Americká cena za války v Afghánistánu a Iráku? Šest bilionů dolarů!

Patrola v Afghánistánu
Foto: Američtí daňoví poplatníci budou platit za války v Afghánistánu a Iráku desítky let, ilustrační foto / Wikipedia

Války v Iráku a v Afghánistánu mohou stát americké daňové poplatníky neuvěřitelných šest bilionů dolarů (120 bil. Kč). Tvrdí to alespoň studie Lindy Bilmes, lektorky z věhlasné Harvardské univerzity. Suma zahrnuje nejen přímé válečné výdaje, ale i náklady na péči o 2,5 milionu irácko-afghánských veteránů.

Zpráva upozorňuje, že tyto výdaje budou mít zásadní dopad na americký vojenský rozpočet. "V důsledku těchto válečných výdajů budou Spojené státy čelit investičním škrtům do personálu, diplomacie, výzkumu, vývoje a nových vojenských iniciativ," uvádí se ve zmiňované studii. Podle Lindy Blimes budou Spojené státy doplácet za obě války několik dalších desetiletí.

Odhaduje se, že dosavadní americké výdaje za obě války přišly na dva biliony dolarů, avšak nejvíce se vynaloží na zdravotní péči o veterány a nejrůznější finanční benefity, které příslušejí těmto veteránům.

Linda J. Bilmes (*1960). Před nástupem na Harvardskou univerzitu sloužila v americké vládě za Billa Clintona. Byla dvakrát jmenována asistentkou tajemníka pro administrativní záležitosti a rozpočet a působila jako finanční ředitelka amerického ministerstva obchodu. Byla jmenována také do několika vysoce postavených finančních komisí americké vlády.

Například američtí veteráni, kteří utrpěli zranění během své aktivní služby, mohou získat benefity v hodnotě až 3100 dolarů měsíčně (62 000 Kč). Další stovky až tisíce dolarů pak stojí americkou armádu měsíční penze veterána, bezplatná lékařská péče nebo benefity na vzdělání. Tedy věci více než chvályhodné, ale pro rozpočet velice bolestivé.

"Od roku 2001 zvýšily Spojené státy kvalitu, množství i dostupnost benefitů a pomoci pro vojáky z povolání a veterány. To vedlo k nebývalému nárůstu výdajů v rozpočtu ministerstva pro záležitosti veteránů a ministerstva obrany. A tyto benefity v příštích 40 letech nadále porostou," naspala Lindy Bilmes.

Jako příklad uvedla rovněž důsledky první světové války, jež skončila v roce 1918. Avšak americký rozpočet na ni doplácel nejvíce až roku 1969, kdy odcházel do penze největší počet veteránů první světové války. Možná cynicky, přesto realisticky zdůraznila, že díky podstatně větší šanci dnešních vojáků na přežití budou příští výdaje (cca rok 2060) mnohem vyšší.

Úsměv proto vyvolává odhad amerického ministra obrany Donalda Rumsfelda, který odhadl válečné výdaje před invazí do Iráku na 50 miliard dolarů. Vyšší odhady označil za "nesmysly"!

Připomeňme si zde, že celkový americký federální rozpočet počítá na rok 2013 s výdaji 3,8 bilionu dolarů. Pokud bychom chtěli toto číslo srovnávat s Českou republikou, pak šest bilionů dolarů nám uhradí roční státní rozpočty na 100 let.

Zdroj: Wikipedia, Military, Defence Talk

Nahlásit chybu v článku


Související články

Americký seržant Robert Bales se zodpovídá za zabití 16 afghánských civilistů

V těchto dnech začal ve Spojených státech ostře sledovaný proces se seržantem americké armády ...

Afghánskou armádu trápí obří dezerce vojáků

Dva roky před stažením Spojenců z Afghánistánu má Afghánská národní armáda (ANA) problém. Každý ...

Česká armáda zůstane v Afghánistánu i po roce 2014

Vzdor všeobecnému mínění zůstanou Spojenci v Afghánistánu i po roce 2014. Hlavní odpovědnost za ...

Britové, Sověti a nyní také Američané v Afghánistánu neuspěli

Spojenecká vojska jsou pomalu na ústupu. Kompletní stažení, tedy vyjma některých kontingentů ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • André Mirabell
  13:28 02.05.2013

  Nechceš jim přispět z důchodu ?

  Nechceš jim přispět z důchodu ?

 • kornet
  17:54 05.04.2013

  6 biliónov minutých a po tej sľubovanej demokracii ani stopy.

  6 biliónov minutých a po tej sľubovanej demokracii ani stopy.

 • ADM
  19:37 03.04.2013

  Ultramarinus: Nevím, já nejsem ekonom a myslím, že jedině čas ukáže jestli to byla dobrá investice. To jak to tam bude vypadat je věc úplně jiná. Navrhuji příspěvky pouze ...Zobrazit celý příspěvek

  Ultramarinus: Nevím, já nejsem ekonom a myslím, že jedině čas ukáže jestli to byla dobrá investice. To jak to tam bude vypadat je věc úplně jiná.

  Navrhuji příspěvky pouze registrovaným uživatelům.Skrýt celý příspěvek

 • Ultramarinus
  10:57 03.04.2013

  Tipoval bych asi delsi cas nez rok, ale taky to povazuji za pravdepodobny vysledek. Vladnouci klika si muze prodlouzit cas vymenou zdroju za zajistovani "bezpecnosti" cizi silou, ...Zobrazit celý příspěvek

  Tipoval bych asi delsi cas nez rok, ale taky to povazuji za pravdepodobny vysledek. Vladnouci klika si muze prodlouzit cas vymenou zdroju za zajistovani "bezpecnosti" cizi silou, ale to jen prodlouzi trapeni.Skrýt celý příspěvek

 • Standa
  10:06 03.04.2013

  No jo, to bude sranda, až USA odejde, pak do jednoho roku padne afghánská vláda a pak tam nacupitá Čína a začnou těžit suroviny. Čína na to jde dobře, žádná armáda,,,, ...Zobrazit celý příspěvek

  No jo, to bude sranda, až USA odejde, pak do jednoho roku padne afghánská vláda a pak tam nacupitá Čína a začnou těžit suroviny. Čína na to jde dobře, žádná armáda,,,, peníze,,,,,každý má svou cenu. A zatím se bude USA topit v dluzích, blbý je, že se to dotkne i nás.Skrýt celý příspěvek

 • Ultramarinus
  09:37 03.04.2013

  Orbitalized: Ujasnete si nazvoslovi. HLUPAK veri, ze se vsichni lide bez ohledu na vlastni (nejenom) ekonomicke, spolecenske, narodni, zivotni, nebo jine zajmy a preze vsechnu ...Zobrazit celý příspěvek

  Orbitalized:
  Ujasnete si nazvoslovi.

  HLUPAK veri, ze se vsichni lide bez ohledu na vlastni (nejenom) ekonomicke, spolecenske, narodni, zivotni, nebo jine zajmy a preze vsechnu hloupost, omezenost, indoktrinaci a nenavist ve svete, ze se vsichni lide chyti za ruce a budou zpivat Kumbaya. V neprime umere s jeho mirou naivity se pak odvyji jeho odhad, jak dlouho to zalozeni raje na zemi potrva.

  FASISTA veri, ze valka je nejlepsi mozny zpusob, jak dosahnout cilu a proto by se MELO podle fasisty valcit a silni by si podle nej MELI brat od slabsich co chteji. Casto se tam jeste primota rasova pseudoveda, ktera samozrejme fasistovi ospravedlni jeho presvedceni, ze on je "ten silnejsi" a ma si tedy brat od "slabsich". Divil byste se, jak jsou si podobne "programy" nemeckych fasistu a extremistictejsich "bojovniku za lidska prava".

  REALISTA vi, ze "trvale udrzitelny celosvetovy mir" se da dosahnout v praxi jedinym zpusobem, stejne jako naprosta socialni spravedlnost, vymyceni hladomoru a zlocinu, nebo poctivost vsech svetovych politiku. Ten zpusob ma ovsem neprijemne vedlejsi ucinky, protoze to je kompletni vyhynuti lidstva. Presto se realista snazi, aby se V PRAXI mir, naznaky spravedlnosti a lehciho zivota udrzely co nejdele a kde jen mohou.

  Muj nazor je, ze je lepsi byt hlupaky povazovan za fasistu, nez realisty za hlupaka.

  Paul:
  Kdyby tam prijeli pro tohle, nemyslite, ze by zemi neopousteli az v dobe, kdy bude vytezino a ne letos? I kdyby meli z celeho statu chranit jen ty doly?

  Autorum a spravcum stranek:
  Opravdu zvazte ban, nebo automaticke prumazy pro komentatora s nickem "smrt kapitalismu". Videl jsem z jeho pera 3 prispevky a vsechny byly jednoznacnou snahou o flame, nikoliv o komentar clanku, s informacni hodnotou na urovni jednoslabicneho citoslovce.Skrýt celý příspěvek

 • Paul
  21:14 02.04.2013

  -------------------------------------------------------------------------------- Tak ani tohle by na pokrytí nákladů nestačilo: Ohromná a zatím prakticky nedotčená ložiska ...Zobrazit celý příspěvek

  --------------------------------------------------------------------------------
  Tak ani tohle by na pokrytí nákladů nestačilo:

  Ohromná a zatím prakticky nedotčená ložiska železné rudy, mědi, kobaltu, zlata a lithia, které nedávno v Afghánistánu popsali američtí a britští geologové, jsou možná ještě bohatší, než se původně očekávalo. Hodnota surovin by mohla dosáhnout až 3 bilionů amerických dolarů.
  Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/afghans... Skrýt celý příspěvek

 • orbitalized
  20:31 02.04.2013

  Správně válka je přece tak růžová a lidem přináší štěstí a notnou dávku ukojení. Mám pocit, že jistí lidé jsou latentní fašouni. "Fascism, ... , believes neither in the ...Zobrazit celý příspěvek

  Správně válka je přece tak růžová a lidem přináší štěstí a notnou dávku ukojení. Mám pocit, že jistí lidé jsou latentní fašouni.
  "Fascism, ... , believes neither in the possibility nor the utility of perpetual peace. ... . War alone brings up to its highest tension all human energy and puts the stamp of nobility upon the peoples who have courage to meet it." —MussoliniSkrýt celý příspěvek

 • Ultramarinus
  17:26 02.04.2013

  Investice "do lidi" je jedna z nejhorsich moznejch. Lidi rusi slovo, chyta je amok, jsou nespolehlivi, ovlivnitelni nabozenskejma uchylama jakyhokoliv smeru a vzdelani ktere ...Zobrazit celý příspěvek

  Investice "do lidi" je jedna z nejhorsich moznejch. Lidi rusi slovo, chyta je amok, jsou nespolehlivi, ovlivnitelni nabozenskejma uchylama jakyhokoliv smeru a vzdelani ktere dostanou, vetsinou vyuzijou na vymysleni silnejsich zbrani, ktere budou mit tendenci pouzit proti tem, kdo jim jejich vzdelani zaplatil.

  Navic je HODNE lokalit na svete - vetsina afriky, chudsi arabske staty, nektere jihoasijske staty, slusnej kus ruska, kde by snaha o "vyucovani" nejenom tvrde narazila na mistni kleptokracii, ale byla i nejspis odmitnuta slusnou porci civilni populace.

  Ac se to nezda, prodej zbrani a fungovani armady, by SOUSTREDENEMU A MOTIVOVANEMU obyvatelstvu dokazalo ekonomicky pomoct v nevydane mire. Staci vzpomenout na Nemecko po prvni svetove a potom si pripomenout nemecko v uvodnich krocich te druhe. Bohuzel na to, aby se povedlo Usa neco podobneho, nejsou americane dostatecne soudrzny, soustredeny a hlavne DISCIPLINOVANY narod.Skrýt celý příspěvek

 • ADM
  16:43 02.04.2013

  Tomu se říká investice :-D Návratnost za 100 let. Mozná... USA to má všechno propočítané, nevěřím, že ty prachy jednoduše rozhazují.

  Tomu se říká investice :-D Návratnost za 100 let. Mozná... USA to má všechno propočítané, nevěřím, že ty prachy jednoduše rozhazují.

 • palo
  13:19 02.04.2013

  tie stonasobne marze u nakupu zbrani sa niekde prejavit musia... keby to radsej dali do vzdelania po celom svete, ono by potom aj tie sproste rezimy postupne popadali

  tie stonasobne marze u nakupu zbrani sa niekde prejavit musia... keby to radsej dali do vzdelania po celom svete, ono by potom aj tie sproste rezimy postupne popadali

 • orbitalized
  12:08 02.04.2013

  A doma přes 20% lidí závislých na potravinových lístcích a dluhy rostou....

  A doma přes 20% lidí závislých na potravinových lístcích a dluhy rostou....

 • ŘUltramarinus
  11:12 02.04.2013

  Řekl bych, ze miliardu dali jen za palivo.:D

  Řekl bych, ze miliardu dali jen za palivo.:D

 • Argonaut
  10:32 02.04.2013

  Pardon, 6 mld. USD je vyčíslená částka za stažení jednotek z Afg.

  Pardon, 6 mld. USD je vyčíslená částka za stažení jednotek z Afg.

 • Jan Grohmann
  10:28 02.04.2013

  Opravdu to je 6 bilionů dolarů. Defense & Security News / Iraq, Afghan wars to cost US up to $6 trillion: study (Defence Talk) Americký trillon je na naš bilión. Ostatně, píše ...Zobrazit celý příspěvek

  Opravdu to je 6 bilionů dolarů.
  Defense & Security News / Iraq, Afghan wars to cost US up to $6 trillion: study (Defence Talk)
  Americký trillon je na naš bilión.
  Ostatně, píše se to i na stránkách České televize. http://www.ceskatelevize.cz/ct...
  6 miliard dolarů za obě války je opravdu málo.Skrýt celý příspěvek

 • Argonaut
  10:00 02.04.2013

  Myslím, že máte "menší" chybu v překladu. V angličtině znamená "billion" jednu miliardu. A pokud vezmu informaci o stažení sil z Afghanistánu z jednoho z prvních zrodjů o tom ...Zobrazit celý příspěvek

  Myslím, že máte "menší" chybu v překladu. V angličtině znamená "billion" jednu miliardu. A pokud vezmu informaci o stažení sil z Afghanistánu z jednoho z prvních zrodjů o tom informující, tak se jedná o 6 bln. USD - tudíž 6 mld. USD (http://www.guardian.co.uk/worl... To je už hodně velký rozdíl miliarda a bilion!Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...