Američané vzdali plán oživit zakonzervované lodě

Američané vzdali plán oživit zakonzervované lodě
Raketový křižník třídy Ticonderoga / US Navy (Zvětšit)

Dvacítka fregat z osmdesátých let, které si americké námořnictvo schovalo na horší časy, vypluje nanejvýš jako cvičné cíle. Vedení námořnictva oficiálně rezignovalo na úmysl je oživit. Cena by byla příliš vysoká a využití starých lodí jen omezené.

Reaktivace zakonzervovaných lodí byla jedna z možností, jak splnit cíl navýšení stavu amerického námořnictva na 355 lodí do roku 2030. Američané uvažovali o oživení fregat třídy Oliver Hazard Perry.  Tyto lodě vznikly jako levnější doplněk raketových torpédoborců třídy Spruance. Ve službě se výborně osvědčily. Americké námořnictvo vyřadilo poslední z nich, USS Simpson, teprve v roce 2015. Fregaty třídy Perry však dodnes slouží v námořnictvech osmi dalších států. Vloni na podzim nabídli Američané dvě ze zakonzervovaných fregat Ukrajině, která nutně potřebuje lodě kvůli válce s Ruskem.

Zatímco o využití fregat třídy Perry ukrajinským námořnictvem se dosud jedná, o jejich novém nasazení v námořnictvu Spojených států už je rozhodnuto. „Shodli jsme se, že přivést je zpátky by bylo příliš drahé,“ prohlásil viceadmirál Thomas Moore, který má v námořnictvu na starosti stavbu a údržbu lodí. „Co je důležitější, jejich schopnosti už by nestačily.“

Pokud by lodě měly vyhovět dnešním nárokům, musely by podstoupit nákladnou přestavbu. Nejdůležitější by byla změna výzbroje. Americké námořnictvo už přestalo používat raketomety Mark 13, což byla hlavní zbraň třídy Perry. „Nedostanete z nich moc schopností,“ citoval server military.com námořního experta Bryana Clarka. „Nemohou hlídkovat ve Středozemním moři a sestřelovat balistické střely.“


Fregata třídy Oliver Hazard Perry

Hřbitovy lodí

Americké válečné lodě putují po vyškrtnutí z námořního rejstříku do specializovaných přístavů, kde očekávají svůj další osud. Výjimečně to může být reaktivace. Většinou je to však sešrotování, případně potopení jako cvičný cíl nebo umělý korálový útes. Občas má některá z vyřazených lodí štěstí a stane se plovoucím muzeem. Nejvíc odložených lodí je momentálně vyvázáno u mol bývalé loděnice ve Filadelfii ve státě Pensylvánie. Další pak rezavějí v Bremertonu ve státě Washington a v Pearl Harboru na ostrově Oahu ve státě Havaj.

Omezíme-li se na větší lodě, je na základnách v rezervě dvacet fregat, dva torpédoborce, dva křižníky a tři letadlové lodě. O oživení letadlových lodí nemůže být řeč. Náklady by byly astronomické. Křižníky patří do dosud aktivní třídy Ticonderoga, takže slouží jako zásobárna náhradních dílů.

Oba vyřazené torpédoborce jsou velmi staré. První z nich, USS Charles F. Adams, spuštěný na vodu v roce 1959, dlouho čekal, jestli z něj nebude muzejní loď. Momentálně se ale zdá, že ho čeká spíš sešrotování. Druhý vyřazený torpédoborec, USS Barry, už jako muzejní loď sloužil. Kvůli nedostatku návštěvníků a špatnému stavu trupu však půjde také do šrotu.


Odložené lodě ve Filadelfii / Google Maps


Odložené lodě ve Washintonu / Google Maps


Odložené lodě na Havaji / Google Maps

Nedosažitelný cíl

Odpískání záměru reaktivovat starší lodě znamená pro Pentagon, že ke splnění plánu navýšit stav flotily na 355 lodí bude muset nakoupit víc nových plavidel. K číslu 355 lodí došlo námořnictvo v roce 2016, jako k minimálnímu počtu plavidel potřebných k udržení námořní nadvlády USA. S touto vypočtenou velikostí flotily by mohlo vést současně dva válečné konflikty: jeden s Čínou a druhý s Ruskem. Zároveň by dál mohlo udržovat americkou přítomnost ve strategických regionech. Zvětšení námořnictva zkoumala už Obamova administrativa.

Donald Trump ho slíbil ve své volební kampani. Plán má podle Trumpa povzbudit průmysl a přinést Američanům pracovní místa. Část komentátorů však považuje tento cíl za nesplnitelný. Jeden z nich je i reportér specializovaný na válečné námořnictvo David Larter.

Stavba flotily o 355 lodích podle něj není možná bez zásadních změn ve financování námořnictva. „Zůstane to tak, dokud se Ministerstvo obrany, Bílý dům, nebo nějaká kombinace obou dvou společně s Kongresem nerozhodnou investovat do stavby lodí daleko víc peněz,“ prohlásil v pořadu DefenceNews Weekly.

Stárnoucí flotila

Ke stejnému závěru ostatně došla i Rozpočtová kancelář Kongresu CBO (Congressional Budget Office) ve své analýze budování loďstva pro rok 2019. Velikost flotily určuje kromě tempa stavby nových lodí i rychlost vyřazování starých. Podle zprávy CBO má dnes námořnictvo 285 válečných lodí. Pokud bude dál vyřazovat staré lodě stejným tempem jako dnes, nemůže během příštích třiceti let flotily o 355 plavidlech dosáhnout. Zajímavý je i rozdíl v odhadech ceny. Podle námořnictva plán budování loďstva příjde na 631 miliard dolarů (14,4 bilionu korun).

CBO ale vyšly náklady o víc než čtvrtinu větší: 801 miliard dolarů (18,2 bilionu korun). Jako částečné řešení problému se nabízí prodlužení životnosti plavidel. U dnešních torpédoborců se předpokládá životnost 35 až 40 let, u útočných ponorek 33 let.

Kdyby se podařilo prodloužit životnost torpédoborců na 45 let a ponorek na 43, mohlo by podle CBO námořnictvo dosáhnout kýžené velikosti flotily v roce 2034. Zastoupení jednotlivých typů válečných lodí by však neodpovídalo požadavkům. Prodlužování životnosti lodí není levná záležitost.


Jádro US Navy tvoří (a minimálně 20 let budou tvořit) torpédoborce třídy Arleigh Burke

Reaganových 600 lodí

Páteř hladinových sil USA dnes tvoří torpédoborce Arleigh Burke. Nejstarším lodím z první série (tzv. Flight I) je třicet let. Ještě hůř jsou na tom raketové křižníky třídy Ticonderoga. Nejstaršímu z nich v aktivní služně je 34 let. (Je to USS Bunker Hill. Vedoucí loď třídy, USS Ticonderoga, byla vyřazena už v roce 2004.) Rekonstrukce starších lodí je obtížná. „Nebyly stavěny jako modulární, aby se daly snadno modernizovat,“ vysvětluje Larter. „Musíte kvůli tomu udělat do trupu díry a odmontovat staré vybavení. Stojí to stovky milionů dolarů.“

I když současný plán na zvětšení flotily působí nesplnitelně, mnoho čtenářů si asi vzpomene, že není první. Americké námořnictvo se už podobným způsobem rozrostlo v osmdesátých letech minulého století. Tehdejší prezident Ronald Reagan byl zapřisáhlý bojovník proti komunismu. O Sovětském svazu mluvil jako o říši zla. Snažil se ho finančně vyčerpat investicemi do zbrojení, což se mu nakonec podařilo. K těmto investicím patřil i grandiózní plán navýšení stavu válečného námořnictva z asi 530 válečných plavidel na 600 lodí.

Loďstvo pro studenou válku

Skoro se ho podařilo splnit. V roce 1980 bylo ve stavu amerického námořnictva třináct letadlových lodí, 26 křižníků, 94 torpédoborců, a 71 fregat a 122 ponorek. Zbylých 204 plavidel byly různé pomocné lodě, velitelská plavidla, výsadkové lodě, minolovky atd. V roce 1989, na konci druhého Reaganova funkčního období, bylo letadlových lodí 14, křižníků 40, torpédoborců 68 a fregat 100. K hlavním hladinovým silám přibyly i čtyři oživené bitevní lodě třídy Iowa. Ponorek bylo 135. Celkový stav flotily čítal 592 plavidel.

Během Reaganovy námořní reformy dostalo americké loďstvo mimo jiné křižníky třídy Ticonderoga (původně stavěné jako torpédoborce), ponorky třídy Los Angeles, nebo palubní letouny F-18 Hornet. Velká část slouží dodnes.

Jeden z nejzajímavějších elementů Reaganovy obnovy námořnictva byla už zmíněná reaktivace čtyř bitevních lodí třídy Iowa (USS Iowa, USS New Jersey, USS Missouri a USS Wisconsin). Američané je postavili ještě během druhé světové války k boji s japonským císařským námořnictvem.


USS Missouri třídy Iowa

Reaktivace třídy Iowa

Po válce převedli všechny kromě Missouri do rezervy. Missouri údajně unikla vyřazení na osobní přání prezidenta Harryho Trumana. Truman se ve státě Missouri narodil a zastupoval ho jako senátor. Jeho dcera dokonce USS Missouri pokřtila. Během korejské války námořnictvo oživilo i zbývající tři lodě a s úspěchem je použilo k ostřelování severokorejského pobřeží. Po válce Američané všechny čtyři lodě zakonzervovali. V roce 1968 krátce reaktivovali USS New Jersey a použili ji k ostřelování pobřeží ve Vietnamu. V osmdesátých oživili bitevní lodě naposled.

Staly se odpovědí na čtveřici sovětských raketových křižníků třídy Kirov. Prošly kvůli tomu rozsáhlou modernizací. Dostaly střely s plochou dráhou letu Tomahawk, protilodní řízené střely Harpoon, obranný systém Phalanx a další moderní zbraňové a elektronické systémy.

Modernizace jedné bitevní lodě stála stejně jako stavba jedné nové fregaty třídy Perry. Ani tak se ale příliš nevyplatila. USS Missouri a USS Wisconsin se sice zúčastnily operace Pouštní bouře, brzo po ní však námořnictvo všechny bitevní lodě znovu vyřadilo. Hlavním důvodem byly vysoké provozní náklady.

Zdroje: Interfax, Navy Times, Navy Times, Defense News, Defense News, History Navy, CBO

Nahlásit chybu v článku


Související články

FFG(X): Americké fregaty nové generace

Americké námořnictvo (US Navy) zveřejnilo žádost o informaci RFI (Request For Information), ve které ...

355 lodí pro americké námořnictvo

Od zveřejnění plánu amerického námořnictva (US Navy) dosáhnout počtu 355 lodí a ponorek uplynul ...

FFG(X): Americké námořnictvo se vrací k fregatám

Americké námořnictvo (US Navy), za podpory úřadu Donalda Trumpa, plánuje provozovat minimálně 355 ...

Americké námořnictvo: 355 lodí v ohrožení

Americký prezident Donald Trump již od svého nástupu do funkce aktivně podporuje ozbrojené složky ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Czertik
  16:21 14.03.2019

  Slovaci by tu nemeli tak moc psat, protoze uz dokazaly zmast spambota ze tu pise slovensky misto cesky :)))).

  Slovaci by tu nemeli tak moc psat, protoze uz dokazaly zmast spambota ze tu pise slovensky misto cesky :)))).

 • aarongrey0123
  11:26 14.03.2019

  Kúpiť pasy, vodičský preukaz, (legitdocuments24hrs@gmail.com) občianske preukazy, víza, diplom, IELTS, TOEFL, GRE, GMAT, NEBOSH Ako si kúpiť cestovný pas, vodičský preukaz, ...Zobrazit celý příspěvek

  Kúpiť pasy, vodičský preukaz, (legitdocuments24hrs@gmail.com) občianske preukazy, víza, diplom, IELTS, TOEFL, GRE, GMAT, NEBOSH
  Ako si kúpiť cestovný pas, vodičský preukaz, ((číslo Whatsapp :::: +1 567 233 2649)), občianske preukazy, víza, diplom, IELTS, TOEFL, GRE, GMAT, NEBOSH
  Kúpiť pasy, vodičský preukaz, ((webová stránka ::: http // www.legitdocsonline.com... /)) Identifikačné preukazy, víza, diplom, IELTS, TOEFL, GRE, GMAT, NEBOSH
  Ponúkame iba originálny cestovný pas, vodičský preukaz, preukazy totožnosti, víza, známky a ďalšie dokumenty pre tieto krajiny: Austrália, Belgicko, Brazília, Fínsko, Francúzsko, Spojené kráľovstvo, Írsko, Taliansko, Holandsko, Nórsko, Rakúsko, Švédsko, Švajčiarsko, Španielsko, Spojené kráľovstvo, USA a niektoré ďalšie.
  Ponúkame Vám jednu z najlepších služieb na svete. Väčšina zákazníkov zažila naše skutočné a vynikajúce služby. kúpiť

  Passport Online Buy
  ID karty Online Kúpiť
  Online vodičský preukaz
  Kúpiť Residence Card Online Buy
  Občianstvo Online / Prijať
  Dokumenty Kúpiť online

  Webová stránka :::::::::::::::: http: // www.legitdocsonline.com... /
  Webová stránka :::::::::::::::: http: // www.legitdocsonline.com... /

  Webová stránka :::::::::::::::: http: // www.legitdocsonline.com... /
  Webová stránka :::::::::::::::: http: // www.legitdocsonline.com... /


  kontakt email ::::::::::::::


  kontakt email ::::::::::::::

  Číslo Whatsapp :::::::: +1 567 233 2649

  Číslo Whatsapp :::::::: +1 567 233 2649

  Text / volanie ::::::::::::::::::
  Falošný pas
  falošný pas
  Kúpiť ID karty Kúpiť licenčnú kartu Kúpiť
  falošné dokumenty

  Webová stránka :::::::::::::::: http: // www.legitdocsonline.com... /
  Webová stránka :::::::::::::::: http: // www.legitdocsonline.com... /

  Webová stránka :::::::::::::::: http: // www.legitdocsonline.com... /

  Webová stránka :::::::::::::::: http: // www.legitdocsonline.com... /


  kontakt email ::::::::::::::


  Číslo Whatsapp :::::::: +1 567 233 2649

  Číslo Whatsapp :::::::: +1 567 233 2649

  Text / volanie ::::::::::::::::::
  Kúpiť skutočné a falošné pas Kúpiť
  skutočný a nesprávny vodičský preukaz
  Kúpiť
  kúpiť skutočný a falošný preukaz totožnosti skutočné a falošné občianstvo kúpiť
  skutočné a falošné občianstvo
  Kúpiť skutočné a falošné dokumenty

  Webová stránka :::::::::::::::: http: // www.legitdocsonline.com... /


  kontakt email ::::::::::::::

  Číslo Whatsapp :::::::: +1 567 233 2649

  Číslo Whatsapp :::::::: +1 567 233 2649

  Text / volanie ::::::::::::::::::
  naozaj registrovaný pas
  Kúpiť skutočný cestovný pas
  Kúpiť skutočne registrovaný vodičský preukaz
  Naozaj registrované občianstvo
  Skutočné registrované dokumenty

   
  Webová stránka :::::::::::::::: http: // www.legitdocsonline.com... /

  Webová stránka :::::::::::::::: http: // www.legitdocsonline.com... /

  Webová stránka :::::::::::::::: http: // www.legitdocsonline.com... /

  Text / volanie ::::::::::::::::::

  Číslo Whatsapp :::::::: +1 567 233 2649
  Získajte reálny alebo nesprávny pas online
  Get It Získajte skutočný a falošný pas online
  Kúpiť reálny a falšovaný pas online
  Webová stránka :::::::::::::::: http: // www.legitdocsonline.com... /

  acontact email :::::::::: legitdocuments24hrs@gmail.com

  Číslo Whatsapp :::::::: +1 567 233 2649

  Text / volanie ::::::::::::::::::  kontakt email ::::::::::::::
  a falošné pasy na predaj
  Originálny a falošný vodičský preukaz na predaj
  skutočné a falošné certifikáty Na predaj
  Real a falšovanie odznak na predaj

  Kúpiť Fake Euro Online
  Falošné Online Kúpiť
  Kúpiť Fake British Pounds OnlineSkrýt celý příspěvek

 • danny
  17:00 13.03.2019

  Zaujalo mě pár detailů. Trochu mě překvapuje, že zatímco pro US Navy je reaktivace tři roky zakonzervovaných lodí příliš drahá a nemá na ni peníze (nejvíc mě pobavilo zdůvodnění ...Zobrazit celý příspěvek

  Zaujalo mě pár detailů. Trochu mě překvapuje, že zatímco pro US Navy je reaktivace tři roky zakonzervovaných lodí příliš drahá a nemá na ni peníze (nejvíc mě pobavilo zdůvodnění nutností řezat díry do trupu), má to být zajímavé a ufinancovatelné řešení pro prakticky zkrachovalou Ukrajinu.

  Překvapuje mě deklarovaná náročnost výměny Mark 13 na třídě Perry za např. Mk 41. Vždyť to se přece již historicky dělalo, ne?

  Taky je pro mě novinkou informace, že 355 lodí má stačit na dva velké konflikty, tedy válku s Čínou a souběžně válku s Ruskem. To jako fakt? Kromě toho, že to považuji za poměrně odvážnou představu, nepamatuju si, že bych takové prohlášení někde četl z oficiálních zdrojů.

  Jo a že je Ukrajina ve válce s Ruskem, to psali na Sputniku nebo kde? Myslím, že se taková zkreslující vyjádření hodí do lifestylových periodik, ne na AN.Skrýt celý příspěvek

  • dusan
   17:32 13.03.2019

   Ukrajina asi sotva bude mať nároky na úroveň vybavenia a modernizácie ako USA .. skôr pôjde len o repas ... takže logiku to má. Isto ... formálne nie je Ukrajine s Ruskom vo ...Zobrazit celý příspěvek

   Ukrajina asi sotva bude mať nároky na úroveň vybavenia a modernizácie ako USA .. skôr pôjde len o repas ... takže logiku to má.

   Isto ... formálne nie je Ukrajine s Ruskom vo vojnovom stave ... ale každý pri zmysloch vie, že tie stovky ťažkých zbraní, tisíce ton munície a paliva, milióny na žoldy nemá skrachované "novorusko" zo svojich "tajných skladov" .... a ak odhliadneme "detail", že si ruskí vojaci zdokumentovali svoju "neúčasť" na Ukrajine na sociálnych sieťach : )Skrýt celý příspěvek

   • danny
    09:54 14.03.2019

    Dusan: to je mi jasné. Ale někde jsem četl, že program náhrady Mark 13 probíhal v letech 2006 - 2010. Takže min. část jednotek modernější výzbroj mít bude. Modernizace probíhala za ...Zobrazit celý příspěvek

    Dusan: to je mi jasné. Ale někde jsem četl, že program náhrady Mark 13 probíhal v letech 2006 - 2010. Takže min. část jednotek modernější výzbroj mít bude. Modernizace probíhala za účelem uzpůsobit jednotky třídy Perry tak, aby byly použitelné při protipirátských, povstaleckých, teroristikckých, a narko operacích. Takže tu argumentaci moc nechápu. Pořád je přece spousta operací, kde by se levná hlídková loď uplatnila a uvolnila vyspělejší jednotky pro jiné operace. Somálské piráty asi není potřeba nahánět burkou.

    Bože, já vůbec nezpochybňuji transfer materiálu, zdrojů, zpravodajských informací a příliv "poradců". Ale není obvyklé, aby se taková nezištná pomoc, jakou např. USA poskytovali Contras, syrské nebo venezuelské opozici, nazývala válkou s danou zemí. A říkám, nepřekvapí mě no na Idnesu nebo na Novinkách, ale tady jo.Skrýt celý příspěvek

    • Czertik
     16:25 14.03.2019

     Danny muzes to nazivat internacionalni pomoci pokud material a podporu posilas do 3 zeme a nikdo tam z tvojeho statu nebojuje (vyjma extremnich pripadu). Ale oznaceni valka je ...Zobrazit celý příspěvek

     Danny
     muzes to nazivat internacionalni pomoci pokud material a podporu posilas do 3 zeme a nikdo tam z tvojeho statu nebojuje (vyjma extremnich pripadu).
     Ale oznaceni valka je zcela oparvene, pokud tu podporu provadis na uzemi sveho primeho souseda a bojuji tam i tvoji bezni vojaci, by na "dovolene"...za kterou pozdeji dostanou metal.Skrýt celý příspěvek

    • dusan
     20:13 14.03.2019

     Na Ukrajine operovali regulárne útvary ruskej armády ... už sa len môžeme baviť koľko tísíc či desiatok tisíc vojakov to bolo ....a kedy. To bola síce neoficiálna, ale brutálne ...Zobrazit celý příspěvek

     Na Ukrajine operovali regulárne útvary ruskej armády ... už sa len môžeme baviť koľko tísíc či desiatok tisíc vojakov to bolo ....a kedy.

     To bola síce neoficiálna, ale brutálne reálna rusko-ukrajinská vojna, kde domáci "opolčenci" robili zväčša len komparz operáciám ruskej armády....

     A i "opolčenci" fungujú len ako žoldáci ruskej strany (bez ohľadu na ich motiváciu boja proti Ukrajine) bez podpory by sa rýchlo rozutekali už len pre to, že by nemali ani čo pod zub ... to nie sú žiadny Contras čo ich Amíci podporovali ....

     Ekvivalent je ako keby sa Amíci tvárili, že Iračania v roku 2003 "povstali" proti Saddámovi a oni s tým skoro nič nemajú : )

     Sýrska opozícia toho veľa nedostala od Amíkov (mimo koalície na severe) - v podstate to nestálo za reč a Venezuela nie je o vojne .... len o krachu jednej neschopnej diktatúry, ktorá si musí vojnu vymyslieť, aby ospravedlnila svoju kolosálnu neschopnosť ...Skrýt celý příspěvek

  • HEKTOR
   18:09 13.03.2019

   danny - tak určite to nebude regulérna vojna, ale minimálne opotrebovacia áno...

   danny - tak určite to nebude regulérna vojna, ale minimálne opotrebovacia áno...

 • CerVus
  14:18 13.03.2019

  Tak on snad vybírají novou fregatu. Ale dělají to snad ještě déle než AČR BVP, tanky a vrtulníky. Nejspíše je za tím naprosto stejný problém: chtějí aby to umělo mnohem více, než ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak on snad vybírají novou fregatu. Ale dělají to snad ještě déle než AČR BVP, tanky a vrtulníky. Nejspíše je za tím naprosto stejný problém: chtějí aby to umělo mnohem více, než co stačí všem ostatním uživatelům a za mnohem méně peněz Tím pádem je těžké takový produkt vůbec nabídnout.
  Přitom jim jsou schopni fregaty FREMM nasekat evropští výrobci jak na běžícím páse.Skrýt celý příspěvek

 • Charlie
  12:25 13.03.2019

  Teda nechci se pana námořního experta dotknout, ale jeho výrok „Nedostanete z nich moc schopností, nemohou hlídkovat ve Středozemním moři a sestřelovat balistické střely.“ je tak ...Zobrazit celý příspěvek

  Teda nechci se pana námořního experta dotknout, ale jeho výrok „Nedostanete z nich moc schopností, nemohou hlídkovat ve Středozemním moři a sestřelovat balistické střely.“ je tak trochu mimo - ony totiž OHP nikdy pro sestřelování balistických raket nebyly stavěny, tak se to od nich nedá ani dost dobře čekat. Naopak hlídkování ve středozemním moři by zvládly dost dobře, na to stavěny byly (a ve středozemním si toho sestřelování balistických střel ani moc neužijete.

  Výrok pana experta jen ukazuje proč v současné situaci US NAVY nikdy nedosáhne ani na těch 355, natož pak na Reaganovských 800 lodí - jsou zakletí v myšlení "všechno nebo nic". Oni prostě chtějí aby každá jejich kocábka co zavedou uměla bambilion věcí, jenže to je logicky prodražuje a zpomaluje to jejich stavbu a zavádění (složitější loď se dýl vyrábí a je dražší, dýl se pro ní cvičí posádka, má vyšší provozní náklady atd.). Viz fail s LCS - malý lodě pro pobřežní boj, který jsou ve finále drahý jaxviň a neuměj vůbec nic a navíc sou s nima problémy. Kdyby koupili licenci na Tarantule tak udělali líp.

  OHP byla laciná fregata, která měla uvolnit ruce Spruancům a poskytovat základní protivzdušnou a protiponorkovou ochranu konvojům. Takováhle loď teď USN zoufale chybí a obávám se, že nově pořizované fregaty budou trpět podobnou mánií (protože budou chtí "multifunkční" plavidla, což navýší cenu, takže víc multifunkčnosti aby se obhájila atd.). No snad se poučili ze Zumwaltů...Skrýt celý příspěvek

  • danny
   16:45 13.03.2019

   Jo, ten výrok Bryana Clarka je fakt perla. Vypadá to, že do Středozemního moře není možné na hlídkování pustit nic, co nemá aspoň Aegis a SM-3 na palubě. Ještě by mě zajímalo, ...Zobrazit celý příspěvek

   Jo, ten výrok Bryana Clarka je fakt perla. Vypadá to, že do Středozemního moře není možné na hlídkování pustit nic, co nemá aspoň Aegis a SM-3 na palubě. Ještě by mě zajímalo, odkud kam by ty balistické střely přes SM letěly.Skrýt celý příspěvek

   • Czertik
    00:42 14.03.2019

    Danny Mozna tak z iranu, ale to by bylo asi tak vse. Byt je jasne ze cpat prtotibalistickou obranu na fregaty je pitomost, to je ukol minimalne pro plechovku, kdyz uz ne pro ...Zobrazit celý příspěvek

    Danny
    Mozna tak z iranu, ale to by bylo asi tak vse. Byt je jasne ze cpat prtotibalistickou obranu na fregaty je pitomost, to je ukol minimalne pro plechovku, kdyz uz ne pro kriznik.Skrýt celý příspěvek

    • danny
     09:57 14.03.2019

     Czertik: no, akorát při pohledu na mapu považuju Iránský útok přes středozemní moře na Egypt, Kypr, Turecko a řecké ostrovy jako trochu nepravděpodobný:-) Ale možná chlapci vědí ...Zobrazit celý příspěvek

     Czertik: no, akorát při pohledu na mapu považuju Iránský útok přes středozemní moře na Egypt, Kypr, Turecko a řecké ostrovy jako trochu nepravděpodobný:-) Ale možná chlapci vědí něco, na co má mentální kapacita nestačí.Skrýt celý příspěvek

     • Czertik
      11:11 14.03.2019

      A co kdyby iran palil na evropu a ne afriku/asii ?

      A co kdyby iran palil na evropu a ne afriku/asii ?

     • danny
      12:35 14.03.2019

      Czertik: proto jsem tam dával ten Kypr a řecké ostrovy. Ještě by to možná dotáhli do Itálie. Jinak nesedí dolet nebo směr. Zbytek Evropy je přes Turecko a Černé moře.

      Czertik: proto jsem tam dával ten Kypr a řecké ostrovy. Ještě by to možná dotáhli do Itálie. Jinak nesedí dolet nebo směr. Zbytek Evropy je přes Turecko a Černé moře.

     • Czertik
      16:29 14.03.2019

      Jenze to nevylucuje ze by iranci nedokazali v budoucnosti prodlouzit dostrel (jako ze jo) - a mluvi se tu hlavne o budoucich lodich a ne soucasnych. Navic lode ve stredozemnim mori ...Zobrazit celý příspěvek

      Jenze to nevylucuje ze by iranci nedokazali v budoucnosti prodlouzit dostrel (jako ze jo) - a mluvi se tu hlavne o budoucich lodich a ne soucasnych.
      Navic lode ve stredozemnim mori by dokazaly sestrelit i ty rakety co by leteli pres turecko.
      A ty co by letely pres cerne more...to je nezajima, tam lezi rusko :))))).Skrýt celý příspěvek

 • Czertik
  12:22 13.03.2019

  Proc je vyradit jako cvicne cile ? At je prodaji rusku, to by jich jeste dalsich 20-30 let vyuzilo :).

  Proc je vyradit jako cvicne cile ? At je prodaji rusku, to by jich jeste dalsich 20-30 let vyuzilo :).

  • Sanyo
   13:36 13.03.2019

   No pokud je opravdu dají Ukrajině, tak je dost možný, že v tom Rusku nakonec skončí :))

   No pokud je opravdu dají Ukrajině, tak je dost možný, že v tom Rusku nakonec skončí :))

   • PavolR
    13:52 13.03.2019

    Vzhľadom na to, že charakteristika ZSSR z 12:11 sadne aj na RF, je ale pravdepodobnejšie, že kým sa Amíci rozhýbu, Ukrajinci už budú mať dosť "vlastných" fregat (teda prinajmenšom ...Zobrazit celý příspěvek

    Vzhľadom na to, že charakteristika ZSSR z 12:11 sadne aj na RF, je ale pravdepodobnejšie, že kým sa Amíci rozhýbu, Ukrajinci už budú mať dosť "vlastných" fregat (teda prinajmenšom s u nich vyrobenými turbínami ;-) ).Skrýt celý příspěvek

    • UnionPacific
     15:56 13.03.2019

     Tým chcete povedať že Ukrajina obsadí ruské lode ?

     Tým chcete povedať že Ukrajina obsadí ruské lode ?

     • PavolR
      17:38 13.03.2019

      V závislosti od možností a okolností. Povedali by ste v 2013, že Rusi obsadia nasledujúci rok nejaké ukrajinské?

      V závislosti od možností a okolností. Povedali by ste v 2013, že Rusi obsadia nasledujúci rok nejaké ukrajinské?

 • RiMr71
  11:52 13.03.2019

  ...Reagan komanče vyzmizíkoval (i když s přihlednutím k tomu co sedí na Hradě a ve Strakovce je to odvážné tvrzení, ale tuto lůzu si naše lůza demokraticky navolila, to nám sem ...Zobrazit celý příspěvek

  ...Reagan komanče vyzmizíkoval (i když s přihlednutím k tomu co sedí na Hradě a ve Strakovce je to odvážné tvrzení, ale tuto lůzu si naše lůza demokraticky navolila, to nám sem nikdo nenaškolil, to my sami) a Putin s tou jeho tragikomickou squadrou si o to taky koleduje. Multikulti "Obama time" byl jen ztrátou času a potenciálu.
  Ještě že má Ivan takové (tradiční) kamarády v Berlíně, třeba si jednou zase dají společnou vojenskou přehlídku v Polsku :)Skrýt celý příspěvek

  • Sanyo
   12:11 13.03.2019

   Tak hlavně ten režim už byl natolik prohnilý, že by se sesunul sám od sebe. Obyčejní lidé už měli dost Sovětského svazu. Ale to nepůsobí tak úderně, než když se napíše, že za to ...Zobrazit celý příspěvek

   Tak hlavně ten režim už byl natolik prohnilý, že by se sesunul sám od sebe. Obyčejní lidé už měli dost Sovětského svazu. Ale to nepůsobí tak úderně, než když se napíše, že za to může prezident USA :o)Skrýt celý příspěvek

  • Tesil
   20:26 13.03.2019

   Tak toto tvrzení zaslouží malou revizi,komančové se vyzmizíkovali naprosto sami.Opakování nesmyslů je zdejší folklor a přeceňování role Reagana.

   Tak toto tvrzení zaslouží malou revizi,komančové se vyzmizíkovali naprosto sami.Opakování nesmyslů je zdejší folklor a přeceňování role Reagana.

 • Miroslav
  10:14 13.03.2019

  Viem si predstaviť reaktivovať krížnik alebo torpédoborec ktorý je rádovo násobne drahší ako fregata a teda jeho rekonštrukcia môže byť finančne efektívna ale takéto malé ...Zobrazit celý příspěvek

  Viem si predstaviť reaktivovať krížnik alebo torpédoborec ktorý je rádovo násobne drahší ako fregata a teda jeho rekonštrukcia môže byť finančne efektívna ale takéto malé plavidlá... To nemá cenu mať 30 rokov staré plavidlo za možno 2/3 ceny nového len aby sa splnil plán.Skrýt celý příspěvek

 • marfolodej
  09:45 13.03.2019

  prosim opravit první obrázek v článku, to není fregata třídy OHP, ale křižník třídy Ticonderoga.

  prosim opravit první obrázek v článku, to není fregata třídy OHP, ale křižník třídy Ticonderoga.

 • Vrata
  09:44 13.03.2019

  1 obrazek neni podle vseho fregata tridy OH Perry ale kriznik tridy Ticonderoga.

  1 obrazek neni podle vseho fregata tridy OH Perry ale kriznik tridy Ticonderoga.

  • OndrejK
   17:58 13.03.2019

   Tak tak. První obrázek je USS Bunker Hill (CG-52) z třídy Ticonderoga.

   Tak tak. První obrázek je USS Bunker Hill (CG-52) z třídy Ticonderoga.

 • PavolR
  09:41 13.03.2019

  Existuje výpočet, koľko lodí by potrebovali, ak by sa obmedzili iba na jeden konflikt súčasne a strategickú prítomnosť?

  Existuje výpočet, koľko lodí by potrebovali, ak by sa obmedzili iba na jeden konflikt súčasne a strategickú prítomnosť?

  • Cpt. Morgan
   12:38 13.03.2019

   a je do roho vypoctu zahrnuty aj zirkon, alebo df21? alebo sa treba tvarit, ze nic z toho existovat nemoze, lebo navy na to nema ako reagovat a znamenalo by to drasticke bojove ...Zobrazit celý příspěvek

   a je do roho vypoctu zahrnuty aj zirkon, alebo df21? alebo sa treba tvarit, ze nic z toho existovat nemoze, lebo navy na to nema ako reagovat a znamenalo by to drasticke bojove straty? Je totiz nieco ine branit sa proti podzvukovym strelam a proti strelam 10 x rychlejsim. Letiaci zirkon ma rovnaku rychlost ako projektil z railgunu, ma kineticku energiu cca 1000 nasobok railgunu a este aj nesie bojovu hlavicu a dokaze manevrovat. Ked 1 us fregata predstavuje silu 20 podzvukovych asm s rym, ze nepriatelske ciws ich mozu zpstrelit asi vsetky, ake mnozstvo takyxh us fregat bude treba na vitazstvo pri pobreznych systemoch nepriatela a v situacii, ze nepriatelska fregata ma rovnake mnozstvo, ale mach 3 - 10 striel? podla mna sa hra na to, ze k takemu konflikru ani nesmie dojst a lode su ako ukazka sily pred us verejnostou usa a krajin kde sa projektuje ich moc. realne by vo velkom konflikte pri brehoch nepriatela isli us lode ku dnu pocas day1.Skrýt celý příspěvek

   • Czertik
    12:45 13.03.2019

    Potemkin Jakou ze to ma presnost - kruhovou odchylku - df21 ? Pokud vetsi nez 1,5m...tak zapomen ze by sla pouzit proti lodim. Navic pokud by nemohla v prubehu letu menit cilovou ...Zobrazit celý příspěvek

    Potemkin
    Jakou ze to ma presnost - kruhovou odchylku - df21 ? Pokud vetsi nez 1,5m...tak zapomen ze by sla pouzit proti lodim. Navic pokud by nemohla v prubehu letu menit cilovou plochu...taky nepouzitelna proti lodim.
    A zirkony ?
    Vidis, napis putinovy at postavi strategii potapeni us navy na ze zeme odpalovanymy zirtkony a zrusi cele nemarnictvo. Protoze to ruske se tejne nikdy dal nez 40 km od pobrezi nikdy neodvazi.Skrýt celý příspěvek

    • Cpt. Morgan
     13:36 13.03.2019

     odchylku si najdi sam, ale kedze su to protilodne strely, tak z podstaty veci budu musiet vediet lod trafit. je ale mozne, ze podcenujem novu direktivu navy svojim kapitanom, ze v ...Zobrazit celý příspěvek

     odchylku si najdi sam, ale kedze su to protilodne strely, tak z podstaty veci budu musiet vediet lod trafit. je ale mozne, ze podcenujem novu direktivu navy svojim kapitanom, ze v pripade striel s rychlostami viac ako m10 maju pouzit taktiku vyhybania rychlym tocenim kormidla :-) s tym urcite cinan ani rus nepocital.
     zirkony neexistuju, nic sa neboj. rusi si nedovolia ani odviazat lodne lana v pristave, vsetky su totiz pod dohladom fusion stealth najpokrocilejsich us senzorov a hned by leteli tisicky sekeriek. alebo by to bolo tak, ze kazda utociaca us lod by dostala 1-2 hypersonicke strely a boj by sa nasledne preniesol do medialneho priestoru.Skrýt celý příspěvek

     • dusan
      17:36 13.03.2019

      Škoda, že sa Číňania či Rusi nepochválili nejakým videom z úspešnej skúšky svojich "zázračných" protilodných systémov ... "z podstaty veci" takže otázka slepej viery , Rusi ...Zobrazit celý příspěvek

      Škoda, že sa Číňania či Rusi nepochválili nejakým videom z úspešnej skúšky svojich "zázračných" protilodných systémov ...

      "z podstaty veci" takže otázka slepej viery , Rusi hovoria, tak to tak musí byť : )Skrýt celý příspěvek

     • Cpt. Morgan
      00:55 14.03.2019

      preco by sa nepochvalili? tu mas hned video len z obycajneho nadzvukoveho ramjet onixu, cas cca. 1:20. Utok sa udial z prednej casti, ktora je najmenej branitelna, ale aj ma ...Zobrazit celý příspěvek

      preco by sa nepochvalili? tu mas hned video len z obycajneho nadzvukoveho ramjet onixu, cas cca. 1:20. Utok sa udial z prednej casti, ktora je najmenej branitelna, ale aj ma najmensi profil ako ciel a je najnarocnejsia na presnost zasahu. idu dve strelky za sebou, co je podla rusov potrebne na znicenie aj najvacsich lodi (rozumej lietadlovych). tlakova vlna vysoko nadzvukoveho letu pretne hladinu ako sip a potom fragmenty preletia celou dlzkou lode a vyletia na zadnom konci, aby si kazdy vedel predstavit co sa stane so strukturami a spol. vo vnutri po zasahu takou kineticou energiou. a to je len onix s m3, co potom asi sposobi zirkon, df21 alebo kinzal s m10... lietadlovu lod otvori celu ako konzervu na sardinky jedna strela.
      https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

     • Czertik
      00:58 14.03.2019

      potemkine Tady jde videt jaky si uplny neznalek. Proc by amici meli unikat tocenim kormidla, kdyz by jim stacilo ho mit porat stejne ? Urcite ti ted napisu novinku, tak pozorne cti ...Zobrazit celý příspěvek

      potemkine
      Tady jde videt jaky si uplny neznalek. Proc by amici meli unikat tocenim kormidla, kdyz by jim stacilo ho mit porat stejne ? Urcite ti ted napisu novinku, tak pozorne cti at si ji zapamatujes -v dobe okamziko odpaleni df21 do doby kdy by doleti do mista urceni (presto ze to svisti m10) - ubehne cca 10 min - za tu dobu svaz upluje o cca 60 km jinam - ato ma cruse speed, ne full ci flank.
      takze asi tak.
      Takze by jim stacilo jen skutecne za 5 min po odpalei trosku otocit kormidlo..a svaz bude uplne nekde jinde, i nez kdyby jel porad rovne.
      Proto sem ty potemkine psal, ze bez neustale updatru o poloze cile je ta zbran nepouzitelna.
      a ano, skutecne, aby si tu lod znicil, tak ji musis trefit dostatecne presne(vedle). Pokud se mines o 10m..tak s lodi maximalne zahoupes, a to je vse. Sance ze bys ji prevratil je mala, a ze by si ji zpusobil nejake poskozeni, jeste mensi.
      Takze asi tak.
      Newbo teda pokud cinani nepouzivaji ruskou metodu znamou z icbm - cili v dobach kdy je rusove meli velmi nepresne, tak pouzivali megatunove hlavice, aby bylo zaruceno zniceni cile i kdyz se minou o 2km.
      Kdezto amikum stacilo mit jen par nizsich stovek kilotun, protoze meli presnost ve stovkach metru.
      K tem zirkonum - hmm, rekni me, jak je budes odpalovat proti ponorkam ?
      A ty ruske lode se neodvazi dal od ruskeho brehu z prosteho duvodu - aby meli jistotu ze se nepotopi cestou sami od sebe :).Skrýt celý příspěvek

     • Czertik
      01:03 14.03.2019

      potemkin to tvoje video - tak to jo, to zcela nepohybliva civilni lod u ktere sou nejmensi pozadavky na stukturarni pevnost/odolnost a vodotesnost a ktera se nijak nebrani ani ...Zobrazit celý příspěvek

      potemkin
      to tvoje video - tak to jo, to zcela nepohybliva civilni lod u ktere sou nejmensi pozadavky na stukturarni pevnost/odolnost a vodotesnost a ktera se nijak nebrani ani branit nemuze...tak ano, to skutecne je velmi vypovidajici :).Skrýt celý příspěvek

     • Czertik
      01:07 14.03.2019

      potemkin navic se hrozne mylis zasah ze predu je NEJEDNODUSI z pohledu toho jakou ma skodu streala napachat (byt sance na zasah je mensi). Protoze kdyby letela z boku a mela by ...Zobrazit celý příspěvek

      potemkin
      navic se hrozne mylis zasah ze predu je NEJEDNODUSI z pohledu toho jakou ma skodu streala napachat (byt sance na zasah je mensi). Protoze kdyby letela z boku a mela by delat tyhle tvoje milvane strepy a pod po cele delce lode, tak to by musela udelat po zasahu vpravo/vlevo vbok a pak pokracovat.
      A to bych velmi rad videl jak by to zvladly.Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    14:04 13.03.2019

    Neletí náhodou hyper-sonické střely touhle rychlostí ve stratosféře?
    Ale lodě se pohybují "na hladině" moře...

    Neletí náhodou hyper-sonické střely touhle rychlostí ve stratosféře?
    Ale lodě se pohybují "na hladině" moře...

    • Cpt. Morgan
     14:54 13.03.2019

     nie, v stratosfere lieta klzak avangard m25. zirkon leti v hustych vrstvach az po ciel m10. df21, kinzal, iskander podobne.

     nie, v stratosfere lieta klzak avangard m25. zirkon leti v hustych vrstvach az po ciel m10. df21, kinzal, iskander podobne.

  • Czertik
   12:39 13.03.2019

   Na 1 konflikt a pritomnost by jim melo stacit to co maji ted. A myslim ze namornictvo chcou hlavne posilit kvuli silici hrozbe ciny, a to nejen na mori.

   Na 1 konflikt a pritomnost by jim melo stacit to co maji ted. A myslim ze namornictvo chcou hlavne posilit kvuli silici hrozbe ciny, a to nejen na mori.

Načítám diskuzi...