Američané souhlasí! Polsko získá 96 bojových vrtulníků AH-64E Guardian

Američané souhlasí! Polsko získá 96 bojových vrtulníků AH-64E Guardian
AH-64E Guardian / Idaho Army National Guard (Zvětšit)

Americká agentura DSCA (Defense Security Cooperation Agency) souhlasí s prodejem 96 bojových vrtulníků AH-64E Guardian polské armádě. Nabídka zahrnuje více než 2200 protitankových řízených střel (PTŘS) Hellfire a JAGM (Joint Air-to-Ground Missiles). Maximální cena kontraktu je 12 miliard dolarů (265 miliard Kč).

„Důležité zprávy! Ministerstvo zahraničí schválilo prodej 96 bitevních vrtulníků AH-64E Apache do Polska. Jak jsem se dohodl s ministrem obrany L. Austinem, do doby ukončení procedur a dodání zakoupených vrtulníků Polsku, nám armáda USA poskytne vrtulníky Apache z vlastních zdrojů,“ oznámil novinku na svém twitterovém účtu polský ministr obrany Mariusz Blaszczak.

Komuniké DSCA je důkazem toho, že americká vláda a armádní instituce kladně zhodnotili dřívější polskou písemnou žádost LoR (Letter of Request) o nákup vrtulníků Guardian, spíše známých a běžně označovaných pod původním jménem Apache. Nákup je tedy v souladu s americkými zájmy a nezpůsobí Američanům bezpečnostní rizika.

Dalším krokem v realizaci zakázky je udělení souhlasu Kongresu. Američané následně Polsku předloží písemné přijetí nabídky LoA (Letter of Acceptance). Je to závazný právní dokument zahrnující všechny důležité podrobnosti o transakci, včetně technických specifikací, cen, platebních podmínek, termínů dodávky a dalších klíčových aspektů. Po schválení LoA polskou vládou dojde k podpisu závazných smluv.

Kromě 96 vrtulníků Apache DSCA nabízí až 210 turbo-hřídelových motorů (18 náhradních), 97 kusů kombinované elektro-optickou senzorové hlavice AN/ASQ-170 / AN/AAR-11 (jedna náhradní) a 37 radarových stanic řízení palby AN/APG-78 Longbow (jedna náhradní). Za zmínku stojí nepochybně velmi pokročilý integrovaný systém sebeobrany vrtulníku Apache zahrnující radarové výstražné přijímače AN/APR-48B MRFI (Modernized Radar Frequency Interferometers), infračervené výstražné přijímače AN/AAR-57 CMWS (Common Missile Warning Systems) a neznámý typ detektorů laserového ozáření.

Další položky rozsáhlého seznamu není třeba vypisovat. Každý si může projít oficiální komuniké DSCA.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

První bitevní vrtulníky AH-64E Guardian pro Velkou Británii

Britský dopravní letoun C-17 Globemaster III dopravil na leteckou základnu Wattisham dvojici nových ...

Izraelské střely Spike-NLOS pro americké vrtulníky Guardian

V únoru americká armáda u břehů Floridy provedla testovací odpal izraelské protitankové řízené ...

PREMIUM Polsko poptává 96 útočných vrtulníků AH-64E Guardian

Polské ministerstvo obrany (MON) poslalo vládě Spojených států žádost o nabídku RfP (Request for ...

PREMIUM Protitankové střely Hellfire pro polské vrtulníky AW149 a AH-64E Guardian

Polsko smluvně stvrdilo akvizici 800 protitankových řízených střel (PTŘS) AGM-114R2 Hellfire za 150 ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.