Americká armáda posílá tanky do Polska

Nakládka tanků Abrams na železniční vagóny v Německu. / US Army

V těchto dnech do Polska přijíždí první američtí vojáci s těžkou obrněnou technikou. Američtí vojáci v rámci posilování americké přítomnosti v Evropě budou rozmístění na dvou základnách v západním Polsku, ale i v Pobaltí, Rumunsku a Bulharsku. Američané tak reagují na bezpečnostní obavy východních zemí NATO po ruské anexi Krymu v roce 2014.

Americká armáda v Polsku rozmístí jednotky 3. bojové obrněné brigády ze 4. pěší divize a 10. bojové letecké brigády z 10. horské divize.

Nejedná se však o vytvoření stálých amerických základen v Polsku, ale o devítiměsíční rotační rozmístění vojáků a techniky na polských vojenských základnách v regionu Drawsko Pomorskie a Zagani. Zatím není jasné, jak dlouho budou americké jednotky v Polsku a dalších zemích východní Evropy rotovat.

Do Polska a dalších východních zemí Aliance se přesune 3500 amerických vojáků a 1300 kusů vojenské techniky, včetně 250 těžkých obrněných vozidel - jde mimo jiné o 87 tanků M1A2 Abrams, 18 samohybných houfnic M109A6 Paladin a 144 bojových vozidel pěchoty M2/M3 Bradley. Mimo to dorazí do Polska 907 kolových vozidel, včetně 419 vozidel Humvee. Vybavení nutné pro provoz brigády bude do Polska převezeno v 650 lodních kontejnerech.

Veškeré vybavení je transportováno ze Spojených států do německého přístavu Bremerhaven, odtud pak po železnici a silnici putuje do Polska a dále. První technika dorazila do Německa 6. ledna a první kusy techniky do Polska 9. ledna.

V samotném Polsku na základnách Zagan, Svietoszovie, Skvierzynie a Boleslavcu najdeme velení americké 3. obrněné brigády, dělostřelecký prapor, průzkumný prapor a skupiny inženýrské a logistické podpory.

Přesun vojáků je skvělým způsobem, jak procvičit schopnost přesouvat velké množství vojenské techniky skrz Evropu.

 V Polsku se tak usadí samohybné houfnice Paladin a průzkumná bojová vozidla M3 Bradley.

Ostatní tři bojové prapory brigády se přesunou v rámci alianční operace Atlantic Resolve do Pobaltí, Rumunska, Bulharska a Německa. 1. prapor 68. obrněného pluku se přesune do Pobaltí a zůstane tam až do rozmístění bojových praporů NATO. Později se 1. prapor bude zúčastňovat cvičení po celé Evropě.

Další 1. prapor 8. pěšího pluku se přesune do Bulharska a Rumunska a poslední americký 1. prapor 66. obrněného pluku zůstane v německém Grafenwöhru, kde se bude účastnit cvičení a dalších aktivit za účelem “udržení a budováni bojeschopnosti.”

V únoru 2017 se do Evropy přesune dalších 1800 vojáku 10. bojové letecké brigády. V současné době 10. brigáda sídlí na základně Fort Drum v státě New York. Hlavní bojovou sílu brigády bude tvořit 24 bitevních vrtulníků Apache.

Pro Polsko i země Pobaltí je klíčové, jakým způsobem dokáží logisticky zvládnout přijetí a podporu velkého množství vojáků Aliance.

Pro aeromobilní operace 10. brigáda má vyčleněno 10 těžkých dopravních vrtulníků Chinook a 50 středních dopravních vrtulníků Black Hawk. Brigáda bude podpořena také bojovým praporem se 400 vojáky - ti mohou tvořit také bojové jednotky pro rychlé aeromobilní operace. V současné době je bojový prapor umístěn na základně Fort Bliss v Texasu.

Velení 10. brigády zůstane v německém městě Illesheim v Bavorsku. Bojové části brigády s vrtulníky se přesunou na základny v Rumunsku, Polsku a Lotyšsku.

Posilování přítomnosti americké armády ve východní části NATO ale nekončí. V dubnu dorazí do Polska 800 amerických vojáků z 2. jízdního pluku s 67 bojovými vozidly Stryker. V současné době 2. jízdní pluk sídlí v německém Vilsecku.

Přítomnost amerických vojáků ve východní části Aliance je součástí širšího posilování východního křídla. Od příštího roku mají v Estonsku, Lotyšsku a Litvě rotačně operovat zmíněné tři bojové prapory NATO.

Své vojáky přislíbilo vyslat řada zemí - Německo počítá s vysláním 650 vojáků i tanků Leopard 2, Velká Británie s vysláním 800 vojáků, tanků Challenger 2 a BVP Warrior. Celkově východní křídlo Aliance posílí 4000 až 5000 vojáků, především v Pobaltí.

Mimo to Spojené státy v Belgii, Nizozemsku a Německu začnou budovat (resp. obnovovat) předsunuté sklady APS (Army Prepositioned Stock). V těch bude pro případ zhoršení bezpečnostní situace v Evropě připravena technika (bojová i podpůrná), pohonné hmoty, střelivo, vybavení a zbraně. Jeden sklad by měl poskytnout základní vybavení pro prapor nebo brigádu.

V případě zhoršení situace Spojené státy do Evropy vyšlou pouze vojáky - potřebné vybavení již bude v APS skladech.

Zdroj: Defence24

Nahlásit chybu v článku


Související články

Tanky jsou na bojišti 21. století zbytečné

Poctivá polemika může být velice přínosným mentálním cvičením. Vybíráme pro čtenáře z 51 tezí ...

Systém řízení palby T-14 Armata pro tanky T-72 a T-90

Ruské ministerstvo obrany plánuje část svých tanků T-72 a T-90 vybavit pokročilými prostředky řízení ...

Role taktických jaderných zbraní v rámci NATO

Taktické jaderné zbraně existují především pro použití bitevního rázu, tedy pouze jako další zbrojní ...

Německé tanky Leopard 2A4 v Sýrii

Turecká armáda v prosinci poprvé nasadila do bojů v Sýrii tanky německé výroby Leopard 2A4. Za ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • logik
  01:25 11.01.2017

  semtam: Argresorem bylo rusko. To totiž ve skutečnosti nemá co dělat na území cizího státu. (To, že se mu v tom ustoupilo i v OSN na tom nic nemění). Navíc ani samotná válka v ...Zobrazit celý příspěvek

  semtam: Argresorem bylo rusko. To totiž ve skutečnosti nemá co dělat na území cizího státu. (To, že se mu v tom ustoupilo i v OSN na tom nic nemění).

  Navíc ani samotná válka v 2008 nebyla až tak akce Gruzie, viz např.
  http://www.valka.cz/13665-Rusk...
  tam to přinejmenším z velké části vyprovokovalo Rusko.

  A omlouvat krádež Krymu majdanem - to je hodně hloupé. Protože jakákoli změna režimu prostě neopravňuje nikoho, aby z Ukrajiny ukradl kus území. I kdyby ta změna režimu byla třeba nelegální.Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  00:57 11.01.2017

  oprava- nezachovají Je až komický ukazovat ruskou "agresi" v Osetii, když agresorem byla jasně Gruzie. Na Krymu po Majdanu je vítali a Donbas povstal sám a až poté jim ...Zobrazit celý příspěvek

  oprava- nezachovají

  Je až komický ukazovat ruskou "agresi" v Osetii, když agresorem byla jasně Gruzie.

  Na Krymu po Majdanu je vítali a Donbas povstal sám a až poté jim pomohli. Kdo jako první začal střílet je až divné, že to nebylo Rusko. Stříleli na Majdanu ostřelovači viz. uniklé telefonáty. Na Osetii lítali Grady z Gruzie v době olympiády.

  Ale jo Rusko je agresor, protože se brání a nečinně nepřihlíží.

  Podněstří je rusko-ukrajinské. Tam si vy špatně vyberete.Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  00:50 11.01.2017

  logik

  Vidíte a možná si řekli to samé, že nebudou ustupovat agresivním choutkám v Osetii, Srbsku,Sýrii, krvavému puči na Majdanu, atd. a zachovají se jako Chamberlain

  logik

  Vidíte a možná si řekli to samé, že nebudou ustupovat agresivním choutkám v Osetii, Srbsku,Sýrii, krvavému puči na Majdanu, atd. a zachovají se jako Chamberlain

 • semtam
  00:47 11.01.2017

  A s Černou Horou, i v článku jaký jsem četl několikrát nikdo neobviňuje Rusko jako takové. Tím pádem trochu divný argument. A dva občané Ruska z šedesáti..... Ale nijak po ...Zobrazit celý příspěvek

  A s Černou Horou, i v článku jaký jsem četl několikrát nikdo neobviňuje Rusko jako takové.

  Tím pádem trochu divný argument. A dva občané Ruska z šedesáti.....

  Ale nijak po tom se slehla zem co. Trochu divný neSkrýt celý příspěvek

 • logik
  00:42 11.01.2017

  semtam: A ty jsi věděl, že vlítnou na Krym? A zelení mužíčkové na Krymu, v Osetii nebo v Podněstří je pohádka? Btw. rusové pořádají kousek od svých hranic mnohatisícová cvičení ...Zobrazit celý příspěvek

  semtam: A ty jsi věděl, že vlítnou na Krym? A zelení mužíčkové na Krymu, v Osetii nebo v Podněstří je pohádka?

  Btw. rusové pořádají kousek od svých hranic mnohatisícová cvičení každou chvíli, takže všimli bychom si až pozdě.

  Bezpečnost v Evropě nezvýšíme tím, že budeme ustupovat agresivním "choutkám" ruska (jako Chamberlain), ale že mu dáme najevo, že bez boje to nebude. Protože stejně jako nechceme boj my, ho nechce ani Rusko.Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  00:36 11.01.2017

  Katz Nemám nic proti historické paměti, ale žijeme v 21. století. Pokud by chtěl někdo někam vlítnout a obsadit území, tak k tomu potřebuje docela velkou početní sílu a ta ...Zobrazit celý příspěvek

  Katz

  Nemám nic proti historické paměti, ale žijeme v 21. století.

  Pokud by chtěl někdo někam vlítnout a obsadit území, tak k tomu potřebuje docela velkou početní sílu a ta nyní se zjistí docela snadno.Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  00:31 11.01.2017

  A pro zamyšlení, proč málo početná země dlouhodobě suverénní, která vedla za 2.WW i před ní válku s SSSR není stále v NATO? Vrátím se zpět k začátku diskuze. Obavy Ruska z NATO ...Zobrazit celý příspěvek

  A pro zamyšlení, proč málo početná země dlouhodobě suverénní, která vedla za 2.WW i před ní válku s SSSR není stále v NATO?

  Vrátím se zpět k začátku diskuze. Obavy Ruska z NATO nejsou způsobený NATO jako takovým, ale tou politikou, která je v NATO.

  NATO jako takové může být i represivní. Jako obranný prvek nikdy naštěstí nepůsobila.

  O co mi jde, jde mi o bezpečnost v Evropě. Ale tím, že se budou zbraně v rámci NATO přesouvat k Rusku, tak i když vše bude posvěceno suverénní zemí, která bude hostit armády dalších suverénních zemí, tak se potom nemůžeme divit, že to zase ohrožuje suverenitu Ruska. Poté si můžeme dát suverénně přes držku.

  Zas je tady otázka, proč bychom to dělali???

  Tak si přiznejme, že my jakožto Evropané z toho nic nemáme. A zase proč by to mělo dělat Rusko, když by z toho také nic nemělo.

  A pokud máte rádi pohádky a věříte na zelené mužíčky pod vaší postelí, tak se nebojte, zelení mužíčkové se objeví jen tam, kde je budou vítat květinami milé děti :DSkrýt celý příspěvek

 • Katz
  00:23 11.01.2017

  semtam "Kdy a komu zabránilo Rusko v členství v NATO? Nikomu. Ba naopak úspěšnější jsou samotné státy NATO viz. Makedonie." Černá hora by vedela ...Zobrazit celý příspěvek

  semtam

  "Kdy a komu zabránilo Rusko v členství v NATO? Nikomu. Ba naopak úspěšnější jsou samotné státy NATO viz. Makedonie."

  Černá hora by vedela rozprávať...
  https://zpravy.aktualne.cz/zah...


  "Pobaltské státy pokud nebudou dělat pogromy na ruské obyvatelstvo, tak není jediný důvod proč by měla RF tam zasáhnout."

  Tak to áno - táto zámienka sa už par krát osvedčila, dokonca aj my ČSR v 1938 máme s ňou skúsenosti však.Skrýt celý příspěvek

 • Katz
  00:23 11.01.2017

  semtam "Kdy a komu zabránilo Rusko v členství v NATO? Nikomu. Ba naopak úspěšnější jsou samotné státy NATO viz. Makedonie." Černá hora by vedela ...Zobrazit celý příspěvek

  semtam

  "Kdy a komu zabránilo Rusko v členství v NATO? Nikomu. Ba naopak úspěšnější jsou samotné státy NATO viz. Makedonie."

  Černá hora by vedela rozprávať...
  https://zpravy.aktualne.cz/zah...


  "Pobaltské státy pokud nebudou dělat pogromy na ruské obyvatelstvo, tak není jediný důvod proč by měla RF tam zasáhnout."

  Tak to áno - táto zámienka sa už par krát osvedčila, dokonca aj my ČSR v 1938 máme s ňou skúsenosti však.Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  00:14 11.01.2017

  Takže znovu, asi je to složitý. Kdy a komu zabránilo Rusko v členství v NATO? Nikomu. Ba naopak úspěšnější jsou samotné státy NATO viz. Makedonie. To, že Rusko vnímá hrozbu z ...Zobrazit celý příspěvek

  Takže znovu, asi je to složitý. Kdy a komu zabránilo Rusko v členství v NATO? Nikomu. Ba naopak úspěšnější jsou samotné státy NATO viz. Makedonie.

  To, že Rusko vnímá hrozbu z NATO tak to není z důvodů obav ministátečků, ale z toho, že k těm ministátečkům pošlou svá vojska velké státy.

  Katz

  Nejde ani tak o rozšiřování NATO, ale o aktivitu USA v NATO. Jaká je hmatatelně a dlouhodobě proti Rusku jako takovému. A tím myslím od 90. let po současnost.

  Pobaltské státy pokud nebudou dělat pogromy na ruské obyvatelstvo, tak není jediný důvod proč by měla RF tam zasáhnout. Teda ten druhý důvod je, že tam bude velká eskalace cizích vojsk a může dojít k preventivnímu úderu.

  Ta Ukrajina se také nestala jen tak a předcházelo tomu hodně věcí.

  Tímto prosím neargumentujte, protože to jsou fráze pro pitomé.

  myslí vám to politicky sice dobře, ale logiku to nemá žádnou.Skrýt celý příspěvek

 • J.Vraja
  23:45 10.01.2017

  Pánové,co je Rusku po tom, jak a s kým si nezávislé státy budují svou bezpečnost a obranu?Ruská zahraniční doktrína je plná řečí o suverenitě a o tom, jak je důležitá. Ale ve ...Zobrazit celý příspěvek

  Pánové,co je Rusku po tom, jak a s kým si nezávislé státy budují svou bezpečnost a obranu?Ruská zahraniční doktrína je plná řečí o suverenitě a o tom, jak je důležitá. Ale ve skutečnosti to znamená, že nikdo (USA, EU, NATO) nemůže bránit nějakému státu ve spojenectví s Ruskem, ale Rusko může komukoliv bránit ve spojenectví s USA a dalšími.
  Je opravdu k smíchu, jak si dokážou někteří vysvětlovat absolutní neschopnost Ruska a dalších podobných států. S takovým nerostným bohatstvím by Rusko mělo být v bohatství a fungování státu na špičce světa. Kde je dnes poražené Japonsko téměř bez jakýkoliv surovin a kde Rusko? V čem je chyba ? V USA??
  Hlavně je třeba to vždy na někoho svést a pobrečet si, že?Skrýt celý příspěvek

 • Katz
  23:44 10.01.2017

  to semtam: "Jakmile by se šlo na Rusko přes Baltské země, tak vzhledem k blízkosti Petrohradu by se použila dost drastická síla." KTO CHCE ÍSŤ NA RUSKO ??? „Opravdu, žádné ...Zobrazit celý příspěvek

  to semtam: "Jakmile by se šlo na Rusko přes Baltské země, tak vzhledem k blízkosti Petrohradu by se použila dost drastická síla."

  KTO CHCE ÍSŤ NA RUSKO ???

  „Opravdu, žádné hlasy z Ruska ohledně obsazení Pobaltí nejsou. Jak vám mám dokázat to co není.“

  Boli ohlasi pred vojenským obsadením Autonomnej republiky Krym a slobodného mesta Sevastopol so zvláštnym štatútom ako územných celkov v rámci Ukrajiny a následným obsadením Donbasu tj. Luhanskej a Doneckej oblasti ako územných celkov Ukrajiny?

  VNIMANIE Gasudarstvenaja granica Ukrainy, prochod i prejez zaprišen - UVAHA Deržavnij kordon Ukrainy Prochid projezd zaboroneno.

  Veď tí Estónci, Lotyši a Litovci sa môžu jedno pekné ráno zobudiť a budú mať dovolenkárov so samopalmi pod oknami v súčinnosti s piatou kolónou.

  to cejkis: Krym "Základna v Černém moři je pro Ruskou součástí zajištění jejich zájmů na Blízkém východě. Očekáváte, že nebudou své zájmy chránit a nechají si tuto základnu vzít v době pořádání olympiády, kde nemohli jako pořadatelé reagovat."

  Vždy platila alfa a omega, že mali zmluvu Čiernomorskej flotily do roku 2042 Autonomnej republike Krym resp. v rámci slobodného mesta Sevastopol so zvláštnym štatútom ako územného celku v rámci Ukrajiny teda v samostatnom zvrchovanom a unitárnom štáte Ukrajina. Namiesto toho ho anektovali časť územia..

  VNIMANIE Gasudarstvenaja granica Ukrainy, prochod i prejez zaprišen - UVAHA Deržavnij kordon Ukrainy Prochid projezd zaboroneno.Skrýt celý příspěvek

 • logik
  23:23 10.01.2017

  Cejkis: Gruzie a Ukrajina není suveréní stát, že nemůže uzavírat vojenské aliance s kým chce? Jirosi: Pokud se stát v blízkosti států NATO chová jako lupič, tak se státy NATO ...Zobrazit celý příspěvek

  Cejkis: Gruzie a Ukrajina není suveréní stát, že nemůže uzavírat vojenské aliance s kým chce?

  Jirosi: Pokud se stát v blízkosti států NATO chová jako lupič, tak se státy NATO cítí ohroženi naprosto oprávněně.Skrýt celý příspěvek

 • logik
  23:21 10.01.2017

  Co bylo dřív? Nejdřív bylo to, že na ukrajině vyhrávali asi deset let strany s programem co nejrychlejšího vstupu do NATO (ano, s tímto programem kandidovala i strana Janukoviče i ...Zobrazit celý příspěvek

  Co bylo dřív? Nejdřív bylo to, že na ukrajině vyhrávali asi deset let strany s programem co nejrychlejšího vstupu do NATO (ano, s tímto programem kandidovala i strana Janukoviče i Janukovič sám).

  Pak také bylo to, že Rusko lilo prostřednictvím ceny plynu i jinak na ukrajinu nikoli pár miliard, jak se to vyčítá západu, ale řádově desítky až stovky miliard.

  Když nic z toho se nepovedlo, tak Putin uplatil Janukoviče, aby to nepodespal. Když se lidem takové porušení volebního slibu přestalo líbit, poslal na ně Janukovič Berkut, aby je zmlátil.

  Základna v Černém moři může být pro Rusko jak chec důležitá, ale na tom nic nemění, že prostě není jeho. A jestli je pro něj tak důležitá, tak si ji měl od Ukrajiny pronajmout nebo koupit. Pokud ji ukrajině ukradl, tak je to prostě lupič.

  Pro mě je také důležitá spousta věcí, ale když moje nejsou, tak je nekradu, ale třeba platím nájem...Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  22:50 10.01.2017

  Jirosi, zkuste se na to opravdu podívat nezávislým, nezaujatým pohledem. Zkuste to. A opět budu používat otázku, co bylo dřív. Byl nejdříve Ukrajinský mejdan s cílem ...Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi, zkuste se na to opravdu podívat nezávislým, nezaujatým pohledem. Zkuste to.

  A opět budu používat otázku, co bylo dřív.

  Byl nejdříve Ukrajinský mejdan s cílem přeorientovat Ukrajinu do NATO což by vedlo ke ztrátě ruské základy na Krymu nebo ruská intervence na Ukrajině ?
  Povedeme k této otázce debatu na téma, zda podpora neziskovek, různých whitehlemets a opozice ze zahraničí je běžnou součástí změny myšlení tamních voličů ? Základna v Černém moři je pro Ruskou součástí zajištění jejich zájmů na Blízkém východě. Očekáváte, že nebudou své zájmy chránit a nechají si tuto základnu vzít v době pořádání olympiády, kde nemohli jako pořadatelé reagovat ?

  Gruzie je přes kopírák. Myslíte si, že si nechá putin rozšiřovat NATO ke svým hranicím ? Jak reagovaly USA poté, co zjistili, že 150km od jejich hranic jsou ruské rakety ? Máte dvojí standard ?

  A jinak Vaše paralela s 1938 je dobrá demagogie.Skrýt celý příspěvek

 • JirkaM
  22:32 10.01.2017

  Radovan: Můj děda nebyl členem SS a nečistil území na východě od židů a slovanských podlidí, takže to opravdu vidím dramaticky jinak než ti Estonci. Na druhou stranu, nikdo z mé ...Zobrazit celý příspěvek

  Radovan: Můj děda nebyl členem SS a nečistil území na východě od židů a slovanských podlidí, takže to opravdu vidím dramaticky jinak než ti Estonci. Na druhou stranu, nikdo z mé rodiny neumřel hlady v Leningradu, takže mi ti Estonci zase tak moc nevadí. Třeba jejich ministra zahraničí mám i docela rád za tohle: https://www.youtube.com/watch?...

  Jinak, proč hledat lebensraum na východě, když ten vlastní předáváme migrantům?

  "lítají ruské stíhačky bez odpovídačů" samozřejmě že vojenská letadla létají bez odpovídačů. Vojenská letadla USA u Ruských hranic snad mají odpovídače zapnuté?Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  22:01 10.01.2017

  Radovan: Hezky napsáno. Jen bych doplnil, že u nás se stále vzpomíná na to že "nás" v tom západ nechal. Jenže když jsme pro východní státy ten západ mi. Tak co děláme, no máme tu ...Zobrazit celý příspěvek

  Radovan: Hezky napsáno. Jen bych doplnil, že u nás se stále vzpomíná na to že "nás" v tom západ nechal. Jenže když jsme pro východní státy ten západ mi. Tak co děláme, no máme tu užasnou kolonu lidí co se to snaží obhajovat a ještě jim tleská jak to krasně udělali.Skrýt celý příspěvek

 • Todomatch
  22:00 10.01.2017

  Ty předsunuté sklady jsou výborné opatření. Aniž by museli být alianční vojáci v jednotlivých zemích trvale přítomni, přesto jako by tam byli. Radikálně se tím snižují náklady a je ...Zobrazit celý příspěvek

  Ty předsunuté sklady jsou výborné opatření. Aniž by museli být alianční vojáci v jednotlivých zemích trvale přítomni, přesto jako by tam byli. Radikálně se tím snižují náklady a je to komfortní i pro samotné vojáky. Ušetřené finance se hodí armádě jinde a vojáci mohou být ve svých domovských zemích. V případě potřeby nebo zhoršení situace se vojáci velmi rychle přesunou a technika na ně již čeká v místě. A v neposlední řadě to bere vítr z plachet ruské propagandě i její páté koloně v daných zemích, pro které je přítomnost spojeneckých vojáků vždycky sousto. Takhle tam žádní nejsou a pokud Rusko nezavdá příčinu, ani nebudou.Skrýt celý příspěvek

 • Radovan
  21:52 10.01.2017

  To zase čumim co je to tady za pseudonázory jak nám ty zloduši z USA rozvracují evropské pořádky. To vy si myslíte, že tady v teple v Čechách od monitoru to vidíte reálněji než ...Zobrazit celý příspěvek

  To zase čumim co je to tady za pseudonázory jak nám ty zloduši z USA rozvracují evropské pořádky.
  To vy si myslíte, že tady v teple v Čechách od monitoru to vidíte reálněji než Estonci, Lotyši a Litevci, kteří téměř odřízlí od Evropyv a maličký, pozorují co se kolem nich děje a jak se jejich osudový a obrovský soused v poslední době chová ?? Kde se ve vás ta nafrněnost a všeználkovství bere ??
  To oni byli okupováni Rusákama přes 50 let, desetitisíce jich za to zaplatili životem, statisíce jich odvezli na Sibiř. Pro Putina je rozpad SSSR a díky tomu i nezávislost Pobaltí největší katastrofou 20. století. Rusko si vzalo znovu Krym protože jim patřil a neváhalo se pustit i do Ukrajiny vprotože jim patřila. Okolo nich čím dám častěji lítají ruské stíhačky bez odpovídačů, unášejí jim občany z hranic, dělají kyberútoky, dezinformační ofenzivu. Lavrov kontroluje vyjádřením, že jim mají být vděční za nezávislost a že okupace v roce 1940 bylo dobrovolné připojení...
  Vůbec se jim nedivím, že mají obavy a chtějí spojenecké jednotky u sebe. USA jim vyhověli a poslali jednu brigádu na uklidnění. S ní opravdu nejde na Rusko zaútočit.
  Takže si hoďte ručník na hlavy a nechte Pobalťany a Poláky ať si o tom kdo u nich má být rozhodují sami..Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  21:33 10.01.2017

  cejkis: A chudák Rusko, tak dlouho byla Ukrajině odmítána přihláška do NATO aby se Rusové neprovokovaly až to Rusko nevydrželo a zahajílo vojenskou operaci. Pak to samozřejmě přímo ...Zobrazit celý příspěvek

  cejkis: A chudák Rusko, tak dlouho byla Ukrajině odmítána přihláška do NATO aby se Rusové neprovokovaly až to Rusko nevydrželo a zahajílo vojenskou operaci. Pak to samozřejmě přímo zapadá do vaší teorie.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 5 z 9