Americká armáda modernizuje karabiny M4A1

Foto: Voják s karabinou M4; ilustrační foto; větší foto / U.S. Army
Voják s karabinou M4; ilustrační foto; větší foto / U.S. Army

Americká armáda (U.S. Army) v rámci programu M4 Product Improvement Program modernizuje své karabiny M4A1 na standard M4A1+. Modernizace proběhne pomocí komerčně dostupných komponentů. Cílem je evolučním způsobem zlepšit přesnost, výkon a ergonomii karabin M4A1.

Americká armáda se dlouhou dobu snažila najít náhradu za své útočné pušky M4, jejichž konstrukce navazuje na legendární AR-15 z 50. let minulého století. Můžeme zmínit například útočnou pušku XM8 (amerikanizovaná Heckler & Koch G36) vyvinutou v rámci programu OICW (Objective Individual Combat Weapon). Projekt pušky XM8 byl zrušen v roce 2005.

Poslední program Individuální karabina (Individual Carbine) americké armády vybíral nástupce zbraní M4 z kandidátů FN FNAC, HK416A5, ACR, BEAR Elite, ARX-160, CM901, CQB 16 a Troy Defense 5,56 Carbine. Armáda využila toho, že díky intenzivnímu nasazení tisícům karabin M4 končila technická životnost a bylo nutno najít náhradu.

Armáda však došla k závěru, že žádná z nabízených zbraní nenabízí výrazné zlepšení vlastnosti M4. Z toho důvodu armáda program individuální karabiny ukončila a v roce 2013 se rozhodla nakoupit pouze karabiny verze M4A1.

Karabiny M4A1 používají speciální jednotky Ozbrojených sil Spojených států. Oproti M4 karabiny M4A1 umožňují především automatickou střelbu a mají těžší hlaveň.

Současně se však americká armáda rozhodla modernizovat karabiny M4A1 komerčně dostupnými komponenty na standard M4A1+. Vojáci se dívají zejména po komponentách palebného mechanismu, nového předpažbí s kolejnicemi, mířidlech, spouštích nebo táhlech závěru. Samozřejmostí je kompatibilita s používanou optikou, popruhy nebo výcvikovými pomůckami.

Americká armáda, resp. Velitelství pro zakázky z New Yersey (Army Contracting Command New Yersey), vystavila na vládním serveru FedBizOpps.gov dokument poptávající modernizační sady pro karabiny M4A1. Cílem je prostudovat zaslané nabídky firem a identifikovat možnosti, které trh nabízí.

Vojáci poptávají například nové předpažbí s kolejnicovým systémem umožňující využívat hlaveň jako „volně plovoucí“. Výsledkem budou menší (rovnoměrnější) tepelné deformace hlavně při střelbě a větší přesnost. Požaduje se také nový tlumič demaskujícího záblesku při výstřelu.

M4A1+ získá také upravený plynový kanál, což s největší pravděpodobností povede k odstranění charakteristického trojúhelníkového předního mířidla. Cílem je využívat na zbraní M4A1+ pouze přední a zadní odnimatelná a sklopná kovová mířidla umístěná na horní kolejnicové liště.

Požaduje se také maskovací úprava. Modernizovaná pažba má být dodávaná v maskovací barvě Coyote tan nebo v neutrální nečerné barvě. „Požaduje se barevná škála od Coyote 498 po ne světlejší než Coyote 481,“ stojí v dokumentu.

Hmotnost nenabité zbraně (bez optiky a příslušenství) přitom musí být menší než 3,63 kg.

Dlužno dodat, že jde pouze o průzkum trhu. Zájemci o budoucí potenciální dodávky musí zaslat nabídky do 4. dubna. Pokud bude rozhodnuto pokračovat v programu M4A1+, vybraní uchazeči získají armádní karabiny M4A1 pro ověření kompatibility nabízených komponentů a příslušenství.

Zdroj: FedBizOpps.gov

Nahlásit chybu v článku


Související články

Výběr nové pušky pro odstřelovače Armády ČR

Na sklonku roku 2013 Ministerstvo obrany ČR (MO ČR), resp. Národní úřad pro vyzbrojování, vypsalo ...

BMCR: Nová útočná puška ze Singapuru

Singapurská firma ST Kinetics představila na výstavě Eurosatory 2014 novou útočnou pušku BMCR ...

Polsko nabízí Francii útočné pušky MSBS-5,56

Do soutěže na nákup nových útočných pušek pro francouzskou armádu se přihlásil další zájemce – ...

Pušková střela EXACTO : Vystřel a zapomeň

Americká agentura pro pokročilé obranné technologie DARPA (Defense Advanced Research Projects ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Odpadlik07
  13:01 09.06.2015

  Takže pokud to dobře chápu, tak by se už neměly tolik zadírak v pouštních oblastech jako stará m16 a m4?

  Takže pokud to dobře chápu, tak by se už neměly tolik zadírak v pouštních oblastech jako stará m16 a m4?

 • Zbrojir
  12:24 26.03.2015

  Ano, postupná evoluce útočné pušky na bázi M4 je řešení velmi rozumné.

  Žádné multirážové experimenty typu CZ 805.

  Ano, postupná evoluce útočné pušky na bázi M4 je řešení velmi rozumné.

  Žádné multirážové experimenty typu CZ 805.

 • RiMr71
  11:47 26.03.2015

  Nejsem odborník na "sapíky", ale ten postup (jak ho vidím jako laik): - M4 už máme dlouho - nabídněte výrobci co máte, co by mohlo M4 nahradit a chceme po tom novém to a to, ...Zobrazit celý příspěvek

  Nejsem odborník na "sapíky", ale ten postup (jak ho vidím jako laik):

  - M4 už máme dlouho - nabídněte výrobci co máte, co by mohlo M4 nahradit a chceme po tom novém to a to, náklady zaplatíme
  - po otestování jsme zjistili, že zlepšení v tom a tom jakési je, ale ne tak výrazné, aby stálo za to přezbrojovat celou armádu, ale dobrá práce, příště to třeba bude lepší
  - některé moderní prvky z vašich nabízených nových kvérů se nám líbí, ty prvkypřenositelné na M4 přeneseme a zlepšíme ji tak a posuneme dál tam, kde to relativně levně jde

  tak tento postup na mě působí jako rozumný a obhajitelný..Skrýt celý příspěvek

 • Zbrojir
  09:44 26.03.2015

  Je nepochybně podstatný rozdíl stát na čele vývoje a pokroku, kdy zvýšené výdaje a slepé cesty jsou neoddělitelnou daní za vedoucí postavení v oboru, či za neúměrné finanční částky ...Zobrazit celý příspěvek

  Je nepochybně podstatný rozdíl stát na čele vývoje a pokroku, kdy zvýšené výdaje a slepé cesty jsou neoddělitelnou daní za vedoucí postavení v oboru, či za neúměrné finanční částky zpatlat zjevně druhořadou výzbroj, která je natolik problematická, že se ani po několikaletém dovývoji pro náročnější zákazníky třetího světa vlastně nehodí, a proto musela být na základě negativních zkušeností s CZ 805 vyvinuta zásadně přepracovaná zbraň, určená na export.

  Je tedy rozdíl vyvíjet, zkoušek a ověřovat vlastnosti u malých sérií, a nebo rovnou hromadně nacpat vlastním ozbrojeným silám předražený „polofunkční prototyp“.Skrýt celý příspěvek

 • Arccos
  14:40 25.03.2015

  V USA k tomuto ovšem dospěli až poté, co se promrhaly miliardy na projekty jako OICW nebo zde zmiňovaný Individual Carbine. A není to žádné finální řešení.

  V USA k tomuto ovšem dospěli až poté, co se promrhaly miliardy na projekty jako OICW nebo zde zmiňovaný Individual Carbine. A není to žádné finální řešení.

 • Zbrojir
  13:17 25.03.2015

  Zde je příklad, jak problém přezbrojení, resp. modernizace pěchotní výzbroje, řeší hospodářsky vyspělé USA. Účelnost, efektivnost a hospodárnost tam zřejmě nejsou toliko obsahově ...Zobrazit celý příspěvek

  Zde je příklad, jak problém přezbrojení, resp. modernizace pěchotní výzbroje, řeší hospodářsky vyspělé USA. Účelnost, efektivnost a hospodárnost tam zřejmě nejsou toliko obsahově prázdné pojmy z obecně platných předpisů o hospodaření se státním majetkem.

  Opakované zkoušky, včetně komparačních a promyšlená, postupná evoluce zbraně, zde na bázi osvědčeného základu útočné pušky typu M4.

  Porovnejte s mnohem méně vyspělou a bohatou ČR. Nejprve se bez jakýchkoli promyšlených modernizačních opatření nechá zcela zastarat vz. 58 a pak se chaoticky, v neobyčejně krátkém čase, plošně pořídí předražená a v ozbrojených silách v praxi nevyužitelná „multirážová útočná puška“ s takovými „vymoženostmi“, jako je např. uživatelsky nerozebiratelná sestava závěru, či sestava pístu.

  O tom, že se léta „puška s ukončeným vývojem“, alespoň tak CZUB CZ 805 Bren A1/A2 v souladu s požadavky „výběrového řízení“ písemně deklarovala, po podpisu kupní smlouvy teprve dovyvíjela ze stavu „polofunkční prototyp“, přes „puška se systémovými vadami“ až po „použitelná, byť s velkými výhradami“, raději ani nemluvě....Skrýt celý příspěvek

 • Beny
  19:35 20.03.2015

  Hoši v U.S. Army začínají s tuningem, ale proč ne

  Hoši v U.S. Army začínají s tuningem, ale proč ne

 • jancz
  14:35 20.03.2015

  nakonec si z nich udělají profesionální sportovní karabiny, proč ne spolehlivá je dost, tak přidávají na ergonomice :) nakonec úplně přeskočí pístový systém a zavedou karabiny ...Zobrazit celý příspěvek

  nakonec si z nich udělají profesionální sportovní karabiny, proč ne spolehlivá je dost, tak přidávají na ergonomice :)

  nakonec úplně přeskočí pístový systém a zavedou karabiny na beznábojnicovou munici :DSkrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...