Američané nabízejí ČR letouny F-35A Lightning II. Kolik to bude stát?

-
17. 12. 2019
-
414 komentářů
-
Jan Grohmann
V roce 2027, resp. v roce 2029 (v případě využití opce), končí pronájem 14 švédských stíhaček JAS-39C/D Gripen. Již nyní je nejvyšší čas mluvit o dalším osudu nazdvukových taktických bojových letadel ve Vzdušných silách Armády České republiky (VzS AČR). Podle dnešního článku na Aktuálně.cz se České republice nabízí možnost koupit „stíhačky“ F-35 Lightning II.
Podle portálu Aktuálně.cz trvá výroba nových nadzvukových taktických letounů tři roky, výcvik pilotů a pozemního personálu jeden až dva roky a akviziční řízení také rok až dva. Od začátku akvizičního řízení až po dodávku prvních letounů tak může uběhnout sedm let.
S výcvikem pilotů a členů pozemního personálu se ale začíná již před dodáním letounů. Každopádně mluvíme minimálně o pěti letech od začátku výběrového řízení až po získání prvního stroje.
Problém je, že čím později začne výběrové řízení, tím lepší bude vyjednávací pozice Švédů, kteří pak budou diktovat podmínky prodloužení kontraktu. „Tohle si moc dobře uvědomují oni [Švédové], ale i Američané,“ dodává expert citovaný Aktuálně.cz. „Platíme za tento kontrakt (pronájem Gripenů ‒ pozn. red.) velmi draze a stíhačky přitom nejsou naše. Jejich nasazení limituje i smlouva se Švédy,“ uvádí zase bývalý náčelník Generálního štábu Jiří Šedivý.
O možném nákupu F-35A Lightning II se letos v září během návštěvy New Yorku měl zmínit i český premiér Andrej Babiš. Američané situaci v ČR znají a jsou údajně připraveni předložit nabídku na prodej jak nejmodernějších F-35A Lightning II, tak letounů F-16 (zřejmě nejnovější verzi F-16C/D Block 70/72),
„Vede se o tom velmi živá konverzace. My jsme optimisté ‒ doufáme, že to budou americké stroje,“ uvedl Eric Stewart, zakladatel a prezident sdružení ACEBA (American-Central European Business Association), která sdružuje velké americké firmy a investory se zaměřením na střední a východní Evropu. Právě se zástupci ACEBA se ministr obrany Metnar setkal ve Washingtonu, při příležitosti podpisu vrtulníkové smlouvy.
Také armáda zvažuje alternativy k pronájmů Gripenů. „Bylo mi řečeno, že se pracuje na analýzách, které počítají i s jinými stroji, než máme doposud,“ uvedla poslankyně Jana Černochová po setkání s náčelníkem Generálního štábu Alešem Opatou.
Případný nákup F-35A bude jasným signálem o strategickém spojenectví ČR se Spojenými státy. Cílem tohoto článku ale není řešit politiku ani geopolitiku nákupu (to řešíme v jiných článcích).
V každém případě F-35 nakupuje Nizozemsko, Dánsko, Belgie, Norsko, Velká Británie, Itálie, Polsko a spekuluje se o zájmu Finska, Maďarska, Řecka, Rumunska, Švýcarska a Španělska. Jednoduše F-35A bude v následujících desetiletích jednoznačně nejrozšířenější letoun zemí NATO.
Pokud pomineme F-16 a zůstaneme u souboje řešení F-35A vs. Gripen, můžeme s klidem říct, že F-35A je dalece pokročilejší letoun než Gripen (včetně nejnovější verze Gripen E/F) a nabízí mnohem větší bojové možnosti. Podle Aktuálně.cz také americká strana v neformálních rozhovorech preferuje dodávky F-35A místo generačně starších F-16.
Podstatnou otázkou ale není to, zda F-35A je vyspělejší než Gripen či F-16C/D Block 70/72, ale to, zda nákup letounů zvýší celkovou obranyschopnost a postavení České republiky, a to nejen ve vojenské oblasti, ale také zahraničně-politické, ekonomické či průmyslové .
Velmi snadno totiž nákup špičkových, ale velmi drahých a složitých F-35A může obranyschopnost ČR naopak snížit. Nač jsou nám supermoderní stroje, které neufinancujeme a nevyužijeme, a peníze budou chybět v jiných oblastech?
Nemluvě o tom, že České republice chybí lidské zdroje. Je tedy nutné zvážit, zda lze pro provoz F-35 nejen vycvičit, ale z dlouhodobého hlediska také udržet, dostatek kvalitních pilotů a členů obsluhy. Samozřejmě bez dopadu na jiné oblasti obrany.
Zkusme tedy spočítat, kolik zaplatí čeští daňoví poplatníci za nákup F-35A. Aktuálně.cz ve svém článku cituje zdroje z letectva, který mluví o potřebě zvýšit počet nadzvukových proudových letadel VzS AČR na dvě letky, tedy 24 letounů. Držme se tedy tohoto počtu.
V poslední době americká agentura DSCA (Defense Security Cooperation Agency) povolila prodej F-35A do Evropy v následujících počtech a maximálních cenách:
- Polsko, 32 F-35A za 6,5 miliardy dolarů;
- Belgie, 34 F-35A za 6,53 miliardy dolarů.
Jedná se o maximální ceny. Belgie nakonec získala 34 letounů za 4,4 miliardy dolarů. Belgická vláda odhadla provozní náklady své flotily F-35A po dobu 40 let na 12,4 miliardy euro, tedy 13,84 miliardy dolarů. Na podobnou částku se dostane jistě i Polsko.
V roce 2016 Dánsko objednalo 27 letounů F-35A za 3,1 miliardy dolarů. Dánská vláda odhadla náklady na 30 roků dlouhý životní cyklus F-35A na deset miliard dolarů. V dánském mediálním prostoru ale padaly i další částky, v roce 2016 tehdejší dánský ministr obrany Peter Christensen uvedl částku 8,6 miliardy dolarů, ale dánské rádio Radio24syv přišlo s částkou 15 miliard dolarů.
Dlužno dodat, že všechny částky jsou beze zbraní. Problém také je, že prakticky nic nevíme o podmínkách dodávek F-35A do zmíněné trojice zemí. Například jen provozní zázemí, tedy úroveň toho, v jakém rozsahu lze vlastními silami zajišťovat provoz F-35, může celkovou akviziční cenu astronomicky zvýšit. Nemluvě o náhradních dílech (jeden motor pro F-35 stojí 13 milionů dolarů), službách, podpoře atd.
Lze ale s klidem říct, že nákup 24 českých stíhaček F-35A bude stát kolem tři miliard dolarů, tedy 68,5 miliardy Kč v dnešních cenách a jejich provoz (letové náklady, servis, výcvik, opravy, modernizace, technická podpora atd.) během 30 let příjde české daňové poplatníky na dalších zhruba 10 miliard dolarů, tedy 228 miliard Kč (vycházíme z dánských odhadů). Jednotková cena F-35A je přitom 80 milionů dolarů.
V každém případě případný nákup půjde přes systém zahraničního prodeje FMS (Foreign Military Sales), takže prodejní cena bude transparentní a nebude se lišit od toho, za jakou cenu F-35 nakupují Ozbrojené síly Spojených států nebo zahraniční zákazníci. „Handlovat“ o ceně nabídnuté DSCA lze jen omezeně, cenu lze srazit především seškrtáním položek v nabídkovém seznamu (počet náhradních dílů, úroveň podpory, pozemní provozní systémy, zbraně, atd. atd.) či sdílení servisních a logistických kapacit s jinými zeměmi.
Pokud tedy vše rozdělíme na 30 let, tak nákup a provoz 24 F-35A přijde Českou republiku ročně průměrně na ~10 miliard Kč. Nyní ČR přitom za pronájem 14 Gripenů platí 1,7 miliardy Kč ročně. Pro rok 2019 představuje 10 miliard více než 15 % rozpočtu českého ministerstva obrany. Pokud dosáhne rozpočet ministerstva obrany 2 % HDP (130 miliard Kč), půjde o 7,7 % rozpočtu.
Zda půjde skutečně o 10 miliard Kč, nebo třeba osm či dokonce více není samozřejmě jasné (30 roků je dlouhá doba), ale Vláda ČR musí v takových relacích bezpodmínečně nutně uvažovat. A to i přesto, že některé roky budou provozní výdaje daleko nižší, ale některé roky zase daleko vyšší.
Neřešíme přitom nákup zbraní ani masivní investice do modernizace leteckých základen. Na druhou stranu tyto investice české letectvo VzS AČR musí provést tak nebo tak.
Stojí tedy 10 miliard ročně za 24 letounů F-35A za všechny výhody a povinnosti z toho plynoucí? Nemluvíme přitom jen o oblasti vojenství, ale také o našem vztahu se Spojenými státy a okolními sousedy, o statusovém chápání ČR ve světě, o přístupu k špičkovým vojenským technologiím, o našem zahraničním směřování, získání know-how, zapojení průmyslu, ale také o povinostech a úkolech z tohoto nákupu plynoucí.
Zdroj: Polityka, Reuters,The Local, Aktuálně.cz
Související články
Program Harpyje: Stíhačky F-35A Lightning II pro Polsko
Podle deníku Defense News plánuje Polsko v roce 2025 v rámci programu Harpyje nakoupit stíhačky ...
-
05.06.2017
-
157 komentářů
-
Jan Grohmann
Belgie jako nový uživatel stíhaček F-35A Lightning II
Po zdlouhavém výběrovém řízení oznámila minulý týden Belgie vítěze tendru na náhradu letounů F-16. ...
-
30.10.2018
-
34 komentářů
-
Tomáš Zwiefelhofer
Japonsko nakoupí norské stealth střely JSM pro stíhačky F-35A Lightning II
Norská společnost Kongsberg Defence & Aerospace potvrdila prodej unikátních protizemních a ...
-
12.03.2019
-
64 komentářů
-
Jan Grohmann
Polsko za 32 letadel F-35A zaplatí až 6,5 miliardy dolarů
Prodej 32 víceúčelových taktických stealth letadel páté generace F-35A Lightning II do Polska ...
-
12.09.2019
-
171 komentářů
-
Jan Grohmann
Komentáře
Vyzerá to tak, že Česku Lockheed ponúka: F-16V Block 70/72 a F-35A. Po 18 kusov z obidvoch…. Kvôli výrobným rýchlostiam a iným faktorom sú ceny týchto dvoch balíkov podobné, ...Zobrazit celý příspěvek
Vyzerá to tak, že Česku Lockheed ponúka:
F-16V Block 70/72 a F-35A. Po 18 kusov z obidvoch….
Kvôli výrobným rýchlostiam a iným faktorom sú ceny týchto dvoch balíkov podobné, pričom spoločnosť ponúka 18 kusov F-16 alebo F-35.
Lockheed ponúka F-35 na 78,9 milióna dolárov za jedno lietadlo. Čo je zhruba o 11 miliónov USD nižšia za jednotku, ako bola dohodnutá cena pri obstarávaní poľského F-35….
https://breakingdefense.com/20... Skrýt celý příspěvekOfftopic , ale hezky dokument o udrzbe gripenu, ktery cloveku pomuze udelat si urcitou predstavu...
https://www.youtube.com/watch?...Offtopic , ale hezky dokument o udrzbe gripenu, ktery cloveku pomuze udelat si urcitou predstavu...
https://www.youtube.com/watch?...S tou ekonomičností provozu Jas 39 bych byl opatrný. Nejsou žádné relevantní údaje. Ale když zapojíme logiku: To letadlo má motor z F18 nevím , že by to by na něm Volvo udělalo ...Zobrazit celý příspěvek
S tou ekonomičností provozu Jas 39 bych byl opatrný. Nejsou žádné relevantní údaje. Ale když zapojíme logiku: To letadlo má motor z F18 nevím , že by to by na něm Volvo udělalo nějaký zázrak a tak zlepšili spotřebu, spolehlivost a servisní nenáročnost. Drak letadla standart dokonce bych řekl , že díky použití kachních křídel bude zas náročnější na údržbu. Hydraulika, elektronika standart , radar ještě klasický, oproti EASA pohyblivé části tudíž větší náročnost údržby atd. Jedině co mě napadá , že Švédi mají jinou filozofii servisu než Amíci, Víc věcí se asi dá dělat na základně, ale stejně jen do určitého počtu hodin. Prostě bych řekl , že třeba s F16v to bude srovnatelné ,spíš horší, protože Gripenů je málo a musí se nějak zaplatit. A když vezmu , že nejsme ani vlastníky tak je otázka co nabídnou a jak to bude výhodné... Ale zas bude mít nalétáno jen půl životnost a je škoda , že není naše, to by dost měnilo situaci. Je prostě potřeba zjistit s čím vyrukují Švédi a nejen podle tohoto se zařídit.Skrýt celý příspěvek
Gripen je provozně mnohem levnější,než jakékoliv americké letadlo,to je známý fakt,takže tady není potřeba o tom nějak spekulovat.Byl stavěný tak,aby byl provozně levnější než ...Zobrazit celý příspěvek
Gripen je provozně mnohem levnější,než jakékoliv americké letadlo,to je známý fakt,takže tady není potřeba o tom nějak spekulovat.Byl stavěný tak,aby byl provozně levnější než Viggen a snadno obsluhovatelný vojáky základní služby.Souhlasím,že důležité bude s jakou nabídkou přijde Švédsko,nicméně myslím,že nejlepší možnost bude opravdu pokračovat s Gripeny.Ani mnohem bohatší země si nedovolí po 20 letech měnit bojové letouny.Navíc s Gripeny by byla možnost navýšit počty letadel a mít zas dvě letky bojových letadel,což u F-35 je velmi nepravděpodobné.
Celkově mi přijde vtipné,jak tady řada lidí řeší,že pokud nekoupíme F-35,tak jsme úplně mimo,že F-35 je budoucnost a Gripen stroj minulosti,ale zároben jim nevadí,že současně kupujeme americké Venomy,které jsou sice osvědčené stroje,ale zároven je to výběhový typ o který si podařilo vnutit pouze naší armádě.Skrýt celý příspěvek"Ani mnohem bohatší země si nedovolí po 20 letech měnit bojové letouny." Myslíte jako Švédsko, a jejich přechod na E/F? Ten zbytek je spíše klasický seznam přání jako od Ježíška, ...Zobrazit celý příspěvek
"Ani mnohem bohatší země si nedovolí po 20 letech měnit bojové letouny."
Myslíte jako Švédsko, a jejich přechod na E/F?
Ten zbytek je spíše klasický seznam přání jako od Ježíška, kterých je diskuze plná.Skrýt celý příspěvekCo to je za nesmyslný argument, že jiné země po dvaceti letech letouny nemění??? Fakt Ti nepřipadá jako demagogie srovnávat situaci, kdy mají země letouny pronajaté, a kdy je mají ...Zobrazit celý příspěvek
Co to je za nesmyslný argument, že jiné země po dvaceti letech letouny nemění???
Fakt Ti nepřipadá jako demagogie srovnávat situaci, kdy mají země letouny pronajaté, a kdy je mají koupené?Skrýt celý příspěvekPane Metesaaxi tady jsou desítky názorů od čtenářů kteří hodnotí provozní náklady letounů. Někdo má takový názor, někdo jiný- nikdo si ale netroufne říci že Gripen je mnohem ...Zobrazit celý příspěvek
Pane Metesaaxi tady jsou desítky názorů od čtenářů kteří hodnotí provozní náklady letounů. Někdo má takový názor, někdo jiný- nikdo si ale netroufne říci že Gripen je mnohem levnější v provozu než jakékoliv americké letadlo a že to je známý fakt. To proto že to nikdo neví jistě. Pokuste se přečíst v čem jsou autoři nejistí- co se do nákladů počítá, jaký je systém oprav,atd. Nikdo to neví ale vy ano, takové lidi tady potřebujem.Dokonce letadla ve Švédsku obsluhují vojáci základní služby.... ne že by ji znova nezavedli v tomto roce(asi 5000záklaďáků ročně). Ale myslím že po ukončení základního výcviku budou tak akorát moci vytlačit Gripena z hangáru. Vtipné není ani to že existuje možnost zatím teoretická ke koupi F-35. V době ukončení pronájmu žádné jiné nové letadlo k případné koupi nebude a nevíme jak se bude postupovat v jednání s výrobcem dále. F-35 je opravdu budoucnost a současný nákup Vemonů s tou úvahou nemá nic společného.Skrýt celý příspěvek
to že vy zvládnete letadlo namalovat neznamená že vyškolený voják základní služby nezvládne provádění nejnižších stupňů údržby draků, avioniky a motorů. To ostatně děli i vojáci ...Zobrazit celý příspěvek
to že vy zvládnete letadlo namalovat neznamená že vyškolený voják základní služby nezvládne provádění nejnižších stupňů údržby draků, avioniky a motorů. To ostatně děli i vojáci základní služby v naší armádě, byť pod dohledem technika letky.Skrýt celý příspěvek
Děkuji za reakci. Proto za VS byla Střední vojenská letecká škola v Prešově pane. Každý rok vycházelo na stovku profesionálních vojáků v praporčických hodnostech . Každý studoval ...Zobrazit celý příspěvek
Děkuji za reakci. Proto za VS byla Střední vojenská letecká škola v Prešově pane. Každý rok vycházelo na stovku profesionálních vojáků v praporčických hodnostech . Každý studoval jiný - obor drakař, motorář, výzbrojář, elektro . To byl základ odborníků kteří udr´žovali stroje v chodu. Vojáci základní služby dělali to na co nebylo třeba býti odborníkem. To nesníží náklady ale spíše naopak- musíš je živit a oni by v civilu udělali zdaleka více odborné práce svého oboru.
Jinak pokud si myslíte že jediné co jsem měl společného s letectvem je kreslení tak prostě tomu tak není....Skrýt celý příspěvek
Matesaax Proč lžeš? Copak letectvo AČR nedisponuje dvěmi letkami bojových letadel? Copak 212. Taktická letka nemá bojové letadla? To nemluvě o tom, že vrtulník je taky ...Zobrazit celý příspěvek
Matesaax
Proč lžeš? Copak letectvo AČR nedisponuje dvěmi letkami bojových letadel? Copak 212. Taktická letka nemá bojové letadla? To nemluvě o tom, že vrtulník je taky letadlo...
Proč lžeš? On nám Venoma někdo nutil?
Proč lžeš? Copak ho bude používat pouze AČR?
Je hezké jak jsou někteří diskutující zaslepení, najednou neoperujou s počtem vyrobených kusů, protože se jim to nehodí, ale kvalitu posuzují podle počtu uživatelů... ( pro ně je asi i F-22 Raptor šmejd, protože ho používají jen v USA ) Zajímalo by mě, kolik bude nakonec vyrobeno takových H145M, nebo nám nabízeným AW139M? ;)Skrýt celý příspěvek
Ale jsou a každý výrobce - konkurent disponuje celým oddělením analytiků, kteří se velice přesnými odhady zabývají. Skutečnost, že se nezveřejňují na Wiki s velkým poutačem na tom ...Zobrazit celý příspěvek
Ale jsou a každý výrobce - konkurent disponuje celým oddělením analytiků, kteří se velice přesnými odhady zabývají. Skutečnost, že se nezveřejňují na Wiki s velkým poutačem na tom nic nezmění. Až na to, že něco jako standard (proboha, standart a standard jsou dvě slova zcela odlišných výrazů) vlastně neexistuje. Využívají se redukované konstrukce časem osvědčených materiálů, spojovací materiály, ale žádný standard napříč výrobci vůbec neexistuje.
Vůbec celá ta logika je taková "hodně jednoduchá", korunovaná posedlostí AESA. Vlastně postavená na hlavu, ale co, účel očividně splnila. Zeptejte se potom na Slovensku, jak dlouho zabere defektoskopie jednoho křídla, životnost slotů, klapek ... a spadne Vám čelist.Skrýt celý příspěvekVšichni mají daná oddělení co řeší údržbu a ekonomickou náročnost provozu, ale asi jen to Švédské pracuje. Ale zato z omezenými náklady na vývoj... Sám moc dobře víte, že každé ...Zobrazit celý příspěvek
Všichni mají daná oddělení co řeší údržbu a ekonomickou náročnost provozu, ale asi jen to Švédské pracuje. Ale zato z omezenými náklady na vývoj...
Sám moc dobře víte, že každé použité technické řešení je výměna něco za něco.Skrýt celý příspěvekKaždý výrobce a provozovatel musí řešit povinné servisní úkony, stejně tak každý výrobce a stát se snaží získat maximální přehled o konkurenci. Přirozené a zdravé. Samozřejmě a ...Zobrazit celý příspěvek
Každý výrobce a provozovatel musí řešit povinné servisní úkony, stejně tak každý výrobce a stát se snaží získat maximální přehled o konkurenci. Přirozené a zdravé.
Samozřejmě a proto, nebo právě proto se neuchyluji k zjednodušování. Ono hledat defekt u F-35 na křídle znamená 180 osobo hodin (křídla jak na potvoru vyrábí společnost Boeing). Tak to prostě je, protože u pokročilých kompozitů, pryskyřic i RAM materiálů se exponenciálně zvyšují nároky na údržbu. Servisní předpis umožňuje provádět rychlé opravy pomocí pryskyřicového přeplátování, broušení a nanesení nátěru, pouze plochy 4 cm2 potahu. Servisní postup zahrnuje, kromě samotné opravy, i ultrazvukovou defektoskopii a endoskopii z důvodu šíření trhlin a samozřejmě lokálně se otestuje odolnost EM izolace. Předepsaný rozsah opravy v rozsahu 22 osobo hodin. Jakékoliv větší poškození musí být provedeno opravou celého segmentu potahu s předepsanou povinnou prohlídkou defektů struktury (v rozsahu předepsaných 68 osobo hodin) k vyloučení dalších poškození. Dále se provádí standardní testování - přetěsnění, tlakování, ověření těsnosti spojů. Předpis servisní opravy vyžaduje odvezení stroje do EM komory, kde se musí opět ověřit odolnost a homogenita proti vniknutí elektromagnetickým vlivům v plném rozsahu. Tedy stroj se tam dotlačí, zvedne se a musí být podroben všem předepsaným zkouškám. Důvod je prostý, do konstrukce se nesmí dostat nežádoucí elekromagnetické vlnění. Stručně řečeno s každým vyrobeným křídlem se odváží i tlustá příručka obsahující detailní popis servisních úkonů a postupů. Servisní příručky a zkušenosti neslouží jen k vybudování dokonalejšího a efektivnějšího zázemí, ale také jako povinná četba pro budoucí konstrukce a vývoj. Proti tomu jsou stroje Saab něco jako VW, natankuj a leť. Čím pokročilejší stroj (materiály, senzory, elektronika, ...) tím větší nároky na údržbu.
Moderní a technologicky vyspělé materiály značně vylepšují vlastnosti, prodlužují životnost a ulehčují údržbu ... nezpochybnitelný fakt, který se prodává světu daňových poplatníků. Bohužel v ideálním světě. Temnou stránkou jsou opravy a poškození, nároky na technické zázemí, včetně kvalifikace lidských zdrojů. A to se už nehodí a nezapočítává.Skrýt celý příspěvekNa Slovensku si, ale nekupily F-35 co tu popisujete, ale jen F-16. Zase všechny tyhle kontroly, postupy mají udržet to letadlo v bezvadném stavu. Pokud je neuděláte nevíte v jakém ...Zobrazit celý příspěvek
Na Slovensku si, ale nekupily F-35 co tu popisujete, ale jen F-16.
Zase všechny tyhle kontroly, postupy mají udržet to letadlo v bezvadném stavu. Pokud je neuděláte nevíte v jakém stavu máte křídlo, ale to se netýká je F-35, to sám víte.
Představa, že "Gripen" je natankuješ a letíš je poněkud směšná i u vás. Sám ten dokument říká něco jiného. Přitom o jeho bojové hodnotě nerozhoduje to "natankuj a leť", ale jeho senzory, obrana proti těm nepřátelským.
Děkuji za hezký popis.
"Temnou stránkou jsou opravy a poškození, nároky na technické zázemí, včetně kvalifikace lidských zdrojů. A to se už nehodí a nezapočítává."
Investice do lidí byla vždy přínosem. V průsmyslu velice rádi chytnou po odbornících se znalostí práce s těmito materiály.
Ve skutečností, je chybou těšit se jen z ohýbačky z klasického plechu. Práce sní vás nikam neposune. I když bude určitě levná, ale náhradní díly stejně přijedou ze zemí výrobce.Skrýt celý příspěvek
Co myslíte, je někde v F35 ve SW vybavení úkryt přístupový algoritmus pro dálkové ovládání letadla? Je možné neposlušnému státu například odepřít aktualizace SW a tím letadlo ...Zobrazit celý příspěvek
Co myslíte, je někde v F35 ve SW vybavení úkryt přístupový algoritmus pro dálkové ovládání letadla? Je možné neposlušnému státu například odepřít aktualizace SW a tím letadlo uzemnit?Skrýt celý příspěvek
A co myslíš, je takový algoritmus v gripenu? Nebo v Su-35? Nebo u Eurofightera? Paradoxně (ne že bych tvrdil, že to je argument pro Lightning) nám tato možnost u F-35 vadí méně, ...Zobrazit celý příspěvek
A co myslíš, je takový algoritmus v gripenu? Nebo v Su-35? Nebo u Eurofightera?
Paradoxně (ne že bych tvrdil, že to je argument pro Lightning) nám tato možnost u F-35 vadí méně, protože vojenký konflikt s USA je ze zemí odkud se dají koupit letadla snad nejméně pravděpodobný (např. švédi se tu už jednou proháněli....).Skrýt celý příspěvekTo je otázka do plena. Nemám tušení jaký sdílení datového spojení nebo přístup k datalinku mají druhé strany. Ale všeobecně jakýkoliv on line sledování technického stavu letounu ...Zobrazit celý příspěvek
To je otázka do plena. Nemám tušení jaký sdílení datového spojení nebo přístup k datalinku mají druhé strany. Ale všeobecně jakýkoliv on line sledování technického stavu letounu umožňuje i přístup třetích stran. U gripenu si nejsem jist zda tuto technologii má každopádně i bez aktualizace bude letoschopny.
Neobavam se samozřejmě konfliktu s USA ale otázkou zda oni zkrze F35 můžou tlačit na pilu.Skrýt celý příspěvek"i bez aktualizace bude letoschopny. " A jak víš, že tam ten backdoor už není? A jak víš, kterej z těch updatů, co nám švédi pošlou ten backdoor neobsahuje? Zadní vrátka může ...Zobrazit celý příspěvek
"i bez aktualizace bude letoschopny. "
A jak víš, že tam ten backdoor už není? A jak víš, kterej z těch updatů, co nám švédi pošlou ten backdoor neobsahuje?
Zadní vrátka může mít kterýkoli software a nejde vyloučit ani náhodou. Zmiňovat jeho riziko jen u jednoho letadla je neobjektivní.
" ale otázkou zda oni zkrze F35 můžou tlačit na pilu."
USA můžou tlačit na pilu i u Gripenu, např. nedodat motory (i Volvácký v RM12 jsou napůl vyrobený v USA). U Gripenů jsme závislí na švédsku a ještě navíc na USA a pravděpodobně i na Británii.Skrýt celý příspěvekPřipojení letounu, případně vojenské techniky do takového systému(aktualizace před startem) by byla zároveň hrozba pro uzemnění všech jím vybavených letadel. Tedy i těch v USA. ...Zobrazit celý příspěvek
Připojení letounu, případně vojenské techniky do takového systému(aktualizace před startem) by byla zároveň hrozba pro uzemnění všech jím vybavených letadel. Tedy i těch v USA. Každý stroj musí mít vlastní zálohu posledního funkčního software, čistě z důvodů chyby v aktualizaci.
Tenhle princip se využívá maximálně u ICBM.Skrýt celý příspěvek
Rád bych aby AČR měla to nejlepší a v dostatečných počtech. Přesto si myslím, že pořízení F 35 nedává ekonomický smysl. V počtech o kterých se zde bavíme, ale i stavem v jiných ...Zobrazit celý příspěvek
Rád bych aby AČR měla to nejlepší a v dostatečných počtech. Přesto si myslím, že pořízení F 35 nedává ekonomický smysl. V počtech o kterých se zde bavíme, ale i stavem v jiných složkách armády, kde je také potřeba silně modernizovat a navyšovat počty to nedává ani ten vojenský.Skrýt celý příspěvek
Takováto rádobynestranná prohlášení, bez znalosti konkrétních čísel a ceny jednotlivých nabídek, jen ukazují zaujatost autora proti konkrétnímu stroji.
Takováto rádobynestranná prohlášení, bez znalosti konkrétních čísel a ceny jednotlivých nabídek, jen ukazují zaujatost autora proti konkrétnímu stroji.
Aha, takže kdo nejde s námi jde proti nám? Mně se to UFO (F-35) vždycky moc líbilo. Ale stejně mi jeho pořízení nedává smysl.
Aha, takže kdo nejde s námi jde proti nám? Mně se to UFO (F-35) vždycky moc líbilo. Ale stejně mi jeho pořízení nedává smysl.
"Aha, takže kdo nejde s námi jde proti nám? " Copy napsal: nechci F-35. Já mu na to odpověděl: říkat nechci něco nechci, když neznám, jaké to je (neznáme relativní cenu vzhledem k ...Zobrazit celý příspěvek
"Aha, takže kdo nejde s námi jde proti nám? "
Copy napsal: nechci F-35. Já mu na to odpověděl: říkat nechci něco nechci, když neznám, jaké to je (neznáme relativní cenu vzhledem k jiným možnostem), není moudré a je zaujaté. A ty na to odpovíš takto - místo polemizace s argumentem osobním výpadem?
"Takže, ano, souhlasím: kdo nejde s námi F-35 hatery, jde proti nám, že....", přesně to na Tebe sedí. Ty mne obviňuješ bez sebemenšího argumetu, já jsem svůj názor podložil a ukázal, proč copyho názor není správný.Skrýt celý příspěvek
Pokud se chceš bavit o ekonomice, tak pokud nekoupíme 5. gen. což je v podstatě jenom F-35, ale jenom 4 gen. ( půlek a plusek ať si za to každý dodá podle libosti, kolik chce) tak ...Zobrazit celý příspěvek
Pokud se chceš bavit o ekonomice, tak pokud nekoupíme 5. gen. což je v podstatě jenom F-35, ale jenom 4 gen. ( půlek a plusek ať si za to každý dodá podle libosti, kolik chce) tak nejekonomičtější (cena/výkon) nebude Grippen ani F-16, ale Kfir NG !!!Skrýt celý příspěvek
Najprv by som pochválil kichota za príspevok nižšie. Vystihol to úplne perfektne. Celá táto debata je len o tom, či je hodnota X reprezentovaná Gripenom v porovnaní s hodnotou Y ...Zobrazit celý příspěvek
Najprv by som pochválil kichota za príspevok nižšie. Vystihol to úplne perfektne.
Celá táto debata je len o tom, či je hodnota X reprezentovaná Gripenom v porovnaní s hodnotou Y ktorú reprezentuje F-35 (ktorá môže byť plus mínus aj 50%) väčšia alebo menšia, a pritom ani tá hodnota X nie je celkom jasná. Potom sa do toho zamiešajú politické preferencie lebo dané hodnoty nemožno presne vyjadriť a každý si píše čo chce s väčším alebo menším úspechom.
V každom prípade však ČR nie je tak ekonomicky bezvýznamná sila, že by si jednu alebo aj viac F-35 nemohli dovoliť. Je to len o politickej vôli a náladách daňových poplatníkov. Na Slovensku najviac nadávajú na kúpu F-16 za 1,6 mld takí ľudia ktorým vôbec nevadí, že len na jedinej tohtoročnej kauze sa rozkradlo 600 miliónov. Keby sa nekradlo tak ako sa kradne u nás tak máme dnes na 3 letky Raptorov a ešte by zvýšilo na lietadlovú loďSkrýt celý příspěvekMašlenka pořízení F-35 pro AČR je fantasmagori a utopie, ekonomicky nemyslitelné. I po zlevnění to je mimo možnosti státní kasy. Jediné co je politicky a ekonomicky schůdné je ...Zobrazit celý příspěvek
Mašlenka pořízení F-35 pro AČR je fantasmagori a utopie, ekonomicky nemyslitelné.
I po zlevnění to je mimo možnosti státní kasy.
Jediné co je politicky a ekonomicky schůdné je pořízení 12x Jas39 E/F.Skrýt celý příspěvekS tou ekonomickou nemyslitelností bych to neviděl tak jednoznačně, zatím tu v diskusi vaříme z dost nepřesných čísel 1,7mld vs. 10mld. ročně, které se ovšem po různých korekcích ...Zobrazit celý příspěvek
S tou ekonomickou nemyslitelností bych to neviděl tak jednoznačně, zatím tu v diskusi vaříme z dost nepřesných čísel 1,7mld vs. 10mld. ročně, které se ovšem po různých korekcích začínají přibližovat, nikoliv vzdalovat. Pro verzi gripenu E/F to nejspíš bude zase jinak. F-35A patrně vždy bude dražší, ale abychom se nedivili, že jen o nějakých 20-30%, což je zcela mimo rozlišovací schopnost. Jak tu mnozí správně píšou, obchod má i politický rozměr a mohu mít k USA třeba X výhrad, ale je to asi jediná velmoc, která nás nikdy ani neokupovala ani nezradila, navíc nám několikrát pomohla a v neposlední řadě naše republika vznikla díky souhlasu USA (Wilsona). To že uzbrojili Rusy nás vysvobodilo z té propité říše, čehož dnešní ruská reprezentace dost lituje.Skrýt celý příspěvek
Případná nabídka pro ČR se bude odvíjet nejen od počtu objednaných kusů, ale je tam i ten politicko-ekonomický faktor. Druhá věc je operační použití, spíše využití VzS. Podle ...Zobrazit celý příspěvek
Případná nabídka pro ČR se bude odvíjet nejen od počtu objednaných kusů, ale je tam i ten politicko-ekonomický faktor. Druhá věc je operační použití, spíše využití VzS.
Podle toho, co je požadováno (mise airpolicing) , by se hodila akvizice 6x nebo 12x Jas39 Gripen, nebo vrtulníky AH-1Z. Obávám se, že jedno nebo druhé.
Ruské reprezentaci je naprosto jedno co se děje v ČR nebo střední EU pokud se do nich nenavážíme, nebo nezískávají přesvědčení, že je ohrožujeme (viz kauza radar Brdy) Po roce 90 se orientovali a dodnes orientují na země Bricsu a ŠOSu. Pro ně je partner Čína, Indie, Irán, Pakistán. Ani se Rusové nesnaží nám nabízet svoji vojenskou techniku v tendrech MO.Skrýt celý příspěvekLarry /Ruské reprezentaci je naprosto jedno co se děje v ČR nebo střední EU pokud se do nich nenavážíme, nebo nezískávají přesvědčení, že je ohrožujeme/ Tomu snad ani sám nevěříte. Zobrazit celý příspěvek
Larry
/Ruské reprezentaci je naprosto jedno co se děje v ČR nebo střední EU pokud se do nich nenavážíme, nebo nezískávají přesvědčení, že je ohrožujeme/
Tomu snad ani sám nevěříte.Skrýt celý příspěvekNe, vůbec nechápete, že oni mají ten svůj prostor kde je podle hesla "žij a nech žít" necháte existovat a oni si vás nevšímají. Měl jste je někdy za sousedy?? Já ano a byli docela ...Zobrazit celý příspěvek
Ne, vůbec nechápete, že oni mají ten svůj prostor kde je podle hesla "žij a nech žít" necháte existovat a oni si vás nevšímají. Měl jste je někdy za sousedy??
Já ano a byli docela přátelští. Mnohokrát jsme po večerech diskutovali o politice.
I u vodky. Tak jako my nemáme rádi r.68, oni nemají rádi čsl. legionáře.
Nejdříve jsme je naštvali radarem v Brdech. Nemějte obavy, jsou tam lidé, kteří znají fyziku , umějí počítat a udělali si matematickou simulaci. Zajímal jsem se o to tehdy a dnes vím, že nám Klvaňa a spol. lhali. S Iránem to nemělo nic společného. Navíc Rusové nabídli jednu variantu kontroly možných Iránských ICBM. NATO ji odmítlo, proč?? To mě bylo jasné hned. Otázka Krymu byla a je jen politické žvanění . Tam se už nic měnit nebude. Rusům i Ukrajincům je naprosto jasné, že za Ukrajinu nikdo nehne ani prstem, stejně jako za ČSR v r.38.
Pokud budou mít Rusové zájem, zaměří se na V4. Stačí připomenout Polákům jejich nárok na Těšínsko a Kladsko, na to oni slyší. Maďaři také nemají v oblibě Slováky a Orbán je proti Čaputové silná osobnost.Skrýt celý příspěvek"žij a nech žít" Jasně. Ukrajinu nechali žít.... "Měl jste je někdy za sousedy??" Ty jsi rasista? Že zaměňuješ ruskou národnost a ruský stát? Ják souvisí sousedství ruské ...Zobrazit celý příspěvek
"žij a nech žít"
Jasně. Ukrajinu nechali žít....
"Měl jste je někdy za sousedy??"
Ty jsi rasista? Že zaměňuješ ruskou národnost a ruský stát? Ják souvisí sousedství ruské národnosti s tím, jak se chová ruský stát?
"Tak jako my nemáme rádi r.68, oni nemají rádi čsl. legionáře."
A to srovnáváš? To jsi tedy pěkný demagog. Legionáři se v Rusku postavili zvrhlému totalitnímu režimu za občanské války. 68 sem vpadli sověti aniž tu byla jakákoli válka, aby ten zvrhlý totalitní režim udrželi.
"umějí počítat a udělali si matematickou simulaci"
Samozřejmě. Ale bohužel v ČR existují lidé, kteří počítat neumějí a tak jim jejich lži sežrali....Skrýt celý příspěvekLarry Tady se pochopitelně nebavíme o Rusech se kterými provozujete družbu, ale o ruském státu.To jak se o nás nezajímají bylo krávě vidět na to jaké pozdvižení z ruské strany ...Zobrazit celý příspěvek
Larry
Tady se pochopitelně nebavíme o Rusech se kterými provozujete družbu, ale o ruském státu.To jak se o nás nezajímají bylo krávě vidět na to jaké pozdvižení z ruské strany vyvolalo rozhodnutí malého českého městečka postavit pomník jejich krajanům kteří jsou momentálně v nemilosti. To mimochodem ukázalo jak ´je v nich zakořeněn bolševický výklad dějin a uctívání Stalina. Což více méně potvrzuje i to co říkáte o vztahu Rusů k našim legionářům.
Proslovy těchto pánů v ruské státní televizi jasně ukazují všem jak o nás rusové smýšlí a jak nás chtějí nebo nechtějí ovládat.
https://www.youtube.com/watch?...
https://www.youtube.com/watch?...
Mimochodem z celé kazy ROA a ruského přístupu k ní jasně vyplývá jak je to s tou údajnou slovanskou vzájemností.
Když vidím jaké enormní úsilí dokáže ruský stát vyvinout na takovou marginálii, nechci vidět co dělají v zákulisí když se rozhoduje o něčem opravdu důležitém.Skrýt celý příspěvek
Pokud by se dokupovali další 4ks AH-1Z stálo by to zhruba 4 miliardy. To je s náklady na pořízení stíhacích letounů neporovnatelné a určitě to nebude v rovině Vipery nebo stíhací ...Zobrazit celý příspěvek
Pokud by se dokupovali další 4ks AH-1Z stálo by to zhruba 4 miliardy. To je s náklady na pořízení stíhacích letounů neporovnatelné a určitě to nebude v rovině Vipery nebo stíhací letouny.Skrýt celý příspěvek
https://ct24.ceskatelevize.cz/... Tolik k těm pohádkám o hodném Rusku, kterému je ...Zobrazit celý příspěvek
https://ct24.ceskatelevize.cz/...
Tolik k těm pohádkám o hodném Rusku, kterému je jedno, co se děje v ČR.
Ano, Rusové mají "svůj prostor", jak píše Larry, jenomže do něj patří i celá střední a východní Evropa. Kam jednou šlápla noha ruského soldáta, tam je to ruské a hotovo.
Samozřejmě, že protiraketový štít je i proti Rusku. Jak by taky ne, když Rusko v jednom kuse vyhrožuje jadernými zbraněmi.
A jak se kryje ruská anexe Krymu, poté, co Putin osobně podepsal smlouvu o uznání hranic s Ukrajinou, s tou pohádkou o tom, že, cituji: "oni mají ten svůj prostor kde je podle hesla "žij a nech žít" necháte existovat a oni si vás nevšímají."Skrýt celý příspěvek"A jak se kryje ruská anexe Krymu...." Tak to je zrovna jednoduché. Rusko má svůj prostor, kde když je necháme existovat a nevšímáme si je, tak si nás nevšímají. Jen se ten prostor ...Zobrazit celý příspěvek
"A jak se kryje ruská anexe Krymu...."
Tak to je zrovna jednoduché. Rusko má svůj prostor, kde když je necháme existovat a nevšímáme si je, tak si nás nevšímají. Jen se ten prostor prostě v čase mění. Dokud si toho nebudem všímat, tak s námi žádný problém nebude. No a když si toho všimneme, tak třeba ten prostor trochu rozšíří a zas s námi žádný problém nebude.... :-)
To je přeci ten klasický vtip: s kým sousedí SSSR? S kým chce....Skrýt celý příspěvekRusko svoje okolí vnímá jako dva okruhy. První je zájmová oblast s fyzickou přítomností, to je Ukrajina a Pobaltí, pokud se týká Evropy. Potom má zájmovou oblast bez fyzické ...Zobrazit celý příspěvek
Rusko svoje okolí vnímá jako dva okruhy. První je zájmová oblast s fyzickou přítomností, to je Ukrajina a Pobaltí, pokud se týká Evropy. Potom má zájmovou oblast bez fyzické přítomnosti, to jsou fakticky státy bývalé WS. Určitě netouží po tom obsadit Polsko , Slovensko nebo ČR, nic by tím nezískalo, jen pár desítek milionů nepřátelského obyvatelstva. Je jen na nás , nakolik jim necháme prostor a to platí i pro ostatní , včetně momentálních spojenců.Skrýt celý příspěvek
PetrTechnik Obsadit nás nebo ostatní státy WS je momentálně mimo možnosti Ruska. To ovšem neznamená že intenzivně nepracují na tom vyvést tyto státy z NATO potažmo EU. Potom by ...Zobrazit celý příspěvek
PetrTechnik
Obsadit nás nebo ostatní státy WS je momentálně mimo možnosti Ruska. To ovšem neznamená že intenzivně nepracují na tom vyvést tyto státy z NATO potažmo EU. Potom by svůj vliv mohli do střední Evropy projektovat bez omezení.
Mimochodem když se podívám na počet "diplomatů" na ruské ambasádě mám pocit že jejich přítomnost je poměrně fyzická.Skrýt celý příspěvekscotty: Mně přijde ,že někteří si večer nelehnou na postel, dokud se pod ní nepodívají, jestli tam neleží schovaný ruský voják. Já jsem přece napsal, že spadáme do ruské zájmové ...Zobrazit celý příspěvek
scotty:
Mně přijde ,že někteří si večer nelehnou na postel, dokud se pod ní nepodívají, jestli tam neleží schovaný ruský voják. Já jsem přece napsal, že spadáme do ruské zájmové oblasti, jenže pro ně je výhodnější ,aby jsme byli v EU, jsou to otevřená vrátka do NATO, kterého jsme také členy. Ano Ruská federace tu má velmi velkou expozituru, ale ty počty lidí byly odsouhlasené po roce 1989 a dnes se s tím nic nedá dělat. Jedině zrušit s Ruskem diplomatické styky. Rusové vědí, že naše služby klopí všechno podobným službám USA a snadno jim mohou podsunout jakoukoliv dezinformaci, vlastně celému NATO. Nynější stav je pro Rusy asi nejvýhodnější, tak proč to měnit. To nejhorší co můžeme dnes udělat je někdy až směšné západní řiťolezectví. Spoustu obyčejných lidí to irituje, protože to staví do protikladu k jejich každodennímu životu, byť zde žádná souvislost není. A pochybuji ,že třeba Američané o devótnost stojí.Skrýt celý příspěvekPetrTechnik Tak samozřejmě, Rusové jsou z našeho členství v NATO jistě neděšení. Stejně tak nadšení jako ze členství Polska, Rumunska a Baltských republik. Pokud vás naše ...Zobrazit celý příspěvek
PetrTechnik
Tak samozřejmě, Rusové jsou z našeho členství v NATO jistě neděšení. Stejně tak nadšení jako ze členství Polska, Rumunska a Baltských republik.
Pokud vás naše příslušnost k západu irituje tak vás hluboce lituji, ale dokud to vaši přátelé z východu nějak nezařídí tak to tak zůstane.Skrýt celý příspěvekPetrTechnika Vaše naivita ohledně zpravodajských služeb mě pobavila. Jakože zpravodajské služby, spolupracující v rámci NATO by nepoznali, že česká služba přinesla dezinformaci? ...Zobrazit celý příspěvek
PetrTechnika
Vaše naivita ohledně zpravodajských služeb mě pobavila. Jakože zpravodajské služby, spolupracující v rámci NATO by nepoznali, že česká služba přinesla dezinformaci? Tušíte, že naše služby berou ruskou hrozbu vážně, že jo?Skrýt celý příspěvek
Hlavním problémem pro odpůrce f35 je , že je sděláno v USA a to je celé. Být ve výběru Su 57 tak ti stejní lidé ho budou do krve obhajovat. Už bude najednou důležitý stealth, ...Zobrazit celý příspěvek
Hlavním problémem pro odpůrce f35 je , že je sděláno v USA a to je celé. Být ve výběru Su 57 tak ti stejní lidé ho budou do krve obhajovat. Už bude najednou důležitý stealth, nebude se vůbec brát ohled na ekonomiku provozu, a najednou i argument o nutnosti koupit si přízeň mocného národa bude vyzdvihováno jako plus. A je to vlastně správně bo je to pravda. Což mě přivádí k tomu, že pro nás je bohužel Gripen tou nejhorší varianto kterou jsme vybrali...Je to skvělé letadlo, ale bohužel ne pro nás. Hlavní a nejdůležitější úlohou armády je schopnost odstrašení, vůbec válku nepřipustit. Následně je lepší přenést konflikt na cizí území a až poslední variantou je boj doma. A většina lidí neuvědomuje, že to něco stojí. Měli jsme třicet let štěstí ,ale to nebude furt a Jas 39 je bohužel z různých důvodu špatná volba od začátku. Švédsko nám těžko bude nějakou oporou, není ani v NATO ,ani není světový hráč. O nějakém odstrašujícím efektu 14 letadel nemůže být řeč. To už má větší smysl Eurofighter (Německo jako dominantní ekonomický partner) nebo F16 (USA jako dominantní vojenská síla) dokonce i Su35 (Rusko jako dominantní surovinový partner) ,ale pouze jedno letadlo v sobě kumuluje většinu nejen vojenských a politických požadavků, které tu různě zazněly a to je F 35 a tak to ještě dlouho bude....Skrýt celý příspěvek
To je stejné smýšlení jako má Miloš pro své odpůrce. Nelíbí se jim má volba, která je jediná správná, tak patři všichni hned do té nejhorší škatule. Ono když na to příjde tak ani ...Zobrazit celý příspěvek
To je stejné smýšlení jako má Miloš pro své odpůrce. Nelíbí se jim má volba, která je jediná správná, tak patři všichni hned do té nejhorší škatule.
Ono když na to příjde tak ani ti Izraelci F-35 nechtěli a byla jim doslova vnucena. I když to budou oni, kdo to letadlo nejspíše opravdu prověří v boji.Skrýt celý příspěvekV rámci vojenské pomoci chtěli od amíků F-15, které jim dávají větší flexibilitu, ale ti jim nabídli jen F-35. Nakonec k nim tedy dostali i oletáne F-15. Loni, když už měli ...Zobrazit celý příspěvek
V rámci vojenské pomoci chtěli od amíků F-15, které jim dávají větší flexibilitu, ale ti jim nabídli jen F-35. Nakonec k nim tedy dostali i oletáne F-15. Loni, když už měli odebrané dvě letky F-35 opět chtěli 25 ks F-15 tentokrát nové X.
Jako ono je možné že poprvé se prostě rozhodli čekat až se F-35 vyladí, klesne cena a mezitím si obnoví F-15. Nebo to byla jen snaha o smouvání, aby si je mohli jako jediní upravovat dle vlastních potřeb. Každopádně je vidět, že jediné letectvo, které opravdu bojujovalo s protivníkem, který nemá praky a luky na letadla 4 generace stále nezanevřelo a počítá s nimi i do budoucna.Skrýt celý příspěvekTakže tím "vnucena" myslíš, že jim USA dalo to, co jim USA dát chtělo? Teda, takhle nutit bych se nechal. Nechceš mi třeba vnutit auto? Jinak F-15 dostanou, ...Zobrazit celý příspěvek
Takže tím "vnucena" myslíš, že jim USA dalo to, co jim USA dát chtělo? Teda, takhle nutit bych se nechal. Nechceš mi třeba vnutit auto?
Jinak F-15 dostanou, např.
https://www.timesofisrael.com/...
Jinak ono to bylo trochu jinak: viz např.
https://www.upi.com/Defense-Ne...
"that will serve as a gap-filler for the air force until the JSF arrive"
Takže evidentně prostě potřebovali letadla a nevěřili, že F-35 se dostanou do operační způsobilosti včas. To, jestli je "přinutili koupit F-35", nebo "přesvědčili, že se to stihne" je jen otázka interpretace - ovšem vzhledem k tomu, že se to stihlo...
A konečně, ano, na údery v radiu 1000km+, na tyto účely mohou být F-15 lepším letadlem, než F-35. Jednomotorák má prostě kratší dolet a unese méně zbraní. A?
F-35 vlastnostma (výkon motorů, nosnost) vyrovnala F-15Cčko, ale moderní F-15 je pochopitelně v těchto parametrech dál. A?Skrýt celý příspěvek
Izraelci chcú dokúpiť ale aj ďaľšie f-35.. Sú nimi doslova učarovaný, Najprv síce neboli, dosť frflali.. A hovorili to isté čo si napísal aj ty.. Ale výrok šéfa letectva stál za ...Zobrazit celý příspěvek
Izraelci chcú dokúpiť ale aj ďaľšie f-35..
Sú nimi doslova učarovaný,
Najprv síce neboli, dosť frflali..
A hovorili to isté čo si napísal aj ty..
Ale výrok šéfa letectva stál za to:
Parafrazujem: "vedeli sme, že stíhačka toho dokáže veľa, ale predsa len v nevadskej púšti keď ste s ňou vzlietli tak ste nemohli mať pocit ako keď som prvý krát vystúpal nad 9000 stôp u nás doma v Izraeli, na display sa mi zobrazil doslova celý blízky východ, vozidlá, opevnenia, lietadla, proste som zrazu videl všetko naraz a mohol som si vybrať čo zamerať"
Pár týžďňov na to začali vychádzať články, že Izrael chce kúpiť dodatočné f-35 za svoje vlastné peniaze.. odhady boli ku až 50 dodatočných stíhačiek..
Prečo chce Izrael f-15? Preto isté prečo ich chce aj USA..
Nestihneš dostatočne rýchlo vyškoliť pilotov, technikov, aby si mohol prejsť na f-35..
Ale pilotov a technikov na f-15 vycvičených máš, tak nakúpiš lietadlá, aby si nahradil starnúce f-15 novými, ale všimni si, a i Izrael nejde kupovať náhrady za všetky svoje f -15.. len časť na preklenutie obdobia kedy zaradí dostatočný počet f-35, kľudne ešte okrem tohto jedného nákupu f-15 spraví o 10 rokov ďaľší ešte menší nákup..Skrýt celý příspěvek
Nesmysl, právě proto, že je Švédsko neutrální, je spolehlivý partner. Máme od nich Jas-39, RBS-70(NG), nebál bych se nákupu dalších 12x Jas-39 E/F a do budoucna ani panceřovek Carl ...Zobrazit celý příspěvek
Nesmysl, právě proto, že je Švédsko neutrální, je spolehlivý partner. Máme od nich Jas-39, RBS-70(NG), nebál bych se nákupu dalších 12x Jas-39 E/F a do budoucna ani panceřovek Carl Gustav.
Eurofighter viz zde:
https://www.armadninoviny.cz/t...
F-16 je zastaralý letoun i přes modernizace. Proto se jich vyspělé státy začínají zbavovat. Nakupuje "druhá liga" viz Slovensko. Nebo snaha nakoupit olétané viz Chorvatsko.Skrýt celý příspěvekGripeny jsou z politického hlediska úplně nejhorší volbou. Na jednu stranu jsou od neutrální země, která se může zdráhat podporovat jednu ze stran konfliktu. Na druhou stranu má ...Zobrazit celý příspěvek
Gripeny jsou z politického hlediska úplně nejhorší volbou.
Na jednu stranu jsou od neutrální země, která se může zdráhat podporovat jednu ze stran konfliktu. Na druhou stranu má tolik amerických komponent (motorem počínaje), že bez souhlasu ameriky také můžeme na nějaké další dodávky zapomenout....
A k "F-16 je zastaralý letoun i přes modernizace." - tak na jednu strano ano, na druhou stranu to je i Gripen - a to i v E verzi. Obojí jsou letadla, která staví na konceptu letadel 70tých let, i když hodně vytuněném.Skrýt celý příspěvekLarry - možno by ste mali pochopiť,že niečo ako neutralita vlastne v praxi neexistuje...vždy sa budú musieť k niekomu prikloniť...a urobia to podľa toho,čo bude pre nich ...Zobrazit celý příspěvek
Larry - možno by ste mali pochopiť,že niečo ako neutralita vlastne v praxi neexistuje...vždy sa budú musieť k niekomu prikloniť...a urobia to podľa toho,čo bude pre nich najvýhodnejšie...
to s "druhou ligou" bolo celkom milé...trošku hlúpe,ale inak milé...Skrýt celý příspěvekLarry, už som si hovoril, že nebudem reagovať, v tejto diskusii už bolo snáď napísané všetko. :) Ale dovolím si reagovať. Neutralita je ti na veľké H. O tom by vedeli rozprávať v ...Zobrazit celý příspěvek
Larry, už som si hovoril, že nebudem reagovať, v tejto diskusii už bolo snáď napísané všetko. :) Ale dovolím si reagovať. Neutralita je ti na veľké H. O tom by vedeli rozprávať v EÚ Belgicko, Luxembursko, Dánsko, s ktorými si v 1 a 2 s.v. Nemecko vytrelo... alebo Fínsko, Pobaltské štáty s ktoré Stalinove ZSSR nemalo problém napadnúť a obsadiť, a ich neutralita bola len zdrapom papiera. Súčasne Švédsko a aj Fínsko má podpísanú spoluprácu s NATO. Čo sa týka zbraní, tak pri švédskej ponuke bolo potrebné žiadať okrem Švédska aj tretiu stranu - USA (konkrétne v súťaži pre Slovensko a ich ponuka na Jas-39 Gripen C/D), a tak by to bolo pri každej modernizácii. A čo sa týka tvojej poznámky o druhej lige, tak budem sarkastický. Úsmevné bude, ak AČR si nakoniec v rokoch 2025~29 vyberie F-16 Block 70/72 (dve letky 24ks) ako najvhodnejší a najekonomickejší variant pre svoje stíhacie letectvo. :)Skrýt celý příspěvek
Po prečítaní drvivej väčšiny príspevkov sa sám divím, že som prvý, kt. na to upozorňuje.. Belgicko a Dánsko uvádzajú v priemere 10 MLD korún ročne na prevádzku 40 rokov ...Zobrazit celý příspěvek
Po prečítaní drvivej väčšiny príspevkov sa sám divím, že som prvý, kt. na to upozorňuje..
Belgicko a Dánsko uvádzajú v priemere 10 MLD korún ročne na prevádzku 40 rokov f-35..
Čo v tom je navyše od gripenu C za 1.7 MLD ročne..
1.mzdy
Cena práce pilotov
Cena práce technikov, lebo český technici robia predletovu prípravu a bežnú údržbu
2.konzumne
Palivo do lietadiel a asi aj olej, olejčeky
3.Modernizacie lietadla
Poďme k bodu 1.
Pri USA tvorí polovicu ceny letovej hodiny pri f-16 mzda pilotov a technického personálu, shania to tu v iných príspevkoch písal asi snáď 1000 krát.
Samozrejme pri f-35 to padá určite nižšie..na 40%..
Mzda v Dánsku pilota sa bude oveľa viac blížiť k mzde pilota usa, ako sa Česka bude blížiť k mzde dánskej..
Hovoríme o mzde v nasobkoch nižšej
Už len porovnám, ako málo zarába vojak v čar oproti ossr, aj keď príplatky za pilotáž zverejňované nie sú..
Aby nebola nakoniec aj vyššia ta dánska od tej americkej.. predsa len Dánsko patrí k top 3 najsocialnejsich štátov sveta.. prosim prirátajte si k danskemu platu aj ich odvody, najvyššie na zemeguli, lebo v USA jaksi odvody moc nemajú..
To isté technici, detto..
Už tu si dovolím tvrdiť, že z 10 MLD sa dostávame ku 6 MLD ročne a nie to čo sa tvrdí v článku..
Môj odhad..
2.palivo nám spraví pár sto miliónov ročne možno menej možno viac
Odratajme v priemere 100 mil, predsa len za 40 rokov bude aj nejaká inflácia
5.9mld
3. Modernizacia lietadla..
Američania modernizujú svoje lietadla menej ako každých 10 rokov..
Ale keď modernizuje tak menia radar, avioniku, motor.. robia dosť komplexné modernizacie..
Česká republika raz za 10 rokov modernizuje jednu z tých veci..
Motori napríklad má stále tie isté..
Belgicko s Dámskom majú letectva kt. viac menej kopírujú správanie Ameriky, teda modernizuje vo väčšej miere ako my/vy..
Gripen stojí síce 1.7mld ale všetky modernizácie si Česko zaplatilo samo, link 16, komunikácie, tankovanie vo vzduchu, možnosť niesť zbrane atg..
To sú ťažké MLD kč.. a Česko vydalo cca 10 MLD korún od nákupu gripenu C na modernizáciu a získanie schopnosti, kt sú v f-35 od prvého dňa..
Už len také tankovanie počas letu, v USA je to v cene lietadla, učí sa to počas prípravy, v švédsku sa to platí pekne zvlášť..
Už aj za blbý kurz angličtiny sa platí u gripenu a v USA nie..
Takže z 1.7mld za 14 lietadiel sa dostaneme k 3 MLD ak by bolo tých lietadiel 24.. pri gripene..
A modernizácie na gripene, tu už robím sukromny odhad budú stáť v priemere 1.5 MLD ročne ak by tých lietadiel bolo 24
A razom sme na 4.5mld voči 5.9 MLD pri F-35..
Toto sú podľa mňa čísla oveľa bližšie ku realite ako 1.7 a 10.. to sú úplné bludy..
Hlavne keď Česko sa môže rozhodnúť nemodernizovať, keďže by dostalo block 4 a maximálne by robilo/platilo len softwarove modernizácie..
Všetko to je ako tu viacerý povedali vec ponúk od výrobcov..
Len sranda, že švédi poslali na 10 ponúk posledných 20 rokov a nevyhrali nikde (rátam len nakúpi lietadiel, USA majú vyslovene zakázané zákonom leasovať do zahraničia vojenskú techniku)..
Takže toto je môj súkromný pohľad na vec..
Je mi ladné, že v tých 1.7 MLD ročne alebo 3 MLD pri 24 ks je započítaný aj zisk, teda náklady sú nižšie v skutočnosti.. ale tie nepoznáme..Skrýt celý příspěvekHlavní částí splátky u gripenu je amortizace ceny. Lidově řečeno po doběhnutí našeho leasingu v r.29 je to letadlo odepsané= zamortizované a tudíž z té 1,7 mld CZK zůstane jen ...Zobrazit celý příspěvek
Hlavní částí splátky u gripenu je amortizace ceny. Lidově řečeno po doběhnutí našeho leasingu v r.29 je to letadlo odepsané= zamortizované a tudíž z té 1,7 mld CZK zůstane jen nula nebo kousek.
¨Jinými slovy proti FSkrýt celý příspěvekproti F35 stoji gripen C/D s cenou prakticky 0+provozní náklady nebo cena modernizace (meteor, AESA atd) u které cenu nikdo nezná. Pokud by nám za stejnou splátku nabídli E/F tak ...Zobrazit celý příspěvek
proti F35 stoji gripen C/D s cenou prakticky 0+provozní náklady
nebo cena modernizace (meteor, AESA atd) u které cenu nikdo nezná.
Pokud by nám za stejnou splátku nabídli E/F tak není o čem, vezmu 16+2 na 10 let a jsem happy.
Co nám reálně nabídnou samozřejmě záleží na pověstné vyjednávací taktice našeho MO.
24 letadel znamená dvě letiště - kam to dáme + není sparka - opravdu nepotřebujete nějaké L39NG nebo něco podobného a budete vše dělat na simulátoru nebo v USA? ?Skrýt celý příspěvek"není sparka, opravdu nepotřebujete nějaké L39NG nebo něco podobného a budete vše dělat na simulátoru nebo v USA? ?" 1) Ani se spárkou se nevyhneš potřebě nějakého cvičného ...Zobrazit celý příspěvek
"není sparka, opravdu nepotřebujete nějaké L39NG nebo něco podobného a budete vše dělat na simulátoru nebo v USA? ?"
1) Ani se spárkou se nevyhneš potřebě nějakého cvičného proudového podzvuku.
2) Ano, simulátor u F-35 plně nahradí spárku - ty věci, které je nutné cvičit ve spárce, jdou odcvičit na simulátoru a jde o podstatně levnější variantu.Skrýt celý příspěvek24 letadel neznamená dvě letiště, dvě letky nadzvuku, jedná letka L-159 a výcvik může být Pardubicích, např. společná letka armády a CLV, cvičné 159 a k tomu pár nových ...Zobrazit celý příspěvek
24 letadel neznamená dvě letiště, dvě letky nadzvuku, jedná letka L-159 a výcvik může být Pardubicích, např. společná letka armády a CLV, cvičné 159 a k tomu pár nových tricetdevitek.Skrýt celý příspěvek
"proti F35 stoji gripen C/D s cenou prakticky 0+provozní náklady" Vy označujete náklady za C/D jako 0, ve skutečnosti je to veřejnosti známé číslo 1,7 mld. + ty veřejnosti ...Zobrazit celý příspěvek
"proti F35 stoji gripen C/D s cenou prakticky 0+provozní náklady"
Vy označujete náklady za C/D jako 0, ve skutečnosti je to veřejnosti známé číslo 1,7 mld.
+ ty veřejnosti neznámé letové náklady. Saab se baví o cenně 5k UDS/h.
Spárka bude vždy dražší, než klasické cvičné L-39.Skrýt celý příspěvekKazd, myslím si, že sa mýlite. Švédska strana v 04/2018 dalo ponuku Chorvátsku - "Za 12 nových stíhaček JAS-39 Gripen Švédsko požadovalo až 1,44 miliardy dolarů" ...Zobrazit celý příspěvek
Kazd, myslím si, že sa mýlite. Švédska strana v 04/2018 dalo ponuku Chorvátsku - "Za 12 nových stíhaček JAS-39 Gripen Švédsko požadovalo až 1,44 miliardy dolarů" zdr.https://www.armadninoviny.cz/... Podobnú cenu Švédi dali aj Slovensku a Bulharsku, a tu sa náš minister obrany Gajdoš vyjadril , že nám ponúkli staré repasované lietadlá v cene ako nové! Nezabúdajte, že vy máte so Švédskom podpísaný "operatívny lízing", nie "normálny lízing"! V minulosti to Starlight rátal , s dokočením najmu (operatívneho lízingu) do roku 2027 vás 14x Gripen vyjde na 46,76 mld. CZK (pri súčasnom kurze je to 1,836 mld. Euro !) Švédska strana za vás platila komplet servis, náhradné diely. Po skončení lízingu by vám tie lietadlá ostali, ale pri operatívnom lízingu vám tie stíhačky patriť nebudú, je možné že Švédsko vám ich ponúkne za zvýhodnenú cenu ale určite to nebude za hubičku. :) Cena by mala byť pre obe strany výhodná. Veď sa uvidí s čím prídu Švédi...Skrýt celý příspěvek
A to tvrdíš na základě čeho?? Chceš tvrdit, že ten gripen má po doběhnutí leasingu nulovou hodnotu? Dají nám ho Švédi za korunu? Těžko, že? Btw., ta cena dělá 66 milionů za ...Zobrazit celý příspěvek
A to tvrdíš na základě čeho?? Chceš tvrdit, že ten gripen má po doběhnutí leasingu nulovou hodnotu? Dají nám ho Švédi za korunu? Těžko, že?
Btw., ta cena dělá 66 milionů za letadlo jen za těch dvanáct let, předtím stál pronájem víc. Chceš trvdit, že cena Gripenu je ca 120 milionů dolarů? Nebo chceš tvrdit, že se ten Gripen zamortizoval už podruhé?
Vymýšlíš si.Skrýt celý příspěvekFakt doporučuji zlepšit schopnosti psaného textu V r.27 bude gripen C/D po dvou tranších pronájmu, celkem 22 let. A v té ceně je dodaná verze MS18.5 ne upgrady placené mimo. Tedy ...Zobrazit celý příspěvek
Fakt doporučuji zlepšit schopnosti psaného textu
V r.27 bude gripen C/D po dvou tranších pronájmu, celkem 22 let. A v té ceně je dodaná verze MS18.5 ne upgrady placené mimo.
Tedy ano bude v účetnictví švédska odepsán. ˇÚčetně tedy nebudou tvořit ztrátu pokud nám ho dají za korunu. Stejně tak nebudou tvořit ztrátu při vyřazení/ nahrazení svých C/D za E/F.
Jestli nám to dají za korunu + provozní náklady (ty nejsou nula) je jiná věc.
Jiná věc je co s těmi C/D od nás mohou dělat - bu´ď dají do šrotu nebo nám za korunu a vydělají na servisu, nebo předělají jako svoje C/D a střelí někam do afriky ?
24 letadel v normální zemi 100% znamená 2 letiště, zvláště po našich zkušenostech s odstavením let. Čáslav po drobné nehodě.
Do Pardubic gripeny trvale nemůžou.Skrýt celý příspěvek"Fakt doporučuji zlepšit schopnosti psaného textu" To je hezké, jak se dokážeš střelit do vlastní nohy. Vždyť píšu, že jestli se amortizovaly ty stroje za 1,7miliardy ročně dvacet ...Zobrazit celý příspěvek
"Fakt doporučuji zlepšit schopnosti psaného textu"
To je hezké, jak se dokážeš střelit do vlastní nohy. Vždyť píšu, že jestli se amortizovaly ty stroje za 1,7miliardy ročně dvacet let, pak podle Tebe je jednotková cena gripenu cca 120 milionů. Co je v tom k nepochopení?
"ˇÚčetně tedy nebudou tvořit ztrátu pokud..."
I kdyby si měl pravdu - což IMHO nemáš, protože účetní doba odpisování by měla odpovídat skutečné hodnotě letadla, pokud by to tak Švédsko dělalo, tak by porušovalo zákony - tak je to naprosto irelevantní fakt k tomu, co se tady řeší.
"Jestli nám to dají za korunu + provozní náklady "
A pak ses probudil a měl jsi ruku v nočníku.... :-)
Obzvlášť jestli tvrdíš, že jsou letadla už odepsaná, takže že jsme švédům v polovině životnosti letadla zaplatili (a ještě za cenu srovnatelnou se špičkovým dvoumotorákem) a najednou nám budou dávat něco zadarmo?Skrýt celý příspěvek2 x jsem to vysvětlil, pokud nechápete základy ekonomiky - nepomůžu. Cena, kterou jsme platili za gripen se nerovná ceně kterou švédové odepisují. Za kolik nám nabídnou olítaný ...Zobrazit celý příspěvek
2 x jsem to vysvětlil, pokud nechápete základy ekonomiky - nepomůžu.
Cena, kterou jsme platili za gripen se nerovná ceně kterou švédové odepisují.
Za kolik nám nabídnou olítaný gripen určují dvě věci
a) zda už ho mají splacený = odepsaný --> mají
b) zda ho můžou prodat/pronajmout někomu jinému, nebo ho sami potřebují - podle mého nemůžou a nepotřebují.
Jediná šance pro ně jak z olétaných C/D dostat nějaké další CF je servis.
Samozřejmě mluvím o normální zemi - pokud si někdo z AČR vyhodnotí další pronájem olétaných C/D třeba za 1,5 mlD CZK jako dobrou nabídku, nebo to zase nechá na poslední chvíli a švédové si budou moct diktovat, tak opravdu nepomůžu, nejsem psychiatr.
Všechno ostatní jsou plky.
Zda nám půjdou na ruku nebo nepůjdou je něco úplně jiného. Ale zatímco F35 prostě nemůžeme koupit pod cenou, za kterou se vyrobí - výrobce by výrobou tvořil ztrátu, olétané C/D můžeme koupit za zůstatkovou cenu, která je nula a nula bude třeba už v dubnu 23 :-))Skrýt celý příspěvek"kdyby si měl pravdu - což IMHO nemáš, protože účetní doba odpisování by měla odpovídat skutečné hodnotě letadla, pokud by to tak Švédsko dělalo, tak by porušovalo zákony - tak je ...Zobrazit celý příspěvek
"kdyby si měl pravdu - což IMHO nemáš, protože účetní doba odpisování by měla odpovídat skutečné hodnotě letadla, pokud by to tak Švédsko dělalo, tak by porušovalo zákony - tak je to naprosto irelevantní fakt k tomu, co se tady řeší."
vy jste regulerně úplně mimoSkrýt celý příspěvekReálná cena našich Gripenů rozhodně nebude v roce 2023 nula. Stačí se podívat za kolik se prodávají staré verze F-16 které je navíc nutné nechat modernizovat. Naše Gripeny jsou ...Zobrazit celý příspěvek
Reálná cena našich Gripenů rozhodně nebude v roce 2023 nula. Stačí se podívat za kolik se prodávají staré verze F-16 které je navíc nutné nechat modernizovat. Naše Gripeny jsou průběžně modernizovány a ve výborném stavu. Rozhodně se nadá očekávat že nám je Švédové po konci pronájmu darují, to by museli být blázni.Skrýt celý příspěvek
Stále píšete o výhodnosti nabídek pro CR. Ale nabízející stranou je Švédsko, to bude nabízet pro ně nejvýhodnější variantu. Prodej/pronájem nových E/F, C/D si bez problémů ...Zobrazit celý příspěvek
Stále píšete o výhodnosti nabídek pro CR.
Ale nabízející stranou je Švédsko, to bude nabízet pro ně nejvýhodnější variantu.
Prodej/pronájem nových E/F, C/D si bez problémů dolétají sami.Skrýt celý příspěvek"2 x jsem to vysvětlil, pokud nechápete základy ekonomiky - nepomůžu." Obávám se, že právě základy ekonomiky právě nechápeš ty. Operuješ tady s pojmy, které znamenají něco jiného, ...Zobrazit celý příspěvek
"2 x jsem to vysvětlil, pokud nechápete základy ekonomiky - nepomůžu."
Obávám se, že právě základy ekonomiky právě nechápeš ty. Operuješ tady s pojmy, které znamenají něco jiného, než tvrdíš.
"Za kolik nám nabídnou olítaný gripen určují dvě věci
a) zda už ho mají splacený = odepsaný --> mají"
Zaprve, splacený a odepsaný jsou dvě naprosto odlišné věci. Účetní odpisování ani náhodou nesouvisí s tím, zdali to letadlo si na sebe vydělalo, nebo ne, to jsou naprosto nesouvisející otázky. Matláš nesouvisející věci dohromady.
Zadruhé, odepsaný gripen mít nemohou, protože to by znamenalo, že má zústatkovou hodnotu nula, což prostě letadlo v polovině své životnosti nemá
ani náhodou. Přečti si zákon o účetnictví (respektive navazující vyhlášku 500/2002 Sb. §56), na základě čeho se provádějí odpisy. (Teda, samozřejmě švédské právo neznám, ale lišit se v tomto nebude).
"b) zda ho můžou prodat/pronajmout někomu jinému, nebo ho sami potřebují - podle mého nemůžou a nepotřebují. Jediná šance pro ně jak z olétaných C/D dostat nějaké další CF je servis."
Pokud máš pocit, že ta letadla jsou aktuálně neprodejná, tak jsi mimo.
"olétané C/D můžeme koupit za zůstatkovou cenu, která je nula"
A to právě je ten nesmysl, kterej dokolečka opakuješ.Skrýt celý příspěvekScotty: dá se předpokládat, že naše lízačka už Švédům zaplatila 100% ceny Gripenu (nebo jeho velkou část). Švédové nám pochopitelně Gripeny nedarují, ale pokud budou na ...Zobrazit celý příspěvek
Scotty: dá se předpokládat, že naše lízačka už Švédům zaplatila 100% ceny Gripenu (nebo jeho velkou část). Švédové nám pochopitelně Gripeny nedarují, ale pokud budou na ministerstvu obrany prozíraví, a navíc pro naše Gripeny nebudou mít Švédové kupce, tak se můžeme dostat na zajímavé ceny. Pochopitelně čím déle budeme otálet, tím více budeme tahat za kratší konec.
Tady se ukáže jak Babiš umí řídit "stát jako firmu"Skrýt celý příspěvekskelet Švédy ale momentálně nic netlačí aby nám dávali nějak extra výhodnou cenu. To že jsme už na pronájmu zaplatili jejich pořizovací cenu je spíš oslabení naší vyjednávací ...Zobrazit celý příspěvek
skelet
Švédy ale momentálně nic netlačí aby nám dávali nějak extra výhodnou cenu. To že jsme už na pronájmu zaplatili jejich pořizovací cenu je spíš oslabení naší vyjednávací pozice. Jediné co může Švédy troch motivovat je udržení počtu zemí které Gripen provozují. To je ovšem jen záležitost prestiže výrobce.
Rozhodně bude nutné začít vyjednávat co největším počtem výrobců a dostat Švédy pod tlak. Jak jsem psal byli by blázni pokud by sami od sebe nabídli pro ně nevýhodnou cenu.
Doufám že se nebude opakovat situace jaká nastala před prodloužením pronájmu. Kdy Švédi věděli že nemáme v podstatě jinou možnost než přistoupit na jejich podmínky.Skrýt celý příspěvekScotty: Mě by hlavně zajímalo co by je vůbec nutilo nám ty C/D nabídnou.
Když mají linku E/F, kde nás mohou podojit jak o nákup, tak po dvojnásobnou dobu potom.Scotty: Mě by hlavně zajímalo co by je vůbec nutilo nám ty C/D nabídnou.
Když mají linku E/F, kde nás mohou podojit jak o nákup, tak po dvojnásobnou dobu potom.Jirosi Jak jsem psal co nám nabídnou nebo nenabídnou bude záležet hlavně na tom jaký tlak na ně dokáže vyvinout naše MO. Pokud přijdou na jednání s tím že mají jiné zajímavé ...Zobrazit celý příspěvek
Jirosi
Jak jsem psal co nám nabídnou nebo nenabídnou bude záležet hlavně na tom jaký tlak na ně dokáže vyvinout naše MO. Pokud přijdou na jednání s tím že mají jiné zajímavé nabídky a oni buď nabídnou odkup současných Gripenů nebo u nás definitivně skončí.Skrýt celý příspěvekže jsou tu v diskuzi nesmysly v oboru voj. techniky už jsem pochopil, ale i v účetnictví... Mrzí mě akorát ty stovky pozavíraných lidí, až si ty výplody tady přečte státní zástupce ...Zobrazit celý příspěvek
že jsou tu v diskuzi nesmysly v oboru voj. techniky už jsem pochopil, ale i v účetnictví...
Mrzí mě akorát ty stovky pozavíraných lidí, až si ty výplody tady přečte státní zástupce :-)). Třeba L159 jsme koupili za stovky milionů kus a prodali za jednotky milionů - nálet 0 hodin - zavřít všechny. Leasingovka vám dá auto na 4 roky a na konci prodá za korunu - zavřít , tržní cena přece není 0. Není to jednoduché, třeba prodeje ČEZ majetku ukazuje jak se to dá dělat, ale prosím fakt se tu přestańte ztrapňovat. Najít v poradně na intenetu jak prodat odepsané auto v této problematice opravdu nepomůže.
Každé obchodní jednání se odráží o nákladové ceny. Chci koupit za náklad a min. marže, prodat za náklad a max. marže. Náklad nové F35 je 80 mln USD náklad naší olítané C/D je 0. Ano náklad výroby letadla je zaplacen v našich splátkách a letadlo je odepsané.
Tržní cena je určena transakcemi, které mají hodnotu nula - trh neexistuje. Nebo porovnáním s nějakou konkurencí, třeba F16 - kolik zemí si te´d koupilo gripen c/d místo F16 - 0.
Švédi ty letadla nepotřebují a nemají je komu prodat. To co švédi udělají je že naše gripeny nám nabídnou pod modernizaci a na ní vydělají. Podle mého tam fouknou AESA, modernější AA atd (viz. článek co tu byl o jejich plánech modernizace). Pak je na nás abychom si proti F35 / F16 pokud se ještě bude prodávat stanovili hodnotu takového gripenu. Za mě 40% F35. Takže v polovině životnosti F35/2 je 40 mln USD, tedy cena gripenu po modernizaci někde kolem 15 mln USD.
Cena olítaného gripenu bez modernizace je v r. 29 0. A počkám si komu to švédi za větší hodnotu prodají- na trhu budou pravděpodobně gripeny z madarska a švédska. Nikdo si to za polovinu původní ceny nekoupí. A je zcela jedno co si o tom místní odborníci myslí.Skrýt celý příspěvekZaprve, pořád matláš dohromady účetní cenu a tržní cenu. Věc je prostě podstatně složitější, než si myslíš. Navíc vyvracíš sám sebe: "A počkám si komu to švédi za větší hodnotu ...Zobrazit celý příspěvek
Zaprve, pořád matláš dohromady účetní cenu a tržní cenu. Věc je prostě podstatně složitější, než si myslíš. Navíc vyvracíš sám sebe:
"A počkám si komu to švédi za větší hodnotu prodají... Cena olítaného gripenu bez modernizace je v r. 29 0."
Evidentně, když to prodají za hodnotu, tak to má cenu. A jaká ta cena +- je můžeme dobře odvodit z toho, za kolik se prodávají olítané F-16. Nebo je gripen podle Tebe o tolik horší, že tvrdíš, že má o tolik nižší cenu?Skrýt celý příspěvekkazd Kolik se v poslední době nabízelo olétaných Gripenů, když tak umanutě tvrdíte že je víte jaké je jejich cena? Nám pronajaté Gripeny nejsou poskytnuty na leasing. My je Švédsku ...Zobrazit celý příspěvek
kazd
Kolik se v poslední době nabízelo olétaných Gripenů, když tak umanutě tvrdíte že je víte jaké je jejich cena?
Nám pronajaté Gripeny nejsou poskytnuty na leasing. My je Švédsku nesplácíme jako třeba auto leasingové společnosti. To je jako by jste tvrdil že pokud si pronajmete auto na dlouhodobý pronájem, tak po jeho konci vám musí majitel to auto darovat. Protože jste za dobu pronájmu zaplatil jeho pořizovací cenu.Skrýt celý příspěvekKazd: "Cena olítaného gripenu bez modernizace je v r. 29 0. A počkám si komu to švédi za větší hodnotu prodají- na trhu budou pravděpodobně gripeny z madarska a švédska. Nikdo si ...Zobrazit celý příspěvek
Kazd: "Cena olítaného gripenu bez modernizace je v r. 29 0. A počkám si komu to švédi za větší hodnotu prodají- na trhu budou pravděpodobně gripeny z madarska a švédska. Nikdo si to za polovinu původní ceny nekoupí. A je zcela jedno co si o tom místní odborníci myslí."
Je jedno co si myslí, rozhodující které řešení je pro Švédskou stranu nejvýhodnější. 50% životnosti = 50%+ motor, atd.
Ale to jsou všechno věci, které si dokáží Švédové dolétat sami(zadarmo). Ale co nemají zadarmo je nákup nových E/F, ty si musí platit. Pokud by je dokázali prodat do CR, tak je budeme platit my místo nich + smlouvu na údržbu.
Zisk z marže C/D, nebo zisk v podobě koupě E/F... Prodejcem je vláda, a tam se počítá každá koruna utracená doma. Ne, jen zisk.Skrýt celý příspěvek
Odpišem ti aj na to nižšie.. kazde Odpisovaná a trhová cena sú dve rôzne veličiny.. Ja si napríklad kúpim auto do firmy.. Začnem ho odpisovať a po 5 rokoch sa dostanem pri ...Zobrazit celý příspěvek
Odpišem ti aj na to nižšie.. kazde
Odpisovaná a trhová cena sú dve rôzne veličiny..
Ja si napríklad kúpim auto do firmy..
Začnem ho odpisovať a po 5 rokoch sa dostanem pri odpisoch na 0..
A potom ho kľudne predám za cca 10-20% ceny nákupu nového auta ďalej..
Tak ako to je? Veď odpisy hovoria, že zostatková hodnota je nula ale napriek tomu sa auto predať dá a keď to bude 10% hodnoty nového auta po 5 rokov tak sa o to všetci pobijú aké to je lacné??
Takže lietadlo v 2029 ak sa nemýlim bude mať 24 rokov z projektovaných cca 35-40 rokov.
České lietadlá majú nalietané menej ako švédske, to je fakt.. švédi si to dali priamo do zmluvy obmedzenie na let. hodiny ročne..
Práve na českých lietadlách sa testoval novy software na meteor, nie na švédskych lietadlách..
Z toho všetkého mi vychádza, že možno v roku 2029 povedia Švédi lietadla si nechávame, lebo v takom dobrom stave gripen C v armáde nemáme..
Alebo si povedia, skusíme nejakú premrštenú cenu, ak to Česi odmietnu, zachováme si tvár pred svetom, a dostaneme to čo sme chceli v predchádzajúcej mojej vete..
Ako tie ich kroky mi k tomuto môjmu skôr svedčia, ako k tomu, že ich za pár babiek predali do Česka..
V roku 2029 nebudú mať zamenenú 1:1 C verziu s E verziou..
A ak príde sklz, ako to už býva pri takýchto projektov, kľudne sa im C málo nalietané verzie môžu šiknúť.
Ale celý tento môj príspevok od toho auta nižšie už prosím ťa ber ako moju špekuláciu, po to auto je to fakt..Skrýt celý příspěvekTo, že odpíšeš auto za pět let na nulu, to jsou daňové odpisy. Cena majetku ale není určena daňovými, ale majetkovými odpisy, které by jsi měl vést také - a podle nich má auto ...Zobrazit celý příspěvek
To, že odpíšeš auto za pět let na nulu, to jsou daňové odpisy. Cena majetku ale není určena daňovými, ale majetkovými odpisy, které by jsi měl vést také - a podle nich má auto nějakou zbytkovou cenu po celou dobu své životnosti.
A pokud prohlásíš životnost auta na pět let s tím, že prohlásíš, že pak má nulovou účetní hodnotu a vyřadíš ho bez náhrady (třeba si ho necháš), tak jsi se dopustil trestného činu - porušení povinnosti při správě cizího majetku, dále pak i daňových delitků (nepřiznaný osobní příjem) atd. atd.Skrýt celý příspěvek
Ano gripen je horsi nez f16. Izraelske f16 barak meli chorvati ted kupovat za 40 mln usd kus. A barak je top. V r.29 modernizovany gripen od 15 nahoru dle rozsahu modernizace, ...Zobrazit celý příspěvek
Ano gripen je horsi nez f16. Izraelske f16 barak meli chorvati ted kupovat za 40 mln usd kus. A barak je top. V r.29 modernizovany gripen od 15 nahoru dle rozsahu modernizace, stavu motoru atd. je naprosto realne cislo. V nicem si neprotirecim. Rikam ze bez modernizace si nase gripeny po preletnuti nikdo nekoupi. Pokud prece jen koupi jsem zvedav za kolik, o kolik nad nulou, bez servisu atd.Skrýt celý příspěvek
Nové E/F cena někdy kole 80 mil, marže 5% cca 4 mil.
C/D 15 mil, marže 27% cca 4 mil. :DDD
Přitom se u těch C/D dle pronájmu jedná o vynikající stav všeho vybavení.Nové E/F cena někdy kole 80 mil, marže 5% cca 4 mil.
C/D 15 mil, marže 27% cca 4 mil. :DDD
Přitom se u těch C/D dle pronájmu jedná o vynikající stav všeho vybavení.
Jak se říká každé srovnání trochu kulhá ale v tomto případě pokud aproximujeme náklady na 30 let provozu na uvažovaný počet 24 ks vychází náklady výrazně ve prospěch Gripenu C/D ...Zobrazit celý příspěvek
Jak se říká každé srovnání trochu kulhá ale v tomto případě pokud aproximujeme náklady na 30 let provozu na uvažovaný počet 24 ks vychází náklady výrazně ve prospěch Gripenu C/D tzn je zhruba 2,5 x levnější ( 87 miliard Kč u Jas-39C vs 227 miliard Kč u F-35 ).
I kdyby byl provoz verze Jas-39E o 50% dražší než stávající verze C stále je rozdíl cca 130 miliard Kč Jas-39E vs 227 miliard Kč u F-35.
Srovnání samozřejmě platí pro stávající model financování Jas-39C který není ideální a je pravděpodobně drahý ale je nutno uznat jej jako vysoce efektivní. Udržování provozuschopnosti a údržba včetně managementu ND je na straně soukromého subjektu v tomto případě dokonce výrobce (což je nejlepší scénář¨) a nelze předpokládat, že by jakékoliv oddělení na MO zvládlo tento logistický úkol se stejnou efektivitou....z principu to není možné. Příkladů drhnoucí logistiky i u typu F-35 jsou desítky.
Nikdo jiný než výrobce který má data z provozu všech letadel nemůže zvládnout management objednávek a plánování dodávek ND stejně pružně.
Kromě finanční stránky věci jsou ale mnohem závažnější důvody proč se přidržet stávajícího evropského řešení :
1) F-35 je přechodový typ - přes bombastická prohlášení o jeho schopnostech je to nepovedený typ. Obsahuje jistě řadu pokročilých a inovativních řešení jako celek jde ale o špatné letadlo. F-35 ještě nedosáhl plných operačních schopností ale oba hlavní uživatelé ( USAF, US NAVY ) již iniciovali vývoj jiných letadel. Se schopnostmi, které F-35 nemá a nikdy mít nebude. Obzvláště US NAVY tlačí značně na pilu , protože mix z F-15E/F a F-35 velmi postrádá schopnost vybojování vzdušné nadvlády nad potenciálními protivníky s klony Su-27/35 a Su-50 plus čínské 5.generace. Citelně chybí letadlo typu F-14 nebo navalizovaného F-22.
2 ) Další významní uživatelé F-35 ho koupili ačkoliv měli zájem o úplně jiná letadla ( Austrálie, Japonsko, Korea, Izrael ) bohužel v současnosti již nedostupná.
F-35 koupili protože nic jiného prostě není na skladě.
To samé platí pro evropské podílníky jako je Holandsko - nemohli nekoupit něco do jehož vývoje investovali značné prostředky ačkoliv je výsledek vývoje značně vzdálen původní idei.
UK je jiný příklad vzhledem ke specifickém provozu na letadlových lodích bez katapultu a v případě mobilizace na upravených kontejnerových lodích ( což je i přes celkový neutěšený stav britského námořnictva dobře promyšlená strategie )
3) F-35 má řadu vlastností, které ČR sama nevyužije bez nadřazeného US stupně informační podpory digitálního bojiště. Bez přístupu do tohoto cloudu , který je bezvýhradně pod palcem USA je F-35 průměrné letadlo. Dovolím si tvrdit že JAS-39E, který v tomtéž cloudu prohrává s F-35 ve většině scénářů je bez této podpory ale se zbraňovým kompletem METEOR zcela srovnatelný s F-35 s AMRAAM.
4) Jas-39E je rovněž přechodové letadlo do nástupu TEMPEST nebo Airbus 5. gen. Je však nákladově mnohem příznivější, politicky svobodnější a min na 120% splňující požadavky AČR.Skrýt celý příspěvekPod tímto příspěvkem by mohla vzniknout zajímavá debata. Bohužel nemám teď čas sám přiložit ruku k dílu. Už první odstavec je "inspirativní". Hezký den
Pod tímto příspěvkem by mohla vzniknout zajímavá debata. Bohužel nemám teď čas sám přiložit ruku k dílu. Už první odstavec je "inspirativní". Hezký den
"Jak se říká každé srovnání trochu kulhá ale v tomto případě" ... se jedná o klasickou snůšku lží a klišé. "4) Jas-39E je rovněž přechodové letadlo do nástupu TEMPEST nebo Airbus ...Zobrazit celý příspěvek
"Jak se říká každé srovnání trochu kulhá ale v tomto případě"
... se jedná o klasickou snůšku lží a klišé.
"4) Jas-39E je rovněž přechodové letadlo do nástupu TEMPEST nebo Airbus 5. gen. Je však nákladově mnohem příznivější, politicky svobodnější a min na 120% splňující požadavky AČR."
Jen, aby ty náklady na drahou F-35 ten Tempest/Airbus nepřestřelil jako u EF vs F-16..
Naštěstí z vývojem evropských řešení jsou tak dobré zkušenosti, že se vyplatí si počkat :)))))Skrýt celý příspěvekPiš k věci a konkrétně ……. jaké lži používám? Vycházím z finančních hodnot v článku…...Aha ...lepší je napsat dvě věty o lži a klišé než argumentovat…. U diskutérů tvého typu mě ...Zobrazit celý příspěvek
Piš k věci a konkrétně ……. jaké lži používám? Vycházím z finančních hodnot v článku…...Aha ...lepší je napsat dvě věty o lži a klišé než argumentovat….
U diskutérů tvého typu mě to nepřekvapuje……...Skrýt celý příspěvek
1) Gripen C/D se určitě nemůže, respektive neměl by provozovat dalších třicet let (startovací rok beru jako 2027). Prakticky od roku 2040 budou srovnatelné s MiG-21MFN před ...Zobrazit celý příspěvek
1) Gripen C/D se určitě nemůže, respektive neměl by provozovat dalších třicet let (startovací rok beru jako 2027). Prakticky od roku 2040 budou srovnatelné s MiG-21MFN před příchodem Gripenu. Vhodné jen pro nahánění dopraváků, jinak k ničemu. Odkoupení Gripen C/D je čistě přechodné řešení před nákupem jiného typu letounu (F-35x, KF-X apod.)
2) Gripen E/F tady bude strašit minimálně do roku 2060, ale spíše do roku 2070. Ale to samé platí i pro nákup jiných letounů jako F-16x, Rafale, Eurofighter, F/A-18E/F apod.
3) nákup letounu F-35 je takovou sázkou na jistotu, že to bude řešení, které bude uplatnitelné po roce 2040. Už jen kvůli rozšíření F-35 v USA.
V každém případě o nákupu nerozhodnou vojáci, ale vnitřní a zahraniční politika. Vnitřní politika půjde zřejmě tou nejlevnější cestou, což bude odkup Gripenů (pokud na ministerstvu obrany a v Saabu nebudou blbí; obé nevylučuji). U zahraniční politiky si nevsázím na nic. Můžeme jít cestou USA, ale taky si budeme muset koupit odpustky v rámci EU (Rafale, Eurofighter, Gripen; pokud si odpustky nekoupíme v rámci jiných zbrojních zakázek)Skrýt celý příspěvekSousta nepravd - cena za gripen není ani náhodou jen těch 1.7miliard ročně, naopak odhad ceny F-35 je přestřelen (používá americké ceny pro ČR) - "Je však nákladově mnohem ...Zobrazit celý příspěvek
Sousta nepravd
- cena za gripen není ani náhodou jen těch 1.7miliard ročně, naopak odhad ceny F-35 je přestřelen (používá americké ceny pro ČR)
- "Je však nákladově mnohem příznivější, politicky svobodnější a min na 120% splňující požadavky Gripen E má pouze omezené schopnosti (oproti 5. gen) vzdušného boje. Požadavek AČR je bránit vzdušný prostor. Tedy tvrdit, že to, co má F-35 oproti Gripenu nevyužijeme, je lež. Ano, jsou schopnosti, které nevyužijeme, ale pořád má hromadu schopností, které využijeme a Gripen je nemá, nebo má v těchto ohledech podstatně horší výkony.
- "ale se zbraňovým kompletem METEOR zcela srovnatelný s F-35 s AMRAAM."
Nesmysl. Je ti úplně jedno, na jakou vzdálenost Ti dostřelí raketa, když protivníka nevidíš. Navíc METEOR je trochu přeceňovaná raketa - oproti AMRAAMu je lepší kinematicky, ale zaostává ve schopnosti seekeru - proto se chce Evropa spojit s japoncema na jeho vylepšení. Navíc - F-35 umí meteory také, a naopak teď máme AMRAAMy ač máme gripeny, takže tady jsi vytvořil klasické falešné dilema.
- "ačkoliv je výsledek vývoje značně vzdálen původní idei."
A v čem konkrétně? Které požadované vývojové specifikace F-35 neplní? To je z Tvé strany čistě výmysl.
atd...Skrýt celý příspěvekTu sa nesmie kritizovat zazračne F-35. Ale to by nebol problem, ono F-35 sa nesmie kritizovat nikde. Bohužial klamat verejnosti je dôležita sučast americkej vojenskej a vnutornej ...Zobrazit celý příspěvek
Tu sa nesmie kritizovat zazračne F-35. Ale to by nebol problem, ono F-35 sa nesmie kritizovat nikde. Bohužial klamat verejnosti je dôležita sučast americkej vojenskej a vnutornej politiky. V USA sa podarila v poslednych 20 rokoch dosiahnut vysoka dôvera a podpora verejnosti voči ozbrojenym silám a akekolvek zle spravy su zakazane.
Nazorne je to vidiet na novych „ The Afghanistan Papers“. Od viťaztva k viťazstvu počas vlady dvoch tak rozdielnych prezidentov ako bol mlady Bush a inteligent Obama. Obaja z ineho socialneho prostredia a z inej strany, ale klamalo sa rovnako. Dnes pri tom "asocialovi" Trumpovi vyjde pravda najavo, ale nikoho to nezaujima, nikto nie je vyšetrovany a vôbec nie zabsnuty a to tam minuli bilion dolarov, zomrelo 2500 vojakov a do USA sa vratilo 20 000 zranenych. Plus zničili Afganistan a zdevastovali tam dve generacie obyvatelov. Klamali sebe a klamali aj nam, spojencom.
Je to obludny spôsob klamania a predstava, že by neklamali prave pri F-35 na ktoru tiež minu bilion dolarov je značne naivna.
Krajina ktora ma lietadla F-22 a F-35 s deklarovanymi schopnostami, predsa nemôže pripustit, aby si Rusi nielen že urobili zo Syrie strelnicu a čvičisko, ale aby ten konflikt vyhrali pre seba., vyhnali odtial USA, poblaznili Turkov a Irak a posilnili Iran a Hizballah a ešte cele to skoordinovali s Izraelom :) Môj osobny nazor je rovnaky ako tvoj. F-35 je nastroj na ukazanie technologickej a vyrobnej nadradenosti ale s pochybnymi schopnostami v realnom konflikte. Proste dalšie klamstvo pre americkeho vlastenca a naivneho spojenca.Skrýt celý příspěvekVyhľadať odbornú pomoc nikdy nie je neskoro šaško.) https://www.dusevnezdravie.sk/... Tie tvoje grcoidne sračky, čo tu píšeš zaujímať ...Zobrazit celý příspěvek
Vyhľadať odbornú pomoc nikdy nie je neskoro šaško.)
https://www.dusevnezdravie.sk/...
Tie tvoje grcoidne sračky, čo tu píšeš zaujímať akurát tak tych 3 nickname, čo tu máš.)))
Si trápny vietor ...Skrýt celý příspěvek"Dort musí být sladký," řekla kočička a nasypala do toho cukr. "A trochu slaný taky," řekl pejsek a dal tam sůl. "A teď tam dáme máslo a zavařeninu," řekla kočička. "Zavařeninu tu ...Zobrazit celý příspěvek
"Dort musí být sladký," řekla kočička a nasypala do toho cukr. "A trochu slaný taky," řekl pejsek a dal tam sůl. "A teď tam dáme máslo a zavařeninu," řekla kočička. "Zavařeninu tu ne, tu já nerad," povídal pejsek, "dáme tam místo zavařeniny syreček, ten já tuze rád." Tak tam dali několik syrečků. "Mně se zdá, že je málo mastný," řekla kočička, "musíme tam dát několik špekových kůží." - "A oříšky, abychom nezapomněli," řekl pejsek a nasypal tam kornout oříšků. "0říšky jsou dobré,'' schválila to kočička, "ale měla by tam jistě také přijít okurka," a dala tam okurku. "A kosti," Svolal pejsek, "musíme tam přece dát nějaké kosti!
Asi tak mi připadá, že "vaříš" své příspěvky.....Skrýt celý příspěvekŽiadny Čapek. Napisal som, že si myslím, že o vlastnostiach F-35 sa klame. Dokazal som ti cez Afganistan, že v USA sa vo vojenstve klame dlhodobo a na najvyššich miestach. To je ...Zobrazit celý příspěvek
Žiadny Čapek. Napisal som, že si myslím, že o vlastnostiach F-35 sa klame. Dokazal som ti cez Afganistan, že v USA sa vo vojenstve klame dlhodobo a na najvyššich miestach. To je nazor Američanov nie môj. Ak chceš môžem ti sem ohladom americkeho klamania ešte pripisat celosvetovy nazor atomovky a travidla irackeho diktatora. :)
Podla informacii maju dnes Američania niekolko stoviek operačne schopnych F-35. Ked zistuješ bojove použitie, tak Američania dva tri pripady priti Talibanu a Isilakom, kde nie je treba lietadlo schopnostami F-35 a Izrael nejaku zahadnu misiu voči Iranu bez bližších informacii.
No ja mat stovky takych lietadiel, pošlem Rusov zo Syrie peši domov a nie že budem s nimi koordinovat letovu prevadzku, aby sa nam tryskače nezrazili.
Takže skus mi na to odpovedat.Skrýt celý příspěvekZaprve jsi tam splácal páté přes deváté, zadruhé lžeš, jak když tiskne: takovou otevřenost o problémech letadla, jaká je k dispozici v DOT reportech, nevidíš u žádného jiného ...Zobrazit celý příspěvek
Zaprve jsi tam splácal páté přes deváté, zadruhé lžeš, jak když tiskne: takovou otevřenost o problémech letadla, jaká je k dispozici v DOT reportech, nevidíš u žádného jiného západního typu. O ruských letadlech (kde jsou schopni poslat refrubrished letadla a vydávat je za nová) nemluvím už vůbec.Skrýt celý příspěvek
V USA je svoboda slova a proto je možno kritizovat cokoliv. Nevidím důvod, proč by se měla USA utkat s Ruskem, ať již v Sýrii nebo jinde. USA neútočí na Rusko, Rusko neútočí na ...Zobrazit celý příspěvek
V USA je svoboda slova a proto je možno kritizovat cokoliv.
Nevidím důvod, proč by se měla USA utkat s Ruskem, ať již v Sýrii nebo jinde. USA neútočí na Rusko, Rusko neútočí na USA a obojí je dobře. Bez ohledu na to, kdo má jaká letadla. Nehledě na fakt, že USA nemají v Sýrii žádné zájmy, kdežto Rusko tam má základnu a tradiční strategické spojenectví.Skrýt celý příspěvekGlobe, sloboda slova. To ale nie je o slobode slova. Existuju slavne noviny Boston Globe. Maju stranku Big Picture. Užasna stranka plna perfektnych fotiek. ...Zobrazit celý příspěvek
Globe, sloboda slova. To ale nie je o slobode slova.
Existuju slavne noviny Boston Globe. Maju stranku Big Picture. Užasna stranka plna perfektnych fotiek. https://www3.bostonglobe.com/n... Ked začal Afganistan a Irak zverejnovali tam fotky z oboch konfliktov. Aj tie "drasticke", ale musel si sa preklikat, že to naozaj cheš vidiet. Videl si mrtvych Talibancov aj americke vdovy s detmi a so zloženou vlajkou od generala v rukach na cintorine. Už roky tie fotky neuverejnuju a pristup do archivu neexistuje. Vieš prečo? Vyrušuje to verejnost a oslabuje vlastenectvo. Poučili sa z Vietnamu.
Vieš nielen v americkej, ale aj v naších demokraciach, sice mas slobodu slova, ale nemaš nespochybnitelne pravo dostavat od štatu a armady pravdive informacie.Skrýt celý příspěvek
palo: 1) Psal jsi: ", ono F-35 sa nesmie kritizovat nikde. " Teď uhejbáš k podstatně slabšímu a vpodstatě neověřitelnému tvrzení o "kritice schopností" 2) Máš pocit, že je např. ...Zobrazit celý příspěvek
palo:
1) Psal jsi: ", ono F-35 sa nesmie kritizovat nikde. " Teď uhejbáš k podstatně slabšímu a vpodstatě neověřitelnému tvrzení o "kritice schopností"
2) Máš pocit, že je např. stránka a (rádoby)tinktank Ausiapower v USA zakázaný? Omezují ho nějak? Lžeš i o té kritice schopností, je jí celý internet.Skrýt celý příspěvek
US NAVY neprovozuje a nebude provozovat stroje F-15 Eagle, protože jen sama konstrukce není vhodná pro provoz z paluby letadlových lodí. Přestavět letoun pro provoz na palubách ...Zobrazit celý příspěvek
US NAVY neprovozuje a nebude provozovat stroje F-15 Eagle, protože jen sama konstrukce není vhodná pro provoz z paluby letadlových lodí. Přestavět letoun pro provoz na palubách letadlových lodí není vůbec snadné a musí se zasáhnout do konstrukce. Chápu, že myšlen byl (doufám) F/A - 18 Hornet, respektive jeho modernizovaná varianta Super Hornet. Musím Vás zklamat, protože na světě neexistuje srovnatelný letoun. Hornet už od verze YF-17 (po srovnávacích zkouškách zachránilo Hornet právě námořnictvo, ačkoliv se musel přeprojektovat) nemá z nabídky palubních strojů konkurenci a bude sloužit dalších 30 let.
Moderní palubní letoun 5.5 generace se označuje jako projekt F/A-XX. Projekt Boeing F/A-XX nabírá zpoždění z důvodu nedostatku technologií potřebných k vývoji a výrobě požadovaných materiálů a samozřejmě nové generace motorů, které neexistují ani ve fázi prototypů. S vývojem jsou neustále problémy, nejen v neexistujících materiálech, ale také rozměrech a hmotnostních limitech, přičemž se neustále mění požadavky na dolet stroje, což je problém, protože letoun musí být lehký a kompaktních rozměrů (tzn kompatibilní s třídou Nimitz i Ford), do kterých je potřeba nacpat co největší palivové nádrže a objemnou elektroniku, která vyžaduje nejen chlazení, ale také vedení a zálohy. Nemluvě o zbraňových šachtách. Dále zbraňové systémy a vysokou nosnost. A co je nejhorší, drak letounu musí vydržet 20 000 cyklů přistání a vzletů (samozřejmě s opravami). Robustní stroj vhodný pro intenzivní bojové nasazení jak v pilotované, tak i nepilotované verzi. Striktně se vyžaduje v rámci požadavků US NAVY výhradně dvoumotorová verze s jedním motorem v odolných pouzdrech s výměnou do 30 minut. Od požadavků "pravé" 6. generace se muselo ustoupit i v oblasti senzorového potahu (potah protkaný senzory a anténními soustavami tvořící jeden velký celek), nevyžadují se ani proměnlivá (laicky nazývána morfující) křídla, které zlevní stroj. Vývojový model z roku 2009 se měnil v letech 2013, kdy bylo rozhodnuto o vyloučení proměnlivé aerodynamiky a začalo se pracovat s kachními křídly a konfigurace slotů/klapek (část know-how vztlakové mechanizace vyvíjení s projektem TX bude použita pro F/A-XX). V roce 2018 došlo k dalším změnám a přidal se požadavek na odolnost stroje a schopnost přežití (např.: pouzdra motorů) a v roce 2019 přišel požadavek na další snížení hmotnosti a redukci konstrukce draku pro větší dolet a startování s vyšší hmotností (více munice i paliva při startu snižují potřebný čas a objem tankování za letu).Skrýt celý příspěvekNepíšu o F-15 Eagle ale o F-14 Tomcat což byl nosný typ US Navy po celá 80. léta což si musíš pamatovat. Bez náhrady vyřazen s tím, že jeho úkoly ( a rovněž za vyřazený A-6 ...Zobrazit celý příspěvek
Nepíšu o F-15 Eagle ale o F-14 Tomcat což byl nosný typ US Navy po celá 80. léta což si musíš pamatovat. Bez náhrady vyřazen s tím, že jeho úkoly ( a rovněž za vyřazený A-6 Intruder a zastavený A-12 Avenger II) zastane F-18 E/F což je klon F/A-18A vyvinutého jako víceúčelový a levný doplněk práve F-14 na palubách LL.Skrýt celý příspěvek
strikehawk /Obzvláště US NAVY tlačí značně na pilu , protože mix z F-15E/F a F-35 velmi postrádá schopnost vybojování vzdušné nadvlády/ Nevím co jste myslel, ale napsal jste tohle. ...Zobrazit celý příspěvek
strikehawk
/Obzvláště US NAVY tlačí značně na pilu , protože mix z F-15E/F a F-35 velmi postrádá schopnost vybojování vzdušné nadvlády/
Nevím co jste myslel, ale napsal jste tohle. Na to balm zcela jistě reagoval. Mimochodem F/A-18E byl vyvinut právě jako náhrada F-14 což plní víc než dobře.Skrýt celý příspěvekJo OK mate pravdu. Jasné ze se jednalo o F-18E. .... překlep. Díky za upozornění. Co se tyče náhrady F-14 tak tuto roli neplní zcela, proste nemůže a to kvůli podstatně menšímu ...Zobrazit celý příspěvek
Jo OK mate pravdu. Jasné ze se jednalo o F-18E. .... překlep. Díky za upozornění.
Co se tyče náhrady F-14 tak tuto roli neplní zcela, proste nemůže a to kvůli podstatně menšímu operačnímu doletu a absenci dálkových střel AIM-54 pro boj proti Tu-22M3 s CH-22Skrýt celý příspěvek
Bohužel se mýlíte. F-14 Tomcat byl vyvinutý jako záchytný a přepadový stíhač, schopný ničit vzdušné cíle na velkou vzdálenost řízenými střelami AIM-54 Phoenix a udržet vzdušné ...Zobrazit celý příspěvek
Bohužel se mýlíte. F-14 Tomcat byl vyvinutý jako záchytný a přepadový stíhač, schopný ničit vzdušné cíle na velkou vzdálenost řízenými střelami AIM-54 Phoenix a udržet vzdušné nosiče těžkých střel a bomb mimo hru. Zkrátka a dobře šlo o stroj, který pokrýval obrovský prostor od operačního svazu. To byl prvořadý úkol, nikoliv vzdušný boj na střední nebo blízké vzdálenosti. Samozřejmě mel vybavení i pro blízký boj, ale v letových charakteristikách neoslňoval. Dalším problémem byla cena a velice složitá údržba i vzhledem ke konstrukčním charakteristikám omezené možnosti manévrování.
Při srovnání s F-15 Eagle jde o podstatně méně kvalitní stoj pro vybojování a udržení vzdušné nadvlády. Představa, že vše jde sestřelit na velkou vzdálenost se míjí s účinkem, protože ještě v Iráku byli problémy s indentifikací strojů, kdy docházelo k častým omylům a F-15 nesměli střílet (to se stávalo velmi často, kdy AWACS i letky vzdušného doprovodu identifikovali MIG-29 jako nepřátelský a následně jej zaměnili za vlastní stroj. Doporučení pro piloty F-15C Eagle chránící útočné formace, tankery i AWACS bylo nepouštět se do blízkého manévrového souboje s MIG 29. Iráčané měli dobře vyvinutou taktiku speciálně proti F-15). Často se stávalo, že stroje MIG 29 byli zaměřené na vzdálenost 60 km, ale piloti nesměli střílet a museli čekat na potvrzení identifikace. Stroje se k sobě přibližovali velice rychle a často byla identifikace provedena až na velmi malou vzdálenost např.: 12km (což je hodně blízko), nebo na vizuální vzdálenost a to v podstatě znamenalo přijmout manévrový boj. Jenže stroj pro vybojování vzdušné nadvlády, jak se snažíte opakovat, musí umět zalétat i náročné manévry a to je v případě F-14 Tomcat zhola nemožné. Ačkoliv F-15 nebyla stavěna přímo pro manévrový boj (tím nechci říci, že by neuměla), dokázala v situacích s problémovou identifikací zalétat manévry s přetížením 12G a její poloměr zatáčky při vysoké bojové rychlosti (800 - 900km/h) činí necelý kilometr. Tomcat by se v takové situaci rozpadl. Kdyby místo F-15C Eagle hlídkovala při oněch zdokumentovaných sestřelech (dobře, dva stroje MIG29 se rozmázli o zem) F-14 Tomcat, stoje MIG29 by je sestřeli bez větších problémů.
Náznaky o plánovaném vyřazení přicházeli ještě před rokem 1985, tedy už po přechodu z velice nespolehlivých motorů na F 110-GE-400. I přes snahy o modernizace, pokrok i měnící se bojiště nešlo zastavit. Každý pokus o uplatnění se jako víceúčelový stroj vždy končil nedostatky a vysokými náklady. K vyřazení nedošlo náhle, ale postupnou evolucí a všechny úkoly splní provozně mnohem levnější F-18 Hornet. Mnohdy o dost lépe než Holywoodem glorifikovaný F-14 Tomcat/Bombcat. Tak to prostě bylo, je a bude, ovšem nikdo "ikonický" F-14 nezatracuje. Prostě se nehodil a vznikl v jiné době a za jiným účelem.Skrýt celý příspěvekZklamu vás ale bohužel se nemýlím. Jistě ze v polovině 90. let byl již F-14 zastaralým strojem ovšem náhrada v podobě F-18E není plnohodnotná. Především chybí schopnost zachytavat ...Zobrazit celý příspěvek
Zklamu vás ale bohužel se nemýlím. Jistě ze v polovině 90. let byl již F-14 zastaralým strojem ovšem náhrada v podobě F-18E není plnohodnotná. Především chybí schopnost zachytavat na velkou vzdálenost jedno z malá opravdu smrtelných nebezpečí pro LL ve formě Tu-22M3 (M4) s Ch-22 nyní s Ch-32 (M5-6)
NATF proste chybí a bude chybět dokud nepřijde nový F/A-XXSkrýt celý příspěvekI kdyby ten úder provedly za plného nasazení strojů co dnes dokáží udržet v provozu, jaké by byli škody? (1-2 LL? vs rozpoutání světové války) Potopení LL světovou válku opravdu ...Zobrazit celý příspěvek
I kdyby ten úder provedly za plného nasazení strojů co dnes dokáží udržet v provozu, jaké by byli škody? (1-2 LL? vs rozpoutání světové války)
Potopení LL světovou válku opravdu nevyhrává.Skrýt celý příspěvek
Líbí se mi až takřka akademické pojetí této debaty. Máme jenom hodně mlhavou představu o cenách které se podaří vyjednat jak za F-35, tak za gripeny a za jejich následný provoz. ...Zobrazit celý příspěvek
Líbí se mi až takřka akademické pojetí této debaty. Máme jenom hodně mlhavou představu o cenách které se podaří vyjednat jak za F-35, tak za gripeny a za jejich následný provoz. Bohužel už vůbec nikdo neví jak bude vypadat rozpočet MO za 5 let, ale spousta lidí píše Špidlovo "zdroje jsou".
Samozřejmě pokud opomeneme cenu, tak vzhledem k velikosti naší armády (a o moc větší nebude, protože nejsou lidi) je logické nakupovat to nejlepší a kvalitou dohnat kvantitu.
Jenže ono nejde opomenout cenu a kdyby to vycházelo tak, že by jsme sice měli F-35, ale v Jincích by stále prováděli nekromancii na Danách a Strakonice by s velkou parádou jednou ročně jeli na Balt vyfotit se u moře s KUBem, tak to si myslím že by jsme ty špičkový stíhačky asi měli oplakat a smířit se tím, že naše letectvo nebude lítat na nejlepších strojích. Samozřejmě netvrdím, že když si pořídíme F-35tky tak na zbytek armády nebudou peníze a když si pořídíme, nebo pronajmeme Gripeny, tak bude zbytek armády snový, ale je potřeba aby ten, kdo to bude vybírat si udělal co možná nejlepší výhled do budoucna (tak jak to politické otočky dovolí) a přistoupil k tomu s rozmyslem....Skrýt celý příspěvekTenhle názor není v diskuzi ojedinělí. Potom je tu ale ten skutečný stav armády, i přesto že jsme si vybrali levnější Gripen(2003-2019). "Jincích by stále prováděli nekromancii ...Zobrazit celý příspěvek
Tenhle názor není v diskuzi ojedinělí.
Potom je tu ale ten skutečný stav armády, i přesto že jsme si vybrali levnější Gripen(2003-2019).
"Jincích by stále prováděli nekromancii na Danách a Strakonice by s velkou parádou jednou ročně jeli na Balt vyfotit se u moře s KUBem"Skrýt celý příspěvekNo my jsme si vybrali levnější Gripen, ale zaplatili za něj málem jak za F-22.... Taková česká "simly clever" cesta.
No my jsme si vybrali levnější Gripen, ale zaplatili za něj málem jak za F-22.... Taková česká "simly clever" cesta.
Zdroj který by porovnával celkové náklady na pronájem Gripenů s provozem F-22? Fakt by mě to zajímalo....
Zdroj který by porovnával celkové náklady na pronájem Gripenů s provozem F-22? Fakt by mě to zajímalo....
Ano, to je pravda, ale tím spíš se jeví pořizování ještě dražších strojů jako nesmysl ne?
Ano, to je pravda, ale tím spíš se jeví pořizování ještě dražších strojů jako nesmysl ne?
a) koupím levná letadla z omezenými schopnostmi. Armáda neuvidí ušetřené prostředky, na nákup další techniky co by vyvážil nedostatky letadel. b) koupíme dražší letadla (nikdo to ...Zobrazit celý příspěvek
a) koupím levná letadla z omezenými schopnostmi. Armáda neuvidí ušetřené prostředky, na nákup další techniky co by vyvážil nedostatky letadel.
b) koupíme dražší letadla (nikdo to nikdy nepopíral), ale za to schopnosti přijdou už s nimi. Akvizice bude na 30-40.let, Mo bude moci svoje síly upnou na další projekty a neřešit stále co dál z letectvem. Senzorová vybavenost by měla CR umožnit vylepšit obranou strategii proti modernímu útočníkovy. Zvýšit tlak na politiky.Skrýt celý příspěvekAle armáda nepotřebuje za každou cenu schopnosti F-35 aby muslea ke Gripenům dokupovat další věci, aby se na ty schopnosti dostala (některý si ani nejde "přikoupit"). Armáda pokud ...Zobrazit celý příspěvek
Ale armáda nepotřebuje za každou cenu schopnosti F-35 aby muslea ke Gripenům dokupovat další věci, aby se na ty schopnosti dostala (některý si ani nejde "přikoupit"). Armáda pokud koupí třeba ty gripeny s tím, že jí stačí, tak bude taky svý síly moc upřít na další projekty...
A nakonec armáda nepotřebuje vylepšit svojí obrannou strategii, protože obrannou strategii nedělá armáda ale politické zadání. Armáda by úplně stačilo aby plnila tu stávající k čemuž je ještě dlouhá cesta....Skrýt celý příspěvek
Dovolím si nesouhlasit. Prvotní otázka přece zní, zdali jsou a budou tyto letouny schopny obstát v možném válečném konfliktu. Kupovat něco, co nepřítel dokáže relativně snadno ...Zobrazit celý příspěvek
Dovolím si nesouhlasit. Prvotní otázka přece zní, zdali jsou a budou tyto letouny schopny obstát v možném válečném konfliktu. Kupovat něco, co nepřítel dokáže relativně snadno zlikvidovat nemá smysl, to je vyhazování peněz.Skrýt celý příspěvek
Takže zrušíme veškerou bojovou techniku v armádě, kromě té, která bude nejlepší na světě? Protože to samé se dá říct o vrtulnících, tancích, BVP, KOT, LOV, PVO, dělostřelectvu no ...Zobrazit celý příspěvek
Takže zrušíme veškerou bojovou techniku v armádě, kromě té, která bude nejlepší na světě? Protože to samé se dá říct o vrtulnících, tancích, BVP, KOT, LOV, PVO, dělostřelectvu no vlastně úplně o všem....
Naštěstí jsme součástí NATO a věřím že se najdou i úkoly, kde si i Gripen povede stejně dobře jako F-35 a na takový ty nejtěžší úkoly jako první sled vybojování vzdušný převahy, nebo ničení S-400 holt poletí někdo jiný....Skrýt celý příspěvekMalý stát musí kvantitu nahrazovat špičkovou kvalitou. Podívejte se na Izrael.
Malý stát musí kvantitu nahrazovat špičkovou kvalitou. Podívejte se na Izrael.
Zase ten Izrael... Izrael je tak svébytný stát, že se nedá přirovnávat k ničemu a není možné si ho brát v případě armády jako vzor. Utrácejí za armádu šílené prachy ne proto, že ...Zobrazit celý příspěvek
Zase ten Izrael... Izrael je tak svébytný stát, že se nedá přirovnávat k ničemu a není možné si ho brát v případě armády jako vzor. Utrácejí za armádu šílené prachy ne proto, že chtějí, ale proto, že musí. Když chtějí zničit PVO, tak potřebují pořádný letoun. Když chtějí likvidovat nepřátelské balistické střely, tak musí utratit nehorázné prachy za účinnou a početnou moderní PVO. CO víc, tyhle hračky skutečně naostro využijí několikrát za rok a ne jako my = teoreticky nikdy. Navíc mají podporu USA.Skrýt celý příspěvek
BBuď můžeme koupit kvalitní techniku, nebo každých 10. let dál křísit sovětskou techniku a vykládat o zastaralosti armády... Ale o efektivitě takto vynaložených se mi při pohledu ...Zobrazit celý příspěvek
BBuď můžeme koupit kvalitní techniku, nebo každých 10. let dál křísit sovětskou techniku a vykládat o zastaralosti armády... Ale o efektivitě takto vynaložených se mi při pohledu na současný stav armády chce trošku pochybovat.Skrýt celý příspěvek
To je demagogie. Když už něco máme, tak to nevyhodíme, ale pokud kupuju něco nového, pak to nejlepší, co je, abych to mohl skutečně použít a vydrželo mi to dlouho. Nejsme Rusko, ...Zobrazit celý příspěvek
To je demagogie. Když už něco máme, tak to nevyhodíme, ale pokud kupuju něco nového, pak to nejlepší, co je, abych to mohl skutečně použít a vydrželo mi to dlouho.
Nejsme Rusko, které používá taktiku "nas mnogo".Skrýt celý příspěvek
Bohužel ne, protože první otázka se musí zabývat scénářem (scénáři) případného konfliktu(ů) na který se armáda musí připravit a od toho se odvozují potřebné prostředky, které budou ...Zobrazit celý příspěvek
Bohužel ne, protože první otázka se musí zabývat scénářem (scénáři) případného konfliktu(ů) na který se armáda musí připravit a od toho se odvozují potřebné prostředky, které budou potřeba.
Bude-li armáda čelit např.: Turecku, potom bude samozřejmě potřebovat špičkové zbraňové systémy. Budeme-li čelit masovému útoku tanků z Ruska, budeme potřebovat protitankové zbraně a pokud se máme ubránit proti nájezdům z přemožených chalífátů vytvořených z trosek Německa a Francie, bude potřeba hodně napalmu.Skrýt celý příspěvekVzhledem k tomu, jak dlouho trvá pořízení techniky a jak je drahá je nutné připravovat se na nejsilnějšího možného soupeře. Ne na nejslabšího.
Vzhledem k tomu, jak dlouho trvá pořízení techniky a jak je drahá je nutné připravovat se na nejsilnějšího možného soupeře. Ne na nejslabšího.
A co přesně pro ČR znamená nejsilnější soupeř? Představa 500 milionů invazních vypatlaných krys s výkonnou reprodukcí a vymýváním mozků ... neodvažoval bych se označovat za ...Zobrazit celý příspěvek
A co přesně pro ČR znamená nejsilnější soupeř?
Představa 500 milionů invazních vypatlaných krys s výkonnou reprodukcí a vymýváním mozků ... neodvažoval bych se označovat za nejslabší.Skrýt celý příspěvek
ono se tu dost často zapomíná, že Gripeny díky lízačce létali politikům navzdory. Jinak by byla letuschopnost a bojeschopnost nadzvukového letectva na nižší úrovni. Asi tak na ...Zobrazit celý příspěvek
ono se tu dost často zapomíná, že Gripeny díky lízačce létali politikům navzdory. Jinak by byla letuschopnost a bojeschopnost nadzvukového letectva na nižší úrovni. Asi tak na úrovni Typhoonů v Luftwaffe.Skrýt celý příspěvek
JirkaM: rozumiem tomu správne a v Aere chcú robiť UAV? A snažia sa niečo udať Estónsku, či iným Baltickym krajinám? Celkom by som tomu rozumel s ohľadom na cenu a aj českú ...Zobrazit celý příspěvek
JirkaM: rozumiem tomu správne a v Aere chcú robiť UAV? A snažia sa niečo udať Estónsku, či iným Baltickym krajinám? Celkom by som tomu rozumel s ohľadom na cenu a aj českú angažovanosť. Áno, všimol som si jedno nové balticke (lotyske? litovske? estónske?) meno na sedadle test pilota L39NG... Asi niekto z Baltic bees...Skrýt celý příspěvek
Aero se teď modlí, aby se začalo prodávat L-39NG nebo celý ten projekt toho letadla, do kterého finančně vykrvácela a ke kterému se upnula stáhne firmu ke dnu. Ti určitě nebudou ...Zobrazit celý příspěvek
Aero se teď modlí, aby se začalo prodávat L-39NG nebo celý ten projekt toho letadla, do kterého finančně vykrvácela a ke kterému se upnula stáhne firmu ke dnu. Ti určitě nebudou pracovat na něčem jiné podobně složitém.Skrýt celý příspěvek
Malé zemi jako jsme my by stačila Aera. Mohlo by jich být mnohem víc než F-35, měli bychom je pod kontrolou a šlo by je v případě potřeby vyměnit daleko dříve než za několik ...Zobrazit celý příspěvek
Malé zemi jako jsme my by stačila Aera. Mohlo by jich být mnohem víc než F-35, měli bychom je pod kontrolou a šlo by je v případě potřeby vyměnit daleko dříve než za několik desítek let.
Poslat peníze do zámoří a doufat že nám v případě většího konfliktu američané ta letadla dodají a budou dodávat náhradní díly není zrovna chytré.
Krom toho, jakmile ta letadla koupíme, Amíci nám je nedovolí prodat.
Ony ty uplacené Gripeny nakonec nejsou tak špatné, jen se mi nelíbí, že posíláme peníze do arogantního Švédistánu.Skrýt celý příspěvekA air policing vám po vzdaní sa nadzvukového letectva budú robiť Poliaci alebo Nemci?
A air policing vám po vzdaní sa nadzvukového letectva budú robiť Poliaci alebo Nemci?
Ono je nesrovnatelně lepší Aero ve vzduchu než F-35 na zemi. F-35 vyžadují obrovské množství údržby, zatímco nenáročná Aera je daleko snazší udržovat. Za cenu pár F-35 můžeme ...Zobrazit celý příspěvek
Ono je nesrovnatelně lepší Aero ve vzduchu než F-35 na zemi.
F-35 vyžadují obrovské množství údržby, zatímco nenáročná Aera je daleko snazší udržovat.
Za cenu pár F-35 můžeme mít mnoho desítek levnějších a univerzálnějších letadel na několika základnách.
A jestli Estoncům naše Aera nebudou na air policing dost dobrá, navrhuju jim je nenutit. Ať si koupí svoje F-35, když o ně tak stojí.Skrýt celý příspěvekŽádné letadlo z produkce Aera se na air policing nehodí. Takže je k tomuto účelu Estonci zcela jistě pořizovat nebudou.
Žádné letadlo z produkce Aera se na air policing nehodí. Takže je k tomuto účelu Estonci zcela jistě pořizovat nebudou.
JirkaM Mě by pořád zajímalo co je pod tím krycím jménem Aero vlastně skrývá za letadlo. Možná až jednou dolétají jejich L-39 tak pořídí L-39NG, ovšem to s air policingem nijak ...Zobrazit celý příspěvek
JirkaM
Mě by pořád zajímalo co je pod tím krycím jménem Aero vlastně skrývá za letadlo.
Možná až jednou dolétají jejich L-39 tak pořídí L-39NG, ovšem to s air policingem nijak nesouvisí.Skrýt celý příspěvek
Jak může být letadlo, co umí zlomek toho, co konkurence, "univerzálnější"?
Jak může být letadlo, co umí zlomek toho, co konkurence, "univerzálnější"?
Umí F-35 střílet kanónem na kolonu náklaďáků nepřítele po tom co po 10 dnech válčení došly řízené rakety? Umí vzlétnout z letiště aeroklubu, které nepřítel zapoměl vybombardovat? ...Zobrazit celý příspěvek
Umí F-35 střílet kanónem na kolonu náklaďáků nepřítele po tom co po 10 dnech válčení došly řízené rakety?
Umí vzlétnout z letiště aeroklubu, které nepřítel zapoměl vybombardovat?
Umí fungovat v situaci, kdy se na nás USA rozlobí třeba proto, že vítáme málo migrantů?Skrýt celý příspěvek
řeknu ti sladké tajemství.. na air policing nejsou Aera dobrá ani nám, na tož Estoncům. Aera na air policing nemají výkon.
řeknu ti sladké tajemství.. na air policing nejsou Aera dobrá ani nám, na tož Estoncům. Aera na air policing nemají výkon.
Na air policing je důležité, aby letadlo mělo radar, protiletadlové rakety a aby bylo ve vzduchu. Gripen je super, ale je pro nás tak drahý, že většinu času je někde v hangáru. ...Zobrazit celý příspěvek
Na air policing je důležité, aby letadlo mělo radar, protiletadlové rakety a aby bylo ve vzduchu. Gripen je super, ale je pro nás tak drahý, že většinu času je někde v hangáru. F-35 je v tomhle asi 10x horší než Gripen a 50x horší než Aero.Skrýt celý příspěvek
JirkaM /Na air policing je důležité, aby letadlo mělo radar, protiletadlové rakety a aby bylo ve vzduchu/ Také je důležité, když už je v tom vzduchu, dohonit letadlo které se od ...Zobrazit celý příspěvek
JirkaM
/Na air policing je důležité, aby letadlo mělo radar, protiletadlové rakety a aby bylo ve vzduchu/
Také je důležité, když už je v tom vzduchu, dohonit letadlo které se od něj vzdaluje.
/Gripen je super, ale je pro nás tak drahý, že většinu času je někde v hangáru./
Expert promluvil.Skrýt celý příspěvek
Co je to za strašnou snůšku blábolů. Tím Aerem které by nám údajně stačilo je myšleno co? L-39NG nebo L-159? Protože ani jedno nám zvela určitě stačit nebude.
Co je to za strašnou snůšku blábolů. Tím Aerem které by nám údajně stačilo je myšleno co? L-39NG nebo L-159? Protože ani jedno nám zvela určitě stačit nebude.
Asi počítal z držením leteckých hlídek. To vychází 8 760h na hlídkové zóně + lety na letiště na jeden stroj. To asi byla ta úspornější varianta.
Asi počítal z držením leteckých hlídek. To vychází 8 760h na hlídkové zóně + lety na letiště na jeden stroj. To asi byla ta úspornější varianta.
vždycky jak někdo napíše, že Aero dělá stíhačky nebo že nám stačí, tak už dál nečtu. To je podobný nesmysl jako napsat, že záchranná služba nepotřebuje upravená dodávková auta, že ...Zobrazit celý příspěvek
vždycky jak někdo napíše, že Aero dělá stíhačky nebo že nám stačí, tak už dál nečtu. To je podobný nesmysl jako napsat, že záchranná služba nepotřebuje upravená dodávková auta, že jim stačí Škoda Citigo. Jediné v čem Aero konkurovalo stíhačkám byla cena, protože L-159 jen za pořízení stály asi 50mld. Kč. Sice šlo o 72ks, ale kromě dvou letek se zbytek prakticky rozdal. Za tu cenu by zde byla letka, možná dvě, Gripenů ve vlastnictví.Skrýt celý příspěvek
Jeden chytrák koupil záchrané službě kamión, který se od té doby používá jen na silvestra, a to jen preventivně. Stálo to strašné peníze a je to k ničemu. Obyčejné dodávky za pár ...Zobrazit celý příspěvek
Jeden chytrák koupil záchrané službě kamión, který se od té doby používá jen na silvestra, a to jen preventivně. Stálo to strašné peníze a je to k ničemu.
Obyčejné dodávky za pár korun, nad kterými byste ohrnoval nos udělají všechnu skutečnou práci.
Ty L-159 nebylo potřeba rozdávat, ale jak už dnes víme z toho videa s Kavanem, politici chtěli krást a tak jsme museli pronajmout Gripeny.Skrýt celý příspěvek
Gééénius volali odborníci na JirkuM... Je to génius... Ale teď vážně... Až jednou budou L159 nebo L39NG honit po obloze dopraváky při airpolicingu... Tak hasiči začnou jezdit s ...Zobrazit celý příspěvek
Gééénius volali odborníci na JirkuM... Je to génius...
Ale teď vážně... Až jednou budou L159 nebo L39NG honit po obloze dopraváky při airpolicingu... Tak hasiči začnou jezdit s Automobilovými žebříky na požáry sklepů :DSkrýt celý příspěvekIronicky reaguju na ten váš blaf co jste tady hodil... Že by nám, jako malému státu, měly stačit Aera... Základní úklo stíhacího letectva, tedy přesněji jeden ze základních úkolů ...Zobrazit celý příspěvek
Ironicky reaguju na ten váš blaf co jste tady hodil... Že by nám, jako malému státu, měly stačit Aera... Základní úklo stíhacího letectva, tedy přesněji jeden ze základních úkolů je airpolicing. Jak jsem psal já, jde v době míru v naších podmínkách uprostřed relativně bezpečné evropy k honění dopraváků bez spojení... Můžete mi popsat jak by takový alphascramble s Aerem probihal? Nebo si snad myslíte, že některému z okolních států za tuto službu máme platit??!Skrýt celý příspěvek
Potřebuje AČR stíhací bombardér či co to ta F-35 vlastně je? Aktuálně neumíme využít ani potenciál současných C/D protože jich je málo, nemají ani pořádné množství výzbroje aby ...Zobrazit celý příspěvek
Potřebuje AČR stíhací bombardér či co to ta F-35 vlastně je?
Aktuálně neumíme využít ani potenciál současných C/D protože jich je málo, nemají ani pořádné množství výzbroje aby se mohlo cvičit s ostrou. Mám Gripen rád, ale tak si říkám, jestli je nám krom ceny v budoucnu k něčemu stroj od neutrální země (dost možná budeme jediný spojenec v NATO s tímto typem, záleží jak Maďaři).
Zamyslel bych se tedy nad opcí a následným odkupem C/D s tím, že bychom se slavně mohli zapojit do projektů jako je třeba Tempest (průmysl by z toho asi něco měl) a v roce 2040 začít obměňovat.Skrýt celý příspěvekKaždý dnešní stíhač je defakto stíhací bombardér. To, v čem F-35 převyšuje 4. gen nejvíce, jsou paradoxně(?) právě stíhací schopnosti, ničit i poměrně vyspělou PVO (tedy ...Zobrazit celý příspěvek
Každý dnešní stíhač je defakto stíhací bombardér. To, v čem F-35 převyšuje 4. gen nejvíce, jsou paradoxně(?) právě stíhací schopnosti, ničit i poměrně vyspělou PVO (tedy "bombardování") zvládnou poměrně dobře i 4. gen stroje, jak ukazuje Izrael v Sýrii.Skrýt celý příspěvek
Nesouhlasím. To je právě to co hodně lidí plete. Izrael využívá satelitních snímků, nekompaktnosti a velmi řídkého rozmístění PVO, je to několik let válkou trpící a zdevastovaný ...Zobrazit celý příspěvek
Nesouhlasím. To je právě to co hodně lidí plete. Izrael využívá satelitních snímků, nekompaktnosti a velmi řídkého rozmístění PVO, je to několik let válkou trpící a zdevastovaný stát a mám si sednout na zadek že Izrael zplundruje syrskou ne zrovna kvalitně vycvičenou PVO? To o strojích nic nevypovida. Samotná PVO nezmůže nikdy nic vždy ji musí doplňovat letectvo a to Sýrie nemá. Pro ověření bojových vlastnosti F35 musí být také nasazená proti kvalitnímu soupeři, to je jako tank poslat proti krovakum.Skrýt celý příspěvek
Tak že by třeba kolem Damašku byla PVO rozmístěna řídce, tak to podle ohňostrojů, které Asad vždy po útoku pustí, rozhodně nevypadá. A je to sice válkou trpící stát, ale PVO dostal ...Zobrazit celý příspěvek
Tak že by třeba kolem Damašku byla PVO rozmístěna řídce, tak to podle ohňostrojů, které Asad vždy po útoku pustí, rozhodně nevypadá. A je to sice válkou trpící stát, ale PVO dostal nedávno z Ruska novou a nijak to nepomohlo.
"Samotná PVO nezmůže nikdy nic vždy ji musí doplňovat letectvo a to Sýrie nemá"
Jasně, že pro PVO je klíčové letectvo. Ale to jen potvrzuje to, co tvrdím - že kvalitní stíhací bombardér je dneska především kvalitní stíhač. Že klíčovou schopností je vypořádat se s letadly, protože s PVO bez letadel se následně vypořádá "každé letadlo", protože přesně jak tvrdíš, samotná PVO nezmůže nikdy nic...
"Pro ověření bojových vlastnosti F35 musí být také nasazená proti kvalitnímu soupeři,"
A to na red flagu jako nebyla?Skrýt celý příspěvek
PANTHER v AČR Je zaujímavé čítať diskusiu na tuto prestížnu tému, tie názory sú opodstatnene, teda až na paľové tanky a mokré sny o vojne s ruskom pre jedného opkupacia pre ...Zobrazit celý příspěvek
PANTHER v AČR
Je zaujímavé čítať diskusiu na tuto prestížnu tému, tie názory sú opodstatnene, teda až na paľové tanky a mokré sny o vojne s ruskom pre jedného opkupacia pre druhého... No vlastizrada je vážny zločin Paľko takže váž slová.
Centrálne velenie vzdušných síl NATO funguje už niekoľko rokov a naše a aj tie vaše vzdušné sily sú riadené centrálne, zabezpečenie vzdušného priestoru NATINAMDS
https://sk.m.wikipedia.org/wik...
funguje bez vážnejších problémov čoho dôkazom sú aj České Gripeny nad Baltom, skvele vycvičený personál a špičkoví Piloti schopný už dnes čeliť reálnemu riziku.
Je tu obrovská dezinformačná kampaň proti NATO a je ťažké ľudí presvedčiť o funkčnosti NATO pokiaľ teda nieste príslušníkom ozbrojených zložiek.
WE ARE NATO
PANTHER to je prestíž a obrovský krok.
Aj taká mala veľká krajina ako Česko si ho z dlhodobého hľadiska rozvoja nadzvukového letectva môže dovoliť aj ked Gripen je tiež zaujímavá cesta.
Úprimne a z celého srdca by som vám toho PANTHERa prial a tešil sa s vami priatelia.
Gripen si zaslúži rešpekt, preukázal svoje kvality a osobne si myslím že najbližšie roky ukážu veľmi silnú vyjednavaciu pozíciu pre Česku Republiku v otázke nadzvukového letectva pre AČR.
Bola by to nádhera, PANTHER v AČR.Skrýt celý příspěvekVlastizrada? Maš vôbec tušenie čo to je? Čitaj: Trestné činy proti základom republiky § 311 Vlastizrada Občan Slovenskej republiky, ktorý v spojení s cudzou mocou alebo s cudzím ...Zobrazit celý příspěvek
Vlastizrada? Maš vôbec tušenie čo to je? Čitaj:
Trestné činy proti základom republiky
§ 311
Vlastizrada
Občan Slovenskej republiky, ktorý v spojení s cudzou mocou alebo s cudzím činiteľom spácha trestný čin úkladov proti Slovenskej republike, teroru, záškodníctva alebo sabotáže, potrestá sa odňatím slobody na pätnásť rokov až dvadsaťpäť rokov alebo trestom odňatia slobody na doživotie.
§ 312
Úklady proti Slovenskej republike
(1) Kto sa násilím alebo hrozbou násilia pokúsi
a) zmeniť ústavné zriadenie, porušiť samostatnosť alebo zvrchovanosť Slovenskej republiky, alebo
b) porušiť územnú celistvosť Slovenskej republiky,
potrestá sa odňatím slobody na desať rokov až dvanásť rokov.
Teror, záškodníctvo alebo sabotáž vynecham, lebo toho vyjadrenim nazoru naozaj neda dopustit. Takže kde som porušil celistost, Co som daroval Žitny ostrov Madarom? Alebo som zrušil parlamentnu demokraciu? Tak prečo sa mi tu vyhražaš. Ved ty si Urvalek, Tomaško. :)Skrýt celý příspěvekOjoj.(
SME .)))
na jednej lodi Paľko ved sa už toľko nerozčuľuj.)
WE ARE NATO paľko.) pokojne pred sviatkami.)
https://twitter.com/NATO/statu...Ojoj.(
SME .)))
na jednej lodi Paľko ved sa už toľko nerozčuľuj.)
WE ARE NATO paľko.) pokojne pred sviatkami.)
https://twitter.com/NATO/statu...
Wiadomość z dzisiaj..Pan minister Błaszczak oświadczył, ze negocjacje w sprawie zakupu przez Polskę samolotów f35 , zostaną sfinalizowane w styczniu 2020
Wiadomość z dzisiaj..Pan minister Błaszczak oświadczył, ze negocjacje w sprawie zakupu przez Polskę samolotów f35 , zostaną sfinalizowane w styczniu 2020
Tak to je zaujímavá informácia Tecka. ...Zobrazit celý příspěvek
Tak to je zaujímavá informácia Tecka. https://www.defence24.pl/milia...
"Ministerstvo národnej obrany odporučilo offsetovému výboru, aby odstúpil od uzatvorenia dohody o offsetoch súvisiacich s nadobudnutím stíhačiek F-35A v rámci programu Harpia - Defence24.pl. Americké návrhy nespĺňali poľské potreby a boli by spojené s príliš vysokými nákladmi - plukovník Jacek Najs, úradujúci riaditeľ Úradu pre kompenzačné dohody ministerstva obrany"
Offsetový program spojený s F-35A nie je výhodný. Kompenzácia ceny cez offset , bola pre Poliakov dosť klúčová a dosť si od nej sľubovali, predražil by zákazku o cca 1 mld. US $ . V článku sa píše, že pôjdu Belgickou cestou, cez spoluprácu firma - firma. Toto je dôsledok toho, že prvotné štáty ktoré boli na začiatku programu F-35 (vývoj a výskum) USA, VB, Taliansko, Australia, Canada (odstúpila z programu), Nórsko, Dánsko, Holandsko, pristúpilo Turecko (dnes je zablokované, aj výroba náhradných dielov) , si už rozdelili výrobu dielov, montáž a servis. Záver.: Pri kúpe F-35A nemožno rátať s offsetom, kedže je pre štát, ktorý sa na začiatku nezúčastnil vývoja a výskumu programu F-35, značne nevýhodný a celý nákup by predražil.Skrýt celý příspěvekTaková Belgie s tím problém neměla a to se programu nijak neúčastnila (oproti třeba Izraeli). Poláci možná chtěli nějaký podíl na výrobě F-35, když bylo odejito Turecko, ale to ...Zobrazit celý příspěvek
Taková Belgie s tím problém neměla a to se programu nijak neúčastnila (oproti třeba Izraeli). Poláci možná chtěli nějaký podíl na výrobě F-35, když bylo odejito Turecko, ale to záleží na tom, jak se k tomu postaví USA a zbytek podílníků. Přeci jen jde o jejich peníze. Chápu že Poláci chtějí za své peníze vyhandlovat co nejvíc, ale tohle je hra na dost velkém levelu a nevím, zda jim Američané budou chtít jít na ruku (třeba když koupí něco dalšího atd atd.). Pro nás by bylo nejlepší F-35 pořídit přes FMS a mít klid. Přeci jen jde o nejčistší způsob nákupu. A to vůbec nemluvím o tom, že ofsety snad už byly zakázané ne?Skrýt celý příspěvek
Rase, tak Belgicko je v tomto troška špecifické. Od roku 2015 má s Holandskom a Luxemburskom podpísanú medzištátnu zmluvu o spoločnom air policingu a zásahu "nepriateľa" nad územím ...Zobrazit celý příspěvek
Rase, tak Belgicko je v tomto troška špecifické. Od roku 2015 má s Holandskom a Luxemburskom podpísanú medzištátnu zmluvu o spoločnom air policingu a zásahu "nepriateľa" nad územím signatárských krajín, rovnako mán s Holandskom podpísanú zmluvu o zdielaní logistických a servisných kapacit, a Holandsko je medzi štátmy ktoré financovali vývoj a výskum F-35... Medzi Slovenskom a Českom máme podpísanú dohodu "Spoločné nebo" , dokument umožňuje pilotom jednej krajiny zasiahnuť za použitia zbraní na území druhého štátu bývalého Československa proti narušiteľovi vzdušného priestoru. Ale oproti BENELUXu sme tak v polovici cesty. :)Skrýt celý příspěvek
Přesto Belgičané vybírali z více typů, než jen z toho co koupili Holanďané. Dlouho se držel Typhoon a vykopnutím Rafalu dost nasrali francouze, kteří jim kvůli tomu vyhrožovali ...Zobrazit celý příspěvek
Přesto Belgičané vybírali z více typů, než jen z toho co koupili Holanďané. Dlouho se držel Typhoon a vykopnutím Rafalu dost nasrali francouze, kteří jim kvůli tomu vyhrožovali zamítnutím možnosti koupit evropský letoun nové generace až bude. Rozhodně to tedy nebylo s nákupem F-35 Belgií tak jednoznačné (i politicky) jak se může zdát.Skrýt celý příspěvek
Offset podraża zakup i nic się tutaj nie wymyśli.. jeśli chcesz technologi a oferent jest chętny odsprzedać ,to płacisz za to plus koszta wdrożenia do przemysłu. Projekt już jest ...Zobrazit celý příspěvek
Offset podraża zakup i nic się tutaj nie wymyśli.. jeśli chcesz technologi a oferent jest chętny odsprzedać ,to płacisz za to plus koszta wdrożenia do przemysłu. Projekt już jest podzielony , nam wystarczy bieżący serwis , który mamy w umowie i regularne dostawy części przez ALIS. Do tego dochodzą ograniczenia ze strony UE , nie można brać technologi nie związanej z zakupionym produktem .. a my chcemy i to się pewnie odbędzie na zasadzie umówł-przemysł. Tyle narazie wiadomo , reszta to tylko domysły i spekulacje..Skrýt celý příspěvek
Jeszcze dodam ,że padł pomysł udziału polski w programie bezzałogowego skrzydłowego , to będzie kosztować dużo pieniędzy , jeśli się zdecydujemy.. lepiej partycypować w projekcie ...Zobrazit celý příspěvek
Jeszcze dodam ,że padł pomysł udziału polski w programie bezzałogowego skrzydłowego , to będzie kosztować dużo pieniędzy , jeśli się zdecydujemy.. lepiej partycypować w projekcie niż kupować offset...wstępna kwota już została podana ;)Skrýt celý příspěvek
Vzhledem k tomu, že USA neakceptovaly polskou účast ani v přenesení systému HIMARS na polský náklaďák, bylo by značně naivní očekávat, že je nechají vstoupit do složitě dojednaného ...Zobrazit celý příspěvek
Vzhledem k tomu, že USA neakceptovaly polskou účast ani v přenesení systému HIMARS na polský náklaďák, bylo by značně naivní očekávat, že je nechají vstoupit do složitě dojednaného a fungujícího dodavatelského řetězce F-35.Skrýt celý příspěvek
U té F35 je také otázka jak hodně osekanou verzi by jsme dostali. Pro mluví to že náklady na F35 se postupně snižují zatímco kupní síla a HDP roste..To co je pro nás ted relativně ...Zobrazit celý příspěvek
U té F35 je také otázka jak hodně osekanou verzi by jsme dostali. Pro mluví to že náklady na F35 se postupně snižují zatímco kupní síla a HDP roste..To co je pro nás ted relativně drahé může byt za deset let stejně nákladné jako je ted Gripen, když se to vezme procentuálně v ramci rozpočtu MO.
Otázkou je také to kdo bude v příštích volbách ve vládě..jsou v PS strany které by nadzvuk nejraději zrušili a armadě zkrouhli rozpočty.
F35 se také hodí na každou činnost víc nebo míň.
Osobně bych radši viděl jiné 4-4,5 gen. letadlo schopné s F35 komunikovat a přebírat data.
Příští rok ma v J. Korei vzlétnout jejich prototyp 4,5 gen. s dodávkami místní armádě 2023. Také by se mohl vzít v potaz.Skrýt celý příspěvekJe nevhodne použivat HDP, skôr by bolo vhodne použit vyber dani a štatny dlh, lebo to su zdroje splacania nielen nakúpu, ale aj prevadzky vojenskej techniky. Ak sa obyvatelstvu ...Zobrazit celý příspěvek
Je nevhodne použivat HDP, skôr by bolo vhodne použit vyber dani a štatny dlh, lebo to su zdroje splacania nielen nakúpu, ale aj prevadzky vojenskej techniky. Ak sa obyvatelstvu povie, že treba kupit F-35 a ono prave žije v čase hospodarskych problemov, tak vykope navrhovatela z parlamentu a pritom môže existovat aj potreba a aj dobra ponuka. Fico nakupuje F-16 v dobrych časoch, ale čo bude o cca 5 rokov, ked sa bude rozhodovat Česko je vo hviezdach.Skrýt celý příspěvek
Výber daní ovplyvňujú zákony tvorené politikmi.. Výšku dani taktiež.. Vymáhateľnosť rieši taktiež daňový úrad pod spravou politikov.. Preto hdp je v poriadku.. Lebo nemáš ako ...Zobrazit celý příspěvek
Výber daní ovplyvňujú zákony tvorené politikmi..
Výšku dani taktiež..
Vymáhateľnosť rieši taktiež daňový úrad pod spravou politikov..
Preto hdp je v poriadku..
Lebo nemáš ako fyzicky vybrať viac ako 100% HDP na daniach.. prakticky taktiež máš problém sa priblížiť k 50%..Skrýt celý příspěvekStatny dlh sa samozrejme použiva na nakup vojenskej techniky. Velakrat je veritel prave štat v ktorom zbojovka sidli. Vid naše nedobytne pohladavky v Libyi, Syrii a v Afrike. Napr. ...Zobrazit celý příspěvek
Statny dlh sa samozrejme použiva na nakup vojenskej techniky. Velakrat je veritel prave štat v ktorom zbojovka sidli. Vid naše nedobytne pohladavky v Libyi, Syrii a v Afrike. Napr. naposledy Rusi požičali Turkom na S-400. A vztahy medzi zbrojenim Izraela a americkou "pomocou" su ešte zložitejšie. Dar, dlh, pomoc, ulava.Skrýt celý příspěvek
:-D Ale prosím tě... Státní dluh je pojem, který je dost relativní. Pokud už by někdo chtěl tahat jako parametr státní dluh, tak snad minimálně schopnost splácet dluh, ale ne dluh ...Zobrazit celý příspěvek
:-D Ale prosím tě... Státní dluh je pojem, který je dost relativní. Pokud už by někdo chtěl tahat jako parametr státní dluh, tak snad minimálně schopnost splácet dluh, ale ne dluh jako takový. A samozřejmě taky komu je stát dlužný a jaké má úroky.Skrýt celý příspěvek
Poly o čom to melieš? Ved vy Česi mate na dlh Gripeny. Co si mysliš že je leasing? Platba hotove? Je to len inač nazvany dlh s tym, že na konci si môžeš vec odkupit, alebo vratit. ...Zobrazit celý příspěvek
Poly o čom to melieš? Ved vy Česi mate na dlh Gripeny. Co si mysliš že je leasing? Platba hotove? Je to len inač nazvany dlh s tym, že na konci si môžeš vec odkupit, alebo vratit. Nezaplatite ročnu splatku a lietate na Blanikoch.
Saab ma v tych splatkach nielen pomernu cenu lietadiel a prislušenstva a služby ktore poskytuje, ale aj umorenie dlhu, ktory si na vyrobu lietadiel musel zobrat a samozrejme zisk.
Takže vas česky leasing je obyčajnym štatnym dlhom a ešte navyšeny o kurzove rozdieli.Skrýt celý příspěvekPalo: Státním dluhem by to bylo jen pokud bychom to nemohli přestat pronajímat. CR nemá letadla na Leasing, na konci nikdy nebudou naše. Ale pouze jako pronájem.
Palo: Státním dluhem by to bylo jen pokud bychom to nemohli přestat pronajímat. CR nemá letadla na Leasing, na konci nikdy nebudou naše. Ale pouze jako pronájem.
jiroši, pri najme sa o vec staraš, vraciaš ju v pôvodnom stave, pripadne vylepšenu ale cena vylepšenia sa musi zohladnit v najme. Lenže vy sa o tie Gripeny nestarate, mimo zakladnu ...Zobrazit celý příspěvek
jiroši, pri najme sa o vec staraš, vraciaš ju v pôvodnom stave, pripadne vylepšenu ale cena vylepšenia sa musi zohladnit v najme. Lenže vy sa o tie Gripeny nestarate, mimo zakladnu udržbu. Pri autach sa to vola operatívny leasing. Jednoducho tankuješ, chodiš na umyvarku a voziš sa. Servis a opravy, pripadne nahradne vozidlo rieši leasingova spoločnost. No takyto leasing je vyrazne drahši. Lenže pointa je, že ta leasingova spoločnost ked kupovala auto, tak ho kupovala na uver, takže v splatkach splacaš aj jej istinu a urok. To iste sa dje s vašim "najmom". Tiež splacate okrem inych naležitosti, aj uver, ktory si zobral Saab aby mohol mat tento kšeft.Skrýt celý příspěvek
1/ Pokiaľ viem, tak F-35 nemá žiadnu Light verziu. 2/ F-35 je parádny stroj. Má mnoho výhod ale samozrejme aj nevýhod. Napríklad vyššie náklady na údržbu a prevádzku celkovo ...Zobrazit celý příspěvek
1/ Pokiaľ viem, tak F-35 nemá žiadnu Light verziu.
2/ F-35 je parádny stroj. Má mnoho výhod ale samozrejme aj nevýhod. Napríklad vyššie náklady na údržbu a prevádzku celkovo napríklad v porovnaní s F-16. Vstupné náklady sú cca rovnaké, ostáva len otázka či je rentabilita vyšších nákladov F-35 v pomere k bojovej hodnote pre ČR prijateľná. Či by už ČR šlo cestou F-35 alebo F-16, bol by to kvalitatívny skok minimálne o 1 level.
3/ Určite by som nešiel cestou byť pokusnym králikom nákupom stroja ktorý dnes ešte ani nelieta s nemá žiadnych zákazníkovSkrýt celý příspěvek...myslíte, že se kvůli ČR bude někdo dělat s osekanou verzí F-35?
...myslíte, že se kvůli ČR bude někdo dělat s osekanou verzí F-35?
Je třeba zůstat ,,na zemi,, a uvažovat realisticky. Jakákoliv letadla (a vrtulníky) která pořídíme nebudou v počtu který si můžeme dovolit nikdy hrát žádnou zásadní roli mimo naše ...Zobrazit celý příspěvek
Je třeba zůstat ,,na zemi,, a uvažovat realisticky. Jakákoliv letadla (a vrtulníky) která pořídíme nebudou v počtu který si můžeme dovolit nikdy hrát žádnou zásadní roli mimo naše území.
Držme se toho co po nás NATO žádá, ochranu svého vzdušného prostoru a air policing, chemiky, polní nemocnici, dopravní kapacity a jednotky pro pomoc na zahr. misích. To vše se dá říci že máme a plníme, případně vylepšujeme a doplňujeme.
Potřebujeme budovat a rozvíjet pozemní PVO a v rozumných počtech dělostřelce a tanky a samozřejmě pozemní síly, mobilní, dobře vyzbrojené a schopné rychlé reakce kdekoliv na území našeho státu a příhraničí. Nedokáži posoudit jaká letadla a kolik jich potřebujeme ale řekl bych že se musíme zaměřovat na kvalitu a ne kvantitu, malá ale dobře vyzbrojená a připravená armáda.Skrýt celý příspěvekA k čemu nám bude pozemní PVO bez pořádného letectva? PVO má smysl řešit pouze pokud jsme schopni zabezpečit svůj vzdušný prostor letadly, jako dokrytí prostoru, nemá šanci ...Zobrazit celý příspěvek
A k čemu nám bude pozemní PVO bez pořádného letectva? PVO má smysl řešit pouze pokud jsme schopni zabezpečit svůj vzdušný prostor letadly, jako dokrytí prostoru, nemá šanci letectvo nahradit.
Viz Sýrie versus Izrael....Skrýt celý příspěveklogik Napsal jsem snad že nepotřebujeme letectvo? Co má být ale to ,,pořádné,,? Je řeč o typu nebo počtech a kolik ks by pro tebe bylo pořádné? 12,24,48 nebo více? Já to myslel ...Zobrazit celý příspěvek
logik
Napsal jsem snad že nepotřebujeme letectvo? Co má být ale to ,,pořádné,,? Je řeč o typu nebo počtech a kolik ks by pro tebe bylo pořádné? 12,24,48 nebo více? Já to myslel tak že bychom měli nakupovat kvalitu ale v počtech a parametrech potřebných pro naše nebe a pro splnění závazků vůči NATO. Samozřejmě že pro účinné PVO potřebujeme i letadla která jsou jeho nedílnou součástí ale právě tady je nutno se zamyslet jaké stroje potřebujeme (využijeme) a kolik. Nikdo přeci neočekává že pošleme do nějakého konfliktu desítky letadel ale že si ohlídáme svoje území, případně pomůžeme některému členu tak jak to už ostatně řadu let děláme.Skrýt celý příspěvekPokud by jsme měli brát to co prohlásil bývalý velitel letectva, tak 20 nadzvukových letadel je pro plnohodnotné plnění úkolů letectva minimum.
Pokud by jsme měli brát to co prohlásil bývalý velitel letectva, tak 20 nadzvukových letadel je pro plnohodnotné plnění úkolů letectva minimum.
"ale právě tady je nutno se zamyslet jaké stroje potřebujeme (využijeme) " Využijeme takové stroje, které jsou schopny reálně se postavit útočícímu stíhači. A to proti 5. gen érům ...Zobrazit celý příspěvek
"ale právě tady je nutno se zamyslet jaké stroje potřebujeme (využijeme) "
Využijeme takové stroje, které jsou schopny reálně se postavit útočícímu stíhači. A to proti 5. gen érům 4. generace moc není - viz výsledky z redflagů.
Paradoxně zvažovaná 4. gen éra (ať už gripen nebo F-16) bychom měli daleko více na expediční NATO mise, kde by air-superiority zajišťovali ostatní, než na vybudování vzdušné nadvlády nad vlastním územím: to je právě role, kde F-35 převyšuje 4. gen IMHO nejvíce.Skrýt celý příspěvek
Hej fotr...můžete i nasdílet nějaký link toho co po nás NATO požaduje? Mám v tom trochu chaos...děkuji.
Hej fotr...můžete i nasdílet nějaký link toho co po nás NATO požaduje? Mám v tom trochu chaos...děkuji.
TF_HU Potřebuješ link na něco co už tisíckráte opakovali odpovědní představitelé v médiích? Možná to netlumočím zcela přesně a určitě ne slovo od slova ale to co jsem napsal jsem ...Zobrazit celý příspěvek
TF_HU
Potřebuješ link na něco co už tisíckráte opakovali odpovědní představitelé v médiích? Možná to netlumočím zcela přesně a určitě ne slovo od slova ale to co jsem napsal jsem slyšel mnohokráte a probíralo se to už před naším vstupem do NATO.
Pokud se v něčem hrubě pletu tak mě laskavě oprav (opravte) ať nežiju v bludu. DDSkrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...