Americká armáda volí karabiny M4

karabina M4
Foto: Karabina M4 vychází z 50 let starého konceptu pušky AR-15. První karabiny M4 se začaly v americké armádě objevovat v roce 1994 / Wikipedia

Ač mnozí prorokovali brzký konec karabin M4 v americké armádě, opak je pravdou. Pokusy vyvinout zcela nové zbraňové systémy, jako byly OICW a XM8, skončily nezdarem. Američané se proto rozhodli zůstat raději u osvědčených a bojem odzkoušených karabin M4. Navíc, zůstalo se také u ráže 5,56mm, takže žádné dobrodružství do výkonnějších ráží 6,8mm se zatím nekoná.

Objednávka však něčím výjimečná skutečně je. Zakázku na dodávku 120 000 karabin M4/M4A1 získala společnost Remington.  Zklamání tak nepochybně zavládlo v konkurenční firmě Colt, která armádě Spojených států dodávala útočné pušky/karabiny prakticky deset let, jako výhradní dodavatel (avšak první zakázku dostal Colt již v roce 1996).

Nejprve byla před týdnem potvrzena dodávka 24 000 kusů karabin M4 za více než $16 000 000. Před několika dny však došlo k rozšíření dodávky, resp. k potvrzení, až na 120 000 exemplářů. Cena celého kontraktu je skoro 84 000 000 dolarů, což dělá nějakých 673 dolarů za kus (12 612 Kč). První kusy začnou přicházet do armády v roce 2013.

Co se týče firmy Colt, nemusí být nakonec však vše tak tragické. Podle internetového magazínu MilitaryTimes je společnost na pokraji svých výrobních možností a tak velká dodávka je jednoduše nad její možnosti. Očekává se tak, že Colt nebude příliš protestovat.

Mnohé z vás asi šokovala nízká nákupní cena karabin M4. Než začnete lamentovat nad cenou naší CZ 805 BREN, musíme připomenout, že Američané nakupují pouze „holé“ zbraně, bez příslušenství a bez munice, nemluvě o neporovnatelně větším nakupovaném množství. Přesto je velmi těžké pochopit rozdíl mezi cenou 187 000 Kč za jednu pušku CZ 805 BREN (včetně optiky, munice, granátometů) a částkou 12 612 Kč za karabinu M4 od firmy Remington.

Možná je to naivní představa, ale je opravdu takový problém nakoupit pušky pro naši armádu společně s Američany? Opravdu stojí utracené miliardy z krvácejícího armádního rozpočtu za podporu soukromé (české) firmy?  Těžké otázky, na které bohužel neznáme odpověď…

Zdroj: MilitaryTimes

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

M14 EBR - klasická konstrukce v moderním kabátě

Puška M14 byla původně vyvinuta jako náhrada za zbraň M1 Garand.  Avšak již záhy po zavedení do výzbroje se ukázalo, že armáda s novou puškou trochu přestřelila. Náboj 7,62x51 mm NATO, jenž M14 používá, se ukázal jako příliš výkonný především při střelbě dávkou. M14 se proto v první linii dlouho neohřála a již po sedmi letech byla postupně nahrazována puškou M16 ráže 5,56 mm. M14 ale neskončila v propadlišti dějin. Jako podpůrná zbraň pro vybrané ostrostřelce, či chceme-li jako odstřelovačka, se používá dodnes. Jednou z posledních verzí je provedení M14 EMR, o kterém si dnes povíme více.

Útočná puška AŠ-12,7 pro ruské speciální jednotky

Boj ve městě nebo osvobozování rukojmí má svá specifika. Boje jsou vedeny často na bezprostřední vzdálenost se stálou přítomností civilistů - jak rukojmích, tak náhodně kolemjdoucích. Ideální zbraň pro blízký boj (CQB), osvobozování rukojmí nebo boj ve městě musí mít obrovský zastavovací účinek, ale zároveň malou penetraci (schopnost střely projít materiálem) a krátký „smrtící dostřel“. Z toho důvodu Rusové pro své speciální jednotky operující v městském prostředí zavedli zbraň zcela nové kategorie. Je jí automatická zbraň typu Bull-pup AŠ-12,7 (anglicky ASh-12,7) střílející „půlpalcovými“ náboji ráže 12,7 mm.

VIDEO: ACR - Adaptivní bojová puška

V roce 2006 vyvinula coloradská firma Magpul Industries novou modulární útočnou pušku Magpul Masada.  Zbraň měla být v poloautomatické verzi dostupná pro civilní trh a v automatické pro vojenské složky. První prototyp mohli vidět návštěvníci veletrhu SHOT Show o rok později. V roce 2008 se k projektu připojila firma Bushmaster, která převzala zodpovědnost za výrobu, vývoj a prodej nové zbraně. O několik měsíců později firma Bushmaster vydala prohlášení, že přepracuje pušku Masada, aby se mohla zúčastnit soutěže na novou útočnou pušku pro americkou armádu (nástupce M4). Vznikla tak inovovaná verze Magpul Masady, označována jako adaptivní bojová puška ACR (Adaptive Combat Rifle).

Těžká odstřelovací puška XM109

Na bitevním poli se často stane, že síla klasických ručních palných zbraní je nedostatečná. Důvod je prostý, nepřítel se ukrývá za překážkou, kterou nelze útočnou nebo odstřelovací puškou prostřelit. Potřebujeme něco opravdu výkonného, co může překážku zničit i s ukrývajícím se protivníkem.

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Stránka 1 z 6
 • Miki.H2o
  16:02 08.08.2012

  V USA stojí sa58 cca 10-15 000kč u nás třetinu, navíc amíci vojenskej materiál neradi vyvážej ( pro civilní odběratele). ARky sou taky levnější protože je to stará konstrukce, nejsou potřeba Hi-tec obráběci technologie (protože Remington má určitě zásobu dílů z dob studené války). Navíc jejich armáda nemusí kupovat náboje, zásobníky, všechny ty hovadiny, který vysej na vrchu... Musím uznat že 187 000 je i tak moc a minimálně 1/3 bude prostě marže, kterou si CZUB přihodila za drahej vývoj. Pořád je ale podle mě lepší, když ty peníze dostane naše, ač soukromá firma a zůstanou doma, než aby je dostali amíci, švědi, španělé.... Je lepší vyvážet výrobky než peníze toť základní poučka merkantilismu na, který se zapomíná.

 • MouseSentinel
  14:47 04.06.2012

  12000 za fungl novou automatickou AR15ku pro americkou armádu??? Sakra proč se se tady stejná zbraň v samonabíjecí verzi prodává skoro 4x dražší??

 • Kajman
  16:11 16.05.2012

  V tom pripade cela kontrola u CZUB jede asi na silnym huleni, nebo si to nedovedu vysvetlit.
  Nafasovat pahntoma nebo 805 ktery je v poradku a opravdu tak zustane je takova mala ruleta... jen ta pravdepodobnost ze vyhrajete v rulete je vyssi

 • Jan Grohmann
  22:57 15.05.2012

  Pokud se vyrobí tisíc součástek, tak kontrola může těžko proměřovat každou zvlášť. Pokud je dělník u mašiny lajdák, tak než aby si dělal těžkosti (možné finanční sankce za zmetky), tak takový kus(y) pustí prostě dál.
  Není v silách kontroly, aby proměřila každou součástku.
  Ono, že u te pistole vypadávají zásobníky, není až tak chybou vedení CZ nebo chybou konstrukce zbraně, ale s největší pravděpodobností chybou člověka, co tu konkrétní součástku dělal.

 • Jakub Mareš
  22:00 15.05.2012

  Jan Grohmann: Nevím kde berete takové informace, ale v tom případě ve fabrice kde se tohle děje nefunguje oddělení kontroly jakosti výroby, který má tohle na starosti a který je běžnou součástí každé větší firmy

 • Jan Grohmann
  21:10 15.05.2012

  Pro psovod. No je to bohužel o lidech, co jsou u mašiny a o slabé kontrole v CZ. Když tam u mašiny bude nějaký hejhula a udělá výrobek mimo toleranci, má dvě možnosti. Když to je jeden kus, tak to prostě vyzmetkuje - když toho je víc, tak se buď přizná, nebo to zapře a pošle dál - ono ta součástka bude nějak fungovat.
  Nechci se zastávat CZ, ale vím jak to v podobných fabrikách funguje. V 99 % to je o lidech. Můžeš mít perfektní konstrukci, ale když to pos... výroba.

 • psovod
  20:47 15.05.2012

  je to dílenským opracováním,ono celkově je ta zbran dílensky hodně odfušovaná,ale to už tak nějak začíná u cz být standart,ale daleko nejhorší je to pouzdro s příslušenstvím,které si cz dovolila dodat ke zbrani,pro mě osobně je jasno-nic od cz už ke mě domů nevkročí,stačí když tyhle šmejdy musím používat v práci

 • Anti
  11:17 14.05.2012

  osobně si myslím že se mělo zůstat u legendární SA 58 a osadit je novým příslušenstvím .Vždyť podle standartů nato nese každý náš voják prakticky lehký kulomet:-))Vše by vyšlo laciněji a naše armáda by měla kvalitní osvědčenou zbraň .

 • Jan Grohmann
  20:20 12.05.2012

  Pro psovod. K pistolím Phantom. Čím myslíte, že to je? Je to podle Vás konstrukční problém, nebo nepřesné dílenské opracování?

 • psovod
  20:15 12.05.2012

  pro dipa-jelikož mám nafasovanou pistoli phantom a třeba v zimě z ní sami vypadávají zásobníky tak můžu napsat úplně v klidu že je to šrot,o tom jak se chovají pracovníci cz při testech zbraní by mohli jiní vyprávět,nové cz 805 v afgoši nefungují-to je prostě fakt,takže opět šrot,takže tady nebudu psát jak je cz báječná a at ji všichni kupují jenom proto,že je to jako česká značka-už dávno není,pokud sám chceš,okamžitě po uvolnění do civilního prodeje utíkej do obchodu a kup si ji,určitě ti bude dobře fungovat protože ji nikde nebudeš provozovat v bojových podmínkách,prostě kupovat cokoliv jenom proto,že je to domácí je blbost,stačí se podíval co fasujeme-rozpadající se maskáče a boty,o další výstroji nemluvě-vše je doma vyrobeno

Stránka 1 z 6