Američané otestovali střelu ER GMLRS s doletem 150 km

Američané otestovali střelu ER GMLRS s doletem 150 km
HIMARS odpaluje GMLRS / US Army, asc.army.mil, Public Domain (Zvětšit)

Americká společnost Lockheed Martin na raketové střelnici White Sands Missile Range v Novém Mexiku vyzkoušela vyvíjenou taktickou střelu ER GMLRS (Extended-Range Guided Multiple Launch Rocket System) s doletem až 150 km. Rozvoj taktických raketových sil (resp. zbraní dlouhého dosahu země-země) patří mezi hlavní priority Pentagonu pro nejbližší roky.

Původní varianta GMLRS ráže 227 mm se používá na raketometech M142 HIMARS (High Mobility Artillery Rocket Systems) a M270A1 MLRS (Multiple Launch Rocket System). Kolový HIMARS unese šest, těžší pásový MLRS 12 kusů raketové munice ráže 227 mm.

GMLRS jsou osazeny buď bojovou hlavicí AW (Alternative Warhead) s plošným účinkem, nebo „jednotnou“ hlavicí (Unitary; hmotnost 90 kg) pro ničení bodových cílů s omezeným „vedlejším účinkem“.

Nejmodernější varianta AW již nahradila zakázané varianty se submunicí DPICM (Dual-Purpose Improved Conventional Munition). Hlavice AW vybuchuje v předem dané výšce a pomocí exploze vymetává na plošný cíl wolframové kulové penetrátory. AW nabízí stejný plošný účinek jako DPICM, ale současně nehrozí zamoření území nevybuchlou submunicí.


GMLRS ER; větší foto / US Army, msl.army.mil, Public Domain

GMLRS jsou přesně naváděné střely (GPS / INS) s dostřelem 70 km a slouží u americké armády a námořní pěchoty. GMLRS vyrábí závod Precision Fires Center of Excellence v Camdenu, Arkansas –patřící společnosti Lockheed.

Armáda poprvé nasadila GMLRS během invaze do Iráku v roce 2003. Podle posledních zprávy bylo na konci minulého roku vyrobeno již 50 000 GMLRS (pro americké i zahraniční zákazníky) a jen v letošním roce americká armáda převezme dalších 9000 střel AW a Unitary, včetně 1800 levnějších cvičných střel (dolet 15 km). Navíc Pentagon u Lockheedu objednal další GMLRS AW / Unitary (včetně cvičných) za 2,77 miliardy dolarů s datumem plnění do podzimu 2024. Rozsah objednávky ale není znám.

Nejnovější verze ER GMLRS je modernizovaná varianta GMLRS s doletem až 150 kilometrů. ER GMLRS používá stejné bojové hlavice AW / Unitary, ale má nový výkonnější (s větším průměrem) raketový motor na tuhé pohonné látky a nový přibližovací zapalovač. Nedílnou součástí větších ER GMLRS je upravený šestiranný odpalovací kontejner LPC (Launch Pod Container).


LPC se střelami GMLRS; větší foto / US Army, msl.army.mil, Public Domain

V současné době je ER GMLRS intenzivně testována, při zmíněné poslední zkoušce střela překonala vzdálenost 135 km. Při předchozím testu 4. března střela uletěla vzdálenost 80 km. O poslední zkoušce nejsou žádné další informace, ale zavedení střely do výzbroje se očekává v roce 2022. ER GMLRS převezmou řadu úkolů od velkých střel ATACMS (Army Tactical Missile System) – HIMARS přitom unese pouze jedinou střelu ATACMS.

Další klíčovou raketovou zbraní raketometů HIMARS a MLRS se stane vyvíjená střela PrSM (Precision Strike Missile) s doletem více než 400 km, což už PrSM řadí mezi balistické střely krátkého doletu. HIMRAS unese dvě přesně naváděné PrSM. Operační nasazení PrSM se očekává v roce 2023. S nasazením raketové munice ER GMLRS a PrSM počítá zejména námořní pěchota v potenciálních „ostrovních válkách“ v Indo-Pacifiku.


Finská armáda používá střely GMLRS AW i Unitary

Kromě armády a námořní pěchoty si střely ER GMLRS již objednalo i Finsko. Americká agentura DSCA (Defense Security Cooperation Agency) nabídla Finsku 35 LPC (150 AW / 60 Unitary) za maximální částku 91,2 milionu dolarů. Finské dělostřelectvo provozuje 22 raketometů M270 MLRS.

Dá se ale očekávat mnohem větší zájem ze zahraničí (například z Polska), protože ER GMLRS unikátně kombinuje velký dostřel, bodovou přesnost, konektivitu systémů řízení palby a velkou taktickou i strategickou mobilitu nosné platformy (HIMARS).

Taktické raketové síly samozřejmě rozvíjí Rusko i Čína. Základem budoucích ruských taktických raketových sil jsou nově zaváděné raketomety Uragan-M1 a Tornado-S. Uragan-M1 využívá raketovou munici ráže 220 mm (70 km) a 300 mm (120 km). Dvanáctihlavňový raketomet Tornado-S umí střílet neřízenými i řízenými raketami ráže 300 mm. Dostřel satelitem naváděných raket je 120 km (mluví se výhledově ale až o 200 km) a každá raketa je naváděná samostatně.

Čína se v posledních letech zaměřila na vývoj taktických raket o průměru 300 mm, 370 mm a dokonce 400 mm. Dosah těchto zbraní je udáván 200 až 220 km. Čína má také střely ráže 220 mm s dosahem 70 km.  

Zdroj: DVIDSasc.army.mil, Lockheed Martin

Nahlásit chybu v článku


Související články

Polsko: Raketomety jako ofenzivní nástroj protiraketové obrany

Polsko v rámci programu Homar plánuje pro svou armádu nakoupit moderní raketové systémy. Jedním z ...

Raketomety HIMARS pro polskou armádu: Varování pro AČR

Polské ministerstvo obrany změnilo podmínky programu Homar a přímo nakoupí americké raketomety ...

Boxer 8×8: Raketomet a protivzdušná obrana nové generace

Společnost MBDA představila na britské Defence Vehicle Dynamics v Millbrooku koncepty nových verzí ...

Ukrajinský raketomet Burevij ráže 220 mm na podvozku Tatra

Ukrajinský Šepetivský opravárenský závod, společně s domácím ministerstvem obrany, provedl ostré ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • demografie
  12:00 05.04.2021

  Je potřeba si připomenout, že se díváme na nevídanou změnu v dělostřelectvu u Američanů. Tito systémy se začali objevovat v posledních 10 letech. I když měli Rusové náskok tak teď ...Zobrazit celý příspěvek

  Je potřeba si připomenout, že se díváme na nevídanou změnu v dělostřelectvu u Američanů. Tito systémy se začali objevovat v posledních 10 letech. I když měli Rusové náskok tak teď těžce zaostávají. A to nejen za Američani ale i Čínou. Americký vojáci si hodně pochvalují nasazení HIMARS. Velkou výhodou je cenová dostupnost například vůči přímé letecké podpoře. Kontajnery můžete namontovat na nákladní auto, které jde mnohem lépe maskovat než letectvo nebo vrtulníky.
  Finsko koupilo nové rakety pro jejich HIMARS. Samozřejmě se neobešlo bez protestů Ruska.
  Nevíte jak jsme na tom v Čechách?Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   22:13 05.04.2021

   demografie
   Děláte si srandu, nebo píšete pohádky? Znáte poměry v USA a Finsku a nejste schopen najít nic o AČR? :-)

   demografie
   Děláte si srandu, nebo píšete pohádky? Znáte poměry v USA a Finsku a nejste schopen najít nic o AČR? :-)

 • atr30
  16:12 30.03.2021

  pôjde to nabiť do sloveských MODULAR-ov?

  pôjde to nabiť do sloveských MODULAR-ov?

  • PavolR
   16:44 30.03.2021

   MODULAR používa tie isté štandardizované kontajnery ako HIMARS a MLRS.

   MODULAR používa tie isté štandardizované kontajnery ako HIMARS a MLRS.

   • Jura99
    12:04 31.03.2021

    ten kontejner odveze i valníková Liazka, ale podstata je ukrytá v optoelektronické výbavě vozidla a integraci do SŘP.

    ten kontejner odveze i valníková Liazka, ale podstata je ukrytá v optoelektronické výbavě vozidla a integraci do SŘP.

    • mikojan29
     07:51 01.04.2021

     Odvezie, ako odvezie. Optoelektronika a integrácia do SRP nie je jadrová fyzika, pri troche chcenia a financií to nie je nezvládnuteľné.

     Odvezie, ako odvezie. Optoelektronika a integrácia do SRP nie je jadrová fyzika, pri troche chcenia a financií to nie je nezvládnuteľné.

  • Lukas
   17:37 30.03.2021

   Nie, słowacki modular nie dysponuje stosownymi odbiornikami GPS oraz systemem kierowania ogniem (FCS) który obsługuje takie rakiety... W gruncie rzeczy izraelski Lynx od dawna ma ...Zobrazit celý příspěvek

   Nie, słowacki modular nie dysponuje stosownymi odbiornikami GPS oraz systemem kierowania ogniem (FCS) który obsługuje takie rakiety...

   W gruncie rzeczy izraelski Lynx od dawna ma rakiety Extra które maja zasięg 150 km.Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  12:32 30.03.2021

  Dlatego USMC redukuje liczbę śmigłowców
  A zwiększa liczbę M-142 oraz JLTV ROGUE-F

  Czym innym jest zdobywać wyspy...
  Czym innym je bronić...

  Dlatego USMC redukuje liczbę śmigłowców
  A zwiększa liczbę M-142 oraz JLTV ROGUE-F

  Czym innym jest zdobywać wyspy...
  Czym innym je bronić...

Načítám diskuzi...