Americká armáda vybuduje libyjské speciální síly

Benghází
Foto: Požáry v prostorách amerického konzulátu v Benghází po teroristickém útoku / AFP

Po skončení letecké kampaně a svržení režimu Mummara Kaddáfího se stále nedaří libyjské vládě plně převzít kontrolu nad celou zemí. Díky tomu se Libye stala živnou půdou pro různé militantní islamistické skupiny a ozbrojence. Americká armáda se nyní po zkušenostech z Afghánistánu rozhodla pomoci libyjské armádě vybudovat své vlastní speciální síly určené pro boj s islamistickými fundamentalisty.

Američtí vojáci, se souhlasem Kongresu, odkloní 8 miliónů dolarů původně určené pro vojenskou pomoc Pákistánu na budování libyjských speciálních sil. Libyjští elitní vojáci se mají stát hlavní údernou silou pro boj s teroristickými skupinami a napříště zamezit podobným událostem, jako byl útok na americké velvyslanectví v libyjském Bengházi z 11. záři.

Připomeňme, že v osudný den bylo napadeno americké velvyslanectví a při incidentu zabit americký velvyslanec Christopher Stevens a další tři pracovníci diplomatického sboru. Původně se předpokládalo, že za útokem stojí rozvášněný dav protestující proti filmu “Nevinnost muslimů“. Pozdější vyšetřování však potvrdilo, že útok byl dobře naplánovanou teroristickou akcí.

Současná slabá libyjská vláda se při boji se silami Mummara Kaddáfího musela spolehnout na nejrůznější militantní skupiny a neohlížela se, zda jsou členy Al Káidy nebo jiných teroristických skupin. Jen díky pomoci ozbrojenců mohli Libyjci svrhnout po 40 letech režim Kaddáfího. Bohužel se ukázalo, že bývalí „bojovníci za svobodu“ se nyní zdráhají vzdát se svých zbraní.

Pro Američany i Evropu je chaotická bezpečnostní situace v Libyi problém. Největší starosti bezpečnostním expertům dělá především skutečnost, že původní libyjská armáda měla ve svých skladech obrovské množství z ramene odpalovaných protiletadlových střel. Řada z nich se také dostala až do rukou povstalců. V nesprávných rukou by však tyto zbraně mohly způsobit katastrofu s nedozírnými následky.

Společně s investicí do budování speciálních sil Američané poskytnou také 4 milióny dolarů na zlepšení ostrahy libyjských hranic. Důvodem jsou právě obavy, že teroristické skupiny mohou protiletadlové střely transportovat pryč ze země.

Zdroj: NY Times, Spacewar

Nahlásit chybu v článku


Související články

V libyjských skladech leží smrtelné nebezpečí

Po skončení hlavních bojů v Libyi zůstala pravidelná libyjská armáda v troskách. Najednou nebyl ...

VIDEO: Přijímací řízení afghánských speciálních sil

Jedním z hlavních úkolů spojeneckých vojsk v Afghánistánu je vybudování silné a sebevědomé afghánské ...

Trpké libyjské plody arabského jara

Důvodem útoku libyjců na americký konzulát v Benghází, během nějž zahynul americký velvyslanec a ...

Útok na americký konzulát v Benghází byl naplánovanou teroristickou akcí

Útok na americký konzulát v Benghází 11. září letošního roku byl předem připravenou a organizovanou ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Argonaut
  17:14 17.10.2012

  K předchozí diskuzi: doporučuji si přečíst něco o utváření americké zahraniční politiky, zajímavý je např. nedávný článek Foreign Policy o schopnostech predikovat budoucí hrozby ve ...Zobrazit celý příspěvek

  K předchozí diskuzi: doporučuji si přečíst něco o utváření americké zahraniční politiky, zajímavý je např. nedávný článek Foreign Policy o schopnostech predikovat budoucí hrozby ve světě a připravenosti armády, viz: http://www.foreignpolicy.com/a... Skrýt celý příspěvek

 • scorpio
  12:40 17.10.2012

  Honza: naopak, myslím, že se poučili a rozjeli podporu dřív, než tamější situace přeroste lybijské vládě přes hlavu a bude hrozit ovládnutí země režimem, kterej s radostí půjde ...Zobrazit celý příspěvek

  Honza: naopak, myslím, že se poučili a rozjeli podporu dřív, než tamější situace přeroste lybijské vládě přes hlavu a bude hrozit ovládnutí země režimem, kterej s radostí půjde Al-Kajdě na ruku.

  Míra: a kdo by se tam měl sr@t?Skrýt celý příspěvek

 • honza
  09:12 17.10.2012

  Američani jsou skutečně nepučitelní.
  :S

  Američani jsou skutečně nepučitelní.
  :S

 • mira
  08:56 17.10.2012

  A opět se se@ou kam nemají!!!!!!!

  A opět se se@ou kam nemají!!!!!!!

Načítám diskuzi...