Americké letectvo: 133 mrtvých během pěti let

Tento CH-53E americké námořní pěchoty se zřítil na Okinavě v říjnu 2017. Při této nehodě nikdo neutrpěl zranění, ale vrtulník za 25 milionů dolarů byl zničen; větší foto / KYODO/REUTERS

Ozbrojené síly Spojených států amerických (United States Armed Forces) od roku 2013 při leteckých nehodách přišly o 133 žen a mužů. Jen za poslední tři týdny při šesti leteckých nehodách zemřelo 16 lidí. Podle Defense News během posledních pěti let došlo k znepokojivému nárůstu nehod u většiny typů letecké techniky.

Podle dokumentu World Air Forces 2018 magazínu Flight International Pentagon aktivně provozuje 13 407 pilotovaných i nepilotovaných letadel, vrtulníků a konvertoplánů. Druhé Rusko provozuje 3906 vojenských letadel a třetí Čína 3036 letadel.

 

 

Z tohoto počtu Pentagon provozuje 2831 bojových letadel, 827 letadel pro speciální mise, 512 létajících tankerů, 953 transportních letadel, 5427 bojových vrtulníků a 2847 cvičných letadel a vrtulníků.
 

Pro zajištění bezpečného provozu tak velkého počtu letadel jsou nutné obří finanční a lidské zdroje. Avšak právě pokles financí podle webu Military Times způsobil, že od roku 2013 do roku 2017 vzrostl počet leteckých nehod téměř o 40 %.

 

Jen minulý týden zemřelo devět amerických vojáků při čtyřech nehodách, a to vrtulníků AH-64E Apache, CH-53E a letadel F-16 a AV-8B Harrier (v tomto případě pilot přežil). Za poslední tři týdny zemřelo 16 vojáků a bylo zcela zničeno šest letadel a vrtulníků – 15. března zemřelo sedm vojáků při nehodě vrtulníku HH-60 Pave Hawk v Sýrii. Nejtragičtější měsíc byl červenec minulého roku, kdy při jediné nehodě letounu KC-130 zemřelo 15 mariňáků a jeden námořník.
 

U stíhaček F/A-18 Hornet a Super Hornet je dokonce počet nehod za toto období dvakrát vyšší. F/A-18 jsou letouny, které jsou nejčastěji nasazovány do bojových operací nad Středním východem a tedy letouny, které vyžadují největší počet servisních hodin a náhradních dílů.
 

Americké námořnictvo provozuje 314 F/A-18 Hornet a 342 F/A-18E/F Super Hornet. V současnosti čtvrtina F/A-18 prochází nutnou technickou údržbou a třetina Hornetů a Super Hornetů čeká na náhradní díly. Lepší to není ani u vrtulníků, například pouze 37 % těžkých dopravních vrtulníků CH-53E americké námořní pěchoty je okamžitě nasaditelných.

 

Nehoda HH-60 Pave Hawk v Sýrii

 

Menší počet nasaditelných letounů má přímou souvislost s nehodovostí. „Pokud létáte s menším počtem letounů, rozbíjí se častěji, a pokud si nemůžete dovolit nakupovat náhradní díly, máte menší počet letounů a chybí vám letové hodiny,” říká generál Robert B. Neller, velitel námořní pěchoty.
 

Tento nárůst nehod je podle Military Times svázán s rozpočtovými škrty Baracka Obamy z roku 2011. Tehdy přijatý „spořivý“ zákon Budget Control Act prosadil Barack Obama s cílem do roku 2021 ušetřit 2 bilionů dolarů a zkrotit obří amerických státní dluh. Ostatně tyto škrty se nedotkly jen nehodovosti letadel, ale i lodí námořnictva.

 

Vzestup leteckých nehod dle Defense News nepřekvapil bývalého ministra obrany Chucka Hagela, který vedl Pentagon v roce 2013. „Zastavili jsme tehdy výcvik na celé měsíce. Samozřejmě to ovlivnilo vycvičenost lidí. To mělo dopad na každou část vojenských složek. A samozřejmě to znamená větší počet nehod,“ uvedl Hagel.

 

Celkově americká vojenská aviatika během let 2013 až 2017 zaznamenala 5500 leteckých incidentů třídy A až C (ze škály A až F). Při letecké nehodě třídy A dojde ke smrti nebo k trvalému zranění nebo škody na letadle jsou minimálně ve výši 2 milionů dolarů. Při nehodách třídy C dochází k životu neohrožujícímu zranění posádky (které způsobí pracovní neschopnost) nebo škoda na letadle je v rozsahu 50 000 až 500 000 dolarů.

 

Při poslední nehodě CH-53E zemřela cela čtyřčlenná posádka.

 

Z tohoto počtu 4000 nehod připadá na pilotovaná letadla – bombardéry, stíhačky, dopravní letadla, vrtulníky nebo konvertoplány. V roce 2013 tyto letouny vykazovaly nehodovost 656 incidentů ročně, v roce 2017 již 909 incidentů ročně, tj. nárůst o 39 %.

 

„Myslím si, že tempo a tlak na ozbrojené síly v posledních 17 letech nepřetržitých bojových operací v Iráku, Afghánistánu, Sýrii a jinde jednoduše dohání americké vojenské síly,“ komentuje rostoucí počet nehod Todd Harrison, analytik think-tanku CSIS (Center for Strategic and International Studies).

 

„Doufejme, že se někdo v Kongresu probudí a uvědomí si, že věci jsou špatné a stále se zhoršují,“ citoval magazín Defense News nejmenovaného člena pozemního personálu, který pracuje na letadlech A-10, F-16 a F-15. „Válečný stroj je jako každý jiný stroj a nemůže fungovat navždy. Po 17 letech provozu na hraně jeho schopností se životnost prostě blíží ke konci.“

 

Tento čtvrtek před Výbor pro ozbrojené síly Kongresu (House Armed Services Committee) předstoupí ministr obrany Jim Mattis a předseda Sboru náčelníků štábů Ozbrojených sil Spojených států generál Joseph Dunford, aby přednesli finanční požadavky pro fiskální rok 2019. Rovněž o několik hodin později letečtí generálové budou před podvýborem pro letectví diskutovat o finančních potřebách leteckých sil.

 

Mattis však již dopředu varoval všechny zúčastněné, aby veřejně nemluvili o úrovni připravenosti leteckých složek amerických ozbrojených sil. „Přestože během rozpočtové sezóny může být lákavé veřejně vyzdvihnout problémy spojené s připraveností, musíme si uvědomit, že i naši protivníci sledují zprávy,“ varoval Mattis před tím, aby diskuze o připravenosti leteckých složek nebyla veřejně využívána k tlaku na získání větších finančních prostředků od Kongresu.

Zdroj: Flight GlobalDefense News

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Americký vojenský rozpočet pro fiskální rok 2019

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa navrhuje pro fiskální rok 2019 (1. října 2018 – 30. záři 2019) vojenský rozpočet ve výši 686 miliard dolarů. O přesné podobě rozpočtu se v průběhu ...

Vylepšené F/A-18E/F Super Hornet místo F-35C Lightning II

Rozpočet Pentagonu pro fiskální rok 2019 (FY2019) počítá s nákupem dalších 24 námořních stíhaček F/A-18E/F Super Hornet. Nákup je součástí široké snahy amerického námořnictva (US Navy) početně ...

Bezpilotní tanker MQ-25 Stingray od firmy Boeing

Reportéři Defense News si mohli poprvé ve vývojovém závodě Boeing Phantom Works v St. Louis prohlédnout vyvíjený bezpilotní tanker MQ-25 Stingray. Při této události firma Boeing uvolnila první fotky ...

Air Force 2030: Budoucnost války podle amerického letectva

Výzkumné laboratoře amerického letectva AFRL (Air Force Research Laboratory) zveřejnily koncepční video letecké války budoucnosti. Video je součástí iniciativy Air Force 2030.

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Stránka 1 z 2
 • logik
  16:47 12.04.2018

  raziel: Děkuju, ale já se ptal na fundovanou kritiku OPCW. V tebou postovaných odkazech není nic, co by jakkoli polemizovalo se zprávou OPCW. Takže prosím znovu - jaké máš výhrady PROTI ZPRÁVÁM OPCW.

  Údajné fake bílých helem jsi již postoval, já jsem k tomu řekl své, evidentně Ty pokládáš za nemožnou, že může jít o fake videa vypuštěná za účelem poškození bílých přileb, ty (aniž bys řekl proč) evidentně pokládáš tuto alternativu za nemožnou - ok, tady se neshodnem.

  ==

  Jinak, co se týče tvého odkazu, tak např. ten odkaz z Aeronetu dosti vypovídá... o tom jak pracuješ s informacemi.

  Již první video - např. dle nosu je vidět, že záběr kde je oko "zavřeno" je hodně z jiného úhlu, než tam, kde je vidět kus bělma. To je klidně možné i bez pohybu víčka - je zcela normální, že u skoro zavřeného oka je štěrbina vidět jen z jednoho úhlu.

  Stejnětak překlad twiteru:
  ""tomorrow we are launching a media campaign to cover the airstrikes on Hama country side including the usage of CW"",
  přeložený jako
  "spustíme přímý přenos"
  a jejich závěry z toho jsou naprosto tendenční.
  Zaprve tam nikde není napsáno přímý přenos. Sloveso monitor to sice evokuje, ale používá se i pro sledování minulosti, viz např.
  https://books.google.cz/books?id=xZvzCAAAQBAJ&pg=PA189&lpg=PA189&dq=monitor+-+past&source=bl&ots=WfXcvz78rG&sig=gqhyI5Q6-9gFnytME0nF7ILjuAY&hl=en&sa=X&ved=0ahUKEwi5ouLA-rTaAhXCXCwKHdCTCYU4FBDoAQgmMAA#v=onepage&q=%22monitor%20past%22&f=false
  Zadruhé, i kdyby mělo jít o přítomnost, tak pokud se v oblasti staly útoky CW předtím, tak by na vyjádření nebylo nic divného: další útoky budeme monitororvat....
  A zatřetí, i kdybys toto bral jako divné vysvětlení, furt jde o vyjádření araba na twitteru - pravděpodobnost, že nenativní mluvčí zvolil ne zcela vhodné slovo je nemalá.

  Takže je X možných jiných vysvětlení toho výroku, ovšem aeronet je zcela pominul a zvolil tu nejméně logickou variantu: Ti, co se připravují na fejkování chemických zbraní a budou do toho dávat nemalé prostředky se asi nebudou takhle hloupě prozrazovat, že?

  Takovouto argumentaci člověk, který se snaží posoudit objektivně prostě nepoužívá - takovýmto "důkazům" věří (a šíří je) jen člověk, který je předem přesvědčen o tom, jak věci jsou, a hledá jen potvrzení svého názoru. Tak prosím, zkus k důkazům, které šíříš, použít aspoň trochu stejnou skepsi, kteoru používáš vůči názorům, které se Ti "nelíbí".

  ====

  PS: Jinak se omlouvám za předchozí posty, patří jinam, spletl jsem si okno...

 • leir
  16:31 12.04.2018

  @ raziel87

  footage z prvniho videa neodpovida zadnym zverejnenym zaberum. Masky M10 se nikde neobjevuji, jen zde. To mohl natocit kdokoli, kdykoli a kdekoli.

  Druhy clanek zamenuje tweet informujici o bombardovani v Latameh (barel s podezrelou chemikalii) s Duma.

  Treti clanek nekomentuji.

 • logik
  14:53 12.04.2018

  PS: fenri: V tom, že ten sarin s největší pravděpodobností nebyl schozen z klasického barelu, ale že to byl nějaký předpřipravený "kanystr" na chemické zbraně nebo i ta upravená raketa, s tím souhlasím.

 • logik
  14:41 12.04.2018

  fenri: O jednom vzorku píšeš tady:
  "celé potvrzení jednoho útoku byo ze vzorků z Turecké laboratoře." atd.... tedy tvrdíš, že když někde odebrali dva vzorky, tak se přítomnost potvrdila pouze v jedné laborce ze dvou, tedy u jednoho vzorku. Přitom dle zprávy byly vzorky

  FFM normálně funguje, rezoluce, nerezoluce, takže pro ni další rezoluce potřeba nebyla. Schválení takové rezoluce by bylo tedy přitakání Rusku v tom, že to m

  > "A aby to ještě vtipnější, tak ani ta zpráva nehovoří o sarinu, ale o sarin-like látce.
  Opět říkáš nepravdu. V celém to reportu se konzistetně mluví o "Sarin or sarin-like substance", popř. zjednodušeně "sarin". A to proto, že samozřejmě laboratorní testy na sarin testují typické markery sarinu (na reakční skupiny, zodpovědné za jedovatost sarinu) - ale nemohou vyloučit možnost, že ta látka má třeba někde trochu "jinej ocásek". Proto, aby byli přesní, mluví o Sarin or sarin-like substance.

  V bodě 6.17. pak interpretují, co ty zjištěné fakta znamenají:
  "The analyses of the samples indicate not only the presence of sarin, but also other chemicals including potential impurities and breakdown products
  related to sarin, depending on the production route and the raw materials used. "

  Tedy tvrdí, že zjištění sarinu či sarin-like látky indikuje přítomnost sarinu, neboť byly detekovány i látky, na které se sarin rozpadá a z kterých se sarin vyrábí. Tedy tvoje tvrzení, že nemluví o Sarinu, je zcela nepravdivé a je to velké překroucení té zprávy.

  > Ne o "military grade" sarin látce, ale o "kitchen made" sarinu."
  Opět nepravda, plynoucí z nepochopení způsobu identifikace sarinu. Naopak ta zpráva mluví o přítomnosti Hexaminu, kterýžto je specifický pro Syrský recept na výrobu a stabilizaci sarinu (např.
  https://www.diplomatie.gouv.fr/IMG/pdf/170425_-_evaluation_nationale_-_anglais_-_final_1_cle8ca411.pdf
  ).
  Takže naopak publikovaná data nemluví o kitchen made sarinu, jak se snažíš tvrdit, ale právě naopak poukazují na Syrskou armádní výrobu.

  Ohledně kráteru, tak to dopadlo kousek vedle. A? Zpráva prostě říká, že je pravděpodobné a věrohodné, že se Sarin rozšířil z toho místa. Přičemž způsob "doručení" potvrdit nemohou. Samozřejmě je i možné, že ten Sarin nesla raketa, že tentokrát nebyl schozen z letadla - způsob doručení se prokázat prostě nepodařilo. Jen bych dodal, že jsou zdokumentované právě 122mm rakety na nesení chemických zbraní, které létaly na pozice "rebelů".

  Olivav:
  Co takhle diskutovat slušně? Já Tě teď také nebudu urážet, i když evidentně máš s angličtinou dosti problém a moh bych se po Tobě povozit. To, co totiž cituješ je jaksi jen citace ruského stanoviska. A doufám, že jsi to pouze blbě přeložil, a tedy že nebudeš trvat na tom, že to, co tvrdí Rusové je bez nějakého dalšího nezávislého potvrzení bráno jako fakt...

  Ty jsi pak především tvrdil, že Novichok vyrobí každý organický chemik, protože je znám vzorec. A o tom byla debata, nikoli to, že samotná čistá látka nestačí na určení původu, jak se snažíš tvrdit teď. A to prostě vyjádření toho chemika z DownTownu vyvrací. Takže se znovu ptám: už tedy s tím chemikem souhlasíš, že výroba Novichoku je obtížná? Nebo tvrdíš, že také lže?

  Samozřejmě, že k určení původu se používají stopy po výrobě, které ukazují na specifické výrobní podmínky či postup. Právě to bylo podstatou moji argumentace, že Rusko tím, že nebylo ochotno dodat data o svém výrobním postupu se tím právě nepřímo přiznává - protože ta data by mu přitížila - a právě proto chemici z DownTownu nejsou schopni určit původ látky, protože nemají ta data, která by jim pomohla Rusko usvědčit nebo naopak z Ruska obvinění smýt. Takže nevím, proč mi tento samozřejmý fakt najednou říkáš tak, jako by o něm byl celou dobu spor....

  To proč mluvíš o potřebným limitech na detekci A323 - to je zcela mimo téma debaty a IMHO to zmiňuješ jen proto, abys ze sebe dělal odborníka. Ovšem vzhledem k tomu, že tento materiál znám a je velmi snadno vygooglitelný a v podstatě žádné nové informace o Novichoku nepřináší, tak se to příliš nepovedlo....

 • fenri
  07:11 12.04.2018

  Jirosi, vy musíte být z těch ruských Su-35 pěkně per plex, když se domníváte, že je to síla, která zničí celé palubní křídlo z Trumana+USA letadla z Blízkého Východu+pár francouzských Rafale a jako bonus IAF a možná SA letectvo.

  Protože pokud si toto nemyslíte, pak nedává nejmenší smysl váš konstrukt o tom, že Rusko zdvojnásobí počet letadel (špičkových strojů na celých 8 a celkový počet zhruba na úrovni leteckého křídla Trumana) a pak pomocí chemického útoku zatáhne hodné USA do boje, kde je těmi letadly slavně zničí.

  No, v pořadí blbostí, co jsem četl je to tohle na druhém místě, protože na to, aby byla na prvním je to moc blbé.

 • givicz
  22:34 11.04.2018

  může mi někdo osvětlit, kdo viděl (zná) účinky popřípadě jak vypadá, když je osoba zasažena chlorem... protože, když se znova dívám na to video tak tam vidím brečící děti, které jsou polévány hadicí s vodou, něco jim stříkají do ksichtu, kdy nemají zarudlé oči ani nijak zarudlou pokožku, " záchranáři " nemají rukavice atp.... celé mi to připadne jako divadlo..
  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/pri-chemickem-utoku-na-mesto-duma-zasazeny-stovky-lidi-rika-who-44935?dop-ab-variant&seq-no=2&source=hp&timeline--pageItem=44916

  https://www.bozpprofi.cz/33/chlor-uniqueidgOkE4NvrWuOKaQDKuox_Z-7R-Mu2L22dXVL2lSqZ5YU/
  Chlor je velmi toxický, při vdechnutí smrtelný, leptá dýchací cesty, krátkodobá expozice malým množstvím může způsobit dlouhotrvající dýchací obtíže. Způsobuje popáleniny kůže a při zasažení očí poškození zraku.

  Kontakt s pokožkou: tento agresivní plyn dráždí a může i popálit pokožku. Výsledkem může být jizva, která se již nikdy plně nezhojí. Pokožka se může voskově zbělet nebo žežloutnout. V některých případech se mohou na zasaženém místě objevit puchýře, dojít může k odumírání tkáně a později vzniku infekce.

  Opatření a první pomoc při vdechnutí chloru: nejdříve přijměte opatření, aby byla zajištěna vaše vlastní bezpečnost jako zachránce (mějte odpovídající ochranné vybavení).

 • pks_
  22:23 11.04.2018

  Jirosi: Ok, takže Moskva už měsíc plánuje plynový útok a připravuje si informační pole k tomu, aby jej mohla věrohodně popřít.

  Zároveň si 2x posílila letectvo, protože tentokrát past sklapne a Trump se chytí. Trump samozřejmě zaútočí, Rusové sestřelí 50% raket a zbývajících 40% dopadne neškodně v horách (po zarušení GPS a aplikaci REB) = reklama na S400 v hlavním vysílacím čase všech světových médií zadarmo.

  Potom tam naběhnou americké stíhačky, z nichž aspoň 5 uloví Rusové, mj. také tankovací letadla a AWACSy, možná sejmou i F-35 = další reklama.

  A vzhledem k tomu, že se na scéně objevuje Donald Cook, tak Rusové samozřejmě neodolají a buď jej pošlou ke dnu (určitě mával Tomahawkem!), nebo jeho posádku tak vystresují, že požádá o azyl v Lybii.

  Tohle prostě musí klapnout - a když to takhle krásně dopadne, USA se úplně stáhnou ze všech světových základen a v duchu hesla America First se budou v příštích 300 letech zabývat jen svými vnitřními problémy.

 • Jirosi
  22:09 11.04.2018

  Raziel87: Tak sem si prošel těch "pár" posledních stránek. A celkem mně zaujala jedna věc. Ve chvíli kdy Trump vyhlašuje stahovaní vojsky, Moskva skoro 2x svoje letecké síly v Syrii.
  Po tom to posílení náhodně přichází "plynový" útok.
  Kdy Moskva už má svoje figurky na místě. Kdežto odvetným "zlým" lodím USA to trvá několik dní se dostat do pozic. Trošku divné plánování. Vypadá to, že jen jedna stran konfliktu byla zaskočena.

 • givicz
  21:26 11.04.2018

  pks jo chlor je průmyslová látka byl také nalezen ve východní Ghútě na osvobozeném území od Nusry.. byly tam i nějaké jiné chemické látky
  https://www.youtube.com/watch?v=p5OhEWw3mU0
  https://politikus.ru/uploads/posts/2018-04/1523221553_22.jpg

  jinak opakuji jestli se něco neposere tak zítra bude Dúma nastálo pod kontrolou Ruské vojenské policie.. dokonce jsem někde četl, že zítra se tam má vypravit nějaká nezávislá organizace aby to prošetřila.. možná se tam dostaví později i OPCW...

 • pks_
  21:18 11.04.2018

  Nedávno se objevila informace (v souvislosti se případem britského špiona Skripala), že vzorky Sarinu ze Sýrie analyzovala laboratoř v Porton Down a že nenašla shodu se vzorky ze zničených zásob Syrské armády.

  Něco je tady: https://timhayward.wordpress.com/2017/04/15/chemical-attacks-in-syria-is-assad-responsible/

  Pokud se podíváme na příčinu a následek, tak to vypadá na klasickou snahu vyvolat "Srebrenický masakr" (muslimští velitelé (Naser Orić) tehdy dělali vražedné nájezdy do okolí, aby vyprovokovali Srby, a když se blížila odveta, tak utekli) a překročit mez pro zásah "demokratického západu".

  Pro natočení hodnověrného filmu přece stačí, aby tam ten plyn skutečně byl - možná v nižších koncentracích - aby to filmaři přežili. Několik desítek civilních obětí jim za ten výsledek (vybombardování Asada do doby kamenné) určitě stojí.

  Chlor ani není klasifikován jako zakázaná chemická zbraň, protože má široké civilní použití a je tak i snadno dostupný. Tvrdit, že si jej povstalci nemohli opatřit je jako tvrdit, že 1mg Novičoku lze získat jedině v Rusku :-)

 • logik
  20:18 11.04.2018

  Ok, díky za odpověď. Měl bys prosím nějaký konkrétní případ vylhaného nesmyslu v mnou linkovaných reportech?
  https://www.opcw.org/special-sections/syria/the-fact-finding-mission/
  (Popř. i v jiných oficiálních materiálech vydaných OPCW, ale preferoval bych tyto....)

 • raziel87
  19:44 11.04.2018

  2 logik

  "neodpověděl jsi mi na otázku, jestli považuješ reporty OPCW za zfalšované"

  ano Logiku, mnohokrát jsem si všiml a mnohokrát jsem byl upozorněn jinými, že v reportech OPCW je až přespříliš "bot", nelogičností a vyloženě vylhaných nesmyslů.
  Takže ano, díky tomu se na tyto reporty koukám už několik let skrz prsty a neberu to
  jako bernou minci.

  Bílými helmami za část jejich aktivit pohrdám - svou činností rozdmýchávají jen další nenávist a klidně se ti přiznám, že už dlouho v srdci nosím neklid a bojím se, že to kvůli Sýrii praskne globálně. Možná jsem srab, možná špatně informovaný občan, ale prostě mám strach. Proto mě znovu a znovu vytočí, když čtu příspěvky lidí, kteří mezi řádky sympatizují s kroky koalice a USA - každému, kdo má pět po hromadě dojde, že to vedlo leda do p*dele, určitě ne ke zklidnění situace. Pokud je v té zemi někdo legálně, pak je to Rusko, ať se ti to líbí nebo ne Logiku.

  Už možná dneska v noci :( KC-10 a KC-135 vzlítly už dopoledne směr východ středomoří. E-4B už je taky ve vzduchu

 • logik
  19:43 11.04.2018

  givitz: Nejsou. Ale udělat to tak, aby právě na tom videu nebyly chyby (na které raziel upozorňuje u těch fejkových videí), není vůbec jednoduché. Koukni se, kolik chyb je ve filmech se stamilionovými rozpočty, kde má rejža a střihač týdny a měsíce na to chyby vychytat.
  Pokud se objeví rychle po útoku poměrně slušný počet videí, které takové chyby nemají, pak to znamená, že buďto to je pečlivě a dlouho a s velkými náklady připravovaná provokace, nebo budou pravdivé.
  Šance, že by takováto videa bezchybně natočila parta ametérů je poměrně mizivá.

  fenri: Jo, ten argument kupodivů dobře znám. Až na to, že těch chemických útoků bylo podle stejných zdrojů od začátku roku několik, takže je pravděpodobné, že jsou pravdivé všechny, nebo žádný. Ovšem pokud jsou pravdivé všechny, pak evidentně neplatí, že chemický útok = tóčo, takže Tvůj argument je mimo.

  Stejnětak dle reportů OPCW, co jsem tu postoval, bylo behem minulých let několik chemických útoků poměrně dobře doložených. "Tóčo" se konalo jednou a bylo dosti omezené. Takže podle mne Tvoje tvrzení, že museli vědět, jakou to vyvolá reakci, se naprosto nezakládá na realitě.

  Buďto jsou všechny zprávy o chemických útocích lež a fekt a OPCW je zmanipulovaná a lže také, nebo se v Sýrii občas prostě plyn použije a žádné velké reakce to zpravidla nevzbudí.

 • givicz
  19:30 11.04.2018

  logik tak já nevím ale nezdá se mi, že by ty záběry z Dúmy byly nějak HDTV spíš jakoby natočeny mobilem, kdy poslat nějaká data např. na paměťové kartě nebo přes satelit pokud má nějaká bojúvka spojení z nějakou tajnou službou také není neřešitelný problém.. na záběr dětí, které jsou polévány vodou nepotřebuješ zrovna filmový štáb..

 • fenri
  19:16 11.04.2018

  Logiku, myslím, že se k vám Luky a Raziel chovají ještě velmi velkoryse a s dobromyslným nadhledem dospělého nad postiženým děckem.

  Vám hlvně uniká to, že chemický útok na pár civilistů v situaci, kdy se na forntě fest daří a zároveň protivník pokřikuje, že pokud se provede chemický útok, bude tóčo, by udělal jen idiot a nebo Logik.

 • logik
  19:10 11.04.2018

  Luky: urážíš hezky. To máš tak málo argumentů, že musíš sahat k urážkám, nebo Tě prostě verbální agrese baví?

  Btw. jak Ti Tvoji filmaři přijedou a odjedou z obklíčené Ghouty? A také na Tebe platí otázka: považuješ tedy reporty OPCW, na které jsem dával odkaz, za lživé, když tvrdíš, že tam nikdo sarin ani chlor nehází?

 • logik
  19:04 11.04.2018

  raziel:
  a) Jak fungují média? Vezmou první zajímavé video. Takže co udělám, když chci krýt chemické útoky?
  Natočím takovédle video a při prvních zmíňkách o útoku ho vypustím jeho část "bez chyb". Je skoro 100%, že se ho nějaké médium chytne a pak už se rozšíří samo. Za čtrnáct dní pak vypustím celé video dokazující, jak si všichni vymýšlí.... Aholalala - a raziel už nadává všem do blbů, jak jsou Bílé přilby prolhané a jak jim nemáme věřit.

  Zaplňování mediálního prostoru falešnými důkazy, aby byly znevěrohodněné ty právé, je naprosto základní propagandistický postup. Navíc postup, který prokazatelně Rusko, nebo někdo stranící Rusku, používá (např. kolem MH17 bylo podvržených důkazů poměrně hodně, a to včetně podvržených důkazů o nepravdivosti jiných důkazů).

  PS: A prosím příště bez urážek, já tě také neurážím za to, že takto jednoduchou věc nejsi s to pochopit.

  b) Ty v podstatě tvrdíš, že z toho, že jedno video na internetu je fake plyne, že všechna videa na internetu jsou fake. To je falešná gerneralizace. I kdyby je někdo vyráběl opravdu se záměrem poškodit Asada, ještě to neznamená, že nějaký jiný případ není pravdivý. Nebo i že tento případ není pravdivý, ale někdo se ho snažil "přihrát".
  Samozřejmě, existence takovýchto videí musí vést člověka k opatrnosti a k ještě větší kritičnosti ohledně používaných zdrojů, ale Tebou ražená implikace: někdo někdy fejkoval, tedy nutně fejkujou všichni, je jednoznačně chyba v úsudku.

  c) To, co dělá Bellingcat je právě to, že se snaží ověřit věrohodnost videí. To samozřejmě nejde na sto procent, ale např. určit, zdali video je nebo není z daného místa jde poměrně spolehlivě. Pokud s metodou kterou používají Bellingcat nesouhlasíš, Ok - tak ukaž co dělají špatně konkrétně. Ty se jim ale vysmíváš, aniž bys předložil jediný důkaz, že jejich analýzy jsou špatně.

  PS: neodpověděl jsi mi na otázku, jestli považuješ reporty OPCW za zfalšované

 • Luky
  19:03 11.04.2018

  Nám je jasný logiku, že takových věcí uděláš v atelieru padesát. Akorát ty sedíš v oddělení tapet, trpělivě makáš jak medonosnej a těšíš se, že tě přesunou na komparz. Ale to se nestane, předobjednej si operaci karpálů.

  Orlando von Einsiedel získal oskara filmem white helmets. Tam je takových kameramanů s notebookama, navíc tam vše ani nemusí být pořád. Přijedou provedou a odjedou. Oni totiž vědí, že jim tam nikdo žádnej sarin ani chlor nečekaně nehodí.
  Když se posledně vládním na severovýchodě zadařilo, livemapUA zahltil nějaký dobytek videama poprav, který byly natočený vysokofrekvenční kamerou. Prezentoval to jako spravedlnost na "šiítským ksindlu" a hlásil se k IS. Detailní a velmi naturalistický, zpomalený záběry sekání hlav, topení, škvaření za živa, řezání hlav čtyřiceti klečícím, výstřel do obličeje zblízka (studie rázové vlny v tváři, vylétnutí očí). Jesně chtěl provokovat sektářský násilí, ale v diskuzi mu obě odnože sdělili, že je jenom zoufalec a že ve vládním vojsku bojují společně. Oni se můžou provokatéři všech barev zbláznit, že jim to nevychází, peněz i techniky mají spoustu, to je ten nejmenší problém.

  A teď už tvoji milášci jedou do ZOO v Idlibstánu. Můžeš nějakýho adoptovat a nosit mu tam mrkev. Ale netoč se k němu zády.

 • raziel87
  18:48 11.04.2018

  2 logik

  ty si vážně úplně blbej......vždyť máš na netu fotky aktérů - z ateliérů, ty samé ksichty dětí a dospělých, pak odfocené z reportáží, kdy oficiální media informovala o dalším chemickém útoku. Včetně srovnávaček nadočnicovejch oblouků, rtů, nosů.....ale tobě něco psát, to je jak házet hrách na stěnu.

  Zopakuji, začti se do fóra, pak přestaneš mektat ty pitomosti "předtím, teď potom"....vůbec nevíš o čem žvaníš. Stačí ten Bellingcat, to o tobě vypovídá vše

 • logik
  18:41 11.04.2018

  raziel: Takovýdle fotek z natáčení a videí Ti vyrobím v ateliéru za den padesát. Nedokazují vůbec nic. Bejt Ruskem, tak jich vyrábím desetkrát tolik, než jich Rusko vyrábí a postuju na sociální sítě daleko aktivnějc :-) Samozřejmě, že nejdřív vypustím video o útoku a za měsíc důkaz, jak je to nahrané,
  takže to bude fakt věrohodné....

  To, že ta videa z chemického útoku jsou podvrh je samozřejmě možné. Ale rozhodně to nedokazuje rádobychytré video z natáčení. Tebou postované videa jsou daleko pravděpodobnější podvrh, než to samotné video, které se snažíš napadat: jejich věrohodnost není potvrzená už vůbec ničím.
  Zatímco mnou postované video dle linkovaných analýz pochází z místa (údajného) činu. Nebo chceš ty analýzy zpochybnit? Čím konkrétně?

  A pokud je nechceš zpochybnit, pak tedy tvrdíš, že si někdo udělal filmové studio na frontě. Jistě, možné to je, ale zrovna lehká a jednoduchá věc to není (např. i jen sehnat v obklíčeném městě přesnou maketu chemické munice není zrovna jednoduché; anebo to znamená součinnost špičkového trikového a střihacího studia) - a rozhodně by to v Ghoutě nikdo nedělal s perfektní režisérskou klapkou...

  Samozřejmě, je možné, že to tam nahráli, ale vzhledem k probíhajícímu útoku a tedy škodám na budovách - a zároveň záběrech na široké okolí - by nějaké starší video bylo odhalené poměrně rychle. Takže ano, samozřejmě že to není definitivní důkaz, ale vyrobit něco takového by znamenalo mít poměrně velké zdroje a i tak by tam bylo nemalé riziko chyby. Najdeš nějakou?

  Dál prosím zkus vysvětlit, jaktože na těch videích je zachyceno přesně to místo, které pak je zachyceno na oficiálních materiálech Ruské armády údajně vyšetřující chemický útok. Jaktože se tak trefily - když celý útok se podle Tebe nikdy nestal? Jak Rusové věděli, kam mají jít?

  ===

  Ostatní útoky plynem: ty které podle Tebe nahráli bílé přilby - pak potvrdili i OPCW. Tedy chceš tvrdit, že celé OPCW lže?

  ===

  btw. fakt mě to zajímá - to, že videa z útoků jsou fejk, evidentně bereš jako samozřejmost. Na základě čeho věříš, že videa z nahrávání videa nejsou fejk? Co Tě přesvědčilo o jejich věrohodnosti?

 • raziel87
  18:14 11.04.2018
 • raziel87
  18:03 11.04.2018

  2 Logik

  už se tu objevily i odkazy na videa z natáčení "po chemickém útoku". Tady ti ještě posílám pár hezkých fotek, jsou autentičtější. (doscrolluj na stránce až dolů)

  http://aktualnikonflikty.cz/viewtopic.php?f=19&t=6&sid=032df680aecb5dffa865a753e90dbf4d&start=4545

  Tuhle opičárnu jsem zaregistroval už asi po 6x.

  Celkově ti poradím, aby sis z toho vlákna přečetl alespoň 50 stran, nemusíš všech 330 :-)

  Bellingcat byl pokus o sarkasmus?

 • givicz
  16:44 11.04.2018

  logik pls bellingcat sem netahej... lžeš Rusové na místě v Dúma byli (snad druhý nebo třetí den po údajném útoku) a žádný větší počet zraněných nebo nějaké chemické látky nezjištili..

  Ruská vojenská policie v Dúmě
  https://www.youtube.com/watch?v=rFKkTwa0TBM

 • logik
  15:47 11.04.2018

  asdf: I kdyby v Sýrii byla druhá Libie, furt je to výrazně lepší, než to, co je tam teď, když tam defakto mají volnou ruku Rusové...

  Strategist: Ono těch chemickejch útoků tam bylo víc, než se běžně v médiích píše,
  takže to, že to určitě nebyl Asad bych určitě netvrdil. Pokud jsou ty zprávy pravdivý, tak prostě čas od času plyn použije.

  Jinak tady:
  https://www.bellingcat.com/news/mena/2018/04/11/open-source-survey-alleged-chemical-attacks-douma-7th-april-2018/
  jsou sebraný některý informace ohledně útoku, např. videa, který odpovídaj ostatním údajům (takže byly natočené na daném místě), záběry na zbytky chemické munice z toho místa atd....

  Samozřejmě, každé video jde upravit - 100% to nic nedokazuje, ale takto věrohodně zfalšovat důkazy už chce fakt hodně práce. Přinejmenším jsem viděl i nemálo zfalšovaných výstupů z dílny Ruské federace, které by byly proti takovémuto podfuku jako liga tlustých proti Barcelóně, takže bych se spíše přikláněl k tomu, že se útok stal.

  Pokud je to bouda, tak je to bouda, která musela být pečlivě připravována několik měsíců (určitě to dělali lidi, co měli přístup do daného místa) a stejně pochybuju, že by se tam něco nezapomnělo a že by videa byly tak konzistentní, jak jsou.
  Navíc Rusko, které má teď přístup na dané místo, by mohlo zadokumentovat, že ta videa jsou upravená nebo stará (což lze snadno dokumentovat videem současného stavu), čímž by vzalo obviňovačům vítr z plachet. Nic takového se nestalo.
  Rusko se omezilo na nic neříkající: "žádný plyn tam určitě nebyl" a "nenašli jsme žádné pacienty", což pokud by byla pravda, tak stálo poměrně hodně práce, ale přitom to nepřineslo žádné "hmatatelné důkazy".

 • danny
  11:57 11.04.2018
  Oblíbený příspěvek

  Současné napětí mě vůbec netěší. Možná ještě víc, než riziko, že tentokrát konflikt přeroste v něco většího, mě znervozňuje sílící pocit, že je u moci čím dál víc osob, které ztratili soudnost a zábrany. Že na pozicích diplomatických špiček sedí lidé jako Boris Johnson, kteří plácají, co jim přijde na jazyk. Že na oltáři vnitřního boje mezi příznivci a odpůrci amerického prezidenta jsou lehkomyslně předkládány oběti, jejichž dlouhodobé dopady nikdo nedomýšlí.
  Že za posledních pár let pojmy, jako mezinárodní právo, spravedlnost, lidská práva, hodnoty, důkazy atd... ztratily význam a staly se ušmudlaným hadrem v rukou amatérských propagandistů.
  Když si zapnu televizi, a na obrazovce nadšení redaktoři blaženě švitoří o tom, jak to bude bouchat asi stylem, jako o nadcházejícím derby pražských es, tak začínám pociťovat nevolnost.

 • Jirosi
  11:23 11.04.2018

  asdf: Mně tedy nepřišlo, že setrvání Asada u moci by té válce zabránilo. Dle některých tu je vyhraná. Takže znova ji těžko rozdmýcháš. Boj o moc přijde po pádu diktátora vždy, bez ohledu na to zda skoná přirozeně nebo násilně. Čím déle vládne tím horší ten boj je.
   
   
  raziel87: Tak pokud, se lidé opírají o Ruské mlžení/lži jako o pravdu a na základě toho hledají viníky jinde než jsou. Tak dost. Tak si zjisti jak poklesly dodávky potravin do severní Afriky před tou destabilizací. A kdo to jídlo přestal dodávat.
   
   
  A Raziel87 celkem by mně zajímalo když píšeš o rozvrtání středního východu. Tak které období a jaké vlády považuješ za OK? Protože tam to bylo rozvrtané už za Římanů.

 • raziel87
  11:20 11.04.2018

  2 Jirosi

  jak souvisí mlžení a lhaní Ruska (v čemž s tebou souhlasím, ano ruská propaganda není o mnoho lepší, než v dobách studené války) s destabilizací Blízkého východu a severu Afriky?

  Mě už to tady přijde na palici - podobné jako když čímdál častěji čtu, že to ne Hitler, ale Stalin vlastně způsobil II. světovou válku, čímdál tím častěji čtu pindy hlupáků, kteří zmírňují zvěrstva holocaustu.....ty volku, Beneš měl pravdu......

  "Přijde brzo chvíle, kdy tito viníci se
  budou před sebou samými a před světem
  očišťovat s toho, co v těchto letech napáchali.
  A budou tomu sami věřit, až tyto
  své nové lži budou přednášet. Říkal jsem
  při jiných příležitostech, že máme všecko
  zaznamenat a povědět to, co jsme zažili
  ve svých vězeních a koncentračních táborech.
  Ne snad jen proto, abyste nám
  všem řekli o svém trápení, ale proto,
  abyste se znovu mohli bránit, až oni
  začnou s tou svou "očišťovací" kampaní.
  Že začnou - o tom buďte přesvědčeni.
  A konečně přijdou opět, aby od očištění
  přešli k útoku. Bude to nová reakce, která
  opět spojí útok na pokrok sociální, s útokem
  na naší svobodu národní a lidskou.
  VRCHNÍMU VELITELI VDĚČNĚ
  VETERÁNI II. SVĚTOVÉ VÁLKY"

 • asdf
  11:14 11.04.2018

  Jirosi > Dobre. Zahrajme sa co ak. Rusi sa stiahnu a padne Assad a co dalej ?
  Druha Libia ? Akurat som pred par dnami zacul v spravach, ze v Libii su stale dve vlady, pricom jedna neuznava druhu a stazujuce sa neziskovky. Podla nich v Libiy mucia veznov. Ale to mal robit len ten zly zly Kadafi. Zrazu tu mame demokraticku opoziciu ktora robi to iste co Kadafi. Precu je nejde Fracuzsko zbombardovat a nastolit dalsi demokraticku opoziciu. Alebo je teraz pri moci nasa demokraticka opozicia a jej prepacime to, koli comu sme zhodili Kadafiho ?

 • Jirosi
  11:11 11.04.2018

  raziel87: Klidně nám tu můžeš udělat seznam citací vyhlášení Ruské strany třeba za poslední 3-4. roky kdy mluvilo pravdu, částečnou pravdu a kdy vyloženě lhalo.

 • Host
  11:04 11.04.2018

  Kdežto z afghanistanu, Iraku libye sa USA stiahlo akonahle zavladla laska, mier a demokracia... achjo
  Nepoznam uzemie z ktoreho po tom čo naň vstupila noha USA vojaka ta noha niekedy odisla vy "3" mesiace

 • raziel87
  11:03 11.04.2018

  2 Jirosi

  to si opravdu takovej balík zabedněnej, nebo to hraješ?

 • Jirosi
  10:59 11.04.2018

  Fenri: "A pokud se pletu, tak to bude v lepším případě znamenat protažení Syrské války o hodně, hodně dlouho a spoustu mrtvých v Syrii navíc."

  Dit je přece u konce ne?

  Největší prodloužení znamenala ta Ruska "3" měsíční intervence. Která trvá ještě dnes.

 • fenri
  10:53 11.04.2018
  Oblíbený příspěvek

  Já si stejně myslím, že:
  -bezletovou zónu neprosadí a ani to nebudou seriozně zkoušet. Možná to jen zkusí, zachrastí, aby mohli ukázat, že chtěli, ale že Rusové jsou strašné svině
  -úder bude podobný tomu loňskému, jen s lepším soundtrackem, obsazením, v
  D a Dolby a celkově barevnější a delší

  A pokud se pletu, tak to bude v lepším případě znamenat protažení Syrské války o hodně, hodně dlouho a spoustu mrtvých v Syrii navíc. To je ta výrazně lepší varianta.

 • PavolR
  10:45 11.04.2018

  Givicz:
  V 100 km vzdialenosti od sýrskeho pobrežia je okolie Lakatie pohodlne v dostrele rakiet zem vzduch na palube USS Donald Cook ... preto som písal, že sústreďovať tam sýrske letectvo pod ochranu ruskej základne je blbosť...

 • PavolR
  10:41 11.04.2018

  Strategist:
  Skôr než na priamu intervenciu, by som to videl na vytvorenie bezletovej zóny, ktorá by pripravila proasadovské sily o vzdušnú podporu. Takto sa postupovalo aj po Saddámových chemických útokoch na Kurdov.

 • givicz
  10:41 11.04.2018

  juhelak jestli je např. USS Donald Cook cca 100 km od břehů Sýriie tak raketa Tomahawk s rychlostí 900 km/h tam bude v řádu několika málo minut.. podle Visingera "V jediný okamžik by na cíle v Sýrii mohl letět až trojciferný počet střel Podobnou strategii zvolili spojenci například při prvotním úderu na Libyi. Teprve po masivním raketovém útoku z ponorek a plavidel následovaly letecké údery"

  Zdroj: https://zpravy.idnes.cz/zapad-muze-syrii-zasypat-tomahawky-d68-/zpr_nato.aspx?c=A130828_161252_zpr_nato_inc

 • Strategist
  10:33 11.04.2018

  fenri: No situace vypadá bledě, to už je 2 noci co to vypadá dost nejistě. Nemyslím si že by Trump chtěl obsazovat sýrii, vzhledem k tomu že se chtěl stáhnout před týdnem,takže snad plošný útok s 2 CSG nehrozí. Problém je,že ať ten útok vymyslel kdokoliv (myslím si že Asad to tentokrát fakt nebyl to by musel být blázen) tak postavil USA a Rusko do pozice kdy oba musejí jednat a přesně to ani jeden z nich za celou dobu svého angažmá v sýrii nechtěli.

  PavolIR: nový nástupce Tillersona je sice tvrdý jestřáb ale četl jsem že je proti ,,humanitivním intervencím,, spíše je pro preventivní údery a současná situace se k preventivním úderům moc neřadí

 • PavolR
  10:20 11.04.2018

  Na minuloročné vrhanie Tomahawkov zabudnime. Vtedy stál ešte po Trumpovom boku umiernený Tillerson. Ten na konci minulého mesiaca skončil a jeho nástupca je typ, ktorý by neváhal okamžite bombardovať Irán. Nuž a Asad ,popri tom, že je spojencom Ruska, je aj kľúčovým regionálnym spojencom Iránu. V protiiránskom ťažení americkej administratívy je na rane medzi prvými. Asi dostal prioritu pred prípadnou inváziou do Jemenu. Takže tak.

 • juhelak
  10:11 11.04.2018

  Nejživěji bude u výrobce tomahavků a ruských výrobců PVO. Zajimalo by mě jestli rusové zají i polohy ponorek a kolik vlastně budou mít času od vystřelu, odhadnutí cile do dopadu.
  Btw systém pantsir dokaže zneškodnit tomahawk nebo to zvládne jen pvo řady sXXX ? tech 160 kusů by asi nedostali do vzduchu najednou ale i tak jich je zrejme vic nez by kdejaka pvo zvladla.

 • fenri
  09:51 11.04.2018

  Přijde mi, že buď:
  1.) čekají na Trumana a pak to bude velký a ošklivý a nemám z toho dobrý pocit
  2.) nějak se dohodli
  3.) dávají Rusům (a SAA+?) čas, aby se uklidili na místa, kam Tomahawky nepoletí a udělá se to jako loni. Velkolepá show, kterou udrží tvář a zároveň se nic nebude měnit a eskalovat. A možná to bude i trochu vzkaz pro Erdogana...

  Protože jinak nevidím důvod, aby těch 160 Tomahawků, co si čerstvě přivezli, neposlali dnes v noci. Takhle dávají Rusům čas připravit PVO a alespoň pár jich sundat a SAA dávají čas se rozptýlit a zahrabat.

 • givicz
  09:47 11.04.2018

  Celé mi to připomíná situaci, když se řešil útok na Irák nebo jak se řešila Libye.. začínám nabývat přesvědčení, že ten FAKE útok není nápad Jaysh al-Islam v Dúmě (ti tam končí) ale že to celé vymyslel někdo na západě. V Dumě už několik dnů žádné boje neprobíhají. Probíhá evakuace. Jižně od Dumy byla města Harasta, Irbin a další osvobozena tak, že je rebelové dobrovolně i se svými rodinami opustili otevřeným koridorem a byli odvezeni do provincie Idlíb. Celkově bylo od počátku humanitárních přestávek z Východní Guty staženo 143 194 osob, z toho 105 857 civilistů a také 13 793 teroristů a 23 544 členů jejich rodin.

  Západ může v Sýrii udeřit do 72 hodin, aerolinky dostaly varování
  Zdroj: https://zpravy.idnes.cz/syrie-aerolinka-let-provoz-varovani-dv3-/zahranicni.aspx?c=A180411_073332_zahranicni_vitm


  článek z 13. března 2018
  Náčelník generálního štábu ruské armády Valerij Gerasimov tvrdí, že povstalci v Sýrii připravují provokační akci s chemickými zbraněmi, aby se zdůvodnil chystaný útok USA na vládní cíle v Damašku.

  http://zahranicni.eurozpravy.cz/blizky-vychod/218071-rusko-americka-valka-v-syrii-povstalci-pry-chystaji-provokaci-dusledky-by-byly-vazne/

 • Host
  07:42 11.04.2018

  dlhodobo tvrdím že najvačší problém západu nie je technologicka vyspelosť. práve naopak, ale ochota sa za proklamované ideály biť. u mňa je táto ochota na nule.

 • Luky
  01:00 11.04.2018

  Nejcennější mrtvola je ta, kterou si vyrobíš.
  A hned po ní je nejcennější ta, která má v břiše mangový tousty za 280,-

 • Miroslav
  00:45 11.04.2018

  Jirosi: život človeka je vždy život človeka bez ohľadu na to, ako ten človek zomrie. Smrť je ako tehotenstvo. Nedá sa byť trochu mŕtvy alebo trochu tehotná. Smrť človeka je limitná situácia bez ohľadu na spôsob. Preto nemôže byť mŕtvy po útoku ZHN pre spoločnosť cennejší ako mŕtvy po guľke.

 • Jirosi
  00:40 11.04.2018

  Miroslav:"Mŕtvy nie je vždy rovný s iným mŕtvym. Aspoň nie tu na zemi."

  Jenže "tyhle" zabili USA(Rusko), takže se na ně dá snadno ukazovat.

  Ale chemické zbraně jsme se zavázali nepoužívat. Po velice drsných zkušenostech z WW1. Jenže pravidla co nikdo nevymáhá nemají smysl.
  Proto buďme rádi, že existuje někdo kdo se nebojí je v zájmu ostatních vymáhat.

  Jedna věc, je mít strach z kulky, bomby, granátu. Druhá se bát nadechnou, napít, najíst, obléct, kontaktu s druhou osobou, zvířete. Protože tohle vše vás může zabít, když se ve válce začnou používat ZHN.

 • Jirosi
  00:31 11.04.2018

  givicz:"souhlasím s tebou, že útok byl FAKE ale co mi hlava nebere proč světové společenství nešlo na návrh Ruska, že ruští vojáci do Dúmá doprovodí pracovníky Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) aby mohli vyšetřit incident na místě"

  fenri:"Kývnout na vyšetřování vlastní false flag by bylo poněkud konstraproduktivní."

  Škoda, že na internetu se dají najít různé věci. Třeba jako přenos se zasedání rady OSN a nemusíme se tady spoléhat jen na pro Kremelskou kliku,

  Takže první kdo navrhoval rezoluci a vyšetřovaní byli USA, až po nich si vzal slovo velvyslanec Ruska. Návrh USA prošel, Ruska nikoliv. USA návrh Rusko vetovalo. Takže kdo má strach z vyšetřovaní že muselo použít veto ?

 • Miroslav
  00:22 11.04.2018

  Dusan: To je taká psychológia. Pre istú skupinu ľudí je neprijateľné, že v Hirošime či Nagasaki zomrelo XY ľudí ale, že rovnaký počet obetí malo aj konvenčné bombardovanie Tokia, to už nie je dôležité. Má teda mŕtvy po jadrovom útoku väčšiu váhu ako mŕtvy po konvenčnom útoku? Zjavne áno. Je to taká psychológia. Po Hirošime a Nagasaki sa z Japonska stala obeť. Zomrelo niekoľko stoviek tisíc ľudí. Že japonská armáda vyhladila počas okupácie Číny 20 miliónov civilov. To tiež nikto nespomenie. Mŕtvy nie je vždy rovný s iným mŕtvym. Aspoň nie tu na zemi.

 • dusan
  00:07 11.04.2018

  givicz

  Ako som už spomenul, tak "odpadávanie" pri chemických zbraniach v Sýrii mi pripadá úplne absurdné, lebo 99,9 % obetí tam zomrie pomocou "normálnych zbraní (tu pripomínam, že zápalné zbrane sú de facto chemické, ale používajú sa bežne) a ten "chemický mikrosúboj" v tejto vojne je naozaj skôr o politike. Rusi brutálne "riešia" civilistov spolu spovstalcami a Amíci sa "zobudia" len pri zmienke o chemických zbraniach. Pokým sa "normálne" bombardovalo s obrovským množstvom obetí, tak to svet nerozhýbalo a zrazu sú všetci "akční" i idú zachranovať sýrskych civilistov ...

 • Jirosi
  23:08 10.04.2018

  givicz: Takže ty vlastně tvrdíš, že aktuálně má Syrie nejvíce volných prostředků za celou válku. Tedy pokud by ně někdo chtěl zaútočit tak je to vlastně nejhorší čas?

  Protože pokud by to tak bylo. Tak pak dává smysl zkusit vyprovokovat svoje nepřátele k dalšímu úderu. Protože přece nemá smysl zemi opravovat 2x.

Stránka 1 z 2