Americká armáda kupuje pancéřovky Carl Gustav

Carl Gustav M3E1; větší foto / SAAB

V záři 2017 americká armáda (US Army) oznámila záměr nakoupit 1111 švédských pancéřovek Carl Gustav M3E1 (M4) od firmy SAAB. Výhodou švédské pancéřovky je zejména možnost použít širokou škálu munice. SAAB navíc s americkou agenturou DARPA pro pancéřovky Carl Gustav vyvíjí munici s koncovým navedením.  

Pancéřovky Carl Gustav M3E1 ráže 84 mm v americké armádě nahradí jednoranné pancéřovky AT4. "V současné době armáda používá systém AT4, který umožňuje jen jeden výstřel, pak se musí vyhodit,” uvedl Randy Everett, projektový manažer ve výzkumném středisku RDECOM (Research, Development and Engineering Command). "S M3E1 mohou vojáci používat různé druhy střeliva, které jim dávají větší schopnost na bojišti."

M3E1 vychází z pancéřovky M3A1 poprvé představené v roce 2014. M3A1 je výrobcem označována také jako M4 – jde již o čtvrtou generaci pancéřovek Carl Gustav. Před časem pancéřovky M4 objednaly Ozbrojené síly Slovenské republiky.

M3E1/M4 má (bez zaměřovače a munice) podle propagačních materiálů SAAB hmotnost menší než 7 kg při délce 1000 mm. Největší podíl na nízké hmotnosti má nová titanová hlaveň. Oproti ocelové hlavni u verze M3 titan ušetřil 1,1 kg hmotnosti. Tělo vyrobené z kompozitního materiálu ušetřilo 0,8 kg a přepracovaný zadní závěr s tryskou 0,9 kg.

Pancéřovka M3E1 americké armády bude používat standardní teleskopický zaměřovač, ale v budoucnu se počítá s digitálním zaměřovačem a balistickým počítačem. Může jít například o francouzský digitální zaměřovač SWORD T&D, který používají vojáci 43. výsadkového praporu na pancéřovkách Carl Gustav M3.

Digitální zaměřovač radikálním způsobem zvyšuje schopnost detekovat, rozpoznat a identifikovat cíle na bojišti – od živé síly až po techniku. Klíčovou součástí SWORD T&D je nechlazený infračervený senzor schopny zachytit ve dne i v noci tepelnou stopu člověka a techniky. Infračervený senzor umožňuje zachytit tank na 3500 m a rozpoznat ho na 1000 m.


Carl Gustav M3E1 s digitálním zaměřovačem a balistickým počítačem; větší foto / SAAB

Přední rukojeť pancéřovky M3E1 obsahuje ovládací prvky, pomocí kterých lze nastavit parametry munice, například změnit časování zapalovače z nárazového na zpožděné.

SAAB nabízí širokou škálu munice (minimálně 12 typů) – můžeme zmínit vysoce výbušný granát FFV441 určený proti živé síle s dosahem až 1000 m. Zapalovač FFV441 dokáže iniciovat bojovou hlavici při nárazu, se zpožděním nebo v přesně daném čase (pro explozi ve vzduchu).

Protipancéřový FFV751 s tandemově uspořádanou hlavicí je schopný prorazit 500 mm válcovaného pancíře (RHAe) na vzdálenost 500 m. Tříštivý dvojúčelový FFV502 je schopný exploze okamžitě nebo desetinu sekundy po nárazu (nastavení se provádějí na přední rukojeti). Granát tedy dokáže explodovat až po průniku překážkou. Maximální průraznost FFV502 je „metr zapytlované zdi" nebo 150 mm RHAe. SAAB nabízí také kouřové granáty nebo osvětlovací.


Američtí vojáci testují Carl Gustav M3.

SAAB s americkou výzkumnou agenturou DARPA vyvíjí také přesně naváděnou munici pro pancéřovky Carl Gustav. Přesná munice umožní vojákům především ničit pohyblivé cíle, od skupin nepřátelských vojáků, až po obrněná vozidla.

Carl Gustav umožňuje také na rozdíl od jiných pancéřovek používat munici o velkých rozměrech. Díky tomu lze používat jednak specializované typy munice (např. s koncovým navedením), jednak munici s letovou rychlostí až 250 m/s.

Dlužno dodat, že pancéřovky Carl Gustav již využívají elitní a speciální americké jednotky. Na přelomu 80. a 90. let americké jednotky Rangers, a později Navy SEAL, Raiders námořní pěchoty a další začaly používat pancéřovku Carl Gustav M3 MAAWS.

Dosah, účinek a přesnost pěchotních zbraní; větší foto / Public Domain

Nicméně standardní pěchotní družstva americké armády se spoléhaly stále na své palné zbraně, lehké kulomety a pancéřovky AT4. Problém s chybějící adekvátní výzbroji se objevil v Afghánistánu, kdy povstalci na americké vojáky mohli díky puškám Dragunov, kulometům DŠK, RPG a bezzákluzovým zbraním ráže 82 mm kategorie SPG (B-10) vést palbu z mnohem větší vzdálenosti, než byl dostřel zbraní amerických vojáků. Taliban pomocí SPG dokáže zasahovat bodové cíle až na vzdálenost 1000 m

To vedlo k tomu, že američtí vojáci se často v Afghánistánu uchylovali k použití velmi drahých přenosných protitankových kompletů Javelin. Pomocí střel Javelin vojáci dokázali efektivně ničit opevněné pozice povstalců až na vzdálenost 2500 m a dokonce pomocí optiky kompletu vést průzkumnou činnost.

Problém ale je, že jedna střela Javelin stojí 78 000 dolarů. Nejdražší 84mm munice pro pancéřovky Carl Gustaf stojí přitom přibližně 3000 dolarů.

Zdroj: The Drive

Nahlásit chybu v článku


Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Karlos73
  21:50 01.11.2017

  Najskôr to kúpia pre 5. PŠU ako "hračku" a následne sa v OSSR špekuluje čo ďalej... chcem veriť, že Carl Gustav M4 nakúpia aspoň niekoľko desiatok aby to malo zmysel...

  Najskôr to kúpia pre 5. PŠU ako "hračku" a následne sa v OSSR špekuluje čo ďalej... chcem veriť, že Carl Gustav M4 nakúpia aspoň niekoľko desiatok aby to malo zmysel...

 • PavolR
  20:48 01.11.2017

  Asi sa u nás báli, že keby rovno kúpili 69 ks, každý by sa na tom smial. ;-)

  Asi sa u nás báli, že keby rovno kúpili 69 ks, každý by sa na tom smial. ;-)

 • Sgt Murphy
  20:42 01.11.2017

  .. Môžu byť spokojný, že v tom cirkuse dostali aspoň niečo.

  Najsmutnejšie je na tom to, že odprezentované to bolo spôsobom, ako keby ich bolo nakúpených dvesto.

  .. Môžu byť spokojný, že v tom cirkuse dostali aspoň niečo.

  Najsmutnejšie je na tom to, že odprezentované to bolo spôsobom, ako keby ich bolo nakúpených dvesto.

 • Hyena
  20:21 01.11.2017

  Rozdiel je v tom, že OSSR kupili 2 kusy - slovom DVA kusy !

  Rozdiel je v tom, že OSSR kupili 2 kusy - slovom DVA kusy !

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2