Americká armáda hledá nástupce střel Hellfire

Foto: Střely JAGM dokáží ničit tvrdé i měkké cíle. / Lockheed Martin
Střely JAGM dokáží ničit tvrdé i měkké cíle. / Lockheed Martin

AGM-114 Hellfire je ikonická laserem naváděná střela schopná ničit nejrůznější obrněnou techniku. Její konec se však již nezdaržitelně blíží. V následujících letech Hellfire nahradí nová střela s víceúčelovou hlavicí a duálním naváděcím systémem vznikající v programu JAGM (Joint Air-to-Ground Missile).

Program JAGM navazuje na neúspěšný program pokročilé střely AGM-169 Joint Common Missile (JCM), který byl v roce 2007 ukončen z důvodu rozpočtových škrtů. Střela JAGM využívá prakticky stejné technologie jako JCM a klade si stejné cíle. Vývoj však byl, z důvodu menší finanční zátěže, rozložen do více let.

JAGM nahradí nejen střely AGM-114 Hellfire, ale i BGM-71 TOW nebo AGM-65 Maverick. Americká armáda (U.S. Army) a námořnictvo (U.S. Navy) plánují odebrat „tisíce“ střel JAGM. Počátečních operačních schopností IOC (Initial Operation Capability) střela JAGM dosáhne v roce 2016.

Hlavní výhodou střely JAGM je duální navádění – pomocí laserového paprsku nebo pomocí milimetrového radaru ukrytého v hlavici střely. Mód navádění lze volit i po odpálení střely, například při reakci na obranná opatření cíle, např. vypouštění zadýmovacích granátů. Duální navádění se dostane ke slovu i v případě nepříznivého počasí, například v mlze nebo dešti.

V delším časovém období se dokonce uvažuje o přidání třetího naváděcího systému – infračerveného. Střela získá schopnost zachytit tepelnou stopu cíle a dále zvýšit šanci na úspěch v prostředí, kdy protivník provádí silné protiopatření – elektronické rušení, vypouští zadýmovací granáty, atd.

Využití najde i duální bojová hlavice. Piloti vrtulníků v Afghánistánu, jak ostatně dokazují četná videa na YouTube, útočí na živou sílu na otevřeném prostranství nebo ničí pozice v domech a na střechách. Zde ale průbojná hlavice neposkytuje potřebný efekt.

Právě pro tyto potřeby lze JAGM přepnout na střelu s tříštivo-trhavým účinkem. Při ničení obrněných cílů naopak bude bojová hlavice pracovat v průbojném módu.

Střela JAGM má hmotnost 49 kg při délce 178 cm a průměru 18 cm. Vrtulníky a letadla dokáží pomocí střel JAGM ničit cíle na vzdálenost 8 km. V příštím roce JAGM uvidíme především na vrtulnících AH-64D/E Apache, AH-1Z Cobra a bezpilotních letadlech MQ-1C Gray Eagle a MQ-9 Reaper.

JAGM není první střela s duálním naváděním. Například evropská Dual Mode Brimstone od MBDA již duální hlavici využívá. Nicméně programu JAGM se mohou účastnit, z důvodu „národních zájmů“, pouze americké firmy.

Zdroj: Lockheed Martin

Nahlásit chybu v článku


Související články

PERM: Chytrá minometná munice pro mariňáky

Americká námořní pěchota (U.S. Marine Corps) společně s firmou Raytheon úspěšně otestovali v rámci ...

Elektromagnetické dělo: U.S. Navy vykládá karty

Americké námořnictvo (U.S. Navy) hledá dodavatele systému řízení palby pro vyvíjené ...

Armáda ČR uvažuje o nákupu bitevních vrtulníků

Během včerejší tiskové konference ministr obrany ČR Martin Stropnický shrnul významné milníky ...

AC-130J Ghostrider s laserovými zbraněmi

Velení amerického letectva pro speciální operace AFSOC (Air Force Special Operations Command) ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • apache
  20:36 11.02.2015

  Ledna: Je celkem běžnou praxí, že moderní střely po expiraci jsou vykuchány a mnohé elektronické součástky jsou dále používány. Životnost celé střely je dána součástkou s nejnižší ...Zobrazit celý příspěvek

  Ledna: Je celkem běžnou praxí, že moderní střely po expiraci jsou vykuchány a mnohé elektronické součástky jsou dále používány. Životnost celé střely je dána součástkou s nejnižší životností, ten zbytek je v pohodě. V jednom z nedávných čísel ATM byl článek o nových raketách, a ty se vyráběly právě ze starých kusů použitím některých jejich částí.Skrýt celý příspěvek

 • Air_Force
  17:10 11.02.2015

  Nebyli by to američani, kdyby k tomu nenatočili reklamu... :-)

  https://www.youtube.com/watch?...

  https://www.youtube.com/watch?...

  Nebyli by to američani, kdyby k tomu nenatočili reklamu... :-)

  https://www.youtube.com/watch?...

  https://www.youtube.com/watch?...

 • Arccos
  14:43 11.02.2015

  Můžou je vystřílet na ISIL nebo rozmontovat, až jim jednou vyprší skladovací životnost. Ale kdyby je za nějakou pěknou cenu (zadarmo?) pustili třeba nám, vůbec by to nebylo k ...Zobrazit celý příspěvek

  Můžou je vystřílet na ISIL nebo rozmontovat, až jim jednou vyprší skladovací životnost.
  Ale kdyby je za nějakou pěknou cenu (zadarmo?) pustili třeba nám, vůbec by to nebylo k zahození. :)Skrýt celý příspěvek

 • Ledna
  11:07 11.02.2015

  Copak US provede se všema těma naskladněnejma AGM-114 Hellfire, ale i BGM-71 TOW nebo AGM-65 Maverick? Prodá spojenci? Ale určitě nezlikviduje v odpalovací jámě :-D

  Copak US provede se všema těma naskladněnejma AGM-114 Hellfire, ale i BGM-71 TOW nebo AGM-65 Maverick? Prodá spojenci? Ale určitě nezlikviduje v odpalovací jámě :-D

Načítám diskuzi...