Americká armáda zavádí kevlarové trenýrky

kevlarové trenýrky
Foto: Kevlarové trenýrky PUG  chrání pánev vojáka / PEO Soldier

Pozornost se zaměřuje k rozkroku vojáka. Ne nebojte se, nejedná se o nějakou sexuální narážku, ale o suché konstatování. Na současném bitevním poli plném IED náloží je právě oblast pánve jedna z nejkritičtějších pro bezpečnost vojáka. Pokud je voják při výbuchu zraněn v této oblasti, nejenže může dojít k poranění jeho srdečnice a stehenních tepen, ale také k devastujícímu poranění rozmnožovacích orgánů. Částečné řešení se snad skrývá ve speciálních kevlarových trenýrkách „boxerkách“ vyvíjených americkou armádou.

Pokud voják šlápne na IED,  často mu výbuch amputuje nohu pod kolenem. Stejně často však dochází k devastujícímu poranění nohy v celé její délce, což vyžaduje chirurgickou amputaci celé nohy. Avšak IED exploze stejně devastujícím způsobem ničí reprodukční orgány a řitní prostor vojáka.  

 „Je to velmi traumatické a srdcervoucí, když voják podstoupí tento druh zranění. Často jde o mladé vojáky, kteří po příjezdu domů nemůžou mít děti. Jedna z tvrdých realit tohoto typu války.“ Podplukovník Frank J. Lozano

Při výbuchu IED však nehrozí jen šrapnelové poranění. Pokud dojde k explozi IED ukrytého v zemi, často se do těla vojáka dostane špína, písek či hnůj ležící na zemi celá desetiletí. Nezřídka tak dochází k infekcím, vedoucí k dalším amputacím. Pokud k tomu nemá dojít, voják musí často podstoupit doslova desítky chirurgických zákroků, které mu veškeré cizí předměty z těla odstraní.Po tvrdě vykoupených zkušenostech ve vedení tohoto typu války americká armáda rozhodla o vývoji ochranného spodního prádla, jenž je mimochodem inspirováno britskými ochrannými trenýrkami – tzv. „blast boxers“. Americká verze se skládá ze dvou úrovní ochrany. První stupeň Tier I, neboli PUG (protective under-garment), je ochranné spodní prádlo nošené pod uniformou. Tier II, neboli POG (protective outer-garment), je pak svrchní blastická vrstva, která se natahuje přes uniformu vojáka.Spodní prádlo PUG připomíná nejvíce cyklistické kraťasy. Nosí se buď samostatně, nebo společně s klasickým bavlněným spodním prádlem. Kevlarová tkanina (žlutá část) chrání vnitřní část stehen, oblast genitálií a řitní oblast. Jde o oblasti, které leží přímo v ose výbuchu nášlapných IED. Na vnějších stranách stehen jsou pak trenýrky vybavený elastickou a prodyšnou látkou (černá část).Kevlarové trenýrky POG se pak skládají z více vrstev kevlarové tkaniny, mají tak vyšší balistickou odolnost. Natahují se přes uniformu vojáka a měly by být nošeny vždy společně se spodní vrstvou PUG.  Zamezuje se tak rozdírání pokožky nepoddajnou Kelarovou tkaninou svrchních ochranných trenýrek.O stupni balistické ochrany se nemluví. Nemůžeme však čekat, že kevlarové trenýrky dosáhnou stejné ochrany jako měkká balistika na neprůstřelných vestách. Kevlarové spodní prádlo má tak šanci chránit proti malým fragmentům z explozí, v žádném případě však neposkytuje ochranu proti přímému zásahu pistolovou ráži.

Zdroj: Army.mil

Nahlásit chybu v článku


Související články

Unikátní tekutý pancíř pro neprůstřelné vesty

Neprůstřelné vesty urazily velký kus cesty. Jsou nesrovnatelně odolnější a lehčí než kdykoliv před ...

Armáda brání červený kříž na svých vrtulnících

V posledních dnech a týdnech se v amerických vojenských kruzích rozpoutala hotová diskuzní bouře na ...

Vojenský a kosmický výzkum rozvíjí metody léčby ran

Těžké zranění člena jednotky hluboko v týlu nepřítele. Špatné počasí, možnost evakuace v nedohlednu ...

Neexistují IED na bojišti. IED jsou bojiště!

"Nejedeme na bojiště, kde jsou IED. IED jsou bojiště!". Tato slova nedávno pronesl tříhvězdičkový ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Pavel
    18:17 02.03.2012

    Teď už na to člověk holt nemusí mít koule :)

    Teď už na to člověk holt nemusí mít koule :)

Načítám diskuzi...