Američané věděli předem o startu severokorejské rakety

Severokorejský kosmodrom
Foto: R

Svět ve středu překvapila zpráva, že Severní Korea uskutečnila start své kosmické rakety. A to přesto, že oficiálně oznámila jeho odložení. Tajné služby Spojených států však, nehledě na tvrzení severokorejské vlády, že se rozhodla její vypuštění vzhledem k technickým problémům odložit, věděly, že přípravy na vyslání této rakety do vesmíru intensivně pokračují. S odvoláním na japonská média to uvedla ruská tisková agentura RIA.

Jak tato agentura dále napsala, americkou špionážní družicí pravidelně pořizované snímky severokorejského kosmodromu totiž dokazovaly, že neprobíhají avizované opravy, či dokonce demontáž rakety, ale naopak poslední předstartovní přípravy. Washington tyto informace předával japonské vládě s tím, že ke startu dojde buďto 12. prosince (což se opravdu stalo) nebo v nejbližších dnech.

Ve středu v osm hodin ráno místního času se proto v Tokiu konala krizová schůzka nejvyšších představitelů japonských vládních a bezpečnostních orgánů, na níž bylo připraveno prohlášení, které mělo obyvatele země upozornit na možné hrozící nebezpečí.

To mělo být médiím předáno v 11 hodin dopoledne, ale nedošlo k tomu, protože start rakety proběhl (podle různých zdrojů) mezi 9:49 a 9:51 místního času, tedy asi o hodinu dříve. A v 10:20 severokorejská raketa proletěla nad územím japonské prefektury Okinawa.

Severekorejský voják Foto: S everokorejský voják střeží startovací rampu s raketou - duben 2012 / thesun.co.uk

 

Jak RIA s odvoláním na japonská média také uvedla, přestože případným raketovým útokem byla ještě víc než Japonsko ohrožena Jižní Korea, Washington předával informace o tom, že Severokorejci dál pokračujících v přípravách na vypuštění své kosmické rakety pouze japonské vládě.

V případě jihokorejské vlády se Washington údajně po zkušenostech z minulosti obával, že by se tajné informace o tom, že příslušné úřady USA přesně vědí, co se na kosmodromu děje, mohly rychle dostat do rukou severokorejských tajných služeb.

Z celosvětového hlediska se však severokorejským vládcům v podstatě podařilo oklamat mezinárodní politickou scénu, když 10. prosince oznámila, že start své kosmické rakety o několik dní pravděpodobně odloží. Takovýto krok totiž spíše vyvolával dojem, že vládci této mimořádně chudé totalitní země hledají cestu jak od vypuštění rakety ustoupit.

Okamžitě se objevily úvahy o tom, že toto rozhodnutí mohla vyvolat široká kritika záměru severokorejského režimu vyzkoušet novou raketu, a to nejen ze strany Západu nebo sousedních zemí v regionu, ale i Ruska a především Číny, jako nejbližšího spojence Pchjongjangu.

Video: Severní Korea v dubnu 2012 pozvala nečekaně 100 zahraničních novinářů ke startu rakety Unha-3. Start byl neúspěšný, neboť 30metrová raketa se zřítila do moře 90 sekund po startu. / Youtube

Sami představitelé severokorejského Výboru pro kosmickou techniku oznámili, že důvodem odložení startu jsou technické problémy, zjištěné u jednoho z motorů. Zřejmě aby byla mystifikace dokonalá, byl vzápětí z výrobního závodu na kosmodrom napříč severokorejským územím vypraven vlak s náhradním raketovým motorem.

Tento vlak zachytil fotoaparát špionážní družice a tato informace se dostala nejprve do jihokorejských médií a poté prostřednictvím mezinárodních tiskových agentur, například ruské RIA, do světa. V minulých dnech se pak v médiích navíc objevily zprávy, že Severokorejci dokonce začali raketu, která již byla připravena ke startu, demontovat.

Jak RIA uvedla s odvoláním na jihokorejská média, tyto informace měly pocházet z nejvyšších diplomatických kruhů v Soulu. Zdá se proto, že se tentokrát severokorejským tajným službám povedla téměř dokonalá mystifikační kampaň. Soudě alespoň podle šoku, který mezi většinou světových politiků neočekávaný start této rakety vyvolal.

Zdroj: RIA , RIA , RIA

Nahlásit chybu v článku


Související články

Daewoo K11 - puška budoucnosti z Jižní Koreje

Ve Spojených státech běžel v 90. letech minulého století program pokročilé osobní zbraně ...

Jihokorejské letectvo obdrželo poslední F-15K z druhé fáze

Jižní Korea a Severní Korea jsou de facto proti sobě stále ve válce. Ačkoliv Jihokorejci nemají ...

Mitsubishi F-3 - Japonsko urychluje vývoj vlastní stíhačky 5. generace

Japonsko se tváři v tvář posilování vojenské síly Činy rozhodlo urychlit program vývoje vlastní ...

Bývalý guvernér Tokia - Japonsko musí získat jaderné zbraně

Před několika dny vyvolal poprask bývalý guvernér Tokia, známý buřič a možný budoucí nastolitel ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Davids
  15:32 17.12.2012

  To Deadog: Ještě jsem chtěl napsat - Američané prosadili skrz rezoluci k povolení jaderného programu Iráku. To mi přijde jako totální provokace k Iránu. Ale také SA a dalším ...Zobrazit celý příspěvek

  To Deadog: Ještě jsem chtěl napsat - Američané prosadili skrz rezoluci k povolení jaderného programu Iráku. To mi přijde jako totální provokace k Iránu. Ale také SA a dalším státům.Skrýt celý příspěvek

 • DavidS
  15:30 17.12.2012

  To Deadog: A co by měla OSN dělat? Zatrhnout jim jídlo a další dovoz obecně? Z toho budou trpět především obyčejní obyvatelé. A ti pak majíi trpět, ještě více než trpí, jen pro pár ...Zobrazit celý příspěvek

  To Deadog: A co by měla OSN dělat? Zatrhnout jim jídlo a další dovoz obecně? Z toho budou trpět především obyčejní obyvatelé. A ti pak majíi trpět, ještě více než trpí, jen pro pár vedoucích? A k tomu svržení by úplně stačilo vydržovat armádu, aby ty nepokoje potlačila. Ostatně problém Koreje už se řeší 60 let a je asi v nedohlednu. Podle mě byla blbost jí rozdělovat na dvě části.Skrýt celý příspěvek

 • Deadog
  09:46 17.12.2012

  Me spise zajima co s tim bude OSN delat ?Krome toho ,ze to vsichni odsoudili a byli tim zdeseni se nestalo vubec nic. Jde alespon videt, jak je cela tato organizace naprosto k ...Zobrazit celý příspěvek

  Me spise zajima co s tim bude OSN delat ?Krome toho ,ze to vsichni odsoudili a byli tim zdeseni se nestalo vubec nic. Jde alespon videt, jak je cela tato organizace naprosto k nicemu a nejake sankce a mechanismy za porusovani rezoluci neucinne. A to se jeste k bombe nedostal Iran. Vyhozene penize danovych poplatniku celeho sveta. Neposlal bych jim ani zrnko ryze ,mozna by pak hladomor donutil lid SK ke svrzeni rezimu ,ikdyz to je asi utopie. Nicmene nechat se vydirat nekym kdo ma vlastni jaderny program a testuje balisticke rakety a nema co do huby neni reseni.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...