Americká bojová vozidla pěchoty M2 Bradley pro Ukrajinu

Americká bojová vozidla pěchoty M2 Bradley pro Ukrajinu
M2A3 Bradley v Sýrii / U.S. Army, Spc. William Gore (Zvětšit)

Podle portálu Stars and Stripes, patřící pod americké ministerstvo obrany, Spojené státy zvažují darování bojových vozidel pěchoty (BVP) M2 Bradley Ukrajině. Informaci současně zveřejnil americký portál Bloomberg. Bradley ve svých takticko-technických parametrech překonává jakékoliv současné ruské pásové nebo kolové BVP. Pokud Bradleye dorazí ve větších počtech, ukrajinská armáda získá v mechanizovaném boji nad Rusy značnou výhodu.

Podle amerických médií Washington zvažuje vyslání BVP Bradley na Ukrajinu. Konečné rozhodnutí údajně nepadlo, stejně jako datum dodání obrněnců na Ukrajinu. „Bílý dům na žádost o komentář okamžitě nereagoval,“ napsal portál Stars and Stripes.

„Únik informací“ do amerických médií ale lze považovat za standardní součást procesu darování amerických zbraní Ukrajině. Stejným způsobem „unikly“ informace o protiraketových systémech Patriot. „Úniky“ zřejmě slouží k vyhodnocení reakcí všech zúčastněných stran a k vypracování další informační strategie.

A jak reagují Rusové? Známý moskevský blog BMPD, provozovaný Centrem pro analýzu strategií a technologií (CAST), uvedl: „Pokud se transfer BVP M2 Bradley na Ukrajinu uskuteční, půjde o důležitý krok k zahájení dodávek moderních západních obrněných vozidel Ukrajině, včetně hlavních bojových tanků. Podle odhadů v USA zůstává uskladněno více než 2000 vozidel M2/M3 Bradley (většinou v modifikacích M2A2 a M2A2 ODS). Celkově lze BMP Bradley díky systému TOW, výkonnému 25mm automatickému kanonu a dobrému systému řízení palby, velmi efektivně využít jako vozidla palebné podpory s dlouhým dojezdem a jako samohybné protitankové systémy.“

Základní parametry M2 Bradley není třeba uvádět, každý si je dohledá na Wikipedii. Také nevíme, jakou verzi Ukrajinci dostanou – prakticky jistě nepůjde o nejnovější M2A4, kterou americká armáda převzala teprve v květnu 2022. Bavíme se tedy o verzích M2A2, M2A2 ODS a M2A3. Ve všech třech případech je bojová hmotnost vozidla zhruba 27 500 kilogramů a dojezd na pevné cestě 400 kilometrů.

Ukrajinská armáda potřebuje každé vozidlo s pásy a pancířem. M2 Bradley kromě pásů a pancíře navíc ukrajinské armádě přinese tři špičkové schopnosti:

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Modernizace bojových vozidel pěchoty M2 Bradley

Americká armáda (US Army) plánuje provést hloubkové vylepšení pásových bojových vozidel pěchoty ...

Bojové vozidlo Bradley s hydropneumatickým odpružením

Americká televizní stanice KYMA informovala o testech bojového vozidla pěchoty (BVP) M2 Bradley s ...

Řecko zdarma získá 350 bojových vozidel pěchoty M2A2 Bradley

Americká armáda zdarma poskytne řecké armádě 350 bojových vozidel pěchoty (BVP) M2A2 Bradley. Navíc ...

Modernizace chorvatských BVP Bradley za 626 milionů euro

Na podzim minulého roku byla oznámená bezplatná dodávka 84 amerických bojových vozidel pěchoty (BVP) ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.