Americká mise bitevníků L-159 ALCA úspěšně pokračuje

L-159 ALCA v barvách Draken International; / Draken International

Americká firma Draken International přesunula 11 lehkých bitevních a cvičných letadel L-159 ALCA na americkou vojenskou základnu Nellis Air Force Base v Nevadě. Letouny zde budou dlouhodobě poskytovat leteckou podporu výcviku pilotů amerického letectva.

Americké letectvo (US Air Force) plánuje čím dal častěji využívat ex-vojenská letadla soukromých společností k podpoře výcviku svých pilotů. Ex-vojenská letadla soukromých společností nejčastěji simulují letouny a hrozby protivníka a působí cvičně proti americkým pilotům ve stíhačkách F-15, F-16, F-22 nebo F-35. 

Taková schopnost, tedy simulovat letecké síly protivníka, se v americké vojenské terminologii označuje jako ADAIR (Adversary Air). Americké letectvo samo o sobě provozuje dvě letky "agresorů", a to 18. AGRS (18th Aggressor Squadron) na základně Eielson, Aljaška a 64. AGRS (64th Aggressor Squadron) na zmíněné základně Nellis, Nevada.

Obě letky ale mají nedostatečné kapacity v poskytování schopností ADAIR. Americké letectvo tak využívá služeb soukromých společností, které navíc poskytují letouny s nižšími provozními náklady.

Největším soukromým operátorem ex-vojenských letadel na světě je americká firma Draken International. Ta ve svém inventáři má více než 80 letadel, mimo jiné 11 A-4 Skyhawks, devět Aermacchi MB339CB, 27 MiGů-21 a prozatím 11 českých letadel L-159 ALCA. Celkově do konce roku 2017 Draken získá z České republiky 21 L-159 ALCA.

Nákup L-159 a jejich nasazení na základně Nelis má vyřešit deficit ve schopnostech ADAIR amerického letectva a dramaticky zlepšit výcvik amerických pilotů základny.

L-159 ALCA díky svému pokročilému radaru GRIFO umožňuje Drakenu simulovat pokročilé hrozby. Američtí piloti tak mohu například cvičit reakce na zaměření svého letadla radarem protivníka.

“Letadlo předčilo všechna očekávání s mimořádnou spolehlivostí a s pozoruhodně výkonným radarem,” uvedl Sean Gustafson, viceprezident pro obchodní rozvoj v Draken International. Firma také pokřtila L-159 “bojovým” jménem Honey Badger, tedy Medojed.

Na letecké základně Nellis působí Draken od prosince 2015 jako jediný soukromý poskytovatel (mimo 64. AGRS) schopností ADAIR. Američtí piloti z 16. výcvikové letky (16th Weapons Squadron) na stíhačkách F-16/F-35, 17. výcvikové letky (17th Weapons Squadron) na F-15E a 433. výcvikové letky (433rd Weapons Squadron) na F-15C/F-22 z 57. leteckého křídla (57th Wing) začali proti L-159 trénovat již v dubnu.


L-159 na nizozemské základně Leeuwarden

Kromě L-159 na základně Nellis působí také 13 letadel A-4 Skyhawks od Drakenu. Oba typy operují bok po boku právě s 64. AGRS.

Od konce roku 2015 až do dnešních dní pode tiskové zprávy Draken zajistil 2600 cvičných letů a 4000 letových hodin. Firma tak americkému letectvu údajně ušetřila již 150 milionů dolarů.

Draken již nasadil letadla L-159 ALCA nejen pro výcvik pilotů a instruktorů (Weapons Squadrons) ze základny Nelis, ale také v rámci mezinárodního cvičení Red Flag, ale také ve prospěch 422. testovací a vyhodnocovací letky (422nd Test and Evaluation Squadron) - ta má za úkol testovat operační výkony všech nových letadel a munice.

Zvýšená přítomnost na základně Nelis není jediná novinka z “americké mise” L-159 ALCA. 19. června tři letouny Draken L-159 přeletěly Atlantik a přistály na základně nizozemského letectva Leeuwarden. V Nizozemsku budou L-159 působit čtyři týdny a podporovat výcvik nizozemských, dánských, norských, belgických a portugalských pilotů stíhaček F-16.

V Nizozemsku Draken spolupracuje s domácí firmou Skyline Aviation BV, která ozbrojeným silám poskytuje podobnou službu. Mezi hlavní letouny Skyline Aviation patří rovněž české L-39 Albatros.

Zdroj: PR Web

Nahlásit chybu v článku


Související články

České bitevníky L-159 ALCA pro Argentinu a Irák?

Aero Vodochody vede jednání o prodeji lehkých bitevních letadel L-159 ALCA do Argentiny a Iráku. V ...

Display piloti L-159 ALCA zahájili sezónu ve Strakonicích

Akrobatické prvky, míjení letounů při čelních průletech, přelety maximální a minimální rychlostí či ...

RETIA dodala Armádě ČR již šestý radar ReVISOR

Ve čtvrtek 29. června byl završen další z úspěšných projektů pardubické společnosti RETIA, předního ...

Čáslavští piloti bitevníků L-159 ALCA proti vrtulníkům

Více jak dvoutýdenní mezinárodní cvičení HTIC (Helicopter Tactical Instuctor Course), které se ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • pajo
  13:49 20.07.2017

  "Aero Vodochody zahájilo v uplynulých týdnech výrobu nových cvičných letounů L-39NG, zatím postaví čtyři. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "Aero Vodochody zahájilo v uplynulých týdnech výrobu nových cvičných letounů L-39NG, zatím postaví čtyři. "
  http://zpravy.e15.cz/byznys/pr...
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  23:49 19.07.2017

  Luky: já jsem ovšem neříkal o tom, že by peníze z indického tendru měli být použity na nákup českých gripenů. Tak fakt nevím, jestli jsi to doteď nepochopil, nebo pleteš páté přes ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky: já jsem ovšem neříkal o tom, že by peníze z indického tendru měli být použity na nákup českých gripenů. Tak fakt nevím, jestli jsi to doteď nepochopil, nebo pleteš páté přes deváté úmyslně....  Chceš tvrdit, že SAAB neměl zájem na tom, aby společenství Boeingu a Aera skončilo?

  Nebo chceš tvrdit, že český stát, který tam dosazoval managment (Boeing měl pravomoc pouze nad dozorčí radou, nikoli nad exekutivou) - a který byl největším zákazníkem Aera, a to v zakázce, která normálně vyžaduje součinnost obou stran - neměl prostředky, jak Aero sabotovat?

  Nebo cheš tvrdit, že SAAB nijak nezasahoval a neplatil české politiky?

  Prosím nevykrucuj se a odpověz na tyto otázky.

  PS: Zjednodušuju to a nerozlišuju mezi SAAB a BAE
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  21:32 19.07.2017

  Tak si to celý přečti znovu... a vždy jsem psal, že byl dle mého názoru Tvrdík cinknutej

  A když jsi zmínil trochu níže zmínil Tvrdíka a jeho prosáknutý výrok, tak to bylo právě ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak si to celý přečti znovu... a vždy jsem psal, že byl dle mého názoru Tvrdík cinknutej

  A když jsi zmínil trochu níže zmínil Tvrdíka a jeho prosáknutý výrok, tak to bylo právě v Indii, proto jsem o ni mluvil. Nelogický je jak do všeho taháš SAABa (dáváš mu moc zničit Boeingovu bohulibou investici s tím, že pak za ním Boeing přileze), ale už se nebudu opakovat ....a pak taky to jak jsi psal, že to celý vzniklo protože chtěli vzít peníze z Alek.
  Jinak on Boeing měl paradoxně vždycky blíž k BAE než k Aeru, to víš anglosasové drží spolu a východoevropani jsou pro ně.....navíc od nich bral pár let předtím licenci a spolupracovali.

  Ale aspoň tě to konečně trklo s těma Hawkama.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  20:05 19.07.2017

  PS: peníze za Grippeny v indii jsi do toho začal míchat ty. Tak se nedivím, že když to, co tady celou dobu tvrdím celý překroutíš, tak že Ti z toho začnou vylejzat ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PS: peníze za Grippeny v indii jsi do toho začal míchat ty. Tak se nedivím, že když to, co tady celou dobu tvrdím celý překroutíš, tak že Ti z toho začnou vylejzat nesmysly.

  Btw. ono ale je možný i to, BAE mohlo mít zájem na to, aby zakázka v Indii nedopadla nejen pro to, aby sabotovalo Boeing, ale také proto, aby tam vyhrali jejich Hawk. Takže vlastně ani tady nechápu, co by Ti na tom přišlo divný nebo nelogický....
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  16:05 19.07.2017

  luky: musíš si uvědomit, že BAE/SAAB si v ČR "zaplatila" 50miliardový kontrakt. Dostala 20mld a o x let později. Tak fakt nevím, co Ti připadá divné, že SAABové chtěli to, co si ...
  Zobrazit celý příspěvek

  luky: musíš si uvědomit, že BAE/SAAB si v ČR "zaplatila" 50miliardový kontrakt. Dostala 20mld a o x let později. Tak fakt nevím, co Ti připadá divné, že SAABové chtěli to, co si "zaplatili", anebo alespoň nějaké jiné protiplnění.

  Na začátku to byla snaha zrušit dodávku Alk, aby bylo na Grippeny, když toto nešlo, tak se hledaly cesty jak "dluh" splatit jinak. Např. tak, že se potopila spolupráce Boeingu a Aera, která by SAABu/BAE udělala v Evropě nepřijemnou konkurenci, a Grippeny se aspoň pronajaly.

  O Jakubšovi jsi psal jako o člověku, kvůli kterému vznikl konflikt s Boeingem: stát prosazoval Jakubšeho do představenstva. Což je fakt vtip se tímto ohánět vzhledem k tomu, jakou měl Jakubše v Aeru roli. Na tom, že Boeing to konečně pochopil a chtěl se ho zbavit není nic divného. Daleko spíš to ilustruje fakt, že Boeing sem neposílal nejlepší lidi, když jim to došlo až tak pozdě...

  To jsem nijak nedával do souvislosti s odchodem manažerů. S odchodem jsi psal o jiných manažerech, tak se ptám KONKRÉTNĚ na jména těch manažerů a odkud víš, jaký byl důvod jejich znechucení. Protože si v tomto vymýšlíš, nebo si přebral výmysly odjinud.

  Jinak já od začátku tvrdím, že důkaz sem nedám - tak nevím, proč se na tom furt točíš. Koneckonců, ty jsi také žádné důkazy nedodal - také jsou to jen teorie, navíc v dosti bodech postavené na nepravdivých zdrojích, jako např. sekera Aera - ta z nemalé části existovala již před vstupem Boeingu a ČR do Aera sypala peníze i celá devadesátá léta, takže v tom Boeing nic nepokazil, naopak nastartoval pozitivní změnu, protože ač Aero nedokázalo zaplatit staré dluhy, postupně aspoň přestalo generovat nové.

  Jak jsem psal - klidně si věř svejm teoriím, já víc, než že napsat +- jak to bylo pro Tebe (a spíše pro ostatní tady na fóru) udělat nemůžu. Stejně, kdybych Ti odhalil svoje zdroje, tak to nic nezmění - pořád by sis myslel, že jsem si ty zdroje vymyslel.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  15:05 19.07.2017

  Tvrdík plácal v Indii, BAE vyhrálo, pokud byl Tvrdík zavázán BAE, mohl se takto BAE odvděčit - to má logiku

  Logiku ale už nemá říkat, že to dělal pro SAAB, aby peníze na Alcy ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tvrdík plácal v Indii, BAE vyhrálo, pokud byl Tvrdík zavázán BAE, mohl se takto BAE odvděčit - to má logiku

  Logiku ale už nemá říkat, že to dělal pro SAAB, aby peníze na Alcy mohly být použity na Gripeny. Peníze Indů jsou jiné peníze, než našeho MO. SAAB, který Američany v Aeru dle tebe tak potopil, po pár letech dle tvých "logických" konstrukcí s Boeingem velmi spolupracuje, což má dokazovat že bla bla.
  Totální guláš chlapče.

  Mimochodem předtím jsem napsal, že znechucení manažeři, kteří měli jinou vizi rozvoje společnosti z Aera odešli. Jakubše dle článku sám neodešel, nebyl proto manažerem, o kterém jsem hovořil.

  Chvíli děláš z Američanů úplný nesebevědomý neschopný jelita, se kterými si vytře každý jouda, za chvíli Dušíny, kteří by nikdy neupláceli (jeden z důvodů neúspěchu)...příště hrozný borce. Infantilní nesmysly a ještě se stavíš do role vědoucího.

  Ty jsi přišel s konspirací a to konspirací, která nedává smysl, nemá logiku a ani nemá oporu v jiných kauzách té doby. Nesnaž se tedy na mě hodit nějaké důkazní břemeno. Zatím jsi nepřinesl vůbec nic.

  Tímto s tebou končím a nechápu co jsi za člověka, když obhajuješ druhé strany v kauzách, kde český daňový poplatník vysolí desítky miliard zahraničním korporacím.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  14:07 19.07.2017

  PS: Jinak prodej do L-159 do indie nebyl ten, kde bylo Aero nejblíže zakázce, tam ten prodej byl celou dobu nepravděpodobný - byly jsme jen záložní varianta, a spíš páka pro ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PS: Jinak prodej do L-159 do indie nebyl ten, kde bylo Aero nejblíže zakázce, tam ten prodej byl celou dobu nepravděpodobný - byly jsme jen záložní varianta, a spíš páka pro snížení ceny Hawků.

  Proto jsem nejdřív nepochopil, o čem vlastně mluvíš. Daleko blíž k podpisu byl tuším třeba Egypt.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  14:03 19.07.2017

  PS: Jo, už jsem pochopil, jak to s tou indií myslíš. Jo, věci nejsou tak jednoduchý.... Proč chtěla vláda respektive SAAB vyštvat Boeing jsem již vysvětloval. To jsi to fakt ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PS: Jo, už jsem pochopil, jak to s tou indií myslíš. Jo, věci nejsou tak jednoduchý.... Proč chtěla vláda respektive SAAB vyštvat Boeing jsem již vysvětloval. To jsi to fakt nepochopil?

  A co je divného na tom, že když chci někoho vyštvat, tak se snažím, aby se mu nedařilo?
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  13:59 19.07.2017

  Luky: co má dělat tendr v indii s kauzou na gripen fakt nevím. Já vůbec totiž nevím, proč sem tendr v indii taháš...

  Spolupráce Boeingu a SAABu s tím má to společného, že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky: co má dělat tendr v indii s kauzou na gripen fakt nevím. Já vůbec totiž nevím, proč sem tendr v indii taháš...

  Spolupráce Boeingu a SAABu s tím má to společného, že ukazuje, o co asi Boeing stál při navazování spolupráce v Evropě. A že mu nevadí posilovat daleko konkurenčnější firmu, než bylo v 90tých Aero, takže hledat za akvizicí Boeingu motiv likvidace konkurence je nesmysl.

  A ohledně Jakubšeho se fakt musím smát. Ne, fakt to nebylo tak, že hrdinný Jakubše bránil Aero před zlým ovládajícím investorem. Vytáhnout právě Jakubšeho je snad největší vtip, kterej jsem od Tebe tady slyšel.

  A ano, zdroj blízký MO - právě. Celou dobu Ti říkám, že právě MO celou dobu potápělo spolupráci Aera a Boeingu - a ty vytáhneš zdroj blízký MO jako důkaz. Uf. Celej ten odkaz btw. vychází ze zprávy vlády k situaci k aeru, nic nového tam není. Jestli hledáš alespoň trochu objektivní zpravodajství, tak zkus najít něco na Mladé Frontě, tam co vím o tom psali aspoň trochu rozumně. Ale víceméně počítej s tím, že z médií se asi nemáš šanci dozvědět, jak to bylo doopravdy.

  PS: Jinak - to i v ostatních věcech, kde se tváříš, jak všechno víš - seš podobně mimo?

  ===

  kazd: neznáš? Evidentně toho znáš málo. Viz právě např. kauza NOVA a CME.... Rozchod s Boeingem byl pro Boeing poměrně výhodný. Proč? Protože to byla jediná možnost, jak zajistit, aby Boeing podespal, že nebyla porušena dohoda o ochraně investic. Jinak by to Boeing dál řešil mezinárodně a pro ČR ještě dráž.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  13:35 19.07.2017

  Chlapi, nyní to již přesně nerozlousknem. Pramení z toho jedna zkušenost. Stát nemá přátele, má partnery. Pokud zahraniční firma vycítí kořist zhltne jí. Nemá cenu si něco ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Chlapi, nyní to již přesně nerozlousknem. Pramení z toho jedna zkušenost. Stát nemá přátele, má partnery. Pokud zahraniční firma vycítí kořist zhltne jí. Nemá cenu si něco nalhávat, snažit se to rozmělnit v balastu či jít na city.
  Ano, tyto tři vlastnosti náleží konkrétně třem diskutujícím v této diskuzi.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  13:24 19.07.2017

  @kazd:
  To se přesně snažím říci. Neumím to ale tak slušně jako ty.
  Já přece nesvolávám nějakou křížovou výpravu a nechci vypálit americký velvyslanectví.
  A už bych to dávno ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @kazd:
  To se přesně snažím říci. Neumím to ale tak slušně jako ty.
  Já přece nesvolávám nějakou křížovou výpravu a nechci vypálit americký velvyslanectví.
  A už bych to dávno nechal spát. Jen mě dostávají "logikovy" konstrukce.
  A když mu k tomu pak zasekunduje "nestranný" Kolt, který pronese, že jsou moje argumenty "minimálně stejně nuzné na fakta jako logikovy"...tak to mi fakt připadá, že nejlepší co k tomu můžu dodat je ten Starlightův výtah z mých postů.
  Skrýt celý příspěvek

 • kazd
  13:17 19.07.2017

  Luky: ano to je klasická exit strategie, kterou používá kde kdo. Boeing chtěl především vydělat, což je správně. Jen to nesmí přerůst v drancování.

  Všichni se pohoršují nad ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky: ano to je klasická exit strategie, kterou používá kde kdo. Boeing chtěl především vydělat, což je správně. Jen to nesmí přerůst v drancování.

  Všichni se pohoršují nad dividendami, které jsou zdaněné, ale že třeba banky platí miliardy mateřským společnostem za IT služby, poradenství, ochrané známky atd.. které tu hodnotu samozřejmě nemají ...to nikoho nepálí :-))
  U Area to samozřejmě fungovalo stejně.
  Skrýt celý příspěvek

 • kazd
  13:05 19.07.2017

  Logik: Případů, kdy stát zprivatizoval nebo předal man. kontrolu (případně obojí) a výsledek byl krach privatizovaného podniku, zatímco privatizátor se má čile k světu jsou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Logik: Případů, kdy stát zprivatizoval nebo předal man. kontrolu (případně obojí) a výsledek byl krach privatizovaného podniku, zatímco privatizátor se má čile k světu jsou desítky.

  Případ, který je zde líčen = zahraniční investor investoval, dělal co mohl, a nakonec za 2 kč prodal zpět státu a odtáhl s reálnou ztrátou neznám ani jeden.

  Je to úsměvná konstruce už z definice naší smlouvy o ochraně investic s USA (viz. TV nova) nebo sporu Diag (kde ani k investici nedošlo) atd..

  Ale věřit si každý může čemu chce.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  13:02 19.07.2017

  Boeing má totiž smlouvou zaručenu manažerskou kontrolu a STÁT MÁ POVINNOST hlasovat pro zvolení jím nominovaných osob do dozorčí rady a představenstva. Pro případ, že se tak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Boeing má totiž smlouvou zaručenu manažerskou kontrolu a STÁT MÁ POVINNOST hlasovat pro zvolení jím nominovaných osob do dozorčí rady a představenstva. Pro případ, že se tak nestane, vzniká státu povinnost odkoupit akcie od Boeingu.

  K takové situaci skutečně došlo, když Fond národního majetku na pokyn ministra financí odmítl odvolat z představenstva jeho současného šéfa Antonína Jakubšeho. Nyní hrozí, že stát bude muset postupovat podle dohody a vyplatit Boeingu částku, která se rovná emisnímu kursu akcií navýšenému o úrok odpovídající šestiměsíční sazbě PRIBOR. Americká společnost nakoupila akcie Aera za miliardu korun a úrok za pět let počítaný podle PRIBOR je zhruba tři sta milionů korun.

  Od roku 1998 v něm Boeing vlastní pětatřicet procent akcií, podle zákona je ale i přes minoritní podíl takzvanou „OVLÁDAJÍCÍ OSOBOU“ firmy: ze stanov firmy vyplývá, že může prosadit jmenování, volbu a odvolání většiny osob, které jsou členy představenstva společnosti.
  Došlo tak k situaci, kdy lidé z Boeingu, kteří úřadovali v Aeru, současně od své mateřské firmy nakupovali komponenty do letadla L-159. Boeing nakupované díly navíc většinou ani nevyráběl, pouze je jako prostředník sháněl od přímých výrobců.
  „Nechápu, proč Aero nenakupovalo některé komponenty do L-159, například radary od Italů, přímo,“ sdělil týdeníku EURO zdroj blízký vedení ministerstva obrany. „Boeing tak kasíroval provize ve stovkách procent,“ dodal.

  přečti si to celé a pak říkej, že naši manažeři mohli vše a Boeingu to kazili:
  http://www.euro.cz/byznys/prot...
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  12:42 19.07.2017

  Co má co dělat tendr pro Indii s penězi na gripen. To je lapsus viď? A pořád se o to snažíš. 159 pro stát byla objednaná a zaplacená. Tečka.
  Tendr v Indii peníze na gripen nijak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Co má co dělat tendr pro Indii s penězi na gripen. To je lapsus viď? A pořád se o to snažíš. 159 pro stát byla objednaná a zaplacená. Tečka.
  Tendr v Indii peníze na gripen nijak neohrožoval. Spolupráce Boeingu a SAABu z dneška s tím taky nesouvisí. Vrať se a pomalu si přečti ty svoje argumenty: V Benešově na náměstí dnes mají játra s rýží, proto se stalo ve Vodochodech co se stalo. Můžeš si jít jídelní lístek ověřit. Takový mám pocit z rozhovoru s tebou. Ty ale navíc k věci nic nenapíšeš. Jestli víš, kdo co udělal, měl bys podat trestní oznámení.
  --------------
  Pro tebe je tedy normální, že stát nalije peníze do podniku, aby ho zachránil. Objedná velký počet letadel, aby ho zachránil. A pak dá finanční záruky, ale rozhodovací pravomoce svěří někomu jinému. Ano, já tam nebyl, protože takovou zhovadilost bych nepodepsal.

  O manažerech to mohu dohledat. Mám toho dost uloženého a mohl bych i zagooglit. Problém je, že ty jsi k tomu nedodal nic, jen blouzníš. A já s tebou mám zabíjet čas nad rámec nejnutnějšího, když vím, že s tebou nemá smysl vést delší debatu? Už jsem poučen.
  A moje otázka, že něco dokazuje...ale no tak.

  Takže odpověď je, že je hotové, jen není důvod ho dávat na letadlo.
  No díky.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  11:58 19.07.2017

  Luky: ano, peníze za 159 byly zaplaceny. Když se zjistilo, že ze smlouvy nejde uhnout a po velkejch kličkách atd... Prostě to dění okolo L159 bylo daleko složitější, než jen stát ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky: ano, peníze za 159 byly zaplaceny. Když se zjistilo, že ze smlouvy nejde uhnout a po velkejch kličkách atd... Prostě to dění okolo L159 bylo daleko složitější, než jen stát objednal, stát zaplatil, nebo Boeing přišel, Boeing odešel.
  A že si nepamatuješ, že by výrobu zařezával? Tak kromě toho, že některé "donebevolající" věci prosákly i do médií (např. slavný Tvrdíkův výrok - ne, zas tak blbej Tvrdík není, samozřejmě, že to bylo na objednávku), tak Ty jsi byl u jednání státu s Aerem? Ne? Tak není divu, že si to nepamatuješ.

  Když píšeš, že manažeři znechuceně odcházeli, tak to by mě zajímalo - který konkrétně manažer podle Tebe zenchuceně odešel a PROČ? Prosím jmenovitě a odkud víš jejich motivy pro odchod? Podle mne si v tomto vymýšlíš, respektive si do jejich znechucení (které opravdu bylo - ale z toho, jak se chová česká vláda), dosazuješ vlastní místo zkutečných důvodů....

  Jinak to údajné "tady se letadla vyrábět nebudou" - podle mně si to vymyslel nebo nepochopil. Už např. proto, že by takovýto výrok byl naprosto jasným porušením akcionářské smlouvy a tedy by český stát Boeing za to (v době kdy se rozcházeli) zcela jistě žaloval.
  Podle mne půjde o vytrhnutí výroku z kontextu: půjde nejspíš o to, že "stará garda" z Aera velmi těžko nesla, když se rušila sériová linka na 39. Ale co by dělalo Aero s linkou, na které vyráběla sériově letadla jak baťa cvičky, když je nikdo nekupoval? Aby přežila, potřebovala místo pro jinou výriobu. Todle přeorientování výroby bylo nutné a jestli je do toho Boeing tlačil, tak buďme rádi: tydle projekty zachárnili v Aeru leteckou výrobu. V jednu dobu to vypadalo, že Penta Aero zruší a postaví tam letiště.....

  Ohledně strašných subdodávek - zajímavé je, že ten strašný nevýhodný atd.. obchod funguje dodnes, naopak byl ten program rozšířenej a v jednu dobu dělal velkou část obratu Aera (a teda mu defakto umožnil přežít). Todle je naopak klasickej případ toho, jak se na Boeing házela špína: ten jen umožnil dojednání smlouvy - která se ukázala pro Aero klíčová a žije z ní už patnáct let. Ten, kdo to zvoral byly čeští manažeři, kteří první smlouvu uzavřeli nevýhodnou, ne Boeing, který Aeru dohodil výrobu. Už jsem to psal, nijaks na to nereagoval, tady děláš klasickej kafemlejnek.
  Btw. - ta smlouva byla se Sikorskym - není jaksi důvod, proč by měl Boeing zájem na tom poškozovat vlastní firmu, aby šli prachy Sikorskému. On jaksi není amík jako amík, zjednodušuješ a vychází z toho blbiny.

  Stejnětak další, co zmiňuješ je nepravda. 270 ibis byla zaříznuta až v roce 2007, tedy po odchodu Boeingu, a byl to projekt dělaný nikoli primárně s Boeingem, ale s Tajwancema - a byl to projekt, který byl neživotaschopný pravděpodobně od začátku (jaké jiné české letadlo té či podobné kategorie se prodalo? Kde je L-610 (pravda, ta je větší), E-vektor se zdá také nedostane za stádium certifikace).
  Btw. v americe Ibis certifikovanej následně byl a nijak mu to nepomohlo. Takže jestli se Boeing stavěl proti tomu (tady nevím, to bych se musel zeptat, jakej byl k tomu postoj Boeingu), tak byl realista a šetřil Aeru náklady.

  A ad sekera - opakuju, zjisti si, kdy Aero nasekalo největší sekeru. Za dobu, co byl v Aeru Boeing, tak se Aero dostalo zpět do černých čísel. To, že s sebou táhl dluhy z minulých let a že to Boeing nespravil hospodaření Aera mávnutím kouzelnýho proutku ze dne na den, to dáváš za vinu Boeingu?

  Defakto si zatím představil směs typických klišé, které se "náhodou" dostali do médií a naprosto jasně dokazují, jak je ten Boeing špatnej..... do tý doby, než člověk o věci něco ví.

  Ohledně mokrýho křídla - je prý zkonstruovaný v hangáru, ale zatím nebyl důvod/peníze ho dávat na letadlo. Tvoje otázka "na čem to vázne" přesně ukazuje, že netušíš, že na výrobě letadel není nejtěžší udělat to letadlo, ale najít člověka, kterej to zaplatí. To je přesně důvod, proč byl Ibis hodně problematickej projekt. To je důvod, proč nebyla k L159 spárka. atd...
  Ono dost projektů českejch letadel je typu "dětičky si hrajou a stát to platí" (to ještě neznamená, že to je špatně - podpora leteckého průmyslu má velkej smysl).

  Kolt: Boeing si nás moc nemazal na chleba, naopak sem dosazoval (po zkušenostech, že to tu nemá cenu) lidi druhé kategorie. Bohužel lidi, který stáli u zrodu spolupráce (z Rockwellu a Douglasu), měli to jako "osobní projekt" a byli by ochotní bojovat, zemřeli krátce po akvizici - možná že Ti by měli sílu s tím něco dělat....
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  09:28 19.07.2017

  Pravda není uprostřed, jen není tak černobílá, jak se ji snažíte prezentovat. Ona je totiž mnohovrstevná. Takže v určitých věcech máte určitě pravdu (byli jsme nezkušení, Boeing ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pravda není uprostřed, jen není tak černobílá, jak se ji snažíte prezentovat. Ona je totiž mnohovrstevná. Takže v určitých věcech máte určitě pravdu (byli jsme nezkušení, Boeing byl proti nám jiná liga, nebyl to rozhodně žádný altruistický strýček zpoza oceánu). V jiných věcech mám dojem, že ne (ať už je důvod jakýkoliv), zatímco logikovy argumenty skutečně dávají logiku (což ovšem ještě neznamená, že je to pravda).
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  09:13 19.07.2017

  pravda není nikdy uprostřed....to je jeden z nejvíc alibistických obratů

  uprostřed bývá nicneříkající fialovohnědá břečka s růžovozelenými puntíky a chuchvalcem vlasů - jako ...
  Zobrazit celý příspěvek

  pravda není nikdy uprostřed....to je jeden z nejvíc alibistických obratů

  uprostřed bývá nicneříkající fialovohnědá břečka s růžovozelenými puntíky a chuchvalcem vlasů - jako když vyberete syfon, do kterýho jste nablili

  stává se ale, že jedna strana dělá chybu tu a druhá jinde

  V tomhle sporu jsme ale my byli ti slabší, nezkušení a zneužití...s tím že se v politice pořád někde pohybují někteří podmáznutí a nebývají to beránci. Hrajou ale třetí ligu. Aspoň v té době.
  Skrýt celý příspěvek

 • Takeda
  09:10 19.07.2017

  KOLT: Přesně.

  KOLT: Přesně.

 • KOLT
  08:56 19.07.2017

  raziel, pod to se podepíšu.

  raziel, pod to se podepíšu.

 • KOLT
  08:56 19.07.2017

  Luky, označit člověka, který považuje americký zahraničně-politický odezdikezdismus za tragédii a šíří vtipy o kultuře v americe a kelímku od jogurtu, za patologicky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky, označit člověka, který považuje americký zahraničně-politický odezdikezdismus za tragédii a šíří vtipy o kultuře v americe a kelímku od jogurtu, za patologicky proamerického... no, když myslíte.

  Mmchd, já o SAABu neřek ani slovo. Jen považuji vaši argumentaci za a) minimálně stejně nuznou na fakta jako logikovu; b) dávající zhruba stejný smysl, tj. mohlo by to tak být, ale mohlo by to být i jinak, přičemž z mně dostupných fakt mám *dojem*, že pravdu máte asi částečně oba, respektive každý v něčem trochu jiném a jinak; c) podstatně více osobní a emočně zabarvenou, než logikovu. Nic víc. Žádné vyvažování se nekoná. Oba jste osiny v zadku ;-)
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  08:27 19.07.2017

  Prostě vlastně pořád dokola říkáš, že stát, který sanoval, dotoval a snažil se zachránit za cenu velkých injekcí Aero, sabotoval snahu Boeingu o prosperitu podniku. Což je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Prostě vlastně pořád dokola říkáš, že stát, který sanoval, dotoval a snažil se zachránit za cenu velkých injekcí Aero, sabotoval snahu Boeingu o prosperitu podniku. Což je nebetyčná blbost a čeští manažeři, kteří to mysleli s rozvojem vážně znechuceně odcházeli.
  Ty tvrdíš ničím nepodložený opak.
  Což je pro mě nepochopitelný, asi nejsi Čech, když máš obrovskou potřebu to omlouvat.
  Že tam Amíci zavedli modernizační technologie a postupy jsem nikdy nepopíral. Výrobu vlastních, kompletních letadel si ale nikdy nepřáli. Chtěli jenom schrábnout tučné provize za objednané stroje pro AČR.

  Když se stále hoši oháníte tím, že čerpáte přímo od současných lidí z Vodochod - napište konečně prosím, na čem vázne to mokrý křídlo.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  08:15 19.07.2017

  Blbina je logiku to, že tvrdíš to, že Boeing chtěl naplnit závazky strategického partnera a propagovat L-159, ale že Češi to sabotovali a chtěli peníze na L-159 nalít do ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Blbina je logiku to, že tvrdíš to, že Boeing chtěl naplnit závazky strategického partnera a propagovat L-159, ale že Češi to sabotovali a chtěli peníze na L-159 nalít do Gripenů.
  To jsi napsal, ale všechny peníze na 72 Alek byly proplaceny a nepamatuji se, že by tu výrobu někdo zařezával, případně peníze odkláněl. Kdežto Boeing se NIKDY nechoval podle toho, k čemu se zavázal.

  Ty si prostě napíšeš co chceš a pak to občas proložíš něčím jakože "rozumným".
  A třeba já mám známého, který mi říkal, že když Amíci přijeli do Vodochod, rozhlédli se a řekli "tady se letadla už vyrábět nebudou".
  A jejich chování to potvrzovalo. Dopraváka zařízli a v USA necertifikovali, na Alkách si namastili kaspsu, zavedli ztrátovou výrobu subdodávek. Kdyby za ně neručil stát těmi 37 miliardama, nikdy by si to nemohli dovolit. Aero sekyru pravděpodobně doposud splácí, nevím na jak dlouho to měli nastavené.
  Že BAE nebo BAE a SAAB uplácely, to nemám potřebu nějak vyvracet a osobně si myslím, že je to důvod, proč někteří jednotlivci jako například Tvrdík tak "selhávali".
  Boeing ale nikdy neplnil k čemu se zavázal a neměl to ani v úmyslu. V tom je jádro naší neshody.
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  07:29 19.07.2017

  2 KOLT

  budu asi 5 člověk, který v této diskuzi napíše, že ta pravda bude někde uprostřed.
  Hodně věcí vidíme stejně. Můj výrok vyzněl bohužel "ublíženecky" - zčásti proto, že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  2 KOLT

  budu asi 5 člověk, který v této diskuzi napíše, že ta pravda bude někde uprostřed.
  Hodně věcí vidíme stejně. Můj výrok vyzněl bohužel "ublíženecky" - zčásti proto, že neumím správně formulovat svojí myšlenku a zčásti proto, že jsem jako malej jezdil často do Rožmitálu, Hodkoviček, Kladna - ke Stehlíkovi. Rodiče vždycky tvrdili, že Vladimír byl švihlej blázen s dobrym srdcem, kterej do POLDI šel jako vlastenec. Negativně mluvili o synovi Markovi - ten šel taky sedět. V médiích se ale Vladimír Stehlík popisoval jako nepřítel státu. Ty skutečné pijavice, které stály za rozvratem jedné z největších oceláren v Evropě, ti zůstali nejmenováni a jejich jména veřejnost nezná.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  02:47 19.07.2017

  Luky: A ty víš, jaké jsou výsledky spolupráce? Víš, co konrkétně Boeing pomohl a nepomohl zavést? A víš, co bylo reálné za podmínek, které tam Boeing měl? Kolik nových L159 prodalo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky: A ty víš, jaké jsou výsledky spolupráce? Víš, co konrkétně Boeing pomohl a nepomohl zavést? A víš, co bylo reálné za podmínek, které tam Boeing měl? Kolik nových L159 prodalo Aero od odchodu Boeingu, že to dělal Boeing tak blbě?

  A co se týče Tvého argumentu o sekyře - tak opět jen ukazuješ, že o situaci v Aeru nevíš. Protože největší sekeru udělalo Aero před nástupem Boeingu. Naopak Boeing dokázal hospodaření Aera stabilizovat. A to I DÍKY programu na vrtulníky. Ano, první dva roky byl ztrátový. Ovšem ještě za působení Boeingů se tento program dostal do černých čísel a ve výsledku to byl program, který v Aeru zachránil leteckou výrobu. Tendle program je zrovna přesně příklad toho, jak se na Boeing hází špína, přičemž on nám ve skutečnosti otevřel cestu na americký trh a tu počáteční pro Aero nevýhodnou smlouvu pak dohadovali nikoli američané, ale čeští manažeři - tady bych asi i mohl napsat kteří, protože je to dohledatelné na netu (tam to ale nebylo ještě s cílem potápět Aero, todle byla daň za to, že Aero do té doby nic takového nedělalo a neumělo to dobře)....

  A že nepíšeš o SAABu - to je právě ta chyba. Jaksi když zapomeneš na to, že v době, kdy Boeing kooperoval s Aerem, tak že se v ČR dojednával miliardový obchod se SAABem, na který kvůli kontraktu s Aerem nakonec nezbyly peníze - a který byl masivně uplácený - tak pak Ti z tvého uvažování vyjdou nesmysly.

  Takže:
  1) nebo chceš tvrdit, že čeští poitici nebyli uplacení SAABem?
  1) nebo chceš tedy tvrdit, že stát podle tebe nemohl ovlivňovat Aero?
  3) nebo chceš tvrdit, že SAAB neměl enormní zájem na tom, aby se tu neuchytila konkurence?

  Pokud nepopíráš ani jedno z toho, pak nechápu, proč to co jsem psal označuješ za blbinu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  00:46 19.07.2017

  Z tvých postojů Kolte zase čiší patologický proamerikanizmus.....jak si nejste schopni připustit fakta a hledáte jak to omluvit, případně vytvořit nesmyslnou konspiraci o SAABu, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Z tvých postojů Kolte zase čiší patologický proamerikanizmus.....jak si nejste schopni připustit fakta a hledáte jak to omluvit, případně vytvořit nesmyslnou konspiraci o SAABu, bez doložení jediný věci (celý to stojí na tom, že logik má známé a ti to ví).
  A ještě si připadáš, že inteligentně vyvažuješ situaci.

  Pochopil jsi, že mým hlavním argumentem jsou výsledky té spolupráce?
  A to že se jedná o dohledatelné věci pokládáš za argumentační nouzi?
  To snad není pravda.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  22:24 18.07.2017

  raziel, s Poldovkou, zlým, pošahaným Stehlíkem a Dlouhým... slyšel jsem to z několika stran, samozřejmě každý to líčil jinak, ale že v tom byla spousta svinstva, o tom nepochybuju. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  raziel, s Poldovkou, zlým, pošahaným Stehlíkem a Dlouhým... slyšel jsem to z několika stran, samozřejmě každý to líčil jinak, ale že v tom byla spousta svinstva, o tom nepochybuju. Ani o tom, že v novinách se tou dobou psala hromada hovadin a na Stehlíka se házela účelově špína. A ztráta takového podniku pro ČR mě samozřejmě také mrzí.

  Jen bych si dovolil nesouhlasit s tím, že jsme byli "předurčeni" k tomu být montovnou Západu. Vím, napsal jste to jinak, ale tak nějak to z toho čiší. A spousta lidí si to přesně tak myslí (třeba vy ne, nevím). Samozřejmě byl takový vývoj do značné míry předvídatelný, protože některé firmy sem skutečně šly pouze a pouze se záměrem zlikvidovat (potenciální) konkurenci. Jiné přišly získat přístup k dalším trhům (zdaleka ne jen našemu, využily naše kontakty k průniku dále na východ či jih), další kvůli now-how (to samozřejmě nebylo tak časté, ale také se to dělo), pár investorů sem prostě přišlo vybudovat si firmu, protože na takovou věc u nich doma neměli dost kapitálu (u nás ho pochopitelně stačilo mnohem menší množství), a především za levnou pracovní sílou, navíc nesvázanou hromadou v té době se na Západě již rozrůstajících ochranářských opatření (pracovní týden máme stále spíš z těch delších, vyhodit někoho třeba ve Francii z práce skoro nejde atd.; o ekologických normách v té době se u nás téměř nedalo hovořit). A u každého investora šlo o různě namixovaný koktejl těchto (a mnoha jiných) pohnutek. Zásadní chyba státu byla, že si lépe neohlídal, kdo a proč sem jde, a nenastavil podle toho pravidla. Můžeme dlouhosáhle diskutovat, proč tomu tak bylo. Mnohdy za to mohly prostě malé zkušenosti na naší straně. Mnohdy to byla objednávka; od koho, proč a za kolik se už často ani nedozvíme. Ale nebyla to nějaká "dohoda" západních mocností nebo nadnárodních firem udělat z nás otroky, jak je to často líčeno. Bylo to prostě využití příležitostí. Někdo se zachoval slušně, někdo jako svině, většina někde mezi. Ale platí to 100% o obou stranách.
  No to je zas OT :-/
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  22:05 18.07.2017

  Logik prý ví, ale nemůže napsat. Luky prý ví, ale když napíše, je to jen to, co se dá dohledat z veřejných zdrojů, a jen to, co vyhovuje jeho pohledu na věc. Já vám nevím, ale ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Logik prý ví, ale nemůže napsat. Luky prý ví, ale když napíše, je to jen to, co se dá dohledat z veřejných zdrojů, a jen to, co vyhovuje jeho pohledu na věc. Já vám nevím, ale argumentační nouze je tak nějak vzájemná. Jen z Lukyho postojů čiší jeho patologický antiamerikanismus. Což samozřejmě může být náhoda, ale Occamova břitva... ;-)
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  20:27 18.07.2017

  Co to proboha povídáš. Přečti si konečně co jsem psal.
  Přinesl miliardu(necelou) a nechal sekyru 9+.
  Amíkům jsme dotovali vrtulníky naší státní kasou. Hospodařili si tak, že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Co to proboha povídáš. Přečti si konečně co jsem psal.
  Přinesl miliardu(necelou) a nechal sekyru 9+.
  Amíkům jsme dotovali vrtulníky naší státní kasou. Hospodařili si tak, že nemuseli vydělávat. Oni o žádnou miliardu nepřišli, netratili ani dolar.
  SAAB Aero nedostal, dostal ho Boeing. Kdyby ho dostal SAAB, budu psát o SAABu.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  20:21 18.07.2017

  Luky: Na to už nejde říci nic jiného, než komu není rady, tomu není pomoci.

  Ještě jen snad - tak podle tebe to, že by sem Američani přišli a věnovali miliardu na to zničit ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky: Na to už nejde říci nic jiného, než komu není rady, tomu není pomoci.

  Ještě jen snad - tak podle tebe to, že by sem Američani přišli a věnovali miliardu na to zničit konkurenci, to Ti dává smysl. Ale že by zájem na zničení konkurence měl SAAB - kterej narozdíl od Boeingů sem opravdu letadla prodával a mj. díky zakázce Aera jich "prodal" za polovinu a ještě o x let později - ne to není možný, SAAB by nic takového nikdy neudělal. Když on dělá tak roztomilý eurodelty, tak to je určitě Mirek Dušín, že....
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  20:15 18.07.2017

  Souhlasím jen s tím, že ta debata je z tvé strany naprosto absurdní. Dokazovat na nějaké současné spolupráci Boeing-SAAB cokoli k těm minulým dějům je až neuvěřitelná argumentační ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Souhlasím jen s tím, že ta debata je z tvé strany naprosto absurdní. Dokazovat na nějaké současné spolupráci Boeing-SAAB cokoli k těm minulým dějům je až neuvěřitelná argumentační nouze...naprosto nesmyslné, až se mi chce brečet. Ale k tobě to tak nějak sedí.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  20:14 18.07.2017

  logiku logiku

  logiku logiku

 • Luky
  20:06 18.07.2017

  @logik:"co jsem si troufnul napsat, tak jsem napsal. Nahrazovat jména je blbina, stejně by každej, kdo o tom něco ví, věděl o koho jde. "

  no a co, jen plky bez obsahu.. ("já vím ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @logik:"co jsem si troufnul napsat, tak jsem napsal. Nahrazovat jména je blbina, stejně by každej, kdo o tom něco ví, věděl o koho jde. "

  no a co, jen plky bez obsahu.. ("já vím ale neřeknu")
  Logiku já vím a ty dedukuješ, navíc nesmyslně.
  Každej kdo ví o co jde přece stejně ví o koho jde :D

  U L-159 nebyla jediným zájmem Američanů jejich vlastní avionika. Oni tam osadili veškerou avioniku s několikasetprocentní marží.
  Píšeš nesmysly, že stát sabotoval zakázku na L-159. Ne, stát platil jak mourovatej.
  Ty tvoje konspirace o SAABU nedávají smysl, nemají logiku.
  Nic nevíš, jen kalíš vodu.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  19:58 18.07.2017

  skelet: Takže jako Boeingu v devadesátých letech vadilo, že by ovládnul leteckou firmu v Evropě, která Boeingu do zelí v podstatě nelezla (měla jiné produkty a především pro jiné ...
  Zobrazit celý příspěvek

  skelet: Takže jako Boeingu v devadesátých letech vadilo, že by ovládnul leteckou firmu v Evropě, která Boeingu do zelí v podstatě nelezla (měla jiné produkty a především pro jiné zákazníky, než Boeing), ale teď mu nevadí s jinou firmou spolupracovat na letadle, které je dělané přímo pro americký trh, který je pro Boeing klíčový - když přitom ta firma přímým konkurentem Boeingu je.

  Ano, spousta věcí se změnila, ale tvrzení, že by Boeing radši Aero zničil, než využil jako doplnění svého portfolia a jako velké rozšíření svých trhů, nedává smysl ani teoreticky, když odhlídnu od toho že se v realitě o nic takového ani nesnažil.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  19:53 18.07.2017

  skelet: doměnky a teorie, které jsou hodně mimo. Dokázat Ti to neumím, takže dál to rozvíjet nemá smysl.

  Jen mi tadle debata připadá čím dál tím více absurdní, když vím, co vím ...
  Zobrazit celý příspěvek

  skelet: doměnky a teorie, které jsou hodně mimo. Dokázat Ti to neumím, takže dál to rozvíjet nemá smysl.

  Jen mi tadle debata připadá čím dál tím více absurdní, když vím, co vím a odkud to vím, a vy se mi snažíte vysvětlovat, jak to bylo....
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  19:46 18.07.2017

  logik: nelze srovnávat trh 97-2004 s dneškem ..

  logik: nelze srovnávat trh 97-2004 s dneškem ..

 • skelet
  19:44 18.07.2017

  Pravda bude někde uprostřed.
  Boeing vstoupil do Aero v době, kdy všude na celém světě klesaly vojenské rozpočty a zároveň rostla popularita turbovrtulových cvičných letounů. Aero ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pravda bude někde uprostřed.
  Boeing vstoupil do Aero v době, kdy všude na celém světě klesaly vojenské rozpočty a zároveň rostla popularita turbovrtulových cvičných letounů. Aero v té době měla v portfoliu program na podporu L-39, ve výrobě byly L-59 (respektive výroba byla pár měsíců předtím dokončena) a ve výhledu měla poměrně drahou a specializovanou L-159A. No a v šuplíku pak měli L-139 a L-159B. Doladění všech těchto projektů by stálo hodně peněz, přičemž Boeing, a na to nezapomínejme, musel brát i ohledy na zahraniční politiku USA, přičemž a na to rovněž nezapomínejme, mělo Aero kontakty především ve státech, s kterými americký Kongres moc nekamarádil.
  Pro Boeing bylo tedy nejvýhodnější si udělat z Aero subdodavatele. Potud vše v pořádku, ale .. česká strana zcela rezignovala na svá práva povinnosti majitele a Boeing si tam začal dělat "pro sebe". Výsledkem bylo to co bylo, že Boeing nakonec musel z Aera odejít, přičemž jeho působení zde způsobuje jistou pachuť.

  Zde se opět nabízí analogie z automobilového průmyslu, konkrétně z Tatra Kopřivnice. Zde si udělal z Tatry dojnou krávu její indický spolumajitel. Ten ze své pozice prosadil, že všechny Tatry pro Indii budou dodávány za výrobní cenu jeho firmě, která je pak se ziskem prodávala indické armádě. Tatra skomírala až byla nakonec prodána Strnadovi..
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  19:40 18.07.2017

  A ještě, když by taková spolupráce teda pro Boeing byla vhodná, pro koho by to oproti současnému stavu bylo výrazné zhoršení?

  A ještě, když by taková spolupráce teda pro Boeing byla vhodná, pro koho by to oproti současnému stavu bylo výrazné zhoršení?

 • logik
  19:36 18.07.2017

  raziel:

  1) Kéž by to byla jen dedukce. Právě, že narozdíl od Lukyho bohužel jen nededukuju.

  2) Znova Boeing teď vyvýjí TX ve spojení se Saabem. Proč by mu jako měla předtím ...
  Zobrazit celý příspěvek

  raziel:

  1) Kéž by to byla jen dedukce. Právě, že narozdíl od Lukyho bohužel jen nededukuju.

  2) Znova Boeing teď vyvýjí TX ve spojení se Saabem. Proč by mu jako měla předtím vadit spolupráce s Aerem - kde narozdíl od Saabu by nebyl jen partner, ale defakto vlastník Aera (VW také začínal s 30%, Boeing měl navíc smluvně zaručenou kontrolu) - a ještě by ten samej produkt získal v daleko pokročilejším stádiu vývoje - a kde Aero narozdíl od SAABu není v klíčových oblastech byznysu Boeingu (stíhačky, velké dopraváky) konkurence?
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  19:01 18.07.2017

  kliidně si mohl napsat Mr. White, Mr. Brown, Mr. Purple.....
  Logiku s tvojí dedukcí až tak úplně nesouhlasím - jistě, někdo musel otevřít vlkovi dveře do výběhu.... a byl to zcela ...
  Zobrazit celý příspěvek

  kliidně si mohl napsat Mr. White, Mr. Brown, Mr. Purple.....
  Logiku s tvojí dedukcí až tak úplně nesouhlasím - jistě, někdo musel otevřít vlkovi dveře do výběhu.... a byl to zcela nečekaně Čech. Ale Boeing měl majoritní zájem na tom, aby Aero Vodochody nenavázalo na úspěchy z dob před rokem 1989. Z mezinárodního hlediska nebylo v zájmu žádné západní velmoci, aby jakýkoli Středo/Východo Evropský stát získal potenciál stát se konkurenceschopným, STÁTNÍM podnikem na poli mezinárodních zakázek. To že se staneme tranzitní periferií EU se skrytě očekávalo už od prvních zámyslů "co bude až za pár let padne opona".

  Fabriku investor postaví docela jednoduše, ale přerušení pracovních zkušeností a možnost, aby stát dodal dostatečné množství kvalifikovaných, rodilých pracovních sil......na to se Logiku navazuje docela těžko. Je to jedna ze základních vojenských úvah už z dob staré Číny. Poldi Ocel mi také leží v žaludku a cítím v tom křivdu vůči Českému národu, vůči nám. Smutný je, že naše vláda otevřela vlkům v 90. letech výběh a až na pár konkrétních, zahraničních investorů s odpuštěním posrala co mohla
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  17:20 18.07.2017

  luky: co jsem si troufnul napsat, tak jsem napsal. Nahrazovat jména je blbina, stejně by každej, kdo o tom něco ví, věděl o koho jde.

  Amíci pak převálcovat Aero ve všem nemohli ...
  Zobrazit celý příspěvek

  luky: co jsem si troufnul napsat, tak jsem napsal. Nahrazovat jména je blbina, stejně by každej, kdo o tom něco ví, věděl o koho jde.

  Amíci pak převálcovat Aero ve všem nemohli - protože takovádle zbrojovka ani za normálních podmínek není schopna rozumně pracovat bez podpory státu (např. exporty garantované vládou apod.). Natož Aero, které v té době mělo miliardové dluhy a žilo z úvěrů poskytovaných státem a ze zakázky pro stát, kterou ten stát sabotoval.... A Boeing sice kontroloval představenstvo, ale výkonný managment byl český - a od jisté doby s jasným úkolem.

  Amíci pak nic nevyužili, jestli sis nevšiml, tak jejich avionika - jediný zájem, který na tom mohli reálně mít - se kromě AČR nikam neprodala a do novejch verzí (přinejmenším do modernizace 39) se s ní co vím nepočítá. Takže spíš to, jak to dopadlo, jim trh zavřelo.

  Boeing pak místo toho, aby mohl použít relativně hotovou Alcu, tak místo toho se SAABem vyvinul T-X - což ukazuje, že v tomdle segmentu letadel Boeing hledal strategického partnera, a tedy že mu Aero primárně do zelí nelezlo, jaks tvrdil, naopak že ta spolupráce by bývala měla budoucnost. A je to další (možná největší) z důvodů, proč SAAB měl enormní zájem na tom, aby se Boeing v Aeru neuchytil.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  09:19 18.07.2017

  Logik: "Klidně si dál věř na černobílej svět" ... to snad ne, sabotujete nám naši práci. :)

  Logik: "Klidně si dál věř na černobílej svět" ... to snad ne, sabotujete nám naši práci. :)

 • Luky
  09:04 18.07.2017

  Tak ten příběh ventiluj logiku. Jestli to začne dávat smysl, až to řekneš ucelený, dej lidem jména jako Arnošt, Ringo, Kmotr, Johny, Joe, Zoe, Kloe.

  Zatím dle tvé současné ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak ten příběh ventiluj logiku. Jestli to začne dávat smysl, až to řekneš ucelený, dej lidem jména jako Arnošt, Ringo, Kmotr, Johny, Joe, Zoe, Kloe.

  Zatím dle tvé současné "logiky" stát, který na sebe vzal záruky na 37miliard namísto Boeingu, který dostal velmi nestandardně plnou rozhodovací pravomoc za třetinový podíl ve společnosti, tak tento stát, potažmo uplacený lidi v týmu stát měli za hlavní cíl v Aeru sabotovat L-159. A Američany z Boeingu s dobrými úmysly si dle tvých slov pak namazali na chleba. Jak toho docílili, když je Amíci ve všem mohli převálcovat nechápu. Navíc všechny peníze na Alcy natekly kam měly. Nic tvoji konspiraci nepotvrzuje.

  Ne Razieli, logik v jádru rozporuje všechno a celé to obrací.

  Nesnažím se o žádný černobílý příběh, může tam být spousta nuancí a všemožných úloh ze západu podplacených lidí. BAE například vyrábí cvičná letadla, že.
  Vše ale nasvědčuje tomu, že Amíci dostali tendr říše snů a pak plně využili/zneužili co jim nestandardní podmínky umožňovaly. To znamená uzavírat nevýhodné a ztrátové obchody a na nich vydělávat doma a k tomu ještě potopit konkurenci. Kdo by za takových podmínek dobrovolně odcházel, musel by být blázen. Occamova břitva.
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  07:11 18.07.2017

  2 Luky

  ale tak Logik přeci tak úplně (v jádru věci) nerozporuje tvoje slova - jen poznamenává, že tím "klíčníkem" byl čech. To samé angažovanost Dlouhého a ostatních volů, co ...
  Zobrazit celý příspěvek

  2 Luky

  ale tak Logik přeci tak úplně (v jádru věci) nerozporuje tvoje slova - jen poznamenává, že tím "klíčníkem" byl čech. To samé angažovanost Dlouhého a ostatních volů, co stáli za definitivním pádem POLDI Ocel. Pěkný blby sme si na Václaváku vyzvnonili klíčema
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  04:01 18.07.2017

  luky: věci v životě prostě nejsou jednoduchý a přímočarý. Ono ty věci dávaj větší smysl, když je slyšíš jako (jakžtakž) ucelenej příběh, ale ten tady nechci ventilovat.

  Jinak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  luky: věci v životě prostě nejsou jednoduchý a přímočarý. Ono ty věci dávaj větší smysl, když je slyšíš jako (jakžtakž) ucelenej příběh, ale ten tady nechci ventilovat.

  Jinak BAE nic nesabotovala, ta prostě zaplatila a chtěla výsledek (což po povodních, kdy se musel zrušit nákup grippenů, byl dosti průšvih). Sabotovali Ti zaplacení. A ti nedosadili neschopný managment. Spíš všehoschopný... Neschopný managment byl spíše ten od Boeingu (kterej sem, když viděl, že to stojí za houby, přestal posílat dobrý lidi a češi si je pak namazali na chleba).

  A L159 konkurencí ke Grippenům byla, protože kdyby se podařilo zrušit smlouvu s aerem, bylo by k utracení dalších dvacet miliard. Pravděpodobně by se tedy realizovala první zrušená koupě grippenů, respektive by nebylo třeba seškrtat prodej za 50 miliard na pronájem za dvacet. Ale to je jen jeden faktor z mnoha - jednak se mi to sem fakt nechce celé vypisovat, jednak to sám znám dost z rychlíku....

  Věř si čemu chceš, já víc, než napsat to co o tom vim, nemůžu. Klidně si dál věř na černobílej za vše mohou Ti zlí američané svět.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  01:02 18.07.2017

  takže říkáš, že za vše mohla velká konspirace BAE, kteří vše sabotovali a dosadili neschopný managmant....to jsou blbiny svatá prostoto, L-159 konkurovala Gripenům, TVL proto to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  takže říkáš, že za vše mohla velká konspirace BAE, kteří vše sabotovali a dosadili neschopný managmant....to jsou blbiny svatá prostoto, L-159 konkurovala Gripenům, TVL proto to celý...si myslíš, že jsou všichni retardovaný
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  21:48 17.07.2017

  Luky: Když ono to bez jmenování příliš nejde, hodně rychle to začne ukazovat. Ale podstatu - a to, že jsem již v podstatě psal - česká vláda (socdemácká, ale jinak všimné za ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky: Když ono to bez jmenování příliš nejde, hodně rychle to začne ukazovat. Ale podstatu - a to, že jsem již v podstatě psal - česká vláda (socdemácká, ale jinak všimné za Gripeny jde napříč politickým spektrem) měla enormní zájem na tom, aby armádní zakázka na L159 nedopadla a buďto znemožnit prodej části Aera Boeingu (což už nešlo), tak Boeing vyštvat, protože byla zaplacená BAE, který chtělo zaprve do ČR prodat gripeny (a hrozilo, že kvůli L159 na ně nebude - což nakonec ani nebylo), jednak tu nechtělo konkurenci.

  A dělala pro to všechno - a to včetně lidí dosazených do Aera - takže Boeing se pak pochopitelně nepřetrhl, aby v ČR něco dalšího začínat: na to svádět bitvy se státem bylo Aero pro Boeing příliš nezajímavý. Takže Aero a L159 v tu kritickou dobu sabotovali češi (jak zevnitř Aera, tak z venku), ne američané. Ti radši odepsali investici a stáhli se. Je to smutné, ale je to tak....
  Skrýt celý příspěvek

 • tryskac
  20:22 17.07.2017

  nikdy mi to moc nemyslelo, uznavam, ale ja som si vsimol najma riesenie Dacia (resp Renault) vs Skoda na tomto fore ;) potom motor fabie s povodom z MB1000 a podobne ;) aky lobing ...
  Zobrazit celý příspěvek

  nikdy mi to moc nemyslelo, uznavam, ale ja som si vsimol najma riesenie Dacia (resp Renault) vs Skoda na tomto fore ;) potom motor fabie s povodom z MB1000 a podobne ;) aky lobing mas na mysli?
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  20:16 17.07.2017

  @ tryskac
  kolikrát já jsem tady psal pozitivní a konstruktivní věci kolem Aera...ale teď se začalo řešit tohle, tak jsem psal k věci...jinak ti to moc tryskově nemyslí, protože ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @ tryskac
  kolikrát já jsem tady psal pozitivní a konstruktivní věci kolem Aera...ale teď se začalo řešit tohle, tak jsem psal k věci...jinak ti to moc tryskově nemyslí, protože lidi od lobingu mají právě velmi vysokou úroveň.

  @ logik
  tak napiš o co šlo, nemusíš nikoho jmenovat
  Skrýt celý příspěvek

 • tryskac
  19:34 17.07.2017

  Ja se vam jen divim, proc se vsichni ohlizite na minulost, kdyz budoucnost tady nikdo neresi ;) to je takove ceske...jiste ze rozumim, ze tradice jsou tradice, ale co by ste ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ja se vam jen divim, proc se vsichni ohlizite na minulost, kdyz budoucnost tady nikdo neresi ;) to je takove ceske...jiste ze rozumim, ze tradice jsou tradice, ale co by ste napisali, keby som sa vas opytal kam by mal vyvoj uberat, co by sa malo zlepsit atd...
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  14:56 17.07.2017

  Luky: pobavil jsem se s pár lidma, co o tom vědí hodně a seš mimo. Nemůžu to nijak dokázat (těžko sem ty lidi, co u toho byly, dotáhnu, aby Ti to tady popsali), ale okolnosti toho ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky: pobavil jsem se s pár lidma, co o tom vědí hodně a seš mimo. Nemůžu to nijak dokázat (těžko sem ty lidi, co u toho byly, dotáhnu, aby Ti to tady popsali), ale okolnosti toho obchodu byly z mnoha hledisek jiné, ztroskotalo to na úplně něčem jiném než na vymyšleném vytunelování Aera...

  Přeber si to jak chceš, dokázat ti To neumím a ty lidi, od kterejch to mám zveřejňovat nebudu, ale to co tady razíš je typická teorie snadno poskládatelná z veřejně známejch základních údajů. A jak tomu bejvá, taková teorie je ve skutečnosti mimo a hrálo se tam o úplně jiný věci.

  Naopak, šířením lží o čistě negativní roli Boeingů si jen skočil na špek klice, která se celou dobu snažila Boeing z Aera vyhnat - mj. i šířením tědle nesmyslů. Např. Boeing neodešel z Aera zdaleka dobrovolně atd. atd...

  Cervus:
  Ne, fakt to není tak jednoduchý a fakt to není tak, že zas Ti zlí američané někoho důvěřivého okradli. I když ve výsledku bylo angažmá neúspěšné, tak Boeing ve skutečnosti Aeru v mnoha věcech pomohl (zavádění moderních procesů do výroby atd. atd.). Především z počátku, kdy ještě tam měl prostor dělat dobrý věci. Pak to šlo do kopru, ale ne až tak vinou Boeingů.
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  09:23 17.07.2017

  takhle to nebylo! bylo to tak, jak se psalo v novinách - tohle se nikde moc nepsalo, takže si vymýšlíš ;)

  On ti sem někdo zase postne kolik % Boing vlastnil.......než sem začal ...
  Zobrazit celý příspěvek

  takhle to nebylo! bylo to tak, jak se psalo v novinách - tohle se nikde moc nepsalo, takže si vymýšlíš ;)

  On ti sem někdo zase postne kolik % Boing vlastnil.......než sem začal dělat na ministerstvu ve státnim sektoru, nevěřil bych, co je možné - ale už věřím, protože osobně vidím, co se píše v novinách a jak a s kým a za jakých podmínek se podepisují smlouvy a vyhlašují veřejné zakázky......a že sem toho za poslední 3 roky zažil dost. O 90. letech si nedělám už vůbec žádné iluze.

  Občas je problém s někým diskutovat, když ti diskutér pro potvrzení svých slov pošle 30 linků, ale ty mu nemůžeš poslat ani jeden, protože se to upeklo za zavřenými dveřmi
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  17:52 16.07.2017

  tak ta nehoda asi naštěstí tak hrozná nebyla :D

  tak ta nehoda asi naštěstí tak hrozná nebyla :D

 • Luky
  17:49 16.07.2017

  Aero byla konkurence pro Američany. Byla to konkurence pro Boeing, který koupil licenci na Hawk. Byla to konkurence i pro všechny ostatní podniky s leteckou výrobou. Nikdo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Aero byla konkurence pro Američany. Byla to konkurence pro Boeing, který koupil licenci na Hawk. Byla to konkurence i pro všechny ostatní podniky s leteckou výrobou. Nikdo nevyrobil tolik cvičných JETů jako Aero.

  A o tý osině v zadku se tenkrát psalo, byl to něčí výrok. ...něco o "pain in the ass"
  --------------
  Jinak podobně jak u zlatého pokladu, zase v tom měl ruce mimo jiné Tošovský, který se pak raději odstěhoval do států, kde zabíjí na silnici a asi ani nejde do lochu...

  Tady je zajimvý odstavec k souvislostem expanze:
  https://www.novinky.cz/domaci/...

  Zbrojní průmysl byl také nejštědřejším sponzorem vnitroamerické kampaně ve prospěch rozšiřování NATO. A také těch kandidátů na senátorské funkce, kteří tento proces podporovali. Největšími plátci byly zejména Lockheed Martin, Mc Donnell Douglas a Boeing. A právě poslední z nich se díky přímé politické podpoře některých členů Clintonovy administrativy stal strategickým partnerem podniku Aero Vodochody. Jeho kapitálový vstup do Aera Vodochody schválila 7. 5. 1997 ještě vláda Václava Klause . Zároveň s tím vyjádřila souhlas se zahájením jednání o konkrétních podmínkách kapitálové účasti Boeingu ve Vodochodech.

  Na konci roku 1997 však Klausova vláda za dramatických okolností padla a Boeing z nového rozložení politických sil v ČR vytěžil neobvykle příznivé smluvní podmínky. Vystupňováním tlaku na nástupnickou, tedy Tošovského vládu dosáhl, že na sebe vzala veškeré záruky za úvěry pro společný podnik Boeing - Aero. Šlo o sumu 37 miliard korun. Boeing se tak zbavil jakéhokoliv podnikatelského rizika. Tyto podmínky schválila vláda 30. 3. 1998. Jejímu souhlasu měly ovšem předcházet, jak je to ve světě běžné, důkladné odborné rozklady, které v případě takovýchto významných smluv přísluší právníkům a ekonomickým expertům ministerstev průmyslu, obchodu a financí.

  Boeing se každopádně v naší zemi beze zbytku podařilo využítl toho, co mu mocensko-politické poměry v době mezi Klausovou a Zemanovou vládou umožňovaly. Jejich součástí byl i silný vliv Clintonovy ministryně zahraničí USA Albrigtové na prezidenta ČR Havla, který v té době byl velmi důležitým činitelem při všech klíčových rozhodnutích. Byla to tedy nejen některá ministerstva, ale také Hrad, kdo silnému nátlaku podlehli.

  Partnerství Boeingu s Aerem bylo v prvé řadě výsledkem politického rozhodnutí učiněného pod silným tlakem amerických průmyslníků i vládních činitelů.....
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  17:09 16.07.2017

  CerVus, souhlasím. Já také svým příspěvkem reagoval především na ono až mírně konspirační "zařízli Aero, aby neměli konkurenci". Přijde mi totiž, že pro ně Aero nějaká moc velká ...
  Zobrazit celý příspěvek

  CerVus, souhlasím. Já také svým příspěvkem reagoval především na ono až mírně konspirační "zařízli Aero, aby neměli konkurenci". Přijde mi totiž, že pro ně Aero nějaká moc velká konkurence nebyla. Čímž samozřejmě netvrdím, že se takové případy likvidace konkurence neděly (taková ČKD byla Siemensem do jisté míry z tohoto důvodu koupena, ačkoliv hlavní roli hrála nová linka na "vaření" hliníku). A je i možné, že to mělo do jisté míry vliv na nepropagování L-159. Ale nějak mám dojem, že to nebyl hlavní důvod vstupu Boeingu do Aera.

  Auto OT: Je otázkou, zda by Dacia vůbec dostala takovouto šanci a míru samostatnosti, kdyby nebylo příkladu v úspěchu Škody Auto. Je docela dobře možné, že kdyby Škoda skončila tak, jak to plánoval Renault, Dacia by nikdy nebyla nic víc než také montovna. Jenže příklady táhnou... :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  16:35 16.07.2017

  Kolt: Ona v tam asi nebude žádná extra záhada. Velká Americká firma koupila malou v firmičku za bývalou železnou oponou. Zhodnotili situaci na trhu a ve fabrice samotné a vyšlo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kolt: Ona v tam asi nebude žádná extra záhada. Velká Americká firma koupila malou v firmičku za bývalou železnou oponou. Zhodnotili situaci na trhu a ve fabrice samotné a vyšlo jim, že nejlepší pro mě bude z ní udělat montovnu, což mělo za následek odsunutí L-39 a 159 do kouta. Jen aby byla dodržena nějaká smlouva s naší vládou. Aero jim nemělo technologicky co nabídnout.
  Když přebíral VW Škodu, tak tam bylo mnohem více pozitiv - nově postavené fabrice, technologie lití hliníkové slitiny pod tlakem, příhodná blízkost mateřskému podniku a levná pracovní síla. Pokud by to tehdy vyhrál Renault, tak by ze Škody mohla být jen taková lepší Dacia.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  12:19 14.07.2017

  Trochu škoda, že v rámci promazání diskuse zanikla i myšlenka, proč vlastně Boeing zmrvil Aero (o čemž asi nikdo nepochybuje). Mám dojem, že to také byla spíš kombinace několika ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Trochu škoda, že v rámci promazání diskuse zanikla i myšlenka, proč vlastně Boeing zmrvil Aero (o čemž asi nikdo nepochybuje). Mám dojem, že to také byla spíš kombinace několika faktorů než záměr. Jako hlavní mi přijde i) jiný obchodní záměr než měl kupř. VW se ŠMB – Boeing chtěl z Aera především subdodavatele a montovnu; ii) přezíravost Amíků vůči Východu – co by ti ťulpasové asi tak dokázali vyvinout...; iii) chybné kroky státu – neměl do takového kontraktu buď vůbec jít nebo ho lépe hlídat, kupř. aby nedocházelo k likvidaci cenných přípravků, útlumu vývoje ap. Aero je víceméně strategický podnik, vůbec by mi nevadilo, kdyby zůstal státní a stát do něj občas nelil nějaké ty peníze na výzkum a vývoj.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  12:12 14.07.2017

  OT nám pan Grohmann, zcela po právu, již promazal, takže určitě smaže i ten zbytek. Jen kdyby si to někdo stihl přečíst ;-) Motor 1.4 MPI je evolucí litrového motoru ze Škody 1000, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  OT nám pan Grohmann, zcela po právu, již promazal, takže určitě smaže i ten zbytek. Jen kdyby si to někdo stihl přečíst ;-) Motor 1.4 MPI je evolucí litrového motoru ze Škody 1000, to je neoddiskutovatelný fakt. Koncepce RR vs FF na to nemá absolutně žádný vliv. Jo, a už blok motoru u MBéčka byl hliníkový, jen hlava byla ještě litinová, což se změnilo u Š 105 nebo 120, z hlavy nevím.

  Konec OT a panu Grohmannovi se omlouvám :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • tryskac
  22:51 13.07.2017

  nepoznam z tej firmy v podstate nikoho, vsetko co som napisal su len moje osobne pocity a dojmy. Nepovazujem sa za ziadneho odbornika, ale na druhej strane si myslim, ze mam istu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  nepoznam z tej firmy v podstate nikoho, vsetko co som napisal su len moje osobne pocity a dojmy. Nepovazujem sa za ziadneho odbornika, ale na druhej strane si myslim, ze mam istu schopnost analyzovat fakty, ktore su verejne dostupne. V kazdom pripade som rad, ze sa rozbehla diskusia (ktora bola zo zaciatku mrtva), lebo prave diskusia moze priniest mnohe podnety, ktore (ak su otvoreni) mozu zaujat aj kompetentnych.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  22:05 13.07.2017

  Jirosi: viz níže.

  Jirosi: viz níže.

 • Jirosi
  22:03 13.07.2017

  Skelet: "Tedy žádný zájem o nabízené produkty, ale čistě jen o výrobní sílu .. "

  Tak pokud se ty produkty nedají prodat, určitě jsi vyhodnotily náklady a výnosy a podle toho se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Skelet: "Tedy žádný zájem o nabízené produkty, ale čistě jen o výrobní sílu .. "

  Tak pokud se ty produkty nedají prodat, určitě jsi vyhodnotily náklady a výnosy a podle toho se zařídily. Možná ti přijde jako super dělat vývoj. Jenže ten musí někdo zaplatit a nepočítám že by jsi to sanoval z vlastní kapsy.
  Historie jaksi ukazuje že jsou Alky za prodejní cenu neprodejné. Jediný kdo jsi je objednal za výrobní cenu byla ČR.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  21:44 13.07.2017

  logik: jakože Amíci neuplácejí? :)))

  a příměr nesedí. VW vstoupilo do Škodovky, kvůli jednomu produktu, který nadále rozvíjeli a šířili. Boeing se dá přirovnat spíše k zájmu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik: jakože Amíci neuplácejí? :)))

  a příměr nesedí. VW vstoupilo do Škodovky, kvůli jednomu produktu, který nadále rozvíjeli a šířili. Boeing se dá přirovnat spíše k zájmu Renaultu o Škodovku, případně zájmu Mercedesu o Tatru. Tedy žádný zájem o nabízené produkty, ale čistě jen o výrobní sílu .. prostě ať se na to koukáš jak chceš, tak působení Boeingu v Aeru nelze brát příliš pozitivně.
  Skrýt celý příspěvek

 • tryskac
  21:44 13.07.2017

  ad logik: vo svojej nie az tak dlhej inzinierskej praxi som sa naucil jednu vec: spravit sa da "temer" vsetko. Ci uz su to diela z oblasti stavebnictva, strojarstva, alebo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ad logik: vo svojej nie az tak dlhej inzinierskej praxi som sa naucil jednu vec: spravit sa da "temer" vsetko. Ci uz su to diela z oblasti stavebnictva, strojarstva, alebo letectva, astronautiky. Nie vzdy ide o peniaze, ale najma o volu a ochotu ludi, skor by som napisal entuziazmus. Lebo vzdy sa lahsie hladaju vyhovorky preco sa to neda, ako riesenia ze prave takto sa to da. Aj v poslednom case som sa s tymto pristupom stretol, ale neunavna energia a nasadenie pomaha problemy prekonat. Nie tak davno som videl dokument o vyvoji bomby "bunker-buster" a bolo tam povedane, ze cely vyvoj zvladli za par tyzdnov. Takisto ked si ludstvo povedalo, ze bude vo vesmire a neskor na Mesiaci, tiez to slo - a to neboli pocitace a neviem ake moderne technologie. Takze ano, vsetko sa da odmavat so slovami, nie su peniaze...
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  21:35 13.07.2017

  PS: Ale ten příměr s Wolkswagenem sedí - on Wolkswagen také nejprve koupil 30% Škodovky a až následně navýšil účast. Felicia, která defakto vytáhla škodovku z marasmu a je na ní ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PS: Ale ten příměr s Wolkswagenem sedí - on Wolkswagen také nejprve koupil 30% Škodovky a až následně navýšil účast. Felicia, která defakto vytáhla škodovku z marasmu a je na ní hodně vidět pozitivní vliv VW, tak byla Škodovkou vyvinuta v době, kdy měl VW 30% ve škodovce.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  21:30 13.07.2017

  skelet: dík, máš pravdu, nenapsal jsem to dobře. Ale i tak pro ně nemělo smysl Aero potápět.

  starlight: díky za hodnotná fakta.

  Co se mi doneslo přes více lidí, takže moc ...
  Zobrazit celý příspěvek

  skelet: dík, máš pravdu, nenapsal jsem to dobře. Ale i tak pro ně nemělo smysl Aero potápět.

  starlight: díky za hodnotná fakta.

  Co se mi doneslo přes více lidí, takže moc za to ručit nemůžu, ale zas úplná blbost to není, tak:
  - výroba pro Sikorského moc výnosná není a spíše prý odvádí síly (na druhou stranu, možná zachránila leteckou výrobu v Aeru a otevřela dveře, všechno má dvě strany - musí se také koukat, že to hodnocení může pocházet od lidí, co vrtulníky nebere za plnohodnotná letadla....).
  - Boeingu prý vyčítají to, že (oficiálně) zakazoval podplácet při nabízení ALCY (podle všeho ale čistě z americké "hypermorálky", nikoli jako sabotáž), a prodávat do arabského světa bez mazadla prý jde těžko.

  Obě to jsou ale informace přes několik lidí, takže berte s rezervou.

  tryskac: L39MS ale nemělo zdaleka tolik avioniky ni radar - to bylo potřeba někam nacpat. Hlavně ale 159 byla vyvinuta taková, jakou ji objednala armáda - na vývinu ničeho jinýho, než co si někdo objednal, nebyly v Aeru peníze. Na to, kolik na to v Aeru bylo peněz, to mohlo dopadnout o dost hůř.
  Skrýt celý příspěvek

 • tryskac
  21:08 13.07.2017

  ad Luky: je jedna ci je Vasa, ale moja krajina plna takych, alebo onakych, nemusime preto sklznut na ich uroven.

  ad L159: aj moj nazor (uplne nepodstatny) je, ze dvojmiestna ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ad Luky: je jedna ci je Vasa, ale moja krajina plna takych, alebo onakych, nemusime preto sklznut na ich uroven.

  ad L159: aj moj nazor (uplne nepodstatny) je, ze dvojmiestna verzia mala byt ponukana hned od zaciatku najma prihliadnuc na fakt, ze L159 vychadza z L39MS, ktora bola dvojmiestna. Inak velmi dobry postreh bol, na zaklade akych skusenosti bolo to lietadlo projektovane. V 90tych rokoch vrcholil konfilkt v krajinach byv. Juhoslavie a tam teda su (geograficke) podmienky naozaj narocne. Odhliadnuc od faktu, ze byv. clenovia Juh. armady boli cviceny velmi dobre. Mali to moznost pocitit aj piloti koalicie NATO, kde im MANPADmi zostrelili minimalne 1x Mirage 2000 a nepamatam sa uz presne ci 1, alebo viac F16.
  Dalsi moj nazor je, ze mohla byt minimalne uvazovana verzia so vstavanym FLIRom (alebo niecim podobnym) nieco na styl Mig27, z pohladu urcenia lietadla by to bolo mozno uzitocnejsie ako zabudovany radar. Stoji za povsimnutie fakt, ze uderne lietadla su casto 2miestne (aj ked sa jedna o dlhsie a narocnejsie urcenia ako CAS), za spomenutie stoji Tornado, F15E, Mirage2000 (N?), SU24, vsetko 2 miestne stroje. Samozrejme uznavam fakt, ze riskovat 2 pilotov na priamu podporu vojsk je dost vysoky hazard. Tolko zopar mojich postrehov.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  16:40 13.07.2017

  něco na tom pravdy je....ale když ona si naše země už užila tolik těch kultivovaných tunelářů a lobbistů, servilních politiků, kteří chodí často celí v bílém....jsou křišťálově ...
  Zobrazit celý příspěvek

  něco na tom pravdy je....ale když ona si naše země už užila tolik těch kultivovaných tunelářů a lobbistů, servilních politiků, kteří chodí často celí v bílém....jsou křišťálově čistí, neumazaní, našrocený pilný včelky
  Skrýt celý příspěvek

 • Starlight
  16:33 13.07.2017

  @ raziel87

  Nepoužili jsme slovo nespolečensky, ale vulgarity. Dovolím si proto citovat Lukyho texty z tohoto vlákna:

  „…debilně byla ta smlouva sepsaná...debilně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @ raziel87

  Nepoužili jsme slovo nespolečensky, ale vulgarity. Dovolím si proto citovat Lukyho texty z tohoto vlákna:

  „…debilně byla ta smlouva sepsaná...debilně věřili…nastavila k Alce prdel..."svět potřebuje dalšího výrobce letadel jak osinu v prdeli"…Nakopčili si archiv, čórnuli kopyto, pochcali pověst a pak zdržovali a čekali na výpalný. Výpalný přišlo, odtáhli do prdele…“

  Promiň, ale toto skutečně do diskuze na Armádních novinách nepatří. Kdybychom byly na nějakém větším moderovaném diskusním fóru, tak by za výkon v tomto vlákně už měl svazek banánů na vychladnutí. A možná i trvale.
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  15:58 13.07.2017

  2 Starlight

  nepřijde mi, že by se vůči Vám choval Luky nespolečensky. Nemá důvod, prakticky nikdo tady. Vaším faktickým příspěvkům těžko něco vyčítat - naopak. To že je hrubý ...
  Zobrazit celý příspěvek

  2 Starlight

  nepřijde mi, že by se vůči Vám choval Luky nespolečensky. Nemá důvod, prakticky nikdo tady. Vaším faktickým příspěvkům těžko něco vyčítat - naopak. To že je hrubý vůči pár konkrétním lidem.....taky mě život naučil, že je občas lepší dat blbovi pěstí a nerozjíždět diplomatické tanečky, efekt 100%. Lukyho respektuji, píše přímo a zcela zřejmě, jako chlap....ne jak těch pár **** tady
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  15:50 13.07.2017

  Rád mě nazýváš trolem i když jsem spisovný, takže produktivita sem produktivita tam.

  Rád se oháníš styky a je hezké, že se pohybuješ v našem vojenském průmyslu (asi lobbista). ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rád mě nazýváš trolem i když jsem spisovný, takže produktivita sem produktivita tam.

  Rád se oháníš styky a je hezké, že se pohybuješ v našem vojenském průmyslu (asi lobbista). Za koho kopeš je dávno jasné a taky si občas rád přečtu podrobnosti z VIP PR technických listů, které sem dáváš. Čili až sem dobrý. Možná ale jen umíš líp s internetem, nevím.

  Boeing vložil miliardu a státu nechal 9+ miliard sekyru. Amíci nic neprodělali.
  Nemá cenu se to snažit utopit v kudrlinkách, je zjevné o co šlo.
  Osobně si tím už nechci kazit náladu a kdyby to Faktta neotevřel a ostatní se na něj nesesypali, tak jsem byl zticha, případně pronesl nějaký ten infantilně nadšený komentář jak je Alča v agressor šatičkách sexy.

  Jako kultivovaný člověk bych se tě rád zeptal, zda od svých známých nemáš nějaké podrobnosti o mokrém křídle. Předem děkuji.
  Skrýt celý příspěvek

 • Starlight
  15:32 13.07.2017

  @Luky

  Nechceš ubrat trochu páry a začít se chovat jako kulturní člověk, který je ve společnosti? Ty Tvoje stupňující se vulgarity jsou pro tvé příspěvky a celkové respektování ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @Luky

  Nechceš ubrat trochu páry a začít se chovat jako kulturní člověk, který je ve společnosti? Ty Tvoje stupňující se vulgarity jsou pro tvé příspěvky a celkové respektování tvé osoby nesmírně kontraproduktivní.
  Skrýt celý příspěvek

 • Starlight
  15:31 13.07.2017

  @skelet

  Ano, Boeing měl na starosti chod akciové společnosti, tedy pozice top managementu a představenstvo. Ale nad tím je ještě dozorčí rada a tam český stát, jako většinový ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @skelet

  Ano, Boeing měl na starosti chod akciové společnosti, tedy pozice top managementu a představenstvo. Ale nad tím je ještě dozorčí rada a tam český stát, jako většinový vlastník, měl své zástupce. Tedy svalovat vinu jenom na Boeing za jeho působení v letech 1998-2004 je neobjektivní.

  Co se táče hospodaření, k tomu by bylo potřebovat znát také situaci Aera před první privatizací a situaci poté, co byla zase plně zestátněna. Podle lidí z Aera ale před první privatizací prý nebyla vůbec dobrá. Aero prý mělo velké dluhy z 90. let a málo peněz na účtech. Kdo dnes ví, že více než desetiletí mělo Aero na dvoře několik desítek neodebraných letounů L-39C z roku 1991 objednaných československou polistopadovou vládou pro SSSR, nebo L-39ZA objednaných tehdy státním Omnipolem pro Nigérii. To všechno stálo peníze a úroky jen vesele nabíhaly.

  Asi bude hodně pravdy na řečech, že program L-159 byl pro Aero záchranou. Ale vyjednání tohoto kontraktu s MO ČR bylo plně českou záležitostí a Boeing přišel až poté. Takže do jisté míry slízl smetanu. Ale opět – český stát byl stále majitelem a současně hlavním zákazníkem.

  @kazd

  Opravdu bych za nákupem firmy Rockwell lnternational nehledal českou stopu. Produkční dodávky avioniky byly cca 72+ sad, odhadem po 1,5 mil USD. To je 108+ mil USD. Rozděleno do cca tří let dodávek, je to cca 35+ mil USD ročně. Rockwell měl roční obrat 3200 mil, takže 1% obratu omezené na první tři roky.

  Co se týče privatizačních záměrů vlády ČR vs. sliby a skutečné smluvní závazky Boeingu, tak na to ti nic nepovím, protože já k tomu nic konkrétního nemám. Všechno to je jedna paní povídala. Máš nebo jsi viděl nějaké oficiální dokumenty?

  Ad a) To ale Boeing splnil. Subdodávky přinesl a navíc za jeho působení pokračoval plnou parou vývoj a certifikace Ae270, který nějakou tu miliardu vývojových nákladů také zřejmě spolykal. Jenže se cukal 50% partner projektu tchajwanský státní podnik AIDC, takže to skončilo bez efektu až o mnoho let později.

  Ad b) Tady, stejně asi jako ostatní, skutečně nevím, co kdo slíbil. Pravda ale je, že Aero se v 90. letech se samo přeorientovalo na západní zákazníky – nové letouny pro Egypt, Tunis, Thajsko, nějaké skladvky do Litvy a rozběh vývojových projektů L-139, L-159 a Ae270. Pokud vím, tak v uvedeném období žádný východní zákazník nebyl a naopak Aero se ze všech čistě východních zemí stáhlo (hlavně proto, že tyto země byly totálně bez peněz).

  Co jsem slyšel já od lidí z Aera, tak házet vinu jen na zlé „Američani“ je hodně neférové. S prodejem měly co do činění tak maximálně 1-3 lidé od Boeingu (včetně top managementu, marketingář byl prý jen jeden). Zbytek prodejního týmu byly Češi, včetně šéfa marketingu a většiny top managementu (v čele Aera stále v letech 2001 - 2005 český prezident).

  Navíc síla vojenských obchodů Boeingu spočívá v super vládní podpoře ze strany USA (programy FMS a FMF jsou třešnička na dortu). Protože ale Aero a L-159 byly pořád české značky, nikoliv americký produkt, nebo součást Boeingu, tak se žádná americká vládní podpora logicky nekonala (výjimku bylo možné prý udělit jen v případě v Americe vyráběných komponent).

  ČR žádnou vládní organizaci (americké úřady vojenské pomoci a programy FMS/FMF, švédský úřad FMV) zaměřenou nebo schopnou podpory vývozu zbraní nemá. Všechno je to z 99+% objemu práce záležitost jednotlivých komerčních subjektů. Proto jsou, podle mého skromného názoru, výsledky ČR potažmo Aera při vývozu sofistikovaných a drahých zbraňových systémů takové, jaké jsou.
  Skrýt celý příspěvek

 • kazd
  13:26 13.07.2017

  Starlight : nechci nijak zpochybňovat vaši excelentní zbraňovou odbornost, ale
  porovnáníní dat:

  - 06/1996 - MO ČR /AČR schválen Konečný projekt letounu L-159 předložený Aerem = ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Starlight : nechci nijak zpochybňovat vaši excelentní zbraňovou odbornost, ale
  porovnáníní dat:

  - 06/1996 - MO ČR /AČR schválen Konečný projekt letounu L-159 předložený Aerem = zmražení technické konfigurace

  - 08/1996 – Veřejně oznámena dohoda o odkupu akcií a dluhů firmy Rockwell International společností Boeing za 3 miliardy USD

  nemá žádný význam. Z hlediska praxe akvizic a fůzí na tom odkupu vyšívaly banky a poradci třeba x let před tím a tajně/neveřejně. Projekt aero pak mohl k nějakému rozhodnému dnu ovlivnit valuaci toho odkupu.

  Pokud by někdo ofiko u soudu v USA potvrdil že "hlavním motivem vstupu Boeingu do českého Aera byly příprava na předoffsety a plné offsety v tendrech na dodávky nadzvukových stíhaček AČR " tak je to pro boeing pěkný průšvih, protože je v přímém rozporu s privatizačním záměrem.

  od počátku se hledal dlouhodobý partner, který
  a) diverzifkuje výrobu aero do civilní části/subdodávek
  b) zajistí prodej vojenské produkce (L159 ) na západ mimo ex satelity SSSR

  Myslet si, že když Boeing něco odepsal, tak na tom prodělal je fakt naivní. Účetnictví funguje úplně jinak.
  Boeing naprosto správně v investici sledoval několik možných exit strategiií (daňové - odpisy, CF - dodávka komponentů, právní/know how - služby spojené s případným prodejem atd).
  Což není chyba Boeingu, ale těch zástupců ČR co jim to dovolili.
  Že ti naši zástupci proti sobě měli zkušenostmi a intelektem naprosto jinou váhu je věc jiná. IPB dtto, MUS dtto, OKD dtto, Česká pojiš´tovna dtto, Námořní plavba atd..
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  13:11 13.07.2017

  @Starlight

  Nic z toho co jsi napsal nevyvrací to moje.
  Jen další tvůj "rádobyfundovaný" předlouhý post, který k meritu problému napsal prd.

  @Starlight

  Nic z toho co jsi napsal nevyvrací to moje.
  Jen další tvůj "rádobyfundovaný" předlouhý post, který k meritu problému napsal prd.

 • skelet
  12:56 13.07.2017

  Starlight: pokud se nepletu, tak Boeing sice v Aeru vlastnil menšinový podíl, ale byl našim státem předána kontrola nad podnikem. Takže Boeing se nemusel a také ani nechoval jako ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Starlight: pokud se nepletu, tak Boeing sice v Aeru vlastnil menšinový podíl, ale byl našim státem předána kontrola nad podnikem. Takže Boeing se nemusel a také ani nechoval jako dobrý hospodář. Proto je srovnání s VW dosti zavádějící (vid. debata níže).
  Skrýt celý příspěvek

 • Starlight
  12:46 13.07.2017

  @Luky

  1)
  Já nevím, jak moc jsi znalý historie českého leteckého průmyslu a obzvláště Aera Vodochody a jak moc máš v Aeru dobré kontakty, ale já mám trochu jiné informace. Už ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @Luky

  1)
  Já nevím, jak moc jsi znalý historie českého leteckého průmyslu a obzvláště Aera Vodochody a jak moc máš v Aeru dobré kontakty, ale já mám trochu jiné informace. Už jsem z Aera více než pár lidí potkal a toto jsou jejich oficiální data ohledně milníků projektu L-159, prezentované na jedné domácí konferenci:

  - 1992 - Operační záměr MO ČR / AČR na vývoj lehkého bitevního letounu
  - 04/1994 - Smlouva s MO ČR na zpracování studie podle TTP
  - 04/1995 - Smlouva s MO ČR o vývoji L-159
  - 11/1995 - Maketní komisí (tvořenou i zástupci MO ČR /AČR) odsouhlasena konfigurace kabiny (avionika Rockwell International)
  - 06/1996 - MO ČR /AČR schválen Konečný projekt letounu L-159 předložený Aerem = zmražení technické konfigurace
  - 07/1997 – S MO ČR uzavřena kupní smlouva na dodávku 72 letounů
  - 08/1997 - Zálet 1. prototypu 5831
  - 08/1998 - Zálet 2. prototypu 5832 s avionikou Boeing North American - BNA (ex Rockwell International)

  2)
  08/1996 – Veřejně oznámena dohoda o odkupu akcií a dluhů firmy Rockwell International společností Boeing za 3 miliardy USD. Rockwell International měl tehdy 21 tis zaměstnanců a roční obrat 3,2 miliardy USD. Boeing měl tehdy 30 tisíc zaměstnanců a obrat 5,6 miliardy USD.

  V těchto číslech je jakákoliv souvislost s Aerem a programem L-159 naprosto marginální záležitost.

  3)
  1998 - Boeing vstoupil do Aera. Tehdy koupil 35 procent společnosti za 950 miliónů korun. Zbylých 65 procent akcií patřilo českému státu. Jak správně podotkl Skelet, tak Aero Vodochody a.s. bylo tedy stále českou firmou, kde majoritní akcionář byla ČR a nikdy nebylo součástí americké korporace Boeing.

  10/2004 – Oznámení odchodu Boeingu. Akciové podíly od Boeingu odkoupila společnost Letka, která byla dceřinou firmou Fondu národního majetku, a Česká konsolidační agentura. Každá z nich "zaplatila" jednu korunu.

  4)
  Nechám na každém, ať si posoudí časové souvislosti.

  Americká avionika Rockwell International a další systémy byly vybrány týmem Aerem a odsouhlaseny MO ČR/ AČR dávno předtím, než se Boeing objevil na scéně jako vlastník firmy Rockwell International a než se pak stal spoluakcionářem Aera.

  Boeing odepsal v Aeru 950 milionů korun jen za akviziční investici. Pokud pak odváděl zisky z dividend z Aera, tak to bylo jen 35% procent, zbytek 65% připadl českému státu. Stejně tak dolarový kontrakt na dodávky sériové avioniky od BNA byl dojednán a podepsán dávno před vstupem Boeingu do Aera. Hlavní důvod pozdější neplánovaně vysoké ceny v korunách byl ale pád české měny v roce 1997, což byl opět záležitost českého státu.

  Kdo se v českém letectví pohybuje dlouhodobě, tak ví, že nevyřčeným hlavním motivem vstupu Boeingu do českého Aera byly příprava na předoffsety a plné offsety v tendrech na dodávky nadzvukových stíhaček AČR (nabízeli F/A-18 Horent) a na dodávky dopravních letadel do státních aerolinií ČSA (to se v rámci ČR ale nakonec nikdy nepožadovalo).

  Proto v roce 2000 začal přenos výrobní linky na vrtulníky S-76 od Sikorského do Aera. Proto se v roce 2001 začaly v Aeru vyrábět kanónové dveře do F/A-18 Super Hornet. Poté co ale za vlád ČSSD byly vybrány konkurenční řešení pro AČR (2002 - JAS-39) a ČSA (2004 - Airbus), tak Boeing skutečně ztratil o ČR a Aero zájem a celé to prodal.

  5)
  Aeru ale zůstaly běžící výrobní linky na vrtulníky S-76 a díly do F/A-18, což byly jedny z hlavních aktiv při privatizaci Aera v letech 2006-2007 a oba programy jsou v Aeru dodnes. A zejména program S-76 byl hlavní zdroj příjmu soukromého Aera ještě několik let po privatizaci. Ostatně dodnes se jich v Aeru vyrobilo přes 350 kusů. Program S-76 byl pak odrazovým můstek k dalším kooperačním programům Aera, jako jsou programy UH-60, CSeries a KC-390. V tomto světle nelze na působení Boeingu v Aeru pohlížet jen negativně.

  Ve stejné době jako Boeing mělo zájem o Aero i konkurenční konsorcium SAAB-BAe Systems. To mělo stejné motivy jak Boeing, tedy předoffsety a offsety v rámci tendru na nové stíhačky. Do Aera sice podílově nevstoupili, ale Aero zapojili ve velkém do programů offsetů za pronájem stíhaček JAS-39C/D .

  Offsetový závazek odpovídal 130 % hodnoty splátek za první pronájem letounů Gripen, což bylo 25,5 miliardy Kč. Aero se na přímých offsetech podílelo například programem „Montáž a výroba helikoptér S-76“ za 2,5 mld. Kč, programem „Výroba a dodávky centroplánů pro letoun C27J“ za 0,3 miliardy Kč, ale pro vlastní SAAB vyrobilo jen za 0,08 mld. Kč programem „Výroba a dodávky pylonů pro letouny Gripen“. Je trochu paradoxní, že program, který inicioval Boeing jako svůj předsoffet, si nakonec do offsetů započítal jeho konkurent, který k tomu ale bez námahy přišel jako slepý k houslím, když využil vágní offsetová pravidla českého státu.

  Luky, kdybych se chtěl rozčilovat nad tím, co bylo v minulosti, tak to nebylo avionika Boeingu pro L-159, ale mnohem o jeden až dva řády vyšší podivnosti offsetových programů v ČR.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  11:06 13.07.2017

  logik: pozor! Boeing Aero nikdy nevlastnil! Měl v něm jen menšinový podíl!

  logik: pozor! Boeing Aero nikdy nevlastnil! Měl v něm jen menšinový podíl!

 • skelet
  11:04 13.07.2017

  Jirosi: Iskra byla normálně nabízena k exportu, ostatně ji nakoupila Indie. Ale prostě ji nikdo nechtěl, protože Albík byl lepší (stejně tak Delfín). Ostatně dost Albíků se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi: Iskra byla normálně nabízena k exportu, ostatně ji nakoupila Indie. Ale prostě ji nikdo nechtěl, protože Albík byl lepší (stejně tak Delfín). Ostatně dost Albíků se exportovalo do států, které mohly a často i nakupovaly i od jiných dodavatelů ze západního bloku (Francie, Itálie, Británie, Švédsko, Jižní Afrika atd.).
  Albík měl a má tu vlastnost, že byl za dobrou cenu, odolný a krom verze "C" se s ním počítalo i pro bojové užití. Takže to prostě byl skvělý obchodní artikl.


  Proč se neprodává L-159? Protože přišlo v nevhodný čas. L-159A spadá do stejné kategorie jako Hawk 200, přičemž oba dva vycházely ze zkušeností z Afghánistánu, a v případě L-159 z války v Jugoslávii a Iráku. Tedy konflikty, kde se hodily sensory "velkých" bojových letounů (noční mise, hornatý terén, v lokallitě byly MANPADS nebo Osy apod.), ale na většinu misí postačoval parametry proudových cvičně-bojových letounů (nosnost, dolet, rychlost).
  Oba dva letouny L-159A/Hawk 200 tyto teoretické požadavky naplnily dokonale a Hawk 200 byl exportován do tří států, kde jsou používány dodnes, ale ...
  1) mnohem větší poptávka byla po mixu lehkého bitevního letounu a cvičného bojového letounu. Což v našem případě měla být verze L-159B, a v případě Britů Hawk 100 (tyto dva letouny se i utkaly ve výběrovce pro indické letectvo). Oba dva letouny používají prakticky totožné spektrum výzbroje jako jejich jednomístné protějšky, s tím rozdílem, že neměly být vybaveny radiolokátorem, ale naopak systémem FLIR. A zatímco Hawk 100 byl a je široce exportován, tak naše vláda na vývoj L-159B neuvolnila prostředky a Boeing jeho vývoj zařízl, protože se Aero mělo soustředit na subdodávky pro jiné výrobce.
  2) L-159A přišla na trh v době, kdy se konflikty změnily. Cíle již nebyly chráněny MANPADS a Osami, ale maximálně velkorážnými kulomety. A na takovéto cíle postačovaly již stávající deriváty cvičně-bojový letounů (např. L-39ZO) nebo turbovrtulové cvičné letouny (Tucano). Takže proč nakupovat relativně drahý a sofistikovaný systém jako L-159A/HAwk 200, když stejnou praci odvedou levnější letouny.
  3) L-159A nemá dodnes celou obálku výzbroje, pro kterou byla projektována. Zákazník by si její rozšíření musel zaplatit, což nemá důvod dělat. Proč? Protože Hawk 100 apod.
  4) L-159 byla minimálně jednou neprodána kvůli zamítavému stanovisku amerického Kongresu. Žel L-159 dosud nefičí na východních, resp.evropských komponentech.

  Jinak levnější varianta k Hawk200/L-159A vznikla rovněž, ale nikdy se nevyrobil víc jak jeden kus - MB339K
  A pro zajímavost Leonardo v současnosti zalétává a provádí certifikaci na MB346, který bude umět to co Hawk200/L-159 před deseti lety a Jakovlev hodlá jít stejnou cestou. Podmínky se totiž opět změnily .. zase tu máme na scéně Šilky, Manpads a Osy.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  10:08 13.07.2017

  Jo logiku a proto do tendrů proti letounům z Aera stavěli americké stroje a pak a tak.

  Češi prostě skočili na špek Amíkům, kteří se zavázali rozvojem a propagací. Kdyby chtěli, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jo logiku a proto do tendrů proti letounům z Aera stavěli americké stroje a pak a tak.

  Češi prostě skočili na špek Amíkům, kteří se zavázali rozvojem a propagací. Kdyby chtěli, pozici i know-how na to měli, obrovský politický vliv taky. Jak je známo přistoupili k tomu s postojem "svět potřebuje dalšího výrobce letadel jak osinu v prdeli". Takže kasírovali několikasetprocentní provize za subdodávky systémů, které bychom si v pohodě natendrovali sami a s marží prodali naše letadla naší armádě. Nakopčili si archiv, čórnuli kopyto, pochcali pověst a pak zdržovali a čekali na výpalný. Výpalný přišlo, odtáhli do prdele. Co je na tom k nepochopení.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  09:59 13.07.2017

  stirling: to je hodně velké zjednodušení. Plnohodnotná dvoumístná verze nevznikla, protože si ji česká armáda neobjednala. Dělalo se to, co někdo platil. To, že nebyla, je v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  stirling: to je hodně velké zjednodušení. Plnohodnotná dvoumístná verze nevznikla, protože si ji česká armáda neobjednala. Dělalo se to, co někdo platil. To, že nebyla, je v podstatě zas problém vlády a nikoli samotného Aera.

  Celé to hodnocení mě přijde dělané optikou toho, že se to nepovedlo. Přitom ta hranice mezi úspěchem a neúspěchem je tenká. Těch kontraktů na ALCY bylo rozjednáno X - co kdyby se některej povedl. Byla by to pak taky blbost? Spíš by to byl IMHO pořádný úspěch českého průmyslu.
  A ty faktory, které rozhodly o neúspěchu, byly přinejmenším z ne nepodstatné části vinou nikoli aera, ale české vlády.


  D.I.P: Mě se naopak zdá, že nečteš ty. Protože jádro mého příspěvku je v tom, že to nebylo tak, že Boeing chtěl Aero potopit. V byznysu se na nějaké "čestné/nečestné" nehraje - Wolkswagen neudělal ze Škodovky to, co je, proto, že by byl čestný. Udělal to proto, protože to sype. Kdyby to Boeing uměl, tak to z Aera udělá taky.

  Boeing se jako každá jiná firma IMHO snažil vytěžit z Aera prachy - tedy se s snažil o rozvoj Aera. Jenže prostě to dělal blbě, nepochopil cenu některejch částí firmy a myslel si, že "všechno ví a musí donutit ty zaostalý ukrajince dělat něco pořádnýho". Aspoň tak si to vysvětluju.
  Že by v Aeru viděl konkurenci a záměrně ho potápěl je podle mne kravina. Vždyť šlo o jeho firmu....
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  09:38 13.07.2017

  @Nikdo
  protože už se dlouho nic nevyrábí....celá ta kontinuita byla přetržená a bude trvat to dát do kupy. Kdoví jak to nakonec dopadne.
  Thaisko teď i novější Albatrosy vyřazuje ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @Nikdo
  protože už se dlouho nic nevyrábí....celá ta kontinuita byla přetržená a bude trvat to dát do kupy. Kdoví jak to nakonec dopadne.
  Thaisko teď i novější Albatrosy vyřazuje a přechází na letadla od Lockheedu a Korejců. Egypt a Tunis taky reptali...touto dobou už dávno mohla být zaběhnutá Alca s mokrým křídlem...NG Albík....ty promarněný roky chybí.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  09:33 13.07.2017

  Kdyby ale ta fabrika šlapala alespoň z půlky jak má, tak se všechny tyto věci daly řešit už tenkrát....
  To není žádný protiřečení si.

  Kdyby ale ta fabrika šlapala alespoň z půlky jak má, tak se všechny tyto věci daly řešit už tenkrát....
  To není žádný protiřečení si.

 • Nikdo
  09:31 13.07.2017

  Luky: Proč je teda furt nikdo nekupuje ?

  Luky: Proč je teda furt nikdo nekupuje ?

 • stirling
  09:30 13.07.2017

  Luky: vlastně si sám trošku protiřečíš a přidáváš další důvod neúspěchu, pojmout L159 jako čistě bitevník byla chyba, kterou si uvědomuje teď každý a snaží se to napravit (tuším že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky: vlastně si sám trošku protiřečíš a přidáváš další důvod neúspěchu, pojmout L159 jako čistě bitevník byla chyba, kterou si uvědomuje teď každý a snaží se to napravit (tuším že dvoumístná verze s plným vybavením vznikla až teprve nedávno L159T2) do té doby to byl jen vybrakován jednomístný model/vlastně dva a výsledek neměl např. ani radar. Takže souhlas jak píšeš, koncepce byla také špatná a důraz i na výcvik by L159 rozhodně zvýšil šance.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  08:21 13.07.2017

  Víš co, zjisti si nejdřív něco o vzniku Albatrosa a pak mudruj o tom, koho perspektivního ten projekt zašlapal. Nejen, že už předtím měl úspěšného předchůdce Delfína, ale on ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Víš co, zjisti si nejdřív něco o vzniku Albatrosa a pak mudruj o tom, koho perspektivního ten projekt zašlapal. Nejen, že už předtím měl úspěšného předchůdce Delfína, ale on porazil své konkurenty. Přesto, že byl nejlepší, tak si Poláci vyráběli Iskru...a například ji i vyvezli do Indie.
  Albík nelítal jen v RVHP.

  Poptávka po cvičných strojích byla je a bude (proč tedy likvidovat kopyto a další věci). Dvoumístná Alca s dobrou propagací by byla atraktivní pro spoustu zemí. Mnoha státům by se hodil bojově použitelný stroj, na kterým se dá cvičit. Navíc jsou i země, co by využili jednomístný stroj...ale jak už se psalo, to by musela být vůle něco prodávat. Když se za cenu velkých výdajů Boeinga zbavili, Penta se fabriku aspoň snažila stabilizovat...ale ta pachuť už zůstala. Proto možná Armáda nastavila k Alce prdel...
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  05:12 13.07.2017

  Luky: "..kdyby nebyl Albík dobrý, byla by Iskra"

  Existuje takový cyklus dokumentů "zašlapané projekty" jestli ti to něco říká z doby RVHP. A to jsou vypíchnuté jen některé u ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky: "..kdyby nebyl Albík dobrý, byla by Iskra"

  Existuje takový cyklus dokumentů "zašlapané projekty" jestli ti to něco říká z doby RVHP. A to jsou vypíchnuté jen některé u "nás" jak to asi vypadalo jinde. Prostě direktiva rozhodla a jaká byla kvalita nikoho nezajímalo.

  "kedy sa dopyt velmi dynamicky rozbieha"

  Jediný odbyt co se rozběhl jsou Českou vládou dotované přeprodeje. Lehké proudové podzvukové bitevníky prostě nikdo nekupuje. Protože buď jsou peníze a koupí se nadzvuk, nebo peníze nejsou a nekoupí se nic.
  Skrýt celý příspěvek

 • D.i.p
  22:36 12.07.2017

  logik: tvoje reakce je typickým příkladem toho, že když nechceš, čteš jenom, co se ti hodí a dokonce ignoruješ ve větách slova. Já jsem jasně napsal, že "některé".

  Chtěl jsem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik: tvoje reakce je typickým příkladem toho, že když nechceš, čteš jenom, co se ti hodí a dokonce ignoruješ ve větách slova. Já jsem jasně napsal, že "některé".

  Chtěl jsem hlavně napsat, že v 90-tých letech nebyl v ČR kapitál, který by ty firmy byl schopnej přeorientovat z centrálně řízeného hospodářství na tržní. Nikdo ty prachy tady neměl. Takže nic jiného než zahraničí nezbývalo, jen se vždy nepovedlo vybrat někoho s tak čistým záměrem jako měl např. Volkswagen.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  21:50 12.07.2017

  Cervus: to se nedá než podepsat
  tryskac: nebylo to o blahobytu, ale o vojenských propočtech kolik kusů čeho potřebujeme. Vojáci stále tvrdí, že současné počty jsou podstřelené, a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Cervus: to se nedá než podepsat
  tryskac: nebylo to o blahobytu, ale o vojenských propočtech kolik kusů čeho potřebujeme. Vojáci stále tvrdí, že současné počty jsou podstřelené, a jak se ukazuje u dopravního letectva, tak ty odhady z první půlky devadesátých let byly poměrně přesné.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  21:50 12.07.2017

  tryskac: modernizovat můžeš, když máš pro koho - ono to není zrovna levný. Alky doteď měla jen AČR a ta nic nechtěla... A přitom zrovna jestli do nějakého průmyslu má smysl vrážet ...
  Zobrazit celý příspěvek

  tryskac: modernizovat můžeš, když máš pro koho - ono to není zrovna levný. Alky doteď měla jen AČR a ta nic nechtěla... A přitom zrovna jestli do nějakého průmyslu má smysl vrážet peníze, tak sem...
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  21:49 12.07.2017

  A to jak se k tomu letadlu staví velení armády, kterému stačí využívání nějakých 70% (a to možná i předáním) potencionálních možností stroje, tak jaké to asi vrhá světlo na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  A to jak se k tomu letadlu staví velení armády, kterému stačí využívání nějakých 70% (a to možná i předáním) potencionálních možností stroje, tak jaké to asi vrhá světlo na produkt samotný nabízený do zahraničí.
  Skrýt celý příspěvek

 • tryskac
  21:45 12.07.2017

  ano, ja tomu rozumiem, bola taka doba. vtedy v CR vladol stredoeuropsky blahobyt a SR sa podobalo skor na Bielorusko, ako europsku krajinu. Ta doba je ale prec. Inak toho roku je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ano, ja tomu rozumiem, bola taka doba. vtedy v CR vladol stredoeuropsky blahobyt a SR sa podobalo skor na Bielorusko, ako europsku krajinu. Ta doba je ale prec. Inak toho roku je vyrocie 20r od vyroby L159. 20 rokov je dost na dost podstatne modernizacie, nielen "mokre" kridlo, ale pytalo by si to viac. Minimalne z marketingoveho hladiska.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  21:44 12.07.2017

  d.i.p.: Jasně, a wolkswagen věděl, že když škodovka vyroste, bude za pár let konkurence a proto ji cíleně ničil, že?

  Kdyby Boeing viděl takovej potenciál v Aeru, tak by s ním ...
  Zobrazit celý příspěvek

  d.i.p.: Jasně, a wolkswagen věděl, že když škodovka vyroste, bude za pár let konkurence a proto ji cíleně ničil, že?

  Kdyby Boeing viděl takovej potenciál v Aeru, tak by s ním nedělal to, co dělal, ale naopak by se ho snažil "využít", a mohl z toho vytřískat spoustu peněz. Vždyť Aero kontroloval, takže zisky by šly jemu.
  Problém Boeingu byl IMHO právě opačnej - nevěřil, že Aero k něčemu je a místo toho, co by se snažil místní know-how využít, tak z toho chtěl udělat jen řadového subsubdodavatele a tím to tam zabíjel.
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  21:43 12.07.2017

  Skelet: tak já mám celkem představu co je Alcy schopná se zaměřovacim kontajnerem a rozšířenou pletou zbrani používat jenže ten kontejner z uživatelů mají snad jen u Drakenu. To je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Skelet: tak já mám celkem představu co je Alcy schopná se zaměřovacim kontajnerem a rozšířenou pletou zbrani používat jenže ten kontejner z uživatelů mají snad jen u Drakenu. To je tragédie po pomalu 20 letech v našich službách. To letadlo je na CAS ideální a oni tu schopnost přesunou na Gripen, který jim má poskytovat primárně ochranu. Když už to letadlo stálo tolik, nějaký čas ještě ve službě budou a nejspíše příjdeme o bitevní vrtulniky, tak už je snad jedno vyrazit do nich dalších pár set milionů. Ale to je vlastně to samé jak ty EF v Rakousku.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  21:40 12.07.2017

  tryskac: onen počet vycházel z tehdejší koncepce, respektive koncepce danou před vstupem NATO a škrty. Dle této koncepce jsme měli mít okolo stovky bojových letadel, z toho 24-36 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  tryskac: onen počet vycházel z tehdejší koncepce, respektive koncepce danou před vstupem NATO a škrty. Dle této koncepce jsme měli mít okolo stovky bojových letadel, z toho 24-36 mělo být nadzvukových. Zbytek měly tvořit právě ony L-159.
  Skrýt celý příspěvek

 • tryskac
  21:23 12.07.2017

  Aero vo svojej dobe 90te roky 20. storocia zachranila len megalomanska zakazka od statu CR na 72!ks lietadiel. Uz ten samotny pocet je absurdny, faktom ale ostava, ze aka-taka ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Aero vo svojej dobe 90te roky 20. storocia zachranila len megalomanska zakazka od statu CR na 72!ks lietadiel. Uz ten samotny pocet je absurdny, faktom ale ostava, ze aka-taka kontinuita sa zachovala.
  Skrýt celý příspěvek

 • D.i.p
  21:18 12.07.2017

  To, že některé zahraniční firmy cíleně likvidovali konkurenci je asi dnes docela zřejmé. Boeing musel vědět, že kdyby se Aera chopil kvalitní managment, tak to bude za deset let ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To, že některé zahraniční firmy cíleně likvidovali konkurenci je asi dnes docela zřejmé. Boeing musel vědět, že kdyby se Aera chopil kvalitní managment, tak to bude za deset let nějaká konkurence bude, zejména ve střední a východní Evropě, kam si chtěl pochopitelně rozšířit oblast působení. To, že zrovna nevyráběl cvičné letadlo, tak to neznamenalo, že za dvacet let nebude - a ono ejhle skoro jo.
  Tím nechci hlásit, jak se všechno nechalo rozkrást. Ono nechat to v rukou státu, dopadlo by to mnohem hůř.
  To, že dneska se daří Aeru, Tatře a dalším firmám je proto, že je mají český lidi a firmy, který během těch dvaceti let konečně získaly kapitál a know-how, co do toho mohou vrazit.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  20:26 12.07.2017

  luky: Ten problém nebyl v tom, že by Albatros nebyl dobrej. Ve svý době byl špička a konkurenceschopnej i západním érům svý kategorie (což se o moc našich produktech říci nedá). ...
  Zobrazit celý příspěvek

  luky: Ten problém nebyl v tom, že by Albatros nebyl dobrej. Ve svý době byl špička a konkurenceschopnej i západním érům svý kategorie (což se o moc našich produktech říci nedá). Problém byl v tom, že ty státy z ničeho nic najednou přestaly zbrojit. S pádem Sovětského bloku se velmi zmenšil trh.

  Co se týče vztahu Boeing-Aero, tak daleko spíš to lidé, s kterými jsem se bavil, popisovali jako nezájem, "a myslím si že jsem chytřejší než ty joudové z východního bloku diletantismus", než cílenou likvidaci, ale s tím si jistej nejsem, někdy se na to pozeptám.
  Ono je si třeba uvědomit, že zatímco z našeho pohledu bylo Aero špička českého zbrojního průmyslu, z pohledu Boeingu to byla zastaralá továrna tam někde na Ukrajině, co vyrábí zastaralý letadlo z šedesátejch let, kterou snad půjde využít jako zdroj levnejch subdodávek.
  Skrýt celý příspěvek

 • tryskac
  20:25 12.07.2017

  co sa tyka predaja L159 do AT, nebol by som vobec skeptik. Ako v AT aj v CR su pritomni vyrobcovia leteckej techniky na urcitej urovni, kde sa da ocakavat vyrazny synergicky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  co sa tyka predaja L159 do AT, nebol by som vobec skeptik. Ako v AT aj v CR su pritomni vyrobcovia leteckej techniky na urcitej urovni, kde sa da ocakavat vyrazny synergicky efekt. Ako je zname v AT su minimalne 2 silni vyrobcovia kompozitnych lietadiel (Diamond Aircraft), respektive leteckych komponentov (FACC). Obe firmy ako patria v oblasti kompozitov medzi svetovy spicku, na rozdiel od Aera, kde uroven navrhu a vyroby kompozitnych komponentov je na urovni (sklo) laminatoveho kanoe vhodneho tak na splav Sazavy. V tomto by rakusania vedeli cechom velmi pomoct. Na druhej strane rakusania (FACC) velmi tuzia po vyrobe nielen sekundarnych a terciarnych konstruknii. Inak sa mi L159 ako take celkom paci, skoda toho, ze sa nikto neposunul dalej vyskum noveho profilu kridla - s tymto starych vyse pol storocie uz dalsie posuvanie vykonov nie je mozne. Taktiez otazka mokreho kridla, stale sa len pridava hmotnost (paliva), ale vykon motora ostava stale nezmeneny. Co potom otazka tankovania za letu? Bola vyrobena maketa tankovacieho nastavca, ale ostala na lietadle nepripojena na palivovy system. No dalo by sa pokracovat, v kazdom pripade, moznosti zlepsenia je dost, stacia len spravne manazerske rozhodnutia, prave v dobe, kedy sa dopyt velmi dynamicky rozbieha.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  19:58 12.07.2017

  @Jirosi
  To je jedno. Víš co to stojí usilí, vybudovat si v leteckým průmyslu někde jméno a pozici? I kdyby z těch letadel zbyla desetina, pořád je to slušný byznys a když máš ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @Jirosi
  To je jedno. Víš co to stojí usilí, vybudovat si v leteckým průmyslu někde jméno a pozici? I kdyby z těch letadel zbyla desetina, pořád je to slušný byznys a když máš spokojený zákazníky, máš obrovskou šanci pokračovat. Přetrhnout vztahy je snem každý konkurence a když se na tom ještě můžeš napakovat, to už je pohádka...

  Ale jinak to tvoje "byly nuceny je objednat"...kdyby nebyl Albík dobrý, byla by Iskra
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  19:40 12.07.2017

  Akorát že původním dodavatelem avioniky měl být Rockwell, kterýho pak Boeing koupil.
  Jenže tam byla spousta věcí naprosto nestandardní - Boeing pak měl přístup do věcí objednatele ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Akorát že původním dodavatelem avioniky měl být Rockwell, kterýho pak Boeing koupil.
  Jenže tam byla spousta věcí naprosto nestandardní - Boeing pak měl přístup do věcí objednatele a zároveň byl výhradní dodavatel, který kasíroval obrovské provize pouhým přeprodáváním komponent avioniky včetně radaru.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  19:37 12.07.2017

  Luky : A teď to chce říct i b) Tedy to že je vyrobilo na základě RVHP a ty státy je byli v podstátě nuceny objednat/odebrat.

  Takže po pádu východního bloku jich mají mraky a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky : A teď to chce říct i b) Tedy to že je vyrobilo na základě RVHP a ty státy je byli v podstátě nuceny objednat/odebrat.

  Takže po pádu východního bloku jich mají mraky a nové tím pádem nepotřebovaly. Potom ten problém že Alca je bitevník, jenže Aero se neproslavilo výrobou bitevníků ale cvičných letadle na což má zbytečné technologie které se ale platí.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  19:32 12.07.2017

  Qaxi: dodavatele avioniky určila vláda ČR (už si nepamatuju jestli Klausova nebo která), jakožto zákazník firmy Aero.
  Cervus: Alca může s klidem shazovat u laserem naváděné pumy, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Qaxi: dodavatele avioniky určila vláda ČR (už si nepamatuju jestli Klausova nebo která), jakožto zákazník firmy Aero.
  Cervus: Alca může s klidem shazovat u laserem naváděné pumy, ale zákazníkovi stačí shazovat nepoměrně levnější neřízené pumy.

  --

  Projekt Aero potopila kombinace několika věcí:
  1) politické sabotáže programu (např.Tvrdík)
  2) škrty v rozpočtu (nedokončení certifikace podvěsné výzbroje a výstroje dle plánu, např. PTŘS Brimstone, navigačně-střelecký kontejner TIALD, průzkumné pouzdro Vinten atd.), což pokračuje dodnes
  3) armádní přehlížení projektu L-159B
  4) manažerské vedení Boeingu
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  19:21 12.07.2017

  To jsou zase naivní souvislosti, proč F-15?...jako protože je teď v sortimentu Boeingu jo Jirosi? To ale neznamená, že korporace nespolupracují mezi sebou a hlavně se svou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To jsou zase naivní souvislosti, proč F-15?...jako protože je teď v sortimentu Boeingu jo Jirosi? To ale neznamená, že korporace nespolupracují mezi sebou a hlavně se svou vládou.

  Angažmá Boeingu se probíralo na vládní úrovni. Zjisti si za kolik dostali neomezené rozhodovací pravomoce a jak debilně byla ta smlouva sepsaná...dostali vše, nic neriskovali a věděli, že když to pohnojí, ještě dostanou vysoké odstupné. Naši tomu debilně věřili, protože se zaručil kongres.
  Výrobní cena prodaných letadel jsou jen zlomek zisku. Většinu pak dělá servis a údržba. Aero vyrobilo 70% světový produkce cvičných strojů této kategorie, asi 6700 kusů. Jen údržba s upgrady je obrovský byznys. Američané tak krásně potopili konkurenci a ještě se napakovali. Albatrosa ani Alcu nepropagovali a ještě proti nim Boeing v soutěži stavěl T-45 Goshawk. Na cerifikaci civilního dopraváčku se vybodli a ve státech ho zařízli. Kde by někdo chtěl Alcu navzdory liknavosti managmantu, tam to zařízli krz elektroniku. Dohodli si výrobu vysoce ztrátových subdodávek pro Sikorského. Trvdík beztak trolil na objednávku, Gripen s tím má prd.

  V průmyslu je všeobecně znám postoj Američanů aťuž v letectví či radarech/pasivních systémech - tady se nic vyvíjet nebude, vyrábět jen subdodávky s prd přidanou hodnotou.

  Já si tímhle ale už angažmá Alcy ve státech nekazím. Jen doufám, že nynější subdodávky Aera do USA nepodmiňují sabotováním mokrýho křídla...
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  18:31 12.07.2017

  raziel: To nebyla "vlažnost vlády", ale cílené potopení. Nechci o tom bez domluvy s nima psát moc víc, ale to potápění vůbec nebylo kvůli Boeingu (ač se ten prodej nepoved, v tom ...
  Zobrazit celý příspěvek

  raziel: To nebyla "vlažnost vlády", ale cílené potopení. Nechci o tom bez domluvy s nima psát moc víc, ale to potápění vůbec nebylo kvůli Boeingu (ač se ten prodej nepoved, v tom naprosto souhlas), ale šlo o domácí politické hry a situaci kolem protlačení gripenů.

  Jirosi: Situace pro tydle stroje byla hodně špatná, ale nějaké kontrakty rozjednané byly. Šance aspoň něco prodat tady byla (tuším jednalo se např. s Egyptem, další země si nepamatuju).
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  18:26 12.07.2017

  No já se opírám o realitu: Boeing žádné letadlo podobné kategorie nevyráběl, pro východní státy asi nikdy vyrábět ani nebude.

  Kdo z tradičních uživatelů Aera nakupoval nové ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No já se opírám o realitu: Boeing žádné letadlo podobné kategorie nevyráběl, pro východní státy asi nikdy vyrábět ani nebude.

  Kdo z tradičních uživatelů Aera nakupoval nové cvičné případně podzvukové bitevníky ?

  Státy co na to měli jako Rusko jsi prostě vyvinulo svoji verzi a žádné nákupy by se tam stejně nekonaly. Nebo žiješ v představě že by někdo v Rusku dovolil zavedení letadla od "Boeingu" ? Hlavně když jejich vlastní výrobci nemají do vyrábět ?
  Skrýt celý příspěvek

 • Fluidum
  18:23 12.07.2017

  raziel87:
  Prosím přestane útočit na diskutující.

  Nápověda: Někdy je lepší nenapsat nic.

  raziel87:
  Prosím přestane útočit na diskutující.

  Nápověda: Někdy je lepší nenapsat nic.

 • raziel87
  18:12 12.07.2017

  proč máš pořád tu utkvělou potřebu dokazovat, že si jalovej......málokdy si dáš věci do hlubších souvislostí

  proč máš pořád tu utkvělou potřebu dokazovat, že si jalovej......málokdy si dáš věci do hlubších souvislostí

 • Jirosi
  18:03 12.07.2017

  "Boeing Aero cíleně potopil - v konkrétním místě a čase se jednalo až o příliš velkou konkurenci."

  Jako že výrobou podzvukových cvičných/bitevníků mohlo Aero konkurovat Boeing ? ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "Boeing Aero cíleně potopil - v konkrétním místě a čase se jednalo až o příliš velkou konkurenci."

  Jako že výrobou podzvukových cvičných/bitevníků mohlo Aero konkurovat Boeing ? A co by ten Boeing nasazoval do těch tendrů F18/F15/ ?

  Možná je prostě realita prostější... v 90-2020 nikdo žádné takové stroje na trzích kde by mělo Aero šanci nekupoval.
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  17:48 12.07.2017

  Už sem to v nějaké diskuzi k Alce zmiňoval. Známý tam v 90. letech pracoval. To, že byla podpora vlády České republiky tak vlažná, bylo způsobeno hlavně prodejem Aera Vodochody ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Už sem to v nějaké diskuzi k Alce zmiňoval. Známý tam v 90. letech pracoval. To, že byla podpora vlády České republiky tak vlažná, bylo způsobeno hlavně prodejem Aera Vodochody Boeingu, který přišel Aero v roce 1998 "zachránit" - o prodeji se vědolo už od 95. Boeing si dal takovou práci, že v rámci "pomoci" mimo jiné nechal zničit i unikátní kopyto na překryt kabiny. Boeing Aero cíleně potopil - v konkrétním místě a čase se jednalo až o příliš velkou konkurenci.

  Potácejícímu se Aeru v krkolomných 90. letech však dal jen ránu z milosti, řekli by někteří........
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  17:31 12.07.2017

  Cervus - to nebylo od těch politiků "hloupost" a nekompetentnost. To bylo zadání. Prostě se v tu dobu L159 nehodila do krámu a byla cíleně zaříznuta.

  Jinak Aero kontakty má. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Cervus - to nebylo od těch politiků "hloupost" a nekompetentnost. To bylo zadání. Prostě se v tu dobu L159 nehodila do krámu a byla cíleně zaříznuta.

  Jinak Aero kontakty má. Sice už to zdaleka není to, co to bejvalo, ale ta firma je oproti jinem firmám opravdu zavedená a měla a snad ještě i má na čem stavět. Těch x9 po světě nelítá málo.

  ===

  Jinak prověřenost bojem není to, že se denně dělaje výkruty proti desítkám raket. Prověřenost v boji je především to, že TEĎ POTŘEBUJU VZLÍTNOUT A TEĎ TAKY VZLÍTNU. A že to udělám stokrát za sebou, i když třeba hapruje logistika s náhradníma dílama, i když se mi něco neplánovaně porouchá, i když....
  Čistě fakt, že se daří letku L159 v delším horizontu bezproblémově provozovat v bojové situaci, byť proti jednoduchému protivníkovi, je pro to letadlo dobrá vizitka. To není zdaleka samozřejmost.

  Jinak super Tucano proti podobnému protivníkovi funguje podobně - až na jednu drobnou věc: na místo, kde má působit se dostane za dvojnásobnou dobu, oproti L159. A také např. nejde použít pro základní výcvik pilota na proudovém stroji.
  Samozřejmě, zas na provoz bude levnější atd. atd. - je to prostě jinej stroj s jinejma silnejma a slabejma stránkama, byť se jeho role s L159 dosti překrejvaj.
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  16:36 12.07.2017

  Kdyby se naši představitelé zamysleli než o tom letadle něco plácnou do novin.
  Kdyby ho GŠ nezazdil co se výzbroje a modernizace týče.
  Kdyby se Aero mohlo o někoho při nabídkách ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kdyby se naši představitelé zamysleli než o tom letadle něco plácnou do novin.
  Kdyby ho GŠ nezazdil co se výzbroje a modernizace týče.
  Kdyby se Aero mohlo o někoho při nabídkách k prodeji opřít.
  Takových kdyby se dá najít více. Je pravdou že mu nejvíce ublížili nekomptentní politici. Jenže takový je holt život. Malá zbrojovka bez kapitálu, kontaktů, odběratelů a díry na trhu prostě nemá velké šance. Proto ani nevěřím, že se 159 dostane v Rakousku mezi vážné kandidáty.
  A to, že je bojem prověřené je k pousmání. Na bojišti, kde není pořádné PVO odhodí dvě neřízené bomby. To zvládne téměř cokoli. Ověřené je leda to, že zvádné delší působení v klimaticky náročné oblasti. Stejnou práci odvádí v Afghanistánu Super Tucano.
  To letadlo prostě zoufale potřebuje inovace. Dokud nebude existovat letuschopný kus 159NG, tak je jeho prodej moderním armádám jen sen.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  15:32 12.07.2017

  avionika je zástupnej problém - to jde řešit (viz 39-NG, viz současný prodej do Iráku atd...). Zásadní problém byla totální sabotáž prodeje 159 ze strany naší vlády, protože to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  avionika je zástupnej problém - to jde řešit (viz 39-NG, viz současný prodej do Iráku atd...). Zásadní problém byla totální sabotáž prodeje 159 ze strany naší vlády, protože to mohlo hodit stín na plánovaný nákup Gripenů. Onen slavný výrok ministra obrany byla jen špička ledovce.

  Vojenský produkt, který nemá podporu vlastního státu, nemá na trhu šanci.
  Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  13:52 12.07.2017

  jj zase téma usa, u nás toho po... investoři tolik a napříč světem, ale tohle je věčné téma. Proč hledat chybu u nás když to jde jednoduše svalit na usa:.D
  Já spíše vzpomínám jak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jj zase téma usa, u nás toho po... investoři tolik a napříč světem, ale tohle je věčné téma. Proč hledat chybu u nás když to jde jednoduše svalit na usa:.D
  Já spíše vzpomínám jak náš ministr obrany říká, že L159 je více nebezpečná pro pilota než protivníka...:(
  Trošku soudnosti pánové. Hlavně prosím ne debatu o tom kdo vytuneloval u nás nejvíce a jaké byl kdo národnosti. To zase bude pak západ/východ a to fakt ne.
  Skrýt celý příspěvek

 • Fluidum
  13:02 12.07.2017

  Fakktta:

  Mě se líbí jak dokážete 300 milionový stát označit za jednotnou entitu, "která něco dělá".
  Určitě je to spiknutí - všech Američanů

  Fakktta:

  Mě se líbí jak dokážete 300 milionový stát označit za jednotnou entitu, "která něco dělá".
  Určitě je to spiknutí - všech Američanů

 • Luky
  12:32 12.07.2017

  @Nikdo
  "Fakktta drzost je tvrdit že za naše chyby může někdo jinej než my. "

  Američani dali záruku kongresu. Jo, naše blbost, že jsme jim uvěřili.
  Drzý čelo má ale druhá ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @Nikdo
  "Fakktta drzost je tvrdit že za naše chyby může někdo jinej než my. "

  Američani dali záruku kongresu. Jo, naše blbost, že jsme jim uvěřili.
  Drzý čelo má ale druhá strana.


  "Hloupej neni ten co kupuje , ale ten co prodává"

  ehm...???
  Skrýt celý příspěvek

 • Qaxi
  12:29 12.07.2017

  @Fakktta pokud vím, jediný problém prodeje L-159 je použitá avionika kterou Aero neumí vyrobit a nakoupilo ji z USA s podmínkou že je na vývozní povolení. Takže to bylo rozhodnutí ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @Fakktta pokud vím, jediný problém prodeje L-159 je použitá avionika kterou Aero neumí vyrobit a nakoupilo ji z USA s podmínkou že je na vývozní povolení. Takže to bylo rozhodnutí Aera ... a bez té avioniky je L-159 takový lepší Delfín ...

  No a zatím o Alcu projevily jen země kam se ta avionika vyvážet nesmí. Co je na tom za problém?

  Nebo je ještě nějaký jiný problém který jsem nezaregistroval?
  Skrýt celý příspěvek

 • Nikdo
  11:46 12.07.2017

  Fakktta drzost je tvrdit že za naše chyby může někdo jinej než my. Hloupej neni ten co kupuje , ale ten co prodává.Podívejte se na Rakousko a jejich eurofighery , stejně tak to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fakktta drzost je tvrdit že za naše chyby může někdo jinej než my. Hloupej neni ten co kupuje , ale ten co prodává.Podívejte se na Rakousko a jejich eurofighery , stejně tak to mohlo dopadnout s vrtulníky.
  Skrýt celý příspěvek

 • kazd
  09:40 12.07.2017

  Že amíci Aero prakticky vytunelovali je pravda.
  Ale problém je, že jim to stát umožnil.
  Čez se na balkáně choval stejně a vyběhli s ním.
  Není možné čekat, že nám budou všichni ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Že amíci Aero prakticky vytunelovali je pravda.
  Ale problém je, že jim to stát umožnil.
  Čez se na balkáně choval stejně a vyběhli s ním.
  Není možné čekat, že nám budou všichni uhýbat, my se musíme snažit.
  Skrýt celý příspěvek

 • alexa123
  04:31 12.07.2017

  Danosť
  Rusko má JAK-130, Čína má JL-8

  Nepýtal som sa či majú cvičné lietadlá, ale či majú podobnú letku, ktorá simuluje nepriateľov

  Danosť
  Rusko má JAK-130, Čína má JL-8

  Nepýtal som sa či majú cvičné lietadlá, ale či majú podobnú letku, ktorá simuluje nepriateľov

 • Danosť
  23:31 11.07.2017

  A nevie niekto čo je s SR-10 ?? http://www.armadninoviny.cz/re...

  A nevie niekto čo je s SR-10 ?? http://www.armadninoviny.cz/re...

 • Danosť
  23:20 11.07.2017

  alexa123- Rusko má JAK-130 https://www.youtube.com/watch?...
  Čína má JL-8 https://www.youtube.com/watch?...

  alexa123- Rusko má JAK-130 https://www.youtube.com/watch?...
  Čína má JL-8 https://www.youtube.com/watch?...

 • alexa123
  16:50 11.07.2017

  V podstate by ma zaujímalo, či niečo podobné má aj Ruské prípadne Čínske letectvo.

  V podstate by ma zaujímalo, či niečo podobné má aj Ruské prípadne Čínske letectvo.

 • lemkin
  16:22 11.07.2017

  Držím Aeru palce.

  Držím Aeru palce.

 • fenri
  16:20 11.07.2017

  Hezky se to čte...

  Hezky se to čte...

 • RiMr71
  15:51 11.07.2017

  Těm americkým Alcám to moc sluší! A nemyslím přitom na to, kolik jsme za ně dali my a kolik za ně dali Drakeni...

  Těm americkým Alcám to moc sluší! A nemyslím přitom na to, kolik jsme za ně dali my a kolik za ně dali Drakeni...