Americká armáda mění názor na BVP. Nejdůležitější je odolnost

Americká armáda mění názor na BVP. Nejdůležitější je odolnost
Maďarské BTR-80 a americký M2 Bradley na cvičení v Litvě / US Army (Zvětšit)

Americká armáda (US Army) minulý týden vydala dokument Industry Day Narrative For Optionally Manned Fighting Vehicle, ve kterém informuje průmysl o současném stavu programu nového bojového vozidla pěchoty OMFV (Optionally Manned Fighting Vehicle). Nový pohled armády se dá shrnout jednou větou:„Odolnost na prvním místě“.

Americká armáda hledá náhradu za svá pásová bojová vozidla pěchoty (BVP) M2 Bradley již mnoho let. Americká armáda, jako každá jiná, ale dnes stojí před obtížně řešitelným úkolem. Zatímco v dobách Studené války byly hrozby (mechanizované jednotky), protivník (Sovětský svaz) a bitevní pole (evropské roviny, otevřená krajina) jasně dané, dnes je mnohem těžší předpovědět budoucí hrozby, protivníky i to, kde k případným válečným střetům dojde. Nová bojová technika zůstane přitom ve výzbroji desítky let.

Původě armáda v rámci programu OMFV požadovala velmi mobilní BVP schopné rychlé přepravy po celém světě. Určujícím požadavkem se stala přepravitelnost dvou OMFV v dopravním letadle C-17 Globemaster III. Rozměrově a hmotnostně tedy OMFV muselo odpovídat současným BVP Bradley.

V rámci daných rozměrů a hmotnosti musely firmy splnit požadavky na odolnost, výzbroj, velikost pracovního prostoru, velikost výsadku atd.

Armáda zároveň nastavila agresivní harmonogram a finanční podmínky programu OMFV. Kvůli přísným podmínkám v tendru zůstal jediný výrobce, který navíc nesplnil představy armády. V lednu letošního roku proto americká armáda nejen restartovala OMFV, ale také zcela přehodnotila svůj pohled na nové BVP.

Nové požadavky OMFV se zcela odlišují od těch původních – americká armáda se zřejmě rozhodla vytvořit klasické BVP pro evropské bojiště.

Armáda seřadila podle důležitosti devět požadovaných rysů nového OMFV:

 • Odolnost
 • Mobilita
 • Růstový potenciál
 • Ničivost
 • Hmotnost
 • Logistika
 • Přepravitelnost
 • Velikost posádky
 • Výcvik

Podle v úvodu zmíněného dokumentu armáda od nového OMFV požaduje ničení vozidel na vzdálenost 1500 až 2000 metrů, podporu sesednuvšího výsadku a ničení zejména nepřátelských BVP a vrtulníků.  


M2 Bradley v Bulharsku

Nové BVP musí obstát v prostředí, kde operují nepřátelské BVP, tanky, útočné vrtulníky a dělostřelectvo. Pokud nebudou k dispozici tanky Abrams, OMFV ve spolupráci s dalšími systémy (drony, tankoborníky atd.) musí mít schopnost ničit nepřátelské tanky.

Tyto komplexní schopnosti armáda nepožaduje po každém BVP, ale musí být součástí nasazené formace. Například v mechanizované četě se čtyřmi BVP lze jedno nebo dvě vozidla lépe vybavit pro boj se vzdušnými cíli a další dvě pro boj s tanky.  

V každém případě armáda i u nového OMFV požaduje přepravitelnost letouny C-5 Galaxy a C-17 Globemaster.  Zároveň ale dokument uvádí, že přepravu hlavních sil zajistí především železniční a námořní doprava.

V případě Evropy lze nové OMFV rozmístit ve spojeneckých zemích v Evropě již předem a tedy požadavky na strategickou mobilitu nemusí být tak velké. Tak je možné zvýšit velikost a hmotnost vozidla, tedy i odolnost a schopnost v budoucnu pojmout nové senzory a zbraňové systémy.

Na druhou stranu, právě odolnost hrála hlavní roli v neúspěšném projektu GCV (Ground Combat Vehicle), předchůdce OMFV a pohrobku obřího programu z přelomu milénia FCS (Future Combat Systems). Vozidla GCV měla nahradit M2 Bradley, ale hmotnost vozidla dosáhla 70 tun. Armáda kvůli raketově rostoucím nákladům, složitosti a hmotnosti projekt GCV v únoru 2014 ukončila. Nové OMFV ale spíše bude hmotnostně odpovídat klasickým moderním BVP, než obskurně těžkému GCV.

Nový pohled na OMFV možná také ovlivnil úpadek ruského projektu nové pásové platformy Armata. Ostatně proti původním proklamacím s největší pravděpodobnosti stále není postaven výrobní závod pro sériovou výrobu tanků a BVP Armata. Ve špatném stavu (chybí například vhodné motory) jsou také projekty ruských středních BVP, pásového Kurganěc-25 a kolového Bumerang.

S nasazením nových amerických BVP není třeba počítat v Tichomoří. Zde hlavní tíhu případné konfrontace s Čínou ponese americké námořnictvo a námořní pěchota. Pro koncept tichomořského „ostrovního blitzkriegu“ nejsou BVP a tanky potřeba.

V současné době, což dokazuje i zveřejněný dokument, budou probíhat konzultace mezi americkou armádou a průmyslem. S vydáním poptávkové žádosti RFP (Request for Proposal) se počítá až v dubnu 2021. V říjnu 2021 americká armáda poskytne investice pěti nejlepším firmám. Vybrané firmy digitálně rozpracují své koncepty a armáda je vyhodnotí pomocí počítačových modelů a simulací. Armáda tedy nově nevyžaduje stavbu reálných prototypů (stačí jen modely v živé velikosti).

Následně v dubnu 2023 armáda poskytne finance třem nejlepším firmám, které do července 2025 postaví funkční prototypy. Po provozních testech armáda v lednu 2027 vybere vítěze. S předsériovou výrobou (LRIP) se začne v roce 2027 a předávka první sady nových BVP se očekává v záři 2028 ‒ tedy o dva roky později než u původního OMFV. Plná sériová výroba (FRP) začne na jaře kalendářního roku 2030.

Zdroj: Breaking Defense

Nahlásit chybu v článku


Související články

NGCV: Nástupce bojových vozidel Bradley v roce 2026

V rámci programu NGCV (Next-Generation Combat Vehicle) americká armáda začne od roku 2026 nahrazovat ...

Bojové vozidlo pěchoty Lynx 41 vypadlo z amerického programu OMFV

Americká armáda (US Army), resp. Velitelství pro smluvní dodávky americké armádě ACC (Army ...

Americká bojová vozidla pěchoty Bradley pro Chorvatsko

Americká vláda daruje Chorvatsku 60 bojových vozidel pěchoty (BVP) M2A2 Bradley. Vozidla budou v ...

Dočká se americká armáda nástupce bojových vozidel Bradley?

Americká armáda restartovala program OMFV (Optionally Manned Fighting Vehicle), tedy program ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Migi
  22:38 21.04.2020

  Taky si sem odložím jeden odkaz: http://www.onwar.eu/2020/04/20... Asi nejdůležitější z toho článku - i v případě zrušení tendru na BVP tento rok ČR neušetří ani ...Zobrazit celý příspěvek

  Taky si sem odložím jeden odkaz: http://www.onwar.eu/2020/04/20...

  Asi nejdůležitější z toho článku - i v případě zrušení tendru na BVP tento rok ČR neušetří ani korunu a příští rok ušetří necelé 2 mld. Takže kvůli 2 mld. v příštích dvou letech pošleme schopnosti armády do kopru na příští XZ let.... HmmmmSkrýt celý příspěvek

  • semtam
   22:27 22.04.2020

   Článek operuje s tím co se mu hodí, nikdo přesně neví, jak krize bude probíhat, zde nejde jen o Covid-19, ale celkově o vývoj ekonomiky poté. Prozatím se mluví jen o "zbrždění", ...Zobrazit celý příspěvek

   Článek operuje s tím co se mu hodí, nikdo přesně neví, jak krize bude probíhat, zde nejde jen o Covid-19, ale celkově o vývoj ekonomiky poté.
   Prozatím se mluví jen o "zbrždění", navíc nikdo z širové veřejnosti vůbec neví, jak hodně/málo bude armáda financovaná a zda to nezmění plány.
   Článek de-facto jen nadává, ale vůbec si neláme hlavu s tím, že pokud peníze v budoucnu opravdu nebudou, tak jak má AČR postupovat, když před ní nyní leží řada modernizačních programů.
   Chytračit a kritizovat dokáže každý, řešit problémy již málokdo.Skrýt celý příspěvek

   • Migi
    22:54 22.04.2020

    četli jsme ten samý článek? Protože v tom článku se píše přesně to, co Vy mu tady vytýkáte....

    četli jsme ten samý článek? Protože v tom článku se píše přesně to, co Vy mu tady vytýkáte....

    • semtam
     23:00 22.04.2020

     Migi Asi myslíte, to, že autor vychází z toho, že peníze odejdou příští rok a to má být dle odhadů MF HDP zase v růstu. Jedná se jen o odhad a popravdě lze předpokládat, že ...Zobrazit celý příspěvek

     Migi

     Asi myslíte, to, že autor vychází z toho, že peníze odejdou příští rok a to má být dle odhadů MF HDP zase v růstu. Jedná se jen o odhad a popravdě lze předpokládat, že ekonomika nebude úplně fit jako v roce 2019, protože min. lidé budou méně kupovat.

     To, že říká, že se má postupovat systematicky je sice pěkné a pravdivé, ovšem co si pod tím autor představuje již neuvádí.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      09:42 23.04.2020

      "Asi myslíte, to, že autor vychází z toho, že peníze odejdou příští roK" Ne, článek nespekuluje. Pouze uvádí, že letos je to "0", příští rok se jedná z pohledu rozpočtu MO(CR) ...Zobrazit celý příspěvek

      "Asi myslíte, to, že autor vychází z toho, že peníze odejdou příští roK"

      Ne, článek nespekuluje. Pouze uvádí, že letos je to "0", příští rok se jedná z pohledu rozpočtu MO(CR) naprosto zanedbatelnou částku 2 mld., další rok 1 mld.. Ani jednou nejsou peníze co by armáda neměla. Tudíž, ta zátěž rozpočtu a potřeba aktuálních peněz co tu prezentujete prostě neexistuje.Skrýt celý příspěvek

     • Migi
      10:16 23.04.2020

      Jako že se dá ještě za 3 roky očekávat že státní rozpočet bude v sekeře -300 mld. ročně? Mno tak to už nebudeme potřebovat ani BVP ani armádu.... :)

      Jako že se dá ještě za 3 roky očekávat že státní rozpočet bude v sekeře -300 mld. ročně? Mno tak to už nebudeme potřebovat ani BVP ani armádu.... :)

     • semtam
      12:01 23.04.2020

      Jirosi Vzhledem k tomu, že nyní naše země prodělává obrovský hospodářský propad, vzrůstá nezaměstnanost a lidé si utahují opasky. Tak vaše úvahy jsou jak z jiného světa. Navíc ...Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi

      Vzhledem k tomu, že nyní naše země prodělává obrovský hospodářský propad, vzrůstá nezaměstnanost a lidé si utahují opasky. Tak vaše úvahy jsou jak z jiného světa.
      Navíc nová technika (ta drahá) se zpravidla nenakupuje z rozpočtu MO, ale mimo něj. Navíc, jak víte, kolik peněz bude mít MO a kolik je ochotna ČR dát MO mimo jeho rozpočet.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      12:18 23.04.2020

      Ekonomika se dřív nebo později vrátí k růstu to je jasné. Pokud se hlavní část splátek, které mají nastoupit až za rokem 2022, protáhne za původně plánovaný rok 2025. Bude možní ...Zobrazit celý příspěvek

      Ekonomika se dřív nebo později vrátí k růstu to je jasné. Pokud se hlavní část splátek, které mají nastoupit až za rokem 2022, protáhne za původně plánovaný rok 2025. Bude možní jejich výši udržet v rozumné výši i při nižším rozpočtu než bylo plánováno.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      17:32 23.04.2020

      Semtam: Pokud máte informace o tom, že platby na nové BVP jsou rozepsané jinak, že ohrožují rozpočty v krizových letech, tak je sem dodejte! Zatím tu stále jen zbytečně ...Zobrazit celý příspěvek

      Semtam: Pokud máte informace o tom, že platby na nové BVP jsou rozepsané jinak, že ohrožují rozpočty v krizových letech, tak je sem dodejte!
      Zatím tu stále jen zbytečně strašíte.

      Je jedno zda se to platí z rozpočtu MO, nebo státu. Vždy to budeme pořizovat na dluh.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      21:43 23.04.2020

      Nevím o tom že by peníze na BVP měli jít mimo rozpočet MO.

      Nevím o tom že by peníze na BVP měli jít mimo rozpočet MO.

   • Jirosi
    09:38 23.04.2020

    "Chytračit a kritizovat dokáže každý, řešit problémy již málokdo."

    Třeba o zrušení tendru na H1?

    "Chytračit a kritizovat dokáže každý, řešit problémy již málokdo."

    Třeba o zrušení tendru na H1?

    • semtam
     11:55 23.04.2020

     Jirosi Zrušení nákupu H1 či jeho osekání na cca 6 AH-1Z (stejně nahrazují MI-24) je myslím v současné době rozumné řešení, znovu připomenu, že i Bílá kniha z roku 2011 zcela ...Zobrazit celý příspěvek

     Jirosi
     Zrušení nákupu H1 či jeho osekání na cca 6 AH-1Z (stejně nahrazují MI-24) je myslím v současné době rozumné řešení, znovu připomenu, že i Bílá kniha z roku 2011 zcela logicky o tomto období mluvila jako o kritickém z důvodu množství druhů techniky zralých na obměnu.
     Nákup "víceúčelových" vrtulníků je po GO Sokolu již nyní nadbytečný a odsává tolik potřebné prostředky na klíčovou výzbroj AČR.

     Ohledně nových BVP pro AČR, těžko nyní určím kolik pro AČR zbude peněz v následujících letech. Cesta je modernizovat BVP-2 a nebo nakoupit jen nové BVP jako takové tudíž cca 135-140 kusů. ´To co mělo být na podvozku nového BVP dát na levnější podvozek třeba z BVP-1.
     Za mě bych nešetřil na dělostřelectvu, to je opravdu onou pomyslnou "královnou bojiště". Bez PVO se sice armáda obejde, ale vzhledem k charakteru AČR a poloze ČR je myslím PVO také důležitá.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      17:55 23.04.2020

      "Ohledně nových BVP pro AČR, těžko nyní určím kolik pro AČR zbude peněz v následujících letech." O kolik a jakých termínech se změní platby na nové BVP v případě oříznutí ...Zobrazit celý příspěvek

      "Ohledně nových BVP pro AČR, těžko nyní určím kolik pro AČR zbude peněz v následujících letech."

      O kolik a jakých termínech se změní platby na nové BVP v případě oříznutí počtu?
      Jak tohle oříznutí ovlivní schodky rozpočtu v kritických letech?

      GO Sokolů se udělala, ale nic není na vždy. Vrtulníky létají a další GO se blíží.
      Nikdo se nevyjádřil, že peníze za zrušené zakázky může armáda přesměrovat jinam. Viz. ty 3 mld co už vrátila do rozpočtu.Skrýt celý příspěvek

 • Arthur
  00:03 20.04.2020

  Koronavir - koncepci výstavby armády je potřeba předělat zdroj: ...Zobrazit celý příspěvek

  Koronavir - koncepci výstavby armády je potřeba předělat
  zdroj: https://www.parlamentnilisty.c... Skrýt celý příspěvek

  • Rase
   06:51 20.04.2020

   To už je potřeba tady sdílet článek z Parlamentních listů a ještě od někoho z SPD? Pokud nechcete podporovat klikem onu stránku, tak se tam píše o potřebě změnit koncept AČR. ...Zobrazit celý příspěvek

   To už je potřeba tady sdílet článek z Parlamentních listů a ještě od někoho z SPD?
   Pokud nechcete podporovat klikem onu stránku, tak se tam píše o potřebě změnit koncept AČR. Zmiňuje, že se nová technika měla nakupovat v bohatých letech a navrhuje odstoupit z nákupu amerických vrtulníků H-1, tedy jediného dotaženého nákupu. Místo toho modernizovat Mi-35 po vzoru Maďarů. Krom modernizace další techniky má v plánu modernizovat 180 vozidel BVP-2 (byť zmiňuje, že od roku 2015 přesluhují) po vzoru Slováků. Prý pár z těch 180 vozidel je ještě v dobrém stavu .))) Celkově článek neříká nic zajímavého, jenom blábolí o modernizaci starých krámů.
   Fakt už nevím Arthure, co na té modernizaci BVP-2 pořád vidíš. Chápu že jsi nadšených z každého článku, který se zastává tvé posedlosti, ale je to už šrot.Skrýt celý příspěvek

   • PavolR
    10:28 20.04.2020

    Akurát, že Maďari svoje vrtule nemodernizovali (to sa kvôli sankciám teraz snáď ani nedá), iba generálkovali a predlžovali ich životnosť zhruba do roku 2025/26. :-) Že budú ...Zobrazit celý příspěvek

    Akurát, že Maďari svoje vrtule nemodernizovali (to sa kvôli sankciám teraz snáď ani nedá), iba generálkovali a predlžovali ich životnosť zhruba do roku 2025/26. :-) Že budú príslušníci tejto subkultúry tlačiť na zachovanie pôvodných BVP (a tým pádom nezvyšovanie bojovej hodnoty jednej z "nepriateľských" armád NATO) sa dalo čakať aj pred koronakrízou.Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   07:47 20.04.2020

   Vích takovéhle bláboly psal už dávno před koronavirem, takže nic nového pod sluncem. Zcela to odpovídá krokům SPD jejichž politika jde naprosto proti jakémukoli rozvoji AČR. O to ...Zobrazit celý příspěvek

   Vích takovéhle bláboly psal už dávno před koronavirem, takže nic nového pod sluncem. Zcela to odpovídá krokům SPD jejichž politika jde naprosto proti jakémukoli rozvoji AČR. O to víz zamrzí že se někteří vojáci, kteří mají zjevně v hlavě seno, nechají fotit s Pitomiem.Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   11:10 20.04.2020

   Pro ty co chtějí odložit nákupy na lepší ekonomickou situaci bych chtěl upozornit, že skoro všechny státní rozpočty 20.let zpětně byli deficitní. Čekat na souhru vypsaného ...Zobrazit celý příspěvek

   Pro ty co chtějí odložit nákupy na lepší ekonomickou situaci bych chtěl upozornit, že skoro všechny státní rozpočty 20.let zpětně byli deficitní. Čekat na souhru vypsaného výběrového řízení + přebytku v rozpočtu můžeme čekat věčně.Skrýt celý příspěvek

  • Maximus
   15:43 20.04.2020

   S panem Víchem jsem měl možnost jednat, jeho názory nejsou s nadšením přijímány ani v samotné SPD. Jede si ve svém názorovém "tunelu" z dob ČSLA a přes svoji nespornou inteligenci ...Zobrazit celý příspěvek

   S panem Víchem jsem měl možnost jednat, jeho názory nejsou s nadšením přijímány ani v samotné SPD. Jede si ve svém názorovém "tunelu" z dob ČSLA a přes svoji nespornou inteligenci myšlenkami ovlivněné jeho světonázorem nedokáže překročit svůj stín.Skrýt celý příspěvek

  • semtam
   16:52 20.04.2020

   Nebudu si hrát na politruka a kádrovat autora článku (Vích) za jeho stranické členství a nechci ani kádrovat odkazované médium (PL), protože to myslím není součástí této diskuze a ...Zobrazit celý příspěvek

   Nebudu si hrát na politruka a kádrovat autora článku (Vích) za jeho stranické členství a nechci ani kádrovat odkazované médium (PL), protože to myslím není součástí této diskuze a proto mi odpuste, že ho nebudu pomlouvat a dehonestovat, ale ani se ho zastávat. Víc mě zajímá obsah toho článku, než osobní (?) či politická nevraživost.

   Názor, který zaznívá v článku je racionální, bohužel dnes nevíme (teprve se o tom jedná či bude jednat), kolik zhruba armáda bude mít k dispozici prostředků a tak je těžké přesně určit co modernizovat, co koupit, co nedej bože vyřadit.
   Odstoupení od nákupu systému H1 je myslím pro naši zemi i armádu důležité, naše armáda, jak víme je téměř celá na výměnu a systém H1 je to poslední co potřebujeme. Odstoupení od smlouvy na systém H1 může být v současné situaci přímo životně důležité pro ostatní "nepostradatelnou" výzbroj armády. Problém vidím v tom, že USA by se nám mohli za tento krok mstít a tímto nákupem si také kupujeme to, že na nás USA budou "hodný". Současnou situaci by mohli snad pochopit a aby neutřeli nudli (toho se nebojim, to se nestane), tak bych od nich nakoupil systém Himars, ovšem za nižší náklady než systém H1. To kvůli ostatním akvizicím pro armádu. Systém Himars by možná mohl i obhájit modernizaci houfnic DANA, ale to již otázka pro odborníky. Osobně jsem zastáncem nákupu nových houfnic ráže 155mm, ale chápu, že vše je o penězích a také o politických handlech.

   S čím naopak nesouhlasím je to, že by se měl rušit nově vytvářený výsadkový pluk.
   Požadavek na lidské zdroje je správný, ale asi by chtěl více učesat, ale základní myšlenka je správná.Skrýt celý příspěvek

   • Migi
    17:45 20.04.2020

    Případné odstoupení od H1 (jestli to vůbec jde po uzavření smlouvy) by neznamenalo nic dobrého už jenom že ty peníze, co pujdou do H1 by zmizely a armáda by z nich neviděla ani ...Zobrazit celý příspěvek

    Případné odstoupení od H1 (jestli to vůbec jde po uzavření smlouvy) by neznamenalo nic dobrého už jenom že ty peníze, co pujdou do H1 by zmizely a armáda by z nich neviděla ani korunu...Skrýt celý příspěvek

    • semtam
     18:00 20.04.2020

     Migi Samozřejmě má úvaha bere v potaz to, že vyčleněné peníze se použijí opět v armádě, ale pokud by se stalo, jak zmiňujete, že peníze by se využili v jiném segmentu a pokud by ...Zobrazit celý příspěvek

     Migi

     Samozřejmě má úvaha bere v potaz to, že vyčleněné peníze se použijí opět v armádě, ale pokud by se stalo, jak zmiňujete, že peníze by se využili v jiném segmentu a pokud by to mělo smysl, tak je to stále lepší řešení, než tento nákup.
     Poměr cena/užitečnost je přímo katastrofální v současné době a AČR za ty peníze posouvá jen minimálně a závazky NATO neřeší vůbec. To by třeba Himars jakožto palebná podpora mb. coby brigáda určená pro NATO je daleko smysluplnější.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      18:48 20.04.2020

      Už je zaplacená necelá miliarda (možná už víc). Ty peníze by byly definitivně ztracené a armáda bez vrtulníků. Tomu říkám win-win strategie. Představa že se za ty peníze nakoupí ...Zobrazit celý příspěvek

      Už je zaplacená necelá miliarda (možná už víc). Ty peníze by byly definitivně ztracené a armáda bez vrtulníků. Tomu říkám win-win strategie.
      Představa že se za ty peníze nakoupí cokoli jiného je nereálná.Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      19:54 20.04.2020

      Scotty má pravdu. Pokiaľ ste už zacvakali prvú splátku, zmluva sa stáva prakticky "nevypovedateľnou", lebo si nikto nezoberie na triko vyhodenie toľkých peňazí za nič.

      Scotty má pravdu. Pokiaľ ste už zacvakali prvú splátku, zmluva sa stáva prakticky "nevypovedateľnou", lebo si nikto nezoberie na triko vyhodenie toľkých peňazí za nič.

     • semtam
      07:53 21.04.2020

      Scotty ČR zaplatila 850 mil. Kč, dohromady by měla zaplatit 15 mld. USD (+/- záleží na kurzu). Jak je smlouva postavena těžko říct, ale pokud by jsme nyní odstoupili, tak ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty

      ČR zaplatila 850 mil. Kč, dohromady by měla zaplatit 15 mld. USD (+/- záleží na kurzu).
      Jak je smlouva postavena těžko říct, ale pokud by jsme nyní odstoupili, tak předpokládám, že většina již zaplacených peněz by se měla vrátit, samozřejmě 100% asi ne, ale většina ano, navíc jak můžete vidět, zaplatili jsme teprve pět a půl procenta z celkové ceny, tak v této fázi by měli být škody za zrušení kontraktu minimální.
      Smlouva by měla určitě obsahovat i tyto body, tohle není nákup u podomního prodavače hrnců, nebo že by?Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      08:39 21.04.2020

      semtam Slovenský ministr obrany tvrdí že pokud jednostranně vypoví smlouvu na F-16 žádné peníze by jim nevrátili. Pochybuji že by to to v našem případě bylo jiné. To že by se tato ...Zobrazit celý příspěvek

      semtam
      Slovenský ministr obrany tvrdí že pokud jednostranně vypoví smlouvu na F-16 žádné peníze by jim nevrátili. Pochybuji že by to to v našem případě bylo jiné. To že by se tato smlouva vypověděla je naprosto nereálné z mnoha důvodů. Také o tom nikdo ani náznakem nemluví.Skrýt celý příspěvek

     • semtam
      13:02 21.04.2020

      Scotty Slovensko již zaplatilo 1 mld. EUR, my jsme zaplatili 31,5 mil. EUR (přepočteno). Pokud smlouvy nemají "záchranou brzdu", tak potěš. Jinak je rozdíl zrušení 1 mld. a nebo ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty

      Slovensko již zaplatilo 1 mld. EUR, my jsme zaplatili 31,5 mil. EUR (přepočteno). Pokud smlouvy nemají "záchranou brzdu", tak potěš.
      Jinak je rozdíl zrušení 1 mld. a nebo 31.5 milionu, navíc pokud by nekoupili F-16, tak stejně by museli koupit jiný stroj, který by jim hlídal oblohu a nebo zaplatit druhé zemi za ochranu.
      My jsme v jiné situaci, systém H1 opravdu nepotřebujeme a H1 nám také do budoucna dost peněz bude brát, málo se to tu řešilo,cena letové hodiny je u UH-1Y vyšší než třeba u UH-60M.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      16:52 21.04.2020

      semtam V téhle situaci si nikdo nedovolí vyhodit naprosto bez užitku necelou miliardu. Navíc možná už ministerstvo zaplatilo i víc. Cena letové hodiny u všeho co létá u USMC je ...Zobrazit celý příspěvek

      semtam
      V téhle situaci si nikdo nedovolí vyhodit naprosto bez užitku necelou miliardu. Navíc možná už ministerstvo zaplatilo i víc.
      Cena letové hodiny u všeho co létá u USMC je poměrně vysoká. Nejspíš to dělá způsob nasazení a obtížnost provozu.
      Navíc smlouvu uzavřela naše vláda. Jaké důsledky na důvěryhodnost naší republiky by melo jednostranné vypovězení smlouvy? Jediná schůdná možnost je podobně jako Slováci zkusit vyjednat prodloužení splátek. Ovšem naše smlouva není zdaleka na tak vysokou částku aby to bylo opravdu nutné.Skrýt celý příspěvek

     • semtam
      22:37 22.04.2020

      Scotty My nyní vyhazujeme 15 mld. Kč, jen kvůli politice (Babiš si potřásl ruku s Trumpem) a také proto, že politrukum se nelíbí ruské stroje a tak chce MI-24 poslat do kopru, ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty

      My nyní vyhazujeme 15 mld. Kč, jen kvůli politice (Babiš si potřásl ruku s Trumpem) a také proto, že politrukum se nelíbí ruské stroje a tak chce MI-24 poslat do kopru, paradox je, že MI-171Š ne, protože to už by bylo moc drahý...
      Navíc bitevní vrtulník v rámci AČR je tak trochu sporná záležitost a kdyby nebyl, tak až tak moc se nestane. Hodit se může tehdy pokud v D nebo A vypukne džihád....

      Tento nákup je nyní absolutně zbytečný a AČR má daleko větší problémy, než řešit politicky nevyhovující vrtulníky. Tento kontrakt je jen placením "výpalného" USA, že "dbá o naši bezpečnost". Kontrakt by se měl zrušit a vyjednat vrácení peněz a pokud to nepůjde tak osekat kontrakt na 6 vrtulníků AH-1Z, UH-1Y nyní nekupovat, jsou tu důležitější věci.

      Pokud se ponechá v současné podobě, jen to ukazuje na neprofesionalitu vlády a MOČR.
      P.S: Všimli jste si, že Opata byl při podpisu smlouvy oblečen v civilu.Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    17:55 20.04.2020

    "Gripeny zachovat i po roce 2025 (2027) pokud bude situace přívětivá, tak přikoupit min. 4 kusy a pokud bude opravdu dobrá, jít do Gripenu NG, je to neekonomičtější ...Zobrazit celý příspěvek

    "Gripeny zachovat i po roce 2025 (2027) pokud bude situace přívětivá, tak přikoupit min. 4 kusy a pokud bude opravdu dobrá, jít do Gripenu NG, je to neekonomičtější varianta."

    "Současnou situaci by mohli snad pochopit a aby neutřeli nudli (toho se nebojim, to se nestane), tak bych od nich nakoupil systém Himars"

    Je potřeba šetřit, ale na něco se zdroje najdou i když to není v plánech...Skrýt celý příspěvek

    • semtam
     18:07 20.04.2020

     Jirosi Jak vysvětluju, nákup Himarsu je vlastně "odškodné". Samozřejmě lepší v této situaci by bylo nekupovat ani Himars, ale je otázka zda by tím neutrpěla bezpečnost či ...Zobrazit celý příspěvek

     Jirosi

     Jak vysvětluju, nákup Himarsu je vlastně "odškodné". Samozřejmě lepší v této situaci by bylo nekupovat ani Himars, ale je otázka zda by tím neutrpěla bezpečnost či stabilita ČR, protože USA by se to nemuselo líbit a mohli by nám přímo či nepřímo uškodit.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      18:49 20.04.2020

      Ne, nevysvětlujete. Jen vytváříte zbytečný problém, a pak se ho snažíte řešit.
      MO by se mělo soustředit na dotažení BVP, to je teď priorita.

      Ne, nevysvětlujete. Jen vytváříte zbytečný problém, a pak se ho snažíte řešit.
      MO by se mělo soustředit na dotažení BVP, to je teď priorita.

     • semtam
      07:44 21.04.2020

      Jirosi Pokud se má soustředit MO na dotažení BVP a potažmo přezbrojení celé 7. mb, aby mohla být plnohodnotnou součástí sil NATO, tak v současné době je vypovězení smlouvy na ...Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi

      Pokud se má soustředit MO na dotažení BVP a potažmo přezbrojení celé 7. mb, aby mohla být plnohodnotnou součástí sil NATO, tak v současné době je vypovězení smlouvy na systém H1 jednou z cest.Skrýt celý příspěvek

 • Migi
  17:02 19.04.2020

  Jak tady čtu ty myšlenky že se v rámci ušetření zruší tohle a tamto tak se musím trochu smát. Ano diskuse jak by měla vypadat naše armáda je určitě důležitá, ale těžko se může ...Zobrazit celý příspěvek

  Jak tady čtu ty myšlenky že se v rámci ušetření zruší tohle a tamto tak se musím trochu smát. Ano diskuse jak by měla vypadat naše armáda je určitě důležitá, ale těžko se může měnit podle momentálního finančního rámce. Je potřeba si uvědomit že jakmile se nějaká složka (schopnost) zruší, tak už se nikdy (minimálně v horizontu třeba 30-40 let) znovu nezavede. Pokud se zruší těžká brigáda, tak prostě už na vždycky nebude mít nic na pásech. Pokud se zruší tanky, u nikdy nebudeme mít tanky. To je třeba důvod proč jsem rád že se nakoupili bitevní vrtulníky, protože si myslím že moderní armáda 10 milionového státu by prostě bitevní vrtulníky mít měla. Ještě teď tu někteří píšou jaká chyba byla vyřazení raketometů.
  To je důvod proč armáda drží některé typy techniky i když jsou dávno za hranicí životnosti, protože i když by jejich vyřazení klesla bojová hodnota armády jako celku, tak by si na vždy uzavřeli možnost prostředky této kategorie používat. Ještě to jde u některých dílčích a "moderních" schopností jako třeba kyber, drony, nebo třeba C4ISTAR, ale u těch tradičních prostředků ani náhodou.
  Proč to tak je je poměrně nasnadě - vysvětlovat politikům, potažmo veřejnosti že potřebujeme "vyměnit ty beznadějně zastaralý auta" je mnohem průchodnější než "sice jsme to do teď neměli ale fakt by se nám hodilo ještě tohle". Nemluvě o výcviku, integrování do systému armády, budování útvarů atd. atd.
  Takže opravdu s každou krizí škrtnout jednu, dvě schopnosti armády, aby se s další krizí škrtli zase dvě a tak stále dokola a dokola až tu zůstanou jenom chemici, SF, polní nemocnice a VP.
  Proto jsou úvahy o změně zaměření 7. mb prostě mimo. Pokud se tendr na nová BVP zasekne/zruší, tak dál budou "provozovat" BVP-2 s tím, že jejich klesající použitelnost bude používat jako páka aby se provedl nový nákup, třeba na snížených počtech s opcí, nebo třeba i od někoho použitá, nebo ne úplně nejmodernější.... Úplně stejně jako to probíhá s tanky, PVO a dělostřelectvem. Z tohohle pohledu by dávala smysl i ta modernizace BVP o které se tu napsalo stovky komentářů, ale ta zase podle mě nedává smysl ze všech ostatních úhlů pohledu právě protože by to na dalších desítky let zavřelo dveře na to získat nějaké alespoň moderně řešené BVP.Skrýt celý příspěvek

  • skelet
   17:30 19.04.2020

   ano, s tím počítám. Problém je v tom, že "Pokud se tendr na nová BVP zasekne/zruší, tak dál budou "provozovat" BVP-2 s tím, že jejich klesající použitelnost bude používat jako páka ...Zobrazit celý příspěvek

   ano, s tím počítám. Problém je v tom, že "Pokud se tendr na nová BVP zasekne/zruší, tak dál budou "provozovat" BVP-2 s tím, že jejich klesající použitelnost bude používat jako páka aby se provedl nový nákup" bude těžce kolidovat s tím, že tento stav se bude týkat i zbytku armády. Ten vnitřní dluh se prostě bude jen nabalovat. A v třicátých letech se z toho ministerstvo obrany prostě a jednoduše posere.
   Co nás čeká v třicátých letech
   - slátky za nadzvukové letouny (lízačku nám zatím nikdo nenabídl, takže se jí nedržme)
   - končící životnost L-159A
   - končící životnost Mi-171š
   - končící životnost 2x modernizovaných T-72
   - C295 bude mít na krku dvacet křížků.
   - modernizace Pandurů, které budou mít na krku dvacet křížků
   no a do toho náhrada za modernizované BVP-2

   ten nápor na finance bude obří. Takže co budeme rušit v třicátých letech, když k tomu ještě přibudou BVP-2? Tipnul bych si, že ty tanky a vrtulníky.Skrýt celý příspěvek

 • Danik
  16:32 18.04.2020

  Takže obavy se zdá se vyplnily a kluci (a holky) ze 7 mb budou muset ještě nějaký ten pátek lítat v zastaralých a vyježděných BVP-2. Od vlády se jedná o krásně populistický krok za ...Zobrazit celý příspěvek

  Takže obavy se zdá se vyplnily a kluci (a holky) ze 7 mb budou muset ještě nějaký ten pátek lítat v zastaralých a vyježděných BVP-2. Od vlády se jedná o krásně populistický krok za potlesku našich občanů. Obrněná technika je přece v boji s virem k ničemu a ozbrojený konflikt přece určitě, ale určitě nehrozí :) jak si naši spoluobčané domysleli díky vysoké škole života. Bohužel mentalita značné části naší populace se stále motá okolo myšlenky, že obranné a bezpečnostní záležitosti států jsou zbytečně vyhozené peníze. Dokud to takto bude a vládnout budou lidé myslící jen na to jak vyhrát další volby a jejich plánování bude v časovém rámci jejich funkčního období, armáda bude vždy na chvostu zájmů a v případě finančních potíží bude prvním místem kde se začne škrtat nehledě na to, že již nyní je podfinancovaná. Bohužel vlády nejsou vázány žádným dokumentem (vizí) ohledně financování a budování armády (což vyžaduje činnost na dekády) a jedno volební období je málo času na to aby se něco povedlo (zakázka zadaná a připravená tak potom je smetena nástupnickou vládou, která jí může dát třeba na vyšší důchody aby si zajistila hlasy).

  Možná jak už tu někteří navrhovali je na čase pomalu začít přemýšlet, jestli jsme skutečně schopni (a hlavně ochotni) financovat vševojskovou armádu. Protože pokud to takhle půjde dál tak obměna stíhacího, transportního a zbytku vrtulníkového letectva se také "odloží", stejně jako lehké terénní vozidla, tanky, dělostřelectvo a PVO. Díky bohu, alespoň ta výzbroj jednotlivce se snad už nestačí zrušit i když co se týče výstroje tak na nějakou dobu (po vestách od argunu a airframech) se naši vojáci budou muset spokojit leda tak s těmi novými plánovanými barety pro pozemní síly. Uvidíme jak dopadnou ty nové uniformy. Každopádně otázka zní jestli než udržovat ztrouchnivělou kostru vševojskové armády není lepší se některých schopností zbavit ve prospěch udržení zbytku jednotek v potřebném počtu a kvalitě. Jsem zvědav na názory ostatních

  Souhlasím (like) se zrušením některých útvarů AČR ve prospěch jiných druhů sil.

  Nesouhlasím (dislike) se zrušením některých útvarů AČR a chci udržet vševojskovou armádu i za stavu současných počtů a financování.Skrýt celý příspěvek

  • Rase
   19:09 18.04.2020

   Osobně si myslím, že nové BVP by měly být základem pozemního vojska AČR (hlavní údernou silou). Tanky, Pandury atd. by měly být až druhotné a vzhledem k tomu, že pandury nevydrží ...Zobrazit celý příspěvek

   Osobně si myslím, že nové BVP by měly být základem pozemního vojska AČR (hlavní údernou silou). Tanky, Pandury atd. by měly být až druhotné a vzhledem k tomu, že pandury nevydrží na věky, tak bych se nebál jejich budoucí nahrazení koncepčně jiným vozidlem. Ať již Titusem (OT bez věže), nebo právě novým BVP (tedy mít dvě brigády na pásech). PVO a dělostřelectvo beru jako nezbytnou samozřejmost, stejně tak obrněné 4x4 atd.Skrýt celý příspěvek

   • Danik
    21:05 18.04.2020

    Dalo by se tedy počítat i se dvěma čistě mech. brigádami (bez tanků) podporovanými kvalitní PVO a dělostřelectvem +moderními 4x4?

    Dalo by se tedy počítat i se dvěma čistě mech. brigádami (bez tanků) podporovanými kvalitní PVO a dělostřelectvem +moderními 4x4?

    • Rase
     22:16 18.04.2020

     Za mě ano. Z čistě technického pohledu jsou BVP dostatečně univerzální, aby nahradily různá další vozidla. Přeci jen převážejí pěšáky, něco ustojí, dokáží vést palbu proti pozemním ...Zobrazit celý příspěvek

     Za mě ano. Z čistě technického pohledu jsou BVP dostatečně univerzální, aby nahradily různá další vozidla. Přeci jen převážejí pěšáky, něco ustojí, dokáží vést palbu proti pozemním cílům, tak i vzdušným (byť záleží na elektronice). Teď to beru z pohledu, kdy neřeším závazky vůči NATO a co musí splnit tanky v oné těžké brigádě co máme postavit.Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      00:44 19.04.2020

      Dá se to brát i tak, že s vývojem technologií budou moct BVP nést kromě PTŘS i třeba drony jako protitankovou zbraň. Pořád mi, ale přijde, že jde o polovičaté řešení a tank je ...Zobrazit celý příspěvek

      Dá se to brát i tak, že s vývojem technologií budou moct BVP nést kromě PTŘS i třeba drony jako protitankovou zbraň. Pořád mi, ale přijde, že jde o polovičaté řešení a tank je prostě tank (možná je to jen zpátečnické a moc konvenční myšlení z mé strany).Skrýt celý příspěvek

     • Rase
      16:59 19.04.2020

      Danik: tank je nepochybně fajn, ale beru to tak, že byť BVP stojí v podstatě to samé co tank, tak BVP dokáže převážet vojáky a čelit různým hrozbám. Za tankem můžou vojáci chodit ...Zobrazit celý příspěvek

      Danik:
      tank je nepochybně fajn, ale beru to tak, že byť BVP stojí v podstatě to samé co tank, tak BVP dokáže převážet vojáky a čelit různým hrozbám. Za tankem můžou vojáci chodit tak akorát pěšky.Skrýt celý příspěvek

   • semtam
    21:29 18.04.2020

    Rase Ve skrze souhlas a myšlenka dvou "pásových" brigád určitě stojí za pozornost, ale musí se pečlivě zvážit, jaké jsou nejrelevantnější hrozby do budoucna. Nyní AČR s těžkou, ...Zobrazit celý příspěvek

    Rase

    Ve skrze souhlas a myšlenka dvou "pásových" brigád určitě stojí za pozornost, ale musí se pečlivě zvážit, jaké jsou nejrelevantnější hrozby do budoucna. Nyní AČR s těžkou, střední brigádou a lehkým plukem je sice dobře připravena na "každou hrozbu", ale vzhledem k velikosti AČR je to takové od každého trochu.

    Ohledně modernizace AČR, rád slyším, že PVO a dělostřelectvo vnímáš jako nezbytnou samozřejmost. Problém je v tom a moc to dobře to víš, že nyní je i dle Bílé knihy z roku 2011 krizové období, kdy AČR potřebuje obměnit řadu hlavních zbraní. AČR jako první krok zvolila náhradu MI-24. Bitevní vrtulník je v rámci obrany ČR dost diskutabilní a požadavky NATO na něj vůbec nejsou. Navíc jako náhrada se zvolilo řešení, které je ještě diskutabilnější a osobně ho vnímám jako vyhození peněz, které navíc ovlivní obměnu vrtulníků v budoucnu. A vzhledem k současné situaci lze říci, že tento nákup do jisté míry ohrožuje bezpečnost ČR, protože odvádí prostředky na jiné mnohem důležitější zbraně.Skrýt celý příspěvek

    • Rase
     22:19 18.04.2020

     Nejsem zrovna fanda vrtulníků, ale beru to tak, že už jsou pořízené a zrušit to nejde, tak nemám problém si na ně zvyknout (jako mobilní síla rychlé reakce asi v pohodě). Souhlasím ...Zobrazit celý příspěvek

     Nejsem zrovna fanda vrtulníků, ale beru to tak, že už jsou pořízené a zrušit to nejde, tak nemám problém si na ně zvyknout (jako mobilní síla rychlé reakce asi v pohodě). Souhlasím ale s tím, že ty peníze se měly raději investovat do pozemních sil. Ostatně celou dobu (posledních X let) generální štáb tvrdí, že prioritou je modernizace pozemních sil. Místo toho ale MO pořídilo akorát vrtulníky...Skrýt celý příspěvek

   • Sabuk
    09:29 19.04.2020

    To nedává smysl.: Místo 200BVP koupit 400 a vzdát se jen praporu tanků za 15mld. K tomu vyhodit pandury,který tady můžou být v klidu dalších 15let. Nejlepší co můžeme udělat je ...Zobrazit celý příspěvek

    To nedává smysl.:
    Místo 200BVP koupit 400 a vzdát se jen praporu tanků za 15mld. K tomu vyhodit pandury,který tady můžou být v klidu dalších 15let.

    Nejlepší co můžeme udělat je buď přezbrojit obě brigády na Pandury nebo vyřešit během následujících 10 let vše krom 7br a podle peněz v roce 2030 pořídit nová BVP nebo moderní KBVP, na které by okolo roku 2035 přezbrojila i 4.brn. Tanky zrušit.Skrýt celý příspěvek

    • Rase
     17:12 19.04.2020

     210 vozidel na jednu brigádu je hodně nadhodnocený počet. Pokud by se většina nebojových verzí postavila na jiné platformě (třeba Titus?). Momentálně máme mít 127 Pandurů (počítám ...Zobrazit celý příspěvek

     210 vozidel na jednu brigádu je hodně nadhodnocený počet. Pokud by se většina nebojových verzí postavila na jiné platformě (třeba Titus?). Momentálně máme mít 127 Pandurů (počítám tam i ty nové) tak pro obě brigády by očividně stačilo 254 vozidel. I kdyby 300, tak pořád to není 400 :-)
     S těmi BVP pro druhou brigádu jsem to myslel tak, že by se zaváděly postupně s tím, jak budou Pandury dosluhovat. Ono i kdyby se BVP nakoupily do konce roku 2020, tak výroba půjde dost pozvolna.

     ps. Pandury pro obě brigády mi nepřijdou jako dobrý nápad. Přeci jen i z dnešního pohledu nejde o nějak úžasnou platformu, tak ať v klidu doslouží v tom počtu co máme a dál bych jej nenavyšoval.Skrýt celý příspěvek

     • Sabuk
      17:37 19.04.2020

      4brn. Ma ted pouze 2 prapory s Pandury. Proto se jich mělo koupit 240. A to je bez minometné a AA verze. Rota 3×3+velitelské=10 Prapor 3 roty+ 4 průzkumné, 1 zdravotní, 1 ...Zobrazit celý příspěvek

      4brn. Ma ted pouze 2 prapory s Pandury. Proto se jich mělo koupit 240. A to je bez minometné a AA verze.

      Rota 3×3+velitelské=10
      Prapor 3 roty+ 4 průzkumné, 1 zdravotní, 1 ženijni, 2 velitelské=38
      Brigáda 4x38= 152

      Jak jste se dostal k číslu 254?Skrýt celý příspěvek

     • Sabuk
      17:55 19.04.2020

      Pořízení 2 brigád s BVP=304ks×240mil/ks= 73mld. Přejít na Pandury 304ks-127ks=177ks 177*150mil/ks=27mld. Rozdíl Vaše/moje řešení 46mld. Ti co by chtěli i tanky si můžu ...Zobrazit celý příspěvek

      Pořízení 2 brigád s BVP=304ks×240mil/ks= 73mld.

      Přejít na Pandury 304ks-127ks=177ks
      177*150mil/ks=27mld.

      Rozdíl Vaše/moje řešení 46mld.

      Ti co by chtěli i tanky si můžu připočíst další min 4mld.za 30 tanků místo 1 praporu BVP.

      P.s. ano Vaše řešení má násobně větší bojovou hodnotu. Akorát do toho žádná vláda peníze nedá. Moje řešení je dobré především v tom že přejdeme konečně na moderní techniku za slušný peníz.Skrýt celý příspěvek

     • Rase
      18:23 19.04.2020

      Sabuk: máte pravdu, že dva prapory na brigádu jsou prostě bídně málo. Vycházel jsem z toho, že i s tím nějak 4brn. dokáže fungovat. Zkrátka takový minimální počet techniky na ...Zobrazit celý příspěvek

      Sabuk:
      máte pravdu, že dva prapory na brigádu jsou prostě bídně málo. Vycházel jsem z toho, že i s tím nějak 4brn. dokáže fungovat. Zkrátka takový minimální počet techniky na brigádu. Na druhou stranu by mě zajímalo, kolik praporů a jakou strukturu má mít těžká brigáda, aby prošla certifikace ze strany NATO (k čemuž sme se zavázali).Skrýt celý příspěvek

     • Sabuk
      18:50 19.04.2020

      Rase: cca 20% bude pořád v servisu.

      Jaký smysl má pokračovat v nákupech typu AH1 ? Pár top kousků nic neřeší.

      Rase: cca 20% bude pořád v servisu.

      Jaký smysl má pokračovat v nákupech typu AH1 ? Pár top kousků nic neřeší.

     • Arthur
      19:00 19.04.2020

      U nás sa to snažia obísť tým spôsobom, že ťažkú mechanizovanú dostanú vyčlenením z dvoch mechanizovaných brigád (I. a II.) pričom karty sme odkryli pri pri zámere akvizície BOV 8x8 ...Zobrazit celý příspěvek

      U nás sa to snažia obísť tým spôsobom, že ťažkú mechanizovanú dostanú vyčlenením z dvoch mechanizovaných brigád (I. a II.) pričom karty sme odkryli pri pri zámere akvizície BOV 8x8 Vydra (Informácia o výsledkoch technických a vojskových skúšok (certifikácia prototypu BOV 8x8) a ďalšom postupe realizácie obstarania):
      zdroj: https://www.google.com/url?sa=...

      Z uvedeného je zrejmé, že

      Ťažká mechanizovaná brigáda CS-2017
      1. Mechanizovaný prápor pásový
      2. Mechanizovaný prápor kolesový – BOV 8x8 (napríklad úroveň 5) alebo Mechanizovaný prápor pásový
      3. Mechanizovaný prápor kolesový – BOV 8x8 (úroveň 3) alebo Mechanizovaný prápor pásov
      4. Tankový prápor
      5. Podporné jednotky (napr.: del. oddiel, ženijný prápor, čata RCHBO , ISTAR, CIMIC, atď.)Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      21:19 19.04.2020

      Jelikož se struktura 7.mb měnit nebude, tak 3 mechanizované a 1 tankový prapor zjevně stačí. Připomínám že jeden prapor nedisponuje v současnosti ani jedním BVP-2 a byl prioritně ...Zobrazit celý příspěvek

      Jelikož se struktura 7.mb měnit nebude, tak 3 mechanizované a 1 tankový prapor zjevně stačí. Připomínám že jeden prapor nedisponuje v současnosti ani jedním BVP-2 a byl prioritně určen pro přezbrojení na nové PBVP.
      Armádní plány obsahují také přezbrojení 44.lmopr na KBVP Pandur. Po vyjmutí výsadkového praporu, bude 4.BRN vedená jako lehká pouze se třemi prapory.Skrýt celý příspěvek

  • skelet
   19:57 18.04.2020

   ano, dá se souhlasit s tím, že pokud se zruší nákup BVP (odložení není nic jiného, než zrušení), tak už by armáda měla přejít na jiný model. Buď BVP-2 nahradit Pandury nebo zkrátka ...Zobrazit celý příspěvek

   ano, dá se souhlasit s tím, že pokud se zruší nákup BVP (odložení není nic jiného, než zrušení), tak už by armáda měla přejít na jiný model. Buď BVP-2 nahradit Pandury nebo zkrátka z nich udělat pěší brigádu.Skrýt celý příspěvek

   • Danik
    21:09 18.04.2020

    Myšleno, jedna lehká mechanizovaná brigáda (4 brn), jedna pěší brigáda (reformovaná 7mb) plus výsadkáři, speciálové, průzkumníci, dělostřelci, bezpilotní prostředky, chemici, ...Zobrazit celý příspěvek

    Myšleno, jedna lehká mechanizovaná brigáda (4 brn), jedna pěší brigáda (reformovaná 7mb) plus výsadkáři, speciálové, průzkumníci, dělostřelci, bezpilotní prostředky, chemici, lékaři, logistika, opravy, ženisté, specialisté pro kybernetický a informační boj, PVO? (plus letectvo samozřejmě)Skrýt celý příspěvek

   • semtam
    21:40 18.04.2020

    skelet Podle mého názoru, je vaše myšlenka na zrušení mb. zcestná a v důsledku nyní více nákladná a do budoucna by znamenala jediné a to ztrátu schopností. Pokud je vaším ...Zobrazit celý příspěvek

    skelet

    Podle mého názoru, je vaše myšlenka na zrušení mb. zcestná a v důsledku nyní více nákladná a do budoucna by znamenala jediné a to ztrátu schopností. Pokud je vaším argumentem to, že nemáte rád BVP-2, tak je to myslím dost povrchní řešení.
    Modernizace BVP-2 bude na úrovni Panduru s tím, že nevýhody jako stísněný prostor se sice nevyřeší (neměl by být řešen), ale na druhou stranu modernizace BVP-2 je levnější, než nákup nových Pandurů (sice mají delší životnost, ale nyní se hraje o celkové náklady) a také je provozně lépe udržitelnější a také levnější.Skrýt celý příspěvek

    • skelet
     22:02 18.04.2020

     Ja mam BVP-2 rad, je to ikona. Libila se mi BVP-1MA, libila se mi idea Sakala, ale pise se rok 2020. Pokud pomineme to, ze modernizace BVP-2 nevyresi ochranu vysadku, tak se ...Zobrazit celý příspěvek

     Ja mam BVP-2 rad, je to ikona. Libila se mi BVP-1MA, libila se mi idea Sakala, ale pise se rok 2020. Pokud pomineme to, ze modernizace BVP-2 nevyresi ochranu vysadku, tak se zacneme tocit na financich. V roce 2023 zaplatime tedy par miliard za modernizaci, ktera nam vydrzi deset let. Tedy do roku 2033. To znamena, ze smlouva na nova BVP se bude muset podepsat v roce 2030. V tu dobu budeme platit za nadzvukove letouny. Budeme na to mit? V roce 2031 budeme muset koupit nahradu za Mi-171s, takze opet se budou krizit splatky. Budeme na to mit?
     Kdyz misto toho nakoupime Titusy nebo Pandury, tak do roku 2029 je mame zaplacene a do roku 2045+ resime jen modernizace.
     To neni o lasce, ci nelasce k BVP-2. Mimochodem v predchozich planech se mely modernizovat BVP-1.Skrýt celý příspěvek

     • Rase
      22:22 18.04.2020

      Osobně si myslím, že Pandur je už docela zastaralá platforma a nová vozidla bych už radši nekupoval - byť jsem zvědavý na výraznou modernizaci, kterou budou muset projít (v ...Zobrazit celý příspěvek

      Osobně si myslím, že Pandur je už docela zastaralá platforma a nová vozidla bych už radši nekupoval - byť jsem zvědavý na výraznou modernizaci, kterou budou muset projít (v polovině životnosti nebo jak to je).Skrýt celý příspěvek

     • semtam
      22:25 18.04.2020

      skelet BVP-2 má přibližně stejnou ochranu jakou vámi navrhované řešení v podobě Panduru a nejspíš i na toto řešení by nyní nebyli finance. Titusy jsou více vozidla štábní a kvůli ...Zobrazit celý příspěvek

      skelet

      BVP-2 má přibližně stejnou ochranu jakou vámi navrhované řešení v podobě Panduru a nejspíš i na toto řešení by nyní nebyli finance. Titusy jsou více vozidla štábní a kvůli krizi o které nevíme vlastně nic jak dlouho bude trvat ve zmatku přetvořit těžkou brigádu na lehkou (pěší) je pro mě nedomyšlené.

      V současné době jde o celkové částky a proto modernizace BVP-2 je dle mého pohledu tou nejrozumnější volbou a navíc i před krizí po tomto řešení sáhli i jiné země.
      Pokud nekoupíme nová BVP a modernizujeme stávající, tak modernizace by se měla zaměřit na ostatní modernizační plány armády.
      Nahrazovat Gripeny jiným letadlem není ekonomické ani bez krize, natož v krizi či po krizi (doufám).Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      23:03 18.04.2020

      Rase: je fuk jake jsou Pandury. Muzou se objednat hned. Semtam: i ty Gripeny budeme muset odkoupit. A to bude stat desitky miliard. Lizacku nam zatim nikdo nenabidl, takze na to ...Zobrazit celý příspěvek

      Rase: je fuk jake jsou Pandury. Muzou se objednat hned.
      Semtam: i ty Gripeny budeme muset odkoupit. A to bude stat desitky miliard. Lizacku nam zatim nikdo nenabidl, takze na to nejde spolehat. A to jsme lehce zapomneli na to, ze bude koncit zivotnost L-159A. Proste v roce 2030 nas ten vnitrni dluh dozene. Opet.
      Modernizace BVP-2 je jako zaplatit dluh kreditkou. Kratkodobe uspokojeni, ale v delsim horizontu problem.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      23:58 18.04.2020

      Gripeny jsme také řešily za pomoci "málo hned, hodně celkem". Takže, na jejich pronájem musíme vydat ještě 10+mld. co mohli jít do jiných investic. V podstatě to stejné nás bude ...Zobrazit celý příspěvek

      Gripeny jsme také řešily za pomoci "málo hned, hodně celkem". Takže, na jejich pronájem musíme vydat ještě 10+mld. co mohli jít do jiných investic.
      V podstatě to stejné nás bude čekat u všech podobně odkládaných řešení.Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      14:41 19.04.2020

      skelet: V prípade Pandurov by som nehľadel na to, kedy ich možno objednať, ale kedy budú dodané. Posledne ubehlo od objednávky 20ks štábnych a spojovacích Pandurov do dodania ...Zobrazit celý příspěvek

      skelet:
      V prípade Pandurov by som nehľadel na to, kedy ich možno objednať, ale kedy budú dodané. Posledne ubehlo od objednávky 20ks štábnych a spojovacích Pandurov do dodania prvých z nich až 23 mesiacov (jan.2017 - dec.2019)!!! Aké sú aktuálne ich európske výrobné kapacity?Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      14:58 19.04.2020

      Pandury vyrábíme v CR, což by teď byla priorita. Času je poměrně dost, i u BVP se uvažovalo o dodání do roku 2025, dnes píše 2026.

      Pandury vyrábíme v CR, což by teď byla priorita. Času je poměrně dost, i u BVP se uvažovalo o dodání do roku 2025, dnes píše 2026.

     • Sabuk
      18:23 19.04.2020

      PavopR:
      Dodací lhůta vel.Panduru byla delší jelikož obsahovala i vývoj nové verze.

      PavopR:
      Dodací lhůta vel.Panduru byla delší jelikož obsahovala i vývoj nové verze.

     • PavolR
      19:03 19.04.2020

      Jirosi: "Pandury vyrábíme v CR, což by teď byla priorita" Viete si snáď vyrobiť vežu, kanón, motor, prevodovku ...? Doma si to viete maximálne tak skompletizovať, ale inak ste ...Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi: "Pandury vyrábíme v CR, což by teď byla priorita"
      Viete si snáď vyrobiť vežu, kanón, motor, prevodovku ...? Doma si to viete maximálne tak skompletizovať, ale inak ste naďalej závislí na dovoze zo zahraničia a budete aj počas celej ich prevádzky.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      19:34 19.04.2020

      Ptal jste se na výrobní kapacity, ty jsou v CR. Vnitřní zařízení je otázkou toho co by se vybralo za konfiguraci, ale jsme v rovině spekulace.

      Ptal jste se na výrobní kapacity, ty jsou v CR. Vnitřní zařízení je otázkou toho co by se vybralo za konfiguraci, ale jsme v rovině spekulace.

  • Jirosi
   20:39 18.04.2020

   Armáda se ořezává stále od 90.let. Ale zatím sem si nevšiml, že by to pomohlo investicím do ostatních složek. Jak můžete vědět, že se jen opět něco nezruší. Ale peníze stále ...Zobrazit celý příspěvek

   Armáda se ořezává stále od 90.let. Ale zatím sem si nevšiml, že by to pomohlo investicím do ostatních složek. Jak můžete vědět, že se jen opět něco nezruší. Ale peníze stále nebudou :(Skrýt celý příspěvek

   • Danik
    21:02 18.04.2020

    Dobrý argument, postupně by se ta armáda mohla zrušit úplně.

    Dobrý argument, postupně by se ta armáda mohla zrušit úplně.

    • Rase
     22:24 18.04.2020

     mno ona se už v podstatě ruší. Až přestane sloužit technika (která brzy doslouží), se pěchota přesune pod MV a přiřadí buť k policii nebo hasičům...

     mno ona se už v podstatě ruší. Až přestane sloužit technika (která brzy doslouží), se pěchota přesune pod MV a přiřadí buť k policii nebo hasičům...

     • Danik
      00:49 19.04.2020

      Budou jen pěší jednotky pod KVV a zdravotníci + výsadkáři do misí. Nepěkná představa :(

      Budou jen pěší jednotky pod KVV a zdravotníci + výsadkáři do misí. Nepěkná představa :(

  • semtam
   22:13 18.04.2020

   Danik Vztah společnosti k armádě je bohužel dán historickými zkušenostmi. V minulosti z mého pohledu bohužel čeští (českoslovenští) politici ustoupili a armádu se báli v obraně ...Zobrazit celý příspěvek

   Danik

   Vztah společnosti k armádě je bohužel dán historickými zkušenostmi. V minulosti z mého pohledu bohužel čeští (českoslovenští) politici ustoupili a armádu se báli v obraně naší vlasti použít. Tím se do budoucna pohled na armádu dost zparchantěl.

   K věci, modernizace AČR je nyní v krizovém bodě a to kvůli náhradě řady strategických zbraní. Celkové náklady na tuto modernizaci mohou dosáhnout 80 až 100 mld. Kč. A to nepočítám další nákupy, které by nás měli čekat jako doplnění AH-1Z, otázka nadzvuků, náhrada Sokolů, MBT.
   I v době stabilní ekonomiky je tato doba z pohledu AČR opravdu dost kritická, natož v době krize.
   Pokud by mělo padnout nějaká hlavní (strategická) zbraň, tak jednoznačně bitevní vrtulníky, protože ty mají nejmenší význam na obranu ČR a v požadavcích NATO také nejsou. Ovšem na konci minulého roku jsme objednali 4 kusy bitevních vrtulníků (+ 8 UH ze systému H1). Tímto jsme zainvestovali do postradatelné výzbroje...
   Otázkou je co zrušit BVP, MBT, PVO, dělostřelectvo, nadzvukové letectvo. Žádná z těchto zbraní by neměla být zrušena. Cestou modernizace stávající techniky asi budeme muset jít. Pokud pro AČR bude k dispozici v následujících letech vyčleněno na nákup nové výzbroje cca 50 mld. Kč, tj zhruba polovina ceny plánovaných akvizic, tak budeme ještě rádi. Otázkou je, jak těch 50 mld. investovat. Za mě nová děla, nové PVO, modernizace BVP, přinejhorším i děl. Upgrade T-72 a příprava na nový typ tanku a také nového BVP. Dokončit ostatní modernizační prostředky, Gripeny zachovat i po roce 2025 (2027) pokud bude situace přívětivá, tak přikoupit min. 4 kusy a pokud bude opravdu dobrá, jít do Gripenu NG, je to neekonomičtější varianta.Skrýt celý příspěvek

   • Arthur
    22:44 18.04.2020

    Súuhlas! nová děla, nové PVO, modernizace BVP, přinejhorším i děl. Upgrade T-72 a příprava na nový typ tanku a také nového BVP. Dokončit ostatní modernizační prostředky, Gripeny ...Zobrazit celý příspěvek

    Súuhlas!
    nová děla, nové PVO, modernizace BVP, přinejhorším i děl. Upgrade T-72 a příprava na nový typ tanku a také nového BVP. Dokončit ostatní modernizační prostředky, Gripeny zachovat i po roce 2025 (2027) pokud bude situace přívětivá, tak přikoupit min. 4 kusy a pokud bude opravdu dobrá, jít do Gripenu NG, je to neekonomičtější varianta.

    Čim skôr Metnár s Opatom príjmu fakty, že doba sa zmenila a karty sú rozdané mali by začať MAKAŤ.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     23:37 18.04.2020

     Pokud máme problém z penězi a odkládáme obnovu základní techniky, opravdu je prioritou přikupovat stíhačky v polovině životnosti? Mohl by jste se podělí o ty ceny E/F, abychom se ...Zobrazit celý příspěvek

     Pokud máme problém z penězi a odkládáme obnovu základní techniky, opravdu je prioritou přikupovat stíhačky v polovině životnosti?
     Mohl by jste se podělí o ty ceny E/F, abychom se také mohli těšit na neekonomičtější variantu?Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      00:03 19.04.2020

      Zarazi me ta logika. Ted nemame 50mld (pricemz splatkovy kalendar nezname), ale ten samy tady v tricatych letech nakupujes stihacky (asi 30mld), BVP (asi 50mld.), Tanky (30mld?), A ...Zobrazit celý příspěvek

      Zarazi me ta logika. Ted nemame 50mld (pricemz splatkovy kalendar nezname), ale ten samy tady v tricatych letech nakupujes stihacky (asi 30mld), BVP (asi 50mld.), Tanky (30mld?), A to tam jeste nemame vrtulniky (15mld). Jestli z toho ministerstvo financi nezesili, tak uz nevim z ceho. Nejsi ty politik?Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      00:05 19.04.2020

      Prispevek vyse patri pod Arthura

      Prispevek vyse patri pod Arthura

   • Jirosi
    23:14 18.04.2020

    Pokud odložíme investice, co získáme krom potřeby dalších investic?
    To se dělá už 20.let a výsledkem je tenhle stav.

    Pokud odložíme investice, co získáme krom potřeby dalších investic?
    To se dělá už 20.let a výsledkem je tenhle stav.

   • Danik
    00:40 19.04.2020

    semtam Ten vztah společnosti k armádě je dán i selektivním vnímáním historie a neochotou přemýšlet (přijímat zjednodušená východiska). Československo vzniklo prokazatelně díky ...Zobrazit celý příspěvek

    semtam

    Ten vztah společnosti k armádě je dán i selektivním vnímáním historie a neochotou přemýšlet (přijímat zjednodušená východiska). Československo vzniklo prokazatelně díky vojenskému úsilí, v prvních letech 1 republiky tu byly boje s Maďary a Poláky, před Mnichovem boje v pohraničí s Henleinovci a po Mnichovu boje s Maďary na Slovensku. Druhoválečný odboj a atentát na Heydricha pak stáli za uznáním ČSR v předválečných hranicích. Samozřejmě je tu již tisíckrát zmiňovaný Mnichov 38 a invaze 68, ale popravdě používat toto stále jako argumentaci pro naprosté upozaďování armády je poněkud nemoudré.

    Systém H1 vyřešil náhradu Mi 24, ale dobrá.... S tou modernizací vám rozumím, otázkou zní jestli toto nakonec nebude jen plýtvání zdrojů, protože aby se BVP 2 dostalo na úroveň 21 století tak to nebude sranda za pár korun, nehledě na opotřebovanost strojů, které by měly být modernizovány. To dělostřelectvo a PVO je určitě dobrý nápad, ovšem pokud se nebudeme moct opřít o konkurence schopné moderní bvp tak dlouhodobě to stejně tolik nezmění. I ty naše olítané t-72 se nebudou moci upgradovat donekonečna, nehledě na to, že i ty už jsou značně opotřebované. Gripen by se mohla výhledově jevit jako dobrá volba.

    Jen aby jsme si rozuměli, já jsem pro zachování vševojskové AČR ať už z důvodu obrany ČR nebo spojeneckých závazků, problémem (a zdá se , že dlouhodobě) bude financování. Podle některých prognoz nám COVID 19 nastartoval ekonomickou krizi možná horší než tu z 2007, 2008. To znamená, že pokud se radikálně nezmění postoj vlády a části populace (nepravděpodobné) tak do AČR bude po příští dekádu přitékat nedostatek financí (i ty modernizace nebudou levné). Sám nejsem nakloněn ani jedné z mnou zmiňovaných alternativ. Je třeba hledat nějakou "zlatou střední cestu".Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     11:50 19.04.2020

     Problém toho řešení je v tom, že se jen přesune problém o dekádu dál. Přitom to bude mít dost velké náklady. Ale tam opět nastane ten samí problém, to není řešení.

     Problém toho řešení je v tom, že se jen přesune problém o dekádu dál. Přitom to bude mít dost velké náklady. Ale tam opět nastane ten samí problém, to není řešení.

  • juhelak
   08:40 19.04.2020

   Tak pro letošek vrátili do rozpočtu 3 mld. jiné ministerstva ještě nic. letos jsou rozpočtovány zakázky za 40 mld..tak počítám že se toho nakoupí jeste docela dost..ještě bych ...Zobrazit celý příspěvek

   Tak pro letošek vrátili do rozpočtu 3 mld. jiné ministerstva ještě nic. letos jsou rozpočtovány zakázky za 40 mld..tak počítám že se toho nakoupí jeste docela dost..ještě bych uplně neházel 58 do žita. ANO jede dost na PR a pokud ucítí že společnost je na straně armády tak to podrží..rozpočet ještě může dopadnout mnohem lépe než těch 200 mld. Omezení přijdou..v předvolebním roce se toho taky moc nekupuje..kdo ví třeba pomůže opět nějaka vnější stimulace v podobě nějakého konfliktu..v dnešní obě je tomu svět zas o něco blíž.Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  13:48 17.04.2020

  Pokud by se vláda rozhodla pokračovat z BVP-2 a malou modernizaci co tu někteří odhadují. Tendr bude odložen někam k roku 2030+. Existují pozitiva ať už technologická, tak z ...Zobrazit celý příspěvek

  Pokud by se vláda rozhodla pokračovat z BVP-2 a malou modernizaci co tu někteří odhadují. Tendr bude odložen někam k roku 2030+.
  Existují pozitiva ať už technologická, tak z pohledu na představení nových vozidel co by díky tomu mohli vstoupit přesunutého tendru?

  Jinými slovy, mohlo by to přinést i pozitiva z budoucího vývoje ACR?Skrýt celý příspěvek

  • Rase
   14:48 17.04.2020

   Tak 10 let by se někde projevit muselo. Účastníci tendru by ale asi byli stejní (při stejném zadání). Však i 10 zpátky by to byl Ascod (Uhlan), CV90 mkIII? a místo Lynxe Marder. ...Zobrazit celý příspěvek

   Tak 10 let by se někde projevit muselo. Účastníci tendru by ale asi byli stejní (při stejném zadání). Však i 10 zpátky by to byl Ascod (Uhlan), CV90 mkIII? a místo Lynxe Marder. Výběr nic moc, ale to nebude ani za 10 let.Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    16:16 17.04.2020

    Také mi právě přijde, že jen stoupne cena nabízených řešení.
    Pokročilé řešení stále budou v plenkách, případně mimo rozpočet ACR.

    Také mi právě přijde, že jen stoupne cena nabízených řešení.
    Pokročilé řešení stále budou v plenkách, případně mimo rozpočet ACR.

  • Klimesov
   14:50 17.04.2020

   Jo pozitivum bude, že v roce 2030 se rozhodne o další částečné modernizaci BVP-2 a problematika se přesune na rok 2040 :D :D Ale včil vážně. V roce 2030 by už mohlo být něco na ...Zobrazit celý příspěvek

   Jo pozitivum bude, že v roce 2030 se rozhodne o další částečné modernizaci BVP-2 a problematika se přesune na rok 2040 :D :D

   Ale včil vážně. V roce 2030 by už mohlo být něco na světě z programu OMFV a pokud by výsledek toho projektu byl vyhovující pro AČR mohlo by to být zajímavé řešení. Uvidí se jak na tom bude německá Puma atd. Tady by mně hodně zajímal názor spíše od Raseho, ten se v těch věcech docela vyzná.
   Ale ať už tak nebo tak, pro AČR to znamená z velkou pravděpodobností cca 10 let stagnace a naprosté minimum rozvoje schopností. Na nákupu nových BVP jsou totiž bytostně závislé další projekty. Vybavení vojáků se bude horko těžko rozšiřovat, protože už teď mají problémy vlézt se do BVP-2 s tím co mají. A pokud by AČR chtěla jejich vybavení rozšířit o drony, lepší přenosné PTŘS apod. tak už se tam prostě nevlezou. To stejné jejich taktika a strategie zamrzne na dalších 10 let. Víc rezervní munice a proviantu tak aby opět profíci mohli fungovat v boji fungovat efektivněji se prostě do BVP-2 nevleze. Budou na to navazovat MBT, ono totiž na co přemýšlet nad nákupem nových MBT, když nebudou moct účinně spolupracovat s těmi co je mají podporovat tedy BVP atd. atd.
   V armádě vždy jedno závisí na druhém.Skrýt celý příspěvek

   • Rase
    19:50 17.04.2020

    Stávající BVP-2 jsou rozhodně dobré tak akorát na sklad (po lehké go, což bylo i plánováno). Od počátku projektu (2013) se řešilo, zda půjdeme cestou modernizace, nákupu jetých ...Zobrazit celý příspěvek

    Stávající BVP-2 jsou rozhodně dobré tak akorát na sklad (po lehké go, což bylo i plánováno). Od počátku projektu (2013) se řešilo, zda půjdeme cestou modernizace, nákupu jetých vozidel, nebo nákupu nových - což bylo nakonec vybráno jako nejlepší volba (koncem roku 2014). Tedy nemá cenu vymýšlet něco jinak, jelikož už tehdy Armáda věděla, že BVP-2 jsou na nic (!) uběhlo šest let a ty mašiny opravdu přesluhují. Další věcí je, že nějaká modernizace v podobě Šakala měla být na bázi BVP-1 (ne BVP-2), ale ty jsou už myslím prodané (nedávno poslané po go na Ukrajinu).

    Pokud jde o nabízená nová vozidla, tak všechny tři volby myslím nejsou špatné (byť ani jedno není vyloženě dokonalé - každé má klady i slabiny). Osobně vidím jako špatný nápad na osádku v konfiguraci 3+8, jelikož výsledkem je docela velké vozidlo a většinou v něm stejně pojede voják méně. Stačí se kouknout na Mardery v Afghánistánu, kdy v nich jezdilo vojáků méně, kvůli pohodlí i vyšší bezpečnosti. Celkově bych kladl důraz na nosnost podvozku (=víc pancíře a zbraní), modernizační potenciál (zvýšení ráže zbraně), rezervu vnitřního prostoru (třeba pro drony) a co nejlepší elektroniku (situační povědomí, střelecký systém atd.). Pak samozřejmě zapojení tuzemského průmyslu, ale zmiňovaných 40+ mi přijde jako dost %.Skrýt celý příspěvek

    • skelet
     20:03 17.04.2020

     nechceš 3+8, ale zároveň chceš velký vnitřní prostor :)

     nechceš 3+8, ale zároveň chceš velký vnitřní prostor :)

     • Rase
      21:22 17.04.2020

      Tak ony vnější rozměry mají jistá omezení a limity nad které nejde jít (kvůli železniční přepravě atd. Tedy je rozdíl mít velké BVP pro 6 a 8 vojáků. I to pro šest může být velké ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak ony vnější rozměry mají jistá omezení a limity nad které nejde jít (kvůli železniční přepravě atd. Tedy je rozdíl mít velké BVP pro 6 a 8 vojáků. I to pro šest může být velké jako to pro osm. Třeba takové CV90 zvládá 8, ale je prostě těsné a nemá prostorovou rezervu. Takový Lynx zase ale "vozí vzduch".Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      22:05 17.04.2020

      No, ale ten tvuj vnitrni prostor na vic je onen vzduch

      No, ale ten tvuj vnitrni prostor na vic je onen vzduch

     • Rase
      23:01 17.04.2020

      skelet: jo to jo, ono stanovit hranici je dost těžké. Asi není náhodou že se konstruktéři snaží jít až na dřeň - viz třeba Puma (řekněme že má rezervu pod věží). Pak je tady CV90, ...Zobrazit celý příspěvek

      skelet:
      jo to jo, ono stanovit hranici je dost těžké. Asi není náhodou že se konstruktéři snaží jít až na dřeň - viz třeba Puma (řekněme že má rezervu pod věží). Pak je tady CV90, které je už za hranou (nízká nosnost, prostor pro přidání věcí není atd.). Ascod je tak nějak průměr (moc místa není, ale nějak smrsknou lidi). Lynx je z mého pohledu poněkud moc prostorově "přející". Samostatnou věcí je, že změnit vnitřní dispozice nějakého vozidla, je dost problém (byť se to nezdá).Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   16:52 17.04.2020

   Po celé té diskusi nabývám dojmu, že by nákup měl být zvládnutelný i v rozsahu celých 50 mld. Je jasné, že ani první platba neproběhne letos (za předpokladu, že šíření viru se ...Zobrazit celý příspěvek

   Po celé té diskusi nabývám dojmu, že by nákup měl být zvládnutelný i v rozsahu celých 50 mld. Je jasné, že ani první platba neproběhne letos (za předpokladu, že šíření viru se nebude pokračovat nebo nepříjde v takovém rozsahu). A platby se jistě budou dát rozložit klidně do 6 let.
   A při vyjednání výroby a podsystémůu u firem v ČR to bude bonus pro ekonomiku.
   ...přitom, když někteří ekonomové uvažují nad propadem 350 mld je nějakých 10 mld ročně pro BVP jen drobnost.Skrýt celý příspěvek

   • Rase
    19:57 17.04.2020

    Myslím že by ani výrobci neměli problém splátku rozložit na víc let (než bylo původně plánováno). Nedávno Korejci nabídli Argentině rozložení splátek 8-12 kusů FA-50 na deset let. ...Zobrazit celý příspěvek

    Myslím že by ani výrobci neměli problém splátku rozložit na víc let (než bylo původně plánováno). Nedávno Korejci nabídli Argentině rozložení splátek 8-12 kusů FA-50 na deset let. Šlo o celkovou sumu 200 mil dolarů (5 mld Kč), tedy i z pohledu rozpočtu AČR drobné - byť pro Argentince pořád moc.Skrýt celý příspěvek

   • Arthur
    20:38 17.04.2020

    Podobne členský štát EÚ a NATO - Chorvatsko kvůli koronaviru odložilo výběr nových bojových letadel zdroj: ...Zobrazit celý příspěvek

    Podobne členský štát EÚ a NATO - Chorvatsko kvůli koronaviru odložilo výběr nových bojových letadel
    zdroj: https://www.armyweb.cz/clanek/...

    Ak vyberú Gripen alebo F-16 tak to bude v prepočte minimálne 25 mld Kč tj. polovica z českého BVP tendra.Skrýt celý příspěvek

    • skelet
     22:32 17.04.2020

     Zapomnel jsi ovsem dodat, ze rozpocet chorvatskeho ministerstva obrany je cca 22mld.Kc. Ten cesky je cca 75mld.

     Zapomnel jsi ovsem dodat, ze rozpocet chorvatskeho ministerstva obrany je cca 22mld.Kc. Ten cesky je cca 75mld.

 • Arthur
  10:32 17.04.2020

  Takže už je na čase začať za zaoberať "plánom B" modernizáciou BVP-2 v prvej etape v počtoch, ktoré budú následne využiteľné pre AZ a prípadnú mobilizáciu. Je dôležité aby pánu ...Zobrazit celý příspěvek

  Takže už je na čase začať za zaoberať "plánom B" modernizáciou BVP-2 v prvej etape v počtoch, ktoré budú následne využiteľné pre AZ a prípadnú mobilizáciu.

  Je dôležité aby pánu premierovi niekto "poradil" a "našepkal", že sú aj iné možnosti modernizácie v čase krízy v rozsahu potrebnom na zapojenie českého obranného průmyslu na výrobě "bevepeček" avšak za úplne iné náklady (výdavky).

  Ono aj tá modernizace bude nejaký ten pátek trvať a povedzme keď svitne na lepšie časy potom sa ten přibrzdený tender môže opˇäť rozbehnúť samozrejme už nie v počtoch 210ks...
  (len pripomeniem fínsky model je 102 ks BVP CV9030 FIN z roku 2002 vs 94 ks modernizovaných BMP-2MD).

  Takže netreba strácať čas pričom paralélne pokračovať čo do objemu finančných prostriedkov menších rozbehnutých tendroch avšak pre spôsobilosti armády ako celku dôležitých (PVO, Samohybné húfnice / modernizace T-72 / Útočné pušky a pištole / Terénne autá 4x4 pick-up / Nepriestrelné vesty / Vera NG / Malý dopravný letoun (predsalen v kríze dôležitý).

  Takže hlavu hore a makáme.Skrýt celý příspěvek

  • skelet
   10:44 17.04.2020

   zapojení českého obranného průmyslu? Spíš slovenského, ne? :) Kanón se vyrábí na Slovensku, munice pokud vím taky. Vyrábíte ještě Konkurz? Nebo budeme muset draho integrovat Spike? ...Zobrazit celý příspěvek

   zapojení českého obranného průmyslu? Spíš slovenského, ne? :)
   Kanón se vyrábí na Slovensku, munice pokud vím taky. Vyrábíte ještě Konkurz? Nebo budeme muset draho integrovat Spike? Nebo budeme bez PTŘS?
   Takže obranný průmysl se smrskne na Meoptu, dodavatele štětců, barvy a WD40.
   No a to se musíme bavit o BVP-2, o kterých se v případě modernizace pro AČR nikdy nemluvilo. Vždy se mluvilo o modernizaci na bázi BVP-1 s tím, že BVP-2 půjdou pod autogen kvůli jejich olítanosti.

   Bizjet není v době krize důležitý vůbec, proto byl taky peníze vráceny zpět do rozpočtu (jinými slovy tendr byl zrušen). Věra NG je již podepsaná, takže proč ji sem taháš? To samé s útočnými puškami a pistolemi.

   Takže hlavu hore a makáme. Je čas si buď prosadit nové BVP nebo překopat koncepci. Vše ostatní je drahé a zbytečné.Skrýt celý příspěvek

   • PavolR
    12:10 17.04.2020

    Technicky máte vlastný kanón CZ30, no neviem, či vám ho aj má kto vyrábať.

    Technicky máte vlastný kanón CZ30, no neviem, či vám ho aj má kto vyrábať.

    • skelet
     12:20 17.04.2020

     Nevím o tom, že by se vyráběl. Navíc hlavně tady nikdo neumí dělat. Ne v takové ráži. Čímž se vracíme zase na Slovensko.

     Nevím o tom, že by se vyráběl. Navíc hlavně tady nikdo neumí dělat. Ne v takové ráži. Čímž se vracíme zase na Slovensko.

     • Jura99
      17:01 17.04.2020

      Slovenskou ZŤS Metalurg koupil Strnad a vloni zavřel. Takže otázka, kde se výkovky hlavní teď vyrábějí, prý v rámci CSG, ale kde ?

      Slovenskou ZŤS Metalurg koupil Strnad a vloni zavřel. Takže otázka, kde se výkovky hlavní teď vyrábějí, prý v rámci CSG, ale kde ?

     • skelet
      17:44 17.04.2020

      nemá pod palcem i srbského výrobce hlavní?

      nemá pod palcem i srbského výrobce hlavní?

  • skelet
   10:52 17.04.2020

   btw. včerejší článek na idnes.cz (mimojiné vlastněný Babišem, pardon byl vlastněný Babišem, než ho svěřil do svěřeneckého ...Zobrazit celý příspěvek

   btw. včerejší článek na idnes.cz (mimojiné vlastněný Babišem, pardon byl vlastněný Babišem, než ho svěřil do svěřeneckého fondu)
   https://www.idnes.cz/zpravy/do...
   je tam i mini anketka. Minimálně čtenáři idnes s Babišem nesouhlasí :)Skrýt celý příspěvek

   • tomas.kotnour
    15:40 17.04.2020

    Podle počtu hlasů pro pokračování modernizace AČR to vypadá, jako by to vojáci 7. mb. dostali rozkazem :D

    Podle počtu hlasů pro pokračování modernizace AČR to vypadá, jako by to vojáci 7. mb. dostali rozkazem :D

    • skelet
     20:04 17.04.2020

     ani bych se tomu nedivil :))

     ani bych se tomu nedivil :))

  • Scotty
   11:10 17.04.2020

   Arthur
   Když ten šrot miluješ není co řešit.
   Bizjet je v době krize důležitý? To je vtip roku.

   Arthur
   Když ten šrot miluješ není co řešit.
   Bizjet je v době krize důležitý? To je vtip roku.

  • Jirosi
   11:15 17.04.2020

   "Takže už je na čase začať za zaoberať "plánom B" modernizáciou BVP-2 v prvej etape v počtoch, ktoré budú následne využiteľné pre AZ a prípadnú mobilizáciu." Moc tomu nerozumím, ...Zobrazit celý příspěvek

   "Takže už je na čase začať za zaoberať "plánom B" modernizáciou BVP-2 v prvej etape v počtoch, ktoré budú následne využiteľné pre AZ a prípadnú mobilizáciu."

   Moc tomu nerozumím, jak má potřeby 185 ks (210 ks) 30 ks pro zálohy. Které tu budou dokud se skutečně nerozpadnou.

   "(len pripomeniem fínsky model je 102 ks BVP CV9030 FIN z roku 2002 vs 94 ks modernizovaných BMP-2MD)."

   Modernizace 94 ks proběhla v letech 2014-2019, a využívaná má být jen do roku 2030. To je asi doba kdy by doběhla po krizi vybraná modernizace. To, že by byl počet moderních BVP 0 vs vice jak 50% Finska je opět jen detail.Skrýt celý příspěvek

  • juhelak
   12:01 17.04.2020

   začínám mít dojem že vlastníte nejake nahradní díly na bvp2 s jakou vehemenci tu modernizaci v cizí armádě prosazujete.

   začínám mít dojem že vlastníte nejake nahradní díly na bvp2 s jakou vehemenci tu modernizaci v cizí armádě prosazujete.

 • Jura99
  07:11 17.04.2020

  Ušetřit na zakázce BVP, ať už redukcí počtu, rozložením v čase nebo pořízením horšího stroje by byla smutná chyba vlády. Pokud deklarují deficit 200mld. Kč, tak nechť nevytvářejí ...Zobrazit celý příspěvek

  Ušetřit na zakázce BVP, ať už redukcí počtu, rozložením v čase nebo pořízením horšího stroje by byla smutná chyba vlády. Pokud deklarují deficit 200mld. Kč, tak nechť nevytvářejí další skryté vnitřní dluhy, zde v částce 50mld. Kč. Kromě toho, že "hází peníze z vrtulníku" různým koronou zasaženým i nezasaženým subjektům, mohou peníze utratit za domácí výrobu BVP. Nechť VOP koupí licenci na Lynx, případně TDV na Ascod a všichni se podělí o výrobu subdodávek. Licencovat výrobu nejlépe všecho, vč. motoru. Motor by v licenci zřejmě vyrobilo pár domácích firem, např. Tedom.Skrýt celý příspěvek

  • Klimesov
   08:26 17.04.2020

   A víte, že přesně tohle je v plánu. "Podstatný pro výběr vítěze bude i rozsah zapojení českého obranného průmyslu na výrobě vozidel. Mělo by to být minimálně 40% z nabídkové ceny ...Zobrazit celý příspěvek

   A víte, že přesně tohle je v plánu.
   "Podstatný pro výběr vítěze bude i rozsah zapojení českého obranného průmyslu na výrobě vozidel. Mělo by to být minimálně 40% z nabídkové ceny zakázky."
   Tohle je jeden z požadavků.Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   09:45 17.04.2020

   I kdyby to podepsali na 50 mld, letos to nezvedne deficit ani o korunu. První platba z několika by šla stejně až příští rok.

   I kdyby to podepsali na 50 mld, letos to nezvedne deficit ani o korunu. První platba z několika by šla stejně až příští rok.

   • asdf
    10:40 17.04.2020

    Obcas zasnem, v akej bubline tu poniektory ziju a mali by z nej vijst alebo by mali ist pracovat na ministerstvo financii, lebo asi maju lepsiu kristalovu gulu ako na ...Zobrazit celý příspěvek

    Obcas zasnem, v akej bubline tu poniektory ziju a mali by z nej vijst alebo by mali ist pracovat na ministerstvo financii, lebo asi maju lepsiu kristalovu gulu ako na ministerstve.

    Tu ministerka finnancii hovori o vypadku prijmov na buduci rok vo vyske 140 mld. Kc a ziada zmenit zakon, aby mohla zatat vecsiu sekeru ako dovoluje zakon.

    https://www.idnes.cz/zpravy/do... Skrýt celý příspěvek

    • skelet
     11:01 17.04.2020

     těch 50mld se neplatí najednou.

     těch 50mld se neplatí najednou.

    • Jirosi
     11:05 17.04.2020

     Co nás na tom má překvapovat, když většina hospodářství stojí... Hospodářství potřebuje nakopnout, pokud nechceš tu sekyru mít i v dalších letech. Právě k tomu se hodí vládní ...Zobrazit celý příspěvek

     Co nás na tom má překvapovat, když většina hospodářství stojí...
     Hospodářství potřebuje nakopnout, pokud nechceš tu sekyru mít i v dalších letech.
     Právě k tomu se hodí vládní investice, třeba do armády.
     Nebo můžeme začít utahovat opasky jako za Kalouska a prodlužovat si setrvání v propadu...Skrýt celý příspěvek

     • asdf
      11:38 17.04.2020

      Armada je investicie ? No neviem, podla mna je armada cista spotreba. BVP z 50 mld - by malo v cechach ostat tak 20 mld. Breny - dajme tomu ostava vsetko PVO - robi nejaka ceska ...Zobrazit celý příspěvek

      Armada je investicie ? No neviem, podla mna je armada cista spotreba.
      BVP z 50 mld - by malo v cechach ostat tak 20 mld.
      Breny - dajme tomu ostava vsetko
      PVO - robi nejaka ceska firma aspon nieco, ci sa len komplet nakupy v zahranic
      Male lietadla - niekto nieco vyraba na tie lietadla, ktore by sa mali kupovat
      Terrenne auta 4x4 - mozno nejaky diel tam je ako subdodavka subdodavatela ale to bude mizerne percento z ceny auta.
      Hufnice - tak tak tatrovacky podvozok. Tak mozno 1/3 z ceny.
      Nepriestrelne vesty - neviem. Mam dojem ze ked sa brali z CZUB tak bol problem s platmi a tie boli od dodavatela. Takze tak isto minimalne cast z toho ide do zahranicia.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      11:45 17.04.2020

      20mld z BVP je o 20 mld. víc než když ty BVP nekoupíme. Případně u modernizace BVP-2 se bavíme o podpoře v hodnotě 0,0 prd + nákup technologii v zahraničí.

      20mld z BVP je o 20 mld. víc než když ty BVP nekoupíme. Případně u modernizace BVP-2 se bavíme o podpoře v hodnotě 0,0 prd + nákup technologii v zahraničí.

     • skelet
      11:46 17.04.2020

      i těch 20mld. je nepřímá investice, navíc do průmyslu. To znamená CNC operátoři, svářeči apod. Plus mínus dost kvalifikovaná síla, která bude mít jistotu práce. A když budou mít ...Zobrazit celý příspěvek

      i těch 20mld. je nepřímá investice, navíc do průmyslu. To znamená CNC operátoři, svářeči apod. Plus mínus dost kvalifikovaná síla, která bude mít jistotu práce. A když budou mít jistotu práce, tak budou utrácet, což pomůže ekonomice. Když firmy budou mít na několik let jistou práci, tak se k nim budou chovat jinak banky atd.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      11:47 17.04.2020

      Krom toho výroba bude ve VOP, který pokud se dostane do problémů. Tak to stejně bude znamenat peníze od státu, jen bez toho, aby za ně získal BVP.

      Krom toho výroba bude ve VOP, který pokud se dostane do problémů. Tak to stejně bude znamenat peníze od státu, jen bez toho, aby za ně získal BVP.

 • Scotty
  16:06 16.04.2020

  Ministr Metnar chce ještě o zakázce na BVP jednat s ...Zobrazit celý příspěvek

  Ministr Metnar chce ještě o zakázce na BVP jednat s Babišem.
  http://www.mocr.army.cz/inform... Skrýt celý příspěvek

  • Rase
   17:41 16.04.2020

   M: Opravdu potřebujeme pořídit nová BVP, jelikož ty stávající jsou nepoužitelná B: Nie M: tak my počkáme Dokud nezačne Agrofert vyrábět BVP, tak můžeme na pořízení nových BVP ...Zobrazit celý příspěvek

   M: Opravdu potřebujeme pořídit nová BVP, jelikož ty stávající jsou nepoužitelná
   B: Nie
   M: tak my počkáme

   Dokud nezačne Agrofert vyrábět BVP, tak můžeme na pořízení nových BVP zapomenout. Spíš bude i hůř, pokud jde o ostatní modernizační projekty. Ostatně to že se nebudou kupovat nová BVP se tak nějak dalo čekat, ale za ty tři miliardy, co se vracely teď do rozpočtu, se dalo pořídit spoustu věcí - třeba nové 4x4 a Věry NG.Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    18:06 16.04.2020

    V tomhle nemá cenu spekulovat. B. toho nakecat už dost a pak to ve výsledku bylo celé jinak.

    V tomhle nemá cenu spekulovat. B. toho nakecat už dost a pak to ve výsledku bylo celé jinak.

   • Scotty
    18:06 16.04.2020

    Ještě bych počkal. Třeba MO přijde s nějakou variantou přijatelnou pro všechny stany.

    Ještě bych počkal. Třeba MO přijde s nějakou variantou přijatelnou pro všechny stany.

    • CerVus
     18:44 16.04.2020

     Logicky mi z toho vychází snížení celkového počtů, postavení podpůrných variant na pandurech a volba nejlevnější platformy (takže cv90 vs ascod)

     Logicky mi z toho vychází snížení celkového počtů, postavení podpůrných variant na pandurech a volba nejlevnější platformy (takže cv90 vs ascod)

     • Scotty
      18:54 16.04.2020

      Může být, případně roztažení dodávek do delšího času. Jistě také varianty ženijní, zdravotnické a dělostřelecká pozorovatelna mohou být řešené jinak.

      Může být, případně roztažení dodávek do delšího času. Jistě také varianty ženijní, zdravotnické a dělostřelecká pozorovatelna mohou být řešené jinak.

     • Jirosi
      19:11 16.04.2020

      Je otázkou jako úsporu by to s pohledu dnešních financí přineslo. První mají jít varianty BVP, teprve potom ty speciální. Ale to znamená úspory kolem roku 23-24, když konec ...Zobrazit celý příspěvek

      Je otázkou jako úsporu by to s pohledu dnešních financí přineslo.
      První mají jít varianty BVP, teprve potom ty speciální. Ale to znamená úspory kolem roku 23-24, když konec dodávek byl plánována na 2025. Dnes spíše 2026.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      19:47 16.04.2020

      Scotty
      roztáhnout dodávky čase, to dopadne jako náhrada UAZů za LR, LR se mezitím přestaly vyrábět

      Scotty
      roztáhnout dodávky čase, to dopadne jako náhrada UAZů za LR, LR se mezitím přestaly vyrábět

     • skelet
      19:58 16.04.2020

      flanker.jirka to je vše o smlouvách. Pokud budou blbí, tak se to vyrábět přestane, pokud ne, tak nepřestane.

      flanker.jirka to je vše o smlouvách. Pokud budou blbí, tak se to vyrábět přestane, pokud ne, tak nepřestane.

     • Scotty
      20:01 16.04.2020

      flanker.jirka
      Pokud se podepíše smlouva tak se to těžko může přestat vyrábět.

      flanker.jirka
      Pokud se podepíše smlouva tak se to těžko může přestat vyrábět.

     • flanker.jirka
      23:25 16.04.2020

      Scotty
      To půjde, Dalík je už na svobodě :-)

      Scotty
      To půjde, Dalík je už na svobodě :-)

     • Klimesov
      07:24 17.04.2020

      Jo jo tohle by mohla být jedna z cest. Snížit plánovaný počet. Ale i tohle je v tuhle chvíli takové řešení jako když se kozlovy fouká do zadku aby se mu narovnali ...Zobrazit celý příspěvek

      Jo jo tohle by mohla být jedna z cest. Snížit plánovaný počet.
      Ale i tohle je v tuhle chvíli takové řešení jako když se kozlovy fouká do zadku aby se mu narovnali rohy.
      Nejideálnější řešení by bylo pokračovat dál v tendru, vybrat vyhovujícího kandidáta, a pak podle samostatných detailů dohody (kolik se toho bude vyrábět u nás, jaké budou offsety atd. atd.) a pak podle toho rozhodnout zdalipak počet snížit, nebo ho rovnou zrušit.
      Ale bohužel, když někdo vede zemi skrze populistická rozhodnutí je těžko hledat v nich rozum. :-(Skrýt celý příspěvek

   • skelet
    18:43 16.04.2020

    to chce klid a nohy v teple. Očividně se Metnar nechce jen tak dát. Babišovi o úspory nejde, jen má před dvěma volbama. Kdyby mu šlo o úspory, tak mezi prvníma je na odstřel sleva ...Zobrazit celý příspěvek

    to chce klid a nohy v teple. Očividně se Metnar nechce jen tak dát. Babišovi o úspory nejde, jen má před dvěma volbama. Kdyby mu šlo o úspory, tak mezi prvníma je na odstřel sleva na jízdném, které se drží zuby nehty.

    Za chvilku tady začnou lobbovat Poláci za Borsuka :)Skrýt celý příspěvek

    • CerVus
     19:35 16.04.2020

     Ministr za ANO, že by nešel na ruku Burešovi? Nějaký takový byl?

     Ministr za ANO, že by nešel na ruku Burešovi? Nějaký takový byl?

    • flanker.jirka
     19:37 16.04.2020

     skelet
     Pan Metnar je loutka ANO. Sklapl, držel hubu a krok jak v případě radarů, tak vrtulníků.

     skelet
     Pan Metnar je loutka ANO. Sklapl, držel hubu a krok jak v případě radarů, tak vrtulníků.

     • skelet
      19:58 16.04.2020

      a proč by tam jako nedržel hubu? Armáda dostane novou techniku, lepší jak nic.

      a proč by tam jako nedržel hubu? Armáda dostane novou techniku, lepší jak nic.

     • Scotty
      20:04 16.04.2020

      On se Metnar nějak stavěl proti těmto nákupům nebo je zpochybňoval?

      On se Metnar nějak stavěl proti těmto nákupům nebo je zpochybňoval?

   • flanker.jirka
    19:35 16.04.2020

    Rase
    M: Opravdu potřebujeme pořídit nová BVP, jelikož ty stávající jsou nepoužitelná
    B: Nie
    M: tak my počkáme
    ...tak to sedí!!! :-D

    Rase
    M: Opravdu potřebujeme pořídit nová BVP, jelikož ty stávající jsou nepoužitelná
    B: Nie
    M: tak my počkáme
    ...tak to sedí!!! :-D

  • flanker.jirka
   19:38 16.04.2020

   Scotty
   spíše se tu můžeme začít zaobírat tím, co bude teoreticky k mání na trhu za 4-5 let.

   Scotty
   spíše se tu můžeme začít zaobírat tím, co bude teoreticky k mání na trhu za 4-5 let.

   • flanker.jirka
    19:41 16.04.2020

    Scotty Trochu vážněji, v této krizi bude jistě koruna oslabovat a za těch 50 miliard se toho možná porřídí méně než se původně plánovalo a může se vyplatit až se ekonomika otřepe. ...Zobrazit celý příspěvek

    Scotty
    Trochu vážněji, v této krizi bude jistě koruna oslabovat a za těch 50 miliard se toho možná porřídí méně než se původně plánovalo a může se vyplatit až se ekonomika otřepe. Pro vyhrabání se s krize se nám budou firmy více podbízet, abychom jim dali zakázky. Počkat by mohlo být i výhodné.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     19:53 16.04.2020

     Kurz koruny a Eura moc roli nehraje, když si mohou půjčit eura za biliony Kč z CNB. Po krizi vždy přijde oživení a ceny porostou. Právě nákup v krizi je výhoda ceny spadnou protože ...Zobrazit celý příspěvek

     Kurz koruny a Eura moc roli nehraje, když si mohou půjčit eura za biliony Kč z CNB.
     Po krizi vždy přijde oživení a ceny porostou. Právě nákup v krizi je výhoda ceny spadnou protože firmy chtějí zakázky, aby tu krizi přežili.
     Když už tu chceme spekulovat, tak právě tohle B. vyjádření může hrát na snížení ceny od výrobců, aby se zakázka uskutečnila.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      21:39 16.04.2020

      Jirosi Právě nákup v krizi je výhoda ceny spadnou protože firmy chtějí zakázky, aby tu krizi přežili. ...co třeba extrémně výhodný nákup Pandurů a Casy C 295? :-D Tuším, že oboje ...Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi
      Právě nákup v krizi je výhoda ceny spadnou protože firmy chtějí zakázky, aby tu krizi přežili.

      ...co třeba extrémně výhodný nákup Pandurů a Casy C 295? :-D Tuším, že oboje se schvalovalo v roce 2009.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      22:24 16.04.2020

      Pokud je priorita podojit státní rozpočet za účelem vlastního zisku je jedno jaký rok to bude.

      Pokud je priorita podojit státní rozpočet za účelem vlastního zisku je jedno jaký rok to bude.

     • flanker.jirka
      23:30 16.04.2020

      Jirosi S největší pravděpodobností bude priorita republiky jinde než priority pozemních sil AČR. Uvidíme co vir napáchá, eurozona se bude sama kroutit, protože nebudou chtít ...Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi
      S největší pravděpodobností bude priorita republiky jinde než priority pozemních sil AČR. Uvidíme co vir napáchá, eurozona se bude sama kroutit, protože nebudou chtít připustit krach svých členů, kteří už dávno v eurozoně být neměli, protože z kriterií, ke kterým se zavázali se chovali zrovna tak jako s rozpočtem pro své armády v rámci podmínek NATO. Je to komunismus 2.0. ale však jim to ostatní rádi zaplatíme :-)Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      00:12 17.04.2020

      Čistě technicky pokud bude Eurozona tisknou peníze, pak musí i CR pokud tedy nebude chtít, aby posílila její měna, a tím poslala CR ještě do větší krize. Tudíž, ty peníze je ...Zobrazit celý příspěvek

      Čistě technicky pokud bude Eurozona tisknou peníze, pak musí i CR pokud tedy nebude chtít, aby posílila její měna, a tím poslala CR ještě do větší krize.
      Tudíž, ty peníze je potřeba někam narvat. Zbrojní zakázky jsou jedna z cest (50/4 je cca 12mld/ rok).Skrýt celý příspěvek

  • Klimesov
   07:21 17.04.2020

   Problém celé myšlenky zrušení nákupu nových BVP je ten, že je čistě politické nikoli ekonomické. Bohuže v naší zemi stále žije mnoho lidí, co obranu a bezpečnost země podceňují a ...Zobrazit celý příspěvek

   Problém celé myšlenky zrušení nákupu nových BVP je ten, že je čistě politické nikoli ekonomické.
   Bohuže v naší zemi stále žije mnoho lidí, co obranu a bezpečnost země podceňují a co každou vojenskou zakázku komentují slovy "Zbytečně utracené peníze, k čemu nám to je, dejte ty prachy raději důchodcům"
   Bohužel i tito lidé mají volební hlas, a Babiš nyní hraje na jejich strunu. Pokud by uvažoval o pokračování nákupu nových BVP a během tohoto roku se o jejich nákupu rozhodlo, mohlo by mu to politicky zlomit vaz nebo minimálně rapidně snížit volební preference.
   Ekonomický důvod zrušení nákupu nových BVP prostě nemá, protože detaily smlouvy se neznají. Neví se kolik komponentů na BVP by se vyrábělo v ČR a neví se ani množství offsetů atd. atd.
   Takže v tuhle chvíli jde o klasicky populistický krok. :-(
   Nejsmutnější na tom všem ovšem je, že velká část voličů toto řešení bude považovat za velice správný krok. :-(Skrýt celý příspěvek

 • juhelak
  11:28 16.04.2020

  Tak chapu kdyz reknou že se tendr přibrzdí..muzou vybrat i vítěže ale odložit plnení smlouvy. Zrejme budou čekat na výsledky ekonomiky za první ctvrtletí a na sestavení rozpočtu ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak chapu kdyz reknou že se tendr přibrzdí..muzou vybrat i vítěže ale odložit plnení smlouvy. Zrejme budou čekat na výsledky ekonomiky za první ctvrtletí a na sestavení rozpočtu pro 2021 o kolik pujde na MO dolu..i kdyby udrželi % tak to pujde dolů celkově..takze nebudou vedět jestli budou mít na splátky tech velkych tendru..
  Nevím jaká je domluva z MF ale tendry které mají rozpočtovány že se zaplatí cele v rámci letoska..tak ty by projít mely..jelikoz na tyhle tendry mají finance již na účtech..(tady pokud nebude tlak z Mf aby se část na konci roku vracela)

  Celé to stojí a padá na rychlosti otočky ekonomiky a celkových ztrátach..které ve finále nemusi být tak velke..hodne veci a nakupů nebo i sluzeb je proste jen odlozených na dobu otevrení...nekteré firmy mají ztraty ve výrobe..nekteré zas násobně vyšší zisky díky zaměření...

  Proste počkáme jak velké ztráty to budou a jaky bude rozpočet MO na 2021, podle toho se uvidí..Skrýt celý příspěvek

 • Scotty
  22:12 15.04.2020

  Babiš dnes na ČT24 prohlásil že tendr na BVP přibrzdíme. Ať už to přesně znamená cokoli, je evidentní že tu BVP-2 ještě nějaký rok budou.

  Babiš dnes na ČT24 prohlásil že tendr na BVP přibrzdíme. Ať už to přesně znamená cokoli, je evidentní že tu BVP-2 ještě nějaký rok budou.

  • Rase
   22:21 15.04.2020

   Sme (AČR) na tom prý dobře, oproti jiným státům NATO, tak prý nebude problém zdůvodnit nesplnění závazků... Ještě by mohli začít vojáky propouštět, aby se snížil počet státních ...Zobrazit celý příspěvek

   Sme (AČR) na tom prý dobře, oproti jiným státům NATO, tak prý nebude problém zdůvodnit nesplnění závazků... Ještě by mohli začít vojáky propouštět, aby se snížil počet státních pracovníků. Mno za pár let se možná budeme divit, že vojáci nemají v čem jezdit (teda pokud si nevypůjčí autobus). Fakt super nápad jak přilákat nové brance...Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    22:30 15.04.2020

    Co se dá dělat. Opravdu by ně zajímalo co se skrývá konkrétně pod tím slovem přibrzdíme. Odložení o rok dva.... nebo něco úplně jiného? Jsem zvědavý na vyjádření MO.

    Co se dá dělat. Opravdu by ně zajímalo co se skrývá konkrétně pod tím slovem přibrzdíme. Odložení o rok dva.... nebo něco úplně jiného? Jsem zvědavý na vyjádření MO.

    • stirling
     15:19 16.04.2020

     Tak prej budou ještě jednat, jsem pro přibrzdit v tom, že třeba bude hlavní kritérium cena u těch třech je to asi jedno kdo vyhraje i tak posune naší armádu do jiné dimenze a vedle ...Zobrazit celý příspěvek

     Tak prej budou ještě jednat, jsem pro přibrzdit v tom, že třeba bude hlavní kritérium cena u těch třech je to asi jedno kdo vyhraje i tak posune naší armádu do jiné dimenze a vedle ceny bych dal druhý stejně důležitý parametr podíl domácího průmyslu (ale reálný ne tak, že dovezu věž rozmontovanou tady ji složim a řeknu, že je to domácí výroba a většina ceny věže se bere jako domácí podíl) . Dal by se i posunout start a doba výroby, že by se to celé natáhlo např na 8 let. Zatím se dají opravit ty bvp, které to potřebují tím se dá práce zase doma, ale jen oprava ne modernizace. BVP nás letos stejně nic moc stát nebudou. Hlavně ať dotáhnou houfnice a pvo to je u mě ještě potřebnější než bvp. Houfnice pokud to bude něco od slováků je asi v poho tam bude podíl domácího průmyslu velice slušný, ale u těch raket se trošku obávám, tam jsme schopní vyrobit leda tak náklaďáky...:(Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      16:57 16.04.2020

      Start výroby se moc odkládat nedá, stejně jako třeba rozfázovaní do více let. Problém je totiž ze zastaráváním použitých technologii. Viz. Němci a výměna vybavení u BVP Puma. I ...Zobrazit celý příspěvek

      Start výroby se moc odkládat nedá, stejně jako třeba rozfázovaní do více let. Problém je totiž ze zastaráváním použitých technologii.
      Viz. Němci a výměna vybavení u BVP Puma. I když iluze o budoucí modernizaci si moc nedělám, hlavně pokud se vybere zase atypické řešení.

      Dnes se bavíme o ukončení dodávak 2025, spíše 2026. Posun na 2028 nehraje až takovou roli. To jsou jen vyhozené peníze do oprav BVP. Další problém je, že by nastal souběh z dalšími akvizicemi plánovanými v těch letech co se nedají odsunout(př. nadzvuky).Skrýt celý příspěvek

     • Migi
      18:48 16.04.2020

      PVO a Houfnice se těžko mohou dotáhnout když ještě ani nezačali, že jo. A že by v současné době někdo rozjížděl tendr za vyšší jednotky, nebo dokonce desítky miliard je úplně mimo ...Zobrazit celý příspěvek

      PVO a Houfnice se těžko mohou dotáhnout když ještě ani nezačali, že jo. A že by v současné době někdo rozjížděl tendr za vyšší jednotky, nebo dokonce desítky miliard je úplně mimo realitu. Bohužel....Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    00:06 16.04.2020

    Nebýt Trumpa, tak se o dodržování závazku v podobě 2% HDP nikdo vážně nezajímá. To dokazuje uvědomělá politická reprezentace prakticky celou dobu členství NATO. Bylo by lepší ...Zobrazit celý příspěvek

    Nebýt Trumpa, tak se o dodržování závazku v podobě 2% HDP nikdo vážně nezajímá. To dokazuje uvědomělá politická reprezentace prakticky celou dobu členství NATO. Bylo by lepší zrevidovat tento přístup a stanovit si v rámci aliance závazky v jiné formě, než v podobě peněz. Převést to v rámci členství na to jakou bojovou hodnotu má každý stát dát jako příspěvek. (máme stanovené nějaké BÚU) ...mělo by být na nás, za kolik to BÚU bude fungovat.
    Třeba se to přibrzdí natolik, že tu nějaká "moudrá" hlava nakonec prosadí vývoj vlastního BVP od Zetoru :-)
    Na druhou stranu, pokud bude ekonomika v EU více stagnovat, tak můžeme vyjednat výhodnější podmínky pro reciprocitu, protože za získanou zakázku nám mohou jít druhé státy naproti.Skrýt celý příspěvek

   • technik
    06:56 16.04.2020

    To race O brance neměj starost, tohle je nejlepší příležitost armády jak na trhu práce posbírat nejvíce branců a nezrušené výběrovky ve Vyškově jsou toho důkazem. Bohužel ale do ...Zobrazit celý příspěvek

    To race
    O brance neměj starost, tohle je nejlepší příležitost armády jak na trhu práce posbírat nejvíce branců a nezrušené výběrovky ve Vyškově jsou toho důkazem. Bohužel ale do armády nepůjdou zájemci o tuhle práci ale jen z důvodu překlenutí krize. Pak jak budou mít příležitost tak odejdou, samozřejmě někteří zůstanou.
    A ano mohu srovnávat a kupodivu naše armáda je na tom vcelku dobře. Výbava vojáka zejména zbraně patří jedným z nejlepších v Evropě. Bohužel nelze mluvit o komplexní výbavě, to bude ještě nějaký čas trvat.Skrýt celý příspěvek

    • Sabuk
     08:47 16.04.2020

     Technik: Přesně. Pokud bude krize,tak bude zájem o vstup jen dočasný. U PČR to za minulé krize bylo to stejné.

     Technik: Přesně. Pokud bude krize,tak bude zájem o vstup jen dočasný. U PČR to za minulé krize bylo to stejné.

     • Jura99
      17:30 16.04.2020

      Fluktuace v AČR by měla paradoxně výhodu, vyrábí se tak záložníci alespoň se základním výcvikem.

      Fluktuace v AČR by měla paradoxně výhodu, vyrábí se tak záložníci alespoň se základním výcvikem.

    • Migi
     09:26 16.04.2020

     Bylo by to logický, ale stejně logický to bylo za minulé krize, kdy ale MO zastavila nábor a zablokovala prázdná místa, takže ta obrovská příležitost zůstala promarněná. Doufám že ...Zobrazit celý příspěvek

     Bylo by to logický, ale stejně logický to bylo za minulé krize, kdy ale MO zastavila nábor a zablokovala prázdná místa, takže ta obrovská příležitost zůstala promarněná. Doufám že tentokrát to nebude stejně...Skrýt celý příspěvek

     • CerVus
      22:18 16.04.2020

      Minule byl sice nábor zastaven, ale tak zoufalá situace jako je teď pod mě nebyla. Pořád byla šance pro toho kdo chtěl a o koho byl zájem se nějakou kličkou do armády dostat. Dnes ...Zobrazit celý příspěvek

      Minule byl sice nábor zastaven, ale tak zoufalá situace jako je teď pod mě nebyla. Pořád byla šance pro toho kdo chtěl a o koho byl zájem se nějakou kličkou do armády dostat. Dnes je problém v tom, že chybí ti zájemci. Pořád třeba blbá škodovka nabízí mnohem lepší platové podmínky a alespoň nějaké jistoty. A dokud budou nabírat oni, tak kdo bude chtít běhat za 2/3 toho většinu roku někde po lese s vidinou toho, že vás za pár let stejně vyhodí, aby nemuseli platit rentu.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      08:01 17.04.2020

      CerVus Na začátku měsíce nastupovalo do Vyškova přes 500 nováčků. Takhle se projevuje nedostatek zájemců? To vyhazování před rentou je poněkud zveličený problém a neví o tom že by ...Zobrazit celý příspěvek

      CerVus
      Na začátku měsíce nastupovalo do Vyškova přes 500 nováčků. Takhle se projevuje nedostatek zájemců? To vyhazování před rentou je poněkud zveličený problém a neví o tom že by se poslední roky ještě praktikoval.Skrýt celý příspěvek

     • CerVus
      17:04 17.04.2020

      Scotty: Ano, protože byly sníženy vstupní požadavky. Otázkou je kolik z nich zůstane sloužit déle než 5 let. Za poslední roky je největší odchodovost právě u těch nejmladších ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty: Ano, protože byly sníženy vstupní požadavky. Otázkou je kolik z nich zůstane sloužit déle než 5 let. Za poslední roky je největší odchodovost právě u těch nejmladších ročníků.
      To pak řeší ty vyhazovy před rentou. Nejsou lidi, nevyhazují se ani ti, kteří mají od nadřízených špatná hodnocení nebo dlouhodobě nesplňují kariérní kritéria. Jen se jim prostě místo dlouholetých závazků dávají ty na rok, nebo dva. A ti co si plní, vše splňují ale už chtějí jen kratší závazek narážejí na odpor a výhrůžky. Pokud se cukají, tak je jim akorát komplikován život.Skrýt celý příspěvek

  • Arthur
   22:24 15.04.2020

   Nič nečakané po prepuknutí krízy COVID-19. Treba sa sústrediť na rozpracované projekty a tie dotiahnuť pre armádu k zdarnému koncu. PVO: 10 mld Kč Samohybné húfnice: 5,2 mld ...Zobrazit celý příspěvek

   Nič nečakané po prepuknutí krízy COVID-19.

   Treba sa sústrediť na rozpracované projekty a tie dotiahnuť pre armádu k zdarnému koncu.

   PVO: 10 mld Kč
   Samohybné húfnice: 5,2 mld Kč
   Útočné pušky a pištole: 2,1 mld Kč
   Terénne autá 4x4 pick-up: 2 mld Kč
   Nepriestrelné vesty: 1,6 mld Kč
   Malý dopravný letoun: 0,8 mld Kč
   Vera NG: 1 mld Kč
   SPOLU: 22,7 mld Kč

   zdroj: https://ct24.ceskatelevize.cz/... Skrýt celý příspěvek

   • Rase
    22:32 15.04.2020

    myslím že v tomhle stavu budou vojáci rádi, pokud klapnou alespoň ty pušky a vesty. Je to dohromady 3,7 mld, ale myslím že Andrejko najde způsob jak osekat i tohle. Fakt by už měli ...Zobrazit celý příspěvek

    myslím že v tomhle stavu budou vojáci rádi, pokud klapnou alespoň ty pušky a vesty. Je to dohromady 3,7 mld, ale myslím že Andrejko najde způsob jak osekat i tohle. Fakt by už měli ten kocoukrov v podobě MO zrušt a vojáky přesunout pod MV.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     22:37 15.04.2020

     V jiném rozhovoru Babiš říkal že na nákup základního vybavení pro vojáky sahat nebude. Takže alespoň tohle by se mohlo podařit.

     V jiném rozhovoru Babiš říkal že na nákup základního vybavení pro vojáky sahat nebude. Takže alespoň tohle by se mohlo podařit.

    • flanker.jirka
     00:09 16.04.2020

     Tipnu si, že to odnese PVO a zbytek projde, to už jsou "drobné" které budou v čase rozložené.

     Tipnu si, že to odnese PVO a zbytek projde, to už jsou "drobné" které budou v čase rozložené.

   • Scotty
    22:35 15.04.2020

    Dnes víme s jistotou že se škrtá malý dopravní letoun, ruční zbarveně jsou rámcová smlouva do roku 2025, neprůstřelné vesty budou rámcová smlouva s největší pravděpodobností také. ...Zobrazit celý příspěvek

    Dnes víme s jistotou že se škrtá malý dopravní letoun, ruční zbarveně jsou rámcová smlouva do roku 2025, neprůstřelné vesty budou rámcová smlouva s největší pravděpodobností také. PVO ani houfnice není reálné podepsat letos, pokud to není super utajené tak tendr ani na jedno ještě ani nezačal. Věra NG je podepsaná. Takže jediné co je teoreticky možné stihnou jsou auta 4x4, modernizace Mi-171 a T-72M4CZ. Pak už je jen tendr na nová BVP na kterém se reálně pracuje (teď je tedy odložen nebo co). Nechtěl bych být v pozici nikoho na MO nebo GŠ. Teď je budou čekat opravdu těžká rozhodnutí.Skrýt celý příspěvek

    • Rase
     22:42 15.04.2020

     snad vyjdou ty 4x4, fakt bych vojákům přál alespoň nějaká normální auta... :-(

     snad vyjdou ty 4x4, fakt bych vojákům přál alespoň nějaká normální auta... :-(

     • flanker.jirka
      00:11 16.04.2020

      Viděl jsem dost vozidel s VPZ v celku nových, mají FABIE :-)

      Viděl jsem dost vozidel s VPZ v celku nových, mají FABIE :-)

     • Scotty
      07:39 16.04.2020

      Loni kupovali nějaké nové Oktávky a Fabie.

      Loni kupovali nějaké nové Oktávky a Fabie.

   • semtam
    13:14 16.04.2020

    Arthur

    A to min. u dělostřelectva je cena dost podseklá.

    Arthur

    A to min. u dělostřelectva je cena dost podseklá.

    • Sabuk
     17:52 16.04.2020

     Přesně. Čekal bych 2x částku. Vždyť jen Slováky stalo 25ks Zuzan 4,5mld.

     Přesně. Čekal bych 2x částku. Vždyť jen Slováky stalo 25ks Zuzan 4,5mld.

     • Scotty
      18:13 16.04.2020

      Také se nákup něčeho takového jako Zuzana nedá čekat. Spíš něco jako slovenská EVA. U ní teoreticky možné dostat se na 5 miliard.

      Také se nákup něčeho takového jako Zuzana nedá čekat. Spíš něco jako slovenská EVA. U ní teoreticky možné dostat se na 5 miliard.

     • Sabuk
      18:50 16.04.2020

      Právě... my budeme za chvili totalní loosři. Poláci 120 Krabu a my se nezmůžeme ani na 2 oddily Zuzan za 7.5mld. Co si pořídej i Slovaci s půlkou obyvatel. S tohle zemí je už ...Zobrazit celý příspěvek

      Právě... my budeme za chvili totalní loosři. Poláci 120 Krabu a my se nezmůžeme ani na 2 oddily Zuzan za 7.5mld. Co si pořídej i Slovaci s půlkou obyvatel. S tohle zemí je už opravdu něco špatně... :-(
      Chudák obsluha. Doted byly krytý jak před počasím tak nepřítelem. Automaticky nabíjení. A za tyhle prachy to tam budou muset ládovat ručně...Skrýt celý příspěvek

     • Sergej7490
      19:23 16.04.2020

      Eva ma rovnaky nabijaci automat ako ZII, len mensiu zasobu striel (12?). A posadka je v prednej kabine. Sedadlo pri dele je len nudzove.

      Eva ma rovnaky nabijaci automat ako ZII, len mensiu zasobu striel (12?). A posadka je v prednej kabine. Sedadlo pri dele je len nudzove.

     • Scotty
      19:38 16.04.2020

      Jakl píše Sergej7490 EVA je v podstatě odlehčená Zuzana.

      Jakl píše Sergej7490 EVA je v podstatě odlehčená Zuzana.

     • Sabuk
      19:44 16.04.2020

      Díky. Malinko jsi mi zvednul náladu. Bal jsem se ,ze to je slovenská verze Caesaru. Ta zásoba střel v automatu je nízká 12vs40 (zuzana). Kéž by radši vzali půlku děl a vybrali ...Zobrazit celý příspěvek

      Díky. Malinko jsi mi zvednul náladu. Bal jsem se ,ze to je slovenská verze Caesaru. Ta zásoba střel v automatu je nízká 12vs40 (zuzana). Kéž by radši vzali půlku děl a vybrali Zuzanu.Skrýt celý příspěvek

     • Sabuk
      20:00 16.04.2020

      Jakej je Váš favorit na samotné dělo?

      Jakej je Váš favorit na samotné dělo?

     • Jirosi
      20:11 16.04.2020

      Sabuk: I do zásobníku automatu tu musí napřed nacpat posádka ručně.
      Kus plechu nad hlavou je sice hezký, ale je tam jen pro neschopnost vést palbu z bezpečnější dálky.

      Sabuk: I do zásobníku automatu tu musí napřed nacpat posádka ručně.
      Kus plechu nad hlavou je sice hezký, ale je tam jen pro neschopnost vést palbu z bezpečnější dálky.

     • Jirosi
      20:14 16.04.2020

      Pokud zůstanou BVP-2, pak je to celkem jedno. Protože tohle znamená zmrazení obnovy armády o další 2 desetiletí.

      Pokud zůstanou BVP-2, pak je to celkem jedno. Protože tohle znamená zmrazení obnovy armády o další 2 desetiletí.

     • Sabuk
      20:29 16.04.2020

      Máš pravdu. Zásobník na 12ks je na hodně kratkej palebnej přepad. Proto se mi líbí Z-2. Jestli letos nebo příští rok nevyberou dělá a PVO,tak to bude hodně špatné. To už by byla ...Zobrazit celý příspěvek

      Máš pravdu. Zásobník na 12ks je na hodně kratkej palebnej přepad. Proto se mi líbí Z-2. Jestli letos nebo příští rok nevyberou dělá a PVO,tak to bude hodně špatné. To už by byla likvidace armády v přímém přenosu.Skrýt celý příspěvek

  • Klimesov
   07:20 16.04.2020

   No to nejsou zrovna dobré zprávy.
   Ještě, že jsem se na to nedíval v přímé přenosu, bo bych asi televizi vyhodil oknem ven :D :D

   No to nejsou zrovna dobré zprávy.
   Ještě, že jsem se na to nedíval v přímé přenosu, bo bych asi televizi vyhodil oknem ven :D :D

   • Sabuk
    08:51 16.04.2020

    Některým z nás to bylo jasné už delší dobu.

    Některým z nás to bylo jasné už delší dobu.

   • semtam
    13:19 16.04.2020

    Klimesov

    Blik cvak, to tu píšem celou dobu.

    Klimesov

    Blik cvak, to tu píšem celou dobu.

   • Klimesov
    15:30 16.04.2020

    Pánové, tak já to taky tušil, ale celou dobu jsem se modlil za to aby se nešetřilo na věcech, které jsou potřeba a kde se šetřit nemá.
    Bohužel jsem ale zklamán :-(

    Pánové, tak já to taky tušil, ale celou dobu jsem se modlil za to aby se nešetřilo na věcech, které jsou potřeba a kde se šetřit nemá.
    Bohužel jsem ale zklamán :-(

    • CerVus
     22:25 16.04.2020

     Vzhledem k tomu, že Stropnický dělal vše jen aby nemusel nic pořizovat (dle mého názoru na příkaz Bureše), tak jsem ani nečekal, že by to bylo za Metnara jiné. Ano dokud byla ...Zobrazit celý příspěvek

     Vzhledem k tomu, že Stropnický dělal vše jen aby nemusel nic pořizovat (dle mého názoru na příkaz Bureše), tak jsem ani nečekal, že by to bylo za Metnara jiné. Ano dokud byla šance, že se na to peníze najdou a dokud na nás tlačili z NATO, tak se nakupovalo (odpustkové vrtulníky v minimálních počtech z Ameriky), ale jak se někde ukáže zádrhel, tak Bureš ví moc dobře kam sáhnout a kdo mu půjde na ruku. ANO přeci jen není opravdová strana, ale stádo ovcí s jedním pastýřem. A toho zajímá jen blaho jeho impéria.Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      07:29 17.04.2020

      Bohužel máte pravdu :-( ANO je silně populistickou stranou nebo spíše politickým hnutím, které dělá vše pro to tak aby měla co nejlepší PR. Bohužel lidi jim to žerou :-( což je ...Zobrazit celý příspěvek

      Bohužel máte pravdu :-(
      ANO je silně populistickou stranou nebo spíše politickým hnutím, které dělá vše pro to tak aby měla co nejlepší PR. Bohužel lidi jim to žerou :-( což je docela smutné.
      Zrušení tendru na BVP v tuto chvíli ovšem nadává smysl, protože se neznají detaily smlouvy. Je to zkrátka další divadlo pro občany.Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   09:42 16.04.2020

   Odložení bude minimálně do doby něž, se vůbec zjistí jak velký problém bude "covid". Ale nikoliv jako nákaza, ale spíše jako problém umrtvení ekonomiky.

   Odložení bude minimálně do doby něž, se vůbec zjistí jak velký problém bude "covid". Ale nikoliv jako nákaza, ale spíše jako problém umrtvení ekonomiky.

  • juhelak
   10:47 16.04.2020

   ja to tedy neslyšel..u nej se bohuzel musi i koukat na to jestli to rekl sám z vlastní iniciativy a nebo ho komentátor nebo tisk primo navezl do odpovedí..to pak vzdy neco slíbí ...Zobrazit celý příspěvek

   ja to tedy neslyšel..u nej se bohuzel musi i koukat na to jestli to rekl sám z vlastní iniciativy a nebo ho komentátor nebo tisk primo navezl do odpovedí..to pak vzdy neco slíbí aniz by vedel..Skrýt celý příspěvek

  • semtam
   12:52 16.04.2020

   Scotty A právě proto jsem pro modernizaci současných BVP (zhruba v té podobě, jak modernizovalo Finsko). Finanční situace ČR není teď na tom dobře a jak se bude ekonomická situace ...Zobrazit celý příspěvek

   Scotty

   A právě proto jsem pro modernizaci současných BVP (zhruba v té podobě, jak modernizovalo Finsko). Finanční situace ČR není teď na tom dobře a jak se bude ekonomická situace vyvíjet v příštích letech nedokážu odhadnout. Je tu velké riziko, že nákup se bude odsouvat a zase odsouvat, až současná BVP budou již nebojeschopná a vojáci budou jezdit doslova v Tatrovkách.
   A znovu připomínám, že AČR čeká další akvizice a pokud situace nebude moc přívětivá, tak je možné, že dojde i na modernizaci shkh Dana.Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    14:57 16.04.2020

    semtam Můj názor na jakoukoli modernizaci BVP je naprosto nemění. Je to vyhazování peněz. Pokud se mají ještě nějaký rok používat ať projdou generálkou a maximálně výměnou ...Zobrazit celý příspěvek

    semtam
    Můj názor na jakoukoli modernizaci BVP je naprosto nemění. Je to vyhazování peněz. Pokud se mají ještě nějaký rok používat ať projdou generálkou a maximálně výměnou radiostanic.
    Jak jsem psal, to že by se podařilo vysoutěžit děla nebo PVO je minimálně letos nereálné.
    Ministerstvo o celé věci zatím mlčí, ale jejich vyjádření a další plány budou rozhodující.Skrýt celý příspěvek

    • semtam
     20:33 16.04.2020

     Scotty Scotty, naprosto v klidu a v pohodě, prosím neuraž se, ale mě je docela volný, jaký je tvůj názor na BVP-2. Co bych ale rád je to, aby se diskutovalo o věcech co mají ...Zobrazit celý příspěvek

     Scotty

     Scotty, naprosto v klidu a v pohodě, prosím neuraž se, ale mě je docela volný, jaký je tvůj názor na BVP-2.
     Co bych ale rád je to, aby se diskutovalo o věcech co mají hlavu a patu, nyní máme ekonomický výhled horší než v době finanční krize a pár snílků tu "mlátí pěstičkou do stolu", že armáda potřebuje a že Opata tlačí a pak říká, že to nejde (modernizace).

     Ale asi už pomalu začínáte chápat, že modernizace armády bude touto krizí postižena. Bavíme se tu jen tak a laicky, AČR se bude muset s něčím rozloučit nebo najít alternativu. Moc alternativ jsem teda neslyšel, bohužel čtu, že nákupy budou, protože se to napsalo na papírek. Jsme snad již dospělí...

     Ohledně modernizace BVP-2, AČR s BVP-2 myslím stále počítá jako se záložní silou, aby BVP-2 mohlo obstát na soudobém bojišti musí se modernizovat.
     Myslím, že v diskuzi jasně zaznělo, že modernizace by byla jen "malá". To, že naše BVP jsou na úrovni doby vzniku je jen naše ostuda, třeba Fini (opět) pravidelně co 10 let se snaží svoji techniku "aktualizovat".
     Modernizace dle mých představ by zahrnovala přístroje, pro střelce zaměřovač s denní a noční větví, pro velitele také obě větve plus termovizi, řidič noktovizor a do pár vozidel GPS, samozřejmostí jsou spojovací prostředky a asi by se ještě nějaký doplňky našli. Takováto modernizace je velmi blízko modernizace finské.

     P.S: Sám bych rád viděl nové BVP u AČR, mým koněm je CV90, ale uvědomuji si celou potřebu AČR a oddálení nákupu BVP + modernizace stávajících vidím jako nejmenší zlo, pokud situace bude hospodářsky opravdu tak kritická, jak se předpovídá.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      20:50 16.04.2020

      semtam Mě je zase docela volný váš názor na nákup nebo modernizaci BVP. Ani jeden z nás o tom nerozhoduje. S žádnou modernizací BVP-2 jako záložní silou se nepočítá ani nepočítalo. ...Zobrazit celý příspěvek

      semtam
      Mě je zase docela volný váš názor na nákup nebo modernizaci BVP. Ani jeden z nás o tom nerozhoduje. S žádnou modernizací BVP-2 jako záložní silou se nepočítá ani nepočítalo. Velení armády se jakékoli modernizaci BVP-2 brání a ministr chce o situaci ještě jednat. Tolik fakta.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      20:58 16.04.2020

      vzhledem k tomu, že AČR má z velké části díky neustálým škrtům ve své výzbroji jen hromadu šrotu, tak prostě armáda už nemá na čem šetřit. Modernizace BVP-2 jsou již vyhozenými ...Zobrazit celý příspěvek

      vzhledem k tomu, že AČR má z velké části díky neustálým škrtům ve své výzbroji jen hromadu šrotu, tak prostě armáda už nemá na čem šetřit. Modernizace BVP-2 jsou již vyhozenými prostředky, které by armáda lépe vložila do jiných programů, třeba nákupu PTŘS.

      takže pokud se budeme bavit realisticky, tak je to koupě nových BVP, odkup jetých BVP z USA nebo Německa, objednávka na Pandury nebo transformace "7" na pěší brigádu. Modenrizace BVP nic neřeší, spíše věci do budoucna jen zhorší.Skrýt celý příspěvek

     • semtam
      21:19 16.04.2020

      Scotty Jaká fakta? Velení armády, že se brání jakékoliv modernizaci? MO ČR se rozhodlo pořídit nová BVP. Ekonomika ČR to dovolovala a teď je průser. Pokud se výběrko zruší či ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty

      Jaká fakta? Velení armády, že se brání jakékoliv modernizaci? MO ČR se rozhodlo pořídit nová BVP. Ekonomika ČR to dovolovala a teď je průser. Pokud se výběrko zruší či odsune na dobu neurčitou, tak AČR bude ráda za modernizovaný BVP, pokud ti problém slovo modernizace protože to u tebe může vyvolávat něco velkého, tak to klidně nazveme upgradem. Ok?

      skelet
      To už je moc
      "Modenrizace BVP nic neřeší, spíše věci do budoucna jen zhorší"
      "odkup jetých BVP z USA nebo Německa, objednávka na Pandury nebo transformace "7" na pěší brigádu."

      To by jsme to korunovali, transformace na pěší brigádu by znamenalo zrušení. Pořízením "jetých" BVP z USA či D by jsme utratili mnoho peněz a oddálili nákup nových BVP o jedno desetiletí oproti BVP-2. Na naše BVP máme navíc servisní síť na jiná "jetá" BVP nemáme nic, to by jsme prodělali jak sviňa.

      To ani to Finsko není tak hloupý aby tohle neudělalo a vsadim boty, že kdyby jsme byli ve Finsku, tak tu pukáte vzteky, proč modernizovat BMP-2, neekonomický, jiná ráže, dokoupíme CV90.
      Ale ono modernizovat BMP-2 smysl stále má, viz. Slovensko, Finsko, Rusko, Indie, Alžírsko, atd.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      21:33 16.04.2020

      Finsko vyměnilo BVP-1 za CV90 v roce 2002, teprve v roce 2014 přistoupily k modernizaci BVP-2. Ty plánují držet to do roku 2030. Což je rok, který není moc daleko od toho co ...Zobrazit celý příspěvek

      Finsko vyměnilo BVP-1 za CV90 v roce 2002, teprve v roce 2014 přistoupily k modernizaci BVP-2. Ty plánují držet to do roku 2030. Což je rok, který není moc daleko od toho co plánovala ACR.
      Pokud si chcete brát příklad, pak je priorita nákup nových strojů. Teprve až je měli, začali řešit modernizace techniky pro zálohy.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      21:37 16.04.2020

      Servisní sít máme na BVP-2 bez modernizace. Nebo vy jste se ještě nepoučil z příběhu T-72, kde máme taky skvělou základnu, hlavně na ty po modernizaci...

      Servisní sít máme na BVP-2 bez modernizace. Nebo vy jste se ještě nepoučil z příběhu T-72, kde máme taky skvělou základnu, hlavně na ty po modernizaci...

     • Scotty
      21:52 16.04.2020

      semtam Vy jste si ten rozhovor s Opatou neposlechl? On je představitel armády ne MO. Jiný generál se zas nenechal slyšet že hodí se spíše do muzea než na bojiště. Požadavek na ten ...Zobrazit celý příspěvek

      semtam
      Vy jste si ten rozhovor s Opatou neposlechl? On je představitel armády ne MO. Jiný generál se zas nenechal slyšet že hodí se spíše do muzea než na bojiště. Požadavek na ten nákup přešel z armády. Kdyby chtěli vrážet jakékoli peníze do BVP-2 už to mohli dávno udělat.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      22:26 16.04.2020

      Semtam: to neni moc. To jsou jedina reseni, ktera maji smysl. Modernizace BVP-2 je jen zvetseni celkoveho problemu.

      Semtam: to neni moc. To jsou jedina reseni, ktera maji smysl. Modernizace BVP-2 je jen zvetseni celkoveho problemu.

   • Jirosi
    16:34 16.04.2020

    Pokud armáda(MO) ustoupí, pak tu budeme mít BVP-2 do roku 2040. Ale to tu bude opět další krize, případně tu máme další kolo výběru nadzvuku. Přemýšlím co to vlastně vyřešilo??

    Pokud armáda(MO) ustoupí, pak tu budeme mít BVP-2 do roku 2040. Ale to tu bude opět další krize, případně tu máme další kolo výběru nadzvuku. Přemýšlím co to vlastně vyřešilo??

    • Sabuk
     17:55 16.04.2020

     Že AČR není pro vládu finanční priorita.

     Že AČR není pro vládu finanční priorita.

     • Jirosi
      17:59 16.04.2020

      Roušky za 0,50 Kč, také nebyli priorita. Přesto nás stály 12 miliard jen v Březnu.

      Roušky za 0,50 Kč, také nebyli priorita. Přesto nás stály 12 miliard jen v Březnu.

     • Sabuk
      19:18 16.04.2020

      Wau, fakt tolik? Účet za tuhle krizi bude brutální.
      Asi se budou muset natisknout nový peníze..A inflace letí vzhůru.

      Wau, fakt tolik? Účet za tuhle krizi bude brutální.
      Asi se budou muset natisknout nový peníze..A inflace letí vzhůru.

     • Scotty
      19:45 16.04.2020

      Vzhledem k tomu že v krizi je spíš riziko deflace, tak nás to zatím nemusí trápit.

      Vzhledem k tomu že v krizi je spíš riziko deflace, tak nás to zatím nemusí trápit.

    • semtam
     20:37 16.04.2020

     Jirosi

     Modernizace o které se tu bavíme je jen malá a životnost BVP se posune cca o 10 let. Tak se můžeš vrátit nohama zpět na zem.
     Co to vyřešilo? Již popsáno v diskuzi.

     Jirosi

     Modernizace o které se tu bavíme je jen malá a životnost BVP se posune cca o 10 let. Tak se můžeš vrátit nohama zpět na zem.
     Co to vyřešilo? Již popsáno v diskuzi.

     • Scotty
      20:57 16.04.2020

      Než by se jakákoli modernizace připravila a provedla je v nejlepším případě rok 2023. Pokud by sloužilo zhruba 10 let jsme v roce 2033. Opravdu je BVP-2 vozidlo se kterým by armáda ...Zobrazit celý příspěvek

      Než by se jakákoli modernizace připravila a provedla je v nejlepším případě rok 2023. Pokud by sloužilo zhruba 10 let jsme v roce 2033. Opravdu je BVP-2 vozidlo se kterým by armáda měla vstupovat do třicátých let 21. století?Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      21:11 16.04.2020

      Časově vám to rozepsal Sotty, ale k tomu si dopište posun dalších akvizic a najednou zjistíte, že v době nákupu 2028-9, mátě opět stejný stav. = další "nic". Krom toho ještě ...Zobrazit celý příspěvek

      Časově vám to rozepsal Sotty, ale k tomu si dopište posun dalších akvizic a najednou zjistíte, že v době nákupu 2028-9, mátě opět stejný stav. = další "nic".
      Krom toho ještě vypadnou ty levné BVP, které jsou dnes ještě ve hře. To by mě fakt zajímalo kdo na to dá peníze?Skrýt celý příspěvek

     • semtam
      21:27 16.04.2020

      Scotty Souhlasím, že rok 2023 je reálným rokem, kdy by mohla přicházet modernizovaná BMP do služby a pokud by MO ČR bylo rychlé, tak si myslím, že i rok 2022, ale to už je velký ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty

      Souhlasím, že rok 2023 je reálným rokem, kdy by mohla přicházet modernizovaná BMP do služby a pokud by MO ČR bylo rychlé, tak si myslím, že i rok 2022, ale to už je velký optimismus.
      Tím pádem by jim končila po roce 2030 z logiky věci, což ovšem neznamená, že se musí vydojit až do konce životnosti, mezitím by se měl připravovat přehledné výběrové řízení + čas na tahanice kolem.
      Jinak pokud BVP bude upgradované na současnou úroveň +/- jak jsem vám popsal, tak do 30. let vydrží v pohodě. Určitě ne, jak navrhujete vy ponechat a max. radiostanici. To ne.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      22:05 16.04.2020

      semtam
      Stejně by sloužili maximálně k výcviku, proč tedy zbytečně utrácet. Jak tu někdo psal, to už je lepší investovat do výzbroje a vybavení výsadku.

      semtam
      Stejně by sloužili maximálně k výcviku, proč tedy zbytečně utrácet. Jak tu někdo psal, to už je lepší investovat do výzbroje a vybavení výsadku.

     • Jirosi
      22:10 16.04.2020

      Co jiného je tenhle návrh na modernizaci než jen další zbytečné trápení se z technikou, to samé děláme tanků. Dnes měli sloužit bez modernizace do roku 2025(6), vy tu chcete vrazit ...Zobrazit celý příspěvek

      Co jiného je tenhle návrh na modernizaci než jen další zbytečné trápení se z technikou, to samé děláme tanků.
      Dnes měli sloužit bez modernizace do roku 2025(6), vy tu chcete vrazit peníze za +10.let, ale vyřazovat je v roce 2030. To jsou jen +4. roky. Pokud se tam dají peníze, tak se pojede hezky za rok 2035.Skrýt celý příspěvek

     • semtam
      22:31 16.04.2020

      Scotty Do vybavení a výzbroje výsadku bych prvořadě investoval já, tak je možné, že jsem to psal i já, ale i řada dalších. Pokud chcete cvičit s technikou, která je na úrovni 80. ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty

      Do vybavení a výzbroje výsadku bych prvořadě investoval já, tak je možné, že jsem to psal i já, ale i řada dalších.
      Pokud chcete cvičit s technikou, která je na úrovni 80. let taktiku boje mp. na soudobé úrovni, třeba v noci, tak držim palce. Takovou kravinu si nelajzla žádná armáda co se rozhodla zachovat i do budoucna techniku z 80. let mimo afrických zemí a dalších zemí třetího světa, kde nemaj peníze ani na jedno.

      Znovu připomenu, modernizace BVP je nouzová varianta, protože nejsou peníze a armáda potřebuje obměnit celou paletu výzbroje. I když z médií je známo jen výběrko na BVP, tak tím to bohužel není jediné co nás čeká (by mělo, snad ... :/)Skrýt celý příspěvek

   • Klimesov
    18:29 16.04.2020

    semtam. Budu globálně reagovat tady, ať to zbytečně netaháme přes 3 konverzace, když se prakticky pořád řeší to stejné :-) 1) Opravdu na omylu nejsem: Podle tohoto článku z roku ...Zobrazit celý příspěvek

    semtam. Budu globálně reagovat tady, ať to zbytečně netaháme přes 3 konverzace, když se prakticky pořád řeší to stejné :-)
    1) Opravdu na omylu nejsem:

    Podle tohoto článku z roku 2012 má Finská armáda cca 27 000 vojáků, z toho 8 700 profesionálů zbytek jsou branci. Procentuálně profíci ve Finské armádě tvoří cca 32% armády. Bohužel nějaký článek s novějším datem se mi nepodařilo sehnat a na oficiálních stránkách maavoimat.fi se moc o počtech nepíše. Ale pro orientaci si myslím, že je to dostačující.
    Pro porovnání. V AČR slouží 18 000 profíků a cca 38 000 záložníků. Procentuálně profíci tvoří ejhle 32% armády cca.
    Rozdíl ovšem mezi Finskou armádou a AČR je ten, že Finská armáda je alespoň minimálně z 50% adekvátně vybavená a zálohám je dán adekvátní výcvik. AČR ne. A nebýt Finské geografie a jejich bývalé sousedství se SSSR tak je nepravděpodobné, že by Fini dobrovolně vlastnily Sovětskou techniku. Je veřejným tajemstvím, že Fini těmito nákupy uplácely SSSR aby je nechalo na pokoji. Ale to jen můj názor.
    A proto, my nemůžeme jít nyní Finskou cestou. Až bude AČR vybavena aspoň z poloviny adekvátní technikou, to znamená technikou, která bude odpovídat požadavkům profesionální armády, tak můžeme začít uvažovat o modernizaci BVP-1 a BVP-2, které si jisto jistě ponecháme v rezervách popřípadě v zálohách a nebude to špatně podotýkám.
    Tak to prostě je. Modernizace BVP-2 v tuhle chvíli je nesmysl a vyhazování peněz a plýtváni zdroji. Protože to nevyřeší základní problém AČR. Jakákoli modernizace BVP-2 totiž není adekvátní alternativa k jejich náhradě. I když zmodernizujeme pozorovací přístroje a kanón tak pouze částečně zlepšíme schopnosti BVP-2, ale nikoli AČR, která prostě potřebuje jiný stroj, který bude splňovat jak balistickou ochranu, potřebný prostor pro osádku, potřebný prostor pro výsadek, potřebný prostor pro další munici, potřebné situační povědomí, potřebný přenos dat, potřebné spojení atd. atd. To znamená, že bude splňovat vše co dnes potřebuje profesionální armáda a profesionální voják.
    Žádná modernizace BPV-2 výše popsané požadavky nesplňuje a nikdy nesplní.
    Proto pokud se potvrdí a tendr na nové BVP bude nakonec zrušen a odložen na neurčito, je daleko rozumnější to co psal Scotty. Tedy generální a pořádná hloubková oprava a zlepšit spojení. Víc opravdu nemá smysl. Protože i kdybychom šli tou Finskou cestou, tak by jsme dosáhli tak maximálně toho, "že střelec by byl schopný na cca 500 střílet i v noci a za špatného počasí" ale ten zbytek co by byl na BVP-2 v boji závislý by prostě utřel a měl smůlu a byl by na tom stejně jako teď. (prosím to napsané v uvozovkách berte s rezervou, je to myšleno v nadsázce) :-)

    Odkaz zde: http://finskoaja.blogspot.com/... Skrýt celý příspěvek

    • skelet
     18:50 16.04.2020

     souhlas. BVP-1/2 i už zaslouží jen modernizaci štětkolakem a WD40. Maximálně se hodí ještě co by nosiče minometů nebo ˇPLTŘS, či PLŘS. Pokud by se měl nákup BVP zrušit, tak holt ...Zobrazit celý příspěvek

     souhlas. BVP-1/2 i už zaslouží jen modernizaci štětkolakem a WD40. Maximálně se hodí ještě co by nosiče minometů nebo ˇPLTŘS, či PLŘS.
     Pokud by se měl nákup BVP zrušit, tak holt je třeba se zamyslet co se sedmou a buď je modernizovat s pomocí Pandurů nebo Titů, v horším případě je transformovat na lehkou brigádu jen za pomocí Titusů.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      20:03 16.04.2020

      Jen je otázka co by pak z armády zůstalo :(

      Jen je otázka co by pak z armády zůstalo :(

     • Klimesov
      09:08 17.04.2020

      To je otázka. V plánu je nahradit cca polovinu pásové obrněné techniky v AČR. Takže ta druhá polovina bude nejspíše potřebovat modernizovat aby byla aspoň částečně efektivní, takže ...Zobrazit celý příspěvek

      To je otázka. V plánu je nahradit cca polovinu pásové obrněné techniky v AČR.
      Takže ta druhá polovina bude nejspíše potřebovat modernizovat aby byla aspoň částečně efektivní, takže část BVP-2 modernizovat ano. Není to špatný nápad, ani špatný krok.
      Ovšem o modernizaci BVP-2 se má cenu bavit až jich bude polovina nahrazena něčím adekvátním.
      Stále platí to, že v tuto chvíli je jakákoli modernizace BVP-2 není alternativou k její náhradě :-)Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      12:50 17.04.2020

      Jirosi: V podstate by to znamenalo zavedenie belgického modelu pozemných síl.

      Jirosi: V podstate by to znamenalo zavedenie belgického modelu pozemných síl.

    • semtam
     21:03 16.04.2020

     Klimesov Ty údaje, jaké jste získal o naší a finské armádě je úplný hoax. Použijeme wiki, anglická o celkovém počtu Finských ozbrojených sil uvádí, že mají 8000 profesionálů a ...Zobrazit celý příspěvek

     Klimesov

     Ty údaje, jaké jste získal o naší a finské armádě je úplný hoax.

     Použijeme wiki, anglická o celkovém počtu Finských ozbrojených sil uvádí, že mají 8000 profesionálů a 25 000 branců (aktivních) zálohy uvádí 900 000, ale co vím, tak byli sníženy na 250 000.
     https://en.wikipedia.org/wiki/...

     Dále anglická wiki ohledně Finských pozemních sil uvádí, že mají 3370 profíků, 770 civilních zaměstnanců a 20 100 branců a 18 900 "aktivních záloh" Také se uvádí, že má celkem 900 000 záložáku, ale ty byli sníženi na 250 000.
     https://en.wikipedia.org/wiki/...

     AČR měla v roce 2019 25 899 vojáků z povolání, 6896 občanských zaměstnanců, 1163 státních zaměstnanců. Aktivních záložáků bylo 3 236.

     https://cs.wikipedia.org/wiki/...

     Nepište prosím bludy, unavuje mě vám to vyvracet, dekuji.

     Ohledně modernizace BVP-2 vám to napíšu znovu, jestli máte volných 50 mld. Kč, tak je poskytněte MO ČR na nové BVP a já osobně vám budu líbat ruce i když v době epidemie bych neměl.
     BVP-2 pokud ho budem provozovat nadále (do 10 let), tak si omlazení zaslouží a je ostudou, že ho AČR doposud nijak nemodernizovala, "finská cesta" je pojem pro modernizaci v minimalistických rozměrech, BVP se aktualizuje do současné doby o nějakou velkou či dokonce hlubokou modernizaci se vůbec nejedná.
     7.mb nemáme na přehlídky kulatého výročí republiky, ale na bojové úkoly. Kdyby NATO povolalo do boje třeba 71. mp a ten by se tam došoural jen s novou anténou, jinak by byl na úrovni 80. let a to s odřenejma ušima, tak potěš.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      22:16 16.04.2020

      Proč stále ignorujete ten nákup CV90 v roce 2002-2004, který předchází modernizaci BVP-2 v letech 2015-9. To je totiž vámi preferovaná Finská cesta.

      Proč stále ignorujete ten nákup CV90 v roce 2002-2004, který předchází modernizaci BVP-2 v letech 2015-9. To je totiž vámi preferovaná Finská cesta.

     • semtam
      22:34 16.04.2020

      Jirosi Protože "finská cesta" modernizace se týká modernizace BMP, to není finská výzbrojní cesta celé armády. Ale jen a pouze modernizace BMP (minimalistická). Tohle už zaznělo ...Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi

      Protože "finská cesta" modernizace se týká modernizace BMP, to není finská výzbrojní cesta celé armády. Ale jen a pouze modernizace BMP (minimalistická).
      Tohle už zaznělo několikrát v diskuzi, tak detaili najdeš tam.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      23:47 16.04.2020

      Diskuze je jen o tématu bojových vozidel, a tam je "Finská cesta" koupit nové BVP už v roce 2002. To už je dnes 18.lety skluz pro ACR. Kam dál to chcete protahovat? Až je budeme ...Zobrazit celý příspěvek

      Diskuze je jen o tématu bojových vozidel, a tam je "Finská cesta" koupit nové BVP už v roce 2002. To už je dnes 18.lety skluz pro ACR. Kam dál to chcete protahovat?
      Až je budeme mít, můžeme tu klidně vést debatu o modernizaci BVP-2 do skladu/záloh. Ani ve Finsku se BVP-2 nemodernizovali před koupí nových.Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      08:22 17.04.2020

      semtam. Já vám opravdu nevím. Buď si nerozumíme a nebo vy záměrně nečtete to co píši. Jako napíšete že můj odkaz, kde se píše, že Finsko má 8700 profíků a cca 19 000 branců, je ...Zobrazit celý příspěvek

      semtam.
      Já vám opravdu nevím. Buď si nerozumíme a nebo vy záměrně nečtete to co píši.
      Jako napíšete že můj odkaz, kde se píše, že Finsko má 8700 profíků a cca 19 000 branců, je hoax a vzápětí tu hodíte odkaz, kde se píše že Finové mají v armádě 8000 profíků a cca 25 000 branců. Tak já nevím, vaše čísla se od těch mích zas až tak neliší. Takže jaký pak hoax? Jen jinačí zdroj a jak už to bývá základní počty se vždy podle zdroje liší takže je potřeba brát je s rezervou a já to taky ke svému odkazu dopsal, že čísla brát s rezervou. Přesný početní stav zná pouze a jen Finský GŠ. Takže jestli jsou vámi uváděná data přesnější než ty data uváděna mnou je prakticky nepodstatné, protože v obou případech to potvrzuje, že Fisnká armáda má svou profesionální složku. Vy jste o něco níže tvrdil že nemá. Navíc jste o něco níže tvrdil, že Finsko nemá žádné zálohy, ejhle váš druhý odkaz potvrzuje že má. Takže sečteno pod trženo. Já jsem rád, že jste mi sem dal odkazy s podrobnějšími čísly, protože potvrzují to co píšu celou dobu. Finsko má svou profesionální složku, má svojí braneckou složku a má své zálohy. :-) O dvou z těchto částí jste tvrdil, že Finové nemají :-)
      Tímto nemá cenu dál Finskou armádu asi řešit. Vaše odkazy potvrzují to co jsem psal od samého začátku :-)

      Co se týče AČR máte pravdu tady jsem se spletl. Vycházel jsem pouze z přečtení nadpisu a nepřečetl celý článek. Chyba na mé straně :-) Uznávám.
      https://www.armadninoviny.cz/s...

      Ale já vám stále celou dobu vysvětluji, že tato modernizace BVP-2 je v tuto chvíli nesmyslná a jsou to zbytečně vyhozené peníze, a že tuto modernizaci nelze obhajovat Finskem, které prostě má minimálně polovinu své armády adekvátně přezbrojenou. Nákup nových BVP má totiž za úkol zvýšit bojovou efektivitu AČR a ne jen samotných strojů. A nic na tom nemění ani nynější situace, kdy se z populistického hlediska uvažuje o zrušení tendru na nákup nových BVP. Z ekonomického hlediska to totiž nemá smysl, protože detaily smlouvy nejsou známy.Skrýt celý příspěvek

 • ARES
  15:00 15.04.2020

  Idejí modernizace AČR, která je formulovaná v „KV AČR 2030“ je, že bude vyhovovat potřebám bojiště 21. století". To je v „KV AČR 2030“ jasně definováno. Problém je v tom, že byla ...Zobrazit celý příspěvek

  Idejí modernizace AČR, která je formulovaná v „KV AČR 2030“ je, že bude vyhovovat potřebám bojiště 21. století". To je v „KV AČR 2030“ jasně definováno. Problém je v tom, že byla zpracována v době před „coronavirem“. Je třeba se připravit na to, že „coronavirus“ nově globalizovaně rozdá karty jak v oblasti ekonomické, tak technické, což se nezvratitelně promítne do vojenství a jeho procesů. A modernizace AČR do toho nedílně patří.
  Bude příští bojiště 21. století takovým bojištěm, jaké jsme si doposud představovali? V tom je problém, protože zatím naše představy o bojišti 21. století jsou jen lineární projekcí stavu a průběhu současných ozbrojených střetnutí, současné vědecko-technologické základny a ekonomiky. A zůstane rovněž v budoucnosti nepřítelem ten, koho máme v současnosti za nepřítele? I to ovlivní charakter bojiště. Co vůbec bude tím bojištěm, kde se bude nalézat a jak bude vypadat.
  Nesmí se dopustit, aby proces modernizace AČR se odehrával podle klasického, historií stvrzovaného scénáře, že státy a jejich armády se připravují na minulou válku. Zatím tak naše diskuse podle tohoto scénáře probíhají.
  Vůbec nezávidím představitelům AČR řešení vzniklé situace, ve které jsou, a do které se ještě zákonitě dostanou. Obávám se toho, že v každém případě, podle toho, v jakém stavu se nachází naše společnost, na jejich rozhodnutí budou vážena a měřena s tím, že: „Ať jsi udělal, co jsi udělal, tak jsi udělal špatně“ a hlavně se záměrem, že „Každý dobrý skutek musí být po zásluze potrestán“.Skrýt celý příspěvek

  • skelet
   15:23 15.04.2020

   a která je to ta minulá válka tentokráte? Ta kdy se o sebe rozbíjí masy obrněné techniky nebo ta, kdy na všechno stačí speciální síly nebo ta kde je zapotřebí to mít vyvážené? Věci ...Zobrazit celý příspěvek

   a která je to ta minulá válka tentokráte? Ta kdy se o sebe rozbíjí masy obrněné techniky nebo ta, kdy na všechno stačí speciální síly nebo ta kde je zapotřebí to mít vyvážené?
   Věci se odehrávají v kruhu, jen se ty události jmenují jinak.Skrýt celý příspěvek

   • tomas.kotnour
    17:35 15.04.2020

    Zcela jistě to bude ta, která nám bude nejméně vyhovovat a na kterou budeme nejméně připraveni.

    Zcela jistě to bude ta, která nám bude nejméně vyhovovat a na kterou budeme nejméně připraveni.

 • skelet
  12:29 15.04.2020

  Mám dotaz: uvědomují si zastánci modernizace stávajících BVP také to, že v následujících pěti letech musíme rozhodnout co s nadzvukovým letectvem? To je dalších minimálně 32 ...Zobrazit celý příspěvek

  Mám dotaz: uvědomují si zastánci modernizace stávajících BVP také to, že v následujících pěti letech musíme rozhodnout co s nadzvukovým letectvem? To je dalších minimálně 32 miliard.Skrýt celý příspěvek

  • Sabuk
   14:07 15.04.2020

   Dobrá připomínka. Stíhací letectvo je podle mě největší priorita a pokud půjdeme do 14 nových letadel tak to bude cca 45mld (podle ceny za Polské F35). Gripeny E nebudou levnější. ...Zobrazit celý příspěvek

   Dobrá připomínka. Stíhací letectvo je podle mě největší priorita a pokud půjdeme do 14 nových letadel tak to bude cca 45mld (podle ceny za Polské F35). Gripeny E nebudou levnější. Možná by byl "levnějši" přechod/provoz? Z tohoto pohledu je opravdu nevhodné oddálit nákup BVP tím ,že zmodernizujeme staré. Nastal by souběh 2 nejdražších položek v modernizaci AČR.Skrýt celý příspěvek

   • skelet
    14:31 15.04.2020

    a pokud to budeš posunout ještě dále, tak narazíš na obměnu Mi-171 a tanků. Ministerstvo financí se z toho zblázní tak jako tak. Zkrátka se nic neušetří, jen se to hodí na hrb ...Zobrazit celý příspěvek

    a pokud to budeš posunout ještě dále, tak narazíš na obměnu Mi-171 a tanků. Ministerstvo financí se z toho zblázní tak jako tak. Zkrátka se nic neušetří, jen se to hodí na hrb někomu jinému.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     17:29 15.04.2020

     Jsme rád, že nejsem sám komu došlo, kam nás tyhle odklady, a lepení doma dostávají, Přitom ta sněhová koule stále roste, a řešení je jen přidávat další sních.

     Jsme rád, že nejsem sám komu došlo, kam nás tyhle odklady, a lepení doma dostávají, Přitom ta sněhová koule stále roste, a řešení je jen přidávat další sních.

     • Larry
      19:03 15.04.2020

      Dodnes jste nepochopili, že chybějící prachy ve státní kase se vezmou v rezortu MO. Tak to tady funguje posledních 30 let a nic se nezmění. první přijdou škrty v různých ...Zobrazit celý příspěvek

      Dodnes jste nepochopili, že chybějící prachy ve státní kase se vezmou v rezortu MO. Tak to tady funguje posledních 30 let a nic se nezmění. první přijdou škrty v různých programech. Vzpomínám jenom za svoji kariéru na vemožné názvy takových kroků:
      1/ reorganizace (1990)
      2/redislokace - tam se pohřbilo na Slovensku peněz, výstavbou "nových posádek" pro útvary stahované od západní hranice ČSFR.
      3/ modernizace
      4/ reforma- akce Tvrdík
      5/ reforma reformy- akce Tvrdík
      6/ restrikce - konečně správný název kterým Saša nazval pravý stav věci.
      7/ 2020 ??? Něco bude!!!
      To CerVus. - bývalý kolega mne tvrdil, že prý velení útvarů přesvědčuje vojáky, aby neodcházeli do civilu. Prý na to existují i prováděcí rozkazy. Jeho si znovu pozvali na personální pohovor.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      19:15 15.04.2020

      Larry Chybějící peníze se opravu v jen z rezortu MO nevezmou. Letošní schodek je odhadovaný mezi 200-400 miliardami. Kompletní rozpočet MO je něco málo nad 70 miliard. Kdyby jsme ...Zobrazit celý příspěvek

      Larry
      Chybějící peníze se opravu v jen z rezortu MO nevezmou. Letošní schodek je odhadovaný mezi 200-400 miliardami. Kompletní rozpočet MO je něco málo nad 70 miliard. Kdyby jsme optimisticky předpokládali že na investice jde 20% je to zhruba 14 miliard. Myslíte že to v takovém schodku hraje opravdu nějakou roli?
      S tím že se snaží přesvědčiti vojáky aby neodcházeli do civilu se armáda netají.
      https://ct24.ceskatelevize.cz/... Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      20:14 15.04.2020

      Larry: Rozpočet armády před listopadem byl mimo reálná čísla. Armáda se musela redukovat. Přehnali jsme to, ale jednou se začít musí, dokud máme z čeho.

      Larry: Rozpočet armády před listopadem byl mimo reálná čísla. Armáda se musela redukovat. Přehnali jsme to, ale jednou se začít musí, dokud máme z čeho.

     • Larry
      20:24 15.04.2020

      Problém je, že tučná léta jsou za námi a nebude z čeho zaplatit. To že vezmou obraně je jasné, ale dovolím si jednu kacířskou myšlenku. Pamatujete Kalouskovu "povodňovou daň" ?? ...Zobrazit celý příspěvek

      Problém je, že tučná léta jsou za námi a nebude z čeho zaplatit.
      To že vezmou obraně je jasné, ale dovolím si jednu kacířskou myšlenku. Pamatujete Kalouskovu "povodňovou daň" ?? Tak abychom se nedočkali její reinkarnace do podoby "koranavirové daně"
      Tohle zaplatí společnost napříč bez rozdílu OSVĆ, podnikatel, zaměstnanec.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      20:49 15.04.2020

      silové složky, IZS nemůžeš budovat s ohledem na tučné a hladové roky. Ty musíš budovat neustále. Jelikož ekonomika se pohybuje v cyklech, tak než něco nakoupíš, tak ty tučné roky ...Zobrazit celý příspěvek

      silové složky, IZS nemůžeš budovat s ohledem na tučné a hladové roky. Ty musíš budovat neustále. Jelikož ekonomika se pohybuje v cyklech, tak než něco nakoupíš, tak ty tučné roky vždy skončí a bude se šetřit :)
      Lidi by si měli spíše zvyknout, že některé věci jsou pilířem státu, a některé státy jsou zbytné. Jenžto je to ovšem nepopulární, tak holt máme KVH ČSLA :)Skrýt celý příspěvek

     • CerVus
      23:05 15.04.2020

      Larry: Jo, to je pravda. Snaží se lidi udržet a dokonce i těm, kteří mají vše podepsané a jsou den, nebo dva od civilu stačí jeden krátký rozhovor s náčelníkem a personalistou a ti ...Zobrazit celý příspěvek

      Larry: Jo, to je pravda. Snaží se lidi udržet a dokonce i těm, kteří mají vše podepsané a jsou den, nebo dva od civilu stačí jeden krátký rozhovor s náčelníkem a personalistou a ti jim ještě poděkují. Armáda je v háji, není konkurenceschopná, nemá co nabídnout. To, že nemá lidi nicméně s COVIDem vůbec nesouvisí.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      07:55 17.04.2020

      CerVus Zajímavé že se sále daří plnit KZP a každým rokem zvětšuje počet vojáků. Armáda stále může nabídnou minimálně dobré platové podmínky a řekněme jistotu. Celé republika ...Zobrazit celý příspěvek

      CerVus
      Zajímavé že se sále daří plnit KZP a každým rokem zvětšuje počet vojáků. Armáda stále může nabídnou minimálně dobré platové podmínky a řekněme jistotu. Celé republika nemůže pracovat ve Škodovce.Skrýt celý příspěvek

   • Sabuk
    14:57 15.04.2020

    Odkládat přezbrojení nemá smysl. Smysl má popřemýšlet o tom kolik na to bude peněz. V tom se můj názor nezměnil. Zrušit tanky a BVP ve prospěch druhé brigady s Pandury IFV a ...Zobrazit celý příspěvek

    Odkládat přezbrojení nemá smysl. Smysl má popřemýšlet o tom kolik na to bude peněz. V tom se můj názor nezměnil. Zrušit tanky a BVP ve prospěch druhé brigady s Pandury IFV a zbytek verzi Titusy.Skrýt celý příspěvek

    • Klimesov
     15:13 15.04.2020

     To jako že by došlo k úplnému rozpuštění 7. mechanizované brigády? To by nebylo zrovna košér mít obranu založenou jen na jedné mechanizované brigádě :-) Nebo jste měl na mysli ...Zobrazit celý příspěvek

     To jako že by došlo k úplnému rozpuštění 7. mechanizované brigády? To by nebylo zrovna košér mít obranu založenou jen na jedné mechanizované brigádě :-)

     Nebo jste měl na mysli přezbrojení a reorganizaci 7. mechanizované brigády z těžké na lehkou?
     Tohle by zajisté šlo a nebyla by to marná myšlenka. Ovšem obávám se, že by to vyšlo finančně dráž a bylo by to o mnoho složitější. V tuhle chvíli by se totiž musel reorganizovat i zbytek armády a vše by se muselo vymyslet postavit a vybavit tak, aby lehké brigády byly schopny plnit své úkoly a zároveň aby byly schopny plnit úkoly, které má nyní plnit těžká brigáda. A tohle se nedá vyřešit rovnicí vyměníme kus za kus :-)
     Já osobně jsem spíše pro to vylepšovat to co je, než řešit věci odnuly. :-)Skrýt celý příspěvek

    • Sabuk
     15:36 15.04.2020

     Ano. Pro 7.mech koupit cca 150 Panduru (bez možnosti plavby). Mohlo by se to vejít do 25mld. Těžká brigáda je příprava na minulou válku. Válka na Ukrajině neukázala, že jsou ...Zobrazit celý příspěvek

     Ano. Pro 7.mech koupit cca 150 Panduru (bez možnosti plavby). Mohlo by se to vejít do 25mld.
     Těžká brigáda je příprava na minulou válku.
     Válka na Ukrajině neukázala, že jsou potřeba tanky, ale spojenci.
     Evropu trápí islamisti co rozvracejí státy v okolí Evropy a vytvářejí migrační vlny. Na ně tanky nepotřebujeme.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      15:40 15.04.2020

      nooo.. Opolčence zastavily v prvé řadě ty tanky, ne spojenci. Islamisty Irák rozdrtil i s pomocí těch tanků. Co tam máš dál? :)

      nooo.. Opolčence zastavily v prvé řadě ty tanky, ne spojenci. Islamisty Irák rozdrtil i s pomocí těch tanků. Co tam máš dál? :)

     • Sabuk
      16:20 15.04.2020

      Skelet: nemyslím si,že v Kremlu čekají s invazí do EU na to až poklesne počet brigád s tanky a BVP. Myslím, že je odrazuje skutečnost, že jsme součástí společenství,které má 3x ...Zobrazit celý příspěvek

      Skelet: nemyslím si,že v Kremlu čekají s invazí do EU na to až poklesne počet brigád s tanky a BVP. Myslím, že je odrazuje skutečnost, že jsme součástí společenství,které má 3x tolik obyvatel, výkon HDP má o řad jinde, převahu v letectvu, mobilitě sil, a hlavně vlastní atomové zbraně. Pak +- nějaké pozemní síly. V okamžiku kdy nebudeme mít současné spojence nám bude těžká brigáda stejně platná jako opevněné pohraničí před Mnichovem.

      Plus na plnohodnotnou těžkou brigádu nedá nikdo peníze. Ukázat odhodlání bránit Pobaltí zvládne i brigáda s KBVP a jako bonus ji můžeme použít v Africe a ušetříme hromadu peněz.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      16:31 15.04.2020

      mno znám jeden stát v minulosti, který si to taky myslel. A jak ho to pak bolelo.

      mno znám jeden stát v minulosti, který si to taky myslel. A jak ho to pak bolelo.

     • Scotty
      17:15 15.04.2020

      Sabuk /nemyslím si,že v Kremlu čekají s invazí do EU na to až poklesne počet brigád s tanky a BVP. / Chybná úvaha, s Ruskem může Evropa žit v míru jen pokud budou Rusové ...Zobrazit celý příspěvek

      Sabuk
      /nemyslím si,že v Kremlu čekají s invazí do EU na to až poklesne počet brigád s tanky a BVP. /
      Chybná úvaha, s Ruskem může Evropa žit v míru jen pokud budou Rusové přesvědčení že skoušet něco směrem na západ od Vilniusu je bude hodně bolet. K tomu budou sloužit právě ty tanky a BVP. Pokud si všichni řeknou že stačí provozovat je levné jednotky tak odstrašující síla zákonitě klesne.
      Na JZ spojenců bych rozhodně nespoléhal. Kvůli např. ruským turistům v Pobaltí nikdo příčetný jadernou válku nerozpoutá.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      17:21 15.04.2020

      Sabuk
      Pandury bez schopnosti plavby už máme. Pokud by opravdu došlo na souboj obrněné techniky, tak pásová vozidla budou potřeba. Tanky také ještě neřekly své poslední slovo.

      Sabuk
      Pandury bez schopnosti plavby už máme. Pokud by opravdu došlo na souboj obrněné techniky, tak pásová vozidla budou potřeba. Tanky také ještě neřekly své poslední slovo.

     • Sabuk
      17:30 15.04.2020

      Scotty: pokud by ruské turisty nebyly schopné zastavit KBVP v součinnosti s letadly, vrtulníky, drony a dělostrelectvem, tak BVP ruske tanky rovněž nezastaví. Nestav to do role, že ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty: pokud by ruské turisty nebyly schopné zastavit KBVP v součinnosti s letadly, vrtulníky, drony a dělostrelectvem, tak BVP ruske tanky rovněž nezastaví.
      Nestav to do role, že chci jen stíhačky a speciální jednotky v Toyotach.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      17:37 15.04.2020

      Sabuk: Také by mě zajímalo ve které válce nebyli na "ulicích" vedle vojáků požadovány veliteli tanky a to doslovně! Je dobrý, jak tu píšete o násobně větším výkonu ekonomiky. Ale ...Zobrazit celý příspěvek

      Sabuk: Také by mě zajímalo ve které válce nebyli na "ulicích" vedle vojáků požadovány veliteli tanky a to doslovně!
      Je dobrý, jak tu píšete o násobně větším výkonu ekonomiky. Ale vybavit jednu těžkou brigádu je neekonomický problém. Jako by ty Pandury za 25mld( 1/2 ceny BVP- kde je pak ta úspora??) řešily všechny problémy. Přitom na to by museli navazovat další podobné investice, aby se brigáda stala funkční.Skrýt celý příspěvek

     • Sabuk
      17:45 15.04.2020

      Flanker: pochopte už, že Rusko si nemůže dovolit válku s EU/NATO. Na to nemá prostředky. Útok je možný ve chvíli kdy nás rozloží zevnitř pomocí hybridní války. Tzn.uplatky , fake ...Zobrazit celý příspěvek

      Flanker: pochopte už, že Rusko si nemůže dovolit válku s EU/NATO. Na to nemá prostředky. Útok je možný ve chvíli kdy nás rozloží zevnitř pomocí hybridní války. Tzn.uplatky , fake news, špionáž, kyber útoky, Migrace.
      Nic nerozložilo EU tak jako migrace. Na přerozdělování můžeme mít různé pohledy, ale můžeme proti tomu například bojovat tak,že odstraníme důsledky migrace, tedy eliminaci islamistů v severní Africe a zlepšením tamní ekonomiky.Skrýt celý příspěvek

     • Sabuk
      17:54 15.04.2020

      Úsporu vidím v tom, že nekoupíme tanky. To je min. 15 mld. Podvozek Panduru stojí 50mil+100mil věž s vybavením x150 ks je cca 23mld +2mld za velitelské Titusy. Vše je vyvinuté a ...Zobrazit celý příspěvek

      Úsporu vidím v tom, že nekoupíme tanky. To je min. 15 mld.
      Podvozek Panduru stojí 50mil+100mil věž s vybavením x150 ks je cca 23mld +2mld za velitelské Titusy. Vše je vyvinuté a máme k tomu servisní zázemí.
      Úspora celkem 35mld.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      18:46 15.04.2020

      Sabuk: dnes není za deset let :)

      Sabuk: dnes není za deset let :)

     • flanker.jirka
      21:59 15.04.2020

      Sabuk Kde píšu o Rusku? Píšu o střetech, kde obecně dochází k používání obrněné techniky. Tanky se používají pořád a vznikají i verze pro boj v zastavěných oblastech. Mít nebo ...Zobrazit celý příspěvek

      Sabuk
      Kde píšu o Rusku? Píšu o střetech, kde obecně dochází k používání obrněné techniky. Tanky se používají pořád a vznikají i verze pro boj v zastavěných oblastech. Mít nebo nemít po ruce tank je rozdíl. A agresor nemusí být pouze Rusko, lidí, kteří se nechaj ukecat k válce proti jinému státu na světě stále dost a případná nestabilní situace po COVID 19 může také zaúřadovat.Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      07:37 16.04.2020

      Sabuk. A to je právě to. Aby vaše myšlenka mohla reálně fungovat nestačí nakoupit jen Pandury II stylem kus za kus, ale onu lehkou brigádu by jste musel doplnit další potřebnou ...Zobrazit celý příspěvek

      Sabuk.
      A to je právě to. Aby vaše myšlenka mohla reálně fungovat nestačí nakoupit jen Pandury II stylem kus za kus, ale onu lehkou brigádu by jste musel doplnit další potřebnou technikou tak aby jste nahradil absenci pásových BVP a MBT.
      Od Druhé Světové války stále platí, že nejlepší zbraní proti tanku je zase tank.
      Takže pokud chcete postavit brigádu bez MBT a pásových BVP, musíte její absenci něčím nahradit a to paradoxně ve větším počtu. A to buď formou nějakých stíhačů tanků, vozidel palebné podpory, mobilních odpalovačů PTŘS atd. atd. Plus to všechno doplnit o odpovídající podporu v podobě dělostřelectva, vrtulníků, minometů, pokročilé PVO atd. atd. Prostě udělat kompletní reorganizaci armády tak aby byla schopna účinně bojovat proti nepříteli co MBT a pásová BVP má ve výzbroji.Skrýt celý příspěvek

    • Sabuk
     09:27 16.04.2020

     Není pravda ,že by se musela kupovat další technika co není v plánu. Samohybné houfnice a minomety, drony, stíhací letadla vše má AČR v plánu nakoupit. Munici do toho ...Zobrazit celý příspěvek

     Není pravda ,že by se musela kupovat další technika co není v plánu. Samohybné houfnice a minomety, drony, stíhací letadla vše má AČR v plánu nakoupit. Munici do toho nepočítam.
     Jediná trhlina je u vrtulníku, kdy se objednalo jen 4ks Viperu. To je k ničemu v jakékoliv variantě výzbroje AČR. Mělo se koupit 12 viceúčelových vrtulníků s možností odpalu ATGM jak bylo původně v plánu. To splňuje jen UH60/S70. Chybu by snad šlo ještě zachránit změnou objednávky na 12 Viperu/0 Venomu.

     Píšete že nepotřebujeme tanky a BVP jen proti Rusku? Proti nikomu jinému nejsou vyloženě nutné a není důvod je kupovat. Nad ostatními okolními státy má EU takovou převahu ,že žádný tank ani jiný obrněnec nemá sebemenší šanci uniknout aliančnimu letectvu.

     Nezapomeňte prosím uvést proti jakému nepříteli krom Ruska bude EU potřebovat stovky tanků a BVP. DěkujiSkrýt celý příspěvek

     • Kichot
      12:10 16.04.2020

      Viděl bych to podobně, ale úplně jinak :-) Bvp nahradil Pandurem modernizovaným. Tanky nechal, ale po vzoru Maďarska Leo2 aspoň 30ks. U mixérů naopak posílit unikátní systém H1 v ...Zobrazit celý příspěvek

      Viděl bych to podobně, ale úplně jinak :-) Bvp nahradil Pandurem modernizovaným. Tanky nechal, ale po vzoru Maďarska Leo2 aspoň 30ks. U mixérů naopak posílit unikátní systém H1 v opačném poměru a klidně zrušit Sokoly. Stejně je Venom na pomezí třídy a B 412 běžně lítají u policie. Časem nějakou náhradu za 171. No a stíhačky podle toho s čím dojdou Švédi, nakonec jsou v půlce životnosti. Kdyby se moc šprajcovali, můžem k vysněné F35. Pvo a děla zas nejsou takové částky...Ono je to stejně jedno, nejdůležitější je se na to zase nevysrat a investovat. Těm chudákům co v těch starých veteránech slouží vůbec nezávidím. Stačilo mi to v 90 letech a to už tehdy byly střepy a ta beznaděj mě tehdy fakt ubíjela.Skrýt celý příspěvek

     • Sabuk
      12:42 16.04.2020

      Představoval jsem si Samson mk2 co kupovali Litevci an Boxery. Zůstaneme věrní značce. Věž je konečně pancéřovaná, má integrovaný 2ks Spike a nabízejí to i s aktivním obraným ...Zobrazit celý příspěvek

      Představoval jsem si Samson mk2 co kupovali Litevci an Boxery. Zůstaneme věrní značce. Věž je konečně pancéřovaná, má integrovaný 2ks Spike a nabízejí to i s aktivním obraným systémem Trophy. Ten by se mohl dokoupit časem podle peněz. Třeba jen na malou část z nich. Věž už na Panduru ukazovalo CSG.

      Pro SAR by byl hezký Venom místo Sokolu, ale pro záchranku luxus.
      Cilovy stav vrtulníku po obměně mi24 (17) a Sokolu (10) by podle mě v ideálu 12 Viperu,8 Venomu, 4 H145m. Za Mi171 pak jít do H225m (někde se šetřit musí)

      Tank bez BVP nedává smysl. A i kdyby je to škoda peněz, které MO nemá.Skrýt celý příspěvek

     • Kichot
      13:24 16.04.2020

      Naopak tank smysl má těch úkolů má hodně. To že kbvp nestíhá je mýtus, stejně jako , že Francie má expediční armádu. Jde jen o správnou taktiku. A držet 4 H145 jen kvůli ZS je ...Zobrazit celý příspěvek

      Naopak tank smysl má těch úkolů má hodně. To že kbvp nestíhá je mýtus, stejně jako , že Francie má expediční armádu. Jde jen o správnou taktiku. A držet 4 H145 jen kvůli ZS je úlet. To mají jako všude dělat civili. Jak se potom mají dohodnout na GŠ , že jo :-)Skrýt celý příspěvek

     • Sabuk
      15:40 16.04.2020

      Používat Venom za 1mld.jako zachranarsky vrtulník je mimo ekonomickou realitu. Soukromníci to zvládají s ec135 za 100mil+
      H145m by byl taky nadstandard v době míru.

      Používat Venom za 1mld.jako zachranarsky vrtulník je mimo ekonomickou realitu. Soukromníci to zvládají s ec135 za 100mil+
      H145m by byl taky nadstandard v době míru.

     • Kichot
      16:28 16.04.2020

      Právě, že je úplně jedno jestli to je h145, sokol nebo H1. Výcvik voj. pilota a provoz mašiny je násobně dražší než civilu. To je stejné jako byste chtěl, aby v době míru jezdila ...Zobrazit celý příspěvek

      Právě, že je úplně jedno jestli to je h145, sokol nebo H1. Výcvik voj. pilota a provoz mašiny je násobně dražší než civilu. To je stejné jako byste chtěl, aby v době míru jezdila armáda z vojenskými sanitkami pro rychlou. Nemluvě o zanedbávání výcviku, opotřebování strojů atd. Pak přijde krize a stroje jsou na odpis..Skrýt celý příspěvek

     • Kichot
      16:33 16.04.2020

      P.s. provoz LZS armádou je jen jiný způsob podojení vojenského rozpočtu.

      P.s. provoz LZS armádou je jen jiný způsob podojení vojenského rozpočtu.

     • Sabuk
      17:27 16.04.2020

      Ano. Letecká záchranka provozovaná AČR je sice dražší varianta pro stát nez kdyby to dělal soukromník. Posádky ale mají mnohem víc zkušenosti než kdyby trénovali na umělý figuryně ...Zobrazit celý příspěvek

      Ano. Letecká záchranka provozovaná AČR je sice dražší varianta pro stát nez kdyby to dělal soukromník. Posádky ale mají mnohem víc zkušenosti než kdyby trénovali na umělý figuryně ve výcvikovym prostoru.

      H145m je militarizovany vrtulník. Fléry A další blbosti má. Na odsun raněných z prostoru pár km on linie bojů by to stačilo. Na SAR/CSAR ne.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      17:50 16.04.2020

      Sabuk ¨Jsme v alianci, kde jsme zavázáni jít na pomoc ostatním, když to bude třeba. Hranice NATO to není jenom Rusko. 21 let v alianci a prakticky celou dobu někde ve válce, s ...Zobrazit celý příspěvek

      Sabuk
      ¨Jsme v alianci, kde jsme zavázáni jít na pomoc ostatním, když to bude třeba. Hranice NATO to není jenom Rusko. 21 let v alianci a prakticky celou dobu někde ve válce, s takovou je jen otázkou času, kdy zase bude potřeba těžší výzbroj, tak jako v Iráku.
      Argumentovat tím, že Rusko nemá prostředky, to jste úplně mimo. Zatím jim lidi nevymřeli a dokáží si zbraňové systémy vyrábět sami, i palivo pro ně budou mít. ˇTo že mají nižší životní úroveň obyvatel neznamená, že by neměli prostředky.
      A i něktěří členové aliance se mohou stát nebezpeční, co takové Turecko, nebo co když se proberou náckové v Maďarsku a potáhnou na Slovensko?
      Možná uvidíme za pár let, jaké máme sousedy až se jim díky přetrvávajícímu suchu nebude pozdávat množství vody, které od nás v řekách odtéká.Skrýt celý příspěvek

     • Sabuk
      19:12 16.04.2020

      Válka Slovenska s Madarskem. To je dobrá konspiračni teorie :-) Válka mezi státy EU v horizontu 20let nehrozí a pokud,tak na tom naše armáda nic nezmění. Mír v Evropě drží ...Zobrazit celý příspěvek

      Válka Slovenska s Madarskem. To je dobrá konspiračni teorie :-)
      Válka mezi státy EU v horizontu 20let nehrozí a pokud,tak na tom naše armáda nic nezmění. Mír v Evropě drží spojenectví VB, Francie a Německa. Ostatní jsou jen stafáž a dělaji to na čem se ti 3 dohodnou. A těm by se rozhodně nelíbilo kdyby Turci ukousli jen kousek Řecka.Skrýt celý příspěvek

 • Larry
  09:31 15.04.2020

  Zajímavé, jak někteří z Vás dodnes nechápou situaci která nastala poslední možná 3-4 měsíce. O rychlosti pochopení skutečností na MO a GŠ si nedělám iluze. To, co rezort MO ...Zobrazit celý příspěvek

  Zajímavé, jak někteří z Vás dodnes nechápou situaci která nastala poslední možná 3-4 měsíce. O rychlosti pochopení skutečností na MO a GŠ si nedělám iluze.
  To, co rezort MO nepořídil za posledních nějakých 7 let si již nepořídí, celá koncepce výstavby jde do kopru a bude redukována. Nakonec autoři právě zdrojový rámec definovali jako jedno z rizik (zcela pochopitelně)
  Na takové úvahy není potřeba být geniem či strategem.
  Nějaké BVP se odsunou na neurčito a tipoval bych si, že bude přehodnocen i nákup vrtulníků (snížen počet nakoupených strojů) omezení bude i na nákupu PSS (Věra), zrovna si nedovolím nevzpomenout na "Sašovi restrikce" v r.2009 kdy se propouštěli vojáci, zaříznuté platy.... k tomu snad nedojde.
  Otázkou je jak se podaří nastartovat ekonomiku. Babišova vláda na to dost spoléhá a nalila do ekonomiky dost peněz. (spíše rozdala lidem) Je to sázka do loterie, výsledek nejistý.Skrýt celý příspěvek

  • skelet
   10:20 15.04.2020

   Jenže ta situace je také o tom, že se zcela ukázalo, že stát nemůže rezignovat na své základní funkce, což dlouhodobě dělal. Nejde donekonečna šetřit a spoléhat, že se to nějak ...Zobrazit celý příspěvek

   Jenže ta situace je také o tom, že se zcela ukázalo, že stát nemůže rezignovat na své základní funkce, což dlouhodobě dělal. Nejde donekonečna šetřit a spoléhat, že se to nějak vyřeší, a že nás to mine.
   Rok 2014 nám ukázal, že veškeré optimistické předpoklady jsou fuč. Poučení nula.
   Rok 2020 nám ukázal, že veškeré optimistické předpoklady jsou fuč. Poučení (zatím) nula.

   Výhled do budoucna? Klimatické změny (sucho), přelidněnost, zvětšující se sociální rozdíly. To vše může/bude vyvolávat třenice mezi jednotlivými skupinami obyvatel, a mezi jednotlivými státy. Vlastně on už je vyvolává, jen je toho Evropa zatím ušetřena.
   Pokud se podíváme na dnešní situaci v Evropě, tak na východ od Evropy je stát, který rád posílá své vojáky na dovolenou. Kousek od našich hranic je stát, kde už nevládne parlament, ale dekrety (bude to dočasně nebo dočasně nafurt?) a o kus níže je jeden z našich spojenců pod vzrůstajícím (bezpečnostním) tlakem jiného našeho "spojence". A k tomu minimálně dva státy budou rády, když ze současné krize vyváznou a nezkolabují.

   Každý zbrojní kontrakt, od specifikace systému po jeho zvládnutí, trvá minimálně jedno celé volební období, ale spíše dvě volební období. Nelze tedy uvažovat v horizontu jednoho roku, ale v horizontu čtyř až deseti let. Na co chcete stále čekat, na čem stále chcete šetřit?
   Současná "krize" stojí na výkonech policie, hasičů, zdravotníků, vojáků a nemocnic. Armáda nasadila 14% svých jednotek, to mimo jiné také znamená, že prostě má na větší krizi málo lidí. Pokud by epidemie byla větší a silnější, měla by ČR dost bezpečnostních a silových složek na to, aby hermeticky uzavřela nějaké větší město, aniž by to nezačalo kolabovat jinde? Nemyslím si.
   Prvotní chaos během této krize byl způsoben tím, že v rámci úspor neměl stát prakticky žádné ochranné pomůcky. Všichni to vědí, ale všichni opět žehrají na to, že další krizi nevidí, tak se na dalším rezortu s rizikovým managementem chce šetřit.

   Pokud chcete na armádě šetřit, tak už ji prostě zrušme, část jednotek přesuňme pod ministerstvo vnitra. Výsledek vyjde na stejno, akorát ušetříme za ministerstvo a nebudeme si hrát na armádu.

   Zlaté časy z let devadesátých již definitivně skončily. Je mi líto.Skrýt celý příspěvek

   • Larry
    11:54 15.04.2020

    O tom, že jeden stát posílá vojáky na dovolenou, jinde se vládne dekrety, jsou jejich vnitřní záležitostí do kterých nám vůbec nic není. Ukazuje se, že řada projektů MO je mimo ...Zobrazit celý příspěvek

    O tom, že jeden stát posílá vojáky na dovolenou, jinde se vládne dekrety, jsou jejich vnitřní záležitostí do kterých nám vůbec nic není.
    Ukazuje se, že řada projektů MO je mimo realitu.
    Armáda bude muset nastartovat těsnější součinnost se složkami IZS a to dlouhodobě.
    Zamyslet se nad některými druhy vojsk a posilovat je. viz Zdravotní služba, Chemici.
    U letectva a logistiky zvýšení přepravních kapacit je na místě. Tak aby stát nebyl závislý na civilních leteckých společnostech.
    Zamyslet se nad opětovnou výstavbou vojsk Civilní ochrany, do každého kraje znovu postavit záchranné prapory.
    Stát bude muset znovu reorganizovat Státní úřad hmotných rezerv. Není možné, aby na začátku krize měli 10k ks roušek a jedinou starostí pana ředitele zpeněžit zásoby hliníku a mědi.
    Stát bude muset mít smlouvy na logistiku, alokování materiálu napříč firmami, zajistit jejich kontrolu a obměnu. A hlavně lidi, kteří dokáží rozhodnout. Tady selhala BRS (bezpečnostní rada státu) která má relevantní informace, jenom u kávičky tlachají nesmysly a nikdo nic neví, protože je vše v utajovaném režimu. Vyhodnocování a příprava na možná rizika musí probíhat kontinuálně.
    A také se bude muset společnost zamyslet nad restrikcemi a jejich výší.
    O víkendu jsem jel do jisté firmy kritické infrastruktury zprovoznit dieselgenerátor - elektro systémy automatického startu, regulace a fázování.
    Pánové, 3 vesnice kterými jsem projížděl a lidi se shlukovali u kelímkáren, lemtali pivo, nenošení roušek standart. Nerespektování nařízení vlády na každém kroku.
    Takže posílit pravomoci kontrolní i restriktivní PČR. Žádných 10 ale 30k Kč, pro fyzickou osobu za nerespektování a ignorování nařízení vlády a bez řečí. Doprovodné pindy o demokracii a svobodě je tak za 50k Kč, případně veřejný výprask rákoskou ala Indie.Skrýt celý příspěvek

    • skelet
     12:13 15.04.2020

     S většinou se dá souhlasit, ale s tím počátkem určitě ne, respektive zcela ne. To že si posílá jiný stát své vojáky na dovolenou i s výzbrojí jistě není jeho vnitřní záležitost. ...Zobrazit celý příspěvek

     S většinou se dá souhlasit, ale s tím počátkem určitě ne, respektive zcela ne.
     To že si posílá jiný stát své vojáky na dovolenou i s výzbrojí jistě není jeho vnitřní záležitost. Vytváří to bezpečnostní riziko v regionu.
     To že v jednom státě se vládne dekrety je jistě vnitřní záležitostí toho státu, problém je, že takové vládnutí se dost často zvrhává v bezpečnostní riziko pro sousední státy.
     U obou příkladů platí, že v době kdy si politici a následně voliči uvědomí, že je to bezpečnostní riziko, tak už většinou bývá pro modernizaci armády pozdě.
     Jediné co se ukazuje je to, že armáda má obrovský vnitřní dluh.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     13:00 15.04.2020

     S jednou věcí se souhlasit nedá. Proč má být CO a záchranné jednotky pod armádou? Současný stav kdy je oboje v podstatě pod HZS tedy ministerstvem vnitra je logičtější a ...Zobrazit celý příspěvek

     S jednou věcí se souhlasit nedá. Proč má být CO a záchranné jednotky pod armádou? Současný stav kdy je oboje v podstatě pod HZS tedy ministerstvem vnitra je logičtější a funkčnější. Také celý záchraný prapor do každého kraje je zbytečně moc.
     Také ředitel SSHR nic prodávat nechtěl. Rozprodání kovů byl nápad vlády, respektive Babiše a Schillerové. Také zásoba roušek nezávisí na panu řediteli, ale na požadavku ministerstva zdravotnictví a přidělených penězích.
     Lidi bez roušky bych rovnou odstřelil. Po bolševicku.Skrýt celý příspěvek

    • Klimesov
     13:34 15.04.2020

     Zajímalo by mně které projekty máte na mysli? Jinak v podstatě máte pravdu, ale to co píšete by si zaprvé vyžádalo další složité legislativní a organizační kroky a za druhé ...Zobrazit celý příspěvek

     Zajímalo by mně které projekty máte na mysli?

     Jinak v podstatě máte pravdu, ale to co píšete by si zaprvé vyžádalo další složité legislativní a organizační kroky a za druhé navýšení financí v armádě a ne škrty o kterých píšete ve své prvním příspěvku.
     Každopádně těsná součinnost mezi IZS a AČR existuje. "Vyčleněné síly a prostředky Armády České republiky" a spadá to do ostatních složek IZS. Není třeba nic složitě vymýšlet jen vylepšovat to co je. A dávat tomu dostatečnou legislativní a finanční podporu.
     https://www.bezpecnaplzen.eu/k...
     Navíc zdravotníky a chemiky má AČR na špičkové úrovni.

     Naše armádní letectvo není přímo závislé, co se týče nadměrné strategické dopravy, na civilních leteckých společnostech, ale na projektu NATO SALIS, který se ovšem opírá o civilní společnosti.
     A tady je otázka do jaké míry se nám vyplatí investice do strategických přepravních letadel nebo stále využívat projekt SALIS. Každopádně tak jako tak si to vyžádá nemalé finanční prostředky.

     Civilní ochranu také netřeba znovu obnovovat, ta je včleněna do IZS. I zde je lepší rozvoj stávajících sdružení a rozvoj IZS než jim zbytečně dělat konkurenta. A i zde tohle se buduje pomocí financí a nikoli škrtů.

     Co se týče hmotných rezerv, tak ty tady jsou, ale v bídném stavu.

     Sečteno a podtrženo. V našem státě je vše co je potřeba, jen to všechno trpí nedostatkem financí a některých nesmyslných legislativních kroků. A pokud chceme jako země být skutečně připraveni na kdejakou krizi, je potřeba investovat do všech bezpečnostních složek.Skrýt celý příspěvek

     • Larry
      18:49 15.04.2020

      To Scotty. respektování NV 214/20 je závazné pro každého, co s tím mají společného bolševici?? Když je někdo nechápavý, nebo nechce chápat musí nastoupit tvrdé restrikce. To ...Zobrazit celý příspěvek

      To Scotty. respektování NV 214/20 je závazné pro každého, co s tím mají společného bolševici?? Když je někdo nechápavý, nebo nechce chápat musí nastoupit tvrdé restrikce.
      To Klimesov: já bych ten SALIS moc nevychvaloval. Na projektu spolupracují jak Ukrajinci, tak Rusové (spolupracovali) a nejde o SALIS a NATO, ale o peníze. Kdo zaplatí, letí...Když zaplatíte více, nečekáte a je to hned. Světem vládnou peníze, zvláště na divokém východě.
      K útvarům CO snad jenom jedno, protože si pamatuji, jak bylo zdůvodńováno jejich rušení. Útvar v Jindřichově Hradci byl reorganizovaný do praporu v podřízenosti 4.brn
      ´Útvary Kutná Hora a Rakovník, zrušeny bez náhrady. Útvar v Hlučíně převeden do podřízenosti IZS (HZS)
      Sečteno, podtrženo to, čemu jsme čelili v posledních 30ti letech od konce studené války a změny doktrín jsou přírodní katastrofy (Vícenásobné nasazení AČR na povodních, akce koronavirus) Do budoucna jsou pravděpodobné průmyslové či ekologické havárie, viz jaderné elektrárny, chemičky. např. únik chloru ze Spolany Neratovice.... V minulosti proběhlo i nasazení AČR ve prospěch PČR při zasedání MMF a summitu NATO v Praze.
      Velikou slabinou se ukázala kromě výše popsaných problémů se SÚHR atd....špatná organizace vstupu a návštěvního řádu nemocnic a zdravotnických zařízení. Tam je krizový management jenom na papíře bez jakýchkoliv znalostí. Chybí nácviky CO, organizace a výstavby kontrolně -propustných míst a lékařům a zdravotnickému personálu jakékoliv povědomí o vojenské medicíně. Je potřeba, aby AČR místo POKOSu vedla osvětu a vzdělávání právě zde. Nezvládnutí krizové organizace znamenalo proniknutí nakažených osob a "odvaření" desítek lidí z kvalifikovaného zdravotnického personálu. viz Nemocnice Pardubice atd....
      Existuje ještě jedna reálná hrozba. Kybernetický útok. Ten je pravděpodobnější nežli útok tankových armád podporované letectvem s výsadky do týlu ČR od jakéhokoliv státu.
      Vyřazení IT infrastruktury nemocnic a jejich ochromení provozu což jsme prakticky viděli ukazuje, že IT odborníkem ve státní správě a kritické infrastruktuře je kde-jaký jouda.
      Tady je potřeba postupovat velmi obezřetně, protože sledování a kontrola internetového provozu a komunikací je dost problematická právě ve vztahu k novele zákona o VZ.
      To tomas kotnour : SSHR ex Státní správa hmotných rezerv je dnes již Státním úřadem viz SÚHR. Opravdu si myslíte, že pan Švagr je tím správným ředitelem se správnou kvalifikací?? Ono by to chtělo člověka, který má ponětí o moderní logistice a krizovém řízení, vztah bezpečnostním složkám státu a zároveň jeho slovo má váhu u politiků. Činnost SÚHR by měl upravovat zvláštní zákon a podřízenost přímo ministrovi vnitra.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      20:40 15.04.2020

      CR čelila i vojenským hrozbám. Těm se čelilo nasazením vojáků do zahraničích misí.

      CR čelila i vojenským hrozbám. Těm se čelilo nasazením vojáků do zahraničích misí.

     • Klimesov
      06:26 16.04.2020

      Larry. Ano v podstatě máte pravdu jak jsem psal už výše. S vašimi připomínkami souhlasím a to co jste vypsal sedí. Jen tvrdím, tady opravdu není potřeba vymýšlet a vytvářet nové ...Zobrazit celý příspěvek

      Larry.
      Ano v podstatě máte pravdu jak jsem psal už výše. S vašimi připomínkami souhlasím a to co jste vypsal sedí.
      Jen tvrdím, tady opravdu není potřeba vymýšlet a vytvářet nové organizační struktury. Bylo by to zbytečně složité a hlavně by tu bylo nebezpečí, že by si CO spravovaná armádou zbytečně konkurovala s IZS.
      Raději to co máme zdokonalme a lépe připravme na stávající a nové hrozby.
      Nic víc v tom není.
      Ale přesto všechno nezapomínejme na hrozbu přímého vojenského konfliktu. Mějme na paměti, že i po První Světové válce se tvrdilo, že to byla válka, která ukončila všechny války a ejhle cca 21 let na to se to v Evropě rubalo znovu a ve větší míře. Jak se říká kdo je připraven není překvapen. Prostě a jednoduše chce to zefektivnit nynější bezpečnostní složky.
      Já program SALIS, nepřechvaluju. Jen upozorňuji, že je potřeba si rozmyslet zdalipak nám to stačí a nebo zdalipak se vydat cestou nákupu a provozu strategických dopravních letounů, které nejsou zrovna dvakrát levné, jak pořízením tak provozem. Ale osobně bych se za tyto stroje v naší armádě nezlobil.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     17:23 15.04.2020

     Mě se ta myšlenka, že kromě dálniční budeme mít i leteckou policii na "Gripenech" celkem libí :D

     Mě se ta myšlenka, že kromě dálniční budeme mít i leteckou policii na "Gripenech" celkem libí :D

    • tomas.kotnour
     17:32 15.04.2020

     @Larry Máte poněkud zkreslené informace o fungování SSHR. SSHR sama nic neplánovala. SSHR je pouze servisní organizací, která spravuje hmotné rezervy jednotlivých ministerstev, ...Zobrazit celý příspěvek

     @Larry
     Máte poněkud zkreslené informace o fungování SSHR. SSHR sama nic neplánovala. SSHR je pouze servisní organizací, která spravuje hmotné rezervy jednotlivých ministerstev, které jsou schvalovány na vládní úrovni. Když ale vláda hledá další zdroje financování své politiky a zaměří svůj zrak na majetek SSHR, tak s tím nic neudělá. Maximálně může upozornit, že prodejní cena těchto barevných kovů je v současnosti nižší, než za kolik byly na začátku tohoto století pořízeny. Což mimochodem šéf SSHR Pavel Švagr udělal, bohužel toto upozornění nebylo vyslyšeno, stejně tak jako jeho volání po nových mostních provizoriích na náhradu těch půl století starých, doporučení na navýšení množství uchovávaných potravin, nedostatečný objem uskladněných paliv atd.Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   10:54 15.04.2020

   O už podepsané kontrakty strach nemám. Tam budou takové smluvní pokuty že do nich jednostraně zasahovat prakticky nebude možné.

   O už podepsané kontrakty strach nemám. Tam budou takové smluvní pokuty že do nich jednostraně zasahovat prakticky nebude možné.

   • Sabuk
    12:10 15.04.2020

    Scotty: souhlasím. Nezdá se mi pravděpodobně, že by se podepsané kontrakty mohli zrušit. Revize vyzbrojovacich programů je na místě. Je potřeba zohlednit co se letos stane s ...Zobrazit celý příspěvek

    Scotty: souhlasím. Nezdá se mi pravděpodobně, že by se podepsané kontrakty mohli zrušit.
    Revize vyzbrojovacich programů je na místě. Je potřeba zohlednit co se letos stane s ekonomikou. Ale to neznamená, že se maji tendry rušit. Spíš bych počkal s podpisem BVP do příštího roku. Ostatní zakázky nejsou taková garda aby se stoply.

    Naopak je vhodná doba urychlene koupit náhradu za LR. Dnes jsem četl že MV koupilo za 1.mld kodiaqy(z cenikovky 900tis to nebude ani 600tis.) Když ted vyhodne koupíme Amaroky podpoříme koncern a uděláme si i dobre jméno u Němců :-)Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     17:26 15.04.2020

     Pick up, absolutní souhlas, jen ne Amaroky, jsou to nablýskané střepy. Při delším používání na polních a lesních cestách přichází brzy o spojky a podvozky. ...v AFG se dobře ...Zobrazit celý příspěvek

     Pick up, absolutní souhlas, jen ne Amaroky, jsou to nablýskané střepy. Při delším používání na polních a lesních cestách přichází brzy o spojky a podvozky. ...v AFG se dobře osvědčily Hiluxy.Skrýt celý příspěvek

  • CerVus
   13:22 15.04.2020

   U našeho útvaru byly všechny plánované investice a nákupy na letošní a příští rok zastaveny. Čekám, že to samé se bude dít v celé armádě. Takže do kopru půjde cokoli co "může" ...Zobrazit celý příspěvek

   U našeho útvaru byly všechny plánované investice a nákupy na letošní a příští rok zastaveny. Čekám, že to samé se bude dít v celé armádě. Takže do kopru půjde cokoli co "může" počkat. Ono to sice počkat už pár let nemůže, ale papír snese vše a na papíře má naše neakceschopná armáda spoustu schopností. No a co počkat nemůže to se nakoupí v minimálních počtech.
   To vše bude mít ale dalekosáhlé důsledky pro příští roky. Nakonec stejně dojde na to co tvrdím dlouho. ČR si nemůže dovolit vševojskovou armádu. Né, když 20 let armáda přežívá s necelým procentem HDP.Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    16:01 15.04.2020

    Podobné je to nepochybně u všech společností. Proto by právě stát měl ukázat že se nebojí investovat i v takhle obtížné době.

    Podobné je to nepochybně u všech společností. Proto by právě stát měl ukázat že se nebojí investovat i v takhle obtížné době.

   • Scotty
    16:08 15.04.2020

    Na konci března armáda objednala přes 10 000 přileb od Argunu. Takže úplně všechny nákupy zastavené nejsou.

    Na konci března armáda objednala přes 10 000 přileb od Argunu. Takže úplně všechny nákupy zastavené nejsou.

    • CerVus
     23:13 15.04.2020

     Tohle jsem se dozvěděl zkraje tohoto měsíce na dotaz ohledně jednoho plánovaného nákupu. A ty přilby chápu. V situaci, kdy posíláme vojáky na zahraniční mise s 15 let starými ...Zobrazit celý příspěvek

     Tohle jsem se dozvěděl zkraje tohoto měsíce na dotaz ohledně jednoho plánovaného nákupu.
     A ty přilby chápu. V situaci, kdy posíláme vojáky na zahraniční mise s 15 let starými kusy, kterým skončila životnost. To, že vytáhnou ze skladu jednu nepoužitou, na které se udělají "zkoušky" mě nepřesvědčí. Neprůstřelné vesty jsou na tom podobně. Tohle jsou prostě životně důležité položky, které měly být pořízeny už za dob komedianta na MO.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      07:47 16.04.2020

      Naprosto souhlasím. Ta nečinnost Stropnického teď armádu dohání. Tak se snad tehle rok dotáhnou alespoň ty vesty a začne se přezbrojovat kompletně na Bren 2.

      Naprosto souhlasím. Ta nečinnost Stropnického teď armádu dohání. Tak se snad tehle rok dotáhnou alespoň ty vesty a začne se přezbrojovat kompletně na Bren 2.

   • Sabuk
    18:52 15.04.2020

    Díky, za realistický příspěvek.

    Díky, za realistický příspěvek.

 • semtam
  00:27 15.04.2020

  Inspirativní článek ze začátku tohoto roku (před Covid) od Davida Khola.

  https://www.czdefence.cz/clane...

  Inspirativní článek ze začátku tohoto roku (před Covid) od Davida Khola.

  https://www.czdefence.cz/clane...

  • Klimesov
   08:44 15.04.2020

   Článek je velice povedený a jasně popisuje, že modernizace BVP-2 je vhodná jako doplněk k plánovanému pořízení nových BVP pro AČR, nikoli jako alternativa k nákupu nových BVP ...Zobrazit celý příspěvek

   Článek je velice povedený a jasně popisuje, že modernizace BVP-2 je vhodná jako doplněk k plánovanému pořízení nových BVP pro AČR, nikoli jako alternativa k nákupu nových BVP :-)
   Prakticky článek podporuje mé tvrzení o něco níže. Nejprve je potřeba vybavit AČR vhodným typem BVP, které bude vyhovovat potřebám na bojišti 21. století, a pak si jako doplněk modernizujme co chceme. Tak jak to udělali třeba ti neustále zmiňovaní Finové. :-)Skrýt celý příspěvek

   • CerVus
    13:15 15.04.2020

    Čistě náhodou, když na ty Finská BVP spousta lidí odkazuje. Neprodali oni ty BVP pro nadbytečnost nějaké naší firmě, která následně prodala do Gruzie a na Ukrajinu?

    Čistě náhodou, když na ty Finská BVP spousta lidí odkazuje. Neprodali oni ty BVP pro nadbytečnost nějaké naší firmě, která následně prodala do Gruzie a na Ukrajinu?

    • Klimesov
     13:37 15.04.2020

     Jo to netuším :-)

     Jo to netuším :-)

    • semtam
     12:55 16.04.2020

     CerVus To asi myslíte švédské BMP-1, které mimochodem modernizoval VOP a o pár let později je koupil Strnad a našel pro ně zákazníka v podobě Iráku. Jinak Finsko od Švédska ...Zobrazit celý příspěvek

     CerVus

     To asi myslíte švédské BMP-1, které mimochodem modernizoval VOP a o pár let později je koupil Strnad a našel pro ně zákazníka v podobě Iráku.
     Jinak Finsko od Švédska odkoupilo několik set MT-LBSkrýt celý příspěvek

   • semtam
    12:57 16.04.2020

    Klimesov Pokud dáte MO ČR finanční dar na nákup nových BVP, nebudem tu řešit modernizaci BMP a Finové to neudělali tak, jak tvrdíte (zálohy) a moc dobře to víte, proč neustále ...Zobrazit celý příspěvek

    Klimesov

    Pokud dáte MO ČR finanční dar na nákup nových BVP, nebudem tu řešit modernizaci BMP a Finové to neudělali tak, jak tvrdíte (zálohy) a moc dobře to víte, proč neustále píšete tuto nepravdu?Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   18:12 15.04.2020

   To je spíše antireklama na modernizaci BVP. Vytvoření v podstatě nefunkčního Šakala má být spíše odstrašujícím příkladem toho jak by to dopadlo kdyby se to dělalo doma. PS: Ty ...Zobrazit celý příspěvek

   To je spíše antireklama na modernizaci BVP. Vytvoření v podstatě nefunkčního Šakala má být spíše odstrašujícím příkladem toho jak by to dopadlo kdyby se to dělalo doma.

   PS: Ty BVP-2 budeme ještě pár let provozovat, než se dodá větší množství nových BVP.Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  23:34 14.04.2020

  Takze oprava stetkolakem bude bohate stacit a usetrime i ty 2mld.

  Takze oprava stetkolakem bude bohate stacit a usetrime i ty 2mld.

 • technik
  22:46 14.04.2020

  Od roku 1987 má armáda bvp-2. V roce 2008 tj cca 20 let poté byly bvp ve větší míře nahrazeny KBVP, dalších cca 10 let poté útvary s bvp-2 mají více pojízdných bvp než útvary s ...Zobrazit celý příspěvek

  Od roku 1987 má armáda bvp-2. V roce 2008 tj cca 20 let poté byly bvp ve větší míře nahrazeny KBVP, dalších cca 10 let poté útvary s bvp-2 mají více pojízdných bvp než útvary s KBVP i přes záměrnou likvidaci zásob ND na bvp,výrobních a opravárenských kapacit a také drastického snížení nákladů na servis a tím urychlení nákupu nových bvp. Pokud se tyhle střepy dají AZ tak za dalších 20 let zde bude opět kontrast v tom že 50 let staré jebky budou udržovat lépe než " nová BVP".
  Modernizační potenciál bvp má a stovky modernizovaných bvp jsou toho důkazem, neustále opakovaný nesmysl ohledně balistické ochrany je pase dokud jedna celá brigáda je vyzbrojená stejně pancéřovanými kbvp a ivecama a v tomhle případě se bavíme o prvosledové brigádě. Rozhodně bvp nemá místo v první linii ale jako podpůrné palebné vozidlo pro roty a čety ochran je naprosto dostačující 90% času by stejně tvořily stacionární OP.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   23:19 14.04.2020

   Tak z tohodle Scottymu praskne žilka v mozku :-)

   Tak z tohodle Scottymu praskne žilka v mozku :-)

  • Klimesov
   08:13 15.04.2020

   No cévka tady z toho nikomu nepraskne, protože technik napsal naprostou blbost, kterou nemůže podložit relevantními zdroji. Vše co napsal není nic než pouhopouhá konspirace. 1) BVP ...Zobrazit celý příspěvek

   No cévka tady z toho nikomu nepraskne, protože technik napsal naprostou blbost, kterou nemůže podložit relevantními zdroji. Vše co napsal není nic než pouhopouhá konspirace.
   1) BVP v AČR slouží početně více než KBVP, takže k žádnému většímu přezbrojení nedošlo jak pán tvrdí. Naopak došlo pouze k přezbrojení 4. brigády rychlého nasazení.
   2) Zajímalo by mně kde pán přišel na to, že KBVP je v provozuschopném stavu míň než BVP? Pokud vím, tak v provozuschopném stavu je cca 80% KBVP podle zpráv je to 21 ks ze 107 ks. Může se lišit podle zdroje. Zatím co BVP-2 je, podle dat z roku 2017 ve výzbroji 185 ks z toho v provozu je cca 108 ks + 77 ks je ve skladech. To znamená 58% je v operační službě a cca 42% je ve skladech. Pokud jsem to dobře spočítal. Samozřejmě vycházím z čísel, které se mi podařilo narychlo najít na wikině, takže čísla se můžou lišit podle zdroje, takže čísla brát s rezervou. Reálný stav zná pouze a jen GŠ AČR. Každopádně i podle toho to vypadá, že KBVP je procentuálně v provozu více než BVP-2.
   A pánův dovětek o pancéřování. Celá pánova poslední myšlenka je založena na špatném základu. 4. brigáda rychlého nasazení (lehká brigáda) má v rámci svého působení diametrálně odlišné operační nasazení a operační rozkazy než 7. mechanizovaná brigáda (těžká brigáda). Takže to, že 4. brigáda rychlého nasazení je vyzbrojena lehčeji pancéřovými KBVP neznamená, že jimi musí a má být vybavena 7. mechanizovaná brigáda. Každá z brigád bude v rámci obrany ČR operovat jinak za jiných okolností a podle jiných rozkazů, a tomu také má odpovídat výzbroj.
   Navíc moderní BVP není jen o pancéřování. Ale je tam toho víc o mnoho víc :-)

   A těch stovky modernizovaných BVP-2? No zatím se tu operuje hlavně Finskem, ale ti co s tím operují tak nějak zapomínají, že Finští profíci jsou z velké části vyzbrojeni CV-90 tedy odolnějším a modernějším typem BVP. Až takhle budou vyzbrojeni i profíci v AČR tak si v další fázi modernizujte z nostalgie třeba LT-35 nebo LT-38.
   Ale stále platí. Profesionální armáda má mít profesionální vybavení, a né vybavení, které bylo projektováno pro braneckou armádu.Skrýt celý příspěvek

   • technik
    13:22 15.04.2020

    To klimesov ty si konspirace. Tech článku o neprovozuschopnych kbvp bylo v médiích málo? Pokud vycházíte z Wiki nechápu že máte odvahu vůbec něco komentovat, nebo znáte snad armádu ...Zobrazit celý příspěvek

    To klimesov ty si konspirace. Tech článku o neprovozuschopnych kbvp bylo v médiích málo? Pokud vycházíte z Wiki nechápu že máte odvahu vůbec něco komentovat, nebo znáte snad armádu která přiznává čísla nepojízdné techniky? V AČR neslouží více bvp než kbvp, ano je jich více na tabulkách ale jen zduvodu jejich obsazení ale vozidla se již vůbec nepoužívají jako otr5, vpv, ambs, a další modifikace které jsou pomalu a jistě nahrazovány novými vozidly.
    To Scotty
    Ano slyšet můžeš a je to dobře protože slyšíš to co slyšet jako daňový poplatník máš. Zkuste se podívat na fotky velkých cvičení, porovnejte si věžová čísla aby jste viděli z jakých rot vozidla jsou, zaměřte se zejména na celkové počty, pak dostanete obraz jak na tom vlastně technika je.
    V neposlední řadě modernizace bvp, nová RDS, bvis, ppz, termo, APU, věci za pár milionů,víc není potřeba. Raději uvidím AZ hlídat Temelín v bvp než v poklopu T815.
    Další a v neposlední řadě nejdůležitější věc je že prapory nemají techniku kromě z vlastních bojových rot na zabezpečení ozbrojených konvojů, ostrahy HMW nebo podpůrných logistických jednotek. Prave zde ušetří bvp prostředky velitele praporu protože na zabezpečení těchto prvků v přicházíte minimálně o dvě mechanizované čety.
    A na závěr si dovolím takovou poznámku,jistě informace přímo od zdrojů mech praporu vyzbrojených bvp je tak trochu cíleně vedena k dehonestaci bvp2 a to ne z pravdivých technických důvodů ale proto že nová generace vojáků zejména řidičů je technicky negramotná natolik že nechápou rozdíl mezi sériovým a paraelnim zapojení baterií. Tito technický negramoti považuji běžnou údržbu techniky za opruz a tomu odpovídá i stav. Jejich přesvědčení že s novými bvp ubyde práce a vše bude fungovat lépe je naprosto zcestná. K těm negramotum čest výjimkám občas tam slouží ještě kluci kteří si dokáží sami seřídit spojku což v dobách nedávno minulých zvládal každý řidič základní služby a mašiny znají do šroubků. Zvláštní je i pohled na nákup ND, armáda údajně má problém s nákupem ND ale firmy generalkujici bvp a není jich v ČR zrovna málo nemají problém sehnat tyto sehnat.Skrýt celý příspěvek

    • Klimesov
     13:54 15.04.2020

     Technik. Já vím o jednom z roku 2019, kde se píše, že 21 Panduru ze 107 není v provozuschopném stavu. To nám dává cca 20% Ano a od roku 2009 se těch článků mohlo objevit hned ...Zobrazit celý příspěvek

     Technik.
     Já vím o jednom z roku 2019, kde se píše, že 21 Panduru ze 107 není v provozuschopném stavu. To nám dává cca 20%
     Ano a od roku 2009 se těch článků mohlo objevit hned několik, ale ty čísla se napříč 11 léty nesčítají. Takže vycházet můžeme z toho posledního a i v něm to vypadá, že cca 80% Panduru v AČR je v provozuschopném stavu.
     Zde odkaz: https://www.novinky.cz/domaci/...

     Vy jste zatím žádný relevantní odkaz nepředložil. Tak prosím. Máte tu možnost.

     Když vám nevoní wikina, tak co třeba armyweb?
     Zde se udává že v aktivní službě je cca 120 BVP-2 a dále 150 BVP-1 a BVP-2 jsou ve skladech, když to spojím s informacemi z odkasu, který tu dal semtam, kde se píše, že AČR disponuje celkem 180 ks BVP-2, tak mi to dává že ve skladu se nachází cca 60 BVP-2.
     Takže procentuálně to vychází na cca 33% takže v aktivní službě je cca 67% BVP-2.
     Takže v AČR je procentuálně míň BVP než KBVP. Pokud máte důkazy o opaku sem s nimi.

     Odkaz zde: https://www.armyweb.cz/clanek/... Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     17:12 15.04.2020

     "Tito technický negramoti považuji běžnou údržbu techniky za opruz a tomu odpovídá i stav. Jejich přesvědčení že s novými bvp ubyde práce a vše bude fungovat lépe je naprosto ...Zobrazit celý příspěvek

     "Tito technický negramoti považuji běžnou údržbu techniky za opruz a tomu odpovídá i stav. Jejich přesvědčení že s novými bvp ubyde práce a vše bude fungovat lépe je naprosto zcestná. K těm negramotum čest výjimkám občas tam slouží ještě kluci kteří si dokáží sami seřídit spojku což v dobách nedávno minulých zvládal každý řidič základní služby a mašiny znají do šroubků."

     To by jste si měl stěžovat u toho kdo odpovídá za jejich technický výcvik.Skrýt celý příspěvek

     • technik
      18:09 15.04.2020

      To není jen o systému výcviku, to je systémová chyba počínaje technickou negramotnosti branců, personální práci, systému kariéry a tak dále. Nevim zda vy jste někdy v poslední době ...Zobrazit celý příspěvek

      To není jen o systému výcviku, to je systémová chyba počínaje technickou negramotnosti branců, personální práci, systému kariéry a tak dále. Nevim zda vy jste někdy v poslední době učil 20 lety kluky technickou přípravu ale nejde někoho naučit něco o co nemají zájem. Jistě máte kontakty ve školství, zeptejte se mistrů u oboru automechanik, ti vám jistě poreferuji co je stihnou za 3 roky naučit. Tahle otázka jirosi by byla na dlouhé povídání ale zkuste se zamyslet co v 15 letech jste dělal vy nebo vaši vrstevníci a co dělá dnešní mládež. Já v tý době ladil fichla a dokázal seřídit předstih na cigaretový papírek.
      To klimesov
      Kaslete na počty, ty jsou nic neříkající, důležitý je počet najetých km za výcvikový rok, z těchto čísel by jste viděl že je více provozovaných pandurů než bvp. Pokud ale řekněte mechanizovaného praporu s kbvp a bvp teď okamžitě v před na střelnici a střelec velitel zasáhnout cíl to by bylo pro někoho velmi smutný zjištění a o tom se já bavím a tohle nikde na Wiki nevyctete. Ale jistě nebudete mít problém si najít insidera který vám poskytne relevantní info. Já více nemohu.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      18:51 15.04.2020

      Jinými slovy branci nejsou jediný kdo na svou práci u armády "...". To je ale pak opravdu míč pouze na straně armády a velení, že takovou situaci toleruje.

      Jinými slovy branci nejsou jediný kdo na svou práci u armády "...". To je ale pak opravdu míč pouze na straně armády a velení, že takovou situaci toleruje.

     • Scotty
      19:36 15.04.2020

      technik No asi ne každá voják hoří dychtivostí dělat údržbáře muzeální techniky. To že se společnost mění je jasné a armáda se tomu musí přizpůsobit. Myslíte že například americká ...Zobrazit celý příspěvek

      technik
      No asi ne každá voják hoří dychtivostí dělat údržbáře muzeální techniky. To že se společnost mění je jasné a armáda se tomu musí přizpůsobit. Myslíte že například americká mládež tráví čas laděním fichtů? Přesto jejich systém dokáže udržet techniku funkční.Skrýt celý příspěvek

     • technik
      20:13 15.04.2020

      to jirosi to není míč na straně ačr, to je míč na straně národu, zejména nové generace. Myslíte že dnes jako VZP můžete někomu vyřvat díru do hlavy? Jednal jste někdy s kolektivem ...Zobrazit celý příspěvek

      to jirosi
      to není míč na straně ačr, to je míč na straně národu, zejména nové generace. Myslíte že dnes jako VZP můžete někomu vyřvat díru do hlavy? Jednal jste někdy s kolektivem 30 mladistvých? Nevidíte situaci ve školství? Nevidíte že nároky na službu rok od roku klesají? Jak chcete pracovat s takovým materiálem? Armáda je odraz společnosti, to není uzavřená komunita.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      20:18 15.04.2020

      technik Právě mám obavy že léta minimálního nebo úplně zastaveného náboru udělala z armády uzavřenou komunitu. Teď právě zažíváte setkání s dnešní realitou a obávám se že na to ...Zobrazit celý příspěvek

      technik
      Právě mám obavy že léta minimálního nebo úplně zastaveného náboru udělala z armády uzavřenou komunitu. Teď právě zažíváte setkání s dnešní realitou a obávám se že na to armáda není absolutně připravená.Skrýt celý příspěvek

     • technik
      20:21 15.04.2020

      to sccoty o americké armádě mi nic říkat nemusíte. Jejich systém oprav jsem poznal dokonale, například firma AC FIRST zabezpečující opravy vozidel MAXX PRO. Všechno indové, ...Zobrazit celý příspěvek

      to sccoty
      o americké armádě mi nic říkat nemusíte. Jejich systém oprav jsem poznal dokonale, například firma AC FIRST zabezpečující opravy vozidel MAXX PRO. Všechno indové, kosovští albánci šéfové civilní us občani. US dílenský specialisti max výměna olejů, jejich servis naprosto perfektně provázaný s civilními firmami. Věřte že jsme opravdu jiný level co se týká vojskové úrovně.
      Voják je placený za to že bude udržovat a pečovat o svěřenou techniku, bez rozdílu zda se jedná o muzejní kousek či nikoliv. Pokud voják nezvládá muzejní kousek opravdu si myslíte že bude zvládat moderní stroj? Já s těma klukama denně pracuji a jsem jiného názoru.Skrýt celý příspěvek

     • Larry
      20:32 15.04.2020

      To technik a spol. tak nějak si matně vzpomínám, na prohlašování gen. Picka v mediích, že si armáda odborníky nakoupí v civilu a potom si přečtu o negramotech, co nevědí jaký je ...Zobrazit celý příspěvek

      To technik a spol.
      tak nějak si matně vzpomínám, na prohlašování gen. Picka v mediích, že si armáda odborníky nakoupí v civilu a potom si přečtu o negramotech, co nevědí jaký je rozdíl mezi seriovým a paralelním řazením baterií.
      Celé tohle je tristní obraz českého školství za posledních 30let. Když vidím, co si nechá říkat pane mistr tak to ani jinak být nemůže. od 90roku byla dělnická povolání jen "pro blbce, nuly a negramoty" Společnost potřebovala pouze absolventy VŠ zejména humanitních a ekonomických směrů, manažery a ředitele pro věci zbytečné. Dnes se nám to vrací jako bumerang. civilní firmy mají stejný problém jako armáda sehnat kvalitní odborníky technických oborů.Skrýt celý příspěvek

     • Migi
      23:45 15.04.2020

      Bože můj to jsou zase řeči - porovnávat provozuschopnost BVP a KBVP je úplně mimo realitu. Jediný na čem KBVP stojí je schopnost (spíš teda ochota) armády dodat ND a nešetřit za ...Zobrazit celý příspěvek

      Bože můj to jsou zase řeči - porovnávat provozuschopnost BVP a KBVP je úplně mimo realitu. Jediný na čem KBVP stojí je schopnost (spíš teda ochota) armády dodat ND a nešetřit za každou cenu. OD té mediální smrště se na to armáda zaměřila a teď s NEPOTE pandury moc velký problém není. Oproti tomu už před těma 12 lety nebylo na rotě jediný BVPčko který by bylo jako celek v pořádku. Jediný co drželo ty auta jakž takž v provozu byly černý sklady ND techniků, který nashromáždili za svojí kariéru. V současný době by se provoz BVP-2 u 7. MB dal nejlépe popsat slovem nekromancie...Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      09:38 16.04.2020

      "Jednal jste někdy s kolektivem 30 mladistvých?" Bavil jste se o vojácích, ACR snad nemá žádné mladivstvé vojáky...(-18) Ve zbytku si fakt nedovedu představit jak bych přišel před ...Zobrazit celý příspěvek

      "Jednal jste někdy s kolektivem 30 mladistvých?"

      Bavil jste se o vojácích, ACR snad nemá žádné mladivstvé vojáky...(-18)
      Ve zbytku si fakt nedovedu představit jak bych přišel před zaměstnavatel, a tomu vysvětloval, že práce není hotová, protože "učitelky na základě špatně učí". To asi fakt jde jen ve státním sektoru, kde jeden hází odpovědnost za práci na druhé.Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   08:42 15.04.2020

   technik Nevím, o současném stavu a funkčnosti BVP-2 jsem slyšel něco jiného. Pokud vím nikdo nechce dávat BVP-2 k AZ, původní plán byl opravit a poté uložit. Modernizovat se dá ...Zobrazit celý příspěvek

   technik
   Nevím, o současném stavu a funkčnosti BVP-2 jsem slyšel něco jiného. Pokud vím nikdo nechce dávat BVP-2 k AZ, původní plán byl opravit a poté uložit.
   Modernizovat se dá všechno, ale žádná modernizace uspokojivě nevyřeší nízkou odchranu a tragický vnitřní prostor. Myslím že jste tu sám psal že slovenská modernizace je hrozná. Opravdu myslíte že u nás by to dopadlo lépe?
   Pokud by armádě opravdu stačilo vozidlo odolnosti Panduru,
   stále je tu možnost přezbrojit na něj také 7 brigádu. Protože s modernizovaným BVP-2 stejně nebude certifikovatelná jako těžká brigáda.
   Myslel jsem že se tu od začátku bavíme o nákupu BVP pro přední linii.Skrýt celý příspěvek

  • Tesil
   19:39 15.04.2020

   Jak píše technik pro BVP platí jasná omezení,to už do taktiky zahrnuli i státy VS.Takže do nekonečna opakovat známé nedostatky je zbytečné.BVP nikdy nebyla určena např.na souboj s ...Zobrazit celý příspěvek

   Jak píše technik pro BVP platí jasná omezení,to už do taktiky zahrnuli i státy VS.Takže do nekonečna opakovat známé nedostatky je zbytečné.BVP nikdy nebyla určena např.na souboj s tanky.
   Ostatně i v úvodu článku se jasně uvádí,že i Spojené státy měly pro svá BVP
   jiné priority než v současnosti vzhledem k předpokládanému bojišti.Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    09:40 16.04.2020

    "to už do taktiky zahrnuli i státy VS"

    Ale řešili to přečíslením. Koho chcete ze 187-210 BVP chcete přečíslit?

    "to už do taktiky zahrnuli i státy VS"

    Ale řešili to přečíslením. Koho chcete ze 187-210 BVP chcete přečíslit?

    • Tesil
     19:23 16.04.2020

     Jirosi Ale kdepak,BVP postupovala 300-400m zapěchotou a ta zase 200m za tanky.Tím se měly eliminovat nedostatky především ta neustále opakovaná balistická ochrana.Případně se BVP ...Zobrazit celý příspěvek

     Jirosi
     Ale kdepak,BVP postupovala 300-400m zapěchotou a ta zase 200m za tanky.Tím se měly eliminovat nedostatky především ta neustále opakovaná balistická ochrana.Případně se BVP měla použít při průlomových operacích,kdy se počítalo s dezorganizací obrany.
     Nemusíme naštěstí nikoho přečíslovat.To snad po nás nikdo nechce.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      19:47 16.04.2020

      Tesil
      Myslíte že tahle taktika je pro současnou AČR použitelná? Nemyslím.

      Tesil
      Myslíte že tahle taktika je pro současnou AČR použitelná? Nemyslím.

     • Tesil
      21:18 16.04.2020

      Opravdu ne,jenom poukazuji na to,jak se dají slabiny vhodnou taktikou minimalizovat.
      Každé z těch nabízených BVP určitě nějakou slabší stránku mít bude.

      Opravdu ne,jenom poukazuji na to,jak se dají slabiny vhodnou taktikou minimalizovat.
      Každé z těch nabízených BVP určitě nějakou slabší stránku mít bude.

     • Jirosi
      21:54 16.04.2020

      Tesil: Zkuste se zamyslet proč jsme jich měli tisíce a k tomu další tisíce tanků, zatím co dnes plánujeme ze 125 ks BVP varianty. Určitě to nebylo protože, by jejich problémy ...Zobrazit celý příspěvek

      Tesil: Zkuste se zamyslet proč jsme jich měli tisíce a k tomu další tisíce tanků, zatím co dnes plánujeme ze 125 ks BVP varianty. Určitě to nebylo protože, by jejich problémy odstranila vhodná taktika.Skrýt celý příspěvek

     • Tesil
      22:13 16.04.2020

      Jirosi
      Tak já jsem se zamyslel a vyšlo mi,že pokud ČSLA měla 200 000 nebo kolik záklaďaků musela mít i odpovídající počet techniky.

      Jirosi
      Tak já jsem se zamyslel a vyšlo mi,že pokud ČSLA měla 200 000 nebo kolik záklaďaků musela mít i odpovídající počet techniky.

     • Jirosi
      12:59 17.04.2020

      Diskuze je o technice pro ACR o úplně jích počtech vojáků než měla už 30.let neexistujíc CSLA. CSLA měla ty obrovské počty vojáků, aby kompenzovala nedostatky techniky.

      Diskuze je o technice pro ACR o úplně jích počtech vojáků než měla už 30.let neexistujíc CSLA. CSLA měla ty obrovské počty vojáků, aby kompenzovala nedostatky techniky.

     • Tesil
      18:34 17.04.2020

      Jirosi
      Tak předně diskuse by měla být o amerických BVP.
      Za další počty ČSLA korespondují s vychvalovanou prvorepublikovou armádou.

      Jirosi
      Tak předně diskuse by měla být o amerických BVP.
      Za další počty ČSLA korespondují s vychvalovanou prvorepublikovou armádou.

     • Scotty
      00:18 18.04.2020

      Tesil Proč by jsme se měli bavit o amerických BVP? Žádné ve výzbroji AČR, na rozdíl od BVP-2, bohužel nejsou. Armáda potřebuje výzbroj která odpovídá jejím aktuálním možnostem a ...Zobrazit celý příspěvek

      Tesil
      Proč by jsme se měli bavit o amerických BVP? Žádné ve výzbroji AČR, na rozdíl od BVP-2, bohužel nejsou. Armáda potřebuje výzbroj která odpovídá jejím aktuálním možnostem a taktice.
      Prvorepubliková armáda se v 30 letech připravovovala na válku, tomu odpovídaly početní stavy.Skrýt celý příspěvek

     • Tesil
      18:27 18.04.2020

      Scotty
      No protože úvodní článek je o BVP a armádě USA,když už má Jirosi výhrady.
      V tom případu jsme se na válku připravovali už od 20.let.
      150 000 maníků.

      Scotty
      No protože úvodní článek je o BVP a armádě USA,když už má Jirosi výhrady.
      V tom případu jsme se na válku připravovali už od 20.let.
      150 000 maníků.

 • fotr
  20:57 14.04.2020

  Jsem zvědav kdy si zadávající konečně uvědomí že 100% univerzální BVP (MTB, letadlo, loď a pod.) neexistuje a existovat nebude.
  Vždy to bude nějaký kompromis.

  Jsem zvědav kdy si zadávající konečně uvědomí že 100% univerzální BVP (MTB, letadlo, loď a pod.) neexistuje a existovat nebude.
  Vždy to bude nějaký kompromis.

  • flanker.jirka
   23:20 14.04.2020

   jsou armáda, vědí co chtějí, nevšimnul jste si té kampaně na netu? :-)

   jsou armáda, vědí co chtějí, nevšimnul jste si té kampaně na netu? :-)

 • Luky
  20:22 14.04.2020

  Třeba časem americká armáda ještě změní i názor na kamufláž. Za jednu letovou hodinu F-35....mohli mít asi 1700 plechovek ...Zobrazit celý příspěvek

  Třeba časem americká armáda ještě změní i názor na kamufláž.

  Za jednu letovou hodinu F-35....mohli mít asi 1700 plechovek tohohle:
  https://www.militarysklad.cz/d... Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  18:41 14.04.2020

  Prakticky s zde nezmiňuje fakt, že na podvozku těžšího BVP se bude mnohem snáz stavět nástupce tanku Abrams. Další věcí je, že vzhledem k termínu předání prvních vozidel, činí ...Zobrazit celý příspěvek

  Prakticky s zde nezmiňuje fakt, že na podvozku těžšího BVP se bude mnohem snáz stavět nástupce tanku Abrams. Další věcí je, že vzhledem k termínu předání prvních vozidel, činí skluz oproti původnímu plánu, jen dva roky, což je myslím hodně dobré. Tedy nemá smysl nějak výrazněji modernizovat stávající vozidla Bradley.

  Osobně si myslím, že Američané půjdou cestou poměrně velký a těžkých BVP, tedy podobné Lynxu KF41, AS21 a asi i Ascodu 2 (Ajaxu). Doufám ale, že vznikne i nějaké nové BVP, moc zajímavých vozidel dnes na výběr není.Skrýt celý příspěvek

  • fotr
   20:42 14.04.2020

   Vzhledem k tomu že přes podmínku (která zatím stále platí) že se 2 tyto vozidla musí vejít do transportního letounu, vlak nejede, nebude tato cesta asi snadná a rychlá. Skloubit ...Zobrazit celý příspěvek

   Vzhledem k tomu že přes podmínku (která zatím stále platí) že se 2 tyto vozidla musí vejít do transportního letounu, vlak nejede, nebude tato cesta asi snadná a rychlá. Skloubit veškeré požadované parametry nového BVP a nepřekročit limity váhy a rozměrů se zatím jeví jako neproveditelné. Z něčeho bude třeba ustoupit, dokud nebudou nové materiály a technologie.Skrýt celý příspěvek

 • kazd
  18:37 14.04.2020

  MO/AČR ještě nedokázali ani nic vybrat (oproti původnímu plánu zpoždění skoro rok) a všichni tu zase brečí, že se berou peníze atd. Jediný způsob jak se vyhrabat ze současného ...Zobrazit celý příspěvek

  MO/AČR ještě nedokázali ani nic vybrat (oproti původnímu plánu zpoždění skoro rok) a všichni tu zase brečí, že se berou peníze atd.
  Jediný způsob jak se vyhrabat ze současného stavu je, že MO/AČR naběhne na normální akviziční proces a přestane se tvářit, že tu vytváříme trendy pro zbytek světa.
  U BVP je logika taková, že se vybere nové BVP a současné se dají do AZ po generálce/modernizaci.
  Už na tu generálku/modernizaci někdo projektově šáhnul za těch x let co proběhly od představení šakala? Ta se teď mohla realizovat a plnit roli multiplikace utracených peněz.
  Aktuální situace totiž není, že někdo bere AČR jakékoli peníze. Aktuální situace je, že to co AČR/MO nezvládá a samo protahuje se stává kandidátem na posunutí v čase (BVP, bizjet..) atd.
  Jinými slovy, peníze na výběr BVP nikdo nebere a jsem zvědav kolik se toho do konce roku stihne ve VŘ udělat. Peníze na pořízení, rychlost dodávek atd. je věc úplně jiná. Jestli se BVP kvůli COVIDU začnou dodávat místo 2022 v.r. 2025 a s polovičním tempem je s ohledem na dosavadní akviziční činnost MO/AČR v časech míru a prosperity úplně jedno.Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   16:59 15.04.2020

   "U BVP je logika taková, že se vybere nové BVP a současné se dají do AZ po generálce/modernizaci."

   O kolik BVP by se mělo jednat, aby se naplnily požadavky AZ na tuhle techniku?

   "U BVP je logika taková, že se vybere nové BVP a současné se dají do AZ po generálce/modernizaci."

   O kolik BVP by se mělo jednat, aby se naplnily požadavky AZ na tuhle techniku?

   • Migi
    23:48 15.04.2020

    cca na 3 roty AZ - takže +- 30 vozidel, respektive o něco víc jestli se bude přecházet na jinou struktůru. Plus případně nějaká záloha. Ale myslím že zvěsti o modernizaci BVP-2 ...Zobrazit celý příspěvek

    cca na 3 roty AZ - takže +- 30 vozidel, respektive o něco víc jestli se bude přecházet na jinou struktůru. Plus případně nějaká záloha.
    Ale myslím že zvěsti o modernizaci BVP-2 pro zálohy je z říše přání. Maximálně se vyberou ty nejmíň olítaný kusy a dají se tam funkční díly z těch ostatních....Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2