Americká námořní pěchota nasazuje lasery proti dronům

Foto: Program GBAD (Ground-Based Air Defense) se stane základem pro budoucí mobilní protivzdušný laserový systém. / Raytheon
Foto: Program GBAD (Ground-Based Air Defense) se stane základem pro budoucí mobilní protivzdušný laserový systém námořní pěchoty. / Raytheon

Americká námořní pěchota US Marine Corps vyvíjí mobilní laserový systém GBAD (Ground-Based Air Defense) umístěný na podvozku lehkého terénního auta. Cílem laseru GBAD je boj proti bezpilotním létajícím strojům. 

Bezpilotní letadla, tzv. drony, začínají být nejen čím dál důležitějším pomocníkem, ale v nesprávných rukou také čím dal větší hrozbou. Bezpilotní letadla přitom neslouží jen k průzkumu, ale výhledově také jako útočné zbraně – dokáží nést například výbušninu. Přitom s rozvojem techniky se malá bezpilotní letadla nebo vrtulníky stávají dostupné prakticky pro každého.

V Afghánistánu například spojenci používali malé drony krátkého dosahu (typu Raven) k navádění minometné a dělostřelecké palby. Stejně tak však může použít podobnou techniku boje i vyspělejší protivník.

Drony jsou přitom obtížný cíl, jsou malé, rychlé a od cíle se pohybují ve vzdáleností stovek metrů nebo jednotek kilometrů. V současné době jediným účinným nástrojem v boji s drony jsou přenositelné protiletadlové systémy.

Zmínit můžeme švédský RBS 70 ve výzbroji Armády České republiky. Ostatně čeští vojáci se na boj s drony připravují.

Foto: Raytheon testuje lasery i na lodních protivzduÅ¡ných systémem blízkého dosahu Phalanx CIWS (Close-In Weapon System). / Raytheon Foto: Raytheon testuje lasery i na lodních protivzdušných systémech blízkého dosahu Phalanx CIWS (Close-In Weapon System). / Raytheon

Střela systému RBS 70 je však velice drahá a navíc prodleva od přípravy k výstřelu, až po zničení cíle, je neúměrně dlouhá. V tomto případě se zdá, že ideálním prostředkem boje proti dronům jsou laserové zbraně.

Na boj proti dronům se zaměřuje např. program americké námořní pěchotylaser GBAD. Na programu námořníci spolupracují s firmami Raytheon (laser) a L3 (zaměřovací systém).

Společným jmenovatelem systému GBAT je vynikající taktická a strategická mobilita. Počítá se proto s instalací laseru na korbu terénního automobilu „Humvee" HMMWV (High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle ) a později na nové standardní terénní vozidlo americké armády a námořní pěchoty JLTV (Joint Light Tactical Vehicle).Do konce roku vznikne prototyp vozidla s laserem o výkonu 10 kW. V roce 2016 pak bude k dispozici systém s výkonem 30 kW. Laser dodá firma Raytheon.

Foto: Jeden planární vlnovod použití v laseru systému GBAD má rozměr 30cm pravítka. / Raytheon

Foto: Jeden planární vlnovod použitý v laseru systému GBAD má rozměr 30cm pravítka. / Raytheon

Laser firmy Raytheon využívá unikátního systému planárních optických vlnovodů PWG (Planar WaveGuide). Planární vlnovod si lze představit jako optické vlákno rozvinuté do roviny.Velkou výhodou je účinnost laseru a také jeho škálovatelnost do vyšších výkonů. Údajně lze vyrobit zbraňový laser o výkonu až 200 kW umístěný na podvozku auta kategorie Humvee. Tak velký výkon postačuje k ničení minometné, dělostřelecké a raketové munice RAM (Rocket, Artillery, Mortar) nebo dokonce i živé síly.

Zdroj: Office of Naval Research

Nahlásit chybu v článku


Související články

Laser Endurance pro bojové letouny

Vývoj laserových zbraní pokročil do té fáze, že je možné uvažovat o jejich nasazení v reálném ...

Úspěšný test mobilního laseru HEL MD

Americká armáda poprvé otestovala mobilní laser HEL MD umístěný na korbě vozidla nákladního vozu. ...

Izraelská protivzdušná obrana spoléhá na lasery

Schopnost bránit se před raketovými útoky je v případě Izraele otázkou „života a smrti“. Izrael ...

C-MUSIC: Izraelský obranný laser dokončil testování

Izrael dokončil sérií testů svého obranného laserového systému pro civilní dopravní letadla C-MUSIC ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...