Američané posilují přítomnost v Evropě

Foto: Americká vozidla Stryker v Německu. / Public domain
Americká vozidla Stryker v Německu. / Public domain

Barack Obama pro fiskální rok 2017 (od 1. října 2016) požaduje 3,4 miliardy dolarů pro posílení americké přítomnosti v Evropě. Jedná se o čtyřnásobný nárůst prostředků proti fiskálnímu roku 2016. Důvodem je pokračující bezpečnostní pnutí mezi Západem a Ruskem.

Pokus o obnovu ztracené síly

Celkově Pentagon požaduje v příštím fiskálním roce na zámořské operace OCO (Overseas Contingency Operations) 58,8 miliardy dolarů. Jedná se o dodatečné prostředky ležící mimo hlavní rozpočet amerického ministerstva obrany, nepodléhají tak případným tlakům na snižování rozpočtu.

V minulém roce Pentagon vyčlenil na OCO 58,6 miliardy dolarů. Největší prostředky z OCO jdou na operace Ozbrojených sil Spojených států v Sýrii, Iráku a Afghánistánu.

Fiskální rok 2017 počítá s výrazným nárůstem peněz pro evropskou bezpečnostní iniciativu ERI (European Reassurance Initiative). Úkolem iniciativy ERI, přijaté ve Varšavě v červnu 2014 po ruské anexi Krymu, je ujistit alianční členy střední a východní Evropy o závazku Spojených států bránit každého člena NATO.

Aktivity financované ERI spadají pod hlavičku operace Operation Atlantic Resolve - jde o širší a dlouhodobou snahu Spojených států podporovat NATO v odpovědi na akce Ruska vůči Ukrajině.

V rámci ERI americká armáda pravidelně posílá na rotace obrněné a výsadkové brigády do Polska a pobaltských států, americké letectvo posílilo vzdušnou ochranu Pobaltí dalšími letadly F-15 a lodě amerického námořnictva pravidelně rotují v Černém moři. Pentagon také v rámci ERI poskytuje finance nečlenským státům NATO jako je Gruzie, Ukrajina a Moldavsko.

ERI se snaží zvrátit snižování amerických vojenských schopností v Evropě. Ještě před rokem 2014 (tedy před anexí Krymu) Spojené státy postupně snižovaly svou přítomnost v Evropě. V 80. letech na evropském kontinentě sloužilo 200 000 amerických vojáků, v roce 2015 již jen 33 000.

V 80. letech měl Pentagon v Evropě dva armádní sbory. Dnes Američané v Evropě uzavřeli od roku 2006 na 100 základen a zařízení a ponechali v Evropě pouze dva brigádní bojové týmy (jeden obrněný) soustředěné v Itálii a Německu.

Rusko jako nová bezpečnostní hrozba

V současné době Pentagon označuje Rusko znovu jako svou hlavní bezpečnostní hrozbu. "Nikdy by mě nenapadlo, že bych znovu viděl pozemní válku v Evropě, ale když jsem šel na Ukrajinu, viděl jsem ji," uvedl generálmajor Watler Piatt, vedoucí operací, připravenosti a mobilizace americké armády (U.S. Army).

Pode amerického admirála v záloze Jamesa Stavirdse, který sloužil jako velitel NATO i jako velitel US European Command, Rusové vedou vojenské operace s velkou "chytrostí". Admirál k popisu použil dnes již silně medializovaný termín hybridní válka. "Někteří lidé nazývají tento typ operací hybridní válka. Je to mix operací speciálních sil, informační války, kyberútoků.... moment překvapení a využívání prvků mnohoznačnosti do vojenských manévrů," uvedl Stavirds.

Jednoduše řečeno, cílem ruských operací je u svých protivníků (a obyvatel cílové země) vyvolat pocit mnohoznačnosti, kdy lze každý ruský tah vysvětlit několika způsoby. Tak se v cílové zemí vytváří chaos, zmatenost, nejistota a napětí, zejména díky střetu velmi vyhraněných názorových skupin, které si ruské kroky vysvětlují po svém.

Dalším klíčem je tzv. "informační slepota", kdy vydáváním několika, často protichůdných, informací zapříčiní, že lidé v cílové zemi jednoduše ztratí schopnost správně vyhodnotit situaci. Součástí řešení NATO je díky větší přítomnosti vojenských jednotek dát lidem v zemí jednoznačně rozpoznatelný pocit jistoty.

První miliardy

Finanční prostředky ERI půjdou na vrub vojenských cvičení s partnerskými státy, výstavby infrastruktury, předsunutých skladů s vojenskou technikou nebo na posilování schopností partnerské armády.

Jedna miliarda dolarů bude vynaložena na udržení a rozšíření americké přítomnosti v Evropě - na starém kontinentě budou vždy přítomny tři brigády, z toho dvě obrněné. 163 milionů padne na vojenská cvičení s partnerskými zeměmi.

Největší suma 1,9 miliardy je určena k vybudování předsunutých skladů s technikou (tanky, vozidla), zbraněmi, vybavením a municí. Díky tomu při případném konfliktu lze přesouvat na místo určení (k předsunutým skladům) pouze vojáky, což výrazně zrychlí rychlost reakce a rozvinutí sil.

Dalších 217 milionů dolarů padne na vylepšení základen a letišť hostitelských zemí, zejména ve východní Evropě a 86 milionů na pomoc středním a východním zemím NATO. Pentagon navíc mimo rozpočet ERI poskytne téměř 1 miliardu dolarů Ukrajině a dalším "evropským, euroasijským a středo-asijským zemím proti ruské agresi."

Největší část prostředků si vyžádá nasazení těžkého obrněného brigádního bojového týmu ABCT (Armored Brigade Combat Team) s tanky Abrams a Bradley v Evropě. Půjde o trvalou přítomnost s pohotovostí 24/7.

Americká armáda počítá s trvalou rotací svých jednotek v Bulharsku, Rumunsku, Polsku a Pobaltí. Avšak sklady s vybavením (technika, munice) budou pravděpodobně díky již připravené infrastruktuře postaveny v Německu.

ERI je vnímán jako víceletý plán s postupným nárůstem financí. ERI má navíc ve Spojených státech podporu jak demokratů, tak republikánů, takže se neočekává jeho blízký konec.

Stejná, ale odhodlanější strategie

Podle analytického institutu CSIS zůstává strategie jednání Spojených států s Ruskem stejná - jde o "kombinaci obrany, odstrašení, uklidňování a zvyšování odolnosti mezi spojenci a partnery". Zvýšená aktivita americké armády v Evropě však ukazuje na větší odhodlání amerického ministerstva obrany realizovat tuto strategii a na novou dlouhodobou realitu ve vztazích mezi Ruskem a Západem.

Podle Evelyn Farkas,bývalé zástupkyně náměstka ministra obrany pro Rusko, Ukrajinu a Eurasii, Rusko bude reagovat "způsobem, kterým normálně reagují." "Budou dělat více vlastních cvičení. Bude tam hodně rétoriky o tom, jak jsou obkličování... ať zvolí jakoukoliv reakci, pokusí se, abychom si mysleli, že provokujeme, ale všechno, co děláme, bereme jako velmi přiměřený obranný krok."

Podle CSIS informace o americké provokaci neobstojí (alespoň ve vojenském smyslu), neboť Američané nově nerozmísťují v Evropě žádné útočné zbraně dlouhého dosahu - jako jsou strategické a stíhací bombardéry, které mohou zasáhnout cíle v Rusku. Například v Evropě rozmístěné stíhačky F-15C slouží k vybojování vzdušné nadvlády, nikoliv k útokům na pozemní cíle (jako například F-15E).

Navíc se nepočítá s budováním trvalých amerických základen ve střední a východní Evropě, i když o to například Polsko velmi silně lobuje.

Zdroj: DefenseNews, CSIS

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruské schizma: Zahraniční politika vs. vojenský průmysl

Podle ruského Vojensko-průmyslového kurýru (VPK) existuje mezi ruskou zahraniční politikou a ...

Války našeho věku

Příprava na budoucí války je palčivou otázkou zaměstnávající generální štáby, mezinárodní ...

Austrálie: Prodejte nám stíhačky F-22A Raptor

Bývalý velitel Královského australského letectva RAAF (Royal Australian Air Force) Chris Mills ...

Armáda ČR: Význam rezervistů roste

V dnešní době se hodně mluví o rostoucím významu rezervních jednotek v členských státech NATO i ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Maroš
  17:58 18.02.2016

  leviathan. Ja prieskumom neverím lebo sú ľahko manipulovateľné hlavne v takýchto veciach. Takže priznávam je to len môj dojem. Ja to tvrdím na základe toho že tu žijem a vnímam to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  leviathan. Ja prieskumom neverím lebo sú ľahko manipulovateľné hlavne v takýchto veciach. Takže priznávam je to len môj dojem. Ja to tvrdím na základe toho že tu žijem a vnímam to ako celú túto vec Slováci berú aj na základe demonštrácií, komentárov skoro na všetkých weboch a rád sa z ľudmi aj rozprávam. Ved sa pozrite na to ako sme vítali Amerických vojakov (Narozdiel od Čiech sme ich proste nevítali nijak ak tak tak tam boli demonštranti)... Takto ste vítali vy -
  https://www.youtube.com/watch?...
  a takto my-
  https://www.youtube.com/watch?...
  Čo som sa ja rozprával s ľudmi našiel som iba minimum priaznivcov USA prosto nik neverí médiám či už ľudia z dedín tak aj ľudia z mesta.. Ale nemôžem moje tvrdenie podložiť nijakým linkom takže kto tomu verí nech verí a ostatný nech si tvrdia svoje žvásty.. Skús ísť na Slovensko a rozprávaj sa s ľudmi potom spoznáš pravdu a nie takú akú nám prezentujú..
  https://www.youtube.com/watch?...
  https://www.youtube.com/watch?...
  Prosto žiadne vítanie USA vojakov na slovensku tu ešte dlho nebude.
  z ČSR Americký vojaci museli odísť lebo nás oslobodilo RUSKO a nie USA. To aj ja môžem napísať že Rusko odišlo napr. z Kuby.. A vlastne sa stiahli skoro z celej Európy a skutočnosti ktoré ich k tomu viedli ma prosto nezaujímajú tak ako vás tie ktoré viedli k odchodu USA z ČSR.
  Skrýt celý příspěvek

 • Maroš
  17:58 18.02.2016

  leviathan. Ja prieskumom neverím lebo sú ľahko manipulovateľné hlavne v takýchto veciach. Takže priznávam je to len môj dojem. Ja to tvrdím na základe toho že tu žijem a vnímam to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  leviathan. Ja prieskumom neverím lebo sú ľahko manipulovateľné hlavne v takýchto veciach. Takže priznávam je to len môj dojem. Ja to tvrdím na základe toho že tu žijem a vnímam to ako celú túto vec Slováci berú aj na základe demonštrácií, komentárov skoro na všetkých weboch a rád sa z ľudmi aj rozprávam. Ved sa pozrite na to ako sme vítali Amerických vojakov (Narozdiel od Čiech sme ich proste nevítali nijak ak tak tak tam boli demonštranti)... Takto ste vítali vy -
  https://www.youtube.com/watch?...
  a takto my-
  https://www.youtube.com/watch?...
  Čo som sa ja rozprával s ľudmi našiel som iba minimum priaznivcov USA prosto nik neverí médiám či už ľudia z dedín tak aj ľudia z mesta.. Ale nemôžem moje tvrdenie podložiť nijakým linkom takže kto tomu verí nech verí a ostatný nech si tvrdia svoje žvásty.. Skús ísť na Slovensko a rozprávaj sa s ľudmi potom spoznáš pravdu a nie takú akú nám prezentujú..
  https://www.youtube.com/watch?...
  https://www.youtube.com/watch?...
  Prosto žiadne vítanie USA vojakov na slovensku tu ešte dlho nebude.
  z ČSR Americký vojaci museli odísť lebo nás oslobodilo RUSKO a nie USA. To aj ja môžem napísať že Rusko odišlo napr. z Kuby.. A vlastne sa stiahli skoro z celej Európy a skutočnosti ktoré ich k tomu viedli ma prosto nezaujímajú tak ako vás tie ktoré viedli k odchodu USA z ČSR.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  08:36 18.02.2016

  pokud jde o tu cenu ropy, tak dlouhodobým standardem je právě cena +/- 40USD, jen při ekonomických turbulencích to vylítlo třeba k 100USD. To, že ruští soudruzi ekonomové si ...
  Zobrazit celý příspěvek

  pokud jde o tu cenu ropy, tak dlouhodobým standardem je právě cena +/- 40USD, jen při ekonomických turbulencích to vylítlo třeba k 100USD. To, že ruští soudruzi ekonomové si naplánovali do příjmů státního rozpočtu standardní cenu 120USD a teď jim to nevychází, asi nebude chyba západních imperialistů. Rusko nikdy nebylo oázou spokojených životů obyvatel, ani ekonomickým tygrem. Je proto velmi malá šance, že se na tom něco změní. Nakonec nám to může být jedno, ale nesmíme zaspat obranu a držet je dostatečně daleko od našich hranic.
  Skrýt celý příspěvek

 • Kruan
  02:10 18.02.2016

  Takže Jobr nedostal noty z Kremlu a dělá, že není.Spasibo Jobr

  Takže Jobr nedostal noty z Kremlu a dělá, že není.Spasibo Jobr

 • Kruan
  23:28 17.02.2016

  Jobr123: tak pojď ty kluku zkušená...když už jsi dostal noty na Armagedon, vysvětli to prosím a neboj se rozvést své úvahy:

  "Hlavně, že to poškodí Rusko. A, kdo na to doplatí? ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jobr123: tak pojď ty kluku zkušená...když už jsi dostal noty na Armagedon, vysvětli to prosím a neboj se rozvést své úvahy:

  "Hlavně, že to poškodí Rusko. A, kdo na to doplatí? Hlavně my, obyčejní lidé. Uložte si to v hlavě."

  nebo:

  "Zajisté jste zaregistrovali už ráno zprávu o návrzích na snížení těžby ropy. Takže se můžeme těšit na ropnou krizi, případné fronty aut u čerpadel, cenu PH za litr kolem 40,- Kč. To všechno už tady v minulosti bylo. V Americe na to vzpomínají dodnes. Vedlo to dokonce k válkám. Už se těšíte? Nebo ne? "

  Jobr, pojď do toho...řekni víc. Jen doufám, že to nebude trvat déle, než ti kremelský orgán doručí nové instrukce.
  Skrýt celý příspěvek

 • Kruan
  22:50 17.02.2016

  Echo: ale koneckonců máš pravdu, ať nám Jobr123 povypráví něco o blahobytu zaměstnanců Roněfť nebo Gazprom, když už to načal ze strany "Shel" - může to i porovnat tak, aby se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Echo: ale koneckonců máš pravdu, ať nám Jobr123 povypráví něco o blahobytu zaměstnanců Roněfť nebo Gazprom, když už to načal ze strany "Shel" - může to i porovnat tak, aby se ukázal být objektivním.
  Skrýt celý příspěvek

 • Kruan
  22:41 17.02.2016

  Echo: asi né, ověř si s čím obchoduje Gazprom, ropa rozhodně není jejich zanedbaná oblast obchodů. Navíc, pokud vím, tak je cena zemního plynu navázaná na cenu ropy.

  Wiki: ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Echo: asi né, ověř si s čím obchoduje Gazprom, ropa rozhodně není jejich zanedbaná oblast obchodů. Navíc, pokud vím, tak je cena zemního plynu navázaná na cenu ropy.

  Wiki: "Gazprom se také ve velkém zabývá těžbou a distribucí ropy, dodává plyn hlavně pro Střední Evropu, východní Evropu a státy bývalého Sovětského svazu, ale obchoduje i mimo Evropu".
  Skrýt celý příspěvek

 • Echo
  22:33 17.02.2016

  Kruan: Gazprom obchoduje so zemnym plynom, takze nechapem co ma spolocne s padom ceny ropy. Pokial viem tak na ropu sa specializuje Rosneft.

  Kruan: Gazprom obchoduje so zemnym plynom, takze nechapem co ma spolocne s padom ceny ropy. Pokial viem tak na ropu sa specializuje Rosneft.

 • Kruan
  22:26 17.02.2016

  Echo: máš něco proti? Газпром..

  Echo: máš něco proti? Газпром..

 • Echo
  22:21 17.02.2016

  Kruan .... Gazprom? Buzerujes tu ludi za Dombas a Shel a sam napises taku kravinu?

  Kruan .... Gazprom? Buzerujes tu ludi za Dombas a Shel a sam napises taku kravinu?

 • Kruan
  22:19 17.02.2016

  Jobr123: sice nevím, jak vypadá Tvůj měsíční nákupní košík, ale u mě tam nenajdeš:

  2x skládací matrjošku, takovou tu, co různě zapadá do sebe

  3x vrbové košťátko

  2x metlu z ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jobr123: sice nevím, jak vypadá Tvůj měsíční nákupní košík, ale u mě tam nenajdeš:

  2x skládací matrjošku, takovou tu, co různě zapadá do sebe

  3x vrbové košťátko

  2x metlu z vrby

  1x litr moštu z sibiřské klikvy

  1x atomovou elektrárnu

  1x auto Žiguli (už nekoupíš, zkrachovali protože to nekupovali už ani rusové ani jejich gubernie)

  3x T-90 (na zahradě to nechci)

  1x Vzdušný zámek Armata

  Jak chceš na tomto stavět ekonomiku? Pokud máš řešení, jistě tě VVP zahrne tituly a obligátními karafiáty.

  Všem ostatním se omlouvám se za názorný příklad, ale já si vážně nepamatuji, kdy jsem naposledy koupil něco ruského. Kromě ropy a plynu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Kruan
  21:53 17.02.2016

  Jobr123: nech propagandu stranou a nestraš populaci. Nemáš k tomu žádnou analýzu, natož důkaz...

  Stačí se podívat na vývoj rublu a pokud by jsi chtěl držet alespoň náznak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jobr123: nech propagandu stranou a nestraš populaci. Nemáš k tomu žádnou analýzu, natož důkaz...

  Stačí se podívat na vývoj rublu a pokud by jsi chtěl držet alespoň náznak objektivity, tak zhodnotíš vývoj ropy vs. kurs rublu a sebereš si ještě data z Ruského ropného průmyslu - když už máš zapotřebí psát o tom kolik zaměstnanců propustil tzv. "Shel" (opět disfunkce kremrole - správně má být Shell)

  Zkus nám také napsat o tom, jak jsou na tom zaměstnanci Gazprom, jakou mají průměrnou mzdu, kolik propustili zaměstnanců atd. Porovnej nám průměrnou mzdu zaměstnance "Shel" a Gazprom a dej vědět, jak se žije v tom pravoslavném ráji.

  zatím pápa
  Skrýt celý příspěvek

 • jobr23
  20:48 17.02.2016

  Nerad se sem vracím, ale nedá mi to. Co třeba píše Jura99 o cenách ropy. Nechce se mi věřit, že všichni věří tomu, že nízké ceny ropy srazí na kolena Rusko. Vždyť s tím mají ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nerad se sem vracím, ale nedá mi to. Co třeba píše Jura99 o cenách ropy. Nechce se mi věřit, že všichni věří tomu, že nízké ceny ropy srazí na kolena Rusko. Vždyť s tím mají problémy i jiné země exportující ropu, dokonce větší. Největší ty, které nic jiného na export nemají. A co společnosti, jako Shel ten už propustil přes 10 tis. zaměstnanců, Exon je doslova na dně, BP se propadlo do takové ztráty, že snad bude na prodej. A tak by se dalo pokračovat. Ropné společnosti, včetně těch Amerických budou na konci tohoto roku podobně. A bez státních podpor nepřežijí. Zajisté jste zaregistrovali už ráno zprávu o návrzích na snížení těžby ropy. Takže se můžeme těšit na ropnou krizi, případné fronty aut u čerpadel, cenu PH za litr kolem 40,- Kč. To všechno už tady v minulosti bylo. V Americe na to vzpomínají dodnes. Vedlo to dokonce k válkám. Už se těšíte? Nebo ne? Hlavně, že to poškodí Rusko. A, kdo na to doplatí? Hlavně my, obyčejní lidé. Uložte si to v hlavě.
  Skrýt celý příspěvek

 • Kruan
  19:41 17.02.2016

  Kozlus a spol: jasně, je to celkem nedávno, co jsme od voleného orgánu RF slyšeli, že sankce Ruskou federaci posílí, ekonomika má správnou trajektorii a podobně.

  Po pár měsících ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kozlus a spol: jasně, je to celkem nedávno, co jsme od voleného orgánu RF slyšeli, že sankce Ruskou federaci posílí, ekonomika má správnou trajektorii a podobně.

  Po pár měsících si můžeme udělat malé zhodnocení:

  1. Ruský Rubl padá výrazněji než měny ropných emirátů (kde máme tu diversifikaci ekonomiky?)

  2. Sny o kooperaci nebo údajném spojenectví v rámci BRICS jsou v řiti, i Čína hodila bobek na zemní plyn ze Sibiře

  3. O uvedení Zlatého Dvouhlavého Rublu jako světové rezervní měny se již nemluví ani náznakem

  4. O projektu "Novoruska" hovoří již jen zapomenuté kremrole

  5. US$ (ani EUR) opět nepadl, i když ho Kremlofilové odsuzují k záhubě již několik dekád.

  Co s tím?
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  19:35 17.02.2016

  Kozlus: tzv. ochrana domácích výrobců je oblíbený omyl. Chránit se "musí" pouze ti neschopní a nekonkurenceschopní. Ale odskáče to kdo jiný, než zákazník.

  Kozlus: tzv. ochrana domácích výrobců je oblíbený omyl. Chránit se "musí" pouze ti neschopní a nekonkurenceschopní. Ale odskáče to kdo jiný, než zákazník.

 • Beld
  19:04 17.02.2016

  Me celkem desi , kolik lidi ,se boji ze rusaci zautoci na evropu . Vzdyt je to naprosta kravina . Horko tezko porazili blbou gruzii . Nemaji nejmensi sanci . Cele je to jen ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Me celkem desi , kolik lidi ,se boji ze rusaci zautoci na evropu . Vzdyt je to naprosta kravina . Horko tezko porazili blbou gruzii . Nemaji nejmensi sanci . Cele je to jen straseni blbym plesatym panakem z kremlu . Komedie . Ale penize to prinese ....

  Bud jadro nebo nic ..... :(
  Skrýt celý příspěvek

 • leviathan
  17:29 17.02.2016

  Za rok 2013 (pred krizou): USA vyviezli do Ruska tovar za 11 mld USD a doviezli tovar za 27 mld.

  Za rok 2014 : vyvoz za 10 mld a dovoz za 23 mld USD

  ZA rok 2015: vyvoz za 7 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Za rok 2013 (pred krizou): USA vyviezli do Ruska tovar za 11 mld USD a doviezli tovar za 27 mld.

  Za rok 2014 : vyvoz za 10 mld a dovoz za 23 mld USD

  ZA rok 2015: vyvoz za 7 mld a dovoz za 16 mld USD
  ----------------------------------------------------------------------------------
  USA jednoznacne znizili obchodnu vymenu s Ruskom po Krymskej krize.

  tu to mate aj na mesacnej baze, je tam perfektne vidiet ten pokles po maji 2014, ked nabehli sankcie

  https://www.census.gov/foreign...
  Skrýt celý příspěvek

 • leviathan
  17:23 17.02.2016

  Kozlus:

  Za rok 2014 klesol vyvoz USA do Ruska o cca 3% (EU do Ruska o 12%) a len za prvy kvartal roka 2015 klesol americky export do Ruska o cca 30% a prepad ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kozlus:

  Za rok 2014 klesol vyvoz USA do Ruska o cca 3% (EU do Ruska o 12%) a len za prvy kvartal roka 2015 klesol americky export do Ruska o cca 30% a prepad pokracoval.

  http://openiazoch.zoznam.sk/cl...

  Treba si uvedomit, ze sankcie sa netykaju vsetkych tovarov.
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  15:18 17.02.2016

  Jura99: Neco si zjisti o dopadu tech slavnych sankci. Vyvoz EU do RF klesl, ale vyvoz USA vzrostl. Nj, EU zase nekomu hraje uzitecnyho idiota. Ty sankce jsou pro RF celkem vyhodne, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99: Neco si zjisti o dopadu tech slavnych sankci. Vyvoz EU do RF klesl, ale vyvoz USA vzrostl. Nj, EU zase nekomu hraje uzitecnyho idiota. Ty sankce jsou pro RF celkem vyhodne, sice to znamena nejake problemy, ale pro Putina to je pozehnani, protoze konecne muze poradne diverzifikovat ekonomiku. Domaci vyrobci jsou ted chraneni lepe nez clem a je obrovsky prostor v tom, co muze nahradit domaci produkce. A ne, 90% ekonomiky RF rozhodne neni ropa a plyn.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  14:55 17.02.2016

  Nejefektivnější obrana proti Rusku je držet dole cenu ropy a pak sankce. Sankce by se vůbec neměly pouštět do té doby, než Rusko vrátí Ukrajině Krym, případně než se tam udělá ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nejefektivnější obrana proti Rusku je držet dole cenu ropy a pak sankce. Sankce by se vůbec neměly pouštět do té doby, než Rusko vrátí Ukrajině Krym, případně než se tam udělá referendum pod mezinárodním dohledem. Lákadlo v podobě ruského trhu je dvousečná zbraň, protože Rus jakékoliv ekonomické zlepšení promítne do zvýšení zbrojních výdajů. Že na venkově mají slaměné střechy, suché záchody a prašné cesty, je frajerům v Kremlu jedno.
  Skrýt celý příspěvek

 • leviathan
  13:20 17.02.2016

  Maros:

  vacsina Slovakov nie je orientovana prorusky. Kde ste na to prisli? Uvedte zdroj! Ci to je len vas dojem?

  Kam USA pridu odtial uz neodidu? Co je toto za ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Maros:

  vacsina Slovakov nie je orientovana prorusky. Kde ste na to prisli? Uvedte zdroj! Ci to je len vas dojem?

  Kam USA pridu odtial uz neodidu? Co je toto za nezmysel? Napr. z CSR po vojne zial odisli. To prave Rusi maju tendenciu povazovat uzemie, na ktorom su ruski vojaci za uzemie Ruska.
  Skrýt celý příspěvek

 • crusader
  09:39 17.02.2016

  JG omluvám se smažte mi to taky, než jsem to napsal došlo tu k promazání

  JG omluvám se smažte mi to taky, než jsem to napsal došlo tu k promazání

 • crusader
  09:38 17.02.2016

  seawolf
  Původně jsem v téhle diskuzi vůbec nechtěl reagovat, ale když se tak obouváte do českého národa a vyčítáte mu zaprděnost a označujete ho za národ kolaborantů musel jsem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  seawolf
  Původně jsem v téhle diskuzi vůbec nechtěl reagovat, ale když se tak obouváte do českého národa a vyčítáte mu zaprděnost a označujete ho za národ kolaborantů musel jsem reagovat.

  Cituji "Jsme vždy kolaborující národ pokud nás někdo neokupuje ( Němci a pak Rusové ) tak se cítíme osamoceni a začíná nám být smutno".
  Vy jste měl v rodině kolaboranty?
  Můj praděda bojoval v legiích proti bolševikům, děda na barikádách za pražského povstání a já ani můj otec jsme nikdy s komunisty nekolaborovali, takže Vaše věta se mě osobně dost dotýká.
  Co do tý věty taky přidat Američany, nevidíte se potom v té větě?
  Skutečně nad sebou někoho potřebujeme?
  A že český národ tak nějak tou historií proplouvá - no víte ono se to jinak bojuje proti režimu když jste mladý a nemáte rodinu a děti.
  Vždyť i do toho odboje proti Němcům odcházeli hlavně mladí důstojníci a nedospělí studenti.
  Když máte rodinu, chcete se o ně postarat a chránit je před nebezpečím. I za cenu, že na čas ohnete hřbet, ale to jednou možná poznáte.

  A k odsunu (vyhnání, říkejte si tomu jak chcete). Vždyť se tím jen sudetským Němcům splnil jejich předválečný požadavek "Domů do Říše (Heim ins Reich)" tak co si dodnes stěžují. Dostali přesně to co chtěli.
  A preventivně jsme vyhnali všechny Němce? V září 1938 nebyl sudetský Němec (kromě antifašistů a židů), který by nechtěl Adolfa Hitlera, dokonce bojovali se zbraní v ruce proti Republice Československé. Takže nevinní Němci?
  Vždyť i ten oslavovaný protihitlerovský "odboj" kolem Stauffenberga chtěl jen zachránit Velké Německo (stav ze září 1939).
  Němci (a sudetští zvlášť) bojovali proti Hitlerovi až když byl po smrti, když se měli zodpovídat ze svých činů za války.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  09:28 17.02.2016

  Promazáno od Řecka, komunistické minulosti ČR a od osočováni. Pokuste se držet tématu.

  Promazáno od Řecka, komunistické minulosti ČR a od osočováni. Pokuste se držet tématu.

 • justus
  07:06 17.02.2016

  dovi
  já nejsem markus

  BrothersAndSisters
  je mi tě chlapče líto. Ale omlouvá tě mládí a lehká demence. Víš, já zažil komanče. Propaganda byla, ale každej si myslel o prdeli a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  dovi
  já nejsem markus

  BrothersAndSisters
  je mi tě chlapče líto. Ale omlouvá tě mládí a lehká demence. Víš, já zažil komanče. Propaganda byla, ale každej si myslel o prdeli a žil celkem spokojeně až na pár zarytých komoušů. A ty jsme ignorovali. Propaganda nyní je 10x horší, ale tak blbě udělaná, že jí věří jen lidé s menší hodnotou IQ než je průměr a pár fanatiků.
  Nicméně na PCT shodou okolností vyšel článek pana Rybky
  http://pctuning.tyden.cz/multi...
  který doporučuji přečíst. Do konce. Je mi jasné, že několik stránek souvislého textu ja na některé jedince moc, ale zkus to.

  A další věc, která mě dává naději v tento národ. Sice malou, ale přece jen nepatrnou. Čtu články na Novinkách a Idnes, ne proto, abych se něco dozvěděl, ale kvůli diskusím pod články. A sleduji trend, že lidé se začínají ptát a přemýšlet. A nevěřit. Začalo to na novinkách a nyní už i na baště sluníčkářů Idnes je většina lidí kritických a ta naše zoufalá propaganda je tak průhledná že ji lidé zdrbou.

  Pár z vás si myslí, že jsem ruskej troll. Fakt nejsem. Kdybych si mohl vybrat žít v rusku nebo v USA, vyberu si ameriku. Ale jen kvůli tomu, že tam mají přístup k jakýmkoliv zbraním, který miluju. Obyčejní američani, teda ty co umí přemýšlet, taky nesouhlasí s politikou své vlády. Ale stádo, jako všude, jde s bekotem za bačou na porážku. Někteří i s radostným poskakováním.

  Na válce není nic krásnýho, smrdí tam krev, hovna a spálený maso.
  Skrýt celý příspěvek

 • Gloton
  02:34 17.02.2016

  Vrátil bych se i trochu k technické stránce věci. Připadá mi, že mají zbytečně "těžkou" vojenskou techniku. Na tísícihlavá stáda "kozomrdů" pobíhajích a drancujících v Evropských ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vrátil bych se i trochu k technické stránce věci. Připadá mi, že mají zbytečně "těžkou" vojenskou techniku. Na tísícihlavá stáda "kozomrdů" pobíhajích a drancujících v Evropských městech, budou nejvhodnější automatické útočné pučky a automatické brokovnice. Měli by včas myslet na přezbrojení.
  Aby nečekali nepřítele v tanku z východu a nepřeválcoval je infiltrovaný nepřítel s ručníkem na hlavě.
  Skrýt celý příspěvek

 • Left
  00:22 17.02.2016

  Když čtu ty rusofilní komentáře, tak mám chuť se přestěhovat někam víc na Západ, protože tady už je to fakt zabitý... Měl jsem dojem, že lidský živočišný druh se vyznačuje ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Když čtu ty rusofilní komentáře, tak mám chuť se přestěhovat někam víc na Západ, protože tady už je to fakt zabitý... Měl jsem dojem, že lidský živočišný druh se vyznačuje vyvinutým mozkem. Zjevně to ale není pravidlem.


  Posilováním přítomnosti USA je samozřejmě logická, rozumná a adekvátní obranná reakce.
  Skrýt celý příspěvek

 • ruleta
  23:39 16.02.2016

  Re Luky

  http://www.bibliotecapleyades....

  Odkud zdrojuji? Vypada to jako blbost.

  Pod mym vyctem je odkaz na oficialni ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Re Luky

  http://www.bibliotecapleyades....

  Odkud zdrojuji? Vypada to jako blbost.

  Pod mym vyctem je odkaz na oficialni statistiky DoD a v ramci techto statisik je zapocitana Army, Air Force, Navy, Marine Corps a vysledek je tech 77 tisic v Zapadni Evrope (Stredni nepocitam protoze cisla nejsou vysoka).

  Takze:

  Army - 27 639 (coz odpovida tem 33k v clanku)
  Navy - 7 111
  Air force - 28 561
  Marine Corpse - 1167
  Takze dohromady 64 479 vojenskeho personalu.

  Zbytek (tj. 12 970 ) je tzv. military dependents coz jsou rodinni prislusnici (zeny, muzi, deti kteri nejsou v ani jedne ze vojenskych slozek).
  Skrýt celý příspěvek

 • BrothersAndSisters
  23:15 16.02.2016

  K rozpoutání války s Ruskem západ nemá důvod a už vůbec podobný důvod k válce nemá Rusko. Rozuměj racionální důvod. Ovšem jak tady uváděl Jan Grohmann ve svém článku o ruské GRU, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  K rozpoutání války s Ruskem západ nemá důvod a už vůbec podobný důvod k válce nemá Rusko. Rozuměj racionální důvod. Ovšem jak tady uváděl Jan Grohmann ve svém článku o ruské GRU, tak "Kreml a ministerstvo obrany nikdy neopustilo sovětský (možná historicky ruský) paranoidní zrcadlový pohled na své nepřátele. Věří, že jejich nepřátele mají ďábelské plány na jejich zničení, protože mají stejné plány proti svým nepřátelům. Samozřejmě, že ty plány jsou tak tajné (nepřátel - pozn. red.), že žádný satelit je nemůže vyfotit, odhalit nebo sledovat je. Mohou být odhaleny jen lidskými agenty, proto kladou důraz na HUMINT". Tato paranoia spolu nacionalisty a náboženskými blouznivci věřícími ve zvláštní historickou roli Ruska, jako spasitele světa, může vést k nešťastným událostem. Sice nechtěným, ale reálným. Když Turci sestřelili ruský letoun, jistě ne proto, aby rozpoutali válku s Ruskem - Rusko to ví a proto taky žádná válka není, ale situace se vyostřila a vyostřené situace vedou k dalším chybám. Přímý konflikt Ruska s NATO (globální) je nepravděpodobný i když menší - lokální už se tak nemožný nezdá. Samozřejmě ne na území EU, USA nebo RF, ale v Sýrii na Ukrajině v Pobaltí a jinde. A je důležité si uvědomit, že Rusko není normální země. Neprošla normálním vývojem a nemá normální zkušenosti. Jsou jak někdo, kdo žil držený ve sklepě. Díky tomu tam jsou (zjednodušeně řečeno) dvě skupiny Rusů - ti co byli v tom sklepě a ti co je tam drželi. Zkuste to pochopit na sobě samých - 40. let experimentování se socialismem pod vedením KSČ udělalo v duších našich lidí paseku (skoro nevratnou) a to nás socialismus zastihl v rozvinuté fázi funkční společnosti. Rusové tam měli mnohem trvdší verzi a měli ji tam víc než 74 let (téměř dvakrát déle než u nás) a zastihl je v době feudalismu. Jestli dodnes nejsou schopni reflektovat vlastní historii s desítkami a desítkami milonů povražděných vlastních spoluobčanů a klidně nosí v průvodech portéty masového vraha Stalina, dokonce s jakousi hrdostí - nepočítejte moc, že uvažují jako my.
  Skrýt celý příspěvek

 • Dovi
  22:42 16.02.2016

  Marcus nebo vám vyhovuje spíš oslovení Justus?
  Pokud se ve vašem pohledu jedna americka základna v Tokiu rovná okupci Japonska a zabrání Kuril ruském přejdete mlčením, tak s vámi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marcus nebo vám vyhovuje spíš oslovení Justus?
  Pokud se ve vašem pohledu jedna americka základna v Tokiu rovná okupci Japonska a zabrání Kuril ruském přejdete mlčením, tak s vámi těžko lze diskutovat. Chápu že jste většinu života prožil po boku rudého bratra a je bolestivé si teď připustit jaký blud to byl...
  Skrýt celý příspěvek

 • SeaWolf
  22:25 16.02.2016

  Luky
  Tak opět se přeneseme přes fakt, že Německo i Itálie 70 let po válce jsou ve vztahu k základnám USA na svém území v cela jiné pozici. USA platí totiž nájem. Upsss

  Ale ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky
  Tak opět se přeneseme přes fakt, že Německo i Itálie 70 let po válce jsou ve vztahu k základnám USA na svém území v cela jiné pozici. USA platí totiž nájem. Upsss

  Ale takové Španělsko kde je základna US Navy i US Army ve druhé světové válce ani nebylo. Tedy pokud sem nezačneme motat Modrou divizi a takové ty nešvary kolem.

  Pak tu máme třeba základnu v Řecku které válku pokud vím vyhrálo :-D
  Skrýt celý příspěvek

 • Maroš
  22:11 16.02.2016

  stirling Neviem či ste reagoval aj na mňa no ja som tu bol aj pred tým a chodím tu už dlho. Moc som neprispieval do diskusií no ked tak som chválil USA techniku a vývojoví prínos ...
  Zobrazit celý příspěvek

  stirling Neviem či ste reagoval aj na mňa no ja som tu bol aj pred tým a chodím tu už dlho. Moc som neprispieval do diskusií no ked tak som chválil USA techniku a vývojoví prínos aj do civilnej oblasti.. Moje dávnejšie komentáre boli zmazané kvôli nedorozumeniu s pánom Janom Grohmannom no vysvetlilo sa to za čo som mu veľmi vdačný. Nepopieram že je tu veľa trolov aj z jednej aj z druhej strany no aj tak je tu jedna z najlepších internetových diskusií.(ak nerátam tú pod týmto článkom:) ) na margo toho čo ste napísal citujem-
  Nejlepší argument - jako, že něco udělalo rusko? - tak se podívej co dělá usa....:)
  Ano ved odporné veci čo robí Rusko nás nuti o ňom rozmýšľať ako o hrozbe no a tak isto by sme mali rozmýšľať aj pri pohľade na USA... Alebo podľa vás ako by som sa na USA mal pozerať ked nie ako na vraha mnohých nevinných??
  Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  21:43 16.02.2016

  No pěkné to tu je, ale rozhodně nemám problém s fandy ruska i když zastávám opačný názor pokud to jsou lidé, které tu potkávám pořád, ostatní jen potvrzují to, že kreml má své ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No pěkné to tu je, ale rozhodně nemám problém s fandy ruska i když zastávám opačný názor pokud to jsou lidé, které tu potkávám pořád, ostatní jen potvrzují to, že kreml má své hlásné-trouby všude. Nejlepší argument - jako, že něco udělalo rusko? - tak se podívej co dělá usa....:)
  Možná by nebylo špatné umožnit diskutovat o rusku a jeho hrozbách až po nějaké době od registrace a určitých počtech postů u článků o technice z ne ruska a usa... jinak jsme fakt jak na novinkách, ale chápu majitele, že se pak lépe prodává reklama (tohle není vůbec myšleno ve zlém, každý chce vydělat když do toho investuje)
  Jinak rudým i modrým starousedlíkům zdar a silu do debaty, já ji nemám, ale musím říct, že jsem se u některých postů i zasmál.
  Skrýt celý příspěvek

 • Magister_Peditum
  21:42 16.02.2016

  SeaWolf píše o základnách i jinde v Evropě a píše, tyto země proti US základnám neprotestují. To jen vy jste reagoval na to Kosovo.:-p

  SeaWolf píše o základnách i jinde v Evropě a píše, tyto země proti US základnám neprotestují. To jen vy jste reagoval na to Kosovo.:-p

 • Luky
  21:34 16.02.2016

  Nevím do čeho mě to chceš zatahnout.

  Jinak ale Německo a Itálie prohráli druhou světovou....možná by v tom bylo možné najít nápovědu.
  Mě ale US přítomnost v těchto dvou zemích ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nevím do čeho mě to chceš zatahnout.

  Jinak ale Německo a Itálie prohráli druhou světovou....možná by v tom bylo možné najít nápovědu.
  Mě ale US přítomnost v těchto dvou zemích nijak výrazně nezajímá, jen jsem se ptal odkud pochází info k počtu vojáků.
  Skrýt celý příspěvek

 • mr_kosa
  21:34 16.02.2016

  Co sa tyka tych americkych zakladni inak, davnejsie som videl nejaku reportaz o Guantaname z pohladu obycajnych kubancov. No a pointa bola ta, ze tie civilne pracovne miesta na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Co sa tyka tych americkych zakladni inak, davnejsie som videl nejaku reportaz o Guantaname z pohladu obycajnych kubancov. No a pointa bola ta, ze tie civilne pracovne miesta na zakladni - obsluha v McDonald, chyzne,... su tam najvychytenejsie pracovne miesta siroko daleko lebo ludia tam zarabaju viac jak kubanski ministri. To len taky fun fact na okraj...
  Skrýt celý příspěvek

 • Magister_Peditum
  21:25 16.02.2016

  A Německo nebo Itálie jsou snad zkorumpované loutky?

  A Německo nebo Itálie jsou snad zkorumpované loutky?

 • Luky
  21:21 16.02.2016

  Kosovo je zkorumpovaná loutka, ještě aby protestovalo.

  Na otázku proč to tam vybudovali si zkus odpovědět sám....levné to ale nebylo.

  Kosovo je zkorumpovaná loutka, ještě aby protestovalo.

  Na otázku proč to tam vybudovali si zkus odpovědět sám....levné to ale nebylo.

 • SeaWolf
  21:15 16.02.2016

  Luky
  Jakou strategickou hodnotu má základna uprostřed Kosova proti základnám v Německu nebo jinde v Evropě? Mimochodem ty země proti základnám US Army na svém území neprotestují. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky
  Jakou strategickou hodnotu má základna uprostřed Kosova proti základnám v Německu nebo jinde v Evropě? Mimochodem ty země proti základnám US Army na svém území neprotestují. Tak aby jsme se dobrali k tomu co si pod tím představuješ.

  Bratr drahé polovičky sloužil dvě rotace jako součást v rámci EULEXu na kterých se PČR podílí, takže je zábava číst některé teorie ohledně Camp Bondsteel.
  Skrýt celý příspěvek

 • Maroš
  21:04 16.02.2016

  Koľko USA trolov sa tu zišlo no to je nádhera..:) Ľudia zbláznili ste sa? Že USA spojenec:D ved podporuje jedni z najhorších režimov sveta a to mi stačí na to aby som takúto žumpu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Koľko USA trolov sa tu zišlo no to je nádhera..:) Ľudia zbláznili ste sa? Že USA spojenec:D ved podporuje jedni z najhorších režimov sveta a to mi stačí na to aby som takúto žumpu nepovažoval za spojenca.. Bezdôvodná intervencia - Bombardovanie a zvrhávanie vlád po celom svete to im teda ide:) Ved sa pozrite kde sú všade nasťahovaný a pochopíte že AJ nie len ale AJ oni sú agresori ktorý ked niekam prídu už ich odtiaľ nik nedostane... Skúste sa im postaviť! potom zistíte čo je demokracia na Americký spôsob tak ako si to skúsili mnohé krajiny.. USA hovorí ako sa má Rusko správať ako nemá zasahovať a starať sa len samo o seba..(To by bolo v poriadku keby to robili aj oni..) Kto dozerá na USA ako sa správa?? Ved oni robia všetko to čo Rusom zakazujú.. Kto im dal právo bombardovať zabíjať a rozkazovať? 600miliárd na obranu a pri tom v rebríčku desiatich najnebezpečnejších miest sú tri z USA..:( A toto nám má určovať akým smerom sa máme uberať.. Väčšina Slovákov-stačí sa pozrieť na diskusie(totálny odpad) alebo sa s niekým porozprávať.. Má radšej Rusko no ja hovorím my nechceme Rusko alebo USA my chceme a chcime samostatnosť EU a to aj toho čo sa týka obrany.. Vyhnať USA vyhnať Rusov a len s nimi obchodovať a nech si pchajú prsty do svojich a nie do našich vecí. Ospravedlňujem sa za hrubšie výrazy no nedalo sa inak reagovať..
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  20:16 16.02.2016
  Oblíbený příspěvek

  ruleta:
  ano, počty co jste postnul docela odpovídají např. těmto obrázkům:
  (akorát vám tam chybí Velká Británie s cca ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ruleta:
  ano, počty co jste postnul docela odpovídají např. těmto obrázkům:
  (akorát vám tam chybí Velká Británie s cca 10K)
  http://www.bibliotecapleyades....

  Army: 67 168
  Navy: 11 080
  Marine: 912
  AF: 35 700
  --------------------
  celkem: 114 860 v Evropě

  což je docela v rozporu s 33 000 vojáky v článku pana Grohmanna i kdyby mysleli jen ARMY (což ale tedy měli upřesnit).

  Pak je celá řada podobných grafik jako tato:
  http://macedoniaonline.eu/cont...

  Kosovo prostě bývá opravdu často udáváno jednociferné, což neodpovídá základně pro divizi, která má ve výbavě směnárny, supermárket, špitál, tělocvičny, rekreační areály, fotbalové a softbalové hřiště, kinosál, výuková centra, kapučíno bary, Picérii, Taco Bell, Burger Kinga, prádelnu, policejní a hasičskou stanici, 14km dlouhý obvod s jedenácti strážními věžemi, muničáky a spoustu techniky...protože ve třech nebo osmi lidech to prostě nejde ustrážit (ledaže by okolní muslimáci náhodou posádku přemohli a přišli tak nečekaně k výzbroji :)
  ..a to jsem nepsal o zásobování a odpadovém hospodářství, což ale dělají třeba civilové, ale určitě ne pro deset vojáků.

  pks_ napsal:
  Luky: Camp Bondsteel - ta základna je pravděpodobně připravena k přijetí většího kontingentu, který tam teď není.

  Ano, přesně tak to vnímám. Není ani tak podstatné, jestli je teď na základně 800, 1200 nebo 3000 lidí...mají tam zázemí min. pro divizi a když udělám vláček z 15ti Jumbo Jetů, dostanu tam 10 000 lidí přes noc. K tomu nám v posledních letech Amíci cvičili v Rumunsku a Bulharsku v praporním uskupení, takže si 1500 členů zkusili po okolí vydržovat i pár měsíců. Ačkoli se tedy článek snaží sugerovat velký ústup z Evropy, Amíci se v posledních letech hodně přibližovali k Černému moři..a to mají ještě 1500+ lidí v Turecku...
  Skrýt celý příspěvek

 • marius
  20:12 16.02.2016

  Stanyku, takže podle Vás Rusko vyvolalo válku na Donbase?
  Ještě buďte tak laskav a napište sem, co dobrého světu přinesla americká expanzivní politika. Na to jsem zvědavý, poučte ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Stanyku, takže podle Vás Rusko vyvolalo válku na Donbase?
  Ještě buďte tak laskav a napište sem, co dobrého světu přinesla americká expanzivní politika. Na to jsem zvědavý, poučte mě prosím.
  Skrýt celý příspěvek

 • jobr23
  19:52 16.02.2016
  Oblíbený příspěvek

  BrothersAndSisters - v 17:30 - Nechce se mi věřit, že to co jsi tady napsal, tak tomu také věříš. Měl by by sis to lépe srovnat v hlavě časově, kdo za ty uprchlíky do Evropy může a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  BrothersAndSisters - v 17:30 - Nechce se mi věřit, že to co jsi tady napsal, tak tomu také věříš. Měl by by sis to lépe srovnat v hlavě časově, kdo za ty uprchlíky do Evropy může a proč? Vždyť už i řada reportérů a komentátorů ze zemí tvých kámošů to píše a zdůvodňuje jinak.
  Skrýt celý příspěvek

 • Stanyk
  19:21 16.02.2016

  Supreme: "500 milionová Evropa potřebuje ochranu od 300 milionových USA pře 140 milionovým Ruskem"

  Naprostá demagogie, ale zkusím Vás parafrázovat v jiném historickém ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Supreme: "500 milionová Evropa potřebuje ochranu od 300 milionových USA pře 140 milionovým Ruskem"

  Naprostá demagogie, ale zkusím Vás parafrázovat v jiném historickém období.


  367 milionů lidí Evropy (vč. ruska a bez německých spojenců a třetí říse samozřejmě) potřebuje ochranu před 67 milionem Němců od 130 milionů Američanů.

  (zdroj počtu obyvatel je orientační, k roku 1939: https://en.wikipedia.org/wiki/... tím neříkám!!!, že v tom roce byly jednotlivé státy spojenci nebo nepřátelé viz. Molotov x Ribentrov pakt atd.)

  Takže takový argument je fakt debilní, když historicky víte, že to bylo též naopak.
  Skrýt celý příspěvek

 • ruleta
  19:10 16.02.2016

  Rozmisteni americkeho vojenskeho personalu vcetne stycnych dustojniku a vojenskych misi ve spratelenych zemich (k 30/9/2015):

  Albanie - 5
  Rakousko - 21
  Belgie - 1342
  Bosna a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rozmisteni americkeho vojenskeho personalu vcetne stycnych dustojniku a vojenskych misi ve spratelenych zemich (k 30/9/2015):

  Albanie - 5
  Rakousko - 21
  Belgie - 1342
  Bosna a Hercegovina - 7
  Bulharsko - 21
  Chorvatsko - 8
  Kypr - 14
  Ceska republika - 18
  Dansko - 16
  Estonsko - 14
  Finsko - 20
  Francie - 110
  Nemecko - 42 547
  Gibraltar - 6
  Recko - 401
  Gronsko - 146
  Madarsko - 85
  Island - 2
  Irsko - 28
  Italie - 12851
  ....

  Vice tady:

  https://www.dmdc.osd.mil/appj/...
  Skrýt celý příspěvek

 • Stanyk
  19:03 16.02.2016

  Ad diskuse: Vážení, jakmile se na tomto webu, který je převážně věnován vojenské technice (západní, východní, jakékoliv) vyskytne téma Rusko a jeho mocenské ambice, začne se to v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ad diskuse: Vážení, jakmile se na tomto webu, který je převážně věnován vojenské technice (západní, východní, jakékoliv) vyskytne téma Rusko a jeho mocenské ambice, začne se to v diskuzi množit nicky (osobami) a jejich příspěvky, které počnou admirovat Ruskou potiku a kritizovat ostatní. Ačkoliv např. s panem Suprem a podob. nesouhlasím, jsou to lidé, kteří do diskuse přispívají i u jiných tématů. Ale momentálně je to tu zapleveleno příspěvky osob, kteří tu o ničem jiném (ani o ruské technice) nepíší, což působí podivně. A odpověď v podobě ruských "trollbotů" nebo angažovaných lidí se jeví reálně. I ten počet like a dislike je totálně odlišný od "normální" byť vyhrocené diskuze na téma ruská, us apod. technika.

  Marfolodej, Iandi, justus apod. A nikoliv, neberte to tak, že bych je vyhazoval (to nemohu) ani požadoval jejich vyhození, ale je to úsměvné, taková aktivita.

  Jinak nevím jak zdejší diskutující nebo třeba pan prezident, já osobně jsem schopen za potenciálního riziko schopen vidět jak Rusko, tak blízký východ. Nehrajeme přeci větší bere, kde svršek Sýrie a s ním spojené problémy zcela překrývá ruské nebezpečí.

  Buďme rádi za US a jejich expanzivní záoceánskou politiku v období první světové války, druhé světové války i přítomnosti v době studené války v Evropě. Buďme rádi za to, že US narozdíl od SSSR/Ruska se také naučilo svou vojenskou přítomnost též DOBROVOLNĚ tlumit a omezovat. A též buďme rádi že jsou ochotní ji zase navyšovat.

  Na Ukrajině se v Donbasu před několika lety hrálo ME ve fotbale. Teď tam zuří válka s Rusem, ne s Američanem.
  Skrýt celý příspěvek

 • marius
  18:56 16.02.2016

  Jsem už starší ročník, mládí v prd.. do důchodu ještě daleko. Na vojně jsem byl v 80-tých letech a o dnešních zbraňových systémech nemám už takový přehled, jako někteří zdejší ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jsem už starší ročník, mládí v prd.. do důchodu ještě daleko. Na vojně jsem byl v 80-tých letech a o dnešních zbraňových systémech nemám už takový přehled, jako někteří zdejší experti. Snažím se ale používat selský rozum a dlouhodobě se zajímám o geopolitiku a dění ve světě. Jako takový tu mohu s klidným svědomím napsat, že strašit Ruskem jako hrozbou pro Evropu, Pobaltí, atd, jsou šílené bláboly, které pouze pomáhají jistým kruhům v zámoří a jejich zdejším nohsledům vyvolávat v lidech strach a nenávist k Rusku, případně jim pomáhají se udržet u moci. K tomu už jen tolik, že za komunistů byla propaganda a informační válka čajíček, ve srovnání s tím, co tu máme dneska. Nerad někoho urážím, ale BrothersAndSisters je pouze vylízanec, se kterým je škoda vůbec ztratit slovo. Kdyby alespoň trochu zapojil mozek a zajímal se o to co se právě ve světě odehrává, proč a co se v závislosti na to může stát, možná že by se mu v té jeho palici i rozsvítilo.
  Jinak co psal níže Justus o WW I a WW II, je opravdu pravda. První sv. válka vypukla proto, že Britové tahali Němce za fusekli a ujišťovali je, že nevstoupí do války s tím cílem, že se Němci s Rusama vybijí a Američané zase před 2. sv. válkou financovali NSDAP a Hitlera a doufali, že Německo půjde proti Rusku.
  Pokud se zamyslíme nejen nad těmito historickými událostmi pak uvidíme, že jak Britové, tak Američané si to většinou umí zařídit tak, že využivají jiné země proti svým nepřátelům. Je opravdu v zájmu nás všech, aby jim to tentokrát v Sýrii nevyšlo a Turci se Saudy zůstali sedět doma na zadku.
  Pro Doviho, Německo a Japonsko jsou okupované země a pokud se nic nestane tak budou až do roku 2090.
  Ještě ohledně toho posilovaní NATO. Musíme si uvědomit, že pokud se tu nakvartýrujou, tak se možná nikdo z nás nedožijeme toho, že odtáhnou zpátky odkud přišli. A já opravdu v Česku žádné cizí vojáky nechci.
  Skrýt celý příspěvek

 • ruleta
  18:51 16.02.2016

  re pks_

  "Osobně přikládám mnohem větší význam pozvání z Německa a stavem právního řádu v Německu. Dalším důležitým faktorem jsou kroky Turecka. "

  Zkuste se podivat na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  re pks_

  "Osobně přikládám mnohem větší význam pozvání z Německa a stavem právního řádu v Německu. Dalším důležitým faktorem jsou kroky Turecka. "

  Zkuste se podivat na ciselnou radu prichozich do Evropy treba tady:

  http://data.unhcr.org/syrianre...

  Hodit to jenom na Merkelovou je lacine. Pres leto dramaticky narust. Druhy narust zari/rijen kdy jsou videt dopady slov Merkelove (prelom srpen-zari kdy BAMF pozastavil Dublinska pravidla pro prichozi Syrany, v platnosti od 21/8/2016).
  Skrýt celý příspěvek

 • Echo
  18:50 16.02.2016

  Ludska hlupost je skutocne nekonecna. Rusky utok na clena NATO? Totalny nonsens. Co by tym ziskali? Ak aj neberiem do uvahy, takmer isty atomovy armagedon, nevidim absolutne ziadny ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ludska hlupost je skutocne nekonecna. Rusky utok na clena NATO? Totalny nonsens. Co by tym ziskali? Ak aj neberiem do uvahy, takmer isty atomovy armagedon, nevidim absolutne ziadny uzitok pre Rusko z takehoto cinu.

  Preco Rusko nezabralo celu Ukrajinu ked malo idealnu prilezitost? Skutocne si tu niekto mysli, ze jedine co Rusko potrebuje su miliony protiruskych naladenych "obcanov" ? Potrebuje Rusko ekonomicky nezaujimave uzemia, ktore potrebuju miliardove investicie?

  Rusko ma kvantum chyb a problemov, ale urcite ti Rusi nebudu az taki sprosti aby si nejakym dobrodruzstvom v Pobalti vykopali existencny a/alebo ekonomicky hrob.
  Skrýt celý příspěvek

 • pks_
  18:28 16.02.2016
  Oblíbený příspěvek

  BrothersAndSisters:
  1. Uprchlíci z Afghánistánu - ti proudí už nějakou desítku let, zatím jich bylo málo a dnes si kupují syrský pas, prchají i kvůli stahování USA z Afghánistánu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  BrothersAndSisters:
  1. Uprchlíci z Afghánistánu - ti proudí už nějakou desítku let, zatím jich bylo málo a dnes si kupují syrský pas, prchají i kvůli stahování USA z Afghánistánu (pokud spolupracovali, tak nejsou v bezpečí).
  2. Uprchlíci přes Libyi - 90% uprchlíků přes Itálii je důsledkem zásahu NATO v Libyi, Kaddáfí je prostě nepouštěl (na přání EU).
  3. Uprchlická vlna se nastartovala přibližně 1 měsíc před prvními ruskými nálety v Sýrii. Kdyby Rusko nezasáhlo, Assad by už brzy padl a s ním bychom měli buď dalších 10 milionů uprchlíků nebo 10 milionů mrtvol v Sýrii. Osobně přikládám mnohem větší význam pozvání z Německa a stavem právního řádu v Německu. Dalším důležitým faktorem jsou kroky Turecka.

  Oslabení vazby EU-USA je v zájmu Ruska, už jen proto, aby USA neomezovaly obchodní výměnu EU a Ruska.

  Rusko se ale může s určitou pravděpodobností opřít i o miliardovou Čínu případně trochu o Indii a další země. Vše záleží na dalších krocích této šachové partie a jejich interpretaci.
  Skrýt celý příspěvek

 • pks_
  18:11 16.02.2016
  Oblíbený příspěvek

  dave22: 1. Německo zbrojí a rozšiřuje tanková vojska o 50% :-)
  2. Všechny zbraně na západě jsou z kategorie superpřesných a jeden západní tank může zlikvidovat několik ruských - ...
  Zobrazit celý příspěvek

  dave22: 1. Německo zbrojí a rozšiřuje tanková vojska o 50% :-)
  2. Všechny zbraně na západě jsou z kategorie superpřesných a jeden západní tank může zlikvidovat několik ruských - stačí když uvidí a vystřelí dříve.
  3. UK bude mít F-35B, což je proti Harrieru velký krok kupředu. JOKE: Zatím se tvrdí, že je UK nemá, protože jsou neviditelné :-)
  4. USA mají pořád dostatek F-22, proti kterým má Rusko omezené možnosti. Dokud se nestřetnou, tak nebudeme vědět, zda je to 10:0 nebo 0:10 nebo něco mezi.
  5. Přípravy na válku - stačí si porovnat "obranné" rozpočty.
  6. Věříte pohádce o radaru zaměřenému proti hrozbě z Íránu? Podle mě měl hlavně být schopen dohlížet na ruské rakety a rozlišit klamné cíle od skutečných. Zrušení radaru v ČR bylo výlučně Obamovo rozhodnutí v důsledku neefektivity programu a existenci lepší alternativy. "Ne základnám" - pokud mělo na toto vůbec nějaký vliv, tak IMHO do 10%. Aby naše vláda účinně odmítla radar, tak by tam musela mít většinu KSČM. Všechny ostatní strany by se přizpůsobily přání USA (=garanta evropské bezpečnosti).
  7. Za doby Varšavské smlouvy by tu ruský radar byl (pokud by Moskva chtěla) a kdo by o něm cekl, tak by měl problémy.

  Luky: Camp Bondsteel - ta základna je pravděpodobně připravena k přijetí většího kontingentu, který tam teď není.

  Superme: 1. Rusko je v tuto chvíli protivník, který vyspělostí překonává obvyklé protivníky posledních let.
  2. 500:300:140 - je to přesně o té poslední větě - "vůle a morální odvaha" je to, co v Evropě schází.

  Rusové jsou ochotni sáhnout si na dno (mnohem hlubší než naše) pro Rusko a velmi tvrdě udeřit, USA jsou připraveni první střílet a potom se ptát, Evropa je připravena vést dlouhé diskuse a přít se o to, kdo by měl kde a jak zasáhnout. Historie je toho plná.

  Rusko a USA jsou relativně homogenní celky, Evropa ani náhodou.
  Skrýt celý příspěvek

 • Klimesov
  17:39 16.02.2016

  Superme: No je fakt, že Evropa má velký zdrojový potencionál, ale bohužel je rozkouskovaná na malé státečky, které mezi sebou nemají tendence spolupracovat, a to hlavně díky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Superme: No je fakt, že Evropa má velký zdrojový potencionál, ale bohužel je rozkouskovaná na malé státečky, které mezi sebou nemají tendence spolupracovat, a to hlavně díky dlouhému období studené války, která rozdělila Evropu na dvě strany a dozvuky toho jsou patrné dnes.
  A jde to vidět na nynější situaci v Evropě, nejsme ochotni spolupracovat.
  Asi proto je potřeba aby na Evropském kontinentě byli vojska USA, protože ty jsou daleko konstantnější silou.
  A to že v Evropě nehrozí válka zkuste vysvětlit Ukrajincům, nebo kupříkladu Finům a Švédům. Proč tyto státy uvažují o vstupu do NATO?
  Skrýt celý příspěvek

 • stroup
  17:36 16.02.2016

  Rusko nedávno reaktivovalo (znovuvytvořilo) 1. gardovou tankovou armádu, zrušenou v roce 1991. Dnes dislokovanou v ruském Západním vojenském okruhu.. To máme 500-600 tanků T-72B3 a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rusko nedávno reaktivovalo (znovuvytvořilo) 1. gardovou tankovou armádu, zrušenou v roce 1991. Dnes dislokovanou v ruském Západním vojenském okruhu.. To máme 500-600 tanků T-72B3 a T-80, 600-800 BVP, 300-400 děl, 40 000 mužů... Probíhá také vytváření dvou nových obrněných divizí, jedna zase v Západním vojenském okruhu (Voroněž) dalších cca 250 tanků plus odpovídající počet BVP, děl, mužů..
  Je jen logické pokud se NATO rozhodne posílit své síly na hranici s Ruskem. Ale popravdě nedokážu si představit že by NATO posílilo o 800 tanků a poslalo je na východ..
  Skrýt celý příspěvek

 • BrothersAndSisters
  17:30 16.02.2016

  Ano Superme, přibylo vás - obyčejné české plešaté stokilové matky křičící na náměstích "Blaničtí rytíři povstali". Jste viditelnější. I to je důsledek ruské propagandy a vlivu, na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ano Superme, přibylo vás - obyčejné české plešaté stokilové matky křičící na náměstích "Blaničtí rytíři povstali". Jste viditelnější. I to je důsledek ruské propagandy a vlivu, na videu z demonstrace, kde střílel nějakej tvůj kamrád do vzduchu, je hned vedle něj nějakej jinej tvůj kmarád se svatojiřskou stužkou na klopě. Konvička se Zemanem na pódiu na akci organizovanou putinovic fanynkou - to tvšechno platí Rusko po celé Evropě. Tématem demonstrací jsou uprchlíci. Ti do Evropy nepřišli po americkém zásahu v Afghanistnánu před 15 lety, ani po americké invazi do Iráku, ani po náletech NATO na Libyi, ti přišli až po prosazení ruského řešení v Sýrii s pomocí Číny. Od té doby vidíme nekončící proud prchajících uprchlíků. Na západ od nás je vnímání Ruska jako Asadova spolupachatele obrovské migrace do Evropy standardní pohled na věc - tam nikdo ruskému vidění světa tak snadno nepodléhá. 500 milionová Evropa v ekonomickém a vojenském spojenectví s 300 milonovou Amerikou je pro 140 milionové Rusko naprosto nepřekonatelný problém. Proto Rusko nejprve vráží klín mezi Evropu a USA. Snaží se rozdělit a přerušit transatlantickou spolupráci. Paralelně pracuje na druhém kroku, oddělenou Evropu rozdělit a rozbít na malé slabé národní státy, které ještě rozhádá navzájem - tak jak to po nich opakuješ ty a tví lidé. To je to vysvětlení nově se objevujících pojmů jako tvrdé jádro EU, malý / velký Schoengen, náznaky odpadlictví v zemích Visegrádské čtyřky. Na tom se v Rusku maká ve dne v noci. To nesmíme nikdy dopustit, nechceme-li být proti Rusku sami jako Ukrajina, Gruzie apod. Dostat se znovu do ruského vlivu by bylo pro naše směřování ke svobodě smrtící a pro ekonomiku zničující. Jediné co zkazí Rusku chuť je přímá přítomnost amerických vojáků - nic jiného.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  16:38 16.02.2016
  • (3)
  Oblíbený příspěvek

  BaS: ...je směšné, jak se rozohňuješ proti kolonialismu a voláš po letadlovce na Vltavu. Ale je mi jasný, že chceš vzrušit.

  Jura napsal: Francie se na nás ve 30.letech ...
  Zobrazit celý příspěvek

  BaS: ...je směšné, jak se rozohňuješ proti kolonialismu a voláš po letadlovce na Vltavu. Ale je mi jasný, že chceš vzrušit.

  Jura napsal: Francie se na nás ve 30.letech nevykašlala, protože žádná válka tehdy nezačala. Test by nastal, až kdyby Beneš odmítnul přistoupit na mnichovskou dohodu a Němci by zaútočili. Pak by Francie teprve měla plnit smluvní závazek.

  A v tom spočívá zrada největší - kdybychom nepřistoupili na Mnichov a bránili se, "spojenci" řekli, že nás označí za agresora a podniknou vojenská opatření. Čili byla to zrada jako prase!
  Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  16:26 16.02.2016
  • (5)
  Oblíbený příspěvek

  BrothersAndSisters - Páni, tak tys mi to tedy nandal :) Zvláštní, že to říkáš zrovna ty, který mi nápadně připomíná již 2 zde bloknuté uživatele.

  Musím ti však sdělit, že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  BrothersAndSisters - Páni, tak tys mi to tedy nandal :) Zvláštní, že to říkáš zrovna ty, který mi nápadně připomíná již 2 zde bloknuté uživatele.

  Musím ti však sdělit, že lidí s tvými myšlenkami radikálně ubývá. Mohou za to jasně viditelné chyby neomarxistů, které ty podporuješ.

  Opravdu netuším k čemu potřebujeme v Evropě americké vojáky a ještě k tomu v době, kdy na Evropském kontinentu nehrozí válka s vyspělým protivníkem. Nemáme snad své vlastní? Aneb.. 500 milionová Evropa potřebuje ochranu od 300 milionových USA pře 140 milionovým Ruskem :) No není to smutné? Místo abychom dávali sami peníze na svou ochranu jsme je dali na různé dávky imigrantům a tak dále. Poté prodáváme svou suverenitu a někteří tomu ještě tleskají.

  "Přes všechno si uvědomme, že žádná zbraň v jakékoli zbrojnici na světě není silnější než vůle a morální odvaha svobodných mužů a žen." - Ronald Reagan.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  16:20 16.02.2016

  Vím, že na wiki se píše o sedmi tisících, ale kdysi jsem to hledal a Amíci mají tyto věci standardizované s tím, že v zahraničí budují několik typů FOB odstupňovaných podle ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vím, že na wiki se píše o sedmi tisících, ale kdysi jsem to hledal a Amíci mají tyto věci standardizované s tím, že v zahraničí budují několik typů FOB odstupňovaných podle velikosti a doby působení (50, 500, 1500, 10 000).
  Největší z nich je právě kategorie "Enduring main Operational base" s atletickými hřišti, kinosálem a několika MW příkonu, která je určena pro velikost divize, projektuje se na 10 000 lidí a za války je schopna pojmout 20K. A světe divse, Camp Bondsteel navzdory často uváděným !třem! nebo osmi vojákům (kdysi jste myslím tvrdil 150?) patří do této kategorie největších zahraničních základen...s tuším 50+ heliporty a umístěná na ploše státu o velikosti českého kraje je to celkem kontrast a je jasné, že má celobalkánský význam (a to jsou poblíž další, menší)...
  Skrýt celý příspěvek

 • dave22
  15:52 16.02.2016

  Mohli by mi zde pritomni prorusti trolove vysvetlit tohle. Kdyz se tak Nato snazi teda znicit to Rusko a chudaka Putina proc teda Nemecko ma z tech 3 000 tanku s bidou neco pres ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mohli by mi zde pritomni prorusti trolove vysvetlit tohle. Kdyz se tak Nato snazi teda znicit to Rusko a chudaka Putina proc teda Nemecko ma z tech 3 000 tanku s bidou neco pres dve stovky, ted vehementne shani aspon dalsi kilo? S velkym vypetim dotahli Pumu do produkce, UK zjistilo, ze nema ani hlidkovy protiponorkovy letoun, vyradili Harriery, takze maj letadlovky bez letadel, amici stopli davno vyrobu Raptora a ted jim minimalne 200 chybi, Seawolf postavili jenom jednu a tak se da pokracovat. Jestli tohle jsou pripravy na valku, tak teda nevim. Neco vam v tom soudruzi nestimuje. Stejne jako hystericke kviceni Putina na tema radaru u nas. Dykt to byl jen radar a jeste na nasem svrchovanym uzemi. Nejak jsem si nevsim, ze kdyz jsme rekli ne, ze by sem amici nakraceli a nabancili nam. Jakpak by to dopadlo v dobe Varsavsky smlouvy....
  Skrýt celý příspěvek

 • Vrata
  15:45 16.02.2016

  Luky: vidim, ze porad mate proble s Americkou zakladnou v Kosovu, konkretne s Camp Bondsteel


  (napsal jste:
  Luky

  Datum: 16.02.2016

  Čas: 11:10

  " Přitom základna v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky: vidim, ze porad mate proble s Americkou zakladnou v Kosovu, konkretne s Camp Bondsteel


  (napsal jste:
  Luky

  Datum: 16.02.2016

  Čas: 11:10

  " Přitom základna v Kosovu je pro 10-15K s možností pojmout 20K. Když před pár měsícíci hovořili v TV zprávách o klesajících počtech US vojáků v Evropě, měli alespoň slušnost řící "bez započtení Kosova". Kosovo je snad ale taky Evropa.
  Proč pořád tu obří základnu tak tutlají?")

  Tak tedy znovu: zakladna Camp Bondsteel je jedina US zakladna v Kosovu, nema kapacitu 20 tisic vojaku ale 7 tisic vojaku a momentalne je v Kosovu cca 800 US vojaku (8 set, nikoliv tisic).
  Zajimaly by mne vase zdroje.
  Skrýt celý příspěvek

 • BrothersAndSisters
  15:02 16.02.2016

  Bezpochyby je součástí západních analýz i rozpad Ruska - minimálně ztráta Kavkazu, Sibiře apod. a z toho plynoucí hrozby. Rozpad je samozřejmě žádoucí, neboť by ve světě de facto ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Bezpochyby je součástí západních analýz i rozpad Ruska - minimálně ztráta Kavkazu, Sibiře apod. a z toho plynoucí hrozby. Rozpad je samozřejmě žádoucí, neboť by ve světě de facto zůstala už jen hrozba komunistické Číny a islamismu. Země jako Severní Korea by byly citelně oslabeny stejně tak, jako by už pro Rusko nebylo tak snadné destabilizovat země v globálním měřítku. Ideální Rusko by bylo to centrální, které by mělo velikost a význam srovnatelný třeba s Polskem. Ostatní neruské země by se vymanili z ruského kolonialismu (propánajána máme snad 21. století!). To jsou však jen těžko předvídatelné procesy, navíc poměrně nedávno přijaté přísné zákony ohledně separatismu v Rusku naznačují, že ruská vláda si je této tendence dobře vědoma. Pro stabilní, tím spíš nestabilní, Rusko je však přítomnost americké armády v Evropě víc než žádoucí. Ruské prolínání do Evropy dosahuje už takové míry, že začíná skutečně ochromovat fungování EU. Jakkoliv mi je nová jednobarevná vláda katolických konzervativců v Polsku protivná, má jednu výhodu - v Polsku je odpor vůči Rusku na genetické úrovni, nediskutuje se o něm. Není to sice moc pěkné, ale teď se zrovna tyhle animozity hodí. Můžeme si být jisti, že i když má Kaczyński trošku Orbánovské manýry - rozhodně není proruský. Po smrti svého bratra a celé polské vlády v letadle v Rusku už pak vůbec ne. A všimli jste si co byl jejich první krok? Kde udělali čistku? Velmi kritizovaná byla čistka u rozvědky. Vezměte si, že ta tzv. "Noční čistka" u zpravodajců znamenala odvolání všech čtyři generálů polských tajných služeb!!! Určitě je nevyhodili pro přílišnou spolupráci s USA. Na začátku jsem zmínil hrozby plynoucí z rozpadu Ruska a těmi jsou především rizika související s brutálním množstvím jaderných zbraní rozsetých všude po Rusku. I proto je tu americká armáda potřeba. Jo a zmínil jsem protiruské antipatie Kaczyńského posílené smrtí jeho bratra Lecha Kaczyńského v roce 2010 u Smolenska. On je přesvědčen, že to byl ruský komplot. Víte co jeho tvrzení dost nahrává? Že Rusko za celých cca 6 let nebylo schopno (ochotno) vydat Polsku trosky jeho vládního speciálu! Opravdu! Pokud si myslíte, že trosky polského vládního letounu jsou v Polsku a zkoumají je polští specialisté, tak jste na omylu. Jsou stále v Rusku a nepřístupné! Víte co - stopy po výbušninách a podobné věci z vraku nevymažete, ty jsou zažrané v každé kovové součástce navždy. Když Poláci tehdy kvůli Smolensku vyšilovali, říkal jsem si - bázni blázniví - ale po těch ruských intrikách po sestřelu letadla nad východní Ukrajinou, po anexi Krymu (ne my nic, my tam nejsme) a po dalších věcech, už mi to bláznivé vůbec nepřijde! Chci na Vltavu USS Dwight D. Eisenhower .
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  14:58 16.02.2016

  Justus: Francie se na nás ve 30.letech nevykašlala, protože žádná válka tehdy nezačala. Test by nastal, až kdyby Beneš odmítnul přistoupit na mnichovskou dohodu a Němci by ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Justus: Francie se na nás ve 30.letech nevykašlala, protože žádná válka tehdy nezačala. Test by nastal, až kdyby Beneš odmítnul přistoupit na mnichovskou dohodu a Němci by zaútočili. Pak by Francie teprve měla plnit smluvní závazek. Stejně tak je dobré si poopravit dějiny v tom, že SSSR nás neosvobodil, pouze rozšířil své impérium tím, že vyhnal z našeho území Němce a zaujal jejich roli pána a vládce. Však si také počínali jako na okupovaném území, vyrabované továrny, až 60tis. občanů ČSR bylo odvlečeno do SSSR, z nichž se část nikdy nevrátila a část až po několika letech. Na dalších 40let nás připravili o budoucnost a ztrátu proti svobodnému světu asi jen tak nedoženeme. U nás je v módě mudrovat. Nevím, že by třeba Francouzi zazlívali Američanům, že až 20tis. (!) civilistů zahynulo následkem palebné přípravy okolo dne D.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  14:46 16.02.2016

  Justus: to je celkem kuriózní, útočit na Rusko, ale přitom na území Ukrajiny, jak píšete. Z vývoje posledních let mi vadí jediná věc, že velké procento obyvatel ČR je slepě ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Justus: to je celkem kuriózní, útočit na Rusko, ale přitom na území Ukrajiny, jak píšete. Z vývoje posledních let mi vadí jediná věc, že velké procento obyvatel ČR je slepě rusofilních a zjevně neví co si počít se svobodou. Rádi by rozhodovali o osudech druhých, zavírali by, vyháněli, mučili. Smutné.
  Skrýt celý příspěvek

 • JohnSullivan
  14:41 16.02.2016
  Oblíbený příspěvek

  Už bylo na čase, spojenectví je třeba utužovat a případné agresory z jakéhokoliv směru odrazovat jednotou a potencionální silou. Palec nahoru

  Už bylo na čase, spojenectví je třeba utužovat a případné agresory z jakéhokoliv směru odrazovat jednotou a potencionální silou. Palec nahoru

 • Dovi
  14:36 16.02.2016

  Justus :
  Jediné dodnes okupované území z druhé světové války, jsou Kurilske ostrovy ruskou armádou. Pokud jste tak dobrý ve vyhledávání informací, spočítejte kolik Rusko násilně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Justus :
  Jediné dodnes okupované území z druhé světové války, jsou Kurilske ostrovy ruskou armádou. Pokud jste tak dobrý ve vyhledávání informací, spočítejte kolik Rusko násilně zabralo států za posledních sto let. Ano, jste horší než troll...
  Skrýt celý příspěvek

 • BrothersAndSisters
  14:19 16.02.2016

  Proti světovému četníkovi nejvíc brojí světoví zločinci.

  Proti světovému četníkovi nejvíc brojí světoví zločinci.

 • Muhaha
  14:19 16.02.2016

  Posílení stávajících sil to jistě bude.

  Hlavně to ale bude mít pozitivní vliv na menší země typu Česka a Slovenska,
  které by si tak mohly začít myslet, že, s ohledem na vyšší ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Posílení stávajících sil to jistě bude.

  Hlavně to ale bude mít pozitivní vliv na menší země typu Česka a Slovenska,
  které by si tak mohly začít myslet, že, s ohledem na vyšší angažovanost U.S. jednotek ve východní Evropě, Američané tyto státy nenechají v případě konfliktu na holičkách. A tudíž by se Bohouškové Sobotkové mohli osmělit a připojit se po bok Polákům*.
  (*pozn.1: dělám si legraci - Bohoušek by poslal léky a volal po urychleném svolání celoevropského summitu, ale než ten by se sešel, tak by Andrej B. se Zemanem jeho vládu svrhli).

  Pokud se Rusko k agresi v Pobaltí i přes to rozhodne, tak tomu tyto posily nezabrání.
  I když neznám současnou reálnou sílu a akceschopnost ruského ponorkového loďstva, tak asi úplně mizivá nebude a Američanům by zřejmě nějaký měsíc trvalo, než by byli schopní do Evropy významnější počet těžších jednotek přesunout.
  A Německo se probudilo z 20ti letého zimního spánku teprve minulý rok.
  Pokud by to nevyeskalovalo do celosvětového konfliktu, tak by rozhodujících bylo prvních 48 hodin až max. týden.

  Reálně:
  Vzhledem k pokračujícímu, nepoměrně rozsáhlejšímu ruskému (znovu)vyzbrojování, se budou, i přes avizované posilování NATO, ještě nějaký čas misky vah vyrovnávat ve prospěch Ruska.

  Za sebe:
  Největší obavy nemám z konfliktu NATO vs. Rusko, ale z rozpadu institucionálních struktur dnešního Ruska a propadu do chaosu, který potlačí až nástup opravdového diktátora.
  A na druhou stranu, Rusko nemusí hnout prstem, aby se rozpadlo EU. To se rozpadne tak, jako tak, a my začneme žít lépe, radostněji a svobodněji*.
  (*pozn.2: Ceterum autem censeo, Bruxelles esse delendam :)
  Skrýt celý příspěvek

 • justus
  14:15 16.02.2016
  • (11)

  saewolf
  Nato (což je USAckej spolek, který má americe zlevnit armádu) prostřednictvím svých loutek útočí na Rusko na Ukrajině. Bohužel Ukáčka jsou totálně neschopný. Další ...
  Zobrazit celý příspěvek

  saewolf
  Nato (což je USAckej spolek, který má americe zlevnit armádu) prostřednictvím svých loutek útočí na Rusko na Ukrajině. Bohužel Ukáčka jsou totálně neschopný. Další užitečný idiot je Turecko. A vypadá to Saudskou Arábii (USA spojenec) , že by si taky chtěla přisadit. Nepovedlo se to ani Gruzii. Nicméně všude stejný rukopis.

  Nebo si snad myslíš, že v případě hypotetickýho útoku Ruska na Evropu by nám někdo pomoh? Ale ty naivko. Každej by si bránil svoje. V 30 letech jsme měli smlouvu s francií a co nám byla platná?
  Navíc NATO je sice papírově silnější, ale nedokážu si představit koordinaci mezi jednotkami, který si nerozumí půl slova. Každej stát používá své zbraně, to je logistická sebevražda.

  Řeknu ti, jak by vypadala válka v Evropě. Rusko se dostane na Slovač, případně max na úroven Čech, v tu chvíli nás tady spálí atomovky. Ne ruský, ale od přátel z NATO.
  Skrýt celý příspěvek

 • justus
  14:04 16.02.2016
  • (11)

  světový četník musí chránit své zájmy a kolonie (tj my) jsme dobrý pouze jako bojiště a kanonenfuter. Případně odbytiště. Vy paka , který si myslíte, že nás napadnou rusové - co by ...
  Zobrazit celý příspěvek

  světový četník musí chránit své zájmy a kolonie (tj my) jsme dobrý pouze jako bojiště a kanonenfuter. Případně odbytiště. Vy paka , který si myslíte, že nás napadnou rusové - co by tu asi získali? Nerostné bohatsví? Půdu? Všeho mají dost. Kdyby jste znali historii, tak by jste věděli, že WWI je vlastně práce Británie a WWII je práce USA a Británie, kteří financovali Hitlera. Bez nich by byl jen takovej knírkatej ocásek.
  Kolik zemí napadlo Rusko a kolik USA? Ach sorry, USA přinesli demkracii, že? Dle hesla koho nevyléčíš láskou, toho vyléčíš bolestí. A ještě se na tom napakuješ. Víte prd jak americké firmy dodávali oběma válčícím stranám a že i za WWII chodili z Německa do USA dividendy. Nechcete slyšet, že amíci za WWII zabili 10x více čechů než rusové, že když nás rusové v 68 obsadili, tak zemřelo pár lidí, ale kolik lidí pochcípalo při amerických intervencích.
  Proč jsou v evropě, japonsku stále okupační americké jednotky, když rusové se stáhli už před 25 lety?
  Nemám strach z Ruska, mám strach z vypatlanců jako vy, kteří pro svou pravdu dokáží obětovat to za co naši dědové umírali.
  Nejsem žádnej troll, jsem horší. Já si informace dokážu vyhledat a dát do souvislostí. Já si dokáži na základě souvislostí vytvořit vlastní názor.
  Skrýt celý příspěvek

 • lorgarius
  13:52 16.02.2016

  BrothersAndSisters - ono rozhadanie EU ma na svedomi Rusko? Povedal by som ze to ich precenujete, za sucastnu situaciu si moze EU sama - neschopnost rieseni, rozdielne podmienky a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  BrothersAndSisters - ono rozhadanie EU ma na svedomi Rusko? Povedal by som ze to ich precenujete, za sucastnu situaciu si moze EU sama - neschopnost rieseni, rozdielne podmienky a dvojite standardy pre clenske krajiny. Utecenecka kriza - ved predsa potrebujeme kvalifikovanu pracovnu silu a europa vymiera, takyto prud pristahovalectva je v EU ziadany. Pokial toto nechapes musis byt xenofob /ironia/
  Skrýt celý příspěvek

 • jenikdavid
  13:27 16.02.2016

  Nerozumím tomu, proč se tady někteří lidé diví, že US musí posílit v Evropě. Přesně jak je napsáno v článku, na vrcholu Sovětské moci tady bylo x US vojáků, s klesajícím vlivem a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nerozumím tomu, proč se tady někteří lidé diví, že US musí posílit v Evropě. Přesně jak je napsáno v článku, na vrcholu Sovětské moci tady bylo x US vojáků, s klesajícím vlivem a schopnostmi Ruska jich tady takový počet nebyl třeba. No a nyní, se stoupajícím vlivem na světové dení spolu s nepředvídatelností Putina je nutné tyto počty opět navýšit. Co je na tom divného nebo nepochopitelného nebo dokonce špatného ? Někde ta tlustá čára musí být opět udělána jinak se začínáme vracet o 70 let zpět...A jestli si někdo myslí, že budeme schopni být neutrální tak je to imho dost naivní.
  Skrýt celý příspěvek

 • SeaWolf
  13:24 16.02.2016

  Co se Rusům musí nechat je práce s medii se kterými si my jako oponenti ještě nedokázali poradit.

  Přesuny techniky do Pobaltí a demonstrace odhodlanosti postavit se v případě ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Co se Rusům musí nechat je práce s medii se kterými si my jako oponenti ještě nedokázali poradit.

  Přesuny techniky do Pobaltí a demonstrace odhodlanosti postavit se v případě problémů za členy NATO je samozřejmě správná věc. Ale podstatné je aby se i přikročilo k obraně na poli medií, kdy zblbnutí lidských mas panslovanismem je tu jak za Palackého.

  Jarpe
  NATO chystá invazi kam? Jen aby jsme věděli co nám ty media zatajují a na sputníku jsme nedohledali :-D
  Skrýt celý příspěvek

 • BrothersAndSisters
  13:04 16.02.2016

  Ne Superme, ty palcený nejseš, ty jsi přesvědčený a takové oni nehctějí. Ti jsou nebezpeční, protože jsou aktivní i bez pokynů a úkolů a to je riziové. Z přesvědčení berou jenom ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ne Superme, ty palcený nejseš, ty jsi přesvědčený a takové oni nehctějí. Ti jsou nebezpeční, protože jsou aktivní i bez pokynů a úkolů a to je riziové. Z přesvědčení berou jenom Rusy. Na práci v Evropě upřednostňují pragmatické cyniky, kteří baží po penězích, nebo jsou vydíratelní. A hlavně Superme - musejí mít nějaké postavení, být největš rozumbrada u vás na vsi vážně nestačí.
  Skrýt celý příspěvek

 • Kruan
  12:52 16.02.2016

  Jarpe: myslíš přípravu na ruskou invazi na Evropský poloostrov?

  Jarpe: myslíš přípravu na ruskou invazi na Evropský poloostrov?

 • BrothersAndSisters
  12:51 16.02.2016
  • (10)

  Včera bylo pozdě. Pokud Rusko rozpoutá válku v Evropě pomocí ekonomické destabilizace, ukrajinským scénářem v Pobaltí, dalším posilováním uprchlické krize, kterou tak pěkně čtyři ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Včera bylo pozdě. Pokud Rusko rozpoutá válku v Evropě pomocí ekonomické destabilizace, ukrajinským scénářem v Pobaltí, dalším posilováním uprchlické krize, kterou tak pěkně čtyři roky rozbíhali! Pokud využije síť svých věrných, které si nějak zavázali (Zeman, Klaus, LePenová, Orbán a vůbec 99% všech tzv. vlasteneckých, národoveckcýh, nacionálních a jak všelijak sebe sama nazývajících patriotů) bude hodně horko a každej americkej voják v Evropě se bude setsakra hodit. Můžeme doufat, že dříve příjde ruské jaro a rozpad Ruské federace, ale to taky nebude žádná legrace. Do té doby, ale Rusko může ještě škodit mnoha způsoby. Všimněme si jak ruský plán pomalu postupuje - rozhádávání Evropy, znejisťování a destabilizace skrze uprchlíky. Prezident Zeman už dnes ví, že se přes nás přelije příští rok uprchlická krize. Je otázka zda Rusové chtějí, aby nám to vykecal, nebo jenom zase neudržel pusu po debatě s pány z GRU. Další tlak půjde tradičně přes energetické vydírání Evropy - i když tady se Evropa už jakž takž brání a USA navíc přijaly zákonné změny a jsou připravené dodávat do Evropy. Ovšem ruská strategie není zcela předvidatelná, Rusko si buduje image zdánlivého odpůrce Saudské Arábie a hle včera se dohodlo Se Saudskou Arábií a Katarem (ale to jsou přece největší sponzoři terorismu, nebo ne?) na zmrazení těžby ropy a ceny už letí nahoru. Uprchlická krize eskalovaná Ruskem, evropské fašistické strany financované Ruskem, válka na Ukrajině zinscenovaná Ruskem, dohoda s islamistickými režimy ohledně zdražení ropy vytvořená Ruskem, to vše se na nás valí zdánlivě náhodou současně. Až se Rusko zhroutí, jako mávnutím kouzelného proutku ustnane bez zjevného vysvětlení polovina krizí a válek ve světě a v Evropě zmízí možná až 90% se kterými se neustále potýkáme a které se vynořují jakoby sami od sebe a pořád a pořád. Do té doby než to v Rusku rupne, ale platí - Ami come here! Ami come here!
  Skrýt celý příspěvek

 • jarpe
  12:44 16.02.2016

  Vypadá to jako příprava na invazi.

  Vypadá to jako příprava na invazi.

 • apache
  12:42 16.02.2016

  ...a ruské snad ano?

  ...a ruské snad ano?

 • Superme
  12:42 16.02.2016
  • (10)

  Ano pánové, všichni kdo mají jiný názor než vy jsou ruští trolové, nebo rovnou agenti. Ano, přiznávám, pracuji přímo pro KGB, plat 70 000Kč za měsíc a chodí pravidelně bez ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ano pánové, všichni kdo mají jiný názor než vy jsou ruští trolové, nebo rovnou agenti. Ano, přiznávám, pracuji přímo pro KGB, plat 70 000Kč za měsíc a chodí pravidelně bez zpoždění. Všem doporučuji :))
  Skrýt celý příspěvek

 • misanex
  12:39 16.02.2016
  • (5)
  Oblíbený příspěvek

  Vždy, stále a pořád platilo a platí, že lepší Američan na dvorku nežli Rusák v baráku. Pokud je hlavní silou Nato právě USA, jejich přítomnost v Evropě je nutná a pozitivní, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vždy, stále a pořád platilo a platí, že lepší Američan na dvorku nežli Rusák v baráku. Pokud je hlavní silou Nato právě USA, jejich přítomnost v Evropě je nutná a pozitivní, protože Rusa uklidňuje.
  A Rus v aktuálním rozpoložení uklidnit potřebuje, ať už místní východní příznivci říkají co chtějí.
  Skrýt celý příspěvek

 • RastiSlav
  12:39 16.02.2016

  mohli by nam predat zbrane za dobru cenu,lenze ludia sa vymenit akupit nedaju.preto potrebuju mat vojska v krajine.nalada na slovensku je pozitivna len v politickych kruhoch.este ...
  Zobrazit celý příspěvek

  mohli by nam predat zbrane za dobru cenu,lenze ludia sa vymenit akupit nedaju.preto potrebuju mat vojska v krajine.nalada na slovensku je pozitivna len v politickych kruhoch.este aj fico musi hrat aby ho ludia nvykopli na mesiac.
  Skrýt celý příspěvek

 • marius
  12:29 16.02.2016
  • (11)

  Tady aby se už jeden bál něco napsat, někteří pánové ho hned označí za ruského trola a budou apelovat na pana Grohmana k blokaci jeho účtu. Tohle s lidmi dělá informační ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tady aby se už jeden bál něco napsat, někteří pánové ho hned označí za ruského trola a budou apelovat na pana Grohmana k blokaci jeho účtu. Tohle s lidmi dělá informační válka.
  Americké posilování v Evropě k míru nepŕispěje.
  Skrýt celý příspěvek

 • mattea
  12:26 16.02.2016

  ad pobaltí: doporučuji shlédnout dokument BBC ze série This World 2016, díl World War Three: Inside the War Room
  http://www.bbc.co.uk/programme...

  ad pobaltí: doporučuji shlédnout dokument BBC ze série This World 2016, díl World War Three: Inside the War Room
  http://www.bbc.co.uk/programme...

 • Klimesov
  11:51 16.02.2016

  juhelak: Jako máte pravdu, levněji by je to vyšlo, ale z politického a strategického hlediska je to velké riziko. Ono nikdo nemůže USA zaručit, že třeba v České Republice nebo v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  juhelak: Jako máte pravdu, levněji by je to vyšlo, ale z politického a strategického hlediska je to velké riziko. Ono nikdo nemůže USA zaručit, že třeba v České Republice nebo v některé z pobaltských zemích nedojde k politické změně, a ta či ona země se začne orientovat jinam.
  Takhle jednoduše stáhnou svá vojska a techniku, kterou nebude moct "přeběhlík" využít, nebo spíše zneužít, popřípadě budou moct svá vojska využít k tomu aby k politické zmněně nedošlo :D
  Skrýt celý příspěvek

 • apache
  11:50 16.02.2016
  • (5)
  Oblíbený příspěvek

  Jedině dobrá obranyschopnost Pobaltí a dalších východoevropských zemí je zárukou toho, že v tomto regionu nedojde k válce.

  Jediný komu to vadí jsou Rusové a jejich ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jedině dobrá obranyschopnost Pobaltí a dalších východoevropských zemí je zárukou toho, že v tomto regionu nedojde k válce.

  Jediný komu to vadí jsou Rusové a jejich sympatizanti.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nebesky marsal
  11:22 16.02.2016
  • (6)
  Oblíbený příspěvek

  @dave22: prorusti trollove se tady uz nejaky ten patek vyskytuji. Proste je ignoruj.

  @dave22: prorusti trollove se tady uz nejaky ten patek vyskytuji. Proste je ignoruj.

 • Luky
  11:10 16.02.2016
  Oblíbený příspěvek

  Docela by mě zajímalo odkud jsou ty počty US vojáků v článku. Některé grafiky z roku 2015 například ukazují jen pro Německo 40K, Itálii 11K a Británii 10K...a Kosovo 3 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Docela by mě zajímalo odkud jsou ty počty US vojáků v článku. Některé grafiky z roku 2015 například ukazují jen pro Německo 40K, Itálii 11K a Británii 10K...a Kosovo 3 vojáci.

  Přitom základna v Kosovu je pro 10-15K s možností pojmout 20K. Když před pár měsícíci hovořili v TV zprávách o klesajících počtech US vojáků v Evropě, měli alespoň slušnost řící "bez započtení Kosova". Kosovo je snad ale taky Evropa.
  Proč pořád tu obří základnu tak tutlají?
  Skrýt celý příspěvek

 • dave22
  11:05 16.02.2016
  • (10)

  No ja nevim. Chrastit a vyhrozovat zacal Putin. Bandu uzitecnejch idiotu z ne zakladnam platili taky rusaci.
  Mel jsem dojem, ze ruska uderka je tak maximalne na Novinkach a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No ja nevim. Chrastit a vyhrozovat zacal Putin. Bandu uzitecnejch idiotu z ne zakladnam platili taky rusaci.
  Mel jsem dojem, ze ruska uderka je tak maximalne na Novinkach a Babisovic platku, ale ne tady.
  Skrýt celý příspěvek

 • juhelak
  11:03 16.02.2016

  podle me by jim vyslo levneji..odprodat část sve techniky středo a vychodoevropským státum než tu budovat nejaká vlastní centra... Docílili by toho že by v Evrope bylo dost ...
  Zobrazit celý příspěvek

  podle me by jim vyslo levneji..odprodat část sve techniky středo a vychodoevropským státum než tu budovat nejaká vlastní centra... Docílili by toho že by v Evrope bylo dost jednotek, které umí pouzívat jejich techniku, kterou by v pripade konfliktu dodávali a také by tu měli hodně proskolených servisních stredisek.

  pro příklad. : kdyby nám za poloviční cenu odprodali 50-100 Abramsů 5-6 V-22. Nemuseli by tu držet svoje jednotky a kdyby bylo potreba bylo by u nas funkční servisní středisko.
  Skrýt celý příspěvek

 • leviathan
  11:00 16.02.2016
  Oblíbený příspěvek

  V EU je v zbrani milion vojakov! Milion! Mali by sme skor zapracovat na chuti branit jeden druheho, ako na posilovani pritomnosti USA. I ked kazdy americky vojak posiluje moj pocit ...
  Zobrazit celý příspěvek

  V EU je v zbrani milion vojakov! Milion! Mali by sme skor zapracovat na chuti branit jeden druheho, ako na posilovani pritomnosti USA. I ked kazdy americky vojak posiluje moj pocit bezpecia, predsalen by som bol rad, keby nasi vojaci boli ochotni branit napr. Estonsko rovnako odhodlane, ako Amici.

  :)) i ked :) slovenski vojaci maju problem branit sami seba
  Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  10:59 16.02.2016
  • (13)

  Libertz - Zrovna Trump by se dokázal s Putinem rozumně dohodnout a nebyli žádné zbytečné problémy. Chápu, že pro některé je to těžko snesitelné, ale v případě zvolení Trumpa by byl ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Libertz - Zrovna Trump by se dokázal s Putinem rozumně dohodnout a nebyli žádné zbytečné problémy. Chápu, že pro některé je to těžko snesitelné, ale v případě zvolení Trumpa by byl svět mnohem stabilnější a bezpečnější.
  A že k tomu má našlápnuto je také pravda. Krom toho by konečně skončil ten magors*ý projekt multikulturalismu a novodobého marxismu. Zvolení Trumpa nebo případně Cruze by mělo jen výhody a to nejen pro USA, ale také pro nás, pro Evropu.
  Skrýt celý příspěvek

 • iandi
  10:55 16.02.2016
  • (17)

  Máme vlastní armádu. Ať okamžitě ukončí žoldácké mise v Mali a Afgoši a začne konat svou ústavní povinnost, totiž chránit území a lid v ČR.

  Máme vlastní armádu. Ať okamžitě ukončí žoldácké mise v Mali a Afgoši a začne konat svou ústavní povinnost, totiž chránit území a lid v ČR.

 • Libertz
  10:53 16.02.2016
  • (4)
  Oblíbený příspěvek

  Ako sa hovori najlepsie ide zabranit vojne ked ste na nu pripraveni. Hlavne nech sa aj europske mocnosti viacej angazuju a tym myslim hlavne Nemecko, uz by mohlo po 70 rokoch ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ako sa hovori najlepsie ide zabranit vojne ked ste na nu pripraveni. Hlavne nech sa aj europske mocnosti viacej angazuju a tym myslim hlavne Nemecko, uz by mohlo po 70 rokoch prilozit ruku k dielu ked uz je svet v takej forme. Uz sa tesim ako budu kremrole penit na internete. Hlavne aby sa US prezidentom nestal Trump, to Boze chran. To uz by len potom isol svet doprdele... bola by to taka postupka, ked Bush mladsi odchadzal bol najhorsim prezidentom, Obama ho teraz tromfne
  Skrýt celý příspěvek

 • marfolodej
  10:50 16.02.2016
  • (18)

  Co je to za blbost!!! Rusko není problém!!! Problém sou právě amíci, kteří zase dmýchají kotel bojů a válek!!!
  Posilovat mají evropské armády NE ty z hUSA!!!
  Stačí se podívat na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Co je to za blbost!!! Rusko není problém!!! Problém sou právě amíci, kteří zase dmýchají kotel bojů a válek!!!
  Posilovat mají evropské armády NE ty z hUSA!!!
  Stačí se podívat na naši. Máme skoro 11 milionů obyvatel, tedy zhruba stejně jako Řecko. Ale rovnat se s řeckou armou nemůžem naprosto v ničem!!!
  Jak je to možné???
  Skrýt celý příspěvek