Americká armáda v roce 2018: méně nákupů a zvýšená připravenost

US Army; větší foto / Public Domain

Spojených států amerických (U.S. Army) zveřejnila svůj návrh rozpočtu pro rok 2018 a odhalila tak budoucí směr, kterým se největší složka amerických ozbrojených sil chce ubírat. Po dekádě a půl fixace na budování protipovstaleckých kapacit se nyní vedení armády zaměří na obnovu schopnosti pro konvenční boj s rovnocenným protivníkem.

Tvrdá čísla

V návrh rozpočtu předloženém americkému Kongresu armádní velení žádá celkem o 166,1 miliardy dolarů, což je o zhruba 15 miliard více než US Army dostala v roce 2017. Návrh rozpočtu se skládá ze dvou hlavních částí. První (137,1 miliardy dolarů) je klasický rozpočet pro fungování a rozvoj armády a druhou část (29 miliard dolarů) představuje rozpočet pro zahraniční operace. 

Tento relativně velký operační rozpočet reflektuje současné nasazení příslušníků americké armády po světě. Přes 80 % amerických jednotek v Iráku, Sýrii a Afghánistánu jsou právě příslušníci US Army a jejich přítomnost je výrazná i v Pacifiku (71 tisíc vojáků) a Evropě (33 tisíc vojáků).

V Evropě navíc US Army své počty navyšuje skrze evropskou bezpečnostní iniciativu ERI (European Reassurance Initiative). Úkolem iniciativy ERI, přijaté ve Varšavě v červnu 2014 po ruské anexi Krymu, je ujistit alianční členy střední a východní Evropy o závazku Spojených států bránit každého člena NATO.

Rozpočet se netýká jen vojáků v aktivní službě (476 tisíc), ale spadá do něj také Národní garda (343 tisíc) a rezervisté (199 tisíc).

Připravenost na prvním místě

Po nástupu do funkce ministr obrany James Mattis jasně deklaroval, že jeho hlavní prioritou bude zvýšit připravenost amerických ozbrojených sil a modernizace bude až dalším krokem. Tento záměr reflektuje i armádní rozpočet pro fiskální rok 2018.

Zatímco v rozpočtových kapitolách námořnictva a letectva lze najít rozsáhlé modernizační a akviziční programy (např. 70 letounů F-35, dvě ponorky třídy Virginia), jediné větší položky v obranném rozpočtu týkající se armády jsou objednávky 2647 vozidel Oshkosh JLTV v celkové hodnotě 1,1 miliardy dolarů a 63 vrtulníků AH-64E Apache za 1,4 miliardy dolarů.

Armáda se bude v následujícím roce snažit vyřešit především své nedostatky a nepřipravenost na rozsáhlý konvenční konflikt s rovnocenným protivníkem. Zásadním krokem bude především doplnění stavu munice.

US Army mimo jiné nakoupí 88 tisíc neřízených raket vzduch-země Hydra 70  a  480 kusů dělostřeleckých projektilů s koncovým navedením Excalibur (1 ks stojí cca 68 000 dolarů). V plánu je také modernizace muničních výrobních závodů k vytvoření kapacit pro budoucí rychlé doplnění zásob munice.

Další prioritou je protiletecká a protiraketová obrana. Dojde k modernizaci systémů krátkého dosahu Stinger a Avenger i středního dosahu Patriot.

Třetím cílem je zdokonalení komunikačních systémů a omezení závislosti na navigačních satelitech (GPS), které jsou náchylné k rušení. V oblasti komunikace se naděje upínají k budované taktické "všeobjímající" hlasové a komunikační sítí PM WIN-T (Project Manager Warfighter Information Network-Tactical). Dlužno však dodat, že ani po deseti letech vývoje a šesti miliardách dolarů není PM WIN-T v operačním stavu.

Mobilní síť PM WIN-T bude klíčový nástroj pro zajištění schopností velení, řízení, sledování, průzumu a zpravodajství (C4ISR) v jakémkoliv terénu, za jakýchkoliv podmínek (i v prostředí radioelektronického rušení).

Dodejme, že kvalitní C4ISR zajišťuje nadvládu ve schopnosti rychle a přesně získávat informace, rozhodovat se a splnit zadaný úkol, co nejúčinněji, a s co nejmenšími prostředky.

Armáda dle Mattise

Podle Jamese Mattise se armáda musí vrátit ke své tradiční roli a připravit se na vedení boje s konvenčním a rovnocenným soupeřem (např. Ruskem nebo Čínou).

V případě konfliktu s takovým protivníkem již americká letecká převaha nebude samozřejmostí a klíčem k přežití bude vysoká mobilita a samostatnost pozemních jednotek. To je něco, co podle mnoha amerických generálů armáda zapomněla.

Poslední americká oběť nepřátelského letounu byla nahlášena v roce 1953 a od té doby si americké síly zvykly operovat v luxusu vlastní absolutní letecké nadvlády. Ukázkovým příkladem je Irák a Afghánistán, kdy američtí vojáci operují z relativního bezpečí a pohodlí “opevněných základen s klimatizacemi a fast-foodovými řetězci.

Tuto vizi sdílí i náčelník štábu americké armády generál Mark Milley, který předpovídá, že „budoucí konflikty budou mít spíše charakter bojů o Iwo Jimu a ne procházek po obchodem na letišti v Kandaháru“.

Zdroj: Defense News, War on the Rocks

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Tank Leopard 2 pro Armádu ČR. Zítra bude pozdě

Armáda ČR po roce 2025 začne řešit náhradu tanků T-72M4 CZ. Nyní lze poměrně levně na leasing získat ...

IDET 2017 představí novinky z obranné a bezpečnostní techniky

Nejmodernější bojové vozidlo pěchoty na světě CV90, nová ochranná a služební pistole z České ...

IDET 2017: Zetor Engineering představí BVP Wolfdog

Brněnská designérská a vývojová společnost Zetor Engineering cílí na vojenský průmysl. Při vývoji ...

Brněnské výstaviště přivítá trojlístek Bezpečnostních veletrhů IDET, PYROS, ISET

Ve středu 31. května se v Brně otevírají brány Bezpečnostních veletrhů, tedy 14. mezinárodního ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
 • Luky
  11:33 01.06.2017

  článek:
  Poslední americká oběť nepřátelského letounu byla nahlášena v roce 1953...

  Tím jsou určitě myšleny ztráty pozmních sil. Ve Vietnamu umírali piloti rukou cizích stíhačů a v zálivu sejmul MiG-25 první noc raketou R-40 Horneta - pilota pak našli po letech pohřbenýho Beduíny v poušti...
  Je fakt, že na US pozemní síly se ze vzduchu neútočilo dost dlouho, proto taky zrušili Linebackera.
  Při chatu na nějakém soukromém fóru jsem ale před lety zažil případ, kdy jeden veterán ze zálivu psal, že na jejich konvoj zaútočila Mi-24...byl přesvědčen, že druhý útok by je už smazal, ale na zteč nedošlo (protože snad A-10?). Nějaké ztráty ale myslím měli. Je to ale marginálie.
  Jinak v zálivu byly hlavně ztráty "blue on blue", což je vždy tragedie.