Námořní pěchota piluje taktiku nasazení F-35B Lightning II

Foto: Formace F-35B Lightning II americké námořní pěchoty. / NAVAIR
Foto: Formace F-35B Lightning II. / NAVAIR

Jedna stránka věci je získat nejmodernější vojenskou techniku, druhou stránkou je ji dokázat plně využít. Americká námořní pěchota USMC již brzy dostane první letouny F-35B Lightning II s krátkým vzletem a kolmým přistáním STVOL (Short Take-off and Vertical Landing). Nyní začíná mnoholeté období pilování taktiky nasazení těchto výjmečných letadel.

Spojené státy přesouvají svou pozornost do Pacifiku, kde jim roste mocný konkurent – Čína. Na nové výzvy v Pacifiku samozřejmě reagují americké ozbrojené síly.

Spojenci USA v Pacifiku, jako Japonsko, Jižní Korea, Tchaj-wan nebo Filipíny, vedou s Čínou územní spory, především o ostrovní území. Kapacita provést výsadek z moře a obsadit část území je tak pro operace v Pacifiku velmi ceněná.

Na výzvy v Pacifiku reaguje i nový Operační koncept CONOPS (CONcept of OperationS) námořní pěchoty pro použití F-35B Lightning II. „CONOPS je již připraven a bude otestován během vojenského cvičení tento říjen,“ říká pro IHS Janes major námořní pěchoty Ryan Hough.

Domovem mariňáckých F-35B Lightning II se stanou výsadkové lodě provozované americkým námořnictvem US Navy. Úkolem letounů F-35B je především podporovat obojživelné operace mariňáků.

Podle plukovníka námořní pěchoty Vance Cryera, při řešení výzev typu A2/D2 v Pacifiku, budou hrát klíčovou roli obojživelné operace a podpora rozptýleného letectva. Připomeňme, že A2/AD (Anti-Access/Area-Denial) je nová zkratka pro staré vojenské priority - získat kontrolu nad oblastí, ve které budete působit (vzduch, moře, kyberprostor), a ujistit se, že podobný prostor nezíská váš protivník. 

Hlavním rysem Rozptýlených operací letounů s krátkým startem a přistáním DSOs (Distributed STOVL Operations) je provozovat letadla nezávisle na pevné infrastruktuře. To umožní mariňákům přesouvat základny letadel po celém bitevním poli a ztížit tak jejich odhalení nebo zaměření protivníkem.

Video: Testování F-35B Lightning II na výsadkovém plavidle USS Wasp (LHD-1). / YouTube

Tím, že cvičíme DSOs na improvizovaných letištích, přežití leteckých sil ve společné operaci stoupá,“ říká plukovník Cryer s tím, že F-35B dává mariňákům jedinečné vlastnosti v prostředí A2/AD. „V F-35B získáme obtížně pozorovatelnou útočnou a senzorovou platformu páté generace.“

Při bojových operacích americká námořní pěchota vytvoří síť mobilních předsunutých letišť a taktických přistávacích zón, včetně míst pro doplnění paliva a munice. Všechny místa pak půjdou dle potřeby a vývoje lehce vytvářet, přesouvat nebo rušit.

Veškeré zásoby budou k dispozici na obojživelných a zásobovacích lodích, předsunutých základnách/skladech nebo u hostitelské země. Dopravu paliva, munice a dalšího vybavení na předsunuté letiště zajistí například konvertoplány V-22 Osprey.

Námořní pěchota však systém rozptýlených neupravených drah nevyužije jen pro bojové akce. Stejně tak lze podobnou taktiku uplatnit při humanitárních a záchranných akcích.

Naše akce v místech, jako je japonská pevnina během Operace Tomodachi (v reakci na zemětřesení a tsunami v roce 2011) a zmírňování následků katastrofy na Filipínách během tajfunu Haiyan v roce 2013, ukazují potřebu námořní pěchoty být připravení k přesunu během krátké doby,“ říká plukovník Cryer.Zdroj: IHS Janes

Nahlásit chybu v článku


Související články

Stíhačky MiG-29SMT pro ruské letectvo

Společnost Russian Aircraft Corporation MiG (RAC MiG) podepsala s ruským ministrem obrany smlouvu na ...

Austrálie kupuje další stíhačky F-35A Lightning II

Australské královské vzdušné síly RAAF (Royal Australian Air Force) získají významnou posilu. Od ...

Helma stíhačky F-35 pro vrtulníky budoucnosti

Piloti stíhaček F-35 Lightning II mají k dispozici pokrokovou virtuální přilbu HMDS (Helmet-Mounted ...

Česká armáda modernizuje stíhačky JAS-39 Gripen

Vláda České republiky schválila v polovině března prodloužení pronájmu švédských stíhaček JAS-39 ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Jan Grohmann
  12:28 28.05.2014

  Jsme rádi, že nás navštěvujete každý den. :)
  Včera byl založen, systém tak vzal včerejší datum. Opraveno.

  Jsme rádi, že nás navštěvujete každý den. :)
  Včera byl založen, systém tak vzal včerejší datum. Opraveno.

 • Tortor
  12:14 28.05.2014

  Jenom technická, dnes je 28. U článku je datum 27. a včera tu rozhodně nebyl. :)

  Jenom technická, dnes je 28. U článku je datum 27. a včera tu rozhodně nebyl. :)

Načítám diskuzi...