Americká armáda mění názor na BVP. Nejdůležitější je odolnost

Americká armáda mění názor na BVP. Nejdůležitější je odolnost
Maďarské BTR-80 a americký M2 Bradley na cvičení v Litvě / US Army (Zvětšit)

Americká armáda (US Army) minulý týden vydala dokument Industry Day Narrative For Optionally Manned Fighting Vehicle, ve kterém informuje průmysl o současném stavu programu nového bojového vozidla pěchoty OMFV (Optionally Manned Fighting Vehicle). Nový pohled armády se dá shrnout jednou větou:„Odolnost na prvním místě“.

Americká armáda hledá náhradu za svá pásová bojová vozidla pěchoty (BVP) M2 Bradley již mnoho let. Americká armáda, jako každá jiná, ale dnes stojí před obtížně řešitelným úkolem. Zatímco v dobách Studené války byly hrozby (mechanizované jednotky), protivník (Sovětský svaz) a bitevní pole (evropské roviny, otevřená krajina) jasně dané, dnes je mnohem těžší předpovědět budoucí hrozby, protivníky i to, kde k případným válečným střetům dojde. Nová bojová technika zůstane přitom ve výzbroji desítky let.

Původě armáda v rámci programu OMFV požadovala velmi mobilní BVP schopné rychlé přepravy po celém světě. Určujícím požadavkem se stala přepravitelnost dvou OMFV v dopravním letadle C-17 Globemaster III. Rozměrově a hmotnostně tedy OMFV muselo odpovídat současným BVP Bradley.

V rámci daných rozměrů a hmotnosti musely firmy splnit požadavky na odolnost, výzbroj, velikost pracovního prostoru, velikost výsadku atd.

Armáda zároveň nastavila agresivní harmonogram a finanční podmínky programu OMFV. Kvůli přísným podmínkám v tendru zůstal jediný výrobce, který navíc nesplnil představy armády. V lednu letošního roku proto americká armáda nejen restartovala OMFV, ale také zcela přehodnotila svůj pohled na nové BVP.

Nové požadavky OMFV se zcela odlišují od těch původních – americká armáda se zřejmě rozhodla vytvořit klasické BVP pro evropské bojiště.

Armáda seřadila podle důležitosti devět požadovaných rysů nového OMFV:

 • Odolnost
 • Mobilita
 • Růstový potenciál
 • Ničivost
 • Hmotnost
 • Logistika
 • Přepravitelnost
 • Velikost posádky
 • Výcvik

Podle v úvodu zmíněného dokumentu armáda od nového OMFV požaduje ničení vozidel na vzdálenost 1500 až 2000 metrů, podporu sesednuvšího výsadku a ničení zejména nepřátelských BVP a vrtulníků.  


M2 Bradley v Bulharsku

Nové BVP musí obstát v prostředí, kde operují nepřátelské BVP, tanky, útočné vrtulníky a dělostřelectvo. Pokud nebudou k dispozici tanky Abrams, OMFV ve spolupráci s dalšími systémy (drony, tankoborníky atd.) musí mít schopnost ničit nepřátelské tanky.

Tyto komplexní schopnosti armáda nepožaduje po každém BVP, ale musí být součástí nasazené formace. Například v mechanizované četě se čtyřmi BVP lze jedno nebo dvě vozidla lépe vybavit pro boj se vzdušnými cíli a další dvě pro boj s tanky.  

V každém případě armáda i u nového OMFV požaduje přepravitelnost letouny C-5 Galaxy a C-17 Globemaster.  Zároveň ale dokument uvádí, že přepravu hlavních sil zajistí především železniční a námořní doprava.

V případě Evropy lze nové OMFV rozmístit ve spojeneckých zemích v Evropě již předem a tedy požadavky na strategickou mobilitu nemusí být tak velké. Tak je možné zvýšit velikost a hmotnost vozidla, tedy i odolnost a schopnost v budoucnu pojmout nové senzory a zbraňové systémy.

Na druhou stranu, právě odolnost hrála hlavní roli v neúspěšném projektu GCV (Ground Combat Vehicle), předchůdce OMFV a pohrobku obřího programu z přelomu milénia FCS (Future Combat Systems). Vozidla GCV měla nahradit M2 Bradley, ale hmotnost vozidla dosáhla 70 tun. Armáda kvůli raketově rostoucím nákladům, složitosti a hmotnosti projekt GCV v únoru 2014 ukončila. Nové OMFV ale spíše bude hmotnostně odpovídat klasickým moderním BVP, než obskurně těžkému GCV.

Nový pohled na OMFV možná také ovlivnil úpadek ruského projektu nové pásové platformy Armata. Ostatně proti původním proklamacím s největší pravděpodobnosti stále není postaven výrobní závod pro sériovou výrobu tanků a BVP Armata. Ve špatném stavu (chybí například vhodné motory) jsou také projekty ruských středních BVP, pásového Kurganěc-25 a kolového Bumerang.

S nasazením nových amerických BVP není třeba počítat v Tichomoří. Zde hlavní tíhu případné konfrontace s Čínou ponese americké námořnictvo a námořní pěchota. Pro koncept tichomořského „ostrovního blitzkriegu“ nejsou BVP a tanky potřeba.

V současné době, což dokazuje i zveřejněný dokument, budou probíhat konzultace mezi americkou armádou a průmyslem. S vydáním poptávkové žádosti RFP (Request for Proposal) se počítá až v dubnu 2021. V říjnu 2021 americká armáda poskytne investice pěti nejlepším firmám. Vybrané firmy digitálně rozpracují své koncepty a armáda je vyhodnotí pomocí počítačových modelů a simulací. Armáda tedy nově nevyžaduje stavbu reálných prototypů (stačí jen modely v živé velikosti).

Následně v dubnu 2023 armáda poskytne finance třem nejlepším firmám, které do července 2025 postaví funkční prototypy. Po provozních testech armáda v lednu 2027 vybere vítěze. S předsériovou výrobou (LRIP) se začne v roce 2027 a předávka první sady nových BVP se očekává v záři 2028 ‒ tedy o dva roky později než u původního OMFV. Plná sériová výroba (FRP) začne na jaře kalendářního roku 2030.

Zdroj: Breaking Defense

Nahlásit chybu v článku


Související články

NGCV: Nástupce bojových vozidel Bradley v roce 2026

V rámci programu NGCV (Next-Generation Combat Vehicle) americká armáda začne od roku 2026 nahrazovat ...

Bojové vozidlo pěchoty Lynx 41 vypadlo z amerického programu OMFV

Americká armáda (US Army), resp. Velitelství pro smluvní dodávky americké armádě ACC (Army ...

Americká bojová vozidla pěchoty Bradley pro Chorvatsko

Americká vláda daruje Chorvatsku 60 bojových vozidel pěchoty (BVP) M2A2 Bradley. Vozidla budou v ...

Dočká se americká armáda nástupce bojových vozidel Bradley?

Americká armáda restartovala program OMFV (Optionally Manned Fighting Vehicle), tedy program ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Scotty
  18:05 14.04.2020

  Všichni kteří tady propagujete modernizaci BVP-2, poslechněte si rozhovor s gen. Opatou který jasně říká že BVP-2 se nedá modernizovat tak aby splňoval nároky armády. Kdo jiný by o ...Zobrazit celý příspěvek

  Všichni kteří tady propagujete modernizaci BVP-2, poslechněte si rozhovor s gen. Opatou který jasně říká že BVP-2 se nedá modernizovat tak aby splňoval nároky armády. Kdo jiný by o tom měl něco vědět než NGŠ.
  O náhradě BVP mluví od 14 minuty. O možnosti modernizace BVP-2 od 15:30.
  https://radiozurnal.rozhlas.cz... Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   18:21 14.04.2020

   Samozřejmě. BVP-2 nevyhovuje ničím, pasivní ochrana, vnitřní prostor, výkon motoru, nosnost podvozku, atp. Modernizovat to jsou vyhozené peníze, v boji nepoužitelný stroj, snadný ...Zobrazit celý příspěvek

   Samozřejmě. BVP-2 nevyhovuje ničím, pasivní ochrana, vnitřní prostor, výkon motoru, nosnost podvozku, atp. Modernizovat to jsou vyhozené peníze, v boji nepoužitelný stroj, snadný cíl. Tolik trpaslíků už ani naše populace nemá, aby v té konzervě mohli sloužit.Skrýt celý příspěvek

   • fotr
    20:47 14.04.2020

    Staré BVP se mohou hodit k přestavbě na různá podpůrná vozidla kde nebude potřeba tolik vnitřního prostoru, ochrany posádky ani výkonu motoru. Modernizovat je pro stejné použití ...Zobrazit celý příspěvek

    Staré BVP se mohou hodit k přestavbě na různá podpůrná vozidla kde nebude potřeba tolik vnitřního prostoru, ochrany posádky ani výkonu motoru. Modernizovat je pro stejné použití asi opravdu nemá smysl.
    Přečetl jsem si i ten článek kde o tom hovoří Opata a má to hlavu a patu, nakonec není sám kdo to vysvětloval.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     16:32 15.04.2020

     To mluvíte o modernizaci pro stání na podstavci před kasárnama?
     Teoreticky by mohli dělat třeba muniční vozidlo pro děla, kdybychom neměli děla na kolech.

     To mluvíte o modernizaci pro stání na podstavci před kasárnama?
     Teoreticky by mohli dělat třeba muniční vozidlo pro děla, kdybychom neměli děla na kolech.

    • Scotty
     17:22 15.04.2020

     Teoreticky ba se dali podvozky BVP přestavět na nosiče PT střel nebo sebevražedných dronů. Taky je možnost přestavby na samohybný minomet. To jsou modifikace pro které si dokážu ...Zobrazit celý příspěvek

     Teoreticky ba se dali podvozky BVP přestavět na nosiče PT střel nebo sebevražedných dronů. Taky je možnost přestavby na samohybný minomet. To jsou modifikace pro které si dokážu představit využití vyřazených BVP.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   18:33 14.04.2020

   Jde spousta věcí, když se chce. Finsko je příklad, které sousedí s Ruskem a kde používají i CV 90 MKII, v podobném počtu jako BMP 2MD. Je možné, že tam hraje roli schopnost plavby ...Zobrazit celý příspěvek

   Jde spousta věcí, když se chce. Finsko je příklad, které sousedí s Ruskem a kde používají i CV 90 MKII, v podobném počtu jako BMP 2MD. Je možné, že tam hraje roli schopnost plavby a nižší silueta oproti CV 90 se v lesích také lépe ztratí, zalesněná země tisíce jezer tyto schopnosti asi uvítá. A na rusa to stačí.
   AČR má zajímavé ambice, když se tu zmiňuje certifikace jednotek NATO, tak i s novou výzbrojí v podobě Pandurů to moc nejde, ale to ono by se muselo chtít, není to pouze o tom, že máte novou techniku.Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    18:57 14.04.2020

    "Pandurové" 4.BÚU je už dávno certifikované.

    "Pandurové" 4.BÚU je už dávno certifikované.

   • Klimesov
    19:34 14.04.2020

    Tak co vím tak většina Finských BVP-2 slouží u záloh a u pravidelné armády slouží primárně CV-90. Takže za mně není problém aktivním zálohám dát nějaké ty modernizované BVP-1 nebo ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak co vím tak většina Finských BVP-2 slouží u záloh a u pravidelné armády slouží primárně CV-90.
    Takže za mně není problém aktivním zálohám dát nějaké ty modernizované BVP-1 nebo BVP-2, ale u pravidelné armády by ten stroj už prostě sloužit neměl.
    Je to stroj poplatný své době a taktice na kterou byl stavěn. Jeho čas v naší armádě vypršel. BPV-2 nám sloužili dlouho a dalo by se říci, že i dobře, ale teĎ je načase se posunout a pořídit pro pravidelnou armádu něco co odpovídá požadavkům 21. století.
    Čím dřív si to lidé uvědomí, tím míň peněz nás to bude stát.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     19:57 14.04.2020

     Děkuji za zdravý názor. Když se tu rozjela taková masáž za zdražení zakázky o modernizaci BVP-2 do "něčí! kapsy.

     Děkuji za zdravý názor. Když se tu rozjela taková masáž za zdražení zakázky o modernizaci BVP-2 do "něčí! kapsy.

    • semtam
     20:33 14.04.2020

     Klimesov Modernizované BMP finské armády neslouží u záloh, ale u pravidelných jednotek. Konkrétně u Obrněné brigády (Parolannummi) v jejíchž výzbroji najdeme i tanky Leoprad 2A6 a ...Zobrazit celý příspěvek

     Klimesov

     Modernizované BMP finské armády neslouží u záloh, ale u pravidelných jednotek. Konkrétně u Obrněné brigády (Parolannummi) v jejíchž výzbroji najdeme i tanky Leoprad 2A6 a také houfnice K9 Thunder. Tato brigáda je oficiálně výcviková v míru na rámcových stavech a v době mobilizace by se rozvinula do 100% početního stavu brigády. Pro zajímavost, tato brigáda měla být zrušena ve prospěch pořízení letky bitevních vrtulníků, nakonec se rozhodlo pro zachování brigády.
     Finská armáda je armáda branecká, nikoliv profesionální, tak neplést brigádu s našimi AZ při KVV.Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      21:02 14.04.2020

      Ano to souhlasí.

      Ano to souhlasí.

     • Klimesov
      21:37 14.04.2020

      Sakra, nějak blbě se mi to tu vložilo, tak znova :D Ano, to co píšete souhlasí. V tom není problém. Jinačí armáda, jinačí struktůra, jinačí vybavení. Ale i tak, každá armáda má ...Zobrazit celý příspěvek

      Sakra, nějak blbě se mi to tu vložilo, tak znova :D

      Ano, to co píšete souhlasí. V tom není problém. Jinačí armáda, jinačí struktůra, jinačí vybavení. Ale i tak, každá armáda má své hlavní síly a své zálohy. Někde ty zálohy tvoří branci, někde jí tvoří dobrovolníci z AZ.
      Proto je nesmysl chtít AČR vybavovat po vzoru Finské armády. Jedná se o jinačí armádu, která je jinak vybavená a její výbava odpovídá její struktůře a operačním plánům.
      Ono totiž Finská armáda je krom BVP-2 vybavena také moderními CV-90, Leopardy 2 a K9. Tedy něčím co AČR chybí. Až bude AČR vybavena v dostatečném množství moderní technikou, pro boj v 21. století, pak můžeme uvažovat jestli do rezerv nebo do záloh cpát modernizované BVP-2.
      Ale stavět jádro naší armády na pochybné modernizaci stroje, který byl primárně zkonstruovaný pro jinačí způsob taktiky a strategie než jakou má AČR nyní je velká chyba a plýtváni zdroji.
      Dříve či později se ty BVP-2 budou muset nahradit, a čím dříve to bude tím lépe.Skrýt celý příspěvek

     • semtam
      22:01 14.04.2020

      Klimesov Nějak jsem si nevšiml, že se tu finská armáda bere za příklad. Jediné co tu padlo, že BVP-2 lze modernizovat obdobně jako to udělalo Finsko. Životnost takto ...Zobrazit celý příspěvek

      Klimesov

      Nějak jsem si nevšiml, že se tu finská armáda bere za příklad. Jediné co tu padlo, že BVP-2 lze modernizovat obdobně jako to udělalo Finsko. Životnost takto modernizovaného BVP je cca 10 let a +/- splňuje požadavky současnosti.
      Branci ve finské armádě slouží jak u CV90, tak u BMP-2, proto jsem psal, neplést s našimi ozbrojenými silami, navíc budu se opakovat v brigádě, kde slouží BMP-2MD najdeme i Leo2A6 a K2 Thunder, což jsou ty nejnovější zbraně v rámci finské armády, proto připomínky o záložní síle či druhořadé armádě jsou mimo mísu, když armáda je branecká a vybavení má ona brigáda jedno z nejmodernějších.
      Co se vyplatí je otázka pro ekonomy, pokud odložíme nákup BVP o 5-8 let s tím, že modernizujeme "za pakatel" BVP-2, tak na tom se opravdu moc prodělat nedá, navíc pokud neokleštíme ostatní zakázky, tak armáda jako celek bude OK, pokud 50 MLD. se vloží třeba do ekonomiky, tak ve výsledku se více vyplatí modernizovat současná BVP než kupovat nová.

      Jak vidíte je v tom mnoho promněných a tak říct, že se to nevyplatí je dost na vodě. Pro zajímavost, jak jste k tomu došel?Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      06:00 15.04.2020

      semtam. Branec=voják v záloze. Hergott mají to i v názvu. Branec na ničem neslouží, pouze prochází základním výcvikem aby v případě potřeby byl pak povolán jako záloha. Záloha ...Zobrazit celý příspěvek

      semtam.
      Branec=voják v záloze. Hergott mají to i v názvu.
      Branec na ničem neslouží, pouze prochází základním výcvikem aby v případě potřeby byl pak povolán jako záloha.
      Záloha nemusí tvořit samostatné útvary, může být rozprostřená do stávajících útvaru.
      Žádná armáda na světě není 100% branecká. Každá armáda na světě má svojí profesionální složku a tato složka vždy bývá vyzbrojena z velké části tím nejlepším.
      Finská armáda je poloprofesionální. Tudíž má svojí profesionální složku, která je doplňována v případě potřeby takzvanými branci, to znamená vojáky v záloze.
      Asi je zbytečné psát, že finští profíci budou z velké části vybaveni tou pokročilejší technikou? Kolik procent techniky to ovšem dělá je na samotné organizační stránce armády.
      Takže Finové mají prakticky své profíky vyřešené a jsou schopni je vybavit potřebnou kvalitní moderní technikou, a proto si můžou dovolit na technice pro záložníky šetřit mimo jiné.

      AČR. je profesionální armáda vybavená technikou pro braneckou armádu. Až naše profíky vybavíme tak jak Finové, kvalitní technikou můžeme potom uvažovat o modernizací BVP-2 pro nějaké ty zálohy.

      Ne to není otázka pro ekonomy. To je otázka pro armádní specialisty, GŠ a lidi co v armádě slouží, aby rozhodovali jaká technika se pro AČR hodí a jaká ne.
      A je zajímavé, že většina GŠ se shodne na tom, že BVP-2 jsou pro naší profesionální armádu nevhodné a je potřeba je vyměnit.
      Otázka pro ekonomy je, jestli na to stát bude mít nebo nebude mít. Ne jestli je to vhodné nebo nevhodné.
      Navíc celá vaše úvaha je založená na frázi "pokud se neokleští další zakázky" No a co když se okleští, co pak? Pak naše armáda nebude OK.
      A takhle se nad armádou uvažovat nedá.

      Modernizační potenciál BVP-2 je buď vyčerpaný nebo relativně nízký. Za pakatel u nich zmodernizujete tak max. výzbroj a elektroniku a přitom je otázkou do jaké míry bude tato modernizace vhodná pro profesionální armádu. A opakuji znova, vycházet z Finské armády je chyba. Finové mají své profesionály pořešené a vybavené pokročilejší technikou, která u AČR není.Skrýt celý příspěvek

     • semtam
      13:08 16.04.2020

      Klimesov Jste na hlubokém omylu. Branec se nerovná voják v záloze, je to osoba povinná se dostavit na vojenskou službu. Až tato osoba odslouží vojenskou službu, tak se s ní stává ...Zobrazit celý příspěvek

      Klimesov

      Jste na hlubokém omylu.

      Branec se nerovná voják v záloze, je to osoba povinná se dostavit na vojenskou službu. Až tato osoba odslouží vojenskou službu, tak se s ní stává voják v záloze, nikoliv branec jak tu tvrdíte... :D

      Za další s prominutím píšete úplné nesmysli či spíše polopravdy.
      Tak znovu finská armáda je armáda branecká, to, že v ní slouží profesionálové, třeba v letectvu, nebo námořnictvu a nebo v speciálních silách na věci nic nemění. Finská armáda není poloprofesionální jak píšete, poloprofesionální je třeba armády Litvy. Finská armáda je podobná armádě AČR (chcete-li ČSLA) do roku 2005 (zrušení základní vojenské služby).Skrýt celý příspěvek

  • semtam
   20:24 14.04.2020

   Scotty Tady nikdo modernizaci BVP-2 nepropaguje. Jen se tu bavíme o tom, že je jasné, že krize postihne i nákupy pro armádu, nikdo z nás neví kdy tato krize skončí a jak hluboká ...Zobrazit celý příspěvek

   Scotty

   Tady nikdo modernizaci BVP-2 nepropaguje. Jen se tu bavíme o tom, že je jasné, že krize postihne i nákupy pro armádu, nikdo z nás neví kdy tato krize skončí a jak hluboká bude. Nyní se tu jen (nezávazně!) bavíme o tom, které škrty by AČR snesla, tak aby mohla vypadat a fungovat jako armáda. A z trojice nejdražších zbraní, které se mají nyní pořizovat (BVP, děla, PVO) se jeví jako nejrozumnější pokud budou škrty modernizovat BVP. Ale je i možné, že to postihne i houfnice.
   Samozřejmě, že modernizace BMP není ideální řešení, ale je to lepší než nic. Je to vlastně z nouze cnost.

   P.S: Všimni si, že armády často mění své požadavky a plány. Viz. článek pod kterým diskutujeme.Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    20:36 14.04.2020

    Pokud bude nutné do této zakázky zasáhnout je nejlepší řešení nakoupit nezbytně nutný počet nových vozidel. Případně tento přezbrojovací projekt roztáhnout do delšího času a snížit ...Zobrazit celý příspěvek

    Pokud bude nutné do této zakázky zasáhnout je nejlepší řešení nakoupit nezbytně nutný počet nových vozidel. Případně tento přezbrojovací projekt roztáhnout do delšího času a snížit placenou částku za rok.
    Za opravdu nouzové řešení spíš považuji za minimální možnou cenu zgenerálkovat současné BVP-2. Rozhodně nemá cenu vrážet peníze do naprosto neperspektivních modernizací.Skrýt celý příspěvek

    • semtam
     20:44 14.04.2020

     Scotty AČR nepotřebuje obměnit jen a pouze BVP, na obměnu výzbroje čekají téměř všechny hlavní složky armády. Pokud nakoupíme jen minimální počet BVP, tak BVP-2 budou nadále ...Zobrazit celý příspěvek

     Scotty

     AČR nepotřebuje obměnit jen a pouze BVP, na obměnu výzbroje čekají téměř všechny hlavní složky armády. Pokud nakoupíme jen minimální počet BVP, tak BVP-2 budou nadále sloužit. Snad nechcete, ať naše armáda má 30 tanků, 30 BVP, 18 děl, 14 Gripenů a 4 AH-1Z.
     Pokud se bojíte, že peníze budou nesmyslně utraceny, tak jste měl bojovat proti nákupu systému H1, ten obranyschopnost naší armády zvyšuje jen minimálně a v rámci závazků NATO, tak to ho po nás taky nepožaduje.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      21:30 14.04.2020

      Minimální počet se rozumí bojové, velitelské, průzkumné a vyprošťovací verze pro všechny prapory. Tedy rozhodně se nejedná o redukci na 30 kusů. AČR potřebuje zejména BVP. Odsunutí ...Zobrazit celý příspěvek

      Minimální počet se rozumí bojové, velitelské, průzkumné a vyprošťovací verze pro všechny prapory. Tedy rozhodně se nejedná o redukci na 30 kusů.
      AČR potřebuje zejména BVP. Odsunutí nákupu SHORADu nebo dělostřelectva je mrzuté, ale na co mít moderní jednotky podpory když bojové jednotky nemají techniku se kterou se dá bojovat.Skrýt celý příspěvek

     • semtam
      21:46 14.04.2020

      Scotty Jak se nedá bojovat??? Pokud BVP-2 modernizuješ alespoň tak jak udělalo Finsko, tak ti +/- splňuje soudobé požadavky na BVP. Nebo snad chceš říct, že ti, co BMP ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty

      Jak se nedá bojovat??? Pokud BVP-2 modernizuješ alespoň tak jak udělalo Finsko, tak ti +/- splňuje soudobé požadavky na BVP. Nebo snad chceš říct, že ti, co BMP modernizují, tak ho modernizují proto, že se s ním nedá bojovat?!...

      To, že Opata řekl, že se modernizovat nedá, tak to znamená jediné, že prioritu dostali nová BVP, přece široké veřejnosti nepoví: "No, víte, současná BVP by nějak tak modernizovat šli sice za málo peněz, ale my chceme radši nový za těch 50 mld." Tak by mu ukousli hlavu.
      Za další, pokud budeš mít sebelepší BVP, tak bez dělostřelecké podpory (či nedostatečné) , je to jen kononfutr, protože pokud nedokáže vlastní dělostřelecká podpora umlčovat či působit nějak efektivně proti nepřátelské dělostřelecké palbě, tak jsi skončil. Viz. UA.
      Pokud se rozhodne MO ČR v tendru pokračovat, tak také hrozí, že se vybere ta nejlevnější nabídka, nějaká osekaná verze. Osobně se přikláním k CV90.
      P.S: Na armádu se má dívat jako na celek, ne selektivně.Skrýt celý příspěvek

     • Migi
      21:56 14.04.2020

      "A z trojice nejdražších zbraní, které se mají nyní pořizovat (BVP, děla, PVO)" - ta věta není pravdivá. Z těch tří věcí se teď má pořizovat pouze BVP. Děla a PVO (nad úroveň ...Zobrazit celý příspěvek

      "A z trojice nejdražších zbraní, které se mají nyní pořizovat (BVP, děla, PVO)" - ta věta není pravdivá. Z těch tří věcí se teď má pořizovat pouze BVP. Děla a PVO (nad úroveň radarů a případně nějakých kusů RBS) jsou v střednědobém plánu, takže se teď opravdu pořizovat nemají...Skrýt celý příspěvek

     • semtam
      22:10 14.04.2020

      Migi

      Omyl, PVO se mělo již pořizovat, ale výběrové řízení bylo odsunuto.
      https://www.czdefence.cz/clane...

      Migi

      Omyl, PVO se mělo již pořizovat, ale výběrové řízení bylo odsunuto.
      https://www.czdefence.cz/clane...

     • Scotty
      08:47 15.04.2020

      semtam
      Jakkoli modernizované BVP-2 ani náhodou nesplňuje požadavky na moderní PBVP.
      Ti co ho modernizují většinou nemají na vybranou nebo si neváží životů svých vojáků.

      semtam
      Jakkoli modernizované BVP-2 ani náhodou nesplňuje požadavky na moderní PBVP.
      Ti co ho modernizují většinou nemají na vybranou nebo si neváží životů svých vojáků.

     • Migi
      10:31 15.04.2020

      Semtam: Jaký omyl? Vždyť to píšu - PVO a děla nejsou plánovány v současné době nakoupit a ty mi na to nepíšeš že to není pravda, že se nákup PVO odložil.... V okamžiku kdy se ...Zobrazit celý příspěvek

      Semtam: Jaký omyl? Vždyť to píšu - PVO a děla nejsou plánovány v současné době nakoupit a ty mi na to nepíšeš že to není pravda, že se nákup PVO odložil.... V okamžiku kdy se vyhlásí tendr do doby nákupu budou minimálně roky a vzhledem k tomu že se žádný tendr na PVO (narozdíl od BVP) nevyhlásil, tak mezi nákupem BVP a PVO i v ideální ekonomické situaci bude tak 5 let. Ne opravdu PVO teď nikdo neřeší....Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      16:53 15.04.2020

      semtam: To už můžete napsat i o nákupu stíhaček, ten by se totiž cenou blížil nákupu BVP.

      semtam: To už můžete napsat i o nákupu stíhaček, ten by se totiž cenou blížil nákupu BVP.

 • skelet
  17:48 14.04.2020

  Když si pročítám diskuzi, tak je jasné, že jsme se z Covidu nijak nepoučili. Holt se zase bude šetřit, a až přijde další krize, tak se zase budeme divit, že stát není připraven. ...Zobrazit celý příspěvek

  Když si pročítám diskuzi, tak je jasné, že jsme se z Covidu nijak nepoučili.
  Holt se zase bude šetřit, a až přijde další krize, tak se zase budeme divit, že stát není připraven. Proč by taky byl, když volič chce líbivá hesla, a už vůbec nechce slyšet o nákladech na policii, armádu, hasiče, státní hmotné rezervy a další.
  U armády si spočítejte jak dlouho trvá upřesnění požadavků v rámci tendru, jak dlouho trvá tendr samotný, jak dlouho trvá výroba a jak dlouho výcvik a plné ovládnutí systému. Když si to spočtete, tak zjistíte, že než si politik a volič uvědomí, že je nějaká bezpečnostní krize, tak už je prakticky zbytečné cokoliv dělat.
  Proto je třeba postupovat systematicky a s dlouhodobým plánem. Ne jančit jak splašené tele.Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   17:50 14.04.2020

   Pokud se má po krizi něco semlít, je spíše nejvyšší čas začít přípravu.

   Pokud se má po krizi něco semlít, je spíše nejvyšší čas začít přípravu.

   • skelet
    17:57 14.04.2020

    přesně

    přesně

  • franta.13
   21:33 14.04.2020

   Já mám pocit, že jsme se nepoučili z ničeho. Po Covidu bude nákup techniky to poslední. Mě spíš udivuje celková absence na obranyschopnost. Jenž přece není záležitostí jen armády, ...Zobrazit celý příspěvek

   Já mám pocit, že jsme se nepoučili z ničeho. Po Covidu bude nákup techniky to poslední. Mě spíš udivuje celková absence na obranyschopnost. Jenž přece není záležitostí jen armády, ale celého státu.Skrýt celý příspěvek

 • Jiří Vojáček
  16:56 14.04.2020

  Padla tady zmínka o možné modernizaci BVP-2. Odkazujíce na svůj poslední článek v Deníku Referedum upozorňuji, že kromě neúspěšné modernizace IFV Šakal je tu řada dalších ...Zobrazit celý příspěvek

  Padla tady zmínka o možné modernizaci BVP-2. Odkazujíce na svůj poslední článek v Deníku Referedum upozorňuji, že kromě neúspěšné modernizace IFV Šakal je tu řada dalších modernizačních programů, z nichž minimálně část by se pro potřeby armády skvěle hodila.

  Za mě by bylo ideální jít cestou Finska, které v programu BMP-2MD již dříve instalovalo lehčí pásy, nové slovenské kanóny, vycházející z 2A42 a mající jak vyšší přesnost, tak delší životnost a polský kamuflážní systém, to vše završeno úpravami motoru a zejména novými zaměřovači s termovizním kanálem pro velitele a střelce od Francouzů z Thales.

  A to nejlepší? Cena. Za 187 kusů BVP-2, které teď provozuje 7. mechanizovaná brigáda, by to byly cca 2 miliardy Kč.

  Úplně ideální na provoz nějakých pět šest sedm let a do té doby zrušit tu současnou šaškárnu a udělat úplně nový, krystalicky čistý tendr s jasnými podmínkami už od začátku, kde to nebude hrané pro kamarády.Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   17:11 14.04.2020

   To je jak spláchnou ty vynaložené peníze do záchodu. Za 2 miliardy se dají nakoupit mnohem užitečnější věci. Současný tendr je naprosto v pořádku. To že požadavky armády vyřadily ...Zobrazit celý příspěvek

   To je jak spláchnou ty vynaložené peníze do záchodu. Za 2 miliardy se dají nakoupit mnohem užitečnější věci.
   Současný tendr je naprosto v pořádku. To že požadavky armády vyřadily vámi preferovanou Pumu neznamená že je tendr v nepořádku. Navíc se nedá čekat že se požadavky armády budou výrazně měnit. To že PSM nehodlá upravovat Pumu pro potřeby AČR sami potvrdili. Mohl by ste nám prozradit pro jaké kamarády se se tenhle tendr hraje? Případně kdo to hraje?Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    17:34 14.04.2020

    ¨Scotty, 2 mld versus 48 dalších, co takhle přemýšlet co se dá pořídit za těch zbývajících 48?

    ¨Scotty, 2 mld versus 48 dalších, co takhle přemýšlet co se dá pořídit za těch zbývajících 48?

    • Jirosi
     17:48 14.04.2020

     Spíše 2 vs 35, zbytek se musí utratit v CR. Krom toho se modernizace nevyřeší jen odsune, takže nelze ty prostředky utratit za něco jiného.

     Spíše 2 vs 35, zbytek se musí utratit v CR. Krom toho se modernizace nevyřeší jen odsune, takže nelze ty prostředky utratit za něco jiného.

     • flanker.jirka
      18:42 14.04.2020

      ano, i když je dáte někam jinam v ČR, tak pořád jsou za to možné další věci pro AČR, ne pouze BVP

      ano, i když je dáte někam jinam v ČR, tak pořád jsou za to možné další věci pro AČR, ne pouze BVP

     • flanker.jirka
      18:46 14.04.2020

      Tak mně napadá, pokud by stačilo opravdu 2 mld na modernizaci BVP 2 finskou cestou, tak by zbývalo dost peněz stále na původní zadání. Na těch BVP 2 by se daly už stavět opravdové ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak mně napadá, pokud by stačilo opravdu 2 mld na modernizaci BVP 2 finskou cestou, tak by zbývalo dost peněz stále na původní zadání. Na těch BVP 2 by se daly už stavět opravdové zálohy.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      18:59 14.04.2020

      Finská cesta = úspory. Prostě se s těmi 50mld. rozluč. Nebudou. Budeš mít jen ty 2mld. na BVP :)

      Finská cesta = úspory. Prostě se s těmi 50mld. rozluč. Nebudou. Budeš mít jen ty 2mld. na BVP :)

     • Scotty
      19:01 14.04.2020

      Pro krajské roty AZ je BVP-2 naprosto nevhodné vozidlo.
      Co se týče toho "peníze na něco jiného", to je otázka priorit. Velení AČR považuje nákup nových BVP jako svojí prioritu.

      Pro krajské roty AZ je BVP-2 naprosto nevhodné vozidlo.
      Co se týče toho "peníze na něco jiného", to je otázka priorit. Velení AČR považuje nákup nových BVP jako svojí prioritu.

     • flanker.jirka
      21:44 14.04.2020

      Scotty A kde je napsáno, že musí mít AZ charakter rot při jednotlivých krajích? Z hlediska použití a nasazení je lepší mít na úrovni větších krajů prapor. Pokud někdo myslí ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      A kde je napsáno, že musí mít AZ charakter rot při jednotlivých krajích? Z hlediska použití a nasazení je lepší mít na úrovni větších krajů prapor.
      Pokud někdo myslí vážně, že chce mít v roce 2030 v AZ až 10 000 osob, tak při 14 krajích je to 714 osob na kraj, což se více blíží počtům praporu.Skrýt celý příspěvek

     • Jiří Vojáček
      21:46 14.04.2020

      Scotty: Pardon, ale vyzbrojovat krajské roty AZ novou drahou technikou, to v současné situaci vážně není úplně priorita, to snad chápe úplně každý. A pokud by peníze měla přecijen ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty: Pardon, ale vyzbrojovat krajské roty AZ novou drahou technikou, to v současné situaci vážně není úplně priorita, to snad chápe úplně každý. A pokud by peníze měla přecijen využít armáda, pak ať radši nakoupí 24 F-35, to je (podle polských cen) zhruba těch padesát miliard. Za 2 Mld. zmodernizuje BVP-2 a ještě pár let je provozuje.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      22:29 14.04.2020

      Konecne jsem se pobavil. Diky mistre Vojacku :))
      Sice pozemni technika bude stat za prd, ale budeme mit petatricitky. :)))

      Konecne jsem se pobavil. Diky mistre Vojacku :))
      Sice pozemni technika bude stat za prd, ale budeme mit petatricitky. :)))

     • Scotty
      08:50 15.04.2020

      Jiří Vojáček
      Vyzbrojit krajské roty AZ jakoukoli pásovou technikou je nesmysl. Novou nebo starou, to je jedno.

      Jiří Vojáček
      Vyzbrojit krajské roty AZ jakoukoli pásovou technikou je nesmysl. Novou nebo starou, to je jedno.

    • skelet
     17:50 14.04.2020

     ale oni ti nechtějí pustit těch 50mld.Kč. Oni ti chtějí pustit jen ty 2mld :)

     ale oni ti nechtějí pustit těch 50mld.Kč. Oni ti chtějí pustit jen ty 2mld :)

    • Scotty
     17:51 14.04.2020

     2 miliardy spláchnuté do záchodu. Pokud by armáda nakupila žebřiňáky ušetří celých 50 miliard.

     2 miliardy spláchnuté do záchodu. Pokud by armáda nakupila žebřiňáky ušetří celých 50 miliard.

     • flanker.jirka
      19:00 14.04.2020

      nebo si za 50 mld pořídí 90 Leopardů a 80 houfnic Krab

      nebo si za 50 mld pořídí 90 Leopardů a 80 houfnic Krab

     • skelet
      19:11 14.04.2020

      ne, nepořídí. Jde o potencionální úspory v rámci rozpočtu. Ne o přehodnocení priorit v rámci resortu :)

      ne, nepořídí. Jde o potencionální úspory v rámci rozpočtu. Ne o přehodnocení priorit v rámci resortu :)

     • Klimesov
      19:50 14.04.2020

      flanker.jirka¨ Ne nepořídí. Na nová MBT nebo nové houfnice zatím nikdo žádné finance neuvolnil. Finance byly uvolněny na nová BVP. Tak je potřeba nakoupit nová BVP a to taková, ...Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka¨
      Ne nepořídí. Na nová MBT nebo nové houfnice zatím nikdo žádné finance neuvolnil. Finance byly uvolněny na nová BVP. Tak je potřeba nakoupit nová BVP a to taková, která budou vyhovovat AČR a budou schopny fungovat na bojišti 21. století.
      Jako další se pak uvloní finance na nová MBT, pak na nové houfnice, pak na PVO atd. atd.
      Teď jsou prostě na řadě nová BVP. Smiřte se s tím.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      21:46 14.04.2020

      Klimesov
      Problém je v tom, že nikdo neřeší armádu komplexně, ale pouze jednotlivé písečky.

      Klimesov
      Problém je v tom, že nikdo neřeší armádu komplexně, ale pouze jednotlivé písečky.

     • skelet
      22:31 14.04.2020

      koncepce je rozepsana a uz je dlouho zverejnena.
      Na pisecku si hraji predevsim ruzne lobby a filove

      koncepce je rozepsana a uz je dlouho zverejnena.
      Na pisecku si hraji predevsim ruzne lobby a filove

     • Klimesov
      08:59 15.04.2020

      flanker.jirka omyl, armáda modernizací řeší komplexně, ale tato řešení jsou silně závislá na finančních prostředcích. AČR komplexně potřebuje přezbrojit úplně vše. MBT, BVP, PVO, ...Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka
      omyl, armáda modernizací řeší komplexně, ale tato řešení jsou silně závislá na finančních prostředcích.
      AČR komplexně potřebuje přezbrojit úplně vše. MBT, BVP, PVO, houfnice, vrtulníky, a v blízké budoucnosti i letectvo. Plus k tomu můžeme přičíst různá doplnění o podpůrné systémy atd. atd.
      Co myslíte kolik to tak odhadem může stát? Jen ten základ se dá odhadnout na 300 - 500 miliard? Možná víc? Ukažte mi vládu, která bude ochotna takovou sumu během cca 5 - 10 let utratit?
      Jako buďme rádi za to, že vláda uvolnila těch 52 miliard na nákup nových BVP, které jsou potřeba a doufejme, že nedojde ke zrušení. Alibisticky to omlouvat tím, že je potřeba i finance na houfnice. Ano jsou, ale co z toho. Je nesmysl znovu řešit situaci polovičně jako v případě nákupů nových vrtulníků. Já sice s výsledkem nákupu systému H-1 souhlasím, ale i tak si uvědomuji, že prostě početně je to málo a jedná se o z nouze cnost. A tak stejně by to dopadlo, kdyby jsme se naivně snažili rozporcovat oněch 52 miliard a snažili se z nich zmodernizovat co se dá. Zase by to bylo vše jen poloviční řešení a AČR by byla zase jen v řiti.
      Utratilo by se 52 miliard a bojeschopnost by se zvýšila minimálně.Skrýt celý příspěvek

   • Jiří Vojáček
    21:54 14.04.2020

    Jste první člověk, od kterého jsem slyšel, že tendr na BVP je "naprosto v pořádku". Fakt první. A to jsem se o tom bavil s desítkami lidí, kteří se v ČR vojenstvím živí ať z jedné ...Zobrazit celý příspěvek

    Jste první člověk, od kterého jsem slyšel, že tendr na BVP je "naprosto v pořádku". Fakt první. A to jsem se o tom bavil s desítkami lidí, kteří se v ČR vojenstvím živí ať z jedné (novináři) nebo druhé (politici, zbrojaři) strany.

    Jinak pokud jde o tendr na BVP, je o mě známo, že jsem toho názoru, že srandovním vyřazením Pumy na veskrze nepodstatných podmínkách, které se změnily až poté, co Puma všechny ostatní účastníky převálcovala v testech na Libavé, přišla armáda o šanci na skvělou zbraň. Přesto bych si ani z aktuálních účastníků nedovolil vyřadit nikoho. Skvělé řešení by bylo třeba CV90 a jistě i ostatní účastníci mají své přednosti. Problém není KVALITA, problém je KDO ty stroje nabízí, CO má za sebou a jaká je pravděpodobnost, že pro to, aby vyhrál, někoho uplatí.

    A jestli to nechápete, tak si ze svých daní zasloužíte tyhle levárny platit dál ještě spoustu let.Skrýt celý příspěvek

    • skelet
     22:35 14.04.2020

     A zle CSG

     A zle CSG

     • Jiří Vojáček
      10:23 15.04.2020

      ... CSG jste v souvislosti s možnou korupcí zmínil vy, já ne ;)

      ... CSG jste v souvislosti s možnou korupcí zmínil vy, já ne ;)

     • skelet
      10:45 15.04.2020

      vzhledem k tomu, že se navážíte do CSG i pod diskuzí o jogurtu, tak to není nesnadná dedukce. Mimochodem CSG si u nás čuchne de facto ke každému zbrojní zakázce, respektive k BVP ...Zobrazit celý příspěvek

      vzhledem k tomu, že se navážíte do CSG i pod diskuzí o jogurtu, tak to není nesnadná dedukce.
      Mimochodem CSG si u nás čuchne de facto ke každému zbrojní zakázce, respektive k BVP se dostane ať už v rámci subdodávek u nových nebo v rámci kompletace modernizačního balíčku u starých.
      Kdo ví jestli vlastně CSG nechce dělat obojí, a Vy jí k tomu nesloužíte :)Skrýt celý příspěvek

     • Jiří Vojáček
      11:40 15.04.2020

      To si mě asi s někým pletete, já o jogurtech nediskutuji, jestli vy ano, tak přeji příjemnou debatu.

      To si mě asi s někým pletete, já o jogurtech nediskutuji, jestli vy ano, tak přeji příjemnou debatu.

    • Scotty
     09:05 15.04.2020

     Jiří Vojáček Zatím jsem neslyšel ani nečetl žádné věrohodné zpochybnění probíhaiícího tendru. Všechno se opírá o subjektivní názory a přání různých lidí nebo lobbistických skupin ...Zobrazit celý příspěvek

     Jiří Vojáček
     Zatím jsem neslyšel ani nečetl žádné věrohodné zpochybnění probíhaiícího tendru. Všechno se opírá o subjektivní názory a přání různých lidí nebo lobbistických skupin viz. údajné výsledky Pumy na Libavé.
     Požadavek na velikost přepravovaného výsadku a věž rozhodně za nepodstatné nepovažuji.Skrýt celý příspěvek

     • Jiří Vojáček
      10:32 15.04.2020

      Nezlobte se na mě, ale nebýt si schopen najít relevantní informace (což je s podivem, protože o těch testech se mluvilo i ve vysloveně mainstreamových médiích) a pak to svádět na ...Zobrazit celý příspěvek

      Nezlobte se na mě, ale nebýt si schopen najít relevantní informace (což je s podivem, protože o těch testech se mluvilo i ve vysloveně mainstreamových médiích) a pak to svádět na někoho dalšího, to mi přijde jako drzost.

      Když se budete trošičku snažit, tak informace o výsledcích testů na Libavé velmi snadno získáte. A pokud nevěříte českým médiím, můžete hledat v anglicky psaných zdrojích, tam se toho o testech na Libavé napsalo také dost. Víte proč? Protože to nebyly uzavřené testy, bylo tam celé velení armády, lidé z ministerstva a zejména řada poslanců.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      10:50 15.04.2020

      testy jsou jedna věc, neschopnost PSM upravit Pumu pro jakýkoliv kontrakt je věc druhá. V současné době byla PSM vyhozena ze dvou kontraktů v celkové výši přes 600 vozidel. Přesto ...Zobrazit celý příspěvek

      testy jsou jedna věc, neschopnost PSM upravit Pumu pro jakýkoliv kontrakt je věc druhá. V současné době byla PSM vyhozena ze dvou kontraktů v celkové výši přes 600 vozidel. Přesto PSM nepostoupila ani do užšího kola. Otázkou je proč? Je všude Strnad? nebo je to prostě neschopnost PSM nebo příliš úzké zaměření jejího výrobku, které vlastně není schopné jakkékoliv jiné modifikace?
      A pokud PSM není k ničemu ochotná v rámci kontraktu na 210, respektive 450 vozidel, dá se věřit tomu, že PSM by nebyla příliš drahá i v rámci provoz českých Pum a ještě dražší u jejich modernizací?
      K čemu se pak přiklonit? K PSM, která všechny přestřílela nebo ke konkurenci, která nám (i Australanům) se snaží udělat co nám na očích vidí.. těžká úvaha, těžkáSkrýt celý příspěvek

     • Jiří Vojáček
      11:41 15.04.2020

      skelet: Můžete nás přestat obtěžovat?

      skelet: Můžete nás přestat obtěžovat?

     • skelet
      11:49 15.04.2020

      Ne, nemohl. Jestli se Vám to nelíbí mě nijak netrápí.

      Ne, nemohl. Jestli se Vám to nelíbí mě nijak netrápí.

     • Scotty
      11:57 15.04.2020

      Jiří Vojáček Vy jste u těch testů byl? Ono je ve výsledku naprosto jedno jak ty testy dopadly, protože dnes jsou v tendru úplně jiná vozidla. Stále čakám na nějakou věrohodnou ...Zobrazit celý příspěvek

      Jiří Vojáček
      Vy jste u těch testů byl?
      Ono je ve výsledku naprosto jedno jak ty testy dopadly, protože dnes jsou v tendru úplně jiná vozidla.
      Stále čakám na nějakou věrohodnou informaci nakteré zaklédáte tvrzení že je tendr zmanipulovaný.Skrýt celý příspěvek

     • Jiří Vojáček
      12:52 15.04.2020

      Scotty: To je nějaký dada humor? Fakt chcete, abych vás tady ztrapňoval tím, že sem vložím odkazy na česká média, která vyjádřeními odborníků tendr zpochybňují, na vyjádření dvou ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty: To je nějaký dada humor?

      Fakt chcete, abych vás tady ztrapňoval tím, že sem vložím odkazy na česká média, která vyjádřeními odborníků tendr zpochybňují, na vyjádření dvou bývalých ministrů obrany a dvou náčelníků generálního štábu, kteří tendr kritizují, na zahraniční odborná i mainstreamová média, ve kterých detailně popisují průběh vámi zpochybňovaných zkoušek na Libavé? Fakt vám mám tu ostudu udělat, nebo se ten Google naučíte používat úplně sám?Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      15:14 15.04.2020

      Jiří Vojáček Hoďte sem co chcete. Rád se poučím, ovšem doufám že to nebudou zdroje typu Technet , Security magazín nebo Parlamentní listy. Ptám se vás byl jste u zkoušek osobně ...Zobrazit celý příspěvek

      Jiří Vojáček
      Hoďte sem co chcete. Rád se poučím, ovšem doufám že to nebudou zdroje typu Technet , Security magazín nebo Parlamentní listy.
      Ptám se vás byl jste u zkoušek osobně nebo jen nekriticky přejímáte co jste si přečetl? Mám totiž silný pocit že žijete v přesvědčení že jste sežral Šalamounovo lejno a máte patent na pravdu. Což u krajního levičáka jako jste vy nepřekvapí.Skrýt celý příspěvek

    • Migi
     10:38 15.04.2020

     "Jste první člověk, od kterého jsem slyšel, že tendr na BVP je "naprosto v pořádku". Fakt první. A to jsem se o tom bavil s desítkami lidí, kteří se v ČR vojenstvím živí ať z jedné ...Zobrazit celý příspěvek

     "Jste první člověk, od kterého jsem slyšel, že tendr na BVP je "naprosto v pořádku". Fakt první. A to jsem se o tom bavil s desítkami lidí, kteří se v ČR vojenstvím živí ať z jedné (novináři) nebo druhé (politici, zbrojaři) strany." - možná taková hloupá, naivní představa, ale co třeba kromě novinářů, politiků a nebo zbrojařů se zeptat někoho z armády? Já jen že potom by jste nemusel psát takový nesmysli o "veskrze nepodstatných podmínkách"....Skrýt celý příspěvek

     • Jiří Vojáček
      11:45 15.04.2020

      Chcete vidět tu prezentaci zástupce velitele 7. mechanizované brigády, ve které preferuje bezosádkovou věž? Jinak že lze použít oba typy, o tom se psalo i tady na AN, mám vám sem ...Zobrazit celý příspěvek

      Chcete vidět tu prezentaci zástupce velitele 7. mechanizované brigády, ve které preferuje bezosádkovou věž? Jinak že lze použít oba typy, o tom se psalo i tady na AN, mám vám sem hodit odkaz, nebo si to najdete sám?Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      12:02 15.04.2020

      Jiří Vojáček
      Myslíte tu prezentaci starou několik let z doby dávno před vyhléšením požadované konečné spacifikace?

      Jiří Vojáček
      Myslíte tu prezentaci starou několik let z doby dávno před vyhléšením požadované konečné spacifikace?

     • Jiří Vojáček
      12:16 15.04.2020

      Nn, myslím tu prezentaci, která proběhla rok po určení "základních technických požadavků na nové BVP", čtvrt roku po zhotovení "studie proveditelnosti" a měsíc po dokončení ...Zobrazit celý příspěvek

      Nn, myslím tu prezentaci, která proběhla rok po určení "základních technických požadavků na nové BVP", čtvrt roku po zhotovení "studie proveditelnosti" a měsíc po dokončení "souhrnné specifikace". Jestli myslíte tu tiskovku z března 2018, to byla šaškárna pro lidi jako vy, které se už na místě smála většina přítomných.

      Speciálně pro vás uvádím oficiální timeline Ministerstva obrany:
      2013 – 2014 Možnosti nahrazení BVP
      04-10/2015 Základní taktické požadavky na nové BVP
      01/2016 Marketingová informace
      09/2016 Studie Proveditelnosti
      11/2016 Souhrnná specifikace
      15. prosince 2016 – Průmyslový den
      I. pololetí 2017 – Testování vozidelSkrýt celý příspěvek

     • Scotty
      13:11 15.04.2020

      Mám na mysli březen 2019 kdy byli předány finální požadavky osloveným firmám. Co bylo před tím je nepodstatné.

      Mám na mysli březen 2019 kdy byli předány finální požadavky osloveným firmám. Co bylo před tím je nepodstatné.

     • Jiří Vojáček
      13:56 15.04.2020

      Být vámi bych s tímhle programem někde vystupoval. Třeba v Gullängetu ve Švédsku. Zaměstnanci a vedení Hägglunds budou určitě bez dutání poslouchat, až jim budete vysvětlovat, proč ...Zobrazit celý příspěvek

      Být vámi bych s tímhle programem někde vystupoval. Třeba v Gullängetu ve Švédsku. Zaměstnanci a vedení Hägglunds budou určitě bez dutání poslouchat, až jim budete vysvětlovat, proč v tamní fabrice dělali na výslovný požadavek českého ministerstva obrany speciální verzi CV90CZr s bezosádkovou věží.

      Víte co? Asi to ukončíme. Jak jste tu opakovaně prokázal, v problematice tendru na se BVP neorientujete a tak mi diskuze s vámi nemá co dát. Neberte si to osobně.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      15:02 15.04.2020

      Jiří Vojáček
      Mám dojem že se v tendru na BVP absolutně neorientujete vy. Dokažte že tendr začal oficiálně už před březnem 2019.

      Jiří Vojáček
      Mám dojem že se v tendru na BVP absolutně neorientujete vy. Dokažte že tendr začal oficiálně už před březnem 2019.

     • Starlight
      18:11 15.04.2020

      @Jiří Vojáček 11:45 15.04.2020 "Chcete vidět tu prezentaci zástupce velitele 7. mechanizované brigády, ve které preferuje bezosádkovou věž?" Ano chci! Ale celou, ne jen ten jeden ...Zobrazit celý příspěvek

      @Jiří Vojáček 11:45 15.04.2020 "Chcete vidět tu prezentaci zástupce velitele 7. mechanizované brigády, ve které preferuje bezosádkovou věž?"

      Ano chci! Ale celou, ne jen ten jeden slide, co je zde:

      https://www.securitymagazin.cz...

      Je to sice interní dokument MO, ale když nabízíte, tak proč neříct, že?Skrýt celý příspěvek

     • Migi
      23:57 15.04.2020

      Tak znova, co třeba se zeptat někoho z armády? A tím opravdu nemyslím nějakou 8 let starou prezentaci... Jako chápu že té vojenské stránce zase tak moc nerozumíte, protože za sebou ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak znova, co třeba se zeptat někoho z armády? A tím opravdu nemyslím nějakou 8 let starou prezentaci...
      Jako chápu že té vojenské stránce zase tak moc nerozumíte, protože za sebou tu zkušenost nemáte. To je pořádku, já taky nerozumím spoustě věcí mimo svůj obor. Ale nechápu tu aroganci ve vašem přístupu "vím to lépe než armáda". Já vím, je to teď populární, ale stejně mě to vždycky překvapí....Skrýt celý příspěvek

  • danny
   17:16 14.04.2020

   No jo pane Vojáčku. Jenže to zní moc racionálně a dost málo cool... Ostatně taková zvládnutelná zakázka by v rámci nadcházející ekonomické krize měla kromě úspor ještě vítaný ...Zobrazit celý příspěvek

   No jo pane Vojáčku. Jenže to zní moc racionálně a dost málo cool...
   Ostatně taková zvládnutelná zakázka by v rámci nadcházející ekonomické krize měla kromě úspor ještě vítaný multiplikační efekt. Ale o to také bude větší tlak, aby se ČR podílela na záchraně zbrojního průmyslu někde jinde.Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    17:33 14.04.2020

    Efekt na co? Domácí zbrojní průmysl se bude podílet na výrobě nových BVP. Modernizace BVP-2 by měla efekt maximálně tak na konto pana Strnada.

    Efekt na co? Domácí zbrojní průmysl se bude podílet na výrobě nových BVP. Modernizace BVP-2 by měla efekt maximálně tak na konto pana Strnada.

    • Jiří Vojáček
     22:02 14.04.2020

     Modernizace BVP-2 by měla efekt na konto pana Strnada? A jaký prosímvás? Jedinou modernizací BVP-1/2, na které by vydělal pan Strnad, by byl IFV Šakal a ten armáda odmítla už před ...Zobrazit celý příspěvek

     Modernizace BVP-2 by měla efekt na konto pana Strnada? A jaký prosímvás? Jedinou modernizací BVP-1/2, na které by vydělal pan Strnad, by byl IFV Šakal a ten armáda odmítla už před lety, protože na tu novou těžkou korbu v Excalibur Army neupravili podvozek a kromě toho, že to bylo pomalé a nemotorné, tomu ve slovenských vojskových zkouškách dokonce praskaly torzní tyče, to zaprvé.

     A zadruhé, jak přesně by pan Strnad podle vás vydělal na tom, že VOP nakoupí u finského ministerstva obrany dokumentaci, podle které pak pak sestaví 178 modernizačních sad z finských, polských, francouzských a slovenských komponent?

     Občas mi přijde, že jste tak trochu spadnul z višně...Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      22:42 14.04.2020

      Sakal narazil na limity BVP-1/2. Proste se z nej nic na urovni soucasnych BVP udelat neda. Bud to bude oprava stetkolakem (finska modernizace) nebo navonena bida.

      Sakal narazil na limity BVP-1/2. Proste se z nej nic na urovni soucasnych BVP udelat neda. Bud to bude oprava stetkolakem (finska modernizace) nebo navonena bida.

     • Scotty
      08:54 15.04.2020

      Opravdu mysllíte že jakoukoli modernizaci BVP bude provádět někdo jiný než Excalibur Army? Jestli ano tak jste naivní.

      Opravdu mysllíte že jakoukoli modernizaci BVP bude provádět někdo jiný než Excalibur Army? Jestli ano tak jste naivní.

     • Jiří Vojáček
      10:53 15.04.2020

      Nezlobte se, ale opět se mýlíte. Držitelem dokumentace k BMP-2 byl historicky státní podnik VOP 026 Šternberk, který byl v roce 2010 spojen s VOP 025 Nový Jičín do dnešního VOP CZ. ...Zobrazit celý příspěvek

      Nezlobte se, ale opět se mýlíte. Držitelem dokumentace k BMP-2 byl historicky státní podnik VOP 026 Šternberk, který byl v roce 2010 spojen s VOP 025 Nový Jičín do dnešního VOP CZ. Excalibur Army je toho samozřejmě schopná taky, koneckonců od roku 2013 provozuje EA značnou část původního areálu VOP 026. Ovšem samotná EA drží dokumentaci k BVP-1, všimněte si, že BVP Šakal je nabízené ve dvou verzích, jako modernizace BVP-1 a BVP-2, přičemž část těch dvojkových má na starosti zejména slovenská větev celého projektu v Nové Dubnici a Trenčíně.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   17:33 14.04.2020

   To je přístup správného hospodáře, snaží se využít toho co má, i když je to ruské. S tím u nás nikdo nepochodí. Když do toho tolik vidíte, jak je to s možností instalace podobného ...Zobrazit celý příspěvek

   To je přístup správného hospodáře, snaží se využít toho co má, i když je to ruské. S tím u nás nikdo nepochodí.
   Když do toho tolik vidíte, jak je to s možností instalace podobného systému, nebo i stejného, jaký mají naše Pandury? Ten kanon bude ještě perspektivnější, než ten slovenský.Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    17:39 14.04.2020

    Kupovat RCWS-30 na totálně dožilé BVP? Tomu říkám přístup správného hospodáře. Doufám že s takovou blbostí u nás opravdu nikdo nepochodí.

    Kupovat RCWS-30 na totálně dožilé BVP? Tomu říkám přístup správného hospodáře. Doufám že s takovou blbostí u nás opravdu nikdo nepochodí.

    • flanker.jirka
     18:45 14.04.2020

     mělo by to výhodu v unifikaci výzbroje na BVP, ale asi by to bylo hodně drahé řešení oproti finské verzi.

     mělo by to výhodu v unifikaci výzbroje na BVP, ale asi by to bylo hodně drahé řešení oproti finské verzi.

     • skelet
      19:00 14.04.2020

      ano, znamenalo by to novou věž. A rázem je po finské cestě, ale jsi na cestě šakalíka.

      ano, znamenalo by to novou věž. A rázem je po finské cestě, ale jsi na cestě šakalíka.

     • Scotty
      19:50 14.04.2020

      Co s věží která zbude po tom co se podvozek BVP definitivně rozpadne? Tahle věž je pro případné nové PBVP naprosto nevhodná.

      Co s věží která zbude po tom co se podvozek BVP definitivně rozpadne? Tahle věž je pro případné nové PBVP naprosto nevhodná.

     • apache
      22:51 14.04.2020

      Krom toho, pokud se dobře pamatuji, jedním z problémů při použití jiné než původní věže u pokusů modernizovat BVP ať 1 nebo 2 bylo radikální zhoršení jízdních vlastností z důvodu ...Zobrazit celý příspěvek

      Krom toho, pokud se dobře pamatuji, jedním z problémů při použití jiné než původní věže u pokusů modernizovat BVP ať 1 nebo 2 bylo radikální zhoršení jízdních vlastností z důvodu citlivosti celé konstrukce na změnu těžiště.Skrýt celý příspěvek

   • skelet
    17:54 14.04.2020

    správný hospodář ví, kdy se má zbavit něčeho co mu nepřináší žádný přínos. A modernizované BVP nemá přínos ani pro armádu a ani pro průmysl ČR = spláchnuté peníze.

    správný hospodář ví, kdy se má zbavit něčeho co mu nepřináší žádný přínos. A modernizované BVP nemá přínos ani pro armádu a ani pro průmysl ČR = spláchnuté peníze.

  • Jirosi
   17:44 14.04.2020

   Co z tohoto návrhu se vlastně dělá v CR?
   Doba obnovy všech BVP odhadujete na kolik let, a kolik let služba?

   Co z tohoto návrhu se vlastně dělá v CR?
   Doba obnovy všech BVP odhadujete na kolik let, a kolik let služba?

  • Sabuk
   17:49 14.04.2020

   danny: Jaký multiplikační efekt máte na mysli? Že tady nějaká firma laserem ořízne plech, ohne a svaří ho? Jako vrchol Hi-Tec do toho dodáme světla, sedačky a pár kabelů ? Na konci ...Zobrazit celý příspěvek

   danny: Jaký multiplikační efekt máte na mysli? Že tady nějaká firma laserem ořízne plech, ohne a svaří ho? Jako vrchol Hi-Tec do toho dodáme světla, sedačky a pár kabelů ? Na konci to z dovezených dílů složí banda maníků ve státním podniku. Dodavatel tomu bude říkat poloviční zapojení domácího průmyslu, aby daňový poplatník neremcal, že se tolik utratilo za hračky pro vojáky a stát vytáhne z5 nějaký peníze ve formě DPH.
   Nic podstatného se tady ale stejně vyrábět nebude: motor, kanon, munice, pancíř, pohonné ústrojí, senzory, komunikační vybavení, systémy řízení palby, aktivní obranný systém...Skrýt celý příspěvek

  • Migi
   18:13 14.04.2020

   No armáda potřebuje víc vozidel než má teď, což je požadavek ze kterýho by se ustupovalo jenom velmi bolestně. Navíc nevím jestli má armáda nějaké další BVP-2 k dispozici (možná ...Zobrazit celý příspěvek

   No armáda potřebuje víc vozidel než má teď, což je požadavek ze kterýho by se ustupovalo jenom velmi bolestně. Navíc nevím jestli má armáda nějaké další BVP-2 k dispozici (možná ano).
   Netuším co všechno obnášela finský upgrade, ale u současných BVP by se muselo v podstatě vše vevnitř kompletně vyměnit za nové komponenty. A to by jsme stále dostali sice použitelné, ale dvě nebo tři generace zastaralé BVP.Skrýt celý příspěvek

   • skelet
    18:19 14.04.2020

    nemá, v případě modernizace se počítalo s BVP-1, které jsou méně jeté.

    nemá, v případě modernizace se počítalo s BVP-1, které jsou méně jeté.

    • Scotty
     19:54 14.04.2020

     Což znamená nákup nové věže a sny o levné finské modernizaci vezmou za své.

     Což znamená nákup nové věže a sny o levné finské modernizaci vezmou za své.

  • PavolR
   18:24 14.04.2020

   Nie som si istý, či by AČR bolo schopné modernizovať BVP-2, tak, ako Fíni. Totiž, my na Slovensku sme nesiahli po BVP-1 preto, že by sme nevyhnutne potrebovali na niečo dať ...Zobrazit celý příspěvek

   Nie som si istý, či by AČR bolo schopné modernizovať BVP-2, tak, ako Fíni. Totiž, my na Slovensku sme nesiahli po BVP-1 preto, že by sme nevyhnutne potrebovali na niečo dať Turru-30, však sme už mali projekt modernizácie Svatav. Siahli sme po BVP-1 zrejme aj pre to, že sme z BVP-2 nikdy nemali žiadne rezervy a aj časť z tých cca 90 je natoľko na totálku, že bol problém poskladať jednotky do Pobaltia. Museli byť vytvorené fungl "nové" vozidlá. Ako je na tom AČR s rezervami a stavom techniky? Lebo pri modernizácii bude nenejaký čas out aj niekoľko desiatok vozidiel naraz.Skrýt celý příspěvek

   • skelet
    18:33 14.04.2020

    v případě modernizace BVP se u nás počítalo s tím, že se šáhne do zásob BVP-1. BVP-2 byly označeny jako dost ohoblované z misí a výcviku. Takže pro nás by to znamenalo minimálně tu ...Zobrazit celý příspěvek

    v případě modernizace BVP se u nás počítalo s tím, že se šáhne do zásob BVP-1. BVP-2 byly označeny jako dost ohoblované z misí a výcviku. Takže pro nás by to znamenalo minimálně tu slovenskou Turru.Skrýt celý příspěvek

    • PavolR
     18:41 14.04.2020

     Turru-30 diskvalifikuje požiadavka AČR na posádkovú vežu, ale žiadne strachy, môžete od nás kúpiť KD-V30: https://www.valka.cz/SVK-KD-V3... ;-p

     Turru-30 diskvalifikuje požiadavka AČR na posádkovú vežu, ale žiadne strachy, môžete od nás kúpiť KD-V30: https://www.valka.cz/SVK-KD-V3... ;-p

     • skelet
      18:48 14.04.2020

      to už radši tu Turru :D

      to už radši tu Turru :D

   • Arthur
    18:47 14.04.2020

    Bolo to úplne inak. Pôvodná zmluva z 2016 (predminulé vedenie MOSR) vyslovene modernizovala len 18ks BPsV Svatava, (ktoré vychádza z BVP-1) pre prápor ISTAR za 27 mil EUR do ...Zobrazit celý příspěvek

    Bolo to úplne inak.
    Pôvodná zmluva z 2016 (predminulé vedenie MOSR) vyslovene modernizovala len 18ks BPsV Svatava, (ktoré vychádza z BVP-1) pre prápor ISTAR za 27 mil EUR do podoby BPsVI.

    Až minulé vedenie MOSR rozhodlo o modernizácii ďalších 17ks avšak už pre mechanizovaný prápor, z ktorých len dva kusy boli dislokované do Pobaltia (NATO enhanced Forward Presence Battle Group Latvia). Po schválení dlhodobého plánu rozvoja OSSR 2030 sa počítali pre ISTAR BOV 4x4 a preto bolo rozhodnuté, že tých 17ks BPsVI po drobných úpravách (súčasť zmluvy) prejdu pod mechanizovaný prápor tj. celkovo bude BVP-M 35ks.

    V zásade je úplne jedno či sa modernizuje BVP-1 alebo BVP-2 na štandard BVP-M (vz. BPsVI) nakoľko tie vozidlá sú takpovediac ohlodané na pôvodnú korbu a komplet nanovo vyrobené.Skrýt celý příspěvek

    • skelet
     18:53 14.04.2020

     jedno to není, protože rázem ti ta finská cesta jde do .. špic :)

     jedno to není, protože rázem ti ta finská cesta jde do .. špic :)

  • Klimesov
   19:45 14.04.2020

   Tak hlavně. Ty Finské BVP-2 slouží většina u záloh, a hlavně pravidelná Finská armáda je k tomu vybavena CV-90 tedy moderním strojem. Už si proboha lidi uvědomte, že BVP-1 a BVP-2 ...Zobrazit celý příspěvek

   Tak hlavně. Ty Finské BVP-2 slouží většina u záloh, a hlavně pravidelná Finská armáda je k tomu vybavena CV-90 tedy moderním strojem.
   Už si proboha lidi uvědomte, že BVP-1 a BVP-2 jsou prostě stroje poplatné své době a taktice, která už nevyhovuje naší armádě. Modernizovat BVP-2 je zbytečné vyhazování peněz.
   Naše armáda je malá a proto potřebuje techniku, která odpovídá a splňuje požadavky pro 21. století.
   Vybavovat naší pravidelnou armádu neustále nějakými kočkopsy, jen z nostalgie ke staré sovětské technice, je plýtvání zdrojů. Sovětskou vojenskou doktrínu jsme opustili, tak je načase opustit i tuto technologii. Sloužila nám dlouho a dobře, ale je načase jí nechat odejít do zaslouženého důchodu a posunout se dál.
   A čím dřív to uděláme, tím míň peněz nás to bude stát.Skrýt celý příspěvek

 • Arthur
  16:34 14.04.2020

  semtam a Sabuk : Oceňujem Váš zodpovedný prístup k verejným financiám a modernizácii AČR ako celku v čase krízy COVID-19 tj. odložiť nová BVP za 50 mld KĆ na neskôr a zároveň ...Zobrazit celý příspěvek

  semtam a Sabuk :

  Oceňujem Váš zodpovedný prístup k verejným financiám a modernizácii AČR ako celku v čase krízy COVID-19 tj. odložiť nová BVP za 50 mld KĆ na neskôr a zároveň efektívne/hospodárne/účinne a účelne modernizovať BVP-2 pri zachovaní všetkých ostatným menších modernizačných projektov AČR ako PVO, húfnice, modernizácia T-72, BREN2 a pistole, nepriestrelné vesty, výmena terénnych aut UAZ a LR za 4x4 Pick-up atď.Skrýt celý příspěvek

  • Sabuk
   17:20 14.04.2020

   Arthur: Proč ta ironie? :-) Jen říkám, že ta nejdražší položka by mohla pár let počkat. Jediný "nepřítel" na kterého by se to hodilo je Rusko. Přímý střet s ním nepovažuji v ...Zobrazit celý příspěvek

   Arthur: Proč ta ironie? :-) Jen říkám, že ta nejdražší položka by mohla pár let počkat. Jediný "nepřítel" na kterého by se to hodilo je Rusko. Přímý střet s ním nepovažuji v nejbližších letech za pravděpodobný. Rovněž jejich BVP nejsou technologická špička. Lehčí modernizace cca ve finském stylu by podle mě byla elegantní. Největší neduhy by odstranila. Za pár let bude po krizi. Bude víc peněz na velké projekty + bonus je ,že AZ by měli slušnou techniku. Rovněž si myslím, že Finové mají zodpovědný přístup k veřejným financím. O modernizace určitě rozhodli na základě objektivní analýzy + jsou přímým sousedem Ruska, takže i účelnost modernizace bude odpovídat vynaloženým prostředkům.
   p.s. Do tanků bych nedal ani korunu a nevybavuji si, že bych někdy něco takového psal :-)Skrýt celý příspěvek

   • Arthur
    17:27 14.04.2020

    Žiadnu iróniu tam nehľadajte lebo tam žiadna nie je nakoľko ja dlhodobo preferujem racionálnu modernizáciu BVP-2 (1) tunajšími bezpečnostným a obranný priemyslom o to viac v čase ...Zobrazit celý příspěvek

    Žiadnu iróniu tam nehľadajte lebo tam žiadna nie je nakoľko ja dlhodobo preferujem racionálnu modernizáciu BVP-2 (1) tunajšími bezpečnostným a obranný priemyslom o to viac v čase krízy COVID-19 keď musí byť každému so zdravým sedliackým rozumom a minimálne stredným ekonomickým vzdelaním jasné, že tender za 50 mld Kč je neudržateľný...

    http://palba.cz/viewtopic.php?... Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    17:37 14.04.2020

    Pokud půjde modernizace ideální rychlostí budou BVP kolem roku 2025.
    Naposledy byla "krize" 2008 a v roce 2014 tu byla válka na Ukrajině. V tomhle je spíše poslední chvíle začít.

    Pokud půjde modernizace ideální rychlostí budou BVP kolem roku 2025.
    Naposledy byla "krize" 2008 a v roce 2014 tu byla válka na Ukrajině. V tomhle je spíše poslední chvíle začít.

   • Migi
    18:18 14.04.2020

    Aby jsme šli cestou Finska tak nejdřív musíme nakoupit těch cca 200 moderních BVP a teprve pak by jsme modernizovat BVP-2. Oni totiž ty finové mají taky moderní BVP a BVP-2 mají ...Zobrazit celý příspěvek

    Aby jsme šli cestou Finska tak nejdřív musíme nakoupit těch cca 200 moderních BVP a teprve pak by jsme modernizovat BVP-2. Oni totiž ty finové mají taky moderní BVP a BVP-2 mají jako levnější doplněk....Skrýt celý příspěvek

    • Arthur
     19:01 14.04.2020

     Ten pomer je 102 ks BVP CV9030 FIN z roku 2002 vs 94 ks modernizovaných BMP-2MD.

     Ten pomer je 102 ks BVP CV9030 FIN z roku 2002 vs 94 ks modernizovaných BMP-2MD.

     • Migi
      22:01 14.04.2020

      jo 102 ks CVček pro armádu státu který má 5 milionu lidí...

      jo 102 ks CVček pro armádu státu který má 5 milionu lidí...

     • Arthur
      22:21 14.04.2020

      Migi a 92 ks BMP-2MD nezabúdajte na to.

      Apropo počet obyvateľov ako merná hodnota tak Fínske vzdušné sily majú
      54ks F/A-18C
      7ks F/A-18D
      43ks Hawk Mk.51/51A/66

      Migi a 92 ks BMP-2MD nezabúdajte na to.

      Apropo počet obyvateľov ako merná hodnota tak Fínske vzdušné sily majú
      54ks F/A-18C
      7ks F/A-18D
      43ks Hawk Mk.51/51A/66

     • Migi
      10:43 15.04.2020

      Arthur: Jasně, to by vycházelo na cca 200 moderních BVPček, 200 modernizovaných BVP-1/2 a mraky letadel. Takže ta Finská cesta jak za současné situace ušetřit asi nebude ta pravé ...Zobrazit celý příspěvek

      Arthur: Jasně, to by vycházelo na cca 200 moderních BVPček, 200 modernizovaných BVP-1/2 a mraky letadel. Takže ta Finská cesta jak za současné situace ušetřit asi nebude ta pravé ořechové, ne?Skrýt celý příspěvek

 • danny
  15:29 14.04.2020

  Asi jsem pomalejší, ale nechápu argumenty pro změnu priorit programu OMFV, z mobility na odolnost. Jak souvisí s důrazem na maximální odolnost problémy programu Armata a Kurganěc? ...Zobrazit celý příspěvek

  Asi jsem pomalejší, ale nechápu argumenty pro změnu priorit programu OMFV, z mobility na odolnost. Jak souvisí s důrazem na maximální odolnost problémy programu Armata a Kurganěc? A fakt by se ostrovní blitzkrieg v tichomoří obešel bez BVP?Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  14:21 14.04.2020

  Amerika s náhradou Bradley už natočila taky pěknou telenovelu, hádám, že tato nová požadovaná podoba BVP by mohla být už opravdu finální. Otázkou také je, nakolik bude nové BVP ...Zobrazit celý příspěvek

  Amerika s náhradou Bradley už natočila taky pěknou telenovelu, hádám, že tato nová požadovaná podoba BVP by mohla být už opravdu finální.
  Otázkou také je, nakolik bude nové BVP sofistikované vzhledem k současnému dění ve světě.

  Ohledně diskuze náhrady BVP-2 v AČR, tak trpce souhlasím se Sabukem. BVP-2 už opravdu potřebují nahradit jako naše PVO, houfnice, atd. Jenže kvůli epidemii a propadu ekonomiky si bude muset armáda opět utáhnout opasek. BVP-2 lze ještě modernizovat a v našem regionu (Evropa) se k tomu odhodlalo již Finsko, Slovensko, Rusko, Rumunsko (MLI) a další možná budou pokračovat. Vzhledem k tomu, že upgrade houfnic DANA a PVO KUB je pomalu nemožná (nejmíň efektivní), tak BVP-2 je asi jediná významná technika, která lze modernizovat.
  Vlastně to může dopadnout jako v případě Sokolů, kdy výběr jejich náhrady nebyl u konce a tak opět prošli (prochází) GO a budou stále ve službě cca do roku 2029. Pro zajímavost jejich GO vyjde 2x tolik jako stojí GO MI-171Š.
  MO ČR by mělo zjistit, jak na tom bude ekonomika ČR či lépe řečeno, kolik ji naše vláda je ochotná dát a poté by měla přehodnotit své plány. Bude chybou, když se budou výběrová řízení oddalovat, protože poté technika bude již opravdu nepoužitelná. Za mě jako úsporné řešení modernizace BVP-2. Nedokážu si představit armádu bez patřičné dělostřelecké podpory a PVO je pro nás také důležitá a pokud rusobijci neustále straší Ruskem, tak by naše PVO mělo mít schopnost postřelovat balistické a řízené střely, protože po vypovězení smlouvy "START" se jedná již o reálnou hrozbu, nikoliv teoretickou.Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   15:05 14.04.2020

   Iba kvôli presnosti: BVP-M nie je modernizáciou BVP-2 ale BVP-1. A Rumuni ani nemohli modernizovať BVP/BMP-2, pretože nikdy žiadne nemali. Ich pôvodné MLI-84 je licenčnou verziou ...Zobrazit celý příspěvek

   Iba kvôli presnosti: BVP-M nie je modernizáciou BVP-2 ale BVP-1. A Rumuni ani nemohli modernizovať BVP/BMP-2, pretože nikdy žiadne nemali. Ich pôvodné MLI-84 je licenčnou verziou BMP-1. ;-) Aj u vás by bolo perspektívnejšie - keď už (!) - modernizovať BVP-1, než BVP-2 (navzdory vyššiemu nákladu výmeny veže), pretože podvozky BVP-1 budete mať pravdepodobne menej ojazdené.Skrýt celý příspěvek

   • semtam
    15:22 14.04.2020

    PavolR U Rumunska mám v závorce MLI a tím samozřejmě myslím MLI-84. Osobně pokud by se MO ČR rozhodlo modernizovat BVP-2 či BVP-1 (od Excalibru, pokud ještě nějaké má), tak ...Zobrazit celý příspěvek

    PavolR

    U Rumunska mám v závorce MLI a tím samozřejmě myslím MLI-84. Osobně pokud by se MO ČR rozhodlo modernizovat BVP-2 či BVP-1 (od Excalibru, pokud ještě nějaké má), tak nejrozumější cestu vidím finskou či indickou cestu. Ovšem chápu cestu slovenskou, která chtěla podpořit svůj vlastní průmysl a chtěla zavést vlastní výrobek.

    Propad české ekonomiky je odhadován o 6.5%. Což je více než v době hospodářské krize v roce 2008.
    https://www.novinky.cz/ekonomi... Skrýt celý příspěvek

    • Sabuk
     16:24 14.04.2020

     Souhlas. Finská cesta modernizace 1-3 praporů je za současné situace nejlepší řešení. Lepší odložit nákup o 5 let. Teď by musela AČR hodně slevit z počtu i požadavků.

     Souhlas. Finská cesta modernizace 1-3 praporů je za současné situace nejlepší řešení. Lepší odložit nákup o 5 let. Teď by musela AČR hodně slevit z počtu i požadavků.

     • Scotty
      16:47 14.04.2020

      Proč by nemohla armáda teď nakoupit nezbytné množství a za 5 let dokupovat? CO když za 5 let dojde k nějakému podobnému problému? Znovu odložit o 5 let? Uvědomte si že pokud se ...Zobrazit celý příspěvek

      Proč by nemohla armáda teď nakoupit nezbytné množství a za 5 let dokupovat? CO když za 5 let dojde k nějakému podobnému problému? Znovu odložit o 5 let? Uvědomte si že pokud se dnes rozhodne o "modernizaci" BVP-2, budou sloužit až za rok 2030.Skrýt celý příspěvek

     • Sabuk
      17:29 14.04.2020

      Nezbytné množství je podle mě jeden posílený prapor. Nákup tak malého množství podle mě vylučuje finančně zajímavou nabídku. Nemluvě o možnostech zapojení domácího průmyslu. Koupě ...Zobrazit celý příspěvek

      Nezbytné množství je podle mě jeden posílený prapor. Nákup tak malého množství podle mě vylučuje finančně zajímavou nabídku. Nemluvě o možnostech zapojení domácího průmyslu. Koupě tak malého množství dává smysl jen ve spolupráci s nějakým sousedem (Německem). To by jsme museli koupit PUMU ,která vůbec neodpovídá představám AČR.. :( za mě má snad jedinou špatnou vlastnost a to je omezení výšky vojáka na 175cm.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      18:17 14.04.2020

      Kupovat nové BVP pro jeden prapor vůbec nic neřeší.

      Kupovat nové BVP pro jeden prapor vůbec nic neřeší.

     • Sabuk
      22:09 14.04.2020

      Jeden prapor PUM by vyřešil náš rozumný příspěvek na společnou obranu. Za pár let by se dokoupily další podle ekonomických možnosti. Bonus stejná technika s nejbližším ...Zobrazit celý příspěvek

      Jeden prapor PUM by vyřešil náš rozumný příspěvek na společnou obranu. Za pár let by se dokoupily další podle ekonomických možnosti. Bonus stejná technika s nejbližším spojencem.

      A hlavně nákupní cena lehce porovnatelna s tím za co to koupil Bundeswehr. Gripeny a Pandury pošramotila kauza úplatku. CV90 a Ascod nabízejí stejné firmy. Lynx je s otazníkemSkrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      14:57 15.04.2020

      Společnou obranu "Strakovy Akademie" nebo čeho?
      Závazek je Brigáda, a i to je celkem malá požadavek.

      Společnou obranu "Strakovy Akademie" nebo čeho?
      Závazek je Brigáda, a i to je celkem malá požadavek.

    • Migi
     18:20 14.04.2020

     Finská cesta je nakoupit 200 nových BVP a k nim pak modernizovat BVP-2 ;)

     Finská cesta je nakoupit 200 nových BVP a k nim pak modernizovat BVP-2 ;)

  • Scotty
   15:22 14.04.2020

   Obávám se že BVP-1/2 nelze modernizovat. Dá se to nějak zbastlit a tvářit se jak perspektivní vozidlo vzniklo, ovšem základní problémy konstrukce BVP jsou za rozumné peníze ...Zobrazit celý příspěvek

   Obávám se že BVP-1/2 nelze modernizovat. Dá se to nějak zbastlit a tvářit se jak perspektivní vozidlo vzniklo, ovšem základní problémy konstrukce BVP jsou za rozumné peníze neřešitelné.
   Zrovna DANY lze modernizovat celkem bez problému a rozhodně budou to tom mít větší bojovou hodnotu než jakákoli modernizace BVP.
   Dostatečnou ochranu proti balistickým raketám stejně mít nikdy nebudeme. V táhle oblasti budeme stejně muset spoléhat na protiraketovou obranu NATO. Ačkoli je KUB opravdu beznadějně zastaralý, i tak přezbrojení těžké brigády by mělo mít prioritu.Skrýt celý příspěvek

   • semtam
    15:56 14.04.2020

    Scotty Myslím, že vaše obavy o modernizaci BVP-2 jsou liché, což jednoduše dokazuje to, že k tomuto kroku se i v současné době uchýlila řada zemí a další to min. plánují. Tak o ...Zobrazit celý příspěvek

    Scotty

    Myslím, že vaše obavy o modernizaci BVP-2 jsou liché, což jednoduše dokazuje to, že k tomuto kroku se i v současné době uchýlila řada zemí a další to min. plánují. Tak o tom nemusíme ani nijak dlouze či obsáhle polemizovat.

    Houfnice DANA lze modernizovat stejně jako BVP-2 viz. DANA M1 CZ, ovšem problém je v tom, že jí zůstává zastaralé dělo (dotřel jen do 25 km) a také nestandardní ráže (152mm). Kdyby MOČR na místo nesmyslného pořízení systému H1 pořídilo z USA třeba Himars, tak by modernizace houfnic DANA mohla ještě obstát, ovšem kvůli nízkému dostřelu a také nekompatibilní munici se mi nezdá zrovna pro nás tato modernizace vhodná (kdyby jsme byli ve střední Asii, tak OK).
    A potřeba PVO, ČR bude v případě konfliktu s Ruskem tranzitní zemí, proto také požadavek NATO na naši infrastrukturu (mosty, apod.) a PVO NATO není zrovna nejsilnější stránka aliance. Pokud by hypoteticky v blízké budoucnosti vypukla válka alespoň středního rozsahu mezi RF a NATO, tak několik raket na cíle na naše území zajisté přiletí. Obranou je PAC-3 Patriot, ovšem jedná se o jeden z nejdražších systémů PVO a to díky schopnosti působit i proti balistickým a řízeným střelám.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     16:23 14.04.2020

     Existuje pokročilejší verze modernizace DANA M2. To že nové houfnice mají lepší vlastnosti je jistě pravda, ovšem modernizovaná DANA ještě může nějaký rok posloužit. To že se u ...Zobrazit celý příspěvek

     Existuje pokročilejší verze modernizace DANA M2.
     To že nové houfnice mají lepší vlastnosti je jistě pravda, ovšem modernizovaná DANA ještě může nějaký rok posloužit.
     To že se u BVP-2 nedá vyřešit nízká ochrana posádky je známá věc. To že vnitřní prostor je pro soudobého vojáka naprosto nedostatečný také. Ani jedno žádná modernizace uspokojivě nevyřeší. To že se na BVP přišroubuje pár plátů přídavného pancíře za žádnou modernizaci nepovažuji. Navíc dokud bude 7.mb vyzbrojená BVP-2 nikdy nedosáhne na certifikaci v rámci NATO.
     To že modernizuje BVP 1/2 Rusko a některé východní státy celkem nic neznamená. V Polsku je jejich vyřazení v podstatě jisté (provozují jen BVP-1) a jediný uživatel v alianci bude Slovensko. Ti ještě nenakoupili ani moderní KBVP, takže jejich situace je naprosto jiná.Skrýt celý příspěvek

     • Arthur
      16:46 14.04.2020

      S tým Poľsko to nie je úplne tak min. pri bojových prieskumných vozidlách. MSPO 2019: Polsko modernizuje nesmrtelné sovětské BVP zdroj: ...Zobrazit celý příspěvek

      S tým Poľsko to nie je úplne tak min. pri bojových prieskumných vozidlách.

      MSPO 2019: Polsko modernizuje nesmrtelné sovětské BVP
      zdroj: https://www.armadninoviny.cz/m...

      Polská armáda převzala první průzkumná vozidla BWR-1D a BWR-1S
      zdroj: https://www.armadninoviny.cz/p... Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      17:15 14.04.2020

      Chtějí jen překlenout dobu než bude k dispozici průzkumná varianta Borsuku. To že je potom vyřadí je naprosto jasné.

      Chtějí jen překlenout dobu než bude k dispozici průzkumná varianta Borsuku. To že je potom vyřadí je naprosto jasné.

    • Jirosi
     17:25 14.04.2020

     Raketami nám je neporytě vyhrožováno už pár let. Ale spíše bych se obával akcí vlastního obyvatelstva na straně nepřítele.

     Raketami nám je neporytě vyhrožováno už pár let. Ale spíše bych se obával akcí vlastního obyvatelstva na straně nepřítele.

    • flanker.jirka
     17:49 14.04.2020

     Když se zmiňuje modernizace dělostřelectva, tak se úplně zapomnělo na možnosti raketometů. Měli jsme raketomety, který by šli z fleku doplnit o izraelskou munici Accular, která ...Zobrazit celý příspěvek

     Když se zmiňuje modernizace dělostřelectva, tak se úplně zapomnělo na možnosti raketometů. Měli jsme raketomety, který by šli z fleku doplnit o izraelskou munici Accular, která dává dostřel 40 km s CEP 10 metrů. Tam se DANA v jakékoliv verzi nedostane, pokud by někdo nereinkarnoval Ondavu.Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  12:49 14.04.2020

  Uz desatrocia vyvyjaju univerzalne lietadlo a teraz budu podobne vyvyjat univerzalne BVP. Ak ma zaklad, podvozok a korba noveho BVP vydrzat strelbu poriadnym kanonom, uschovat ...Zobrazit celý příspěvek

  Uz desatrocia vyvyjaju univerzalne lietadlo a teraz budu podobne vyvyjat univerzalne BVP. Ak ma zaklad, podvozok a korba noveho BVP vydrzat strelbu poriadnym kanonom, uschovat rakety a elektroniku proti lietadlam a este zarucit prezitie posadky a bigosov, tak sa im cely program skomplikuje, predrazi a najskor nepodari.Skrýt celý příspěvek

  • History
   13:35 14.04.2020

   Všichni, co Vás z diskuze AN znají, ví, jak milujete americkou výzbroj (obzvláště F-35) a tak se ptám, je to potřeba pořád dokola stejnými argumenty opakovat. Prostě jsme se ...Zobrazit celý příspěvek

   Všichni, co Vás z diskuze AN znají, ví, jak milujete americkou výzbroj (obzvláště F-35) a tak se ptám, je to potřeba pořád dokola stejnými argumenty opakovat. Prostě jsme se všichni už smířili s tím, jaký zbrojní propadák je “35” a jeho ruské protějšky jsou v kondici a s bezchybnou budoucností.Skrýt celý příspěvek

  • strikehawk
   14:04 14.04.2020

   samozřejmě, bezradnost z plánovačů Pentagonu ve světle všech změn specifikací a programů jen srší....neví co by mělo mít vyšší prioritu - pro tichomoří potřebují ekvivalent ...Zobrazit celý příspěvek

   samozřejmě, bezradnost z plánovačů Pentagonu ve světle všech změn specifikací a programů jen srší....neví co by mělo mít vyšší prioritu - pro tichomoří potřebují ekvivalent aeromobilních ale skvěle vyzbrojených BRDM-3/4 pro vševojskové svazky pak nástupce Bradley tzn těžké, dobře chráněné BVP jako T-15 nebo PUMA.
   Jenomže americký vojenskoprůmyslový komplex je posledních 30 let tak neuvěřitelně nenažraný a zoufale nevýkonný, že zmodernizují tak akorát Bradley a USMC dostanou maximálně JLTV s 12,7 mmSkrýt celý příspěvek

   • darkstyle
    15:23 14.04.2020

    BRDM-3?? pro tichomorie? https://www.armadninoviny.cz/r... do toho piesku chceš toto, hlavne keď niektoré atoly podľa najnovšej koncepcie si ...Zobrazit celý příspěvek

    BRDM-3?? pro tichomorie?
    https://www.armadninoviny.cz/r...

    do toho piesku chceš toto, hlavne keď niektoré atoly podľa najnovšej koncepcie si neviem moc predstaviť ako chceš brániť, ich veľkosť bude značne malá..
    JLTV tam bude podľa mňa, ale s amraamom na korbe skôr :D

    Toto je koncept - ja tam moc nevidím u aktívnych jednotiek žiadne vozidlá, skôr raketové batérie..
    A je to aj logické - Američania zavádzajú, hlavne do tichomoria, nové radary na lodiach..
    Doteraz boli obmedzovaný cca na 260-280km (zemské zakrivenie)..
    AN/SPY-6(V) AMDR - toto tu je 30X citlivejšie ako doteraz používaný radar - dokáže 2X menší cieľ vidieť 2x ďalej..
    https://www.armadninoviny.cz/n... Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    15:40 14.04.2020

    strikehawk
    Geniální nápad, škoda že už to USMC napadlo před lety.
    https://www.armadninoviny.cz/m...

    strikehawk
    Geniální nápad, škoda že už to USMC napadlo před lety.
    https://www.armadninoviny.cz/m...

  • Jirosi
   16:59 14.04.2020

   "Uz desatrocia vyvyjaju univerzalne lietadlo"

   Oni už to letadlo mají, a jak jste na tom na vaší straně barikády?

   "Uz desatrocia vyvyjaju univerzalne lietadlo"

   Oni už to letadlo mají, a jak jste na tom na vaší straně barikády?

   • palo satko
    22:14 14.04.2020

    Jirosi, oni ho stale vyvyjaju lebo nesplna vsetko co pren vymysleli. Tento rok Kongres priprcol dalsich 1.7 miliardy na vyvoj.

    Jirosi, oni ho stale vyvyjaju lebo nesplna vsetko co pren vymysleli. Tento rok Kongres priprcol dalsich 1.7 miliardy na vyvoj.

    • Jirosi
     14:56 15.04.2020

     Možná je to pro vás novinka, ale technický vývoj a pokrok nikdy neustane.

     Možná je to pro vás novinka, ale technický vývoj a pokrok nikdy neustane.

 • Silentstalker
  12:43 14.04.2020

  Zvláštní přístup. Je nabíledni, že příštím vážným soupeřem USA nebude Rusko, ale Čína - s ohledem na taktiku "island hopping", popř. ovládnutí oceánu (viz nedávno oznámené vyřazení ...Zobrazit celý příspěvek

  Zvláštní přístup. Je nabíledni, že příštím vážným soupeřem USA nebude Rusko, ale Čína - s ohledem na taktiku "island hopping", popř. ovládnutí oceánu (viz nedávno oznámené vyřazení tanků z výzbroje USMC) bych čekal, že U.S. Army bude chtít něco lehčího a lépe transportovatelného s tím, že o svoji obranu se Evropa musí (celkem logicky) postarat sama. Ostatně, Rusové jsou na mizině a když budou "zlobit", tak jim (jakožto zemi závislé na exportu ropy) Saudové zase trošku pustí žilou a mezitím mohou vyhazovat miliardy na marné hraní si na velmoc (Kuzněcov...)

  Nerozumím, na co bude zase další mastodont, když invaze do Číny je strategická sebevražda a invaze Číny do USA taktéž.Skrýt celý příspěvek

  • strikehawk
   14:13 14.04.2020

   Tvoje analýza je tak komická, že bys měl rozhodně přispívat do nějakých humoristických plátků.....tady ale působíš dost trapně. Jasně Rusko je na mizině i když má ve fondu rozvoje ...Zobrazit celý příspěvek

   Tvoje analýza je tak komická, že bys měl rozhodně přispívat do nějakých humoristických plátků.....tady ale působíš dost trapně.
   Jasně Rusko je na mizině i když má ve fondu rozvoje přes 500 miliard USD rezerv v hotovosti. Saúdští nýmandi se pěkně přepočítali když si mysleli že Rusko dotlačí k nevýhodné dohodě. Opak se stal pravdou - po pár týdnech museli přijít škemrat k Trumpovi o zprostředkování
   Dva kohouti na jednom smetišti se nikdy nesnesou - dva hegemoni na světě je prostě protimluv - někdo se musí pdřídit a Čína předhonila nebo dohání USA mílovými krokySkrýt celý příspěvek

   • Jiří Vojáček
    16:48 14.04.2020

    Člověk, na kterého jste reagoval, je váženým odborníkem na vojenskou techniku a autorem desítek a stovek článků o historii a vojenství. Přispívá do několika odborných magazínů a o ...Zobrazit celý příspěvek

    Člověk, na kterého jste reagoval, je váženým odborníkem na vojenskou techniku a autorem desítek a stovek článků o historii a vojenství. Přispívá do několika odborných magazínů a o spolupráci v oboru ho žádají i velké nadnárodní společnosti.

    To jenom abyste se tady zbytečně nezesměšnil...Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     17:56 14.04.2020

     a přispívá i do závodního časopisu Rudá vatra?

     a přispívá i do závodního časopisu Rudá vatra?

     • Silentstalker
      18:12 15.04.2020

      Zatím ne. Nevím co to Jirku napadlo o mně psát, ale tady sem fakt chodím jen číst a poslouchat a občas se zeptat. Pokud se mýlím, rád si poslechnu proč.

      Zatím ne. Nevím co to Jirku napadlo o mně psát, ale tady sem fakt chodím jen číst a poslouchat a občas se zeptat. Pokud se mýlím, rád si poslechnu proč.

  • Jirosi
   16:58 14.04.2020

   Oni si možná jen spočítali, že 330m USA občanu se nemůže bránit Číně z 1 400m obyv ze ztrátami 1:1.
   Do Číny vede spousta cest, jen jedna z nich je po moři.

   Oni si možná jen spočítali, že 330m USA občanu se nemůže bránit Číně z 1 400m obyv ze ztrátami 1:1.
   Do Číny vede spousta cest, jen jedna z nich je po moři.

   • PavolR
    19:03 14.04.2020

    Lenže kým počet potenciálnych občanov USA (ako prisťahovaleckej krajiny) obmedzuje iba veľkosť ľudskej populácie, množstvo potenciálnych čínskych občanov (ako kvázi "etnického" ...Zobrazit celý příspěvek

    Lenže kým počet potenciálnych občanov USA (ako prisťahovaleckej krajiny) obmedzuje iba veľkosť ľudskej populácie, množstvo potenciálnych čínskych občanov (ako kvázi "etnického" štátu) drasticky limituje politika jedného dieťaťa. Čiže možnosti sú skutočne limitované iba peniazmi ...Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    21:55 14.04.2020

    Když jde o obranu, tak se dokáží národy ubránit i přesile, 330 mega amíků nikdy nedobude Afghanistán (ani s půlkou dalšího světa) a ve Vietnamu počet obyvatel, také nakonec ...Zobrazit celý příspěvek

    Když jde o obranu, tak se dokáží národy ubránit i přesile, 330 mega amíků nikdy nedobude Afghanistán (ani s půlkou dalšího světa) a ve Vietnamu počet obyvatel, také nakonec nerozhodl.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     14:55 15.04.2020

     V obou vašich případech, ale USA daný stát nechtěl obsadit. Ale to je v tom určitě jen malí detail.

     V obou vašich případech, ale USA daný stát nechtěl obsadit. Ale to je v tom určitě jen malí detail.

  • flanker.jirka
   17:56 14.04.2020

   ... možná bude problém v tom, že lehčí a lépe převozitelné vozidla neposkytnou dostatečnou odolnost, kterou v článku dávají na první místo. Otázkou pak bude zda pro předpokládané ...Zobrazit celý příspěvek

   ... možná bude problém v tom, že lehčí a lépe převozitelné vozidla neposkytnou dostatečnou odolnost, kterou v článku dávají na první místo. Otázkou pak bude zda pro předpokládané operace bude lepší mít menší počet odolnějších vozidel, nebo větší počet lehčích vozidel, které budou méně odolné. Osobně bych se bezpečněji cítil v něčem větším a odolnějším.Skrýt celý příspěvek

   • Silentstalker
    18:28 15.04.2020

    To je pochopitelné, nicméně odolnější vozidla téměř jistě příjdou o schopnost plavat, popř. o prostupnost těžkým terénem a oboje se mi v případě Pacifiku jako potenciálního bojiště ...Zobrazit celý příspěvek

    To je pochopitelné, nicméně odolnější vozidla téměř jistě příjdou o schopnost plavat, popř. o prostupnost těžkým terénem a oboje se mi v případě Pacifiku jako potenciálního bojiště zdá jako klíčová schopnost. Čína obojživelné BVP ostatně má a prostupnost je rovněž v regionu klíčová (viz požadavky Indonesie na MMWT). Čínská BVP jsou rovněž těžce vyzbrojená takže stavět něco arciodolného IMO smysl stejně nemá, protože hmostnost naroste až nesmyslně.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     19:00 15.04.2020

     Těžko se začnou vyloďovat v Pacifiku, když budou mít v zádech Taiwan, Korea, Japonsko.

     Těžko se začnou vyloďovat v Pacifiku, když budou mít v zádech Taiwan, Korea, Japonsko.

 • Sabuk
  10:39 14.04.2020

  Nemůžu si neklást otázku proč USA natahují výběr nového BVP o dalších 10let ? Podle mě to ukazuje na to, že není kam spěchat a to ze dvou důvodů: 1. V blízké budoucnosti ...Zobrazit celý příspěvek

  Nemůžu si neklást otázku proč USA natahují výběr nového BVP o dalších 10let ?

  Podle mě to ukazuje na to, že není kam spěchat a to ze dvou důvodů:
  1. V blízké budoucnosti neočekávají konflikt v Evropě (a pokud, tak Rusové mají rovněž letitou techniku, na kterou stačí Bradley a modernizovaný Stryker) (těch pár Armat apod. nemá cenu počítat).
  2. Očekávají že v následujících letech dojde ještě k výraznému posunu v technologiích.

  Za mě by to měl být signál pro AČR s tím, že nemá spěchat s nástupcem BVP a raději zmodernizovat ostatní složky.Skrýt celý příspěvek

  • dusan
   10:54 14.04.2020

   Problém je v tom, že BVP-2 je už dnes beznádejne zastaralý .... na rozdiel od amerických BVP, ktoré sú predsa len koncepčne mladšie a od začiatku lepšie balisticky riešené. To, ...Zobrazit celý příspěvek

   Problém je v tom, že BVP-2 je už dnes beznádejne zastaralý .... na rozdiel od amerických BVP, ktoré sú predsa len koncepčne mladšie a od začiatku lepšie balisticky riešené.

   To, že ruské BVP nie sú na tom všeobecne veľmi lepšie to na potrebe náhrady našich BVP-čiek nič nemení.

   Ale samozrejme je dobrá úvaha či niečo nemá vyššiu prioritu, lebo teraz sa pár rokov budú vojenské rozpočty spamätávať z koronakrízy.Skrýt celý příspěvek

  • Spalda
   11:06 14.04.2020

   Cituji "(a pokud, tak Rusové mají rovněž letitou techniku, na kterou stačí Bradley a modernizovaný Stryker)" a nemáme tu samou techniku? A pravděpodobně v dost horším stavu, jako ...Zobrazit celý příspěvek

   Cituji "(a pokud, tak Rusové mají rovněž letitou techniku, na kterou stačí Bradley a modernizovaný Stryker)" a nemáme tu samou techniku? A pravděpodobně v dost horším stavu, jako ti Rusové? Skrýt celý příspěvek

   • CerVus
    11:15 14.04.2020

    Ne, nemáme.

    Ne, nemáme.

    • faraonamumu
     11:27 14.04.2020

     Já si myslím, že některá naše technika je v ještě horším stavu něž v Rusku, příkladem může být PVO, protože to je ubohost sama.

     Já si myslím, že některá naše technika je v ještě horším stavu něž v Rusku, příkladem může být PVO, protože to je ubohost sama.

     • Sabuk
      11:50 14.04.2020

      Přesně ! PVO v podstatě žádné nemáme a dělostřelectvo také ne. Přitom v každém klasickém konfliktu je letectvo, PVO a dělostřelectvo základ. Na Ukrajině vidíme, že PVO dokáže ...Zobrazit celý příspěvek

      Přesně ! PVO v podstatě žádné nemáme a dělostřelectvo také ne. Přitom v každém klasickém konfliktu je letectvo, PVO a dělostřelectvo základ. Na Ukrajině vidíme, že PVO dokáže vygumovat ukrajinské letectvo a děla se způsobují největší ztráty. Sýrie úplně to stejné. Povstalci nemají PVO a Asadovo letectvo s dělostřelectvem tam bombarduje co chce. Za takové situace si prostě sebelepší BVP ani neškrtne..Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      13:27 14.04.2020

      PVO tě tolik netrápí, neb tě přikrývá letectvo NATO. Dělostřelectvo tě tak netrápí, neb Dany jsou sice obstarožní, ale svou funkci neplní. BVP-1/2 svou funkci neplní ať už ...Zobrazit celý příspěvek

      PVO tě tolik netrápí, neb tě přikrývá letectvo NATO. Dělostřelectvo tě tak netrápí, neb Dany jsou sice obstarožní, ale svou funkci neplní. BVP-1/2 svou funkci neplní ať už modernizované, či nemodernizované.Skrýt celý příspěvek

     • Migi
      14:26 14.04.2020

      Jasně, protože Ukrajina krásně ukazuje jak jde vést válku bez pozemních jednotek... Hm... Ať chcete vést jakoukoliv skutečnou válku, tak potřebujete mít bojové jednotky, které ...Zobrazit celý příspěvek

      Jasně, protože Ukrajina krásně ukazuje jak jde vést válku bez pozemních jednotek... Hm...
      Ať chcete vést jakoukoliv skutečnou válku, tak potřebujete mít bojové jednotky, které budou bojovat. Jenom jednotkami bojové podpory se válka opravdu vyhrát nedá....
      BVP jsou největší priorita armády a myslím že moc dobře ví proč....Skrýt celý příspěvek

     • Sabuk
      14:39 14.04.2020

      skelet: PVO potřebujeme, nejen proti cizím letadlům ale i raketám.

      skelet: PVO potřebujeme, nejen proti cizím letadlům ale i raketám.

     • Sabuk
      14:52 14.04.2020

      Migi: pokud vím tak MO utratilo 17 mld za 127 Pandurů nebo ty nejsou určený k boji? Poláci koupili 1000ks KTO Rosomák, moderní děla, minomety, raketomety, letectvo, auta 4x4, ...Zobrazit celý příspěvek

      Migi: pokud vím tak MO utratilo 17 mld za 127 Pandurů nebo ty nejsou určený k boji?
      Poláci koupili 1000ks KTO Rosomák, moderní děla, minomety, raketomety, letectvo, auta 4x4, stovky Gromů a Spike-ů, PVO Patriot a až nakonec řeší pásové BVP? Jsou hloupý? Sousedí s Rusy. Považují riziko střetu za pravděpodobné? Mají armádu jako výdajovou prioritu?Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      15:27 14.04.2020

      Sabuk My jsme taky prvně nakupovaly Pandury. Obměna BVP běží v Polsku a u nás zhruba ve stejné době. Nechápu kam tímhle argumentem míříte. Na to že toho nakoupili víc si sám ...Zobrazit celý příspěvek

      Sabuk
      My jsme taky prvně nakupovaly Pandury. Obměna BVP běží v Polsku a u nás zhruba ve stejné době. Nechápu kam tímhle argumentem míříte.
      Na to že toho nakoupili víc si sám odpovídáte. Mají armádu jako prioritu.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      15:33 14.04.2020

      Sabuk: PVO samozřejmě potřebujeme, ale netrápí nás to tolik jako BVP. Bude celkem sice hezké, že máš PVO, když ti BVP rozmašíruje kde kdo s kulometem ráže 12,7mm (o ochraně osádky ...Zobrazit celý příspěvek

      Sabuk: PVO samozřejmě potřebujeme, ale netrápí nás to tolik jako BVP. Bude celkem sice hezké, že máš PVO, když ti BVP rozmašíruje kde kdo s kulometem ráže 12,7mm (o ochraně osádky proti minám ani nemluvě).

      a ano, Poláci mají odsouhlašen zákon, že musí vydávat 2% HDP na armádu již pár let.Skrýt celý příspěvek

     • Sabuk
      16:37 14.04.2020

      Scotty: Jde mi o to že Poláci, řeší BVP až jako poslední věc. Střet s Ruskem nehrozí a pokud, tak než se tam dostanou BVP ,tak bude po všem. Od vynálezu atomové bomby prostě spolu ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty: Jde mi o to že Poláci, řeší BVP až jako poslední věc. Střet s Ruskem nehrozí a pokud, tak než se tam dostanou BVP ,tak bude po všem. Od vynálezu atomové bomby prostě spolu velmoci nebojují ,ani neútočí na svá území. Říká se tomu jaderné odstrašení. Na jakoukoli jinou armádu, která nemá atomové zbraně ve své výzbroji BVP nepotřebujeme.Skrýt celý příspěvek

     • Migi
      17:30 14.04.2020

      Sabuk: aha takže to, že polsko koupilo 1000ks v podstatě kolových BVP má být argument pro to aby jsme mi nenakupovali BVP? Jako vážně? A pokud bych měl brát vážně to jaderné ...Zobrazit celý příspěvek

      Sabuk: aha takže to, že polsko koupilo 1000ks v podstatě kolových BVP má být argument pro to aby jsme mi nenakupovali BVP? Jako vážně?
      A pokud bych měl brát vážně to jaderné odstrašení (že to třeba Ukrajincům pomohlo), tak na co potom PVO, když jediný kdo by na nás mohl útočit letadly se nás bojí kvůli atomovkám?Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      17:33 14.04.2020

      Sabuk: Poláci neřeší BVP jako poslední věc, protože své BVP vyvíjejí.

      Sabuk: Poláci neřeší BVP jako poslední věc, protože své BVP vyvíjejí.

     • Scotty
      17:44 14.04.2020

      Sabuk
      Opravdu BVP v Polsku jako poslední věc neřeší. Modernizační projekty které uvádíte jedou v podstatě souběžně. Oni svůj Borsuk už pár let vyvíjí.

      Sabuk
      Opravdu BVP v Polsku jako poslední věc neřeší. Modernizační projekty které uvádíte jedou v podstatě souběžně. Oni svůj Borsuk už pár let vyvíjí.

     • Sabuk
      18:13 14.04.2020

      Migi: Ukrajina není v NATO ani v EU. Půlka obyvatel mluví Rusky a nemalá část populace volila proruské strany. Napadení předcházel rozvrat společnosti (i armády). PVO potřebujeme. ...Zobrazit celý příspěvek

      Migi: Ukrajina není v NATO ani v EU. Půlka obyvatel mluví Rusky a nemalá část populace volila proruské strany. Napadení předcházel rozvrat společnosti (i armády).
      PVO potřebujeme. Irán i Korea jsou nevypočitatelné o Turecku ani nemluvě. Balistickou raketu má v dnešní době kde kdo. Nemusíme pomocí PVO zrovna bránit naše území může to být i spojenecká základna při další válce ?("v zálivu"). Vzpomeňte jak se spojenci tehdy báli SCUDů

      skelet:
      samozřejmě, že BVP řeší jako poslední věc. Kdyby to byla jejich priorita, tak s vývojem začali dávno nebo by koupili něco existujícího.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      18:21 14.04.2020

      Sabuk, ale oni s vývojem začali už dávno. Pouze neustále mění své požadavky. Navíc chtějí plovoucí BVP, a to je na západě jen jedno - jihokorejské K21

      Sabuk, ale oni s vývojem začali už dávno. Pouze neustále mění své požadavky. Navíc chtějí plovoucí BVP, a to je na západě jen jedno - jihokorejské K21

     • Scotty
      18:26 14.04.2020

      Sabuk
      Naše PVO rozhodně žádnou spojeneckou základu proti SCUDům bránit nebude. PVO, na rozdíl od těžké brigády, není náš příspěvek do společné obrany.

      Sabuk
      Naše PVO rozhodně žádnou spojeneckou základu proti SCUDům bránit nebude. PVO, na rozdíl od těžké brigády, není náš příspěvek do společné obrany.

     • Migi
      22:05 14.04.2020

      Sabuk: Tak jestli by něco byli skutečně vyhozené peníze tak budování protiraketového deštníku, který by byl schopen zastavit mezikontinentální zbraně, už jenom protože to by jsme ...Zobrazit celý příspěvek

      Sabuk: Tak jestli by něco byli skutečně vyhozené peníze tak budování protiraketového deštníku, který by byl schopen zastavit mezikontinentální zbraně, už jenom protože to by jsme nikdy nezaplatili....
      A některý pobaltský republiky mají taky silnou ruskou menšinu a přitom jsme spoluodpovědní za jejich obranu...Skrýt celý příspěvek

  • Sabuk
   11:32 14.04.2020

   Ano, Bradley jsou na tom o něco líp. Osobně se mi líbí víc přistup Slovenska, ať už co se týče nákupu UH-60, které mají i naši sousedé Poláci a Rakušané + desítky dalších zemí. ...Zobrazit celý příspěvek

   Ano, Bradley jsou na tom o něco líp. Osobně se mi líbí víc přistup Slovenska, ať už co se týče nákupu UH-60, které mají i naši sousedé Poláci a Rakušané + desítky dalších zemí. Naproti tomu AČR opět kupila raritu, kterou nikdo jiný v Evropě nemá. Navíc v nesmyslných počtech a na konci výrobního cyklu. Tím rozhodně nechci říct, že AH-1 je špatný vrtulník. Přitom UH-60 splňoval vše co vojáci požadovali.

   Obdobně slovenská modernizace jednoho praporu BVP za 1 mld. pro potřeby NATO není vyloženě špatné řešení.
   S tím co AČR požaduje, odhaduji cenu nových BVP na 60mld+ (stačí se podívat co budou platit Britové za Ajaxi). To samozřejmě vláda MO nikdy nedá..
   Vzhledem k tomu jak lpí AČR na novém BVP je podle mě nejlepší ze špatných řešení nákup 1 praporu BVP Puma. Do sil NATO přispějeme a bude mít aspoň stejnou techniku a ne další specialitu o pár kusech.. :-(Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    12:03 14.04.2020

    Odhadujete špatně, pro nákup BVP byl od začátku strop 50 miliard. Přezbrojení jednoho praporu vůbec nic neřeší. Náš závazek je vyslání brigádního úkolového uskupení. Jaký má smysl ...Zobrazit celý příspěvek

    Odhadujete špatně, pro nákup BVP byl od začátku strop 50 miliard. Přezbrojení jednoho praporu vůbec nic neřeší. Náš závazek je vyslání brigádního úkolového uskupení. Jaký má smysl poslat jeden prapor na novém BVP a ostatní s BVP-2?
    Mimochodem Polsko nemá žádné UH-60M. Provozují 4 kusy S-70i.Skrýt celý příspěvek

   • faraonamumu
    12:21 14.04.2020

    Já hlavně moc nerozumím tomu, proč musíme mít bitevní vrtulníky když jejich funkci by mohly zastát l-159. Přijde mi trochu zbytečnost, hrát si na vševojskovou armádu a mít od všeho ...Zobrazit celý příspěvek

    Já hlavně moc nerozumím tomu, proč musíme mít bitevní vrtulníky když jejich funkci by mohly zastát l-159. Přijde mi trochu zbytečnost, hrát si na vševojskovou armádu a mít od všeho pár kusů. Budu rád za odpověď na otázku: Co dokáže ah 1 a l-159 ne?Skrýt celý příspěvek

    • skelet
     12:30 14.04.2020

     vzhledem k tomu, že AČR do L-159 za těch dvacet let prakticky nic neinvestuje )myšleno do rozvoje výzbroje), tak AH-1Z toho oproti L-159 dokáže opravdu hodně.

     vzhledem k tomu, že AČR do L-159 za těch dvacet let prakticky nic neinvestuje )myšleno do rozvoje výzbroje), tak AH-1Z toho oproti L-159 dokáže opravdu hodně.

    • Sergej7490
     12:43 14.04.2020

     Napriklad visiet za terennymi nerovnostami a cakat tam na protivnika, mimo dosah radaru, po utoku sa znova za tieto nerovnosti skryt a utiect...

     Napriklad visiet za terennymi nerovnostami a cakat tam na protivnika, mimo dosah radaru, po utoku sa znova za tieto nerovnosti skryt a utiect...

    • Argonaut
     13:06 14.04.2020

     Přeci jen AH-1Z Viper není z taktického hlediska vnímána jen jako samostatný bojový prvek, ale také jako součást nasaditelnosti UH-1Y. V eskortní formě a close-air support (a to ...Zobrazit celý příspěvek

     Přeci jen AH-1Z Viper není z taktického hlediska vnímána jen jako samostatný bojový prvek, ale také jako součást nasaditelnosti UH-1Y. V eskortní formě a close-air support (a to nejen zde). Vzájemná kompatibilita dílů s UH-1Y zde byla probírána již nekolikrát. AH-1Y jistě nemá takové nároky na letištní zázemí (v porovnání s L-159). Nasaditelnost v nízkých letových hladinách se také liší. Nižší cena letové hodiny v případě AH-1Z. Zkrátka bitevní vrtulník není lehký bitevník.Skrýt celý příspěvek

    • Sabuk
     13:13 14.04.2020

     Jak poznamenal Scotty, nic se do něj za ty roky neinvestovalo. Dodávky do AČR začaly v roce 2000, takže až budeme mít první Vipery operačně nasaditelný, bude Alce 25 let. Bojový ...Zobrazit celý příspěvek

     Jak poznamenal Scotty, nic se do něj za ty roky neinvestovalo. Dodávky do AČR začaly v roce 2000, takže až budeme mít první Vipery operačně nasaditelný, bude Alce 25 let. Bojový drony jsou hudba budoucnosti. USA vybírá nástupce za Apache i Kiowy, takže i do daleké budoucnosti počítá s nasazením pilotovaných bojových vrtulníku ve velkém. Takže koncepce to je určitě správná. Viperu se mělo koupit 12 a Venomy žádný. L159 po dodání Viperů vyřadit a nahradit je jen pár kusy L39NG pro výcvik pilotů.

     Pro Scottyho jen doplním že pro operace SAR používají Američané UH-60 (nebo Chinooky).
     Přepravu vojáků mohli teď vojáci přežít se Sokoly a modernizovanými Mi.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      13:25 14.04.2020

      Sabuk: tvá řešení jsou ve výsledku tááák drahá.

      Sabuk: tvá řešení jsou ve výsledku tááák drahá.

     • Sabuk
      14:34 14.04.2020

      skelet: konkrétněji by jsi to dokázal vysvětlit ?

      skelet: konkrétněji by jsi to dokázal vysvětlit ?

     • Scotty
      15:34 14.04.2020

      Já nic o SAR nepsal. Já psal o tom že Polsko zatím žádné UH-60M nepoužívá. Armáda od začátku nehledala náhradu bitevních vrtulníků, ale hledala víceúčelové stroje. To že se nakonec ...Zobrazit celý příspěvek

      Já nic o SAR nepsal. Já psal o tom že Polsko zatím žádné UH-60M nepoužívá.
      Armáda od začátku nehledala náhradu bitevních vrtulníků, ale hledala víceúčelové stroje. To že se nakonec nakoupila kombinace AH/UH-1 je dáno tím že tyhle vrtulníky jsou konstruované pro společný provoz a takhle využijí svůj plný potenciál. Pokud by se nakupil jen UH-60M došlo by k vyřazení Mi-24 bez náhrady.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      15:35 14.04.2020

      budeš vyřazovat L-159, včetně verzí L-159T1/T-2, které šetří prachy na výcvik, abys zavedl letouny pro základní výcvik? To nedává smysl. Pokud se někdo baví o vyřazení L-159, tak ...Zobrazit celý příspěvek

      budeš vyřazovat L-159, včetně verzí L-159T1/T-2, které šetří prachy na výcvik, abys zavedl letouny pro základní výcvik? To nedává smysl. Pokud se někdo baví o vyřazení L-159, tak ve verzi "A", ale ve prospěch nadzvukových letounů. Tedy oné "mýtické" druhé letky.Skrýt celý příspěvek

     • Sabuk
      16:57 14.04.2020

      Scotty: Polsko zrušilo dodávku vrtulníků Caracal, jelikož se nedohodli na podílu výroby v Polsku. Caracaly měli být určené jak pro letectvo tak námořnitcvo. S70i výráběný v Polsku ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty: Polsko zrušilo dodávku vrtulníků Caracal, jelikož se nedohodli na podílu výroby v Polsku. Caracaly měli být určené jak pro letectvo tak námořnitcvo. S70i výráběný v Polsku se do tendru nepřihlásil jelikož nemá námořní variantu. UH60 nebyla ve výběru, jelikož Poláci chtěli výrobu komplet doma. Poláci nakonec objednali pro nejnutnější potřebu námořnictva AW101 a pro letectvo S70i (Neboli UH-60, bez US army avioniky). Z toho jak Poláci dosud nakupují techniku, si neumím představit jinou variantu než pokračování v nákupech S70 od domáci firmy.
      Nebo myslíš, že koupí 3. typ vrtupníku +- stejné hmotnostní kategorii? díky za odpověďSkrýt celý příspěvek

     • Sabuk
      17:07 14.04.2020

      skelet: Máš pravdu :-) Špatně jsem to formuloval. T2 verzi dává smysl vyřadit až po dolétání a nahradit ji domácím typem L39NG. Podpora průmyslu musí být :) Chtěl jsem napsat, že ...Zobrazit celý příspěvek

      skelet: Máš pravdu :-) Špatně jsem to formuloval. T2 verzi dává smysl vyřadit až po dolétání a nahradit ji domácím typem L39NG. Podpora průmyslu musí být :)
      Chtěl jsem napsat, že do budoucna nemá smysl pokračovat v kategorii podzvukových bitevníků. Ani nemá smysl přemýšlet nad modernizací těch stávajících a zbytečně prodlužovat jejich působení v AČR (za mě škoda peněz). Raději bych úkoly rozdělil mezi nadzvuky a bitevní vrtulníky.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      17:38 14.04.2020

      Sabuk: Polská armáda objednala 4x S-70 a 4x AW101. To jsou při velikosti polské armády zanedbatelné počty, které mohou být šmahem odepsány. L-159T2 byly dodány v roce 2019. Tedy ...Zobrazit celý příspěvek

      Sabuk: Polská armáda objednala 4x S-70 a 4x AW101. To jsou při velikosti polské armády zanedbatelné počty, které mohou být šmahem odepsány.

      L-159T2 byly dodány v roce 2019. Tedy provoz L-159 bude v našem letectvu minimálně do roku 2035.

      Mimochodem snažíš se bitevních vrtulníků zbavit, ale zároveň chceš na ně přehodit úkoly z L-159. Trošku zmatek.Skrýt celý příspěvek

     • Sabuk
      20:55 14.04.2020

      Skelet: Psal jsem, že se jako náhrada za mi24 měl v IDEÁLNÍ variantě koupit pouze čistokrevny vrtulník Viper AH1Z . V od začátků smysluplnem počtu 12ks. Za sokoly pak 12 Venomu. ...Zobrazit celý příspěvek

      Skelet: Psal jsem, že se jako náhrada za mi24 měl v IDEÁLNÍ variantě koupit pouze čistokrevny vrtulník Viper AH1Z . V od začátků
      smysluplnem počtu 12ks. Za sokoly pak 12 Venomu. A za Mi vybrat 12 Chinooku. Tzn jen 34 mld za vipery a venomy. Chinook stojí podle mě min 2mld./ks? Takže dalších 24 mld.?

      Uspornejsi varianty jsem nastínil dvě s tím že varianta s UH 60 zachovava aspoň odpal protitankovych raket.
      Ktery stát,NATO nasi velikosti má bitevní vrtulník? Popravdě, žádný mě nenapadá..Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      21:43 14.04.2020

      Sabuk Holandsko a Maďarsko? Proč by se měl za Sokoly nakupovat Venom? To je pro létání SAR a záchranky trochu drahá sranda. Pokud by se nakupoval Chinook tak se rozhodně nekoupí 12 ...Zobrazit celý příspěvek

      Sabuk
      Holandsko a Maďarsko?
      Proč by se měl za Sokoly nakupovat Venom? To je pro létání SAR a záchranky trochu drahá sranda.
      Pokud by se nakupoval Chinook tak se rozhodně nekoupí 12 kusů, to vám můžu garantovat.Skrýt celý příspěvek

     • Sabuk
      12:26 15.04.2020

      Scotty. Maďaři mají jen modernizované Hindy..bavime se o moderním západním vrtulníku. Tak supr aspoň Holandani. A dokonce 28ks. Ale je to spíš výjimka. To je ten problém, že by se ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty. Maďaři mají jen modernizované Hindy..bavime se o moderním západním vrtulníku. Tak supr aspoň Holandani. A dokonce 28ks. Ale je to spíš výjimka. To je ten problém, že by se jich zase koupilo pár. Reálně 6ks. Takže kdykoli max 4 použitelný. Nejsem zastánce nakupování malého množství top techniky. Raději slevit z požadavků a koupit rozumné počty.Skrýt celý příspěvek

   • Sabuk
    12:40 14.04.2020

    Už jsme se o tom spolu bavili v minulé diskuzi: Představa, že koupíme 210 BVP v téhle době je naprosto mimo ekonomickou realitu. Za rok Ti to taky dojde :-/ Víc jak 107 kusů to v ...Zobrazit celý příspěvek

    Už jsme se o tom spolu bavili v minulé diskuzi: Představa, že koupíme 210 BVP v téhle době je naprosto mimo ekonomickou realitu. Za rok Ti to taky dojde :-/ Víc jak 107 kusů to v žádném případě nebude. Pandurů je také tolik a armáda to přežila a to není můj osobní názor ,ale je mi jasné, že se na to tak bude dívat vládní většina. Prapor je podle mě na většinu hypotetických situací dostatečný- cvičení s Němci, přehlídky, rotace v Pobaltí. Umožnilo by to ušetřené peníze použít na děla a PVO. Za pár let by se podle peněz mohli případně dokoupit další nebo taky ne..
    S-70i a UH-60m bude mít cca tolik společných dílů jako Venom a Viper a hlavně jedná se o koncepčně o stejný vrtulník. Tzn. velikost a možnosti použití.
    Celá koncepce vyzbrojování armády je podle mě úplně na hlavu. Jsme v EU a není žádná jiná alternativa. Nežijeme na ostrově v Atlantiku. Pokud chceme přežít, tak bez spojenectví s Německem a Francií (Polskem) to nepůjde. Z toho by mělo vyplývat, že by jsme se měli připravovat na společné nasazení. To je samozřejmě nejlepší, když máte stejnou techniku a způsob nasazení.Skrýt celý příspěvek

    • CerVus
     12:51 14.04.2020

     To tvrdím roky. Vykašlat se na vševojskovou armádu, na kterou stejně nemáme a snažit se unifikovat co nejvíce výzbroje se státy, se kterými by jsme kooperovali. S Námořní pěchotou ...Zobrazit celý příspěvek

     To tvrdím roky. Vykašlat se na vševojskovou armádu, na kterou stejně nemáme a snažit se unifikovat co nejvíce výzbroje se státy, se kterými by jsme kooperovali. S Námořní pěchotou toho nejspíše moc nenaválčíme.Skrýt celý příspěvek

     • Migi
      14:40 14.04.2020

      Model fungování kolektivní obrany "každý dá do společného balíku něco a dohromady to bude funkční" tu už byl - zjistilo se že absolutně nefunguje. Protože kupodivu každý stát si ...Zobrazit celý příspěvek

      Model fungování kolektivní obrany "každý dá do společného balíku něco a dohromady to bude funkční" tu už byl - zjistilo se že absolutně nefunguje. Protože kupodivu každý stát si vybral to nejlevnější, případně to s nejmenším rizikem. Takže my jsme dali chemiky, Slovensko pyrotechniky, asi 20 států nabídlo speciály atd. ale nikdo nechtěl investovat do bojových jednotek. Takže se tenhle model zavrhl a přešlo se na model "každý dá třeba malou část vševojskové armády", který se ukázal mnohem provozuschopnější a funkčnější....
      Co se unifikace výzbroje a techniky týče - Němci a Francouzi dávají velký LIKE. Jen nevím jak se na to budou tvářit třeba i místní diskutéři až zjistíme že Tatry musíme vyměnit za MANy, Gripeny za Typhoony, 171 za něco francouzkého, třeba BRENy za heklery atd. atd., a přestože to bude občas předražený a vlastně horší, než konkurence tak si na tom Francie s Německem zalepí ekonomiku....Skrýt celý příspěvek

     • Sabuk
      15:26 14.04.2020

      Migi: samozřejmě jsem nemyslel kupovat techniku jen od Francie/Německa/Polska, ale snažit se o to pokud nabídnou rozumné podmínky. Tatry a Brenu 2 bych se nikdy nevzdal :-) ...Zobrazit celý příspěvek

      Migi: samozřejmě jsem nemyslel kupovat techniku jen od Francie/Německa/Polska, ale snažit se o to pokud nabídnou rozumné podmínky. Tatry a Brenu 2 bych se nikdy nevzdal :-) Unifikace je do budoucna potřebná . Měla by začít těmi dražšími logickými položkami: BVP, tanky, KBVP, vrtulníky a stíhačky. U nich je stejně procento domácí výroby minimální a spíš hra s čísly. V reálu tady nikdo kanón neodlije. Motor, senzory a další klíčové komponenty také ne. U osobních zbraní by stačil univerzální zásobník a munice.

      Montáž z dovezených komponentů tu může být u obou variant. Jde o to vyjednat, že určitou část stroje budeme vyrábět nejen pro sebe ale i pro ostatní. Cca něco jako Aero s KC390.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      16:48 14.04.2020

      Chcete unifikovat potřebnou výzbroj se sousedními státy a jako příklad dáte KC390, co ACR nemá, ale státy okolo také ne. Trošku proti mluv ne?

      Chcete unifikovat potřebnou výzbroj se sousedními státy a jako příklad dáte KC390, co ACR nemá, ale státy okolo také ne. Trošku proti mluv ne?

     • Migi
      17:36 14.04.2020

      Sabuk: a teď něco z reality - pokusy o nějakou alespoň částečnou unifikace byli, ale nejsme se na tomhle shodnout ani rámci dvou, nebo tří států V4 -které k sobě mají docela ...Zobrazit celý příspěvek

      Sabuk: a teď něco z reality - pokusy o nějakou alespoň částečnou unifikace byli, ale nejsme se na tomhle shodnout ani rámci dvou, nebo tří států V4 -které k sobě mají docela blízko. Takže jak jsem psal buď bude o unifikované výzbroji rozhodovat někdo z pozice síly (takže něměcko/francie) a nebo se nikdo nedomluví na ničem.Skrýt celý příspěvek

     • Sabuk
      19:12 14.04.2020

      Jirosi: Myslím princip výroby, kdy se IDEÁLNĚ evropské státy dohodnou na nějaké společné platformě a na základě počtu odebraných kusů budou mít i podíl na výrobě. Například ,že v ...Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi: Myslím princip výroby, kdy se IDEÁLNĚ evropské státy dohodnou na nějaké společné platformě a na základě počtu odebraných kusů budou mít i podíl na výrobě. Například ,že v ČR by se vyráběla korba a optika pro Všechny PUMY nebo náběžné hrany křídel pro Eurofighter. Nevím jestli to je teď
      lépe pochopitelné.
      p.s. že to je přes ego zúčastněných (Francie/Německo) nerealizovatelné je vidět v podstatě na každém větším projektu: od letadel po tanky. Polsko by mohlo vyprávět.Skrýt celý příspěvek

     • Sabuk
      19:22 14.04.2020

      Migi: V tomhle s Tebou samozřejmě souhlasím. Reálné to asi není. Každý si chce vyrábět vše sám a udržet firmy (dobře placené zaměstnání voličům). Je to dáno i nedůvěrou mezi státy. ...Zobrazit celý příspěvek

      Migi: V tomhle s Tebou samozřejmě souhlasím. Reálné to asi není. Každý si chce vyrábět vše sám a udržet firmy (dobře placené zaměstnání voličům). Je to dáno i nedůvěrou mezi státy. Jsem pro Evropský a doufám, že se to snad jednou vyřeší nějakým kompromisem :-)
      p.s. v tomhle směru si nechám nasazené růžové brýle :-)Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      14:53 15.04.2020

      "Například ,že v ČR by se vyráběla korba a optika pro Všechny PUMY nebo náběžné hrany křídel pro Eurofighter. Nevím jestli to je teď" Ty si komik, to se jinak nedá nazvat. Kolik ...Zobrazit celý příspěvek

      "Například ,že v ČR by se vyráběla korba a optika pro Všechny PUMY nebo náběžné hrany křídel pro Eurofighter. Nevím jestli to je teď"

      Ty si komik, to se jinak nedá nazvat. Kolik jsme koupily těch EF, kolik Pum?
      Evropské státy ve většině mají C-130, nebo kupují A-400M, přesto vytáhneš KC.

      V tom je píše problém "Ega" Polska. Proč asi nevznikla žádná bojová technika V4.
      Zatím co projekty zbytku Evropy tu jaksi máme.Skrýt celý příspěvek

     • Sabuk
      19:21 15.04.2020

      Jirosi : věta měla být: "Například ,že v ČR by se vyráběla korba a optika pro Všechny PUMY nebo náběžné hrany křídel pro Eurofighter. Nevím jestli to je teď lépe ...Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi : věta měla být:
      "Například ,že v ČR by se vyráběla korba a optika pro Všechny PUMY nebo náběžné hrany křídel pro Eurofighter. Nevím jestli to je teď lépe pochopitelné."
      Výše uvedené samozřejmě za předpokladu,že by jsme nějake Pumy a Eurofightery koupily.

      Pochop ,že mi ted nejde o konkrétní projekt. Pouze o model do budoucnosti,kdy budeme členy EU považovat za spolehlivé partnery a spojence. Vytvoříme armády se stejnou technikou a podle počtu odehraných kusů bude podíl na výrobě dané techniky.

      Pro jistotu zopakuji,že by to měl být model pro dražší položky: letadla, vrrulniky, tanky, BVP... Ne pistole, náklaďáky,apod.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      11:44 16.04.2020

      14 a podobné počty jsou prostě příliš malé na to, abychom se podíleli zásadně na výrobě. Na víc zase nemáme díky cenám za techniku z Evropy.

      14 a podobné počty jsou prostě příliš malé na to, abychom se podíleli zásadně na výrobě. Na víc zase nemáme díky cenám za techniku z Evropy.

    • Argonaut
     13:19 14.04.2020

     Nezapomínejme, že součástí Washingtonské smlouvy není pouze čl. 5, ale i čl. 3, který se zmiňuje o samostatném rozvoji kapacit vedoucí ke schopnosti odolat ozbrojenému útoku.

     Nezapomínejme, že součástí Washingtonské smlouvy není pouze čl. 5, ale i čl. 3, který se zmiňuje o samostatném rozvoji kapacit vedoucí ke schopnosti odolat ozbrojenému útoku.

     • Jirosi
      16:49 14.04.2020

      Ano, to je hlavní na co se zapomíná. Spojenci mají možnost jít někoho bránit. Ale kdo půjde bránit stát co se bránit nechce( viz . Vietnam)?

      Ano, to je hlavní na co se zapomíná. Spojenci mají možnost jít někoho bránit. Ale kdo půjde bránit stát co se bránit nechce( viz . Vietnam)?

    • Sabuk
     14:24 14.04.2020

     Argonaut: Má Francie, Belgie, Portugalsko, Maďarsko, pásové BVP ? NEMÁ + další státy co mají stará BVP jako my: Poláci, Slováci, Bulhaři, Rumuni.. Opravdu nová BVP mají jen Němci ...Zobrazit celý příspěvek

     Argonaut: Má Francie, Belgie, Portugalsko, Maďarsko, pásové BVP ? NEMÁ
     + další státy co mají stará BVP jako my: Poláci, Slováci, Bulhaři, Rumuni.. Opravdu nová BVP mají jen Němci a kupují Britové.
     Nemít žádná BVP není takový problém pokud zbytek armády je na slušné úrovni. Za mě raději dokoupit Pandury ať máme konečně jednu brigádu kompletní + PVO, dělostřelectvo, auta 4x4, pak můžeme řešit těžkou brigádu. Nákupní styl AČR od každého 10 kousků je dobrý tak na přehlídky.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      15:11 14.04.2020

      Francie je specifický případ. Na výpady do bývalých kolonií v Africe pásová vozidla pravdu potřeba nejsou. Navíc musí investovat také do námořnictva. Belgie a Portugalsko také ...Zobrazit celý příspěvek

      Francie je specifický případ. Na výpady do bývalých kolonií v Africe pásová vozidla pravdu potřeba nejsou. Navíc musí investovat také do námořnictva.
      Belgie a Portugalsko také provozují námořnictvo. Navíc Belgie má poměrně silné letectvo.
      Maďarsko má snahu pásové BVP nakoupit.

      K čemu je mít moderní podpůrné síly které nemají koho podporovat?Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      16:50 14.04.2020

      Francie hlavně udržuje vlastní JZ.

      Francie hlavně udržuje vlastní JZ.

     • Sabuk
      18:26 14.04.2020

      Scotty a Jirosi: uvádí se tady články NATO, jak všichni mají rozvíjet kompletní schopnosti: pro Francii omluvu najdete :D ostatní země co jsem uvedl radši přejdete mlčením :D

      Scotty a Jirosi: uvádí se tady články NATO, jak všichni mají rozvíjet kompletní schopnosti: pro Francii omluvu najdete :D ostatní země co jsem uvedl radši přejdete mlčením :D

     • skelet
      18:41 14.04.2020

      Belgie je hraničářská země, která prakticky nesousedí s nikým kdo by ji mohl ohrožovat. V jejím případě je příspěvkem především rychlost přesunu pozemních sil = mohou si dovolit ...Zobrazit celý příspěvek

      Belgie je hraničářská země, která prakticky nesousedí s nikým kdo by ji mohl ohrožovat. V jejím případě je příspěvkem především rychlost přesunu pozemních sil = mohou si dovolit mít vše na kolech. V podstatě to samé platí i pro Portugalsko. Maďarsko koketuje s nákupem Pum. Rumunsko se také chystá na nákup nových pásových BVP. Poláci své BVP vyvíjejí, Slováci svou armádu systematicky ničí.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      18:42 14.04.2020

      Rozvíjí schopnosti které jsou pro jejich podmínky perspektivní. Belgie vsadila na silné letectvo. To je jejich příspěvek do společné obrany. Portugalsko je obklopené Španělskem ...Zobrazit celý příspěvek

      Rozvíjí schopnosti které jsou pro jejich podmínky perspektivní. Belgie vsadila na silné letectvo. To je jejich příspěvek do společné obrany.
      Portugalsko je obklopené Španělskem proti kterému jsou samostatně bez šance a pokud by se zapojili do společné obrany na souši, tak jsou pro ně výhodnější snadno přepravitelné kolové BVP.
      Ani jedna z těchto zemí nemá s naší polohou a situací nic společného.
      Správná otázka má znít. Proč provozují PBVP Rakousko, Polsko, Německo a Slovensko? Tady všichni naši sousedé.Skrýt celý příspěvek

     • Sabuk
      19:56 14.04.2020

      Skelet, Scotty: Belgie a Portugalsko nesousedí s nikým kdo by ji mohl ohrožovat s tím souhlasím. My s někým takovým sousedíme? Pokud tolik států v Evropě může mít armády bez BVP, ...Zobrazit celý příspěvek

      Skelet, Scotty: Belgie a Portugalsko nesousedí s nikým kdo by ji mohl ohrožovat s tím souhlasím. My s někým takovým sousedíme? Pokud tolik států v Evropě může mít armády bez BVP, proč my ne? Aspoň dočasně ,než se uvidí jestli na to opravdu máme (dáme) peníze.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      20:48 14.04.2020

      Sabuk Nepsal jsem o tom že je nikdo neohrozí. Napsal jsem že Portugalsko sousední pouze ze Španělskem se kterým se nemůžou měřit. My sousedíme se čtyřmi státy ve středu Evropy, ...Zobrazit celý příspěvek

      Sabuk
      Nepsal jsem o tom že je nikdo neohrozí. Napsal jsem že Portugalsko sousední pouze ze Španělskem se kterým se nemůžou měřit.
      My sousedíme se čtyřmi státy ve středu Evropy, takže naše situace je poměrně odlišná. Navíc jsme poněkud blíž potencionálně nestabilním oblastem.
      To že náš stát nemá na pásovou techniku je nesmysl. Ve státním rozpočtu je částka na nákup BVP jen kapka v moři. Navíc placení bude roztažené do let kdy se bude technika dodávat. Nebude se platit jednorázově 50 miliard.Skrýt celý příspěvek

     • Sabuk
      21:48 14.04.2020

      Scotty, 50 mld v rozpětí pár let je OK. S tím souhlasím. Ale netrápí nás jen BVP. Musí se koupit v podstatě vše. Pandury se do teď nedokoupily a ani nevím, že by to bylo v plánu? ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty, 50 mld v rozpětí pár let je OK. S tím souhlasím. Ale netrápí nás jen BVP. Musí se koupit v podstatě vše.
      Pandury se do teď nedokoupily a ani nevím, že by to bylo v plánu? Proč se rezignoval na plný stav, ví to někdo?
      Vrtá mi hlavou proč jedné brigádě stačí 100 Panduru xx let a další musí mít 200 BVP hned navic za situaci kdy většina armády má starý šrot.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      22:04 14.04.2020

      Protože počet 210 kusů je optimální pro kompletní přezbrojení brigády se vším všudy a aby tvořila od začátku funkční celek? Nenákup Pandurů udržel na živu staré V3S. Které teď ...Zobrazit celý příspěvek

      Protože počet 210 kusů je optimální pro kompletní přezbrojení brigády se vším všudy a aby tvořila od začátku funkční celek?
      Nenákup Pandurů udržel na živu staré V3S. Které teď nahrazující štábní/spojovací Pandury a Titusy.
      Také je jeden prapor 4 brigády vyzbrojen pouze LOV. Minomety jsou stále jen vezené na Tatře. Všechno tohle je v plánu do budoucna nahradit. Doporučuji přečíst KVAČR 2030.Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    13:37 14.04.2020

    Možná jste tu chyběl, když se rozebíral nákup vrtulníků. UH-60M je kategorie, kterou AČR nepotřebuje a rozhodně to není typ, který by byl po Evropě rozšířený. Slovenská modernizace ...Zobrazit celý příspěvek

    Možná jste tu chyběl, když se rozebíral nákup vrtulníků. UH-60M je kategorie, kterou AČR nepotřebuje a rozhodně to není typ, který by byl po Evropě rozšířený. Slovenská modernizace BVP-M neřeší hlavní slabinu ruských BVP, kterou je prakticky zanedbatelná pasivní ochrana osádky a výsadku a vyřešit to nejde, protože je slabý podvozek na přidání hmotnosti. Vozidlo prostřelí velkorážní kulomet, mina zahubí osádku. Sami Rusové v Afghánistánu raději jezdili na korbě, kvůli minám. To vozidlo je vhodné pro státy, které mohou plýtvat lidmi. Vyhozené peníze a zbytečné téma k diskusi. Nákup nových BVP je stěžejní vyzbrojovací program, bojové vozidlo dělá armádu armádou, bez BVP jde o policejní sbor v maskáčích. 50mld. není nezaplatitelná suma ani v době změněné koronavirem.Skrýt celý příspěvek

    • Sabuk
     14:05 14.04.2020

     Jura99: Máte pravdu. Nebyl. Vrtulníkové letectvo AČR si dokážu představit za 10-15let ve 3 smysluplných variantách. 1) nejlevnější varianta (Maďarská, H145M + H225M Caracal) 2) ...Zobrazit celý příspěvek

     Jura99: Máte pravdu. Nebyl.
     Vrtulníkové letectvo AČR si dokážu představit za 10-15let ve 3 smysluplných variantách.
     1) nejlevnější varianta (Maďarská, H145M + H225M Caracal)
     2) UH60 (se schopností odpalovat ATGM) + H145m
     3) nejdražší Viper + Venom + Chinook
     Osobně se mi nejvíc líbí varianta 3, ale máme na ní? Nákup 4 Viperů a 8 Venomu tomu moc nenapovídá. Kdyby jich bylo 12+12 a později 12 Chinooku tak je to jiná.
     Slovenská varianta, řeší to že za zlomek ceny mají BVP s nějakou bojovou hodnotou. Co teď máme je šrot s kterým bych bojovat nechtěl. Afgánistán sem nepleťte to rozhodně není typ konfliktu na který potřebujete těžkou brigádu.
     Ano 50 mld není "moc" pro naši komunitu. Zkuste se zeptat v domově důchodců. Jestli BVP nebo 1000Kč k důchodů a přesně takto rozhodují politici..Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      14:49 14.04.2020

      ad 1) přebarvené civily ad 2) UH60 není bitevní stroj, nevím že by jej tak někdo využíval, je neobratný, stoupavost špatná ad 3) "nejdražší" není moc vhodné označení, protože se ...Zobrazit celý příspěvek

      ad 1) přebarvené civily
      ad 2) UH60 není bitevní stroj, nevím že by jej tak někdo využíval, je neobratný, stoupavost špatná
      ad 3) "nejdražší" není moc vhodné označení, protože se nedá srovnávat bojový stroj s přebarveným civilem. Rozdíl asi jako Hyunday Tucson porovnávat s Land Crusierem a poukazovat na vysokou cenu.

      Slovenská modernizace BVP-M stála 1,6mil. €/ks. To nejsou malé peníze, pokud si to přepočítáte na životnost a cenu nového stroje, zjistíte, že si v lepším případě tou modernizací pouze koupili čas, ale určitě neušetřili. Mimochodem Estonsko koupilo asi za 2,2mil.€/ks zánovní CV9035NL.
      Nevím proč se ptát na nákup zbraní důchodců ? Co to je za demagogii ? Obrana má závazek 2%HDP. Jeho neplnění je v podstatě podvod na členství v NATO.Skrýt celý příspěvek

     • semtam
      15:36 14.04.2020

      Sabuk Jak bude vypadat naše vrtulníkové letectvo je +/- rozhodnuto, před rokem 2029 se bude hledat další víceúčelový vrtulník jakožto náhrada za W-3A Sokol. Hádám, že to bude typ ...Zobrazit celý příspěvek

      Sabuk

      Jak bude vypadat naše vrtulníkové letectvo je +/- rozhodnuto, před rokem 2029 se bude hledat další víceúčelový vrtulník jakožto náhrada za W-3A Sokol. Hádám, že to bude typ H145M či jeho italská konkurence. Po roce 2030 začne náhrada MI-171Š, zde se nabízí řešení dokoupit UH-1Y a k němu pořídit Chinook. Problém je v tom, že se v té době už nemusí dávno UH-1Y vyrábět a tak doplnění počtu bude asi jediná cesta odkoupení UH-1Y od US Marines, obdobně jako Chinook. Samostatná kapitola je AH-1Z, který je potřeba přikoupit ještě 8 kusů, aby mělo pořízení 4 kusů smysl, ovšem k současnému propadu ekonomiky a potřebě nahradit další výzbroj a spolu s tím naplnit závazky NATO, je pořízení dalších bitevníků asi nepravděpodobné, tak možná z toho bude bizár, že budeme provozovat 4 bitevníky a nebo z toho vznikne podivný slepenec, kdy budou spolu sloužit AH-1Z a MI-24V vedle sebe.
      #America First
      Žádné "víceúčelové" vrtulníky po rozhodnutí o GO Sokolu se neměli pořizovat, mrhání prostředky. Nyní jen pár měsíců po podpisu smlouvy to MOČR a AČR již cítí.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      15:48 14.04.2020

      jediné co AČR cítí je neschopnost Stropnického agendy, která promrhala čas i peníze.

      jediné co AČR cítí je neschopnost Stropnického agendy, která promrhala čas i peníze.

     • Sabuk
      15:51 14.04.2020

      Jura99: ano, 3. varianta je nejdražší, protože je bez kompromisů ! :-) za mě radši bez kompromisů vrtulníky, lehká a střední brigáda než cpát prachy do těžký brigády. S Rusem válka ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura99: ano, 3. varianta je nejdražší, protože je bez kompromisů ! :-) za mě radši bez kompromisů vrtulníky, lehká a střední brigáda než cpát prachy do těžký brigády. S Rusem válka nehrozí to by přišel na řadu ATOM a to nikdo nechce. Mírová mise v severní Africe je pro mě reálnější. Rus nám nejvíc škodí v kyberprostoru.

      Jestli nejsi náctiletej, tak určitě víš, že život je samý kompromis. Je bláhová představa si myslet, že závazek 2 % HDP na obranu sice neplníme od vstupu do NATO, ale od příštího roku ho ČR začne plnit. Je potřeba si sundat růžové brýle a realisticky zhodnotit kolik dáme do armády. A na to co si představují vojáci to nebude.
      I tato krize obyčejným lidem spíš ukáže, že je potřeba investovat do zdravotnictví + max. IZS než do AČR. Navíc tady jsou pro lidi viditelnější problémy s prací, bydlením, dopravou a zhoršujícím se životním prostředím. Na to všechno budou potřeba obrovské sumy peněz.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      15:53 14.04.2020

      V příštích letech bude USMC snižovat počet provozovaných vrtulníků. To je šance získat tyto vrtulníky za dobrou cenu.
      Mi-24 se vyřadí nejpozději v roce 2025. To je už rozhodnuté.

      V příštích letech bude USMC snižovat počet provozovaných vrtulníků. To je šance získat tyto vrtulníky za dobrou cenu.
      Mi-24 se vyřadí nejpozději v roce 2025. To je už rozhodnuté.

     • semtam
      16:00 14.04.2020

      Scotty

      Rozhodnuté to je, ale jak víme, změny dokáže MO ČR dělat "bezproblémů".

      Scotty

      Rozhodnuté to je, ale jak víme, změny dokáže MO ČR dělat "bezproblémů".

     • Sabuk
      16:09 14.04.2020

      semtam: příspěvek jsem samozřejmě myslel, jako varianty před podpisem AH1. Teď je bohužel jasné, že budeme mít slepenec vrtulníků. 4ks Viperů, 8 ks Venomů, žádné další se nedokoupí ...Zobrazit celý příspěvek

      semtam: příspěvek jsem samozřejmě myslel, jako varianty před podpisem AH1.
      Teď je bohužel jasné, že budeme mít slepenec vrtulníků. 4ks Viperů, 8 ks Venomů, žádné další se nedokoupí to je snad každému jasné. A jak píšeš za Sokoly se koupí +-4 ks AW nebo H145, za MI pak 4 Chinooky nebo AW101 a je to bizár k pohledání. Každému muselo být jasné, že na plnotučné vrtulníky nebudeme mít ve smysluplných počtech.
      Varianta 2 mohla zachovat alespoň pořádný vojenský vrtulník pro transport s možností odpalu ATGM ( ATGM: Spike/Hellfire). Za MI 171 se pak mohli dokoupit další UH-60 a mohlo být 24 stejných vrtulníků. Jak hezky by se to servisovalo...

      GO sokolů byla hrozná chyba. Ale co z nákupů AČR není...Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      16:27 14.04.2020

      semtam
      Podstatné je že na společný provoz H-1 a Mi-24 nebude dost pilotů. Tím je to celkem dané.

      semtam
      Podstatné je že na společný provoz H-1 a Mi-24 nebude dost pilotů. Tím je to celkem dané.

     • Scotty
      16:59 14.04.2020

      Sabuk Cíl je aby bylo složení vrtulníkového letectva následující - lehký vrtulník (H-135, H-145, .....) - H-1 - těžší vrtulník (Nemusí nutně být CH-47, jsou i jiné ...Zobrazit celý příspěvek

      Sabuk
      Cíl je aby bylo složení vrtulníkového letectva následující
      - lehký vrtulník (H-135, H-145, .....)
      - H-1
      - těžší vrtulník (Nemusí nutně být CH-47, jsou i jiné možnosti.)
      Opravdu je to tak nesmyslné?
      Kde berete jistotu že se delší kusy H-1 nekoupí? To že to nebude v nejbližších době je jasné, ale třeba za čtyři pět let?Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      18:13 14.04.2020

      sabuk: nevím, kde berete jistotu o tom co že je "každému jasné". Jednou je podle vás každému jasné, že BVP nebudou, poté má být jasné, že vrtulníky nebudou a pak že válka s Rusem ...Zobrazit celý příspěvek

      sabuk: nevím, kde berete jistotu o tom co že je "každému jasné". Jednou je podle vás každému jasné, že BVP nebudou, poté má být jasné, že vrtulníky nebudou a pak že válka s Rusem znamená atom. To je samozřejmě hloupost. Nebo snad Rusové už hodili atomovku na Kijev ? Určitě není vyloučena možnost napadení i členského státu NATO a pomalé reakce ostatních členů, vč. smíření se se status quo. Např. nečekané obsazení Pobaltí v řádu hodin by nutně nemuselo znamenat další pokračování konfliktu.Skrýt celý příspěvek

     • Sabuk
      18:39 14.04.2020

      Scotty: co naše armáda dokázala dokoupit? Po 8 letech 20ks Pandurů :-( Jen aby se vyráběly v době kde se MO odhodlá k nákupu. Rád se v tomhle budu plést :) Jak jsem psal: I přes ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty: co naše armáda dokázala dokoupit? Po 8 letech 20ks Pandurů :-( Jen aby se vyráběly v době kde se MO odhodlá k nákupu. Rád se v tomhle budu plést :) Jak jsem psal: I přes určité nevýhody v malé rozšířenosti H1 se mi tenhle systém líbí jen je potřeba ten nákup zopakovat v opačném poměru :) + dokupit aspoň 12 ks Chinook nebo Merlin. Za mě ideál :-) ale bude to taky něco stát, a jak všichni víme: "Když chceš mít doma opici, musíš mít i na banány." :-)Skrýt celý příspěvek

     • Sabuk
      18:57 14.04.2020

      Jura99: ještě jednou: Ukrajina není v NATO ani v EU. "Půlka" obyvatel mluví Rusky. Předchozí volby před rozpadem vyhrála proruská strana. Orientaci země "demokraticky" změnil ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura99: ještě jednou: Ukrajina není v NATO ani v EU. "Půlka" obyvatel mluví Rusky. Předchozí volby před rozpadem vyhrála proruská strana. Orientaci země "demokraticky" změnil "Majdan". Půjdete do války s Ruskem kvůli tomu, že půlka obyvatelstva Ukrajiny si přála připojit k západu? Co ta druhá? Na tu zapomenete? To se bude v demokratické zemi v Evropě voliči perfektně vysvětlovat.
      Je naprosto nereálné, že by si něco podobného Rusové troufli na Finsko, Polsko, Rumunsko nebo Bulharsko. Ví, že by anexi nijak neobhájili ani před svými lidmi natož před světem, který by se rychle proti nim zmobilizoval.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      19:02 14.04.2020

      Sabuk: a jak můžou něco dokoupit, když se furt najdou šetřílci, kteří jim nic nechtějí koupit a jen se lepí díry.

      Sabuk: a jak můžou něco dokoupit, když se furt najdou šetřílci, kteří jim nic nechtějí koupit a jen se lepí díry.

     • Sabuk
      19:41 14.04.2020

      skelet: no právě ! Na AČR se bohužel šetří :-( Co si nevyhádá hned, těžko dokoupí později. :-( Každý pak argumentuje, že když to stačilo do teď... Já s plánem MO na modernizaci AČR ...Zobrazit celý příspěvek

      skelet: no právě ! Na AČR se bohužel šetří :-( Co si nevyhádá hned, těžko dokoupí později. :-( Každý pak argumentuje, že když to stačilo do teď...
      Já s plánem MO na modernizaci AČR souhlasím. Za mě to je ideální varianta. Akorát si myslím, že na to nikdo nedá peníze. Takže se koupí nesmyslné počty + nějaké kompromisy a výsledek bude vypadat dobře hlavně na přehlídce. Za mě to chtělo naprojektovat modernizaci AČR na základě reálně přidělených prostředků. Jelikož vidím budoucí rozpočty v jiných relacích, tak si i představuji podobu AČR trochu jinak + Rusy vidím nebezpečné v trochu jiné perspektivě.Skrýt celý příspěvek

     • semtam
      21:07 14.04.2020

      Scotty

      Nyní máme piloty pro MI-24 a sám jsem zvědav, kolik pilotů bude pro H1, ne není to dané a ještě se to může měnit, požadavky armády se mění různě v čase.

      Scotty

      Nyní máme piloty pro MI-24 a sám jsem zvědav, kolik pilotů bude pro H1, ne není to dané a ještě se to může měnit, požadavky armády se mění různě v čase.

     • Scotty
      21:50 14.04.2020

      semtam Ti se budou v drtivé většině přeškolovat na H-1. Kde myslíte že armáda vytáhne za necelé dva roky další piloty vrtulníků. Už dnes jich je v celé republice nedostatek. Klidně ...Zobrazit celý příspěvek

      semtam
      Ti se budou v drtivé většině přeškolovat na H-1. Kde myslíte že armáda vytáhne za necelé dva roky další piloty vrtulníků. Už dnes jich je v celé republice nedostatek. Klidně se vsadím že se do roku 2025 uzemní všechny Mi-24.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2