Americká armáda zavádí kevlarové trenýrky

kevlarové trenýrky
Foto: Kevlarové trenýrky PUG  chrání pánev vojáka / PEO Soldier

Pozornost se zaměřuje k rozkroku vojáka. Ne nebojte se, nejedná se o nějakou sexuální narážku, ale o suché konstatování. Na současném bitevním poli plném IED náloží je právě oblast pánve jedna z nejkritičtějších pro bezpečnost vojáka. Pokud je voják při výbuchu zraněn v této oblasti, nejenže může dojít k poranění jeho srdečnice a stehenních tepen, ale také k devastujícímu poranění rozmnožovacích orgánů. Částečné řešení se snad skrývá ve speciálních kevlarových trenýrkách „boxerkách“ vyvíjených americkou armádou.

Pokud voják šlápne na IED,  často mu výbuch amputuje nohu pod kolenem. Stejně často však dochází k devastujícímu poranění nohy v celé její délce, což vyžaduje chirurgickou amputaci celé nohy. Avšak IED exploze stejně devastujícím způsobem ničí reprodukční orgány a řitní prostor vojáka.  

 „Je to velmi traumatické a srdcervoucí, když voják podstoupí tento druh zranění. Často jde o mladé vojáky, kteří po příjezdu domů nemůžou mít děti. Jedna z tvrdých realit tohoto typu války.“ Podplukovník Frank J. Lozano

Při výbuchu IED však nehrozí jen šrapnelové poranění. Pokud dojde k explozi IED ukrytého v zemi, často se do těla vojáka dostane špína, písek či hnůj ležící na zemi celá desetiletí. Nezřídka tak dochází k infekcím, vedoucí k dalším amputacím. Pokud k tomu nemá dojít, voják musí často podstoupit doslova desítky chirurgických zákroků, které mu veškeré cizí předměty z těla odstraní.Po tvrdě vykoupených zkušenostech ve vedení tohoto typu války americká armáda rozhodla o vývoji ochranného spodního prádla, jenž je mimochodem inspirováno britskými ochrannými trenýrkami – tzv. „blast boxers“. Americká verze se skládá ze dvou úrovní ochrany. První stupeň Tier I, neboli PUG (protective under-garment), je ochranné spodní prádlo nošené pod uniformou. Tier II, neboli POG (protective outer-garment), je pak svrchní blastická vrstva, která se natahuje přes uniformu vojáka.Spodní prádlo PUG připomíná nejvíce cyklistické kraťasy. Nosí se buď samostatně, nebo společně s klasickým bavlněným spodním prádlem. Kevlarová tkanina (žlutá část) chrání vnitřní část stehen, oblast genitálií a řitní oblast. Jde o oblasti, které leží přímo v ose výbuchu nášlapných IED. Na vnějších stranách stehen jsou pak trenýrky vybavený elastickou a prodyšnou látkou (černá část).Kevlarové trenýrky POG se pak skládají z více vrstev kevlarové tkaniny, mají tak vyšší balistickou odolnost. Natahují se přes uniformu vojáka a měly by být nošeny vždy společně se spodní vrstvou PUG.  Zamezuje se tak rozdírání pokožky nepoddajnou Kelarovou tkaninou svrchních ochranných trenýrek.O stupni balistické ochrany se nemluví. Nemůžeme však čekat, že kevlarové trenýrky dosáhnou stejné ochrany jako měkká balistika na neprůstřelných vestách. Kevlarové spodní prádlo má tak šanci chránit proti malým fragmentům z explozí, v žádném případě však neposkytuje ochranu proti přímému zásahu pistolovou ráži.

Zdroj: Army.mil

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Unikátní tekutý pancíř pro neprůstřelné vesty

Neprůstřelné vesty urazily velký kus cesty. Jsou nesrovnatelně odolnější a lehčí než kdykoliv před tím. Bohužel výkonové parametry vest nejsou stále optimální. Vojáci na sobě nosí mnoho kilogramů pancéřové zátěže, která snižuje pohodlí vojáka a omezuje jeho pohyb. Revolucí v konstrukci vest může však přinést tzv. „tekutý pancíř“ vyvinutý britskými vědci z BAE Systems. Speciální tekutá látka při nárazu projektilu okamžitě zatuhne a rozprostře kinetickou energii střely na velkou plochu. Vědci věří, že budoucí neprůstřelné vesty založené na tekutém pancíři budou mnohem lehčí, odolnější a ohebnější než ty současné.

Armáda brání červený kříž na svých vrtulnících

V posledních dnech a týdnech se v amerických vojenských kruzích rozpoutala hotová diskuzní bouře na téma, zda se mají lékařské vrtulníky (Medevac) přestat označovat výrazným červeným křížem nebo zda se dokonce nemají ozbrojit. Rozbuškou byl případ specialisty Chazray Clarka, který zemřel na následky zranění způsobené výbuchem IED. Bohužel pro něj, záchranný vrtulník přiletěl až s 30 minutovým zpožděním, protože čekal na doprovod ozbrojených vrtulníků. Situaci byl přítomen i vojenský reportér Michal Yon, který následně ve svých článcích podrobil zdrcující kritice celý koncept Medevacu.

Vojenský a kosmický výzkum rozvíjí metody léčby ran

Těžké zranění člena jednotky hluboko v týlu nepřítele. Špatné počasí, možnost evakuace v nedohlednu a do toho se rána ošklivě zanítila. A podobná situace ve vesmíru. Astronaut utrpěl během letu na Mars hluboké tržné poranění. Následoval zánět, horečka a zásoby antibiotik se tenčí. To jsou možné scénáře, kvůli kterým spojili své síly vědci z amerického armádního výzkumu a NASA, s cílem zvýšit šance lidí v extrémních podmínkách na přežití.

Neexistují IED na bojišti. IED jsou bojiště!

"Nejedeme na bojiště, kde jsou IED. IED jsou bojiště!". Tato slova nedávno pronesl tříhvězdičkový americký Generál Michael D. Barbero. IED se staly během posledních let dominantní a hlavní zbraní povstalců v Afghánistánu. Protože povstalci se nemusí příliš starat o veřejné mínění, mohou improvizované nástražné systémy chystat dle libosti, bez ohledu na případné civilní ztráty. V boji s tímto zákeřným, ale účinným nepřítelem, nyní ve Spojených státech vznikla organizace pro boj s IED - JIEDDO (Joint Improvised Explosive Device Defeat Organization), jejímž cílem je mezi lety 2012-2016 vytvořit strategický plán pro boj s IED.

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře