Američané schválili prodej vrtulníků UH-1Y Venom do České republiky

UH-1Y Venom; větší foto / Public Domain 

Ministerstvo zahraničí Spojených států v pondělí schválilo potenciální prodej 12 víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom pro Armádu České republiky. Celková částka prodeje dosáhne maximálně 575 milionů dolarů (12,6 miliardy Kč).

Případná dodávka UH-1Y Venom od firmy Bell Helicopter do ČR proběhne skrz fond zahraničního vojenského prodeje FMS (Foreign Military Sales). FMS slouží k prodeji amerických vojenských technologií a služeb zahraničním vládám. Kupující tedy nejedná přímo s výrobcem, ale s americkou Agentura pro obrannou a bezpečnostní spolupráci DSCA (Defense Security Cooperation Agency).

Americká vláda od výrobce nakupuje vojenskou techniku a služby ve velkém množství, proto může zajistit lepší ceny. Zahraničním zájemcům poskytuje i výhodné možnosti školení, poradenství nebo technické podpory. Nákup Venomů ze Spojených států tak proběhne přímou dohodou mezi Prahou a Washingtonem.

Případný prodej ještě musí schválit americký Kongres. Pokud Kongres nic nenamítne budou se USA moci po 26. říjnu přihlásit do českého tendru na nové víceúčelové vrtulníky.

Podle informací ČTK konečná částka bude nižší než 575 milionů dolarů. “Vyšší částka podle člověka obeznámeného s detaily procesu byla zvolena kvůli tomu, aby Kongres prodej nemusel znovu posuzovat, pokud by se při domlouvání tendru cena změnila,” píše se na webu ČTK.

Podle mluvčího českého ministerstva obrany Jana Pejška je termín na podání nabídky do českého tendru stanoven do konce října. O vítězi soutěže rozhodne nová vláda, která zvolí mezi UH-1Y Venom a italským AW139M.

Americké ministerstvo zahraničí ve vydaném prohlášení schválilo prodej 12 vrtulníků UH-1Y Venom, 25 motorů General Electric T-700 GE 401C (jeden náhradní), 13 navigačních systémů Honeywell Embedded GPS/INS a 12 kulometů M240 ráže 7,62 mm. Nemusí však jít o konečné číslo, protože s postupným vyřazováním vrtulníků Mi-8/Mi-17 Armáda ČR bude potřebovat 30 až 35 nových víceúčelových dopravních vrtulníků.

Česká republika projevila zájem i o elektro-optický stabilizovaný termovizní pozorovací senzor (kulový senzor pod pilotní kabinou) BRITE Star II, systém varovnání před blížící se protiletadlovou střelou a laserovým ozářením AN/AAR-47, výmetnice klamných cílů AN/ALE-47, výstražný radiolokační přijímač AN/APR-39, společný systém plánování misí, přilbový zaměřovací displej, komunikační vybavení, prostředky radioelektronického boje nebo systém rozpoznáváni vlastní-cizí (IFF).


Klíčovým senzorem UH-1Y Venom je elektro-optické pozorovací a zaměřovací pouzdro BRITE Star II. Pouzdro slouží mimo jiné k zaměření laserem naváděných zbraní (APKWS, Hellfire) nebo fixovaných kulometů/automatických kanónů.

Ze zbraňových systémů dokument zmiňuje minigun GAU-17A v ráži 7,62×51 mm a těžký kulomet GAU-21 v ráže 12,7×99 mm. GAU-17 i GAU-23 jsou palubní zbraně obsluhované palubními střelci. Standardně UH-1Y Venom nese oba dva kulomety GAU-17A a GAU-21.

Dokument však nezmiňuje žádnou raketovou výzbroj, zejména protitankové řízené střely AGM-114 Hellfire nebo neřízené (případně i řízené) střely ráže 70 mm. V původním požadavku přitom Armáda ČR naváděnou raketovou výzbroj pro víceúčelové vrtulníky požadovala. Není ale vyloučen pozdější nákup přesné raketové munice, zejména s možným pořízením bitevního stroje AH-1Z Venom (viz dále).

Součástí dodávky jsou podpůrná zařízení nutná pro provoz vrtulníků, kontejnery s náhradními díly pro motory, nástroje, zkušební zařízení, technické dokumentace a publikace, školení a výcvik personálu nebo technická a logistická podpora na dobu 24 měsíců.

“Tento navrhovaný prodej podpoří zahraniční politiku a národní bezpečnost Spojených států tím, že pomůže zlepšit bezpečnost partnera NATO, který je důležitou silou pro zajištění míru a stability v Evropě. Navrhovaný prodej podpoří potřeby České republiky pro vlastní sebeobranu a podpoří obranné cíle NATO,” zdůvodňuje americké ministerstvo zahraničí schválení prodeje vrtulníků UH-1Y Venom.


Palubní střelci UH-1Y Venom v akci s kulomety GAU-17A a GAU-21.

V prostředí České republiky servis a opravy zajistí společnost LOM Praha– již v roce 2015 Bell podepsal s LOM Praha dohodu o budoucí spolupráci na poskytování servisu pro vojenské vrtulníky. V roce 2016 Bell rovněž podepsal memorandum o porozumění s českou MPI Group. Dodejme, že na letišti Václava Havla existuje také evropské vrtulníkové centrum Bell, které zajišťuje finální montáž vrtulníků Bell civilním zákazníkům, ale i například policejním složkám po celé Evropě.

UH-1Y Venom provozuje pouze americká námořní pěchota (US Marine Corps). Námořní pěchota využívá UH-1Y Venom nejen k transportu lidi a materiálu, ale také jako nosič neřízených (Hydra 70) nebo laserem naváděných (APKWS) raket ráže 70 mm. Na závěsné body UH-1Y lze připevnit i kulomety nebo automatické kanóny – v případě ČR se spekuluje o lafetaci dvojhlavňového českého 20mm automatického kanónu Plamen.

Dvoumotorové vrtulníky UH-1Y dokáží působit s minimálním pozemním personálem, v náročných podmínkách a s omezenými zdroji až 90 dní - např. na palubách výsadkových lodí amerického námořnictva nebo na předsunutých základnách. Během této doby vrtulníky potřebují k provozu jen minimální logistické zázemí.


UH-1Y Venom

Maximální startovací hmotnost UH-1Y Venom je 8390 kg a užitečná nosnost 3020 kg (náklad, palivo). Cestovní rychlost UH-1Y Venom je 293 km/h. Bojový rádius s 990 kg užitečného nákladu je 241 km. Standardně Venom kromě dvoučlenné posádky pojme osm členů výsadku.

I když UH-1Y Venom aerodynamicky vychází z legendárního vrtulníku UH-1, jeho drak, motory, rotor i veškeré další klíčové mechanické uzly a vybavení jsou vyrobeny za požití nejnovějších technologií, technologických postupů a materiálů. Kromě aerodynamické koncepce nemá nově vyráběny Venom (v případě verze pro ČR) s původními stroji nic společného.

V případě nákupu se Armáda Česke republiky stane prvním zahraničním uživatelem UH-1Y Venom. Pokud by se česká vláda rozhodla upřednostnit Bell, první vrtulníky ČR získá v roce 2020.

V mediálním prostoru se spekuluje o zájmu ČR pořídit si bitevní vrtulníky. V případě nákupu UH-1Y Venom je jasnou variantou nákup bitevních vrtulníků AH-1Z Viper. Bitevní Viper má s UH-1Y 85 % stejných dílů, což výrazně snižuje nároky na logistiku, servis, údržbu a provozní zázemí. Díky velmi podobné avionice mohou posádky UH-1Y i AH-1Z využívat i stejný letový simulátor.


AH-1Z Viper

Případný nákup AH-1Z je také teoreticky důvodem, proč není k UH-1Y nabízená raketová výzbroj, jak původně požadovala Armáda ČR. Dodejme, že bitevní AH-1Z si již objednal Pákistán a o vrtulníky projevuje zájem Rumunsko.

“Vrtulníky UH-1Y a AH-1Z nabízejí nejkomplexnější interoperabilitu kombinace útočných a užitkových strojů na světě díky bezkonkurenční totožnosti 85 % součástí. To znamená, že sériová čísla většiny opravitelných součástek (čepele, převodovky, hřídele, ocasní nosník a mnohé součásti avioniky) jsou stejná,” uvedl pro Armádní noviny v roce 2015 Keith Flail, viceprezident pro Globální vojenský obchodní rozvoj firmy Bell Helicopetr.

“Kombinovaná flotila by ve srovnání s jinými možnostmi přinesla při více než desetiletém provozu větší než 30% úspory. Jakmile budou Češi umět poskytnout servis a výcvik pro UH-1Y, nebudou z technického hlediska potřebovat téměř žádnou adaptaci pro AH-1Z. Podpůrná infrastruktura je již na místě. A konečně z ekonomické a politické perspektivy je Česká republika naší operační centrálou pro komerční vrtulníky, takže zde dlouhodobě investujeme do úspěchu,” dodal Flail.

Zdroj: DSCA

Nahlásit chybu v článku


Související články

ROZHOVOR: Keith Flail o UH-1Y Venom a AH-1Z Viper pro Armádu ČR

Minulý týden proběhla v Praze konference Combat Helicopter, kde odborníci diskutovali o nejnovějších ...

UH-1Y Venom: Bell Helicopter podepsala memorandum o porozumění s MPI Group

Bell Helicopter, dceřiná společnost Textron Inc. (NYSE: TXT), s radostí oznamuje, že podepsala ...

Armáda ČR míří k nákupu vrtulníků UH-1Y Venom

Podle deníku Právo a zdrojů Armádních novin komise odborníků Armády ČR a Ministerstva obrany ČR (MO ...

Bitevní vrtulník Apache poprvé otestoval bojový laser

V pondělí bitevní vrtulník AH-64 pomocí podvěšeného kontejneru s laserovým dělem zasáhl na ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • TF_HU
  13:32 23.11.2017

  FALCO

  Sgt.Murphy....napisane to je pekne,myslíš ,že som nečítal toho dosť o týchto dvoch strojoch a ich ulohach,?.Ľahký vrtuľník a bitevenik je krasna kombinacia.Proti tomu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  FALCO

  Sgt.Murphy....napisane to je pekne,myslíš ,že som nečítal toho dosť o týchto dvoch strojoch a ich ulohach,?.Ľahký vrtuľník a bitevenik je krasna kombinacia.Proti tomu nič.Ale teraz mi napíš, aku máte koncepciu ??Treba nahradiť Sokoly,na to je huy fajn,aj 139tka.Načo mate ALCY?CAS vedia aj gripeny.Mat na to aj bojové vrtuľníky je podľa mna len pre bohatých.Jediné načo je ta kombinacia pre ACR dobra je zachovanie schopnosti bojovych helikopter.Vrtuľníkove letectvo v Cechach,je jeden veľký bordel.Ved donedavna samy nevedeli čo chcu.Budete mat aspon niečo.

  Umíte dobře pobavit...
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  10:54 03.11.2017

  Omlouvám se za lehký off topic, ale tato zpráva s vrtulníky úzce souvisí:
  Zdá, že novým výcvikovým strojem CLV společnosti LOM nebude původně avizovaný Bell 505, ale Enstrom ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Omlouvám se za lehký off topic, ale tato zpráva s vrtulníky úzce souvisí:
  Zdá, že novým výcvikovým strojem CLV společnosti LOM nebude původně avizovaný Bell 505, ale Enstrom 480B-G, dle listopadového čísla L+K už LOM uzavřel smlouvu se společností DSA (výhradní dovozce do ČR) na 6 kusů, z nichž 4 jsou určeny pro výcvik vojenských pilotů a 2 pak pro výcvik ostatních pilotů (zřejmě afghánských či iráckých, případně i jiných)
  Skrýt celý příspěvek

 • Argel
  18:20 01.11.2017

  Dneska na novinky.cz je napsáno, že Leonardo by měl být za nějakých 7 miliard s protitinámrazovým systémem, kulomety i rakety, americké stroje pouze s kulomety bez protinámrazového ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dneska na novinky.cz je napsáno, že Leonardo by měl být za nějakých 7 miliard s protitinámrazovým systémem, kulomety i rakety, americké stroje pouze s kulomety bez protinámrazového systému(který tady v zimě potřebujeme) za 12,6 miliardy.
  Skrýt celý příspěvek

 • Falko
  16:53 01.11.2017

  Sgt.Murphy....napisane to je pekne,myslíš ,že som nečítal toho dosť o týchto dvoch strojoch a ich ulohach,?.Ľahký vrtuľník a bitevenik je krasna kombinacia.Proti tomu nič.Ale teraz ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Sgt.Murphy....napisane to je pekne,myslíš ,že som nečítal toho dosť o týchto dvoch strojoch a ich ulohach,?.Ľahký vrtuľník a bitevenik je krasna kombinacia.Proti tomu nič.Ale teraz mi napíš, aku máte koncepciu ??Treba nahradiť Sokoly,na to je huy fajn,aj 139tka.Načo mate ALCY?CAS vedia aj gripeny.Mat na to aj bojové vrtuľníky je podľa mna len pre bohatých.Jediné načo je ta kombinacia pre ACR dobra je zachovanie schopnosti bojovych helikopter.Vrtuľníkove letectvo v Cechach,je jeden veľký bordel.Ved donedavna samy nevedeli čo chcu.Budete mat aspon niečo.
  Skrýt celý příspěvek

 • Sgt Murphy
  13:41 01.11.2017

  Falko: Niekoľko viet k tým tvojim nezmyslom.

  "The Huey has many mission requirements including command and control (C2), escort, reconnaissance, troop transport, medical ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Falko: Niekoľko viet k tým tvojim nezmyslom.

  "The Huey has many mission requirements including command and control (C2), escort, reconnaissance, troop transport, medical evacuation and close air support."

  "Typically detachments of two to four Hueys have been deployed with detachments of four to eight Cobras. The forward-mounted weaponry of the Cobra combined with the door guns of the Huey provides a 240° field of fire."
  Skrýt celý příspěvek

 • Falko
  11:13 01.11.2017

  Jirosi : bojové AH-1Z viper pôjdu zachraňovať pilotov ?nepíšem o venomoch,myslené v širšom suvise.Keby sa neuvažovalo o aj vyslovene bojovom stroji ako doplnku,tak by stačila ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi : bojové AH-1Z viper pôjdu zachraňovať pilotov ?nepíšem o venomoch,myslené v širšom suvise.Keby sa neuvažovalo o aj vyslovene bojovom stroji ako doplnku,tak by stačila vyzbrojena AW139tka.Inak si myslíte ,že väčšiu šancu prežiť na bojisku počas CAS má bojovy vrtuľník alebo ľahký bitevnik ?Je to vždy doprovod tomu ,kto ide zachraňovať.A ALCY uz máte kúpené,kdežto nový bitevnik treba kúpiť vyzbrojiť a zaviesť.Tym padom všetky peniaze za Alcy boli vyhodené do vzduchu a lieta sa na nich len preto aby nestáli na zemi...
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  10:55 01.11.2017

  tak tu situaci zmršila především generálka Sokolů, kterou museli provést, jelikož si to kluci na ministerstvu špatně naplánovali.
  Proti nákupu AW-139m/UH-1Y nemám zhola nic, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  tak tu situaci zmršila především generálka Sokolů, kterou museli provést, jelikož si to kluci na ministerstvu špatně naplánovali.
  Proti nákupu AW-139m/UH-1Y nemám zhola nic, nicméně postup, který zde napsal kazd se mi zamlouvá více.
  Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  10:54 01.11.2017

  Souhlas, že neznáme zatím koncovou cenu a co všechno za to dostaneme ani u jedné nabídky, takže je na soudy ještě brzo, ale tak nějak se asi zatím potvrdilo skoro všechno co se v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Souhlas, že neznáme zatím koncovou cenu a co všechno za to dostaneme ani u jedné nabídky, takže je na soudy ještě brzo, ale tak nějak se asi zatím potvrdilo skoro všechno co se v novinách psalo, takže ohledně vrtulníku je to celkem spolehlivý zdroj.
  Pokud jde o nové koncepce vrtulníků co se připravují v USA tak to pro nás teď není téma, možná až budeme nahrazovat mi171. Také bych se bránil teď cokoliv shazovat ze stolu, prostě ať se pořídí jeden či druhý typ, hlavně ať se něco pořídí.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  10:40 01.11.2017

  kazd, s tím zmršením celé situace máte pravdu. Nicméně pokud to teď shodí ze stolu a bude se další čtyři roky něco vybírat, tak jsme s vrtulníky úplně v hajzlu :-/

  Druhá věc je, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  kazd, s tím zmršením celé situace máte pravdu. Nicméně pokud to teď shodí ze stolu a bude se další čtyři roky něco vybírat, tak jsme s vrtulníky úplně v hajzlu :-/

  Druhá věc je, že nevíme, co se na poli VTO strojů odehraje koncem 20. let díky aktuální snaze USA, čili dělat koncepci do roku 2030 je z tohohle ohledu poněkud riskantní. Mně z toho tedy vyplývá, že bych, byť se skřípěním zubů, radši ty Venomy koupil. Ale pravdou je, že bych nechtěl sedět na místě, kde se o tom rozhoduje.
  Skrýt celý příspěvek

 • kazd
  10:12 01.11.2017

  Pokud je to pravda (článek na noviky - cena, výzbroj).. tak zde máme potvrzeno co se se tu píše x let.

  Výsledkem Stropnického neschopnosti = trvání na kontraktu vláda - vláda ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pokud je to pravda (článek na noviky - cena, výzbroj).. tak zde máme potvrzeno co se se tu píše x let.

  Výsledkem Stropnického neschopnosti = trvání na kontraktu vláda - vláda aby obešel výběrové řízení podle zákona (nikoli získal záruku jak je mylně uváděno, tu je možno řešit státní garancí soukromé firmě, jako například v případě jaderných elektráren)
  a neschopnosti armády stanovit jasné požadavky je tenhle výsledek:
  Nabídky na dva zcela rozdílené stroje z hlediska přepravní kapacity, balistiky, dolet, výzbroje, ceny, doposud vyrobených kusů, rozšíření na trhu atd.
  No vládě nezávidím. V Olomouci si asi už brousí tužku.

  Pokud tady jde někomu o Armádu, tak to zruší, hodí do koše ten blábol co se jmenuje koncepce a udělají jasný harmonogram na základě
  - náhrady Mi a sokolu do roku 2030,
  - požadavku nového státního podniku na vrtulníky pro LZS
  - požadavku CLV na vrtulníky pro výcvik.
  Na základě toho vyhlásí otevžené výběrko na cca 50 ks.
  Jestli bude Bartoš předseda bezp. výboru, tak jsem zvědav jak tento výsledek Stropnického akce rozchodí, až to dostane na stůl. Open card je proti tomu efektivní řešení :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  10:12 01.11.2017

  skelet, tak nějak. Když životnost Mi-171 o pár let prodloužíme, můžeme je pak nahradit dokonce Valorem nebo Defiantem ;-)

  skelet, tak nějak. Když životnost Mi-171 o pár let prodloužíme, můžeme je pak nahradit dokonce Valorem nebo Defiantem ;-)

 • skelet
  10:05 01.11.2017

  Stirling:
  Amíci zveřejnili cenu maximální, ale ne konečnou. Mimochodem na Palba.cz jsem zaznamenal informaci, že UH-1Y a AH-1Z budou kupovat Rumuni, respektive je i přímo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Stirling:
  Amíci zveřejnili cenu maximální, ale ne konečnou. Mimochodem na Palba.cz jsem zaznamenal informaci, že UH-1Y a AH-1Z budou kupovat Rumuni, respektive je i přímo vyrábět/kompletovat.

  Jinak v době vyřazování Mi-171š budou vrtulníky UH-60/S-70 celkem výběhové typy, osobně bych dal spíše západním vrtulníkům podobného konceptu jako Mi-171š, tedy NH-90, AW101, S-92 a ze stávajících i H215/H225 (což už budou v letech 2027 taky už výběhové typy).
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  09:49 01.11.2017

  Tak ono je otázne, aká je skutočná ponuka ktorú dostalo vaše MO od Američanov. Známa je zatiaľ iba schválená maximálna suma. Tá skutočná môže byť výrazne nižšia.

  Tak ono je otázne, aká je skutočná ponuka ktorú dostalo vaše MO od Američanov. Známa je zatiaľ iba schválená maximálna suma. Tá skutočná môže byť výrazne nižšia.

 • stirling
  09:27 01.11.2017

  https://www.novinky.cz/domaci/...
  Myslím, že pokud je to pravda, tak UH-1Y neprosadí ani Šedivý, argument s misí ...
  Zobrazit celý příspěvek

  https://www.novinky.cz/domaci/...
  Myslím, že pokud je to pravda, tak UH-1Y neprosadí ani Šedivý, argument s misí neberu, protože stále na to máme mi-171š a až doslouží tak bych právě pořídil UH60, který se bude hodit na nasazení v zahraničí asi tak jako žádný jiný typ díky rozšířenosti. Navíc pořizovat do našich podmínek vrtulník bez protinámrazového systému? Asi lze Venom provozovat i bez něj, ale neni to zbytečné takto riskovat?
  Každopádně ať hlavně rozhodnou a něco vyberou, nejhorší by bylo pokud by to zase zrušili a táhlo se to ještě x let...
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  10:13 30.10.2017

  Cervus: mám za to, že UH-1Y má certifikovány laserem naváděné modifikace 70mm raket. Takže neumí leda Hellfire, respektive nemá je certifikovány.

  Jinak raketovou výzbroj bychom ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Cervus: mám za to, že UH-1Y má certifikovány laserem naváděné modifikace 70mm raket. Takže neumí leda Hellfire, respektive nemá je certifikovány.

  Jinak raketovou výzbroj bychom měly mít nakoupené pro naše L-159, takže možná se přesunou od L-159 k UH-1y? kdo ví..

  Předpokládám, že jednání jsou na začátku, takže se bude ještě hábat s cenami,a třeba nám hodí pár jetých OH-58D jako bonus. Anebo se koupí AW139m. Vojáci taky chtěli C-27 a nakonec dostali C295
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  09:31 30.10.2017

  skelet: Proto nechápu že nám jako bonus nenabídli zdarma oh-58f jako Chorvatsku. Už jen proto, že UH-1 neumí naváděné rakety. I kdyby jich dali 6, tak to je drápek pro další ...
  Zobrazit celý příspěvek

  skelet: Proto nechápu že nám jako bonus nenabídli zdarma oh-58f jako Chorvatsku. Už jen proto, že UH-1 neumí naváděné rakety. I kdyby jich dali 6, tak to je drápek pro další nákupy.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  21:05 29.10.2017

  Falko:"podla mna sa ACR mala jednoznacne vybrať cestou rozsirenia a upgradu schopností ALCY máte skvelé stroje ktore po upgrade budú na CAS idealne,tak načo su vam bojové vrtuľníky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Falko:"podla mna sa ACR mala jednoznacne vybrať cestou rozsirenia a upgradu schopností ALCY máte skvelé stroje ktore po upgrade budú na CAS idealne,tak načo su vam bojové vrtuľníky ???"

  Aby měl kdo létat zachraňovat ty sestřelené piloty.
  Protože kolik znáte armád bez PVO, krom IS?
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  20:49 29.10.2017

  Ani ta AW139M není kdo ví jak rozšířená, když se mrknu na wiki, tak v součtu všech vojenských uživatelů (včetně AW139) je podobném počtu jako ta UH-1Y.
  Rozšířenost je tedy přímo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ani ta AW139M není kdo ví jak rozšířená, když se mrknu na wiki, tak v součtu všech vojenských uživatelů (včetně AW139) je podobném počtu jako ta UH-1Y.
  Rozšířenost je tedy přímo odvislá od civilních provozovatelů.
  Dále pochybuji, že se krom těch dvanácti mašin pořídí další, možná po roce 2021 za Sokoly, ale o tom dosti pochybuji. Tam už spíše čekám vrtulníky typu H135 pro průzkumnou a protitankovou úlohu, jediné co nás pak bude čekat je nový typ za Mi-171 po roce 2027.
  Skrýt celý příspěvek

 • Falko
  18:15 29.10.2017

  Ja si myslím ,že slovenské Blackhawky su kvalitný a novy holobyt je len otázkou času ,kedy sa donho dokupi kvalitný nabytok :)....Ak sa čechy výberu.cestou venomu a vipera ,tak to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ja si myslím ,že slovenské Blackhawky su kvalitný a novy holobyt je len otázkou času ,kedy sa donho dokupi kvalitný nabytok :)....Ak sa čechy výberu.cestou venomu a vipera ,tak to neznie zle napohlad,je to racionalna cesta ako zachovat aj bojové helikoptéry a získať ľahký skutočne bojovy stroj na vysadky.Len to ma veľké, ale a tych ale je viac .Ad.1:tym je malá rozsirenost venomu,a zvacsovat sa zrejme velmi nebude.Tym padom je super ,ze tie stroje maju spoločné diely,jednoduchu udrzbu,no zároveň ako malý užívateľ bude ACR držať vela ND.Ad.2 :Za chvíľu príde nastupca a väčšina si počká prave bud na Valor alebo defiant.Ad.3:Ta cena za nakup Venomov je adekvatna a je to strop ktorý sa značne zníži.Ad.4: podla mna sa ACR mala jednoznacne vybrať cestou rozsirenia a upgradu schopností ALCY máte skvelé stroje ktore po upgrade budú na CAS idealne,tak načo su vam bojové vrtuľníky ???
  Skrýt celý příspěvek

 • Tecka
  12:33 29.10.2017

  Duze szanse w strone AW 101 ale z silnikami RR RTM322, ten sam silnik trafił do WAH-64 ...dla nas to istotne . ZOP raczej w konfiguracji brytyjskiej
  Poza tym warto zauważyć co ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Duze szanse w strone AW 101 ale z silnikami RR RTM322, ten sam silnik trafił do WAH-64 ...dla nas to istotne . ZOP raczej w konfiguracji brytyjskiej
  Poza tym warto zauważyć co sie dzieje wokół programu NAREW. Brytyjczycy (BAE)oferuja pełny transfer tech na rakiety CAMM ( ER) i do tego (razem) budowa fregat 31e . Jak widac,sprawa mocno polityczna,zobaczymy co z tego wyjdzie.
  Skrýt celý příspěvek

 • Pavka
  12:00 28.10.2017

  Bez ohledu na vlastnosti těch vrtulníku se z toho mála co se dostává na veřejnost nemohu oprostit od dojmu že tato akvizice je vedena buď naprosto nekompetentně nebo naopak s cílem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Bez ohledu na vlastnosti těch vrtulníku se z toho mála co se dostává na veřejnost nemohu oprostit od dojmu že tato akvizice je vedena buď naprosto nekompetentně nebo naopak s cílem aby od začátku vyhrál Venom. To je nakonec možné díky tomu že nejde o VŘ dle zákona o VZ ale o nákup na vládní úrovni. Protože možnost odvolat se na "netransparentní" podmínky výběrového řízení je v tomto případě minimálně dost komplikovaná. Je pak jasné že Venom má zákonitě lepší parametry proti AW139 když je také min 2x dražší a zcela mimo původní požadovanou nákupní cenu viz CerVusův postulát.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  22:21 27.10.2017

  "Ono kdyby výrobci věděli, že ta cena je jen orientační, tak by jsme teď nemuseli vybírat ze dvou kandidátů."
  Souhlas.

  Nicméně místní zatracování Venomu mi jde drobet proti ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "Ono kdyby výrobci věděli, že ta cena je jen orientační, tak by jsme teď nemuseli vybírat ze dvou kandidátů."
  Souhlas.

  Nicméně místní zatracování Venomu mi jde drobet proti srsti. Jednak ta cena není to, za kolik budeme stroje skutečně kupovat. Slovensko bylo v podobné situaci – Kongresem schválená cena v rámci FMS byla také dosti vysoká, ve výsledku šla o víc jak třetinu dolů. U nás to může (a nemusí) dopadnout podobně. To samé platí i pro výzbroj.

  Srovnání s AW139 je těžké. Ital je rozhodně modernější, jenže je to prostě militarizovaný civil :-/ Ani Italové ho k CSAR nepoužívají, to samé platí pro jeho vítězství v soutěží v USA – ani v jednom případě se nejedná o využití v bojových podmínkách. Tam všichni posílají vojenské vrtulníky. Asi vědí proč. A AČR rozhodně není tak bohatá, aby si mohla dovolit provozovat další vrtulníky, které nejsou určené do bojových operací. Stačí Sokoly :-/

  Takže raději UH-1Y než AW139, i za cenu vyšších nákladů na pořízení (mmchd, co my víme, jaké jsou náklady na dobu životnosti!). Což neznamená, že neplatí to, co psal CerVus a co jsem citoval na začátku – kdyby původní záměr nebyl blbě vypsaný, mohli jsme vybírat z více nabídek.
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  18:16 27.10.2017

  stirling: Tak bitevníky nebudou. To by neřešili instalování Plamenu. MO kupuje stroj, který bude jen drsně vypadat, ale stejně mu nepořídí ani pořádnou výzbroj. Skončí to u ...
  Zobrazit celý příspěvek

  stirling: Tak bitevníky nebudou. To by neřešili instalování Plamenu. MO kupuje stroj, který bude jen drsně vypadat, ale stejně mu nepořídí ani pořádnou výzbroj. Skončí to u Plamenu, neřízených raket a kulometů ve dveřích.
  Pro nás by byl ideální spíše AW 149M. U toho se už dá palubní zbraň ovládat i bez otevření dveří, jenže to zase naráží na cenu. Do té se ale Venom také nevlezl a i tak to vyhraje. Ono kdyby výrobci věděli, že ta cena je jen orientační, tak by jsme teď nemuseli vybírat ze dvou kandidátů.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  18:06 27.10.2017

  životnost Mi-17 končí v dohledné době, životnost Mi-171 koncem dvacátých let

  životnost Mi-17 končí v dohledné době, životnost Mi-171 koncem dvacátých let

 • stirling
  17:42 27.10.2017

  Beru argument, že při zavádění stojí hodně nové zázemí, školení atd., ale tím spíše je pro nás dobrý nedávný nákup našich sousedů, protože oni také museli pořizovat vše od 0. Navíc ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Beru argument, že při zavádění stojí hodně nové zázemí, školení atd., ale tím spíše je pro nás dobrý nedávný nákup našich sousedů, protože oni také museli pořizovat vše od 0. Navíc když vezmu, že UH60 holý je asi dražší než holý menší a jednoduší UH-1Y tak bude krásně vidět kolik za ty kulomety, fléry, senzory atd. vlastně vyplázneme.
  Za mě je to prostě teď zbytečnost a radši bych nové houfnice, investice do pvo atd. Ten cenový rozdíl bude mezi aw139m a UH-1Y pár miliard a cena provozu bude také úplně jinde. Navíc je to opravdu škoda aw139m s lehčí výzbrojí by byl fajn základní vrtulník pro armádu na běžné úkoly + mi17, ideální kombinace později pak nahradit mi17 a mi24 právě UH60 s lehčí i těžší výzbrojí. Ano bitevník bych prostě oželel a místo toho investoval do dronů a L159.
  Skrýt celý příspěvek

 • Ludra
  14:38 27.10.2017

  KOLT: Domnívám se, že to bude ne kvůli pořizovacím, ale kvůli provozním nákladům: 1xAW101 = 3 motory, kde navíc RTM332, který údajně používá většina vojenských/námořních strojů, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLT: Domnívám se, že to bude ne kvůli pořizovacím, ale kvůli provozním nákladům: 1xAW101 = 3 motory, kde navíc RTM332, který údajně používá většina vojenských/námořních strojů, patří na trhu mezi dražší kousky. Americké motory CT7-8E (se kterými je stroj inzerován komerčním zákazníkům, a které vycházejí z původních verzí použitých např. i v UH/AH-1) vyjdou jistě výhodněji, ale i tak se ty 3motory určitě prodraží...
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  09:09 27.10.2017

  Lukas, proč je AW101 podle vás moc drahá? Měla by stát podobně jako Caracal, NH-90 stojí minimálně o polovinu víc. Jako náhrada za Mi-17 mi to přijde jako docela odpovídající ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Lukas, proč je AW101 podle vás moc drahá? Měla by stát podobně jako Caracal, NH-90 stojí minimálně o polovinu víc. Jako náhrada za Mi-17 mi to přijde jako docela odpovídající stroj.
  Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  06:13 27.10.2017

  Polska prawdopodobnie nie kupi Blackhawk

  Prawdopodobnie Macierewicz (i reszta debili z ministerstwa ) zrozumieli że
  S70i to nie S70
  Wojsko chce dużej maszyny
  Oferty "z ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Polska prawdopodobnie nie kupi Blackhawk

  Prawdopodobnie Macierewicz (i reszta debili z ministerstwa ) zrozumieli że
  S70i to nie S70
  Wojsko chce dużej maszyny
  Oferty "z polskich zakładów" nie są tak dobre..

  Stąd już dwa lata rządzi PiS - a kontraktu na śmigłowce nie ma...
  Cały misterny plan kupna maszyn morskich ze Świdnika a dla 7 EDS (Eskadra Działań Specjalnych) z Mielca, oraz modernizacji Mi 17 z Ukraińcami rozbija się o to że
  1. S-70i nie nadaje się dla wojsk specjalnych (doposażenie trzeba kupować oddzielnie - to trwa i zwiększa koszty)

  2. AW101 jest koszmarnie drogi - inie jest produkowany w Świdniku
  (Stąd pomysły zakupu 2 w 1 - czyli modułowego śmigłowca morskiego, który będzie realizował zadania zwalczania okrętów podwodnych oraz ratownictwa morskiego)

  3.Aferą na Ukrainie z nowym chińskim właścicielem Motor Sicza, który zaczął demontaż maszyn...

  Generalnie sprawa która była tematem kampanii wyborczej jest teraz ukrywana...
  MON nie wie co ma zrobić (jak mały chłopiec - najpierw narozrabiał a teraz udaje że wszystko jest OK) i czeka... Na kolejne wybory...
  Skrýt celý příspěvek

 • tryskac
  00:03 27.10.2017

  Slovensko doplni mi17. Matne si spominam, ze na SAR ostanu mi17 v pocte 5ks, asi tolko ich po nehodach ostalo a pribudne 9ks uh60, s podpisanou opciou na dalsich 9? Take boli ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Slovensko doplni mi17. Matne si spominam, ze na SAR ostanu mi17 v pocte 5ks, asi tolko ich po nehodach ostalo a pribudne 9ks uh60, s podpisanou opciou na dalsich 9? Take boli povodne informacie. Ma byt dokupene 4 ci 5 sad zbranovych systemov, aby z tych uh60 neboli "holobyty" ako niekto spominal. V kazdom pripade mi to pride ako velmi racionalne riesenie.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  20:44 26.10.2017

  honzase
  Blackhawk vypadl kvůli velikosti, armáda chce přeci jen menší stroje, ostatně Slováci UH-60M nahrazují staré Mi-17. Navíc není úplně pravda, že okolní země budou mít ...
  Zobrazit celý příspěvek

  honzase
  Blackhawk vypadl kvůli velikosti, armáda chce přeci jen menší stroje, ostatně Slováci UH-60M nahrazují staré Mi-17. Navíc není úplně pravda, že okolní země budou mít UH-60M. Poláci si zřejmě pořídí S-70i, které si na rozdíl od originálních BH vyrobí doma v PZL.
  Skrýt celý příspěvek

 • honzase
  20:18 26.10.2017

  Zdravím,
  pamatujete si proč z výběru vypadnul Blackhawk? Bylo to tím, že jej USA nenabízela a nabízel jej jen prostředník? Přeci jenom Blackhawk, který má či bude mít Polsko, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zdravím,
  pamatujete si proč z výběru vypadnul Blackhawk? Bylo to tím, že jej USA nenabízela a nabízel jej jen prostředník? Přeci jenom Blackhawk, který má či bude mít Polsko, Slovensko a Rakousko by byl ideální volbou.
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  10:50 26.10.2017

  kazd: Ono je otázkou jestli se za nějakých 10, 15 let ten vrtulník bude vůbec ještě vyrábět. Spíše to skončí, že si budeme muset odkoupit použité stroje od Námořní pěchoty. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  kazd: Ono je otázkou jestli se za nějakých 10, 15 let ten vrtulník bude vůbec ještě vyrábět. Spíše to skončí, že si budeme muset odkoupit použité stroje od Námořní pěchoty. Očividně o ně nijak zvlášť nestojí, když je netrápí snížení jejich objednávky o 12ks zamýšlených pro nás. Ti už se teď vidí v Defiantu, Rideru nebo něčem obdobném.
  Skrýt celý příspěvek

 • kazd
  08:26 26.10.2017

  Starlight:
  rodina Black hawk byl díky obrovskému množství vyrobených kusů / zakázek dotlačen k obrovskému množství variant. Není tedy problém sestavit verzi pro AČR nebo pro ICBM ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Starlight:
  rodina Black hawk byl díky obrovskému množství vyrobených kusů / zakázek dotlačen k obrovskému množství variant. Není tedy problém sestavit verzi pro AČR nebo pro ICBM nebo holobyt pro Slovensko nebo téměř bitevní verzi se všemi druhy raket. Lze tedy lehce porovnávat, né že ne.
  Venom to nemá., protože si ho kromě mariňáků nikdo nekoupil.

  Na zákázce ICBM je děsivé to, že ani zakázka v objemu představující několik desítek procent doposud vyrobených Venomů !!!! nedonutila Bell k modifikaci, která by ten stroj dostala variabilitou verzi alespoň na dostřel rodině Black hawku.
  Bell přitom ještě před půl rokem napůl avizoval, že osadí nové motory a redesignuje kabinu. To by mu mohlo pomoct v dalších zakázkách (austrálie) ale nestojí o to.
  Každý ať si domyslí jaké postavení bude mít AČR v budoucnu = buď se vlezete do specifikaci a objednávky marińáků nebo si trhněte.
  Skrýt celý příspěvek

 • tryskac
  23:06 25.10.2017

  tak Cesi budu ako Rambovia vyskakovat z UH-1 ako marinaci vo Vietname v bojoch kdesi v horach vychodneho Slovenska pri invazii z vychodu. Vsetko samozrejme kropene prudom olova z ...
  Zobrazit celý příspěvek

  tak Cesi budu ako Rambovia vyskakovat z UH-1 ako marinaci vo Vietname v bojoch kdesi v horach vychodneho Slovenska pri invazii z vychodu. Vsetko samozrejme kropene prudom olova z rotacneho kanonu vo dverach. Ale preco nie, nie kazda armada musi byt rovnaka, aj ked je otazne, ci to je naozaj najlepsie riesenie. Ono na pouzitie v horskom terene sa to moze hodit, kamarata paraglidisku zachranovala Talianska armada v noci prave tymto typom. Na sirich planach by to bola asi velmi lahka korist.
  Skrýt celý příspěvek

 • Starlight
  18:46 25.10.2017

  1)
  Ad ceny DSCA. Rozpočty jsou vždy nafouknuté. Je třeba zůstat v klidu a počkat na finální reálná čísla.

  UH-1Y pro ČR má strop 575 mil USD pro 12 vrtulníků UH-1Y a všechno ...
  Zobrazit celý příspěvek

  1)
  Ad ceny DSCA. Rozpočty jsou vždy nafouknuté. Je třeba zůstat v klidu a počkat na finální reálná čísla.

  UH-1Y pro ČR má strop 575 mil USD pro 12 vrtulníků UH-1Y a všechno okolo. Tedy naprosto špatným laickým výpočtem, který nemá s cenou vrtulníku nic společného, to „vychází“ na 47,9 mil USD za vrtulník s rozpuštěním všech ostatních nákladů.

  Pro porovnání v roce 2015 DSCA schválila prodej UH-60M na Slovensko. Schvalovaný rozpočet za 9 vrtulníků a vše okolo byl 450 mil USD. Tedy naprosto špatným laickým výpočtem, který nemá s cenou vrtulníku nic společného, to „vychází“ na 50 mil USD za vrtulník s rozpuštěním všech ostatních nákladů.

  Skutečnost byla ale taková, že Slovensko nakoupilo 9 vrtulníku se vším okolo za 261 mil USD. Tedy již zde v diskuzi zmíněných 29 mil USD za jeden vrtulník s rozpuštěnou cenou ostatních položek kontraktu (například také poplatky programu FMS, finanční náklady na úvěr a splátky do roku 2024! ).

  Takže nepanikařit a snad uvidíme, kolik budou finální čísla.

  2)
  @ kazd

  Srovnáváš dva rozdílné požadavky. AČR chtěla (a možná ještě chce :-) ) vrtulník do bojové zóny, na provoz v polních podmínkách, který bude převážet lidi (8 členů výsadku) a náklad a také bude útočit střelbou a bude schopen bránit se vojskové PVO. USAF chce „jen“ vrtulník na službu na území Spojených států, kde nejnáročnější misí je rozvoz přepadové jednotky.

  Bell zřejmě nepřihlásil UH-1Y z několika důvodů dvou důvodů:
  - USAF chtělo vždy UH-60 (původně UH-60A z přebytků US ARMY), které by doplnily již u USAF zavedené HH-60G/W pro CSAR, ale Kongres (politici) letectvu nařídili výběrové řízení.
  - USAF požaduje vyšší přeletovou rychlost (= čas k e vzdáleným silům ICBM), které UH-1Y skutečně neplní.
  - USAF požaduje kapacitu 2 +2 + 9 + vybavení. UH-60 má obecně 2+2+11, kdežto UH-1Y spíše 2+ 2 + 8. Jinými slovy USAF by je při výběrovém řízení z důvodů technických parametrů stejně asi odmítlo.

  Osobně odhaduji, že Boeing-Leonardo s MH-139 bude asi jen do počtu. Chtěli UH-60, tak si ho taky zřejmě vyberou. A teprve se uvidí, zda to bude modernizovaný UH-60A z přebytků US ARMY (přes firmu Sierra Nevada) nebo zcela nový HH-60U od Lockheed Martin/Sikorsky.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  16:46 25.10.2017

  http://www.dtic.mil/dtic/tr/fu...
  Strany 18, 20 ukazují ceny jednotlivých komponentů. Při zavádění nové vojenské techniky platí prakticky vždy, že cena ...
  Zobrazit celý příspěvek

  http://www.dtic.mil/dtic/tr/fu...
  Strany 18, 20 ukazují ceny jednotlivých komponentů. Při zavádění nové vojenské techniky platí prakticky vždy, že cena provozního zázemí se rovná ceně za samotné zbraně. Když koupíme vrtulníky za 10 miliard, provozní zázemí bude stát stejnou částku.
  Stačí se podívat na ceny jednotlivých komponentů a představit si, kolik z ceny padne jen na vytvoření dostatečně robustního skladu náhradních dílů.
  Skrýt celý příspěvek

 • strikehawk
  16:20 25.10.2017

  12 vrtulníků bez výzbroje za 12 miliard je další mega tunel na MO tentokrát pod patronátem herce Stropnického......
  Co k tomu dodat?

  12 vrtulníků bez výzbroje za 12 miliard je další mega tunel na MO tentokrát pod patronátem herce Stropnického......
  Co k tomu dodat?

 • kazd
  14:09 25.10.2017

  kdo si chce přečíst o výběrku na vrtulníky ochraňující US ICBM (Náhrada starých UH -1) může zde (Venom se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  kdo si chce přečíst o výběrku na vrtulníky ochraňující US ICBM (Náhrada starých UH -1) může zde (Venom se neúčastní)

  http://www.nationaldefensemaga...

  Když se tak dívám na počty prodaných venomů mimo USA = nula, ukončenou obnovu u mariňáků
  a
  přeložím si z diplomatické řeči vyjádření zástupce Bellu
  "“From where we are right now and after seeing the requirement,..we have a lot of work going on right now,” he said, citing the V-280 Valor, V-22 Osprey and the company’s civilian offerings, the 505 Jet Ranger and the 525 Relentless. The company did not have an off-the-shelf aircraft suitable for the requirements, he said.

  Tak mě vychází, že ČR bude asi první a poslední kdo si Venom v soutěži koupí a nějaký vývoj už výrobce ani nechytá.
  Požadavky výběrka nejsou dle dostupných info nijak kruté - dolet, rychlost, schopnosti ve velké nadmořské výšce, snášení horka, kapacita, kulomety, elektronika, infra, přestavba na VIP.. venom se ale na AW139 ani na Black Hawk v těhle základních věcech prostě nechytá.

  Zajímavá je nabídka přestavby vyřazovaných generálkovaných UH-60A Black Hawks z US army. Bylo to diskutovano i v ČR (nabídka pro nás nebyla dost dobrá:-)) pro ochranu ICBM asi dost dobrá je.
  Každopdáně je to další signál, že na trhu se chystá velká obměna a vyřazených vrtulníků Black hawk bude kopa, navíc s nabídkou jejich generálek a za velmi nízké ceny (můžem závidět slovákům)

  Mám pocit, že líthium je nic proti tomuhle kšeftu slabý odvar a už během dodávek venomu se ukáže jak jsme zase naletěli.
  Skrýt celý příspěvek

 • niko
  14:08 25.10.2017

  stirling: Slovenske OS SR nakupili 9 UH 60 M - medium unility helicopter za cca. 29 mil. $ za kus s technickou podporou aj s vycvykom. Vrtulniky su ale nevyzbrojene a bez systemov ...
  Zobrazit celý příspěvek

  stirling: Slovenske OS SR nakupili 9 UH 60 M - medium unility helicopter za cca. 29 mil. $ za kus s technickou podporou aj s vycvykom. Vrtulniky su ale nevyzbrojene a bez systemov pasivnej ochrany. 48 mil $ za jeden light utility helicopter, aj ked zo zbranami a vybavenim mi pride preto celkom dost.
  Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  13:56 25.10.2017

  No jako vážně si pořídíme jeden dopravní vrtulník bez raket za skoro 50 milionu dolarů??? To nemůže nikdo myslet vážně. Vždyť Slováci tuším pořídil menší počet kusů uh60 a za ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No jako vážně si pořídíme jeden dopravní vrtulník bez raket za skoro 50 milionu dolarů??? To nemůže nikdo myslet vážně. Vždyť Slováci tuším pořídil menší počet kusů uh60 a za jednotkovou cenu 30 mil. usd!!!
  Nějaké vydírání o tom, že tu mají servis tak ať kupujme od nich to fakt nikoho nezajímá kór v tuhle dobu ať se klidně odstěhují myslím, že uvolněné místo zaplní hodně rychle jiná společnost. aw139m pokud bude výrazně levnější by byla slušná volba, výzbroj určitě jen lehčí a pak mi17 nahradit UH-60 což by nám jako náhrada stačilo a ty pak vyzbrojit pořádně, klasický bitevník asi žádný a soustředil bych se na L159 a drony. Jinak chápu, že vybavený UH60 (včetně raket) bude stejně drahý, ale jde o to, že bych ho nepořizoval teď ale právě jako náhradu mi17 později.
  Skrýt celý příspěvek

 • IS-3
  13:28 25.10.2017

  Do budoucna namísto Mi-171 určitě AW101, který místo Caracala zřejmě pořídí Polsko a bude s ním mít zkušenosti.

  Do budoucna namísto Mi-171 určitě AW101, který místo Caracala zřejmě pořídí Polsko a bude s ním mít zkušenosti.

 • Poutnik
  09:38 25.10.2017

  CerVus: LOH pruzkum ano ale toho zbranema poradně neovesiš a v plne polni to s manevrovanim nebude slavne. Oni fakt nemužou delat podporu. Nejsou stavěny na to. Nezaleži jestli maš ...
  Zobrazit celý příspěvek

  CerVus: LOH pruzkum ano ale toho zbranema poradně neovesiš a v plne polni to s manevrovanim nebude slavne. Oni fakt nemužou delat podporu. Nejsou stavěny na to. Nezaleži jestli maš 2 nebo jeden. Souhlasim že Venom za tu cenu pro nas moc drahy. Pokud budem kupovat dopravaky tak ty civilni (militarizovany) bez vyzbroje nebo jenom kulomety a zbytek narvat do utočnych pokud jejich počet bude vice nez 10 :)
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  09:19 25.10.2017

  Poutnik: No, já jen že za stejné peníze jako jeden přepravní se dá pořídit jiný, který sice tolik nevydrží (zato je rychlejší a uveze více lidí), ale jako bonus k němu bude ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Poutnik: No, já jen že za stejné peníze jako jeden přepravní se dá pořídit jiný, který sice tolik nevydrží (zato je rychlejší a uveze více lidí), ale jako bonus k němu bude dvojčlenný ozbrojený doprovod. AH-6 toho sám o sobě neuveze tolik, ale na 24 z nich se už dá naložit sakra dost zbraní. To beru samo sebou jako příklad. Navíc LOH by mohl dělat to co UH-1 nezvládne - nenápadný průzkum.
  Skrýt celý příspěvek

 • Poutnik
  08:39 25.10.2017

  CerVus: AH-6? To nemyslite važne. To je ozbrojeny pruzkumnik. 12 malych dopravnich vrtulnik z hlediska přepravy a podpory ok ale z utočneho hlediska absolutni nesmysl. Opravdu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  CerVus: AH-6? To nemyslite važne. To je ozbrojeny pruzkumnik. 12 malych dopravnich vrtulnik z hlediska přepravy a podpory ok ale z utočneho hlediska absolutni nesmysl. Opravdu doufam ze 12 vrtulniku nebude za $42 M :) Velka škoda ze Mi-24 už nejde použivat. Ten myslim ma prepravni kapacitu 8 a jeste k tomu dokaze mit tolik vyzbroje jako hrabe tak ze ideal jako podpora proti zemi. Napěchovat ho moderni elektronikou s adekvatni vyzbroji a je to zabijak.
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  08:19 25.10.2017

  Schválně co má větší bojovou hodnotu 1x UH-1Y nebo 1x AW136M +2x AH-6?
  Stát naší velikosti s tak malou a mizerně vybavenou armádou by takovéto počty měly zajímat. Protože 12 lehce ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Schválně co má větší bojovou hodnotu 1x UH-1Y nebo 1x AW136M +2x AH-6?
  Stát naší velikosti s tak malou a mizerně vybavenou armádou by takovéto počty měly zajímat. Protože 12 lehce vyzbrojených přepravních vrtulníků v situaci, kdy se začne střílet nic nezmění.
  Skrýt celý příspěvek

 • Poutnik
  08:03 25.10.2017

  Edator: Podle stranek http://www.militaryaerospace.c... cena 1 AH-64E se pohybuje kolem $16 M za kus. K tomu je třeba připočitat věci ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Edator: Podle stranek http://www.militaryaerospace.c... cena 1 AH-64E se pohybuje kolem $16 M za kus. K tomu je třeba připočitat věci jako školeni, cenu udržby, zbrane, infrastruktura tak že zas tak jednoznačne to neni. Da se samozřejme koupit starši nebo ořezanejši verzi ale i tak letova hodina toho stroje bude hodne vysoka.
  Skrýt celý příspěvek

 • Edator
  03:25 25.10.2017

  To je Classika za New cash xDD Ty kraso za to by byla New letka Bitvenich Vrtuliku neee.. WIKI: V roce 1984 se dílčí náklady na výrobu AH-64 pohybovaly na úrovni 7,8 milionu dolarů ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To je Classika za New cash xDD Ty kraso za to by byla New letka Bitvenich Vrtuliku neee.. WIKI: V roce 1984 se dílčí náklady na výrobu AH-64 pohybovaly na úrovni 7,8 milionu dolarů a průměrná dílčí cena jednoho vrtulníku byla přibližně 13,9 milionů amerických dolarů i s náklady na vývoj.[9] Takže i kdyby jsme dali na 1 Bit.Vrt.20mil.$ takže bysme mohli mit 28 Apache ah-64... Vtipneee.. ps.pocitejte ze sem dal 7mil.$na provoz 1 Bit.Vrt... :)
  Skrýt celý příspěvek

 • Sorge-227
  00:15 25.10.2017

  12,6 miliardy Kč...za 12 vrtulniku? to bude zo zlata? To je cena, ze bych si za to ceska republika se slovenskem vybudovali tankove vojsko..nechapem k cemu su im take vrtulniky. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  12,6 miliardy Kč...za 12 vrtulniku? to bude zo zlata? To je cena, ze bych si za to ceska republika se slovenskem vybudovali tankove vojsko..nechapem k cemu su im take vrtulniky. Slovaci kupuju blach hawky...cesi tieto stroje.....nechapem kto to kupuje, ale urcite ne vpjaci..na co nam to je? Letectvo vobec nepotrebujeme, Dolezita je pozemna armada...a tam nic nemam. Slovensko, cesko ma roznorodu vyzbroj jak India...vsetko je to tam skorumpovane....
  Skrýt celý příspěvek

 • JaHoDa
  22:50 24.10.2017

  Můj laický názor: obávám se nejvíce jedné věci - a sice že s obměnou vrtulníků zůstaneme na půl cesty - tzn. nakoupíme Venomy s GAU-17/21 a pak někdo chytrý řekne, že to vlastně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Můj laický názor: obávám se nejvíce jedné věci - a sice že s obměnou vrtulníků zůstaneme na půl cesty - tzn. nakoupíme Venomy s GAU-17/21 a pak někdo chytrý řekne, že to vlastně stačí a Vipery nepotřebujeme. Jenže tímto krokem ztratíme přepraví kapacity (v poměru stroj/nosnost), útočné/obranné kapacity a na dlouhé roky tu budeme mít platformu, kterou ani nemůžeme využít naplno - resp. ne tak jak bychom potřebovali. Získáme jen drahý transport (v poměru k přepravní kapacitě) bez synergie k útočnému stroji. Opět drahý kočkopes.
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  20:20 24.10.2017

  Já stejně nechápu proč do toho nezahrnuli L159. Udělala by se jim opravdová modernizace založená na útoky na pozemní cíle. Oči by jim dělaly malé průzkumné vrtulníky H135M/ARH-70 a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Já stejně nechápu proč do toho nezahrnuli L159. Udělala by se jim opravdová modernizace založená na útoky na pozemní cíle. Oči by jim dělaly malé průzkumné vrtulníky H135M/ARH-70 a přepravní kapacity by se vyřešily pomocí AW149 / H215M.
  Výsledná cena by se zas tam drasticky nelišila a získali by jsme mnohem více s lepším potenciálem do budoucna.
  Skrýt celý příspěvek

 • lemkin
  20:07 24.10.2017

  Už jsem to tu psal dříve, je to takový ten nekoncepční nákup. Prostě taková náplast, pač nám stárne rodina MI a za něco se peníze utratit musí, resp.v něčem se létat musí.

  No ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Už jsem to tu psal dříve, je to takový ten nekoncepční nákup. Prostě taková náplast, pač nám stárne rodina MI a za něco se peníze utratit musí, resp.v něčem se létat musí.

  No budiž, tak budeme mít 3. typ dopravního vrtulníku, v zásadě hmotností kategorie našeho sokola........., pro armádu naší velikosti. Prostě skvělé!

  Tohle se mělo řešit před repasí Sokolů a byl by klid. Pokud by se MI-24/35 někam odprodal a přikoupil se před repasí Sokolů ještě AH-1Z, tak bychom měly v zásadě jen 2,5 moderní vrtulníkové platformy místo zamýšlených 4.

  Ale ona to asi nebude žádná výhra, tak jako tak. To už raději místo AH-1 pořádně modernizovat L-159 a dokoupit k nim výzbroj. Peníze by zůstaly doma, AERO by mělo konkurence schopný stroj....., prostě strategie WIN-WIN.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  19:56 24.10.2017

  Argonaut.cz: eště jednou a zas. Mi-171 zůstanou ve výzbroji do třicátých let. Mi171 nerovná se Mi-17.

  Argonaut.cz: eště jednou a zas. Mi-171 zůstanou ve výzbroji do třicátých let. Mi171 nerovná se Mi-17.

 • Jura99
  19:52 24.10.2017

  Jestli si dobře pamatuju, tak myšlenka vznikla v návaznosti na plán vyřadit Mi24/35, kdy někdo chytrý chtěl víceúčelový stroj, který by nahradil bitevní i transportní. Asi rok dva ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jestli si dobře pamatuju, tak myšlenka vznikla v návaznosti na plán vyřadit Mi24/35, kdy někdo chytrý chtěl víceúčelový stroj, který by nahradil bitevní i transportní. Asi rok dva jim trvalo, než zjistili, že takový stroj neexistuje. Pak se od vyřazení Mi24/35 poodstoupilo, ale plán nákupu víceúčelových strojů zůstal. Nic proti, asi jak píše skelet na příkladu tranzitu a avie, tento vrtulník se hodí a částečně zastoupí i Mi-17 a v případě šikovné výzbroje dokonce i ten Mi-24. Ale jako další krok by byl fajn AH-1Z a až přijde čas nahradit Mi-171 tak něco ještě těžšího, budˇ CH-47 nebo nějaký konvertoplán :-).
  Skrýt celý příspěvek

 • Argonaut.CZ
  19:49 24.10.2017

  Já si pořád myslím, že pokud by chtěli, nemůže být problém na MO udělat jednoduchou tabulku, kde spočítají předpokládané výdaje spojené s platformou po dobu její životnosti. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Já si pořád myslím, že pokud by chtěli, nemůže být problém na MO udělat jednoduchou tabulku, kde spočítají předpokládané výdaje spojené s platformou po dobu její životnosti. Samozřejmě, co bude za 10 let nikdo neví, ale když započtou očekávaný nálet, ND, palivo, munici a rakety, tak jim musí vyjít nějaké číslo. Když si to porovnají, tak z toho musí být vidět, zda je lepší koupit to, či ono, v jakém množství, nebo ještě nějakou dobu vydržet s tím, co je. Jenže zase to bude klasická salámovka, prvně koupit, pak "překvapivě" dokupovat.

  Z mého laického pohledu armádu více pálí PVO a dělostřelectvoů. 12 vrtulníků, navíc jenom s hlavňovou výzbrojí, do světa díru neudělá. Bude stačit pár borců s DŠK nebo Iglou (trochu nadneseně) a dolítají.

  Osobně bych držel Mi-171 a nakoupil lehčí evropské vrtulníky ve větším množství. Mi-24/35 - jsou poměrně nové a určitě by se dal třeba s Izraelci udělat pořádný modernizační balíček s tím, že by se u nás upgradovaly a modernizovaly Mi-24 i jiných zákazníků. S Rusy se někdy špatně jedná o ND, takže by bylo třeba je mít nakoupené na sklad. Zase je to jen o ekonomice a plánování. Nicméně s těmito platformami zkušenost již je.

  A za 10-15 let může být situace s drony a vrtulníky úplně jiná a bude dávat smysl pořídit něco nového a jiného.
  Skrýt celý příspěvek

 • GAVL
  19:48 24.10.2017

  Aha , takže bude na UH-1Y jen 2x2 20mm kanon Plamen a kulomety ve dveřích. :D

  Aha , takže bude na UH-1Y jen 2x2 20mm kanon Plamen a kulomety ve dveřích. :D

 • Pavka
  19:41 24.10.2017

  Těch 12,6mld Kč mi přijde jako pořád stejná částka. S výzbrojí o kterou se teď nežádá by to si zas bylo těch necelých 18mld. Osobně by mi ani nevadila ta částka jako to co za ní ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Těch 12,6mld Kč mi přijde jako pořád stejná částka. S výzbrojí o kterou se teď nežádá by to si zas bylo těch necelých 18mld. Osobně by mi ani nevadila ta částka jako to co za ní dostaneme. Hodně se tu nabízí srovnání s akvizicí BVP, kde Puma je také nejdražší, ale jednak u ní téměř nikdo nepochybuje, že to je zdaleka technologicky to nejlepší co se dá pořídit a za druhé se při tom uvažuje o pořízení v "dostatečných" počtech.

  Venom je určitě výborný vrtulník, ale podle mne prostě technologicky neodskakuje tolik konkurenci jako Puma a hlavně v uvažovaném počtu 12ks stejně problémy vrtulníkového letectva neřeší. Neb pro uspokojení požadavků by stejně bylo potřeba v dohledné době dostat na v článku avizovaných ca 36ks?
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  19:35 24.10.2017

  Logika některých zde

  zaměstnanec: šéfe potřebovali bychom vedle našich Avií i něco menšího, třeba něco jako Transit
  šéf: máš pravdu, navíc některé Avie i dosluhují, Nákupčí se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Logika některých zde

  zaměstnanec: šéfe potřebovali bychom vedle našich Avií i něco menšího, třeba něco jako Transit
  šéf: máš pravdu, navíc některé Avie i dosluhují, Nákupčí se po něčem podívá.
  Nákupčí: šéfe, já bych ty Transity nekupoval. Řidiči na ně nejsou zvyklí, co kdybychom koupili Avie
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  19:33 24.10.2017

  Přejde mi více než pravděpodobné, že aby se podařilo srazit cenu na konkurenceschopnou míru, jsou nabízeny Venomy pouze s hlavňovou výzbrojí. Ta je sice cool, ale tak nějak jsem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Přejde mi více než pravděpodobné, že aby se podařilo srazit cenu na konkurenceschopnou míru, jsou nabízeny Venomy pouze s hlavňovou výzbrojí. Ta je sice cool, ale tak nějak jsem čekal, že za tu cenu budou mít alespoň neřízené rakety, pokud ne i řízené střely. Neumím si představit, kolik by pak stály plně vybavené a vyzbrojené Vipery. Jsem zvědavý, co bude obsahovat balíček od Augusty. Ono klidně můžou nabídnout, sice jen militarizované stroje (jak by někdo řekl, méně odolné), ale se zajímavější výzbrojí (přeci jen mají větší finanční rezervu).

  Argonaut.CZ:
  teď se neřeší náhrada za Mi-171š nebo Mi-24, ty vydrží ještě dlouho. Teď jde o náhradu Mi-8 a těch nejzastaralejších Mi mašin něčím použitelnějším. Byť k čemu ty nové stroje MO chce, je poněkud chaos.
  Skrýt celý příspěvek

 • Klimesov
  19:31 24.10.2017

  Argonaut.CZ: Souhlasím v mnohém máte pravdu, ale je opravdu investice do Mi-24 to pravé ořechové? Jako ano jsou to vynikající stroje, ale jako všechno i ony nezadržitelně stárnou, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Argonaut.CZ: Souhlasím v mnohém máte pravdu, ale je opravdu investice do Mi-24 to pravé ořechové? Jako ano jsou to vynikající stroje, ale jako všechno i ony nezadržitelně stárnou, to znamená, že dříve či později je vyřadit musíme stejně tak i Mi-17. Modernizovat se to do nekonečna nedá. Není lepší začít s obměnou vrtulníkové techniky už teď? Víte jak se říká čím dřív tím líp. Další otázka je potřebuje skutečně AČR těžké bitevní stroje? Není opravdu provoz těch lehčích bitevníků směr kterým by jsme se měli vydat?
  Skrýt celý příspěvek

 • Argonaut.CZ
  19:16 24.10.2017

  Osobně si myslím, že za tu cenu je to prasárna. Chápu sice ty vlezdoprdelky, kteří říkají, že jsme členem NATO a je potřeba naše spojence o tom přesvědčovat nákupy, ale ta cena ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Osobně si myslím, že za tu cenu je to prasárna. Chápu sice ty vlezdoprdelky, kteří říkají, že jsme členem NATO a je potřeba naše spojence o tom přesvědčovat nákupy, ale ta cena podle mě neodpovídá, zejména pokud se nejedná o TCO náklady za třeba 10 let a fůry raketové výzbroje. I nákup by měl být reacionální, pořád jsou to peníze vybrané od daňových poplatníků.

  Za ty peníze by se nakoupila spousta ND na MI-171, Mi 24 a ještě by se zvládla modernizace a je dalších 10-15 let vystaráno.

  Takhle se pustí 12 mld, pak se za několik mld nakoupí výzbroj a za 2 roky další náklady na podporu a ND.

  Navíc, v případě konfliktu není 12 vrtulníků zrovna mnoho.
  Skrýt celý příspěvek

 • Matesaax
  18:35 24.10.2017

  Tenhle vrtulník má opravdu smysl,jen v případě,že by se nakoupil i bitevní AH-1.Nicméně pokud je Venom hodně drahý vrtulník,tak pak nechci vidět cenu bitevních strojů Cobra.,takže ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tenhle vrtulník má opravdu smysl,jen v případě,že by se nakoupil i bitevní AH-1.Nicméně pokud je Venom hodně drahý vrtulník,tak pak nechci vidět cenu bitevních strojů Cobra.,takže možnosti jejich nákupů moc nevěřím.
  Bylo by zajímavé porovnat nabídku Američanů na kombinaci UH-1/AH-1 a např. Italů s jejich A-129 doplněné AW-139 event.AW-149.
  Jinak si ale stejně myslím,že celá tahle akce s nákupem vrtulníků je naprosto zbytečná fraška a současná kombinace Mi-17/35 by tady mohla létat dalších dvacet let s tím,že Mi-35 by se částečně modernizoval a eventuelně by se dokoupilo třeba 6-8 malých strojů kategorie H-145,protože malý vrtulník tady citelně chybí a pro řadu úkolů by zastoupil provozně náročné velké Mi.
  Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  18:28 24.10.2017

  V článku se píše,že vrtulníky budou sloužit pro vlastní sebeobranu.
  Níže je uvedeno,že k provozu postačuje minimální logistické zázemí.
  Je tedy otázkou zda nebude pokračovat ...
  Zobrazit celý příspěvek

  V článku se píše,že vrtulníky budou sloužit pro vlastní sebeobranu.
  Níže je uvedeno,že k provozu postačuje minimální logistické zázemí.
  Je tedy otázkou zda nebude pokračovat tímto nákupem afganizace armády.
  Skrýt celý příspěvek

 • Klimesov
  18:11 24.10.2017

  Lidi já vám nevím ale zase se necháváme ovládat takovým tím typickým českým přístupem, kdy se hledí jen na finance. Což si myslím, že je špatně. Ano můžeme ve stejné kategorii ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Lidi já vám nevím ale zase se necháváme ovládat takovým tím typickým českým přístupem, kdy se hledí jen na finance. Což si myslím, že je špatně. Ano můžeme ve stejné kategorii pořídit i levnější stroje, ale ruku na srdce nepořizovali bychom nic jiného než jen civilní stroje přetřené na zeleno. Já osobně považuji případný nákup Venomů za správný. V dané kategorii asi nenajdeme nic lepšího. Polemizovat ohledně ceny mi připadá hodně ošemetné. Podrobné dokumenty co všechno za tu cenu kupujeme se nám do rukou nedostanou, takže defakto kritiku ceny vaříme z vody.
  Teď jen opravdu aby MO neusnulo na vavřínech a do budoucna k nim pořídili Vipery.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  16:55 24.10.2017

  Toto je proste bojovej stroj, zadnej militarizovanej civil. Rozdil asi jako kdyz si policajti nakoupili SUV a uverili, ze mohou do terenu.

  Toto je proste bojovej stroj, zadnej militarizovanej civil. Rozdil asi jako kdyz si policajti nakoupili SUV a uverili, ze mohou do terenu.

 • skelet
  16:36 24.10.2017

  marfolodej: stačí se podívat na parametry H145, když začneš počítat, tak zjistíš, že se H145 má malou nosnost, takže se hodí leda k průzkumu a k LZS. No a ještě k převozu URNY

  marfolodej: stačí se podívat na parametry H145, když začneš počítat, tak zjistíš, že se H145 má malou nosnost, takže se hodí leda k průzkumu a k LZS. No a ještě k převozu URNY

 • karloscz
  15:54 24.10.2017

  Lukus: On asi těžko náčelník genštábu zařve v úterý 24. ledna 2027 ve čtyři ráno "Na Stalingráád!" a vrhne všech osm aktuálně provozuschopných Venomů šturmem nach ost dobývat širou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Lukus: On asi těžko náčelník genštábu zařve v úterý 24. ledna 2027 ve čtyři ráno "Na Stalingráád!" a vrhne všech osm aktuálně provozuschopných Venomů šturmem nach ost dobývat širou Rus.
  :-D
  Tohle není o počtech, je to o udržení schopnosti. Rozšířit z 12 na 500 stojí hromadu peněz, ale je to alespoň možné. Z 0 na jakýkoliv počet je to výrazně dražší a prakticky nemožné v daném krátkém čase pokud už hrozí konflikt. Proto je důležité udržet schopnost, byť s relativně malým počtem techniky.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  15:49 24.10.2017

  petr.svetr: 241km neni dolet ale bojovy radius, tedy vcetne navratu na zakladnu, ted dolet je zhruba dvojnasobek.
  Jinak seznam a konfigurace co schvalila US vlada nemusi byt vubec ...
  Zobrazit celý příspěvek

  petr.svetr: 241km neni dolet ale bojovy radius, tedy vcetne navratu na zakladnu, ted dolet je zhruba dvojnasobek.
  Jinak seznam a konfigurace co schvalila US vlada nemusi byt vubec totozna s objednavkou. Tady se bavite jako kdyby uz bylo objednano za uecitou cenu. Jinak tim vyberem co dela ACR Amici sli s cenou celkem dolu.
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  15:40 24.10.2017

  To je jak s prodloužením smlouvy na Gripeny. Když se uzavírala, tak na MO prohlašovali, že v rámci ceny je i získání schopnosti útoků na pozemní cíle. Uplynulo pár měsíců a článek ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To je jak s prodloužením smlouvy na Gripeny. Když se uzavírala, tak na MO prohlašovali, že v rámci ceny je i získání schopnosti útoků na pozemní cíle. Uplynulo pár měsíců a článek v novinách jak AČR bude platit Saabu získání této schopnosti.
  Ale to bylo holt tím, jak se smlouva uzavírala. Nebo spíše neuzavírala. Nechal se uplynout čas, kdy se dalo hledat konkurenční řešení (byť jen jako páka), k tomu pár špatných prohlášení a rázem jsme museli kývnout na cokoli co nám Saab milostivě nabídl.
  Skrýt celý příspěvek

 • lukus
  15:29 24.10.2017

  Nějak postrádám vůbec logiku, jestli najdou v budoucnu takové stroje uplatnění a k něčemu nám budou.
  Současné konflikty ukázaly, že bojuje-litechnologicky vyspělý s masivní ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nějak postrádám vůbec logiku, jestli najdou v budoucnu takové stroje uplatnění a k něčemu nám budou.
  Současné konflikty ukázaly, že bojuje-litechnologicky vyspělý s masivní přesilou na slabšího, např. Nato vs Irák, Libie, ... a tudíž se tyto hi-tech stroje uplatní.
  V případě konfliktu rovnocenných (nebo podobně vybavených) Ukrajina * Rusko s dlouhým trváním, si myslím, že 12 kusu nic neřeší - pac ztráty tanku, bvp, a jiné technicky na UA straně jdou do stovek kusů. Naše armáda/ekonomika by nedokázali utáhnout větší střet a ztráty nahrazovat.
  Pustil by někdo ze štábu AČR vrtulníky do vzduchu, pokud na na druhé straně stála baterie Pantsiru S1 nebo obdoby západní straně?
  PVO na úrovni Německa, Francie, Ruska a možná v budoucnu Polska vrtulníky spolehlivě uzemní
  Skrýt celý příspěvek

 • Poutnik
  15:28 24.10.2017

  petr.svetr: Hadam že udaj u Itala je bez vyzbroje a pancerovani a u bella je oboje.

  CerVus: Přesne tak.

  marfolodej: U Němcu je jako dalši typ u nas by to byl skoro jediny ...
  Zobrazit celý příspěvek

  petr.svetr: Hadam že udaj u Itala je bez vyzbroje a pancerovani a u bella je oboje.

  CerVus: Přesne tak.

  marfolodej: U Němcu je jako dalši typ u nas by to byl skoro jediny typ.
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  15:16 24.10.2017

  Nieje trochu divné, že k 12 dvojmotorovým strojom je len 1 náhradný motor? Teda keď to porovnám so slovenským nákupom, kde k 9 dvojmotorákom bolo dokopy 20 motorov.

  Nieje trochu divné, že k 12 dvojmotorovým strojom je len 1 náhradný motor? Teda keď to porovnám so slovenským nákupom, kde k 9 dvojmotorákom bolo dokopy 20 motorov.

 • marfolodej
  15:11 24.10.2017

  teda nemějte mi to za zlý, ale jaksi v tom nevidím ten transfer technologií, holt u stroje, kterej je designově a účelově řešen kdysi v minulém století. Zklamání :-(
  Airbus 145M - ...
  Zobrazit celý příspěvek

  teda nemějte mi to za zlý, ale jaksi v tom nevidím ten transfer technologií, holt u stroje, kterej je designově a účelově řešen kdysi v minulém století. Zklamání :-(
  Airbus 145M - why not...i german army ho kupuje...
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  15:10 24.10.2017

  petr.svetr: Tady v té armádě není jasné nic. L-159 máme roky a do teď nemá pořádné zbraně a vybavení na útoky proti pozemním cílům.
  Tohle skončí tak, že budeme mít pár kusů UH-1, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  petr.svetr: Tady v té armádě není jasné nic. L-159 máme roky a do teď nemá pořádné zbraně a vybavení na útoky proti pozemním cílům.
  Tohle skončí tak, že budeme mít pár kusů UH-1, aby jsme se před spojenci mohli plácat po zádech jen s kulomety pro dveřní střelce a jako podpora bude "fungovat" Gripen s tou trochou zbraní proti pozemním cílům.
  Skrýt celý příspěvek

 • petr.svetr
  15:03 24.10.2017

  Mě spíš překvapuje ten nízký dolet UH1 241km a 8 členů vysadku a hmotnost 8390kg
  AW-139M 1250km a15 členů výsadku a hmotnost 6800kg.

  Pakliže se koupí UH1 tak je jasné ,že se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mě spíš překvapuje ten nízký dolet UH1 241km a 8 členů vysadku a hmotnost 8390kg
  AW-139M 1250km a15 členů výsadku a hmotnost 6800kg.

  Pakliže se koupí UH1 tak je jasné ,že se v budoucnu budou kupovat i AH-1Z VIPER.
  Skrýt celý příspěvek

 • Poutnik
  14:08 24.10.2017

  Rase: MO vždycky maji velkolepe plany a pak skončeji u kulometu. Pro Venom + Viper hraje fakt ze maji schodne dily tudiž lepši service price. Letova hodina Apache kolem $ 3 800, u ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase: MO vždycky maji velkolepe plany a pak skončeji u kulometu. Pro Venom + Viper hraje fakt ze maji schodne dily tudiž lepši service price. Letova hodina Apache kolem $ 3 800, u AH-1S Cobra kolem $1700. Vim že to nejsou přesne modely ale pro srovnani stači.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  13:44 24.10.2017

  Poutnik:
  tak původně měly mít Venomy integrovánu i výzbroj v podobě neřízených a řízených střel. Byť teď se zdá, že zůstanou pouze u kulometů. Pokud nemáme strach z ufinancování ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Poutnik:
  tak původně měly mít Venomy integrovánu i výzbroj v podobě neřízených a řízených střel. Byť teď se zdá, že zůstanou pouze u kulometů. Pokud nemáme strach z ufinancování Venom+Viper, pochybuju, že AH-64E bude výrazně dražší na provoz než Viper. Nejsem ale zrovna fanda vojenských vrtulníků
  Skrýt celý příspěvek

 • kazd
  13:41 24.10.2017

  je to mustr

  "The State Department has made a determination approving a possible Foreign Military Sale to the Government of Canada of ten (10) F/A-18E Super Hornet aircraft, with ...
  Zobrazit celý příspěvek

  je to mustr

  "The State Department has made a determination approving a possible Foreign Military Sale to the Government of Canada of ten (10) F/A-18E Super Hornet aircraft, with F414-GE-400 engines; eight (8) F/A-18F Super Hornet aircraft, with F414-GE-400 engines; eight (8) F414-GE-400 engine spares; twenty (20) AN/APG-79 Active Electronically Scanned Array (AESA) radars; twenty (20) M61A2 20MM gun systems; twenty-eight (28) AN/ALR-67(V)3 Electronic Warfare Countermeasures Receiving Sets; ..........."
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  13:27 24.10.2017

  Jako na mise je combo Venom - Viper cool, o tom žádná.

  skelet
  taky mě to napadlo, ale jak se to pořád v článcích a diskuzích opakuje, tak to pak implikuje, že je ke každýmu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jako na mise je combo Venom - Viper cool, o tom žádná.

  skelet
  taky mě to napadlo, ale jak se to pořád v článcích a diskuzích opakuje, tak to pak implikuje, že je ke každýmu vrtulníku náhradní motor...

  kazd
  on se k Venomům dodává i alternativní motor?
  Skrýt celý příspěvek

 • Poutnik
  13:22 24.10.2017

  Rase: Dopravni vrtulnik s jenom kulomety je masivne vyzbrojeny? Vzdyt je to plivatko. Při uvažovanych počtech každy vrtulnik se špuntovkou je plus. Maš pravdu že tvoje kombi by ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase: Dopravni vrtulnik s jenom kulomety je masivne vyzbrojeny? Vzdyt je to plivatko. Při uvažovanych počtech každy vrtulnik se špuntovkou je plus. Maš pravdu že tvoje kombi by bylo lepši ale otazka je budem moct dovolit provozovat Apache? Řekl bych že ne Viper (bavime se čiste o bitevnich) co se tyče provozu bude mnohem lepši ne?
  Za me bud kombi Viper + Venom nebo se vykašlat na oba. A at§ je to cokoli tak pořadnou zasobu munice a ne jen 2 salvy neřizenych raket.
  Skrýt celý příspěvek

 • kazd
  13:11 24.10.2017

  jenom by mě zajímalo (klikači minusů mě to můžou vysvětlit)

  1. co na tom bylo celou tu dobu tak tajného, když výsledkem výběrka je požadavek na transportní mašinu s kulomety a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jenom by mě zajímalo (klikači minusů mě to můžou vysvětlit)

  1. co na tom bylo celou tu dobu tak tajného, když výsledkem výběrka je požadavek na transportní mašinu s kulomety a všem znalou elektronikou

  2. Pokud by všechny kusy měly maximální vybavu, jde z hlediska současných schopností AČR o ekvivalent schopností Mi171š, které jsou ale "nejnovější" a není je třeba urgentně řešit na rozdíl od Mi8/17, Mi 35 a sokolu.
  Nebo koupí část mašin v "holobytu" a šoupnou to do Kbel místo Mi8/17 - to už by byl úplný výsměch za 12 miliard.

  BTW - takto rozepsáno je to proto, že je to po dodavatelích. Např. u dopravních letadel je to stejně, protože jsou to konstrukce umožňující záměnu výrobců jednodtlivých komponent. Modernizovaná Alca, L39 to má stejně - různé motory, avionika atd. pro stejný drak atd..
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  12:56 24.10.2017

  Ono záleží, zda MO hodlá řešit i čístě bitevní vrtulníky. V tomto případě bude jednou z možností pořídit k Venomu i Viper, osobně mi to přijde ale jako až moc drahé řešení. Navíc ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ono záleží, zda MO hodlá řešit i čístě bitevní vrtulníky. V tomto případě bude jednou z možností pořídit k Venomu i Viper, osobně mi to přijde ale jako až moc drahé řešení. Navíc oba vrtulníky by tak byly masivně vyzbrojené, což mi přijde zbytečně moc. Ono za tu cenu by se nejspíš daly pořídit levnější AW139M + pořádný bitevník v podobě AH-64E. Pokud ale MO s bitevníky nepočítá, tak pak je pochopitelné, proč chtějí mít transportní vrtulníky napěchované zbraněmi... pak ale nemá smysl pořizovat Viper. Bez Viperu pak ale Venom ztrácí jedenu z hlavních předností, v možnosti stejných dílů.

  Doufám že MO a vojáci rozhodnou co nejlépe a mají pořádně promyšlenou obnovu celé flotily vrtulníků AČR. Tedy zda mají celkový koncept rozvoje vrtulníkových sil, a ne jen, že vojákům se nejvíc líbí Venom a za pár let se jim bude líbit něco jiného.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  12:55 24.10.2017

  Luky: není to spíš jen byrokraticky rozepsáno, aby to mohlo být schváleno? ;)

  Luky: není to spíš jen byrokraticky rozepsáno, aby to mohlo být schváleno? ;)

 • CerVus
  12:32 24.10.2017

  oprava: Boeing ne, Bell samozřejmě.

  oprava: Boeing ne, Bell samozřejmě.

 • CerVus
  12:29 24.10.2017

  Boeing se ani nesnažil nabídnout náhradu 84ks UH-1N pro tendr Amerických vzdušných sil a hlavním kandidátem je MH-139 a tady si zvolíme 3x tak drahý Venom, který ani nesplňuje ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Boeing se ani nesnažil nabídnout náhradu 84ks UH-1N pro tendr Amerických vzdušných sil a hlavním kandidátem je MH-139 a tady si zvolíme 3x tak drahý Venom, který ani nesplňuje kritéria stanovená MO a dokáže přepravit o 5 lidí méně než konkurent.
  Fakt ať už ten herec jde na ministerstvo zahraničí.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  12:21 24.10.2017

  chápu to dobře, že aby to lépe znělo, říkají 12 vrtulníků a 25 motorů a neříkají 12 dvoumotorových vrtulníků bez motorů s 24 motory aby mohly létat a k tomu jeden náhradní motor ...
  Zobrazit celý příspěvek

  chápu to dobře, že aby to lépe znělo, říkají 12 vrtulníků a 25 motorů a neříkají 12 dvoumotorových vrtulníků bez motorů s 24 motory aby mohly létat a k tomu jeden náhradní motor (čili výměna půl vrtulníku).

  Takže si někdo koupí za 200mil $ F-16 a k tomu dostane ještě výhodně a zdarma motor, sedačku, radar, přístrojovou desku, kolečka a padáček...
  Skrýt celý příspěvek

 • kazd
  12:17 24.10.2017

  jenomže ta origo zpráva Defense Security Cooperation Agency je psána tak, že to "dodatečné vybavení" BRITE Star II atd. tam bude možná a podle mého nebude u všech kusů

  jenomže ta origo zpráva Defense Security Cooperation Agency je psána tak, že to "dodatečné vybavení" BRITE Star II atd. tam bude možná a podle mého nebude u všech kusů

 • RiMr71
  11:52 24.10.2017

  ...nebude mít tenhle dopravní mixér s BRITE Star II více moderní a více ofenzivní el. vybavení než naše bitevní Alca?

  ...nebude mít tenhle dopravní mixér s BRITE Star II více moderní a více ofenzivní el. vybavení než naše bitevní Alca?

 • Grull
  11:50 24.10.2017

  1 vrtulník s náhradním motorem a nějakou municí bude stát 1 000 000 000 Kč? Dobře, nějaké zázemí, výcvik atd.. ale fakt 1 miliardu za kus?

  Kolik Ka-50 bychom dostali za 1 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  1 vrtulník s náhradním motorem a nějakou municí bude stát 1 000 000 000 Kč? Dobře, nějaké zázemí, výcvik atd.. ale fakt 1 miliardu za kus?

  Kolik Ka-50 bychom dostali za 1 miliardu? :-) (joke)
  Skrýt celý příspěvek

 • Zdenoušek
  11:36 24.10.2017

  To bude dobrý a spolehlivý tahoun.

  To bude dobrý a spolehlivý tahoun.

 • Jura99
  10:48 24.10.2017

  Velmi dobrý stroj, robustní, prověřený, americký. K tomu jeho stáří - asi se to těžko vysvětluje lidem, kteří zřejmě nevidí ani rozdíl mezi F-16A z roku 1975 a F-16V z 2017, však z ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Velmi dobrý stroj, robustní, prověřený, americký. K tomu jeho stáří - asi se to těžko vysvětluje lidem, kteří zřejmě nevidí ani rozdíl mezi F-16A z roku 1975 a F-16V z 2017, však z venku jsou skoro stejné. Nakonec UH-60 je také z roku 1974 a Mi-17 z 1967. UH-1Y je hmotnostně pod nimi a v AČR tato kategorie chybí.
  Skrýt celý příspěvek

 • kazd
  10:32 24.10.2017

  Tomu vy říkáte silná, neohrožená armáda?!

  Tahle specifikace je výsledek 4 let vybírání, několika milionů vyplacených VTU za "výzkum trhu"...?
  Buď chtějí andrej se zemanem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tomu vy říkáte silná, neohrožená armáda?!

  Tahle specifikace je výsledek 4 let vybírání, několika milionů vyplacených VTU za "výzkum trhu"...?
  Buď chtějí andrej se zemanem potopit US nabídku kvuli trumpovi, ktery je "tak zklamal".
  Nebo v tom tušim nějaké dobastlování pro LOM.

  Musím říct, že tomu herci se to nakonec podařilo - v situaci kdy armáda "přetékala" penězi dokázal snížit bojeschopnost.
  Ta specifikace v US prohlášení není ani na úrovni MI 171š
  Skrýt celý příspěvek

 • Hubňa
  10:24 24.10.2017

  Technologický vývoj u vrtulníků klasické koncepce dospěl tak daleko, že už není moc co vymýšlet. Proto u Venoma použili osvědčené aerodynamické řešení. Není to nic neobvyklého, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Technologický vývoj u vrtulníků klasické koncepce dospěl tak daleko, že už není moc co vymýšlet. Proto u Venoma použili osvědčené aerodynamické řešení. Není to nic neobvyklého, vždyť Alca taky není Albatros, japonská F-2 taky není F-16 a co teprve nový King Stallion...UH-1Y je dobrý stroj a byl bych za něj rád, otázkou je cena, když nám prý Leonardo nabízí ty svoje za polovic. Na druhou stranu, lepší ty peníze utratit než je pak zase vracet ministerstvu financí
  Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  10:05 24.10.2017

  ČR má v plánu akvizici 12 strojů, které mají nahradit Mi17 a Mi24. Nikde se v žádných dokumentech o bitevních strojích nepíše.

  Stropnický se rozhodl nahradit bitevní vrtulníky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ČR má v plánu akvizici 12 strojů, které mají nahradit Mi17 a Mi24. Nikde se v žádných dokumentech o bitevních strojích nepíše.

  Stropnický se rozhodl nahradit bitevní vrtulníky dopravními. Nejdůležitější pro tuhle herečku je, že jsou z US.

  A vše ohledně AH1Z je jen mediální krytí, aby to moc neřvalo.

  Pasáž v článku vyvracející pochyby o konceptu ze 70. let mne rovněž pobavila. Samozřejmě, že je to vyrobené na nových strojích s novými obráběcími technologiemi. Ale návrh je modifikace projektu ze 70. let a tento projekt má již letité nástupce. Používaný argument, že to používá US pěchota je rovněž k pousmání když si uvědomíte jaká je pozice US pěchoty mezi ostatními složkami v otázce akvizic.
  Skrýt celý příspěvek