Americká armáda posílá tanky do Polska

Nakládka tanků Abrams na železniční vagóny v Německu. / US Army

V těchto dnech do Polska přijíždí první američtí vojáci s těžkou obrněnou technikou. Američtí vojáci v rámci posilování americké přítomnosti v Evropě budou rozmístění na dvou základnách v západním Polsku, ale i v Pobaltí, Rumunsku a Bulharsku. Američané tak reagují na bezpečnostní obavy východních zemí NATO po ruské anexi Krymu v roce 2014.

Americká armáda v Polsku rozmístí jednotky 3. bojové obrněné brigády ze 4. pěší divize a 10. bojové letecké brigády z 10. horské divize.

Nejedná se však o vytvoření stálých amerických základen v Polsku, ale o devítiměsíční rotační rozmístění vojáků a techniky na polských vojenských základnách v regionu Drawsko Pomorskie a Zagani. Zatím není jasné, jak dlouho budou americké jednotky v Polsku a dalších zemích východní Evropy rotovat.

Do Polska a dalších východních zemí Aliance se přesune 3500 amerických vojáků a 1300 kusů vojenské techniky, včetně 250 těžkých obrněných vozidel - jde mimo jiné o 87 tanků M1A2 Abrams, 18 samohybných houfnic M109A6 Paladin a 144 bojových vozidel pěchoty M2/M3 Bradley. Mimo to dorazí do Polska 907 kolových vozidel, včetně 419 vozidel Humvee. Vybavení nutné pro provoz brigády bude do Polska převezeno v 650 lodních kontejnerech.

Veškeré vybavení je transportováno ze Spojených států do německého přístavu Bremerhaven, odtud pak po železnici a silnici putuje do Polska a dále. První technika dorazila do Německa 6. ledna a první kusy techniky do Polska 9. ledna.

V samotném Polsku na základnách Zagan, Svietoszovie, Skvierzynie a Boleslavcu najdeme velení americké 3. obrněné brigády, dělostřelecký prapor, průzkumný prapor a skupiny inženýrské a logistické podpory.

Přesun vojáků je skvělým způsobem, jak procvičit schopnost přesouvat velké množství vojenské techniky skrz Evropu.

 V Polsku se tak usadí samohybné houfnice Paladin a průzkumná bojová vozidla M3 Bradley.

Ostatní tři bojové prapory brigády se přesunou v rámci alianční operace Atlantic Resolve do Pobaltí, Rumunska, Bulharska a Německa. 1. prapor 68. obrněného pluku se přesune do Pobaltí a zůstane tam až do rozmístění bojových praporů NATO. Později se 1. prapor bude zúčastňovat cvičení po celé Evropě.

Další 1. prapor 8. pěšího pluku se přesune do Bulharska a Rumunska a poslední americký 1. prapor 66. obrněného pluku zůstane v německém Grafenwöhru, kde se bude účastnit cvičení a dalších aktivit za účelem “udržení a budováni bojeschopnosti.”

V únoru 2017 se do Evropy přesune dalších 1800 vojáku 10. bojové letecké brigády. V současné době 10. brigáda sídlí na základně Fort Drum v státě New York. Hlavní bojovou sílu brigády bude tvořit 24 bitevních vrtulníků Apache.

Pro Polsko i země Pobaltí je klíčové, jakým způsobem dokáží logisticky zvládnout přijetí a podporu velkého množství vojáků Aliance.

Pro aeromobilní operace 10. brigáda má vyčleněno 10 těžkých dopravních vrtulníků Chinook a 50 středních dopravních vrtulníků Black Hawk. Brigáda bude podpořena také bojovým praporem se 400 vojáky - ti mohou tvořit také bojové jednotky pro rychlé aeromobilní operace. V současné době je bojový prapor umístěn na základně Fort Bliss v Texasu.

Velení 10. brigády zůstane v německém městě Illesheim v Bavorsku. Bojové části brigády s vrtulníky se přesunou na základny v Rumunsku, Polsku a Lotyšsku.

Posilování přítomnosti americké armády ve východní části NATO ale nekončí. V dubnu dorazí do Polska 800 amerických vojáků z 2. jízdního pluku s 67 bojovými vozidly Stryker. V současné době 2. jízdní pluk sídlí v německém Vilsecku.

Přítomnost amerických vojáků ve východní části Aliance je součástí širšího posilování východního křídla. Od příštího roku mají v Estonsku, Lotyšsku a Litvě rotačně operovat zmíněné tři bojové prapory NATO.

Své vojáky přislíbilo vyslat řada zemí - Německo počítá s vysláním 650 vojáků i tanků Leopard 2, Velká Británie s vysláním 800 vojáků, tanků Challenger 2 a BVP Warrior. Celkově východní křídlo Aliance posílí 4000 až 5000 vojáků, především v Pobaltí.

Mimo to Spojené státy v Belgii, Nizozemsku a Německu začnou budovat (resp. obnovovat) předsunuté sklady APS (Army Prepositioned Stock). V těch bude pro případ zhoršení bezpečnostní situace v Evropě připravena technika (bojová i podpůrná), pohonné hmoty, střelivo, vybavení a zbraně. Jeden sklad by měl poskytnout základní vybavení pro prapor nebo brigádu.

V případě zhoršení situace Spojené státy do Evropy vyšlou pouze vojáky - potřebné vybavení již bude v APS skladech.

Zdroj: Defence24

Nahlásit chybu v článku


Související články

Tanky jsou na bojišti 21. století zbytečné

Poctivá polemika může být velice přínosným mentálním cvičením. Vybíráme pro čtenáře z 51 tezí ...

Systém řízení palby T-14 Armata pro tanky T-72 a T-90

Ruské ministerstvo obrany plánuje část svých tanků T-72 a T-90 vybavit pokročilými prostředky řízení ...

Role taktických jaderných zbraní v rámci NATO

Taktické jaderné zbraně existují především pro použití bitevního rázu, tedy pouze jako další zbrojní ...

Německé tanky Leopard 2A4 v Sýrii

Turecká armáda v prosinci poprvé nasadila do bojů v Sýrii tanky německé výroby Leopard 2A4. Za ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Bazinga20
  12:39 10.01.2017

  Tak USA taky deklarovalo že se nebude NATO rozšiřovat směrem na východ a dohodu taky nedodrželo :D když jste u dodržovaní dohod a kdo drží své slovo víc.

  Tak USA taky deklarovalo že se nebude NATO rozšiřovat směrem na východ a dohodu taky nedodrželo :D když jste u dodržovaní dohod a kdo drží své slovo víc.

 • marfolodej
  12:29 10.01.2017

  1/ pro naivní: jestli si nekdo myslím, že se cizí vojska budou za nás bít jen tak zadarmo, tak je na hlavu. Historie ukazuje jasně. Nikdy to není zadarmo. 2/ schyza kolem ruska ...Zobrazit celý příspěvek

  1/ pro naivní: jestli si nekdo myslím, že se cizí vojska budou za nás bít jen tak zadarmo, tak je na hlavu. Historie ukazuje jasně. Nikdy to není zadarmo.

  2/ schyza kolem ruska tu dělaji media a politici, já se rusem necítím ohrožen a to už sem tu i psal v jiných článcích. Ukrajina a jiné státy SSSR to je kapitola sama pro sebe. Ti co taky z toho šílí asi vůbec neznají historii a jen heldají trapné záminky na to dělat z rusa strašáka.

  3/ a největším problémem není rus, ale IMIGRACE. Kolem všeho ostatního je jen histerie, aby si lidé toho zásadního nevšímali. Opravdu je tolik naivních lidí neschopných použít vlastní rozum.

  Takže budíček všem.

  Jediné reálné řešení je vlastní armáda boje schopná. Nic jiného neexistuje, ani NATO ani V4. Armáda by měla být schopná udfělat protivníkovi takový problémy, aby je i případné vítezství protivníka je přišlo hodně draho. OI to dřív pak zase padne.Skrýt celý příspěvek

 • niko
  12:22 10.01.2017

  to lorgarius: Vies ono samozrejme si mozeme vymenuvavat incidenty polskych partizanov, alebo aj slovenskych Gardistov napriklad z POHG Jablonka, roznych slovenskych domobran atd. ...Zobrazit celý příspěvek

  to lorgarius: Vies ono samozrejme si mozeme vymenuvavat incidenty polskych partizanov, alebo aj slovenskych Gardistov napriklad z POHG Jablonka, roznych slovenskych domobran atd. atd. v obdobi vojny a tesne po nej ale aj pred nou. Ved 2. sv. vojna zacala koniec koncov presne v tomto regione za priamej ucasti Slovakov. Faktom ale je, ze ta hranica je historicky velmi pokojna. Porovnavat to s madarskou, ukrajinskou, alebo rakuskou hranicou vobec nema zmysel.
  to Jura99: Neviem, co si niektori Slovaci dodnes myslia, tak ako neviem, co si dodnes myslia niektori Cesi. No Slovaci maju temu hornej Oravy uzavretu. Tato tema je politicky ako aj spolocensky mrtva. Argumentovat s tym, ze by prave toto mohlo byt jablkom svaru medzi Slovenskom a Polskom je holy nezmysel.Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  12:12 10.01.2017

  třeba posílají i defolianty...

  třeba posílají i defolianty...

 • CerVus
  12:11 10.01.2017

  Takeda: Po tom co provádí Rusko na Ukrajině už může být Polsku jedno, na čem se kdysi dávno s RF dohodlo. Pokud mezinárodní dohodny nedodržuje jeden, tak proč by se jimi měl řídit ...Zobrazit celý příspěvek

  Takeda: Po tom co provádí Rusko na Ukrajině už může být Polsku jedno, na čem se kdysi dávno s RF dohodlo. Pokud mezinárodní dohodny nedodržuje jeden, tak proč by se jimi měl řídit druhý.Skrýt celý příspěvek

 • Arccos
  12:10 10.01.2017

  Obrázky u článku mi opět připomněly, že by už měl někdo Američanům napovědět, že v Evropě není pouštní bojiště. :)

  Obrázky u článku mi opět připomněly, že by už měl někdo Američanům napovědět, že v Evropě není pouštní bojiště. :)

 • semtam
  12:06 10.01.2017

  Je zas pravdou, že bezpečnostní hrozby se v našich končinách mění. Když si vezmem 20. století tak jsme hrozby v průběhu času pociťovali ze všech směrů. Historie před 20. stoletím ...Zobrazit celý příspěvek

  Je zas pravdou, že bezpečnostní hrozby se v našich končinách mění. Když si vezmem 20. století tak jsme hrozby v průběhu času pociťovali ze všech směrů. Historie před 20. stoletím je kapitolou sama o sobě...

  Určitě není od věci mít "rovnováhu" sil vůči svým sousedům. Nic netrvá věčně a nevybité emoce zpravidla mají vlastnost vplout do jiných aspektů života.

  Ohledně rozmístění US vojsk ve vých. Evropě si myslím, že to bude mít kratší životnost, než se předpokládá. S novým vedením USA je velká šance, že napětí v Evropě se razantně sníží (vůči RF).

  apache

  Je vidět, že Poláky vůbec neznáš. Já jich znám celou škálu a v některých rysech jsou k nám blíž než třeba Slováci. Ale oproti nám se hodně odlišují v tom, že víc dbají na svou historii a všeobecně jsou to velcí vlastenci. Tady v Čechách se mi na nich líbí to, že i když Polsko a svoji historii i víru mají velmi rádi, tak nemají potřebu se nijak výrazně povyšovat jako třeba jiní sousedé...
  Jenže právě onen patriotismus a historické podvědomí jaká území jim patřila se někdy může ale i nemusí projevit v budoucnu.
  Zkušenost z historie nám ale říká, že příležitost dělá zloděje. Polsko té příležitosti samozřejmě vyžilo.

  Bezpečnost se musí brát komplexně a pokud ji budem brát jen jednostraně, tak Murphyho zákony ji nám připomenou.
  Strašit Ruskem bude u nás do 20. ledna stále IN, poté se nejspíš tvrdá rétorika zmírní. Protože nic netrvá věčně...Skrýt celý příspěvek

 • Kopy
  11:52 10.01.2017

  juhelak: Samozřejmě že je potřebná vojenská složka ve státě, která stát chrání. Všude čteme, jak Rusko zbroji a USA zbroji a s ní i Evropa, protože ta se bojí Ruska. Jen čekáme, ...Zobrazit celý příspěvek

  juhelak: Samozřejmě že je potřebná vojenská složka ve státě, která stát chrání. Všude čteme, jak Rusko zbroji a USA zbroji a s ní i Evropa, protože ta se bojí Ruska. Jen čekáme, kdy ty všechny zbraně použijeme. Nemám nic proti "zdravému" množství armády.

  Navíc celá Afrika je zásobovaná zbraněmi právě z USA a Ruska, jen díky nim tu máme terorismus v takovém měřítku v jakým je tu dnes. Ty zastaralé zbraně se nelikvidují, ale odvážejí do zemí 3. světa. Kdo by si nechal ujít takový kšeft, nikoho nezajímají životy ostatních.Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  11:50 10.01.2017

  niko: ten spor o severní hranici se zdaleka netýkal jen Oravy, ale začínal na Těšínsku a končil u Tater. Každá ze stran sporu si dodnes myslí, že výsledek byl v její neprospěch. ...Zobrazit celý příspěvek

  niko: ten spor o severní hranici se zdaleka netýkal jen Oravy, ale začínal na Těšínsku a končil u Tater. Každá ze stran sporu si dodnes myslí, že výsledek byl v její neprospěch. Jediný kdo reálně přišel o území, jež do té doby bylo jeho právoplatnou součástí, byly Země koruny české, které se vzdaly části Těšínska a celého Bílska, což paradoxně některým Slovákům dosud nebrání v nesmyslném tvrzení, že ponechané Těšínsko si Češi vyměnili za "slovenské" dědiny na Oravě, předané Polákům. Jinak též bych rád viděl alespoň částečnou paritu v síle AČR, není dobré být trpaslíkem vedle silného souseda.Skrýt celý příspěvek

 • Takeda
  11:38 10.01.2017

  :-D Článek o tom, jak na přání poláků a ostatních sousedů Ruska, posílá jejich spojenec těžkou techniku do Polska a zároveň nestaví vlastní základny, přesně podle dohody s Ruskou ...Zobrazit celý příspěvek

  :-D Článek o tom, jak na přání poláků a ostatních sousedů Ruska, posílá jejich spojenec těžkou techniku do Polska a zároveň nestaví vlastní základny, přesně podle dohody s Ruskou federací a místní přispěvatelé už upozorňují na to, jestli ti poláci nezbrojí moc a že bysme si na ně měli dávat bacha...

  Kdy pak se objeví nějaký názor, že tím jen provokujeme Rusy:-DSkrýt celý příspěvek

 • juhelak
  11:36 10.01.2017

  Kopy : taky bych byl radši kdyby to bylo tak, jenže holt asi to má člověk v genech a i v situaci kdyby se celý svět pacifizoval, tak se pokaždé najde skupina lidi, které ničení a ...Zobrazit celý příspěvek

  Kopy : taky bych byl radši kdyby to bylo tak, jenže holt asi to má člověk v genech a i v situaci kdyby se celý svět pacifizoval, tak se pokaždé najde skupina lidi, které ničení a vraždění prostě baví...viz třeba IS. Nebýt téhle povahy tak lítáme na Mars na dovolenou..za peníze so USA davá do armády už by na Marsu postavili soběstačné město pro tisíce lidí.Skrýt celý příspěvek

 • juhelak
  11:32 10.01.2017

  Ode me to nebylo nějaké sýčkování, akorát postřeh že i mi by jsme měli mít silnou armádu a ne parodii na ní v chvílí kdyby se sousední stát snažil uzbrojit. Taky si myslím že naše ...Zobrazit celý příspěvek

  Ode me to nebylo nějaké sýčkování, akorát postřeh že i mi by jsme měli mít silnou armádu a ne parodii na ní v chvílí kdyby se sousední stát snažil uzbrojit. Taky si myslím že naše napojení na Izrael by byl žádoucí více než třeba nakupovat techniku a díly z Polska, Německa nebo USA, už jen proto že Izrael je mnohem víc připravený na války "příští" než třeba USASkrýt celý příspěvek

 • lorgarius
  11:28 10.01.2017

  niko, kedze pri tej pokojnej severnej hranici zijem, tak ti mozem povedat ze az taka pokojna nebola, vypalovanie samôt, hadzanie granatov do okien a podobne to bola cinnost ...Zobrazit celý příspěvek

  niko, kedze pri tej pokojnej severnej hranici zijem, tak ti mozem povedat ze az taka pokojna nebola, vypalovanie samôt, hadzanie granatov do okien a podobne to bola cinnost polskych "narodne orientovaných partizánskych skupin" este dobrych 5 rokov po 45. Pravda so zaborom juznej casti slovesnka aj s Kosicami sa to asi porovnavat neda.Skrýt celý příspěvek

 • Kopy
  11:27 10.01.2017

  Připadá mi, že svět jde do sraček. Místo toho aby se přestalo zbrojit a hledaly se lepši možnosti jak vyřešit konflikt diplomaticky. Jen zbrojme a dělejme možnou válku ještě horší. ...Zobrazit celý příspěvek

  Připadá mi, že svět jde do sraček. Místo toho aby se přestalo zbrojit a hledaly se lepši možnosti jak vyřešit konflikt diplomaticky. Jen zbrojme a dělejme možnou válku ještě horší.
  Jen aby se v budoucnu z Evropy nestala bojová zóna USA.Skrýt celý příspěvek

 • Katz
  11:13 10.01.2017

  Aj V4 bude v Pobaltských štátoch prítomná na kvartálnych cvičeniach. čítaj viac: http://domov.sme.sk/c/20425544... P.S. inak ...Zobrazit celý příspěvek

  Aj V4 bude v Pobaltských štátoch prítomná na kvartálnych cvičeniach.
  čítaj viac: http://domov.sme.sk/c/20425544...

  P.S. inak paradoxne v čase asymetrických konfliktov som sobotu videl na Vašej ČT2 zaujímavý fiktívny seriál Okupace (teda prvé dve časti z desiatich), ktoré zaujímavo vykresľujú pohľad škandinávskej produkcie (z pohľadu ficie) na prípadný asymetrický konflikt v Nórsku.
  čítaj viac: http://www.csfd.cz/film/32271-... Skrýt celý příspěvek

 • niko
  10:54 10.01.2017

  No neviem chlapi, ale severna hranica Slovenska je historicky najkludnejsou hranicou nasho statu. Jednak geomorfologicky nie je idealna na vedenie bojovej cinnosti, jednak nejake ...Zobrazit celý příspěvek

  No neviem chlapi, ale severna hranica Slovenska je historicky najkludnejsou hranicou nasho statu. Jednak geomorfologicky nie je idealna na vedenie bojovej cinnosti, jednak nejake velke spory o nu nikdy neboli. Jediny spor bol o severnu Oravu v dvadsiatych az styridsiatych rokoch minuleho storocia a ten je uz vyrieseny zial v neprospech Slovenska. Takze utoku Polska sa na Slovensku velmi nebojime. My tu mame inu historicky horucu hranicu. :)Skrýt celý příspěvek

 • apache
  10:53 10.01.2017

  Polák není Rus. Polští zpěváci na náměstí polských měst za bouřlivého jásotu obyvatelstva nezpívají písně o tom, jak Polsku patří půlka území sousedního státu. Nátura a mentalita ...Zobrazit celý příspěvek

  Polák není Rus. Polští zpěváci na náměstí polských měst za bouřlivého jásotu obyvatelstva nezpívají písně o tom, jak Polsku patří půlka území sousedního státu. Nátura a mentalita Poláků je jiná, na tom nic nezmění ani nějaká potencionální budoucí vládní garnitura. Řekl bych, že vzniku Těšínské lidové republiky se opravdu bát nemusíme.

  Naopak je dobře, že alespoň někdo v Evropě opravdu buduje silnou armádu, a ještě lépe je, že jsou to zrovna Poláci, kteří mají jasnou představu, co a odkud hrozí.Skrýt celý příspěvek

 • Maximus
  10:46 10.01.2017

  Nejlepším řešením na tyto obavy je úzká spolupráce V4 po stránce politické, vojenské i kulturní. Pokud se budou politici i vojáci z těchto států se znát dobře z neformálních ...Zobrazit celý příspěvek

  Nejlepším řešením na tyto obavy je úzká spolupráce V4 po stránce politické, vojenské i kulturní. Pokud se budou politici i vojáci z těchto států se znát dobře z neformálních jednání, vzájemné vztahy se dostanou do osobní - přátelské roviny, tak těžko se budou prosazovat názory různým extrémistům či šovinistům, kteří by chtěli začít volat po vzájemné konfrontaci či se snažit znovu zbytečně otevírat "staré křivdy".
  Rovněž V4 by byla pak mnohem odolnější proti klasické machiavelské politice "divide et impera".Skrýt celý příspěvek

 • Funin
  10:31 10.01.2017

  juhelak: Ano, a první na ráně můžeme být my a Slovensko, proto bychom také měli zbrojit a mít silnou armádu, tak nějak poměrem k obyvatelstvu a HDP podobně silnou, jako naši ...Zobrazit celý příspěvek

  juhelak: Ano, a první na ráně můžeme být my a Slovensko, proto bychom také měli zbrojit a mít silnou armádu, tak nějak poměrem k obyvatelstvu a HDP podobně silnou, jako naši sousedi.Skrýt celý příspěvek

 • juhelak
  10:21 10.01.2017

  Jako nevím no. Pořád nám vtloukají do hlavy jak se máme poučit z historie, ale zmiňuji se jen některé historické zaležitosti.. Pokud bych se měl dívat konkrétně na vztahy Polska a ...Zobrazit celý příspěvek

  Jako nevím no. Pořád nám vtloukají do hlavy jak se máme poučit z historie, ale zmiňuji se jen některé historické zaležitosti.. Pokud bych se měl dívat konkrétně na vztahy Polska a Česka, tak nevím jestli je dobře, aby náš soused tak moc zbrojil..těd má definovaného nepřítele..až ho mít nebude tak ho může nějaká potencionální budoucí vládní garnitura najít jinde..Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 9 z 9