Americká bojová vozidla pěchoty Bradley pro Chorvatsko

Americká bojová vozidla pěchoty Bradley pro Chorvatsko
M2A2 Bradley ODS / mark6mauno, CC BY 2.0 (Zvětšit)

Americká vláda daruje Chorvatsku 60 bojových vozidel pěchoty (BVP) M2A2 Bradley. Vozidla budou v „pouštní“ konfiguraci ODS (Operation Desert Storm), tedy v konfiguraci z operace Pouštní bouře (1991).

O darování BVP Bradley chorvatské armádě informoval chorvatský ministr obrany Damir Krstičevič. Celkově chorvatská armáda získá 84 vozidel Bradley ODS, přičemž 24 vozidel poslouží jako zdroj náhradních dílů. Cena darovaného majetku dosahuje 84 milionů dolarů (1,94 miliardy Kč). Vozidla poslouží k vybudování těžkého mechanizovaného praporu.

Chorvatsko se stane druhým zahraničním uživatelem, který zdarma získal BVP Bradley ‒ začátkem roku 2017 Američané zdarma poskytli 32 vozidel Bradley libanonské armádě.

Chorvatsko přijme první americká BVP v roce 2021. Následně místní společnost Đuro Đaković Specijalna vozila (dřívější výrobce tanků M-84 / M-84D) zajistí generální opravu vozidel a částečnou modernizaci. Na revitalizací BVP Bradley Washington přispěje 25 miliony dolarů. Celkové revitalizační náklady dosáhnou dva až tři miliony dolarů za vozidlo, tedy 120 až 180 milionů dolarů za 60 BVP Bradley.

Podle dostupných informací zástupci chorvatské armády letos v létě navštívili USA, kde provedli inspekci vozidel Bradley a byli velmi spokojeni s jejich stavem.

Chorvatské BVP Bradley budou sloužit po boku 146 bojových vozidel Patria AMV, resp. zejména 20 kolových BVP s bezosádkovým bojovým modulem UT30MK2. Instalace izraelských věží a dalšího příslušenství, včetně oživení vozidel a testování, zajistí opět Đuro Đaković.


Testování UT30MK2 v Izraeli

„Chorvatská vláda důrazně podporuje spolupráci chorvatských a zahraničních firem formou strategické spolupráce. To je případ Đuro Đaković Specijalna vozila, kterou jsem již zmínil a která má velký potenciál pro spolupráci s americkou společností BAE Systems, za účelem zřízení centra výroby a oprav vozidel Bradley pro tuto část Evropy a Chorvatska ‒ a také pro přenos znalostí a přímé investice,“ uvedl Krstičevič.

Podle Krstičeviče chorvatský vojenský průmysl zaměstnává 3000 lidí a díky roční výrobě v hodnotě 200 milionů euro jde o jedno z nejdůležitějších hospodářských odvětví Chorvatska. Avšak konkrétně firma Đuro Đaković má vážné existenční potíže. 

Podle chorvatských médií (novac.hr) BAE Systems dokonce uvažuje o převzetí Đuro Đaković. O nákupu BVP Bradley totiž přemýšlí Řecko, Bulharsko, Rumunsko a Severní Makedonie a chorvatská firma může sloužit jako servisní místo pro celý region.


M2A2 Bradley ODS; větší foto / Army Staff Sgt. Matthew Jones, Pennsylvania National Guard

Nákup BVP Bradley je třetím klíčovým modernizačním projektem chorvatského ministerstva obrany. Dalším projektem je nákup víceúčelových vrtulníků UH-60M Black Hawk a zatím neúspěšný pokus získat nové víceúčelové stíhačky.

Připomeňme, že Chorvatsko chtělo izraelské F-16, ale Američané se nakonec postavili proti prodeji. V příštím roce Chorvatsko opět osloví potenciální dodavatele stíhacích letounů a pokusí se ve stejném roce podepsat smlouvu.

Kromě těchto projektů ministr Krstičevič oznámil zavádění bezpilotních vzdušných systémů do chorvatské armády, zavedení nových taktických komunikačních systémů, kulometů ráže NATO, posílení zpravodajských schopností a výstavbu továrny na munici.


Đuro Đaković

Snaha získat BVP Bradley spadá až do začátku roku 2017 a souvisí s americkým rekapitalizačním programem ERIP (European Recapitalization Incentive Program). Program ERIP pomáhá Albánii, Bosně a Hercegovině, Chorvatsku, Severní Makedonii, Slovensku a Řecku přejít od sovětské vojenské techniky k západní.

V běžícím fiskálním roce 2019 americká vláda na program ERIP vyčlenila 190 milionů dolarů:

 • Albánie 30 milionů dolarů – využije na nákup vrtulníků;
 • Bosna a Hercegovina 30 milionu dolarů – vrtulníky;
 • Chorvatsko 25 milionů dolarů – bojová vozidla pěchoty;
 • Řecko 25 milionů dolarů – bojová vozidla pěchoty;
 • Severní Makedonie 30 milionů dolarů – bojová vozidla pěchoty;
 • Slovensko 50 milionů dolarů – vrtulníky.

„Uvedený grant ve výši 50 milionů amerických dolarů je možné využít na nákup americké vojenské techniky, přičemž na slovenské straně bylo vyspecifikováno, že by mohlo jít o vrtulníky. Část grantu ve výši 4,5 milionu dolarů je prioritně určená pro nákup komunikačních prostředků na zabezpečení národních vojenských cílů,“ uvedla Danka Capáková, tisková mluvčí slovenského ministerstva obrany.

„Aby mohly cílové země využívat fondy ERIP, musí se zavázat, že v budoucnu nenakoupí nové ruské vojenské vybavení, i když mohou nadále nakupovat vybavení a materiál nutný k udržení původního ruského vybavení v provozu. Navíc výdaje fondů ERIP závisí na přibližně rovnocenné investici od příjemců,“ uvedl Griffin Rozell, mluvčí amerického ministerstva obrany na Slovensku.

Zdroj: SME, Juranij, BMPD, Obris

Nahlásit chybu v článku


Související články

Německé houfnice PzH 2000 pro Chorvatsko

Chorvatsko získá z Německa 12 samohybných houfnic PzH 2000. Dohodu 5. prosince potvrdil svým ...

Chorvatské vrtulníky OH-58D. Inspirace pro Armádu ČR?

Tým odborníků z chorvatského ministerstva obrany ve Spojených státech provedl technickou kontrolu ...

S Hizballáhem v zádech: Libanon získá americká BVP Bradley

Americká armáda daruje Libanonu 36 špičkových bojových vozidel pěchoty (BVP) Bradley M2A2 v hodnotě ...

Spojené státy směřují k náhradě bojových vozidel Bradley

Americká armáda před několika dny spustila proces náhrady bojových vozidel pěchoty (BVP) M2 Bradley. ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Lukash
  16:48 13.12.2019

  Trosku odbocim od temy, ale predstavujem si logisticku nocnu moru pri obrane statu ako je chorvatsko, s ich ostrovmi, pobrezim a horami... :)

  Trosku odbocim od temy, ale predstavujem si logisticku nocnu moru pri obrane statu ako je chorvatsko, s ich ostrovmi, pobrezim a horami... :)

  • PetrTechnik
   17:05 13.12.2019

   Tak ono je spíše otázkou komu se by se Chorvatsko bránilo a kdy je členitost území výhodou a nevýhodou.

   Tak ono je spíše otázkou komu se by se Chorvatsko bránilo a kdy je členitost území výhodou a nevýhodou.

  • PavolR
   17:55 13.12.2019

   Od mora ich môžu napadnúť iba Taliani alebo Američania. V pobrežných horách je možné robiť protivníkovi veľa neplechy. O ich schopnosti zvládať vojnu na východe po juhoslovanských ...Zobrazit celý příspěvek

   Od mora ich môžu napadnúť iba Taliani alebo Američania. V pobrežných horách je možné robiť protivníkovi veľa neplechy. O ich schopnosti zvládať vojnu na východe po juhoslovanských vojnách hádam nemusíme pochybovať a proti ich najúdernejším jednotkám, koncentrovaným okolo Osieku a Zahrebu, by nemali šancu ani Maďari (tu sú ich hipotetické scenáre proti okolitým krajinám: https://azonnali.hu/cikk/20181... ).Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  14:05 13.12.2019

  Iba pár slov k ostatným krajinám, ktoré Bradley kúpia, alebo o tom údajne uvažujú: - Severné Macedónsko - aktuálne majú vozidlový park strašne roztrieštený a rozkúskovaný. Dostať ...Zobrazit celý příspěvek

  Iba pár slov k ostatným krajinám, ktoré Bradley kúpia, alebo o tom údajne uvažujú:
  - Severné Macedónsko - aktuálne majú vozidlový park strašne roztrieštený a rozkúskovaný. Dostať M2A2 ODS by pre nich ešte aj bez modernizácie a výmeny veže bol obrovský posun vpred.
  - Grécko - tak jasné, obmenia už tých pár desiatok BMP1, čo majú. Akvizícia BMP3 krachla a domáce vozidlo ELVO Kentaurus sa akosi dlhodobo nedokáže presadiť. Do veľkých investícií sa Grékom asi nechce.
  - Albánsko - zadarmo ponúkanou technikou nikdy neohrdne a podobne, ako u SM by aj v jeho prípade išlo o posun vpred.
  - Bulharsko - po tom, čo nakúpia F-16 si tie vozidlá zadarmo fakt zaslúžia, nie je to práve bohatá krajina. Na dôvažok, ak nakúpia v Rumunsku vyrábané Piranhe, budú mať na oboch vozidlách rovnakú vežu.
  - Rumunsko - prešlo už takmer 15 rokov od vtedy, ako sa pustili do modernizácie svojich MLI-84, takže by už mohli rozmýšľať o náhrade, hoci topánka ich určite netlačí.

  Dovedna takých 400-500-... vozidiel Bradley by pohodlne pokrylo balkánsky priestor.Skrýt celý příspěvek

 • Tecka
  08:46 13.12.2019

  Ciekawostka: rusza produkcja Rak-G , na zmodernizowanym podwoziu WD z nowym polskim zawieszeniem hydro-pneumatycznym.

  Ciekawostka: rusza produkcja Rak-G , na zmodernizowanym podwoziu WD z nowym polskim zawieszeniem hydro-pneumatycznym.

  • Lukas
   11:40 13.12.2019

   I z zmodernizowanym autoloaderem na jeszcze dłuższą (nie max 850 a 1000mm) amunicje... Ja nie wiem czy to chodzi o APR120 czy może jakieś nowe "specjalne" ammo (CARGO? HEAT do ...Zobrazit celý příspěvek

   I z zmodernizowanym autoloaderem na jeszcze dłuższą (nie max 850 a 1000mm) amunicje...
   Ja nie wiem czy to chodzi o APR120 czy może jakieś nowe "specjalne" ammo (CARGO? HEAT do samoobrony?)Skrýt celý příspěvek

   • Tecka
    13:56 13.12.2019

    ..właśnie, może w przyszłym roku coś więcej na ten temat

    ..właśnie, może w przyszłym roku coś więcej na ten temat

 • SofF
  23:14 12.12.2019

  ty podmínky jsou opravdu "zajímavé" - „Aby mohly cílové země využívat fondy ERIP, musí se zavázat, že v budoucnu nenakoupí nové ruské vojenské vybavení. - Tedy fakticky monopolní ...Zobrazit celý příspěvek

  ty podmínky jsou opravdu "zajímavé" - „Aby mohly cílové země využívat fondy ERIP, musí se zavázat, že v budoucnu nenakoupí nové ruské vojenské vybavení. - Tedy fakticky monopolní praktika na potlačování konkurence. A navíc pro Američany velmi levně, pár milionů USD jsou drobné za zajištění že daný stát nebude nakupovat u konkurence. Když se podobná situace provalila u firmy Intel tak to bylo nepřístojné a následoval trest, ovšem pokud stejnou praktiku použije stát je to naprosto v pořádku....Skrýt celý příspěvek

  • Jecchus
   23:35 12.12.2019

   Tak nikdo je nenutí se do toho programu přihlásit. Navíc "nekupovat ruské" není to samé jako "kupovat americké"...

   Tak nikdo je nenutí se do toho programu přihlásit. Navíc "nekupovat ruské" není to samé jako "kupovat americké"...

   • SofF
    00:12 13.12.2019

    Intel taky nikoho nenutil, ale vytvářel výhodné pobídky a i skryté pohrůžky pokud nebude podle jeho not....

    Intel taky nikoho nenutil, ale vytvářel výhodné pobídky a i skryté pohrůžky pokud nebude podle jeho not....

    • alea206
     00:32 13.12.2019

     Vy v tom muzete videt monopolisticke chovani, ja v tom muzu videt snahu o udrzeni armad NATO na jednom standardu. Kazdopadne dokud jeden z nas neda odkaz na zneni smlouvy a ktery ...Zobrazit celý příspěvek

     Vy v tom muzete videt monopolisticke chovani, ja v tom muzu videt snahu o udrzeni armad NATO na jednom standardu.
     Kazdopadne dokud jeden z nas neda odkaz na zneni smlouvy a ktery clanek v ni se mu (ne)libi tak oba jen varime z vody a predhazujeme nicim nepodlozene nazorySkrýt celý příspěvek

     • SofF
      00:49 13.12.2019

      stejně jako v mém analogu - bylo to také naprosto neveřejně a velice diskrétní. Ad jednotný standard nebo zajištění odbytiště mimo férovou soutěž? Turecko už na tyto praktiky má ...Zobrazit celý příspěvek

      stejně jako v mém analogu - bylo to také naprosto neveřejně a velice diskrétní. Ad jednotný standard nebo zajištění odbytiště mimo férovou soutěž? Turecko už na tyto praktiky má také jiný názor. Stěžejním bodem by měla být minimalizace závislosti na dobré vůli vedení státu dodavatele, protože pak se stává kupující rukojmím - nebudeš dělat podle našich představ? Tak ti nedáme náhradní díly nebo munici. Takže i technika "za hubičku" může být naráz velice drahou.Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   09:15 13.12.2019

   Mě přijde automatické nenakupovat zbraně od nepřítele. Američani také za války nenakupovali Zera od Japonců. Rusko navíc produkuje stále více zaostávající zbraně, neumí servis, ...Zobrazit celý příspěvek

   Mě přijde automatické nenakupovat zbraně od nepřítele. Američani také za války nenakupovali Zera od Japonců. Rusko navíc produkuje stále více zaostávající zbraně, neumí servis, náhradní díly atp.Skrýt celý příspěvek

 • xstandis
  19:22 12.12.2019

  Ze strany USA jde o dobre promysleny tah. Tyto BVP by nekde hnila ve skladu do konce veku. Takto je nekomu daruji, ten nekdo je bude muset repasovat a nakupovat dale nahradni dily ...Zobrazit celý příspěvek

  Ze strany USA jde o dobre promysleny tah. Tyto BVP by nekde hnila ve skladu do konce veku. Takto je nekomu daruji, ten nekdo je bude muset repasovat a nakupovat dale nahradni dily z USA.Skrýt celý příspěvek

 • tryskac
  17:34 12.12.2019

  Sice to nie je k BVP, ale vrtulnikom, ale ostavam v regione:

  https://www.ainonline.com/avia...

  Sice to nie je k BVP, ale vrtulnikom, ale ostavam v regione:

  https://www.ainonline.com/avia...

 • Jakub Cikhart
  15:54 12.12.2019

  Poprosim admina o upraveni teto vety: Vozidla budou v „pouštní“ konfiguraci ODS (Operation Desert Storm), tedy v konfiguraci z operace Pouštní bouře (1991). Toto by znamenalo, ze ...Zobrazit celý příspěvek

  Poprosim admina o upraveni teto vety:
  Vozidla budou v „pouštní“ konfiguraci ODS (Operation Desert Storm), tedy v konfiguraci z operace Pouštní bouře (1991).
  Toto by znamenalo, ze tyto stroje NIKDY neprosly upgradem. Neni tomu tak, podle https://en.wikipedia.org/wiki/... a jinych zdroju verze "ODS" znamena upgrade podle znalosti ziskanych behem Poustni Boure 1991. Chtelo by to lip cist a prekladat anglicke texty. Diky.Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  12:08 12.12.2019

  Najciekawsze jest to, że Chorwacja nie jest pierwszym krajem, który chciał kupić M2 Bradley.
  Wcześniej jednak administracja USA odmawiała.

  Ciekawe...

  Najciekawsze jest to, że Chorwacja nie jest pierwszym krajem, który chciał kupić M2 Bradley.
  Wcześniej jednak administracja USA odmawiała.

  Ciekawe...

  • Rase
   13:10 12.12.2019

   Technicky vzato je zatím neprodali ani jednou. Libanon i Chorvatsko je dostali darem. Bylo by hodně zajímavé, pokud by se Bradley opravdu hodně rozšířil po Balkáně. Třeba by zde ...Zobrazit celý příspěvek

   Technicky vzato je zatím neprodali ani jednou. Libanon i Chorvatsko je dostali darem. Bylo by hodně zajímavé, pokud by se Bradley opravdu hodně rozšířil po Balkáně. Třeba by zde pak našly odbyt i nové AMPV na stejném podvozku.Skrýt celý příspěvek

  • Tecka
   06:55 13.12.2019

   ..ano, ciekawe..
   Teraz to już mamy wyścigi, kto i ile rynku zbrojeniowego będzie kontrolował w europie środkowo-wschodniej. Rumunia jest następna w kolejce do M2...321 start!

   ..ano, ciekawe..
   Teraz to już mamy wyścigi, kto i ile rynku zbrojeniowego będzie kontrolował w europie środkowo-wschodniej. Rumunia jest następna w kolejce do M2...321 start!

   • Lukas
    11:44 13.12.2019

    Łotysze podobno chcieli... Rumuni? - moim zdaniem bez sensu... Oni niech skupią się na KTO - 300-400 rumuńskich KBWP lepiej sprawdzi się w ich realiach terenowych... Ale... ...Zobrazit celý příspěvek

    Łotysze podobno chcieli...
    Rumuni? - moim zdaniem bez sensu...
    Oni niech skupią się na KTO - 300-400 rumuńskich KBWP lepiej sprawdzi się w ich realiach terenowych...

    Ale... jeszcze są państwa, które mogą się stać nowymi "szczęśliwymi" posiadaczami M2
    Bogu dzięki nie PL.Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  09:19 12.12.2019

  Jsem i docela zvědavý, jaké změny se budou týkat prostoru výsadku. Asi by stačilo vyměnit sedačky, zvyšovat strop korby asi nemá moc smysl řešit. ps. Docela se nabízí srovnání ...Zobrazit celý příspěvek

  Jsem i docela zvědavý, jaké změny se budou týkat prostoru výsadku. Asi by stačilo vyměnit sedačky, zvyšovat strop korby asi nemá moc smysl řešit.

  ps. Docela se nabízí srovnání se slovenskými BVP-M. Když vezmu že vozidla jsou obě zadarmo a platí se lehká modernizace + nová věž. Bojová hodnota dost podobná, ale asi bych přeci jen lépe hodnotil Chorvatský přístup: díky většímu vnitřnímu prostoru a kanónu v ráži NATO. Na Balkáně bude asi i větší zájem o upravený Bradley než BMP-1/2.Skrýt celý příspěvek

 • Englbert
  06:28 12.12.2019

  Trochu off topic. Take se vam svevolne spousteji na techto web strankach reklamni videa? Hlavne me stve zvuk. Ctu si doma pekne potichu clanek a najednou zacne rvat reklama, kterou ...Zobrazit celý příspěvek

  Trochu off topic. Take se vam svevolne spousteji na techto web strankach reklamni videa? Hlavne me stve zvuk. Ctu si doma pekne potichu clanek a najednou zacne rvat reklama, kterou jsem ani nespustil. Jde toto svevolne spusteni nejak vypnout? Chapu, ze bez reklam to dnes nejde, ale tohle je moc. Na seriozni webovky to nepatri. Diky.Skrýt celý příspěvek

  • Bender
   08:15 12.12.2019

   Mě se to ještě nestalo a to už sem chodím hodně dlouho. Zkus AdBlock.

   Mě se to ještě nestalo a to už sem chodím hodně dlouho. Zkus AdBlock.

   • Englbert
    13:58 12.12.2019

    Diky. Zkusim.

    Diky. Zkusim.

  • Larry
   12:00 12.12.2019

   Doplněk Adblock je řešením. Základní počítačové znalosti. jenom se to nebude líbit adminovi, začnou chodit upozornění na vypnutí adblocku. Reklama je totiž jeden z příjmů ...Zobrazit celý příspěvek

   Doplněk Adblock je řešením. Základní počítačové znalosti. jenom se to nebude líbit adminovi, začnou chodit upozornění na vypnutí adblocku. Reklama je totiž jeden z příjmů admina.
   Všude stejné pokud není sponzor.Skrýt celý příspěvek

   • Laci
    18:17 12.12.2019

    Používám AdBlock už léta letoucí (nejprv na Firefoxu a poslední roky na Edgi) a konkrétně tady mě nikdy nic neotravovalo, abych si AdBlock vypnul.

    Používám AdBlock už léta letoucí (nejprv na Firefoxu a poslední roky na Edgi) a konkrétně tady mě nikdy nic neotravovalo, abych si AdBlock vypnul.

    • Riiiederner
     11:42 16.12.2019

     Myslím źe larry to myslel jako budoucí řešení pokud by až moc lidí začalo používat adblock a příjem z reklamy šel dolů.

     Myslím źe larry to myslel jako budoucí řešení pokud by až moc lidí začalo používat adblock a příjem z reklamy šel dolů.

 • Rase
  20:12 11.12.2019

  Bylo by hodně zajímavé, pokud by podvozky vozidel Bradley osadili rovněž věží UT30MK2, ale chápu, že by to bylo moc drahé a raději využijí věž stávající. Možná by to ale chtělo ...Zobrazit celý příspěvek

  Bylo by hodně zajímavé, pokud by podvozky vozidel Bradley osadili rovněž věží UT30MK2, ale chápu, že by to bylo moc drahé a raději využijí věž stávající. Možná by to ale chtělo vyměnit kanón ráže 25 mm za 30 mm a promyslet co s PTŘS, hlavně kvůli unifikaci výzbroje.Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   20:56 11.12.2019

   Ja som kontext pochopil tak, že veže vymenia: "Instalace izraelských věží a dalšího příslušenství, včetně oživení vozidel a testování, zajistí opět Đuro Đaković." Tomu by ...Zobrazit celý příspěvek

   Ja som kontext pochopil tak, že veže vymenia: "Instalace izraelských věží a dalšího příslušenství, včetně oživení vozidel a testování, zajistí opět Đuro Đaković." Tomu by zodpovedali aj odhadované 2-3 miliónové revitalizačné náklady na jedno vozidlo.Skrýt celý příspěvek

   • Rase
    21:08 11.12.2019

    Já to pochopil tak, že UT30MK2 půjdou akorát na Patrie (20 ks). Pokud by šly i na Bradley tak bezva a jedině dobře. Tak si říkám, zda by nemělo smysl i pro Slovensko (v budoucnu) ...Zobrazit celý příspěvek

    Já to pochopil tak, že UT30MK2 půjdou akorát na Patrie (20 ks). Pokud by šly i na Bradley tak bezva a jedině dobře. Tak si říkám, zda by nemělo smysl i pro Slovensko (v budoucnu) využít onoho programu ERIP a rovněž pořídit vozidla Bradley. Následně si je osadit třeba Turrou 30 aby byli všichni spokojení.Skrýt celý příspěvek

    • Janko Paliga
     21:47 11.12.2019

     ... nie, Turru nieeeééé :-D

     Nechápem, prečo radšej Dubnica neriešila spoluprácu z Izraelcami, aspoň by sa dostali k novým technológiám ...

     ... nie, Turru nieeeééé :-D

     Nechápem, prečo radšej Dubnica neriešila spoluprácu z Izraelcami, aspoň by sa dostali k novým technológiám ...

     • tryskac
      21:59 11.12.2019

      A čo je na turre také zlé? Česi majú izraelskú vežu na Panduroch a zrovna to zevraj nie je žiadne terno

      A čo je na turre také zlé? Česi majú izraelskú vežu na Panduroch a zrovna to zevraj nie je žiadne terno

    • fotr
     02:54 12.12.2019

     Pochopil jsem to také tak i když to není napsáno zrovna jednoznačně. Šlo by vůbec do současné věže dát tu 30? Mám dojem že po válce v Zálivu se o tom přemýšlelo ale nedopadlo ...Zobrazit celý příspěvek

     Pochopil jsem to také tak i když to není napsáno zrovna jednoznačně.
     Šlo by vůbec do současné věže dát tu 30? Mám dojem že po válce v Zálivu se o tom přemýšlelo ale nedopadlo to.
     Dost pochybuji že by chtěli investovat do 60 nových věží na starou techniku jen aby dostali ,,5mm, navíc i když samozřejmě chápu rozdíl který by se tím získal. Dokáže tu někdo odhadnout kolik by taková ,,legrace,, stála? Netuším kolik ta věž ( UT30MK2) stojí ale ani náklady na práci by nebyly malé.Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      07:46 12.12.2019

      Dávať nové veže na staršiu techniku nie je nič výnimočné, divné by to bolo skôr naopak. :-) Keby bola tá veta o nových Patriach, čo by na nich bolo treba revitalizovať?

      Dávať nové veže na staršiu techniku nie je nič výnimočné, divné by to bolo skôr naopak. :-) Keby bola tá veta o nových Patriach, čo by na nich bolo treba revitalizovať?

     • PavolR
      07:52 12.12.2019

      Pre porovnanie jedno BVP-M s novou Turrou-30 stojí 1,5M EUR bez DPH, čiže aj v prípade vozidla Bradley by sa výmena veže do odhadovaných nákladov 2-3M zmestiť mala.

      Pre porovnanie jedno BVP-M s novou Turrou-30 stojí 1,5M EUR bez DPH, čiže aj v prípade vozidla Bradley by sa výmena veže do odhadovaných nákladov 2-3M zmestiť mala.

 • faraonamumu
  16:39 11.12.2019

  Třeba by brali i naše BVP 1 a 2. Trochu danajský dar, až potom zjistí, kolik u toho BVP bude stát servis. Aby to nebylo stejně drahé jako m109 Paladin

  Třeba by brali i naše BVP 1 a 2. Trochu danajský dar, až potom zjistí, kolik u toho BVP bude stát servis. Aby to nebylo stejně drahé jako m109 Paladin

  • PavolR
   17:18 11.12.2019

   Nie, nezobrali. Majú vlastné, v boji odskúšané M-80A.

   Nie, nezobrali. Majú vlastné, v boji odskúšané M-80A.

  • dante1
   17:02 12.12.2019

   BVP 1 bych daroval spíš Ukrajině ,ostatně pár jich už od nás koupili.

   BVP 1 bych daroval spíš Ukrajině ,ostatně pár jich už od nás koupili.

 • faraonamumu
  16:36 11.12.2019

  Bradley je naprosto morálně zastaralé BVP, vhodné maximálně na sešrotování

  Bradley je naprosto morálně zastaralé BVP, vhodné maximálně na sešrotování

  • Lukash
   17:30 11.12.2019

   Potencionalny protivnik chorvatska v dohladnej dobe je jedine srbsko. Srbsko ma vo vyzbroji najma M80, na to Bradley uplne staci.

   Potencionalny protivnik chorvatska v dohladnej dobe je jedine srbsko. Srbsko ma vo vyzbroji najma M80, na to Bradley uplne staci.

 • PavolR
  15:52 11.12.2019

  Tak to teda riadne vypálili Nemcom rybník a BAE Systems sa napakuje, aj keď im to s predajom CV90 už zjavne nevyjde.

  Tak to teda riadne vypálili Nemcom rybník a BAE Systems sa napakuje, aj keď im to s predajom CV90 už zjavne nevyjde.

  • Rase
   20:07 11.12.2019

   Osobně jsem předpokládal, že koupí jeté Mardery od Bundeswehru, ale když je to zadarmo... :-)))

   Osobně jsem předpokládal, že koupí jeté Mardery od Bundeswehru, ale když je to zadarmo... :-)))

   • liberal shark
    08:50 12.12.2019

    To pak jde i tradiční Kriegskamaradenschaft stranou :-))

    To pak jde i tradiční Kriegskamaradenschaft stranou :-))

Načítám diskuzi...