Americká armáda posílá tanky do Polska

Nakládka tanků Abrams na železniční vagóny v Německu. / US Army

V těchto dnech do Polska přijíždí první američtí vojáci s těžkou obrněnou technikou. Američtí vojáci v rámci posilování americké přítomnosti v Evropě budou rozmístění na dvou základnách v západním Polsku, ale i v Pobaltí, Rumunsku a Bulharsku. Američané tak reagují na bezpečnostní obavy východních zemí NATO po ruské anexi Krymu v roce 2014.

Americká armáda v Polsku rozmístí jednotky 3. bojové obrněné brigády ze 4. pěší divize a 10. bojové letecké brigády z 10. horské divize.

Nejedná se však o vytvoření stálých amerických základen v Polsku, ale o devítiměsíční rotační rozmístění vojáků a techniky na polských vojenských základnách v regionu Drawsko Pomorskie a Zagani. Zatím není jasné, jak dlouho budou americké jednotky v Polsku a dalších zemích východní Evropy rotovat.

Do Polska a dalších východních zemí Aliance se přesune 3500 amerických vojáků a 1300 kusů vojenské techniky, včetně 250 těžkých obrněných vozidel - jde mimo jiné o 87 tanků M1A2 Abrams, 18 samohybných houfnic M109A6 Paladin a 144 bojových vozidel pěchoty M2/M3 Bradley. Mimo to dorazí do Polska 907 kolových vozidel, včetně 419 vozidel Humvee. Vybavení nutné pro provoz brigády bude do Polska převezeno v 650 lodních kontejnerech.

Veškeré vybavení je transportováno ze Spojených států do německého přístavu Bremerhaven, odtud pak po železnici a silnici putuje do Polska a dále. První technika dorazila do Německa 6. ledna a první kusy techniky do Polska 9. ledna.

V samotném Polsku na základnách Zagan, Svietoszovie, Skvierzynie a Boleslavcu najdeme velení americké 3. obrněné brigády, dělostřelecký prapor, průzkumný prapor a skupiny inženýrské a logistické podpory.

Přesun vojáků je skvělým způsobem, jak procvičit schopnost přesouvat velké množství vojenské techniky skrz Evropu.

 V Polsku se tak usadí samohybné houfnice Paladin a průzkumná bojová vozidla M3 Bradley.

Ostatní tři bojové prapory brigády se přesunou v rámci alianční operace Atlantic Resolve do Pobaltí, Rumunska, Bulharska a Německa. 1. prapor 68. obrněného pluku se přesune do Pobaltí a zůstane tam až do rozmístění bojových praporů NATO. Později se 1. prapor bude zúčastňovat cvičení po celé Evropě.

Další 1. prapor 8. pěšího pluku se přesune do Bulharska a Rumunska a poslední americký 1. prapor 66. obrněného pluku zůstane v německém Grafenwöhru, kde se bude účastnit cvičení a dalších aktivit za účelem “udržení a budováni bojeschopnosti.”

V únoru 2017 se do Evropy přesune dalších 1800 vojáku 10. bojové letecké brigády. V současné době 10. brigáda sídlí na základně Fort Drum v státě New York. Hlavní bojovou sílu brigády bude tvořit 24 bitevních vrtulníků Apache.

Pro Polsko i země Pobaltí je klíčové, jakým způsobem dokáží logisticky zvládnout přijetí a podporu velkého množství vojáků Aliance.

Pro aeromobilní operace 10. brigáda má vyčleněno 10 těžkých dopravních vrtulníků Chinook a 50 středních dopravních vrtulníků Black Hawk. Brigáda bude podpořena také bojovým praporem se 400 vojáky - ti mohou tvořit také bojové jednotky pro rychlé aeromobilní operace. V současné době je bojový prapor umístěn na základně Fort Bliss v Texasu.

Velení 10. brigády zůstane v německém městě Illesheim v Bavorsku. Bojové části brigády s vrtulníky se přesunou na základny v Rumunsku, Polsku a Lotyšsku.

Posilování přítomnosti americké armády ve východní části NATO ale nekončí. V dubnu dorazí do Polska 800 amerických vojáků z 2. jízdního pluku s 67 bojovými vozidly Stryker. V současné době 2. jízdní pluk sídlí v německém Vilsecku.

Přítomnost amerických vojáků ve východní části Aliance je součástí širšího posilování východního křídla. Od příštího roku mají v Estonsku, Lotyšsku a Litvě rotačně operovat zmíněné tři bojové prapory NATO.

Své vojáky přislíbilo vyslat řada zemí - Německo počítá s vysláním 650 vojáků i tanků Leopard 2, Velká Británie s vysláním 800 vojáků, tanků Challenger 2 a BVP Warrior. Celkově východní křídlo Aliance posílí 4000 až 5000 vojáků, především v Pobaltí.

Mimo to Spojené státy v Belgii, Nizozemsku a Německu začnou budovat (resp. obnovovat) předsunuté sklady APS (Army Prepositioned Stock). V těch bude pro případ zhoršení bezpečnostní situace v Evropě připravena technika (bojová i podpůrná), pohonné hmoty, střelivo, vybavení a zbraně. Jeden sklad by měl poskytnout základní vybavení pro prapor nebo brigádu.

V případě zhoršení situace Spojené státy do Evropy vyšlou pouze vojáky - potřebné vybavení již bude v APS skladech.

Zdroj: Defence24

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Tanky jsou na bojišti 21. století zbytečné

Poctivá polemika může být velice přínosným mentálním cvičením. Vybíráme pro čtenáře z 51 tezí ...

Systém řízení palby T-14 Armata pro tanky T-72 a T-90

Ruské ministerstvo obrany plánuje část svých tanků T-72 a T-90 vybavit pokročilými prostředky řízení ...

Role taktických jaderných zbraní v rámci NATO

Taktické jaderné zbraně existují především pro použití bitevního rázu, tedy pouze jako další zbrojní ...

Německé tanky Leopard 2A4 v Sýrii

Turecká armáda v prosinci poprvé nasadila do bojů v Sýrii tanky německé výroby Leopard 2A4. Za ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
Stránka 1 z 4
 • Hyena
  02:15 20.01.2017

  odhialdnuc od celej diskusie nesucej sa v mene: "co bolo skor? vajce alebo Rusko?" ma stve, ze cela vychodna hranica NATO v Europe sa posilnuje ako odpoved na rusku agresiu ale medzera v podobe Madarska a Slovenska ostava. ja nerozumiem co zas u nas robia, ze tiez nepozvali posily z NATa.

 • PavolR
  11:08 17.01.2017

  logik:
  To samozrejme viem, ale bolo by možné pri tej príležitosti už existujúcu autonómiu ešte trocha "vykozmetizovať" a hlavne pridať nejaké hospodárske výhody a tak. Rusi by následne boli nútení tiež dať Krymu niečo extra, čo by išlo do prostriedkov a taktiež by sa jednotlivé subjekty RF mohli cítiť ukrátené ... no mohlo by to nakoniec byť celkom zaujímavé. ;)

 • logik
  10:41 17.01.2017

  PavolR: Krym ale autonomii měl a má... To není nic, co by mohla Ukrajina Krymu nově "přidat".

 • logik
  10:39 17.01.2017

  semtam: v době, kdy rusko vtrhlo na Krym, žádná válka na Ukrajině prostě nebyla. To je pouze Ruský vejmysl.
  Dokonce i po anexi Krymu se Rusko snažilo rozdmýchat v Donbasu nepokoje, ale to se jim nepovedlo - na největší demonstrace přišlo řádově 15tisíc lidí, což je zlomek obyvatel Donbasu a svědčí to o tom, že místní o nějaké nepokoje nestáli.

  Naopak se i přes to, co se stalo na Krymu situace stabilizovala, což Rusku nevyhovovalo a proto tam poslalo Rusy, aby tam udělali povstání: drtivá většina "vůdců" povstání byly Rusové z Ruska (Strelkov, Borodaj).
  Dokonce podle vyjádření z vůdců "povstání" to byli Ti samí lidé, co pomáhali Rusku anektovat Krym, např.
  https://zpravy.aktualne.cz/den...
  http://www.rozhlas.cz/plus/sve...

  PS: Nějaká "užitečné idioty" samozřejmě na Ukrajině sehnali, aby mohli tvrdit, že je to povstání Ukrajinců: extrémistů je dost v každém státě....

 • PavolR
  10:25 17.01.2017

  Pjek:
  Rusi majú ešte základne v Bielorusku, v Moldavsku (Podnestersku), v Gruzínsku (Abcházku), Ukrajine (Krym), v Arménsku a niektorých stredoázijských krajinách ... chceli by mať aj inde, ale nikde Rusov nechcú.
  Zatiaľ čo Američanov na mnohých miestach doslova prosia aby prišli. :D Pretože ak pri akejkoľvek cudzej agresii do danej krajiny zabití americkí vojaci, bude to pre USA causus belli porovnateľné Pearl Harbor, bez ohľadu na nejaké body zmluvy NATO, ktoré kdekto spochybňuje (paradoxne má teda ruská stratégia práve opačný efekt).

  Ukážte mi niekoho, kto o sebe tvrdí, že má útočnú stratégiu a vyrába zbrane na útok. :D

 • pjek
  10:06 17.01.2017

  Když koukám na diskusi, tak vidím, že někdo když ne přímo ví, tak alespoň správně tuší, zatímco jiní i svým pseudoargumentačním hlomozem pouze dokazují bídu svých vědomostí o globální politice. RF je v očích trubců agresorem navzdory skutečnosti, že nikde nikoho silou neutiskuje a kromě dlouhodobé vojenské přítomnosti v Sevastopolu (dnes již vlastně doma) a v Tartusu nemá žádné zahraniční vojenské základny a posádky na rozdíl od jisté chřadnoucí velmoci za velkou louží. Struktura vývoje a výroby vojenské techniky v RF pak zcela vyvrací teze o ruské agresivitě, jde totiž výhradně o obranné systémy a o obrannou strategii (doktríny mají pouze tupé zelené mozky). Omlouvám se za tvrdá slova, ale jinak to nejde, míra politického oblbovacího toku z RF je totiž oproti té nesené západním větrem neškodným beránkem božím... Think!

 • pjek
  09:56 17.01.2017

  No, ten, kdo tomuto velí, se jednou bude zpovídat z neefektivního a marného zneužití federálního US rozpočtu. Kdyby si ti z Rusů podělaní takySlované raději bez emocí a předsudků spolu sedli a pohovořili, zjistili by záhy, kdo je tím, kdo vyvolává falešný strach a jím obhajuje rozšiřování své vojenské přítomnosti. Na tom nic nemění skutečnost, že těch pár kusů US staré obrněné techniky v Polsku není ani na odstrašení srovnatelně velké země, natož eurasijské a dnes již globální velmoci...

 • PavolR
  08:42 15.01.2017

  semtam:

  Jaj, tak Vám išlo o niečo ako autonómiu, alebo tak? Nuž hej, k tomu Ukrajincov skutočne nikto nedonúti, nie sú na niečo také dostatočne zrelí a teraz tá anexia Krymu tomu ešte dodala.

  Hoci bolo by zaujímavé dať Podkarpatskej rusi autonómiu spolu s nejakým výhodným hospodárskym statusom a v tom istom zákone udeliť takýto status aj Krymu. Demonštrovali by, že im patrí, riadne by naštvali Rusov a pripravili by si pôdu na prípadne znovupripojenie, ak nastane vhodná príležitosť. Ale Ukrajinci žiaľ taký rafinovaní nie sú - skôr naopak.

 • PavolR
  08:10 15.01.2017

  Petr M:
  O tých obvineniach viem, ale viem tiež, že to doteraz nikto nepotvrdil (podobne ako napr. správa o Trumpovom grupáči v Moskve), ba dokonca boli vyvrátené.
  Faktom je, že ešte stále pracuje v Španielsku - aj vďaka tomu, že naňho tá redaktorka zaútočila. ;)
  Ale nepokúšajte sa tu stále odbiehať od pointy. Čo napríklad to dievčatko? Naň nikto nič nepublikoval? :D Výtržníctvo je výtržníctvo, bez ohľadu na to, proti komu je namierené - to nie je možné nijako vykecať.

  Ten incident bol medializovaný, lebo novinár kopajúci do dieťaťa bude vždy mediálny trhák, nech už je kontext akýkoľvek.

 • semtam
  08:01 15.01.2017

  Jirosi

  "Co se týče Krymu, tak můžeme mít na to názory jakékoliv. Jediným faktem je s odstupem času to, že se zabránilo krveprolití. "

  Ano můžu to napsat, protože se jedná o fakt. Fikce nechám pro jiné. Pojem agresor vychází ze slova agrese. Kdo se choval agresivně, radši pro vás nechám stranou.

  PavolR

  EU nemá praktický vliv na státní uspořádání viz. Skotsko (toho času) a za kolik let bude Ukrajina v EU? To bude hóóódně dlouho. Komentářem, na jaký reagujete, jsem chtěl zmínit férovost. Vás postoj ohledně Rusi je poněkud vyčůraný a takto bylo jednáno i kdysi s námi.

  logik

  Majdan odstartoval občanskou válku. Myslet si, kdyby Rusko nedalo Krymu svobodu, tak že nebude válka nemá relevantní základ. Válka by začala tak či tak. Protože puč je puč a nacionalisté jsou nacionalisté.

  A Budapešťské memorandum nedovoluje provést ozbrojený puč a vyvolávat sociální a národnostní rozbroje. Tohle opravdu nedovoluj! Tudíž stát, který se na tomto podílel Budapešťské memorandum vážně porušil a tím odstartoval dominový efekt.

 • Petr M
  18:49 14.01.2017

  PavoIR:

  http://zpravy.idnes.cz/podraze...

  http://www.reflex.cz/clanek/zp...

  tímto uzavírám tuto diskuzi.

  hezký den

 • Petr M
  17:40 14.01.2017

  PavoIR:
  Vzdyt na tom videu je jasně vidět, jak se policista snažil ilegálního imigranta zadržet, chytil ho za rukáv, ale ten se mu vysmekl a utíkal dál, následně mu tak kameramanka nastavila nohu, aby mu znemožnila pokračovat.

  Je s podivem, že někteří naivní, zmanipulovaní sluničkářskou propagandou stále obhajují neprověřeně, potenciálně nebezpečné imigranty, kteří ilegálně překlačují hanice a porušují zákony států EU.
  Nehledě na to, že drtivá většina z nich pochází ze zemí, kde se nebojuje, jde o vypočítavé ekonomické imigranty nefachěnka, kteří čekají, že v bohatých státech EU dostanou zařízený byt a tisíce euro měsíčně, aniž by museli něco dělat.
  a to vůbec nebudu rozebírat,, že mezi nimi infiltrovaní islámští radikálové a teroristé.

  ps. ta kauza je evidentně účelově zmedializovaná, je cekem úsměvné, že na tom místě bylo víc novinářů, než policistů.

 • PavolR
  16:15 14.01.2017

  Petr M:

  Akokoľvek to budeš prekrúcať - a fakticky tak viesť informačnú vojnu, o ktorej som hovoril -, jediný, kto tam bol nebezpečný, bola tá kopajúca besná krava.

  Použil si hneď niekoľko metód vedenia informačnej vojny (v každej vete inú):
  1.- odstrašovanie -> povedať pravdu=obhajoba migrantov. Pokus postaviť pravdu do kontextu, ktorý väčšina populácie vníma negatívne.
  2.- alternatívna realita -> z výtržníka sa skrze fiktívny scenár stáva hrdina. Ako keby sa típek, čo vypichol pneumatiky niekomu, stojacemu v zákaze, hájil tým, že čo ak dotyčný išiel vylúpiť banku.
  3.- postavenie prakticky nesplniteľnej podmienky - to by čakal roky

  Terorista IS môžeš byť pri tejto logike kľudne aj ty - skús mi to vyvrátiť. ;) :p

 • Jirosi
  14:29 14.01.2017

  To že máme dnes opět možnost volby není zásluhou jedné strany. Ale někomu ta nemožnost zvolit jsi opět chybí.

 • Jirosi
  14:09 14.01.2017

  Jobr23: Takže napřed napíšeš že jsi šeš vědom že šíříš propagandu ale že ti to nemám připomínat.

  Možná by jsis měl sundat klapky z oči. Protože přesně takové myšlení usnaďnuje naši kolonizaci opět spřátelenou armádou. Protože to vidíme na Ukrajině, jasně Ukrajinci byli neutrální... Akorát jednou jsi dovolili neuposlechnout a ihned tam vtrhla ta něčí armáda.

 • jobr23
  13:03 14.01.2017

  Jirosi, nech toho. Já moc dobře vím, že to je srovnávání nesrovnatelného. A určitě té věci rozumím jinak, protože jsem to přímo prožil. Jinak jsem sledoval odpolední zprávy a celá ta věc se mi zdá s odstupem času komická. Sám dobře víš, že v řadě států US pomoc vítána nebyla, že to tam zanechalo těch mrtvol násobně velká množství. Že v řadě států dodnes chodí demonstranti s transparenty Ami Go Home. Ale to ty vyspělé TV neuvádí. A věř tomu, že se té US základny dožiješ i u nás. A nebude to dlouho trvat. Potom si uvědomíš, že to na přelomu revolučních roků 89/90 byly opravdu hloupé kecy. Cizí vojska na našem území nikdy více. Cha cha cha.

 • Jirosi
  11:42 14.01.2017

  Citatel666: O Krym přisly v 90. letech od té doby jsi na něm Ukrajina muže dělat co chce, stejně jak jsi to můžou dělat oni o 100km dále.

  jobr23: Koukám že tady zase někdo zpracovaný propagandou prohlasuje něco o invazi. Možná by to chtělo vypsat porovnaní z obsazením ČSR v počtech abychom viděly jak se to děla. Třeba počty mrtvých občanů, počty zapálených tanku ... A nebo to zase jen byl pěkný blábol.

 • jobr23
  11:21 14.01.2017

  Zatím není jasné, jak dlouho tam budou rotovat. Dobrý výraz. U nás hlavní síla, která nám přišla v r. 1968 pomoci proti vnitřnímu a vnějšímu nepříteli rotovala přes 20 let. A nebýt Gorbačova ústupku na nátlak Reaganovi administrativy, tak tu rotovala dodnes. A ještě lepší jsou ty hlášky o tom, že si to vyžádaly vlády Polska a Pobaltských států na ochranu proti možné Ruské agresi. Teda ten amík je na roztrhání To už bude snad 625 základna, kde musí pomáhat čelit rozvoji toho svobodného a demokratického světa. Nějak se mu toho po těch válkách zalíbilo.

 • Petr M
  10:48 14.01.2017

  PavorR. ty tu snad obhajuješ neprověřené imigranty, kteří místo toho aby požádali o azyl legální cestou na ambasádě, tak překračují ilegálně hranice států EU?

  Krom toho ten siřan s děckem, mohl být klide terorista IS, který to dítě měl jako "živý štít" a aby vzbudil soucit bezpečnostních složek a měl věští šanci protít.

  když měl opravdu nastoupit jako trenér ve Španělsku, proč si to nevyřídil na ambasádě papíry a jeho budoucí klub mu nezaplatil letenku?

  pěkný den

 • Citatel666
  06:52 14.01.2017

  Co tu stale niekto vypisuje kydy o Krimu. Vsetkym je jasne, ze Sevastopol si ako americku zakladnu nikdy rusi nedovolia nechat, to radsej vojnu a totalnu. Tak preco stale dookola keci o nejakom plebiscite...alebo mi tu bude niekto hovorit,ze ukrajina by to nedovolila? A natruc ano...boze moj, toto tu ma volebne pravo..a prosim, netlacit na mna, na rozdiel od vacsiny z vas som zazil, ako po 33 tankovom pluku pobehovali rusaci s kalasnikovmi a hladali "pepika", co sedet v tanku, ktory presiel " volodu"...on chudak spinkal pod stoziarom napetia na tankodrome...

 • PavolR
  19:53 13.01.2017

  Petr M:
  Nevymýšľajte, sama sa hájila tým, že išlo o sebaobrannú reakciu, ergo ju ani nenapadlo pomáhať poriadkovým zložkám. Pozoruhodné, že sa zo všetkých, čo tam bežali, najviac zľakla malého dievčatka a muža s deckom v náručí a nie niekoho, kto by jej fakt mohol dať po hube, keby doň kopla. Lebo kopla.

  stronger.p:
  Média sa vždy snažia dávať čo najzaujímavejšie názvy správ a kopanie je iba širší pojem to, čo sa stalo, teda podkopávania - slovíčkárenie.
  Mne prišlo omnoho zaujímavejšie, ako sa na webe okamžite objavili záplavy upravovaných videí, ktoré mali dokazovať, že sa vlastne nikoho ani nedotkla - to už je výslovne podvod. Informačná vojna.

 • Petr M
  19:09 13.01.2017

  stronger.p. mne to na tech videích přišlo spíš jako že se jim snažila podbrknout nohy a pomoci bezpečnostním složkám, je zadržet.
  Je fakt, že jsou naše média plná prouprchlicko-islámské propagandy. a každý, kdo veřejně vystoupí proti tomu je označen jako rasista, xenofob apod,

 • stronger.p
  18:49 13.01.2017

  Na obou stranách platí, 100x opakovaná lež ve veřejném mediálním prostoru se stává pravdou.

  Já třeba neumím pochopit tohle, maďarská kameramanka Petra Lázslo "KOPALA DO UPRCHLÍKŮ". Těmito titulky jsme v našich hlavních informačních médiích masírováni neustále. Neumím si pomoct, ale já na videu, které k tomu média postují vidím, že uprchlíka maximálně podrazila. Nehodlám soudit proč, jak, nač, kvůli..., jen řeším, co vidím a je zjevné a co je veřejně sdělováno. Mohu potom věřit našim hlavním sdělovacím prostředkům??

 • APACHE / HAVOK
  17:55 13.01.2017

  treba odriznout Kaliningradskou oblast, ponorky USA a NATO jsou nasazeny v Baltskem mori kdyby konflikt eskaloval.
  Mezitim se vytvrdi hradba v Polsku a pobaltskych statech i v dalsich zemich kolem Cerneho More.
  Zapadni Evropa a uzemi Nato- Bude Demokraticke NE ex Komunisticke.

  STUDENA VALKA POKRACUJE

 • logik
  17:54 13.01.2017

  semtam: bod Budapeštského memoranda ohledně ekonomiky zní:
  - "Refrain from using economic pressure on Belarus, Kazakhstan and Ukraine in order to influence its politics."

  Tedy nezakazuje financování "spřátelených názorových proudů" - konceckonců, to dělalo i Rusko a daleko nepokrytěji. Co už ovšem zakazovalo, byl ekonomický tlak. Šoupaní s cenou plynu jak to celou dobu dělalo Rusko je naprosto exemplárním porušením tohoto bodu.
  Takže bejt Tebou semtame bych se BM moc netahal, to jsou jen další body mínus pro Rusko....

 • logik
  17:46 13.01.2017

  semtam:
  "Co se týče Krymu, tak můžeme mít na to názory jakékoliv. Jediným faktem je s odstupem času to, že se zabránilo krveprolití. "
  Jednak je to nepravda, protože lidé umírali i na Krymu, jednak je to s prominutím totální blblost, protože nebýt ruské invaze na Krym, tak není ani válka v Donbasu.

 • PavolR
  17:36 13.01.2017

  semtam:

  Tak Rusínom budeme mať dobrú príležitosť pomôcť, keď sa bude Ukrajina snažiť splniť podmienky pre európsku integráciu. Poviem len jeden príklad: na Slovensku máme Rusínov uznaných ako samostatnú národnostnú menšinu a dokonca bol kodifikovaný rusínsky jazyk. Môžeme úplne legitímne žiadať kompatibilizáciu legislatívy a uznanie Rusínov ako menšiny aj na Ukrajine vrátane zavedenia rusínskeho menšinového školstva.

  V oblasti menšinovej politiky Ukrajiny by sme otvorením podobných otázok vedeli rovnako účinne pomôcť zároveň aj etnickým Rusom. Iste viac, ako ktorýkoľvek ruský "dovolenkár", Kremlu záleží na právach Rusov výlučne vtedy, ak im daná vláda nezobe z ruky - predmajdanovskej Ukrajine sa pár vecí prepieklo.

  K otázke, či prirovnávať, alebo neprirovnávať k dedine v pohraničí: Mohli by ste mať pravdu v prípade, keby išlo iba o otázku osamostatnenia sa (ako povedzme aj Katalánsko, Severné Taliansko, či Korzika ... ani nehovoriac o Kosove). Lenže tu bola od začiatku konečným cieľom anexia iným štátom a to už je iný právny stav.

 • Luky
  16:33 13.01.2017

  Kruan
  Tím jsem myslel, že nechápu, jaký smysl má takový průzkum. Jsou tam zmínky o dekretech, ta věc je ale zkonzumovaná. Není co řešit. Podobné cyklické průzkumy jsou většinou součástí nějakého "spinu"....o co komu jde? Nevíme, jak položili otázky a jak to vůbec bylo. Proč to vypouští? To by si v Polsku nedovolili.

 • Jirosi
  16:30 13.01.2017

  "Co se týče Krymu, tak můžeme mít na to názory jakékoliv. Jediným faktem je s odstupem času to, že se zabránilo krveprolití. "

  To jako vážně tohle může někdo napsat ? V tomto konfliktu je útočníkem Ruska federace. To je ten stát který bez vyprovokovaní posílá na území svého souseda svoje jednotky z cílem jej získat silou. TEN kdo se brání je Ukrajina, tedy vojáci Ukrajiny zabránily krveprolití. Ti ruští tam to krveprolití šly dělat.

 • Koukám se na Vás
  15:51 13.01.2017

  Pod jedním tytrubka videem, tuším o ruské nukleární ponorce, byl umístěn, pro mě zajímavý příspěvek, napsán azbukou i s překladem do angličtiny.

  Bylo to ve smyslu, že je opravdu hrozné pro lidi žít ve světě, kde je potřeba vynakládat tvůřčí činnost a zdroje k tvorbě takových strojů. Ale že je to v dnešní době nutné a že jednou tyto stroje budou použity a budou použity důkladně tak, aby už nemusely být znovy vynalézány.

  Tady se jaksi zapomíná že si rus už nestrká do kalhot slámu, aby přežil na hlídce ve čtyřicetistupnových mrazech návštěvu morálních demokratů https://www.youtube.com/watch?...

  Rus je šváb, v dobrém slova smyslu, zocelen přírodou a morálními demokraty, které už stovky let léči priznicovými (sybiřskými) obklady a zchlazuje ty horké schizofréní hlavy, ve kterých se tvoří téze, že je možné si vytisknout 20 trilionu ze vzduchu a brát to jako normální součást dne.

  Přeju hodně štěstí všem morálním demokratům. Když budete frajeři (a rus vám dá šanci a nespustí plný léčebný proces parazitické rakoviny formou ozařování) tak vás v české čechia USA protektorátní nemocnici navštíví mekkain a dostanete čokoládový odznáček za chrabrost. SIce bez nohy s ustřelenou koulí a páskovou přes oko, ale potřesete si rukou spojeneckou za záchranu morálního kodexu a svobody.

 • semtam
  15:48 13.01.2017

  Rošťák

  A docela dobře si zmínil Podkarpatskou Rus. Asi víš, že obyvatelé Podkarpatské Rusi bojovali za Československo ve WW2. Poté naším spojencem v podobě SSSR nám byli odejmuti.

  Nyní když se nacházejí pod Ukrajinou a občas je z Rusi slyšet zájem o větší samostatnost. Tak nedlužíme Rusi náhodou něco, když jsme se ji zřekli ve prospěch druhého? To, že hlasy z Rusi i nyní ignorujeme protože opět by to nevyhovovalo zájmům našich spojenců tak nám vůči ní vzniká morální dluh.

  Samozřejmě tímto nevybízím k ozbrojenému konfliktu či něčemu co by Rus mělo tendenci poškodit, ale jakési vyrovnání alespoň diplomatickou cestou by bylo od nás a potažmo i od Slovenska férové.

 • semtam
  13:36 13.01.2017

  Jan Grohmann

  Odpusťte, ale jako účelové se mi jeví srovnávání s českou vesničkou v pohraničí a že jen tak bude chtít k Polsku.

  Nejen že to vytrhává dění na Ukrajině z kontextu, ale navíc to ani administrativně nepasuje. Daleko bližší srovnání můžeme najít u Velké Británie a referendu o EU či Skotsku. Rozdíl je samozřejmě v tom, že Británie dovolí obyvatelům s rozhodnout, což Ukrajina jako taková nikdy v otázce Krymu nedovolila a že v Británii nikdo se nesvrhla vláda násilnou cestou.

  Nemá cenu si nic nalhávat. Krize na Ukrajině vznikla hlavně díky vnějším vlivům. Rusko chtělo mít Ukrajinu neutrální a USA jí chtělo mít zase "prozápadní". Majdan nebyl revolucí za svobodu, ale jako důsledek vybičování sociálních a nacionálních problémů Ukrajiny.

  Majdanem samozřejmě sociální a nacionální problémy nezmizí.

  Ukrajina má velký problém. Místní politici ať prozápadní či provýchodní jsou vesměs oligarchové a cizí státy vidí na Ukrajině jen svoje zájmy. Když se vždy mluví v souvislostech s Ukrajinou, tak téměř nikdo si neklade otázku co je pro Ukrajinu to nejlepší. Tato otázka je v našich končinách pomalu spíše akademická, protože víme, že Ukrajina je jen bitevní pole jiných států.

  Co se týče Krymu, tak můžeme mít na to názory jakékoliv. Jediným faktem je s odstupem času to, že se zabránilo krveprolití.

  Z českého pohledu proto nevidím důvod na Ukrajině fandit někomu, když je jasné že Ukrajina je jen nástroj pro jiné cíle.

 • stronger.p
  11:17 13.01.2017

  p.Grohmann
  souhlasím, ale také byly vytvořeny nastupující vládou podmínky, aby to měl Putin snadné.

 • Jan Grohmann
  10:43 13.01.2017

  Obyvatelé Krymu byli známí, že chtějí od Ukrajiny a volby dlouhodobě ukazovali tento trend... a?

  Když bude chtít jedna vesnička na Těšínsku k Polsku, tak ji taky obsadí polská armáda a anektuje? Vždyť tam žije většina Poláků, tak co?

  Klasické používání účelových argumentů, jen tehdy, když se to hodí. To, že lidí se na Krymu více cítilo být Rusy pouze ulehčilo ruskou anexi Krymu, ale nebylo důvodem pro vojenské obsazení Krymu.

  Realita je přitom tak prostá - Rusko je politicky a vojensky silnější než Ukrajina, a má větší vůli použít násilí k dosažení svých politických a územních cílů. To není kritika Ruska - tak to prostě je a já to respektuji.

  Jen prosím za to nehledejte nějaké směšné zdůvodňování o lidských právech nebo o tom, že někdy záleželo, záleží a bude záležet na tom, co lide chtějí nebo si přejí. Fakt nevěřím tomu, že Putinovi se hnulo srdíčko, když viděl obyvatele Krymu mávat ruskou vlajkou.

  Vždy jde o moc, peníze, zdroje a území, případně o těžký narcismus, tak prosím nežijme v pohádce.

 • PavolR
  08:45 13.01.2017

  semtam:

  Obyvatelia Krymu Krym obývajú, ale nevlastnia. Územia vlastnia iba suverénne štáty a tým je v tomto prípade Ukrajina. Suverénne štáty môžu delegovať svojim obyvateľom, ale ich časti určité právomoci dobrovoľne, alebo pod medzinárodným tlakom - ale to sa v prípade Krymu nestalo. Podľa medzinárodného spoločenstva je Krym stále ukrajinský, ale jasné ... každý je blázon, len Rusi sú lietadlo ...

  Nátlak, o ktorom hovoríte, ako prví použili Rusi, keď donútili Ukrajinu tesne pred podpisom odmietnuť dohodu s EU (podobné tlaky vyvíjali v tom istom čase aj na Moldavsko) - smerovanie Janukoviča a jeho vlády bolo do značnej miery totožné so smerovaním pomajdanskej garnitúry, len s tým rozdielom, že ruská agresia ukázala v plnej nahote, že záruky zachovania neutrality a územnej integrity môže poskytnúť iba členstvo v NATO. Ale čo je najdôležitejšie, Majdan nebol útokom proti ukrajinskej suverenite a územnej celistvosti.

 • stronger.p
  08:39 13.01.2017

  Jirosi
  To by pak druhá strana zas argumentoval CNN a podobnými...

  Pokud se při převratu chopím moci a chci si ji upevnit a mám v zemi min. 50% rusky mluvícího a smýšlejícího obyvatelstva, tak můj první krok rozhodně nebude, že jim zakážu ruštinu jako úřední jazyk a nabídnu jim jako hrdinu Banderu, zjednodušeně napsáno.
  Musím ty lidi pro svou věc získat a ukázat jim, že z RF dostanou kulový, ale já jim můžu dát a zajistit život, jaký dosud neměli a věci o kterých snili. Prostě i kdybych si ty lidi měl "koupit" a slibem nezarmoutíš,.Ale pokud na ně poštu "trestnou výpravu", protože jsou vyděšení a zmanipulovaní a pár "teroristů" se toho snaží využít, tak si na generace dopředu všechno poseru a nikdy křivdy nebudou odpuštěny (viz. odun sudetských Němců).
  Správně se tomu říká umění vládnout, ale přijde mi, že současní politici to prostě neumí...

 • Jirosi
  05:36 13.01.2017

  "Tudíž Majdan, jaký byl minimálně z části organizován z venku a prosáklé důkazy to jen potvrzují, tak Budapešťské memorandum bylo porušeno. A jako první USA. Tudíž když se řekne B musí se říci i A. "

  Tak pak i vysílaní ruských státních televizi na východě ovlivňujících smýšlení místních je porušení tohoto memoranda. A probíhá od začátku, vzhledem k podpoře proruských kandidátu v těchto oblastech se jeho efektivnost moc spochybňovat nedá.

 • semtam
  02:31 13.01.2017

  Rošťák

  Napsal jsi: "Jediný stát který něco od 90 let anektoval je Rusko a tomu že to bylo na základě demokratického referenda nevěřím, stejně jako referendum na zakarpadské ukrajině v roce 1945"

  Pár jednoduchých otázek.
  Z čeho usuzuješ, že se obyvatelé Krymu chtěli vyjádřit tak aby zůstali pod Ukrajinou.
  Myslím, že nemáš pro své tvrzení jediný relevantní důkaz a jsi jenom otcem této myšlenky snažící se jí "ospravedlnit" nějakou historickou událostí.

  Asi ti uniklo, že krymský parlament sám žádal Rusko o ochranu a jeho obsazení (parlamentu) bylo stále stejné jako před Majdanem. Obyvatelé Krymu byli známí, že chtějí od Ukrajiny a volby dlouhodobě ukazovali tento trend (volili se když napíšu polopaticky proruské strany či politici.)

  Tak příště je lepší si něco zjistit. Věřit klidně můžeš tomu, že země je placatá. Dokonce stoupenci této myšlenky tě pochválí. Ale kdo aspoň zná minimum, tak ví, že je to blbost.
  -------------------------------------

  A za další, Budapešťské memorandum se nevztahuje jen na hranici, ale jakéhokoli nátlaku ekonomického, vojenského či ovlivňování jejího politického směřování.

  Tudíž Majdan, jaký byl minimálně z části organizován z venku a prosáklé důkazy to jen potvrzují, tak Budapešťské memorandum bylo porušeno. A jako první USA. Tudíž když se řekne B musí se říci i A.

  Opět zde vidíme, že smlouvy jsou jen kusem papíru, který se používá tak jak se zlíbí. V tomto případě dokonce první zločinec ho používá proti druhému zločinci, aby jeho zločin nebyl viděn a co nejvíc poškodil druhou stranu.

  Pánové velké státy mají podobu šelem.

  Proto vidím jako nadmíru naivní tleskat jakékoliv z nich. My jsme pro ně jenom praporek na mapě.

  Říci, že je lepší být pod USA než pod Ruskem dokáže jen slaboch a člověk věci neznalý. Státy co mají víc zkušeností s USA a myslím globálně moc USA nemají v lásce.

  Pokud máme my z něčeho vycházet, tak se zkuste zamyslet na osobností Karla IV. Ten dokázal zemi pozvednout v daleko těžší době a nemusel dělat z Čech lacinou kurvu.

 • Tesil
  21:27 12.01.2017

  JIROSI Vyhlazení Lidic bylo odplatou za atentát.Ten opravdu provedli vojáci, ale samotné oduznáná MD bylo založeno na civilních obětech.

 • Kruan
  21:08 12.01.2017

  Luky: a co z toho článku vyvozuješ, resp. co chceš tím linkem říct? Jak si to máme vyložit dnes po deselitích od WWII?

  Máme dnes opět vyhnat němce, slováky, madary a poláky z ČR, protože...WWII


  Trochu utopie ne?

 • Jirosi
  21:02 12.01.2017

  Tesil: Myslím že nemáš úplně dobré informace. Protože od uznaní mnichova bylo na základě atentátu na Říšského protektora, ale ten provedla Vláda z Londýna. Domácí odboj byl proti provedení této akce protože věděl co bude následovat. Takže nikoliv tady ale v zahraničí.

 • Tesil
  20:40 12.01.2017

  JIROSI Suverenitu naší země zajistilo oduznání Mnichovské dohody.K tomuto došlo na základě takových aktů jako bylo vyhlazení Lidic.Ne na základě bojového nasazení našich vojáků na západě či východě.

 • PavolR
  20:36 12.01.2017

  Tesil - k tej dávnej teórii:
  Vznik EU zmenil politickú geografiu Európy tak, ako svojho času vznik Nemecka - to čím sme boli toho času my, je teraz postsovietsky priestor (vrátane RF). Ten je teraz v geopolitickej "drvičke".

 • Jirosi
  20:00 12.01.2017

  Tesil je zvláštní že západu vyčítáte to že udělal jen to co chcete aby jsme dělali sami. "Zajistit suverenitu státu".
  O suverenitu se totiž často nebojuje na hranicích státu ale vně. Československou suverenitu po 1. i 2. světové válce vybojovali vojáci vně našich hranic. To co jsme sní udělali nebyla chyba ostatních ale nás samotných.

 • Tesil
  19:36 12.01.2017

  JIROSI existovala teorie,která tvrdila,že to co se děje na východ od Německa západ nezajímá.Celkem se to potvrdilo v letech 1938,48 a 68.A kdyby ČR založila.....tam jde právě o to kdyby.AČR by měla především plnit svoji primární úlohu.Zajistit suverenitu státu.

 • Jirosi
  18:25 12.01.2017

  Tesil: Celkem by mně zajímalo jaky by byl váš názor na to kdyby ČR založila novou bojovou brigádu v rámci větší podpory spojenců a trvale ji umístila do pobaltí.

  Dvakrát nás Američani nechali jsi to tady vést po svém. 2x jsme to dotáhly ke světové válce. Opravu má někdo potřebu to zkoušet po 3. ?

 • Tesil
  18:13 12.01.2017

  Pokud se uvádí že NATO vysílá vojsko tam či onam,jedná se většinou o americké vojáky Tím je splněn jeden bod nadvlády USA nad partnery,udržovat je v bezpečnostní závislosti.Další bod je možnost zabránit tajným dohodám.Proto monitorování spojenců.USA mají obavy z případného paktu Německo-Rusko,toto již v historii proběhlo.Takže Merkelová si rozumí s Putinem a hned dostane přes prsty.A nastává snaha zdiskreditovat RF.Německu bylo dovoleno sjednotit se,tím se vytvořila protiváha nemastné, neslané, ale přece jen jaderné mocnosti Francii.Ta vždy měla k NATO vlažný vztah stejně tak k jeho rozšiřování.Navíc měla k Rusku kladný přístup.Tímto způsobem se řídí vztahy mezi spojenci.

 • Jirosi
  17:30 12.01.2017

  Stronger.p Až na pár psychopatů jsi nikdo nepřeje ani válku, bombardovaní, atd. Ale když jsi útočník vybere že na vás pojede v tanku, tak vám nezbývá než nasadit odpovídající obranu nebo se vzdát.

 • stronger.p
  16:42 12.01.2017

  Proč neustále je potřeba někoho vybombit? Nejsou tam jen povstalci, ale i obyčejní lidé a určitě by se i těm nejlepším USA zbraňovým systémům povedlo nějakého civilistu trefit. Následky by mohli jiné, než očekáváš a proto asi oficiální pozvání nedostali.

 • PavolR
  16:41 12.01.2017

  Todomatch: Že by v protivzdušnej obrane? Ten škvarok zeme je príliš bezcenný, aby preň nieto išiel proti PVO, ktoré môže pokryť oblasť i z územia Ruska ... ;)

Stránka 1 z 4