit i poměrně vyspělou PVO (tedy ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Každý dnešní stíhač je defakto stíhací bombardér. To, v čem F-35 převyšuje 4. gen nejvíce, jsou paradoxně(?) právě stíhací schopnosti, ničit i poměrně vyspělou PVO (tedy "bombardování") zvládnou poměrně dobře i 4. gen stroje, jak ukazuje Izrael v Sýrii.
   Skrýt celý příspěvek

   • technik
    23:09 18.12.2019

    Nesouhlasím. To je právě to co hodně lidí plete. Izrael využívá satelitních snímků, nekompaktnosti a velmi řídkého rozmístění PVO, je to několik let válkou trpící a zdevastovaný ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Nesouhlasím. To je právě to co hodně lidí plete. Izrael využívá satelitních snímků, nekompaktnosti a velmi řídkého rozmístění PVO, je to několik let válkou trpící a zdevastovaný stát a mám si sednout na zadek že Izrael zplundruje syrskou ne zrovna kvalitně vycvičenou PVO? To o strojích nic nevypovida. Samotná PVO nezmůže nikdy nic vždy ji musí doplňovat letectvo a to Sýrie nemá. Pro ověření bojových vlastnosti F35 musí být také nasazená proti kvalitnímu soupeři, to je jako tank poslat proti krovakum.
    Skrýt celý příspěvek

    • logik
     08:36 19.12.2019

     Tak že by třeba kolem Damašku byla PVO rozmístěna řídce, tak to podle ohňostrojů, které Asad vždy po útoku pustí, rozhodně nevypadá. A je to sice válkou trpící stát, ale PVO dostal ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Tak že by třeba kolem Damašku byla PVO rozmístěna řídce, tak to podle ohňostrojů, které Asad vždy po útoku pustí, rozhodně nevypadá. A je to sice válkou trpící stát, ale PVO dostal nedávno z Ruska novou a nijak to nepomohlo.

     "Samotná PVO nezmůže nikdy nic vždy ji musí doplňovat letectvo a to Sýrie nemá"
     Jasně, že pro PVO je klíčové letectvo. Ale to jen potvrzuje to, co tvrdím - že kvalitní stíhací bombardér je dneska především kvalitní stíhač. Že klíčovou schopností je vypořádat se s letadly, protože s PVO bez letadel se následně vypořádá "každé letadlo", protože přesně jak tvrdíš, samotná PVO nezmůže nikdy nic...

     "Pro ověření bojových vlastnosti F35 musí být také nasazená proti kvalitnímu soupeři,"
     A to na red flagu jako nebyla?
     Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   23:04 18.12.2019

   F-35 je výceúčelový nadzvukový letoun. Taková F-16 nové generace.

   F-35 je výceúčelový nadzvukový letoun. Taková F-16 nové generace.

 • SKmartinTO
  16:32 18.12.2019

  PANTHER v AČR

  Je zaujímavé čítať diskusiu na tuto prestížnu tému, tie názory sú opodstatnene, teda až na paľové tanky a mokré sny o vojne s ruskom pre jedného opkupacia pre ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PANTHER v AČR

  Je zaujímavé čítať diskusiu na tuto prestížnu tému, tie názory sú opodstatnene, teda až na paľové tanky a mokré sny o vojne s ruskom pre jedného opkupacia pre druhého... No vlastizrada je vážny zločin Paľko takže váž slová.

  Centrálne velenie vzdušných síl NATO funguje už niekoľko rokov a naše a aj tie vaše vzdušné sily sú riadené centrálne, zabezpečenie vzdušného priestoru NATINAMDS

  https://sk.m.wikipedia.org/wik...

  funguje bez vážnejších problémov čoho dôkazom sú aj České Gripeny nad Baltom, skvele vycvičený personál a špičkoví Piloti schopný už dnes čeliť reálnemu riziku.
  Je tu obrovská dezinformačná kampaň proti NATO a je ťažké ľudí presvedčiť o funkčnosti NATO pokiaľ teda nieste príslušníkom ozbrojených zložiek.

  WE ARE NATO

  PANTHER to je prestíž a obrovský krok.
  Aj taká mala veľká krajina ako Česko si ho z dlhodobého hľadiska rozvoja nadzvukového letectva môže dovoliť aj ked Gripen je tiež zaujímavá cesta.

  Úprimne a z celého srdca by som vám toho PANTHERa prial a tešil sa s vami priatelia.

  Gripen si zaslúži rešpekt, preukázal svoje kvality a osobne si myslím že najbližšie roky ukážu veľmi silnú vyjednavaciu pozíciu pre Česku Republiku v otázke nadzvukového letectva pre AČR.

  Bola by to nádhera, PANTHER v AČR.
  Skrýt celý příspěvek

  • palo satko
   16:49 18.12.2019

   Vlastizrada? Maš vôbec tušenie čo to je? Čitaj:
   Trestné činy proti základom republiky
   § 311
   Vlastizrada
   Občan Slovenskej republiky, ktorý v spojení s cudzou mocou alebo s cudzím ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Vlastizrada? Maš vôbec tušenie čo to je? Čitaj:
   Trestné činy proti základom republiky
   § 311
   Vlastizrada
   Občan Slovenskej republiky, ktorý v spojení s cudzou mocou alebo s cudzím činiteľom spácha trestný čin úkladov proti Slovenskej republike, teroru, záškodníctva alebo sabotáže, potrestá sa odňatím slobody na pätnásť rokov až dvadsaťpäť rokov alebo trestom odňatia slobody na doživotie.
   § 312
   Úklady proti Slovenskej republike
   (1) Kto sa násilím alebo hrozbou násilia pokúsi
   a) zmeniť ústavné zriadenie, porušiť samostatnosť alebo zvrchovanosť Slovenskej republiky, alebo
   b) porušiť územnú celistvosť Slovenskej republiky,
   potrestá sa odňatím slobody na desať rokov až dvanásť rokov.

   Teror, záškodníctvo alebo sabotáž vynecham, lebo toho vyjadrenim nazoru naozaj neda dopustit. Takže kde som porušil celistost, Co som daroval Žitny ostrov Madarom? Alebo som zrušil parlamentnu demokraciu? Tak prečo sa mi tu vyhražaš. Ved ty si Urvalek, Tomaško. :)
   Skrýt celý příspěvek

 • Tecka
  14:00 18.12.2019

  Wiadomość z dzisiaj..Pan minister Błaszczak oświadczył, ze negocjacje w sprawie zakupu przez Polskę samolotów f35 , zostaną sfinalizowane w styczniu 2020

  Wiadomość z dzisiaj..Pan minister Błaszczak oświadczył, ze negocjacje w sprawie zakupu przez Polskę samolotów f35 , zostaną sfinalizowane w styczniu 2020

  • Rase
   15:04 18.12.2019

   Velmi pěkné, díky za pozitivní aktualitku.

   Velmi pěkné, díky za pozitivní aktualitku.

  • Karlos73
   18:02 18.12.2019

   Tak to je zaujímavá informácia Tecka. ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Tak to je zaujímavá informácia Tecka. https://www.defence24.pl/milia...
   "Ministerstvo národnej obrany odporučilo offsetovému výboru, aby odstúpil od uzatvorenia dohody o offsetoch súvisiacich s nadobudnutím stíhačiek F-35A v rámci programu Harpia - Defence24.pl. Americké návrhy nespĺňali poľské potreby a boli by spojené s príliš vysokými nákladmi - plukovník Jacek Najs, úradujúci riaditeľ Úradu pre kompenzačné dohody ministerstva obrany"
   Offsetový program spojený s F-35A nie je výhodný. Kompenzácia ceny cez offset , bola pre Poliakov dosť klúčová a dosť si od nej sľubovali, predražil by zákazku o cca 1 mld. US $ . V článku sa píše, že pôjdu Belgickou cestou, cez spoluprácu firma - firma. Toto je dôsledok toho, že prvotné štáty ktoré boli na začiatku programu F-35 (vývoj a výskum) USA, VB, Taliansko, Australia, Canada (odstúpila z programu), Nórsko, Dánsko, Holandsko, pristúpilo Turecko (dnes je zablokované, aj výroba náhradných dielov) , si už rozdelili výrobu dielov, montáž a servis. Záver.: Pri kúpe F-35A nemožno rátať s offsetom, kedže je pre štát, ktorý sa na začiatku nezúčastnil vývoja a výskumu programu F-35, značne nevýhodný a celý nákup by predražil.
   Skrýt celý příspěvek

   • Rase
    18:28 18.12.2019

    Taková Belgie s tím problém neměla a to se programu nijak neúčastnila (oproti třeba Izraeli). Poláci možná chtěli nějaký podíl na výrobě F-35, když bylo odejito Turecko, ale to ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Taková Belgie s tím problém neměla a to se programu nijak neúčastnila (oproti třeba Izraeli). Poláci možná chtěli nějaký podíl na výrobě F-35, když bylo odejito Turecko, ale to záleží na tom, jak se k tomu postaví USA a zbytek podílníků. Přeci jen jde o jejich peníze. Chápu že Poláci chtějí za své peníze vyhandlovat co nejvíc, ale tohle je hra na dost velkém levelu a nevím, zda jim Američané budou chtít jít na ruku (třeba když koupí něco dalšího atd atd.). Pro nás by bylo nejlepší F-35 pořídit přes FMS a mít klid. Přeci jen jde o nejčistší způsob nákupu. A to vůbec nemluvím o tom, že ofsety snad už byly zakázané ne?
    Skrýt celý příspěvek

    • Karlos73
     20:57 18.12.2019

     Rase, tak Belgicko je v tomto troška špecifické. Od roku 2015 má s Holandskom a Luxemburskom podpísanú medzištátnu zmluvu o spoločnom air policingu a zásahu "nepriateľa" nad územím ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Rase, tak Belgicko je v tomto troška špecifické. Od roku 2015 má s Holandskom a Luxemburskom podpísanú medzištátnu zmluvu o spoločnom air policingu a zásahu "nepriateľa" nad územím signatárských krajín, rovnako mán s Holandskom podpísanú zmluvu o zdielaní logistických a servisných kapacit, a Holandsko je medzi štátmy ktoré financovali vývoj a výskum F-35... Medzi Slovenskom a Českom máme podpísanú dohodu "Spoločné nebo" , dokument umožňuje pilotom jednej krajiny zasiahnuť za použitia zbraní na území druhého štátu bývalého Československa proti narušiteľovi vzdušného priestoru. Ale oproti BENELUXu sme tak v polovici cesty. :)
     Skrýt celý příspěvek

     • Rase
      23:11 18.12.2019

      Přesto Belgičané vybírali z více typů, než jen z toho co koupili Holanďané. Dlouho se držel Typhoon a vykopnutím Rafalu dost nasrali francouze, kteří jim kvůli tomu vyhrožovali ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Přesto Belgičané vybírali z více typů, než jen z toho co koupili Holanďané. Dlouho se držel Typhoon a vykopnutím Rafalu dost nasrali francouze, kteří jim kvůli tomu vyhrožovali zamítnutím možnosti koupit evropský letoun nové generace až bude. Rozhodně to tedy nebylo s nákupem F-35 Belgií tak jednoznačné (i politicky) jak se může zdát.
      Skrýt celý příspěvek

    • 3RMO
     01:26 19.12.2019

     jak vlastně dopadly ofsety za gripeny? byla pro čr výhodné?dík za odpo.

     jak vlastně dopadly ofsety za gripeny? byla pro čr výhodné?dík za odpo.

   • Tecka
    18:41 18.12.2019

    Offset podraża zakup i nic się tutaj nie wymyśli.. jeśli chcesz technologi a oferent jest chętny odsprzedać ,to płacisz za to plus koszta wdrożenia do przemysłu. Projekt już jest ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Offset podraża zakup i nic się tutaj nie wymyśli.. jeśli chcesz technologi a oferent jest chętny odsprzedać ,to płacisz za to plus koszta wdrożenia do przemysłu. Projekt już jest podzielony , nam wystarczy bieżący serwis , który mamy w umowie i regularne dostawy części przez ALIS. Do tego dochodzą ograniczenia ze strony UE , nie można brać technologi nie związanej z zakupionym produktem .. a my chcemy i to się pewnie odbędzie na zasadzie umówł-przemysł. Tyle narazie wiadomo , reszta to tylko domysły i spekulacje..
    Skrýt celý příspěvek

    • Tecka
     18:49 18.12.2019

     Jeszcze dodam ,że padł pomysł udziału polski w programie bezzałogowego skrzydłowego , to będzie kosztować dużo pieniędzy , jeśli się zdecydujemy.. lepiej partycypować w projekcie ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Jeszcze dodam ,że padł pomysł udziału polski w programie bezzałogowego skrzydłowego , to będzie kosztować dużo pieniędzy , jeśli się zdecydujemy.. lepiej partycypować w projekcie niż kupować offset...wstępna kwota już została podana ;)
     Skrýt celý příspěvek

   • liberal shark
    08:32 19.12.2019

    Vzhledem k tomu, že USA neakceptovaly polskou účast ani v přenesení systému HIMARS na polský náklaďák, bylo by značně naivní očekávat, že je nechají vstoupit do složitě dojednaného ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Vzhledem k tomu, že USA neakceptovaly polskou účast ani v přenesení systému HIMARS na polský náklaďák, bylo by značně naivní očekávat, že je nechají vstoupit do složitě dojednaného a fungujícího dodavatelského řetězce F-35.
    Skrýt celý příspěvek

    • Tecka
     10:36 19.12.2019

     Kompletnie nie masz pojęcia o czym piszesz , doucz się..

     Kompletnie nie masz pojęcia o czym piszesz , doucz się..

 • juhelak
  12:11 18.12.2019

  U té F35 je také otázka jak hodně osekanou verzi by jsme dostali. Pro mluví to že náklady na F35 se postupně snižují zatímco kupní síla a HDP roste..To co je pro nás ted relativně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  U té F35 je také otázka jak hodně osekanou verzi by jsme dostali. Pro mluví to že náklady na F35 se postupně snižují zatímco kupní síla a HDP roste..To co je pro nás ted relativně drahé může byt za deset let stejně nákladné jako je ted Gripen, když se to vezme procentuálně v ramci rozpočtu MO.
  Otázkou je také to kdo bude v příštích volbách ve vládě..jsou v PS strany které by nadzvuk nejraději zrušili a armadě zkrouhli rozpočty.

  F35 se také hodí na každou činnost víc nebo míň.
  Osobně bych radši viděl jiné 4-4,5 gen. letadlo schopné s F35 komunikovat a přebírat data.

  Příští rok ma v J. Korei vzlétnout jejich prototyp 4,5 gen. s dodávkami místní armádě 2023. Také by se mohl vzít v potaz.
  Skrýt celý příspěvek

  • logik
   12:21 18.12.2019

   Ono existuje něco jako osekaná verze F-35?

   Ono existuje něco jako osekaná verze F-35?

  • palo satko
   12:51 18.12.2019

   Je nevhodne použivat HDP, skôr by bolo vhodne použit vyber dani a štatny dlh, lebo to su zdroje splacania nielen nakúpu, ale aj prevadzky vojenskej techniky. Ak sa obyvatelstvu ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Je nevhodne použivat HDP, skôr by bolo vhodne použit vyber dani a štatny dlh, lebo to su zdroje splacania nielen nakúpu, ale aj prevadzky vojenskej techniky. Ak sa obyvatelstvu povie, že treba kupit F-35 a ono prave žije v čase hospodarskych problemov, tak vykope navrhovatela z parlamentu a pritom môže existovat aj potreba a aj dobra ponuka. Fico nakupuje F-16 v dobrych časoch, ale čo bude o cca 5 rokov, ked sa bude rozhodovat Česko je vo hviezdach.
   Skrýt celý příspěvek

   • darkstyle
    13:12 18.12.2019

    Výber daní ovplyvňujú zákony tvorené politikmi..
    Výšku dani taktiež..
    Vymáhateľnosť rieši taktiež daňový úrad pod spravou politikov..

    Preto hdp je v poriadku..
    Lebo nemáš ako ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Výber daní ovplyvňujú zákony tvorené politikmi..
    Výšku dani taktiež..
    Vymáhateľnosť rieši taktiež daňový úrad pod spravou politikov..

    Preto hdp je v poriadku..
    Lebo nemáš ako fyzicky vybrať viac ako 100% HDP na daniach.. prakticky taktiež máš problém sa priblížiť k 50%..
    Skrýt celý příspěvek

   • Poly
    13:51 18.12.2019

    Státní dluh jako jak?

    Státní dluh jako jak?

    • palo satko
     14:58 18.12.2019

     Statny dlh sa samozrejme použiva na nakup vojenskej techniky. Velakrat je veritel prave štat v ktorom zbojovka sidli. Vid naše nedobytne pohladavky v Libyi, Syrii a v Afrike. Napr. ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Statny dlh sa samozrejme použiva na nakup vojenskej techniky. Velakrat je veritel prave štat v ktorom zbojovka sidli. Vid naše nedobytne pohladavky v Libyi, Syrii a v Afrike. Napr. naposledy Rusi požičali Turkom na S-400. A vztahy medzi zbrojenim Izraela a americkou "pomocou" su ešte zložitejšie. Dar, dlh, pomoc, ulava.
     Skrýt celý příspěvek

     • Poly
      17:02 18.12.2019

      :-D Ale prosím tě... Státní dluh je pojem, který je dost relativní. Pokud už by někdo chtěl tahat jako parametr státní dluh, tak snad minimálně schopnost splácet dluh, ale ne dluh ...
      Zobrazit celý příspěvek

      :-D Ale prosím tě... Státní dluh je pojem, který je dost relativní. Pokud už by někdo chtěl tahat jako parametr státní dluh, tak snad minimálně schopnost splácet dluh, ale ne dluh jako takový. A samozřejmě taky komu je stát dlužný a jaké má úroky.
      Skrýt celý příspěvek

     • palo satko
      09:30 19.12.2019

      Poly o čom to melieš? Ved vy Česi mate na dlh Gripeny. Co si mysliš že je leasing? Platba hotove? Je to len inač nazvany dlh s tym, že na konci si môžeš vec odkupit, alebo vratit. ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Poly o čom to melieš? Ved vy Česi mate na dlh Gripeny. Co si mysliš že je leasing? Platba hotove? Je to len inač nazvany dlh s tym, že na konci si môžeš vec odkupit, alebo vratit. Nezaplatite ročnu splatku a lietate na Blanikoch.
      Saab ma v tych splatkach nielen pomernu cenu lietadiel a prislušenstva a služby ktore poskytuje, ale aj umorenie dlhu, ktory si na vyrobu lietadiel musel zobrat a samozrejme zisk.
      Takže vas česky leasing je obyčajnym štatnym dlhom a ešte navyšeny o kurzove rozdieli.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      10:46 19.12.2019

      Palo: Státním dluhem by to bylo jen pokud bychom to nemohli přestat pronajímat. CR nemá letadla na Leasing, na konci nikdy nebudou naše. Ale pouze jako pronájem.

      Palo: Státním dluhem by to bylo jen pokud bychom to nemohli přestat pronajímat. CR nemá letadla na Leasing, na konci nikdy nebudou naše. Ale pouze jako pronájem.

     • palo satko
      11:37 19.12.2019

      jiroši, pri najme sa o vec staraš, vraciaš ju v pôvodnom stave, pripadne vylepšenu ale cena vylepšenia sa musi zohladnit v najme. Lenže vy sa o tie Gripeny nestarate, mimo zakladnu ...
      Zobrazit celý příspěvek

      jiroši, pri najme sa o vec staraš, vraciaš ju v pôvodnom stave, pripadne vylepšenu ale cena vylepšenia sa musi zohladnit v najme. Lenže vy sa o tie Gripeny nestarate, mimo zakladnu udržbu. Pri autach sa to vola operatívny leasing. Jednoducho tankuješ, chodiš na umyvarku a voziš sa. Servis a opravy, pripadne nahradne vozidlo rieši leasingova spoločnost. No takyto leasing je vyrazne drahši. Lenže pointa je, že ta leasingova spoločnost ked kupovala auto, tak ho kupovala na uver, takže v splatkach splacaš aj jej istinu a urok. To iste sa dje s vašim "najmom". Tiež splacate okrem inych naležitosti, aj uver, ktory si zobral Saab aby mohol mat tento kšeft.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      13:38 19.12.2019

      Pro koho se ty stroje vyráběli, případně kdo je podle vás majitel našich Gripenů?

      Pro koho se ty stroje vyráběli, případně kdo je podle vás majitel našich Gripenů?

  • Miroslav
   14:04 18.12.2019

   1/ Pokiaľ viem, tak F-35 nemá žiadnu Light verziu.
   2/ F-35 je parádny stroj. Má mnoho výhod ale samozrejme aj nevýhod. Napríklad vyššie náklady na údržbu a prevádzku celkovo ...
   Zobrazit celý příspěvek

   1/ Pokiaľ viem, tak F-35 nemá žiadnu Light verziu.
   2/ F-35 je parádny stroj. Má mnoho výhod ale samozrejme aj nevýhod. Napríklad vyššie náklady na údržbu a prevádzku celkovo napríklad v porovnaní s F-16. Vstupné náklady sú cca rovnaké, ostáva len otázka či je rentabilita vyšších nákladov F-35 v pomere k bojovej hodnote pre ČR prijateľná. Či by už ČR šlo cestou F-35 alebo F-16, bol by to kvalitatívny skok minimálne o 1 level.
   3/ Určite by som nešiel cestou byť pokusnym králikom nákupom stroja ktorý dnes ešte ani nelieta s nemá žiadnych zákazníkov
   Skrýt celý příspěvek

  • RiMr71
   14:08 18.12.2019

   ...myslíte, že se kvůli ČR bude někdo dělat s osekanou verzí F-35?

   ...myslíte, že se kvůli ČR bude někdo dělat s osekanou verzí F-35?

   • Miroslav
    14:14 18.12.2019

    Pre ČR dodajú F-35 bez motora a bude ,,osekaná"

    Pre ČR dodajú F-35 bez motora a bude ,,osekaná"

   • Tecka
    14:16 18.12.2019

    Tutaj chodzi o to ,czy w zestawie do samolotu, będzie tak zwana niebieska tabletka ;)

    Tutaj chodzi o to ,czy w zestawie do samolotu, będzie tak zwana niebieska tabletka ;)

 • fotr
  12:01 18.12.2019

  Je třeba zůstat ,,na zemi,, a uvažovat realisticky. Jakákoliv letadla (a vrtulníky) která pořídíme nebudou v počtu který si můžeme dovolit nikdy hrát žádnou zásadní roli mimo naše ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Je třeba zůstat ,,na zemi,, a uvažovat realisticky. Jakákoliv letadla (a vrtulníky) která pořídíme nebudou v počtu který si můžeme dovolit nikdy hrát žádnou zásadní roli mimo naše území.
  Držme se toho co po nás NATO žádá, ochranu svého vzdušného prostoru a air policing, chemiky, polní nemocnici, dopravní kapacity a jednotky pro pomoc na zahr. misích. To vše se dá říci že máme a plníme, případně vylepšujeme a doplňujeme.
  Potřebujeme budovat a rozvíjet pozemní PVO a v rozumných počtech dělostřelce a tanky a samozřejmě pozemní síly, mobilní, dobře vyzbrojené a schopné rychlé reakce kdekoliv na území našeho státu a příhraničí. Nedokáži posoudit jaká letadla a kolik jich potřebujeme ale řekl bych že se musíme zaměřovat na kvalitu a ne kvantitu, malá ale dobře vyzbrojená a připravená armáda.
  Skrýt celý příspěvek

  • logik
   12:16 18.12.2019

   A k čemu nám bude pozemní PVO bez pořádného letectva? PVO má smysl řešit pouze pokud jsme schopni zabezpečit svůj vzdušný prostor letadly, jako dokrytí prostoru, nemá šanci ...
   Zobrazit celý příspěvek

   A k čemu nám bude pozemní PVO bez pořádného letectva? PVO má smysl řešit pouze pokud jsme schopni zabezpečit svůj vzdušný prostor letadly, jako dokrytí prostoru, nemá šanci letectvo nahradit.
   Viz Sýrie versus Izrael....
   Skrýt celý příspěvek

   • fotr
    13:37 18.12.2019

    logik
    Napsal jsem snad že nepotřebujeme letectvo? Co má být ale to ,,pořádné,,? Je řeč o typu nebo počtech a kolik ks by pro tebe bylo pořádné? 12,24,48 nebo více? Já to myslel ...
    Zobrazit celý příspěvek

    logik
    Napsal jsem snad že nepotřebujeme letectvo? Co má být ale to ,,pořádné,,? Je řeč o typu nebo počtech a kolik ks by pro tebe bylo pořádné? 12,24,48 nebo více? Já to myslel tak že bychom měli nakupovat kvalitu ale v počtech a parametrech potřebných pro naše nebe a pro splnění závazků vůči NATO. Samozřejmě že pro účinné PVO potřebujeme i letadla která jsou jeho nedílnou součástí ale právě tady je nutno se zamyslet jaké stroje potřebujeme (využijeme) a kolik. Nikdo přeci neočekává že pošleme do nějakého konfliktu desítky letadel ale že si ohlídáme svoje území, případně pomůžeme některému členu tak jak to už ostatně řadu let děláme.
    Skrýt celý příspěvek

    • Poly
     13:59 18.12.2019

     Ale PVO přece bude ještě dlouho před před teoretickým nákupem letounů.

     Ale PVO přece bude ještě dlouho před před teoretickým nákupem letounů.

    • Scotty
     18:26 18.12.2019

     Pokud by jsme měli brát to co prohlásil bývalý velitel letectva, tak 20 nadzvukových letadel je pro plnohodnotné plnění úkolů letectva minimum.

     Pokud by jsme měli brát to co prohlásil bývalý velitel letectva, tak 20 nadzvukových letadel je pro plnohodnotné plnění úkolů letectva minimum.

    • logik
     19:52 18.12.2019

     "ale právě tady je nutno se zamyslet jaké stroje potřebujeme (využijeme) "
     Využijeme takové stroje, které jsou schopny reálně se postavit útočícímu stíhači. A to proti 5. gen érům ...
     Zobrazit celý příspěvek

     "ale právě tady je nutno se zamyslet jaké stroje potřebujeme (využijeme) "
     Využijeme takové stroje, které jsou schopny reálně se postavit útočícímu stíhači. A to proti 5. gen érům 4. generace moc není - viz výsledky z redflagů.

     Paradoxně zvažovaná 4. gen éra (ať už gripen nebo F-16) bychom měli daleko více na expediční NATO mise, kde by air-superiority zajišťovali ostatní, než na vybudování vzdušné nadvlády nad vlastním územím: to je právě role, kde F-35 převyšuje 4. gen IMHO nejvíce.
     Skrýt celý příspěvek

  • TF_HU
   14:43 18.12.2019

   Hej fotr...můžete i nasdílet nějaký link toho co po nás NATO požaduje? Mám v tom trochu chaos...děkuji.

   Hej fotr...můžete i nasdílet nějaký link toho co po nás NATO požaduje? Mám v tom trochu chaos...děkuji.

   • fotr
    17:42 18.12.2019

    TF_HU
    Potřebuješ link na něco co už tisíckráte opakovali odpovědní představitelé v médiích? Možná to netlumočím zcela přesně a určitě ne slovo od slova ale to co jsem napsal jsem ...
    Zobrazit celý příspěvek

    TF_HU
    Potřebuješ link na něco co už tisíckráte opakovali odpovědní představitelé v médiích? Možná to netlumočím zcela přesně a určitě ne slovo od slova ale to co jsem napsal jsem slyšel mnohokráte a probíralo se to už před naším vstupem do NATO.
    Pokud se v něčem hrubě pletu tak mě laskavě oprav (opravte) ať nežiju v bludu. DD
    Skrýt celý příspěvek

 • Míša
  11:29 18.12.2019

  Když zopakuju své trvalé tvrzení, že tyto bezpochyby pěkné a technicky vyspělé stroje by nám byly jen na oslavu republiky, zbytek času by se lítalo na simulátorech. Vidím při ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Když zopakuju své trvalé tvrzení, že tyto bezpochyby pěkné a technicky vyspělé stroje by nám byly jen na oslavu republiky, zbytek času by se lítalo na simulátorech. Vidím při opaku chmurně i jiný aspekt, je jím hluk, podívejte se na reakci vesničanů, když nyní přemístí "tiché" Gripeny do Pic. Uznávám, že je to hloupost obyvatel, když se přestěhují k letišti. Jenže to provozu nepomůže. Další věcí je počet, to se vracím na začátek, budeme je pod cenou zase prodávat (Alcy byly menší ztráta).

  Dalším bodem, jestli je budeme chtít využít víceúčelově a efektivně, počítejme s dokupem i provozem doprovodných botů.

  Pak se ptám věříte při současném projídání rozpočtu, že se najde prostor k navýšení na 2%HDP na obranu? Zde voliči slyší jen na uprchlíky, terorismus zde již i bez nich také máme. Jaké tedy budou v obraně priority?
  Skrýt celý příspěvek

  • logik
   11:54 18.12.2019

   Tak řešit hluk je IMHO to poslední, co by mělo do výběru letadel mluvit.

   A co se týče náletu - tak ono je to naopak: F-35 má podstatně vyspělejší simulátory, takže při omezení ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Tak řešit hluk je IMHO to poslední, co by mělo do výběru letadel mluvit.

   A co se týče náletu - tak ono je to naopak: F-35 má podstatně vyspělejší simulátory, takže při omezení letových hodin budeme mít piloty na F-35 vycvičenější, než když si necháme Gripeny se stejným náletem. Protože v kokpitu se bude cvičit jen to, co je opravdu potřeba cvičit, a ne základní návyky, na které "stačí VR".

   A pokud bychom alokovali stejné množství peněz, tak možnost odlétat podstatně větší část výcviku na simulátoru může vyrovnat předpokládanou vyšší CPFH F-35k.
   Skrýt celý příspěvek

   • Míša
    13:36 18.12.2019

    Zkuste tento element pominout a vsaďím se, že v éře populismu brzy voj. letiště budou mít provoz pár hodin denně.

    Já bych z podstaty nebyl proti, kdybych neviděl 30let zanedbávané ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Zkuste tento element pominout a vsaďím se, že v éře populismu brzy voj. letiště budou mít provoz pár hodin denně.

    Já bych z podstaty nebyl proti, kdybych neviděl 30let zanedbávané armády, přes veškeré politické přísliby, jak pravice, středu i levice. Zde platí politika slibů a strašáků a dojemně hloupých voličů.

    Letecké návyky a jistotu získáte pouze z reálnýho prostředí, simulace spíš pouze pomáhá tyto věci upevnit, nebo je předučit. Proč se dnes simuluje protivník v letovém počítači přímo ve vzduchu. Další nedomyšlenou okolností je počet letadel, pokud by větší část výcviku zvládla simulace, stačilo by i méně strojů.
    Skrýt celý příspěvek

 • Sholva
  11:01 18.12.2019

  Nemám F-35 rád, nesnáším ten nekritický humbuk, co se kolem toho děje. Typicky provozní náklady - celý svět ví, že jsou hodně vysoké, že Gripen naopak vyjde provozně přinejhorším ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nemám F-35 rád, nesnáším ten nekritický humbuk, co se kolem toho děje. Typicky provozní náklady - celý svět ví, že jsou hodně vysoké, že Gripen naopak vyjde provozně přinejhorším na polovic, ale pořád tu bude spousta "expertů" tvrdit, že to vlastně není pravda. A další pitominky a nekritické hodnocení toho nebohého letadla.
  Nicméně, v momentální situaci je to pro nás asi nejrozumnější volba. Ten krám tu má poletovat ještě hodně dlouho, což se o žádné alternativě říct nedá, takže by nás v budoucnu čekalo další pořizování nových stíhaček, pětatřicítky by měly vydržet na dlouhou dobu. Ekonomicky na to bezesporu máme, deklarujeme vůli dávat do armády 2% rozpočtu, takže by to letectvo bezpotíží utáhlo. Takže jako vedlejší efekt máme plnění spojeneckých závazků, což je podle mě možná ještě důležitější, než to které letadélko pořídit. Protože ať chceme nebo ne, v obraně na nikoho jiného než v první řadě na sebe - ergo pořiďme pořádný stroj, v druhé na USA - držme si spojence - spoléhat nemůžeme - Evropa je neschopná čehokoliv a nevidím, že by se to mělo zlepšit. Sami neobstojíme a s Ruskem to jednou stačilo.
  Skrýt celý příspěvek

  • logik
   11:44 18.12.2019

   "celý svět ví, že jsou hodně vysoké, že Gripen naopak vyjde provozně přinejhorším na polovic,"
   To "celý svět ví" je ale právě nekritický humbuk kolem Gripenu, nikoli kolem F-35. ...
   Zobrazit celý příspěvek

   "celý svět ví, že jsou hodně vysoké, že Gripen naopak vyjde provozně přinejhorším na polovic,"
   To "celý svět ví" je ale právě nekritický humbuk kolem Gripenu, nikoli kolem F-35. Nikdo nepopírá, že Cčko asi vyjde provozně levnějc. Fór je v tom, že nikde není ani náhodou doložené, že by to mělo být max polovina, to vychází jen z diletantských studií typu té z Janes. Tam, kde Gripeny provozují, tak nijak extra nízké náklady na provoz (nebo obzvlášť na pronájem nepozorují).

   Naopak u ceny za provoz F-35 se vychází z ceny u USAF, kde provozujou za majlant i čmeláka, a kde mají spoustu letadel z prvních LRIPů, který vyjdou provozně podstatně dráž, protože se na nich laděj dětský nemoci.

   A další "nepravda", se kterou se často operuje, že se bere cena za koupi a provoz Cčka, ale operuje se s vlastnostmi Ečka. Jenže to bude/je pochopitelně citelně dražší.

   Osobně si dovedu představit, že dolítáme ty Cčka, který máme, pokud SAAB nabídne rozumnou cenu. Tam i má prostor, co by jinak s těma letadlama dělal. Ale nevěřím, že by nabídnul tak rozumnou cenu na nový Ečka, aby to vyšlo natolik podstatně levnějc než F-35, že by to mělo smysl koupit. Spíš se dá čekat, že jestli se koupěj Ečka, tak to bude ze stejnýho důvodu, jako se tehdá dohodl pronájem - kdo maže, ten jede....
   Skrýt celý příspěvek

  • History
   12:00 18.12.2019

   S druhým odstavcem naprostý souhlas. Jinak F-35 mám rád a nejde mi pořád do hlavy, proč se neustále porovnávají náklady na provoz... Otázka je, mám na to? Pokud ano, tak přece ...
   Zobrazit celý příspěvek

   S druhým odstavcem naprostý souhlas. Jinak F-35 mám rád a nejde mi pořád do hlavy, proč se neustále porovnávají náklady na provoz... Otázka je, mám na to? Pokud ano, tak přece nemůžu chtít od F135/191kN(neřeším spotřebu), komplikovaného povrchu, “x” čidel, atd. abych se dostal na podobná čísla ála gripen, nebo se pletu? Buď budeme pořád o budoucnosti mluvit a šetřit na ní, nebo se jí zúčastníme.
   Skrýt celý příspěvek

   • logik
    12:20 18.12.2019

    "Pokud ano, tak přece nemůžu chtít od F135/191kN"
    No tak na koupi je dražší, takže náhradní díly jsou také dražší. Ale zas oproti 414 má mít delší resursy a tedy i delší výdrž ...
    Zobrazit celý příspěvek

    "Pokud ano, tak přece nemůžu chtít od F135/191kN"
    No tak na koupi je dražší, takže náhradní díly jsou také dražší. Ale zas oproti 414 má mít delší resursy a tedy i delší výdrž dílů. Není to tak jednoznačné.

    “x” čidel, atd.
    Jasně. Výsledek je ten, že zatímco u Gripenů se počítá s holým letadlem, a pak se vedle lejou peníze do samostatných kontraktů na Liteningy, tak u F-35 se platí vše v jednom balíku, a říká se, jak je to drahé. Opět to není až tak velký rozdíl.
    A zrovna čidla je to, co je dnes v leteckém boji gamechanger, takže jestli si za něco připlácet, tak za todle.

    PS: Tím nechci tvrdit, že náklady na provoz budou stejný. Jen prostě že je zvykem vytahávat jen fakta, která nahrávají Gripenu, přičemž realita je podstatně složitější.
    Skrýt celý příspěvek

   • Sholva
    13:04 18.12.2019

    Já to uvádím hlavně proto, že naprosto chápu, proč a jak vychází F-35 provozně dráž, je to očekávané, není to nic, za co by se musela "stydět" nebo tvrdit, že ostatní lítají taky ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Já to uvádím hlavně proto, že naprosto chápu, proč a jak vychází F-35 provozně dráž, je to očekávané, není to nic, za co by se musela "stydět" nebo tvrdit, že ostatní lítají taky tak draho. Prostě highend technika je drahá, švidra.
    Co nechápu, je zápal některých tvrdit, že postarší, konvenčí éro typu Gripen C na tom bude podobně. Proč by mělo, sakra? Tak je všeobecně jednodušší, míň nadívaný elektronikou, no tak nestojí provoz tolik. Zase z něj uživatel zdaleka nevydojí výkon, jak z F-35. Jasný jak facka.
    Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     16:54 18.12.2019

     Pletete si dvě věci, ano nové, výkonnější technologie něco stojí.
     Jenže většina u Gripenu uvažuje jejich nasazení i v něm. Ale tady už se nebude jednat o technologie z velkovýroby ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Pletete si dvě věci, ano nové, výkonnější technologie něco stojí.
     Jenže většina u Gripenu uvažuje jejich nasazení i v něm. Ale tady už se nebude jednat o technologie z velkovýroby jako u F-35. Ale to se také musí zaplatit.

     Porovnání ceny 50% je celkem realistické posouzení, ze kterým nemám problém. Ale u Gripenu se neoperuje čísly ani srovnatelnými z F-16 vs aktuální ceny F-35 v USA.
     Skrýt celý příspěvek

     • Sholva
      23:20 18.12.2019

      Já nejsem většina. Opravdu nečekám, že do Gripena C někdo bude rvát avioniku na úrovni F-35. Takové blbosti mi do pera nevkládejte. A opravdu se nebavím o Gripenu E, u nějž chybí ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Já nejsem většina. Opravdu nečekám, že do Gripena C někdo bude rvát avioniku na úrovni F-35. Takové blbosti mi do pera nevkládejte. A opravdu se nebavím o Gripenu E, u nějž chybí zkušenosti s provozem. Bavím se o tom, co máme a můžeme tedy srovnávat. Máme na jedné straně céčka, na druhé F-35. Tečka. Srovnávat srovnatelné a aktuální považuji za základ slušné diskuze.
      Takže můžeme vzít, co nás stojí roční provoz Gripenů, co stojí USA nebo možná radši evropského majitele provoz F-35 a můžeme se bavit. Viz data v článku. Která se týkají stavu teď, ne za x let a y modernizací céček na něco ucházejícího.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      10:54 19.12.2019

      Vy možná neuvažujete, ale o čem je pak třeba tento ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Vy možná neuvažujete, ale o čem je pak třeba tento článek?
      https://www.armadninoviny.cz/m...

      Srovnáváme aktuální, na budoucích 30+.let.
      F-35 = 30+.let
      C/D = 10-20.let + nákup nové stroje (bude dražší než F-35)
      E/F = 30+.let, ale cena nebude na úrovni současných C/D, + náklady za koupi, zázemí, atd.

      Přitom pro cenu C/D bereme náklady co platíme přímo do Šve bez ohledu na další náklady co má přímo CR. Jaké pak má srovnání, kde 90% zadaných hodnot neodpovídá realitě smysl?
      Případně, jak se podle toho vůbec dokážete rozhodnout co je výhodnější?
      Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
   12:27 18.12.2019

   Jo, pokud k tomu přistoupíme jako k "nákupu" přízně USA, jakožto jediné jakž-takž důvěryhodné mocnosti, schopné se efektivně angažovat v otázce bezpečnosti ČR, tak opravdu není co ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Jo, pokud k tomu přistoupíme jako k "nákupu" přízně USA, jakožto jediné jakž-takž důvěryhodné mocnosti, schopné se efektivně angažovat v otázce bezpečnosti ČR, tak opravdu není co řešit. Za poskytnutí jejich informací, komunikací a jaderného deštníku by to byl pakatel.
   Skrýt celý příspěvek

   • Sholva
    12:54 18.12.2019

    Nákup vojenské techniky je primárně nákup přízně - a test, jak dobře si stojíme a co nám prodají. Stačí mrknout na státy okolo Zálivu - Saudové a spol. nakupují pro sichr na všech ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Nákup vojenské techniky je primárně nákup přízně - a test, jak dobře si stojíme a co nám prodají. Stačí mrknout na státy okolo Zálivu - Saudové a spol. nakupují pro sichr na všech stranách. Takže ano, je to nákup přízně a ať mě ruští trolíci ukamenují, radši USA jako Rusko. Evropa je mimo ve svém ekorauši a sami jsme v loji. Že by klid tady vydržel věčně, to si fakt nemaluju...
    Skrýt celý příspěvek

    • liberal shark
     13:09 18.12.2019

     Akorát si nejsem jistý, co bude po ukončení Trumpova prezidentského mandátu. Jestli tam nastoupí nějaký kkt typu Obamy nebo Clintonové, tak jsme v loji tak jako tak :-(.

     Akorát si nejsem jistý, co bude po ukončení Trumpova prezidentského mandátu. Jestli tam nastoupí nějaký kkt typu Obamy nebo Clintonové, tak jsme v loji tak jako tak :-(.

 • stirling
  10:46 18.12.2019

  Za mě to srovnání není férové, do gripenů se investuje i mimo pronájem, tuším, že se kupovala schopnost útočit na pozemní cíle, vylepšoval přenos dat atd. Něco nás stojí provoz i ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Za mě to srovnání není férové, do gripenů se investuje i mimo pronájem, tuším, že se kupovala schopnost útočit na pozemní cíle, vylepšoval přenos dat atd. Něco nás stojí provoz i tak mimo pronájem, je toho hodně a na druhé straně nevím co kdo započítal do těch cen u f35. Pak počet a morální zastaralost oproti f35.
  Až bude srovnání s 24 ks gripenů e/f a f35a tak se můžeme bavit a po zkušenost s dokupováním základních vlastností letadla, bych při ceně např. 5mld za gripen a 10 za f35 byl rozhodně pro f35.
  Ostatní řešení bych také vyhodil, přecházet na f16 je blbost leda by to bylo cenově neodolatelné a to vidíme na slovensku, že rozhodně není.
  Skrýt celý příspěvek

  • logik
   11:50 18.12.2019

   Přesně, jen např. liteningy stály další stovky milionů, naopak u F-35 se zřejmě vychází z ceny za provoz u USA, což je zaprve s provozem v ČR nesrovnatelný, zadruhé u letadel z ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Přesně, jen např. liteningy stály další stovky milionů, naopak u F-35 se zřejmě vychází z ceny za provoz u USA, což je zaprve s provozem v ČR nesrovnatelný, zadruhé u letadel z prvních LRIPů je provoz podstatně dražší....

   V podstatě souhlas se vším - především je nesmysl se bavit o tom, které letadlo je pro nás výhodné, když neznáme reálné ceny, za které nám je nabízejí a za kolik nabízejí následné servisy (ale to se v podstatě dá alespoň odhadnout z prodejní ceny).
   Skrýt celý příspěvek

   • stirling
    12:11 18.12.2019

    Navíc jsem ještě zapomněl u F35 by se dala dohodnout i nějaký podíl českého průmyslu (asi na méně složitých částech, ale každá kapka dobrá viz nákup vrtulníků). Tady u f35 i s ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Navíc jsem ještě zapomněl u F35 by se dala dohodnout i nějaký podíl českého průmyslu (asi na méně složitých částech, ale každá kapka dobrá viz nákup vrtulníků). Tady u f35 i s perspektivou do budoucna. U Švédů o tom dosti pochybuji.
    Skrýt celý příspěvek

    • logik
     12:24 18.12.2019

     No, tady bych byl skeptickej. IMHO je to tak stejně (ne)reálný u obou letadel. Ale to už je z mé strany čistá "dojmologie".

     To, co bych tak považoval za reálný je servisní ...
     Zobrazit celý příspěvek

     No, tady bych byl skeptickej. IMHO je to tak stejně (ne)reálný u obou letadel. Ale to už je z mé strany čistá "dojmologie".

     To, co bych tak považoval za reálný je servisní středisko v ČR. Ale tam nás zas u F-35 můžou předběhnout Poláci.
     Skrýt celý příspěvek

 • JiriR
  10:00 18.12.2019

  Na druhé straně Gripen překvapil některými originálními prvky a systémy- od údržby, možnosti omezovače, starty v polních podmínkách, možnosti originálního datalinku aj.
  Ideální ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Na druhé straně Gripen překvapil některými originálními prvky a systémy- od údržby, možnosti omezovače, starty v polních podmínkách, možnosti originálního datalinku aj.
  Ideální by byla kombinace gen 4+ a F35, ale to nepřipadá úvahu.
  Za mně F35 v počtu 16+2.
  Skrýt celý příspěvek

  • Storm
   12:00 18.12.2019

   Za mně F35 v počtu 16+2.
   Chtěl bych tě poprosit aby jsi nám vysvětlit to 16+2...

   Za mně F35 v počtu 16+2.
   Chtěl bych tě poprosit aby jsi nám vysvětlit to 16+2...

  • Jecchus
   12:02 18.12.2019

   16 + 2 je 18. Co vlastně myslíte tím “+2”? Neexistující spárku? :)

   16 + 2 je 18. Co vlastně myslíte tím “+2”? Neexistující spárku? :)

   • JiriR
    18:53 18.12.2019

    Tak to jsi mne dostal ty svate prase. Ani jsem si neuvedomil ze sparka neexistuje. Tak si tam za to + neco dosad

    Tak to jsi mne dostal ty svate prase. Ani jsem si neuvedomil ze sparka neexistuje. Tak si tam za to + neco dosad

    • Storm
     20:45 19.12.2019

     Čili doskutuješ o něčem o čem nemáš ani páru jo? :)

     Čili doskutuješ o něčem o čem nemáš ani páru jo? :)

 • JiriR
  09:52 18.12.2019

  Gripen c/d- velmi nízké náklady, velmi nízká komplexní bojová hodnota, nízké ambice AČR, nevyužité další možnosti stroje.
  F35- velmi vysoké náklady, velmi vysoká kompex. boj. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Gripen c/d- velmi nízké náklady, velmi nízká komplexní bojová hodnota, nízké ambice AČR, nevyužité další možnosti stroje.
  F35- velmi vysoké náklady, velmi vysoká kompex. boj. hodnota, pro armádu s vyšší ambicí.
  Pokud by bylo 18 x f35/ Gripen E/F--l159 nechat v počtu 8 x T1 + 4 x A pro low cost bitevní ulohy a výcvik, nadzvuk pro vše ostatní
  Skrýt celý příspěvek

  • Storm
   12:04 18.12.2019

   Buď tak hodný a osvětlo nám více, proč by jsme v té tvé úvaze měli jako provozovat 8xL159T1, když už, pokud se nepletu, má armáda první kusy L159T2???

   Buď tak hodný a osvětlo nám více, proč by jsme v té tvé úvaze měli jako provozovat 8xL159T1, když už, pokud se nepletu, má armáda první kusy L159T2???

   • JiriR
    18:59 18.12.2019

    V tech dobách asi uz nebude aktuální nic jineho nez verze T3. Ale kafrej. To je snad jasne o cem byla řeč.

    V tech dobách asi uz nebude aktuální nic jineho nez verze T3. Ale kafrej. To je snad jasne o cem byla řeč.

    • Storm
     20:48 19.12.2019

     No to právě není... U tebe totiž člověk nikdy neví, co z tebe zrovna vypadne za blbost... Vime? ;)

     No to právě není... U tebe totiž člověk nikdy neví, co z tebe zrovna vypadne za blbost... Vime? ;)

     • JiriR
      14:26 20.12.2019

      No name kašpárek, který tady předvádí své divadélko otázek a reakcí- nic jiného jsi tady nikdy nepředvedl- a ani nevymyslel. Takže mně nenuť reagovat na takovou ……., jelikož mně ...
      Zobrazit celý příspěvek

      No name kašpárek, který tady předvádí své divadélko otázek a reakcí- nic jiného jsi tady nikdy nepředvedl- a ani nevymyslel. Takže mně nenuť reagovat na takovou ……., jelikož mně nezajímáš. On tady málo kdo co vymyslí, ale z těch nemnoha reaktivních blbů jsi fakt jednička.
      Skrýt celý příspěvek

     • Storm
      16:32 20.12.2019

      Takže teď v diskuzi budem místo argumentů používat pejorativa?

      Takže teď v diskuzi budem místo argumentů používat pejorativa?

 • CainPullo
  09:37 18.12.2019

  Hlavne ze PCR je podfinancovana, kdy personalni stav se stava kriticky kdy rada zakladnich utvaru je na hranici moznosti radne vykonavat svoji sluzbu. Ale treba az v roce 2030 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Hlavne ze PCR je podfinancovana, kdy personalni stav se stava kriticky kdy rada zakladnich utvaru je na hranici moznosti radne vykonavat svoji sluzbu. Ale treba az v roce 2030 poskozeny ucini oznameni prostrednictvim L158, prileti F35A :D
  Skrýt celý příspěvek

  • El Duderino
   11:06 18.12.2019

   PCR je policia CR? Ak ano tak ste poriadne mimo. S viac ako 40k prislusnikmi sa jedna o jeden z najpocetnejsich policajnych zborov v Europe (vo vztahu k poctu obyvatelov). ...
   Zobrazit celý příspěvek

   PCR je policia CR? Ak ano tak ste poriadne mimo. S viac ako 40k prislusnikmi sa jedna o jeden z najpocetnejsich policajnych zborov v Europe (vo vztahu k poctu obyvatelov). Napriklad vo Finsku pripada na jedneho policajta 2.5 x viac obcanov ako v CR alebo SR a nemam pocit zeby sa tam kriminalnym zivlom zilo lahsie ako v CR alebo SR. Samozrejme, v Cine maju fizlov isto este viac. . . . Odporucam pozriet poslednu seriu trabantov na cestach, ten cinsky policajny stat je fakt desivy.
   Skrýt celý příspěvek

   • CainPullo
    12:47 18.12.2019

    Mne bavi jak mne o stavu PCR (kdy u pcr slouzim 13 let) poucuje nekdo kdo neni Cech.. :D Ve vykonu neni 40K ale 15K policistu... Navic PCR resi mnohem vice ukolu nez pcr v Evrope ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Mne bavi jak mne o stavu PCR (kdy u pcr slouzim 13 let) poucuje nekdo kdo neni Cech.. :D Ve vykonu neni 40K ale 15K policistu... Navic PCR resi mnohem vice ukolu nez pcr v Evrope (kde mnohe povinnosti resi jine resorty), navic kazdy stat ma jinou legislativu, administartivni zatizeni, jiny trestny rad, soubor zavaznych pokynu etc...
    Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     13:17 18.12.2019

     Ale on má pravdu, resp. já jako Čech bych "poučoval" úplně stejně, podle údajů z médií je policajtů skutečně okolo 35-40tis. To je myslím číslo co bylo na celou bývalou ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Ale on má pravdu, resp. já jako Čech bych "poučoval" úplně stejně, podle údajů z médií je policajtů skutečně okolo 35-40tis. To je myslím číslo co bylo na celou bývalou socialistickou federaci (když neberu ps-vb a stb), ovšem dnes mají techniku, se kterou nadělají násobně víc práce.
     Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      14:42 18.12.2019

      Plus téměř každé město má svůj sbor bývalých cukrářů a řezníků někdy také známých jako městská policie.

      Plus téměř každé město má svůj sbor bývalých cukrářů a řezníků někdy také známých jako městská policie.

    • Scotty
     15:00 18.12.2019

     Při vší úctě u policie slouží přes 40000 lidí. Jestli z nich vykonává práci policisty jen 15000 příslušníků znamená to buď mizernou organizaci práce, nebo obrovskou ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Při vší úctě u policie slouží přes 40000 lidí. Jestli z nich vykonává práci policisty jen 15000 příslušníků znamená to buď mizernou organizaci práce, nebo obrovskou přezaměstnanost. Případně obojí.
     Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  09:25 18.12.2019

  Původně jsem nechtěl nic psát, ale nedá mi to.

  Velmi se obávám, že to u nás vyřešíme přiblble a bude to takové "Švejkovo" řesšení.

  Pokud to s armádou a obranou myslíme vážně, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Původně jsem nechtěl nic psát, ale nedá mi to.

  Velmi se obávám, že to u nás vyřešíme přiblble a bude to takové "Švejkovo" řesšení.

  Pokud to s armádou a obranou myslíme vážně, tak není jiná možnost než F-35. Jak jinak se naučit a osahat si budoucnost letectví než pořízením toho co zatím zdá se diktuje směr vývoje.

  Alternativy jsou jen obskurní řešení typu J-20 a SU-57, což je v rámci NATO blbost a nikdo neví, co ta letadla skutečně umí. Japonsko svůj top stroj teprve dává dohromady a EU stroj je taky jen na papíře.

  To samé ovšem platí i o pozemním vojsku (Leopard 2A7 apod. nikoliv jak upgradovat Pandury apod.). Je potřeba udělat generační obměnu, takže úvahy typu F-16 či Grippen je nesmysl. Je to drahé to ano, ale asi by stálo za to zvážit, jestil nelze skutečně ty prostředky v rozpočtu MO najít aniž by se šahalo na jiné balíčky - zdravotnictví vzděláni apod...
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  07:53 18.12.2019

  Čísla ze závěru článku jednoznačně mluví pro F-35A. Srovnání je 1,7mld. Kč/rok za 14ks Jas39C/D vs. 10mld. Kč/rok za 24ks F-35A. Tato čísla je potřeba významně korigovat, jednak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Čísla ze závěru článku jednoznačně mluví pro F-35A. Srovnání je 1,7mld. Kč/rok za 14ks Jas39C/D vs. 10mld. Kč/rok za 24ks F-35A. Tato čísla je potřeba významně korigovat, jednak už kvůli počtu strojů (gripenů je méně a dva znich jsou cvičné), jednak kvůli starší verzi gripenu C/D (verze E/D by nepochybně vyšla dráž) a jednak kvůli schopnostem F-35A, které zastanou práci asi tak 1,5 letounu 4.gen. Dále F-35A má před sebou možná přes 50let života a vlastnosti, o který se gripenu nesní. ČR by zavedení F-35A posunulo technologicky i politicky o mnoho příček kupředu, takže pokud je rozum na místě, závěr je jednoznačný, koupit F-35A, který kupují vyspělé státy.
  Skrýt celý příspěvek

  • Tecka
   09:01 18.12.2019

   I tutaj Jura99 dotknął bardzo ważnego aspektu sprawy .. żeby nie okazało się tak, że Czechy kupią samolot 5 generacji za ciężkie pieniądze a finalnie będzie oferował parametry 4 ...
   Zobrazit celý příspěvek

   I tutaj Jura99 dotknął bardzo ważnego aspektu sprawy .. żeby nie okazało się tak, że Czechy kupią samolot 5 generacji za ciężkie pieniądze a finalnie będzie oferował parametry 4 generacji z możliwościami Stealth. Trzeba pamiętać ,ze US traktuje klientów selektywnie i wcale nie oznacza ,ze ktoś dostanie pełen pakiet dostępu do danych i szyfrowanych łącz czyli system systemów, którego F35 jest tylko częścią... Przykład pierwszy z brzegu, takie pytanie i zagadka w jednym, czy słowackie F16 bedą miały większe możliwości taktyczne i data link od polskich F16? I juz Wam odpowiadam, bedą miały mniejsze . Ps. Myślę ,że zakup F35 przez polske jest przedwczesny , powinniśmy w pierwszej kolejności dokupić dwie eskadry F16
   Skrýt celý příspěvek

   • Karlos73
    10:46 18.12.2019

    Presne ako píše Tecka, F-35A je super moderný stíhač pre 21.storočie so zdielanými technológiami, ktoré sú zavislé na USA. Bude len na dobrovôli USA ktoré technológie poskytnú ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Presne ako píše Tecka, F-35A je super moderný stíhač pre 21.storočie so zdielanými technológiami, ktoré sú zavislé na USA. Bude len na dobrovôli USA ktoré technológie poskytnú spojencom, jednotlivým krajinám. Jura99, Slovensko si počká na druhú alebo tretiu generáciu F-35A2(3), a zatiaľ nič nebráni našim F-16 Block70/72 kooperovať s F-35A, za výrazne lacnejšie peniaze... :)
    Skrýt celý příspěvek

    • skelet
     11:12 18.12.2019

     Slovensku taky nic jiného nezbude, než si počkat. F-16 budou mít tak do šedesátých let. Leda by jste chtěli vytvořit i druhou letku.

     Slovensku taky nic jiného nezbude, než si počkat. F-16 budou mít tak do šedesátých let. Leda by jste chtěli vytvořit i druhou letku.

     • Karlos73
      14:42 18.12.2019

      Skelet, ano. S tou stíhačkou rátame na 40 rokov prevádzky. V najbližších 15-20 rokov bude stíhacie letectvo vyriešené, ovšem ak si OSSR nedajú požiadavku, prípadne ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Skelet, ano. S tou stíhačkou rátame na 40 rokov prevádzky. V najbližších 15-20 rokov bude stíhacie letectvo vyriešené, ovšem ak si OSSR nedajú požiadavku, prípadne zahraničko-politická situácia nebude požadovať ďaľšiu 1 alebo 2 letky, potom sa môže uvažovať s podobným scenárom ako majú v Poľsku... F-16 Block 70/72 je kompaktibilná s F-35A, má v sebe veľa spoločných zbrojných systémov. Slovensko si bude určite všímať Poľsko, ktoré bude prevádzkovať F-16 C/D Block 52+(prípadne F-16V) spolu s F-35A, podľa toho sa predpokladám OSSR zariadia. Je celkom možné, že AČR zvolí variant 14x Gripen C/D MS20 (Švédi vám dajú takú dobrú cenu, že by bolo škoda sa tých lietadiel zbaviť, aj pre to čo som napísal vyššie, s vašou kompletne vybudovanou logistikouv Čáslavi) a k nim dokúpite jednu letku 12x F-35A (plus opcia na 12ks, prípadne postavíte kompletne novú logistiku v Pardubiciach, alebo inde (?) ...) Naša armáda sa rozhodla pre 14x F-16 Block 70/72 so všetkými jej výhodami a nevýhodami , rovnako to teraz v roku 2025/27 čaká AČR , je na vás ako sa rozhodnete. Mne neprináleží váš nákup kritizovať/chváliť, niesom občanom ČR, neplatím u vás dane...
      Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     13:19 18.12.2019

     to byste ale udělali stejnou chybu jako nyní s F-16, kdy berete x-tou generaci na konci výroby. (tedy podle mě to chyba je, ale můj názor nikomu nenutím)

     to byste ale udělali stejnou chybu jako nyní s F-16, kdy berete x-tou generaci na konci výroby. (tedy podle mě to chyba je, ale můj názor nikomu nenutím)

     • Karlos73
      14:55 18.12.2019

      Nemyslím si že to je chyba, F-16 bude lietať do roku 2070 (garantované výrobcom LockheedMartin. V US armáde má byť vo výzbroji tuším do roku 2047) . V danej dobe a postupnom ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Nemyslím si že to je chyba, F-16 bude lietať do roku 2070 (garantované výrobcom LockheedMartin. V US armáde má byť vo výzbroji tuším do roku 2047) . V danej dobe a postupnom nabieaní spôsobilostí od roku 2023 , s tých možností ktoré malo Slovensko to bola najlepšia voľba. F-16 Block 70/72 bola pre nás naideálnejšia voľba, a táto stíhačka má dnes aj slušný komerčný svetový úspech. Rovnako je to ideálna platforma na prechod na F-35A...
      Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      17:36 18.12.2019

      Karlos73: to spíš záleží, jestli si F-16 Block70/72 ještě někdo další koupí. Kvůli vám a Bulharům pochybuju, že Lockheed bude dalších 50let (tj. do toho 2070) dělat upgrady pro ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Karlos73: to spíš záleží, jestli si F-16 Block70/72 ještě někdo další koupí. Kvůli vám a Bulharům pochybuju, že Lockheed bude dalších 50let (tj. do toho 2070) dělat upgrady pro dnes nově vyrobené stroje. Pokud se objeví zákazník na více kusů např. ta Indie, tak je možné všechno. Pro mě je varovný signál, že stroje F-16 už nyní vyřazují západní státy a Izrael a pochybuju, že USA jej nasadí jinde než u Národní gardy.
      Skrýt celý příspěvek

     • Karlos73
      19:55 18.12.2019

      Jura99 , skús si niečo zistiť o tých posledných verziách F-16 V a F-16 Block 70/70, kto ich všetko vo svete v súčastnosti obstaráva (zavádza do výzbroje) a v akých počtoch... (vo ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jura99 , skús si niečo zistiť o tých posledných verziách F-16 V a F-16 Block 70/70, kto ich všetko vo svete v súčastnosti obstaráva (zavádza do výzbroje) a v akých počtoch... (vo wikipedii je to neaktualizované, pozri v janes)
      V EU: zatiaľ Slovensko - 14xF-16 Block 70/72, Bulharsko 8xF-16 Block 70/72 , Grécko 84x F-16V (modernizácia ich F-16A/B, C/D Block 52+)
      Vo svete: Bahrain 16x F-16 Block 70/72, Taiwan modernizuje 142ks starších F-16A/B na verziu F-16V a kupujú 66ks nových F-16Block 70/72. Indonézia obstaráva 24ks F-16 Block 70/72 a chcú modernizovať svoje staršie F-16 na F-16V (30ks). Maroko modernizuje svojich starších 23ks F-16 C/D blok 50/52 na verziu F-16V a kupuje 25 nových F-16 Block 70/72. To máš dodnes nakontrahovaných 432 lietadiel. Zdá sa ti to málo? Myslíš si, že LockheedMartin nebude garantovať servis a výrobu lietadiel do roku 2070, boli by tak sprostý aby sa pripravili o biznis? :) A je aj viacero ďaľších štátov ktoré budú modernizovať svoje staršie F-16, prípadne kupovať nové na F-16V Block 70/72...
      Skrýt celý příspěvek

     • Karlos73
      19:58 18.12.2019

      oprava.: malo tu byť - ....Myslíš si, že LockheedMartin nebude garantovať servis a výrobu náhradných dielov do roku 2070, ...

      oprava.: malo tu byť - ....Myslíš si, že LockheedMartin nebude garantovať servis a výrobu náhradných dielov do roku 2070, ...

    • Tecka
     16:12 18.12.2019

     ..no ,aż tak dobrze nie jest jak piszesz ale też nie jest źle.. Narazie,żaden z latających F16 nie potrafi się komunikować z F35

     ..no ,aż tak dobrze nie jest jak piszesz ale też nie jest źle.. Narazie,żaden z latających F16 nie potrafi się komunikować z F35

     • Karlos73
      16:37 18.12.2019

      Platí pre vaše F-16 C/D Block 52+ ? Čiže, je potrebné ich modernizovať na F-16V aby mohli kooperovať a komunikovať s F-35A...

      Platí pre vaše F-16 C/D Block 52+ ? Čiže, je potrebné ich modernizovať na F-16V aby mohli kooperovať a komunikovať s F-35A...

     • Tecka
      17:06 18.12.2019

      Jeśli będziemy chcieli wymienić info pomiędzy samolotami i IBCS i IFCN

      Jeśli będziemy chcieli wymienić info pomiędzy samolotami i IBCS i IFCN

 • liberal shark
  07:52 18.12.2019

  Je to lákavá představa, ale mám obavu, že by provozní náklady mohly ohrozit modernizaci a provoz ostatních složek AČR.
  Navíc, pokud jsem to dobře pochopil, tak hlavní výhoda F-35 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Je to lákavá představa, ale mám obavu, že by provozní náklady mohly ohrozit modernizaci a provoz ostatních složek AČR.
  Navíc, pokud jsem to dobře pochopil, tak hlavní výhoda F-35 spočívá v jeho informační převaze, kdy funguje jako síťový uzel a "vysavač informací" na bojišti. Do jaké informační (informatické) infrastruktury bychom je asi zařadili ? Budeme vůbec schopni využít jeho převratných schopností ? Nebylo by efektivnější získávat tyto informace přes datalink od spojenců a provozovat letouny IV generace jako "missile truck" ?
  Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   07:56 18.12.2019

   dělat nádeníky ("missile truck") spojencům ? :-) No taky volba, taková pro nás tradiční. Jen jestli není čas to změnit a nenajít si své "missile truck" s letouny 4.gen (třeba ...
   Zobrazit celý příspěvek

   dělat nádeníky ("missile truck") spojencům ? :-) No taky volba, taková pro nás tradiční. Jen jestli není čas to změnit a nenajít si své "missile truck" s letouny 4.gen (třeba Slováky ?:-).
   Skrýt celý příspěvek

   • palo satko
    10:17 18.12.2019

    My sa do žiadnej velkej vojny puštat nebudeme. Pekne si budeme poletovat so 4. generaciou nad Sliačom a počkame ku akemu vitazovi sa nakoniec pripojime. Tovarne u nas patria ...
    Zobrazit celý příspěvek

    My sa do žiadnej velkej vojny puštat nebudeme. Pekne si budeme poletovat so 4. generaciou nad Sliačom a počkame ku akemu vitazovi sa nakoniec pripojime. Tovarne u nas patria Nemcom, banky Rakušakom a Talianom, potrebujeme rusky plyn a uranove tyče a tak aky je naš slovensky strategicky zaujem?! Zachranit decka a nezahumusit krajinu vojnou. Jednoducho, prežit blbnutie mocnych bez nejakych velkych obeti a nakladov. Nakonec mame vo Vas dobry vzor z Druhej svetovej.
    Skrýt celý příspěvek

    • liberal shark
     10:23 18.12.2019

     Palivo pro vaše jaderné elektrárny řady VVER-440 si klidně můžete koupit od Westinghouse. Jenže to by SE nesměly být samý rusofil :-).

     Palivo pro vaše jaderné elektrárny řady VVER-440 si klidně můžete koupit od Westinghouse. Jenže to by SE nesměly být samý rusofil :-).

     • palo satko
      11:35 18.12.2019

      To ako v bazarovom vypredaju skrachovaneho Westinghausu? My sa mame radi.

      To ako v bazarovom vypredaju skrachovaneho Westinghausu? My sa mame radi.

     • liberal shark
      12:31 18.12.2019

      to palo satko:
      Nesmysl, Westinghouse byl konsolidován a funguje vesele dál. Momentálně dokončuje dva bloky AP-1000 v USA a další 4 normálně jedou v Číně. Pořád je největším ...
      Zobrazit celý příspěvek

      to palo satko:
      Nesmysl, Westinghouse byl konsolidován a funguje vesele dál. Momentálně dokončuje dva bloky AP-1000 v USA a další 4 normálně jedou v Číně. Pořád je největším dodavatelem jaderného paliva na světě. Momentálně zásobuje polovinu ukrajinských bloků VVER-1000 a na Temelíně má 6 testovacích kousků. Palivo pro VVER-440 je k dispozici, stačí jen objednat.
      Skrýt celý příspěvek

     • palo satko
      12:59 18.12.2019

      shark, vieš ako vravia Anglani pri futbale : Nemeň vitazny team! 40 rokov kurime ruskymi tyčami, tak načo kupovat drahšie americke. Už aj tak sme v USA nakupili dost. Vravim ...
      Zobrazit celý příspěvek

      shark, vieš ako vravia Anglani pri futbale : Nemeň vitazny team! 40 rokov kurime ruskymi tyčami, tak načo kupovat drahšie americke. Už aj tak sme v USA nakupili dost. Vravim chvalabohu, lebo to bolo aspoň viac transparentne, ale stačilo. https://e.dennikn.sk/1330721/a...
      Skrýt celý příspěvek

     • liberal shark
      13:42 18.12.2019

      to palo satko:
      Ona už vám Evropská komise vysvětlí, zač je v EU energetická bezpečnost a proč je dobré udržovat alespoň dva dodavatele. Stejně jako nedávno Bulharům. Ukrajinci to ...
      Zobrazit celý příspěvek

      to palo satko:
      Ona už vám Evropská komise vysvětlí, zač je v EU energetická bezpečnost a proč je dobré udržovat alespoň dva dodavatele. Stejně jako nedávno Bulharům. Ukrajinci to pochopili sami od sebe.
      Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
     11:48 18.12.2019

     Koho myslíš tím "my"?

     My, soudruzi milující Rusko? No, vy vážně ne, ledaže byste používali francouzské hole.

     Mladší generace to ovšem vidí jinak.

     Koho myslíš tím "my"?

     My, soudruzi milující Rusko? No, vy vážně ne, ledaže byste používali francouzské hole.

     Mladší generace to ovšem vidí jinak.

     • palo satko
      13:03 18.12.2019

      Mladšia generacia? Čo ty vieš o slovenskej mladšej generacii! Ved to su voliči Kotlebu. Vieš aky des tu z toho panuje. Ked nepôjdu volit dôchodci tak Kotleba bude zostavovat vladu.
      Zobrazit celý příspěvek

      Mladšia generacia? Čo ty vieš o slovenskej mladšej generacii! Ved to su voliči Kotlebu. Vieš aky des tu z toho panuje. Ked nepôjdu volit dôchodci tak Kotleba bude zostavovat vladu.
      Skrýt celý příspěvek

     • vixl
      00:40 25.12.2019

      když nevím coby tak vytáhnu staré soudruhy a uvědomělou mladší genraci, lol, troubo

      když nevím coby tak vytáhnu staré soudruhy a uvědomělou mladší genraci, lol, troubo

    • RiMr71
     14:00 18.12.2019

     ...proboha být SLovákem, tak ohledně přístupu a pevnosti postojů KOHOKOLIV během 2. sv. ani nedutám... možná tak Taliány si můžete brát do huby, ale nikoho jiného fakt ne...

     ...proboha být SLovákem, tak ohledně přístupu a pevnosti postojů KOHOKOLIV během 2. sv. ani nedutám... možná tak Taliány si můžete brát do huby, ale nikoho jiného fakt ne...

     • palo satko
      15:00 18.12.2019

      Čakal som kedy sa ozvie niekto z naroda, za ktory aj Pražške povstanie v posledny den vojny museli urobit Rusi-Vlasovci. :)

      Čakal som kedy sa ozvie niekto z naroda, za ktory aj Pražške povstanie v posledny den vojny museli urobit Rusi-Vlasovci. :)

     • Torong
      18:56 18.12.2019

      Palo Palo... Normálně bych nic takového nevytahoval, ale že si taký kokot... Nebýt čehůna Šnejdárka, tak dneska hutoríš po Maďarsky. Takže buď taký dobrý a nerob Slovákům ostudu...
      Zobrazit celý příspěvek

      Palo Palo... Normálně bych nic takového nevytahoval, ale že si taký kokot... Nebýt čehůna Šnejdárka, tak dneska hutoríš po Maďarsky. Takže buď taký dobrý a nerob Slovákům ostudu...
      Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      17:10 20.12.2019

      RiMr71/palo satko/Torong - tak bohužiaľ pochádzame z národov ktoré oba boli svojimi vtedajšími politickými vodcami nasmerované či už do protektorátu,alebo do "suverénneho" ...
      Zobrazit celý příspěvek

      RiMr71/palo satko/Torong - tak bohužiaľ pochádzame z národov ktoré oba boli svojimi vtedajšími politickými vodcami nasmerované či už do protektorátu,alebo do "suverénneho" štátu...a obyvatelia to len ticho tolerovali...až tie dve "povstania" nás prehodili na stranu víťazov...ale sme dva tak bezvýznamne štáty,že to veľké krajiny ani neriešili...tak si radšej navzájom nič nevyčítajme...
      Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      19:13 20.12.2019

      HEKTOR: Proto taky píšu, že bych to normálně nevytahoval, kdyby se tady Palo Satko nechoval jako kokot drevený. Jinak to co jsem popisoval se nestalo v době po roce 1938, ale v ...
      Zobrazit celý příspěvek

      HEKTOR: Proto taky píšu, že bych to normálně nevytahoval, kdyby se tady Palo Satko nechoval jako kokot drevený. Jinak to co jsem popisoval se nestalo v době po roce 1938, ale v roce 1919, kdy gen. Šnejdárek po "vyřešení situace" na Těšínsku odjel řešit situaci na jižním Slovensku a to velmi úspěšně.
      Skrýt celý příspěvek

   • liberal shark
    10:26 18.12.2019

    Tak ten raketový náklaďák by byl relevantní jen v konfliktu vysoké intenzity, který doufejme nenastane. Ale na velkou část misí úkolového spektra taktického letectva by ty letouny ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Tak ten raketový náklaďák by byl relevantní jen v konfliktu vysoké intenzity, který doufejme nenastane. Ale na velkou část misí úkolového spektra taktického letectva by ty letouny 4. generace klidně stačily a asi by to vyšlo levněji.
    Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     13:20 18.12.2019

     akorát ty náklaďáky spíš budou bezpilotní, ať už k tomu účelu od začátku stavěné drony nebo starší F-16 předělané na bezpilotní

     akorát ty náklaďáky spíš budou bezpilotní, ať už k tomu účelu od začátku stavěné drony nebo starší F-16 předělané na bezpilotní

     • liberal shark
      08:45 19.12.2019

      To je možné, dokonce velmi pravděpodobné. Akorát to předpokládá schéma F-35 + drony, podobné AH-64E + drony. Akorát je to hodně drahé řešení. U vrtulníků jsme právě zvolili ...
      Zobrazit celý příspěvek

      To je možné, dokonce velmi pravděpodobné. Akorát to předpokládá schéma F-35 + drony, podobné AH-64E + drony. Akorát je to hodně drahé řešení. U vrtulníků jsme právě zvolili osvědčené ale konvenční schéma UH-1, ale není vyloučeno, že u taktického letectva zvolíme to nejlepší.
      Skrýt celý příspěvek

   • CerVus
    10:35 18.12.2019

    Máme pár stíhaček umístěné na jednom letišti.
    Zásobu munice mají na jeden, maximálně dva vzlety.
    K čemu by nám byla F-35, když by mohla posílat data maximálně AH-1.
    Armáda je ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Máme pár stíhaček umístěné na jednom letišti.
    Zásobu munice mají na jeden, maximálně dva vzlety.
    K čemu by nám byla F-35, když by mohla posílat data maximálně AH-1.
    Armáda je dlouhodobě podfinancované pojizdné muzeum.
    Nemáme vůbec žádnou PVP, tanky jsou směšné, ve stavu jsou stovky UAZů, delostřelectvo zaspalo v 70tých letech nebo bylo rozpuštěno jako rakeťáci. A takhle se dá popsat téměř jakákoli část naší armády.

    Takže na co si tu budeme hrát? Prvosledovou armádu z nás měli Rusáci. Teď můžeme klidně podporovat prvosledové armády my.
    Skrýt celý příspěvek

    • Tecka
     11:13 18.12.2019

     A myślisz ,że w Polsce jest lepiej? Przykład pierwszy z brzegu: już 5 raz anulowano przetarg na program Mustang.. Nasz MON żyje pod tak grubą warstwą zbrojonego betonu, że już ...
     Zobrazit celý příspěvek

     A myślisz ,że w Polsce jest lepiej? Przykład pierwszy z brzegu: już 5 raz anulowano przetarg na program Mustang.. Nasz MON żyje pod tak grubą warstwą zbrojonego betonu, że już całkiem stracił kontakt z rzeczywistością
     Skrýt celý příspěvek

     • CerVus
      11:29 18.12.2019

      Tak to je klasická nemoc armád východního bloku, které se probraly do reality, uvědomily si, že jsou zoufale zaostalé a že nemají peníze na to dostat se alespoň na spojenecký ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Tak to je klasická nemoc armád východního bloku, které se probraly do reality, uvědomily si, že jsou zoufale zaostalé a že nemají peníze na to dostat se alespoň na spojenecký průměr. V Polsku jste si alespoň všechno nerozpustili a je u vás alespoň nějaká snaha o průběžnou modernizaci armády. Tady na to politické špičky kašlou a pořízením směšných pár kusů moderní výzbroje si hrajeme si na moderní armádu ,kterou nejsme.
      Proto jsem raději pro to nakoupit větší počty trochu horší přesto špičkové a moderní výzbroje a celkově armádu vybavit než pořizovat to nejlepší na trhu na úkor ostatních složek nebo počtů. A hlavně se u nás má ze strategických důvodů pořizovat co nejvíce stejné výzbroje jako má Polsko a Německo. Což jsou jediné dvě opravdové armády v Evropě.
      Skrýt celý příspěvek

     • Tecka
      11:43 18.12.2019

      Armia francuska ma większe zdolności niż niemiecka..polska to wyspy nowoczesności w morzu post sowieckiego skansenu

      Armia francuska ma większe zdolności niż niemiecka..polska to wyspy nowoczesności w morzu post sowieckiego skansenu

     • Jirosi
      13:30 18.12.2019

      CerVus:
      Jak vyřeší více zaostávající výzbroje problém států východního bloku, ze spousto zaostávající výzbroje?

      CerVus:
      Jak vyřeší více zaostávající výzbroje problém států východního bloku, ze spousto zaostávající výzbroje?

     • CerVus
      17:52 18.12.2019

      Jirosi: Pořád je lepší mít relativně moderní armádu než zaostalou s pár kusy špičkové techniky.

      Jirosi: Pořád je lepší mít relativně moderní armádu než zaostalou s pár kusy špičkové techniky.

     • Jirosi
      21:00 18.12.2019

      Cervus: Vám snad přijde, že by si východní blok kupoval špičkovou techniku?
      Tak, proč nemá tu "relativně moderní armádu" armádu..

      Cervus: Vám snad přijde, že by si východní blok kupoval špičkovou techniku?
      Tak, proč nemá tu "relativně moderní armádu" armádu..

  • GlobeElement
   08:00 18.12.2019

   Bez té informační struktury na bojišti budoucnosti neobstojíme. Musíme si ji pořídit, v opačném případě nebudeme pro potenciálního nepřítele žádným soupeřem.

   Bez té informační struktury na bojišti budoucnosti neobstojíme. Musíme si ji pořídit, v opačném případě nebudeme pro potenciálního nepřítele žádným soupeřem.

 • flanker.jirka
  23:03 17.12.2019

  Pokud něco lítá levně, tak je to FA 50 Golden Eagle.
  Ale rozhodně bych se přikláněl k Gripenům ať už v jakékoliv verzi.

  Pokud něco lítá levně, tak je to FA 50 Golden Eagle.
  Ale rozhodně bych se přikláněl k Gripenům ať už v jakékoliv verzi.

  • logik
   23:45 17.12.2019

   A i v jakékoli ceně? :-)

   Zatím se gripeny u nás co se týče cenové výhodnosti nijak zvlášť neosvědčili. Když si spočítáš, co jsme do nich nalili, tak za tu cenu by jsme byli ...
   Zobrazit celý příspěvek

   A i v jakékoli ceně? :-)

   Zatím se gripeny u nás co se týče cenové výhodnosti nijak zvlášť neosvědčili. Když si spočítáš, co jsme do nich nalili, tak za tu cenu by jsme byli letadla schopni koupit a provozovat - a gripeny musíme vrátit.... Tím nechci tvrdit, že nemůžeme dostat od Švédů dobrou nabídku, která se vyplatí. Jen se divím té víře, že budou tak levné, když teď rozhodně nijak výhodné nejsou.
   Skrýt celý příspěvek

   • Mr.Tomas
    07:35 18.12.2019

    Čo sa týka cenovej výhodnosti, Gripeny sa u vás osvedčili, tým som si istý. Neosvečil sa spôsob financovania. V podstate to ani nie je leasing ako sa všade píše, ale operatívny ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Čo sa týka cenovej výhodnosti, Gripeny sa u vás osvedčili, tým som si istý. Neosvečil sa spôsob financovania. V podstate to ani nie je leasing ako sa všade píše, ale operatívny leasing, kedže lietadlá vrátite. A brať operatívný leasing na vyše 20 rokov, alebo koľko ste to vzali nie je zrovna hospodárne. Vzal by si ty ako súkromník alebo firma Octaviu na operák na dobu 10-15 rokov? Auto by mohlo mať sebelepší pomer cena/výkon, ale toto financovanie by ťa pri tak dlhej dobe vyšlo drahšie než Mercedes S v hotovosti.
    Skrýt celý příspěvek

    • logik
     11:31 18.12.2019

     Osvědčili? Zkusil jste si někdy spočítat, kolik nás opravdu v reálu stály?

     Ono se furt operuje s cenou za pronájem, ale ta, ač i tak je vysoká, je furt jen částí toho, co jsme do ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Osvědčili? Zkusil jste si někdy spočítat, kolik nás opravdu v reálu stály?

     Ono se furt operuje s cenou za pronájem, ale ta, ač i tak je vysoká, je furt jen částí toho, co jsme do toho narvali. Platili jsme některý upgrady, mechaniky, piloty, část zázemí....

     Za dvacet let jsme do nich jen na pronájmu narvali skoro 40 miliard, tedy dvě miliardy dolarů. Za srovnatelnou cenu koupili teď Slováci 14 F-16.

     Jasně, my máme v ceně ještě servis po celou dobu. Jenže slováci zas munici a pody (např. my máme jen 4 liteningy, a ty jsme platili zvlášť, stejně jako munici) - a letadla, s velkou zbytkou cenou, jim furt zůstanou....
     Skrýt celý příspěvek

     • logik
      12:00 18.12.2019

      Jo, promiň, nějak jsem nedočet Tvůk příspěvek celý. Pak v podstatě souhlas, až na jednu "drobnost".

      To, jak se Gripeny osvědčily, tak by se osvědčilo každé letadlo, do kterého ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jo, promiň, nějak jsem nedočet Tvůk příspěvek celý. Pak v podstatě souhlas, až na jednu "drobnost".

      To, jak se Gripeny osvědčily, tak by se osvědčilo každé letadlo, do kterého bychom nalily tolik peněz. Všechno funguje, když se to pořádně maže - nám jde právě o to, jak se které letadlo musí mazat. A tady zatím se u nás Gripen nijak zvlášť nepředved.
      Skrýt celý příspěvek

   • liberal shark
    07:47 18.12.2019

    Musíte počítat také náklady na udržení poměrně vysoké provozuschopnosti, které nám leasingová smlouva zajišťuje. Vsadím botky, že kdyby těch 14 Gripenů bylo naším majetkem, určitě ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Musíte počítat také náklady na udržení poměrně vysoké provozuschopnosti, které nám leasingová smlouva zajišťuje. Vsadím botky, že kdyby těch 14 Gripenů bylo naším majetkem, určitě bychom nezvládli poslat 4+1 stojů na misi a zároveň zajistit trvalou hotovost v ČR.
    Skrýt celý příspěvek

    • logik
     11:34 18.12.2019

     Jo, takže jako proto, že naše MO není schopno dávat potřebný peníze na údržbu, tak se radši předem zavážeme, že budem platit dvojnásobek někomu jinému? To je jako plus?

     Jestli ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Jo, takže jako proto, že naše MO není schopno dávat potřebný peníze na údržbu, tak se radši předem zavážeme, že budem platit dvojnásobek někomu jinému? To je jako plus?

     Jestli nejsme schopni provozovat letadla, tak ať se na to vykašleme úplně. Ale nevidím smysl v tom platit pronájem letadel, když nejsme schopni je rozumně provozovat sami. To bychom také mohli outsorcovat celou armádu, žejo....
     Skrýt celý příspěvek

   • skelet
    09:13 18.12.2019

    Gripeny se určitě osvědčily. Mají vysokou provozuschopnost i bojeschopnost. Pokud by nebyly na lízačku, tak jsou ty čísla někde jinde, neb politici rádi katují kosty.

    Ta víra ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Gripeny se určitě osvědčily. Mají vysokou provozuschopnost i bojeschopnost. Pokud by nebyly na lízačku, tak jsou ty čísla někde jinde, neb politici rádi katují kosty.

    Ta víra vyplývá jen z toho, že Švédům jsou ty letouny k ničemu. Ta víra má jeden háček, a to že naše ministerstvo obrany nesmí být spící pannou a k takovému chování musí Švédy přimět. A zatím to vypadá, že ministerstvo obrany nespí, děkujme za to.

    V každém případě by se ministerstvo obrany mělo vykašlat na nějaké F-16. Buď F-35 (s Poláky) nebo Gripeny. Nicméně vše může dopadnout úplně jinak, protože Babiš bude muset nahonit body i u EU, respektive Francie... a na rok 2022 budou připadat francouzské prezidentské volby. A takové palcové titulky na prodej stíhaček (vrtulníků, tanků, PLŘS) by se tam náramně hodily.
    Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    20:33 18.12.2019

    :-D samozřejmě, za každou cenu :-D Každá sranda něco stojí, podívejte se jak jsou na tom ekonomicky silnější státy Eurofightery, provozuschopnost na 50%.
    Leasingovou smlouvu ...
    Zobrazit celý příspěvek

    :-D samozřejmě, za každou cenu :-D Každá sranda něco stojí, podívejte se jak jsou na tom ekonomicky silnější státy Eurofightery, provozuschopnost na 50%.
    Leasingovou smlouvu neznám a nevím co vše má pokrývat, zda pouhé udržení provozuschopnosti a bojeschopnosti spolu s nějakými balíčky aktualizací SW vybavení.
    Zajímavé by bylo vědět kolik stojí provoz L 159, že se jejich stavy rapidně snížily a provozuschopnost a bojeschopnost je pochybná.
    Skrýt celý příspěvek

 • technik
  22:53 17.12.2019

  Jen se zeptam. Přijde mi že F-35 je drahá útočná hračka každopádně patřící na vrcholek nejlepších letounu ale pořád nechápu účel použití tohoto letounu v našem letectvu. Pokud tedy ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jen se zeptam. Přijde mi že F-35 je drahá útočná hračka každopádně patřící na vrcholek nejlepších letounu ale pořád nechápu účel použití tohoto letounu v našem letectvu. Pokud tedy budeme brát čisté obranou doktrínu ačr nejsou dostatečně schopné tyto potřeby pokrýt právě gripeny?
  Dále bych rád položil ještě jednu otázku, nemusím naznačovat všude zmiňovaného nepřítele tedy Sajuz, v případě konfliktu a nasazení konvenčních zbraní je reálná možnost obrana proti krizujucim hypersonickym střelám s EMP hllavici? Nemám strach ani tak o samotnou F35 ta má jistě dostatečně stínění alespoň na úrovni E2 ale co zbytek,logistika zázemí letiště, výdejny, cisterny. Nestanou se z F35 po útoku těchto zbraní předražené hračky stojící na stojance které nemá co dotankovat a pododne? Co komunikační a datové linky, jakou má např. Ačr ochranu sítí proti EMP?
  Je mi jasné že to stejné by postihlo i gripeny ale jde mi spíš o náklady vs reálná možnost vyřazení letectva těmito moderními zbraněmi.
  Skrýt celý příspěvek

  • logik
   23:35 17.12.2019

   1) Opravdu je drahá? Víme, kolik by nás stála a víme, kolik by stál gripen či F-16? Nebo jde jen o dojmologii

   2) "Pokud tedy budeme brát čisté obranou doktrínu ačr nejsou ...
   Zobrazit celý příspěvek

   1) Opravdu je drahá? Víme, kolik by nás stála a víme, kolik by stál gripen či F-16? Nebo jde jen o dojmologii

   2) "Pokud tedy budeme brát čisté obranou doktrínu ačr nejsou dostatečně schopné tyto potřeby pokrýt právě gripeny? "
   Nu pokud má být smyslem těch letadel bojovat, tak co to znamená dostatečně schopné? Bude Gripen schopen působit proti 5. gen letadlům? Výsledky z Red Flagu to moc neukazují.

   A proti 4. gen letadlům? Opravdu si můžeme dovolit provozovat letadlo, kterých budeme mít pár kusů, a když přijde do tuhého, tak za každé sestřelené cizí letadlo zaplatíme +- jedním svým? Není právě to, že těžko převýšíme protivníka počtem, argumentem pro to, abychom alespoň měli co nejvýkonnější stroje?

   Nechci tím tvrdit, že F-35 je jasná volba. Závisí na konkrétní ceně, za kterou nám někdo nabídne 4. gen letadla a jestli opravdu budou tak levnější. Jen zpochybňuju tu tezi, že nám něco "stačí", nebo že pro nás není rozdíl, jak výkonné letadlo budeme mít ve výzbroji.
   Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   00:19 18.12.2019

   Mám lepší otázku, lze nasadit křižující střeli v Evropě?
   Protože, nikdo nedokáže odhadnout jakou hlavici nesou. Nevystavil by se útočník jaderné odvětě?

   V konfliktu nebo jen ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Mám lepší otázku, lze nasadit křižující střeli v Evropě?
   Protože, nikdo nedokáže odhadnout jakou hlavici nesou. Nevystavil by se útočník jaderné odvětě?

   V konfliktu nebo jen zostření situace, začne být požadován větší nálet na mise. Tím jako u každé techniky bude klesat životnost, v aktuálním stavu nevlastníme ani náhradní díly, ani jejich řetězec, ani náhradní letouny, ani spojence co by tohle činnosti byl schopen poskytnout.
   V kombinaci z minimálním počtem letadel, bych to nazval spíše hazardem.
   Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    00:21 18.12.2019

    *tyhle činnosti byl schopen suplovat. CR i Maďaři jsme závislý na přímých dodávkách z neutrálního státu. Jenže, ten je v přímém ohrožení potencionálním protivníkem. Případně dnes ...
    Zobrazit celý příspěvek

    *tyhle činnosti byl schopen suplovat. CR i Maďaři jsme závislý na přímých dodávkách z neutrálního státu. Jenže, ten je v přímém ohrožení potencionálním protivníkem. Případně dnes udržuje vysokou provozuschopnost našich letadel na úkor svých. Na to v krizi můžeme zapomenout.
    Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
   08:04 18.12.2019

   Jak budou vypadat armády za 50 let? Moderní armáda bude vypadat takto - autonomní vozidla a letouny, stíhačky 5-6 generace, komplexní přenos dat od satelitů přes letadla a pozemní ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Jak budou vypadat armády za 50 let? Moderní armáda bude vypadat takto - autonomní vozidla a letouny, stíhačky 5-6 generace, komplexní přenos dat od satelitů přes letadla a pozemní zdroje až po posledního pěšáka zahrabaného v listí.

   Na to se musíme připravovat. Kupovat letadla 4. generace znamená připravovat se na minulou válku. Ale ta už je dobojovaná, na tu se připravovat nemusíme.
   Skrýt celý příspěvek

  • technik
   09:55 18.12.2019

   Já to vsechno chápu, ale nikdo mi neodpověděl ohledně EMP. Stojí před námi sajuz, oni ví že technologická převaha NATO je obrovská, otázkou je zda na to rus nečeká a v případě ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Já to vsechno chápu, ale nikdo mi neodpověděl ohledně EMP. Stojí před námi sajuz, oni ví že technologická převaha NATO je obrovská, otázkou je zda na to rus nečeká a v případě konfliktu je schopen tyto prostředky poslat díky EMP do středověku, například satelity na oběžné dráze, nefabuluji jen se ptám zda tyto prostředky jsou nějakým způsobem chráněny.
   Skrýt celý příspěvek

   • GlobeElement
    11:01 18.12.2019

    USA mají odhadem 2000 vojenských satelitů.

    Jak bys chtěl tohle zničit?

    USA mají odhadem 2000 vojenských satelitů.

    Jak bys chtěl tohle zničit?

    • technik
     11:42 18.12.2019

     Nejsem odborník na kosmos ale pochybuji že těch 2000 družic jsou družice zabezpečující komunikační a datové služby. Není třeba přece útočit na družice geologické, ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Nejsem odborník na kosmos ale pochybuji že těch 2000 družic jsou družice zabezpečující komunikační a datové služby. Není třeba přece útočit na družice geologické, výzkumné,vyzvedne,protivníkovi stačí vyřadit pouze datové družice a těch asi 2000 nemají že? Lidé zde počítají s provozem F35 na 50 let, dokážete ochránit datové satelity i za 15 let? Já jen že všichni počítají s tím jak NATO decimuje zastaralé ruské letectvo ale v případě tohoto konfliktu si rusové budou dobře vědomi prohry a dle mě mají řešení na vyřazení telekomunikačních družic ale nejen těch ale i elektráren, viz Ukrajina 2015 a dalších klíčových zařízení. Tak se jen ptám zda je taková digitalizace nenese také své rizika a zda jsou dělaná opatření proti těmto rizikům.
     Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      11:53 18.12.2019

      Jak je to dlouho, co se tady psalo o zavádění Muskova projektu nějakých 20 000 spojovacích satelitů? Měsíc?

      Zničit satelit není žádná legrace a zničit jich tolik, aby to bolelo, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jak je to dlouho, co se tady psalo o zavádění Muskova projektu nějakých 20 000 spojovacích satelitů? Měsíc?

      Zničit satelit není žádná legrace a zničit jich tolik, aby to bolelo, je téměř nemožné, to by stálo majlant a trvalo dlouho - déle, než zničení armády.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      13:38 18.12.2019

      Otázkou je spíš kdo disponuje dostatečnou kapacitou raket na vyřazení dostatečné satelitní sítě, případně průzkumné sítě tvořené stovkami F-35.

      EMP je super, ale stále se musí ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Otázkou je spíš kdo disponuje dostatečnou kapacitou raket na vyřazení dostatečné satelitní sítě, případně průzkumné sítě tvořené stovkami F-35.

      EMP je super, ale stále se musí dopravit k cíli. Pokud odstoupíme od JZ, pak jsou zdroje jeho tvorby značně omezené. Dopad na infrastrukturu vytvořenou z přihlédnutím k JZ, je také poněkud diskutabilní.
      Skrýt celý příspěvek

  • HonzaH
   09:56 18.12.2019

   Přečtěte si pár starších diskuzí ohledně téměř jakékoli techniky zde na AN. Vždy je to stejné, všechno chceme, všechno potřebujeme, koupit bychom měli asi tak 100, 200 ks. Jako ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Přečtěte si pár starších diskuzí ohledně téměř jakékoli techniky zde na AN. Vždy je to stejné, všechno chceme, všechno potřebujeme, koupit bychom měli asi tak 100, 200 ks. Jako když přijdu s dětmi do hračkářství, taky to všechno "potřebují".
   Jenže takhle se to nedělá a na to se tady nehraje. Každá rozumně řízená společnost, AČR nevyjímaje, potřebuje nejprve stanovit schopnosti. A až potom hledat prostředky, jak tyto schopnosti zabezpečit. Pokud si koupím drahou techniku, která je sice super a nejlepší a nabízí spoustu funkcí (které vlastně ani pro naplnění definovaných schopností nepotřebuji), tak to prostě není racionální rozhodnutí.
   Další věc, kterou tady spoustu lidí asi nechce pochopit je, že jako součást NATO máme zajišťovat určité schopnosti. My tedy nemáme vybudovat letectvo, které je schopné zastavit útok nepřítele samo. My máme vybudovat letectvo, které bude součástí letectva NATO, přičemž to pak zastaví útok nepřítele, nebo ještě lépe, útočníka od útoku odradí. Je to opět jako v každé jiné společnosti, ne všichni členové týmu dělají všechno.
   Známe tedy přesně, jaké jsou plány na obranu a z toho vyplývající požadované schopnosti našeho letectva? Známe, jaké jsou naše úkoly v případném napadení NATO? Pokud ne, tak je to jen vaření z vody.
   Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
   08:47 19.12.2019

   F-35 je i perfektní obranná zbraň - není vidět a všechno ví :-).

   F-35 je i perfektní obranná zbraň - není vidět a všechno ví :-).

 • SofF
  22:49 17.12.2019

  F-35 by možná měly smysl pro Československo, ale pro malé nástupnické státy už ne. Fandové si vždy najdou důvod proč ano, ale realisticky jsou Gripen/F-16 tím nejvíce únosným pro ...
  Zobrazit celý příspěvek

  F-35 by možná měly smysl pro Československo, ale pro malé nástupnické státy už ne. Fandové si vždy najdou důvod proč ano, ale realisticky jsou Gripen/F-16 tím nejvíce únosným pro hospodářství kdy půjdou provozovat už v relativně vyšších počtech.
  Navíc Švédové se teď budou muset hodně snažit protože Američané jsou mnohem aktivnější než tehdy když se Gripeny pořizovaly. Proto by E/F varianta vůbec nemusela přijít špatně.
  Skrýt celý příspěvek

  • analytic
   23:07 17.12.2019

   Jakou má spojitost velikost země s nadzvukovým letectvem?

   ČR je v HDP PPP na úrovni Izraele, před Španělskem, Itálii předeženeme za pár let, nemluvě o Polsku, tedy zemi, které si ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Jakou má spojitost velikost země s nadzvukovým letectvem?

   ČR je v HDP PPP na úrovni Izraele, před Španělskem, Itálii předeženeme za pár let, nemluvě o Polsku, tedy zemi, které si F 35 hodlají pořídit.
   Skrýt celý příspěvek

   • SofF
    23:32 17.12.2019

    docela dost. Samozřejmě jsou vyjímky jako daňové/bankovní ráje nebo speciálně státeček jako je Singapur který je obchodní centrum který si díky vysokým přebytkům mohou vydržovat ...
    Zobrazit celý příspěvek

    docela dost. Samozřejmě jsou vyjímky jako daňové/bankovní ráje nebo speciálně státeček jako je Singapur který je obchodní centrum který si díky vysokým přebytkům mohou vydržovat nákladné zařízení a technologie. Obecně platí že čím větší národ tím lepší ekonomika a návazně lepší možnosti vojenského rozpočtu. A taky je to o ochotě daného národa snášet útrapy díky extrémním vojenským požadavkům, příkladem budiž Severní Korea. My dávat takový podíl NH tak je z nás vojenská supervelmoc s nejlepší armádou Evropy. Jde ale o to mít takové výdaje aby ostatní kapitoly rozpočtu na to nedopláceli. Což už se u Poláků třeba děje. Vše je hlavně úměrné ohrožení státu, oni (tedy polské vedení má pocit že je RF ohrožuje), ČR ani SR realisticky nikdo neohrožuje, tudíž obhajitelnost obřích výdajů je mizivá.
    Skrýt celý příspěvek

    • donpepe
     11:13 18.12.2019

     Bavíme se o výdajích ve výši 0,15 % HDP České republiky (při nákupu a provozu 24 F-35). To je z hlediska bezpečnosti přehnané? ČR a SR sice přímo nikdo neohrožuje, ale nákupem a ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Bavíme se o výdajích ve výši 0,15 % HDP České republiky (při nákupu a provozu 24 F-35). To je z hlediska bezpečnosti přehnané? ČR a SR sice přímo nikdo neohrožuje, ale nákupem a provozem F-35 bychom mohli konečně plnohodnotně přispět k přímé obraně těch spojenců, kteří v ohrožení jsou.
     Skrýt celý příspěvek

 • analytic
  21:48 17.12.2019

  Rozhodování o budoucnosti našeho nadzvukového letectva ovlivní mnoho faktorů, které se mění v čase. Mj.:
  1. Jak se bude vyvíjet bezpečnostní a operační prostředí;
  2. Jaké budou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rozhodování o budoucnosti našeho nadzvukového letectva ovlivní mnoho faktorů, které se mění v čase. Mj.:
  1. Jak se bude vyvíjet bezpečnostní a operační prostředí;
  2. Jaké budou požadavky NATO na schopnosti sil;
  3. Jaké budou politicko-vojenské ambice ČR;
  4. Jak se bude vyvíjet HDP ČR a jaký bude podíl obranných výdajů;
  5. Jak se podaří realizovat dosud plánované akvizice podle KVAČR;
  6. Jak se bude vyvíjet skutečné náklady na celý životní cyklus letounů;
  7. Jaký bude skutečný počet pořizovaných letounů a jak akvizice bude rozložena v čase;
  8. Jak se bude vyvíjet směnný kurz CZK/USD atd.

  Jako optimistický realista věřím, že ČR bude schopna pořídit a provozovat F 35 tak, aby její nadzvukové letectvo postoupilo do světové extraligy a aby se zvýšil vojensko-politický význam ČR minimálně v evropském měřítku.
  Skrýt celý příspěvek

 • Englbert
  21:14 17.12.2019

  Nasazení gripenu limituje i smlouva se Švédy,“ uvádí zase bývalý náčelník Generálního štábu Jiří Šedivý.
  ---
  Co to znamena? Ze je nemuzeme pouzit ve valce proti Svedum?;-) Ne, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nasazení gripenu limituje i smlouva se Švédy,“ uvádí zase bývalý náčelník Generálního štábu Jiří Šedivý.
  ---
  Co to znamena? Ze je nemuzeme pouzit ve valce proti Svedum?;-) Ne, vazne nevite nekdo o jake omezeni jde? A nebo sedivak jen chytraci?
  Skrýt celý příspěvek

  • Matesaax
   21:23 17.12.2019

   Šedivý opět lobuje pro americkou techniku,nic nového.

   Šedivý opět lobuje pro americkou techniku,nic nového.

   • Englbert
    21:25 17.12.2019

    Takze zadne omezeni u gripenu neni?

    Takze zadne omezeni u gripenu neni?

    • PavolR
     22:37 17.12.2019

     Ale áno, je. Akékoľvek nasadenie mimo územia Česka by napríklad museli najskôr schváliť Švédi. Taktiež zrejme nebudete môcť použiť ich majetok v situáciách, kde budú považovať ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Ale áno, je. Akékoľvek nasadenie mimo územia Česka by napríklad museli najskôr schváliť Švédi. Taktiež zrejme nebudete môcť použiť ich majetok v situáciách, kde budú považovať takéto použitie za neoprávnené alebo problematické ...
     Skrýt celý příspěvek

    • PavolR
     22:40 17.12.2019

     My máme podobne Rusmi zviazané ruky pri používaní S-300 a pritom je to náš majetok ...

     My máme podobne Rusmi zviazané ruky pri používaní S-300 a pritom je to náš majetok ...

     • Janko Paliga
      23:40 17.12.2019

      ...najvyšší čas poslať celú S-300vku do piešťanského múzea. Namiesto nej nakúpiť napríklad Spydery. Staré hajtry sa neoplatí držať pri živote, iba žerú peniaze, ktoré sa mohli ...
      Zobrazit celý příspěvek

      ...najvyšší čas poslať celú S-300vku do piešťanského múzea. Namiesto nej nakúpiť napríklad Spydery. Staré hajtry sa neoplatí držať pri živote, iba žerú peniaze, ktoré sa mohli investovať inde. A o Kuboch ani nevravím. Naši vládni politici hazardujú s obranou Slovenska.
      Skrýt celý příspěvek

     • liberal shark
      07:56 18.12.2019

      Také se tomu divím. Moskva prý vám musí povolit i cvičné střelby. Źe už jste to dávno neposlali američanům na hraní nebo do Smithsonova muzea.

      Také se tomu divím. Moskva prý vám musí povolit i cvičné střelby. Źe už jste to dávno neposlali američanům na hraní nebo do Smithsonova muzea.

     • PavolR
      14:05 18.12.2019

      liberal shark: Dobre ste vedeli, prečo to pri delení čs armády prenechať nám. :-D

      liberal shark: Dobre ste vedeli, prečo to pri delení čs armády prenechať nám. :-D

     • liberal shark
      08:49 19.12.2019

      to PavolR:
      Tímto dunajským darom vás Čehúni zasa ojebali :-)).

      to PavolR:
      Tímto dunajským darom vás Čehúni zasa ojebali :-)).

  • GlobeElement
   21:28 17.12.2019

   Tak například Izrael měl tuhle zkušenost s německými tanky. Německo mu přestalo dodávat náhradní díly.

   Tak například Izrael měl tuhle zkušenost s německými tanky. Německo mu přestalo dodávat náhradní díly.

  • Scotty
   00:19 18.12.2019

   Limitem je maximální počet povoleních letových hodin. Tedy průměrně max. 150 letových hodin na stroj za rok.

   Limitem je maximální počet povoleních letových hodin. Tedy průměrně max. 150 letových hodin na stroj za rok.

 • Takeda
  20:58 17.12.2019

  Za mne raději na provoz levnější Gripen, spíše koupit, než dál pronajímat. Koupit 2 letky a peníze vrazit do moderních AA střel jako Meteor nebo jeho nástupce.

  Zajímá mne, jak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Za mne raději na provoz levnější Gripen, spíše koupit, než dál pronajímat. Koupit 2 letky a peníze vrazit do moderních AA střel jako Meteor nebo jeho nástupce.

  Zajímá mne, jak bude vycházet pořizovací cena a provozní náklady na E/F verzi.
  Skrýt celý příspěvek

  • logik
   21:05 17.12.2019

   A jak víš, že bude levnější? Zatím pronájem levnej nebyl ani náhodou - takže nás buďto Švédi holili, nebo provoz Gripenu nijak levnej není....

   A jak víš, že bude levnější? Zatím pronájem levnej nebyl ani náhodou - takže nás buďto Švédi holili, nebo provoz Gripenu nijak levnej není....

   • Takeda
    21:48 17.12.2019

    Letová hodina vychází levnějc, ne? Ale je otázka co stojí všechny ty další věci kolem. Třeba bude E/F podobně drahé a pak bude mít smysl koupit F-35. Uvidíme, nejsem dogmatik. ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Letová hodina vychází levnějc, ne? Ale je otázka co stojí všechny ty další věci kolem. Třeba bude E/F podobně drahé a pak bude mít smysl koupit F-35. Uvidíme, nejsem dogmatik. Kromě cenovek bude taky důležitá politika, kterou článek neřeší.
    Skrýt celý příspěvek

    • logik
     22:46 17.12.2019

     "Letová hodina vychází levnějc, ne?"
     No todle právě nikdo moc neví. Jasně, když se srovnají náklady USAF s nákladama, za který lítali v JAR, kde šetřili na úplně všem, tak jo. Ale ...
     Zobrazit celý příspěvek

     "Letová hodina vychází levnějc, ne?"
     No todle právě nikdo moc neví. Jasně, když se srovnají náklady USAF s nákladama, za který lítali v JAR, kde šetřili na úplně všem, tak jo. Ale relevantní srovnání právě není.

     Jako věřím, že letová hodina Cčka by vyšla asi levněji. Ale zaprve je to jen víra - rozhodoval bych se až podle konkrétně nabídnutejch kontraktů - zadruhé bez upgradů,
     které bychom si museli ve výsledku zaplatit sami, zatímco u F35 se to rozloží.

     Cena Ečka - ve výsledku cena letový hodiny se dá trochu odvodit z ceny letounu (palivo zas takovej majlant nedělá, když se počítá opravdu všechno) - je už úplně ve hvězdách. A některý fíčury F-35 můžou cenu za provoz podstatně zlepšit (např. simulátory, který umožněj odlítat míň reálnejch hodin pro základní výcvik).

     Cena F-35, která by k nám šla zřejmě přes FMS, je vcelku daná. Myslím, že ve výsledku bude šíleně záviset na tom, s čim přijdou švédové. A závisí na tom, jestli sem půjdou znova s korupcí (dosavadní pronájem gripenů, ač to nejsou špatná letadla, byl hodně předraženej) - pak můžou vyjít F-35 reálně klidně i levněji (a bude jim to houby platný).

     A nebo naopak můžou Švédové nabídnout opravdu konkurenceschopnou cenu a můžou bejt fakt finančně výhodnější. Jak je vidět, za jaký peníze nabízí suchoj Su-xx Rusku, nebo Boeing F-15 USAF, tak to vlastně jde, a vlastně vůbec ani nezávisí na velikosti letadla. Jde defakto jen o, jestli člověk platí cenu "za drak", nebo platí i vývojový náklady, který dnes dělaj velkou část ceny letadla.
     A proto trochu pochybuju, že ač je Gripen podstatně lehčí letadlo než F-35, zdali ho jsou Švédové schopni nabídnout o tolik levněji, aby se vyplatilo koupit méně schopné letadlo. Přecijenom to, že vývojový náklady F-35 se rozpouštěj v tisících kusů, zatímco vývojový náklady Gripenu v malých stovkách, to na výsledné ceně letadla musí být poznat.
     Skrýt celý příspěvek

     • Poly
      10:42 18.12.2019

      Přesně tak. Já jsem se snažil dopátrat cenu letové hodiny E/F už několikrát, ale to je prakticky nemožné. Pouze se omílá pořád dokola, že E/F je, ve srovnání s konkurencí, levná a ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Přesně tak. Já jsem se snažil dopátrat cenu letové hodiny E/F už několikrát, ale to je prakticky nemožné. Pouze se omílá pořád dokola, že E/F je, ve srovnání s konkurencí, levná a stejně tak i letová hodina.

      A jen pro upřesnění, F-35A bude pro rok 2021 stát 77.9 milionů $ a s tím, že tento rok padl návrh Pentagonu na snížení ceny o 12 %, čili pro rok 2022 - 2025 by to mohlo být 73 milionů $. Stejně tak trvá na snížení ceny letové hodiny na alespoň 25 000 $ do roku 2025. Takže v roce 2028 se budeme bavit zase o jiné ceně, než z které vychází článek.

      Blbé je, že v době, kdy budeme pořizovat nové letouny, toho na trhu moc nebude. Z moderních jednomotoráků F-35 a Gripen E/F. V případě F-16 se o moderním letounu mluvit nedá. V roce 2028 to bude přesně 50 let, co byla zavedena první F-16... To už raději koupit a totálně dolítat stávající Gripeny, prodat někam do Afriky a pak koupit F-35.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      17:18 18.12.2019

      F-16 přes 50, ale on ani ten Gripen není zrovna mladík má přes 30 let.
      Přitom se počítá z provozem na dalších 20+ let.

      F-16 přes 50, ale on ani ten Gripen není zrovna mladík má přes 30 let.
      Přitom se počítá z provozem na dalších 20+ let.

 • dusan
  20:55 17.12.2019

  Otázka je prečo si "veľmoci" ako Slovensko, Česko a Maďarsko nedokážu koordinovať takéto akvizície a nedokážu si tak "vydupať" spoločným postupom dobré podmienky nákupu či lízingu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Otázka je prečo si "veľmoci" ako Slovensko, Česko a Maďarsko nedokážu koordinovať takéto akvizície a nedokážu si tak "vydupať" spoločným postupom dobré podmienky nákupu či lízingu nejakých strojov, servis, air policing a pod. Kľudne sa to mohlo napr. dohodnúť tak, že ČR nakúpi nové stroje vo väčšom počte a u nás zabezpečí PVO a my zas napr. výcvik na Sliači či Malackách. Kľudne by mohlo byť spoločné veliteľstvo PVO a koordinovať vhodnejšiu základňu na konkrétny zásah. Ale to je asi v našich krajinách čistí sci-fi ..... i napriek neustálym rečiam ako chceme spolupracovať ...

  Keby sme sa dohodli my čo i len traja ... tak i taký F-35 by nemusel byť problém, keby sme do toho "zatiahli" Poľsko, tak úplne v pohode....
  Skrýt celý příspěvek

  • Englbert
   21:03 17.12.2019

   Vidim to podobne. O tom by NATO melo prece byt.
   Ale myslim si, ze neni politicka vule u nasich vasich politiku a armadnich spicek. Kazdy si to chce upect sam, aby z toho pro sebe ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Vidim to podobne. O tom by NATO melo prece byt.
   Ale myslim si, ze neni politicka vule u nasich vasich politiku a armadnich spicek. Kazdy si to chce upect sam, aby z toho pro sebe neco mel. To je pro ne nejdulezitejsi. Nejaka uspornost a prospesnost pro stat je vubec nezajima.
   Skrýt celý příspěvek

  • pks_
   21:41 17.12.2019

   a) jde o velké peníze
   b) částka je více-méně fixní (F35) - tj. ta, za jakou nakupují ozbrojené síly USA
   c) kdo bude odpovídat za nasazení? Když už má dojít k nějakému "průseru", ...
   Zobrazit celý příspěvek

   a) jde o velké peníze
   b) částka je více-méně fixní (F35) - tj. ta, za jakou nakupují ozbrojené síly USA
   c) kdo bude odpovídat za nasazení? Když už má dojít k nějakému "průseru", tak je lepší, když je to vnitrostátní problém, než řešit, že naši piloti sestřelili dopravní letadlo nad Slovenskem - provozní problémy by zatížily vzájemné mezinárodní vztahy.
   d) nákupy neprobíhají ve stejné době - tj. každý má "akutní potřebu" někdy jindy, podle toho, kdy mu doslouží jeho technika

   Společné velitelství PVO - opravdu by Slováci bez problémů poslouchali rozkazy od Maďara?
   Skrýt celý příspěvek

   • dusan
    22:53 17.12.2019

    c/ vojak plní rozkazy .... čo má zostreliť by rozhodovala každá krajina nad svojim územím a zodpovedá za to preto daná krajina. Dnes snáď žijeme v informačnej dobe a nie je problém ...
    Zobrazit celý příspěvek

    c/ vojak plní rozkazy .... čo má zostreliť by rozhodovala každá krajina nad svojim územím a zodpovedá za to preto daná krajina. Dnes snáď žijeme v informačnej dobe a nie je problém skontaktovať "pohlavárov" v každom štáte na vydanie rozkazu.
    Skrýt celý příspěvek

  • Sgt Murphy
   21:42 17.12.2019

   Zaujímavá myšlienka. V rámci V4 by sme mohli lietať air policing na F-16V a najlepší piloti by mali možnosť prejsť do "zdielaných" top letiek vyzbrojených F-35, na ktoré by sme sa ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Zaujímavá myšlienka. V rámci V4 by sme mohli lietať air policing na F-16V a najlepší piloti by mali možnosť prejsť do "zdielaných" top letiek vyzbrojených F-35, na ktoré by sme sa poskladali všetci do rozumného počtu.
   Skrýt celý příspěvek

   • NeoXII
    16:28 18.12.2019

    Čiže na Slovensku F16 a v Czechii F35. A snáď si nikto nemyslí, že by to dopadlo inak.

    Čiže na Slovensku F16 a v Czechii F35. A snáď si nikto nemyslí, že by to dopadlo inak.

   • Torong
    18:58 18.12.2019

    V rámci čehože?

    V rámci čehože?

  • Econ
   22:59 17.12.2019

   Hmm, nechci působit negativně, hlavní důvod vidím ve všimném, které by se v mezinárodní kooperaci hůře koordinovalo. Bohužel moje zkušenost je v tomto ohledu poměrně tristní. A ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Hmm, nechci působit negativně, hlavní důvod vidím ve všimném, které by se v mezinárodní kooperaci hůře koordinovalo. Bohužel moje zkušenost je v tomto ohledu poměrně tristní. A pak je tu ještě politický důvod. Přece jen se jedná o různé státy s vlastními rozpočty.
   Skrýt celý příspěvek

  • Poly
   10:47 18.12.2019

   Protože volební období je na 4 roky a stran je hafo. A moc rád bych viděl Slováky jak se domluví s Maďarskem na nákupu letounů :-D My se můžeme přicmrdnout maximálně k nějakému ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Protože volební období je na 4 roky a stran je hafo. A moc rád bych viděl Slováky jak se domluví s Maďarskem na nákupu letounů :-D My se můžeme přicmrdnout maximálně k nějakému velkému projektu silného státu a tím to pro nás končí.
   Skrýt celý příspěvek

 • bredy
  20:26 17.12.2019

  Zase chcete dávat na Trabanta logo z Mercedesu abi něco vypadalo lépe? Vyjednávat dopředu určitě ano. Ale v současné době máme opravdu minimální zásoby jakékoliv munice. Nejsem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zase chcete dávat na Trabanta logo z Mercedesu abi něco vypadalo lépe? Vyjednávat dopředu určitě ano. Ale v současné době máme opravdu minimální zásoby jakékoliv munice. Nejsem si jist jestli na airpolicing je stealth to opravdové top. A na jakýkoliv útok se spojenci se bez masivní podpory spojenců neobejdeme. Schopnost zachovat. Vyjednávat zavčas. Ale radši slabší a s menšími investicemi. Ale hlavně. Senzory a munici. Nedělám si iluze o rozpočtu. Určitě se bude držet spíše pod než nad schváleným. Protože i když 2% dostanou. Nejsou přes různé obštrukce schopní je utratit. F35 je hlavně vlhký sen.
  Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   20:32 17.12.2019

   "A na jakýkoliv útok se spojenci se bez masivní podpory spojenců neobejdeme."
   Gripen má 0 podporu spojenců, proti F-35

   "Ale hlavně. Senzory a munici."
   To co se musí na Gripen ...
   Zobrazit celý příspěvek

   "A na jakýkoliv útok se spojenci se bez masivní podpory spojenců neobejdeme."
   Gripen má 0 podporu spojenců, proti F-35

   "Ale hlavně. Senzory a munici."
   To co se musí na Gripen dokoupit má F-35 v základu.

   V CR se rádo dokupuje, a pak se vykazují náklady na holí stoj jako nízké.
   Skrýt celý příspěvek

   • bredy
    08:56 18.12.2019

    To si budu pamatovat až si půjdu koupit nové Auto. Že budu chtít všechny doplňky v základu abych za ně nemusel platit. Oni vlastně výrobci prodávají z lásky.

    To si budu pamatovat až si půjdu koupit nové Auto. Že budu chtít všechny doplňky v základu abych za ně nemusel platit. Oni vlastně výrobci prodávají z lásky.

    • Jirosi
     13:40 18.12.2019

     Platit za ně budete, ale určitě to bude levnější, než si koupit holé auto, a později ho vždy rozmontovat a dané doplnit :)))

     Platit za ně budete, ale určitě to bude levnější, než si koupit holé auto, a později ho vždy rozmontovat a dané doplnit :)))

  • liberal shark
   08:00 18.12.2019

   Používat F-35 na air policing by bylo brutální vyhazování peněz.

   Používat F-35 na air policing by bylo brutální vyhazování peněz.

   • Poly
    10:54 18.12.2019

    To je zcestná úvaha. Na airpolicing by nám stačily pomalu i L-159. Stejně tak mnohým státům by stačila kdejaká šunka. Jenže on airpolicing může velmi rychle skončit a letoun pak ...
    Zobrazit celý příspěvek

    To je zcestná úvaha. Na airpolicing by nám stačily pomalu i L-159. Stejně tak mnohým státům by stačila kdejaká šunka. Jenže on airpolicing může velmi rychle skončit a letoun pak využije své možnosti naplno. K čemu budeme v tom NATO dobří? Obyčejní příživníci...
    Skrýt celý příspěvek

    • NeoXII
     16:31 18.12.2019

     Na air policing L159. Podzvukové lietadlo. Sa zjavne vyznáš :-)))))))

     Na air policing L159. Podzvukové lietadlo. Sa zjavne vyznáš :-)))))))

     • Poly
      21:46 18.12.2019

      Nauč se číst a pak teprve piš. Je tam něco jako slovíčko "pomalu". Ty jeden odborníku...

      Nauč se číst a pak teprve piš. Je tam něco jako slovíčko "pomalu". Ty jeden odborníku...

 • Matesaax
  20:23 17.12.2019

  Pokud zůstane Gripen,tak je naděje,že dojde k navýšení počtu stíhaček,i když ne třeba zrovna až na 24 ks.S nákupem F-35 bude tahle možnost nereálná a dál budeme mít jednu letku ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pokud zůstane Gripen,tak je naděje,že dojde k navýšení počtu stíhaček,i když ne třeba zrovna až na 24 ks.S nákupem F-35 bude tahle možnost nereálná a dál budeme mít jednu letku stíhaček.Ono nejde jen o nákup stíhaček,ale je potřeba řešit celé taktické letectvo tzn i L-159.Pokud by došlo k pořízení 24 stíhaček,tak je zřejmé,že L-159 už zůstane pouze v roli výcvikového stroje.
  Skrýt celý příspěvek

  • technik
   20:37 17.12.2019

   Z čeho tak usuzujete že L159 bude pouze na výcvik?

   Z čeho tak usuzujete že L159 bude pouze na výcvik?

   • Matesaax
    21:34 17.12.2019

    Pokud by došlo k nákupu dvou letek nadzvukových strojů,tak myslím,že nebude ochota provozovat celou flotilu L-159,protože by to bylo drahé a zbytečné.Navíc L-159 budou potřebovat ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Pokud by došlo k nákupu dvou letek nadzvukových strojů,tak myslím,že nebude ochota provozovat celou flotilu L-159,protože by to bylo drahé a zbytečné.Navíc L-159 budou potřebovat prodloužit žívotnost a to taky něco stojí.A taky velkou část výcviku převezmou provozně levnější L-39NG.
    Skrýt celý příspěvek

   • Econ
    22:53 17.12.2019

    Protože F35 zastane vše, co L159 plus umí řadu věcí navíc a je "neviditelná", tedy v boji má vyšší šanci na přežití? L159 má pouze výhodu v tom, že je levnější.

    Protože F35 zastane vše, co L159 plus umí řadu věcí navíc a je "neviditelná", tedy v boji má vyšší šanci na přežití? L159 má pouze výhodu v tom, že je levnější.

  • Jirosi
   20:38 17.12.2019

   Jaký má smysl navýšit počet letadel, pokud jejich nástupce bude na cenové úrovni F-35?
   Opětovně bude počet letadel klesat, přitom naše armáda opět bude ztrácet kontakt z moderními ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Jaký má smysl navýšit počet letadel, pokud jejich nástupce bude na cenové úrovni F-35?
   Opětovně bude počet letadel klesat, přitom naše armáda opět bude ztrácet kontakt z moderními armádami.
   Skrýt celý příspěvek

 • pks_
  20:12 17.12.2019

  Nákup F-35A by byl pro AČR výrazným příspěvkem k odzbrojení.
  Totálně to vyčerpá rozpočet.
  V době příští ekonomické krize budou ta letadla na zemi a piloti se dostanou jen na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nákup F-35A by byl pro AČR výrazným příspěvkem k odzbrojení.
  Totálně to vyčerpá rozpočet.
  V době příští ekonomické krize budou ta letadla na zemi a piloti se dostanou jen na simulátor.
  Dnes jsme zvyklí, že je udržována vysoká letuschopnost Gripenů - podle smlouvy a Švédi toho dosahují jen na úkor vlastního letectva. Když budou letadla naše (ať už Gripeny staré nebo nové nebo F-35A), tak to spadne z 80% na 50% a 24 letadel bude stejně použitelných jako dříve 14.

  To opravdu nevadí, že Gripen má maximálku 2 204 km/h a F-35A jen 1 930 km/h a ani se nedá použít, protože se hned oloupe STEALTH nátěr?

  Už vidím, jak v případném konfliktu přijdeme o 4 stroje, a raději to zabalíme, protože to bude nenahraditelná ztráta.
  Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   20:42 17.12.2019

   Maximální rychlost nevadí, protože naše Gripeny nelétají bez podvěsu = maximální rychlost jde dolů. Rychlost vyšší než zvuk dosahují zcela ojediněle, natož maximální.

   V případě ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Maximální rychlost nevadí, protože naše Gripeny nelétají bez podvěsu = maximální rychlost jde dolů. Rychlost vyšší než zvuk dosahují zcela ojediněle, natož maximální.

   V případě Gripenu máte pravdu, naši spojenci nedisponují náhradními stroji.
   Skrýt celý příspěvek

  • logik
   21:09 17.12.2019

   "To opravdu nevadí, že Gripen má maximálku 2 204 km/h a F-35A jen 1 930 km/h a ani se nedá použít, protože se hned oloupe STEALTH nátěr?"
   To je demagogie a nepravda hned z několika ...
   Zobrazit celý příspěvek

   "To opravdu nevadí, že Gripen má maximálku 2 204 km/h a F-35A jen 1 930 km/h a ani se nedá použít, protože se hned oloupe STEALTH nátěr?"
   To je demagogie a nepravda hned z několika důvodů. Zaprve žádné loupání stealth nátěru se na Ačku nekoná (to byl problém - a IMHO už vyřešenej, ale tím si jistej nejsem - jen tuším u Cčka).
   Zadruhé, F-35 nemá deklarovanou maximální rychlost, ale pouze to, že vyhovuje specifikaci M1.6. Maximálku má podstatně výše, při testech určitě létala M1.8, čili 2222.64km/h.
   Naopak, jak píše Jirosi, Gripen dá maximálku bez podvěsů, čili v reálné konfiguraci ani náhodou.
   Skrýt celý příspěvek

  • Econ
   22:50 17.12.2019

   To je s prominutím pitomost. Provoz je drahý v porovnání s Grippenem. To ano. Ale 10 mld za rok rozhodně nevyčerpá rozpočet. Připomínám, že jsme jako stát přislíbili zvýšení ...
   Zobrazit celý příspěvek

   To je s prominutím pitomost. Provoz je drahý v porovnání s Grippenem. To ano. Ale 10 mld za rok rozhodně nevyčerpá rozpočet. Připomínám, že jsme jako stát přislíbili zvýšení rozpočtu obrany z dnešních 60 mld na 2%, což by letos dělalo cca 110 mld. to je nárůst o 50 mld, v čemž se 10 mld docela ztratí.
   Při krizi dojde k tomu, že HDP klesne o pár procent.
   Skrýt celý příspěvek

   • liberal shark
    08:03 18.12.2019

    Chtělo by to vědět, kolik bude stát provoz výsadkového pluku, brigády rychlého nasazení, mechanizované brigády, dělostřeleckého pluku, ženijního pluku, pluku NBC, protiletadlového ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Chtělo by to vědět, kolik bude stát provoz výsadkového pluku, brigády rychlého nasazení, mechanizované brigády, dělostřeleckého pluku, ženijního pluku, pluku NBC, protiletadlového pluku a dalších útvarů AČR. Bez toho nejde říci, zda je 10 miliard ročně na provoz F-35 moc nebo málo.
    Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  19:43 17.12.2019

  Temer cele NATO v Europe bude mat jeden typ lietadla. Draheho lietadla s limitovanou nosnostou a drahou prevadzkou. Babka vraveli: "Nemaj všetky vajcia v jednom košičku!" Presno ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Temer cele NATO v Europe bude mat jeden typ lietadla. Draheho lietadla s limitovanou nosnostou a drahou prevadzkou. Babka vraveli: "Nemaj všetky vajcia v jednom košičku!" Presno tam to ale smeruje. Bitevniky - 0 kusov, stihačky pre vybojovanie nadvlady - 0 kusov, bombardery - 0 kusov, dialkove bombardery - 0 kusov. Ak zoberieme, že aktualny nepriatel sa vola Rusko, tak ma vyrazne zjednodušene riešenie vojny s Alianciou. Všetci sice budu teoreticky spôsobili zničit S-400 ale nebudu spôsobili zničit tie tisice tankov, otečiek a "Toyot" s Kornetmi, čo im budu behat medzi Kanalom a Vislou.
  Kedysi na začiatku sa jeden expert vyjadril, že F-35 je prve vojenske lietadlo v dejinach, ktore je schopne zničit vojenske sily krajiny a nemusi ani len vzlietnut. Stači, ked si ho ta krajina kupi. Aj takto môže vyzerat uzbrojenie.
  Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   19:53 17.12.2019

   To muselo stát času, a přitom taková..

   To muselo stát času, a přitom taková..

  • Econ
   19:57 17.12.2019

   To zní jako byste z Ruska a měl velkou obavu z F35. A nebo si děláte srandu. Mě to tedy ale moc vtipné nepřijde. Tak nevím.

   Ten hlavní argument z textu zní, pořídíte si F35, co ...
   Zobrazit celý příspěvek

   To zní jako byste z Ruska a měl velkou obavu z F35. A nebo si děláte srandu. Mě to tedy ale moc vtipné nepřijde. Tak nevím.

   Ten hlavní argument z textu zní, pořídíte si F35, co nic neumí. A přitom právě máte k dispozici spoustu materiálů, co toho F35 umí. Takže zkusím otázku, co vlastně podle vás F35 umí a k čemu je tedy vlastně dobrá?
   Skrýt celý příspěvek

   • palo satko
    20:55 17.12.2019

    Ja viem, že F-35 toho vie neskutočne vela. Dokonca može fungovat ako informačna ustredna. Problem je v tom, že nesplna to na čo si človek obstarava zbran: aby priniesla vitazstvo. ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Ja viem, že F-35 toho vie neskutočne vela. Dokonca može fungovat ako informačna ustredna. Problem je v tom, že nesplna to na čo si človek obstarava zbran: aby priniesla vitazstvo. Nevychadzam z nejaky ruskych skaziek pri samovare, ale z članku ktory vyšiel 12.12.2019 v USA. Ma názov F-15EX AND F-35A? ALLIES CAN EXPAND THE SOLUTION SET (F-15EX a F-35A? Spojenci môžu rozšíriť súbor riešení) na adrese: https://warontherocks.com/2019... pekne si ho prečitajte aby ste videl ako samotny Američan hladi na ulohu F-35 v boji s Ruskom. Ich expert sa prave pri europskych spojencoch NATO sa spolieha na to, že budu mat aj ine mašiny než F-35- Podobne ako v USA uvažuju že si nevystačia s F-35 a budu potrebovat aj vylepšenu F-15, aby ta F-35 mohla vôbec lietat v bezpečnej oblohe.
    Realne by pre Česko asi bolo rozumnejšie mat 24 Gripenov alebo F-16 než 24 F-35, ale chapen, že mali chlapci vždy chcu najdrahšie hračky, najmä ked im ich niekto kupuje a nemusia si na ne zarobit. V tomto pripade chudak danovy poplatnik.
    Skrýt celý příspěvek

    • logik
     21:29 17.12.2019

     Americký generál, který nákupy řídí, se vyjádřil, že kdyby měl dost peněz, tak žádné F15 nekupuje. F15X budou stát podstatně méně, než F-35 (ekvivalent F-15, Su-3x, prodává Rusko ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Americký generál, který nákupy řídí, se vyjádřil, že kdyby měl dost peněz, tak žádné F15 nekupuje. F15X budou stát podstatně méně, než F-35 (ekvivalent F-15, Su-3x, prodává Rusko samo sobě za 20 milionů dolarů) a jde dnes o lowendového stíhače. Ani náhodou ho nekupují proto, že by F-35 na něco nestačila. V tom se ten generál (jméno mi teď vypadlo), vyjádřil v podstatě jasně.

     "že mali chlapci vždy chcu najdrahšie hračky,"
     Nejdražší hračka by byl Gripen C. Protože cena za koupi by o tolik menší nebyla, ale cena za další modernizace by stála majlant, protože nikdo jinej v NATO s nima nelítá, takže bychom všechno zaplatili sami.
     Gripen E a F-16 pak může být levná ekonomická varianta, záleží, kolik by za ně výrobce chtěl, ovšem Gripen E se zatím netváří, že by byl nějak extra levnej.
     Skrýt celý příspěvek

     • palo satko
      09:05 18.12.2019

      "Americky general?" Mysliš toho čo prehlasil, že rozpočet pre rok 2020 rata s peniazmi na F-15EX a že F-15EX budu doplnat F-35? No tak ten general sa vola David Goldfein a jeho ...
      Zobrazit celý příspěvek

      "Americky general?" Mysliš toho čo prehlasil, že rozpočet pre rok 2020 rata s peniazmi na F-15EX a že F-15EX budu doplnat F-35? No tak ten general sa vola David Goldfein a jeho funkcia je Air Force chief of staff.
      Logik nie každy kto si dovoluje po tolkych minutych miliardach kritizovat F-35 je automaticky vlastizradca. To len tu je nielen vlastizradcom ale automaticky aj ruskym špionom.
      K tym Gripenom. Teraz mate stihačku vhodnu pre vzdušny boj. Nestači to? Chystate sa vystupit z NATO a porazit Rusov sami? Potrebujete aby vaše lietadlo vedelo všetko? Posledny taky expert, pardon expertka bola tušim Vaša ministerka obrany, čo chcela univerzalnu helikopteru.
      Ved Česko vôbec nepotrebuje univerzalnu stihačku. Nikto nebude tiahnut s vojskom cez vašu krajinu, ved už v mieri je to problem. Ani nemusite zasadzovat strategicke udery v hlbke nepriatelskeho uzemia, lebo Česko je už naozaj daleko od Smolenska. Je pravdou, že naposledy ste naozaj vytrieskali peniaze na zavesny kontajner na cudzie eeero, alo to je presne o tych "malych chlapcoch" čo chcu hračku.
      Vašou strategickou ulohou je ochranit Dukovany, Temelin a Zlatu Prahu pred leteckym utokom. Nič viac. Dobitie Stalingradu, alebo Volgogradu treba prenechat inym. Osobne zdielam ten strary dobry nazor, že Česko a Slovensko môže zachranit vo velkej vojne len dobry diplomat.
      Skrýt celý příspěvek

    • Econ
     22:38 17.12.2019

     Díval jsem se na odkaz, děkuji za něj. Také jsem se ještě podíval na porovnání F15EX, F35 a F22.
     Když to shrnu, hlavní argument v odkaze je ten, že při případném souboji s Ruskem ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Díval jsem se na odkaz, děkuji za něj. Také jsem se ještě podíval na porovnání F15EX, F35 a F22.
     Když to shrnu, hlavní argument v odkaze je ten, že při případném souboji s Ruskem je lépe mít ze začátku F15, protože unesou 8 raket vzduch vzduch a je specialista na vybojování vzdušné nadvlády, zatímco F35 unese pouze 4 rakety a jeho specialitou je vzduch-země. A ze začátku souboje bude potřeba vybojovat vzdušnou nadvládu.

     Proti tomu jsem ale na jiných zdrojích našel také jiné názory:
     Nejčastější a i potenciálně nejpravděpodobnější použití letectva je proti pozemním cílům (PVO atd). Tam dominuje F35. Pouze v případě Ruska by bylo dnes potřeba vybojovat vzdušnou nadvládu. Na to mají USA primárně F22. Které jsou ale drahé. F35 má ovšem pořád výhodu ve své neviditelnosti. Proti F15 jsem našel řadu názorů, že tento letoun no novém bojišti již neobstojí a jeho modernizaci považují za chybu. Např. F35 je detekovatelná S400 na 20 mil, zatímco F15 na 200 mil.
     Takže při potenciálním souboji s Ruskem by F35 při objevení ruských letadel nejpravděpodobněji zavolaly F22 a dál pokračovaly ve své misi.

     V evropě pak nejsou a nebudou pouze F35, létají tu také Eurofightery atd.

     A teď k naší volbě. Výše napsané je pro nás irrelevatní. Pro nás je zbytečné řešit letadla pro vybojování vzdušné nadvlády, protože jsou drahá a nejsou multifunkční.
     Řešíme, zda pořídit F35, F16, nebo ponechat Grippeny. Grippeny jsou levnější, ale nejsou "neviditelné" a nemají tak dobré systémy jako F35. Jak jsem psal níže vidím pro i proti nákupu F35. Gripeny také nejsou špatné, protože ty co máme, ještě mohou nějakou dobu sloužit. Ale na bojišti proti vyspělému protivníkovi budou mít problém.
     Nákup F16 považuji za chybu. Dražší varianta Grippenu. Pokud pořídit nové letadlo, tak nové generace.
     Skrýt celý příspěvek

     • logik
      23:42 17.12.2019

      ", zatímco F35 unese pouze 4 rakety a jeho specialitou je vzduch-země. "
      A přitom tento argument není pravdivý.
      F-35 unese brzo 6 raket interně, externě pak tuším 14. Dvojice ...
      Zobrazit celý příspěvek

      ", zatímco F35 unese pouze 4 rakety a jeho specialitou je vzduch-země. "
      A přitom tento argument není pravdivý.
      F-35 unese brzo 6 raket interně, externě pak tuším 14. Dvojice F-35, jedna stealth a druhá nikoly, tedy unese více AtA raket, než dvě současné F-15. Přitom ta předsunutá stealth F-35 bude oproti protivníkovi podstatnou výhodou. Ovšem toto nasazení se u F-35 nijak zvlášť neprosazuje - evidentně je nasazení dvou F-35 ve stealth konfiguraci ještě praktičtější. Osobně bych v reálném boji nechtěl proti nim v F-15 sedět. Ten rozdíl v detekční vzdálenosti je gamechanger.

      Skutečný argument pro nákup F-15 je jiný a prozaický. Cena. Boeing je nabízí tuším za tuším 50mega, podstatně levněji než F-35. Navíc mají jednotky s F-15 zavedený výcvik a zázemí, což je další úspora.
      Skrýt celý příspěvek

     • Econ
      00:45 18.12.2019

      Na internetu jsem našel jako důvod pro pořizování F15 levnější cenu. Nejednalo se totiž o koupi nových strojů, ale upgrade starších F15 na F15EX.
      Na netu jsem pak našel, že cena ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Na internetu jsem našel jako důvod pro pořizování F15 levnější cenu. Nejednalo se totiž o koupi nových strojů, ale upgrade starších F15 na F15EX.
      Na netu jsem pak našel, že cena nových F15 je 80 mil, tedy podobná jako F35. Upgrade starších je pak levnější. Náklady na provoz 27 tis/hodinu u F15 proti 35 tis u F35.
      Při simulovaných bojích proti SU35 údajně dopadaly F15EX výrazně lépe, než F35. Ale nejsem si jistý jak by to bylo v reálném boji včetně PVO atd. Mě jako laikovi to připadá, že stealth má prostě velkou výhodu.
      F15 tak má být doplněn do mixu letadel jakožto relativně levná náhražka za F22 s potenciálním využití pouze proti SU35/57 u rusů. U ostatních zemí by údajně v případě konfliktu postačily F35 spolu s F22.
      Skrýt celý příspěvek

  • logik
   21:14 17.12.2019

   Limitovaná nosnost? F-35? A prosím kam chodíš na takovou blbost? Který jednomotorák má nosnost 11 tun zbraní na podvěsech? A podobnejch lží máš celej příspěvek.

   Limitovaná nosnost? F-35? A prosím kam chodíš na takovou blbost? Který jednomotorák má nosnost 11 tun zbraní na podvěsech? A podobnejch lží máš celej příspěvek.

   • palo satko
    10:22 18.12.2019

    Amerikanci pišut: While an F-35 can carry 22,000 pounds of munitions to a ceiling of 50,000 feet and a distance of 670 miles at a top speed of Mach 1.6, the F-15EX can haul 29,500 ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Amerikanci pišut: While an F-35 can carry 22,000 pounds of munitions to a ceiling of 50,000 feet and a distance of 670 miles at a top speed of Mach 1.6, the F-15EX can haul 29,500 pounds of weapons as high as 60,000 feet and as far as 1,100 miles at a top speed of Mach 2.5.
    Zdes: https://nationalinterest.org/b...
    Skrýt celý příspěvek

    • Riiiederner
     13:35 18.12.2019

     Palo palo
     Zase ty tvoje kraviny...
     Misto f35 tedy kouoíme f15x za stejnou cenu nejspíš i provoz aby jsme mněli zase něco extra ? Pro čr by to dávalo smysl kdyby jsme si mohli ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Palo palo
     Zase ty tvoje kraviny...
     Misto f35 tedy kouoíme f15x za stejnou cenu nejspíš i provoz aby jsme mněli zase něco extra ? Pro čr by to dávalo smysl kdyby jsme si mohli dovolit tak tech 24f35+36f15x jinak nechapu proč by jsme si kupovaly stroj za skoro stejnou cenu a provozni naklady který má prioritu na vybojovani vzdušne nadvlady to to kouoíme jen kuli větší nosnosti ? Nebude pro nás lepší koupit něco co v počtu 24ks bude možné pouźíť zvlašť když má rozhodně lepší stealth což je výhoda zvlašť v tomto počtu ?
     Skrýt celý příspěvek

     • palo satko
      15:57 18.12.2019

      Ja som pisal o tom, o čom pišu aj Američania, že mat len F-35 je problem. A europske krajiny NATO smeruju rovno do tohoto problemu. Američania ho idu riešit oprašenim F-15. Podla ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Ja som pisal o tom, o čom pišu aj Američania, že mat len F-35 je problem. A europske krajiny NATO smeruju rovno do tohoto problemu. Američania ho idu riešit oprašenim F-15. Podla mna by Česku skor pasoval nakup bud F-16, alebo ešte lepšie novych Gripenov, ked už mate skusenosti. Nakup, nie leasing. A vo verzii pre obranu vzdušneho priestoru. Nejake naivne predstavy, žesi kupite 24 F-35, z ktorych realne budu letuschopne max. 12 a že sa pridate s 5 tryskačmi F-35 ku generalnemu utoku na agresora - Rusko, treba nechat politrukom.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      15:31 19.12.2019

      Hlavně jste psal o tom, že vůbec netušíte to, že v Evropské státy nikdy nebyli uživateli F-15. Ony totiž nahrazují letouny F-16, které svými výkony F-35 překonává.

      Hlavně jste psal o tom, že vůbec netušíte to, že v Evropské státy nikdy nebyli uživateli F-15. Ony totiž nahrazují letouny F-16, které svými výkony F-35 překonává.

 • Jirosi
  19:39 17.12.2019

  "Pokud tedy vše rozdělíme na 30 let, tak nákup a provoz 24 F-35A přijde Českou republiku ročně průměrně na ~10 miliard Kč. Nyní ČR přitom za pronájem Gripenů platí 1,7 miliardy Kč ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "Pokud tedy vše rozdělíme na 30 let, tak nákup a provoz 24 F-35A přijde Českou republiku ročně průměrně na ~10 miliard Kč. Nyní ČR přitom za pronájem Gripenů platí 1,7 miliardy Kč ročně. Pro rok 2019 představuje 10 miliard více než 15 % rozpočtu českého ministerstva obrany. Pokud dosáhne rozpočet ministerstva obrany 2 % HDP (130 miliard Kč), půjde o 7,7 % rozpočtu."

  Škoda, že autor neřekl co ta cena obsahuje. Případně se ani neobtěžoval uvést přepočet z 12+2 na 24 ks u Gripenu.
  24 ks Jas-39 C cca 2,9 mld. ku 10 mld.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  19:39 17.12.2019

  "Pokud tedy vše rozdělíme na 30 let, tak nákup a provoz 24 F-35A přijde Českou republiku ročně průměrně na ~10 miliard Kč. Nyní ČR přitom za pronájem Gripenů platí 1,7 miliardy Kč ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "Pokud tedy vše rozdělíme na 30 let, tak nákup a provoz 24 F-35A přijde Českou republiku ročně průměrně na ~10 miliard Kč. Nyní ČR přitom za pronájem Gripenů platí 1,7 miliardy Kč ročně. Pro rok 2019 představuje 10 miliard více než 15 % rozpočtu českého ministerstva obrany. Pokud dosáhne rozpočet ministerstva obrany 2 % HDP (130 miliard Kč), půjde o 7,7 % rozpočtu."

  Škoda, že autor neřekl co ta cena obsahuje. Případně se ani neobtěžoval uvést přepočet z 12+2 na 24 ks u Gripenu.
  24 ks Jas-39 C cca 2,9 mld. ku 10 mld.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  18:49 17.12.2019

  Nedělal bych si iluze o tom, že bude mít AČR v budoucnu víc vojáků než oněch 30 000. Za co budeme ale chtít ta 2% HDP pořád utrácet že. Když už tedy armádu malou, tak ať je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nedělal bych si iluze o tom, že bude mít AČR v budoucnu víc vojáků než oněch 30 000. Za co budeme ale chtít ta 2% HDP pořád utrácet že. Když už tedy armádu malou, tak ať je vybavena co nejlépe - tím nejlepším. Dlouho pro letectvo nebude k mání nic lepšího a hlavně dostupnějšího než F-35.
  Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   19:21 17.12.2019

   Problém do budoucna bude spíš to jestli ty 2% na obranu někdy opravdu dosáhneme. Osobně bych považoval za velký úspěch pokud by se výdaje podařilo dlouhodobě držet nad 1.5% HDP.

   Problém do budoucna bude spíš to jestli ty 2% na obranu někdy opravdu dosáhneme. Osobně bych považoval za velký úspěch pokud by se výdaje podařilo dlouhodobě držet nad 1.5% HDP.

   • Rase
    20:02 17.12.2019

    Přesně tak, osobně si myslím, že pro začátek by jedna letka stačila a další se můžou přikoupit později, podle situace. 24 ks hned naráz je asi moc.

    Přesně tak, osobně si myslím, že pro začátek by jedna letka stačila a další se můžou přikoupit později, podle situace. 24 ks hned naráz je asi moc.

 • Eiffelos
  18:39 17.12.2019

  F35 je investice do dlouhé budoucnosti, to letadlo se bude upgradovat možná do konce 21 století, je na něj navazany nový systém vzdušného boje, který se teprve rodí ale jestli si ...
  Zobrazit celý příspěvek

  F35 je investice do dlouhé budoucnosti, to letadlo se bude upgradovat možná do konce 21 století, je na něj navazany nový systém vzdušného boje, který se teprve rodí ale jestli si pak k tomu dokoupime drony doprovázející F 35 tak máme obrovskou bojovou sílu a navíc to letadlo umí komunikovat s velkou části budoucí air force Evropy a USA. Ta cena je brutální, ale já bych do toho šel, ale 24 letadel je hodně....
  Skrýt celý příspěvek

 • NeoXII
  18:35 17.12.2019

  I keď osobne razím názor, že kúpa toho, či onoho je vecou každého štátu, nevynímajúc aj napríklad B2 do Čiech, prípadne lietadlovú loď na Balaton, zdravý rozum vraví niečo iné. Ale ...
  Zobrazit celý příspěvek

  I keď osobne razím názor, že kúpa toho, či onoho je vecou každého štátu, nevynímajúc aj napríklad B2 do Čiech, prípadne lietadlovú loď na Balaton, zdravý rozum vraví niečo iné. Ale koniec vtipom. Je to len môj názor, že pre také prťavé štátiky, ako my tu dokola, je stealth stroj skutočne absolútne zbytočný. Za tie nekresťanské prachy sa dá poriešiť podstatne širšia modernizácia armády pri zachovaní zdravého rozumu a bez doslova rozhadzovania miliárd. A to myslím miliardy dolárov! Na váš, či náš airpolicing potrebujeme hlavne rýchle a obratné stroje, ktorých prevádzka nezruinuje štátny rozpočet. Iba ak by ste využili stealth pri útoku na nejakých susedov. Máte niečo v pláne? :-) A čoho by som sa najviac obával je, že za tie roky, kým by sa k vám dostali, technológia radarov bude napredovať, a ak sa časom dokáže, že nejaké tie S400, 500... si s F35 poradia, tak sa z nich stanú "pozlátené F16". A ešte k tomu pomalšie ako F16, či Gripen. Ale na mojom názore samozrejme nezáleží a budem zvedavý, ako sa to bude vyvíjať. A na margo Poliakov a ich nákupu F35 je škoda sa vyjadrovať. Ich tá rusofóbia privedie do nešťastia. Ako už viackrát predtým. Pekný deň a letu zdar.
  Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
   08:08 18.12.2019

   Kdyby vám rusáci 4x za sebou rozbili stát a páchali genocidu na vašem národě, asi byste z nich taky měl fóbii.

   Kdyby vám rusáci 4x za sebou rozbili stát a páchali genocidu na vašem národě, asi byste z nich taky měl fóbii.

   • NeoXII
    16:41 18.12.2019

    Ano, už som o tom viac krát počul aj čítal. To o zlých Rusoch a dobrých Poliakoch.

    Ano, už som o tom viac krát počul aj čítal. To o zlých Rusoch a dobrých Poliakoch.

  • RiMr71
   13:42 18.12.2019

   "Poliakov.... tá rusofóbia privedie do nešťastia. Ako už viackrát predtým"


   ...tak to je ovšem maso :)

   "Poliakov.... tá rusofóbia privedie do nešťastia. Ako už viackrát predtým"


   ...tak to je ovšem maso :)

   • NeoXII
    16:44 18.12.2019

    Opravím Ťa: ..to BUDE maso :(

    Opravím Ťa: ..to BUDE maso :(

 • Marťan
  18:26 17.12.2019

  | Pokud tedy vše rozdělíme na 30 let, tak nákup a provoz 24 F-35A přijde Českou republiku ročně průměrně na ~10 miliard Kč. Nyní ČR přitom za pronájem Gripenů platí 1,7 miliardy Kč ...
  Zobrazit celý příspěvek

  | Pokud tedy vše rozdělíme na 30 let, tak nákup a provoz 24 F-35A přijde Českou republiku ročně průměrně na ~10 miliard Kč. Nyní ČR přitom za pronájem Gripenů platí 1,7 miliardy Kč ročně.

  Ta částka u Gripenů je pro 12 letadel? Nešlo by to tam doplnit?
  Skrýt celý příspěvek

 • JP--
  18:20 17.12.2019

  Gripeny dolítat do mrtě a pak koupit 16x F-35. 24 letadel je vlhkej sen a v zásadě zbytečnej luxus. 8 je už základní počet se kterým se dá něco dělat.

  Gripeny dolítat do mrtě a pak koupit 16x F-35. 24 letadel je vlhkej sen a v zásadě zbytečnej luxus. 8 je už základní počet se kterým se dá něco dělat.

 • Klimesov
  18:16 17.12.2019

  Upřímně. Ať už se budoucím strojem stane F-35A nebo F-16V nebo Gripen E, je prakticky jedno. Vše jsou to špičkové stroje byť mají rozdílné výkony.
  Takže pokud bude letectvo AČR ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Upřímně. Ať už se budoucím strojem stane F-35A nebo F-16V nebo Gripen E, je prakticky jedno. Vše jsou to špičkové stroje byť mají rozdílné výkony.
  Takže pokud bude letectvo AČR schopno plně využít všech možností co F-35A nabízí tak proč jí nepořídit.
  Za mně je důležité to, aby se pořídil letoun, u kterého budeme umět maximálně využít jeho potenciál a výkony.
  Je zbytečné pořizovat něco extra výkonné pokud to nevyužijeme, na druhou stranu je nesmysl zbytečně šetřit a pořizovat něco co by naše letectvo neposunulo dál. Jednoduše vše bude záležet na samotné koncepci a cestu jakou bude chtít letectvo AČR jít.
  Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
   18:38 17.12.2019

   Jde o budoucnost. Technologie směřují k dříve nepředstavitelné kompilaci informací. Koupit Gripen E v době, kdy přichází F-35 je jako koupit nového špičkového koně ve chvíli, kdy ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Jde o budoucnost. Technologie směřují k dříve nepředstavitelné kompilaci informací. Koupit Gripen E v době, kdy přichází F-35 je jako koupit nového špičkového koně ve chvíli, kdy nastoupil Ford T.

   Ano, v tuto chvíli nemáme prostředky na plné využití potenciálu F 35, ale to je důvod si je pořídit, ne rezignovat na možnosti F 35.
   Skrýt celý příspěvek

 • Karlos73
  17:52 17.12.2019

  Tak ťažká dilema pre AČR. Tie ceny sú pri súčasnom F-35A reálne.
  Jediná cesta vedie cez zdielané logistické a servisné kapacity , tak ako to má dnes vyriešené Holandsko, Belgicko ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak ťažká dilema pre AČR. Tie ceny sú pri súčasnom F-35A reálne.
  Jediná cesta vedie cez zdielané logistické a servisné kapacity , tak ako to má dnes vyriešené Holandsko, Belgicko (a Luxembursko). Preto Belgičania majú oveľa nižšiu cenu ako Poliaci.
  Ako som písal nedávno, veľmi bude zálažeť s akou ponukou príde Švédsko a SAAB na odkup vašich 14x Gripen C/D MS20. Od tejto ponuky sa budú odvýjať ostatné riešenia pre stíhacie letectvo AČR. (v podstate máte komplet zaškolený personal a spôsobilosti, zaplatili ste si s prenájmom aj všetky modernizácie, máte komplet vybudovanú logistiku letiska, vaše stíhačky sú v necelej polovici životnosti). A zatiaľ čo všetci tí prevádzkovateloa starších verzií F-16 (4.gen , 4+. gen) prirodzene idú obmeniť stroje na novú 5.gen, po viac ako 30-40 ročnej službe , v prípade Poľska je to špecifické, ono sa svojich F-16C Block 52+ nezbavuje, majú ich 14 rokov. F-35A má nahradiť 3 letky Mig-29 a Su-22, prípadne chcú doplniť dve letky o F-16 Block 70/72, alebo staršie modernizovať na F-16V. Česká republika pozná ceny aké dostalo Poľsko, Belgicko, Dánsko, rovnako za aké ceny obstarávalo Slovensko, Bulharsko. Tak držím palce, aby pri výbere rozhodla odbornosť a efektivita...
  Skrýt celý příspěvek

 • Jecchus
  17:40 17.12.2019

  Bylo by to hezké, ale teď bych do F-35 nešel.
  Zabije nebo zmrzačí to ve výsledku všechno ostatní, co se potřebuje pořídit. A že toho je...
  Reálné by to mohlo být po Gripenech.

  Bylo by to hezké, ale teď bych do F-35 nešel.
  Zabije nebo zmrzačí to ve výsledku všechno ostatní, co se potřebuje pořídit. A že toho je...
  Reálné by to mohlo být po Gripenech.

  • Riiiederner
   17:47 17.12.2019

   Četl jste ten článek vůbec ?

   Četl jste ten článek vůbec ?

  • RiMr71
   17:48 17.12.2019

   "Reálné by to mohlo být po Gripenech."

   ...co to s prominutím melete? On chce někdo provozovat F-35 souběžně s Gripeny?

   "Reálné by to mohlo být po Gripenech."

   ...co to s prominutím melete? On chce někdo provozovat F-35 souběžně s Gripeny?

   • Jecchus
    17:55 17.12.2019

    Jsem to napsal trochu nesrozumitelně.
    Myslel jsem to tak, že mi přijde teď lepší zůstat u JAS-39 (i to má mnoho podob), a to i po 2027/2029, a po dolétání Gripenů je nahradit třeba ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Jsem to napsal trochu nesrozumitelně.
    Myslel jsem to tak, že mi přijde teď lepší zůstat u JAS-39 (i to má mnoho podob), a to i po 2027/2029, a po dolétání Gripenů je nahradit třeba F-35. Nebo třeba bude v té době přicházet v úvahu i něco jiného, co já vím...
    Ne tedy jako souběžné provozování obou typů...
    Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     19:02 17.12.2019

     Smlouva na pronájem konči 2027(9), proto je potřeba řešit co bude po ní.
     Vy už předjímáte její prodloužení, případně jeho výhodnost.

     Smlouva na pronájem konči 2027(9), proto je potřeba řešit co bude po ní.
     Vy už předjímáte její prodloužení, případně jeho výhodnost.

     • Jecchus
      19:39 17.12.2019

      Já teda teď nevím, jestli skutečně reagujete na ten můj koment, ale opravdu v něm nic nepředjímám... :D
      Podstata toho, co se snažím sdělit je, že si myslím, že bude lepší ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Já teda teď nevím, jestli skutečně reagujete na ten můj koment, ale opravdu v něm nic nepředjímám... :D
      Podstata toho, co se snažím sdělit je, že si myslím, že bude lepší pokračovat na stávající platformě a investovat do ostatních složek, než teď pořizovat F-35... Výslovně ale píšu, že to může mít mnoho podob...
      Pokud máte pocit, že tím něco předjímám a vyjadřují se k výhodnosti (čeho vůbec :D), tak já to tam nevidím...
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      19:44 17.12.2019

      "Podstata toho, co se snažím sdělit je, že si myslím, že bude lepší pokračovat na stávající platformě"

      Znova, stále to samé smlouva na pronájem skončí, bez ohledu na to jak budou ...
      Zobrazit celý příspěvek

      "Podstata toho, co se snažím sdělit je, že si myslím, že bude lepší pokračovat na stávající platformě"

      Znova, stále to samé smlouva na pronájem skončí, bez ohledu na to jak budou stoje olétané, nebo kolik budeme mít vycvičených lidí. Je potřeba uzavřít novou, její výhodnost ani podobu nikdo nezná.
      Ale vy předjímáte, že je to nejlepší řešení.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jecchus
      11:45 18.12.2019

      Podle mě stále nechápete, co píšu. Já nehovořím vysloveně o pokračování pronájmu, jako nejlepším řešení, ale o pokračování platformy JAS-39.

      To může mít několik základních podob a ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Podle mě stále nechápete, co píšu. Já nehovořím vysloveně o pokračování pronájmu, jako nejlepším řešení, ale o pokračování platformy JAS-39.

      To může mít několik základních podob a jejich kombinací.

      Předně je třeba vyřešit počet strojů. Teď jsou všichni optimisti, ale dle všeho přichází další krize, takže v roce 2027/2029 může být ekonomicky realistická/uskutečnitelná varianta třeba jen zachování stávajícího stavu 12+2. Může, nemusí.

      Pokud by tedy počet zůstal stejný, je u platformy JAS-39 reálně možné buď 3. kolo pronájmu anebo odkup stávajících strojů (tj. strojů použitých za cenu strojů použitých). Jsem přesvědčen, že obě varianty budou pro nás z hlediska nákladů výrazně levnější, než pořizení nových F-35A (a k nim veškerého zázemí, výcviku personálu atd.). Samozřejmě z hlediska vojensko-technického je z pohledu čistě letadel lepší řešení F-35, ale nelze odhlédnout od širších souvislostí armády jako celku (tj. co nebude jiného, když bude F-35) a ani ekonomických nákladů a vnitropolitickýh nákladů (ten, kdo bude prosazovat F-35 fakt nebude u voličů moc za frajera, ale dostane to pěkně sežrat...)

      Pokud se bude počet strojů navyšovat, tak při zachování platformy JAS-39 přichází v úvahu obě shora uvedené možnosti a k nim dopořízení dalších strojů, kdy forma dopořízení bude závislá asi na tom, jestli se stávající Gripeny odkoupí nebo znovu pronajmou a také na nabídce Švédska. Nelze ale vyloučit, že by se přesto část pronajímala (staré/nové) a část kupovala (nové/staré).

      Pak je otázkou, jestli to navýšení strojů bude v podobě JAS-39 C/D nebo nových E/(F). Tady to bude hodně o ceně a i o tom, jak se bude vyvíjet podoba švédského letectva (jestli budou nahrazovat komplet Céčka Éčkama, nebo jen doplˇňovat (Efka mám dojem ani Švédsko nyní nechce a i my si z hlediska spárek vystačíme s Déčkama - myslím primárně jako typ, ne počet 2 ks).

      Tuhle "navyšovací" variantu pak musíte porovnávat s případým pořízením F-35 nyní po skončení aktuálního pronájmu - kolik by bylo F-35 (8, 12, 16, 24?) a za kolik pak při daném počtu a se zcela novým zázemím? Pokud bychom se bavili o těch vyšších počtech (18-24) F-35, tak si myslím, že to bude také o dost dražší, než zůstat u Gripenů. Pokud o nižších počtech (8-12), tak to třeba vyjde i +/- na stejno, ale může se nakonec ukázat, že se zohledněním operační nasaditelnosti nám to bude stačit tak na airpolicing a dál nic...

      Můj obecný závěr k tomu je takový, že pokud bychom nyní kupovali F-35, dostane na celkem prdel všechno ostatní - musíme pořešit PVO, dělostřelectvo, tanky, drony, ženijní a logistická technika ad., doufá se v pořízení dalších Venomů a Viperů (po prvním 8+4 nákupu), nemáme ATGM, Manpady, samohybné minomety, raketomety, počty všeho možného jsou nízké atd. atd. atd.
      Proto bych nyní upřednostnil před turbením letectva skrze F-35A modernizaci a rozvoj ostatních armádních složek. F-35 by pak přicházely v úvahu někdy po roce 2040 (možná i po 2050), kdy bychom měli +/- pořešen vnitřní dluh armády z let minulých (jak jsem ho shora zlehka nastínil) a po dolétaní Gripenů bychom pořizovali nové stroje.

      Třeba mé závěry a úvahy zcela správné nejsou, ale určitě jsou legitimní a na místě, tak moc nechápu, že se nad tím tak rozčilujete...
      Skrýt celý příspěvek

 • Riiiederner
  17:38 17.12.2019

  Byla by to paráda o tom žádná dvě letky f35 ,ale obávám se ,že to u lidí nemůže projít už ta jedna by bylo asi maximum co by někdo zvládnul obhájit navic ta cena neni uplně skromná ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Byla by to paráda o tom žádná dvě letky f35 ,ale obávám se ,že to u lidí nemůže projít už ta jedna by bylo asi maximum co by někdo zvládnul obhájit navic ta cena neni uplně skromná čr by to asi zvládla ale ačr není jediná bezedná kasička no nechám se překvapit s čím přijdou i když osobně pochybuju že to bude něco jiného než gripen e/f.
  Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
   08:11 18.12.2019

   Když se podíváte, kolik lidí chodí na Bahna, dny NATO, mávat na Strykery a podobně - já bych je nepodceňoval.

   Když se podíváte, kolik lidí chodí na Bahna, dny NATO, mávat na Strykery a podobně - já bych je nepodceňoval.

 • Argonaut.CZ
  17:27 17.12.2019

  Pokud by se MO chovalo rozumně, vypíše VŘ jak na Gripen, E/F, navýšení C/D, F16, F35 už jen proto, aby mělo vyjednávací pozici a dostaly Švédy do situace, kdy budou muset hodně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pokud by se MO chovalo rozumně, vypíše VŘ jak na Gripen, E/F, navýšení C/D, F16, F35 už jen proto, aby mělo vyjednávací pozici a dostaly Švédy do situace, kdy budou muset hodně zlevnit. Nejhorší co je, pokud budou lidé z armády a MO neustále opakovat, že Gripen je super a měnit ho nechtějí. I kdyby to byla pravda, takhle se nevyjednává.

  Pro Airpolicing mi F.35 s rychlostí 1,6M přijde pomalá, obzvláště pokud máme vše na jednom letišti v Čáslavi. Druhá věc jsou ty směšné počty výzbroje a výstroje, které MO nakupuje. F35 potřebuje především celý ekosystém, aby byla efektivní.

  Ještě je tu jedna věc - pokud budou mít všichni F35, je to na jednu stranu super (unifikace, shodné zázemí,...) ale opravdu je rozumné nosit všechna vejce v jednom košíku? Co když se ukáže nějaká skrytá chyba, nebo problém? Uzemní to pak celou Evropu.
  Skrýt celý příspěvek

  • Riiiederner
   17:43 17.12.2019

   S první částí se nedá nesouhlasit s tím airpolicingem nevím asi je zbytečné jen kuli tomu kupovat f15 nebo přemýšlet o jiném typu letadla jen kůli ap no a k té skryté vadě bych to ...
   Zobrazit celý příspěvek

   S první částí se nedá nesouhlasit s tím airpolicingem nevím asi je zbytečné jen kuli tomu kupovat f15 nebo přemýšlet o jiném typu letadla jen kůli ap no a k té skryté vadě bych to asi viděl tak že f35 už nějakou dobu létá a už ji asi taky testovaly na všem moźném tak by něco takového snad nastat nemnělo.
   Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   18:54 17.12.2019

   Pokud bude problém z F-35 dojde k uzemnění, ale opravdu to psaní naších 12+2 letadel?

   Pokud bude problém z F-35 dojde k uzemnění, ale opravdu to psaní naších 12+2 letadel?

  • logik
   21:15 17.12.2019

   "Pro Airpolicing mi F.35 s rychlostí 1,6M přijde pomalá, obzvláště pokud máme vše na jednom letišti v Čáslavi. "
   Jenže F-35 nemá max rychlost M1.6. Nešiřte tu bludy.

   "Pro Airpolicing mi F.35 s rychlostí 1,6M přijde pomalá, obzvláště pokud máme vše na jednom letišti v Čáslavi. "
   Jenže F-35 nemá max rychlost M1.6. Nešiřte tu bludy.

   • Argonaut.CZ
    07:46 18.12.2019

    Mohu poprosit o ozdrojování toho, že má F.35 maximálku jinde? Rád se vzdělám.

    Mohu poprosit o ozdrojování toho, že má F.35 maximálku jinde? Rád se vzdělám.

    • stirling
     10:38 18.12.2019

     Ano udává se test přes 1,6 , ale s tím, že je to letadlo nějak zatížené. Pokud jsou parametry max rychlosti např. u gripenu s nějakejma raketama v podvěsu a někde možná i nádrží ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Ano udává se test přes 1,6 , ale s tím, že je to letadlo nějak zatížené. Pokud jsou parametry max rychlosti např. u gripenu s nějakejma raketama v podvěsu a někde možná i nádrží tak sem s tím. Myslím, že budou max srovnatelné a nikdo si nestěžuje, že je to pomalé. Pro nás by to rozhodně bylo dostačující.
     Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  17:19 17.12.2019

  Letová hodina Gripenu C stojí hruba 5 tisíc dolarů.
  Letová hodina F-16V stojí zhruba 8 tisíc dolarů. Gripen E na tom bude podobně.
  Letová hodina F-35 stojí 25 tisíc dolarů. I ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Letová hodina Gripenu C stojí hruba 5 tisíc dolarů.
  Letová hodina F-16V stojí zhruba 8 tisíc dolarů. Gripen E na tom bude podobně.
  Letová hodina F-35 stojí 25 tisíc dolarů. I když cena klesá pod 20 nepůjde.

  Gripeny u nás nalétají ročně 200 hodin.
  Armáda chce ideálně 24 strojů, aby skončilo současné provizorium. A tolikhle by to stálo ročně:
  24 000 000 $ Gripen C
  38 400 000 $ Gripen E, F-16V
  120 000 000 $ F-35
  Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   18:51 17.12.2019

   Dnes máme 12+2 Gripenu, a náklady jsou 74 000 000 $ + palivo, platy, atd. / rok.

   Dnes máme 12+2 Gripenu, a náklady jsou 74 000 000 $ + palivo, platy, atd. / rok.

  • logik
   21:22 17.12.2019

   Letová hodina Gripenu nestojí ani náhodou 5 tisíc hodin. Citujete ze studie, která si jednak cucala čísla z prstu, jednak je zcela prokazaztelně ohýbala ve prospěch Gripenu. Ve ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Letová hodina Gripenu nestojí ani náhodou 5 tisíc hodin. Citujete ze studie, která si jednak cucala čísla z prstu, jednak je zcela prokazaztelně ohýbala ve prospěch Gripenu. Ve skutečnosti i v JAR jim to vyšlo skoro na dvojnásobek, a to ještě šetřili na úplně všem (některá letadla radši zavřeli do hangáru, protože neměli na provoz) a jde o zemi s třetinovým HDP na hlavu oproti nám, takže se tam dají pořídit věci levněji.
   Skrýt celý příspěvek

 • Filip Fifo
  17:11 17.12.2019

  Kdyby naše země objednala stíhačky F-35 a byl bych vojákem z povolání tak bych řekl: a je to jasný, nafasování těch slíbených maskáčů se nedožiju.....asi tak

  Kdyby naše země objednala stíhačky F-35 a byl bych vojákem z povolání tak bych řekl: a je to jasný, nafasování těch slíbených maskáčů se nedožiju.....asi tak

  • Lukash
   17:20 17.12.2019

   Vsetko je to o rozumnom prerozdelovani. Penazi je dost vsade ale pokial sa budu statne zakazky umelo navysovat, alebo pojdu cez spriaznenych sprostredkovatelov tak proste bude 30% ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Vsetko je to o rozumnom prerozdelovani. Penazi je dost vsade ale pokial sa budu statne zakazky umelo navysovat, alebo pojdu cez spriaznenych sprostredkovatelov tak proste bude 30% rozpoctu koncit mimo rezorty. A ak nebudu za to zodpovedni sediet tak to proste bude pokracovat a tie maskace fakt nebudu.
   Skrýt celý příspěvek

 • apache
  17:01 17.12.2019

  Nepochybuji o tom, že F-35 bude naprostým bestsellerem následujících desetiletí. Pokud však nedojde k razantnímu přiblížení nákladů u F-35 k nákladům u Gripenů, zůstal bych u nich. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nepochybuji o tom, že F-35 bude naprostým bestsellerem následujících desetiletí. Pokud však nedojde k razantnímu přiblížení nákladů u F-35 k nákladům u Gripenů, zůstal bych u nich. Gripen ještě není ani zdaleka na konci své vývojové linie, je to v porovnání s konkurencí opravdu nízkonákladový letoun, který ale je schopný plně obstát a plnit veškeré úkoly, které připadají pro AČR v úvahu dnes i v budoucnu.

  Za mě tedy jediné, o čem uvažovat - jestli další pronájem, odkup, nebo pořízení novějších verzí.
  Skrýt celý příspěvek

  • Econ
   17:42 17.12.2019

   Souhlas s argumenty. U sebe nemám úplně jasno, zda preferovat F35, nebo gripeny. Gripeny dnes stačí, je to evropský výrobce. A je mnohem levnější.
   F35 jsou ale mnohem lepší. V ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Souhlas s argumenty. U sebe nemám úplně jasno, zda preferovat F35, nebo gripeny. Gripeny dnes stačí, je to evropský výrobce. A je mnohem levnější.
   F35 jsou ale mnohem lepší. V případě pořízení gripenů by naše letectvo bylo až to druhé vzadu za neviditelnými F35. Náklady 10 mld za rok navíc za stíhací letectvo není tak moc. Dali jsme jako stát příslib navýšení armádního rozpočtu. Tak zrovna tady by to mělo velký smysl. Vedlo by to k více možnostem a užitečnosti v rámci NATO. A to mi přijde lepší, než nakoupit třeba více tanků. Pokud zvyšovat výdaje na armádu, přijde mi lépe zvyšovat kvalitu a ne kvantitu.
   Skrýt celý příspěvek

   • otecko
    18:13 17.12.2019

    Kdyby jen tanky, uvědomte si, že armáda potřebuje řešit zastaralou pozemní PVO, dělostřelectvo, ženijní vojsko, vrtulníkové vojsko- těch 12 nových kousků je jen začátek a samotnou ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Kdyby jen tanky, uvědomte si, že armáda potřebuje řešit zastaralou pozemní PVO, dělostřelectvo, ženijní vojsko, vrtulníkové vojsko- těch 12 nových kousků je jen začátek a samotnou výstroj a výzbroj vojáka, kybernetiské hrozby. Nemůžete 10 % rozpočtu vypálit jen na jednu složku. F35 je provozně drahá hračka, prostě nebudeme mít letadlo 5 generace ale jen 4,5+ ale k tomu pro spojence další schopné a dobře vybavené složky armády, včetně nových tanků a BVP, což je víc, než mít 24 F35.
    Skrýt celý příspěvek

    • Econ
     19:50 17.12.2019

     V případě, že si nemohu pořídit vše a v množství v jakém bych si přál, je třeba optimalizovat. Tomu předchází stanovení cíle, způsobu dosažení, priorit,...

     Podívám li se na ...
     Zobrazit celý příspěvek

     V případě, že si nemohu pořídit vše a v množství v jakém bych si přál, je třeba optimalizovat. Tomu předchází stanovení cíle, způsobu dosažení, priorit,...

     Podívám li se na situaci "z nadhledu" v širší perspektivě, pak mi tam F35 zapadají. Co dnes nasazujeme v zahraničí? Letectvo, speciální jednotky. Dále nabývá na důležitosti kybernetická bezpečnost.
     To neznamená rezignovat na dělostřelectvo, nebo tanky. Jen jich "uživíme" méně. A vadí to? Reálně je v této oblasti Evropa jako celek velmoc. Bude vadit, pokud budeme mít méně BVP? Méně pěchoty, ale moderní letectvo? Ostatně jaký je očekávaný trend do budoucna? Pokud vám funguje letectvo, tak jak dlouho vydrží tanky v boji?

     Takže smysl F35 vidím. Ovšem, ještě je tu otázka, zda prodloužit provoz stávající, méně výkonné letky, která ještě nekončí se životností, nebo pořízení nové, perspektivní. Třetí do počtu, F16, mi z toho vypadávají, protože nejsou perspektivní a ani je nemám ve výzbroji a také jsou dražší, než gripeny.
     Skrýt celý příspěvek

   • logik
    21:24 17.12.2019

    A kde berete, že Gripen je levnější? Komu ten gripen kdo tak levně prodal? Za tu cenu, za kterou nám ho Švédi pronajímali, bychom mohli mít málem dvě letky F-35 i s letištěm. ...
    Zobrazit celý příspěvek

    A kde berete, že Gripen je levnější? Komu ten gripen kdo tak levně prodal? Za tu cenu, za kterou nám ho Švédi pronajímali, bychom mohli mít málem dvě letky F-35 i s letištěm. (Přeháním, ale ne zas úplně...)
    Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   18:44 17.12.2019

   "Gripen ještě není ani zdaleka na konci své vývojové linie,"

   https://www.armadninoviny.cz/p...

   Vývojová linka Gripenu C ...
   Zobrazit celý příspěvek

   "Gripen ještě není ani zdaleka na konci své vývojové linie,"

   https://www.armadninoviny.cz/p...

   Vývojová linka Gripenu C skončila. Ale můžeme si kromě vývoje L-159 platit i pokračování vývoje Gripenu C.
   Skrýt celý příspěvek

   • apache
    16:37 20.12.2019

    Vývojová linie jak ji vidím já, tak právě že pokračuje tím "éčkem". K tomu se váže mnou dále uvedená možnost "pořízení novějších verzí".

    A i v případě, že se budeme bavit pouze o ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Vývojová linie jak ji vidím já, tak právě že pokračuje tím "éčkem". K tomu se váže mnou dále uvedená možnost "pořízení novějších verzí".

    A i v případě, že se budeme bavit pouze o verzi C, tak jak jste uvedl - můžeme si platit. Z čistě technického hlediska tam prostor je. I když já vidím budoucnost v oněch posledních verzích a v těch, co přijdou po nich.
    Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  16:54 17.12.2019

  ...to tady nemůže projít, na tom se tady nikdo nenapakuje. To by muselo jít přes Strnada nebo Agrofert... se Švédy by se to domluvit určitě dalo, ale s Američany nevím nevím...

  ...to tady nemůže projít, na tom se tady nikdo nenapakuje. To by muselo jít přes Strnada nebo Agrofert... se Švédy by se to domluvit určitě dalo, ale s Američany nevím nevím...

  • PavolR
   17:14 17.12.2019

   Na samotnom nákupe možno nie, no výška "všimného" môže narásť do zaujímavých rozmerov. ;-) Stačí pozrieť, aké sumy mali lietať, keď Rakušania nakupovali Eurofighery. A žiadnej z ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Na samotnom nákupe možno nie, no výška "všimného" môže narásť do zaujímavých rozmerov. ;-) Stačí pozrieť, aké sumy mali lietať, keď Rakušania nakupovali Eurofighery. A žiadnej z týchto firiem to nie je cudzie.
   Skrýt celý příspěvek

   • Lukash
    17:17 17.12.2019

    Ja som zvedavy kolko dostal kapitan u nas. US stroje u takehoto ruskeho trotla nemohli prejst len tak.

    Ja som zvedavy kolko dostal kapitan u nas. US stroje u takehoto ruskeho trotla nemohli prejst len tak.

    • PavolR
     17:32 17.12.2019

     No tak po nákupe Spartanov (joint venture Lockheedu) a Black Hawkov (dcérska firma Lockheedu) má už Lockheed na Slovensku dobre zmapované, komu koľko. Plus ako bonus predĺženie ...
     Zobrazit celý příspěvek

     No tak po nákupe Spartanov (joint venture Lockheedu) a Black Hawkov (dcérska firma Lockheedu) má už Lockheed na Slovensku dobre zmapované, komu koľko. Plus ako bonus predĺženie servisu cez spriaznenú sprostredkovateľskú firmu. To by mohlo byť dosť aj na zaspievanie The Star-Spangled Banner uprostred Červeného námestia.
     Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      17:34 17.12.2019

      ... servisu Migov 29 ...

      ... servisu Migov 29 ...

     • Lukash
      17:39 17.12.2019

      Ano ten servis migov je cista zlodejina, to je vyhadzovanie penazi do luftu.

      Ano ten servis migov je cista zlodejina, to je vyhadzovanie penazi do luftu.

     • koteky
      19:35 17.12.2019

      Veru aj dnes bola na Sliači AN12..a nič z toho...alebo sa platí iba za5-6 lietadiel

      Veru aj dnes bola na Sliači AN12..a nič z toho...alebo sa platí iba za5-6 lietadiel

   • RiMr71
    17:45 17.12.2019

    ...a Rakušani nakupovali vláda-vláda? Nebo to byl obvyklý evropský "pojedeme na hory pane ministře, naše firma platí" koncept?

    ...a Rakušani nakupovali vláda-vláda? Nebo to byl obvyklý evropský "pojedeme na hory pane ministře, naše firma platí" koncept?

 • TF_HU
  16:52 17.12.2019