Americká letadlová loď Gerald R. Ford ve Středozemním moři

Americká letadlová loď Gerald R. Ford ve Středozemním moři
USS Gerald R. Ford (CVN-78) v Severním moři (21. květen 2023) / U.S. Navy, Mass Communication Specialist 2nd Class Jackson Adkins (Zvětšit)

Nejnovější americká letadlová loď USS Gerald R. Ford (CVN-78) proplula ve čtvrtek Gibraltarským průlivem do Středozemního moře. Před tím operovala u norských břehů. Loď na její premiérové operační plavbě doprovází úderný svaz CSG 12 (Carrier Strike Group 12) a palubní křídlo CVW 8 (Carrier Air Wing 8).

USS Gerald R. Ford se na svou vůbec první operační plavbu vydala 2. května z námořní základny Norfolk. Jedná se o výjimečnou událost. Po deseti letech od spuštění na vodu USS Gerald R. Ford konečně začíná sloužit Spojeným státům a Alianci. Současně loď v praxi vyzkouší několik přelomových technologií.

„Naše přítomnost na moři po celou dobu nasazení poskytne našim spojencům a partnerům ujištění, že námořní cesty zůstanou otevřené, a naše společné operace budou demonstrovat náš závazek k interoperabilitě a námořní stabilitě,“ uvedl na začátku května kontra-admirál Greg Huffman, tehdejší velitel CSG 12.

Americké námořnictvo (US Navy) drží od prosince 2021 své letadlové lodě ve Středozemním moři v reakci na hromadění ruské armády u ukrajinské hranice a následnou invazi. Jako první začala ve Středozemní moři hlídkovat letadlová loď USS Harry S. Truman (CVN-75), poté ji nahradila USS George HW Bush (CVN-77) – ta opustila Středozemí v dubnu letošního roku.

„Zatímco byla loď [USS George HW Bush] ve Středozemním moři, účastnila se a podporovala mnoho mnohonárodních cvičení s cílem zvýšit schopnosti NATO a odradit od agrese v regionu. Loď také absolvovala návštěvy přístavů v Chorvatsku, Itálii, Francii a Řecku,“ píše se v tiskové zprávě US Navy. „Některé z nejvýznamnějších událostí při nasazení lodě zahrnovaly účast na aliančních cvičeních, jako Neptune Strike 22 3 a Neptune Strike 23 1 a Juniper Oak 23 2, největší bilaterální americko-izraelské cvičení v historii.“


USS Gerald R. Ford připlouvá do Osla

Ještě před nasazením ve Středozemí USS Gerald R. Ford kotvila v norském Oslu. „Je to jasné vyjádření bezpečnostních záruk, které máme prostřednictvím NATO, v neposlední řadě úzké spolupráce a partnerství se Spojenými státy,“ komentoval přítomnost americké lodě norský ministr obrany Bjørn Arild Gram. „Tohle je norská bezpečnost.“

„Norsko je strategickým partnerem v pokračujícím úsilí o udržení bezpečné a stabilní oblasti Arktidy a severního Atlantiku, která je přínosem pro globální řád,“ uvedl v prohlášení velitel CSG 12 kontraadmirál Erik Eslich (24. května převzal velení od Huffmana). „Jsme oddáni našemu spojenci v NATO a podporujeme náš silný vztah založený na společných hodnotách, zkušenostech a vizích.“

CSG 12 se za polárním kruhem přiipojila k aliančnímu cvičení Arctic Challenge 2023 (ACE 23). Během tohoto cvičení z norských letišť operovalo 140 aliančních stíhaček, plus 75 dalších bojových letadel z americké letadlové lodě.

„Toto setkání je příležitostí k opětovnému potvrzení našich silných transatlantických vazeb a našeho odhodlání držet spolu při řešení společných výzev v našem sousedství. Agresivní válka Ruska proti Ukrajině zdůraznila, jak důležité je NATO pro naši bezpečnost,“ uvedla norská ministryně zahraničí Anniken Huitfeldt. Zdůraznila také důležitost Norska pro NATO na severu.


Od 29. května do 9. června pořádaly Švédsko, Finsko, Norsko a Dánsko mezinárodní letecké cvičení. Vedoucím a odpovědným za průběh cvičení bylo Finsko. Cvičení se zúčastnilo 14 států a ve vzduchu bylo současně více než 100 letadel.

„Velká část ruských strategických jaderných zbraní se nachází blízko hranic s Norskem. Pozorně sledujeme jejich vojenskou aktivitu,“ řekla Huitfeldt. Z Murmansku (100 kilometrů od hranic Norska, 150 kilometrů od hranic Finska) například vyplouvají ruské jaderné ponorky Delta IV a Borej nesoucí jaderné balistické rakety. Ruské ponorky hlídkují v Barentsově moři a Severním ledovém oceánu.

USS Gerald R. Ford je vlajkovou lodí své třídy, která postupně nahradí letadlové lodě třídy Nimitz. USS Gerald R. Ford byla spuštěna na vodu v roce 2013 a v roce 2017 zahájila námořní zkoušky. Do aktivní služby vstoupila v roce 2021.

Klíčovými novými technologiemi lodě jsou elektromagnetické katapulty EMALS (Electromagnetic Aircraft Launch System) a záchytné systémy AAG (Advanced Arresting Gear). Tyto systémy mají umožnit mnohem větší provozní aktivitu na palubě letadlové lodě (větší počet startů a vzletů), posílat a zachycovat letadla nejrůznějších hmotnostních kategorií (včetně lehkých dronů) a snižovat provozní zatížení letadel při startu a přistání.


Carrier Air Wing 8

Palubní křídlo CVW 8 je postavené kolem čtyř letek víceúčelových stíhaček F/A-18E/F Super Hornet. Úderné stroje doplňuje jedna letka s letouny pro vedení elektronického boje EA-18G Growler a jedna letka s námořními letouny včasného varování a řízení letového provozu E-2D Advanced Hawkeye.

Logistické služby obstarává letka s dopravními letouny C-2A Greyhound. Z paluby také působí námořní vrtulníky MH-60R Seahawk a MH-60S Knighthawk.

Součástí CSG 12 je skupina torpédoborců se systémem Aegis označována jako DESRON 2 (Destroyer Squadron 2) – USS Ramage (DDG-61), USS McFaul (DDG-74) a USS Thomas Hudner (DDG-116). Součástí CSG 12 je také raketový křižník USS Normandy (CG-60). A někde pod svazem operuje jedna nebo dvě americké jaderné ponorky třídy Virginia.

Všechny čtyři lodě dohromady nesou 396 (122+90+90+96) vertikálních šachet Mk. 41 pro raketovou výzbroj, které může zahrnovat výkonné protiletecké a protiraketové střely SM-3/6 (Standard Missile 3/6) nebo střely s plochou dráhou letu Tomahawk.

Zdroj: USNI News

Nahlásit chybu v článku


Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • J.Kolousek@post.cz
  10:47 26.06.2023

  V záři jedu na dovolenou do Španělska s jednodenní návštěvou Giblataru-doufám že se mi splní sen,alespoň tuto loď zahlednout.

  V záři jedu na dovolenou do Španělska s jednodenní návštěvou Giblataru-doufám že se mi splní sen,alespoň tuto loď zahlednout.

 • Jofo
  09:11 21.06.2023

  Na prvom obrazku ta lod na pravo prva poradi od USS Ford je co zac?

  Na prvom obrazku ta lod na pravo prva poradi od USS Ford je co zac?

  • Stonkeeper
   09:51 21.06.2023

   Rekl bych ze nemecka fregata Brandenburg-class (F 218). Dokonce mam pocit ze tam vidim i staryho Perryho. Ze by polaci? :)

   Rekl bych ze nemecka fregata Brandenburg-class (F 218). Dokonce mam pocit ze tam vidim i staryho Perryho. Ze by polaci? :)

 • Pirat49
  03:15 21.06.2023

  Ziadne F35 na palube?!

  Ziadne F35 na palube?!

  • liberal shark
   07:58 21.06.2023

   CVW 8 zjevně "jede klasiku". Můžeme jen spekulovat, jestli to není součástí testování EMALS, AAG a nových palubních výtahů. NAVY je konzervativní. Až si budou jisti spolehlivostí ...Zobrazit celý příspěvek

   CVW 8 zjevně "jede klasiku". Můžeme jen spekulovat, jestli to není součástí testování EMALS, AAG a nových palubních výtahů. NAVY je konzervativní. Až si budou jisti spolehlivostí a bezpečností, třeba pošlou palubní křídlo s F-35C.Skrýt celý příspěvek

   • grin
    19:29 21.06.2023

    Není to kvůli testování. Ford bude potřebovat úpravy/dovybavení, aby mohl plně podporovat F-35.

    Není to kvůli testování. Ford bude potřebovat úpravy/dovybavení, aby mohl plně podporovat F-35.

    • liberal shark
     08:10 22.06.2023

     Jsou k dispozici nějaké konkrétnější informace ? Například kapacity pro ošetřování a údržbu F-35 ? Patří technici k lodi nebo k leteckému křídlu ? Podle AI se zdá, že v EMALS a AAG ...Zobrazit celý příspěvek

     Jsou k dispozici nějaké konkrétnější informace ? Například kapacity pro ošetřování a údržbu F-35 ? Patří technici k lodi nebo k leteckému křídlu ?
     Podle AI se zdá, že v EMALS a AAG nejsou naprogramované charakteristiky F-35.
     https://www.quora.com/Why-cant... Skrýt celý příspěvek

     • grin
      20:27 22.06.2023

      Našel jsem v podstatě to stejné, problémy s EMALS a AAG.. Jinak v jednom starším článku je informace o tom, že loď nebude při spuštění plně vybavena kvůli omezení financování ze ...Zobrazit celý příspěvek

      Našel jsem v podstatě to stejné, problémy s EMALS a AAG.. Jinak v jednom starším článku je informace o tom, že loď nebude při spuštění plně vybavena kvůli omezení financování ze strany kongresu (překročení nákladů): https://news.usni.org/2019/06/... Skrýt celý příspěvek

 • Roland
  21:12 20.06.2023

  nevíte něko kdy, kde, jak bude vidět pls? plánuju dovolenou na začátek července a tohle by byl megazážitek

  nevíte něko kdy, kde, jak bude vidět pls? plánuju dovolenou na začátek července a tohle by byl megazážitek

 • Wakantanka
  20:48 20.06.2023

  Beriem stávky, dotiahnu na lane ukázať aj Kuznecova? :)

  Beriem stávky, dotiahnu na lane ukázať aj Kuznecova? :)

  • Profesor
   09:55 21.06.2023

   Američané?

   Američané?

   • Stonkeeper
    10:19 21.06.2023

    Ale to by bylo vtipne :)

    Ale to by bylo vtipne :)

   • Wakantanka
    15:25 21.06.2023

    Samozrejme že Russáci, keď už sa tvária ako veľmoc ...

    Samozrejme že Russáci, keď už sa tvária ako veľmoc ...

Načítám diskuzi...